SK279731B6 - Spôsob zisťovania chýb v textilnej tovarovej dráhe - Google Patents

Spôsob zisťovania chýb v textilnej tovarovej dráhe Download PDF

Info

Publication number
SK279731B6
SK279731B6 SK2616-92A SK261692A SK279731B6 SK 279731 B6 SK279731 B6 SK 279731B6 SK 261692 A SK261692 A SK 261692A SK 279731 B6 SK279731 B6 SK 279731B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
error
signals
predetermined
time
sensing
Prior art date
Application number
SK2616-92A
Other languages
English (en)
Other versions
SK261692A3 (en
Inventor
Karl-Heinz M�Hlberg
Friedrich Weber
Original Assignee
Memminger-Iro Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Memminger-Iro Gmbh filed Critical Memminger-Iro Gmbh
Publication of SK261692A3 publication Critical patent/SK261692A3/sk
Publication of SK279731B6 publication Critical patent/SK279731B6/sk

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03JAUXILIARY WEAVING APPARATUS; WEAVERS' TOOLS; SHUTTLES
    • D03J1/00Auxiliary apparatus combined with or associated with looms
    • D03J1/007Fabric inspection on the loom and associated loom control
    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B35/00Details of, or auxiliary devices incorporated in, knitting machines, not otherwise provided for
    • D04B35/10Indicating, warning, or safety devices, e.g. stop motions
    • D04B35/20Indicating, warning, or safety devices, e.g. stop motions responsive to defects, e.g. holes, in knitted products
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N21/00Investigating or analysing materials by the use of optical means, i.e. using sub-millimetre waves, infrared, visible or ultraviolet light
    • G01N21/84Systems specially adapted for particular applications
    • G01N21/88Investigating the presence of flaws or contamination
    • G01N21/89Investigating the presence of flaws or contamination in moving material, e.g. running paper or textiles
    • G01N21/892Investigating the presence of flaws or contamination in moving material, e.g. running paper or textiles characterised by the flaw, defect or object feature examined
    • G01N21/898Irregularities in textured or patterned surfaces, e.g. textiles, wood
    • G01N21/8983Irregularities in textured or patterned surfaces, e.g. textiles, wood for testing textile webs, i.e. woven material

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Knitting Machines (AREA)

