SK23599A3 - Speed typing apparatus and method - Google Patents

Speed typing apparatus and method Download PDF

Info

Publication number
SK23599A3
SK23599A3 SK235-99A SK23599A SK23599A3 SK 23599 A3 SK23599 A3 SK 23599A3 SK 23599 A SK23599 A SK 23599A SK 23599 A3 SK23599 A3 SK 23599A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
word
words
code
user
letters
Prior art date
Application number
SK235-99A
Other languages
English (en)
Inventor
Marvin R Blumberg
Original Assignee
Marvin R Blumberg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Marvin R Blumberg filed Critical Marvin R Blumberg
Publication of SK23599A3 publication Critical patent/SK23599A3/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B41PRINTING; LINING MACHINES; TYPEWRITERS; STAMPS
    • B41JTYPEWRITERS; SELECTIVE PRINTING MECHANISMS, i.e. MECHANISMS PRINTING OTHERWISE THAN FROM A FORME; CORRECTION OF TYPOGRAPHICAL ERRORS
    • B41J5/00Devices or arrangements for controlling character selection
    • B41J5/02Character or syllable selected by setting an index
    • B41J5/06Multiple-character selection
    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06FELECTRIC DIGITAL DATA PROCESSING
    • G06F3/00Input arrangements for transferring data to be processed into a form capable of being handled by the computer; Output arrangements for transferring data from processing unit to output unit, e.g. interface arrangements
    • G06F3/01Input arrangements or combined input and output arrangements for interaction between user and computer
    • G06F3/02Input arrangements using manually operated switches, e.g. using keyboards or dials
    • G06F3/023Arrangements for converting discrete items of information into a coded form, e.g. arrangements for interpreting keyboard generated codes as alphanumeric codes, operand codes or instruction codes
    • G06F3/0233Character input methods
    • G06F3/0237Character input methods using prediction or retrieval techniques

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Human Computer Interaction (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Input From Keyboards Or The Like (AREA)
  • Compression, Expansion, Code Conversion, And Decoders (AREA)
  • Document Processing Apparatus (AREA)
  • Machine Translation (AREA)
  • Accessory Devices And Overall Control Thereof (AREA)

