SK279664B6 - Plastizolová kompozícia a jej použitie - Google Patents

Plastizolová kompozícia a jej použitie Download PDF

Info

Publication number
SK279664B6
SK279664B6 SK417-93A SK41793A SK279664B6 SK 279664 B6 SK279664 B6 SK 279664B6 SK 41793 A SK41793 A SK 41793A SK 279664 B6 SK279664 B6 SK 279664B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
composition according
plastisol composition
copolymers
plastisol
weight
Prior art date
Application number
SK417-93A
Other languages
English (en)
Other versions
SK41793A3 (en
Inventor
Klaus Ruch
Ingolf Scheffler
Original Assignee
Teroson Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Teroson Gmbh filed Critical Teroson Gmbh
Publication of SK41793A3 publication Critical patent/SK41793A3/sk
Publication of SK279664B6 publication Critical patent/SK279664B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K5/00Use of organic ingredients
    • C08K5/0008Organic ingredients according to more than one of the "one dot" groups of C08K5/01 - C08K5/59
    • C08K5/0016Plasticisers
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S524/00Synthetic resins or natural rubbers -- part of the class 520 series
    • Y10S524/904Powder coating compositions

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Sealing Material Composition (AREA)
  • Polymers With Sulfur, Phosphorus Or Metals In The Main Chain (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Materials For Medical Uses (AREA)
  • Dental Preparations (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)

Description

Oblasť techniky
Predložený vynález sa týka plastizolových kompozícií nového typu na báze kopolymérov styrénu, zmäkčovadiel a anorganických plnív ako i pripadne ďalších zvyčajných prísad.
Doterajší stav techniky
Ako plastizoly sa všeobecne označujú disperzie organických plastov v zmäkčovadlách, ktoré pri zahriatí na vyššiu teplotu gclujú a pri chladnutí sa vytvrdzujú. Doposiaľ v praxi používané plastizoly obsahujú prevažne jemne práškovaný polyvinylchlorid (PVC), ktorý je dispergovaný v kvapalnom zmäkčovadle a tvorí pastu. Poly vinylchloridové plastizoly nachádzajú použitie na rôzne účely. Používajú sa, medzi iným, ako tesniace hmoty, napr. pri tesnení zvarov pri výrobe kovových nádrží alebo ako lepidlo obrubových zvarov v strojárstve, ako ochranné povlaky proti korózii pre kovy (napríklad ako nátery spodkov pre motorové vozidlá), k impregnácii a povrstvovaniu substrátov z textilných materiálov (napr. ako povrstvenie rubovej strany kobercov), na izoláciu káblov a podobne.
Pri výrobe a použití PVC-plastizolov však vznikajú určité problémy. Už sama výroba PVC nie je bez problémov, pretože pracovníci vo výrobe sú ohrozovaní pokiaľ ide o ich zdravie monomémym vinylchloridom. Zvyšky monomémeho vinylchloridu v PVC by mohli byť pri ďalšom spracovaní alebo pri konečnom spracovaní zdraviu škodlivé, i keď ich obsah leží všeobecne v oblasti ppb.
Zvlášť nežiaduce je pri použití PVC-plastizolov, že PVC je citlivý tak na teplo, ako na svetlo a má sklon k odštepovaniu chlorovodíka. Toto predstavuje podstatný problém hlavne vtedy, keď sa plastizol musí zahrievať na vyššie teploty, pretože za týchto podmienok pôsobí korozívne a napáda kovové substráty. Toto platí hlavne vtedy, keď sa na skrátenie času gélovatenia používajú pomerne vysoké vyparovacie teploty alebo vznikajú vysoké teploty pri bodovom zváraní.
Najväčší problém vzniká pri likvidácii odpadov obsahujúcich PVC, okrem chlorovodíka môžu medzi iným vznikať dioxíny, o ktorých je známe, že sú vysoko jedovaté. V spojení so železným šrotom môžu PVC-zvyšky viesť ku zvýšeniu obsahu chloridu v tavenine železa, čo je taktiež nevýhodné.
Cieľom vynálezu teda je vyvinúť plastizolové kompozície bez polyvinylchloridu, ktorých vlastnosti zodpovedajú vlastnostiam PVC-plastizolov.
Poznáme už plastizoly na báze polyuretánu alebo akrylátu. Dvojzložkové polyuretánové systémy sa líšia pri použití zásadne od bežných plastizolov. Spracovateľ obyčajne nemá na použitie potrebné komplikované zariadenie. Jednozložkové polyuretánové systémy nie sú dobré z hľadiska stability pri skladovaní. Pri pokusoch odstrániť túto nevýhodu enkapsuláciou izokyanátom je toto veľmi náročné, takže produkty potom nemôžu z hľadiska nákladov konkurovať PVC-plastizolom. Taktiež odolnosť proti oderu je pre mnoho použití, napr. ako náterov spodkov automobilov, nedostatočná.
Akrylátoré plastizoly, ako sú známe z DE-B-2454235 a DE-B-2529732, síce spĺňajú už uvedené technické požiadavky, získané akrylátové polyméry sú však predsa drahšie než polyvinylchlorid, takže použitie akrylátových plastizolov je obmedzené iba na zvláštne oblasti použitia, ako sú pasty na bodové zváranie, pri ktorých PVC-plastizoly sú úplne zakázané. Plastizoly na báze zmesových polymérov styrén/akrylonitril podľa EP-A-261499 nepredstavujú vzhľadom na nedostatočnú odolnosť proti oderu a stabilite pri skladovaní uspokojivé riešenie.