Description

Pri spôsobe zisťovania chýb sa pomocou elektrooptickej snímacej hlavy (8) priebežne sníma tovarová dráha. Prijímače (16) svetla, usporiadané v pásovej snímacej oblasti (22) snímacej hlavy (8), sú skupinovo združené a vydávajú špecifické signály chýb. Tieto signály chýb sa viacrozmerovo vyhodnotia na rozpoznanie bodových a/alebo pozdĺžnych chýb, pričom ako kritériá na vyhodnotenie slúžia amplitúda signálu, dĺžka signálu, do akej miery vznikajú signály spoločne a ich periodické opakovanie pri každej otáčke stroja. V závislosti od výsledku vyhodnotenia sa aktivujú zobrazovacie, riadiace a spínacie zariadenia a podobne.
a
Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu zisťovania chýb v textilnej tovarovej dráhe, najmä v hadicovom úplete vyrobenom na okrúhlom pletacom stroji alebo na okrúhlom stave, pri ktorom sa tovarová dráha v aspoň pásovej oblasti sníma elektrooptickou cestou snímacími prostriedkami, ktoré vydávajú elektrické signály, označujúce stav tovarovej dráhy na niekoľkých snímacích miestach ležiacich vnútri pásovej oblasti, ktoré sa v zmysle rozpoznávania chýb v tovarovej dráhe vyhodnocujú tak, že dochádza k rozlišovaniu medzi rôznymi formami a/alebo veľkosťami rôznych druhov chýb, a že pre takto zistené druhy chýb sa vytvárajú oddelené výstupné signály na aktivovanie, najmä ukazovacích a/alebo riadiacich a/alebo spínacích zariadení, pričom pri snímaní sa udržuje relatívny pohyb vopred určenej rýchlosti medzi tovarovou dráhou a snímacími prostriedkami priečne k pásovej oblasti, pri ktorom sa snímané časti tovarovej dráhy výhodne snímajú niekoľkokrát.
Doterajší stav techniky
Pri vysokovýkonných okrúhlych pletacích strojoch existuje napríklad požiadavka kontroly hadicového úpletu odvádzaného kontinuálne pri výrobe na vznik chýb. Tieto chyby môžu byť buď takzvané bodové chyby, to znamená „diery“, ktoré vznikli napríklad pri poruche nite a rozkladajú sa napríklad priečne k pozdĺžnemu smeru hadicového úpletu, napríklad cez niekoľko očkových stĺpcov. Tieto chyby však môžu tiež byť takzvané pozdĺžne chyby, to znamená chyby prebiehajúce v pozdĺžnom smere hadicového úpletu cez niekoľko radov očiek, ktoré vyzerajú typicky ako pustené očká. Keď sa bodové chyby alebo pozdĺžne chyby kratšej dĺžky vyskytujú náhodne, napríklad pri spracovaní priadzí nižšej kvality, často sa nevypláca stroj vypínať. Je však treba počet vzniknutých chýb za určitú časovú jednotku alebo v balíkoch tovaru registrovať. Ak sa však v hadicovom úplete vytvoria naraz pustené očká, ktoré sa rozkladajú po väčšej dĺžke, je to znamenie toho, že došlo ku zlomeniu ihly; čo znamená, že stroj je treba čo najskôr zastaviť.
Na priebežnú kontrolu textilnej tovarovej dráhy, najmä hadicového úpletu vyrábaného na okrúhlom pletacom stroji alebo na okrúhlom stave je známy celý rad kontrolných zariadení s elektrooptickými snímacími hlavami a pripojenými vyhodnocovacími jednotkami. Tieto snímacie hlavy pracujú so svetelnými zdrojmi a prijímačmi svetla vo forme fotobuniek, ktoré sú často usporiadané v radoch a pri vzniku chýb v úplete reagujú na vzniknutú zmenu odrazových pomerov tovaru a vydávajú príslušné signály. Tieto signály sa pomocou rôznych známych spôsobov podľa rôznych kritérií vyhodnocujú. Ak výsledok vyhodnotenia prekročí vopred určenú medznú hodnotu, dôjde k zastaveniu stroja.
Mnoho doteraz známych snímacích zariadení má tú nevýhodu, že síce reagujú všeobecne na bodové chyby a pozdĺžne chyby, ale neposkytujú spoľahlivé rozlíšenie chýb podľa ich druhu. Aby sa zabránilo nadbytočným pauzám pri pletení je však výhodné vopred stanoviť prípustnú kvótu a vydať signál na zastavenie stroja až po dosiahnutí tejto kvóty.
Pritom rozpoznávanie pozdĺžnych chýb vo forme pustených očiek, to znamená poškodení, ktoré pri každej otáčke stroja spôsobujú stále opakovanie hlásenia chýb, má stále rastúci význam. Ako už bolo uvedené, upozorňujú pozdĺžne chyby väčšej dĺžky vždy na defekt ihly v mieste tvo renia očiek, ktorý musí byť včas odstránený, aby sa zabránilo vzniku chybného hadicového úpletu.
Na druhú stranu je však treba pokiaľ možno zabrániť zastaveniu stroja pri vzniku krátkodobých chýb (napríklad hrubé alebo tenké miesta priadze, šupkovité zvyšky pri bavlne atď.), pretože by to spôsobovalo značné obmedzovanie výroby pletacieho stroja a viedlo by to k poruchám prevádzky. Ako príklady takých známych zariadení a spôsobov kontroly textilnej dráhy s elektrooptickými snímacími hlavami je možné uviesť celý rad spisov:
Z DE-OS 1 938 677 je známe pozorovacie zariadenie hadicového úpletu pri okrúhlych pletacích strojoch a okrúhlych stavoch, ktoré je usporiadané vnútri hadicového úpletu, a ktoré obsahuje zdroj žiarenia a aspoň jednu fotodiódu ako prijímač žiarenia, pričom tieto prvky sú usporiadané v rovnomernom odstupe od hadicového úpletu a fotodiódy sú proti zdroju žiarenia usporiadané tak, že neprijímajú priamo žiarenie zo zdroja. Ako zdroj žiarenia sa pritom použije normálny svetelný zdroj alebo luminiscenčná dióda pracujúca v rozsahu infračerveného žiarenia. Ako je vytvorený riadiaci obvod pre signály vysielané prijímačmi svetla, nie je objasnené.
Pri spôsobe snímania a vyhodnocovania chýb v textíliách, najmä v úpletovom tovare, známeho z DE-PS 3 133 428, sa používa niekoľko čidiel, pričom obvod na vyhodnocovanie signálov obsahuje mikropočítač. Kontrolný prístroj textilnej dráhy podľa DE-PS 3 536 991, pracujúci tiež s mikroprocesorom, umožňuje automatické nastavovanie svojej citlivosti na stupeň odrážavosti sledovanej textilnej dráhy, na zlepšenie istoty oznamovania chýb. Ako taktovacie vysielače svetla sú použité infračervené svetelné diódy usporiadané v rade.
Pri spôsobe kontroly chýb v textilnej tovarovej dráhe, najmä pri okrúhlych pletacích strojoch, známeho z DE-OS 4 001 650 na vyhľadanie pustených očiek, chýb v stĺpcoch úpletu a dier, sú uskutočnené také opatrenia, že nezávisle od rýchlosti stroja sa celkom automaticky uskutočňuje kalibrovanie zariadenia na kontrolu chýb a vypnutie stroja sa vykoná až pri opakovanom zistení chyby na rovnakom mieste. Počet opakovaní chyby potrebný na vypnutie stroja môže byť nastavený podľa potreby. Pritom sa však, aby sa zabránilo nežiaducemu vypnutiu stroja, vedome zohľadňujú len chyby charakteru pusteného očka. Elektrooptické čidlo je tvorené infračervenými diódami a fototranzistormi, usporiadanými striedavo v jednom rade.
A konečne je známe z DE-OS 2 644 502 zariadenie na zisťovanie dier v kuse látky alebo tkaniny, z ktorého vynález vychádza, a ktoré umožňuje rozlišovanie medzi dierami rozkladajúcimi sa priečne na smer pohybu úpletu, to znamená dierami charakteru pustených očiek, a relatívne malými dierami. Na tento účel je použitý elektrooptický snímací prostriedok, ktorý má štrbinu usporiadanú priečne na smer pohybu úpletu, a ktorému je priradených niekoľko fotobuniek, ktorých výstupné signály sa navzájom porovnávajú. Vyhodnocovacie zariadenie porovnáva výstupný signál každej fotobunky so strednou hodnotou výstupných signálov zvyšných fotobuniek a rozpozná podľa symetrického alebo nesymetrického rozloženia signálu existenciu bodovej alebo pozdĺžnej chyby. Pritom však rozpoznanie pozdĺžnych chýb (pustených očiek) a ich rozlíšenie od dier nie je dostatočne presné, pretože sa vychádza z toho, že pozdĺžne chyby ležia presne rovnobežne s fotobunkami usporiadanými v kolmom rade. Túto podmienku však nie je možné na okrúhlom pletacom stroji prakticky dodržať, pretože hadicový úplet, vychádzajúci vo valcovom tvare sa musí navinúť do balíka plošne. Ak ale okolo radu fotobuniek prebehne len ľahko šikmo položené pustené očko, tak sa vo fotobunkách vytvoria jednotlivé signály časovo posunuté za sebou s tým výsledkom, že pustené očko je nesprávne interpretované ako krátko za sebou vzniknuté diery·
Úlohou vynálezu je, keď sa vyjde zo známeho stavu techniky, umožniť bezpečnejšie zistenie chýb pri jednoznačnom rozlíšení medzi bodovými a pozdĺžnymi chybami, najmä pri hadicovom úplete okrúhleho pletacieho stroja, pričom je súčasne prakticky vylúčené chybné zastavenie stroja.
Podstata vynálezu