Description

Predmetom tohto vynálezu je spôsob rýchleho písania a zariadenie, ktorého klávesnica má pre každý kláves niekoľko písmen. Vďaka využitiu každého klávesu na viac znakov môže byť pri písaní používaných menej ako 26 klávesov. Každému klávesu na klávesnici je priradený číselný kód (208). Systém používa číselný kód priradený určitému písanému slovu na prístup do slovníka alebo tabuľky slov uschovaných v tej časti pamäte, ktorá zodpovedá vstupnému číselnému kódu. Ako odpoveď na vstupný kód môže systém zobraziť všetky slová (216), ktoré sú používateľovi k dispozícii. Používateľ potom môže zvoliť (220) jedno z týchto slov na umiestnenie v písanom dokumente. Ako alternatívu môže systém umožniť zobrazenie jedného alebo viacerých preferovaných slov.
Zariadenie a spôsob na rýchle písanie
Oblasť techniky
I
Predkladaný vynález sa týka spôsobu a zariadenia, ktoré uľahčuje vyučovanie písania na stroji, zlepšuje presnosť písania, zvyšuje jeho rýchlosť a znižuje únavu používateľa. Vyjadrené presnejšie, predkladaný vynález sa týka systému rýchleho prenosu textu do mikroprocesorového systému spracovania textu s použitím klávesnice, ktorej niektorým alebo všetkým klávesom je priradených viacej znakov abecedy.
z
Doterajší stav techniky
Bežné písacie stroje používajú dvadsaťšesť (26) znakových klávesov, jeden pre každé písmeno anglickej abecedy. Jednou z pôvodných zostáv klávesnice je klávesnica typu „QWERTY“, ktorá zostáva dodnes priemyselným štandardom. Boli vytvorené aj iné formáty, ako je Dvorakova klávesnica, na ktorej sú klávesy rozmiestnené ergonomickým spôsobom kvôli ľahšiemu použitiu a prístupnosti. Základným účelom týchto alternatívnych formátov je zvýšenie rýchlosti a presnosti písania, spolu so znížením únavy používateľa.
Všeobecne povedané, všetky tieto tradičné klávesnice poskytujú individuálny kláves pre každé písmeno abecedy. Okrem klávesov pre písmená sú tu okrem toho klávesy pre funkcie, ako je ALT, CTRL, SPACE BAR, ENTER atď. V dôsledku toho sú klávesnice preplnené početnými klávesmi a vyžadujú mnoho priestoru. Rovnako tak vyžadujú tradičné klávesnice, aby sa používateľ naučil naspamäť alebo bol schopný nájsť určitý kláves pre každý znak, ktorý chce zvoliť.
Iné zostavy klávesníc, označované ako systémy s viaceúčelovými klávesmi alebo dvojdotykové systémy, priraďujú jednotlivému klávesu viacej než jeden znak. Tieto systémy však vyžadujú, aby používateľ používal viacej klávesov, ak si chce zvoliť jeden požadovaný znak. Systémy, ktoré vyžadujú súčasné používanie niekoľkých klávesov, ako napríklad v patente USA č.
4, 891, 777, sú niekedy označované ako akordové systémy. Tieto akordové systémy vyžadujú od používateľa pri voľbe jednotlivých písmen dvojnásobné úsilie. Okrem toho tieto akordové sys2 témy vyžadujú, aby bol používateľ schopný si zapamätať kombinácie 26 klávesov, jednu pre každé písmeno abecedy.
U iných systémov, vyžadujúcich použitie viacej klávesov, musí používateľ použiť niekoľko špecifických klávesov postupne. Napríklad patent USA č. 5,062,070 uvádza systém, používajúci klávesy s viacerými znakmi. Ak však chce používateľ zvoliť jednotlivý požadovaný znak, musí použiť najmenej dva nadväzujúce údery do klávesnice. Používateľ si teda musí pamätať 26 rôznych kombinácií nadväzujúcich úderov, jednu pre každé písmeno abecedy. Oproti tomu patent USA č. 5,007,008 uvádza systém, v ktorom sa používateľ musí posunúť cez každé z viacej písmen, priradených jednotlivým klávesom, opakovaným stlačením daného klávesu.
V dôsledku nutnosti používať mnohonásobné údery do klávesnice na voľbu jedného znaku sú tieto dvojdotykové systémy alebo systémy s použitím viacerých klávesov pomalé, unavujúce a vedú k chybám pri písaní. Preto sa tieto systémy používajú väčšinou tam, kde je najdôležitejšie obmedzenie veľkosti klávesnice, a nie rýchlosť a presnosť.
Iný druh písania, ktorému sa hovorí skrátené písanie, vyžaduje napísanie iba časti slova. Napríklad patent USA č. 4,459,049 uvádza systém skráteného písania, v ktorom používateľ potrebuje napísať iba štyri alebo menej písmen. Systém potom vyhľadáva toto skrátené slovo v pamäti. Keď je toto skrátené slovo nájdené, systém dosadí do dokumentu celé slovo.
Všetky tieto klávesnicové systémy sa obtiažne používajú a naučiť sa ich používať je ešte obtiažnejšie. V dôsledku toho je písanie obtiažne a s početnými chybami. Okrem toho všetky tieto klávesnice sú ešte obtiažnejšie použiteľné pre osoby, ktoré sa neučili používať konkrétnu klávesnicu. Títo neskúsení používatelia musia prácne hľadať požadované písmená, ktoré často nie sú v abecednom poradí a nachádzajú sa medzi veľkým počtom klávesov.
Iným príkladom použitia klávesnice sú telefóny na prístup do vzdialených systémov, nazývané systémy s automatickou odpoveďou. Všeobecne povedané, tieto systémy s automatickou odpoveďou rozpoznajú písmená abecedy priradené tlačidlu stlačenému na číselníku vzdialeného telefónu. Tento systém je napríklad používaný u najvyššieho súdu USA kde používatelia jednoducho volajú telefónne číslo najvyššieho súdu, aby zistili číslo spisu alebo stav prejednávaného prípadu. Používatelia sa môžu napojiť na tento systém pomocou akéhokoľvek bežného telefónu. Po napojení na systém s automatickou odpoveďou najvyššieho súdu je používateľ inštruovaný nahratými pokynmi, aby špecifikoval meno prípadu stlačením tlačidiel na číselníku telefónu. Po vypočutí týchto aktualizovaných inštrukcií potom používateľ pokračuje zadaním až desiatich
písmen, takže všetkých 26 písmen sa dá vyjadriť príslušným tlačidlom s výnimkou Q a Z, pre
čísel, po ktorých nasleduje tlačidlo * alebo odmlka počas doby 4 sekúnd. Po zadaní mena zúčastnenej strany systém prehľadáva záznamy o spisoch a poskytne hlasovú ponuku troch najbliž ších prípadov podľa čísla prípadu, zúčastnených strán a stavu prejednávania. Pokiaľ používateľ nie je spokojný so žiadnym z ponúkaných prípadov, môže hovoriť s úradníkom súdu.
Vyššie opísaný systém s automatickou odpoveďou je určený pre bežné telefónne číselní ky, má v pamäti obmedzený počet slov, a tieto nie sú prenášané do prostredia spracovania textu. V dôsledku toho je tento systém extrémne pomalý a nedá sa ľahko prispôsobiť na použitie ako nástroj rýchleho písania. Okrem toho sa tento systém dá použiť iba so systémami hlasovej komunikácie a telefónnymi číselníkmi. Systémy s automatickou odpoveďou teda neposkytujú mož nosť editovacej pamäte, definície preferovaných výrazov alebo definície nových slovných variácií. Okrem toho telefónne číselníky nie sú konštruované na písanie, tým menej potom na rýchle písanie.
Podstata vynálezu
Predkladaný vynález sa vzťahuje na systém a spôsob rýchleho písania s použitím klávesnice, na ktorej je viacej znakov priradené niektorým alebo všetkým klávesom, takže je možné používať menej než 26 písmenových klávesov. Napríklad všetkých 26 písmen abecedy môže byť priradené 4, 6 alebo 8 klávesom. Každý taký kláves na klávesnici má pridelené číslo, zatiaľ čo jedna alebo viacej sérií čísel vytvára kód. Systém používa číselný kód na prístup do slovníka alebo tabuľky slov uschovaných v pamäti počítača, a to v časti pamäte zodpovedajúcej číselnému kódu. Systém môže ako odpoveď na vstupný kód zobraziť všetky slová, ktoré sú používateľovi k dispozícii. Ak kódovanej číselnej sekvencii zodpovedá viacej než jedno slovo, používateľ zvolí jedno z ponúkaných slov, ktoré má byť dosadené do dokumentu.
Používateľovi je ďalej poskytnutá voľba výberu preferovaného slova alebo slov, ktoré majú byť priradené k danému číselnému kódu. Keď je tento kód napísaný, počítač zobrazí všetky slová s preferovanými slovami zobrazenými v poradí podľa preferencie. Používateľ však môže tiež zvoliť na zobrazenie iba preferované slovo či slová.
Okrem toho používateľ môže mať možnosť rôzneho druhu zobrazenia slov priradených k akémukoľvek danému číselnému kódu, napríklad (1) podľa poradia alebo stupňa preferencie, definovaných používateľom, (2) podľa vopred definovaného zoznamu preferencií, v ktorom sú na prvom mieste slová používané najčastejšie, (3) v abecednom poradí alebo (4) podľa zvláštnych vopred definovaných kategórií používania, ako je právna alebo vedecká terminológia. Používateľ môže využiť možnosti automatického prispôsobenia prioritného zoznamu, kedy je tento zoznam automaticky pozmenený na základe slov, ktoré si používateľ volí zo skupín slov s rovnakým číselným kódom.
Ďalším znakom vynálezu je to, že si používateľ môže zvoliť z radu konfigurácií klávesnice, ako napríklad priradenie 26 písmen abecedy 4, 6, 8 alebo 12 klávesom. Systém tiež dokončí a zobrazí dlhé slová ešte predtým, než ich používateľ dopíše na klávesnicu. Tento vynález je prednostne určený na použitie s tradičnou klávesnicou typu QWERTY, kde je viacej znakov priraďovaných radu číselných klávesov 0-9 na hornej strane klávesnice, alebo štvorcovej skupine čísel, ktoré sú bežne umiestnené na pravej strane klávesnice, alebo horizontálnemu radu klávesov, na ktorých sú bežne umiestnené písmená. Okrem toho sa tu predkladá špeciálne konštruovaná klávesnica na pripojenie k počítaču, ktorá je určená na použitie s týmto vynálezom. Skutočnosť, že je na tejto klávesnici menej klávesov, ju robí obzvlášť vhodnou pre používanie osobami so zníženými fyzickými schopnosťami a môže byť používaná namiesto tradičnej klávesnice alebo spoločne s ňou.
Predmetom tohto vynálezu je teda vytvoriť systém na rýchlejšie písanie, používajúci klávesnicu, ktorú je ľahšie si zapamätať, s takým počtom klávesov, aký si používateľ želá.
v
Ďalším cieľom tohto vynálezu je vytvoriť systém rýchleho písania, ktorý môže byť používaný s kompaktnou klávesnicou nepreplnenou zbytočnými klávesmi.
Ďalším cieľom vynálezu je vytvoriť klávesnicu s viacej písmenami pre každý kláves, ktorá však pritom vyžaduje iba jeden úder pre voľbu žiadaného písmena.
Ďalším cieľom tohto vynálezu je vytvorenie klávesnice na rýchle písanie, ktorá je ergonomická, znižuje únavu používateľa, ktorej používaniu saje možné ľahko naučiť a ktorá zvyšuje presnosť a efektivitu.
v
Ďalším cieľom tohto vynálezu je potom vytvorenie systému písania, ktorý je ľahko použiteľný pre osoby so zníženými fyzickými schopnosťami, napríklad v dôsledku artritídy.
Tieto a ďalšie ciele a prednosti budú postupne ozrejmené v odkazoch na ďalej uvedené nákresy a opisy.
Prehľad obrázkov na výkresoch /
Obr. 1 predstavuje schému celkovej preferovanej aplikácie systému textového procesora pre tento vynález.
Obr. 2(a) znázorňuje 8-klávesovú konfiguráciu, ktorá je začlenená na hornom číslicovom rade štandardnej klávesnice QWERTY v súlade s preferovanou aplikáciou systému tohto vynálezu.
Obr. 2(b) znázorňuje 14-klávesovú konfiguráciu, ktorá je začlenená na jednom z bežných radov písmenových klávesov štandardnej klávesnice QWERTY v súlade s preferovanou aplikáciou systému tohto vynálezu.
Obr. 3 znázorňuje 6-klávesovú konfiguráciu špeciálne konštruovanej klávesnice pre alternatívnu aplikáciu tohto vynálezu, na použitie so systémom znázorneným na Obr. 1.
Obr. 4(a) predstavuje schému preferovaného spôsobu používania systému.
Obr. 4(b) predstavuje schému alternatívneho spôsobu používania systému.
Obr. 5 znázorňuje výstup opisovaného vynálezu tak, ako je zobrazený na monitore v systéme opísanom na Obr. 1, v súlade s preferovanou aplikáciou tohto vynálezu.
Obr. 6 predstavuje schému pre alternatívnu aplikáciu vynálezu.
Obr. 7 znázorňuje výstup opisovaného vynálezu tak, ako je zobrazený na monitore v systéme opísanom na Obr. 1, v súlade s alternatívnou aplikáciou tohto vynálezu.
Obr. 8(a)-(m), 9(a)-(l), 10(a)-(í), 1 l(a)-(b), 12(a)-(t) znázorňujú alternatívnu konfiguráI ciu klávesnice pre použitie s klávesnicou znázornenou na Obr. 1.
Obr. 13 znázorňuje monitor s dotykom ovládaným displejom.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Pri opise prednostnej aplikácie tohto vynálezu, ako je ilustrované na nákresoch, bude treba použiť pre prehľadnosť špecifickú terminológiu. Nie je však mienené, aby tento vyňález bol obmedzený na túto špecifickú terminológiu. Je treba mať na pamäti, že každý špecifický termín zahrnuje všetky technické ekvivalenty používané podobným spôsobom a za podobným účelom.
Co sa týka nákresov, Obr. 1 znázorňuje systém rýchleho písania 100 v súlade s prednostnou aplikáciou vynálezu. Všeobecne povedané, systém 100 zahrnuje počítač 10 s mikroprocesorom, vnútornou pamäťou 12 a príslušné komponenty vstupu a výstupu, dobre známe v oblasti spracovávania textu. Tradičná rozšírená klávesnica 14, tlačiareň 16 a displej 18 sú do systému začlenené bežným spôsobom. Okrem toho je možné prípadne použiť zvláštnu, špeciálne konštruovanú prídavnú číselnú klávesnicu (keypad) alebo klávesnicu 50, a to nižšie opísaným spôsobom. Systém spracovávania textu je ovládaný programovanými inštrukciami v počítači, ktoré rozpoznávajú údery používateľa a následne zobrazujú a tlačia text. Tieto softwarové inštrukcie sú vytvorené prispôsobením tradičných inštrukcií tak, aby plnili funkcie tohto vynálezu. Software plniaci funkcie tohto vynálezu môže byť súčasťou predprogramovaných inštrukcií systému spracovania textu. Môžu byť taktiež uložené na disku, pripravené pre vstup do počítača a môžu byť prostredníctvom tradičnej technológie interface spojené so všetkými hlavnými textovými procesormi spôsobom, ktorý je v odbore bežne používaný, ako je Dynamic Database Enhancing alebo Object Linking and Embedding alebo Štandard Interface.
Aj keď je systém 100 zobrazený ako skladajúci sa z jednotlivých komponentov, môže byť tento systém uplatnený rozličnými spôsobmi, ako napr. vo vreckovom počítači 10 s pamäťou
12. integrovanom s klávesnicou 50 a displejom 18. Tento vreckový počítač môže byť používaný v diaľkovom spojení s počítačom tak, že sú jeho výstupy s týmto počítačom spojené po linke a7 lebo bezdrôtovo. Tento vynález je konštruovaný tak, aby si používateľ mohol vybrať na použitie niektoré z písmenových klávesov tradičnej klávesnice alebo číselných klávesov tradičnej klávesnice, ktoré sú spravidla umiestnené na hornom rade klávesnice alebo na jej pravej strane. Obdobne, tento vynález môže byť uplatnený na monitore s dotykom ovládaným displejom pomocou ovládacieho prepínača, podobného na pohľad pákovému ovládaču (joysticku) alebo obdobného vstupného zariadenia. Okrem toho, klávesy môžu byť umiestnené na prenosnej klávesnici, na ktorej sa klávesy pre všetky prsty okrem palcov stláčajú smerom zhora dolu, zatiaľ čo klávesy pre palce sú umiestnené po strane a stláčajú sa palcami zo strán smerom dovnútra.
Obr. 2(a) znázorňuje tradičnú rozšírenú klávesnicu 14 typu Qwerty používanú pre tento vynález v súlade s jeho preferovanou aplikáciou. Klávesnica 14 má 10 číselných klávesov v hornom rade a 10 číselných klávesov na pravej strane, označených od 1 do 9 a 0. Prúžok s pomocnou tabuľkou 23 je znázornený nad radom číselných klávesov s označením písmen priradených ku každému zo zodpovedajúcich číselných klávesov. Okrem toho je možné použiť nálepky (nie sú zobrazené) s niekoľkými písmenami, ktoré je možné pripevniť na číselné klávesy umiestnené na pravej strane klávesnice 14 alebo na klávesy tradične označené písmenami.
V jednej z preferovaných aplikácií má štandardná klávesnica 8-klávesovú konfiguráciu, na ktorej sú každému z číselných klávesov 1-7 priradené 3 písmená v abecednom poradí a číselný kláves 8 má priradených 5 písmen, ako je znázornené na prúžku s pomocnou tabuľkou 23. Číslo priradené pre každý z číselných klávesov sa používa ako vstupný prvkový kód alebo numerický kód, ktorý je priradený k príslušným písmenám.
Ďalšia aplikácia zodpovedajúca 14-klávesovej konfigurácii je znázornená na Obr. 2(b), kde sú tradičné písmenové klávesy „a“, „s“, „d“, „f‘, „r“, „c“,,j“, „u“, „n“, „I“, „k“, „, ,„ „l„ a „ ;
„ definované tak, ako uvádza nákres. Ku klávesom môže byť priradené jedno písmeno alebo až osem písmen pre jeden kláves. Táto aplikácia uprednostňuje kombináciu samohlásky so spoluhláskou skôr než kombináciu dvoch spoluhlások. Samohlásky a spoluhlásky väčšinou nie sú zameniteľné v danej sekvencii písmen, ktoré sú usporiadané tak, aby tvorili slovo a dve spoluhlásky. Výsledkom takej konfigurácie je teda nižší výskyt slov s rovnakým kódom. Okrem toho je tu samostatný kláves pre väčšinu často používaných písmen, ktorý je ľahko dosiahnuteľný. Obdobne písmená, ktoré sa používajú najmenej, alebo písmená s najmenšou duplicitou rovnakého kódu, sú väčšinou umiestnené na jednom klávese, ktorý väčšinou nie je tak pohodlne dosiahnuteľný.
Obr. 3 predstavuje príklad špeciálne skonštruovanej klávesnice 50 zodpovedajúcej 6klávesovej konfigurácii pre dve ruky. Klávesnica 50 sa väčšinou skladá z klávesov 52 pre abecedné alebo znakové symboly a z klávesov 54 pre funkcie. Klávesy 52 pre znakové symboly sú v prostrednom rade klávesnice 50. zatiaľ čo klávesy 54 pre funkcie sú v hornej časti 56 a dolnej časti 58. Okrem toho je tu ovládač kurzora 55 a tlačidlo na voľbu 57 v hornej časti 56. Klávesnica 50 môže byť usporiadaná akýmkoľvek spôsobom vhodným pre iné klávesnice, napr. s klávesmi umiestnenými do oblúku. Klávesnica 50 je napojená na počítač 10 pre spracovanie textu bežným spôsobom (nie je zobrazené).