EP-A-371 opisuje plastizoly z disperzie jemne rozdelených polymérov obsahujúcich karboxylové skupiny, ktoré reagovali s viacfunkčnými bázickými substanciami v zmäkčovadlách. Ako polyméry sa používajú kopolyméry bežných monomérov s polymérovateľnými kyselinami, napr. kopolyméry vinylchloridu, vinylidenchloridu, akrylátov, metakrylátov, maleinátov, styrénu, metylstyrénu, vinylesterov, vinyléterov, akrylonitrilu, olefínov alebo diénov s kyselinami, ako je kyselina akrylová, kyselina metakrylová, kyselina itakonová, kyselina krotónová, kyselina maleínová alebo kyselina fumarová. Tieto kopolyméry reagovali s bázickými substanciami, ako sú bázické zlúčeniny kovov, ktoré sú viacmocnými, minimálne bifunkčnými aminozlúčeninami a inými zlúčeninami. Pri praktickom použití nie sú tieto plastizoly uspokojivé, mechanické vlastnosti (elasticita príp. predĺženie pri pretrhnutí) sú nedostatočné. Ďalej majú sklon k siarbovaniu a pri prídavku polyfunkčných amínov dochádza pri gélovatení ku tvorbe veľkých pľuzgierikov.
Podstata vynálezu
Bolo zistené, že je možné získať plastizolovú kompozíciu s vynikajúcimi úžitkovými vlastnosťami, a to hlavne s dobrou stabilitou pri skladovaní, dohrou priľnavosťou ku kovom, vysokou odolnosťou proti oderom a vynikajúcimi mechanickými vlastnosťami, ak sa ako organická polymérna zložka použije emulzný polymeráciou pripraviteľný práčok styrénového kopolyméru, ktorý obsahuje
a) styrén a/alebo alta-metylstyrén a/alebo p-metylstyrén a
b) 3 až 20 % hmotn. (vztiahnuté na kopolymér) kyseliny metakrylovej a/alebo kyseliny akrylovej a/alebo kyseliny itakonovej.
Ukázalo sa, že pri emulznej polymerizácii je možné získať častice styrénkopolyméru s veľmi jednotnou priemernou veľkosťou primárnych častíc od asi 0,3 do 1,5 pm, pričom sú poláme karboxylové skupiny v podstate usporiadané na vonkajšej strane a ako lipofóbne zvyšky sú zrejme zodpovedné za stabilitu disperzií týchto častíc v zmäkčovadlách pri teplote miestnosti. Prípadne je možné spôsob polymerizácie viesť tak, že sa dosiahne bimodálne rozdelenie veľkosti primárnych častíc. Táto forma uskutočnenia je obzvlášť žiadaná, pretože napriek vysokému podielu polymérov v plastizolovej kompozícii je možné dosiahnuť nízku viskozitu. Pri zahrievaní na vyššie teploty na gélovanie plastizolu preniká zmäkčovädlo do styrénového jadra a vedie ku gélovateniu plastizolu. Použitie kopolymérov jadro/obal na báze metakrylátov je síce už opísané v DE-B2543542, DE-B-2722752 s DE-B-2949954, je však nové a prekvapujúce, žc kopolyméry zo styrénu a určitého množstva kyseliny metakrylovej, prípadne akrylovej (ďalej skrátene ako (met)akrylová kyselina) tvoria taký polymémy prášok, z ktorého je možné vyrobiť zvlášť výhodné plastizolové kompozície.
SK 279664 Β6
Podľa vynálezu použité kopolyméry majú molekulovú hmotnosť od 200 000 do 1 000 000 a obsahujú vedľa styrénu, alfa-metylstyrénu a/alebo p-metylstvrénu 3 až 20 % hmotu, výhodne asi 5 až 10 % hmotn. (metjakrylovej kyseliny a/alebo itakonovej kyseliny. So stúpajúcim obsahom (metjakrylovej kyseliny a/alebo itakonovej kyseliny stúpa stabilita plastizolu pri skladovaní. Vďaka voľným karboxylovým skupinám majú plastizoly vynikajúcu priľnavosť na kovové substráty (napr. oceľ alebo zinok) alebo na kataforetické elektrovylučovacie látky. Obsah (metjakry-lovej kyseliny a/alebo kyseliny itakonovej v kopolyméroch nesmie však presiahnuť 20 % hmotnostných, výhodne asi 10 % hmotnostných, pretože potom klesá odolnosť plastizolu proti oderu. Až 80 % hmotn. komonomérovej zložky b)((met)akrylová kyselina a/alebo itakonová kyselina) sa môže použiť vo forme metyl(met)akrylátu, (met)akrylamidu a/alebo glycidyl(met)akrylátu.
Na zvýšenie flexibility a tým odolnosti proti oderu plastigélov vyrobených z plastizolových kompozícií podľa vynálezu môže obsahovať styrénová zložka a) kopolyméry až do 45, výhodne až do 20 % hmotu, (vztiahnuté na styrén), ktorými sú butadién, izoprén, piperylén a/alebo iné kaučuk tvoriace komonoméry.