Túto úlohu spĺňa spôsob zisťovania chýb v textilnej tovarovej dráhe, najmä v hadicovom úplete vyrobenom na okrúhlom pletacom stroji alebo na okrúhlom stave, pri ktorom sa tovarová dráha v aspoň pásovej oblasti sníma elektrooptickou cestou snímacími prostriedkami, ktoré vydávajú elektrické signály, označujúce stav tovarovej dráhy na niekoľkých snímacích miestach ležiacich vnútri pásovej oblasti, ktoré sa v zmysle rozpoznávania chýb v tovarovej dráhe vyhodnocujú tak, že dochádza k rozlišovaniu medzi rôznymi formami a/alebo veľkosťami rôznych druhov chýb, a že pre takto zistené druhy chýb sa vytvárajú oddelené výstupné signály na aktivovanie najmä ukazovacích a/alebo riadiacich a/alebo spínacích zariadení, pričom pri snímaní sa udržuje relatívny pohyb vopred určenej rýchlosti medzi tovarovou dráhou a snímacími prostriedkami priečne k pásovej oblasti, pri ktorom sa snímané časti tovarovej dráhy výhodne snímajú niekoľkokrát, podľa vynálezu, ktorého podstatou je, že signály príznačné pre jednotlivé snímacie miesta sa vždy skupinovo združujú do aspoň dvoch skupinovo špecifických signálov chýb, ktoré sa oddelene ďalej spracovávajú a vyhodnocujú, že pri tomto vyhodnocovaní sa meria hodnota amplitúdy, doba trvania a jednotlivý alebo spoločný vznik signálov chýb jednotlivých skupín, pričom chyba sa rozpozná ako bodová chyba, keď pri aspoň jednom signáli chyby s hodnotou amplitúdy odlišujúcou sa od vopred určenej prvej prahovej hodnoty amplitúdy jeho doba trvania prekročí vopred danú prvú časovú prahovú hodnotu o aspoň vopred určený dlhší časový úsek v meranom časovom úseku, chyba sa rozpozná ako pozdĺžna chyba, keď pri aspoň dvoch signáloch chýb s hodnotami amplitúdy odlišujúcimi sa od vopred určenej druhej prahovej hodnoty amplitúdy prekročí doba trvania týchto signálov vopred danú druhú časovú prahovú hodnotu o aspoň vopred určený kratší časový úsek.
Tento spôsob vykonáva diferencované niekoľkorozmerové vyhodnocovanie signálov chýb podľa rôznych kritérií, ktoré celkovo zaisťujú, že nastane bezchybné rozlišovanie medzi bodovými chybami alebo „dierami“ a pozdĺžnymi chybami alebo „pustenými očkami“.
Prvá a druhá prahová hodnota amplitúd môžu byť buď rovnaké, alebo rôzne. Pretože obidva druhy chýb sú posudzované oddelene, je spravidla výhodné pracovať pri pozdĺžnych chybách s vyšším prahom citlivosti ako pri bodových chybách, a síce bez toho, aby preto bolo treba počítať s nežiaducimi chybnými vypnutiami stroja. Podľa skúsenosti totiž spôsobujú bodové chyby (diery) väčšiu amplitúdu signálu chyby, ktorá umožňuje na rozpoznanie tejto chyby vystačiť s nízkym prahom citlivosti.
Nastavením najmenej dvoch rôznych prahov citlivosti je tiež možné rozlišovať medzné chyby, ktoré ukazujú na ncrovnomemosť úpletu.
Zhodnotenie časového trvanie zistených signálov chýb pri vyhodnocovaní vychádza z poznatku, že bodové chyby (diery) sa rozkladajú obvykle cez niekoľko stĺpcov očiek, to znamená, že sú „širšie“ ako pustené očká. Pustené očká oproti tomu sú všetky vždy obmedzené na stĺpce očiek.
Nastavením zodpovedajúcich prahových hodnôt amplitúd a časových prahových hodnôt pre trvanie signálov sa vylúčia menšie nepravidelnosti a elektrické rušivé impulzy pri zaznamenávaní chýb.
Jednotlivý alebo spoločný vznik signálov chýb sa zisťuje vždy vnútri vopred daného časového úseku merania (logického okienka), a preto časové posunutie signálov pochádzajúcich od jednotlivých skupinovo združených snímacích prostriedkov, spôsobených napríklad šikmou polohou pusteného očka vzhľadom na pásovú snímaciu oblasť, nevedie k nesprávnej interpretácii „niekoľkých za sebou usporiadaných dier“ namiesto „pustené očko“. V praktickom vyhotovení tejto vyhodnocovacej operácie môžu byť signály chýb vždy jednotlivo aspoň po určitý vopred stanovený časový úsek prechodne uložené do pamäte a až potom skúmané z toho hľadiska, či sa vyskytli spoločne.
Spoločne s uvedenými kritériami vedie konečne zistenie, či je pre vznik signálov chýb splnená podmienka ÁNO alebo antivalenčná podmienka, na bezpečnejšie rozpoznanie príslušného druhu chyby. V zásade spôsobí signál chyby zastavenie stroja len vtedy, keď sú podľa tohto vyhodnotenia splnené kritériá zodpovedajúce príslušnému druhu chyby.
Signály dodávané elektrooptickými snímacími prostriedkami môžu byť využité nielen na rozpoznávanie chýb, ale aj na kontrolu optických podmienok snímania úpletu. Z týchto signálov sa tak môže vytvoriť súhrnný celkový signál, aby sa elektrooptické snímacie prostriedky automaticky nastavili na konštantné vopred stanovené optické podmienky snímania v závislosti od tohto celkového signálu. Táto regulácia alebo nastavenie sa výhodne uskutoční impulzovým riadením vysielacieho prúdu svetelných zdrojov tak, že prijímače svetla (fototranzistory) bez prestania pracujú vo svojom optimálnom pracovnom rozsahu.
Okrem toho je možné tento celkový signál kontrolovať z toho hľadiska, či leží vnútri vopred určených medzných hodnôt, pričom pri prekročení jednej z týchto medzných hodnôt sa vyšle riadiaci signál. Týmto spôsobom je možné rozpoznať, či existujú v oblasti snímacieho prostriedku (snímacej hlavy) poruchy, napríklad výpadok svetla, chybné umiestnenie, silné cudzie svetlo, výpadok regulácie atď.
Ďalšie výhodné vyhotovenia spôsobu podľa vynálezu sú uvedené v podnárokoch.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález bude ďalej bližšie objasnený na príklade vyhotovenia kontrolného zariadenia chýb pracujúceho spôsobom podľa vynálezu, pre hadicový úplet okrúhleho pletacieho stroja, podľa pripojených výkresov, kde na obr. 1 je okrúhly pletací stroj s pristavaným kontrolným zariadením chýb, v principiálnom zobrazení: v bokoryse, na obr. 2 je elektrooptická snímacia hlava kontrolného zariadenia chýb z obr. 1, v axiálnom reze a v bokoryse, na obr. 3 je bloková schéma elektrického zapojenia snímacej hlavy z obr. 2, na obr. 4 je bloková schéma elektronického obvodu na vyhodnocovanie signálu kontrolného zariadenia chýb z obr. 1, na obr. 5 je obslužná predná doska riadiaceho prístroja kontrolného zariadenia chýb z obr. 1, v schematickom zobrazení a v náryse, v inej mierke a na obr. 6 až 9 je blokový diagram programu v mikropočítači obvodu na vyhodnocovanie signálov kontrolného zariadenia chýb z obr. 4.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Okrúhly pletací stroj 1 znázornený schematicky na obr.
sa skladá zo stojana 2, v ktorom je okolo zvislej osi 4 otočne uložený ihlový valec 3. Viacsystémový okrúhly pletací stroj 1 vyrába hadicový úplet 5 okolo zvislej osi 4, ktorý je poháňaným bežným odvádzacím zariadením 6 odvádzaný a na plocho priebežne navíjaný do balíka 7.
Priebežný hadicový úplet 5 sa neustále kontroluje na výskyt chýb elektrooptickou snímacou hlavou 8 pevne usporiadanou pod ihlovým valcom 3. Snímacia hlava 8 môže byť podľa typu stroja usporiadaná vnútri alebo na vonkajšej strane hadicového úpletu 5. Pri znázornenom príklade vyhotovenia sa uskutočňuje snímanie hadicového úpletu 5 zvonka; snímacia hlava 8 je preto na stojane 2 stroja upevnená pomocou držiaka 9 tak, že je čiastočne pružne pohyblivá vzhľadom na úplet hadicového úpletu 5.
Ako je schematicky znázornené na obr. 2, je snímacia hlava 8 tvorená škatuľovitým telesom 10, v ktorom je usporiadaný určitý počet (v danom prípade šesť) svetelných zdrojov 11 na príslušnom nosiči 12, v rade rozkladajúcom sa kolmo na rovinu papiera. Bočné ohraničená, svetlo prepúšťajúca doska 13 pásového tvaru a uzatvárajúca zo strany teleso 10, prepúšťa svetlo 14, vystupujúce zo svetelných zdrojov 11 a spojované vždy konvexnou šošovkou, na tkaninu hadicového úpletu 5. Svetlo od hadicového úpletu 5 odrazené potom prejde pre svetlo priepustnou doskou 13 a šošovkou 15 protiľahlou v telese 10 proti svetelným zdrojom 11 k (v danom prípade tiež šiestim) prijímačom 16 svetla, ktoré sú vyhotovené ako fototranzistory a sú usporiadané v rade zodpovedajúcom radu svetelných zdrojov 11 na nosnom elemente 17, ktorý je pevne pridržovaný v telese 10 rozpernými skrutkami 18. V telese 10 snímacej hlavy 8 sú okrem toho usporiadané elektronické súčasti na spracovávanie signálov vydávaných prijímačmi 16 svetla a na automatickú reguláciu jasu svetelných zdrojov 11. Na obr.
je tiež znázornená platina 19. Jej zapojenie bude opísané ďalej podľa obr. 3.
Spojené lúče svetla 14 vyslané z jednotlivých svetelných zdrojov 11 sa odrazia od snímaného textilného povrchu hadicového úpletu 5 a dorazia k prijímačom 16 svetla, ktoré výstupnými vedeniami 20 dodávajú elektrické signály zo snímania do obvodu 21 na úpravu signálov, pričom uvedené elektrické signály zo snímania sú charakterizujúce pre stav snímaného hadicového úpletu 5 v príslušnom mieste snímania. Tieto miesta snímania ležia vnútri pásovej oblasti 22 vymedzené v radoch usporiadanými svetelnými zdrojmi 11a prijímačmi 16 svetla, ktorá sa rozkladá priečne smer otáčania hadicového úpletu 5. Táto pásová oblasť 22 preto prebieha na obr. 1 približne rovnobežne so zvislou osou 4. V nej tvorí každý z prijímačov 16 svetla usporiadaných v rade diskrétne miesto snímania.
V obvode 21 na úpravu signálov sú výstupy signálov prijímačov 16 svetla usporiadaných v rade (v tomto prípade šiestich) združené do dvoch skupín vždy troch výstupov signálov. Toto tvorenie skupín sa uskutočňuje napríklad tým spôsobom, že tri susedné prijímače svetla ležiace v rade hore vytvoria skupinu I a pod nimi ležiace tri prijímače 16 svetla vytvoria druhú skupinu II. V zásade je však mysliteľné uskutočniť rozdelenie na skupiny inakšie, približne tak, že prijímače 16 svetla sa striedavo rozdelia do skupiny
I a do skupiny II, čím je možné dosiahnuť postupné snímanie hadicového úpletu 5 bežiaceho okolo snímacej hlavy 8.
Počet skupín, do ktorých sú svetelné zdroje 11a prijímače 16 svetla združené, nie je obmedzený na dve skupiny I a II; môže byť, nezávisle od príslušných pomerov snímania a podmienok použitia snímacej hlavy 8, zvolený aj väčší.
Združenie výstupov signálov prijímačov 16 svetla v jednej skupine sa uskutočňuje v obvode 21 na úpravu signálov tým spôsobom, že z nej vždy potom, keď zareaguje jeden z prijímačov 16 svetla v jednej zo skupín, to znamená v danom prípade v skupine I alebo v skupine II a vydá signál, vystúpi signál chyby do prvého vedenia 23 signálu priradeného skupine I alebo do druhého vedenia 24 signálu priradeného skupine II.
Aby bolo zaručené presné snímanie textilného hadicového úpletu 5 a zabránilo sa chybnému vypnutiu stroja spôsobeného snímaním chýb je nutné optické snímacie pomery v snímacej oblasti 22 udržiavať čo možno na konštantnej hodnote. Preto sa textilný povrch v snímacej oblasti 22 osvetľuje svetelnými zdrojmi 11 s definovanou jasnosťou. Aby sa vylúčili zmeny pomerov v okolí (osvetlenie priestoru, odtienenie), je uskutočnená automatická regulácia jasu, ktorá je umiestnená v snímacej hlave 8.
Ako vyplýva z obr. 3, obsahuje snímacia hlava 8 regulátor 25 jasu, do ktorého sa privádza z obvodu 21 na úpravu signálov vedením 26 celkový signál odvodený z výstupných signálov prijímačov 16 svetla, ktorý cez impulzovo riadený koncový stupeň 27 reguluje vysielací prúd svetelných zdrojov 11 zapojených za sebou elektricky na vopred určenú hodnotu tak, že prijímače 16 svetla (fototranzistory) stále pracujú vo svojom optimálnom pracovnom rozsahu. Tento pracovný rozsah je určený vopred danou požadovanou hodnotou, ktorá môže byť nastavená pomocou vysielača 28 požadovaných hodnôt a normálne zostáva nezmenená. Regulácia jasu svetelných zdrojov 11 sa uskutočňuje známym spôsobom reguláciou šírky impulzov v koncovom stupni 27 riadiaceho prúdu impulzov svetelných zdrojov 11, ktorého frekvencia je asi 20 až 30 kHz.
Prívod prúdu do obvodu 21 na úpravu signálov a do svetelných zdrojov 11, prípadne impulzovo riadeného koncového stupňa 27, sa uskutočňuje prívodným vedením 29 prúdu, ktoré vedie spolu s oboma vedeniami 23, 24 signálu do zástrčkovej spojky 30.
Do zástrčkovej spojky 30 okrem toho vedie ešte kontrolné vedenie 31 od regulátoru 25 jasu, pomocou ktorého sa uskutočňuje kontrola regulačného napätia privádzaného z regulátora 25 jasu do impulzovo riadeného koncového stupňa 27. Keď toto regulačné napätie totiž prekročí alebo nedosiahne vopred danú medznú hodnotu, je to znamenie toho, že existuje porucha v samotnej snímacej hlave 8, ako je výpadok svetla, chybné umiestnenie, silné cudzie svetlo, výpadok regulácie atď., ktorá vyžaduje okamžitý zásah. Tieto poruchy v snímacej hlave 8 sa preto tiež rozpoznávajú pomocou celkového signálu vzniknutého v obvode 21 na úpravu signálov z výstupných signálov prijímačov 16 svetla, ktorý obvod 21 na úpravu signálov dodáva do svojho regulátora 25 jasu .
Na okrúhlom pletacom stroji 1 je usporiadaný riadiaci prístroj 34 spôsobom znázorneným na obr. 1 v skrini 33 pohonu, ktorý obsahuje obvod na vyhodnocovanie signálov pre snímaciu hlavu 8, ktorý je so snímacou hlavou 8 spojený pomocou zväzku 35 vedení 23, 24, 29, 31, pričom na riadiaci prístroj 34 je okrem toho pripojený synchronizátor 36, upevnený na stojane 2 stroja, ktorý vedením 37 dodáva do riadiaceho prístroja 34 taktovacie impulzy stroja. Ria diaci prístroj 34 je vybavený prívodným vedením 38 napätia.
Riadiaci prístroj 34 obsahuje vyhodnocovaci obvod signálov chýb dodávaných zo snímacej hlavy 8, ktorý bude podrobnejšie opísaný podľa obr. 4. Je okrem toho vybavený ešte elementmi potrebnými na obsluhu celého zariadenia na kontrolu chýb. K týmto elementom patrí, ako vyplýva z vyobrazenia prednej dosky 40 riadiaceho prístroja 34 na obr. 5, optické zobrazovacie pole 41 skutočného priebehu dát a vedenie menu s príslušnou klávesnicou 42 na vstupné údaje. V24-prepojenie 43 (Interface) slúži na spojenie s externým prístrojom na záznam dát a/alebo nadriadeným počítačovým systémom 44, ako je naznačené na obr. 4. Touto cestou sa môže uskutočňovať aj diaľkový prenos parametrov chýb.
Optické zobrazovacie pole 41 je spravidla tvorené dvojriadkovým displejom, na ktorom je možné zviditeľniť prehľadne príslušné hlásenia chýb a všetky zaujímavé prevádzkové stavy. Je samozrejme možné aj iné vyhotovenie optického zobrazovacieho poľa 41. Klávesnica 42 slúži na vstup alebo na vyvolanie špecifických hodnôt potrebných na všeobecnú prevádzku.
Kľúčový spínač 45 usporiadaný v spodnej časti prednej dosky 40 slúži na zabránenie neoprávneného zásahu na klávesnici 42.
Vyhodnocovacie zariadenie signálov chýb riadiaceho prístroja 34, znázornené na obr. 4, sa skladá z hlavnej skupiny tvorenej analógovo číslicovým prevodníkom 46, mikroprocesorom (CPU) 47, programovou pamäťou 48 a dátovou pamäťou 49. Okrem toho obsahuje sieťový diel 50 pripojený na prívodné vedenie 32 napätia, ktorý cez zodpovedajúci sieťový filter 51 a prívodné vedenie 29 dodáva napätie do snímacej hlavy 8 a do rôznych elementov elektronického vyhodnocovacieho obvodu signálov chýb.
Analógové signály chýb, pripadne analógové kontrolné signály, prichádzajúce zo snímacej hlavy 8 cez vedenie 23, 24 signálov a kontrolné vedenie 31, sa privádzajú do štvorkanálového analógovo číslicového prevodníka 46, a v ňom sa procesorom digitalizujú. Ďalej zapojený mikroprocesor 47 analyzuje tieto prijímané digitalizované hodnoty a uloží dáta získané z vyhodnotenia - rozdelené podľa druhu chyby - v dátovej pamäti 49, ktorá výhodne nie je energeticky závislá, cez ktorú sa uskutočňuje aj vstup dát klávesnicou 42. Optické zobrazovacie pole 41 dostane svoje dáta od programovej pamäte 48 zásobovanej mikroprocesorom 47.
Synchronizačné impulzy, potrebné na synchronizáciu priebehu vyhodnocovania signálov chýb s otočným pohybom hadicového úpletu 5, a privádzané vedením 37 zo synchronizátora 36 vyhotoveného ako indukčný aproximačný iniciátor, sa cez opto-elektrické prevádzacie zariadenie 52 signálov vloženého obvodu 53 (Interface) privádza do riadiaceho prístroja 34, pričom cez vložený obvod 53 sú k mikroprocesoru 47 pripojené vypínací a riadiaci obvod 54, ktoré slúžia na vypnutie okrúhleho pletacieho stroja 1 v prípade výskytu chyby, a V24-prepojenia 43.
Vyhodnocovanie dát privádzaných z analógovo číslicového prevodníka 46 do mikroprocesora 47 sa uskutočňuje podľa softwarového programu, ktorý bude ďalej ešte krátko objasnený. Tento softvérový program spôsobí vyhodnocovanie chýb podľa nasledujúceho princípu:
Signály chýb, privádzané vedeniami 23, 24 signálov, ukazujú, že aspoň pri jednom z prijímačov 16 svetla v skupine I alebo v skupine II, alebo aspoň pri dvoch prijímačoch 16 svetla v obidvoch skupinách I a II došlo k zmene odrazových pomerov snímanej textilnej povrchovej plochy. Tieto signály chýb priradené jednotlivým skupinám I, II neposkytujú informáciu len o vzniku chyby, ako hlavnej, ale aj o druhu chyby. Na to sa posúdia nasledujúce kritériá:
a) Hodnota amplitúdy signálu chyby: Zistí sa, či hodnota amplitúdy leží nad vopred určenou prahovou hodnotou alebo nie, pričom pre rôzne druhy chýb, to znamená pre bodové alebo pozdĺžne chyby, môžu byť vopred stanovené rôzne prahové hodnoty. Ak leží hodnota amplitúdy pod najnižšou prahovou hodnotou, tak neexistuje žiadna chyba: signál chyby zostáva nezohľadnený.
b) Čas trvania signálov chyby: Zistí sa, či dĺžka (čas) signálu prekročí určitú časovú prahovú hodnotu alebo nie. Táto prahová hodnota môže byť pre rôzne druhy chýb znovu stanovená rôzne. Ak leží čas trvania signálu pod najnižšou prahovou hodnotou, tak tiež neexistuje žiadna chyba: signál chyby zostáva nezohľadnený, pričom je možné sa domnievať, že ukazuje len na krátkodobú poruchu (napríklad elektrický poruchový impulz alebo hrubšie miesto priadze atď.).
Ak sa vychádza z pozorovania, že pozdĺžne chyby sú v prevažnej väčšine prípadov užšie ako bodové chyby, pretože napríklad pustené očká sú obmedzené spravidla na šírku jedného stĺpca očiek, zatiaľ čo diery pochádzajúce z jediného pretrhnutého vlákna zaberajú šírku niekoľkých susedných očkových stĺpcov, poskytuje vyhodnocovanie času signálov už prvé hľadisko pre zastavenie na rozlíšenie medzi druhmi chýb. Ak totiž dôjde ku krátkodobému prekročeniu vopred nastavenej účelne zvolenej časovej prahovej hodnoty, ukazuje to na pozdĺžnu chybu, zatiaľ čo pri prekročení určitej (prípadne inej) časovej prahovej pozdĺžnej chyby.
c) Spoločný výskyt signálov chýb (logické okienko): Ak vzniknú spoločne signály chýb priradené obom skupinám I, II, znamená to, že snímaná oblasť povrchu hadicového úpletu 5, v ktorej bola zmena odrazových pomerov zistená, sa rozkladá po časti negatívne ovplyvňujúcej obidve skupiny I, II prijímačov 16 svetla. Je preto splnená logická podmienka ÁNO pre obidva signály chýb pre obidve skupiny I, II, takže existuje pravdepodobnosť výskytu pozdĺžnej chyby. Ak však poskytne preskúšanie ten výsledok, že je splnená podmienka XOR neekvivalencie, ide o bodovú chybu.
Ak obsahuje snímaný hadicový úplet 5 bežiaci v pásovej snímacej oblasti 22 snímacej hlavy 8 pustené očko, to znamená pozdĺžnu chybu, budú tým ovplyvnené prijímače 16 snímacej hlavy 8 v skupinách I, II vydávať súčasne signál chyby len potom, keď pustené očko je vyrovnané presne rovnobežne s osou pásovej snímacej oblasti 22. V skutočnosti však nie je možné zabrániť, vzhľadom na odvádzanie hadicového úpletu 5, a tým podmienenej jeho deformácii pri prechode z valcového tvaru do plochého zloženého tvaru, určitému skresleniu. Inými slovami, v závislosti od umiestnenia snímacej hlavy 8 proti ihlovému valcu 3 sú stĺpce očiek vzhľadom na os snímacej oblasti 22 položené čiastočne šikmo alebo zakrivené. Keď je teraz vyhodnotený súčasný výskyt signálov chýb v niekoľkých skupinách ako ukazovateľ svedčiaci o výskyte pozdĺžnej chyby, bolo by bezpečné rozpoznanie chyby zaručené len pri tomto predpoklade, že pozdĺžne očká (respektíve pustené očká) vstupujú do snímacej oblasti 22 presne rovnobežne s jej osou, to znamená s radom prijímačov 16 svetla. Každá šikmá poloha pri vstupe vedie k tomu, že prijímače 16 svetla v jednotlivých skupinách reagujú časovo navzájom posunuto, s tým výsledkom, že bez zvláštneho opatrenia by mohla byť pozdĺžna chyba nesprávne interpretovaná ako sled bodových chýb.
Aby sa tomu zabránilo a tiež pri pretiahnutí očiek, napríklad pri ich šikmom priebehu, bolo zaistené jednoznačné rozpoznanie chyby, skúma sa pri vyhodnocovaní logického okienka, či signály chýb obidvoch skupín nasledujúce za sebou vznikajú vnútri vopred stanoveného časového meracieho úseku, ktorý zodpovedá maximálnemu časovému posunu medzi vznikom obidvoch signálov chýb očakávanému pre príslušný druh chyby. Prakticky sa toto uskutočňuje tak, že obidva signály chýb sa po vopred stanovený čas krátkodobo oddelene uložia do pamäte a až nasledovne sa podrobia preskúmaniu z hľadiska spoločného výskytu.
Ak vzniknú v tomto časovom meracom úseku signály chýb spoločne, ide pravdepodobne o pozdĺžnu chybu (je splnená podmienka ÁNO). Ak však vznikne len jeden z obidvoch signálov chýb, existuje pravdepodobnosť bodovej chyby (splnená podmienka XOR).
d) Periodické opakovanie chýb: Periodické opakovanie jednej chyby sa registruje pre každú otáčku stroja, pričom však môžu byť vykonané potrebné opatrenia na to, aby sa stroj zastavil buď už pri prvom opakovaní chyby, alebo až po niekoľkých otáčkach, pri ktorých sa chyba opakuje.
Ak nastane opakovanie chýb pri otáčkach stroja nasledujúcich za sebou, ide o pozdĺžnu chybu. Ak sa nezistí žiadne také opakovanie chýb, ide spravidla o bodovú chybu. Zistené chyby sa podľa svojho druhu oddelene uložia do pamäte a registrujú alebo sa prípadne znázornia na optickom zobrazovacom poli 41. Pritom sú upravené počítadlá udávajúce celkový počet chýb na jeden balík tovaru (podľa druhov chýb oddelene alebo spoločne), počet chýb za časovú jednotku (tiež podľa druhu chýb oddelene alebo spoločne) atď., pričom ich skutočné početné stavy môžu byť vyvolané obsluhujúcou osobou pomocou klávesnice 42 na optickom zobrazovacom poli 41. Okrem toho sa, v závislosti od počtu a druhu rozpoznaných chýb, cez prepojenie 43 uskutoční vypnutie stroja vypínacím a riadiacim obvodom 54 a prípadne sa ešte navyše aktivuje výstražné zariadenie, pričom je možné uskutočniť také opatrenia, že pri zastavení stroja sa zastaví ihlový valec 3 v takej polohe, v ktorej je napríklad zlomená ihla v polohe oproti ihlovým dvierkam.
V mikroprocesore 47 sa okrem toho kontrolný signál privedený kontrolným vedením 31 vyskúša na to, či regulačné napätie regulátora 25 jasu leží vnútri vopred stanovených medzných hodnôt alebo nie. V prípade, že je prekročená jedna medzná hodnota, a tým sú optické snímacie podmienky neprípustné, vyvolá sa pomocou prepojenia 43 vypínacím a riadiacim obvodom 54 zastavenie stroja alebo sa na optickom zobrazovacom poli 41 vyvolá výstražný signál.
Blokový diagram vhodného programu pre mikroprocesor 47 je znázornený na obr. 6 až 9. Po spustení prebehne v mikroprocesore 47 najskôr jednorazový spúšťací program. V internej iniciačnej fáze sa nastaví na spúšťaciu hodnotu čítač programu a inštrukcií. Riadiaci a stavový register sa nastaví podľa vopred daných dát v pamäti RAM alebo ROM mikroprocesora 47 atď. Hneď ako prebehol tento spúšťací program, dôjde príkazom 60 k načítaniu signálov chýb „SSH“, ktoré sú pre skupinu I označené ako SSH-1 a pre skupinu II označené ako SSH-2.
Podmienkou 61 sa potom odskúša, či signál chyby skupiny I svojou amplitúdou prekročí prahovú hodnotu amplitúdy pre pustené očko, to znamená pre pozdĺžnu chybu, alebo nie. Keď áno, zistí sa podmienkou 62, či čas trvania signálu alebo tiež dĺžka DL1 signálu SSH-1 (skupiny I) leží nad vopred určenou časovou prahovou hodnotou pre pustené očko. Ak vedú obidve skúšky k pozitívnemu výsledku, tak sa príkazom 63 tento výsledok dočasne uloží do pamäte, to znamená, že „SH(Snímacia hlava)-pustené(očko)-výsl-(edok)-!“ sa nastaví na 1.
Potom sa vykoná podmienkami 64, 65 rovnaká skúška signálu chyby SSH-2 skupiny II, ktorého pozitívny výsledok sa prípadne dočasne uloží príkazom 66.
Podmienkou 67 teraz začne logické okienko upravené na vyhodnotenie kritérií na rozlíšenie druhu chyby. Na tento účel sa najskôr zisti, či predchádzajúca skúška pri signáloch chýb SSH-1 alebo SSH-2 viedla k pozitívnemu vý sledku a podľa toho, či je SH-pustené-výsl pre skupinu I alebo skupinu II pravdivé alebo nie. Keď áno, uskutoční sa príkazom 68 umocnenie o 1 na počítanie časovej pauzy platnej pre pustené očko, keď nie, nastaví sa počítanie časovej pauzy späť na nulu.
Na tomto mieste sa preto uskutoční vyrovnanie prípadnej šikmej polohy pusteného očka vzhľadom na snímaciu oblasť 22 snímacej hlavy 8. Výsledky doterajších skúšok signálov chýb SSH-1 a SSH-2 sa preto najskôr oddelene prechodne uložia do pamäte a až potom sa vyhodnocujú z hľadiska spoločného výskytu.
S týmto cieľom sa podmienkou 69 zistí, či do pamäte uložené výsledky SH-pustené-výsl-1 a SH-pustené-výsl-2 vyhovujú podmienke ÁNO a či okrem toho je ako ďalšia podmienka ÁNO pauza (pauza-chod) platná pre pustené očko väčšia ako 0 alebo < ako vopred určené časové posunutie. Toto časové posunutie vyplynie zo špeciálneho druhu snímaného úpletu. Zodpovedá napríklad času priebehu troch susedných stĺpcov očiek pásovou snímacou oblasťou 22 snímacej hlavy 8.
Ak sa skúškou zistí, že sú splnené tri uvedené podmienky ÁNO, je tým daná existencia pusteného očka. Označenie „pustené očko“ (označenie-chod) sa nastaví na 1, zatiaľ čo ostatné parametre sa nastavia znovu na 0, čo sa uskutočňuje príkazom 70. V blokovom diagrame programu sa ďalej príkazom 71 uskutoční podľa podprogramu skúška na to, či sa zistená chyba predstavujúca pustené očko znovu opakuje pri ďalšej otáčke stroja. Keď áno, môže sa napríklad vykonať vypínacím a riadiacim obvodom 54 vypnutie stroja. Súčasne sa uskutoční oznámenie chyby „pustené očko“ na optickom zobrazovacom poli 41. Uskutoční sa ďalej súčet pre celkový počet pustených očiek, pre celkový počet chýb spôsobených pustenými očkami, pre celkový počet celkových chýb alebo chýb spôsobených pustenými očkami za časovú jednotku a podobne. Jedna časť tohto blokového diagramu programu bude ďalej krátko objasnená podľa nasledujúceho rozpoznania bodovej chyby („diery“).
Ak nie je podmienkou 69 splnená podmienka ÁNO, tak sa podmienkou 72 vykoná pre istotu ďalšia skúška, či je pauza „pusteného očka“ väčšia ako predbežne nastavené časové posunutie. Keď áno, nie sú podmienky' pre existenciu pusteného očka splnené s konečnou platnosťou. Všetky parametre sa príkazom 73 nastavia na 0.
Ak sa však podmienkou 72 zistí, že skúšané signály SSH-1 a SSH-2 majú väčší časový odstup ako by malo byť platné, vopred nastavené (maximálne) časové posunutie pre pustené očko, tak začne bezprostredne skúšanie obidvoch signálov na to, či znamenajú existenciu bodovej chyby, to znamená diery.
S týmto cieľom sa vykoná podmienkami 74 a 76 skúška na to, či amplitúda signálu chyby SSH-1 alebo SSH-2 prekročí vopred danú prahovú hodnotu amplitúdy na rozpoznanie diery („prahová hodnota - diera“) alebo nie, zatiaľ čo podmienkami 75, 77 sa uskutoční skúška obidvoch signálov na to, či čas alebo dĺžka signálu prekročila vopred danú časovú prahovú hodnotu platnú pre rozpoznanie diery alebo nie.
Výsledky sh-diera-výsl-1 alebo sh-diera-výsl-2 sa znovu príkazmi 78,79 prechodne uložia do pamäte.
Potom sa podmienkou 80 zisťuje, či prechodne uložené výsledky predchádzajúcich skúšok vyhovujú alebo nie logickej podmienke ALEBO. Keď áno, uskutoční sa príkazom 81 umocnenie prestávky platnej na rozpoznanie diery, potom sa podmienkou 82 skúša, či pauza „diera“ je väčšia ako vopred stanovené časové posunutie na rozpoznanie pusteného očka, zodpovedajúca trom stĺpcom očiek, násobené určitým činiteľom, alebo nie.
Tento činiteľ spôsobí rozšírenie časového okienka, ktoré zabráni tomu, že širšie diery sa počítajú niekoľkokrát. Ak sa zistí pauza „diera“, ktorá je väčšia ako časové posunutie násobené uvedeným činiteľom, tak sa meranie preruší. Parametre sa príkazom 83 nastavia na nulu.
Ak však podmienka 82 nie je splnená, to znamená, že signály ležia ešte vnútri širšieho časového okienka platného na rozpoznanie diery, tak sa podmienkou 84 vykoná ešte jedna skúška, či uložené výsledky skúšky SH-diera-výsl-1 a SH-diera-výsl-2 vyhovujú logickej podmienke ÁNO. Ak by odpoveď mala znieť „áno“, potom existuje predsa len pustené očko, ktorého hodnota amplitúdy a hodnota trvania ale leží nad zodpovedajúcimi prahovými hodnotami platnými na rozpoznanie diery. Preto sa príkazom 85 nastaví označenie „pustené (očko)“ na 1, zatiaľ čo označenie „diera“ na nulu.
Ak nevyhovujú obidva výsledky SH-diera-výsl-1 a SH-diera-výsl-2 logickej podmienke ÁNO, tak sa príkazom 86 pre istotu vykoná ešte raz skúška na neekvivalenciu a pri jej pozitívnom výstupe sa označenie „diera“ príkazom 87 nastaví na 1.
Na tomto mieste programu sa teraz vyhodnocovanie signálov chýb dodávaných snímacou hlavou 8 ukončí. Dátová pamäť teraz obsahuje oddelené údaje o tom, či došlo k existencii bodovej chyby alebo pozdĺžnej chyby, to znamená diery alebo pusteného očka.
Ďalšie spracovanie takto získaných informácií sa uskutočňuje pre pustené očká príkazom 71 a pre diery v ďalej krátko naznačenej programovej časti, upravenej podobným spôsobom na rozpoznávanie pusteného očka a obsiahnutej v príkaze 71. Preto postačuje túto programovú časť na rozpoznanie diery krátko opísať:
Nasledovne na predtým vysvetlené programové kroky sa podmienkou 88 ešte raz zistí, či je pauza „diera“ rovnaká ako nastavené časové posunutie násobené vopred stanoveným činiteľom a či označenie „pustené očko“ je nastavené na nulu, respektíve označenie „diera“ na „1“. Ak je táto podmienka splnená, tak sa príkazom 89 umocní vždy o 1 počítadlo - „počítadlo dier“ - udávajúce celkový počet dier a jednotlivé počítadlo, ako aj pripadne počítadlo udávajúce celkový počet chýb. V prípade, že sa má po výskyte jednej diery iniciovať vypnutie stroja vypínacím a riadiacim obvodom 54, musí sa zodpovedajúci povel vydať klávesnicou 42. Preto sa podmienkou 90 zistí, či taký vypínací povel „diera-vypnúť“ existuje alebo nie. Keď áno, uvedie sa príkazom 91 do chodu vypínací štandardný program, ktorý zaistí, že pri zastavení stroja príde ihlový valec 3 do vopred určenej polohy k ihlovým dvierkam, potom sa príkazom 92 vyvolá zastavenie stroja. Okrem toho sa príkazom 93 aktivuje optické zobrazovacie pole 41, ktoré oznámi výskyt chyby a súčasne požiada operátora, aby chybu potvrdil.
Často je ale žiaduce, prídavné ešte chyby zistené za časovú jednotku - oddelene podľa druhu na bodové a pozdĺžne chyby - rozpoznať, registrovať a na optickom zobrazovacom poli 41 zobraziť.
To sa môže uskutočňovať v ďalšom priebehu v blokovom programe podmienkou 94 (pre diery), zatiaľ čo podmienkou 95 sa uskutoční skúška, či zistený počet chýb prekročil vopred danú hranicu počtu chýb. Keď áno, spustí sa príkazom 96 vypínací štandardný program na zastavenie stroja vypínacím a riadiacim obvodom 54. V každom prípade sa uskutoční príkazom 97 aktivácia optického zobrazovacieho poľa 41 na zobrazenie zodpovedajúcich chýb a na požiadavku potvrdenia. Program môže navyše obsahovať ešte možnosť vyvolania podprogramu na vytvorenie protokolu na displeji, ktorý počítadlo chýb pri dosiahnutí konca balíka tovaru znovu nastaví na pôvodnú hodnotu, takže môže byť udaný počet chýb na balík tovaru, a môže sa spustiť štandardný vypínací program a spúšťací program na opätovné uvedenie stroja do chodu z pokojového stavu uskutočneného z iných dôvodov atď. Tieto programové kroky nie sú ďalej podrobne znázornené.
Na obr. 8 je iba krátko objasnené ako sú kontrolné signály privádzané kontrolným vedením 31 zo snímacej hlavy 8 pre hodnoty jasu osvetlenia snímaného hadicového úpletu 5 spracovávané. Tieto kontrolné hodnoty sa príkazom 100 načítajú. Potom sa podmienkou 101 otestuje, či prekračujú vopred určenú hornú medznú hodnom. Keď áno, uskutoční sa príkazom 102 vyvolanie zastavenia stroja vypínacím a riadiacim obvodom 54, pričom súčasne sa príkazom 105 zásobuje zodpovedajúcimi informáciami optické zobrazovacie pole 41, takže zobrazí pravdepodobnú príčinu chyby, totiž to, že snímacia hlava 8 nedosadá na látku.
Podmienkou 106 sa uskutočňuje príslušná skúška týkajúca sa dolnej medznej hodnoty, ktorá pri pozitívom výsledku príkazom 107 tiež vedie k zastaveniu stroja, pričom príkazom 108 je aktivované optické zobrazovacie pole 41 tak, že zobrazí pravdepodobnú príčinu chyby, totiž to, že snímacia hlava 8 má cudzie svetlo.
Priebeh programu je tým ukončený; program sa vracia opäť na začiatok podľa spúšťacieho programu.
V programe môžu byť konečne obsiahnuté určité úseky, ktoré zaisťujú, že vstupný údaj dodaný klávesnicou 42, o poveloch, parametroch a podobne, je možné uskutočniť len pri zastavení stroja, aby sa týmto spôsobom zabránilo tomu, že sa v prevádzke stroja vyskytnú chybným obsluhovaním riadiaceho prístroja 34 chybné vypínania stroja.
Nový spôsob podľa vynálezu bol opísaný na príklade okrúhleho pletacieho stroja s obiehajúcim ihlovým valcom. V zásade je však samozrejme možné použiť tento spôsob aj pri okrúhlych stavoch a okrúhlych pletacích strojoch s nepohyblivým ihlovým valcom (a potom s obežnou snímacou hlavou 8), ako aj pre tkacie stroje. Musí byť len zaistený relatívny pohyb medzi snímacou oblasťou 22 snímacej hlavy 8 a povrchom snímaného textilného tovaru, a tento snímací pohyb musí byť vykonávaný vopred určenou, výhodne konštantnou rýchlosťou.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (14)