Klávesy 54 pre funkcie môžu zodpovedať akýmkoľvek príslušným vykonávaným funkciám. Je však lepšie, keď sa dolný rad funkčných klávesov 54 skladá napr. z týchto klávesov: MEDZERNÍK (SPACE BAR) 60. TABULÁTOR (TAB) 62. PRERAĎOVAČ (SHBFT) 64 a VSTUP (ENTER) 66. Horný rad klávesov 56 alebo funkčné klávesy 54 môžu zodpovedať rôznym znakom, klávesom pre pohyb kurzora, definovateľným funkčným klávesom alebo klávesom s iným podobným účelom. Okrem toho sa dá klávesnica 50 používať v spojení s rozšírenou klávesnicou 14. Rozšírená klávesnica 14 umožní používanie tých číselných alebo funkčných klávesov 54. ktoré sa nenachádzajú na klávesnici 50. Rozšírená klávesnica 14 je teda iba voliteľným doplnkom, i keď doplňuje špeciálnu klávesnicu 50 úplným spektrom tradičných funkčných a znakových klávesov.
Písmenové klávesy 52 sú rozdelené do dvoch skupín 68 a 70, každá po troch klávesoch. Ku klávesom 52 v ľavej skupine 68 je priradené po troch znakoch, ktoré sú pokiaľ možno znázornené na klávese, hoci môžu byť aj na pomocnom prúžku (nie je zobrazené). Ľavý kláves 52 má priradené písmená A, B,C; prostredný kláves 52 má písmená D, E, F; a pravý kláves 52 má písmená G, H, I. Pravá skupina 70 klávesov 52 má priradené ku každému z klávesov štyri až osem znakov: ľavý kláves 52 má písmená J, K, L, M; stredný kláves 52 má písmená O, P, Q, R; a pravý kláves 52 má písmená S-Z.
Ku každému z písmenových klávesov 52 je okrem toho priradené číslo zodpovedajúce numerickému alebo prvkovému kódu 72, ktoré je vytlačené na dolnej pravej strane klávesu 72.
Účel numerického kódu bude viacej ozrejmený v ďalšom texte. Ľavá skupina 68 klávesov 52 je určená pre ľavú ruku používateľa a pravá skupina 70 je určená pre pravú ruku.
Ako ukazujú Obr. 2 a 3, písmená sú väčšinou zoradené abecedne na klávesoch 52 zľava doprava. Táto konfigurácia umožňuje používateľovi, aby sa naučil a zapamätal si umiestnenie klávesov, a uľahčuje tiež neskúseným používateľom nájdenie požadovaného klávesu. Písmená však môžu byť usporiadané akýmkoľvek vhodným spôsobom, napr. podľa početnosti použitia, s menej používanými písmenami buď v skupinách alebo v kombinácii s častejšie používanými písmenami. Počítač môže byť tiež konfigurovaný na sledovanie použitia slov a výberu najčastejšie používaných písmen a slov pre toho ktorého používateľa. Tieto informácie môžu byť ďalej použité na automatické radenie výrazov v pamäti podľa preferencie, ako bude bližšie vysvetlené neskôr. Písmená môžu byť tiež usporiadané do skupín písmen podobného vzhľadu, aby si ich používateľ mohol ľahšie vybaviť v pamäti.
Okrem toho môžu konfigurácie klávesnice existovať v rozpätí od viacej než 16 písmenových klávesov (kde každý kláves zodpovedá väčšinou dvom písmenám, aj keď môžu mať priradené 1 až 3 alebo i 4 písmená na jeden kláves) až po konfiguráciu s púhymi 4 písmenovými klávesmi (kde napr. tri klávesy môžu zodpovedať každý ôsmim písmenám, a jeden kláves môže mať priradené iba dve písmená), aj keď iné možnosti sú rovnako praktické. Ako bude ešte zrejmejšie v ďalšom texte, čím väčší je počet klávesov, tým menej editovania alebo inej interaktívnej čin nosti bude práca používateľa vyžadovať. Avšak písanie bude pomalšie a jeho výuka obtiažnejšia, pretože je tu viacej klávesov. Obdobne, čím menší je počet klávesov, tým ľahšie bude naučiť sa používať systém a písať, ale používateľ bude musieť vynaložiť viac práce na editovanie textu.
Ako ďalší je opis Obr. 4(a), čo je funkčný diagram vynálezu implementovaného pomocou programovaných inštrukcií uložených v počítačovej pamäti 12 alebo na pružnom disku. Systém 100 začína v bloku 102, kde sa systém sám formátuje. Pri formátovaní je každému klávesu vopred priradená špecifická sada písmen a číslo alebo kód 72 podľa určenej konfigurácie klávesnice. Napríklad, preferovanou vopred nastavenou konfiguráciou klávesnice je 8 klávesová konfigurácia z Obr. 2(a). Pre 8 klávesov 52 sú teda priradené čísla 1-8 zľava doprava. Okrem toho každé z písmen A, B, C má priradené číslo alebo kód 1; písmená D, E, F majú priradený numerický kód 2; a tak ďalej. Keď je teda písmenový kláves 82 na klávesnici 14 stlačený, počítač 10 rozozná pri kroku 104 ekvivalentný číselný kód 72.
Používateľ môže zmeniť štandardný 8-klávesový formát podľa konštrukcie systému.
Systém teda môže ukázať používateľovi alternatívne možnosti formátu, ktoré si môže voliť:
napr. používanie 4, 6 alebo 13 klávesov. Každý formát má príslušný pomocný prúžok 23.
Po voľbe formátu je možné začať písať. Používateľ napíše slovo a jeho údery sú čítané počítačom v kroku 104. Počítač číta čísla priradené ku každému klávesu a ukladá ich pri údere v pamäti, dokiaľ používateľ nestlačí kláves, ktorý označuje, že dospel na koniec písaného slova krok 106. Napr. ak znakom je bodka, symbol, medzery alebo znamenie pre nový riadok, systém rozpozná, že slovo je kompletné, a pokračuje krokom 108. Inak sa systém vráti ku kroku 104. kedy čaká na napísanie ďalšieho znaku.
V priebehu písania slova jednotka displeja prednostne zobrazuje každé písmeno, spojené s každým stlačeným klávesom. Napríklad, ako ukazuje Obr. 5, ak je stlačeným klávesom „1“, zobrazí sa stĺpec alebo riadok s písmenami „ABC„. Nemusí byť taktiež zobrazené nič, alebo môže byť zobrazené číslo „1„. Ďalšou možnosťou je, že sa zobrazí iba hviezdička alebo iný symbol. Tieto zobrazené symboly automaticky zmiznú, keď systém rozpozná, že písané slovo -bolo akceptované, alebo keď ho vymaže používateľ, aby mohol napísať iné slovo.
Po prijatí kompletného slova systém prehľadáva pamäť 12 tak, že porovnáva číselnú hodnotu vstupného kódu s tabuľkou slovných kódov uloženou v pamäti 12 - krok 108. V Tabuľke 1 je uvedený príklad niekoľkých číselných alebo slovných kódov 72 pre štandardnú 8klávesovú konfiguráciu z Obr. 2(a). Ako ukazuje Tabuľka 1, každý numerický kód 72 je uložený v špecifickom mieste pamäte a v každom mieste pamäte je jedno alebo viacej slov. Slovné kódy sa skladajú z jedného alebo viacej vstupných prvkov alebo číselných kódov. Každé slovo v slovníku je teda uložené v tabuľkovej pamäti v spojení so špecifickým kódom. Pamäť môže byť konfigurovaná z akéhokoľvek štandardného slovníka pre textový procesor alebo podobného systému.
Tabuľka 1
Kód Preferované slová Slová
5-5 no
on
5-5-8 now now
mow
5-5-8-7 mows
Okrem toho v tabuľkovej pamäti nemusí byť uložené každé slovo zo slovníka. Používateľ môže napr. zvoliť obmedzenú kategóriu informácií zodpovedajúcich obmedzeným funkciám, ktoré majú špecifickejšiu zásobu slov, napr. funkcie pre obchodné listy alebo vedecké tézy. Zmenšený slovník znižuje nároky na pamäť, ako aj čas, ktorý počítač na prehľadávanie pamäti potrebuje. Obdobne, používateľ môže vynaložiť menej interaktívnej činnosti, pretože v pamäti jé menej kódov a ku každému kódu je okrem toho pravdepodobne priradené menej slov.
Po nájdení vstupného číselného kódu alebo po jeho vyhľadaní v pamäťovej tabuľke (krok 108). počítač pokračuje krokom 118. V kroku 118 bude systém prehľadávať špecifické miesto v pamäti, aby zistil, či je ten ktorý vstupný kód spojený s viacej než jedným slovom. Pokiaľ však v pamäti nie sú pri kroku 108 nájdené žiadne slová, používateľ bude mať možnosť opraviť chyby pri písaní slova (krok 109). Pokiaľ používateľ usúdi, že kód nebol napísaný správne (krok 109). môže sa vrátiť a napísať kód znovu (krok 104). Opravy nesprávne napísaných slov sú urobené v súlade so štandardnými operáciami pri spracovaní textu, ako vymazanie napísaného kódu kde je treba a napísanie nového textového kódu. Po urobení opravy systém určí, či bol v pamäti nájdený kód pre opravené slovo (krok 108).
Na druhej strane, za predpokladu, že nedošlo pri písaní k chybe, používateľ môže pridať slová do pamäte (krok 110) tak, že pridá špecifické slovo do časti pamäti slovníka, ktorá zodpovedá zvolenému číslu. Používateľ volí nové slovo zdôraznením zodpovedajúcich písmen v skupine písmen zobrazenej nad východiskovým písaným riadkom. Po zdôraznení všetkých písmen slova používateľ stlačí klávesu ENTER a počítač uloží nové slovo do časti pamäte spojenej s príslušným číselným kódom. Pokiaľ používateľ rozhodne o pridaní slova do pamäte, pamäť je aktualizovaná (krok 112). Zvolené slovo je potom zobrazené v texte dokumentu (krok 114) a systém sa vráti ku kroku 104. kedy čaká na ďalší úder na klávesnici (krok 117).
Oproti tomu, pokiaľ používateľ nepridá žiadne slovo do pamäte (krok 110). zobrazí sa inštrukcia (krok 116) a systém čaká na stlačenie ďalšieho klávesu (kroky 117. 104). Inštrukcie môžu napr. oznámiť, že žiadne slovo nebolo nájdené a že používateľ má rozhodnúť, či došlo k pisárskej chybe alebo či chce definovať nové slovo. Zobrazené oznámenie tak môže vyzerať ako „over pravopis,, alebo „kód nerozpoznaný,,. Systém môže tiež zobraziť slová zodpovedajúce najbližšiemu kódu spolu s oznámením, že presne zodpovedajúce slovo nebolo nájdené.
Pokiaľ je v pamäti aspoň jedno slovo spojené so vstupným kódom v kroku 108, systém bude pokračovať krokom 118. Pokiaľ systém nájde v príslušnom mieste pamäti iba jedno slovo (krok 118). bude príslušné slovo zobrazené (krok 120). Používateľ bude mať možnosť zmeniť (to znamená pridať alebo vymazať) slovo uložené v pamäti (krok 122). pokiaľ napríklad slovo v pamäti nie je tým, ktoré si želá. Ak vo vyššie opísanom kroku 110 je pamäť aktualizovaná, aby zahrnula alebo opomenula zmenené slovo (krok 124). nové slovo je zobrazené (krok 126) namiesto pôvodne zobrazeného slova a systém sa v kroku 127 vráti ku kroku 104. Pokiaľ v kroku 122 neboli modifikované žiadne slová, čím je potvrdené, že zobrazené slovo je správne, systém sa v kroku 127 vráti ku kroku 104.
Tento proces zmeny slov v pamäti (kroky 110, 122 a 152). o ktorom sa bude podrobnejšie písať ďalej, umožňuje používateľovi aktualizovať pamäť pre špeciálne definované slová, ktoré nie sú bežne uvedené v štandardnom slovníku. Napr. mená a názvy nemusia byť v pamäti slovníka a používateľ ich teda môže zmeniť alebo pridať do pamäte pre ten ktorý jednotlivý kód. Používateľ tak môže dosadiť do pamäte počítača mená a názvy, technické termíny, skratky, atď. To je možné urobiť akoukoľvek vhodnou programovacou metódou, ako jednoducho pridaním nového slova do časti pamäte spojenej s daným kódom. Používateľ môže okrem toho modifikovať pamäť neskoršie tak, aby boli vymazané termíny, ktoré boli predtým do pamäte vložené.
Pokiaľ je v pamäti viacej než jedno slovo (ako v kroku 118). všetky slová sú zobrazené (krok 142) s preferovanými slovami zobrazenými na prvých miestach zoznamu. Používateľ potom má možnosť zvoliť si slovo (krok 144). vytvoriť preferované slová (krok 148) alebo pridať do pamäte nové slovo, zodpovedajúce kódu (krok 152).
Pokiaľ používateľ zvolí jedno zo zobrazených slov (krok 144), zvolené slovo je zobrazené (krok 146) a systém znovu očakáva vstup ďalšieho znaku (kroky 147. 104). Keď však nebolo zvolené žiadne slovo (krok 144). používateľ môže vytvoriť preferované slová (krok 148). V kroku 148 môže používateľ definovať zobrazené slovo alebo slová ako preferované slovo alebo slová uvádzané v hornej časti zoznamu (krok 148) alebo v určitom poradí. Ak sú preferované slová modifikované (krok 148). pamäť je aktualizovaná (krok 150), slovo sa zobrazí (krok 146) a systém sa znovu vráti ku krokom 104 a 147.
Preferované slová sú tie, ktoré boli predtým zvolené alebo ktoré používateľ určil ako termíny s najčastejším použitím. Systém je možné tiež konfigurovať so slovami, ktoré sú vopred definované ako preferované slová. Ako je napr. ukázané v Tabuľke 1, výraz „now„ je definovaný ako preferovaný výraz pre kód 5-5-8. Hoci sú preferované termíny zobrazené v pamäťovej Tabuľke 1 ako zvláštny zoznam, môžu byť jednoducho len označené ako preferované termíny a uložené spolu s ostatnými slovami pre toto špecifické miesto v pamäti.
Konečne, pokiaľ používateľ nezvolí žiadne slovo (krok 144) a nezmení zoznam preferovaných slov (krok 148). môže zmeniť, to jest pridať alebo modifikovať slová v pamäti (krok 152). Napríklad, ako bolo opísané vyššie, požadované slovo nemusí byť medzi zobrazenými slovami alebo používateľ chce priradiť nové slovo ku vstupnému číselnému kódu. Ak je to tak, pamäť je aktualizovaná v kroku 150 s touto novou informáciou a nové slovo sa zobrazí (krok 146). Systém sa potom vráti ku kroku 104. kedy čaká na vstup nového znaku (krok 147).
z
Pokiaľ používateľ nezvolí žiadne slovo (krok 144), nevytvorí preferované slovo (krok 148). ani nezmení slovo (krok 152). zobrazí sa inštruktážne oznámenie (krok 154). Systém sa potom vráti ku kroku 104, kedy čaká na stlačenie ďalšieho klávesu (krok 147).
Teraz budeme hovoriť o alternatívnej aplikácii schémy na Obr. 4(a), ako je zobrazená na Obr. 4(b). Pri štandardnom používaní zobrazí systém všetky slová spôsobom znázorneným na Obr. 4(a), s preferovanými slovami na prvých miestach zoznamu. Konfigurácia na Obr. 4(b) však umožňuje používateľovi zobraziť napred iba preferované slová. Pokiaľ požadované slovo nie je nájdené medzi preferovanými termínmi, používateľ môže zvoliť možnosť zobrazenia zoznamu všetkých slov.
Kroky 302-327 na Obr. 4(b) sú teda podobné krokom 102-127 na Obr. 4(a). Avšak v kroku 318 má teraz používateľ možnosť zobraziť napred iba zoznam preferovaných slov. Teda, ak je v časti pamäte viacej než jedno slovo spojené so vstupným kódom, ako je overené v kroku 318. systém začne hľadať zoznam preferovaných slov (krok 328). Ak sú preferované slová uložené v pamäti, systém zobrazí všetky preferované slová spojené s týmto vstupným kódom (krok 330). Spolu s preferovanými slovami sa zobrazí hviezdička alebo príslušné oznámenie, aby používateľ vedel, že sú k dispozícii ďalšie slová okrem zobrazených preferovaných termínov.
Po prezretí zoznamu preferovaných termínov (krok 330) môže používateľ zvoliť zobrazenie úplného zoznamu slov (krok 332). načo sú zobrazené všetky slová (blok 342) a používateľovi sú ponúkané rôzne možnosti, ako bude opísané nižšie. Ak nemajú byť zobrazené všetky slová, systém hľadá, ak je v pamäti uložených viacej preferovaných slov (krok 334). a pokiaľ á14 no, používateľ si môže vybrať z týchto preferovaných slov (krok 338). Po zvolení slova je toto slovo zobrazené (krok 336) a systém znovu čaká na nový úder na klávesnici (kroky 337 a 304). Ak nie je zvolené žiadne slovo, objaví sa príslušné oznámenie (krok 340) a systém znovu čaká na stlačenie ďalšieho klávesu (kroky 337 a 304).
Späť ku kroku 332. Ak používateľ zvolí zobrazenie všetkých slov v pamäti (krok 332) alebo ak v pamäti nie sú žiadne preferované slová (krok 328). zobrazia sa všetky slová (krok 342). Všetky slová v príslušnej časti pamäti sú teda zobrazené na monitore 18 v kroku 342. Po zobrazení týchto slov (krok 342) má používateľ možnosť zvoliť si slovo (krok 344). vytvoriť zoznam preferovaných slov (krok 348) alebo pridať nové slovo do pamäte tak, aby zodpovedalo príslušnému kódu (krok 352).
z
Kroky 342 až 354 sú v zásade podobné krokom 142 až 154 na Obr. 4(a). V kroku 348 však môže používateľ definovať zobrazené slovo alebo slová ako preferované slová alebo inak zobraziť a modifikovať zoznam preferovaných slov alebo vytvoriť nový zoznam preferovaných slov (krok 348).
Nasleduje opis príkladu používania tohto vynálezu na Obr. 5 s odkazmi na Obr. 4(a). Monitor 18 je spravidla znázornený s hlavnou obrazovkou 22. na ktorej je zobrazený výsledok činnosti. Predpokladajme napríklad, že používateľ chce napísať vetu: „Dear Tom, Now is the tíme for all good men to come to the aid of their country.“ Po počítačovom formátovaní (krok 102) začne používateľ písať slovo „Deať“ pomocou sekvencie klávesov 2-2-1-5, ktoré systém rozpoznáva v kroku 104. Po každom údere sú písmená spojené s každým klávesom zobrazené na obrazovke 22.
Písmená sú prednostne zobrazené vertikálne smerom nahor, nad východiskovým radom 25. ktorý je zobrazený ako centrálny rad. Východiskový rad je linka pod písmenami zobrazenými pre každý úder. To je rad, v ktorom sú zobrazené slová s najvyšším stupňom preferencie. Pod týmto radom je zoznam slov s nižším stupňom preferencie. Ak je zvolené slovo z radu pod východiskovým radom, presunie sa do východiskového radu.
Keď je niektorému klávesu priradený veľký počet písmen, používateľ môže zvoliť možnosť, že systém zobrazí iba prvé tri alebo štyri písmená. Zobrazí potom tiež hviezdičku, aby používateľ vedel, že sú tu tiež ďalšie písmená, ktoré si môže vyvolať. Napríklad na Obr. 5 používa15 teľ použije kláves 8 pre písmeno „w“, čím sa zobrazia písmená „v“, „w“ a „x“. Objaví sa tiež hviezdička naznačujúca, že dodatočné písmená „y“ a „z“ neboli zobrazené.
Predpokladajme teraz, že používateľ dokončil slovo „Now“ použitím kódov 5-5-8. Po napísaní kódu 5-5-8 stlačí používateľ kláves medzerníka 60. čím dá najavo systému, že to je koniec slova (krok 106). V tomto okamihu systém 100 začne prehľadávať pamäť a rozpozná, že vstupný kód 5-5-8 zodpovedá jednému z kódov v pamäti 12. ako je zobrazené v Tabuľke 1 (krok 108).
