SK1992002A3 - Method for the production of phosphonomethylglycin - Google Patents

Method for the production of phosphonomethylglycin Download PDF

Info

Publication number
SK1992002A3
SK1992002A3 SK199-2002A SK1992002A SK1992002A3 SK 1992002 A3 SK1992002 A3 SK 1992002A3 SK 1992002 A SK1992002 A SK 1992002A SK 1992002 A3 SK1992002 A3 SK 1992002A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
oxide
catalyst
process according
acid
phosphonomethyliminodiacetic acid
Prior art date
Application number
SK199-2002A
Other languages
English (en)
Inventor
Nicola Christiane Aust
Thomas Butz
Martin Fischer
Original Assignee
Basf Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Ag filed Critical Basf Ag
Publication of SK1992002A3 publication Critical patent/SK1992002A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F9/00Compounds containing elements of Groups 5 or 15 of the Periodic Table
    • C07F9/02Phosphorus compounds
    • C07F9/28Phosphorus compounds with one or more P—C bonds
    • C07F9/38Phosphonic acids [RP(=O)(OH)2]; Thiophosphonic acids ; [RP(=X1)(X2H)2(X1, X2 are each independently O, S or Se)]
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F9/00Compounds containing elements of Groups 5 or 15 of the Periodic Table
    • C07F9/02Phosphorus compounds
    • C07F9/28Phosphorus compounds with one or more P—C bonds
    • C07F9/38Phosphonic acids [RP(=O)(OH)2]; Thiophosphonic acids ; [RP(=X1)(X2H)2(X1, X2 are each independently O, S or Se)]
    • C07F9/3804Phosphonic acids [RP(=O)(OH)2]; Thiophosphonic acids ; [RP(=X1)(X2H)2(X1, X2 are each independently O, S or Se)] not used, see subgroups
    • C07F9/3808Acyclic saturated acids which can have further substituents on alkyl
    • C07F9/3813N-Phosphonomethylglycine; Salts or complexes thereof

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)

