CZ61799A3 - Přístroj a metoda pro rychlé psaní - Google Patents

Přístroj a metoda pro rychlé psaní Download PDF

Info

Publication number
CZ61799A3
CZ61799A3 CZ99617A CZ61799A CZ61799A3 CZ 61799 A3 CZ61799 A3 CZ 61799A3 CZ 99617 A CZ99617 A CZ 99617A CZ 61799 A CZ61799 A CZ 61799A CZ 61799 A3 CZ61799 A3 CZ 61799A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
word
words
user
code
letters
Prior art date
Application number
CZ99617A
Other languages
English (en)
Inventor
Marvin R. Blumberg
Original Assignee
Marvin R. Blumberg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Marvin R. Blumberg filed Critical Marvin R. Blumberg
Publication of CZ61799A3 publication Critical patent/CZ61799A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B41PRINTING; LINING MACHINES; TYPEWRITERS; STAMPS
    • B41JTYPEWRITERS; SELECTIVE PRINTING MECHANISMS, i.e. MECHANISMS PRINTING OTHERWISE THAN FROM A FORME; CORRECTION OF TYPOGRAPHICAL ERRORS
    • B41J5/00Devices or arrangements for controlling character selection
    • B41J5/02Character or syllable selected by setting an index
    • B41J5/06Multiple-character selection
    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06FELECTRIC DIGITAL DATA PROCESSING
    • G06F3/00Input arrangements for transferring data to be processed into a form capable of being handled by the computer; Output arrangements for transferring data from processing unit to output unit, e.g. interface arrangements
    • G06F3/01Input arrangements or combined input and output arrangements for interaction between user and computer
    • G06F3/02Input arrangements using manually operated switches, e.g. using keyboards or dials
    • G06F3/023Arrangements for converting discrete items of information into a coded form, e.g. arrangements for interpreting keyboard generated codes as alphanumeric codes, operand codes or instruction codes
    • G06F3/0233Character input methods
    • G06F3/0237Character input methods using prediction or retrieval techniques

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Human Computer Interaction (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Input From Keyboards Or The Like (AREA)
  • Compression, Expansion, Code Conversion, And Decoders (AREA)
  • Document Processing Apparatus (AREA)
  • Machine Translation (AREA)
  • Accessory Devices And Overall Control Thereof (AREA)