V alternatívnej aplikácii môže byť číselný kód vyhľadávaný pri údere používateľa na každý kláves. Keď teda používateľ použije kláves 5 pre „N“, pamäť prehľadá všetky číselné kó dy začínajúce 5. Keď potom používateľ použije kláves 5 pre „o“, pamäť bude hľadať číselný kód z
5-5. (V tomto okamihu, aj keď používateľ nedokončil písanie tohto slova, môžu sa na obrazovke zobraziť slová „no“ a „on“, ktoré sú momentálne k dispozícii.) Keď potom používateľ stlačí kláves 8 pre „w“, systém potrebuje prehľadať len krátky úsek, aby našiel správný kód 5-5-8.
Náš príklad bude pokračovať krokom 118. kedy systém rozpozná, že s kódom 5-5-8 sú spojené dve slová, „now“ a „mow“. Okrem toho systém rozpozná, že slovo „now“ bolo označené ako preferované slovo. Slovo „Now“ sa teda objaví na obrazovke 22 vo východiskovom rade 25 a bude zdôraznené. Slovo „Mow“ sa okrem toho zobrazí pod slovom „Now“, ako je ukázané na Obr. 5. Používateľ môže zobraziť všetky slová akýmkoľvek vhodným spôsobom, ako napr. zvolením tejto funkcie zo spúšťacej ponuky. Slová spojené so vstupným kódom sú prednostne zobrazené smerom dole od východiskového radu 25. Používateľ sa potom môže posúvať nadol, aby zdôraznil jedno zo zobrazených slov, napr. „Mow“, pomocou posúvacích klávesov na klávesniciach 14 alebo 50, myši 20 alebo ovládača kurzora 55 (krok 144). Po zdôraznení príslušného výrazu a stlačení klávesy ENTER je zvolený výraz zobrazený na obrazovke 22 (krok 146) a systém znovu čaká na úder na ďalší kláves (kroky 147. 104).
Príklad posunu smerom nadol po zobrazených slovách je ukázaný na Obr. 5 pre kód 3-55-2. Po napísaní kompletného kódu sa objavia slová „gone“, “horne“ a “good“ zobrazené odhora nadol, s výrazom „gone“ vo východiskovom rade 25. V momente zobrazenom na Obr. 5 sa však používateľ posunul nadol, aby zdôraznil výraz „good“. Akonáhle je slovo „good“ zdôraznené a po stlačení klávesu ENTER, slova „gone“ a „horne“, rovnako ako jednotlivé písmená zmiznú z displeja. Okrem toho bude výraz „good“ zobrazený vo východiskovom rade 25. už nie v zdôraznenej podobe, ako je ukázané pre slová „for all“.
Používateľ sa môže tiež rozhodnúť pre pridanie nového slova do pamäte (krok 152). Predpokladajme napríklad, že používateľ zvolí kód 7-5-5 pre svoje meno „Tom“, ako je znázor- nené na Obr. 5. Štandardná slovníková pamäť nemusí zahrnovať slovo Tom ako meno, ale má iné slová pre tento kód, vrátane „Ton“ a „Son“. Ako sa uvádza vyššie, všetky písmená pre kód 7-55 sú zobrazené na obrazovke 22 pri stlačení príslušných klávesov. Okrem toho tu nie sú žiadne preferované výrazy a slová „ton“ a „son“ sú tiež zobrazené na obrazovke 22. Keď chce používateľ definovať nové slovo, zdôrazni písmená použité v novom slove „Tom“, ako je ukázané na Obr. 5. Po zdôraznení všetkých písmen stlačí používateľ klávesu ENTER a slovo je zobrazené vo východiskovom rade 25 (krok 114). zatiaľ čo všetky písmená a zostávajúce slová zmiznú z displeja. Systém potom aktualizuje pamäť (krok 150). takže nové slovo „Tom“ bude uložené v časti pamäte zodpovedajúcej číselnému kódu 7-5-5. Systém sa potom vráti ku kroku 104. kedy čaká na stlačenie ďalšieho klávesu.
Na ďalšom Obr. 6 je znázornená schéma alternatívnej aplikácie vynálezu. Obr. 6 sa líši od Obr. 4(a) tým, že používateľovi je tu umožnené dokončiť písanie celej vety, odstavca, stránky alebo dokumentu, predtým než musí zvoliť slová, ktoré budú zobrazené v definitívnej verzii. Preferované slová sú okrem toho zobrazené spolu s úplnými sadami slov ako na Obr. 4(b). Namiesto zobrazenia zoznamu iba preferovaných slov teda systém teraz ukazuje všetky slová, s preferovanými slovami na predných miestach. Dlhé zoznamy môžu byť prezerané akýmkoľvek vhodným spôsobom.
Rovnako ako na Obr. 4 začína systém činnosť tým, že sa formátuje (krok 202) a potom číta klávesy (krok 204). Po napísaní celého slova (krok 206) systém hľadá kód v pamäti (krok 208). Pokiaľ nenájde vstupný krok v pamäti (krok 208). objaví sa oznámenie alebo sa zobrazí kód (krok 210) v zdôraznenej podobe, aby používateľ vedel, že žiadne slovo nebolo nájdené. Ak je kód nájdený (krok 208) a k dispozícii je iba jedno slovo (krok 212). toto slovo je zobrazené (krok 214). Pokiaľ je v pamäti viacej než jedno slovo, systém zobrazí všetky slová (krok 216) s preferovanými slovami na prvých miestach zoznamu. Krok, v ktorom sa hľadá viac než jedno slovo (krok 212), však môže byť vynechaný, pretože každé jednotlivé slovo bude vždy zobrazené v kroku 216.
Po zobrazení kódu, slova alebo slov v krokoch 210. 214 alebo 216 systém určí, či má byť dokument editovaný alebo verifikovaný (krok 218). Používateľ môže zvoliť možnosť editovania dokumentu po napísaní riadku textu, odstavca alebo paragrafu, a systém vo vhodných intervaloch pripomenie používateľovi možnosť editovania. Po napísaní každého riadku, vety alebo od stavca textu systém teda pripomenie používateľovi, že sa má vrátiť a editovať napísaný riadok, aj keď používateľ môže pokračovať v písaní a editovať dokument až neskôr.
Používateľ môže tiež zvoliť možnosť editovania dokumentu kedykoľvek počas písania. Pokiaľ nie je dokument editovaný, systém sa vráti ku kroku 204, kedy čaká na úder do ďalšieho klávesu. Systém teda bude ukazovať alternatívne slová a písmená až do okamihu verifikácie dokumentu.
z
Keď má byť dokument editovaný, systém bude pokračovať krokom 220. Tu systém prehľadáva každý vstupný kód, pre ktorý je v pamäti uložené viacej než jedno slovo. Tam, kde je k dispozícii iba jedno slovo, je toto slovo akceptované a zobrazené v texte dokumentu. Tam, kde je viacej než jedno slovo, systém zobrazí zoznam slov s preferovanými slovami na predných miestach. Systém potom vyzve používateľa k tomu, aby zvolil slovo, vložil nové slovo do slovníka alebo označil slovo ako preferované. Tento proces je podobný krokom 118 až 147 na Obr. 4(a), ako bolo opísané vyššie.
Vzhľadom k funkcii zobrazenia preferovaných slov na prednom mieste zoznamu všetkých slov používateľ môže ďalej definovať poradie, v ktorom sú slová priorizované. Pri tomto postupe používateľ radí slová v zozname podľa preferencie. Toto poradie slov môže byť tiež vopred definované v systéme. Slová, nezaradené do prioritného zoznamu, sú tiež zobrazené v abecednom poradí pod slovami s vyššou prioritou. Termín s najvyššou prioritou je zobrazený vo východiskovom rade 25. Používateľ sa môže posunúť nadol a zdôrazniť akýkoľvek výraz, ktorý má byť zvolený. Pokiaľ však používateľ nezvolí iné slovo, slovo vo východiskovom rade 25. teda preferované slovo, je zobrazené v texte dokumentu. Systém môže byť ďalej konfigurovaný tak, aby používateľ mohol zvoliť všetky zdôraznené slová naraz. Ako bolo uvedené vyššie, prvé preferované slovo je zdôraznené ako štandardná možnosť, daná na výber používateľovi, ktorý môže zvoliť iné slovo zdôraznením slova v zobrazenom zozname, bez toho, aby musel používať klávesu ENTER pre každé individuálne slovo. Pokiaľ nie je k dispozícii žiadne preferované slovo, potom prvé uvedené slovo, ktoré je vo východiskovom rade 25, je zdôraznené v rámci štandardného nastavenia systému.
Všetky postupové kroky v činnosti tohto vynálezu sú implementované v súlade s bežne používanými programovacími technikami. Napr. kroky naznačujúce, že slovo chýba (kroky 110. 122. 152). krok pre výber preferovaného slova (krok 148) alebo pre zmenu konfigurácie klávesnice, sú implementované spôsobmi dobre známymi v programovaní, ako napr. použitím prekryvného menu alebo zobrazovacieho okienka.
Všetky funkcie, ktoré má používateľ k dispozícii, ako voľba konfigurácie klávesnice, pridanie nového slova do pamäte a tak ďalej, tak môžu byť začlenené do systému v prekryvnom menu alebo zobrazovacom okienku, ktoré môžu byť vyvolané kedykoľvek počas používania vynálezu alebo iba vo zvolenej dobe. Iné operácie, ako aktualizácia pamäti (kroky 124 a 150), sú tiež uplatnené prostredníctvom bežne používaných programových metód, ktorých príklady budú uvedené ďalej.
Príklad implementácie vynálezu prostredníctvom zobrazovacích okienok je znázornený na Obr. 7, v súlade s činnosťou systému na Obr. 6. Funkčné zobrazovacie okienko umožňuje používateľovi zvoliť si jednu z možných funkcií, ako napríklad pridanie nového slova, ktoré ešte nie je v pamäti, voľbu konfigurácie klávesnice, vytvorenie preferovaného slova, editovanie dokumentu atď. Písmená a slová sú okrem toho zobrazené v posúvacích okienkach, kde je preferovaný výraz uvedený na prvom mieste a zdôraznený. Nepreferované alebo menej prioritné slová sú potom zobrazené pod najpreferovanejším slovom. Preferovaný výraz však nemusí byť nutne zdôraznený, pokiaľ si to používateľ neželá.
Po výbere slova okienko zmizne a slovo je zobrazené v texte dokumentu, ako je znázornené pre slovo time na Obr. 7. V rámci ďalšieho alternatívneho spôsobu výberu slov je každé slovo zobrazené spolu s číslom. Používateľ potom môže vybrať slovo výberom čísla zobrazeného vedľa daného slova.
Obr. 8-12 znázorňujú rôzné alternatívne aplikácie konfigurácie klávesnice. Tieto konfigurácie môžu byť vopred programované v systéme, alebo môžu byť určené používateľom. Obr. 8-9 a 12(a)-(m) ukazujú príklady konfigurácie klávesnice pre dve ruky, zatiaľ čo Obr. 10 a 12(n)-(t) ukazujú všeobecné príklady konfigurácie klávesnice pre jednu ruku. V týchto aplikáciách drží používateľ prsty na používaných klávesoch, čo znižuje nutnosť pohybu prstov a ruky, rovnako ako únavu používateľa.
Klávesnica so 14 klávesmi bola testovaná pri písaní vety: Now is the time for all good men to come to the aid of their country. Zistilo sa, že iba slovo aid vyžadovalo editovanie používateľom, pretože všetky ostatné slová boli jedinými možnými slovami pre napísaný kód. Počet klávesov je tak podstatne znížený zo štandardných 26 na 14 klávesov s minimálnym stupňom editovania.
Tam, kde sú 4 klávesy alebo menej, používateľ môže vždy držať 4 prsty na klávesoch, ako je ukázané na Obr. 8(g). Alebo, ako na Obr. 8(a), používateľ môže použiť 2 prsty, každý pre niekoľko klávesov. Pre päť až deväť klávesov môže používateľ používať 3 prsty jednej ruky s dvomi až tromi klávesmi pre každý prst. Ako napr. pre konfiguráciu na Obr. 8(d). Pre 16 klávesov, ako na Obr. 10(d), používateľ môže používať štyri prsty jednej ruky. Klávesnica je tak prednostne konfigurovaná na použitie s čo najmenším pohybom prstov, čo znižuje únavu používateľa.
Obr. 13 ukazuje ďalšiu alternatívnu aplikáciu tohto vynálezu pri implementácii na dotykom ovládaný displej 22, ktorý sa nachádza na tradičnom počítačovom monitore 18. Obrázky klávesov 80 sú zobrazené na monitore 18 v šesťuholníkovom obrazci. Písmená a číselné kódy sú priradené ku každému obrázku klávesu, rovnako ako na manuálnej klávesnici.
Používateľ umiestni ukazovateľ (nezobrazené) doprostred šesťuholníkového obrazca a posunie ho po obrazovke 22 na jeden z obrázkov klávesov 80. Tento pohyb všeobecne zodpovedá šípkam 82. Akonáhle sa ukazovateľ dotkne zobrazeného klávesu, kláves sa aktivizuje. Písmená zodpovedajúce klávesu sú tým zvolené a používateľ vráti ukazovateľ späť doprostred šesťuholníka. Tento systém pre dotykom ovládanú obrazovku je zvlášť vhodný pre osoby so zníženými fyzickými schopnosťami a môže byť konfigurovaný aj tak, aby rozpoznával iné vstupné zariadenia - napr. aby reagoval na lúč zo svetelného ukazovadla.
Dodatočným znakom tohto vynálezu je schopnosť systému rozoznávať pri písaní dlhých slov, ešte skôr než používateľ napíše všetky písmená, že je k dispozícii iba jedno slovo, ktoré začína týmto práve písaným kódom. V tomto momente sa slovo ukáže na obrazovke 22 a zaznie zvukový signál. Používateľ potom môže začať písať ďalšie slovo. Používateľ tiež môže modifikovať toto slovo vyššie opísaným spôsobom.
Predpokladajme napríklad, že používateľ napíše kód 1-3-2 (viď Tabuľka 2). V tejto chvíli sa používateľovi ponúka na výber niekoľko možných slov, totiž aid, age a bid. Dôle žité však je, že používateľ môže pokračovať v písaní pre ďalšie vymedzenie slov, ktoré ešte nemôžu byť určené, ako napr. aged, ages, ageless, bids, bidding atď. Keď však použije klávesu 4, jedinou zostávajúcou možnosťou bude slovo ageless. V tomto okamihu môže byť slovo ageless zobrazené na obrazovke 22. Používateľ teda nebude musieť vynakladať úsilie na písanie celých dlhších slov ako je ageless.
Tabuľka 2
Kód Slová
1 a
1-3-2 age aid bid
1-3-2-2 chef aged bide z
1-3-2-4-2-7-7 ageless
Ako je ukázané v Tabuľke 2, pri hľadaní iných slov začínajúcich kódom 1-3-2 bude musieť počítač 10 prehľadávať všetky kódy, ktoré sú aspoň v tomto numerickom poradí. Avšak ako ukazuje Tabuľka 3, každá časť pamäti 12 môže byť konfigurovaná tak, že všetky možnosti sú uložené s priradeným základným kódom 1-3-2. Keď teda používateľ napíše 1-3-2, objavia sa všetky takto vymedzené možnosti. To znamená, že slová age, aid, bid, chef1, aged, bide, ageless a ich variácie ako bidding, chefs atď. sú zobrazené na obrazovke 22. Táto aplikácia je rýchlejšia a znižuje požiadavky na pamäť, ale je užitočná iba tam, kde je obmedzený počet následných variácií vstupných kódov.
Tabu ’ka 3
Kód Slová
1 a
1-3-2 age
aid
bid
chef
1-3-2-2 1-3-2-4-2-7-7 aged bide ageless chef aged bide ageless
Ďalšou vlastnosťou tohto vynálezu je, že sa používateľ môže kedykoľvek vrátiť k niektorému slovu, napr. umiestnením kurzora kamkoľvek dovnútra slova. Keď sa používateľ vráti ku slovu, číselný kód spojený s týmto slovom, bude znovu vyvolaný. Používateľ potom môže zvoliť možnosť zobrazenia preferovaných slov alebo všetkých slov spojených s týmto kódom. Používateľ môže tiež zmeniť kód, aby do textu vložil iné slovo.
Inou vlastnosťou vynálezu je, ako bolo uvedené vyššie, že používateľ môže mať možnosť zvoliť rôzné konfigurácie klávesnice, vrátane formátu QWERTY. Hoci to nie je znázornené na schéme, používateľ môže zmeniť konfiguráciu klávesnice kedykoľvek v priebehu činnosti systému. V zásade môže zvoliť akýkoľvek druh konfigurácie klávesnice, ako je 4-klávesová, 6klávesová alebo 8-ldávesová konfigurácia.
V pamäti 12 sú uložené jednotlivé tabuľky pre každú voliteľnú konfiguráciu klávesnice. Jedným zo spôsobov prístupu do zodpovedajúceho miesta pamäte je automatické a vnútorné začlenenie kódu klávesnice ako prvého čísla číselného kódu. Napr. kód „6“, ktorý identifikuje kód pre 6-klávesovú konfiguráciu klávesnice, je automaticky pridaný na začiatok každého nového slova, ako je ukázané v Tabuľke 4. Systém sa tak môže prepínať na inú konfiguráciu klávesnice uprostred dokumentu a pritom stále rozpoznávať vstupný kód pre špecifickú konfiguráciu klávesnice. V rámci tejto funkcie sa systém pri budúcom zahájení činnosti bude pri formátovaní automaticky riadiť poslednou uloženou konfiguráciou (krok 102).
Tabuľka 4
Kód Slová
6-1 a
6-1-3-2 age
aid
bid
6-1-3-2-2 chef
aged
bide
6-1-3-2-4-2-7-7 ageless
Používateľ môže tiež definovať svoje vlastné usporiadanie klávesov na klávesnici oproti štandardnému vopred definovanému usporiadaniu. Ako bolo opísané vyššie, každý číselný kláves sa používa ako vstupný číselný kód spojený so zodpovedajúcim písmenom. Používateľ si volí číselný kód, ktorý má byť priradený špecifickým písmenám alebo klávesom. Táto informácia sa potom ukladá do pamäte a tá je aktualizovaná údajmi o nových kódoch spojených so slovami v pamäti. Počítač potom triedi a ukladá všetky slová spojené s rovnakým numerickým kódom na jednom mieste pamäti, ktoré je určené pre ten ktorý číselný kód.
Spôsob organizácie pamäti 12 v Tabuľke 4 by však viedol k tomu, že každé slovo by bolo uložené niekoľkokrát, raz pre každú konfiguráciu klávesnice. Pri alternatívnej aplikácii je číselný kód pre každú konfiguráciu klávesnice ukladaný pre každé slovo, ako ukazuje Tabuľka 5. Počítač 10 potom prehľadáva číselné kódy podľa špecifickej konfigurácie klávesnice.
Tabuľka 5
Kód Slová
6 klávesov 8 klávesov
2-5-5-5 2-5-5-6 door
2-5-5-5 2-6-5-6 drop
V
Ďalšou dodatočnou vlastnosťou vynálezu je, že používateľ môže kedykoľvek zvoliť zobrazenie slov uložených v pamäti. Pritom môže pridať, vymazať alebo inak modifikovať slová uložené v pamäti alebo overiť ich pravopis. Používateľ môže tiež vytvoriť zoznam všetkých slov v databáze alebo pamäti, ktoré začínajú rovnakým písmenom ako napísané slovo. Inak povedané, používateľ môže napísať prvých 4, 5 alebo 6 písmen slova a potom dať systému pokyn, aby vytvoril zoznam všetkých slov, ktoré začínajú týmito písmenami. Používateľ môže zvoliť túto možnosť v priebehu písania alebo editovania slova. Týmto spôsobom je možné využiť systém na určenie správneho spôsobu písania slova.
Používateľ tiež nemusí dokončiť písanie dlhých slov, ktoré sa môžu zobraziť automaticky po napísaní napr. prvých 4, 5 alebo 6 písmen slova. Používateľ si potom zvolí žiadané slovo tak, že ho zdôrazní a stlačí klávesu ENTER. Slovo sa potom presunie do textu dokumentu. Ďalšou možnosťou je konfigurovať systém tak, aby zobrazoval iba slová zodpovedajúce počtu napísaných písmen. To znamená, že keď napíše používateľ 7 písmen, zobrazia sa iba slová so 7 písmenami pre prvé 4 klávesy.