Description

Spôsob výroby fosfonometylglycínu
Oblasť techniky , .Predložený vynález sa týka postupu na prípravu fosfonometylglycínu z Noxidu kyseliny N-fosfonometyliminodioctovej.
Doterajší stav techniky
Fosfonometylglycín, ktorý je známy pod bežným názvom glyfosát, je potentnou fytotoxickou zlúčeninou, ktorá sa používa ako herbicíd.
EP-A-439445 opisuje prípravu fosfonometylglycínu vychádzajúc z kyseliny N-fosfonometyliminodioctovej. Tá sa oxiduje peroxidom vo vodnom roztoku, v prípade potreby za prítomnosti katalytický pôsobiaceho množstva vo vode rozpustnej zlúčeniny molybdénu za vzniku intermediátu - N-oxidu kyseliny Nfosfonometyliminodioctovej. N-oxid sa potom konvertuje na fosfonometylglycín za prítomnosti katalytického množstva pyrosiričitanu a vo vode rozpustnej zlúčeniny molybdénu.
Aj EP-A-464017 opisuje postup na prípravu fosfonometylglycínu vychádzajúc z kyseliny fosfonometyliminodioctovej pomocou tých istých procesných krokov. Oxidácia za vzniku vyššie uvedeného N-oxidu sa uskutočňuje peroxidom za prítomnosti vo vode rozpustnej zlúčeniny molybdénu alebo volfrámu. Konverzia na fosfonometylglycín sa potom uskutoční použitím železa, zinku, hliníka, vanádu alebo medi vo forme kovu alebo pomocou soli vanádu, železnatej alebo mednej soli ako katalyzátora.
Aj EP-A-464018 opisuje postup na prípravu fosfonometylglycínu, kde sa oxidácia kyseliny fosfonometyliminodioctovej uskutočňuje peroxidom za prítomnosti vo vode rozpustnej zlúčeniny volfrámu alebo zmesi vo vode rozpustnej zlúčeniny volfrámu a molybdénu ako katalyzátora. N-oxid sa potom kontaktuje s kovovým železom, vo vode rozpustnou zlúčeninou vanádu, železnatou soľou alebo zmesou vo vode rozpustného sulfidu, siričitanu alebo hydrogensiričitanu a vo vode rozpustného molybdénanu a konvertuje sa na fosfonometylglycín.
Postupy opísané v doterajšom stave techniky majú spoločné to, že katalyzátor sa zavádza do počiatočnej návažky vodného roztoku N-oxidu. V priemyselnom meradle je kontrola týchto metód veľmi zložitá, pretože plyn, ktorý sa tvorí pri konverzii N-oxidu na fosfonometylglycín, sa uvoľňuje nekontrolovateľným spôsobom a navyše teplota reakčnej zmesi prudko stúpa.
Podstata vynálezu
Cieľom predloženého vynálezu je poskytnúť postup na prípravu fosfonometylglycínu, ktorý možno riadiť aj v priemyselnom meradle.
Zistili sme, že tento cieľ sa dosahuje postupom na prípravu fosfonometylglycínu, pri ktorom sa N-oxid kyseliny N-fosfonometyliminodioctovej s katalytický aktívnym množstvom aspoň jedného katalyzátora vybraného spomedzi nasledujúcich: tionylhalogenid, hydrogensiričitan amónny alebo hydrogensiričitan alkalického kovu, dialkylsiričitan, chlorid sírnatý, oxid siričitý a kyselina siričitá, v reakčnej komore za prítomnosti alebo neprítomnosti kokatalyzátora dávkovaním N-oxidu do reakčnej komory takým spôsobom, že je vždy skonvertovaných aspoň 50 % N-oxidu pridaného do reakčnej komory.
N-oxid kyseliny N-fosfonometyliminodioctovej je známy a možno ho pripraviť celým radom postupov. Možno ho napríklad syntetizovať podľa US 3,950,402 alebo US 3,954,848 alebo podľa HU 187,347 použitím peroxidov za prítomnosti zlúčenín striebra, železa, cínu, olova, mangánu alebo molybdénu. N-oxid sa však s výhodou pripravuje jedným z postupov opísaných v európskej patentovej prihláške EP 439445 A, EP 464017 A alebo EP 464018 A, kde sa kyselina Nfosfonometyliminodioctová kontaktuje s peroxidom, napríklad peroxidom vodíka, kyselinou permravčou, kyselinou peroctovou, kyselinou perbenzoovou, kyselinou peroxytrifluóroctovou, benzoylperoxidom, kyselinou benzénpersulfónovou a podobne. S výhodou sa používa peroxid vodíka, konkrétne najmenej v stechiometrických množstvách vzhľadom na kyselinu N-fosfonometyliminodioctovú. Peroxid vodíka sa vo všeobecnosti používa v koncentrácii v rozmedzí 10 až 70 % hmotnostných, najmä 30 až 70 % hmotnostných. Reakčná teplota je vo všeobecnosti v rozmedzí približne 0 °C až 80 °C, najmä približne 20 °C až približne 70 °C.
Oxidácia kyseliny N-fosfonometyliminodioctovej sa s osobitnou výhodou uskutočňuje za prítomnosti katalytického množstva vo vode rozpustnej zlúčeniny
I molybdénu alebo vo vode rozpustnej zlúčeniny volfrámu alebo ich zmesi. Vhodne zlúčeniny molybdénu sú známe odborníkovi v danej oblasti a jedinou podmienkou je, aby boli rozpustné v reakčnom médiu. Vhodnými zlúčeninami molybdénu sú napríklad molybdénany alkalických kovov, napríklad molybdénan sodný, molybdénan amónny alebo polymolybdénany alkalických kovov alebo amónne, napríklad dimolybdénan amónny alebo sodný.
Aj vhodné zlúčeniny volfrámu sú známe odborníkovi v danej oblasti a jedinou podmienkou je, aby boli rozpustné v reakčnom médiu. Vhodnými zlúčeninami volfrámu sú napríklad kyselina volfrámová, 1,2-volfrámofosfát avolfráman bárnatý. Výhodné sú volfráman amónny avolfrámany alkalických kovov, napríklad volfráman sodný a volfráman draselný.