Description

Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká metody a přístroje, který usnadňuje výuku psaní na stroji, zlepšuje přesnost psaní, zvyšuje jeho rychlost a snižuje únavu uživatele. Vyjádřeno podrobněji, předkládaný vynález se týká systému rychlého přenosu textu do mikroprocesorového systému zpracování textu s použitím klávesnice, jejímž některým nebo všem klávesám je přiřazeno více znaků abecedy.
Dosavadní stav techniky
Běžné psací stroje používají dvacet šest (26) znakových kláves, jednu pro každé písmeno anglické abecedy. Jednou z původních sestav klávesnice je klávesnice typu „QWERTY, která zůstává dodnes průmyslovým standardem. Byly vytvořeny i jiné formáty, jako je Dvořáková klávesnice, na níž jsou klávesy rozmístěny ergonomickým způsobem pro snadnější použití a přístupnost. Základním účelem těchto alternativních formátů je zvýšení rychlosti a přesnosti psaní, spolu se snížením únavy uživatele.
Všeobecně řečeno, všechny tyto tradiční klávesnice poskytují individuální klávesu pro každé písmeno abecedy. Kromě kláves pro písmena jsou zde navíc klávesy pro funkce, jako je ALT, CTRL, SPACE BAR, ENTER atd. V důsledku toho jsou klávesnice přeplněny četnými klávesami a vyžadují mnoho prostoru. Stejně tak vyžadují tradiční klávesnice, aby se uživatel naučil zpaměti nebo byl schopen nalézt určitou klávesu pro každý znak, který chce zvolit.
Jiné sestavy klávesnic, označované jako systémy s víceúčelovými klávesami nebo dvoudotekové systémy, přiřazují jednotlivé klávese více než jeden znak. Tyto systémy však vyžadují, aby uživatel používal více kláves, chce-li zvolit jeden požadovaný znak. Systémy, které vyžadují současné používání několika kláves, jako například v patentu USA č. 4, 891, 777,
• ·
WO 98/08688
PCT/US97/15154 jsou někdy označovány jako akordové systémy. Tyto akordové systémy vyžadují od uživatele při volbě jednotlivých písmen dvojnásobné úsilí. Navíc tyto akordové systémy vyžadují, aby byl uživatel schopen si zapamatovat kombinace 26 kláves, jednu pro každé písmeno abecedy.
U jiných systémů, vyžadujících použití více kláves, musí uživatel použít několik specifických kláves postupně. Například patent USA č. 5,062,070 uvádí systém, používající klávesy s více znaky. Chce-li však uživatel zvolit jednotlivý požadovaný znak, musí použít nejméně dva navazující úhozy do klávesnice. Uživatel si tedy musí pamatovat 26 různých kombinací navazujících úhozů, jednu pro každé písmeno abecedy. Oproti tomu, patent USA č. 5,007,008 uvádí systém, v němž se uživatel musí posunout přes každé z více písmen, přiřazených jednotlivým klávesám, opakovaným tisknutím dané klávesy.
V důsledku nutnosti používat mnohonásobné úhozy do klávesnice pro volbu jednoho znaku jsou tyto dvoudotekové systémy nebo systémy s použitím více kláves pomalé, unavující a vedou k chybám při psaní. Proto se tyto systémy používají většinou tam, kde je nejdůležitější omezení velikosti klávesnice, a nikoli rychlost a přesnost.
Jiný druh psaní, kterému se říká zkrácené psaní, vyžaduje napsání pouze části slova. Například patent USA č. 4,459,049 uvádí systém zkráceného psaní, v němž uživatel potřebuje napsat pouze čtyři nebo méně písmen. Systém pak vyhledává toto zkrácené slovo v paměti. Když je toto zkrácené slovo nalezeno, systém dosadí do dokumentu celé slovo.
Všechny tyto klávesnicové systémy se obtížně používají a naučit seje používat je ještě obtížnější. V důsledku toho je psaní obtížné a s četnými chybami. Navíc všechny tyto klávesnice jsou ještě obtížněji použitelné pro osoby, které se neučily používat konkrétní klávesnici. Tito nezkušení uživatelé musí pracně hledat požadovaná písmena, která často nejsou v abecedním pořádku a nacházejí se mezi velkým počtem kláves.
Jiným příkladem použití klávesnice jsou telefony pro přístup na vzdálené systémy, nazývané systémy s automatickou odpovědí. Obecně řečeno, tyto systémy s automatickou odpovědí rozpoznají
99 99 99
99 9 9 99 9
9 9 9 9 9 9
9 9 9 999 999
9 9 9 9
WO 98/08688 3 PCT/US97/15154 písmena abecedy přiřazená tlačítku stisknutému na číselníku vzdáleného telefonu. Tento systém je například používán u Nejvyššího soudu USA, kde uživatelé jednoduše volají telefonní číslo Nejvyššího soudu, aby zjistili číslo spisu nebo stav projednávaného příkladu. Uživatelé se mohou napojit na tento systém pomocí jakéhokoli běžného telefonu. Po napojení na systém s automatickou odpovědí Nejvyššího soudu je uživatel instruován nahranými pokyny, aby specifikoval jméno případu tisknutím tlačítek na číselníku telefonu. Po vyslechnutí těchto aktualizovaných instrukcí pak uživatel pokračuje zadáním až deseti písmen jména jedné ze zúčastněných stran případu na číselníku telefonu. Běžný číselník telefonu se skládá z dvanácti tlačítek, 0-9, * a #. Každé z číselných tlačítek 2-9 má přiřazeno více písmen, takže všech 26 písmen se dá vyjádřit příslušným tlačítkem s výjimkou Q a Z, pro které systém specifikuje číselné tlačítko 1. Uživatel pak stiskne deset číselných tlačítek, které odpovídají jménu jedné ze zúčastněných stran. Uživatel také může zadat méně než deset čísel, po nichž následuje tlačítko * nebo odmlka po dobu 4 sekund. Po zadání jména zúčastněné strany systém prohledává záznamy o spisech a poskytne hlasovou nabídku tří nej bližších případů podle čísla případu, zúčastněných stran a stavu projednávání. Pokud uživatel není spokojen s žádným z nabízených případů, může mluvit se soudním úředníkem.
Výše popsaný systém s automatickou odpovědí je určen pro běžné telefonní číselníky, má v paměti omezený počet slov, a tato nejsou přenášena do prostředí zpracování textu. V důsledku toho je tento systém extrémně pomalý a nedá se snadno přizpůsobit pro použití jako nástroj rychlého psaní. Navíc se tento systém dá použít pouze se systémy hlasové komunikace a telefonními číselníky. Systémy s automatickou odpovědí tedy neposkytují možnost editovací paměti, definice preferovaných výrazů anebo definice nových slovních variací. Navíc telefonní číselníky nejsou konstruovány pro psaní, tím méně pak pro rychlé psaní.
·· · • · · · ·· ·· • · · · · · · • · · · · · • ···· · · · · · ··· ··· • · · · · · · ···· · ·· ···· ·· ··
WO 98/08688 4 PCT/US97/15154
Podstata vynálezu
Předkládaný vynález se vztahuje na systém a metodu rychlého psaní s použitím klávesnice^ na které je více znaků přiřazeno některým nebo všem klávesám, takže je možno používat méně než 26 písmenových kláves. Například všech 26 písmen abecedy může být přiřazeno 4, 6 nebo 8 klávesám. Každá taková klávesa na klávesnici má přidělené číslo, zatímco jedna nebo více sérií čísel vytváří kód. Systém používá číselný kód pro přístup do slovníku nebo tabulky slov uschovaných v paměti počítače, a , to v části paměti odpovídající číselnému kódu. Systém může v odpověď na vstupní kód zobrazit všechna slova, která jsou uživateli k dispozici. Jestliže kódované číselné sekvenci odpovídá více než jedno slovo, uživatel zvolí jedno z nabízených slov, které má být dosazeno do dokumentu.
Uživateli je dále poskytnuta volba výběru preferovaného slova nebo slov, které mají být přiřazeny k danému číselnému kódu. Jestliže je tento kód napsán, počítač zobrazí všechna slova s preferovanými slovy zobrazenými v pořadí podle preference. Uživatel však může také zvolit pro zobrazení pouze preferované slovo či slova.
Navíc uživatel může mít možnost různého druhu zobrazení slov přiřazených k jakémukoli danému číselnému kódu, například (1) podle pořadí nebo stupně preference, definovaných uživatelem, (2) podle předem definovaného seznamu preferencí, v němž jsou na prvním místě slova používaná nejčastěji, (3) v abecedním pořadí nebo (4) podle zvláštních předem definovaných kategorií používání, jako je právní nebo vědecká terminologie. Uživatel může využít možnosti automatického přizpůsobení prioritního seznamu, kdy je tento seznam automaticky pozměněn na základě slov, které si uživatel volí
- ze skupin slov se stejným číselným kódem.
Dalším rysem vynálezu je to, že si uživatel může zvolit z řady konfigurací klávesnice, jako například přiřazení 26 písmen abecedy 4, 6, 8 nebo 12 klávesám. Systém také dokončí a zobrazí dlouhá slova ještě předtím, než je uživatel dopíše na klávesnici. Tento vynález je přednostně určen pro použití s tradiční klávesnicí typu QWERTY, kde je více znaků přiřazováno řadě číselných kláves 0-9 na horní
44 44 44
444 4444 4444
444 4 · 4 4 4 ··
4444 444 44 444 444
4 4 4 4 4 4
4444 4 44 4444 44 ·4
WO 98/08688 5 PCT/US97/15154 straně klávesnice, nebo čtvercové skupině Čísel, které jsou běžně umístěný na pravé straně klávesnice, nebo horizontální řadě kláves, na nichž jsou běžně umístěna písmena. Navíc se zde předkládá speciálně konstruovaná klávesnice pro připojení k počítači, která je určena pro použití s tímto vynálezem. Skutečnost, že je na této klávesnici méně kláves, ji činí zvláště vhodnou pro používání osobami se sníženými fyzickými schopnostmi a může být používána namísto tradiční klávesnice nebo společně s ní.
Předmětem tohoto vynálezu je tedy vytvořit systém pro rychlejší psaní, používající klávesnici, kterou je snazší si zapamatovat, s takovým počtem kláves, jaký si uživatel přeje.
Dalším cílem tohoto vynálezu je vytvořit systém rychlého psaní, který může být používán s kompaktní klávesnicí nepřeplněnou zbytečnými klávesami.
Dalším cílem vynálezu je vytvořit klávesnici s více písmeny pro každou klávesu, která však přitom vyžaduje pouze jeden úhoz pro volbu žádaného písmena.
Dalším cílem tohoto vynálezu je vytvoření klávesnice pro rychlé psaní, která je ergonomická, snižuje únavu uživatele, jejímuž používání se lze snadno naučit a která zvyšuje přesnost a efektivitu.
Dalším cílem tohoto vynálezu je pak vytvoření systému psaní, který je snadno použitelný pro osoby se sníženými fyzickými schopnostmi, například v důsledku artritidy.
Tyto a další cíle a přednosti budou postupně ozřejměny v odkazech na dále uvedené nákresy a popisy.
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 představuje schéma celkové preferované aplikace systému textového procesoru pro tento vynález.
Obr. 2(a) znázorňuje 8-klávesovou konfiguraci, která je začleněna na horní číslicové řadě standardní klávesnice QWERTY v souladu s preferovanou aplikací systému tohoto vynálezu.
·· · ·» ·· ·· ·· » · · ♦ · · · · · · · • · · · · · · · · · • ···· · · · · · ··· ··· • · · · · · · ···· · ·· ···· ·· ··
WO 98/08688 6 PCT/US97/15154 , Obr. 2(b) znázorňuje 14-klávesovou konfiguraci, která je začleněna na jedné z běžných řad písmenových kláves standardní klávesnice QWERTY v souladu s preferovanou aplikací systému tohoto vynálezu.
Obr. 3 znázorňuje 6-klávesovou konfiguraci speciálně konstruované klávesnice pro alternativní aplikaci tohoto vynálezu, pro použití se systémem znázorněným na Obr. 1.
Obr. 4(a) představuje schéma preferované metody používání systému.
Obr. 4(b) představuje schéma alternativní metody používání systému.
Obr. 5 znázorňuje výstup popisovaného vynálezu tak, jak je zobrazen na monitoru v systému popsaném na Obr. 1, v souladu s preferovanou aplikací tohoto vynálezu.
Obr. 6 představuje schéma pro alternativní aplikaci vynálezu.
Obr. 7 znázorňuje výstup popisovaného vynálezu tak, jak je zobrazen na monitoru v systému popsaném na Obr. 1, v souladu s alternativní aplikací tohoto vynálezu.
Obr. 8(a)-(m), 9(a)-(l), 10(a)-(f), 1 l(a)-(b), 12(a)-(t) znázorňují alternativní konfiguraci klávesnice pro použití s klávesnicí znázorněnou na Obr. 1.
Obr. 13 znázorňuje monitor s dotekem ovládaným displejem.
Příklady provedení vynálezu
Při popisu přednostní aplikace tohoto vynálezu, jak je ilustrováno na nákresech, bude třeba použít pro přehlednost specifickou terminologii. Není však míněno, aby tento vynález byl omezen na tuto specifickou terminologii. Je třeba mít na paměti, že každý specifický termín zahrnuje všechny technické ekvivalenty používané podobným způsobem a za podobným účelem.
Co se týče nákresů, Obr. 1 znázorňuje systém rychlého psaní 100 v souladu s přednostní aplikací vynálezu. Všeobecně řečeno, systém 100 zahrnuje počítač 10 s mikroprocesorem, vnitřní paměťí 12 a příslušné komponenty vstupu a výstupu, dobře známé v oblasti zpracování textu. Tradiční rozšířená klávesnice 14, tiskárna 16 a displej 18 jsou do systému začleněny běžným způsobem. Navíc lze případně ·· • 00 00 ·· 00 *·· 0 0 0 0 0 0 0 0
000 00 0 · 0 · 0
0000 000 0 · 0·0 000 0 0 0 0 0 0 0 0000 0 00 0000 00 00
WO 98/08688 7 PCT/US97/15154 použít zvláštní, speciálně konstruovanou přídavnou číselnou klávesnici (kéypad) nebo klávesnici 50, a to níže popsaným způsobem. Systém zpracování textuje ovládán programovanými instrukcemi v počítači, které rozpoznávají úhozy uživatele a následně zobrazují a tisknou text. Tyto softwarové instrukce jsou vytvořeny přizpůsobením tradičních instrukcí tak, aby plnily funkce tohoto vynálezu. Software plnící funkce tohoto vynálezu může být součástí předprogramovaných instrukcí systému zpracování textu. Mohou být rovněž uloženy na disku, připraveny pro vstup do počítače a mohou být prostřednictvím tradiční technologie interface spojeny se všemi hlavními textovými procesory způsobem, který je v oboru běžně používán, jako je Dynamic Database Enhancing nebo Object Linking and Embedding nebo
Standard Interface.
Přestože je systém 100 zobrazen jako skládající se z jednotlivých komponentů, může být tento systém uplatněn rozličnými způsoby, jako např. v kapesním počítači 10 s pamětí 12, integrovaném s klávesnicí 50 a displejem 18. Tento kapesní počítač může být používán v dálkovém spojení s počítačem tak, že jsou jeho výstupy s tímto počítačem spojeny po lince nebo bezdrátově. Tento vynález je konstruován tak, aby si uživatel mohl vybrat k použití některé z písmenových kláves tradiční klávesnice nebo číselných kláves tradiční klávesnice, které jsou zpravidla umístěny na horní řadě klávesnice nebo po její pravé straně. Obdobně, tento vynález může být uplatněn na monitoru s dotekem ovládaným displejem pomocí ovládacího přepínače, podobného na pohled pákovému ovladači (joysticku) nebo obdobného vstupního zařízení. Navíc, klávesy mohou být umístěny na přenosné klávesnici, na níž se . klávesy pro všechny prsty kromě palců tisknou směrem shora dolů, zatímco klávesy pro palce jsou umístěny po straně a tisknou se palci ze stran směrem dovnitř.
Obr. 2(a) znázorňuje tradiční rozšířenou klávesnici 14 typu QWERTY používanou pro tento vynález v souladu s jeho preferovanou aplikací. Klávesnice 14 má 10 číselných kláves v horní řadě a 10 číselných kláves po pravé straně, označených od 1 do 9 a 0. Proužek s pomocnou tabulkou 23 je znázorněn nad řadou číselných kláves s označením písmen přiřazených ke každé z odpovídajících
9
99
9 9
44
4 4 4
4 4 « 4
4 4
4444
44 ► 4 4 1
444 441
1
4 4 4
WO 98/08688 8 PCT/US97/15154 číselných kláves. Kromč toho lze použít nálepky (nejsou zobrazeny) s několika písmeny, které je možno připevnit na číselné klávesy umístěné na pravé straně klávesnice 14 nebo na klávesy tradičně označené písmeny.
V jedné z preferovaných aplikací má standardní klávesnice 8-klávesovou konfiguraci, na níž jsou každé z číselných kláves 1-7 přiřazena 3 písmena v abecedním pořadí a číselná klávesa 8 má přiřazeno 5 písmen, jak je znázorněno na proužku s pomocnou tabulkou 23. Číslo přiřazené pro každou z číselných kláves se používá jako vstupní prvkový kód nebo numerický kód, který je přiřazen k příslušným písmenům.
Další aplikace odpovídající 14-klávesové konfiguraci je znázorněna na Obr. 2(b), kde jsou tradiční písmenové klávesy „a, „s, „d, ,,f’, „r, „c, „j, „u, „n, „I, „k, „,, „1 a „; definovány tak, jak uvádí nákres. Ke klávesám může být přiřazeno jedno písmeno nebo až osm písmen pro jednu klávesu. Tato aplikace upřednostňuje kombinaci samohlásky se souhláskou spíše než kombinaci dvou souhlásek. Samohlásky a souhlásky většinou nejsou zaměnitelné v dané sekvenci písmen, která jsou uspřádána tak, aby tvořila slovo a dvě souhlásky. Výsledkem takové konfigurace je tudíž nižší výskyt slov se stejným kódem. Kromě toho je zde samostatná klávesa pro většinu často užívaných písmen, která je snadno dosažitelná. Obdobně písmena, která se používají nejméně, nebo písmena s nejmenší duplicitou stejného kódu, jsou většinou umístěna na jedné klávese, která většinou není tak pohodlně dosažitelná.
Obr. 3 představuje příklad speciálně zkonstruované klávesnice 50 odpovídající 6-kIávesové konfiguraci pro dvě ruce. Klávesnice 50 se většinou skládá z kláves 52 pro abecední nebo znakové symboly a z kláves 54 pro funkce. Klávesy 52 pro znakové symboly jsou v prostřední řadě klávesnice 50, zatímco klávesy 54 pro funkce jsou v horní části 56 a dolní části 58. Navíc je zde ovladač kurzoru 55 a tlačítko pro volbu 57 v horní části 56. Klávesnice 50 může být uspořádána jakýmkoli způsobem
WO 98/08688
9
9« 99
9 9 9
9 9
9 9 9
9 9 9
9« *999 «· 9
9 9 9
99
9 9
9 9
999 999
9
99
PCT/US97/15154.
vhodným pro jiné klávesnice, např. s klávesami umístěnými do oblouku. Klávesnice 50 je napojena na počítač 10 pro zpracování textu běžným způsobem (není zobrazeno).