Spôsob rýchleho písania, používaný v predkladanom vynáleze, je kompatibilný s bežnými programami spracovania textu, ako je WORD PERFECT a WORD a dá sa použiť v prostredí DOS, WINDOWS alebo Macintosh. Databázy slov a číselných kódov môžu byť okrem toho prehľadávané akýmkoľvek vhodným spôsobom.
Predkladaný vynález uľahčuje výuku písania tým, že priraďuje jednému klávesu viacej znakov. Okrem toho také písanie vyžaduje menej pohybu, čo znižuje únavu používateľa a zvyšuje rýchlosť písania. Klávesnica nie je okrem toho preplnená klávesmi a preto ju môžu ľahšie používať aj osoby neškolené v písaní na stroji. Okrem toho je na klávesnici viacej miesta, takže klávesy môžu byť väčšie, čo je výhodné pre osoby trpiace artritídou alebo iným druhom zníženia fyzických schopností.
Vzhľadom k tomu, že klávesnica 50 je podstatne menšej veľkosti pri zachovaní úplného spektra znakov, je tento vynález zvlášť užitočný pre prenosné počítače a vreckové elektronické zariadenia, ako sú elektronické záznamníky. Pretože je tu menej klávesov, je jednoduchšie si zapamätať pozíciu každého z nich a všetky klávesy sú dostupné ľahšie, rýchlejšie a s vyšším stupňom presnosti.
Vďaka tomu, že tento vynález znižuje počet klávesov nutných na písanie, tradičné akordové systémy sa tiež stávajú praktickejšími. Systém môže byť konfigurovaný tak, že používateľ stlačuje viacej než jeden kláves naraz alebo stlačuje viacej klávesov postupne pre použitie špecifického kódu.
1 · > .
Ako bolo uvedené vyššie, systém môže byť konfigurovaný pre vreckový počítač alebo prenosné vstupné zariadenie, ktoré je v diaľkovom spojení s počítačom tak, že sú jeho výstupy s týmto počítačom spojené po linke alebo bezdrôtovo.
Trojbitový binárny kód má 8 permutácií, 001, 010, 011, 100, 101, 110, 111 a 000. Šesť z nich je priradené šiestim klávesom v 6-klávesovej konfigurácii klávesnice s priradenými skupinami písmen. To môže byť uskutočnené napríklad nasledovne:
v Číslo klávesu Priradený binárny kód
1 ABCD 001
2 EFGH 010
3 IJKL 011
4 MNOPQ 100
5 RSTU 101
VWXYZ
110
Pre ostatné údaje (napr. interpunkcie, číselné údaje, ovládanie kurzora a iné funkcie) je systém konfigurovaný tak, aby sa „posunul“ k inému binárnemu kódu, ktorý sprístupní dodatočný kód. Stane sa tak po napísaní špecifického trojbitového binárneho kódu (dajme tomu „000“). Môže napríklad dôjsť k „posunutiu“ od trojbitového binárneho kódu k osembitovému binárnemu kódu, čo dá používateľovi k dispozícii 256 osembitových binárnych kódov.
Pre slovné kódy, ktoré majú priradené viacej než jedno slovo (napr. ACT, B AT a CAT majú binárne kódy 001, 001 a 101 pre každé z týchto slov), je nevyhnutný výberový alebo identifikačný kód pre zvolenie žiadaného slova. Jednou z vyššie opísaných metód výberu žiadaného slova (napr. ACT, B AT alebo CAT) je pre používateľa napísať číslo, ktoré je zobrazené u požadovaného slova nad „východiskovým radom,,.
Pokiaľ teda používateľ nenapíše číslo 1 pre „BAT„ alebo číslo 2 na voľbu slova „CAT„ k dosadeniu do východiskového radu, je automaticky dosadené slovo „ACT„. Keď používateľ napíše číslo 1, slovo B AT sa presunie do východiskového radu, je zobrazené a môže byť vytlačené v texte. Každé slovo musí mať svoj unikátny kód, aby bolo možné ho ukladať v pamäti alebo prenášať, či aplikovať dodatočné kompresné techniky na slovné kódy vytvorené až z troch binárnych kódov. Za týmto účelom je ku slovám, ktoré nemajú unikátny slovný kód, pridaný dodatok, ako napr. identifikačný kód.
Slovný kód s dodatkom musí byť porovnaný s ostatnými slovnými kódmi v slovníku, aby sa potvrdilo, že žiadne iné slovo nemá tento kód priradený. Napr. keď sa ku slovnému kódu pre „BAT„ pridá trojbitový binárny kód 010, môže byť výsledkem tiež slovný kód pre výraz „BATH,,. Iný trojbitový binárny kód, napr. 110 (VWXYZ), však nemusí viesť k žiadnej,duplikácii. Kedykoľvek je to možné, jeden trojbitový binárny kód bude použitý na rozlíšenie slov s rovnakým základným slovným kódom; je však možné použiť tiež viac ako jeden trojbitový binárny kód. Také viacnásobné trojbitové dodatky umožňujú vytvoriť unikátny slovný kód pre každé slovo. Iným riešením vytvárania unikátneho slovného kódu je pridať trojbitový binárny kód, ako „000“, ktorý indikuje posun od trojbitového binárneho kódu k osembitovému binárnemu kódu. Osembitový binárny kód je potom pridaný ako dodatok, odlišujúci tento slovný kód od iných slovných kódov. Osembitové binárne kódy zvolené pre tento účel taktiež stanovia, že sa jedná o koniec slova. Po tomto slove teda bude vložená medzera a potom dôjde automaticky k posunu späť k trojbitovému binárnemu kódu.
Koniec slova môže byť označený špecifickým trojbitovým binárnym kódom určeným na tento účel, napr. „111„ (alebo binárnym kódom s viacej ako tromi bitmi, použitým ako dodatok na konci slovného kódu, ako bolo uvedené vyššie). Označenie konca slova minimalizuje omyly pri prenose, ktoré tak budú obmedzené iba na jedno slovo.
S trojbitovým binárnym kódom pre každé písmeno je pre slovo so 4 písmenami potrebné približne 12,712 bitov. Osembitový binárny kód vyžaduje 32 bitov pre slovo so 4 písmenami.
K počtu 12,712 bitov sme dospeli nasledovne: Pri použití slovníka s 21 100 slovami má
6-klávesová klávesnica pre 17 008 slov pridelený unikátny slovný kód a tieto slová teda nevyžadujú žiadny dodatok. Zostávajúcich 4092 slov, ktoré nemajú unikátny slovný kód, má pridelených celkom 1588 slovných kódov. Jedno slovo pre každý z týchto slovných kódov nebude mať pridelený žiadny dodatok, pretože sa bude líšiť od ostatných slovných kódov s prideleným dodatkom. Ostatných 2504 slov bude mať pridelený dodatok. Ak je pre tento dodatok potrebných 6 bitov pre každé z týchto 2504 slov, potom dodatok potrebuje v priemere 0,712 bitov na slovo v slovníku s 21 100 slovami [(6 x 2504) : 21 100]. Ak má priemerné slovo 4 písmená, potom je na jedno slovo potrebné 12,712 bitov [(4 x 3) + 0,712]. Pre osembitový binárny kód bude potrebné 32 bitov.
Trojbitový binárny kód má k dispozícii 8 binárnych kódov. Štvorbitový binárny kód má k dispozícii 16 kódov. Z nich 14 môže byť priradené klávesom, ku ktorým sú priradené písmená, jeden kód (napr. 111) môže byť použitý na označenie medzery na konci slova a jeden kód (napr. 0000) môže označovať zmenu na iný binárny kód pre kódovanie čísiel, interpunkcie, funkčných klávesov, ovládánie kurzora atď. Ak je pre každé písmeno použitý štvorbitový binárny kód, potom je pre slovo so 4 písmenami potrebných približne 16 bitov. Osembitový binárny kód vyžaduje 32 bitov pre slovo so 4 písmenami.
Počet 14 bitov je vysvetlený nasledujúcim spôsobom: 14-klávesová klávesnica má približne 590 slov pridelených ku 251 slovným kódom. To znamená, že iba 259 slov potrebuje mať doplnok, aby bol pre každé slovo vytvorený unikátny slovný kód (590 : 251 = 259). Štvorbitový binárny kód pridá približne 1/20 zo štvorbitového binárneho kódu ku každému slovu v slovníku s 21 101 slovami [(4 x 259) : 21 100 = 1/20]. Ak má priemerné slovo 4 písmená, na jedno slovo je potrebných približne 16,08 bitov. Oproti tomu osembitový binárny kód bude vyžadovať 32 bitov. Je teda jasné, že používanie trojbitového kódu na 6-klávesovej klávesnici a štvorbitového kódu na klávesniciach so 7 až 14 klávesmi vyžaduje menej než osembitový binárny kód používaný na kódovanie písmen.
Ako by sa dalo očakávať, trojbitové a štvorbitové binárne kódy pre slovné kódy vyústia do podstatného zmenšenia požadovaného kódu. Slovný kód, tvorený trojmiestnym binárnym kódom plus doplnkom, je prenášaný do počítača, ktorý porovná číselnú hodnotu vstupného kódu s tabuľkou slovných kódov uloženou v pamäti. Slovo uložené v pamäti, ktoré je spojené so vstupným kódom, sa potom zobrazí.
Posun od jedného druhu kódov k inému sa dá uskutočniť pomocou špeciálnej kódovej sekvencie, ako 000, 111, 000, k presunu od trojbitového binárneho kódu (alebo 0000, 1111,
0000 k presunutiu od štvorbitového binárneho kódu), a potom je možné použiť posúvacie kódo27 vé sekvencie „0000,, na posunutie od štvorbitového binárneho kódu späť ku trojbitovému binárnemu kódu. Posúvacia kódová sekvencia „00000,, môže byť použitá k posunutiu späť ku štvorbitovému binárnemu kódu. To prináša aj iné úspory pri písaní, napr. pri použití znamienok na konci vety (ako bodka alebo otáznik), kedy je automaticky vytvorená medzera a nové slovo začína veľkým písmenom.
Každé slovo v slovníku má taktiež pridelený binárny kód vytvorený z viacej než 3 binárných znakov, takže každé písmeno má svoj unikátny binárny kód (napr. osembitový binárny kód). Tieto dve sady binárnych kódov (jeden s 3 a jeden s viacej než 3 binárnymi znakmi pre každý vstupný prvok) sú umiestnené vedľa seba v databáze.
Pri príjme údajov sú dáta dekódované tak, že trojbitový binárny kód môže byť použitý na z vyhľadanie trojbitového binárneho kódu v pamäťovom súbore počítača prijímajúceho dáta. Vedľa tohto kódu je binárny kód, ktorý obsahuje unikátny binárny kód pridelený pre každé písmeno. Text potom môže byť zobrazený a/alebo vytlačený z prijímajúceho počítača.
Keď je toto slovo prijímané, špecifické požadované slovo je nájdené vedľa slovného kódu prijatého pri prenose. Chyby pri prenose sú minimalizované použitím sady 3 jedničiek, 111, ako je uvedené vyššie, ktoré predstavujú medzeru medzi slovami a môžu byť taktiež použité ako kláves ku zmene sekvencie, keď prijímajúce zariadenie zaznamená 3 jedničky. Použitie tohto trojznakového bitu (111) obmedzuje omyly pri prenose na jediné slovo, ktoré bude omylom postihnuté.
Dáta môžu byť ďalej kompresované tým, že systém automaticky prekladá text do formátu používajúceho trojbitový binárny kód. Pre každé slovo budú v pamäti uložené najmenej 2 kódy: (1) trojbitový kód (kód s najvyšším stupňom kompresie) a (2) binárny kód s unikátnym kódom pre každé písmeno (ako napr. osembitový binárny kód). Pokiaľ je použitý slovný kód pre inú konfiguráciu klávesnice, tento slovný kód bude taktiež uložený v pamäti. Trojbitový binárny kód môže byť ďalej kompresovaný s použitím bežných kompresných techník.
Systém 100 môže byť ďalej konfigurovaný pre prekladanie, a to tak, že pre každé slovo v pamäti 12 je tu taktiež preložené slovo. Pamäť 12 môže byť usporiadaná napr. tak, ako ukazuje
Tabuľka 4, čo je založené na 8-klávesovej konfigurácii podľa Obr. 2(a). Používateľ môže zvoliť zobrazenie preloženého slova spoločne s anglickým slovom alebo namiesto neho.
Ta juľka 4
Kód Preferované slová Slová Preložené slová
3-5-7-7-2 house casa
Ako alternatíva môže byť cudzojazyčný slovník uložený v časti pamäte oddelenej od anglických slov. Používateľ potom môže dať systému pokyn na použitie cudzojazyčného slovníka, ak chce písať vo zvolenom jazyku. Napr. na písanie slova „casa“, čo je španielsky „dom“, používateľovi stačí napísať 1-1-7-1 (z konfigurácie klávesnice na Obr. 2(a)). Používateľ potom môže tlačiť napísaný dokument v jednom alebo všetkých jazykoch.
Okrem ukladania cudzích slov do pamäte môže byť tiež pre každé slovo v pamäti uložez ný digitalizovaný alebo vopred nahraný hlasový signál. Anglické slovo a/alebo preložené slovo môžu byť teda na pokyn používateľa počuteľné prehrávané. Pri inej aplikácii môže byť systém kombinovaný s bežnými systémami na rozpoznávanie hlasu k záznamom textu. Okrem toho sa potom môže používateľ vrátiť ku slovu, ktoré chce editovať, umiestniť naň kurzor a vysloviť žiadané slovo. Systém potrebuje iba porovnať vyslovené slovo so slovami priradenými k napísanému slovnému kódu, a nemusí ho porovnávať so všetkými slovami v slovníku.
Nasledujúce opisy a nákresy sú určené iba ako ilustrácie princípov tohto vynálezu. Vynález môže byť konfigurovaný v najrôznejších podobách a veľkostiach a nie je obmedzený na dimenzie prednostných aplikácií. Napr. výrazy „kláves,, a „klávesnica“, ktoré sa tu používajú, nemusia byť obmedzené na skupinu mechanických komponentov, ktoré sú fyzicky ovládané používateľom. Vstupný kód môže mať podobu opticky snímaných ručne písaných symbolov, kedy každý symbol predstavuje úder na klávesnici. Pri editovaní alebo zázname istých slov môže používateľ použiť bežné techniky rozpoznávania hlasu na vkladanie požadovaných slov do systému. Tým, ktorí majú skúsenosti v odbore, napadne mnoho možných aplikácií tohto vynálezu. Slovník môže byť napr. tématicky vymedzený. Obmedzením databázy slov sa ešte viacej zvýši rýchlosť písania.
Pamäťové tabuľky tohto vynálezu sa okrem toho dajú integrovať s informáciami v slovníku a s inými editovacími technikami, ktoré teraz existujú pre systémy spracovania textu. Stačí, keď je slovník aktualizovaný patričnými číselnými kódmi. Okrem toho je možné použiť „písaciu,, techniku na usporiadanie klávesov, a to pomocou bežných písacích nástrojov a/alebo snímacích písacích podložiek (tabletov), ktoré sú potom konfigurované tak, aby rozpoznali smer, zmenu f smeru a dĺžku úderu na kláves. Pre 6-klávesovú klávesnicu tu môže byť iba 6 rôznych smerov. Použitie rovnakého písmena viackrát po sebe môže byť indikované krúživým pohybom, dĺžkou pohybu alebo dĺžkou doby stlačenia klávesu.
Používateľ môže mať tiež možnosť používať klávesy a „0„ na výber jedného z viacej zobrazených písmen a/alebo slov. Dajme tomu napríklad, že používateľ musí vybrať jedno z 9 slov, zobrazených na obrazovke pre napísaný slovný kód. Tieto slová sú zobrazené nad aj pod východiskovým radom, tak, že východiskový rad je uprostred (preferované slovo je vo východiskovom rade a ostatné slová sú uvedené abecedne alebo podľa priority). Používateľ potom môže použiť kláves „+“, aby omedzil zobrazené slová na tie, ktoré sú zobrazené nad východiskovým radom (tu prvých päť slov), a vymazal ostatné slová z obrazovky. Päť zobrazených slov je potom zobrazených s východiskovým radom uprostred a používateľ môže použiť kláves na zvolenie slov zobrazených pod východiskovým radom, pokiaľ sa tam nachádza požadované slovo. Keď sa tak výber zúži na púhe 3 slová, je možné pomocou klávesu „+„ zvoliť slovo nad východiskovým radom a pomocou klávesu slovo pod východiskovým radom. Samozrejme, že je možné vždy zvoliť slovo vo východiskovom rade pomocou klávesu ENTER alebo tak, že používateľ pokračuje v písaní.
Vstupným kódom môžu byť opticky snímané ručne písané symboly, kedy každý symbol predstavuje úder na kláves, alebo môžu byť také ručne písané symboly prenášané pomocou dotykového pera (stylusu) a/alebo snímacej podložky (tabletu), ktoré prenášajú do počítača tvar symbolov; počítač teda rozpozná smer, zmenu smeru a dĺžku úderu. Usporiadanie písmen do skupín je prednostne založené na podobnosti tvaru písmen.
Ako ukazuje Tabuľka 5, písmená v prvom stĺpci sú podobné svojim tvarom symbolu v druhom stĺpci a je preto ľahké si ich zapamätať. Tabuľka 5 je tu iba pre ilustráciu a je možné použiť iné variácie.
Tabu ’ka5
StÍDec 1 t StÍDec 2
a, c, g, q c“ í?'—
b, d, h, i, k, t ľ* »1
e, p, r, s /“ jr
m, n - u.
u, v, w, x, y \“
0, z CC
fJJ í“
V každom z vyššie uvedených prípadov sú symboly v Stĺpci 2 jednoduchšie, kratšie a píšu sa rýchlejšie na snímacie podložky ako symboly v Stĺpci 1. Všetkých 26 písmen abecedy teda môže byť vyjadrených 7 až 9 symbolmi. Pochopiteľne je tu mnoho iných možností pre symboly, ako používanie „-“ pre písmeno „t„ alebo symbolu „n“ pre písmeno „h,,. Tiež písmeno „d„ môže byť vyjadrené symbolom „c“.
Je možné zvoliť aj iné symboly pre vyjadrenie písmen a dá sa použiť menší alebo väčší počet symbolov. Používateľ môže bud’to (1) zdvihnúť dotykové pero zo snímacej podložky na konci každého písmena, takže koniec slova je indikovaný použitím špeciálneho symbolu alebo úderom na kláves, alebo môže (2) udržovať dotykové pero v kontakte so snímacou podložkou až do konca písania slova, a keď ho zdvihne, je to znamenie pre vloženie medzery medzi slová. V prípadoch, kedy dotykové pero zostáva v kontakte so snímacou podložkou, je nevyhnutné zmeniť smer pohybu pre isté po sebe používané symboly, aby bolo jasné, kde jeden symbol končí a druhý začína. Napr. slovo „bit,, môže tak byť napísané pohybom pera v tvare zvislej čiary smerom nadol, potom je tento pohyb zopakovaný smerom nahor a potom znovu zopakovaný smerom nadol. Na druhej strane, ak zdvíha používateľ dotykové pero po každom symbole, slovo „bit,, bude napísané takto: „|||“.
Tiež zrkadlová podoba alebo obrátená pozícia môže byť použitá pre isté symboly, napr. v slovách ako „fina,,. To znamená, že po pohybe smerom nahor bude symbol „n“ vytvorený pohybom smerom nadol, v dôsledku čoho bude symbol „o“ predstavovať rovnakú sadu písmen. Ten istý postup je možné použiť aj pre symbol „ í“, ktorý sa stane symbolom „ l“.
Nie je dôvod obmedzovať tento vynález na uvedené špecifické príklady alebo na presnú konštrukciu a použitie, ako bolo ukázané a popísané vyššie. Tento systém môže byť použitý s jedným alebo so všetkými možnými jazykmi, s počtom písmen zodpovedajúcim danému jazyku a s počtom vstupných prvkov alebo klávesov, ktorý je menší než počet písmen v tej ktorej abecede. Môžu byť použité všetky modifikácie a ekvivalenty vhodné v rámci tohto vynálezu.

Claims (46)

1. Spôsob umožňujúci vytváranie textu z písmen abecedy pomocou systému, ktorý sa skladá z počítača, pamäte, displejového zariadenia a vstupného zariadenia, zahrnujúci množstvo vstupných prvkov volených používateľom, pričom súčasti tohto spôsobu sú nasledujúce: definícia sady plurálnych vstupných prvkov;
priradenie viacej písmen abecedy jednotlivým vstupným prvkom tejto sady tak, že aspoň jeden vstupný prvok alebo kombinácia vstupných prvkov, zodpovedá skupine písmen;
priradenie nie viacej než jedného vstupného prvkového kódu najmenej jednému z vyššie uvedených vstupných prvkov alebo kombinácii vstupných prvkov, spojenej so skupinou písmen;
uloženie slov tvorených písmenami abecedy a slovnými kódmi v pamäti, pričom každý zo slovných kódov je tvorený sériou jedného alebo viacej vstupných prvkových kódov a každý zo slovných kódov je priradený k najmenej jednému slovu;
detekcia aspoň jedného zo vstupných prvkov zvolených používateľom;
vytvorenie slovného kódu tvoreného sériami jedného alebo viacerých vstupných prvkových kódov, pričom každý vstupný prvkový kód je spojený s každým zvoleným vstupným prvkom;
prehľadávanie dát uložených v pamäti a nájdenie aspoň jedného slovného kódu spojeného s každým vytvoreným slovným kódom; a zobrazenie najmenej jedného zo slov spojených s každým slovným kódom, nájdeným v pamäti, na displejovom zariadení.
2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že okrem toho zahrnuje kroky umožňujúce používateľovi zvoliť aspoň jedno zo zobrazených slov a vymazať z displeja všetky ostatné slová, ktoré neboli zvolené.
3. Spôsob podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že sa po zvolení jedného zo zobrazených slov operátorom systém vracia k detegovaniu aspoň jedného vstupného prvku.
4. Spôsob podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že sa krok, umožňujúci používateľovi výber aspoň jedného zo zobrazených slov, skladá z jednotlivých krokov na zobrazenie číselného identifikátora spojeného s každým zobrazeným slovom a umožnenie používateľovi výber zobrazeného slova pomocou voľby príslušného číselného identifikátora, alebo je to krok, ktorý používateľovi dovoľuje zdôrazniť jedno zo zobrazených slov, alebo je to krok, ktorý používateľovi dovoľuje prehliadať zobrazené slová posúvaním po obrazovke.
z
5. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že naviac zahrnuje, ako odpoveď na vyššie uvedené detegovanie, krok zobrazenia každého písmena spojeného so zvoleným vstupným prvkom.
6. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že naviac zahrnuje krok, ktorý dovoľuje používateľovi definovať nové slovo, ktoré má byť uložené do pamäte v spojení s vytvoreným slovným kódom.
7. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že vstupné zariadenie je v diaľkovom spojení s pamäťou.
8. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že priraďovací krok znamená priraďovanie písmen desiatim až pätnástim vstupným prvkom tak, aby vstupné zariadenie mohlo byť ovládané jednou rukou.
9. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že priraďovací krok zahrnuje priraďovanie písmen trinástim až sedemnástim vstupným prvkom tak, aby vstupné zariadenie mohlo byť ovládané oboma rukami.
10. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že krok hľadania v pamäti spočíva v nachádzaní možných slovných kódov spojených s každým vytvoreným slovným kódom, pričom počiatočné série vstupných prvkov možných slovných kódov zodpovedajú vytvorenému slovnému kódu.
/
11. Spôsob umožňujúci, aby text skladajúci sa z písmen abecedy bol vytváraný na displejovom zariadení pomocou systému, ktorý sa skladá z počítača, úložnej pamäte, displejového zariadenia a vstupného zariadenia vrátane množstva používateľom volených vstupných prvkov, pričom súčasti tohto spôsobu sú nasledujúce:
definovanie sady plurálnych vstupných prvkov v počte, ktorý je nižší než celkový počet písmen abecedy;
priradenie písmen abecedy vstupným prvkom tejto sady tak, že každý vstupný prvok má priradené jedno alebo viacej písmen a k najmenej jednému zo vstupných prvkov je priradených viacej písmen;
priradenie najmenej jedného vstupného prvkového kódu ku každému vstupnému prvku tejto sady tak, že nie viacej než jeden prvkový kód je priradený ku každej zo skupín uvedených vstupných prvkov s viacej písmenami;
uschovanie zoznamu slov vytvorených z písmen abecedy alebo slovných kódov v pamäti, pričom každý zo slovných kódov je tvorený zo sérií jedného alebo viacej vstupných prvkových kódov, každý z týchto slovných kódov má priradené aspoň jedno slovo a najmenej jeden z týchto slovných kódov má priradené viacej než jedno slovo;
čítanie sérií jedného alebo viacej vstupných prvkov zvolených používateľom a zachovanie série vstupných prvkových kódov vytvorených z každého zo vstupných prvkových kódov spojených s každým zo zvolených vstupných prvkov;
rozhodnutie o dokončení slova a vytvorenie slovného kódu tvoreného sériou vstupných prvkových kódov priradených ku každému zo zvolených vstupných prvkov;
prehľadávanie dát uložených v pamäti a nájdenie aspoň jedného slovného kódu spojeného s každým vytvoreným slovným kódom;
zobrazenie najmenej jedného zo slov spojených s každým slovným kódom, nájdeným v pamäti, na displejovom zariadení; a umožnenie používateľovi definovať nové slovo, ktoré má byť uložené v pamäti v spojení s vytvoreným slovným kódom.
12. Spôsob podľa nároku 11, vyznačujúci sa tým, že okrem toho zahrnuje kroky umožňujúce používateľovi zvoliť aspoň jedno zo zobrazených slov a vymazať z displeja všetky ostatné slová, ktoré neboli zvolené.
13. Spôsob podľa nároku 11, vyznačujúci sa tým, že krok, v rámci ktorého používateľ definuje nové slovo, zahrnuje kroky na zobrazenie každého písmena abecedy priradeného ku každému zo vstupných prvkov zvolených používateľom, a na umožnenie používateľovi zvoliť aspoň jedno zo zobrazených písmen na vytvorenie nového slova.
14. Spôsob podľa nároku 11, vyznačujúci sa tým, že zahrnuje ďalej, ako odpoveď na vyššie uvedené detegovanie, krok zobrazenia každého písmena spojeného so zvoleným vstupným prvkom.
15. Spôsob umožňujúci vytváranie textu z písmen abecedy pomocou systému, ktorý sa skladá z počítača, pamäti, displejového zariadenia a vstupného zariadenia, zahrnujúceho množstvo vstupných prvkov volených používateľom, pričom súčasti tohto spôsobu sú nasledujúce: definícia sady plurálnych vstupných prvkov;
priradenie viacej písmen abecedy jednotlivým vstupným prvkom tejto sady tak, že aspoň jeden vstupný prvok je priradený skupine písmen;
priradenie nie viacej než jedného vstupného prvkového kódu najmenej jednému z vyššie uvedených vstupných prvkov spojenému so skupinou písmen;
uloženie slov tvorených písmenami abecedy a slovnými kódmi v pamäti, pričom každý zo z slovných kódov je tvorený sériou jedného alebo viacej vstupných prvkových kódov a každý zo slovných kódov je priradený k najmenej jednému slovu;
detekcia aspoň jedného zo vstupných prvkov zvolených používateľom;
vytvorenie viacej slovných kódov, z ktorých každý sa skladá zo série jedného alebo viacej vstupných prvkových kódov, pričom každý vstupný prvkový kód je spojený s každým zvoleným vstupným prvkom;
prehľadávanie dát uložených v pamäti a nájdenie aspoň jedného slovného kódu spojeného s každým vytvoreným slovným kódom;
zobrazenie najmenej jedného zo slov spojených s každým slovným kódom, nájdeným v pamäti, na displejovom zariadení; a možnosť používateľa zvoliť aspoň jedno zo zobrazených slov a vymazať z displeja všetky ostatné slová a písmená, ktoré neboli zvolené.
16. Spôsob podľa nároku 15, vyznačujúci sa tým, že ďalej zahrnuje krok, ktorý dovoľuje používateľovi pridať k zoznamu slov aspoň jedno nové slovo.
17. Spôsob podľa nároku 15, vyznačujúci sa tým, že ďalej zahrnuje, ako odpoveď na vyššie uvedenú detekciu, krok zobrazenia každého písmena spojeného so zvoleným vstupným prvkom.
18. Zariadenie umožňujúce vytváranie textu na displeji, pričom súčasti zariadenia sú nasledujúce: vstupné zariadenie zahrnujúce súbor klávesov, pričom aspoň jednému z klávesov je priradené viacej písmen;
prostriedky na detekciu voľby sekvencie jedného alebo viacej úderov na klávesnicu a na zobrazenie aspoň jedného z písmen priradených ku každému zo zvolených klávesov na displeji;
r pamäť na uloženie súboru slov, z ktorých každé je spojené so slovným kódom predstavujúcim sekvenciu jedného alebo viacej úderov, pričom každý slovný kód je spojený s jedným alebo viacej slovami a aspoň jedna skupina týchto slovných kódov je spojená s viacej než jedným slovom;
vyhľadávacie prostriedky na porovnanie detegovanej sekvencie úderov so slovnými kódmi uloženými v pamäti a na voľbu slovného kódu spojeného s detegovanou sekvenciou úderov;
prostriedky na zobrazenie najmenej jedného zo slov spojených so zvoleným slovným kódom na displejovom zariadení; a prostriedky na voľbu aspoň jedného zo zobrazených slov a vymazanie z displeja všetkých ostatných slov, ktoré neboli zvolené.
19. Zariadenie podľa nároku 18, vyznačujúce sa tým, že ďalej zahrnuje prostriedky pre nájdenie v pamäti všetkých slov spojených s uvedeným vytvoreným slovným kódom a ich zobrazenie v menšom počte, než je celkový počet všetkých slov spojených s týmto slovným kódom, ako aj prostriedky umožňujúce používateľovi voľbu aspoň jedného zo zobrazených slov a vymazanie z displeja všetkých ostatných slov, ktoré neboli zvolené.
20. Zariadenie podľa nároku 18, vyznačujúce sa tým, že prostriedky na zobrazenie zahrnujú tiež prostriedky na zobrazenie číselného identifikátora príslušného k zobrazenému slovu, a prostriedky na voľbu tiež zahrnujú prostriedky pre výber jedného zo zobrazených slov pomocou výberu zodpovedajúceho číselného identifikátora.
21. Zariadenie podľa nároku 18, vyznačujúce sa tým, že prostriedky na voľbu zahrnujú tiež prostriedky dovoľujúce používateľovi zdôrazniť jedno zo zobrazených slov.
22. Spôsob umožňujúci vytváranie textu z písmen abecedy pomocou systému, ktorý sa skladá z z počítača, pamäti, displejového zariadenia a vstupného zariadenia, zahrnujúceho množstvo vstupných prvkov volených používateľom, pričom súčasti tohto spôsobu sú nasledujúce: definícia sady plurálnych vstupných prvkov, pričom táto sada plurálnych vstupných prvkov má štrnásť alebo viacej vstupných prkov;
priradenie viacej písmen abecedy jednotlivým vstupným prvkom tejto sady tak, že aspoň jeden vstupný prvok je priradený skupine písmen;
priradenie nie viacej než jedného vstupného prvkového kódu najmenej jednému z vyššie uvedených vstupných prvkov spojeného so skupinou písmen;
uloženie slov tvorených písmenami abecedy a slovnými kódmi v pamäti, pričom každý zo slovných kódov je tvorený sériou jedného alebo viacej vstupných prvkových kódov a každý zo slovných kódov je priradený k najmenej jednému slovu;
detekcia aspoň jedného zo vstupných prvkov zvolených používateľom;
vytvorenie slovného kódu, skladajúceho sa zo série jedného alebo viacej vstupných prvkových kódov, pričom každý vstupný prvkový kód je spojený s každým zvoleným vstupným prvkom;
prehľadávanie dát uložených v pamäti a nájdenie aspoň jedného slovného kódu spojeného s každým vytvoreným slovným kódom;
zobrazenie najmenej jedného zo slov spojených s každým slovným kódom, nájdeným v pamäti, na displejovom zariadení;
23. Spôsob podľa nároku 22, vyznačujúci sa tým, že ďalej zahrnuje možnosť používateľa zvoliť aspoň jedno zo zobrazených slov a vymazať z displeja všetky ostatné slová a písmená, ktoré neboli zvolené.
24. Spôsob podľa nároku 23, vyznačujúci sa tým, že ďalej zahrnuje, ako odpoveď na vyššie uvedenú detekciu, krok zobrazenia každého písmena spojeného so zvoleným vstupným prvkom.
25. Spôsob umožňujúci vytváranie textu z písmen abecedy pomocou systému, ktorý sa skladá z počítača, pamäte, displejového zariadenia a vstupného zariadenia, zahrnujúceho množstvo vstupných prvkov ovládaných používateľom, pričom súčasti tohto spôsobu sú nasledujúce: definícia sady plurálnych vstupných prvkov;
priradenie viacej písmen abecedy jednotlivým vstupným prvkom tejto sady tak, že aspoň jeden vstupný prvok je priradený skupine písmen;
priradenie nie viacej než jedného vstupného prvkového kódu najmenej jednému z vyššie uvedených vstupných prvkov spojeného so skupinou písmen;
detekcia aspoň jedného zo vstupných prvkov zvolených používateľom; a zobrazenie najmenej jedného zo slov spojených s každým slovným kódom, nájdeným v pamäti, na displejovom zariadení.
26. Spôsob podľa nároku 25, vyznačujúci sa tým, že naviac zahrnuje tieto kroky:
uloženie slov tvorených písmenami abecedy a slovnými kódmi v pamäti, pričom každý zo slovných kódov je tvorený sériou jedného alebo viacej vstupných prvkových kódov a každý zo slovných kódov je priradený k najmenej jednému slovu;
vytvorenie slovného kódu, ako odpoveď na každý detegovaný vstupný prvok zvolený používateľom, skladajúceho sa zo série jedného alebo viacej vstupných prvkových kódov, pričom každý vstupný prvkový kód je spojený s každým zvoleným vstupným prvkom;
prehľadávanie dát uložených v pamäti a nájdenie aspoň jedného slovného kódu spojeného s každým vytvoreným slovným kódom;
zobrazenie najmenej jedného zo slov spojených s každým slovným kódom, nájdeným v pamäti, na displejovom zariadení.
27. Spôsob podľa nároku 25, vyznačujúci sa tým, že krok hľadania v pamäti spočíva v nachádzaní možných slovných kódov spojených s každým vytvoreným slovným kódom, pričom série vstupných prvkov možných slovných kódov zodpovedajú vytvorenému slovnému kódu.
28. Spôsob podľa nároku 25, vyznačujúci sa tým, že krok zobrazovania spočíva v zobrazovaní iba tých písmen, ktoré sú spojené so zvolenými vstupnými prvkovými kódmi, tvoriacich série písmen tvoriacich aspoň sčasti slovo.
29. Spôsob podľa nároku 25, vyznačujúci sa tým, že naviac zahrnuje krok, ktorý dovoľuje používateľovi definovať nové slovo, ktoré má byť uložené do pamäte v spojení s vytvoreným slovným kódom.
30. Spôsob podľa nároku 29, vyznačujúci sa tým, že naviac zahrnuje krok uloženia nového slova do pamäte v spojení so slovným kódom, predstavujúcim sériu vstupných prvkov zvolených používateľom.
31. Spôsob podľa nároku 29, vyznačujúci sa tým, že krok, v rámci ktorého používateľ definuje nové slovo, zahrnuje kroky na zobrazenie každého písmena abecedy priradeného ku každému zo vstupných prvkov zvolených používateľom, a na umožnenie používateľovi zvoliť aspoň jedno zo zobrazených písmen na vytvorenie nového slova.
32. Spôsob podľa nároku 25, vyznačujúci sa tým, že ďalej zahrnuje kroky umožňujúce používateľovi zvoliť aspoň jedno zo zobrazených písmen a vymazať z displeja všetky ostatné písmená, ktoré neboli zvolené.
33. Spôsob podľa nároku 32, vyznačujúci sa tým, že krok, umožňujúci používateľovi voľbu, spočíva v tom, že používateľ presunie jedno zo zobrazených slov do východiskového radu.
34. Spôsob podľa nároku 25, vyznačujúci sa tým, že ďalej zahrnuje, ako odpoveď na vyššie uvedené detegovanie, krok vymazania všetkých skôr zobrazených písmen z displeja.
35. Spôsob podľa nároku 25, vyznačujúci sa tým, že krok zobrazenia spočíva v zobrazení písmen vedľa seba, pričom všetky sekvencie spojené s rovnakým slovným kódom sú vo východiskovom rade a v rade pod nimi sú slová písané do východiskového radu.
36. Spôsob podľa nároku 26, vyznačujúci sa tým, že ďalej zahrnuje kroky detekcie dokončenia písania slova a presunu, po detekcii dokončenia slova, aspoň jedného zo zobrazených slov do východiskového radu.
37. Spôsob podľa nároku 36, vyznačujúci sa tým, že ďalej zahrnuje krok rozpoznania slova alebo slov vo východiskovom rade, ako slov zvolených a vymazanie všetkých ostatných, nezvolených slov.
38. Spôsob podľa nároku 25, vyznačujúci sa tým, že vstupné zariadenie je v diaľkovom spojení s pamäťou.
I
39. Spôsob podľa nároku 26, vyznačujúci sa tým, že ďalej zahrnuje krok rozpoznania dokončenia písania slova, ak je zvoleným vstupným prvkom medzera, interpunkcia alebo pokyn pre nový riadok.
40. Spôsob podľa nároku 26, vyznačujúci sa tým, že krok hľadania v pamäti spočíva v nachádzaní možných slovných kódov spojených s každým vytvoreným slovným kódom, pričom sé- z rie vstupných prvkov možných slovných kódov zodpovedajú vytvorenému slovnému kódu.
41. Spôsob podľa nároku 32, vyznačujúci sa tým, že krok, umožňujúci používateľovi zvoliť aspoň jedno zo zobrazených slov, spočíva v krokoch na zobrazenie číselného identifikátora príslušného ku každému zobrazenému slovu, a umožnenie používateľovi vybrať jedno zo zobrazených slov pomocou výberu zodpovedajúceho číselného identifikátoru, alebo kroku, ktorý mu umožňuje zdôrazniť jedno zo zobrazených slov, alebo z kroku, ktorý umožňuje používateľovi „posúvať sa“ po zobrazených slovách.
42. Spôsob podľa nároku 26, vyznačujúci sa tým, že ďalej zahrnuje kroky definovania aspoň jedného zo slov uložených v pamäti ako preferovaného slova a určenie, či je nájdený slovný kód priradený k niektorému preferovanému slovu a pokiaľ áno, zobrazenie aspoň jedného z preferovaných slov na displejovom zariadení.
43. Spôsob podľa nároku 25, vyznačujúci sa tým, že vstupným zariadením je klávesnica typu QWERTY.
44. Spôsob podľa nároku 25, vyznačujúci sa tým, že vstupným zariadením je klávesnica na písanie jednou rukou.
45. Spôsob umožňujúci vytváranie textu z písmen abecedy pomocou systému, ktorý sa skladá z počítača, pamäte, displejového zariadenia a vstupného zariadenia, zahrnujúceho množstvo vstupných prvkov ovládaných používateľom, pričom súčasti tohto spôsobu sú nasledujúce: definícia sady plurálnych vstupných prvkov;
priradenie viacej písmen abecedy jednotlivým vstupným prvkom tejto sady tak, že aspoň jeden vstupný prvok je priradený skupine písmen;
f priradenie nie viacej než jedného vstupného prvkového kódu najmenej jednému z vyššie uvedených vstupných prvkov spojeného so skupinou písmen;
uloženie slov tvorených písmenami abecedy a slovnými kódmi v pamäti, kde každý zo slovných kódov je tvorený sériou jedného alebo viacej vstupných prvkových kódov a každý zo slovných kódov je priradený k najmenej jednému slovu, pričom krok priraďovania skupín písmen je založený na počte slov, tvorených rôznymi kombináciami písmen, na minimalizáciu počtu slov spojených s rovnakým slovným kódom;
detekcia aspoň jedného zo vstupných prvkov zvolených používateľom;
vytvorenie slovného kódu, tvoreného sériami jedného alebo viacej vstupných prvkových kódov, pričom každý vstupný prvkový kód je spojený s každým zvoleným vstupným prvkom;
prehľadávanie dát uložených v pamäti a nájdenie aspoň jedného slovného kódu spojeného s každým vytvoreným slovným kódom; a zobrazenie najmenej jedného zo slov spojených s každým slovným kódom, nájdeným v pamäti, na displejovom zariadení.
46. Spôsob podľa nároku 45, vyznačujúci sa tým, že krok hľadania v pamäti spočíva v nachádzaní možných slovných kódov spojených s každým vytvoreným slovným kódom, pričom po-
OBR.2(a)
_ CM U. S--- r ý— V lu \-X=ľ ./ £-271Ĺ~/ to eo . £ u. u. . C k V x Y X X~X u. X—J < 2-Σ n u Soť—. 7 v ?-v> ·-7 -y > in rx σ> u. u . u -\Y X Y—X V ~X_
0BR.2(b)
CM U_ >=$ 7c= ’C- U -S— <0 1 ! u. i X X—x 2^=7 CO b. x—X ΤτΊ X—k Z—S C z n u 7^ςς/ <n I u. ! ž=7 r* u. 7*=/ O) L·.
v-x
OBR. 4(a)
ZOBRAZENIE
Správy
324 i
ZOBRAZENIE SLOVA
CHOD
304
ZMENA
SLOVA
SK235-99A 1996-08-29 1997-08-28 Speed typing apparatus and method SK23599A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/705,093 US5664896A (en) 1996-08-29 1996-08-29 Speed typing apparatus and method
PCT/US1997/015154 WO1998008688A1 (en) 1996-08-29 1997-08-28 Speed typing apparatus and method