Množstvo katalyzátora sa môže pohybovať v širokom rozmedzí. Vo všeobecnosti sa používa približne 0,01 až približne 5,0% hmotnostných, s výhodou približne 0,01 až približne 3,0 % hmotnostných katalyzátora vzhľadom na hmotnosť kyseliny N-fosfonometyliminodioctovej.
Peroxid sa vo všeobecnosti používa najmenej v stechiometrických množstvách. Je výhodné použiť malý nadbytok, najmä približne 1,02 až 1,20 mólekvivalentov, s osobitnou výhodou 1,05 až 1,15 mólekvivalentov vzhľadom na množstvo kyseliny fosfonometyliminodioctovej.
Oxidácia kyseliny N-fosfonometyliminodioctovej prebieha vo vodnom prostredí, pričom kyselina N-fosfonometyliminodioctová sa najprv suspenduje, ale aspoň čiastočne sa rozpustí v priebehu oxidácie. Kyselina Nfosfonometyliminodioctová sa s výhodou používa vo vysokej koncentrácii, napríklad vo forme vodnej suspenzie s koncentráciou až 60 % hmotnostných, najmä do 50 % hmotnostných. Kyselina N-fosfonometyliminodioctová sa s výhodou používa v takom množstve, že po skončení oxidácie sa vytvorí roztok. Prechod zo suspenzie do roztoku indikuje, že oxidačná reakcia prakticky skončila, keďže Noxid je oveľa lepšie rozpustný vo vode ako kyselina N-fosfonometyliminodioctová.
Konverzia N-oxidu na požadovaný fosfonometylglycín sa s výhodou uskutočňuje vychádzajúc z vodného roztoku N-oxidu. Katalyzátor sa tiež s výhodou používa vo forme vodného roztoku. Oxid siričitý možno použiť ako plyn, buď ako taký alebo zriedený inertným plynom, napríklad dusíkom. Výhodnými katalyzátormi sú oxid siričitý alebo kyselina siričitá, tionylchlorid, dialkylsiričitan, najmä di-CrC^ alkylsiričitan, napríklad dimetylsiričitan, alebo hydrogensiričitan alkalického kovu, najmä hydrogensiričitan sodný, alebo ich zmesi.
Konverzia N-oxidu na fosfonometylglycín sa s výhodou uskutočňuje za prítomnosti kokatalyzátora, aby sa zvýšila rýchlosť konverzie. Vhodnými kokatalyzátormi sú napríklad vo vode rozpustné soli vanádu, napríklad síran vanadylu alebo vo vode rozpustné železnaté soli, napríklad síran železnatý alebo chlorid železnatý. Ako kokatalyzátor je však výhodné použiť vo vode rozpustnú zlúčeninu molybdénu, napríklad molybdénan amónny alebo molybdénan alkalického kovu, napríklad molybdénan sodný alebo polymolybdénan amónny alebo polymolybdénan alkalického kovu, napríklad dimolybdénan amónny, alebo dimolybdénan sodný. Osobitne výhodné je použiť rovnaký kokatalyzátor na oxidáciu kyseliny N-fosfonometyliminodioctovej aj na následnú konverziu N-oxidu, najmä jednu z vyššie uvedených zlúčenín molybdénu.
Vo všeobecnosti sa používa najmenej 0,01 % hmotnostných kokatalyzátora vzhľadom na množstvo N-oxidu. Spravidla možno použiť množstvo 10% hmotnostných, s výhodou nie viac ako 8 % hmotnostných katalyzátora vzhľadom na N-oxid. Toto množstvo je s výhodou v rozmedzí od 0,01 % hmotnostných do približne 6,0 % hmotnostných, najmä v rozmedzí od 0,1 % hmotnostných do 5 % hmotnostných vzhľadom na N-oxid. Ak roztok N-oxidu ešte obsahuje zvyšný nespotrebovaný peroxid, ktoré množstvo možno ľahko určiť redox titráciou, a ak sa používa katalyzátor, ktorý možno oxidovať týmto zvyškom, je výhodné zvýšiť množstvo katalyzátora o množstvo, ktoré sa spotrebuje peroxidom.
Množstvo kokatalyzátora je všeobecne v rozmedzí od približne 0,01 do približne 30 mol%, s výhodou približne 0,05 až približne 10 mol% vzhľadom na N5 oxid. Je výhodné použiť tú istú zlúčeninu, najmä vo vode rozpustnú zlúčeninu molybdénu, ako katalyzátor na prípravu N-oxidu aj ako kokatalyzátor na jeho konverziu na fosfonométylglycín. Potom po oxidácii sa katalyzátor neodstraňuje z reakčnej zmesi, takže sa možno zaobísť bez pridávania ďalšieho kokatalyzátora na následnú konverziu.
· 11 i
Reakčná teplota na konverziu N-oxidu na fosfonométylglycín je vo všeobecnosti v rozmedzí od 10 °C do 100 °C, najmä od 30 °C do 80 °C a s výhodou od 35 °C do 70 °C. Pri konverzii možno N-oxid kontaktovať s katalyzátorom zvyčajným spôsobom.
Kontaktovanie N-oxidu s katalyzátorom sa uskutočňuje takým spôsobom, že N-oxid sa dávkuje do reakčnej komory najmä vo forme vodného roztoku. „Dávkovanie“ treba chápať na účely vynálezu tak, že N-oxid sa zavádza do reakčnej komory postupne, t.j. kontrolovane vzhľadom na čas, a v reakčnej komore sa kontaktuje s katalyzátorom, najmä vo forme vodného roztoku. Toto možno napríklad uskutočniť postupným napúšťaním roztoku N-oxidu alebo jeho pridávaním po dávkach v malých množstvách. Nie je potrebné, aby sa dávkoval všetok N-oxid. Časť, napríklad do 20% alebo do 10%, možno umiestniť do reakčnej komory hneď na začiatku.
Časť katalyzátora alebo všetok katalyzátor možno zaviesť do reakčnej komory hneď na začiatku. Ak sa na začiatku zavedie len časť katalyzátora, zvyšok možno tiež do reakčnej komory dávkovať, buď simultánne s N-oxidom alebo v určitých časových intervaloch. Ako alternatívu možno všetok katalyzátor dávkovať do reakčnej zmesi, znova súčasne s N-oxidom alebo v určitých časových intervaloch.