Klávesy 54 pro funkce mohou odpovídat jakýmkoli příslušným vykonávaným funkcím. Je však lepší, když se dolní řada funkčních kláves 54 skládá např. z těchto kláves: MEZERNÍK (SPACE BAR) 60, TABULÁTOR (TAB) 62, PŘEŘAĎOVAČ (SHIFT) 64 a VSTUP (ENTER) 66. Horní řada kláves nebo funkční klávesy 54 mohou odpovídat různým znakům, klávesám pro pohyb kurzoru, definovatelným funkčním klávesám nebo klávesám s jiným podobným účelem. Kromě toho se dá klávesnice 50 používat ve spojení s rozšířenou klávesnicí 14. Rozšířená klávesnice 14 umožní používání těch číselných nebo funkčních kláves 54, které se nenacházejí na klávesnici 50. Rozšířená klávesnice 14 je tedy pouze volitelným doplňkem, i když doplňuje speciální klávesnici 50 úplným spektrem tradičních funkčních a znakových kláves.
Písmenové klávesy 52 jsou rozděleny do dvou skupin 68 a 70, každá po třech klávesách. Ke klávesám 52 v levé skupině 68 je přiřazeno po třech znacích, které jsou pokud možno znázorněny na klávese, přestože mohou být i na pomocném proužku (není zobrazeno). Levá klávesa 52 má přiřazena písmena A, B,C; prostřední klávesa 52 má písmena D, E, F; a pravá klávesa 52 má písmena G, Η, I. Pravá skupina 70 kláves 52 má přiřazena ke každé z kláves čtyři až osm znaků: levá klávesa 52 má písmena J, K, L, M; střední klávesa 52 má písmena O, P, Q, R; a pravá klávesa 52 má písmena S-Z.
Ke každé z písmenových kláves 52 je navíc přiřazeno číslo odpovídající numerickému nebo prvkovému kódu 72, které je vytištěno na dolní pravé straně klávesy 72. Účel numerického kódu bude více ozřejměn v dalším textu. Levá skupina 68 kláves 52 je určena pro levou ruku uživatele a pravá skupina 70 je určena pro pravou ruku.
Jak ukazují Obr. 2 a 3, písmena jsou většinou seřazena abecedně na klávesách 52 zleva doprava. Tato konfigurace umožňuje uživateli, aby se naučil a zapamatoval si umístění kláves, a usnadňuje také nezkušeným uživatelům nalezení požadované klávesy. Písmena však mohou být uspořádána jakýmkoli
WO 98/08688 *« • · ··· » tw ·· *· »· • · » · · · · · • · · · · · · • · · · « ··«··** » · · * · · « -9« · « · · » * « · • · ·«··
PCT/US97/15154 vhodným způsobem, např. podle četnosti použití, s méně používanými písmeny buď ve skupinách nebo v kombinaci s častěji používanými písmeny. Počítač může být také konfigurován ke sledování použití slov a výběru nejčastěji používaných písmen a slov pro toho kterého uživatele. Tyto informace mohou být dále použity pro automatické řazení výrazů v paměti podle preference, jak bude blíže vysvětleno později. Písmena mohou být také uspořádána do skupin písmen podobného vzhledu, aby šije uživatel mohl snáze vybavit.
Kromě toho mohou konfigurace klávesnice existovat v rozpětí od více než 16 písmenových kláves (kde každá klávesa odpovídá většinou dvěma písmenům, ačkoliv mohou mít přiřazena 1 až 3 nebo i 4 písmena na jednu klávesu) až po konfiguraci s pouhými 4 písmenovými klávesami (kde např. tři klávesy mohou odpovídat každá osmi písmenům, a jedna klávesa může mít přiřazena pouze dvě písmena), ačkoliv jiné možnosti jsou stejně praktické. Jak bude ještě zřejmější v dalším textu, čím větší je počet kláves, tím méně editování nebo jiné interaktivní činnosti bude práce uživatele vyžadovat.
Avšak psaní bude pomalejší a jeho výuka obtížnější, protože je zde více kláves. Obdobně, čím menší je počet kláves, tím snazší bude naučit se používat systém a psát, ale uživatel bude muset vynaložit více práce na editování textu.
Jako další je popis Obr. 4(a), což je funkční diagram vynálezu implementovaného pomocí programovaných instrukcí uložených v počítačové paměti 12 nebo na pružném disku. Systém 100 začíná v bloku 102, kde se systém sám formátuje. Při formátování je každé klávese předem přiřazena specifická sada písmen a číslo nebo kód 72 podle určené konfigurace klávesnice. Např., preferovanou předem nastavenou konfigurací klávesnice je 8 klávesová konfigurace z Obr. 2(a). Pro 8 kláves 52 jsou tedy přiřazena čísla 1-8 zleva doprava. Navíc každé z písmen A, B, C má přiřazeno číslo nebo kód 1; písmena D, E, F mají přiřazen numerický kód 2; a tak dále. Když je tedy písmenová klávesa 82 na klávesnici 14 stlačena, počítač 10 rozezná při kroku 104 ekvivalentní číselný kód 72.
*· 9 9 9 9 »* 9« *· ** *·«· 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 Λ Λ A Λ ΛΛ Λ, Λ Λ + Λ λ
9 9 9 9 9 9 9
99 9 9 · 99 99*9 99 99
WO 98/08688 11 PCT/US97/15154
, Uživatel může změnit standardní 8-klávesový formát podle konstrukce systému. Systém tedy může ukázat uživateli alternativní možnosti formátu, které si může volit: např. používání 4, 6 nebo 13 kláves. Každý formát má příslušný pomocný proužek 23.
Po volbě formátu lze začít psát. Uživatel napíše slovo a jeho úhozy jsou čteny počítačem v kroku 104. Počítač čte čísla přiřazená ke každé klávese a ukládá je při úhozu v paměti, dokud uživatel nestlačí • klávesu, která označuje, že dospěl na konec psaného slova - krok 106. Např. jestliže znakem je tečka, symbol, mezera nebo znamení pro nový řádek, systém rozpozná, že slovo je kompletní, a pokračuje krokem 108. Jinak se systém vrátí ke kroku 104, kdy čeká na napsání dalšího znaku..
V průběhu psaní slova jednotka displeje přednostně zobrazuje každé písmeno, spojené s každou stlačenou klávesou. Například, jak ukazuje Obr. 5, je-li stlačenou klávesou „1, zobrazí se sloupec nebo řádek s písmeny „ABC. Nemusí být rovněž zobrazeno nic, anebo může být zobrazeno číslo „1. Další možností je, že se zobrazí pouze hvězdička nebo jiný symbol. Tyto zobrazené symboly automaticky zmizí, když systém rozpozná, že psané slovo bylo akceptováno, nebo když je vymaže uživatel, aby mohl napsat jiné slovo.
Po přijetí kompletního slova systém prohledává paměť 12 tak, že porovnává číselnou hodnotu vstupního kódu s tabulkou slovních kódů uloženou v paměti 12 - krok 108. V Tabulce 1 je uveden příklad několika číselných nebo slovních kódů 72 pro standardní 8-klávesovou konfiguraci z Obr. 2(a). Jak ukazuje Tabulka 1, každý numerický kód 72 je uložen ve specifickém místě paměti a v každém místě ’ paměti je jedno nebo více slov. Slovní kódy se skládají z jednoho neb více vstupních prvků nebo číselných kódů. Každé slovo ve slovníku je tedy uloženo v tabulkové paměti ve spojení se specifickým kódem. Paměť může být konfigurována z jakéhokoli standardního slovníku pro textový procesor nebo podobného systému.
·· · ·· ·· ·· ·· ·· ···· ···· • '- · · · · ···· • ···· · · · · · ··· ··· • · · · · · ·
WO 98/08688 12 PCT/US97/15154
TABULKA 1
Kód Preferovaná slova Slova
5-5 no
5-5-8 now on
5-5-8-7 now
mow
mows
Kromě toho v tabulkové paměti nemusí být uloženo každé slovo ze slovníku. Uživatel může např. zvolit omezenou kategorii informací odpovídajících omezeným funkcím, které mají specifičtější zásobu slov, např. funkce pro obchodní dopisy nebo vědecké teze. Zmenšený slovník snižuje nároky na paměť, jakož i čas, který počítač pro prohledávání paměti potřebuje. Obdobně, uživatel může vynaložit méně interaktivní Činnosti, protože v paměti je méně kódů a ke každému kóduje navíc pravděpodobně přiřazeno méně slov.
Po nalezení vstupního číselného kódu nebo po jeho vyhledání v paměťové tabulce (krok 108), počítač pokračuje krokem 118. V kroku 118 bude systém prohledávat specifické místo v paměti, aby zjistil, zdaje ten který vstupní kód spojen s více než jedním slovem. Pokud však v paměti nejsou při kroku 108 nalezena žádná slova, uživatel bude mít možnost opravit chyby při psaní slova (krok 109). Pokud uživatel usoudí, že kód nebyl napsán správně (krok 109), může se vrátit a napsat kód znovu (krok 104). Opravy nesprávně napsaných slov jsou provedeny v souladu se standardními operacemi při zpracování textu, jako vymazání napsaného kódu kde je třeba a napsání nového textového kódu. Po provedení opravy systém určí, zda byl v paměti nalezen kód pro opravené slovo (krok 108).
4 4 44 44 44 44
444 4444 4444
444 44 4 4444
4444 444 44 444 444
4 4 4 4 4 4
4444 4 44 4444 44 44
WO 98/08688 13 PCT/US97/15154 .
. Na druhé straně, za předpokladu, že nedošlo při psaní k chybě, uživatel může přidat slova do paměti (krok 110) tak, že přidá specifické slovo do části paměti slovníku, která odpovídá zvolenému číslu. Uživatel volí nové slovo zdůrazněním odpovídajících písmen ve skupině písmen zobrazené nad výchozí psanou řádkou. Po zdůraznění všech písmen slova uživatel stlačí klávesu ENTER a počítač uloží nové slovo do části paměti spojené s příslušným číselným kódem. Pokud uživatel rozhodne o přidání slova do paměti, paměť je aktualizována (krok 112). Zvolené slovo je pak zobrazeno v textu dokumentu (krok 114) a systém se vrátí ke kroku 104, kdy čeká na další úhoz na klávesnici (krok 117).
Oproti tomu, pokud uživatel nepřidá žádné slovo do paměti (krok 110), zobrazí se instrukce (krok 116) a systém čeká na stisknutí další klávesy (kroky 117, 104). Instrukce mohou např. sdělit, že žádné slovo nebylo nalezeno a že uživatel má rozhodnout, zda došlo k písařské chybě nebo zda chce definovat nové slovo. Zobrazené sdělení tak může vypadat jako „ověř pravopis nebo „kód nerozpoznán. Systém může také zobrazit slova odpovídající nejbližšímu kódu spolu se sdělením, že přesně odpovídající slovo nebylo nalezeno.
Pokud je v paměti alespoň jedno slovo spojené se vstupním kódem v kroku 108, systém bude pokračovat krokem 118. Pokud systém nalezne v příslušném místě paměti pouze jedno slovo (krok 118), bude příslušné slovo zobrazeno (krok 120). Uživatel bude mít možnost změnit (to znamená přidat nebo vymazat) slovo uložené v paměti (krok 122), pokud kupříkladu slovo v paměti není tím, které si přeje.
Jako ve výše popsaném kroku 110 je paměť aktualizována, aby zahrnula nebo opominula změněné slovo (krok 124), nové slovo je zobrazeno (krok 126) namísto původně zobrazeného slova a systém se v kroku 127 vrátí ke kroku 104. Pokud v kroku 122 nebyla modifikována žádná slova, čímž je potvrzeno, že zobrazené slovo je správné, systém se v kroku 127 vrátí ke kroku 104.
Tento proces změny slov v paměti (kroky 110, 122 a 152), o němž se bude podrobněji psát dále, umožňuje uživateli aktualizovat paměť pro speciálně definovaná slova, která nejsou běžně uvedena ve standardním slovníku. Např. jména a názvy nemusejí být v paměti slovníku a uživatel je tudíž může • · 4 · · · 4 »4 ··
4 4 4444 4444
444 44 4 4444 • 444444 4 4 4 444 444
4 4 4 4 4 4
4444 · 44 4444 44 44
WO 98/08688 14 PCT/US97/15154 změnit nebo přidat do paměti pro ten který jednotlivý kód. Uživatel tak muže dosadit do paměti počítače jména a názvy, technické termíny, zkratky, atd. To lze učinit jakoukoli vhodnou programovací metodou, jako prostě přidáním nového slova do části paměti spojené s daným kódem. Uživatel může navíc modifikovat paměť později tak, aby byly vymazány termíny, které byly předtím do paměti vloženy.
Pokud je v paměti více než jedno slovo (jako v kroku 118), všechna slova jsou zobrazena (krok 142) s preferovanými slovy zobrazenými na prvních místech seznamu. Uživatel pak má možnost zvolit si slovo (krok 144), vytvořit preferovaná slova (krok 148) nebo přidat do paměti nové slovo, odpovídající kódu (krok 152).
Pokud uživatel zvolí jedno ze zobrazených slov (krok 144), zvolené slovo je zobrazeno (krok 146) a systém znovu očekává vstup dalšího znaku (kroky 147,104). Když však nebylo zvoleno žádné slovo (krok 144), uživatel může vytvořit preferovaná slova (krok 148). V kroku 148 může uživatel definovat zobrazené slovo nebo slova jako preferované slovo nebo slova uváděná v horní části seznamu (krok 148) nebo v určitém pořadí. Jsou-li preferovaná slova modifikována (krok 148), paměť je aktualizována (krok 150), slovo se zobrazí (krok 146) a systém se znovu vrátí ke krokům 104 a 147.
Preferovaná slova jsou ta, která byla předtím zvolena nebo která uživatel určil jako termíny s nejčastějším použitím. Systém lze také konfigurovat se slovy, která jsou předem definována jako preferovaná slova. Jak je např. ukázáno v Tabulce 1, výraz „now je definován jako preferovaný výraz pro kód 5-5-8. Přestože jsou preferované termíny zobrazeny v paměťové Tabulce 1 jako zvláštní seznam, mohou být prostě jen označeny jako preferované termíny a uloženy spolu s ostatními slovy pro toto specifické místo v paměti.
Konečně, pokud uživatel nezvolí žádné slovo (krok 144) a nezmění seznam preferovaných slov (krok 148), může změnit, to jest přidat nebo modifikovat slova v paměti (krok 152). Například, jak bylo popsáno výše, požadované slovo nemusí být mezi zobrazenými slovy nebo uživatel chce přiřadit nové slovo ke vstupnímu číselnému kódu. Je-li tomu tak, paměť je aktualizována v kroku 150 s touto novou ·· · 9· ·· 99 99 • · · · 9 9 9 9 9 9 9 • · 9 ·· 9 ···· • ······ · · · ··φ 999 • 9 9 9 9 9 9
9··· 9 99 9999 99 99
WO 98/08688 15 PCT/US97/15154 informací a nové slovo se zobrazí (krok 146). Systém se pak vrátí ke kroku 104, kdy čeká na vstup nového znaku (krok 147).
Pokud uživatel nezvolí žádné slovo (krok 144), nevytvoří preferované slovo (krok 148), ani nezmění slovo (krok 152), zobrazí se instruktážní sdělení (krok 154). Systém se pak vrátí ke kroku 104, kdy čeká na stlačení další klávesy (krok 147).
Nyní budeme hovořit o alternativní aplikaci schématu na Obr. 4(a), jak je zobrazena na Obr.
4(b). Při standardním užívání zobrazí systém všechna slova způsobem znázorněným na Obr. 4(a), s preferovanými slovy na prvních místech seznamu. Konfigurace na Obr. 4(b) však umožňuje uživateli zobrazit napřed pouze preferovaná slova. Pokud požadované slovo není nalezeno mezi preferovanými termíny, uživatel může zvolit možnost zobrazení seznamu všech slov.
Kroky 302-327 na Obr. 4(b) jsou tedy podobné krokům 102-127 na Obr. 4(a). Avšak v kroku 318 má nyní uživatel možnost zobrazit napřed pouze seznam preferovaných slov. Tudíž, je-li v části paměti více než jedno slovo spojené se vstupním kódem, jakje ověřeno v kroku 318, systém začne hledat seznam preferovaných slov (krok 328). Jsou-li preferovaná slova uložena v paměti, systém zobrazí všechna preferovaná slova spojená s tímto vstupním kódem (krok 330). Spolu s preferovanými slovy se zobrazí hvězdička nebo příslušné sdělení, aby uživatel věděl, že jsou k dispozici další slova kromě zobrazených preferovaných termínů.
Po prohlédnutí seznamu preferovaných termínů (krok 330) může uživatel zvolit zobrazení úplného seznamu slov (krok 332), načež jsou zobrazena všechna slova (blok 342) a uživateli jsou nabízeny různé možnosti, jak bude popsáno níže. Nemají-li být zobrazena všechna slova, systém hledá, je-li v paměti uloženo více preferovaných slov (krok 334), a pokud ano, uživatel si může vybrat z těchto preferovaných slov (krok 338). Po zvolení slova je toto slovo zobrazeno (krok 336) a systém znovu čeká na nový úhoz na klávesnici (kroky 337 a 304). Není-li zvoleno žádné slovo, objeví se příslušné sdělení (krok 340) a systém znovu čeká na stisknutí další klávesy (kroky 337 a 304).
·· ·· ► · · «
WO 98/08688 16 PCT/US97/15154 • Zpět ke kroku 332. Jestliže uživatel zvolí zobrazení všech slov v paměti (krok 332) nebo jestliže v paměti nejsou žádná preferovaná slova (krok 328), zobrazí se všechna slova (krok 342). Všechna slova v příslušné části paměti jsou tedy zobrazena na monitoru 18 v kroku 342. Po zobrazení těchto slov (krok 342) má uživatel možnost zvolit si slovo (krok 344), vytvořit seznam preferovaných slov (krok 348) nebo přidat nové slovo do paměti tak, aby odpovídalo příslušnému kódu (krok 352).
Kroky 342 až 354 jsou v zásadě podobné krokům 142 až 154 na Obr. 4(a). V kroku 348 však může uživatel definovat zobrazené slovo nebo slova jako preferovaná slova nebo jinak zobrazit a modifikovat seznam preferovaných slov nebo vytvořit nový seznam preferovaných slov (krok 348).
Následuje popis příkladu používání tohoto vynálezu na Obr. 5 s odkazy na Obr. 4(a). Monitor 18 je zpravidla znázorněn s hlavní obrazovkou 22, na níž je zobrazen výsledek činnosti. Předpokládejme například, že uživatel chce napsat větu: Dear Tom, Now is the time for all good men to come to the aid of their country. Po počítačovém formátování (krok 102) začne uživatel psát slovo Dear pomocí sekvence kláves 2-2-1-5, které systém rozpoznává v kroku 104. Po každém úhozu jsou písmena spojená s každou klávesou zobrazena na obrazovce 22.
Písmena jsou přednostně zobrazena vertikálně směrem vzhůru, nad výchozí řadou 25, která je zobrazena jako centrální řada. Výchozí řada je linka pod písmeny zobrazenými pro každý úhoz. To je řada, ve které jsou zobrazena slova s nejvyšším stupněm preference. Pod touto řadou je seznam slov s nižším stupněm preference. Je-li zvoleno slovo z řady pod výchozí řadou, přesune se do výchozí řady.
Když je některé klávese přiřazen velký počet písmen, uživatel může zvolit možnost, že systém zobrazí pouze první tři nebo čtyři písmena. Zobrazí pak také hvězdičku, aby uživatel věděl, že jsou zde také další písmena, která si může vyvolat. Například na Obr. 5 uživatel použije klávesu 8 pro písmeno w, čímž se zobrazí písmena v, w a x. Objeví se také hvězdička naznačující, že dodatečná písmena y a z nebyla zobrazena.
··· ·0 0· 00 00 0 00 0 0 · 0 · · · ·
000 0 · · ···· • ···· 0 0 · · · ··· 000 • 0 · 0 · · « • ••0 · ·· 0000 ·· ··
WO 98/08688 17 PCT/US97/15154 .
• Předpokládejme nyní, že uživatel dokončil slovo Now použitím kódů 5-5-8. Po napsání kódu
5-5-8 stlačí uživatel klávesu mezemíku 60, čímž dá najevo systému, že to je konec slova (krok 106). V tomto okamžiku systém 100 začne prohledávat paměť a rozpozná, že vstupní kód 5-5-8 odpovídá jednomu z kódů v paměti 12, jak je zobrazena v Tabulce 1 (krok 108).