Ako sme už uviedli, leží priemerná veľkosť primárnych častíc prášku kopolyméru medzi asi 0,3 a 1,5 pm čo sa môže dosiahnuť zodpovedajúcim riadením emulznej polymerizácie. Aglomeráty vytvorené z primárnych častíc majú priemernú veľkosť sekundárnych častíc menšiu než 100 pm, výhodne asi 20 až 60 pm.
Spôsobom podľa vynálezu je tiež možné ďalej zlepšiť vlastnosti plastigélu, zvlášť odolnosť proti stieraniu tak, že sa k plastizolu pridá v množstve až 40 % hnotn. zlúčenina, reagujúca pri teplote gélovatenia s karboxylovými skupinami kopolyméru za zosietenia. Na reakciu s uvedenými karboxylovými skupinami prichádzajú hlavne do úvahy epoxyzlúčeniny s dlhým reťazcom, epoxidované polybutadiény alebo tiež epoxidované prírodné oleje, ako epoxidovaný olej zo sójových bôbov. Vhodné sú ďalej tiež di- alebo polyhydroxyfunkčné polyetylén a/alebo polypropylénglykoly. Ďalej sa môžu použiť kvapalné hydroxyfunkčné polybutadiény alebo merkaptanom-zakončené kvapalné polyméry namiesto alebo v kombinácii s uvedenými polypropylénglykolmi. Tvorba esterovej väzby medzi týmito zlúčeninami a karboxylovými skupinami styrénkopolymérov sa vytvára všeobecne už pri zahrievaní plastizolu na teplotu tvorby gélu. Prípadne sa môžu pridať ešte vhodné katalyzátory v množstve asi 0,01 až 2,0 % hmotn., napr. imidazol alebo substituovaný imidazol ako N-alkyl-imidazol, napr. N-metylimidazol; terc.amíny, tetrametylendiamín alebo deriváty močoviny. Na tvorbu esterovej väzby s glykolmi sú taktiež vhodné alkylbenzénsulfónové kyseliny a titanáty ako katalyzátory.
Ak kopolymér styrénu obsahuje malé množstvá glycidyl-(met)akrylátu ako komonoméru, môžu sa k plastizolu pridať ako zlúčeniny zosieťujúcc s epoxidovými skupinami di- alebo polyamíny, di- alebo polykarboxylové kyseliny alebo merkaptánové zlúčeniny.
Ďalšia možnosť zlepšenia mechanických vlastností plastigélu spočíva v tom, že sa v zmäkčovadle rozpusti látka, vytvárajúca polyuretán vo forme izokyanátových prepolymérov a alifatických a cykloalifatických diamínov. Izokyanátové prepolyméry pritom získajú výhodne blokované izokyanátové skupiny, napr. kaprolaktámom blokova né izokyanátové skupiny, alebo sú vo forme pevných, mikrozapúzdrených izokyanátových prepolymérov ako disperzia v kvapalnej fáze. Tieto izokyanátové prepolyméry môžu byť prítomné v množstve až do 30 % hmotn., vztiahnuté na hmotnosť celého prípravku, (cyklo)alifatické diamíny môžu pri nízkomolekulámych amínoch (až do molekulovej hmotnosti asi 500) predstavovať až 5 % hmotn., pri vysokomolekulárnych diamínoch až 30 % hmotn. celkového zloženia kompozície. Pri zahrievaní na teplotu tvorby gélu dochádza ku tvorbe polyuretánovej väzby, pričom dispergovaný styrénový kopolymér zrejme vytvára IPN-štuktúru (Interpenetrating Polymér Network).
Reaktívnymi prísadami sa dosiahne zlepšenie nasledujúcich vlastnosti:
- zosietením sa výrazne zlepší teplotná stabilita a stabilita formy pri vysokých teplotách,
- mäkké segmenty polyétcrov spôsobia flexibilizáciu a vyššiu schopnosť preťaženia ako i významné zlepšenie odolnosti proti stieraniu plastizolu podľa vynálezu po tvorbe gélu,
- zmenami reaktívnych prísad je možné meniť vlastnosti v širokom rozsahu, bez toho, aby sa preto muselo pripraviť veľké množstvo rozdielnych styrénových kopolymérov,
- výrazne sa zlepší flexibilita za chladu,
- podstatne sa zlepši kompatibilita s cenovo výhodnými, obchodne dostupnými ftalátovými zmäkčovadlami, napr. dioktylftalátom, diizononylňalátom, dihektylftalátom a podobnými látkami.
Plastizolové kompozície podľa vynálezu môžu obsahovať inertné plnivá v množstve do 700 dielov na 100 dielov kopolyméru.
Na 100 hmotnostných dielov styrénového kopolyméru obsahuje plastizolová kompozícia si 30 až 1 000 hmotnostných dielov zmäkčovadla. Ako zmäkčovadlo sú vhodné obvyklé zmäkčovadla (porovn. Paul E.Briuns, Plastcizer Technology AVeinhold Publishing Corporation, New York/, diel 1, str. 228 až 232). Výhodné sú alkylftaláty ako dibutylftalát, dioktylftalát, butylbenzylftalát, dibenzylftalát a hlavne diizononylftalát. Vhodné sú tiež zmäkčovadlá známe, vybrané zo skupiny, zahrnujúce organické fosfáty, adipáty a sibakáty alebo taktiež benzylbenzoát alebo difenyléter.
