SK279903B6 - Detská stavebnica - Google Patents
Detská stavebnica Download PDFInfo
- Publication number
- SK279903B6 SK279903B6 SK3444-91A SK344491A SK279903B6 SK 279903 B6 SK279903 B6 SK 279903B6 SK 344491 A SK344491 A SK 344491A SK 279903 B6 SK279903 B6 SK 279903B6
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- spacer
- coupling
- children
- sleeve
- spacers
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A63—SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
- A63H—TOYS, e.g. TOPS, DOLLS, HOOPS OR BUILDING BLOCKS
- A63H33/00—Other toys
- A63H33/04—Building blocks, strips, or similar building parts
- A63H33/10—Building blocks, strips, or similar building parts to be assembled by means of additional non-adhesive elements
- A63H33/101—Building blocks, strips, or similar building parts to be assembled by means of additional non-adhesive elements with clip or snap mechanism
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A63—SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
- A63H—TOYS, e.g. TOPS, DOLLS, HOOPS OR BUILDING BLOCKS
- A63H33/00—Other toys
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A63—SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
- A63H—TOYS, e.g. TOPS, DOLLS, HOOPS OR BUILDING BLOCKS
- A63H33/00—Other toys
- A63H33/04—Building blocks, strips, or similar building parts
- A63H33/06—Building blocks, strips, or similar building parts to be assembled without the use of additional elements
- A63H33/062—Building blocks, strips, or similar building parts to be assembled without the use of additional elements with clip or snap mechanisms
Landscapes
- Toys (AREA)
- Pinball Game Machines (AREA)
Description
Detská stavebnica obsahuje spojky (10) a rozpierky (13) v tvare tyčí, ktoré sú vzájomne rozoberateľné spájateľné s ďalšími prvkami, pričom aspoň niektoré spojky (10) obsahujú objímku (14). Objímka (14) obsahuje dvojicu upínacích prvkov (16), ktoré sú vybavené prvými blokovacími prostriedkami na rozpojiteľné zablokovanie rozpierky (13) a pevné držanie rozpierky (13) v polohe vyrovnanej s osou (19). Objímky (14) sú vybavené druhými blokovacími prostriedkami na rozpojiteľné zablokovanie rozpierky (13) a pevné držanie rozpierky (13) v dopredu danej axiálnej polohe proti jej pohybu pozdĺž osi (19), pričom protiľahlé koncové časti rozpierky (13) sú vybavené tretími blokovacími prostriedkami na vzájomné spojenie s prvými blokovacími prostriedkami, usporiadanými na upínacích prvkoch (16), a zaistenie rozpierky (13) v polohe symetrickej s osou (19) a štvrtými blokovacími prostriedkami na vzájomné spojenie s druhými blokovacími prostriedkami, usporiadanými v objímkach (14), a zaistenie rozpierky (13) v dopredu danej axiálnej polohe na osi (19). Upínacie prvky (16) sú pružne oddeliteľné na bočné zaklapnutie koncovej časti rozpierky (13) v priečnom smere na os (19).
Oblasť techniky
Vynález sa týka detskej stavebnice, ktorá obsahuje spojky a rozpierky, prispôsobené na vzájomné rozoberateľné zasunutie a na vytvorenie zloženej konštrukcie.
Doterajší stav techniky
Sú známe rôzne druhy detských stavebníc, ktoré sa skladajú z kombinácie spojok a rozpierok, ktoré sa môžu spájať do rozmanitých tvarov, na vytvorenie zloženej konštrukcie. Príklad takej známej stavebnice je uvedený napr. v spise DE-A-3524467.
Podstata vynálezu
Stavebnica podľa vynálezu obsahuje spojky a rozpierky v tvare tyčí, vytvorené z odstreknutého plastu a vzájomne rozoberateľné spájateľné s ďalšími prvkami na vytvorenie kohcrentncj zostavy, pričom aspoň niektoré spojky obsahujú objímku, usporiadanú na vopred danej osi. Niektoré rozpierky sú tvorené predĺženým tyčovitým telesom, obsahujúcim protiľahlé koncové časti rozpierky a stredné časti rozpierky integrálne spájajú protiľahlé koncové časti.
Podstata vynálezu spočíva v tom, že objímka obsahuje dvojicu priestorovo oddelených upínacích prvkov v podstate rovnobežne konzolovo usporiadaných a symetricky vyrovnaných s ohľadom na os. V upínacích prvkoch sú vytvorené prvé blokovacie prostriedky na rozpojiteľné zablokovanie rozpierky a pevné držanie rozpierky v polohe vyrovnanej s osou a v objímkach sú vytvorené druhé blokovacie prostriedky na rozpojiteľné zablokovanie rozpierky a pevné držanie rozpierky v dopredu danej axiálnej polohe proti jej pohybu pozdĺž osi. Protiľahlé koncové časti rozpierky sú vybavené tretími blokovacími prostriedkami na vzájomné spojenie s prvými blokovacími prostriedkami, usporiadanými na upínacích prvkoch a zaistenie rozpierky v polohe symetrickej s osou a štvrtými blokovacími prostriedkami na vzájomné spojenie s druhými blokovacími prostriedkami, usporiadanými v objímkach a zaistenie rozpierky v dopredu danej axiálnej polohe na osi. Každá dvojica upínacích prvkov vzájomne vymedzuje stranovo otvorenú a axiálne umiestnenú objímku a upínacie prvky sú pružne oddeliteľné na bočné zaklapnutie koncovej časti rozpierky v priečnom smere na os. Rozpierka je po zavedení do objímky v nej pevne uložená a umiestnená vo fixovanej polohe voči objímke.
Spojky sú vybavené mnohými, v podstate radiálne usporiadanými objímkami na podopretie a blokovanie zasunutia koncových častí typických konštrukčných dielov, vyhotovených v tvare rozpierok. Na spojkách sú vytvorené objímky, určené na bočné zasunutie a zaklapnutie uvedených rozpierok. Krajné časti rozpierok sú vybavené prstencovými zápichmi, vymedzujúcimi prírubovitý koniec. Objímky na spojkách sú vymedzené oddelenými dvojicami upínacích prvkov, kde každý upínací prvok obsahuje dovnútra vyčnievajúci blokovací výstupok, uspôsobený na zachytenie prstencovitého zápichu rozpierky. Preto je rozpierka blokovaná pri bočnom zaklapnutí proti axiálnemu vytiahnutiu zo spojky. Rozpierky, odliate s kruhovým prierezom na svojich koncoch, sú usporiadané tak, že v priestore medzi obidvomi koncami majú v podstate drážkovú časť s prierezom v tvare „X“. Táto časť s prierezom v tvare „X“ je usporiadaná na záber s opačnými blokovacími výstupkami upínacích prvkov tak, že keď je rozpierka natočená o 90° od svojej „normálnej“ radiálnej orientácie v spojke, môže byť bočné zatlačená medzi dvojicu upínacích prvkov so zaklapnutím v blokovacej polohe, s blokovacími výstupkami, zaberajúcimi do drážkovej časti s profilom „X“, na jej znehybnenie. Uvedený charakteristický znak krížového upínania rozpierok prináša konštrukčné možnosti, ako napríklad konštrukcia článkových pásov, ktoré môžu byť zaradené do dynamicky ovládaných konštrukcií hračiek, ako sú buldozéry, tanky, dopravné pásy a podobne, a tiež do statických konštrukcií, ako sú reťazovito zavesené prvky.
Jeden typ spojky umožňuje spojenie jednej spojky s druhou v rovinách usporiadaných vzájomne pravouhlo. Dvojica takto zapojených spojok je vytvorená na pripojenie rozpierok v dvoch základných rovinách. Každá z dostupných objímok okrem toho stále môže zachytávať blokovacím spôsobom rozpierky, otočené v pravých uhloch k základnej rovine spojky. V jednej úprave sa môže vykonať montáž spojok, ktorá umožňuje pripojenie rozpierok, vystupujúcich v štyroch rovinných smeroch zo stredovej osi. Sú vytvorené aj modifikované tvary takých spojkových montážnych skupín, kde vystupujú rozpierky v troch rovinných smeroch (tvoriaci spoj v tvare „T“) alebo v dvoch rovinných smeroch (tvoriaci pravouhlý kútový spoj). Návrh a konštrukcia vybratia v objímke na jednej strane a koncoch rozpierok na druhej strane prinášajú výhodu v tom, že záber výstupku so zápichom slúži na pritlačenie rozpierky do tesného styku jej koncového čela so základnou stenou vybratia objímky. Tým sú vytvorené podmienky dostatočného stupňa prídavnej stability v spojení medzi rozpierkou a spojkou.
Obzvláštnou výhodou je, že tento systém detskej stavebnice obsahuje série rozpierok odstupňovaných dĺžok, odstupňovaných podľa dopredu daného vzorca, ako napríklad keď dve rozpierky danej dĺžky v sérii sú spojené so spojkami na vytvorenie pravouhlej spojenej konštrukcie, má rozpierka s najbližšou väčšou dĺžkou v sérii takú vhodnú dĺžku, že sa môže spojiť do montážnej skupiny po prepone trojuholníkovej konštrukcie. Týmto spôsobom môže byť vytvorená veľká montážna skupina s využitím tuhých trojuholníkových montážnych podskupín rôznych rozdielnych veľkostí, na dosiahnutie maximálnej pevnosti a tuhosti.
V novom systéme, v ktorom je vytvorená séria rozpierok odstupňovaných dĺžok podľa uvedeného princípu, má konštrukcia, pozostávajúca z dvojice rozpierok danej dĺžky v sérii namontovaných koaxiálne na opačných stranách spojky, rovnakú dĺžku ako rozpierka v sérii väčšia o dva veľkostné stupne. Toto usporiadanie vytvára podmienky na mimoriadny stupeň pružnosti pri použití rozpierok v akejkoľvek montážnej skupine.
Dôležitým hľadiskom uvedeného geometrického vzťahu je skutočnosť, že rozpierky sa môžu spájať so spojkami bočným zaklapnutím, takže sa nemusia zväčšovať stredové vzdialenosti dvojíc spojok na zachytenie rozpierky. Toto usporiadanie umožňuje jednoduché pridávanie konštrukčných prvkov a/alebo modifikovanie konštrukcie dokonca aj potom, keď konštrukcia dosiahla určitý stav podstatnej tuhosti.
V dynamických konštrukciách môže byť vyžadovaný hnací vzťah medzi rozpierkou, vyžadujúcou funkciu osi a pripojenou spojkou. Na tento účel obsahuje detská stavebnica hnací prvok s vybratím, tvoriacim objímku opísaného typu, ktorá je určená na krížové zachytenie rozpierky , vykonávajúcej funkciu osi na susednú spojku. Hnací prvok je vytvorený s bočné vystupujúcim hnacím čapom, usporiadaným na zachytenie medzi susedné lúčovité rebrá spojky, na zaistenie hnacieho spojenia rozpierky podopretej spojky.