V alternativní aplikaci může být číselný kód vyhledáván při úhozu uživatele na každou klávesu. Když tedy uživatel použije klávesu 5 pro N, paměť prohledá všechny číselné kódy začínající 5. Když pak uživatel použije klávesu 5 pro o, paměť bude hledat číselný kód 5-5. (V tomto okamžiku, přestože uživatel nedokončil psaní tohoto slova, mohou se na obrazovce 22 zobrazit slova no a on, která jsou momentálně k dispozici.) Když pak uživatel stlačí klávesu 8 pro w, systém potřebuje prohledat jen krátký úsek, aby nalezl správný kód 5-5-8.
Náš příklad bude pokračovat krokem 118, kdy systém rozpozná, že s kódem 5-5-8 jsou spojena dvě slova, now a mow. Navíc systém rozpozná, že slovo now bylo označeno jako preferované slovo. Slovo Now se tudíž objeví na obrazovce 22 ve výchozí řadě 25 a bude zdůrazněno. Slovo Mow se navíc zobrazí pod slovem Now, jak je ukázáno na Obr.5. Uživatel může zobrazit všechna slova jakýmkoli vhodným způsobem, jako např. zvolením této funkce ze spouštěcí nabídky. Slova spojená se vstupním kódem jsou přednostně zobrazena směrem dolů od výchozí řady 25. Uživatel se pak může posouvat dolů, aby zdůraznil jedno ze zobrazených slov, např. Mow, pomocí posouvacích kláves na klávesnicích 14 nebo 50, myši 20 nebo ovladače kurzoru 55 (krok 144). Po zdůraznění příslušného výrazu a stlačení klávesy ENTER je zvolený výraz zobrazen na obrazovce 22 (krok 146) a systém znovu čeká na úhoz na další klávesu (kroky 147, 104).
Příklad posunu směrem dolů po zobrazených slovech je ukázán na Obr. 5 pro kód 3-5-5-2. Po napsání kompletního kódu se objeví slova gone, home a good zobrazená odshora dolů, s výrazem gone ve výchozí řadě 25. V momentu zobrazeném na Obr. 5 se však uživatel posunul dolů, aby zdůraznil výraz good. Jakmile je slovo good zdůrazněno a po stlačení klávesy ENTER, slova gone • 4
WO 98/08688 18 PCT/US97/15154 .
a home, stejně jako jednotlivá písmena zmizí z displeje. Navíc bude výraz good zobrazen ve výchozí řadě 25, již nikoli ve zdůrazněné podobě, jak je ukázáno pro slova for all.
Uživatel se může také rozhodnout pro přidání nového slova do paměti (krok 152).
Předpokládejme například, že uživatel zvolí kód 7-5-5 pro své jméno Tom, jak je znázorněno na Obr.5. Standardní slovníková paměť nemusí zahrnovat slovo Tom jako jméno, ale má jiná slova pro tento kód, * včetně Ton a Son. Jak se uvádí výše, všechna písmena pro kód 7-5-5 jsou zobrazena na obrazovce 22 při stlačení příslušných kláves. Navíc zde nejsou žádné preferované výrazy a slova ton a son jsou také zobrazena na obrazovce 22. Když chce uživatel definovat nové slovo, zdůrazní písmena použitá v novém slově Tom, jak je ukázáno na Obr. 5. Po zdůraznění všech písmen stlačí uživatel klávesu ENTER a slovo je zobrazeno ve výchozí řadě 25 (krok 114), zatímco všechna písmena a zbývající slova zmizí z displeje. Systém pak aktualizuje paměť (krok 150), takže nové slovo Tom bude uloženo v části paměti odpovídající číselnému kódu 7-5-5. Systém se pak vrátí ke kroku 104, kdy čeká na stlačení další klávesy.
Na dalším Obr. 6 je znázorněno schéma alternativní aplikace vynálezu. Obr. 6 se liší od Obr. 4(a) tím, že uživateli je zde umožněno dokončit psaní celé věty, odstavce, stránky nebo dokumentu, než musí zvolit slova, která budou zobrazena v definitivní verzi. Preferovaná slova jsou navíc zobrazena spolu s úplnými sadami slov jako na Obr. 4(b). Namísto zobrazení seznamu pouze preferovaných slov tedy systém nyní ukazuje všechna slova, s preferovanými slovy na předních místech. Dlouhé seznamy mohou být prohlíženy jakýmkoli vhodným způsobem.
Stejně jako na Obr. 4 začíná systém činnost tím, že se formátuje (krok 202) a pak čte klávesy (krok 204). Po napsání celého slova (krok 206) systém hledá kód v paměti (krok 208). Pokud nenalezne vstupní krok v paměti (krok 208), objeví se sdělení nebo se zobrazí kód (krok 210) ve zdůrazněné podobě, aby uživatel věděl, že žádné slovo nebylo nalezeno. Je-li kód nalezen (krok 208) a k dispozici je pouze jedno slovo (krok 212), toto slovo je zobrazeno (krok 214). Pokud je v paměti více než jedno · · 99 99
9*9 »999 • · 9 9 9 · ·
9 9 9 999 999 • 9 9 9 9 9 9 •999 9 «9 9999 99 99
WO 98/08688 19 PCT/US97/15154 slovo,, systém zobrazí všechna slova (krok 216) s preferovanými slovy na prvních místech seznamu.
Krok, ve kterém se hledá více než jedno slovo (krok 212), však může být vynechán, protože každé jednotlivé slovo bude vždy zobrazeno v kroku 216.
Po zobrazení kódu, slova nebo slov v krocích 210, 214 nebo 216 systém určí, zda má být dokument editován nebo verifikován (krok 218). Uživatel může zvolit možnost editování dokumentu po • napsání řádky textu, odstavce nebo paragrafu, a systém ve vhodných intervalech připomene uživateli možnost editování. Po napsání každé řádky, věty nebo odstavce textu systém tedy připomene uživateli, že se má vrátit a editovat napsanou řádku, přestože uživatel může pokračovat v psaní a editovat dokument až později.
Uživatel může také zvolit možnost editování dokumentu kdykoli během psaní. Pokud není dokument editován, systém se vrátí ke kroku 204, kdy čeká na úhoz do další klávesy. Systém tedy bude ukazovat alternativní slova a písmena až do okamžiku verifikace dokumentu.
Když má být dokument editován, systém bude pokračovat krokem 220. Zde systém prohledává každý vstupní kód, pro který je v paměti uloženo více než jedno slovo. Tam, kde je k dispozici pouze jedno slovo, je toto slovo akceptováno a zobrazeno v textu dokumentu. Tam, kde je více než jedno slovo, systém zobrazí seznam slov s preferovanými slovy na předních místech. Systém pak vybídne uživatele k tomu, aby zvolil slovo, vložil nové slovo do slovníku nebo označil slovo jako preferované. Tento proces je podobný krokům 118 až 147 na Obr. 4(a), jak bylo popsáno výše.
' Vzhledem k funkci zobrazení preferovaných slov na předním místě seznamu všech slov uživatel může dále definovat pořadí, v němž jsou slova priorizována. Při tomto postupu uživatel řadí slova v seznamu podle preference. Toto pořadí slov může být také předem definováno v systému. Slova, nezařazená do prioritního seznamu, jsou také zobrazena v abecedním pořadí pod slovy s vyšší prioritou. Termín s nejvyšší prioritou je zobrazen ve výchozí řadě 25. Uživatel se může posunout dolů a zdůraznit jakýkoli výraz, který má být zvolen. Pokud však uživatel nezvolí jiné slovo, slovo ve výchozí řádě 25, ·· 4 44 ·· »· ·· • 44 4 4·· ····
44· ·· · ···· • 444· · · 4 44 4*4 444
4 4 4 « · » • 444 4 44 4··· ·· ··
WO 98/08688 20 PCT/US97/15154 .
tedy preferované slovo, je zobrazeno v textu dokumentu. Systém může být dále konfigurován tak, aby uživatel mohl zvolit všechna zdůrazněná slova najednou. Jak bylo uvedeno výše, první preferované slovo je zdůrazněno jako standardní možnost, daná na výběr uživateli, který může zvolit jiné slovo zdůrazněním slova v zobrazeném seznamu, aniž musí používat klávesu ENTER pro každé individuální slovo. Pokud není k dispozici žádné preferované slovo, pak první uvedené slovo, které je ve výchozí řadě 25, je zdůrazněno v rámci standardního nastavení systému.
Všechny postupové kroky v činnosti tohoto vynálezu jsou implementovány v souladu s běžně užívanými programovacími technikami. Např. kroky naznačující, že slovo chybí (kroky 110, 122, 152), krok pro výběr preferovaného slova (krok 148) nebo pro změnu konfigurace klávesnice, jsou implementovány metodami dobře známými v programování, jako např. použitím překryvného menu nebo zobrazovacího okénka.
Všechny funkce, které má uživatel k dispozici, jako volba konfigurace klávesnice, přidání nového slova do paměti a tak dále, tak mohou být začleněny do systému v překryvném menu nebo zobrazovacím okénku, které mohou být vyvolány kdykoli během používání vynálezu nebo pouze ve zvolené době. Jiné operace, jako aktualizace paměti (kroky 124 a 150), jsou také uplatněny prostřednictvím běžně používaných programových metod, jejichž příklady budou uvedeny dále.
Příklad implementace vynálezu prostřednictvím zobrazovacích okének je znázorněn na Obr. 7, s souladu s činností systému na Obr. 6. Funkční zobrazovací okénko umožňuje uživateli zvolit si jednu z možných funkcí, jako například přidání nového slova, které ještě není v paměti, volbu konfigurace klávesnice, vytvoření preferovaného slova, editování dokumentu atd. Písmena a slova jsou navíc zobrazena v posouvacích okénkách, kde je preferovaný výraz uveden na prvním místě a zdůrazněn. Nepreferovaná nebo méně prioritní slova jsou pak zobrazena pod nejpreferovanějším slovem.
Preferovaný výraz však nemusí být nutně zdůrazněn, pokud si to uživatel nepřeje.
4
4
44
4 4
4 4
444 444
4
WO 98/08688
PCT/US97/15154 .
• Po výběru slova okénko zmizí a slovo je zobrazeno v textu dokumentu, jak je znázorněno pro slovo time na Obr. 7. V rámci další alternativní metody výběru slov je každé slovo zobrazeno spolu s číslem. Uživatel pak může vybrat slovo výběrem čísla zobrazeného vedle daného slova.
Obr. 8-12 znázorňují různé alternativní aplikace konfigurace klávesnice. Tyto konfigurace mohou být předem programovány v systému, nebo mohou být určeny uživatelem. Obr. 8-9 a 12(a)-(m) ukazují příklady konfigurace klávesnice pro dvě ruce, zatímco Obr. 10 a 12(n)-(t) ukazují obecné příklady konfigurace klávesnice pro jednu ruku. V těchto aplikacích drží uživatel prsty na používaných klávesách, což snižuje nutnost pohybu prstů a ruky, stejně jako únavu uživatele.
Klávesnice se 14 klávesami byla testována při psaní věty: Now is the time for all good men to come to the aid of their country. Zjistilo se, že pouze slovo aid vyžadovalo editování uživatelem, protože všechna ostatní slova byla jedinými možnými slovy pro napsaný kód. Počet kláves je tak podstatně snížen ze standardních 26 na 14 kláves s minimálním stupněm editování.
Tam, kde jsou 4 klávesy nebo méně, uživatel může vždy držet 4 prsty na klávesách, jak je ukázáno na Obr. 8(g). Nebo, jako na Obr. 8(a), uživatel může použít 2 prsty, každý pro několik kláves. Pro pět až devět kláves může uživatel používat 3 prsty jedné ruky se dvěma až třemi klávesami pro každý prst. Jako např. pro konfiguraci na Obr. 8(d). Pro 16 kláves, jako na Obr. 10(d), uživatel může používat čtyři prsty jedné ruky. Klávesnice je tak přednostně konfigurována k použití s co nejmenším pohybem prstů, což snižuje únavu uživatele.
Obr. 13 ukazuje další alternativní aplikaci tohoto vynálezu při implementaci na dotekem ovládaný displej 22, který se nalézá na tradičním počítačovém monitoru 18. Obrázky kláves 80 jsou zobrazeny na monitoru 18 v šestiúhelníkovém obrazci. Písmena a číselné kódy jsou přiřazeny ke každému obrázku klávesy, stejně jako na manuální klávesnici.
Uživatel umístí ukazatel (nezobrazeno) doprostřed šestiúhelníkového obrazce a posune jej po obrazovce 22 najeden z obrázků kláves 80. Tento pohyb všeobecně odpovídá šipkám 82. Jakmile se ·· * ·♦ ·ι
9 9 9 9 9
9 9 9 9
999999 9 <
• · · · · ···· · 99 ··<
♦ · 99
9 9 <
• · · 4 • · · · · 4 • 4 ·· *·
WO 98/08688 22 PCT/US97/15154 ukazatel dotkne zobrazené klávesy, klávesa se aktivizuje. Písmena odpovídající klávese jsou tím zvolena a uživatel vrátí ukazatel zpět doprostřed šestiúhelníku. Tento systém pro dotekem ovládanou obrazovku je zvláště vhodný pro osoby se sníženými fyzickými schopnostmi a může být konfigurován i tak, aby rozpoznával jiná vstupní zařízení - např. aby reagoval na paprsek ze světelného ukazovátka.
Dodatečným rysem tohoto vynálezu je schopnost systému rozeznávat při psaní dlouhých slov, ještě než uživatel napíše všechna písmena, že je k dispozici pouze jedno slovo, které začíná tímto právě psaným kódem. V tomto momentu se slovo ukáže na obrazovce 22 a zazní zvukový signál. Uživatel pak může začít psát další slovo. Uživatel také může modifikovat toto slovo výše popsaným způsobem.
Předpokládejme například, že uživatel napíše kód 1-3-2 (viz Tabulka 2). V této chvíli se uživateli nabízí na výběr několik možných slov, totiž aid, age a bid. Důležité však je, že uživatel může pokračovat v psaní pro další vymezení slov, která ještě nemohou být určena, jako např. aged, ages, ageless, bids, bidding atd. Když však použije klávesu 4, jedinou zbývající možností bude slovo ageless. V tomto okamžiku může být slovo ageless zobrazeno na obrazovce 22. Uživatel tedy nebude muset vynakládat úsilí na psaní celých delších slov jako je ageless.
Tabulka 2
Kód Slova
1 a
1-3-2 age aid bid
1-3-2-2 chef aged bídě
1-3-2-4-2-7-7 ageless
Jak je ukázáno v Tabulce 2, při hledání jiných slov začínajících kódem 1-3-2 bude muset počítač 10 prohledávat všechny kódy, které jsou přinejmenším v tomto numerickém pořadí. Avšak jak ukazuje • 9
99 99 • 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 •999 999 • · 9 9 9
9999 99 99
WO 98/08688
PCT/US97/15154 .
Tabulka 3, každá část paměti 12 může být konfigurována tak, že všechny možnosti jsou uloženy s přiřazeným základním kódem 1-3-2. Když tedy uživatel napíše 1-3-2, objeví se všechny takto vymezené možnosti. To znamená, že slovaage, aid, bid, chef, aged, bide, ageless a jejich variace jako bidding, chefs atd. jsou zobrazeny na obrazovce 22. Tato aplikace je rychlejší a snižuje požadavky na paměť, aleje užitečná pouze tam, kde je omezený počet následných variací vstupních jř kódů.
Tabulka 3
Kód Slova
1 a
1-3-2 age aid bid chef aged bide ageless
1-3-2-2 chef aged bide
1-3-2-4-2-7-7 ageless
Další vlastností tohoto vynálezu je, že se uživatel může kdykoli vrátit k některému slovu, např. umístěním kurzoru kamkoli dovnitř slova. Když se uživatel vrátí ke slovu, číselný kód spojený s tímto slovem, bude znovu vyvolán. Uživatel pak může zvolit možnost zobrazení preferovaných slov nebo všech slov spojených s tímto kódem. Uživatel může také změnit kód, aby do textu vložil jiné slovo.
Jinou vlastností vynálezu je, jak bylo uvedeno výše, že uživatel může mít možnost zvolit různé konfigurace klávesnice, včetně formátu QWERTY. Přestože to není znázorněno na schématu, uživatel může změnit konfiguraci klávesnice kdykoli v průběhu činnosti systému. V zásadě může zvolit jakýkoli druh konfigurace klávesnice, jako je 4-klávesová, 6-klávesová nebo 8-klávesová konfigurace.
·· · ♦· ·« ·· ·* • · · ···· · * · · ··« » · · ···· • ···· · · · · · ·♦· ··· • · · · · · · ···· · ·· ···* ·* ·«
WO 98/08688 24 PCT/US97/15154 . V paměti 12 jsou uloženy jednotlivé tabulky pro každou volitelnou konfiguraci klávesnice.
Jedním ze způsobů přístupu do odpovídajícího místa paměti je automatické a vnitřní začlenění kódu klávesnice jako prvního čísla číselného kódu. Např. kód „6, který identifikuje kód pro 6-klávesovou konfiguraci klávesnice, je automaticky přidán na začátek každého nového slova, jak je ukázáno v Tabulce 4. Systém se tak může přepínat na jinou konfiguraci klávesnice uprostřed dokumentu a přitom stále rozpoznávat vstupní kód pro specifickou konfiguraci klávesnice. V rámci této funkce se systém při příštím zahájení činnosti bude při formátování automaticky řídit poslední uschovanou konfigurací (krok 102).
Tabulka 4
Kód Slova
6-1 a
6-1-3-2 age aid bid
6-1-3-2-2 chef aged bide
6-1-3-2-4-2-7-7 ageless
Uživatel může také definovat své vlastní upořádání kláves na klávesnici oproti standardnímu předem definovanému uspořádání. Jak bylo popsáno výše, každá číselná klávesa se používá jako vstupní číselný kód spojený s odpovídajícím písmenem. Uživatel si volí číselný kód, který má být přiřazen specifickým písmenům nebo klávesám. Tato informace se pak ukládá do paměti a taje aktualizována údaji o nových kódech spojených se slovy v paměti. Počítač pak třídí a ukládá všechna slova spojená se stejným numerickým kódem na jednom místě paměti, které je určeno pro ten který číselný kód.
Způsob organizace paměti 12 v Tabulce 4 by však vedl k tomu, že každé slovo by bylo uloženo několikrát, jednou pro každou konfiguraci klávesnice. Při alternativní aplikaci je číselný kód pro každou ·· · «« 44 «4 44
4 4 4444 4444
444 44 4 4444
4444 444 44 444 444
4 4 4 4 4 4
4444 4 ·4 «444 44 44
WO 98/08688 25 PCT/US97/15154 .
konfiguraci klávesnice ukládán pro každé slovo, jak ukazuje Tabulka 5. Počítač 10 pak prohledává číselné kódy podle specifické konfigurace klávesnice.
Tabulka 5
Kód Slova
6 kláves 8 kláves
2-5-5-5 2-5-5-6 dooř
2-5-5-5 2-6-5-6 drop
Další dodatečnou vlastnosti vynálezu je, že uživatel může kdykoli zvolit zobrazení slov uložených v paměti. Přitom může přidat, vymazat nebo jinak modifikovat slova uložená v paměti nebo ověřit jejich pravopis. Uživatel může také vytvořit seznam všech slov v databázi nebo paměti, která začínají stejným písmenem jako napsané slovo. Jinak řečeno, uživatel může napsat první 4, 5 nebo 6 písmen slova a pak dát systému pokyn, aby vytvořil seznam všech slov, která začínají těmito písmeny. Uživatel může zvolit tuto možnost v průběhu psaní nebo editování slova. Tímto způsobem lze využít systému k určení správného způsobu psaní slova.
Uživatel také nemusí dokončit psaní dlouhých slov, která se mohou zobrazit automaticky po napsání např. prvních 4, 5 nebo 6 písmen slova. Uživatel si pak zvolí žádané slovo tak, že je zdůrazní a stiskne klávesu ENTER. Slovo se pak přesune do textu dokumentu. Další možností je konfigurovat systém tak, aby zobrazoval pouze slova odpovídající počtu napsaných písmen. To znamená, že napíše-li uživatel 7 písmen, zobrazí se pouze slova se 7 písmeny pro první 4 klávesy.