Výroba styrénových kopolymérov podľa vynálezu sa robi polymerizáciou v emulzii, výhodne tzv. spôsobom očkovania latexom. Najskôr sa pri tomto spôsobe pripraví vo vodnej fáze s použitím vhodných emulgátorov očkovací latex, ku ktorému sa potom pridávajú monoméry a prípadne ďalší emulgátor. Týmto spôsobom je možné nastaviť relatívne presne požadovanú priemernú veľkosť častíc. Ďalej sa dosiahne to, že hydrofílné zvyšky, hlavne karboxylové skupiny, sú orientované vonkajším smerom k vodnej fáze, takže sa získa požadovaná štruktúra jadro/obal. Pritom je prípadne možné taktiež najprv polymerizovať prevažne styrénovú zložku a potom v neskoršom štádiu polymerizácie pridávať komonomér. Tento pracovný spôsob sa doporučuje hlavne vtedy, ak komonoméry' obsahujú menej poláme zvyšky, napr. esterové skupiny.
Potom sa takto získané disperzie prevádzajú na suchý prášok, k čomu je zvlášť vhodné sušenie rozstrekovaním, ak sú teplotné podmienky volené tak, že primáme častice spolu nesintrujú, ale tvoria kypré aglomeráty.
Plastizoly podľa vynálezu sú vhodné pri výrobe automobilov, hlavne ako nátery spodkov, ako aj ďalej ako le3
SK 279664 Β6
Príklad 2
Výroba plastizolu
Plastizol sa vyrába z nasledujúcich zložiek:
Prášok polyméru podľa príkladu 1 100 dielov diizononylftalát (zmäkčovadlo) 100 dielov síran bámatý 100 dielov sadze 3 diely.
Získa sa plastizol, ktorý je vhodný na ochranu spodkov automobilov.
pidlá na výplne krytov, ako hmoty na ochranu podvalov a ako pasty na bodové zváranie. V priemysle obalovej techniky môžu nájsť použitie ako tesniace hmoty na uzávery nádob, ako sú korkové korunkové uzávery, ako i prostriedky na tesnenie zvarov a lepidlá na lemové zvary na plechové nádoby.
Na bližšie vysvetlenie vynálezu slúžia nasledujúce príklady.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Použijú sa nasledujúce zložky:
Predloiení voda 263,8 9 25,41 t
očkovací latex 27,3 g 2,63 k
Texapon1 K 12 0,1 g 0,01 k
kyseline i zoaakorbová 0,3 g 0,03 X
aonondr styrén 462,5 g 44,55 k
kyselina netakrylová 37,5 g 3,61 k
eaulgátor voda 190,c g 18,30 k
Texapon* K 12 3,7 g 0,35 t
kyselina lsoaskorbová 1,0 g ο,ιο «
Iniciátor I terc.butylperoxid 1,0 g α,ιο «
Iniciátor II voda 50,0 g 4,82 k
terc.butylhydroxyperoxld 0,5 g o,O6 «
Texapon K 12 0,1 g 0,001 s
iniciátor III terc.butyIperoxi d 0,3 g 0,003 k
Príklad 3
Plastizol sa vyrába z nasledujúcich zložiek: prášok polyméru podľa príkladu 1 100 dielov diizononylftalát (zmäkčovadlo) 152 dielov uhličitan vápenatý 225 dielov oxid titaničitý 3 diely činidlo zvyšujúce priľnavosť 2 diely azodikarbonamid (nadúvadlo) 3 diely hexán (činidlo na zníženie viskozity) 15 dielov.
Získa sa plastizol, ktorý je vhodný ako tesniaca hmota na uzávery nádob (korunkové uzávery).
Príklad 4
Plastizol sa vyrába z nasledujúcich zložiek: prášok polyméru podľa príkladu 1 100 dielov diizononylftalát 100 dielov
Po vypálení 1000 pm silnej vrstvy pri 150 °C/30 min. bol nameraný oder 44 s.
1038,2 f 100,00 *
Do reakčnej nádoby s kotvovým miešadlom, vnútorným teplomerom, prívodom dusíka, pripojením vákua, spätným chladičom a tromi uzavretými prikvapkávacími nálevkami v teplovodnom kúpeli sa privedie očkovací latex vo vode s emulgátorom (laurylsulfát sodný, TexaponR K 12 fy Henkel) a kyselina izaskorbová. Použije sa pritom demineralizovaná a vzdušného kyslíku zbavená voda. Celá aparatúra sa dôkladne prepláchne dusíkom a počas polymerizácie sa do aparatúry privádza pomalý prúd dusíka.
Po zahriatí predlohy na 75 “C sa pridá 1 g terc.butylhydroperoxidu ako iniciátora I. Potom sa začne s rovnomerným prívodom monomérov, emulgátora a iniciátora II počas 4 hodín. Počas pridávania sa teplota reguluje tak, že neprekročí 85 až 90 °C. Rýchlosť miešania nesmie byť príliš vysoká, monoméry však musia byť vo vodnej fáze dostatočne dispergované.
Po prívode troch zložiek sa mieša ďalšiu hodinu pri 75 °C. Potom sa pridá iniciátor ĽI. Po ďalšom miešaní po 2 hodinách pri 75 °C sa disperzia ochladí a nechá prejsť sitom, pričom na site zostane iba malé množstvo koagulátu.
Na získanie práškového polyméru vhodného na výrobu plastizolu sa disperzia suší postrekom, pričom jeho parametre sú závislé od použitých kompotentov materiálu, ktorý bol predložený do reaktora. Použili sa nasledujúce podmienky: teplota vzduchu privádzaného: 180 °C až 200 °C, teplota vzduchu odvádzaného: 80 °C až 85 °C, veľkosť častíc aglomerátu suchého prášku: 35 ± 5 pm.