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK23599A3 true SK23599A3 (en) 2000-03-13

Family

ID=24832012

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK235-99A SK23599A3 (en) 1996-08-29 1997-08-28 Speed typing apparatus and method

Country Status (28)

Country Link
US (1) US5664896A (sk)
EP (1) EP1007367A4 (sk)
JP (1) JP2001500646A (sk)
KR (1) KR20000035960A (sk)
CN (1) CN1228737A (sk)
AR (1) AR009475A1 (sk)
AU (1) AU4167397A (sk)
BG (1) BG103283A (sk)
BR (1) BR9713181A (sk)
CA (1) CA2263498A1 (sk)
CO (1) CO4810263A1 (sk)
CZ (1) CZ61799A3 (sk)
EA (1) EA199900237A1 (sk)
HU (1) HUP0000451A3 (sk)
IL (1) IL128758A0 (sk)
MA (1) MA24357A1 (sk)
MY (1) MY133770A (sk)
NO (1) NO990902D0 (sk)
NZ (1) NZ334118A (sk)
PA (1) PA8437101A1 (sk)
PE (1) PE93698A1 (sk)
PL (1) PL332032A1 (sk)
SK (1) SK23599A3 (sk)
TR (1) TR199900427T2 (sk)
TW (1) TW359793B (sk)
UY (1) UY24684A1 (sk)
WO (1) WO1998008688A1 (sk)
ZA (1) ZA977801B (sk)