Metoda rychlého psaní, používaná v předkládaném vynálezu, je kompatibilní s běžnými programy zpracování textu, jako je WORD PERFECT a WORD a dá se použít v prostředí DOS, WINDOWS nebo Macintosh. Databáze slov a číselných kódů mohou být navíc prohledávány jakýmkoli vhodným způsobem.
4« 4
Λ 4 4 »· ·· ·· · · 4 * 4 « 4
4 4 4 » 4 4 4 4 4 • 4444 4 4 4 4 4 444 444 • · 4 4 · · 4
4444 4 «4 «444 44 44
WO 98/08688 26 PCT/US97/15154 .
• Předkládaný vynález usnadňuje výuku psaní tím, že přiřazuje jedné klávese více znaků. Navíc takové psaní vyžaduje méně pohybu, což snižuje únavu uživatele a zvyšuje rychlost psaní. Klávesnice není navíc přeplněna klávesami a je proto snazší ji používat i pro osoby neškolené v psaní na stroji.
Kromě toho je na klávesnici více místa, takže klávesy mohou být větší, což je výhodné pro osoby trpící artritidou nebo jiným druhem snížení íyzických schopností.
Vzhledem k tomu, že klávesnice 50 je podstatně menší velikosti při zachování úplného spektra znaků, je tento vynález zvláště užitečný pro přenosné počítače a kapesní elektronické přístroje, jako jsou elektronické záznamníky. Protože je zde méně kláves, je jednodušší si zapamatovat pozici každé z nich a všechny klávesy jsou dostupné snadněji, rychleji a s vyšším stupněm přesnosti.
Díky tomu, že tento vynález snižuje počet kláves nutných pro psaní, tradiční akordové systémy se také stávají praktičtějšími. Systém může být konfigurován tak, že uživatel stlačuje více než jednu klávesu najednou nebo stlačuje více kláves postupně pro použití specifického kódu.
Jak bylo uvedeno výše, systém může být konfigurován pro kapesní počítač nebo přenosné vstupní zařízení, které je v dálkovém spojení s počítačem tak, že jsou jeho výstupy s tímto počítačem spojeny po lince nebo bezdrátově.
Tříbitový binární kód má 8 permutací, 001, 010, 011, 100, 101, 110,111 a 000. Šest z nich je přiřazeno šesti klávesám v 6-klávesové konfiguraci klávesnice s přiřazenými skupinami písmen. To může být provedeno kupříkladu následovně:
·· » ·* ·** ·« «« • · · · · ♦ · ··· • · · · a · *·· * ···* « · · · · ··« • · · · · · • » tt ···» ·· ··
WO 98/08688 27 PCT/US97/15154 .
Číslo klávesy Přiřazený binární kód
1 ABCD 001
2 EFGH 010
3 IJKL 011
4 MNOPQ 100
5 RSTU 101
6 VWXYZ 110
Pro ostatní údaje (např. interpunkce, číselné údaje, ovládání kurzoru a jiné funkce) je systém konfigurován tak, aby se „posunul k jinému binárnímu kódu, který zpřístupní dodatečný kód. Stane se tak po napsání specifického tříbitového binárního kódu (dejme tomu „000). Může například dojít k „posunutí od tříbitového binárního kódu k osmibitovému binárnímu kódu, což dá uživateli k dispozici 256 osmibitových binárních kódů.
Pro slovní kódy, které mají přiřazeno více než jedno slovo (např. ACT, BAT a CAT mají binární kódy 001, 001 a 101 pro každé z těchto slov), je nezbytný výběrový nebo identifikační kód pro zvolení žádaného slova. Jednou z výše popsaných metod výběru žádaného slova (např. ACT, BAT nebo CAT) je pro uživatele napsat číslo, které je zobrazeno u požadovaného slova nad „výchozí řadou.
Pokud tedy uživatel nenapíše číslo 1 pro „BAT nebo číslo 2 pro volbu slova „CAT k dosazení do výchozí řady, je automaticky dosazeno slovo „ACT. Když uživatel napíše číslo 1, slovo BAT se přesune do výchozí řady, je zobrazeno a může být vytištěno v textu. Každé slovo musí mít svůj unikátní kód, aby bylo možné je ukládat v paměti nebo přenášet, či aplikovat dodatečné kompresní techniky na slovní kódy vytvořené až ze tří binárních kódů. Za tímto účelem je ke slovům, která nemají unikátní slovní kód, přidán dodatek, jako např. identifikační kód.
e· · • · • · · · • · · ι • · « • · · »·· · ··
WO 98/08688 28 PCT/US97/15154 . Slovní kód s dodatkem musí být srovnán s ostatními slovními kódy ve slovníku, aby se potvrdilo, že žádné jiné slovo nemá tento kód přiřazen. Např. jestliže se ke slovnímu kódu pro „BAT přidá tříbitový binární kód 010, může být výsledkem také slovní kód pro výraz „BATH. Jiný tříbitový binární kód, např. 110 (VWXYZ), však nemusí vést k žádné duplikaci. Kdykoli je to možné, jeden tříbitový binární kód bude použit k rozlišení slov se stejným základním slovním kódem; je však možné použít také více než jednoho tříbitového binárního kódu. Takové vícenásobné tříbitové dodatky umožňují vytvořit unikátní slovní kód pro každé slovo. Jiným řešením vytváření unikátního slovního kódu je přidat tříbitový binární kód, jako „000, který indikuje posun od tříbitového binárního kóduk osmibitovému binárnímu kódu. Osmibitový binární kód je pak přidán jako dodatek, odlišující tento slovní kód od jiných slovních kódů. Osmibitové binární kódy zvolené pro tento účel rovněž stanoví, že se jedná o konec slova. Po tomto slovu tedy bude vložena mezera a pak dojde automaticky k posunu zpět k tříbitovému binárnímu kódu.
Konec slova může být označen specifickým tříbitovým binárním kódem určeným pro tento účel, např. „111 (nebo binárním kódem o více než třech bitech, použitým jako dodatek na konci slovního kódu, jak bylo uvedeno výše). Označení konce slova minimalizuje omyly při přenosu, které tak budou omezeny pouze najedno slovo.
S tříbitovým binárním kódem pro každé písmeno je pro slovo Ό 4 písmenech třeba přibližně 12,712 bitů. Osmibitový binární kód vyžaduje 32 bitů pro slovo o 4 písmenech.
K počtu 12,712 bitů jsme dospěli následovně: Při použití slovníku s 21 100 slovy má 6klávesová klávesnice pro 17 008 slov přidělen unikátní slovní kód a tato slova tedy nevyžadují žádný dodatek. Zbývající 4092 slova, která nemají unikátní slovní kód, mají přiděleno celkem 1588 slovních kódů. Jedno slovo pro každý z těchto slovních kódů nebude mít přidělen žádný dodatek, protože se bude lišit od ostatních slovních kódů s přiděleným dodatkem. Ostatních 2504 slov bude mít přidělen dodatek. Je-li pro tento dodatek zapotřebí 6 bitů pro každé z těchto 2504 slov, pak dodatek potřebuje v průměru «· · · · ·· ·· · · • · · · · · · · · · · • · · · · · · · · · • ···· · · · · · ··· ··· • · · · · · · ···· · ·· ···· ·· ··
WO 98/08688 29 PCT/US97/15154
0,712 bitů na slovo v slovníku s 21 100 slovy [(6 x 2504) : 21 100]. Má-li průměrné slovo 4 písmena, pak je najedno slovo zapotřebí 12,712 bitů [(4 x 3) + 0,712]. Pro osmibitový binární kód bude zapotřebí 32 bitů.
Tříbitový binární kód má k dispozici 8 binárních kódů. Čtyřbitový binární kód má k dispozici 16 kódů. Z nich 14 může být přiřazeno klávesám, k nimž jsou přiřazena písmena, jeden kód (např. 111) může být použit k označení mezery na konci slova a jeden kód (např. 0000) může označovat změnu na jiný binární kód pro kódování čísel, interpunkce, funkčních kláves, ovládání kurzoru atd. Je-li pro každé písmeno použit čtyřbitový binární kód, pak je pro slovo se 4 písmeny zapotřebí přibližně 16 bitů. Osmibitový binární kód vyžaduje 32 bitů pro slovo se 4 písmeny.
Počet 14 bitů je vysvětlen následujícím způsobem: 14-klávesová klávesnice má přibližně 590 slov přidělených ke 251 slovním kódům. To znamená, že pouze 259 slov potřebuje mít doplněk, aby byl pro každé slovo vytvořen unikátní slovní kód (590 :251 = 259). Čtyřbitový binární kód přidá přibližně 1/20 z čtyřbitového binárního kódu ke každému slovu ve slovníku s 21 101 slovy [(4 x 259): 21 100 = 1/20]. Má-li průměrné slovo 4 písmena, najedno slovo je zapotřebí přibližně 16,08 bitů. Oproti tomu osmibitový binární kód bude vyžadovat 32 bitů. Je tudíž jasné, že používání tříbitového kódu na 6klávesové klávesnici a čtyřbitového kódu na klávesnicích se 7 až 14 klávesami vyžaduje méně než osmibitový binární kód používaný pro kódování písmen.
Jak by se dalo očekávat, tříbitové a čtyřbitové binární kódy pro slovní kódy vyústí v podstatné zmenšení požadovaného kódu. Slovní kód, tvořený třímístným binárním kódem plus doplňkem, je přenášen do počítače, který porovná číselnou hodnotu vstupního kódu s tabulkou slovních kódů uloženou v paměti. Slovo uložené v paměti, které je spojeno se vstupním kódem, se pak zobrazí.
Posun od jednoho druhu kódů k jinému se dá uskutečnit pomocí speciální kódové sekvence, jako 000, 111, 000. k přesunu od tříbitového binárního kódu (nebo 0000, 1111, 0000 k přesunutí od čtyřbitového binárního kódu), a poté lze použít posouvací kódové sekvence „0000 k posunutí od • 4 · • ···· · 4 · 4« 444 444 • 4 4 4 4 4 4 •444 4 44 4444 44 44
WO 98/08688 30 PCT/US97/15154 .
čtyřbitového binárního kódu zpět ke tříbitovému binárnímu kódu. Posouvací kódová sekvence „00000 může být použita k posunutí zpět ke čtyřbitovému binárnímu kódu. To přináší i jiné úspory při psaní, např. při použití znamének na konci věty (jako tečka nebo otazník), kdy je automaticky vytvořena mezera a nové slovo začíná velkým písmenem.
Každé slovo ve slovníku má rovněž přidělen binární kód vytvořený z více než 3 binárních znaků, takže každé písmeno má svůj unikátní binární kód (např. osmibitový binární kód). Tyto dvě sady binárních kódů (jeden se 3 a jeden s více než 3 binárními znaky pro každý vstupní prvek) jsou umístěny vedle sebe v databázi.
Při příjmu údajů jsou data dekódována tak, že tříbitový binární kód může být použit k vyhledání tříbitového binárního kódu v paměťovém souboru počítače přijímajícího data. Vedle tohoto kóduje binární kód, který obsahuje unikátní binární kód přidělený pro každé písmeno. Text pak může být zobrazen a/nebo vytištěn z přijímajícího počítače.
Když je toto slovo přijímáno, specifické požadované slovo je nalezeno vedle slovního kódu přijatého při přenosu. Chyby při přenosu jsou minimalizovány použitím sady 3 jedniček, 111, jak uvedeno výše, které představují mezeru mezi slovy a mohou být rovněž použity jako klávesa ke změně sekvence, když přijímající zařízení zaznamená 3 jedničky. Použití tohoto tříznakového bitu (111) omezuje omyly při přenosu na jediné slovo, které bude omylem postiženo.
Data mohou být dále kompresována tím, že systém automaticky překládá text do formátu používajícího tříbitový binární kód. Pro každé slovo budou v paměti uloženy nejméně 2 kódy: (1) tříbitový kód (kód s nejvyšším stupněm komprese) a (2) binární kód s unikátním kódem pro každé písmeno (jako např. osmibitový binární kód). Pokud je použit slovní kód pro jinou konfiguraci klávesnice, tento slovní kód bude rovněž uložen v paměti. Tříbitový binární kód může být dále kompresován s použitím běžných kompresních technik.
• 0 · · ·
WO 98/08688 31 PCT/US97/15154 • Systém 100 může být dále konfigurován pro překládání, a to tak, že pro každé slovo v paměti 12 je zde rovněž přeložené slovo. Paměť 12 může být uspořádána např. tak, jak ukazuje Tabulka 4, což je založeno na 8-klávesové konfiguraci podle Obr. 2(a). Uživatel může zvolit zobrazení přeloženého slova společně s anglickým slovem nebo místo něho.
Tabulka 4
Preferovaná Přeložená slova Slova slova
Kód house casa
3-5-7-7-2
Jako alternativa může být cizojazyčný slovník uložen v části paměti oddělené od anglických slov. Uživatel pak může dát systému pokyn k použití cizojazyčného slovníku, chce-li psát ve zvoleném jazyce. Např. pro psaní slova „casa, což je Španělsky „dům, uživateli stačí napsat 1-1-7-1 (z konfigurace klávesnice na Obr. 2(a)). Uživatel pak může tisknout napsaný dokument v jednom nebo všech jazycích.
Kromě ukládání cizích slov do paměti může být také pro každé slovo v paměti uložen digitalizovaný nebo předem nahraný hlasový signál. Anglické slovo a/nebo přeložené slovo mohou být tedy na pokyn uživatele slyšitelně přehrávány. Při jiné aplikaci může být systém kombinován s běžnými systémy pro rozpoznávání hlasu k záznamům textu. Navíc se pak může uživatel vrátit ke slovu, které chce editovat, umístit na ně kurzor a vyslovit žádané slovo. Systém potřebuje pouze porovnat vyslovené slovo se slovy přiřazenými k napsanému slovnímu kódu, a nemusí je srovnávat se všemi slovy ve slovníku.
Následující popisy a nákresy jsou určeny pouze jako ilustrace principů tohoto vynálezu. Vynález může být konfigurován v nejrůznějších podobách a velikostech a není omezen na dimenze přednostních aplikací. Např. výrazy „klávesa a „klávesnice, které se zde používají, nemusejí být omezeny na skupinu
9· 99 99 99 • · · 9 9 9 9 9 9 9 9 • · · · β · · 9 9 9 • 9999 · 9 9 9 · 999 ··· · 9 9 9 9 9
9··· · 99 9999 99 99
WO 98/08688 32 PCT/US97/15154.
mechanických komponentů, které jsou fyzicky ovládány uživatelem. Vstupní kód může mít podobu opticky snímaných ručně psaných symbolů, kdy každý symbol představuje úhoz na klávesnici. Při editování nebo záznamu jistých slov může uživatel použít běžné techniky rozpoznávání hlasu pro vkládání požadovaných slov do systému. Těm, kdo mají zkušenosti v oboru, napadne mnoho možných aplikací tohoto vynálezu. Slovník může být např. tématicky vymezen. Omezením databáze slov se ještě více zvýší rychlost psaní.
Paměťové tabulky tohoto vynálezu se navíc dají integrovat s informacemi ve slovníku a s jinými editovacími technikami, které nyní existují pro systémy zpracování textu. Stačí, když je slovník aktualizován patřičnými číselnými kódy. Kromě toho lze použít „psací techniky k uspořádání kláves, a to pomocí běžných psacích nástrojů a/nebo snímacích psacích podložek (tabletů), které jsou pak konfigurovány tak, aby rozpoznaly směr, změnu směru a délku úhozu na klávesu. Pro 6-klávesovou klávesnici zde může být pouze 6 různých směrů. Použití stejného písmena vícekrát po sobě může být indikováno krouživým pohybem, délkou pohybu nebo délkou doby stlačení klávesy.
Uživatel může mít také možnost používat klávesy „+, a „0 k výběru jednoho z více zobrazených písmen a/nebo slov. Dejme tomu například, že uživatel musí vybrat jedno z 9 slov, zobrazených na obrazovce pro napsaný slovní kód. Tato slova jsou zobrazena nad i pod výchozí řadou, tak, že výchozí řada je uprostřed (preferované slovo je ve výchozí řadě a ostatní slova jsou uvedena abecedně nebo podle priority). Uživatel pak může použít klávesu „+, aby omezil zobrazená slova na ta, která jsou zobrazena nad výchozí řadou (zde prvních pět slov), a vymazal ostatní slova z obrazovky. Pět zobrazených slov je pak zobrazeno s výchozí řadou uprostřed a uživatel může použít klávesu ke zvolení slov zobrazených pod výchozí řadou, pokud se tam nachází požadované slovo. Když se tak výběr zúží na pouhá 3 slova, lze pomocí klávesy „+ zvolit slovo nad výchozí řadou a pomocí klávesy slovo pod výchozí řadou. Samozřejmě, že lze vždy zvolit slovo ve výchozí řadě pomocí klávesy ENTER nebo tak, že uživatel pokračuje ve psaní.
WO 98/08688 33 PCT/US97/15154 .
4 *· 44 44 ♦ · ···· · · · · • · · · · « · · · · • ······ · · · ··· ··· • · · · · 4 · •44 · 44 4«·« «« «· • Vstupním kódem mohou být opticky snímané ručně psané symboly, kdy každý symbol představuje úhoz na klávesu, nebo mohou být takové ručně psané symboly přenášeny pomocí dotekového pera (stylusu) a/nebo snímací podložky (tabletu), které přenášejí do počítače tvar symbolů;
počítač tedy rozpozná směr, změnu směru a délku úhozu. Uspořádání písmen do skupin je přednostně založeno na podobnosti tvaru písmen.
Jak ukazuje Tabulka 5, písmena v prvním sloupku jsou podobná svým tvarem symbolu ve druhém sloupku a je to proto snadné šije zapamatovat. Tabulka 5 je zde pouze pro ilustraci a lze použít jiné variace.
Tabulka 5
Sloupec 1 Sloupec 2 „c
a, c, g, q 111
b, d, h, i, k, t
e, p, r, s „n
m, n
u, v, w, x, y Π
o, z ,,f”
f,j, i
V každém z výše uvedených případů jsou symboly ve Sloupci 2 jednodušší, kratší a píší se rychleji na snímací podložky než symboly ve Sloupci 1. Všech 26 písmen abecedy tedy může být vyjádřeno 7 až 9 symboly. Pochopitelně je zde mnoho jiných možností pro symboly, jako používání pro písmeno „t nebo symbolu „n pro písmeno „h. Také písmeno „d může být vyjádřeno symbolem
Lze zvolit i jiné symboly pro vyjádření písmen a dá se použít menší nebo větší počet symbolů.
Uživatel může buďto (1) zdvihnout dotekové pero ze snímací podložky na konci každého písmena, takže konec slova je indikován použitím speciálního symbolu nebo úhozem na klávesu, nebo může (2) φφφ φφφφ φφ φφ • φ · φφφφ φφφφ φφφ φφ · φφφφ φ φφφφ · φ φ · φ φφφ φφφ φ φφφφ φ φ φφφφ φ φφ φφφφ φφ φφ
WO 98/08688 34 PCT/US97/15154 udržovat dotekové pero v kontaktu se snímací podložkou až do konce psaní slova, a když jej zvedne, je to znamení pro vložení mezery mezi slova. V případech, kdy dotekové pero zůstává v kontaktu se snímací podložkou, je nezbytné změnit směr pohybu pro jisté po sobě užívané symboly, aby bylo jasné, kde jeden symbol končí a druhý začíná. Např. slovo „bit může tak být napsáno pohybem pera ve tvaru svislé čáry „| směrem dolů, pak je tento pohyb zopakován směrem vzhůru a posléze znovu zopakován směrem dolů. Na druhé straně, zvedá-li uživatel dotekové pero po každém symbolu, slovo „bit bude napsáno takto: „|||.
Také zrcadlová podoba nebo obrácená pozice může být použita pro jisté symboly, např. ve slovech jako „fina. To znamená, že po pohybu směrem vzhůru bude symbol „n vytvořen pohybem směrem dolů, v důsledku čehož bude symbol „u představovat stejnou sadu písmen. Tentýž postup lze použít i pro symbol „ f, který se stane symbolem „ l.
Není důvod omezovat tento vynález na uvedené specifické příklady nebo na přesnou konstrukci a použití, jak bylo ukázáno a popsáno výše. Tento systém může být použit s jedním nebo se všemi možnými jazyky, s počtem písmen odpovídajícím danému jazyku a s počtem vstupních prvků nebo kláves, který je menší než počet písmen v té které abecedě. Mohou být použity všechny modifikace a ekvivalenty vhodné v rámci tohoto vynálezu.