Prehľad obrázkov na výkrese
Na lepšie pochopenie uvedených a nasledujúcich význakov tohto vynálezu bude vynález opísaný podľa priloženého výkresu, kde na obr. 1 je znázornená v náryse, v čiastočnom reze, spojka podľa vynálezu, s vybratými rozpierkami spojenými so spojkou, na obr. 2 je znázornená vo zväčšenej mierke, v čiastočnom perspektívnom pohľade časť spojky podľa obr. 1, na obr. 3 je vo zväčšenej mierke, v čiastočnom pohľade znázornená koncová časť rozpierky, vytvorenej podľa vynálezu, na obr. 4 je znázornená rozpierka v reze v rovine 4-4 podľa obr. 3, na obr. 5, 6 a 7 sú znázornené sekvenčné pohľady, v podstate v rovine 7 - 7 podľa obr. 1, zobrazujúce postupne bočné zasunutie so zaklapnutím rozpierky do objímky spojky z obr. 1, na obr. 8 a 9 je vo zväčšenej mierke, v priečnom reze v rovinách 8- 8 podľa obr. 1 znázornená rozpierka a spojka, na obr. 10 je znázornená v náryse rozpierka podľa vynálezu, na obr. 11 je vo zväčšenej mierke, v čiastočnom perspektívnom pohľade znázornená rozpierka podľa obr. 10, umiestnená do objímky spojky pravouhlo, vzhľadom na normálnu radiálnu orientáciu, na obr. 12 je znázornená objímka s rozpierkou v priečnom reze v rovine 12-12 podľa obr. 11, na obr. 13 je v perspektívnom pohľade zdola znázornený stavebnicový nadstavec na pripojenie detskej stavebnice na obľúbený typ obdobnej stavebnice, na obr. 14 je znázornený v náryse, čiastočne v reze stavebnicový nadstavec podľa obr. 13, na obr. 15 je znázornená v pôdoryse montážna skupina z obr. 14, na obr. 16 je znázornené v perspektívnom pohľade vzájomné spojenie dvojice upravenej spojky, na obr. 17 sú znázornené v rozloženom stave spojky z obr. 16, na obr. 18 je znázornená vo zväčšenej mierke, v čiastočnom perspektívnom pohľade spojka z obr. 16, na obr. 19 je znázornená vo zväčšenej mierke, v čiastočnom reze montážna skupina z obr. 16, na obr. 20 je vo zväčšenej mierke, v čiastočnom reze znázornený spôsob zasunutia rozpierky z obr. 19 do jednej z objímok spojky, na obr. 21 je v bokoryse znázornená jednoprvková objímka spojky, konštruovaná na zachytenie rozpierky, usporiadanej axiálne vo vybratí tvoriacom objímku a druhej rozpierky v ložiskovom otvore, uloženej do pravého uhla vzhľadom na prvú rozpierku, na obr. 22 je v bokoryse znázornená dvojprvková objímka spojky, na obr. 23 až 29 sú znázornené ďalšie modifikácie spojok, na obr. 30 je skupinový pohľad na sériu rozpierok v odstupňovanej dĺžke a tiež pomer dĺžky danej rozpierky zo série k menším rozpierkam spojených axiálne so spojkou, na obr. 31 je znázornená vo zväčšenej mierke, v reze, objímka spojky spojená s rozpierkou, na obr. 32 je v náryse znázornená montážna skupina z rozpierok a spojok, usporiadaných v trojuholníkových podskupinách v rastúcich veľkostiach, na obr. 33 je v pôdoryse znázornená konštrukcia článkového alebo obežného pásu, zostaveného z mnohých stavebných spojok a rozpierok, vzájomne krížovo spojených, na obr. 34 je v reze v rovine 34 - 34 podľa obr. 33 znázornená konštrukcia podľa obr. 33, na obr. 35 až 39 sú znázornené v rôznych pohľadoch modifikované tvary spojok s možnosťou spojenia s obdobnými spojkami, na obr. 40 a 41 sú znázornené spojky typu podľa obr. 35 až 39 v spojení so spojkou typu na obr. 16 až 20, na obr. 42 je v perspektívnom pohľade znázornený hnací prvok, určený na priečne zachytenie rozpierky vykonávajúcej činnosť osi a vybavenej hnacím výstupkom, na obr. 43 je v náryse znázornený hnací prvok z obr. 42, rozoberajúci priečne upnutú rozpierku, na obr. 44 je v podobnom pohľade ako na obr. 43 znázornená spojka, prichytená na rozpierke s možnosťou vzájomného hnacieho otáčania, na obr. 45 je znázornený v náryse konštrukčný prvok, znázorňujúci kombináciu remenice a kolesa, na obr. 46 je znázornený prvok v tvare pneumatiky, prispôsobený na spojenie s prvkom z obr. 45, na obr. 47 a 48 sú znázornené prvky z obr. 45 a 46, v reze v rovinách 47-47 a 48-48 podľa obr. 45, resp. 46.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na priloženom výkrese na obr. 1 obsahuje spojka 10 centrálny náboj 11 a radiálne lúče 12. Zobrazený tvar spojky 10 umožňuje spojenie s osami, radiálne usporiadanými rozpierkami 13. Radiálne lúče 12 podopierajú zoskupenie ôsmich radiálnych objímok 14, z ktorých každá obsahuje základnú stenu 15 a priestorovo oddelené, protiľahlé upínacie prvky 16. Radiálne objímky 14 sú radiálne rozmiestnené vzhľadom na stredovú os 17 spojky 10 ajednotlivé dvojice upínacích prvkov 16 sú vhodne usporiadané na protiľahlých stranách radiálnej osi 19 radiálnej objímky 14, obvykle rovnobežne s touto radiálnou osou 19. Upínacie prvky 16 sú vo svojich vnútorných častiach vybavené vydutými drážkami 18 sústredne usporiadanými okolo radiálnej osi 19 objímky 14 a predchádzajúcimi od vonkajších krajných časti 20 upínacích prvkov 16 do vhodnej vzdialenosti k základnej stene 15 radiálnej objímky 14, obvykle asi do polovice tejto vzdialenosti. Rozpierky 13 majú obvykle na svojich koncoch valcovitý tvar. Rozpierky 13 môžu mať uvedený priemer, napríklad asi 6,35 mm na záber s vydutými drážkami 18 upínacích prvkov 16 vytvarovaných do rovnakého priemeru. Ako je zrejmé z obr. 5, slúži oblúk vydutých drážok 18 na zúženie vstupnej oblasti 21 na rozmer značne menší, ako je priemer 6,35 mm rozpierky
13. Rozmer hrdla alebo otvoru vstupnej oblasti 21 môže byť v tomto usporiadaní 5,33 mm. Podľa toho je vhodné vytvarovať bočné hrany 22 upínacieho prvku 16 do rozšírenia od vstupného hrdla oblasti 21 smerom k vonkajšiemu bočnému povrchu 23 upínacieho prvku 16. Premeraný uhol rozšírenia je asi 15°. To uľahčuje bočné zasunutie rozpierky 13 do vydutej drážky 18 tým, že upínacie prvky 16 sa bočné prestavia a roztvoria. Keď sa rozpierka 13 usadí vo vydutých drážkach 18, upínacie prvky 16 sa okolo nej šmykovo uzatvoria a udržujú ju v danej polohe.
Každý upínací prvok 16 je vybavený blokovacím výstupkom 24 vhodného polovalcovitého tvaru prechádzajúcim pravouhlo k radiálnej osi 19 radiálnej objímky 14 vymedzenej upínacími prvkami 16. V zobrazenej konštrukcii majú blokovacie výstupky 24 obvykle jednotný prierez a prechádzajú od jednej bočnej hrany 22 upínacieho prvku 16 ku druhej, ako je najlepšie znázornené vo zväčšenej mierke, v perspektívnom pohľade na obr. 2. Blokovacie výstupky 24 sú radiálne rozmiestnené v krátkych vzdialenostiach zvonka od základnej steny 15 radiálnej objímky a vymedzujú spoločne s ňou vybratie 25 na zachytenie príruby na vnútornej alebo základnej stene objímky 14.
Ako je znázornené na obr. 3, je koncová časť každej rozpierky 13 usporiadaná tak, že jej pozdĺžny prierez je približne rovnaký, ako pozdĺžny prierez radiálnej objímky
14, pozdĺž jej radiálnej osi 19 v rovine rovnobežnej s plochými stranami spojky 10. Rozpierky 13 majú valcovité koncové príruby 26 s rozmerom a tvarom na prichytenie vo vybratí 25 radiálnej objímky 14. Tesne pri valcovitej koncovej prírube 26 je prstencovitý zápich 27 polkruhovitého prierezu, prispôsobený na zachytenie v zúženom priestore medzi protiľahlými blokovacími výstupkami 24. Tesne pri prstencovitom zápichu 27 je valcovitá upínacia časť 28, prispôsobená na zachytenie vo vydutých drážkach 18 a na šmykové upnutie vonkajšími časťami upínacích prvkov 16. Axiálna dĺžka upínacích častí 28 zodpovedá účinnej dĺžke vydutých drážok 18. Valcovitá príruba 26 môže mať axiálnu dĺžku, napríklad 15,75 mm. Prstencovitý zápich 27 a blokovacie výstupky 24 môžu mať typický rádius približne 15,75 mm. Rozpierka 13 s uvedeným priemerom 6,35 mm má celkovú dĺžku na upínaciu objímku 14 asi 8,9 mm.
Na obr. 10 je znázornený typický tvar rozpierky 13. Rozpierka 13 môže mať samozrejme akúkoľvek dĺžku a typická súprava detskej stavebnice podľa princípu vynálezu používa veľký počet týchto prvkov rôznych vhodných dĺžok. Obzvlášť výhodné je, že časti rozpierok 13 medzí svojimi koncovými časťami 30 majú drážkový tvar priečneho prierezu v tvare „X“, obsahujúce rebrá 31, vystupujúce radiálne v typicky 90° rozstupoch a hlavne s vonkajšími povrchmi 32 rebier 31, ležiacimi vo valcovom plášti rozpierky 13, vymedzenom jej valcovými koncovými časťami 30. Vhodným dimenzovaním hrúbky 33 rebier 31 a ľahkým zošikmením ich blokov 34 sa môže rozpierka 13 bočné zasunúť do otvoreného konca radiálnej objímky 14 a zatlačiť medzi dvojicu protiľahlých blokovacích výstupkov 24, ako je znázornené na obr. 11 a 12, usadením bíokovacích výstupkov 24 do priechodných drážok 39 medzi susednými rebrami 31. Priečny prierez v tvare „X“ rozpierky 13 môže byť pravidelne prerušený jednou alebo niekoľkými dvojicami valcovitých častí 35, oddelene rozmiestnených vo vzdialeností približne rovnakej, ako je šírka 36 upínacích prvkov 16. Keď je rozpierka 13 zaklapnutá v blokovacej polohe blokovacími výstupkami 24, ako je znázornené na obr. 11 a 12, je v tejto polohe blokovaná axiálne, bočné a otočné. Alternatívne, keď je rozpierka 13 vložená bočné do radiálnej objímky 14 niektorým miestom svojej dlhšej drážkovej časti 37, ktorá rozsiahlo oddeľuje susedné valcovité časti 35, ako je možné nastaviť osovú polohu rozpierky 13 v rozpätí tejto časti.
Vo zvlášť výhodnom uskutočnení vynálezu môže byť hrúbka 33 rebier 31 asi 2,362 mm, ktoré sa úkosovito zbiehajú smerom von, ako je znázornené hlavne na obr. 4. Je samozrejmé, že usporiadanie rozpierky 13 v tvare ,X“ nie je principiálne obmedzené na použitie dvoch párov rebier 31. Môžu byť napríklad použité tri páry rebier 31, usporiadané v uhlových rozstupoch po 60°. Podľa toho výraz v tvare „X“, ktorý je tu použitý, môže byť interpretovaný tak, že zahrnuje tieto alternatívy.