Families Citing this family (105)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR100402252B1 (ko) 1995-07-26 2004-01-24 테직 커뮤니케이션 인코포레이티드 감축된 키보드 명료화 시스템
GB2313939B (en) * 1996-06-03 2000-09-13 Ibm Word processing
JP3282976B2 (ja) * 1996-11-15 2002-05-20 株式会社キングジム 文字情報処理装置及び方法
US5953541A (en) * 1997-01-24 1999-09-14 Tegic Communications, Inc. Disambiguating system for disambiguating ambiguous input sequences by displaying objects associated with the generated input sequences in the order of decreasing frequency of use
EP0860765A1 (de) * 1997-02-19 1998-08-26 Stephan Dipl.-Ing. Helmreich Eingabevorrichtung und -verfahren für Datenverarbeitungsvorrichtungen
EP1018069B1 (en) * 1997-09-25 2002-07-24 Tegic Communications, Inc. Reduced keyboard disambiguating system
EP1248183B1 (en) * 1997-09-25 2012-07-04 Tegic Communications, Inc. Reduced keyboard disambiguating system
US5945928A (en) * 1998-01-20 1999-08-31 Tegic Communication, Inc. Reduced keyboard disambiguating system for the Korean language
US8938688B2 (en) 1998-12-04 2015-01-20 Nuance Communications, Inc. Contextual prediction of user words and user actions
US7881936B2 (en) 1998-12-04 2011-02-01 Tegic Communications, Inc. Multimodal disambiguation of speech recognition
US6636162B1 (en) 1998-12-04 2003-10-21 America Online, Incorporated Reduced keyboard text input system for the Japanese language
US7679534B2 (en) 1998-12-04 2010-03-16 Tegic Communications, Inc. Contextual prediction of user words and user actions
US7712053B2 (en) 1998-12-04 2010-05-04 Tegic Communications, Inc. Explicit character filtering of ambiguous text entry
US6646573B1 (en) 1998-12-04 2003-11-11 America Online, Inc. Reduced keyboard text input system for the Japanese language
US7720682B2 (en) * 1998-12-04 2010-05-18 Tegic Communications, Inc. Method and apparatus utilizing voice input to resolve ambiguous manually entered text input
USRE43082E1 (en) 1998-12-10 2012-01-10 Eatoni Ergonomics, Inc. Touch-typable devices based on ambiguous codes and methods to design such devices
FR2787213B1 (fr) * 1998-12-11 2001-08-10 Timothy Russell Scanlan Un systeme d'entree de texte pour les ordinateurs a stylo ou les stylos electroniques
AU760904B2 (en) * 1999-01-26 2003-05-22 Marvin R. Blumberg Speed typing apparatus and method
US7506252B2 (en) * 1999-01-26 2009-03-17 Blumberg Marvin R Speed typing apparatus for entering letters of alphabet with at least thirteen-letter input elements
US6770572B1 (en) 1999-01-26 2004-08-03 Alliedsignal Inc. Use of multifunctional si-based oligomer/polymer for the surface modification of nanoporous silica films
GB2347247A (en) * 1999-02-22 2000-08-30 Nokia Mobile Phones Ltd Communication terminal with predictive editor
GB2347239B (en) * 1999-02-22 2003-09-24 Nokia Mobile Phones Ltd A communication terminal having a predictive editor application
US6556841B2 (en) 1999-05-03 2003-04-29 Openwave Systems Inc. Spelling correction for two-way mobile communication devices
US7286115B2 (en) * 2000-05-26 2007-10-23 Tegic Communications, Inc. Directional input system with automatic correction
US7750891B2 (en) 2003-04-09 2010-07-06 Tegic Communications, Inc. Selective input system based on tracking of motion parameters of an input device
EP1192716B1 (en) * 1999-05-27 2009-09-23 Tegic Communications, Inc. Keyboard system with automatic correction
US7610194B2 (en) * 2002-07-18 2009-10-27 Tegic Communications, Inc. Dynamic database reordering system
US7030863B2 (en) 2000-05-26 2006-04-18 America Online, Incorporated Virtual keyboard system with automatic correction
US7821503B2 (en) 2003-04-09 2010-10-26 Tegic Communications, Inc. Touch screen and graphical user interface
JP2001034399A (ja) 1999-07-22 2001-02-09 Matsushita Electric Ind Co Ltd 数字キーによる中国語住所入力方法
US6922810B1 (en) * 2000-03-07 2005-07-26 Microsoft Corporation Grammar-based automatic data completion and suggestion for user input
US6741235B1 (en) 2000-06-13 2004-05-25 Michael Goren Rapid entry of data and information on a reduced size input area
US20020021311A1 (en) * 2000-08-14 2002-02-21 Approximatch Ltd. Data entry using a reduced keyboard
FR2818399B1 (fr) * 2000-12-20 2006-05-19 Sagem Dispositif de saisie de caracteres alphanumeriques
GB0103053D0 (en) * 2001-02-07 2001-03-21 Nokia Mobile Phones Ltd A communication terminal having a predictive text editor application
ATE286294T1 (de) * 2001-03-29 2005-01-15 Koninkl Philips Electronics Nv Synchronisierung eines audio- und eines textcursors während der editierung
JP4084582B2 (ja) * 2001-04-27 2008-04-30 俊司 加藤 タッチ式キー入力装置
EP1399803B1 (en) * 2001-06-12 2010-06-09 Research In Motion Limited Portable electronic device with keyboard
CZ298195B6 (cs) * 2001-06-20 2007-07-18 Zpusob kódování textových znaku s vyuzitím vektoru
US7761175B2 (en) 2001-09-27 2010-07-20 Eatoni Ergonomics, Inc. Method and apparatus for discoverable input of symbols on a reduced keypad
CN101017407A (zh) 2001-12-21 2007-08-15 捷讯研究有限公司 带键盘的手持式电子设备
US7083342B2 (en) 2001-12-21 2006-08-01 Griffin Jason T Keyboard arrangement
SG125895A1 (en) * 2002-04-04 2006-10-30 Xrgomics Pte Ltd Reduced keyboard system that emulates qwerty-type mapping and typing
US7190351B1 (en) 2002-05-10 2007-03-13 Michael Goren System and method for data input
US8583440B2 (en) 2002-06-20 2013-11-12 Tegic Communications, Inc. Apparatus and method for providing visual indication of character ambiguity during text entry
EP1452951A1 (en) * 2003-02-28 2004-09-01 Siemens Mobile Communications S.p.A. A system for text input in reduced keyboard terminals
DE10316808A1 (de) * 2003-04-11 2004-11-04 Siemens Ag Texteingabe für ein mobiles Endgerät
CA2522604A1 (en) * 2003-04-18 2004-11-04 Benjamin Firooz Ghassabian Systems to enhance data entry in mobile and fixed environment
US7081837B2 (en) * 2003-04-24 2006-07-25 Taylor Bollman Compressed standardized keyboard
US7310053B2 (en) * 2003-04-24 2007-12-18 Taylor Bollman Compressed standardized keyboard
EP1652310A4 (en) * 2003-07-17 2007-11-14 Xrgomics Pte Ltd METHOD FOR ENTERING TEXT BY CHOOSING LETTERS AND WORDS FOR REDUCED KEYBOARDS AND KEYBOARD SYSTEMS
US8200865B2 (en) 2003-09-11 2012-06-12 Eatoni Ergonomics, Inc. Efficient method and apparatus for text entry based on trigger sequences
KR100573768B1 (ko) * 2003-09-24 2006-04-25 삼성전자주식회사 디스플레이 장치
GB2425510A (en) 2003-12-31 2006-11-01 Research In Motion Ltd Keyboard arrangement
US20050192802A1 (en) * 2004-02-11 2005-09-01 Alex Robinson Handwriting and voice input with automatic correction
US20050188330A1 (en) * 2004-02-20 2005-08-25 Griffin Jason T. Predictive text input system for a mobile communication device
US7389124B2 (en) 2004-06-02 2008-06-17 Research In Motion Limited Handheld electronic device with text disambiguation
US7091885B2 (en) 2004-06-02 2006-08-15 2012244 Ontario Inc. Handheld electronic device with text disambiguation
US7289044B2 (en) 2004-06-02 2007-10-30 Research In Motion Limited Handheld electronic device with text disambiguation
US8095364B2 (en) 2004-06-02 2012-01-10 Tegic Communications, Inc. Multimodal disambiguation of speech recognition
US7312726B2 (en) 2004-06-02 2007-12-25 Research In Motion Limited Handheld electronic device with text disambiguation
US8060138B2 (en) 2004-06-02 2011-11-15 Research In Motion Limited Handheld electronic device and associated method employing a multiple-axis input device and providing a learning function in a text disambiguation environment
US7333085B2 (en) 2004-06-02 2008-02-19 Research In Motion Limited Handheld electronic device with text disambiguation
EP1603016A1 (en) * 2004-06-02 2005-12-07 2012244 Ontario Inc. Handheld electronic device with text disambiguation
US8504369B1 (en) 2004-06-02 2013-08-06 Nuance Communications, Inc. Multi-cursor transcription editing
EP1603019A1 (en) * 2004-06-02 2005-12-07 2012244 Ontario Inc. Handheld electronic device with text disambiguation
US9075449B2 (en) 2004-06-02 2015-07-07 Blackberry Limited Handheld electronic device and associated method employing a multiple-axis input device and selectively disabling disambiguation
EP1603018B1 (en) * 2004-06-02 2018-05-16 BlackBerry Limited Handheld electronic device with text disambiguation
US7324083B2 (en) 2004-06-02 2008-01-29 Research In Motion Limited Handheld electronic device with text disambiguation
US8542132B2 (en) 2004-06-02 2013-09-24 Blackberry Limited Handheld electronic device and associated method employing a multiple-axis input device and using non-edited characters as context in text disambiguation
EP1603021A1 (en) * 2004-06-02 2005-12-07 2012244 Ontario Inc. Handheld electronic device with text disambiguation
US20060003296A1 (en) * 2004-06-21 2006-01-05 David Dockterman System and method for assessing mathematical fluency
US20070192711A1 (en) * 2006-02-13 2007-08-16 Research In Motion Limited Method and arrangement for providing a primary actions menu on a handheld communication device
US8064946B2 (en) 2004-06-21 2011-11-22 Research In Motion Limited Handheld wireless communication device
US8463315B2 (en) 2004-06-21 2013-06-11 Research In Motion Limited Handheld wireless communication device
US7439959B2 (en) 2004-07-30 2008-10-21 Research In Motion Limited Key arrangement for a keyboard
EP1630648A1 (en) * 2004-08-31 2006-03-01 2012244 Ontario Inc. Handheld electronic device with text disambigation
US8237663B2 (en) 2004-08-31 2012-08-07 Research In Motion Limited Handheld electronic device with text disambiguation
US7646375B2 (en) 2004-08-31 2010-01-12 Research In Motion Limited Handheld electronic device with text disambiguation
EP1630647A1 (en) * 2004-08-31 2006-03-01 2012244 Ontario Inc. Handheld electronic device with text disambiguation
US7698123B2 (en) 2004-08-31 2010-04-13 Research In Motion Limited Handheld electronic device with text disambiguation
US7952496B2 (en) 2004-08-31 2011-05-31 Research In Motion Limited Handheld electronic device and associated method employing a multiple-axis input device and reinitiating a text disambiguation session upon returning to a delimited word
EP1637977A1 (en) * 2004-09-21 2006-03-22 Research In Motion Limited Mobile wireless communiations device providing enhanced predictive word entry and related methods
US20060063558A1 (en) * 2004-09-21 2006-03-23 Research In Motion Limited Mobile wireless communications device providing enhanced predictive word entry and related methods
US7836412B1 (en) 2004-12-03 2010-11-16 Escription, Inc. Transcription editing
US20080138135A1 (en) * 2005-01-27 2008-06-12 Howard Andrew Gutowitz Typability Optimized Ambiguous Keyboards With Reduced Distortion
US7215258B2 (en) * 2005-02-22 2007-05-08 Research In Motion Limited Handheld electronic device having reduced keyboard and multiple password access, and associated methods
EP1752862A1 (en) * 2005-07-28 2007-02-14 2012244 Ontario Inc. Handheld electronic device with disambiguation of compound word text input
US7583205B2 (en) 2005-07-28 2009-09-01 Research In Motion Limited Handheld electronic device with disambiguation of compound word text input
EP1755020A1 (en) * 2005-07-28 2007-02-21 2012244 Ontario Inc. Handheld electronic device with disambiguation of compound word text input
US7573404B2 (en) 2005-07-28 2009-08-11 Research In Motion Limited Handheld electronic device with disambiguation of compound word text input employing separating input
US20070076862A1 (en) * 2005-09-30 2007-04-05 Chatterjee Manjirnath A System and method for abbreviated text messaging
US8537117B2 (en) * 2006-02-13 2013-09-17 Blackberry Limited Handheld wireless communication device that selectively generates a menu in response to received commands
US7477165B2 (en) * 2006-04-06 2009-01-13 Research In Motion Limited Handheld electronic device and method for learning contextual data during disambiguation of text input
US8065135B2 (en) * 2006-04-06 2011-11-22 Research In Motion Limited Handheld electronic device and method for employing contextual data for disambiguation of text input
US20070256029A1 (en) * 2006-05-01 2007-11-01 Rpo Pty Llimited Systems And Methods For Interfacing A User With A Touch-Screen
US7683886B2 (en) 2006-09-05 2010-03-23 Research In Motion Limited Disambiguated text message review function
EP1898299A1 (en) * 2006-09-05 2008-03-12 Research In Motion Limited Disambiguated text message review function
US8201087B2 (en) 2007-02-01 2012-06-12 Tegic Communications, Inc. Spell-check for a keyboard system with automatic correction
US8225203B2 (en) 2007-02-01 2012-07-17 Nuance Communications, Inc. Spell-check for a keyboard system with automatic correction
US8839123B2 (en) * 2007-11-19 2014-09-16 Red Hat, Inc. Generating a visual user interface
US8131714B2 (en) * 2008-01-02 2012-03-06 Think Village-OIP, LLC Linguistic assistance systems and methods
US9098198B2 (en) 2012-12-12 2015-08-04 Marvin Blumberg Speed typing apparatus
US9182830B2 (en) 2012-12-12 2015-11-10 Marvin Blumberg Speed typing apparatus
US20140380223A1 (en) * 2013-06-20 2014-12-25 Lsi Corporation User interface comprising radial layout soft keypad

Family Cites Families (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6239467Y2 (sk) * 1978-11-20 1987-10-08
US4464070A (en) * 1979-12-26 1984-08-07 International Business Machines Corporation Multi-character display controller for text recorder
JPS56143044A (en) * 1980-04-08 1981-11-07 Sony Corp Input device of english typewriter
US4459049A (en) * 1982-03-24 1984-07-10 International Business Machines Corporation Abbreviated typing with special form display
US4924431A (en) * 1983-01-21 1990-05-08 The Laitram Corporation Keyboard located indicia for instructing a multi-mode programmable computer having alphanumeric capabilities from a few keyboard keys
US4891777A (en) * 1983-05-11 1990-01-02 The Laitram Corporation Single hand keyboard arrays providing alphanumeric capabilities from twelve keys
US5062070A (en) * 1983-01-21 1991-10-29 The Laitram Corporation Comprehensive computer data and control entries from very few keys operable in a fast touch typing mode
US4680725A (en) * 1983-01-21 1987-07-14 The Laitram Corporation Dual function decimal key
US4891786A (en) * 1983-02-22 1990-01-02 Goldwasser Eric P Stroke typing system
USRE32773E (en) * 1983-02-22 1988-10-25 Method of creating text using a computer
US4566065A (en) * 1983-04-22 1986-01-21 Kalman Toth Computer aided stenographic system
US4633227A (en) * 1983-12-07 1986-12-30 Itt Corporation Programmable keyboard for a typewriter or similar article
US4650349A (en) * 1984-02-17 1987-03-17 Cpt Corporation Speed typing apparatus and method
JPS6195472A (ja) * 1984-10-16 1986-05-14 Brother Ind Ltd 電子タイプライタ
USRE34304E (en) * 1985-04-02 1993-07-06 Quasi-steno keyboard for text entry into a computer
US4969097A (en) * 1985-09-18 1990-11-06 Levin Leonid D Method of rapid entering of text into computer equipment
US4760528A (en) * 1985-09-18 1988-07-26 Levin Leonid D Method for entering text using abbreviated word forms
US4807181A (en) * 1986-06-02 1989-02-21 Smith Corona Corporation Dictionary memory with visual scanning from a selectable starting point
NL8700410A (nl) * 1987-02-19 1988-09-16 Philips Nv Tekstbewerkingsinrichting voor stenografisch typen.
US5007008A (en) * 1988-12-15 1991-04-09 Hewlett-Packard Company Method and apparatus for selecting key action
IL91076A (en) * 1989-07-23 1993-02-21 Israel D Nebenzahl Configurable keyboard
US5305205A (en) * 1990-10-23 1994-04-19 Weber Maria L Computer-assisted transcription apparatus
US5410305A (en) * 1992-07-10 1995-04-25 Intelligent Peripheral Devices, Inc. Portable computer keyboard
US5404321A (en) * 1993-05-21 1995-04-04 Mattox; Jeffrey Computer system and method for modifying and enhancing the built-in programs of a computer
GB2283598A (en) * 1993-11-03 1995-05-10 Ibm Data entry workstation
JP3271132B2 (ja) * 1994-05-24 2002-04-02 ソニー株式会社 電話機用文字入力装置
US5577188A (en) * 1994-05-31 1996-11-19 Future Labs, Inc. Method to provide for virtual screen overlay
KR100402252B1 (ko) * 1995-07-26 2004-01-24 테직 커뮤니케이션 인코포레이티드 감축된 키보드 명료화 시스템

Also Published As

Publication number Publication date
WO1998008688A1 (en) 1998-03-05
CA2263498A1 (en) 1998-03-05
HUP0000451A3 (en) 2000-08-28
EA199900237A1 (ru) 1999-10-28
TR199900427T2 (xx) 1999-06-21
NO990902L (no) 1999-02-25
MY133770A (en) 2007-11-30
PE93698A1 (es) 1999-01-18
BG103283A (en) 2000-02-29
HUP0000451A2 (hu) 2000-06-28
IL128758A0 (en) 2000-01-31
BR9713181A (pt) 1999-11-03
EP1007367A4 (en) 2000-11-29
CZ61799A3 (cs) 1999-06-16
ZA977801B (en) 1998-03-02
PA8437101A1 (es) 1999-12-27
UY24684A1 (es) 1998-02-02
MA24357A1 (fr) 1998-07-01
CN1228737A (zh) 1999-09-15
AR009475A1 (es) 2000-04-26
CO4810263A1 (es) 1999-06-30
EP1007367A1 (en) 2000-06-14
NZ334118A (en) 2000-09-29
US5664896A (en) 1997-09-09
PL332032A1 (en) 1999-08-16
JP2001500646A (ja) 2001-01-16
AU4167397A (en) 1998-03-19
TW359793B (en) 1999-06-01
NO990902D0 (no) 1999-02-25
KR20000035960A (ko) 2000-06-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK23599A3 (en) Speed typing apparatus and method
US7506252B2 (en) Speed typing apparatus for entering letters of alphabet with at least thirteen-letter input elements
US6799303B2 (en) Speed typing apparatus and method
RU2206118C2 (ru) Система устранения неоднозначности с уменьшенной клавиатурой
US8044827B2 (en) Communication device and method for inputting and predicting text
US6801659B1 (en) Text input system for ideographic and nonideographic languages
CA2478851C (en) Entering text into an electronic communications device
US8195448B2 (en) Method and apparatus for predicting text
US20100302163A1 (en) Data entry system
US20020052900A1 (en) Computer assisted text input system
CN1542596A (zh) 字符和文本单元输入校正系统
US5096423A (en) Computer system for teaching abbreviations for text and data processing functions
EP1145102B1 (en) Text input system for ideographic languages
AU760904B2 (en) Speed typing apparatus and method
WO2000043861A1 (en) Method and apparatus for chinese character text input
MXPA99001820A (es) Equipo y metodo para mecanografia de velocidad
GB2286472A (en) Ideographic language character input apparatus
MXPA99006904A (en) Reduced keyboard disambiguating system
JP2001344059A (ja) 文字入力方法