Claims (50)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Metoda umožňující vytváření textu z písmen abecedy pomocí systému, který se skládá z počítače, paměťi, displejového zařízení a vstupního zařízení, zahrnující množství vstupních prvků volených uživatelem. Součásti této metody jsou následující:
    definice sady plurálních vstupních prvků;
    přiřazení více písmen abecedy jednotlivým vstupním prvkům této sady tak, že alespoň jeden vstupní prvek nebo kombinace vstupních prvků, odpovídá skupině písmen;
    přiřazení ne více než jednoho vstupního prvkového kódu nejméně jednomu z výše zmíněných vstupních prvků nebo kombinaci vstupních prvků, spojené se skupinou písmen;
    uložení slov tvořených písmeny abecedy a slovními kódy v paměti, přičemž každý ze slovních kódů je tvořen sérií jednoho nebo více vstupních prvkových kódů a každý ze slovních kódů je přiřazen k nejméně jednomu slovu;
    detekce alespoň jednoho ze vstupních prvků zvolených uživatelem;
    vytvoření slovního kódu tvořeného sériemi jednoho nebo více vstupních prvkových kódů, přičemž každý vstupní prvkový kód je spojen s každým zvoleným vstupním prvkem;
    prohledávání dat uložených v paměti a nalezení alespoň jednoho slovního kódu spojeného s každým vytvořeným slovním kódem; a zobrazení nejméně jednoho ze slov spojených s každým slovním kódem, nalezeným v paměti, na displejovém zařízení.
  2. 2. Metoda patentového nároku 1, která navíc zahrnuje kroky umožňující uživateli zvolit alespoň jedno ze zobrazených slov a vymazat z displeje všechna ostatní slova, která nebyla zvolena.
  3. 3. Metoda patentového nároku 2, kde se po zvolení jednoho ze zobrazených slov operátorem systém vrací k detekování alespoň jednoho vstupního prvku.
  4. 4. Metoda patentového nároku 2, kde se krok, umožňující uživateli výběr alespoň jednoho ze zobrazených slov, skládá z jednotlivých kroků pro zobrazení číselného identifikátoru spojeného s • · ·· · * · β • · · • ·«·· · • · « ·· · · každým zobrazeným slovem a umožnění uživateli výběr zobrazeného slova pomocí volby příslušného číselného identifikátoru, neboje to krok, který uživateli dovoluje zdůraznit jedno ze zobrazených slov, neboje to krok, který uživateli dovoluje prohlížet zobrazená slova posouváním po obrazovce.
  5. 5. Metoda patentového nároku 1, zahrnující navíc - v odpověď na výše uvedené detekování - krok zobrazení každého písmena spojeného se zvoleným vstupním prvkem.
  6. 6. Metoda patentového nároku 1, zahrnující navíc krok, který dovoluje uživateli definovat nové slovo, jež má být uloženo do paměti ve spojení s vytvořeným slovním kódem.
  7. 7. Metoda patentového nároku 1, kde vstupní zařízení je v dálkovém spojení s pamětí.
  8. 8. Metoda patentového nároku 1, kde přiřazovací krok znamená přiřazování písmen deseti až patnácti vstupním prvkům tak, aby vstupní zařízení mohlo být ovládáno jednou rukou.
  9. 9. Metoda patentového nároku 1, kde přiřazovací krok zahrnuje přiřazování písmen třinácti až sedmnácti vstupním prvkům tak, aby vstupní zařízení mohlo být ovládáno oběma rukama.
  10. 10. Metoda patentového nároku 1, kde krok hledání v paměti spočívá v nalézání možných slovních kódů spojených s každým vytvořeným slovním kódem, přičemž počáteční série vstupních prvků možných slovní kódů odpovídají vytvořenému slovnímu kódu.
  11. 11. Metoda umožňující, aby text skládající se z písmen abecedy byl vytvářen na displejovém zařízení pomocí systému, který se skládá z počítače, úložné paměti, displejového zařízení a vstupního zařízení včetně množství uživatelem volených vstupních prvků. Součásti této metody jsou následující:
    definování sady plurálních vstupních prvků v počtu, který je nižší než celkový počet písmen abecedy;
    přiřazení písmen abecedy vstupním prvkům této sady tak, že každý vstupní prvek má přiřazeno jedno nebo více písmen a k nejméně jednomu ze vstupních prvků je přiřazeno více písmen;
    přiřazení nejméně jednoho vstupního prvkového kódu ke každému vstupnímu prvku této sady tak, že ne více než jeden prvkový kód je přiřazen ke každé ze skupin zmíněných vstupních prvků s více písmeny;
    ·· · 00 00 00
    0·0 0000 000 ·
    000 00 0 0000
    0 0000 · 0 0 0 · 000 000
    0 0 0 0 0 0 0 0000 0 00 0000 00 00 uschování seznamu slov vytvořených z písmen abecedy nebo slovních kódů v paměti, přičemž každý, ze slovních kódů je tvořen ze sérií jednoho nebo více vstupních prvkových kódů, každý z těchto slovních kódů má přiřazeno alespoň jedno slovo a nejméně jeden z těchto slovních kódů má přiřazeno více než jedno slovo;
    čtení sérií jednoho nebo více vstupních prvků zvolených uživatelem a zachování série vstupních prvkových kódů vytvořených z každého ze vstupních prvkových kódů spojených s každým ze zvolených vstupních prvků;
    rozhodnutí o dokončení slova a vytvoření slovního kódu tvořeného sérií vstupních prvkových kódů přiřazených ke každému ze zvolených vstupních prvků;
    prohledávání dat uložených v paměti a nalezení alespoň jednoho slovního kódu spojeného s každým vytvořeným slovním kódem;
    zobrazení nejméně jednoho ze slov spojených s každým slovním kódem, nalezeným v paměti, na displejovém zařízení; a umožnění uživateli definovat nové slovo, které má být uloženo v paměti ve spojení s vytvořeným slovním kódem.
  12. 12. Metoda patentového nároku 11, která navíc zahrnuje kroky umožňující uživateli zvolit alespoň jedno ze zobrazených slov a vymazat z displeje všechna ostatní slova, která nebyla zvolena.
  13. 13. Metoda patentového nároku 11, kde krok, v jehož rámci uživatel definuje nové slovo, zahrnuje kroky pro zobrazení každého písmene abecedy přiřazeného ke každému ze vstupních prvků zvolených uživatelem, a pro umožnění uživateli zvolit alespoň jedno ze zobrazených písmen pro vytvoření nového slova.
  14. 14. Metoda patentového nároku 11, zahrnující dále - v odpověď na výše uvedené detekování - krok zobrazení každého písmena spojeného se zvoleným vstupním prvkem.
    4« 4 44 44 * 4 4 4 4 4 4
    4 4 4 4 4 4
    4 444444 4 4
    4 4 4 4 «
    4444 4 44 «444
    44 44
    4 4 4 · • 4« 4
    444 44 4
    4 4
    4 4 4 4
  15. 15. Metoda umožňující vytváření textu z písmen abecedy pomocí systému, který se skládá z počítače, paměti, displejového zařízení a vstupního zařízení, zahrnujícího množství vstupních prvků volených uživatelem. Součásti této metody jsou následující:
    definice sady plurálních vstupních prvků;
    přiřazení více písmen abecedy jednotlivým vstupním prvkům této sady tak, že alespoň jeden vstupní prvek je přiřazen skupině písmen;
    přiřazení ne více než jednoho vstupního prvkového kódu nejméně jednomu z výše zmíněných vstupních prvků spojeného se skupinou písmen;
    uložení slov tvořených písmeny abecedy a slovními kódy v paměti, přičemž každý ze slovních kódů je tvořen sérií jednoho nebo více vstupních prvkových kódů a každý ze slovních kódů je přiřazen k nejméně jednomu slovu;
    detekce alespoň jednoho ze vstupních prvků zvolených uživatelem;
    vytvoření více slovních kódů, z nichž každý se skládá ze série jednoho nebo více vstupních prvkových kódů, přičemž každý vstupní prvkový kód je spojen s každým zvoleným vstupním prvkem; prohledávání dat uložených v paměti a nalezení alespoň jednoho slovního kódu spojeného s každým vytvořeným slovním kódem;
    zobrazení nejméně jednoho ze slov spojených s každým slovním kódem, nalezeným v paměti, na displejovém zařízení; a možnost uživatele zvolit alespoň jedno ze zobrazených slov a vymazat z displeje všechna ostatní slova a písmena, která nebyla zvolena.
  16. 16. Metoda patentového nároku 15, zahrnující dále krok, který dovoluje uživateli přidat k seznamu slov alespoň jedno nové slovo.
  17. 17. Metoda patentového nároku 15, zahrnující dále - v odpověď na výše uvedenou detekci krok zobrazení každého písmena spojeného se zvoleným vstupním prvkem.
  18. 18. Přístroj umožňující vytváření textu na displeji. Součásti přístroje jsou následující:
    44 < 44 44 44 44
    444 4444 4444
    4 4 · 44 4 4444
    4 4444 · 4 4 4 « 444 444
    4 4 4 4 4 4 4
    4444 4 44 4444 44 44 vstupní zařízení zahrnující soubor kláves, přičemž alespoň jedné z kláves je přiřazeno více písmen;
    prostředky pro detekci volby sekvence jednoho nebo více úhozů na klávesnici a pro zobrazení alespoň jednoho z písmen přiřazených ke každé ze zvolených kláves na displeji;
    paměť pro uložení souboru slov, z nichž každé je spojeno se slovním kódem představujícím sekvenci jednoho nebo více úhozů, přičemž každý slovní kód je spojen s jedním nebo více slovy a přinejmenším jedna skupina těchto slovních kódů je spojena s více než jedním slovem;
    vyhledávací prostředky pro porovnání detekované sekvence úhozů se slovními kódy uloženými v paměti a pro volbu slovního kódu spojeného s detekovanou sekvencí úhozů;
    prostředky pro zobrazení nejméně jednoho ze slov spojených se zvoleným slovním kódem na displejovém zařízení; a prostředky pro volbu alespoň jedno ze zobrazených slov a vymazání z displeje všech ostatních slov, která nebyla zvolena.
  19. 19. Přístroj patentového nároku 18, který dále zahrnuje prostředky pro nalezení v paměti všech slov spojených se zmíněným vytvořeným slovním kódem a jejich zobrazení v menším počtu, než je celkový počet všech slov spojených s tímto slovním kódem, jakož i prostředky umožňující uživateli volbu alespoň jedno ze zobrazených slov a vymazání z displeje všech ostatních slov, která nebyla zvolena.
  20. 20. Přístroj patentového nároku 18, ve kterém prostředky pro zobrazení zahrnují také prostředky pro zobrazení číselného identifikátoru příslušného k zobrazenému slovu, a prostředky pro volbu také zahrnují prostředky pro výběr jednoho ze zobrazených slov pomocí výběru odpovídajícího číselného identifikátoru.
  21. 21. Přístroj patentového nároku 18, v němž prostředky pro volbu zahrnují také prostředky dovolující uživateli zdůraznit jedno ze zobrazených slov.
    99 9
    9 9
    9« 99 99 99 • 99 9 9 99 9
    999 99 9 999»
    9 9999 9 9 9 9 9 999 999
    9 9 9 9 9 9 9
    9999 9 99 9999 99 99
  22. 22. Metoda umožňující vytváření textu z písmen abecedy pomocí systému, který se skládá z počítače, paměti, displejového zařízení a vstupního zařízení, zahrnujícího množství vstupních prvků volených uživatelem. Součásti této metody jsou následující:
    definice sady plurálních vstupních prvků, přičemž tato sada plurálních vstupních prvků má čtrnáct nebo více vstupních prků;
    přiřazení více písmen abecedy jednotlivým vstupním prvkům této sady tak, že alespoň jeden vstupní prvek je přiřazen skupině písmen;
    přiřazení ne více než jednoho vstupního prvkového kódu nejméně jednomu z výše zmíněných vstupních prvků spojeného se skupinou písmen;
    uložení slov tvořených písmeny abecedy a slovními kódy v paměti, přičemž každý ze slovních kódů je tvořen sérií jednoho nebo více vstupních prvkových kódů a každý ze slovních kódů je přiřazen k nejméně jednomu slovu;
    detekce alespoň jednoho ze vstupních prvků zvolených uživatelem;
    vytvoření slovního kódu, skládajícího se ze série jednoho nebo více vstupních prvkových kódů, přičemž každý vstupní prvkový kód je spojen s každým zvoleným vstupním prvkem;
    prohledávání dat uložených v paměti a nalezení alespoň jednoho slovního kódu spojeného s každým vytvořeným slovním kódem;
    zobrazení nejméně jednoho ze slov spojených s každým slovním kódem, nalezeným v paměti, na displejovém zařízení;
  23. 23. Metoda patentového nároku 23, zahrnující dále možnost uživatele zvolit alespoň jedno ze zobrazených slov a vymazat z displeje všechna ostatní slova a písmena, která nebyla zvolena.
  24. 24. Metoda patentového nároku 23, zahrnující dále - v odpověď na výše uvedenou detekci krok zobrazení každého písmena spojeného se zvoleným vstupním prvkem.
    ·* · ·· ·♦ ·· ·· « · · ···· ··«· • · · · · 4 · · · · • ···· · « · * · ··· ··· • · « · · » « ··»· · ·· ···· ·*
  25. 25. Metoda umožňující vytváření textu z písmen abecedy pomocí systému, který se skládá z počítače, paměti, displejového zařízení a vstupního zařízení, zahrnujícího množství vstupních prvků ovládaných uživatelem. Součásti této metody jsou následující:
    definice sady plurálních vstupních prvků;
    přiřazení více písmen abecedy jednotlivým vstupním prvkům této sady tak, že alespoň jeden vstupní prvek je přiřazen skupině písmen;
    přiřazení ne více než jednoho vstupního prvkového kódu nejméně jednomu z výše zmíněných vstupních prvků spojeného se skupinou písmen;
    detekce alespoň jednoho ze vstupních prvků zvolených uživatelem; a zobrazení nejméně jednoho ze slov spojených s každým slovním kódem, nalezeným v paměti, na displejovém zařízení.
  26. 26. Metoda patentového nároku 25, která navíc zahrnuje tyto kroky:
    uložení slov tvořených písmeny abecedy a slovními kódy v paměti, přičemž každý ze slovních kódů je tvořen sérií jednoho nebo více vstupních prvkových kódů a každý ze slovních kódů je přiřazen k nejméně jednomu slovu;
    vytvoření slovního kódu (v odpověď na každý detekovaný vstupní prvek zvolený uživatelem), skládajícího se ze série jednoho nebo více vstupních prvkových kódů, přičemž každý vstupní prvkový kód je spojen s každým zvoleným vstupním prvkem;
    prohledávání dat uložených v paměti a nalezení alespoň jednoho slovního kódu spojeného s každým vytvořeným slovním kódem;
    zobrazení nejméně jednoho ze slov spojených s každým slovním kódem, nalezeným v paměti, na displejovém zařízení.
  27. 27. Metoda patentového nároku 25, kde krok hledání v paměti spočívá v nalézání možných slovních kódů spojených s každým vytvořeným slovním kódem, přičemž série vstupních prvků možných slovní kódů odpovídají vytvořenému slovnímu kódu.
    «9 · 9« 99 99 99 «99 9999 999·
    999 99 « «999
    9 9999 9 9 9 9 9 999 999
    9 9 · · 9 9 «
    9999 9 99 9999 99 99
  28. 28. Metoda patentového nároku 25, kde krok zobrazování spočívá v zobrazování pouze těch písmen, která jsou spojena se zvolenými vstupními prvkovými kódy, tvořících série písmen tvořících alespoň zčásti slovo.
  29. 29. Metoda patentového nároku 25, zahrnující navíc krok, který dovoluje uživateli definovat nové slovo, jež má být uloženo do paměti ve spojení s vytvořeným slovním kódem.
  30. 30. Metoda patentového nároku 29, zahrnující navíc krok uložení nového slova do paměti ve spojení se slovním kódem, představujícím sérii vstupních prvků zvolených uživatelem.
  31. 31. Metoda patentového nároku 29, kde krok, v rámci něhož uživatel definuje nové slovo, zahrnuje kroky pro zobrazení každého písmene abecedy přiřazeného ke každému ze vstupních prvků zvolených uživatelem, a pro umožnění uživateli zvolit alespoň jedno ze zobrazených písmen pro vytvoření nového slova.
  32. 32. Metoda patentového nároku 25, která dále zahrnuje kroky umožňující uživateli zvolit alespoň jedno ze zobrazených písmen a vymazat z displeje všechna ostatní písmena, která nebyla zvolena.
  33. 33. Metoda patentového nároku 32, v níž krok, umožňující uživateli volbu, spočívá v tom, že uživatel přesune jedno ze zobrazených slov do výchozí řady.
  34. 34. Metoda patentového nároku 25, zahrnující dále - v odpověď na výše uvedené detekování - krok vymazání všech dříve zobrazených písmen z displeje.
  35. 35. Metoda patentového nároku 25, v níž krok zobrazení spočívá v zobrazení písmen vedle sebe, přičemž všechny sekvence spojené se stejným slovním kódem jsou ve výchozí řadě a v řadě pod nimi jsou slova psaná do výchozí řady.
  36. 36. Metoda patentového nároku 26, zahrnující dále kroky detekce dokončení psaní slova a přesunu - po detekci dokončení slova - alespoň jednoho ze zobrazených slov do výchozí řady.
  37. 37. Metoda patentového nároku 36, zahrnující dále krok rozpoznání slova nebo slov ve výchozí řadě jako slov zvolených a vymazání všech ostatních, nezvolených slov.
    • 4 4 44 4« 44 ·· • · · 4 4 4 4 4444 • •4 44 4 4 4 4 4
    4 4444 444 44 444 444 4 4 4 4 4 4 4
    4444 4 44 4444 44 44
  38. 38. Metoda patentového nároku 25, kde vstupní zařízení je v dálkovém spojení s pamětí.
    ,
  39. 39. Metoda patentového nároku 26, zahrnující dále krok rozpoznání dokončení psaní slova, je-li zvoleným vstupním prvkem mezera, interpunkce nebo pokyn pro nový řádek.
  40. 40. Metoda patentového nároku 26, kde krok hledání v paměti spočívá v nalézání možných slovních kódů spojených s každým vytvořeným slovním kódem, přičemž série vstupních prvků možných slovní kódů odpovídají vytvořenému slovnímu kódu.
    ,
  41. 41. Metoda patentového nároku 32, kde krok, umožňující uživateli zvolit alespoň jedno ze zobrazených slov, spočívá v krocích pro zobrazení číselného identifikátoru příslušného ke každému zobrazenému slovu, a umožnění uživateli vybrat jedno ze zobrazených slov pomocí výběru odpovídajícího číselného identifikátoru, nebo kroku, který mu umožňuje zdůraznit jedno ze zobrazených slov, nebo z kroku, který umožňuje uživateli „posouvat se po zobrazených slovech.
  42. 42. Metoda patentového nároku 26, zahrnující dále kroky definování alespoň jednoho ze slov uložených v paměti jako preferovaného slova a určení, zdaje nalezený slovní kód přiřazen k některému preferovanému slovu a pokud ano, zobrazení alespoň jednoho z preferovaných slov na displejovém zařízení.
  43. 43. Metoda patentového nároku 25, kde je vstupním zařízením klávesnice typu QWERTY.
  44. 44. Metoda patentového nároku 25, kde je vstupním zařízením klávesnice pro psaní jednou rukou.
  45. 45. Metoda umožňující vytváření textu z písmen abecedy pomocí systému, který se skládá z ♦ počítače, paměti, displejového zařízení a vstupního zařízení, zahrnujícího množství vstupních prvků ovládaných uživatelem. Součásti této metody jsou následující: definice sady plurálních vstupních prvků;
    přiřazení více písmen abecedy jednotlivým vstupním prvkům této sady tak, že alespoň jeden vstupní prvek je přiřazen skupině písmen;
    přiřazení ne více než jednoho vstupního prvkového kódu nejméně jednomu z výše zmíněných
    99 · 99 99 99 99 • · 9 9 9 9 9 9 9 9 9 • » · · · · « 9 * · • ·····« 9 9 9 999 999
    9 9 9 9 9 9 9
    9999 9 99 «999 99 »9 vstupních prvků spojeného se skupinou písmen;
    , uložení slov tvořených písmeny abecedy a slovními kódy v paměti, kde každý ze slovních kódů je tvořen sérií jednoho nebo více vstupních prvkových kódů a každý ze slovních kódů je přiřazen k nejméně jednomu slovu, přičemž krok přiřazování skupin písmen je založen na počtu slov, tvořených různými kombinacemi písmen, pro minimalizaci počtu slov spojených se stejným slovním kódem;
    detekce alespoň jednoho ze vstupních prvků zvolených uživatelem;
    vytvoření slovního kódu, tvořeného sériemi jednoho nebo více vstupních prvkových kódů, přičemž každý vstupní prvkový kód je spojen s každým zvoleným vstupním prvkem;
    prohledávání dat uložených v paměti a nalezení alespoň jednoho slovního kódu spojeného s každým vytvořeným slovním kódem; a zobrazení nejméně jednoho ze slov spojených s každým slovním kódem, nalezeným v paměti, na displejovém zařízení.
  46. 46. Metoda patentového nároku 45, kde krok hledání v paměti spočívá v nalézání možných slovních kódů spojených s každým vytvořeným slovním kódem, přičemž počáteční série vstupních prvků možných slovní kódů odpovídají vytvořenému slovnímu kódu.
  47. 47. Metoda patentového nároku 45, zahrnující dále kroky, které umožňují uživateli zvolit alespoň jedno ze zobrazených písmen a vymazat z displeje všechna ostatní písmena, která nebyla zvolena.
  48. 48. Metoda patentového nároku 1, kde krok přiřazování skupin písmen ke vstupním prvkům spočívá v přiřazování skupin písmen k jednomu nebo více sekvenčně aktivovaným vstupním prvkům.
  49. 49. Metoda patentového nároku 22, kde krok přiřazování skupin písmen ke vstupním prvkům spočívá v přiřazování skupin písmen k jednomu nebo více sekvenčně aktivovaným vstupním prvkům.
    99 ·
    9 9 9
    9 9 9
    9 9999 ·
    9 9
    9**9 9
    9» 9·
    9 9 9 9
    9 9 ·
    9 9 9 • 99
    9« 9**9 *9 9«
    9 9 9 9
    9 · * 9
    9 9*9 999 • 9
    99 99
  50. 50. Metoda patentového nároku 25, kde krok přiřazování skupin písmen ke vstupním prvkům spočívá v přiřazování skupin písmen k jednomu nebo více sekvenčně aktivovaným vstupním prvkům.
CZ99617A 1996-08-29 1997-08-28 Přístroj a metoda pro rychlé psaní CZ61799A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/705,093 US5664896A (en) 1996-08-29 1996-08-29 Speed typing apparatus and method