Pri uskutočňovaní reakcie však treba vždy zabezpečiť, aby najmenej 50 %, s výhodou aspoň 70 % a s osobitnou výhodou aspoň 90 % N-oxidu dávkovaného do reakčnej komory bolo skonvertovaných. Rýchlosť konverzie možno jednoducho určiť na základe množstva oxidu uhličitého, ktorý sa uvoľňuje počas konverzie.
Vzhľadom na uvedené sa N-oxid dávkuje tak, že sa uvoľní najmenej 50 %, s výhodou najmenej 70 % a s osobitnou výhodou najmenej 90 % množstva oxidu uhličitého, ktorého získanie sa očakáva v priebehu konverzie a ktoré zodpovedá množstvu N-oxidu, ktoré už bolo pridané, vo všeobecnosti len s malým oneskorením, vo všeobecnosti nie viac ako 15 minút, kým sa pridá ďalší roztoku Noxidu. Toto sa spravidla dosahuje zabezpečením toho, že v reakčnej zmesi je prítomných najmenej 0,01 mol% katalyzátora vzhľadom na N-oxid, ktorý už bol pridaný. Ak vývoj oxidu uhličitého v priebehu konverzie spomalí alebo ustane, možno do reakčnej zmesi pridať ďalší katalyzátor, alebo ak sa časť katalyzátora dávkuje, možno ho dávkovať rýchlejšie.
Kokatalyzátor možno kontaktovať s N-oxidom rovnakým spôsobom ako katalyzátor.
Pri reakcii konverzie sa fosfonometylglycín vyzráža ako tuhá látka, keď sa v reakčnej zmesi prekročí koncentrácia približne 1,0 % hmotnostného. Reakciu možno preto s výhodou uskutočniť tak, že väčšina fosfonometylglycínu sa získa vo forme tuhej látky. Spravidla je to tak vtedy, keď je koncentrácia volená tak, že sa získa suspenzia s koncentráciou najmenej 10% hmotnostných suspendovaného fosfonometylglycínu.
Fosfonometylglycín možno oddeliť zo získanej suspenzie zvyčajnými technikami na izoláciu tuhých látok. Pred separáciou sa zmes s výhodou ochladí na <30 °C, s výhodou na 10 až 20 °C a/alebo sa mieša 1 až 20 hodín. Aspoň časť matičného roztoku, ktorý ostane po oddelení fosfonometylglycínu a ktorý ešte obsahuje rozpustený fosfonometylglycín a katalyzátor, možno použiť na konverziu ďalšieho N-oxidu.
Prípravu N-oxidu a následnú konverziu N-oxidu na fosfonometylglycín možno uskutočniť dávkovo, polodávkovo (dávkovaním roztoku peroxidu vodíka alebo N-oxidu a v prípade potreby časti katalyzátora) alebo kontinuálne (všetky komponenty, t.j. kyselina N-fosfonometyliminodioctová, oxidovadlo a v prípade potreby katalyzátor alebo N-oxid, katalyzátor a v prípade potreby kokatalyzátor sa dávkujú simultánne).
Príklady uskutočnenia vynálezu
Nasledujúce príklady ilustrujú vynález bez toho, aby znamenali akékoľvek obmedzenie jeho rozsahu.
Príklad 1:
g kyseliny N-fosfonometyliminodioctovej a 0,92 g molybdénanu amónneho sa suspenduje v 100 ml vody a suspenzia sa ohreje na 65 °C. Potom sa v priebehu 30 minút po kvapkách pridá 20,6 g 30 % roztoku peroxidu vodíka a miešanie pokračuje jednu hodinu pri 65 °C, pričom sa vytvorí číry roztok. Test na H2O2 je negatívny. Tento roztok N-oxidu sa pridá po kvapkách pri’ 40 °C v priebehu 30 minút do 10 ml vodného roztoku nasýteného SO2. Pozoruje sa sústavný vývoj plynu. Už počas dávkovania N-oxidu sa tvorí bezfarebná zrazenina. Miešanie potom pokračuje 1 hodinu pri 40 °C. Oddelená zrazenina sa odfiltruje a vysuší pri laboratórnej teplote. Týmto postupom možno izolovať 23,2 g N-fosfonometylglycínu s čistotou 96 %. Toto zodpovedá výťažku 79 % vzhľadom na množstvo použitej kyseliny N-fosfonometyliminodioctovej.
Príklad 2:
g kyseliny N-fosfonometyliminodioctovej a 0,92 g molybdénanu amónneho sa suspenduje v 100 ml vody a suspenzia sa ohreje na 65 °C. Potom sa v priebehu 30 minút po kvapkách pridá 20,6 g 30 % roztoku peroxidu vodíka a miešanie pokračuje jednu hodinu pri 65 °C, pričom sa vytvorí číry roztok. Test na H2O2 je negatívny. Roztok sa ochladí na teplotu miestnosti. Roztok N-oxidu sa pridá po kvapkách v priebehu 30 minút do 10 ml vody, cez ktorú sa prebublávala plynná zmes SO2 a N2. V priebehu pridávania N-oxidu sa do roztoku pridá ďalšia zmes SO2 a N2. Pozoruje sa sústavný vývoj plynu a teplota vystúpi na 55 °C. Zmes sa potom mieša 30 minút pri 5 °C. Oddelená zrazenina sa odfiltruje a vysuší. Týmto postupom možno izolovať 22,0 g N-fosfonometylglycínu s čistotou 98 %. Toto zodpovedá výťažku 76% vzhľadom na množstvo použitej kyseliny Nfosfonometyliminodioctovej.
Príklad 3:
g kyseliny N-fosfonometyliminodioctovej a 1,23 g molybdénanu amónneho sa suspenduje v 75 ml vody a táto suspenzia sa ohreje na 55 °C. Potom sa v priebehu 15 minút po kvapkách pridá 19,8 g 50% roztoku peroxidu vodíka a miešanie pokračuje 1,5 hodiny pri 65 °C, pričom sa vytvorí číry roztok. V ďalšom kroku sa do reakčnej nádoby pridajú 2 ml nasýteného roztoku SO2 a 15 % pripraveného roztoku N-oxidu pri 40 °C. Potom sa po kvapkách pridá Noxid takým spôsobom, že molárne množstvo vytvoreného CO2 zodpovedá približne 70 % molárneho množstva N-oxidu, ktoré bolo pridané po kvapkách. Takto sa po pridaní napríklad celkovo 30% roztoku N-oxidu vytvorí 1,7 I CO2. Tento postup bráni akumulácii N-oxidu v roztoku. Ak sa CO2 vyvíja nižšou rýchlosťou, roztok SO2 sa pridáva tak, že množstvo vytvoreného SO2 zodpovedá približne 70 % N-oxidu, ktorý bol pridaný po kvapkách. Takýmto spôsobom sa CO2 vyvíja kontinuálne. Po pridaní po kvapkách všetkého roztoku N-oxidu a 15 ml roztoku SO2 v priebehu 1,5 hodiny už po ďalších 15 minútach nemožno pozorovať žiadny vývoj plynu. Celkovo sa vytvorilo 4,3 I CO2. Roztok sa ochladí na teplotu miestnosti a oddelená zrazenina sa odsaje a vysuší. Izoluje sa 35 g čistého N-fosfonometylglycínu, čo zodpovedá výťažku 78 % vzhľadom na množstvo použitej kyseliny Nfosfonometyliminodioctovej.
Príklad 4:
g kyseliny N-fosfonometyliminodioctovej a 1,23 g molybdénanu amónneho sa suspenduje v 75 ml vody a táto suspenzia sa ohreje na 55 °C. Potom sa v priebehu 15 minút po kvapkách pridá 19,8 g 50 % roztoku peroxidu vodíka a miešanie pokračuje 1,5 hodiny pri 65 °C, pričom sa vytvorí číry roztok. V ďalšom kroku sa do reakčnej nádoby pridá 5 kvapiek tionylchloridu a 20 ml pripraveného roztoku N-oxidu pri 40 °C a roztok N-oxidu sa pridá po kvapkách v 10 ml dávkach. Ak sa ukáže, že plyn sa vyvíja nižšou rýchlosťou, keď sa pridá ďalší Noxid, vývoj plynu sa udržiava konštantný ďalším pridávaním tionylchloridu po kvapkách. Po pridaní po kvapkách všetkého roztoku N-oxidu a 18 kvapiek tionylchloridu v priebehu 1,5 hodiny už po ďalšej hodine nemožno pozorovať žiadny vývoj plynu. Celkovo sa vytvorilo 4 I CO2. Roztok sa ochladí na teplotu miestnosti a oddelená zrazenina sa odsaje a vysuší. Izoluje sa 41,0 g Nfosfonometylglycínu s čistotou 79%, čo zodpovedá výťažku 73% vzhľadom na množstvo použitej kyseliny N-fosfonometyliminodioctovej.
Príklad 5:
g kyseliny N-fosfonometyliminodioctovej a 0,92 g molybdénanu amónneho sa suspenduje v 100 ml vody a suspenzia sa ohreje na 65 °C. Potom sa v priebehu 20 minút po kvapkách pridá 20,6 g 30 % roztoku peroxidu vodíka a miešanie pokračuje 40 minút pri 65 °C, pričom sa vytvorí číry roztok. Test na H2O2 je pozitívny. Do reakčnej nádoby sa zavedie 1,0 g hydrogensiričitanu sodného rozpusteného v 15 ml vody. Roztok N-oxidu sa dávkuje pri 40 °C v priebehu 75 minút, počas čoho sa sústavne vyvíja plyn. Miešanie potom
I I pokračuje 1,5 hodiny pri 40 °C. Oddelená zrazenina sa odfiltruje a vysuší pri laboratórnej teplote. Tento postup umožňuje izolovanie 19,2 g čistého Nfosfonometylglycínu. Toto zodpovedá výťažku 68 % vzhľadom na množstvo použitej kyseliny N-fosfonometyliminodioctovej.
Príklad 6:
g kyseliny N-fosfonometyliminodioctovej a 0,92 g molybdénanu amónneho sa suspenduje v 100 ml vody a suspenzia sa ohreje na 65 °C. Potom sa v priebehu 30 minút po kvapkách pridá 20,6 g 30% roztoku peroxidu vodíka a miešanie pokračuje 1 h pri 65 °C, pričom sa vytvorí číry roztok. Roztok sa ochladí na 40 °C a po kvapkách sa pridá 2,1 g chloridu sírnatého. Miešanie pokračuje 1,5 hodiny pri 40 °C. Oddelená zrazenina sa odfiltruje a vysuší pri laboratórnej teplote. Týmto postupom možno izolovať 21,0 g N-fosfonometylglycínu s čistotou 95%. Toto zodpovedá výťažku 71 % vzhľadom na množstvo použitej kyseliny Nfosfonometyliminodioctovej.
Príklad 7:
g kyseliny N-fosfonometyliminodioctovej a 0,92 g molybdénanu amónneho sa suspenduje v 100 ml vody a suspenzia sa ohreje na 65 °C. Potom sa v priebehu 20 minút po kvapkách pridá 20,6 g 30% roztoku peroxidu vodíka a miešanie pokračuje 40 minút pri 65 °C, pričom sa vytvorí číry roztok. Do reakčnej nádoby sa zavedie 1,8 g dimetylsiričitanu rozpusteného v 15 ml vody. Roztok Noxidu sa dávkuje pri 40 °C v priebehu 75 minút, počas čoho sa sústavne vyvíja plyn. Miešanie potom pokračuje 1,5 hodiny pri 40 °C. Oddelená zrazenina sa odfiltruje a vysuší pri laboratórnej teplote. Tento postup umožňuje izolovanie 21,5 g čistého N-fosfonometylglycínu. Toto zodpovedá výťažku 76 % vzhľadom na množstvo použitej kyseliny N-fosfonometyliminodioctovej.
Príklad 8:
3550 I vody za hodinu sa čerpá do 6 m3 miešanej nádoby a pomocou komorového kolesového žľabu sa dávkuje 2500 kg/h kyseliny fosfonometyliminodioctovej. Získaná suspenzia a synchrónne roztok 870 kg/h 50 % peroxidu vodíka a 450 kg/h vodného roztoku molybdénanu amónneho s koncentráciou 12 % hmotnostných sa čerpá do 6 m3 miešanej nádoby. Reakčná nádoba sa chladí vodou prostredníctvom chladiaceho plášťa tak, aby sa pri miešaní dosiahla teplota 65 °C.
Reakčná zmes sa kontinuálne čerpá do druhej 6 m3 nádoby, ktorá sa tiež mieša pri 65 °C. Odtiaľ sa kontinuálne čerpá do tretej 6 m3 miešanej nádoby, do ktorej sa dávkuje prúd 18 000 l/h oxidu siričitého pomocou ponornej rúrky. Teplota v treťom reaktore je nastavená na 45 °C pomocou chladiaceho plášťa. Prietok oxidu uhličitého 220 m3/h, ktorý sa vyvíja, sa absorbuje v práčke plynov na báze roztoku hydroxidu sodného.
Suspenzia sa čerpá do šiestej 6 m3 miešanej nádoby udržiavanej na 50 °C. Tu sa uvoľní ďalších 27 m3/h oxidu uhličitého, ktorý sa tiež odvádza do práčky plynov.
Suspenzia fosfonometylglycínu vo vode, ktorú táto nádoba obsahuje, sa čerpá do 6 m3 nádoby, v ktorej sa ochladí na 20 °C. Odtiaľ sa suspenzia kontinuálne privádza do centrifúgy, v ktorej sa zvodného filtrátu oddelí 1767 kg/h mokrého N-fosfonometyglycínu s obsahom sušiny 90 %.

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Postup na prípravu N-fosfonometylglycínu, vyznačujúci sa tým, že N-oxid kyseliny N-fosfonometyliminodioctovej sa kontaktuje s katalytický aktívnym množstvom aspoň jedného katalyzátora vybraného spomedzi nasledujúcich: tionylhalogenid, hydrogensiričitan amónny alebo hýdrogensiričitan alkalického kovu, dialkylsiričitan, chlorid sírnatý, oxid siričitý á kyselina siričitá, v reakčnej komore dávkovaním N-oxidu kyseliny N-fosfonometyliminodioctovej do reakčnej komory takým spôsobom, že je vždy skonvertovaných aspoň 50 % N-oxidu pridaného do reakčnej komory.
  2. 2. Postup podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že použitým katalyzátorom je oxid sírnatý, kyselina siričitá, tionylchlorid, dialkylsiričitan alebo hydrogensiričitan alkalického kovu.
  3. 3. Postup podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že sa použije aj kokatalyzátor.
  4. 4. Postup podľa nároku 3, vyznačujúci sa tým, že použitým kokatalyzátorom je vo vode rozpustná zlúčenina molybdénu, najmä molybdénan amónny alebo molybdénan alkalického kovu.
  5. 5. Postup podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že N-oxid sa dávkuje do vodného roztoku katalyzátora.
  6. 6. Postup podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že N-oxid a katalyzátor sa dávkujú do reakčnej komory simultánne a oddelene.
  7. 7. Postup podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že N-oxid kyseliny N-fosfonometyliminodioctovej sa dávkuje tak, že vždy aspoň 70 % N-oxidu pridaného do reakčnej komory je skonvertovaných.
  8. 8. Postup podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že N-oxid kyseliny N-fosfonometyliminodioctovej sa pripravuje oxidáciou kyseliny N-fosfonometyliminodioctovej.
  9. 9. Postup podľa nároku 8, vyznačujúci sa tým, že oxidácia sa uskutočňuje pomocou peroxidu.
  10. 10. Postup podľa nároku 9, vyznačujúci sa tým, že oxidácia sa uskutočňuje za prítomnosti katalyzátora oxidácie, najmä vo vode rozpustnej zlúčeniny molybdénu.
  11. 11. Postup podľa nároku 10, vyznačujúci sa tým, že ten istý katalyzátor sa používa ako katalyzátor na oxidáciu kyseliny N-fosfonometyliminodíoctovej aj ako kokatalyzátor na konverziu N-oxidu.
  12. 12. Postup podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že kyselina N-fosfonometyliminodioctová sa oxiduje peroxidom za prítomnosti katalytický účinného množstva vo vode rozpustnej zlúčeniny molybdénu za vzniku N-oxidu kyseliny N-fosfonometyliminodioctovej a reakčná zmes sa potom kontaktuje s katalyzátorom dávkovaním do reakčnej komory.
SK199-2002A 1999-08-11 2000-08-10 Method for the production of phosphonomethylglycin SK1992002A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19937958 1999-08-11
PCT/EP2000/007808 WO2001012639A1 (de) 1999-08-11 2000-08-10 Verfahren zur herstellung von phosphonomethylglycin

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK1992002A3 true SK1992002A3 (en) 2002-07-02

Family

ID=7917994

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK199-2002A SK1992002A3 (en) 1999-08-11 2000-08-10 Method for the production of phosphonomethylglycin

Country Status (25)

Country Link
US (1) US6528680B1 (sk)
EP (1) EP1203000B1 (sk)
JP (1) JP2003507385A (sk)
KR (1) KR20020022103A (sk)
CN (1) CN1176930C (sk)
AR (1) AR025229A1 (sk)
AT (1) ATE238316T1 (sk)
AU (1) AU6441000A (sk)
BG (1) BG106388A (sk)
BR (1) BR0013107A (sk)
CA (1) CA2381412A1 (sk)
CZ (1) CZ2002495A3 (sk)
DE (1) DE50001895D1 (sk)
DK (1) DK1203000T3 (sk)
EA (1) EA004181B1 (sk)
ES (1) ES2197109T3 (sk)
HU (1) HUP0202530A3 (sk)
IL (1) IL147684A0 (sk)
MX (1) MXPA02001049A (sk)
NZ (1) NZ516805A (sk)
PL (1) PL361841A1 (sk)
PT (1) PT1203000E (sk)
SK (1) SK1992002A3 (sk)
WO (1) WO2001012639A1 (sk)
ZA (1) ZA200201942B (sk)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7390920B2 (en) * 2002-02-14 2008-06-24 Monsanto Technology Llc Oxidation catalyst and process
US7932419B2 (en) 2003-08-14 2011-04-26 Monsanto Technology Llc Transition metal-containing catalysts and processes for their preparation and use as oxidation and dehydrogenation catalysts
AU2003215241B2 (en) * 2002-02-14 2008-07-31 Monsanto Technology Llc Oxidation catalyst and process for its preparation and process for oxidation using it
US8703639B2 (en) * 2004-09-15 2014-04-22 Monsanto Technology Llc Oxidation catalyst and its use for catalyzing liquid phase oxidation reactions
AU2006214086B2 (en) * 2005-02-17 2012-01-19 Monsanto Technology Llc Transition metal-containing catalysts and catalyst combinations including transition metal-containing catalysts and processes for their preparation and use as oxidation catalysts
AU2007217054A1 (en) * 2006-02-17 2007-08-30 Monsanto Technology Llc Transition metal-containing catalysts and processes for their preparation and use as fuel cell catalysts
US8252953B2 (en) * 2008-05-01 2012-08-28 Monsanto Technology Llc Metal utilization in supported, metal-containing catalysts
KR101246278B1 (ko) * 2012-09-18 2013-03-22 주식회사 천보 이미노디아세트산의 합성방법