Ako je znázornené na obr. 13 a 15, obsahuje tento vynález stavebnicový nadstavec 40 s blokovým usporiadaním, ktorý je prispôsobený na pripojovanie obvyklých prvkov blokového typu a prvkov detskej stavebnice podľa vynálezu. Na obr. 14 a 15 sú napríklad stavebnicové prvky 41 a 42, blokové konštrukčné prvky známeho typu, konštruované v tvare bloku s otvorenými stranami, vybavenými „hornou“ stenou 44 až 48, tvoriacimi otvorenú dutinu 49. Horná stena 44 je vybavená mnohými krátkymi (osem na obrázku) valcovitými výstupkami 50. Z hornej steny 44 prechádzajú tiež dutinou 49 tri predĺžené rúrkovité trecie podpery 51. Podľa známej konštrukcie stavebnicových prvkov 41, 42 blokového typu sú vnútorné rozmery otvorenej dutiny 49 také, že sú šmykovo uložené okolo vonkajších valcovitých výstupkov 50. Okrem toho sú trecie podpery 51 dimenzované tak, že sú v tangenciálnom dotyku s bokmi krátkych valcovitých výstupkov 50, keď sú stavebnicové prvky 41, 42 umiestnené jeden na druhom. To umožňuje vytvorenie zloženej konštrukcie trecím spojením z mnohých stavebnicových blokov. Stavebnicový nadstavec 40 obsahuje vrchnú stenu 52 a postranné steny 53. V zobrazenom usporiadaní je stavebnicový nadstavec usporiadaný štvorcovito, ale v rozsahu vynálezu sú možné aj ďalšie usporiadania. Z vrchnej steny 52 vystupujú štyri predĺžené valcovité výstupky 54 s priemerom a rozstupom, ktoré zodpovedajú krátkym valcovitým výstupkom 50 sta vebnicových prvkoch 41, 42. Tieto predĺžené valcovité výstupky 54 môžu byť zasunuté do otvorenej dutiny 49 stavebnicového prvku 41, 42 a jc vhodné, že majú dĺžku, zodpovedajúcu všeobecnej hĺbke otvorenej dutiny 49. Z vrchnej steny 52 stavebnicového nadstavca 40 prechádza otvorených vybratím 56 rúrkovitá objímka 55. Vnútorný priemer rúrkovitej objímky 55 je taký, že šmykovo zachytí koncovú časť 30 rozpierky 13, ako je znázornené na obr. 14. Rúrkovitá objímka 55 je zapustená pod otvorený okraj 57 bočných stien stavebnicového nadstavca 40, takže stavebnicový nadstavec 40 môže byť spojený s obvyklým konštrukčným blokom známym spôsobom.
Na obr. 16 a 17 je znázornená spojka 70 vo všeobecnom usporiadaní v tvare „snehovej vločky“ podľa opísaného vynálezu a má mnoho konštrukčných význakov skôr opísaného vynálezu, ale je špeciálne upravená na spojenie s druhou podobne usporiadanou spojkou, natočenou k tejto spojke v pravom uhle. Spojka 70 je všeobecne usporiadaná v plochom otvorenom uskutočnení, obyčajne s hrúbkou 6,35 mm. Spojka 70 má vo svojom strede pevné polovalcovité jadro 71. Z opačných strán jadra 71 vystupujú vodiace steny 72, 73, ktoré sú priestorovo oddelené a vzájomne rovnobežné. Vzdialenosť medzi vodiacimi stenami 72, 73 je v podstate rovnaká ako hrúbka spojky 70 a umožňuje zachytenie druhej takej spojky v zahĺbení 74, vymedzenom priestorovo oddelenými vodiacimi stenami 72, 73 a plochou priečnou stenou 75, ktorá tvorí jednu stenu jadra 71 a je umiestnená v axiálnej rovine predchádzajúcou spojkou 70. Z jadra 71 vystupuje radiálne vonkajším smerom niekoľko lúčovitých prvkov 76 až 78, spojených na svojich vonkajších koncoch s okrajovými stenami 79, 80. V zobrazenom usporiadaní vymedzujú okrajové steny 79, 80 sedem strán všeobecne osemhrannej konštrukcie, ôsmou stranou otvorenou na umiestnenie zahĺbenia 74. Ako je zrejmé z obr. 17, prechádzajú niektoré okrajové steny 79 priebežne zjedného lúča do druhého (alebo od lúča k vodiacim stenám 72, 73 ). Okrajová stena 80, ktorá leží priamo naproti zahĺbeniu 74, je však vybavená štrbinou 81, ktorej funkcia bude vysvetlená v ďalšej časti opisu. Každá z okrajových stien 79, 80 tvorí základnú stenu radiálnej objímky 82 na zachytenie rozpierky (v prípade okrajových stien 79) alebo 83 (v prípade prerušenej steny 80). Každá z týchto objímok 82, 83 je vymedzená dvojicou protiľahlých upínacích prvkov 84, vybavených vnútri polvalcovitými blokovacími výstupkami 85, ktoré vystupujú pravouhlo k všeobecne radiálnej osi objímky. Blokovacie výstupky 85 v spojení okrajovými stenami 79, 80 vymedzujú vybratie 86 na zachytenie príruby. Krajné časti upínacích prvkov 84 sú vytvorené vydutými drážkami 87 sústredne usporiadanými vzhľadom na všeobecne radiálnu os 88 objímky 82, 83.
Ako je znázornené na obr. 19, rozpierky 90 sú vybavené valcovitým prírubami 91, priľahlými prstencovitými zápichmi 92 a valcovitými časťami 93, usporiadanými na šmykové uloženie vo vydutých drážkach 87 upínacích prvkov 84. Stavebný prvok, označovaný ako rozpierka 90, je normálne spojený so spojkou 70 bočným zatlačení do jednej z radiálnych objímok 82. Bočný vstup do objímky 82 je čiastočne uzavretý úzkym ústím, vymedzeným hornou a dolnou hranou 94 vydutej drážky 87. Na uľahčenie bočného zasunutia rozpierky 90 je v objímke 82 , 83 rozovretá vodiaca plocha 95. Mimoriadne výhodné usporiadanie objímok a rozpierok je také, keď je koniec rozpierky zachytený v objímke, kde je plochá koncová stena 91a valcovité príruby 91 rozpierky 90 tlačená pružne do pevného čelného kontaktu s plochou okrajovou stenou 79 (alebo 80) radiálnej objímky 82, 93. Toto usporiadanie významne zvyšuje stabilitu a tuhosť spojených súčastí. Požadovaný vzťah sa dosiahne ľahkým posunutím blokovacím výstupkov 85 v smere okrajovej steny 79 objímky 82, s ohľadom na „normálnu“ polohu prstencovitého zápichu 92 rozpierky 90. Potom, keď rozpierka 90 zaklapne v zmontovanej polohe, je automaticky pritlačovaná ku dnu objímky 82 do pevného čelného kontaktu medzi koncovou stenou 91a a okrajovou stenou 79.
Odvolávajúc sa na rozložený pohľad na obr. 17 je druhá spojka 70a totožná so spojkou 70, ale natočená tak, že jej základná rovina je kolmá na základnú rovinu spojky 70 a jej zahĺbená stena (neznázomená na obr. 17) prilieha na zahĺbenie 74 spojky 70. Keď sa tieto dve spojky 70, 70a zasunú dohromady v smere šípky 96, zachytí sa časť spojky 70 naľavo od priečnej steny 75 do zahĺbenia spojky 70a. Rovnako zahĺbenie 74 spojky 70 zachytí pravú časť spojky 70a. Úplné spojenie týchto dvoch spojok 70, 70a je zrejmé z perspektívneho pohľadu na obr. 16. Zostavené spojky 70, 70a vytvárajú radiálne orientované zahĺbenie v dvoch rovinách na zachytenie rozpierok, takže sa značne zvyšujú konštrukčné možnosti systému. Na zaistenie dvoch spojok 70, 70a v zostavenom stave sú v jednotlivých dieloch vytvorené zadržiavacie rebrá 98 a drážky 97. Vodiace steny 72, 73 sú vybavené priečnymi zadržiavacími drážkami 97. Sú usporiadaná na zachytenie vhodne umiestnených zadržiavacích rebier 98 na protiľahlej spojke. Zadržiavacie rebrá 98, ako je vyznačené na obr. 17, sú vytvorené na radiálnych lúčovitých prvkoch 77. Počas spojenia dvojice spojok 70, 70a, keď zadržiavacie rebrá 98 dosahujú do krajného konca vodiacich stien 72, 73 vodiace steny 72, 73 sa pružne roztvoria na vzdialenosť, postačujúcu na umiestnenie zadržiavacích rebier 98. Toto pružné roztvorenie jej uľahčujú vzájomné roztvorenie vodiacich stien 72,73. Tento proces sa vykonáva súčasne na obidvoch spojkách 70, 70a.
Jednotlivá spojka, opísaná na obr. 1 až 5, je vytvorená so symetrickým poľom ôsmich objímok na zachytenie rozpierok 13. Individuálne spojky 70, 70a na druhej strane majú jednu objímku, ktorá nie je určená na zachytenie rozpierky, pretože majú otvorené zahĺbenie 74 na jednej strane spojky. Napriek tomu, keď sú zostavené dve spojky 70, 70a, ako je napríklad znázornené na obr. 16, prináša v skutočnosti každá spojka objímku na zachytenie rozpierky do druhej spojky, takže v každej rovine sú štyri dvojice protiľahlých objímok. Keď sú dve spojky 70, 70a zostavené podľa obr. 16, sú tri protiľahlé dvojice objímok na každej spojke 70, 70a otvorené a prístupné na bočné zasunutie rozpierky 90. Ale v prípade jednej z protiľahlých dvojíc objímok 83, 83a je vylúčené normálne bočné zasunutie rozpierky 90 z dôvodu bezprostrednej blízkosti zvonka roztvorených upínacích prvkov 84, nesených opačnou spojkou tejto zostavy.
Zasunutie rozpierky 90 do čiastočne neprístupných objímok 83, 83a sa uľahčí pomocou štrbiny 81 v okrajovej stene 80. Táto štrbina 81 umožňuje obmedzené vonkajšie roztvorenie susedných upínacích prvkov 84, umožňujúcich „zakliesnutie“ do polohy pákovým pohybom, schematicky znázorneným na obr. 19 a 20. Podľa obr. 19 predstavuje poloha rozpierky 90, znázornená prerušovanou čiarou, typickú počiatočnú polohu na zasunutie rozpierky 90 do objímky 83a spojky 70a. Koncová plocha 100 rozpierky 90 je umiestnená oproti krajnej ploche 101 susedného upínacieho prvku 84, ktorá slúži v podstate ako vedenie, keď je rozpierka 90 zatlačovaná do objímky 83a, zatiaľ čo všeobecné udržiavanie uhlového smeruje znázornené na obr. 19. Počas tejto operácie nastáva počiatočné roztváranie protiľahlých upínacích prvkov 84, spôsobené štrbinou 81, ktoré má snahu sa otvoriť na väčšiu šírku ako je normálna šírka. Ok rem toho je vodiaca stena 72 zahĺbenia ľahko odklonená smerom von, a to je spôsobené pákovým pohybom rozpierky 90 v smere prvej šípky 102 na obr. 19. Výsledkom je páčenie smerom dohora proti vodiacej krajnej ploche 101, takže susedný upínací prvok 84 je premiestňovaný v smere druhej šípky 103 na obr. 20. Pákový pohyb rozpierky 90 pokračuje, kým koncová príruba 91 rozpierky 90 nezaklapne na mieste v zahĺbení, ako je znázornené plnou čiarou na obr. 19. Vybratie rozpierky 90 z čiastočne blokovaných objímok 83, 83a sa vykoná všeobecne opačným spôsobom.
Ako je znázornené na obr. 31, usporiadanie zahĺbenia v objímke 150 a rozpierke 140 je výhodne také, že stred zakrivenia blokovacích výstupkov 130, 131 je umiestnený na osi 151, ktorá je posunutá od povrchu 152 základnej steny 125 o vzdialenosť trochu menšiu ako je posunutie medzi osou 153 obsahujúcou stred zakrivenia prstencovitého zápichu 147 a koncovou plochou 154 rozpierky 140. Výsledkom je , že keď je rozpierka 140 bočné zatlačovaná do upínacej polohy v objímke 150, blokovacie výstupky 130, 131 sú v tlakovom styku s bočnou časťou prstencovitého zápichu 147 na silové zatlačenie koncovej plochy 154 rozpierky 140 do pevného čelného kontaktu s povrchom 152 v zahĺbení základnej steny 125. Tesným udržiavaním týchto dvoch plôch v čelnom kontakte sa udeľuje tomuto spojeniu rozpierky a spojky požadovaný stupeň dodatočnej tuhosti.
Spojky môžu byť vytvorené v širokej rozmanitosti typov a spôsobov, ktoré majú od jednej až mnoho objímok 150. Spojky, ktoré majú viac ako jednu objímku sú usporiadané tak, že objímky sú uhlovo rozmiestnené po 45° alebo v násobku tohto uhla, aj keď je v rámci vynálezu možné aj iné usporiadanie.
Na obr. 21 je znázornená spojka 160 s jedinou objímkou 150. Obsahuje náboj 161, vymedzený valcovitou stenou 162. Vnútorný priemer náboja 161 je približne rovnako veľký ako priemer valcovitého plášťa, vytvoreného rozpierkou 140. Priemer tohto valcovitého plášťa zodpovedá priemeru valcovitých koncových častí koncovej príruby 146, koncovej upínacej časti 148 rozpierky 140 a tiež priemeru rebier 145. Rozpierka 140 je teda voľne zachytená vo valcovitom otvore 163 náboja 161 a ľahkou vôľou na umožnenie voľného otáčania a voľného pozdĺžneho posuvu rozpierky 140 v náboji 161. Os 164 náboja 161 je umiestnená kolmo na pozdĺžnu os 165 objímky 150. Stena 167, ktorá tvorí základnú stenu objímky 150, je oddelená od osi 164 náboja 161 dvojicou dištančných výstupkov 166, ktoré sú integrálnou časťou základnej steny 167 a valcovitej steny 162. Spojky sú obyčajne konštruované s dopredu danými jednotnými hrúbkami v smere osi 164 náboja 161. Výhodne je hrúbka približne rovnaká ako priemer valcovitého plášťa rozpierok 140. Za obzvlášť vhodnú bola považovaná hrúbka asi 6,19 mm s tým, že v mnohých prípadoch umožňuje spájanie bočných časti spojok priečne, vzhľadom na rozpierku, cez celú dĺžku stredného telesa rozpierky, bez ponechania účinného priestoru na niektorom z obidvoch koncov. To umožňuje vytváranie konštrukcií skutočne pevných stien zo spojkových prvkov priečne spojených rozpierkami cez celú šíru časti telesa rozpierky.
Na obr. 22 je nakreslená spojka 170 podobná spojke z obr. 21, ale s dvojicou radiálnych objímok 150 uhlovo otočených o 180° a súosovo vyrovnaných v pozdĺžnej osi 171, ktorá pretína stredovú os 172 náboja spojky 170. Spojka 170 podľa obr. 22 je obzvlášť vhodná na spájanie koncov rozpierok do osovo vyrovnaných spojení, ako je znázornené na obr. 30. Z tohto a z ďalších dôvodov je vzdialenosť d od stredovej osi 172 náboja k základnej stene vybratia objímky (zodpovedajúca povrchu 152) rovnaká pre obidve objímky 150 spojky 170 z obr. 22, ako pre jednoobjímkovú spojku 160 z obr. 21. Tento geometrický vzťah je tiež aplikovaný v rôznych variantoch spojok, ktoré sú na výkresoch zobrazené. Vo všetkých prípadoch je rozpierka zaistená vo vybratí objímky spojky, umiestnená v pevnej, dopredu danej vzdialenosti d od stredovej osi náboja spojky.
Na obr. 23 je znázornená spojka 180, ktorá je tiež vybavená dvoma objímkami 150. Objímky 150 sú vyrovnané podľa radiálnych osí 181, pretínajúcich stredovú os 182 náboja 185, umiestnenú kolmo na tieto radiálne osi 181. Konštrukcia náboja 185, objímok 150, atď. je v podstate rovnaká, ako bolo opísané pri spojkách 160 a 170. Ale v modifikáciách podľa obr. 23 sú objímky 150 na zachytenie rozpierky priestorovo oddelené pod uhlom 45°. Spojky 190 a 200 na obr. 24, resp. 25 sú vybavené tromi, resp. štyrmi objímkami 150, zoskupenými pozdĺž osí 191 a 201, ktoré pretínajú priečnu stredovú os 192 a 202 náboja 195, 205 a priestorov oddelenými pod uhlom 45°. Ako je znázornené na obr. 23 a 25, zobrazené spojky obsahujú stredné, radiálne umiestnené lúčovité steny 183, 193, 203, ktoré radiálne vystupujú zo stredových osí 182, 192, 202 náboja a sú integrálne spojené so základnými stenami priľahlých objímok 150. Vonkajšie steny 184,194, 204 na druhej strane vystupujú tangenciálne, vzhľadom na náboje 185, 195, 205.
Spojky 210, 220, 230, znázornené na obr. 26 až 28, sú vybavené piatimi, resp. šiestimi a siedmimi radiálnymi objímkami 150, zoskupenými pozdĺž radiálnych osí 211, 221 a 231, pretínajúcich stredové osi a vystupujúce zo stredových osí 212, 222 a 232 nábojov 215, 225 a 235. Jednotlivé radiálne osi 211, 221, 231 sú priestorovo oddelené pod uhlom 45° ako v prípade spojok na obr. 23 až 25. Vonkajšie steny 214, 224 a 234 každej spojky z obr. 26 až 28 sú výhodne usporiadané tangenciálne k nábojom 215, 225 a 235, tak z estetických, ako i z funkčných dôvodov. Vonkajšia stena 214 spojky 210 napríklad vytvára v spojení s pokračujúcou stenou pripojenej objímky široký, plochý povrch na podopretie spojky a/alebo na vymedzenie vonkajšieho okraja konštrukcie.
Spojka 240 podľa obr. 29 má v podstate rovnaké usporiadanie ako na obr. 1, v tomto prípade vytvorená ako časť série spojok spoločných rozmerov. V tomto ohľade je vzdialenosť „d“ od osi 242 náboja 122 k základnej stene vybratia rovnaká a jednotná, ako v ostatných zobrazených tvaroch spojok.
Podľa obr. 30 a 32 obsahuje systém vynálezu rozpierky v rôznych odstupňovaných dĺžkach podľa dopredu stanovených veľkostných stupňov, takže rozpierky rôznych veľkostí vjednej súprave sa môžu spájať s opísanými spojkami na vytváranie pravouhlých trojuholníkových konštrukčných jednotiek montážnych skupín. Na výkrese zostavy na obr. 30 sú znázornené rôzne série rozpierok 140a až 140f vrátene progresívne narastajúcich dĺžok. Toto progresívne narastanie je stanovené tak, že keď akékoľvek dve rozpierky danej dĺžky sa spoja so spojkou a vytvoria odvesny pravouhlého trojuholníka, má rozpierka s nasledujúcou väčšou dĺžkou taký vhodný rozmer, že tvoria preponu tohto trojuholníka. Napríklad na obr. 32 je trojpolohová spojka 190 s pravým uhlom spojená s dvomi rozpierkami 140a najmenšej veľkosti a vytvára odvesny pravouhlého trojuholníka. Vertikálne orientovaná rozpierka 140a a na obrázku je spojená so štvorpolohovou spojku 200.
Rozpierka 140a a orientovaná horizontálne je spojená s päťpolohovou spojkou 210. Rozpierka 140b, vytvárajúca nasledujúci dĺžkový stupeň proti rozpierke 140a, je spojená so spojkami 200 a 210.
Na obr. 32, kde rozpierka 140b tvorí preponu prvého opísaného pravouhlého konštrukčného prvku 250, tvorí táto rozpierka 140b súčasne odvesnu ďalšieho pravouhlého konštrukčného prvku 260 väčšej veľkosti. V tomto ohľade je spojka 200 spojená s druhou rozpierkou 140b na vytvorenie dvoch odvesien trojuholníkového konštrukčného prvku 260. Druhá štvorpolohová spojka 200 je pripojená na horný koniec hornej rozpierky 140b a rozpierka 140c, tvoriaca tretí prvok v progresívne narastajúcich dĺžkach, je spojenou s hornou spojkou 200 a s uvedenou spojkou 210 a vytvára preponu trojuholníkového konštrukčného prvku 260. Ako je zrejmé z obr. 32, môže dvojica rozpierok 140c postupne vytvárať strany stále väčšej pravouhlej trojuholníkovej konštrukčnej jednotky 270, ktorej prepona je vytvorená rozpierkou 140 s najbližšie väčším rozmerom. Tak môžu byť montované progresívne väčšie pravouhlé trojuholníkové konštrukčné jednotky v rozpätí maximálnej dĺžky rozpierky v danej súprave.
V systéme vynálezu sa vytvára dĺžka progresívneho zväčšovania rozpierok podľa odpredu stanoveného vzorca. Teda v systéme „napríklad“ rôznych dĺžok je dĺžka rozpierky vymedzená podľa tohto vzorca:
L, = /1,414/*''* x Dmin - /2 x d/, kde
Lx = dĺžka x-tej rozpierky' v sérii od 1 do „n“,
Dmin = vzdialenosť medzi osou náboja dvoch spojok spojených najkratšou rozpierkou zo série, d = vzdialenosť od osi náboja k základnej stene objímky.
Spojenie konštrukcií pravouhlých trojuholníkových jednotiek, kde prepona jednej trojuholníkovej jednotky vytvára odvesnu druhej, väčšej pravouhlej trojuholníkovej jednotky, je známe.
V tomto systéme detskej stavebnice podľa vynálezu vyplýva však jedinečná výhoda z konštrukcie spojok a rozpierok, prispôsobených na bočné zaklapávacie spojenie rozpierok v spojkách. To umožňuje spájanie a rozpojovanie súčastí z konštrukcie bez nutnosti zmeny stredových vzdialeností medzi spojkami a spájacími bodmi. Tak môže byť skonštruovaná a zostavená mnohorozmerová konštrukcia veľmi ľahkým spôsobom. Ako je znázornené na obr. 30, je tu tiež výhodný geometrický vzťah medzi rozpierkami 140a až 140f odstupňovanej dĺžky a spojkami, v ktorých sú vytvorené objímky, vzájomne orientované po 180°. To sa týka najmä spojok 170 na obr. 22, kde dvojpolohová spojka má svoje objímky 150 zoradené v osi a umiestnené na protiľahlých stranách. Táto spojka slúži výhodne ako nastavovacia spojka na spájanie dvoch kratších rozpierok do dlhšej montážnej skupiny rozpierok, keď jedna zo spojok 170, (ktorá môže byť obvykle označená ako nastavovacia spojka) je spojená s dvomi rozpierkami danej veľkosti, vytvorená montážna skupina z rozpierok má rovnakú dĺžku ako rozpierka o dva stupne dlhšia. Teda ako je znázornené na obr. 30, dve z najkratších rozpierok 140a sú spojené tak, že vytvoria montážnu skupinu z rozpierok s dĺžkou rozpierky 140c. Dve z ďalšieho veľkostného stupňa rozpierok 140b sú spojené tak, že vytvoria montážnu skupinu s rovnakou dĺžkou ako rozpierka 140d. Na obr. 30 je znázornené ďalšie zodpovedajúce spojenie. Samozrejme je možné spojiť nastavovacou spojkou 170 rozpierky rôznych dĺžok na vytvorenie montážnych skupín rozpierok s dĺžkami, ktoré sa líšia od štandardu progresívnych dĺžok rozpierok, znázornených na obr. 30. Pretože všetky spojky bez ohľadu na usporiadanie používajú spoločnú vzdialenosť „d“ od osi náboja k základnej stene zahĺbenia objímky, vzťah, zobrazený na obr. 30 môže byť dosiahnutý v akejkoľvek situácii, v ktorej sú rozpierky spojené so spojkami v súosovom smere.
Montážna skupina, znázornená na obr. 33 a 34 sa skladá z mnohých jednoobjímkových spojok 160 (obr. 21), spojených s mnohými rozpierkami dopredu danej jednotnej veľkosti ako je rozpierka 140c, znázornená na obr. 30. Prvé z mnohoobjímkových spojok 150 (tri na obrázku) sú bočné usporiadané, vzájomne oddelené šírkou spojky a sú otočné spojené s rozpierkami 280, podľa obr. 34. Rozpierka 280 prechádza otvorom 281 náboja, kde je voľne uložená. Striedavo so spojkami 282 prvej skupiny sú usporiadané spojky 283 druhej skupiny.
Spojky 283 druhej skupiny sú uložené so zaklapnutím na rozpierkach 280, s blokovacími výstupkami 130, 131 spojky pevne zachytenými v priechodných drážkach 144 rozpierky, na pevné upnutie rozpierky. Teda zatiaľ čo jednotlivé spojky 282 prvej skupiny sú voľne pohyblivé, vzhľadom na rozpierky 280, striedavo uložené spojky 283 druhej skupiny sú na rozpierkach pevne zaistené tak proti otáčaniu, ako i proti posunu. Sled tohto spojenia vytvára článkovanú pásovú konštrukciu, ktorá môže byť nekonečná alebo s konečnou dĺžkou, ako je potrebné a môže byť v akejkoľvek vhodnej šírke podľa zamýšľaného účelu. Ako je znázornené na obr. 33, vyčnievajú krajné časti rozpierok v krátkej vzdialenosti na každom okraji pásového spojenia. Konštrukcia typu podľa obr. 33 a 34 má široký rozsah výhodných použití. Medzi nimi je vytváranie pásov na pásové vozidlá, ako sú buldozéry, žeriavy, tanky a podobne. Môže byť tiež vytvorená konštrukcia panelového typu na použitie v detskej stavebnici ako stenové alebo strešné panely, strešná krytina a podobne. Tesné spojenie môže byť napríklad využité v ohybných prvkoch káblového typu.
Na obr. 35 až 41 je znázornený mimoriadne výhodný typ spojky, usporiadanej na spojenie s ďalšou spojkou, ktorá má podobné znaky, na vytvorenie spojkových montážnych skupín na pripojenie rozpierok, prechádzajúcich mnohými rovinami a smermi. Spojky 310, znázornené na obr. 35, sú vytvorené so štyrmi objímkami 150, uhlovo oddelenými po 45°. Priamo naproti jednej z objímok 150a každej spojky je umiestnené špeciálne zahĺbenie 311 objímky. Zahĺbenie 311 objímky je vymedzené priestorovo oddelenými bočnými vodiacimi stenami 312, 313 a priečnou dosadacou stenou 314. Bočné vodiace steny 312, 313 sú priestorovo oddelené na vzdialenosť, ktorá sa rovná štandardnej hrúbke spojky a sú symetricky usporiadané v myslenej rovine, prechádzajúcej geometrickým stredom spojky 310 a obsahujúcej pozdĺžnu os protiľahlo usporiadanej objímky 150a na zachytenie rozpierky. Voľný povrch priečne dosadacej steny 314 leží v rovine, ktorá je v pravom uhle proti skôr uvedenej rovine a tiež prechádza geometrickým stredom spojky 310, stredovou osou 315. Spojky 310 sú prispôsobené na vzájomné spojenie spôsobom, označeným na obr. 35 až 37 pomocou jednotlivých špeciálnych zahĺbení 311 objímok, ktoré na seba vzájomne priliehajú, pričom základné roviny jednotlivých spojok 310 sú natočené o 90°. Jednotlivé spojky 310 sa do seba zatlačia, kým nie sú priečne dosadacie steny 314 zahĺbenia 311 objímok v tesnom čelnom kontakte, takže jednotlivé stredové osi 315 každej spojky 310 ležia v podstate v spoločnej rovine. Každá z bočných vodiacich stien 312,313 je vybavená, pokiaľ je to potrebné, priečnou zadržiavacou drážkou 316, prispôsobenou na zachytenie blokovacím spôsobom zadržiavacích rebier 317, vyčnievajúcich z protiľahlých strán hrčovitých stien 319. Teda keď sú obidve spojky 310 zostavené dohromady, sú pomerne pevne vzájomne blokované proti akémukoľvek oddeľovaniu, okrem úmyselného oddeľovania.
Ako vyplýva z obr. 36, keď bočné vodiace steny 312, 313 zaberajú najskôr s vystupujúcimi zadržiavajúcimi rebrami 317, tak sa tieto steny 312, 313 roztiahnu. Malá štrbina 318, vytvorená v opačne umiestnenej objímke 150a, umožňuje jednoduchšie priblíženie upínacich prvkov tejto objímky k sebe, zatiaľ čo bočné vodiace steny 312, 313 sú roztvorené rebrá 317. Keď sú jednotlivé diely stlačené dohromady, do svojej konečnej polohy, s priečnymi dosadacími stenami 314, usadenými na sebe, je usadenie každej zo súpravy zadržiavacích rebier 317 v každej zo súpravy zadržiavacích drážok 316 v podstate tak, ako je znázornené na obr. 37.
Spojky, zostavené podľa obr. 35 až 39, vytvárajú podmienky na podopretie rozpierok v každej z dvoch rovín, usporiadaných v pravom uhle. Usporiadanie spojok teda tvorí dokonalé, vhodné spojenie vonkajších rohov konštrukcie, ako môže byť zrejmé z obr. 38 a 39.
V zostave na obr. 40 je spojka 310 typu znázorneného na obr. 35 až 39 prispôsobená na spojenie s druhou sedempolohovou spojkou 410. Spojka 410 obsahuje špeciálne zahĺbenie 411 súosovo umiestnené na opačnej strane proti objímke 150a, určenej na zachytenie rozpierky. Zostavenie spojok 310 a 410 na vytvorenie viacrovinnej montážnej skupiny sa uskutoční rovnakým spôsobom, ako bolo opísané na obr. 35 až 39. Výsledné spojenie je usporiadané v tvare „T* pri pohľade zhora, ako vyplýva z obr. 41 a vytvára podmienky na montáž rozpierok v každej z troch rovín. V spojení v tvare „T“ podľa obr. 40, 41 nie je horná objímka 150a prístupná na normálne bočné zaklapnutie rozpierky z dôvodu pripojenej spojky. Ale vytvorením štrbiny 318 v dosadacej stene objímky 150a je možné zasunúť rozpierku najskôr pod uhlom a usadiť ju točivým pohybom, ako už bolo opísané skôr. Štrbina 318 umožňuje jednoduchšie roztvorenie upínacich prvkov 126, 127 na prispôsobenie montáže rozpierky točivým spôsobom.
V určitých aplikáciách však môže byť požadované zablokovanie spojky spoločne s rozpierkou prechádzajúcou otvorom jej náboja na spoločné otáčanie a/alebo na zaistenie polohy spojky v axiálnom smere, vzhľadom na rozpierku. Na tento účel obsahuje systém hnací prvok, ako je zobrazené na obr. 42 a 44, na trecie a neotočné upnutie rozpierky. V zobrazenom uskutočnení obsahuje hnací prvok hnací blok 510, vyrobený vstrekovacím liatím z vhodného plastu a výhodne obsahujúci objímku 150, ktorá má už opísaný tvar. Objímka 150 je vybavená hlavne protiľahlými blokovacími výstupkami 130, 131, vymedzujúcimi úzky priestor medzi upínacími prvkami 126, 127. Tesne pri uzavretom konci objímky 150 je na hnacom bloku výhodne namontovaný hnací čap 511, bočné vystupujúci z koncového čela 512 v podstate rovnobežne so smerom blokovacích výstupkov 130 a 131. V typickom použití hnacieho bloku 510 je spojka 240, obvykle v tvare úplnej „snehovej „vločky“, s ôsmimi polohami na zachytenie rozpierok a montuje sa na rozpierku 513. Hnací blok 510 sa nasadí na teleso rozpierky 513, takže príslušné blokovacie výstupky 130,131 sú zachytené a blokované v zábere s protiľahlými priechodnými drážkami 144 rozpierky 513. Hnací blok 510 je tak pevne fixovaný krozpierke 513 proti otáčaniu a je tiež pomocou trenia brzdený proti pozdĺžnemu posúvaniu po rozpierke 513 (je však na nej pozdĺžne posuvný s použitím primeranej sily). Také umiestnenie hnacieho čapu 511 je možné vtedy, keď spojka 240 a hnací blok 510 na seba vzájomne priliehajú a hnací čap 511 je umiestnený v lichobežníkovom priestore medzi dvojicou susedných, radiálne usporiadaných hrčovitých stien 123, pričom tento priestor v podstate vyplňuje. Rozpierka 513 a spojka 240 sú teda blokované proti vzájomnému otáčaniu tak, že rotačný pohon, udeľovaný jednému z týchto prvkov je zodpovedajúcim spôsobom prenášaný na druhý prvok. Umiestnením hnacieho bloku 510 na opačnej strane spojky 240 môže byť spojka axiálne blokovaná v polohe na rozpierke.
Na obr. 45 je znázornený výhodný kombinovaný hnací prvok 610, remenica/koleso. Je to diel v tvare kolesa vyrobený vstrekovaným liatím, vytvorený s vonkajším okrajom 611 a stredovým otvorom 612, prispôsobeným na tesné za chytenie na rozpierke. V radiálnom smere od stredového otvoru 612 k okraju je na hnacom prvku 610, napr. remenice, vytvorený jeden alebo niekoľko hnacích zápichov 613. Sú určené na zachytenie hnacieho čapu 511 hnacieho bloku 510 podľa obr. 42. Ako je znázornené na obr. 47, je hnací prvok 610 napr. remenica, vybavený prstencovitým vybratím 614 na funkciu remenice v spojení s vhodným hnacím remeňom (nie je znázornené). Keď má tento hnací prvok
610 funkciu remenice, je hnacím spôsobom pripojený na rozpierku s využitím hnacieho bloku 510 a môže pôsobiť buď ako hnacia remenica alebo ako hnaná remenica, podľa potreby. Hnací prvok 610 môže byť vybavený prstencovitým prvkom 620, napr. pneumatikou a vytvára tak koleso.
Pneumatika je vytvorená z pružného elastoméru, ako je neoprén. Vnútorná časť 621 pneumatiky má šírku, zodpovedajúcu tesnému zachyteniu v prstencovitom vybratí 614. Vonkajšia časť 622 pneumatiky je širšia ako vnútorná časť 621, výhodne so šírkou ako je hrúbka vonkajšieho okraja
611 hnacieho prvku 610. Na každej strane pneumatiky sú vytvorené nákružky 623. Tieto nákružky 623 sú v zábere s vonkajšími prírubami 624 ráfíka kolesa na sústredné uloženie pneumatiky na nosnom vonkajšom okraji 611. Ak je hnací prvok použité koleso, môže alebo nemusí byť toto koleso poháňané. Keď má byť poháňané, použije sa hnací blok 610, ako už bolo uvedené.
Konštrukcia detskej stavebnice podľa vynálezu vytvára výnimočne zjednodušený, ale napriek tomu neobyčajne univerzálny konštrukčný prostriedok na vytváranie neohraničené rozmanitých zostáv tak statického, ako i dynamického charakteru. Tento konštrukčný systém sa výborne hodí na výrobu, a to na ekonomicky výhodnú masovú výrobu technikami vstrekovacieho liatia štandardizovaných stavebných prvkov veľkej rozmanitosti a umožňuje relatívne rýchlu a zjednodušenú montáž rôznych zostáv. Podľa základných koncepcií vynálezu je možné vytvárať zjednodušené tvary dynamických zostáv, ako sú pásy alebo remene, poháňané otočné systémy a podobne. Toto sa dosiahne dôsledným používaním štandardizovaných rozpierok a štandardizovaných spojok. To znamená že spojky využívajú štandardizované objímky, hoci aj ich rôzny počet, ale ktoré sú umiestnené v štandardizovaných rozpätiach od základne osi spojky. Rovnako rozpierky majú štandardné usporiadanie koncových častí, v spojení s telesom rozdielnych dĺžok. Ďalej použitím nastavovacej spojky, schopnej spájania koncov dvoch rozpierok, sa násobí konštrukčná kombinácia, dostupná z pomerne limitovaného počtu štandardizovaných dĺžok jednotlivých rozpierok. Prvky detskej stavebnice podľa vynálezu sa ľahko prispôsobia produktívnej výrobe súčastí vstrekovacím liatím z vhodného plastu. Na tento účel je mnoho vhodných materiálov z plastu, ale je nutné vybrať samozrejme materiál s rozumným stupňom pevnosti a pružnosti, na umožnenie správnej funkcie upínacích prvkov, napríklad na vykonávanie mnohých spájacích a rozpojovacích operácií. Tým, že sa môžu spojky spájať s rozpierkami bočným zaklapnutím, je praktické spájať veľké a komplexné zostavy, pretože sa nemusí meniť stredové rozpätie medzi spojkami počas ich spájania. Naopak, keď zostavovanie jednotlivých prvkov vyžaduje axiálne zasunutie jednej časti do druhej, tak sa stredové rozpätie dočasne rozšíri, čo v najlepšom prípade vyžaduje veľkú pozornosť a v najhoršom prípade sa môže stať, že určité typy zostáv sa nemôžu zmontovať. Usporiadanie podľa vynálezu vytvára unikátnu možnosť dvojcestného upínania medzi spojkami a rozpierkami, kde krajné ohybné časti upínacích prvkov vytvárajú bočné uloženie, zatiaľ čo najvnútornejšie časti upínacích prvkov tvoria pomerne neohybné vybratie na zachytenie príruby rozpierky počas bočného spojenia, ale vytvárajú pozitívne brzdenie proti axiálnemu posunu rozpierky.
Claims (33)
1. Detská stavebnica obsahuje spojky a rozpierky v tvare tyčí, vytvorené z odstreknutého plastu a vzájomne rozoberateľné spájateľné s ďalšími prvkami na vytvorenie koherentnej zostavy, pričom aspoň niektoré spojky obsahujú objímku, usporiadanú na dopredu danej osi a aspoň niektoré rozpierky sú tvorené predĺženým tyčovitým telesom, obsahujúcim protiľahlé koncové časti rozpierky a stredné časti rozpierky integrálne spojujúce protiľahlé koncové časti, vyznačujúca sa tým, že objímka (14) obsahuje dvojicu priestorovo oddelených upínacích prvkov (16) v podstate rovnobežne konzolovo usporiadaných a symetricky vyrovnaných s ohľadom na os (19), kde v upínacích prvkoch (16) sú vytvorené prvé blokovacie prostriedky na rozpojiteľné zablokovanie rozpierky (13) a pevné držanie rozpierky (13) v polohe vyrovnanej s osou (19) a v objímkach (14) sú vytvorené druhé blokovacie prostriedky na rozpojiteľné zablokovanie rozpierky (13) a pevné držanie rozpierky (13) v dopredu danej axiálnej polohe proti jej pohybu pozdĺž osi (19), pričom protiľahlé koncové časti rozpierky (13) sú vybavené tretími blokovacími prostriedkami na vzájomné spojenie s prvými blokovacími prostriedkami usporiadanými na upínacích prvkoch (16) a zaistenie rozpierky (13) v polohe symetrickej s osou (19) a štvrtými blokovacími prostriedkami na vzájomné spojenie s druhými blokovacími prostriedkami, usporiadanými v objímkach (14) a zaistenie rozpierky (13) v dopredu danej axiálnej polohe na osi (19), pričom každá dvojica upinacích prvkov (16) vzájomne vymedzuje stranovo otvorenú a axiálne umiestnenú objímku (14) a upínacie prvky (16) sú pružne oddeliteľné na bočné zaklapnutie koncovej časti rozpierky (13) v priečnom smere koši (19), pričom rozpierka (13) je po zavedení objímky (14) v nej pevne uložená a umiestnená vo fixovanej polohe voči objímke (14).
2. Detská stavebnica podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že koncové časti rozpierky (13) majú v podstate kruhovitý prierez a sú tvorené valcovitými upínacími časťami (28), pričom vzdialenosť medzi dvojicami upínacích prvkov (16) je menšia ako priemer tohto kruhovitého prierezu a že prvý blokovací prostriedok, usporiadaný na upínacom prvku (16), je tvorený vydutou drážkou (18), ktorej priestorový tvar v podstate zodpovedá tvaru zodpovedajúcej časti povrchu valcovitej upínacej časti (28).
3. Detská stavebnica podľa nároku 2, vyznačujúca sa tým, že spojka (10) obsahuje základnú stenu (15), spojujúcu koncové časti dvojice upínacích prvkov (16), pričom základná stena (15) vymedzuje spolu s dvojicou upínacích prvkov (16) zahĺbenie v podstate v tvare „U“ na bočné zachytenie koncovej časti rozpierky (13), pričom prierez týmto zahĺbením v smere osi (19) a v rovine deliacej upínacie prvky (16) je v podstate zhodný s pozdĺžnym prierezom koncovej časti rozpierky (13).
4. Detská stavebnica podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že druhý blokovací prostriedok je tvorený blokovacím výstupkom (24) vypuklého oblúkového tvaru, ktorý je usporiadaný v podstate od jednej hrany upínacieho prvku (16) ku druhej a štvrtý blokovací prostriedok je tvorený prstencovitým zápichom (27) v rozpierke (113), do ktorého po uložení rozpierky (13) do objímky (14) zapadá
SK 279903 Β6 blokovaci výstupok (24) a rozpierka (13) je objímka (14) blokovaná proti oddeleniu od spojky (10) v smere osi (19).
5. Detská stavebnica podľa nároku 4, vyznačujúca sa tým, že rozpierky (13) majú aspoň v časti svojej dĺžky v podstate kruhovitý prierez a rovnako aspoň v časti dĺžky prierez tvaru „X“, ktorého veľkosť je vymedzená obrysom uvedeného kruhovitého prierezu, pričom časti rozpierky (13) s prierezom tvaru „X“ majú rozmery, ktoré umožňujú zachytenie tejto časti rozpierky (13) v priestore medzi dvojicou upínacích prvkov (16) pri osovej polohe rozpierky (13) v pravom uhle k osi (19), pričom rozpierka (13) je tesne uložená medzi blokovacími výstupkami (24) na upínacích prvkoch (16), na umožnenie silového zatlačenia rozpierky (13) medzi dvojicou protiľahlých blokovacích výstupkov.
6. Detská stavebnica podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že druhé blokovacie prostriedky sú tvorené protiľahlými výstupkami (130, 131), usporiadanými priečne na upínacích prvkoch (126, 127) a vystupujúcimi do priestoru medzi upínacími prvkami (126, 127), kde rozpierka (140) má koncovú prírubu (26), vymedzenú prstcncovitým zápichom (147) a koncovou plochou (154) priestorovo dodelenou od prstencovitého zápichu (147), pričom prstencovitý zápich (147) a blokovacie výstupky (130, 131), povrch (152) základnej steny (125) a koncová plocha (154) sú v takom geometrickom vzťahu, že pri spojení rozpierky (140) s objímkou (150) je koncová plocha (154) rozpierky (140) tlačená pevne a pružne v axiálnom smere do čelného kontaktu s povrchom (152) základnej steny (125).
7. Detská stavebnica podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že prvá spojka (70; 310), tvorená stredovým jadrom (71), vymedzujúcim stredovú os prvej spojky (70; 310) a objímkami (82, 83; 150, 150a), usporiadanými v podstate radiálne okolo jadra (71), na zachytenie rozpierok (90, 140) má v podstate ploché usporiadanie a má dopredu danú hrúbku, ďalej otvorené zahĺbenie (74; 311) na jednej strane prvej spojky (70; 130) prechádzajúce ku stredovej osi a majúce rovnakú šírku ako je hrúbka prvej spojky (70; 310), kde toto otvorené zahĺbenie (74; 311) je prispôsobené na zachytenie druhej spojky (70a; 310, 410) na vytvorenie zloženej spojkovej skupiny s objímkami (82, 83 150, 150a) vybiehajúcimi radiálne v dvoch rovinách.
8. Detská stavebnica podľa nároku 7, vyznačujúca sa tým, že prvá spojka (70, 310) má objímku (83, 150a) usporiadanú priamo proti otvorenému zahĺbeniu (74, 311), pričom v spojení prvej a druhej spojky (70, 70a; 310, 410) má druhá spojka (70a, 310, 410) objímku (82, 150) na zachytenie rozpierky (90, 140) na mieste otvoreného zahĺbenia (74, 311) v prvej spojke (70, 310)
9. Detská stavebnica podľa nároku 7, vyznačujúca sa tým, že otvorené zahĺbenie (74; 311) je vymedzené dvojicou priestorovo oddelených rovnobežných vodiacich stien (72, 73; 312, 313) na uloženie druhej spojky (70a, 310, 410), vybavených zadržiavacími drážkami (97, 316), zaberajúcimi so zadržiavacími rebrami (98, 317) druhej spojky (70a, 310, 410) na zadržanie spojenej dvojice spojok (70, 70a; 310, 410) v spojenom stave.
10. Detská stavebnica podľa nároku 9, vyznačujúca sa tým, že prvá spojka (70; 310) má niekoľko objímok (82, 83; 150, 150a), z ktorých každá obsahuje dvojicu upínacích prvkov (84, 126, 127) a okrajovú stenu (79, 80), kde okrajové steny (79, 80) susedných objímok (82, 83, 150, 150a) sú tesne a integrálne spojené a aspoň jedna z týchto okrajových stien (80) je rozdelená štrbinou (81, 318) na uľahčenie vonkajšieho odklonenia vo diacich stien (72, 73; 312, 313) počas spojenia prvej a druhej spojky (70, 70a; 310, 410) pred spojením zadržiavacích drážok (97,316) a zadržiavacích rebier (98,317).
11. Detská stavebnica podľa nároku 10, vyznačujúca sa tým, že prvá spojka (70, 130) má objímku (83, 150a) umiestnenú priamo proti otvorenému zahĺbeniu (74, 311) a objímka (83, 150a) má rozdelenú okrajovú stenu (80).
12. Detská stavebnica podľa nároku 11, vyznačujúca sa tým, že objímky (82, 83; 150, 150a) sú uspôsobené na bočné zaklapnutie koncových častí rozpierok (90,140) a upínacie prvky (84, 1236, 127) objímok (83, 150a) sú oddeliteľné pomocou rozdelenej okrajovej steny (80) na pripojenie rozpierky (90, 140) iným ako bočným zaklapnutím.
13. Detská stavebnica podľa nároku 7, vyznačujúca sa tým, že otvorené zahĺbenie (74, 311) je vybavené zadržiavacími drážkami (97, 316) a časti prvej spojky (70, 310) umiestnené proti otvorenému zahĺbeniu (74, 311) sú vybavené zadržiavacími rebrami (98, 317) na zapojenie so zadržiavacími drážkami (97, 316) na blokovacie zapojenie dvojice spojok (70, 70a; 310, 410) v spojenom stave.
14. Detská stavebnica podľa nároku 7, vyznačujúca sa tým, že prvá spojka (310) má niekoľko objímok (150, 150a), z ktorých každá obsahuje dvojicu upínacích prvkov (126, 127) a dosadaciu stenu (314), pričom dosadacie steny (314) susedných objímok (150, 150a) sú tesne a integrálne spojené a aspoň jedna z týchto objímok (150a) je usporiadaná priamo oproti otvorenému zahĺbeniu (311) a že ostatné objímky (150) sú rovnomerne usporiadané na tej istej strane roviny, obsahujúcej otvorené zahĺbenie (311) a uvedenú objímku (150a), pričom ak je prvá spojka (310) pripojená ku druhej spojke (310, 410), ktorá je v rovine, v ktorej sú osi ich objímok (150, 150a), potom roviny obidvoch spojok (310,410) sú na seba kolmé.
15. Detská stavebnica podľa nároku 14, vyznačujúca sa tým, že prvá spojka (310) obsahuje jednu objímku (150a), umiestnenú priamo proti otvorenému zahĺbeniu (311) a všetky ďalšie objímky (150) na jednej strane roviny, obsahujúce túto jednu objímku (150a) a uvedené zahĺbenie (311), sú usporiadané v pravých uhloch k rovine prvej spojky (310).
16. Detská stavebnica podľa nároku 15, vyznačujúca sa tým, že spojená dvojica rovnako usporiadaných spojok (310) vymedzuje zostavu v tvare pravouhlého rohu.
17. Detská stavebnica podľa nároku 15, vyznačujúca sa tým, že druhá spojka (410) obsahuje jednu objímku (150, 150a) v zoskupení s uhlom väčším 180°, pričom dvojica, zostavená z tejto prvej a druhej spojky (310 ,410) vymedzuje spojenú zostavu v tvare „T“.
18. Detská stavebnica podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že druhý blokovaci prostriedok obsahuje blokovacie výstupky (24), umiestnené naproti sebe na priestorovo oddelených upínacích prvkoch (16) a odpovedajúce prstencovitému zápichu (27) na protiľahlých koncových častiach rozpierok (13), kde blokovacie výstupky (24) sú orientované priečne na os (19) na zachytenie zodpovedajúceho prstencovitého zápichu (27) počas bočného upínania koncovej časti rozpierky (13) medzi dvojicou upínacích prvkov (16).
19. Detská stavebnica podľa nároku 17, vyznačujúca sa tým, že objímka (150) obsahuje koncový povrch (152) základnej steny (125) integrálne usporiadaný s upínacími prvkami (126, 127) a oddelený od blokovacích výstupkov (130, 131 ), koncová plocha (154)
SK 279903 Β6 rozpierky (140) je oddelená od zodpovedajúceho prstencovitého zápichu (147), pričom vzdialenosť medzi blokovacími výstupkami (130, 131) a koncovou plochou (154) rozpierky (140) je taká, vo vzťahu k vzdialenosti medzi prstencovitým zápichom (147) a povrchom (152), že koncová plocha (154) a povrch (152) sú pritlačované do tesného kontaktu, keď je rozpicrka (140) zachytená v objímke (150).
20. Detská stavebnica podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že druhé blokovacie prostriedky obsahujú rebrovité blokovacie výstupky (24, 130 ,131) na jednej z objímok (14, 150) alebo rozpierke (13, 140) a zodpovedajúce prstencovité zápichy (27, 147) na druhej z uvedených objímok (14, 150) alebo rozpierke (13, 140).
21. Detská stavebnica podľa nároku 20, vyznačujúca sa tým, že objímka (14, 150) má uzavretý koniec, vytvorený koncovým povrchom (152) základnej steny äl5, 125), rozpierka (13, 140) má koncovú plochu (154), pričom druhé blokovacie prostriedky, tvorené výstupkami (24, 130, 131) a štvrté blokovacie prostriedky, tvorené zápichom (27, 147) pritlačujú koncový povrch (152) do tesného kontaktu s koncovou plochou (154).
22. Detská stavebnica podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že spojka (160) obsahuje náboj (161) s priečnym otvorom (163) s rozmerom a tvarom na axiálne upnutie rozpierky (140) a vymedzenie stredovej osi (164) náboja, kde os (164) náboja (161) je usporiadaná v pravom uhle k pozdĺžnej osi (165) objímky (150), ktorú pretína a spojka (160) obsahuje jedinú objímku (150), integrálne spojenú s jediným nábojom (161).
23. Detská stavebnica podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že spojka (170) obsahuje dvojicu objímok (150), integrálne spojených s jediným nábojom (161), kde objímky (150) sú usporiadané protiľahlo a sú vyrovnané pozdĺž spoločnej osi (171) objímok (150).
24. Detská stavebnica podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že spojka (180, 190, 200, 210, 220, 230, 240) obsahuje dve až osem objímok (150), pričom pozdĺžne osi (181, 191, 201, 211, 221, 231, 241) susedných dvoch objímok (150) sú usporiadané v podstate pod uhlom 45° a všetky tieto osi (181, 191, 201, 211, 221, 231, 241) sa vzájomne pretínajú v osi (182, 192, 202, 212, 222, 232,242) náboja (185,195,205,215, 225,235,122).
25. Detská stavebnica podľa nárokov 23 alebo 24, vyznačujúca sa tým, že všetky objímky (150) sú usporiadané v pevnej, dopredu danej vzdialenosti (d) od osi (182, 192, 202, 212, 222, 232, 242) náboja (185, 195, 205, 215, 225, 235, 122), pričom keď je rozpierka (140) držaná v ktorejkoľvek objímke (150), je vzdialenosť najvzdialenejšieho konca rozpierky (140) od osi (182, 192, 202, 212, 222, 232, 242) náboja (185, 195, 205, 215, 225, 235, 122) pevná a jednotná.
26. Detská stavebnica podľa nároku 25, vyznačujúca sa tým, že obsahuje sériu rozpierok (140a_f) v stupňovaných dĺžkach, pričom dĺžka Ľ, každej rozpierky (140a.f) je daná vzorcom:
Lx =/1,414/*'''x Dmin -/2 x d/, kde
Lx = dĺžka x-tej rozpierky zo série od 1 do „n“, kde n je celkový počet rôznych dĺžok rozpierok (140a.f), Dmin = vzdialenosť medzi osami nábojov dvoch spojok spojených najkratšou rozpierkou v sérii, d = vzdialenosť od osi náboja k základnej stene objímkovej časti, pričom spojky a rozpierky stavebnice sú upravené na spojenie do najmenej jedného pravouhlého trojuholníka (250, 260, 270).
27. Detská stavebnica podľa nároku 26, vyznačujúca sa tým, že montážna skupina obsahuje spojku (170) s dvojicou objímok (150), spojenou s dvomi rozpierkami (140b) dĺžky Lx v sérii, má rovnakú dĺžku ako rozpierka (140d) s dĺžkou L(x + 2) v tejto sérii.
28. Detská stavebnica podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že upínacie prvky (16) sú vybavené rebrovitými blokovacími výstupkami (24), prechádzajúcimi naprieč, vzhľadom na os (19) objímky (14) a vystupujúcimi dovnútra k osi (19) objímky (14), pričom rozpierky (13, 513) sú vybavené v dopredu stanovenej oblasti medzi ich koncami opačne usporiadanými pozdĺžne prechádzajúcimi drážkami (39) a rozpierka (13) je zachytená v objímke (14) pod uhlom nastavenia 90° proti osi (19) objímky (14), pričom rebrovité blokovacie výstupky (24) sú zachytené protiľahlou dvojicou drážok (39), pričom rozpierka (13) je neotočne upnutá spojkou (10) v polohe kolmej na os (19) objímky (14).
29. Detská stavebnica podľa nároku 28, vyznačujúca sa tým, že spojka (10, 160) obsahuje nábojovú časť s priečnym otvorom veľkosti a tvaru na axiálne upnutie rozpierky (280) a vymedzenie osi (164) náboja (161), kde os (164) náboja (161) je usporiadaná v pravom uhle koši (165) objímky (150) a súčasne ju v podstate pretína, pričom ďalšie spojky (282, 283) sú spojené na vytvorenie pásovej zostavy, kde spojky (282) prvej skupiny sú usporiadané bočné jedna vedľa druhej, s priestorovým oddelením vo vzdialenosti aspoň rovnakej ako je šírka spojky, kde osi (164) náboja každej spojky (282) prvej skupiny sú osovo vyrovnané a kde prvá rozpierka (280) prechádza nábojom každej spojky (282) prvej skupiny, pričom spojky (283) druhej skupiny sú usporiadané bočné jedna vedľa druhej a rozložené v priestoroch medzi spojkami (282) prvej skupiny, kde spojky (283) druhej skupiny upínajú prvú rozpierku (280) pomocou rebrovitých blokovacích výstupkov (130, 131) do protiľahlej dvojice pozdĺžnych drážok (144) prvej rozpierky (280) a že ďalej obsahuje prídavné skupiny spojok a rozpierok, spojených do predĺžených sérií na vytvorenie článkovej zostavy v tvare pásu.
30. Detská stavebnica podľa nároku 29, vyznačujúca sa tým, že rozpierka (280) má vzhľadom na výslednú šírku prvej a druhej skupiny spojok (282, 283) takú dĺžku, že z každej strany montážnej skupiny spojok (282, 283) vystupuje bočné koncová časť rozpierky (280).
31. Detská stavebnica podľa nároku 28, vyznačujúca sa tým, že hnací blok (510) je vybavený integrálnym, bočné vystupujúcim hnacím čapom (511) a je pripevnený na rozpierku (513) rebrovitými blokovacími výstupkami (130, 131), zachytenými v protiľahlých drážkach (144) rozpierky (513), pričom hnací blok (510) je blokovaný v pevnom vzťahu s rozpierkou (513), pričom prídavná spojka (240) je klzné otočné uložená na rozpierke (513), kde hnací čap (511) je v hnacom spojení so susednými časťami prídavnej spojky (240), pričom táto spojka (240) poháňa rozpierku (513).
32. Detská stavebnica podľa nároku 31, vyznačujúca sa tým, že obsahuje kruhový hnací prvok (610) v tvare koíesa s vnútorným okrajom (611) a nábojom, kde náboj je vybavený stredovým otvorom (612) na zachytenie rozpierky, pričom hnací prvok (610) je vybavený hnacím zápichom (613), umiestneným v stanovenej vzdialenosti v radiálnom smere od stredu náboja na zachytenie hnacieho čapu (511) spojky (510), pričom hnací prvok (610) má vo vonkajšom okraji vytvorené vonkajšie obvodové prstencovité vybratie (614).
SK 279903 Β6
33. Detská stavebnica podľa nároku 32, vyznačujúca sa tým, že v prstencovitom vybratí (614) je snímateľné uložený prstencovitý prvok (620) v tvare pneumatiky z elastoméru.
14 výkresov
Obr. 7 Obr. 8. Obr. 9.
SK 279903 Β6
Obr. 10.