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ61799A3 true CZ61799A3 (cs) 1999-06-16

Family

ID=24832012

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ99617A CZ61799A3 (cs) 1996-08-29 1997-08-28 Přístroj a metoda pro rychlé psaní

Country Status (28)

Country Link
US (1) US5664896A (cs)
EP (1) EP1007367A4 (cs)
JP (1) JP2001500646A (cs)
KR (1) KR20000035960A (cs)
CN (1) CN1228737A (cs)
AR (1) AR009475A1 (cs)
AU (1) AU4167397A (cs)
BG (1) BG103283A (cs)
BR (1) BR9713181A (cs)
CA (1) CA2263498A1 (cs)
CO (1) CO4810263A1 (cs)
CZ (1) CZ61799A3 (cs)
EA (1) EA199900237A1 (cs)
HU (1) HUP0000451A3 (cs)
IL (1) IL128758A0 (cs)
MA (1) MA24357A1 (cs)
MY (1) MY133770A (cs)
NO (1) NO990902D0 (cs)
NZ (1) NZ334118A (cs)
PA (1) PA8437101A1 (cs)
PE (1) PE93698A1 (cs)
PL (1) PL332032A1 (cs)
SK (1) SK23599A3 (cs)
TR (1) TR199900427T2 (cs)
TW (1) TW359793B (cs)
UY (1) UY24684A1 (cs)
WO (1) WO1998008688A1 (cs)
ZA (1) ZA977801B (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ298195B6 (cs) * 2001-06-20 2007-07-18 Zpusob kódování textových znaku s vyuzitím vektoru