1. Spôsob zisťovania chýb v textilnej tovarovej dráhe, najmä v hadicovom úplete vyrobenom na okrúhlom pletacom stroji alebo na okrúhlom stave, pri ktorom sa tovarová dráha v aspoň pásovej oblasti sníma elektrooptickou cestou snímacími prostriedkami, ktoré vydávajú elektrické signály, ktoré označujú stav tovarovej dráhy na niekoľkých snímacích miestach, ležiacich vnútri pásovej oblasti, ktoré sa v zmysle rozpoznávania chýb v tovarovej dráhe vyhodnocujú tak, že dochádza k rozlišovaniu medzi rôznymi formami a/alebo veľkosťami rôznych druhov chýb, a že pre takto zistené druhy chýb sa vytvárajú oddelené výstupné signály na aktivovanie najmä ukazovacích a/alebo riadiacich a/alebo spínacích zariadení, pričom pri snímaní sa udržiava relatívny pohyb vopred určenej rýchlosti medzi tovarovou dráhou a snímacími prostriedkami priečne k pásovej oblas ti, pri ktorom sa snímané časti tovarovej dráhy výhodne snímajú niekoľkokrát, vyznačujúci sa tým, že signály príznačné pre jednotlivé snímacie miesta sa vždy skupinovo združujú do aspoň dvoch skupinovo špecifických signálov chýb, ktoré sa oddelene ďalej spracovávajú a vyhodnocujú, a že pri tomto vyhodnocovaní sa meria hodnota amplitúdy, čas trvania a jednotlivý alebo spoločný vznik signálov chýb jednotlivých skupín, pričom chyba sa rozpozná ako bodová chyba, keď pri aspoň jednom signály chyby s hodnotou amplitúdy odlišujúcou sa od vopred určenej prvej prahovej hodnoty amplitúdy jeho čas trvania prekročí vopred danú prvú časovú prahovú hodnotu o aspoň vopred určený dlhší časový úsek v meranom časovom úseku, chyba sa rozpozná ako pozdĺžna chyba, keď pri aspoň dvoch signáloch chýb s hodnotami amplitúdy odlišujúcimi sa od vopred určenej druhej prahovej hodnoty amplitúdy prekročí čas trvania týchto signálov vopred danú druhú časovú prahovú hodnotu o aspoň vopred určený kratší časový úsek.
2. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa t ý m , že pri vyhodnocovaní chýb sa ďalej zisťuje existencia periodicky vznikajúceho opakovania signálov, napríklad pri aspoň jednej otáčke stroja v prípade okrúhleho pletacieho stroja, a že zistené periodicky vznikajúce opakovania signálov sa použije ako prídavné kritérium na rozpoznanie chyby ako pozdĺžnej chyby.
3. Spôsob podľa jedného z nárokov 1 alebo 2, vyzná é ii j ú c i sa tým, že signály chýb sa vždy jednotlivo aspoň po vopred určený časový úsek prechodne ukladajú a až potom sa skúmajú z hľadiska svojho spoločného vzniku.
4. Spôsob podľa jedného z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že prvá a druhá prahová hodnota amplitúd sú rovnaké.
5. Spôsob podľa jedného z nárokov 1 až 3, v y značujúci sa tým, že prvá a druhá prahová hodnota amplitúd sú navzájom rôzne.
6. Spôsob podľa jedného z nárokov 1 až 5, v y značujúci sa tým, že prvá a druhá časová prahová hodnota sú rovnaké.
7. Spôsob podľa jedného z nárokov 1 až 5, v y značujúci sa tým, že prvá a druhá časová prahová hodnota sú navzájom rôzne.
8. Spôsob podľa jedného z nárokov 1 až 7, v y značujúci sa tým, že časové úseky merania sú na rozpoznanie bodových a pozdĺžnych chýb rôzne.
9. Spôsob podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že časový úsek merania na rozpoznanie pozdĺžnych chýb pri snímaní hadicového úpletu zodpovedná času priebehu troch stĺpcov očiek pásovou snímacou oblasťou.
10. Spôsob podľa jedného z nárokov 1 až 5, v y značujúci sa tým, že sa zo signálov zo snímania sa vytvorí celkový signál, a že elektrooptické snímacie prostriedky sa v závislosti od tohto celkového signálu automaticky nastavia na konštantné vopred určené optické podmienky snímania.
11. Spôsob podľa nároku 10, vyznačujúci sa t ý m , že celkový signál sa kontroluje z toho hľadiska, či leží vnútri vopred určených medzných hodnôt, a že pri prekročení alebo nedosiahnutí jednej z týchto medzných hodnôt sa vydá riadiaci signál.
12. Spôsob podľa jedného z nárokov 1 až 11, vyznačujúci sa tým, že informácie, získané z vyhodnotenia signálov chýb, o rozpoznaných chybách sa podľa druhu chyby oddelene uložia vo vlastných dátových pamätiach a z týchto pamätí sa vyvolajú na znázornenie alebo ďalšie spracovanie.
13. Spôsob podľa jedného z nárokov 1 až 12, v y značujúci sa tým, že informácie o rozpoznaných chybách sa podľa druhu chýb oddelene dodávajú cez sériové spojovacie miesto dát do externých prístrojov na záznam dát.
14. Spôsob podľa nároku 13, vyznačujúci sa t ý m , že cez sériové spojovacie miesto dát sa programujú parametre chýb.
SK2616-92A 1991-09-02 1992-08-25 Spôsob zisťovania chýb v textilnej tovarovej dráhe SK279731B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4129126A DE4129126A1 (de) 1991-09-02 1991-09-02 Verfahren zum feststellen von fehlern in einer textilen warenbahn