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4486358A (en) * 1982-06-24 1984-12-04 Ciba-Geigy Corporation Process for producing N-phosphonomethylglycine
US4369142A (en) * 1981-12-03 1983-01-18 Ciba-Geigy Corporation Process for producing N-phosphonomethylglycine
HU204533B (en) * 1988-11-02 1992-01-28 Nitrokemia Ipartelepek Process for producing n-phosphono-methyl-glycine
US4952723A (en) * 1989-07-31 1990-08-28 Monsanto Company Process for producing N-phosphonomethylglycine
DE69112088T2 (de) * 1990-01-26 1996-02-29 Monsanto Co Verfahren zur Herstellung von N-Phosphonmethylglyzin.
US5047579A (en) 1990-01-26 1991-09-10 Monsanto Company Process for producing n-phosphonomethylglycine
US5043475A (en) * 1990-06-25 1991-08-27 Monsanto Company Peroxide process for producing N-phosphonomethylglycine
US5077431A (en) * 1990-06-25 1991-12-31 Monsanto Company Peroxide process for producing n-phosphonomethylglycine
US5095140A (en) 1990-06-25 1992-03-10 Monsanto Company Peroxide process for producing N-phosphonomethylglycine
US5023369A (en) 1990-06-25 1991-06-11 Monsanto Company Process for producing N-phosphonomethylglycine
BR9601581C1 (pt) * 1996-04-22 2000-01-25 Nortox S A Processo para preparação de n-fofonometilglicina.

Also Published As

Publication number Publication date
MXPA02001049A (es) 2002-08-20
HUP0202530A3 (en) 2002-12-28
EA004181B1 (ru) 2004-02-26
ATE238316T1 (de) 2003-05-15
DE50001895D1 (de) 2003-05-28
ZA200201942B (en) 2003-05-28
CN1368976A (zh) 2002-09-11
BR0013107A (pt) 2002-05-07
HUP0202530A2 (en) 2002-10-28
NZ516805A (en) 2003-10-31
PL361841A1 (en) 2004-10-04
CA2381412A1 (en) 2001-02-22
EP1203000A1 (de) 2002-05-08
DK1203000T3 (da) 2003-06-02
CZ2002495A3 (cs) 2002-08-14
PT1203000E (pt) 2003-09-30
IL147684A0 (en) 2002-08-14
ES2197109T3 (es) 2004-01-01
EA200200206A1 (ru) 2002-08-29
JP2003507385A (ja) 2003-02-25
CN1176930C (zh) 2004-11-24
AR025229A1 (es) 2002-11-13
EP1203000B1 (de) 2003-04-23
WO2001012639A1 (de) 2001-02-22
AU6441000A (en) 2001-03-13
BG106388A (en) 2002-08-30
US6528680B1 (en) 2003-03-04
KR20020022103A (ko) 2002-03-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0464018B1 (en) Process for producing N-phosphonomethylglycine
SU850008A3 (ru) Способ получени -замещенных -фос-фОНОМЕТилглициН- -ОКиСЕй
AU675490B2 (en) Process for the manufacture of N-phosphonomethyliminodiacetic acid
AU626488B2 (en) Peroxide process for producing n-phosphonomethylglycine
SK1992002A3 (en) Method for the production of phosphonomethylglycin
US6696602B1 (en) Method for the production of phosphonomethylglycine
US5281740A (en) Process for the preparation of 3&#39;-aminopropyl 2-sulfatoethyl sulfone
US4784809A (en) Process for preparing perfluoroalkyl-alkyl sulfonic acid compounds
US5430180A (en) Preparation of propanone-1,3-disulfonic acid
EP0019436B1 (en) Process for preparation of aromatic tertiary alkyl hydroperoxides and their use in preparing phenols
JPH01148708A (ja) ヨウ化リチウム溶液の製造方法
JPH06340638A (ja) 3−(フェニルスルフォニル)−1,2,4−トリアゾール類の製造方法
JPH08169867A (ja) メタクリルアミドの製造方法
JPH04247061A (ja) 3−ブテンニトリル類の製造方法
CS254947B1 (cs) Spdsob přípravy 2,,2‘-dibenztiazulyldisuifidu
PL185845B1 (pl) Sposób wytwarzania disulfidu tetrametylotiuramowego
HU187438B (en) Process for preparing n-/phoshono-methyl/-glycine