Families Citing this family (104)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR100402252B1 (ko) 1995-07-26 2004-01-24 테직 커뮤니케이션 인코포레이티드 감축된 키보드 명료화 시스템
GB2313939B (en) * 1996-06-03 2000-09-13 Ibm Word processing
JP3282976B2 (ja) * 1996-11-15 2002-05-20 株式会社キングジム 文字情報処理装置及び方法
US5953541A (en) * 1997-01-24 1999-09-14 Tegic Communications, Inc. Disambiguating system for disambiguating ambiguous input sequences by displaying objects associated with the generated input sequences in the order of decreasing frequency of use
EP0860765A1 (de) * 1997-02-19 1998-08-26 Stephan Dipl.-Ing. Helmreich Eingabevorrichtung und -verfahren für Datenverarbeitungsvorrichtungen
EP1018069B1 (en) * 1997-09-25 2002-07-24 Tegic Communications, Inc. Reduced keyboard disambiguating system
EP1248183B1 (en) * 1997-09-25 2012-07-04 Tegic Communications, Inc. Reduced keyboard disambiguating system
US5945928A (en) * 1998-01-20 1999-08-31 Tegic Communication, Inc. Reduced keyboard disambiguating system for the Korean language
US8938688B2 (en) 1998-12-04 2015-01-20 Nuance Communications, Inc. Contextual prediction of user words and user actions
US7881936B2 (en) 1998-12-04 2011-02-01 Tegic Communications, Inc. Multimodal disambiguation of speech recognition
US6636162B1 (en) 1998-12-04 2003-10-21 America Online, Incorporated Reduced keyboard text input system for the Japanese language
US7679534B2 (en) 1998-12-04 2010-03-16 Tegic Communications, Inc. Contextual prediction of user words and user actions
US7712053B2 (en) 1998-12-04 2010-05-04 Tegic Communications, Inc. Explicit character filtering of ambiguous text entry
US6646573B1 (en) 1998-12-04 2003-11-11 America Online, Inc. Reduced keyboard text input system for the Japanese language
US7720682B2 (en) * 1998-12-04 2010-05-18 Tegic Communications, Inc. Method and apparatus utilizing voice input to resolve ambiguous manually entered text input
USRE43082E1 (en) 1998-12-10 2012-01-10 Eatoni Ergonomics, Inc. Touch-typable devices based on ambiguous codes and methods to design such devices
FR2787213B1 (fr) * 1998-12-11 2001-08-10 Timothy Russell Scanlan Un systeme d'entree de texte pour les ordinateurs a stylo ou les stylos electroniques
AU760904B2 (en) * 1999-01-26 2003-05-22 Marvin R. Blumberg Speed typing apparatus and method
US7506252B2 (en) * 1999-01-26 2009-03-17 Blumberg Marvin R Speed typing apparatus for entering letters of alphabet with at least thirteen-letter input elements
US6770572B1 (en) 1999-01-26 2004-08-03 Alliedsignal Inc. Use of multifunctional si-based oligomer/polymer for the surface modification of nanoporous silica films
GB2347247A (en) * 1999-02-22 2000-08-30 Nokia Mobile Phones Ltd Communication terminal with predictive editor
GB2347239B (en) * 1999-02-22 2003-09-24 Nokia Mobile Phones Ltd A communication terminal having a predictive editor application
US6556841B2 (en) 1999-05-03 2003-04-29 Openwave Systems Inc. Spelling correction for two-way mobile communication devices
US7286115B2 (en) * 2000-05-26 2007-10-23 Tegic Communications, Inc. Directional input system with automatic correction
US7750891B2 (en) 2003-04-09 2010-07-06 Tegic Communications, Inc. Selective input system based on tracking of motion parameters of an input device
EP1192716B1 (en) * 1999-05-27 2009-09-23 Tegic Communications, Inc. Keyboard system with automatic correction
US7610194B2 (en) * 2002-07-18 2009-10-27 Tegic Communications, Inc. Dynamic database reordering system
US7030863B2 (en) 2000-05-26 2006-04-18 America Online, Incorporated Virtual keyboard system with automatic correction
US7821503B2 (en) 2003-04-09 2010-10-26 Tegic Communications, Inc. Touch screen and graphical user interface
JP2001034399A (ja) 1999-07-22 2001-02-09 Matsushita Electric Ind Co Ltd 数字キーによる中国語住所入力方法
US6922810B1 (en) * 2000-03-07 2005-07-26 Microsoft Corporation Grammar-based automatic data completion and suggestion for user input
US6741235B1 (en) 2000-06-13 2004-05-25 Michael Goren Rapid entry of data and information on a reduced size input area
US20020021311A1 (en) * 2000-08-14 2002-02-21 Approximatch Ltd. Data entry using a reduced keyboard
FR2818399B1 (fr) * 2000-12-20 2006-05-19 Sagem Dispositif de saisie de caracteres alphanumeriques
GB0103053D0 (en) * 2001-02-07 2001-03-21 Nokia Mobile Phones Ltd A communication terminal having a predictive text editor application
ATE286294T1 (de) * 2001-03-29 2005-01-15 Koninkl Philips Electronics Nv Synchronisierung eines audio- und eines textcursors während der editierung
JP4084582B2 (ja) * 2001-04-27 2008-04-30 俊司 加藤 タッチ式キー入力装置
EP1399803B1 (en) * 2001-06-12 2010-06-09 Research In Motion Limited Portable electronic device with keyboard
US7761175B2 (en) 2001-09-27 2010-07-20 Eatoni Ergonomics, Inc. Method and apparatus for discoverable input of symbols on a reduced keypad
CN101017407A (zh) 2001-12-21 2007-08-15 捷讯研究有限公司 带键盘的手持式电子设备
US7083342B2 (en) 2001-12-21 2006-08-01 Griffin Jason T Keyboard arrangement
SG125895A1 (en) * 2002-04-04 2006-10-30 Xrgomics Pte Ltd Reduced keyboard system that emulates qwerty-type mapping and typing
US7190351B1 (en) 2002-05-10 2007-03-13 Michael Goren System and method for data input
US8583440B2 (en) 2002-06-20 2013-11-12 Tegic Communications, Inc. Apparatus and method for providing visual indication of character ambiguity during text entry
EP1452951A1 (en) * 2003-02-28 2004-09-01 Siemens Mobile Communications S.p.A. A system for text input in reduced keyboard terminals
DE10316808A1 (de) * 2003-04-11 2004-11-04 Siemens Ag Texteingabe für ein mobiles Endgerät
CA2522604A1 (en) * 2003-04-18 2004-11-04 Benjamin Firooz Ghassabian Systems to enhance data entry in mobile and fixed environment
US7081837B2 (en) * 2003-04-24 2006-07-25 Taylor Bollman Compressed standardized keyboard
US7310053B2 (en) * 2003-04-24 2007-12-18 Taylor Bollman Compressed standardized keyboard
EP1652310A4 (en) * 2003-07-17 2007-11-14 Xrgomics Pte Ltd METHOD FOR ENTERING TEXT BY CHOOSING LETTERS AND WORDS FOR REDUCED KEYBOARDS AND KEYBOARD SYSTEMS
US8200865B2 (en) 2003-09-11 2012-06-12 Eatoni Ergonomics, Inc. Efficient method and apparatus for text entry based on trigger sequences
KR100573768B1 (ko) * 2003-09-24 2006-04-25 삼성전자주식회사 디스플레이 장치
GB2425510A (en) 2003-12-31 2006-11-01 Research In Motion Ltd Keyboard arrangement
US20050192802A1 (en) * 2004-02-11 2005-09-01 Alex Robinson Handwriting and voice input with automatic correction
US20050188330A1 (en) * 2004-02-20 2005-08-25 Griffin Jason T. Predictive text input system for a mobile communication device
US7389124B2 (en) 2004-06-02 2008-06-17 Research In Motion Limited Handheld electronic device with text disambiguation
US7091885B2 (en) 2004-06-02 2006-08-15 2012244 Ontario Inc. Handheld electronic device with text disambiguation
US7289044B2 (en) 2004-06-02 2007-10-30 Research In Motion Limited Handheld electronic device with text disambiguation
US8095364B2 (en) 2004-06-02 2012-01-10 Tegic Communications, Inc. Multimodal disambiguation of speech recognition
US7312726B2 (en) 2004-06-02 2007-12-25 Research In Motion Limited Handheld electronic device with text disambiguation
US8060138B2 (en) 2004-06-02 2011-11-15 Research In Motion Limited Handheld electronic device and associated method employing a multiple-axis input device and providing a learning function in a text disambiguation environment
US7333085B2 (en) 2004-06-02 2008-02-19 Research In Motion Limited Handheld electronic device with text disambiguation
EP1603016A1 (en) * 2004-06-02 2005-12-07 2012244 Ontario Inc. Handheld electronic device with text disambiguation
US8504369B1 (en) 2004-06-02 2013-08-06 Nuance Communications, Inc. Multi-cursor transcription editing
EP1603019A1 (en) * 2004-06-02 2005-12-07 2012244 Ontario Inc. Handheld electronic device with text disambiguation
US9075449B2 (en) 2004-06-02 2015-07-07 Blackberry Limited Handheld electronic device and associated method employing a multiple-axis input device and selectively disabling disambiguation
EP1603018B1 (en) * 2004-06-02 2018-05-16 BlackBerry Limited Handheld electronic device with text disambiguation
US7324083B2 (en) 2004-06-02 2008-01-29 Research In Motion Limited Handheld electronic device with text disambiguation
US8542132B2 (en) 2004-06-02 2013-09-24 Blackberry Limited Handheld electronic device and associated method employing a multiple-axis input device and using non-edited characters as context in text disambiguation
EP1603021A1 (en) * 2004-06-02 2005-12-07 2012244 Ontario Inc. Handheld electronic device with text disambiguation
US20060003296A1 (en) * 2004-06-21 2006-01-05 David Dockterman System and method for assessing mathematical fluency
US20070192711A1 (en) * 2006-02-13 2007-08-16 Research In Motion Limited Method and arrangement for providing a primary actions menu on a handheld communication device
US8064946B2 (en) 2004-06-21 2011-11-22 Research In Motion Limited Handheld wireless communication device
US8463315B2 (en) 2004-06-21 2013-06-11 Research In Motion Limited Handheld wireless communication device
US7439959B2 (en) 2004-07-30 2008-10-21 Research In Motion Limited Key arrangement for a keyboard
EP1630648A1 (en) * 2004-08-31 2006-03-01 2012244 Ontario Inc. Handheld electronic device with text disambigation
US8237663B2 (en) 2004-08-31 2012-08-07 Research In Motion Limited Handheld electronic device with text disambiguation
US7646375B2 (en) 2004-08-31 2010-01-12 Research In Motion Limited Handheld electronic device with text disambiguation
EP1630647A1 (en) * 2004-08-31 2006-03-01 2012244 Ontario Inc. Handheld electronic device with text disambiguation
US7698123B2 (en) 2004-08-31 2010-04-13 Research In Motion Limited Handheld electronic device with text disambiguation
US7952496B2 (en) 2004-08-31 2011-05-31 Research In Motion Limited Handheld electronic device and associated method employing a multiple-axis input device and reinitiating a text disambiguation session upon returning to a delimited word
EP1637977A1 (en) * 2004-09-21 2006-03-22 Research In Motion Limited Mobile wireless communiations device providing enhanced predictive word entry and related methods
US20060063558A1 (en) * 2004-09-21 2006-03-23 Research In Motion Limited Mobile wireless communications device providing enhanced predictive word entry and related methods
US7836412B1 (en) 2004-12-03 2010-11-16 Escription, Inc. Transcription editing
US20080138135A1 (en) * 2005-01-27 2008-06-12 Howard Andrew Gutowitz Typability Optimized Ambiguous Keyboards With Reduced Distortion
US7215258B2 (en) * 2005-02-22 2007-05-08 Research In Motion Limited Handheld electronic device having reduced keyboard and multiple password access, and associated methods
EP1752862A1 (en) * 2005-07-28 2007-02-14 2012244 Ontario Inc. Handheld electronic device with disambiguation of compound word text input
US7583205B2 (en) 2005-07-28 2009-09-01 Research In Motion Limited Handheld electronic device with disambiguation of compound word text input
EP1755020A1 (en) * 2005-07-28 2007-02-21 2012244 Ontario Inc. Handheld electronic device with disambiguation of compound word text input
US7573404B2 (en) 2005-07-28 2009-08-11 Research In Motion Limited Handheld electronic device with disambiguation of compound word text input employing separating input
US20070076862A1 (en) * 2005-09-30 2007-04-05 Chatterjee Manjirnath A System and method for abbreviated text messaging
US8537117B2 (en) * 2006-02-13 2013-09-17 Blackberry Limited Handheld wireless communication device that selectively generates a menu in response to received commands
US7477165B2 (en) * 2006-04-06 2009-01-13 Research In Motion Limited Handheld electronic device and method for learning contextual data during disambiguation of text input
US8065135B2 (en) * 2006-04-06 2011-11-22 Research In Motion Limited Handheld electronic device and method for employing contextual data for disambiguation of text input
US20070256029A1 (en) * 2006-05-01 2007-11-01 Rpo Pty Llimited Systems And Methods For Interfacing A User With A Touch-Screen
US7683886B2 (en) 2006-09-05 2010-03-23 Research In Motion Limited Disambiguated text message review function
EP1898299A1 (en) * 2006-09-05 2008-03-12 Research In Motion Limited Disambiguated text message review function
US8201087B2 (en) 2007-02-01 2012-06-12 Tegic Communications, Inc. Spell-check for a keyboard system with automatic correction
US8225203B2 (en) 2007-02-01 2012-07-17 Nuance Communications, Inc. Spell-check for a keyboard system with automatic correction
US8839123B2 (en) * 2007-11-19 2014-09-16 Red Hat, Inc. Generating a visual user interface
US8131714B2 (en) * 2008-01-02 2012-03-06 Think Village-OIP, LLC Linguistic assistance systems and methods
US9098198B2 (en) 2012-12-12 2015-08-04 Marvin Blumberg Speed typing apparatus
US9182830B2 (en) 2012-12-12 2015-11-10 Marvin Blumberg Speed typing apparatus
US20140380223A1 (en) * 2013-06-20 2014-12-25 Lsi Corporation User interface comprising radial layout soft keypad

Family Cites Families (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6239467Y2 (cs) * 1978-11-20 1987-10-08
US4464070A (en) * 1979-12-26 1984-08-07 International Business Machines Corporation Multi-character display controller for text recorder
JPS56143044A (en) * 1980-04-08 1981-11-07 Sony Corp Input device of english typewriter
US4459049A (en) * 1982-03-24 1984-07-10 International Business Machines Corporation Abbreviated typing with special form display
US4924431A (en) * 1983-01-21 1990-05-08 The Laitram Corporation Keyboard located indicia for instructing a multi-mode programmable computer having alphanumeric capabilities from a few keyboard keys
US4891777A (en) * 1983-05-11 1990-01-02 The Laitram Corporation Single hand keyboard arrays providing alphanumeric capabilities from twelve keys
US5062070A (en) * 1983-01-21 1991-10-29 The Laitram Corporation Comprehensive computer data and control entries from very few keys operable in a fast touch typing mode
US4680725A (en) * 1983-01-21 1987-07-14 The Laitram Corporation Dual function decimal key
US4891786A (en) * 1983-02-22 1990-01-02 Goldwasser Eric P Stroke typing system
USRE32773E (en) * 1983-02-22 1988-10-25 Method of creating text using a computer
US4566065A (en) * 1983-04-22 1986-01-21 Kalman Toth Computer aided stenographic system
US4633227A (en) * 1983-12-07 1986-12-30 Itt Corporation Programmable keyboard for a typewriter or similar article
US4650349A (en) * 1984-02-17 1987-03-17 Cpt Corporation Speed typing apparatus and method
JPS6195472A (ja) * 1984-10-16 1986-05-14 Brother Ind Ltd 電子タイプライタ
USRE34304E (en) * 1985-04-02 1993-07-06 Quasi-steno keyboard for text entry into a computer
US4969097A (en) * 1985-09-18 1990-11-06 Levin Leonid D Method of rapid entering of text into computer equipment
US4760528A (en) * 1985-09-18 1988-07-26 Levin Leonid D Method for entering text using abbreviated word forms
US4807181A (en) * 1986-06-02 1989-02-21 Smith Corona Corporation Dictionary memory with visual scanning from a selectable starting point
NL8700410A (nl) * 1987-02-19 1988-09-16 Philips Nv Tekstbewerkingsinrichting voor stenografisch typen.
US5007008A (en) * 1988-12-15 1991-04-09 Hewlett-Packard Company Method and apparatus for selecting key action
IL91076A (en) * 1989-07-23 1993-02-21 Israel D Nebenzahl Configurable keyboard
US5305205A (en) * 1990-10-23 1994-04-19 Weber Maria L Computer-assisted transcription apparatus
US5410305A (en) * 1992-07-10 1995-04-25 Intelligent Peripheral Devices, Inc. Portable computer keyboard
US5404321A (en) * 1993-05-21 1995-04-04 Mattox; Jeffrey Computer system and method for modifying and enhancing the built-in programs of a computer
GB2283598A (en) * 1993-11-03 1995-05-10 Ibm Data entry workstation
JP3271132B2 (ja) * 1994-05-24 2002-04-02 ソニー株式会社 電話機用文字入力装置
US5577188A (en) * 1994-05-31 1996-11-19 Future Labs, Inc. Method to provide for virtual screen overlay
KR100402252B1 (ko) * 1995-07-26 2004-01-24 테직 커뮤니케이션 인코포레이티드 감축된 키보드 명료화 시스템

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ298195B6 (cs) * 2001-06-20 2007-07-18 Zpusob kódování textových znaku s vyuzitím vektoru

Also Published As

Publication number Publication date
WO1998008688A1 (en) 1998-03-05
CA2263498A1 (en) 1998-03-05
HUP0000451A3 (en) 2000-08-28
EA199900237A1 (ru) 1999-10-28
TR199900427T2 (xx) 1999-06-21
NO990902L (no) 1999-02-25
MY133770A (en) 2007-11-30
PE93698A1 (es) 1999-01-18
BG103283A (en) 2000-02-29
HUP0000451A2 (hu) 2000-06-28
IL128758A0 (en) 2000-01-31
BR9713181A (pt) 1999-11-03
EP1007367A4 (en) 2000-11-29
ZA977801B (en) 1998-03-02
PA8437101A1 (es) 1999-12-27
UY24684A1 (es) 1998-02-02
MA24357A1 (fr) 1998-07-01
CN1228737A (zh) 1999-09-15
AR009475A1 (es) 2000-04-26
CO4810263A1 (es) 1999-06-30
EP1007367A1 (en) 2000-06-14
NZ334118A (en) 2000-09-29
SK23599A3 (en) 2000-03-13
US5664896A (en) 1997-09-09
PL332032A1 (en) 1999-08-16
JP2001500646A (ja) 2001-01-16
AU4167397A (en) 1998-03-19
TW359793B (en) 1999-06-01
NO990902D0 (no) 1999-02-25
KR20000035960A (ko) 2000-06-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ61799A3 (cs) Přístroj a metoda pro rychlé psaní
US20210073467A1 (en) Method, System and Apparatus for Entering Text on a Computing Device
US7506252B2 (en) Speed typing apparatus for entering letters of alphabet with at least thirteen-letter input elements
US6799303B2 (en) Speed typing apparatus and method
RU2206118C2 (ru) Система устранения неоднозначности с уменьшенной клавиатурой
CN100394362C (zh) 字符和文本单元输入校正系统
US20100302163A1 (en) Data entry system
KR19990035985A (ko) 감축된 키보드 명료화 시스템
JP2013515295A (ja) データ入力システムおよびその方法
US5096423A (en) Computer system for teaching abbreviations for text and data processing functions
AU760904B2 (en) Speed typing apparatus and method
MXPA99001820A (es) Equipo y metodo para mecanografia de velocidad
MXPA99006904A (en) Reduced keyboard disambiguating system
AU2015221542A1 (en) Method system and apparatus for entering text on a computing device

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic