CZ298195B6 - Zpusob kódování textových znaku s vyuzitím vektoru - Google Patents

Zpusob kódování textových znaku s vyuzitím vektoru Download PDF

Info

Publication number
CZ298195B6
CZ298195B6 CZ20012286A CZ20012286A CZ298195B6 CZ 298195 B6 CZ298195 B6 CZ 298195B6 CZ 20012286 A CZ20012286 A CZ 20012286A CZ 20012286 A CZ20012286 A CZ 20012286A CZ 298195 B6 CZ298195 B6 CZ 298195B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
vectors
sequence
character
text
characters
Prior art date
Application number
CZ20012286A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20012286A3 (cs
Inventor
Servín@Jan
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to CZ20012286A priority Critical patent/CZ298195B6/cs
Publication of CZ20012286A3 publication Critical patent/CZ20012286A3/cs
Publication of CZ298195B6 publication Critical patent/CZ298195B6/cs

Links

Landscapes

  • Input From Keyboards Or The Like (AREA)

Abstract

Kódování a generování textových znaku, zejména písmen a císlic, spocívající v tom, ze je kazdému znaku prirazena jednoznacná posloupnost vektoru. Elektronicky snímaný pohyb psacího nástroje je preveden na príslusný vektor, zakrivený pohyb pak vygeneruje posloupnost vektoru, jíz je následne prirazentextový nebo císelný znak. Posloupnost vektoru jemozné generovat i postupným stiskem kurzorových kláves nebo pohybem libovolným polohovacím zarízením. Kódované znaky je mozné vyuzít i mimo elektronická zarízení, napríklad pro nouzovou optickou komunikaci, kdy jsou jednotlivé vektory nahrazeny pohyby nebo polohou rukou ci pomocných nástroju.

Description

Způsob kódování textových znaků s využitím vektoru
Oblast techniky
Výpočetní a komunikační technika, měřicí, regulační a spotřební elektronika, šifrování, nouzové dorozumívání.
Dosavadní stav techniky
Pro vkládání textových znaků do elektronických zařízení se v současné době využívá především textová klávesnice, v případě telefonních přístrojů (hlavně mobilní telefony) poměrně pracně ovládané výběrové menu. Některá zařízení vybavená dotykově aktivní zobrazovací jednotkou nebo tzv, labletem umožňují psaní specializovaných znaku, které jsou převáděny do elektronické podoby pomocí komplikovaných algoritmů a nejsou přenositelné na jiná zařízení. Popsané metody nejsou vzájemně kompatibilní.
Podstata vynálezu
Vynález spočívá ve způsobu kódování textových znaků, jímž se přiřazuje jednoznačná posloupnost vektorů každému textovému znaku, eventuálně symbolu.
Výchozí myšlenkou vynálezu je poznatek, že v průběhu pohybu psacího nástroje lze rozlišit směr i orientaci tohoto pohybu. Po ukončení zápisu již lze určit pouze směr zaznamenaných křivek, orientaci pohybu psacího nástroje zpětně zjistit nelze. Elektronické zařízení je schopno identifikovat orientaci pohybu psacího nástroje již v průběhu zápisu, čehož lze využít pro sestavení jednoduché abecedy. Mnohé znaky této abecedy potom vypadají stejně, liší se pouze orientací pohybu psacího nástroje v průběhu zápisu. To však není na závadu, protože tato abeceda funguje pouze virtuálně a existuje ne v mysli pisatele. Posloupnost vektorů generovaná pohybem psacího nástroje je převedena na odpovídající znak a tento znak je následně vložen do zapisovaného textu.
Jako vhodná skupina vektorů pro kódovaní textových znaků sc jeví vektory' orientované nahoru, dolů, doprava, doleva. Při pohybu psacího nástroje vždy převažuje některý směr a orientace. Podle toho je přiřazen odpovídající vektor, po změně pohybuje přirazen jiný. Takto vzniklá posloupnost vektorů identifikuje příslušný znak, který je vložen do textu.
Další myšlenkou vynálezu je možnost zredukování posloupností vektorů, přiřazených jednotlivým znakům, na několik jednoduchých kombinací. Pokud tyto kombinace alespoň částečné respektují psanou podobu znaku, dá se taková abeceda velmi snadno naučit. Kromě toho zápis znaků není omezen jen na elektronický psací nástroj, ale příslušnou kombinaci vektorů lze reprezentovat například postupným stiskem kurzorových kláves, nebo kolébkovým přepínačem aj. l im se tato jednoduchá abeceda stává přenositelnou mezi různými elektronickými přístroji, vybavenými alespoň základní sadou ovládacích tlačítek nebo libovolným polohovacím či psacím zařízením. Následně je taková abeceda využitelná i v jiných oblastech, například lze pomocí ní signalizovat textové zprávy v nouzových situacích (optická signalizace pomocí rukou či praporků, zvuková signalizace náhradou čtyř vektorů čtyřmi zvuky nebo sekvencemi), dále může být základem pro šifrování zpráv (využití grafických metod), a po doplnění dalších vektorových posloupností může znamenat renesanci těsnopisu v elektronické podobě. Základní skupinu vektoru je možné dále rozšířit, například šikmo nahoru doprava a doleva, šikmo dolu doprava a doleva. Šikmé vektory se dají poměrné dobře využít u numerické klávesnice, pro ruční zápis se však příliš nehodí, protože vyžadují velkou pečlivost při psaní. Teoreticky se dá počet vektorů rozšířit téměř neomezeně včetně třírozměrné reprezentace, po praktické stránce hlavně z hlediska přesnosti rozlišování
- I CZ 298195 B6 a 7 hlediska univerzálnosti je nejvýhodncjší nejjednodušší skupina vektorů - nahoru, dolů, doprava a doleva.
Vektorem se v tomto textu rozumí matematický prvek, který se vyznačuje délkou, směrem a orientací. Směrem vektoru se rozumí ve shodě s matematickou konvencí směr např. horizontální, vertikální, šikmý v úhlu tom a tom, orientace je rozlišena šipkou (nahoru - dolů, doprava doleva ap.). Velikost vektoru je účelné využít pro eliminaci nepřesností při ručním psaní znaků (odfiltrování různých drobných chvění ruky nebo náhodných dotyků).
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 Názorný příklad přiřazení vektorů k písmenu ,,db'. Zvolená skupina vektorů, z níž bude vycházet i další text, je skupina nahoru Ť, dolů doprava doleva Písmenu „d v jeho psané podobě můžeme přiřadit následující posloupnost: ., <— >ΐΦ. l ato posloupnost je pro běžnou praxi dlouhá a nesnadná pro pamatování. Lze již však s výhodou využít pro elektronické rozpoznávání písmene v jeho psané podobě.
Obr. 2 Pro rychlejší psaní a snadné pamatování jc vhodnější posloupnost vektorů zjednodušit. Zápis znaku ,.d‘b se dá redukovat například na posloupnost dvou vektorů
Obr. 3 Zápis téhož znaku pomocí posloupnosti postupně stisknutých kurzorových kláves.
Obr. 4 Zápis téhož znaku pomocí posloupnosti numerických kláves, alternujících kurzorové klávesy.
Obr. 5 Zápis znaku pomocí křivky, vykreslené prostřednictvím některého polohovacího zařízení nebo dotykově aktivního displeje (dotyková obrazovka - touchscreen, tablet, touchpad, trackball, myš, různá páčkové, kuličkové nebo kolébkové ovladače ap.).
Obr. 6 Zápis znaku pomocí posloupnosti kláves na numerické klávesnici, přičemž rozložení znaků reprezentuje grafickou podobu křivky podle obr. 5. Tento způsob se poněkud liší od způsobu dle obr. 4. a je vhodnější pro přístroje s klasicky uspořádanou numerickou klávesnicí. (klávesnice PC, telefonu nebo elektronického diáře či kalkulačky).
Obr. 7 Příklad abecedy, vytvořené na základě přiřazování posloupností vektorů jednotlivých textových znaků. Tato abeceda jc univerzálně použitelná pro vkládání textových znaků prostřednictvím libovolného vstupního zařízení (dotykově aktivní - dotyková obrazovka nebo displej, tablet, touchpad a zařízení na obdobném principu, numerická klávesnice -elektronické kalkulačky a diáře, mobilní telefony apod., nebo různá páčko v á, kuličková, kolébková zařízení - myš, trackball, herní či hudební zařízení, a libovolná další zařízení, umožňující rozlišit potřebný počet směrů).
Příklady provedení vynálezu
1. Implementace v telefonním přístroji
Zápis textových znaků prostřednictvím numerické klávesnice. Je využitelné pro psaní SMS zpráv, vkládání jmen a adres, zápis krátkých poznámek apod.
CZ 298195 Β6
2. Implementace v počítači
Zlepší využití přenosných počítačů, ovládaných dotykovým displejem. Umožní psát texty i s přístrojem položeným na kolenou, což je při použití klávesnice velmi obtížné. Dále umožní psaní i v prostorách, kde působí rušivé zvuky klávesnice. Předpokládá sc, že obrazovky stolních počítačů se budou postupně zvětšovat a sklápět do roviny pracovního stolu, až bude povrch stolu tvořen jednou velkou obrazovkou. V tomto uspořádání již klasická klávesnice překáží a pro běžné psaní jc příjemnější a pohodlnější psát elektronickým psacím nástrojem přímo na obrazovku. Pisatel může okamžitě kontrolovat napsaný text a nerozptyluje svou pozornost přenášením zraku z obrazovky na klávesnici a zpět.
Značně se usnadní a zrychlí korektury' textů, tiskových podkladů, nebo textů generovaných například metodou hlasového rozpoznávání.
Bude možné rozvinout elektronický těsnopis, což je výhodné pro zápis rozhovorů nebo projevů např. při pracovních poradách, soudních řízeních, univerzitních přednáškách nebo seminářích, a to přímo do počítače bez rušení průběhu řízení zvuky klávesnice, a bez nutnosti dodatečného přepisování papírových nebo magnetofonových záznamů. Dá se předpokládat, že elektronický těsnopis bude rychlejší než psaní na klávesnici.
3. Implementace v elektronickém diáři
Vzhledem k přenositelnosti kódování je možné vkládat znaky stejným způsobem jak do zařízení s dotykovým displejem, tak do zařízení s numerickou klávesnicí. Mnohé elektronické diáře bude možné konstrukčně zjednodušit vynecháním textové klávesnice.
4. Dávkové ovládání
Prostřednictvím dálkového ovládače bude možné například vkládat názvy stanic do rozhlasových a televizních přijímačů nebo herních konzolí, v případě připojení televizního přijímače na Internet bude prostřednictvím dálkového ovládače možná jednoduchá textová komunikace bez potřeby textové klávesnice.
5. Ostatní elektronické přístroje
Bude možné zadávat hesla, vysvětlující poznámky, adresy, jména nebo krátké zprávy do různých elektronických přístrojů (hodinky, informační panely, regulační a řídicí jednotky, elektronické zámky a poplašná zařízení, kuchyňské spotřebiče, automobilové palubní přístroje aj.).
6. Alternativa Brailova písma
Nevidoucí občané budou moci snadno využívat abecedu vytvořenou pomocí tohoto kódování. a to jak pro psaní, tak pro čtení, a ve spojení s vhodným výstupním zařízením může vzniknout alternativa Brailova písma.
7. Signalizace textových zpráv v nouzových případech
Širší rozšíření takto kódované abecedy by umožnilo její použití k nouzové optické nebo zvukové signalizaci v případě ztráty nebo nemožnosti jiných druhů spojení.
8. Šifrování - kódování lze využít pro šifrování zpráv s využitím metod pro práci s grafikou.
Průmyslová využitelnost
Způsob kódování a na jeho základě vytvořená abeceda muže být implementována do libovolného elektronického zařízení, pracujícího s textovými znaky. V případě potřeby jc možné prostřednictvím několika tlačítek nebo jednoduchým ovladačem snadno editovat textové řetězce nebo vkládat nové, a to bez nutnosti použití textové klávesnice.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob kódování a generování textových znaků, zejména písmen a číslic, vyznačující se tím, že se nejprve definuje skupina vektorů sjednoznačně určeným modulem velikostí a orientovaným směrem, poté sc každý textový znak, který má být kódován a generován rozdělí na sebe navazující sekce, z nichž každé se přiřadí jeden vektor, lak, že každému kódovanému textovému znaku je přiřazena jednoznačná posloupnost vektorů daná zvoleným modulem a orientovaným směrem po sobě následujících vektorů v této posloupnosti, přičemž jednotlivé textové znaky se generují pomocí elektronického zařízení opatřeného prostředkem pro zadávání posloupnosti vektorů, který je uzpůsoben k rozlišení jednotlivý ch směrů.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vy z n a č u j í c í se t í m , že jednotlivé textové znaky se generují postupným stiskem kurzorových kláves počítačové klávesnice v pořadí daném posloupnosti vektorů přiřazených k zobrazovanému textovému znaku, kde každé klávesnici je přiřazen jeden zc skupiny vybraných vektorů.
  3. 3. Způsob podle nároku 1, v y z n a č u j í c í se t í m , že jednotlivé textové znaky se generují postupným stiskem numerické klávesnice v pořadí daném posloupností vektorů přirazených k zobrazovanému textovému znaku, kde každé klávesnici jc přiřazen jeden ze skupiny vybraných vektorů.
  4. 4. Způsob podle nároku I. vy z n a č uj íc í sc t í m , žc jednotlivé textové znaky se generují pomocí polohovacího zařízení nebo dotykově aktivního displeje, kdy se vytvoří křivka kopírující posloupnost vektorů přiřazených zobrazovanému znaku.
  5. 5. Způsob podle nároku 1, vyznačující sc tím. žc jednotlivé textové znaky se generují postupným stiskem numerické klávesnice, přičemž rozložení znaků reprezentuje grafickou křivku kopírující posloupnost vektorů přiřazených zobrazovanému znaku.
  6. 6. Způsob podle nároku 1 a kteréhokoli z nároků 2 až 5, vyznačující se tím. žc zvolená skupina vektorů přiřazených jednotlivým znakům je tvořena vektory se směrovou orientací nahoru, dolů, doprava a doleva.
  7. 7. Způsob podle nároku 6, vyznačující sc tím, žc skupina vektorů je doplněna vektory sc směrovou orientací šikmo nahoru doprava a doleva a šikmo dolů doprava a doleva.
CZ20012286A 2001-06-20 2001-06-20 Zpusob kódování textových znaku s vyuzitím vektoru CZ298195B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20012286A CZ298195B6 (cs) 2001-06-20 2001-06-20 Zpusob kódování textových znaku s vyuzitím vektoru

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20012286A CZ298195B6 (cs) 2001-06-20 2001-06-20 Zpusob kódování textových znaku s vyuzitím vektoru

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20012286A3 CZ20012286A3 (cs) 2007-01-31
CZ298195B6 true CZ298195B6 (cs) 2007-07-18

Family

ID=37685395

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20012286A CZ298195B6 (cs) 2001-06-20 2001-06-20 Zpusob kódování textových znaku s vyuzitím vektoru

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ298195B6 (cs)

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4204089A (en) * 1977-12-16 1980-05-20 International Business Machines Corporation Keyboard method and apparatus for accented characters
US5831555A (en) * 1996-05-10 1998-11-03 Industrial Technology Research Institute Keyboard encoding system actuated by opening and closing of keyboard cover
CZ61799A3 (cs) * 1996-08-29 1999-06-16 Marvin R. Blumberg Přístroj a metoda pro rychlé psaní

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4204089A (en) * 1977-12-16 1980-05-20 International Business Machines Corporation Keyboard method and apparatus for accented characters
US5831555A (en) * 1996-05-10 1998-11-03 Industrial Technology Research Institute Keyboard encoding system actuated by opening and closing of keyboard cover
CZ61799A3 (cs) * 1996-08-29 1999-06-16 Marvin R. Blumberg Přístroj a metoda pro rychlé psaní

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20012286A3 (cs) 2007-01-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1311938B1 (en) A graphical user interface for data entry
US7020270B1 (en) Integrated keypad system
CN1205528C (zh) 计算机系统中提供提示的方法
CN101427202B (zh) 一种提高文字输入速度的处理方法和装置
US20040239624A1 (en) Freehand symbolic input apparatus and method
CA3036940C (en) Device with character input user interface
US9250710B2 (en) User interface for a hand held device
US8174409B2 (en) Lineographic alphanumeric data input system
US20030117375A1 (en) Character input apparatus
US20150185868A1 (en) Brahmi phonemics based keyboard for providing textual inputs in indian languages
CZ298195B6 (cs) Zpusob kódování textových znaku s vyuzitím vektoru
CN101551701A (zh) 多维控制方法及装置和最优较优显示输入方法及装置
CN107003729A (zh) 汉字输入方法及装置
KR100538248B1 (ko) 한글 모음 입력 장치 및 그 방법
KR20060000393A (ko) 터치스크린을 가진 휴대폰 등의 전자기기의 한글입력장치및 한글입력방법
US7170495B2 (en) Key input device
KR100764113B1 (ko) 문자입력장치
US20060221056A1 (en) Method and system for inputting single-stroke code
KR100852020B1 (ko) 문자입력방법
CN101311883B (zh) 以国语的注音符号输入中文字的方法
KR20040082760A (ko) 휴대용 단말기의 문자입력장치 및 그 방법
CN115586839A (zh) 用于输入全球文字的方法、系统及非暂时性计算机可读记录介质
KR100741639B1 (ko) 기본자를 이용한 문자 표시방법
JP2002229721A (ja) 日本語の音節表記に基づく簡易型文字入力装置
KR20050096598A (ko) 숫자 키패드를 이용한 문자인식 제어방법

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20110620