Príklad 5
Plastizol sa vyrába z nasledujúcich zložiek: prášok polyméru podľa príkladu 1 100 dielov diizononylftalát 100 dielov monofunkčný epoxid 2 diely.
Po vypálení ako v príklade 4 bol pri hrúbke vrstvy' 850 pm zistený oder za 1 minútu.
Príklad 6 prášok polyméru podľa príkladu 1 100 dielov diizononylftalát 100 dielov trojsytný polypropylénglykol (M.hmotn.3000): 0,3 dielu.
Po vypálení ako v príklade 4 bol pri hrúbke vrstvy 750 pm zistený oder za 4 min. 58 s.
Príklad 7
Plastizol bol vyrobený z nasledujúcich zložiek:
prášok polyméru podľa príkladu 1 diizononylftalát (zmäkčovadlo) enkapsulovaný polyuretánový prepolymér cykloalifatický diamín uhličitan vápenatý' (mletá krieda) oxid vápenatý
200 dielov
200 dielov
100 dielov dielov
200 dielov dielov.
Príklad 8 (porovnávací príklad)
Z nasledujúcich zložiek boli podľa EP-A-265371 vyrobené tri plastizolové kompozície. Potom boli plastizoly nanesené stieračom vo vrstve asi 2 mm na kataforeticky lakovaný oceľový plech a vypaľované 30 min. pri 150 °C v peci. Zloženie troch plastizolov a ich vlastnosti sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.
Porovnávací príklad A je príklad podľa vynálezu, zatiaľ čo porovnávacie príklady B a C obsahujú polyfúnkčný amín podľa EP-A-265371. Je zrejmé, že z plastizolu podľa vynálezu možno získať veľmi dobrý film vhodný na náter spodku, zatiaľ čo filmy z porovnateľných príkladov B a C nie sú vhodné ako spodkové nátery pre ich veľkú krehkosť, silné žlté sfarbenie, ako i hlavne pre tvorbu bublín s veľkými pórmi.
Pokus
Ale jríbl jeljiiri |0<h 1 íilmaiilEtdH (siikitviilt) UlHltti driHfŕ (lítií Lrle<«) ocH ríftulj mi rpakoHlKlcl 1»μπΗιο* (njilitoi riiieillj) íhtrlhtrhiŕi
3» tllIlY 1» illler m tlelo*
3» iltlor 1» dlríor Hl tlelo*
3» dlelcf 353 ikier I» ilihr
H 41<1ι» U ikier U ihbi
3» tieiBf 31 IJilor U IJibr
- 2» iltlar
IC Utbr
»ríll bbri dobrí bbrí
Hlinití iliitklj Inkkf krehký ihlu ifirhili, illic U tí iferi, lllu Htí tfirt.
tJiTwif Hlt *uik »lh mlt hllíi
Príklad 9 (porovnávací príklad)
Plastizolové kompozície sa pripravia z nasledujúcich zložiek. Potom sa plastizol naleje do formy a vypaľuje 30 minút pri 150 “C, takže sa získa 2 mm silná fólia, ktorá sa podrobí vo forme S 1 žŕdok ťahovej skúške podľa DIN 53504.
zsiiu__________________________________e______ práiok polyeéru pódia príkladu 1 300 dielov dlizoncnylftalát (zalkdovadlo) 390 dielov uhličitan vápenatý (aletá kried·) 300 dielov oxid vápenatý (miidlo) 10 dielov oxid zinofinatý pevzoaf v tabu (H/ca>) prebalenie («) tvrdoat Shore á
E
300 dielov
390 dielov
290 dielov dielov dielov
154
152
217
Zloženie podľa príkladu D je opäť podľa vynálezu, zatiaľ čo zloženie pokusu E sa líši od pokusu D prídavkom oxidu zinočnatého (podľa EP-A.265371). Je zrejmé, že prídavok oxidu zinočnatého znižuje hodnotu pretrhnutia pri predĺžení výrazne, takže tento plastizol je na aplikáciu na ochranné nátery spodkov celkom nepoužiteľný.
Príklad 10 (porovnávací príklad)
Spôsobom podľa príkladu 1 sa pripraví prášok polyméru podľa EP-A-265371 s nasledujúcim zložením monomérov a suší sa rozstrekovaním:
styrén 277,5g akrylonitril 185,0g kyselina metakrylová 37,5 g
S týmto práškom polyméru sa pripraví kompozícia plastizolu podľa pokusu A príkladu 8 a 30 minút sa vypaľuje pri 150 °C v piecke. Vznikne veľmi krehký a lomivý plastizol, z ktorého sa po krátkom čase vypočuje zmäkčovadlo. Plastizol tohto typuje celkom nevhodný na aplikáciu ako ochranný náter podvozkov.