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK261692A3 SK261692A3 (en) 1994-09-07
SK279731B6 true SK279731B6 (sk) 1999-03-12

Family

ID=6439674

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK2616-92A SK279731B6 (sk) 1991-09-02 1992-08-25 Spôsob zisťovania chýb v textilnej tovarovej dráhe

Country Status (19)

Country Link
US (1) US5283623A (sk)
EP (1) EP0530492B1 (sk)
JP (1) JP2556658B2 (sk)
KR (1) KR970000021B1 (sk)
CN (1) CN1031004C (sk)
BR (1) BR9205406A (sk)
CA (1) CA2091249C (sk)
CZ (1) CZ280586B6 (sk)
DE (2) DE4129126A1 (sk)
EG (1) EG20071A (sk)
ES (1) ES2086028T3 (sk)
HK (1) HK212196A (sk)
ID (1) ID1042B (sk)
MX (1) MX9205023A (sk)
RO (1) RO112370B1 (sk)
RU (1) RU2068040C1 (sk)
SK (1) SK279731B6 (sk)
TR (1) TR26752A (sk)
WO (1) WO1993005222A1 (sk)

Families Citing this family (31)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5671061A (en) * 1992-06-18 1997-09-23 Zellweger Luwa Ag Method and apparatus for assessing the effect of yarn faults on woven or knitted fabrics
DE4423282A1 (de) * 1994-07-05 1996-01-11 Hergeth Hubert A Methode zur Erkennung von kleinen faserartigen Fremdfasern in einem Faserflockenstrom
DE19521552A1 (de) * 1995-06-16 1996-12-19 Hergeth Hubert Verfahren zur Optimierung von Farbauswertungen an Erkennungssystemen für Fremdfasern und Partikel in Faserverarbeitungsanlagen
WO1997027471A1 (de) * 1996-01-26 1997-07-31 Zellweger Luwa Ag Vorrichtung zur automatischen überwachung von textilen flächengebilden
DE19607793A1 (de) * 1996-03-01 1997-09-04 Basf Magnetics Gmbh Optische Oberflächenprüfeinrichtung für linear bewegte, bandförmige Materialien
DE19613083A1 (de) * 1996-04-02 1997-10-09 Koenig & Bauer Albert Ag Verfahren zur qualitativen Beurteilung von bearbeitetem Material
CN1149393C (zh) * 1996-08-20 2004-05-12 乌斯特技术股份公司 平面构型纺织品的疵点识别方法
US5737238A (en) * 1996-08-28 1998-04-07 Hyde Park Electronics, Inc. Method and apparatus for ply discontinuity detection
US6219136B1 (en) * 1998-03-03 2001-04-17 Union Underwear Company, Inc. Digital signal processor knitting scanner
DE19850969A1 (de) * 1998-11-05 2000-05-31 Basler Ag Verfahren zum Anzeigen der Fehlerhäufigkeit und der Fehlerfrequenz bei einem taktweise arbeitenden Fehlerinspektionssystem
DE10057170A1 (de) * 2000-11-16 2002-05-23 Rieter Ag Maschf Ermittlung von Störstellen
US6914679B2 (en) * 2001-12-18 2005-07-05 Cognex Technology And Investment Corporation Side light apparatus and method
DE10218966A1 (de) * 2002-04-27 2003-11-06 Robert Massen Automatische Erkennung der Übergangszone minderer Qualität bei einem Produktwechsel auf einer Produktionsanlage
DE10223754A1 (de) * 2002-05-28 2004-01-22 Siemens Ag Rundstrickmaschine mit optischem oder akustischem Sensorelement sowie Verfahren zum Betreiben einer derartigen Rundstrickmaschine
JP2007522349A (ja) * 2003-10-16 2007-08-09 ウステル・テヒノロジーズ・アクチエンゲゼルシヤフト 布の走査により得られる信号を処理する方法
DE102005053037A1 (de) * 2005-11-04 2007-05-10 Maschinenfabrik Rieter Ag Verfahren zur Erfassung von Schmutz in einem bewegten Faserstrang
US7437894B1 (en) * 2007-06-27 2008-10-21 Monarch Knitting Machinery Corp. Circular knitting machine with fabric scanner, and break-away mount for fabric scanner
CN102425034A (zh) * 2011-10-25 2012-04-25 吴江市海成纺织有限公司 一种红外线经编机
CN103046282B (zh) * 2012-12-14 2014-07-23 广东溢达纺织有限公司 服装制作尾部处理装置及其处理方法
WO2016140635A1 (en) 2015-03-04 2016-09-09 Kirecci Ali Fabric nep removing machine and removing method
CN105044121B (zh) * 2015-08-17 2018-04-06 东华大学 一种针织圆机在线疵点检测装置和检测方法
CN106473755A (zh) * 2016-11-30 2017-03-08 江西科技师范大学 一种用于血糖监测的光声探测头
CN107881750B (zh) * 2017-11-14 2023-03-14 广东溢达纺织有限公司 领袖长度监测方法及装置
CN108049017A (zh) * 2017-12-15 2018-05-18 新昌县开心纺织有限公司 一种经编机胚布同步自检装置
US10393674B1 (en) 2018-10-09 2019-08-27 International Business Machines Corporation Infrared-based apparatus for detecting gaps in mosquito netting
US11798154B2 (en) * 2018-10-15 2023-10-24 Smartex Europe, Unipessoal Lda. Circular knitting machine and respective method to control textile quality by use of digital camera
US11047088B2 (en) * 2019-01-23 2021-06-29 Target Brands, Inc. Test method and device for evaluating textile fabric coverage
WO2021152442A1 (en) * 2020-01-29 2021-08-05 Lohia Corp Limited A semi-automated device and a method for cutting advancing web material
EP4100727A1 (en) * 2020-02-05 2022-12-14 Smartex Europe, Unipessoal Lda. Systems and methods for defect detection
CN112626748B (zh) * 2020-12-17 2023-08-11 广东前进牛仔布有限公司 一种浆染机纱线回潮率控制装置及其方法
CN115931905B (zh) * 2023-02-02 2023-09-26 北京百度网讯科技有限公司 Poy产品的检测方法、装置、电子设备和存储介质

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1938677A1 (de) * 1969-07-30 1971-02-04 Willy Ortwein Laufmaschen-Waechter fuer Rundstrick- und -wirkmaschinen
US3958127A (en) * 1974-08-09 1976-05-18 E. I. Du Pont De Nemours And Company Optical-electrical web inspection system
US4110048A (en) * 1974-11-05 1978-08-29 Kawasaki Steel Corporation Method of and an apparatus for inspecting a traveling sheet material
JPS51113783A (en) * 1975-03-31 1976-10-07 Asahi Chem Ind Co Ltd Defects detector of nonwoven fabric
DK138762B (da) * 1975-10-03 1978-10-23 Argus Electronic V Ole Iversen Apparat til detektion af huller i et stykke stof.
DE2744241B2 (de) * 1977-10-01 1980-02-14 Jank, Wilhelm, 6650 Homburg Überwachungseinrichtung zur Erkennung optisch erfaßbarer linienformiger Fertigungsfehler bei bahnförmigem Material
DE3030006A1 (de) * 1980-08-08 1982-03-11 Gebrüder Mey oHG, 7470 Albstadt Rundstrickmaschine
CS217628B1 (en) * 1980-08-25 1983-01-28 Frantisek Piskula Apparatus for evaluating and detecting defects in textile fabrics,especially knitworks
DE3536991C1 (de) * 1985-10-17 1987-01-02 Sipra Patent Beteiligung Textilbahn-UEberwachungsgeraet zum Registrieren von Fehlerstellen
JPH0621880B2 (ja) * 1986-04-25 1994-03-23 グンゼ株式会社 編疵の検出装置
DE3741195A1 (de) * 1987-07-23 1989-02-02 Gebhard Birkle Verfahren zur qualitaetskontrolle eines flaechigen objektes, insbesondere zur fehlererkennung bei textilen stoffen, und vorrichtung hierzu
US4952062A (en) * 1988-08-05 1990-08-28 Bean Iii Vern W Method and apparatus for detecting flaws in fabric
DD300314A7 (de) * 1989-01-31 1992-06-04 Rationalisierungs Und Automati Verfahren und einrichtung zur fehlerkontrolle einer textilen warenbahn, insbesondere an rundstrickmaschinen
US5006722A (en) * 1990-03-02 1991-04-09 Intec Corp. Flaw annunciator with a controllable display means for an automatic inspection system

Also Published As

Publication number Publication date
KR970000021B1 (ko) 1997-01-04
ID1042B (id) 1996-10-28
ES2086028T3 (es) 1996-06-16
DE59205739D1 (de) 1996-04-25
HK212196A (en) 1996-12-06
TR26752A (tr) 1995-05-15
EP0530492A1 (de) 1993-03-10
US5283623A (en) 1994-02-01
DE4129126C2 (sk) 1993-07-08
CA2091249A1 (en) 1993-03-03
MX9205023A (es) 1993-08-01
SK261692A3 (en) 1994-09-07
JP2556658B2 (ja) 1996-11-20
JPH06501066A (ja) 1994-01-27
BR9205406A (pt) 1994-06-21
CZ261692A3 (en) 1994-03-16
RO112370B1 (ro) 1997-08-29
KR930702572A (ko) 1993-09-09
CN1073226A (zh) 1993-06-16
EP0530492B1 (de) 1996-03-20
WO1993005222A1 (de) 1993-03-18
RU2068040C1 (ru) 1996-10-20
CA2091249C (en) 1995-03-14
EG20071A (en) 1997-08-31
CN1031004C (zh) 1996-02-14
CZ280586B6 (cs) 1996-02-14
DE4129126A1 (de) 1993-03-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK279731B6 (sk) Spôsob zisťovania chýb v textilnej tovarovej dráhe
US6462820B1 (en) Operator-free fabric web inspection system
US20070204778A1 (en) Thread breakage detection systems amd methods
EP0122582B1 (en) Yarn-feeding apparatus and method for controlling it
US3818236A (en) Apparatus for detecting broken threads or other disturbances in a fibre web
US5383417A (en) Needle thread stitch formation monitor
US4384596A (en) Means and method for sensing loom conditions indicative of potential fabric defects
US6219136B1 (en) Digital signal processor knitting scanner
US4772800A (en) Method of detecting a broken yarn in a row of line up yarns and apparatus therefor
US4602582A (en) Monitoring looper thread feed monitoring device in a sewing machine
JPH07117927A (ja) 糸切れ検出方法とその装置
EP0568762A1 (en) Electronic feeder apparatus for automatically controlling the tension of the yarn in a knitting machine and textile machines in general
US5524460A (en) Device for continously monitoring the needles of a knitting machine during operation thereof
US5247184A (en) Photoelectric bobbin sensor with retroreflective filament presence detection
EP1620589A1 (en) Optical system for controlling the unbroken condition of warp yarns in a weaving loom
US4464913A (en) Knitting machine control system
AU653749B2 (en) Apparatus for detecting skipped stitches
US4396040A (en) Quality monitoring system for looms
GB2136834A (en) Means and method for sensing loom conditions
GB2068113A (en) Detection of faults in fabrics
CN111719233B (zh) 经编机
CA1146047A (en) Means and method for controlling the operation of a loom
GB2136564A (en) Monitoring textile thread
LT3383B (en) Method for testing for defects of textile materials
JPH0253952A (ja) タフティング機等の糸切れ感知装置