Applications Claiming Priority (3)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US07/625,809 US5061219A (en) | 1990-12-11 | 1990-12-11 | Construction toy |
US07/687,386 US5137486A (en) | 1990-12-11 | 1991-04-18 | Multi-planar connector element for construction toy |
US07/717,639 US5199919A (en) | 1990-12-11 | 1991-06-19 | Construction toy system |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK279903B6 true SK279903B6 (sk) | 1999-05-07 |
Family
ID=27417392
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK3444-91A SK279903B6 (sk) | 1990-12-11 | 1991-11-13 | Detská stavebnica |
Country Status (27)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0490033B2 (sk) |
JP (1) | JP2667939B2 (sk) |
KR (1) | KR0132210B1 (sk) |
CN (1) | CN1040951C (sk) |
AR (1) | AR247344A1 (sk) |
AT (1) | ATE124877T1 (sk) |
AU (1) | AU650284B2 (sk) |
BR (1) | BR9105342A (sk) |
CA (1) | CA2051905C (sk) |
CZ (1) | CZ282479B6 (sk) |
DE (1) | DE69111204T3 (sk) |
DK (1) | DK0490033T4 (sk) |
ES (1) | ES2075290T5 (sk) |
FI (1) | FI94493C (sk) |
GR (1) | GR3017720T3 (sk) |
HK (1) | HK7096A (sk) |
HU (1) | HU215667B (sk) |
IL (1) | IL99621A (sk) |
MX (1) | MX9102517A (sk) |
NO (1) | NO179545C (sk) |
NZ (1) | NZ239996A (sk) |
PL (1) | PL170691B1 (sk) |
RO (1) | RO111247B1 (sk) |
RU (1) | RU2085245C1 (sk) |
SK (1) | SK279903B6 (sk) |
UA (1) | UA24013A (sk) |
YU (1) | YU179891A (sk) |
Families Citing this family (49)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US5423707A (en) * | 1990-12-11 | 1995-06-13 | Connector Set Limited Partnership | Motor installation for construction toy system |
WO1997021475A1 (en) * | 1995-12-11 | 1997-06-19 | Primordial, L.L.C. | Construction system |
ES2123429B1 (es) * | 1996-09-19 | 1999-08-16 | Lego As | "sistema de construccion de juguetes" |
US5913706A (en) * | 1997-01-03 | 1999-06-22 | Connector Set Limited Partnership | Articulated sectional toy figure |
US5904606A (en) * | 1997-02-05 | 1999-05-18 | Connector Set Limited Partnership | Panel for toy construction system |
US5964635A (en) * | 1998-03-18 | 1999-10-12 | Interlego Ag | Toy construction system |
TW367260B (en) * | 1998-03-18 | 1999-08-21 | Interlego Ag | A toy construction system |
ES2176051B1 (es) * | 1999-06-18 | 2004-03-01 | Interlander Patermann S L | Construccion modular de juguete. |
ES2185440B1 (es) * | 1999-12-14 | 2004-07-01 | Interlander Patermann, S.L. | Construccion de juguete en miniatura. |
GB2377390B (en) * | 2001-07-12 | 2003-09-17 | Te-Li Huang | Geometric construction system |
DE60238441D1 (de) * | 2002-01-07 | 2011-01-05 | K Nex Ltd Partnership Group | Baukasten mit stäben und verbindern |
US7267598B2 (en) * | 2005-06-07 | 2007-09-11 | Connector Set Limited Partnership | Interfacings between block type and rod and connector type construction toy sets |
US8651914B2 (en) * | 2006-01-27 | 2014-02-18 | Costas Sisamos | Snap-lock construction toy |
CN103269760B (zh) * | 2010-10-22 | 2016-01-06 | 乐高公司 | 玩具搭建组件 |
DK2651525T3 (en) * | 2010-12-16 | 2018-12-10 | Mark Randall Stolten | TOYS BUILDING SYSTEM |
CN102671394B (zh) * | 2011-03-07 | 2014-07-02 | 智高实业股份有限公司 | 吊勾积木组 |
GB2495748A (en) * | 2011-10-19 | 2013-04-24 | Aderemi Knut Lawal-Solarin | Modular construction kits |
KR200470322Y1 (ko) * | 2012-07-30 | 2013-12-10 | 선우윤 | 조립완구용 블록을 이용한 조립완구 |
KR101421634B1 (ko) * | 2013-02-07 | 2014-07-22 | (주)엠씨에이샌드 | 조립식 구조물 |
DE202013004581U1 (de) | 2013-03-05 | 2014-06-12 | Jeong Seok Yoon | Magnetpuzzle mit pädagogischen Funktionen |
US9238180B2 (en) | 2013-10-16 | 2016-01-19 | Feltro Inc. | Modular construction panel |
USD748202S1 (en) | 2013-10-16 | 2016-01-26 | Feltro Inc. | Modular construction panel |
US9649572B2 (en) * | 2013-11-26 | 2017-05-16 | K'nex Limited Partnership Group | Positioning mechanism for construction toy |
NO337889B1 (no) * | 2013-11-28 | 2016-07-04 | Luna Loop As | Koblbart element for tildanning av lenker og romlige strukturer |
KR101525756B1 (ko) * | 2015-02-13 | 2015-06-09 | 이백근 | 돌기가 구비된 커넥터를 이용한 조립 완구 세트 |
CN104998423B (zh) * | 2015-06-26 | 2018-04-27 | 广州中鸣数码科技有限公司 | 一种玩具连接结构 |
KR101773024B1 (ko) * | 2015-11-19 | 2017-08-30 | 주식회사 아이스페이스 | 컨넥터 및 그를 포함하는 조립 완구 세트 |
RU2617973C1 (ru) * | 2016-04-07 | 2017-04-28 | Дмитрий Алексеевич Широбоков | Конструктор и соединительный элемент |
US10159905B2 (en) | 2016-09-01 | 2018-12-25 | Gracewood Management, Inc. | Construction toy set of connectable and positionable elements |
KR101873275B1 (ko) * | 2016-11-03 | 2018-07-02 | 주식회사 아이스페이스 | 로드 및 커넥터를 이용한 조립 완구 세트 |
CN108339284B (zh) * | 2017-01-25 | 2020-03-10 | 智高实业股份有限公司 | 连接积木 |
NL2018523B1 (en) * | 2017-03-15 | 2018-09-24 | Ludento B V | Assembly of connectors for three-dimensional construction assembly |
RU2661316C1 (ru) * | 2017-08-08 | 2018-07-13 | Владимир Валерьевич ШУМОВСКИЙ | ИГРУШЕЧНАЯ МАГИСТРАЛЬНАЯ ТРАССА ДЛЯ "СКОРОСТНОЙ ТРАНСПОРТНОЙ СИСТЕМЫ ПОДВЕСНОГО ТИПА "СТРАУС" Шумовского" |
CN107510947A (zh) * | 2017-08-17 | 2017-12-26 | 聂艮德 | 一种益智拼装玩具 |
CN111032173A (zh) * | 2017-08-21 | 2020-04-17 | 索立公司 | 用于可折叠玩具屋的锁定夹系统及可折叠玩具屋 |
CN107341993A (zh) * | 2017-09-11 | 2017-11-10 | 北京衡中清大教育咨询有限公司 | 一种教育用连接教具 |
RU2670021C2 (ru) * | 2017-09-28 | 2018-10-17 | Дмитрий Андреевич Соколов | Элемент конструктора (варианты) |
KR20190131730A (ko) | 2018-05-17 | 2019-11-27 | 조승기 | 판부재 결합 구조 |
KR102050705B1 (ko) * | 2018-06-11 | 2019-12-02 | 홍봉석 | 다각형 모듈 조립구조체 및 그것의 조립방법 |
RU186389U1 (ru) * | 2018-11-08 | 2019-01-17 | Общество с ограниченной ответственностью "МЭС" | Клипса |
USD917263S1 (en) | 2019-02-05 | 2021-04-27 | Feltro Inc. | Fastener assembly |
US10926187B2 (en) | 2019-02-05 | 2021-02-23 | Feltro Inc. | Modular construction panels and fasteners therefor |
US11123650B2 (en) | 2019-02-13 | 2021-09-21 | Viahart Llc | Interlocking disc toy |
RU189527U1 (ru) * | 2019-02-20 | 2019-05-24 | Общество с ограниченной ответственностью "МЭС" | Универсальное крепление |
CN110170176A (zh) * | 2019-06-10 | 2019-08-27 | 北京优加创课科技有限公司 | 一种积木单元 |
RU201101U1 (ru) * | 2020-07-31 | 2020-11-26 | Общество с ограниченной ответственностью "МЭС" | Клипса |
CN112233532B (zh) * | 2020-10-09 | 2022-03-22 | 安阳大诺科教器材有限公司 | 带电机动力的模型搭建系统和搭建方法 |
ES2952091T3 (es) | 2020-11-24 | 2023-10-27 | Hurzig Andre | Sistema de unión y procedimiento para el montaje de un módulo |
RU207939U1 (ru) * | 2021-04-03 | 2021-11-25 | Общество с ограниченной ответственностью «Результат» | Универсальное крепление |
Family Cites Families (10)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US2633662A (en) * | 1950-10-09 | 1953-04-07 | Walter O Nelson | Interlocking block |
US2709318A (en) * | 1952-11-24 | 1955-05-31 | W R Benjamin Co | Toy construction elements |
GB866557A (en) * | 1958-01-28 | 1961-04-26 | Interlego Ag | Improvements relating to toy building sets |
FR1475308A (fr) * | 1966-04-08 | 1967-03-31 | Plateau de montage pour jeu de construction | |
US3891335A (en) * | 1973-10-25 | 1975-06-24 | Continental Display Corp | Retaining clip |
JPS5255585Y2 (sk) * | 1975-11-05 | 1977-12-15 | ||
JPS6047375A (ja) * | 1983-08-26 | 1985-03-14 | Shin Kobe Electric Mach Co Ltd | シ−ル型鉛蓄電池 |
DE3524467A1 (de) * | 1984-07-11 | 1986-01-30 | Klaus 6454 Bruchköbel Berndt | Vorrichtung mit zusammensteckbaren spielbausteinen |
ATE55274T1 (de) * | 1985-04-15 | 1990-08-15 | Arlington Hews Canada Ltd | Konstruktionsspiel. |
US4758196A (en) * | 1987-03-27 | 1988-07-19 | Wang Tsung Hsien | Block unit for making three-dimensional blocks composed of geometric points, lines and planes |
-
1991
- 1991-09-19 NO NO913681A patent/NO179545C/no not_active IP Right Cessation
- 1991-09-19 CA CA002051905A patent/CA2051905C/en not_active Expired - Lifetime
- 1991-09-23 FI FI914444A patent/FI94493C/fi active
- 1991-09-24 EP EP91116255A patent/EP0490033B2/en not_active Expired - Lifetime
- 1991-09-24 DK DK91116255T patent/DK0490033T4/da active
- 1991-09-24 AT AT91116255T patent/ATE124877T1/de not_active IP Right Cessation
- 1991-09-24 DE DE69111204T patent/DE69111204T3/de not_active Expired - Lifetime
- 1991-09-24 ES ES91116255T patent/ES2075290T5/es not_active Expired - Lifetime
- 1991-09-24 AU AU84741/91A patent/AU650284B2/en not_active Expired
- 1991-09-30 NZ NZ239996A patent/NZ239996A/en not_active IP Right Cessation
- 1991-10-01 IL IL9962191A patent/IL99621A/en not_active IP Right Cessation
- 1991-11-06 AR AR91321096A patent/AR247344A1/es active
- 1991-11-13 CZ CS913444A patent/CZ282479B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1991-11-13 SK SK3444-91A patent/SK279903B6/sk not_active IP Right Cessation
- 1991-11-14 YU YU179891A patent/YU179891A/sh unknown
- 1991-11-25 KR KR1019910021114A patent/KR0132210B1/ko not_active IP Right Cessation
- 1991-12-09 RO RO148927A patent/RO111247B1/ro unknown
- 1991-12-10 UA UA5011159A patent/UA24013A/uk unknown
- 1991-12-10 HU HU913876A patent/HU215667B/hu unknown
- 1991-12-10 PL PL91292704A patent/PL170691B1/pl unknown
- 1991-12-10 RU SU915011159A patent/RU2085245C1/ru active
- 1991-12-11 MX MX9102517A patent/MX9102517A/es unknown
- 1991-12-11 BR BR919105342A patent/BR9105342A/pt not_active IP Right Cessation
- 1991-12-11 JP JP3351425A patent/JP2667939B2/ja not_active Expired - Lifetime
- 1991-12-11 CN CN91111486A patent/CN1040951C/zh not_active Expired - Lifetime
-
1995
- 1995-10-11 GR GR950402829T patent/GR3017720T3/el unknown
-
1996
- 1996-01-18 HK HK7096A patent/HK7096A/xx not_active IP Right Cessation
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
SK279903B6 (sk) | Detská stavebnica | |
US5350331A (en) | Construction toy system | |
US4711595A (en) | Dismountable structure | |
US4182072A (en) | Toy construction kit | |
EP0127397B1 (en) | A construction element | |
US5155960A (en) | Cam action connector for joining furniture panels | |
CA1245484A (en) | Pallet fastener | |
US6089941A (en) | Panels for construction toy set | |
US5277512A (en) | Joint for detachable connection of structural members | |
US4476751A (en) | Multiple screwdriver | |
US4776721A (en) | Connecting apparatus | |
US4764144A (en) | Rotatable assemblies for interconnecting building blocks | |
GB2426213A (en) | Toy construction system with jaw components | |
CA2346819C (en) | A toy building set | |
US11123651B2 (en) | Building blocks and building block assemblies | |
CA1304907C (en) | Cam action connector for joining furniture panels | |
WO2024053446A1 (ja) | 固定具及び固定具の使用方法 | |
CN219937522U (zh) | 连接器部件和连接器 | |
AU2023201899B2 (en) | Universal connector with splines | |
EP0506707B1 (en) | Building block | |
GB2490549A (en) | Construction set | |
CA1276772C (en) | Connecting apparatus | |
WO2000021629A1 (en) | A toy building set | |
WO2010057227A1 (en) | A construction set and connectors therefor | |
GB2134163A (en) | Reflector for spoked wheel |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MK4A | Patent expired |
Expiry date: 20111113 |