Príklady 11 a 12
Plastizoly boli vyrobené z nasledujúcich zložiek:
Iclllal i. n iríioi μΐρίη piih1 iiliMtiFlftilít luHimdi) Iheirif flycHshtrlrít (ιβί. beli. ul Iíltp roiTi’fiiý fljcHiIhrí'ít (ul. h«ti. ui 4100)2 úlliltu rOiiitf ;uetí Irltia)
UiolHUrirMÍ kfitliM kmltiU birjt oil<
DÍI43
HHfl-i-ítjllilhsol »« hepritÍMv n
5.1
IM
M
1,7
1.1
H
U
5.«
1,1 »3
l.d
1,1
0,1
?.· μιιαιΐ t '.ih Fttiíhilt (U ohr {Hi|‘ «Ii«
491191
03:30
Poznámky:
1. Reakčný produkt, obsahujúci polyuretánové polyméry' z reakcie lineárneho polypropylénglykolu a toluéndiizokyanátu s glycidolom
2. Reakčný produkt, obsahujúci polyuretánové polyméry z reakcie trojsýtneho polypropylénglykolu a toluéndiizokvanátu s glycidolom
3. Diglycidyléter bisfenolu A.
4. Z 2 mm silnej plastizolovej fólie (podmienky vypaľovania 30 min. pri 150 °C) vyrazené tyčinky S 1 podľa DIN 53504.
5. Povrstvenie kataforeticky lakovaných oceľových plechov plastizolom (sila vrstvy 800 pm), ostatné ako v príkladoch 4 a 7.
6. Z príkladov podľa vynálezu 11 a 12 je zvlášť zreteľné, že vhodnou voľbou prísad k plastizolu je možno v širokých hraniciach meniť mechanické vlastnosti plastizolu, hlavne odolnosť v ťahu, bez toho, aby došlo k výraznému zhoršeniu predĺženia pri pretrhnutí alebo stere.

Claims (15)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Plastizolová kompozícia na báze kopolymérov styrénu, zmäkčovadiel a anorganických plnív, vyznačujúca sa t ý m, že ako kopolyméry styrénu obsahuje emulzné polymerizáciou pripraviteľné práškové kopolyméry, ktoré sú tvorené, vztiahnuté na kopolymér,
    a) 80 až 97 % hmotn. styrénu a/alebo a-metylstyrénu, a/alebo p-metylstyrénu a
    b) 3 až 20 % hmotnostných kyseliny metakrylovej a/alebo kyseliny akrylovej, a/alebo kyseliny itakonovej a ďalej
    c) pripadne ďalšími komonomérmi vybranými zo skupiny zahrnujúcej metyl(met)akrylát, (met)akrylamid a glycidyl(met)akiyláf ako náhradu za až 80 % hmotn. komonoméru b) a
    d) prípadne kaučuk tvoriacimi komonomérmi vybranými zo skupiny zahrnujúcej butadién, izoprén, piperylén ako náhradu za až 45 % hmotn. komonoméru a).
  2. 2. Plastizolová kompozícia podľa jedného z nárokov 1, vyznačujúca sa tým, že podiel komonomérovej zložky b) v kopolyméroch styrénu je 5 až 10 % hmotn., vztiahnuté na kopolyméry.
  3. 3. Plastizolová kompozícia podľa jedného z nárokov 1 až 2, vyznačujúca sa tým, že kopolyméry majú formu prášku s priemernou veľkosťou primárnych častíc 0,3 až 1,5 pm a s priemernou veľkosťou sekundárnych častíc menšou než 100 pm.
  4. 4. Plastizolová kompozícia podľa jedného z nárokov 1 až 5, vyznačujúca sa tým, že kopolymér má štruktúru jadro/obal, v ktorej poláme skupiny v podstate ležia na vonkajšom povrchu.
  5. 5. Plastizolová kompozícia podľa jedného z predchádzajúcich nárokov laž 4, vyznačujúca sa t ý m , že navyše obsahuje zlúčeninu, ktorá pri teplote tvorby gélu reaguje s karboxylovými skupinami pri zosieťovaní.
  6. 6. Plastizolová kompozícia podľa nároku 5, v y z na č u j ú c a sa tým, že ako zlúčeninu, spôsobujúcu zosieťovanie s karoxylovými skupinami, obsahuje epoxyzlúčeniny s dlhým reťazcom, epoxydované polybutadiény alebo di- alebo polyhydroxyfúnčné polyetylén- a/alebo polypropylénglykoly, alebo ich kopolyméry, alebo hydroxyfunkčné polybutadiény.
  7. 7. Plastizolová kompozícia podľa nároku 5 alebo 6, vyznačujúca sa tým, že obsahuje ďalej katalyzátor pre zosieťujúcu reakciu.
  8. 8. Plastizolová kompozícia podľa nároku 7, vyzná č u j ú c a sa tým, že ako katalyzátor obsahuje prípadne substituované ímidazoly, tercíáme amíny, tetrametylendiamín, deriváty močoviny, alkylbenzensulfónové kyseliny alebo titanáty.
  9. 9. Plastizolová kompozícia podľa nároku 7, v y značujúca sa tým, že kopolymér obsahuje ako ďalší komonomér c) glycidyl(met)akrylát a že plastizol obsahuje ako zlúčeniny, spôsobujúce zosietenie s epoxidovými skupinami, di- alebo polyaininy, di- alebo polykarboxylové kyseliny, alebo merkaptozlúčeniny.
  10. 10. Plastizolová kompozícia podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa t ý m , že ďalej obsahuje v zmäkčovadle rozpustené podľa polyméru zvolené množstvo látok tvoriacich polyuretány vo forme izokyanátových prepolymérov a (cyklojalifatických diamínov, ktoré reagujú pri teplote tvorby gélu za vzniku polyuretánov.
  11. 11. Plastizolová kompozícia podľa nároku 10, vyznačujúca sa tým, že obsahuje izokyanáty s blokovanými izokyanátovými skupinami.
  12. 12. Plastizolová kompozícia podľa nároku 10 alebo 11, vyznačujúca sa tým, že obsahuje izokyanátové prepolyméry v množstve až 30 % hmotnostných celkovej formulácie a (cyklo)alifatické diamíny v prípade nízkomolekulámych amínov do molekulovej hmotnosti asi 500 v množstve až 5 % hmotn. a v prípade vysokomolekulárnych diamínov v množstve až 30 % hmotn. celkovej formulácie.
  13. 13. Plastizolová kompozícia podľa jedného z nárokov 1 až 12, vyznačujúca sa tým, že na 100 dielov kopolyméru obsahuje až 700 dielov inertných plnív.
  14. 14. Použitie plastizolovej kompozície podľa jedného z nárokov 1 až 13 vo výrobe automobilov ako ochranného prostriedku na spodky automobilov, ako lepidlo na výplne krytov, ako hmoty na ochranu podvalov alebo ako pasta na bodové zváranie.
  15. 15. Použitie plastizolovej kompozície podľa jedného z nárokov 1 až 13 v obalovom priemysle ako tesniacej hmoty v uzáveroch nádob alebo ako tesnenie zvarov, alebo ako lepidlo lemových spojov na plechových nádobách.
SK417-93A 1990-10-31 1991-10-31 Plastizolová kompozícia a jej použitie SK279664B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4034725A DE4034725A1 (de) 1990-10-31 1990-10-31 Plastisolzusammensetzung
PCT/EP1991/002070 WO1992007906A1 (de) 1990-10-31 1991-10-31 Plastisolzusammensetzung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK41793A3 SK41793A3 (en) 1993-10-06
SK279664B6 true SK279664B6 (sk) 1999-02-11

Family

ID=6417433

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK417-93A SK279664B6 (sk) 1990-10-31 1991-10-31 Plastizolová kompozícia a jej použitie

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5919857A (sk)
EP (1) EP0555284B1 (sk)
JP (1) JP3313705B2 (sk)
AT (1) ATE149038T1 (sk)
AU (1) AU656926B2 (sk)
CA (1) CA2095363C (sk)
CZ (1) CZ283670B6 (sk)
DE (2) DE4034725A1 (sk)
ES (1) ES2097220T3 (sk)
HU (1) HU212710B (sk)
PL (1) PL170550B1 (sk)
RU (1) RU2139303C1 (sk)
SK (1) SK279664B6 (sk)
WO (1) WO1992007906A1 (sk)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4240810A1 (de) * 1992-12-04 1994-06-09 Teroson Gmbh Beschichtungsmittel mit wärmehärtender Filmbildung und dessen Verwendung
DE4315191A1 (de) * 1993-05-07 1994-12-08 Teroson Gmbh Plastisolzusammensetzung
IT1271767B (it) * 1993-05-14 1997-06-09 Toyo Seikan Kaisha Ltd Composizione di plastisol
DE69404741T3 (de) * 1993-05-14 2004-04-22 Mitsui Takeda Chemicals, Inc. Kern-Schale Polymerisat und Plastisol davon
DE4318712A1 (de) * 1993-06-07 1994-12-08 Teroson Gmbh Akustisch wirksame Plastisole
US5840786A (en) * 1993-12-10 1998-11-24 Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien Plastisol composition
DE4342098A1 (de) * 1993-12-10 1995-06-14 Henkel Kgaa Plastisolzusammensetzung
DE4408518B4 (de) * 1994-03-14 2004-11-18 Gebrüder Trox GmbH Verfahren zum Herstellen einer gas- und flüssigkeitsdichten punktgeschweißten Blechverbindung
DE19502381A1 (de) * 1995-01-26 1996-08-01 Teroson Gmbh Strukturelle Rohbauklebstoffe auf Kautschukbasis
US6559213B2 (en) 1995-03-16 2003-05-06 Henkel-Teroson Gmbh Plastisol composition
EP0860486A1 (en) * 1997-02-20 1998-08-26 Procoat Aktiebolag Composition for coating, sealing and protection purposes
DE19824468B4 (de) * 1997-06-06 2007-04-12 Volkswagen Ag Verfahren zum Beschichten einer Kraftfahrzeugkarosserie und Kraftfahrzeugkarosserie
DE19730425A1 (de) 1997-07-16 1999-01-21 Henkel Teroson Gmbh Heißhärtende wäschefeste Rohbau-Versiegelung
NL1010652C2 (nl) * 1998-11-25 2000-06-19 Leer Koninklijke Emballage Houder voorzien van een afdichting omvattende een rubber en een waterige vloeistof tussen een zijwand en een bovenwand en/of benedenwand daarvan en werkwijze voor het aanbrengen van een dergelijke afdichting.
US6894108B1 (en) 1999-09-20 2005-05-17 Mitsubishi Rayon Co., Ltd. Fine polymer particles for plastisol, process for producing the same, and halogen-free plastisol composition and article made with the same
DE20023181U1 (de) * 2000-01-12 2003-04-17 Silu Verwaltung Ag Einkomponentige Dichtmasse auf Basis einer Dispersion von Vinylpolymeren
WO2001088011A1 (fr) * 2000-05-16 2001-11-22 Sunstar Giken Kabushiki Kaisha Composition de plastisol
DE10025093A1 (de) * 2000-05-20 2001-11-22 Orga Kartensysteme Gmbh Verfahren zur Herstellung von mehrschichtigen Dokumentenkarten und danach hergestellte Dokumentenkarten
JP3913444B2 (ja) 2000-05-23 2007-05-09 アイシン化工株式会社 防音アンダーコート用アクリルゾル
US7030066B1 (en) 2001-11-12 2006-04-18 Charles Piskoti Wetting composition for high temperature metal surfaces, and method of making the same
GB0211528D0 (en) * 2002-05-20 2002-06-26 Sericol Ltd Plastisol ink for textiles
DE102004009777A1 (de) * 2004-02-20 2005-09-08 J. S. Staedtler Gmbh & Co. Kg Plastische Masse zum Kneten, Modellieren und Dekorieren sowie Verfahren zu deren Herstellung
DE102007040304A1 (de) 2007-08-24 2009-02-26 Evonik Röhm Gmbh Verbesserte Bindemittel für Plastisole
CN111647265B (zh) * 2020-06-10 2022-03-18 安徽建筑大学 一种耐油低烟无卤阻燃柔性聚氨酯电缆料及其制备方法

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2454235C3 (de) * 1974-11-15 1982-01-07 Teroson Gmbh, 6900 Heidelberg Plastisole auf der Basis von Acrylat-Polymerisaten
US4210567A (en) * 1974-11-15 1980-07-01 Teroson G.M.B.H. Plastisol of an acrylate polymer and a plasticizer
DE2529732C3 (de) * 1975-07-03 1982-11-04 Teroson Gmbh, 6900 Heidelberg Plastisole auf der Basis von Acrylatpolymerisaten
DE2543542C2 (de) * 1975-09-30 1986-10-02 Röhm GmbH, 6100 Darmstadt Verfahren zur Herstellung eines Plastisols
DE2722752B2 (de) * 1977-05-20 1979-04-12 Roehm Gmbh, 6100 Darmstadt Piastisole auf Basis von Methylmethacrylat-Mischpolymerisaten
JPS6058098B2 (ja) * 1980-06-12 1985-12-18 東洋製罐株式会社 継目を被覆したブリキ製溶接罐
DE3308925A1 (de) * 1983-03-12 1984-09-13 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur herstellung lagerstabiler plastisole und organosole
DE3713462C1 (de) * 1986-09-22 1988-11-24 Gurit Essex Ag Lagerstabile Plastisole und Organosole,Verfahren zu deren Herstellung und deren Verwendung
EP0265371A3 (de) * 1986-09-22 1991-01-23 Gurit-Essex AG Lagerstabile Plastisole und Organosole

Also Published As

Publication number Publication date
CZ75993A3 (en) 1994-02-16
WO1992007906A1 (de) 1992-05-14
CA2095363A1 (en) 1992-05-01
EP0555284A1 (de) 1993-08-18
RU2139303C1 (ru) 1999-10-10
CA2095363C (en) 2002-08-13
PL299969A1 (en) 1994-04-18
ES2097220T3 (es) 1997-04-01
ATE149038T1 (de) 1997-03-15
AU656926B2 (en) 1995-02-23
AU8758591A (en) 1992-05-26
CZ283670B6 (cs) 1998-05-13
JP3313705B2 (ja) 2002-08-12
PL170550B1 (pl) 1996-12-31
US5919857A (en) 1999-07-06
HU9301251D0 (en) 1993-08-30
HU212710B (en) 1996-10-28
HUT67724A (en) 1995-04-28
JPH06502209A (ja) 1994-03-10
DE59108556D1 (en) 1997-03-27
EP0555284B1 (de) 1997-02-19
DE4034725A1 (de) 1992-05-07
SK41793A3 (en) 1993-10-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK279664B6 (sk) Plastizolová kompozícia a jej použitie
JP3655646B2 (ja) エポキシ樹脂用接着補強剤及び該補強剤を含有する自動車用エポキシ樹脂系構造接着性組成物
US5965645A (en) Plastisol composition
US7208538B2 (en) Metal-acrylates as curing agents for polybutadiene, melamine and epoxy functional compounds
JPH08100162A (ja) エポキシ樹脂系接着性組成物を用いる接着方法
US5668209A (en) Plastisol composition
EP1332165B1 (de) Chlorfreies plastisol bzw. organosol auf polyolefin-basis und verfahren zur herstellung
JPH07224144A (ja) エポキシ樹脂系接着性組成物の製造方法
HU215239B (hu) Plasztiszolkompozíció, eljárás előállítására és alkalmazásai
JPH04142382A (ja) 接着剤組成物
DE10048055A1 (de) Chlorfreies Plastisol bzw. Organosol auf Polyolefin-Basis und Verfahren zur Herstellung
WO2024088989A1 (en) Acrylic plastisol-based seam sealer with low temperature elasticity
EP4361216A1 (en) Acrylic plastisol-based seam sealer with low temperature elasticity
JPH01229078A (ja) 粉体塗料組成物
JPH02228384A (ja) 接着剤組成物
JPH027347B2 (sk)
JPH03103423A (ja) 構造用接着剤用一液性エポキシ樹脂組成物
JPH06287410A (ja) エポキシ樹脂系構造接着性組成物
JPH02228385A (ja) 接着剤組成物
EP0217005A1 (en) Aqueous dispersion compositions
JPS62148249A (ja) 積層シ−トの製造方法