SK18172001A3 - Farmaceutické preparáty obsahujúce morfín a spôsoby ich intranazálneho podávania - Google Patents

Farmaceutické preparáty obsahujúce morfín a spôsoby ich intranazálneho podávania Download PDF

Info

Publication number
SK18172001A3
SK18172001A3 SK1817-2001A SK18172001A SK18172001A3 SK 18172001 A3 SK18172001 A3 SK 18172001A3 SK 18172001 A SK18172001 A SK 18172001A SK 18172001 A3 SK18172001 A3 SK 18172001A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
morphine
pharmaceutically acceptable
acceptable salt
pharmaceutical preparation
combinations
Prior art date
Application number
SK1817-2001A
Other languages
English (en)
Inventor
Raja G. Achari
Charanjit R. Behl
Jorge C. Demeireles
Ramneik Dua
Vincent D. - Romeo (Zosnul�)
Anthony P. Sileno
Original Assignee
Nastech Pharmaceutical Co., Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nastech Pharmaceutical Co., Inc. filed Critical Nastech Pharmaceutical Co., Inc.
Publication of SK18172001A3 publication Critical patent/SK18172001A3/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K9/00Medicinal preparations characterised by special physical form
    • A61K9/0012Galenical forms characterised by the site of application
    • A61K9/0043Nose
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/33Heterocyclic compounds
    • A61K31/395Heterocyclic compounds having nitrogen as a ring hetero atom, e.g. guanethidine or rifamycins
    • A61K31/435Heterocyclic compounds having nitrogen as a ring hetero atom, e.g. guanethidine or rifamycins having six-membered rings with one nitrogen as the only ring hetero atom
    • A61K31/47Quinolines; Isoquinolines
    • A61K31/485Morphinan derivatives, e.g. morphine, codeine
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P25/00Drugs for disorders of the nervous system
    • A61P25/04Centrally acting analgesics, e.g. opioids

Description

Oblasí techniky
Predkladaný vynález sa týka farmaceutického preparátu na intranazálne podanie obsahujúci morfín alebo jeho farmaceutický prijateľnú soľ s pH od zhruba 3,0 do zhruba 7,0. Preparáty, ktoré sú predmetom predkladaného vynálezu poskytujú zvýšenú absorpciu vedúcu k vyvolaniu analgetickej alebo anestetickej odpovedi u cicavcov.
Doterajší stav techniky
Zlúčenina morfín, čiže (-)7,8-didehydro-4,5a-epoxy-17-metylmorfinan-3,6a-diol, je fenantrénový derivát, ktorý má nasledujúci všeobecný vzorec:
Vzorec Ä (Vicí strana pred patentovými nárokmi)
Morfín je centrálne účinkujúce narkotické analgetikum, ktoré účinkuje ako agonista primárne na mí, kappa a snáď i delta receptoroch v centrálnom nervovom systéme. Účinkom na tieto receptory spôsobuje morfín ahälgéžu ä ähéštéžu ako výsledok receptorom sprostredkovaného centrálneho účinku na vnímanie bolesti, spolu s receptorom sprostredkovaným modulačným účinkom na centrálny prenos škodlivého vnemu. Niektoré vedľajšie účinky spôsobené morfínom zahŕňajú ospalost, respiračný útlm a eufóriu.
Vo farmaceutickom odbore sú známe rôzne morfínové soli. Morfín sulfát je napríklad jeden z najčastejšie predpisovaných morfínových preparátov. Ďalšie morfínové soli na liečbu a prevenciu bolesti alebo nocicepcie, ako sú napríklad morfín tartarát a morfín laktát, sú uvedené v patente US Patent č. 5880132, autor Hill, a v patente US Patent č. 5378474, autori
Morella et al. Niektoré polárne preparáty morfínu zahŕňajúce morfín-3-glukuronid a morfín-6-glukuronid sú uvedené v patente US Patent č. 5629011, autor Illum.
Morfin je používaný v celom rade klinických indikácií. Niektoré príklady takých indikácií zahŕňajú analgézu na liečbu akútnej alebo chronickej bolesti, anestézu počas chirurgických výkonov a zmiernenie úzkosti počas akútneho plúcneho edému.
Na podávanie morfínu sa používa niekolko spôsobov. Tieto spôsoby zahŕňajú perorálne, injekčné, bukálne a intranazálne podanie· Perorálny a injekčný morfín sulfát je napríklad bežne predpisovaný pri nádorovej bolesti. Perorálny a injekčný morfín sulfát sú dostupné od spoločnosti Roxane Pharmaceuticals Inc., USA.
Boli skúmané aj iné vhodnejšie spôsoby podania. Napríklad pri intranazálnom podaní morfínu bol preukázaný rýchly začiatok a trvanie účinku. Intranazálne podanie ďalej ponúka minimálne oneskorenie absorpcie, nie je tak invazívne ako podanie intravenózne, a sú týmto spôsobom podaniu dosahované terapeuticky účinné množstvá lieku v plazme. Intranazálne podanie morfínu na liečbu chronickej a akútnej bolesti je napríklad opísané v patente US Patent č. 5629011, autor Illum, a v patente US Patent č. 4464378, autor Hussain. Patenty US Patent č. 5629011 a US Patent č. 4464378 sú tu týmto začlenené ako referencie.
Pri posudzovaní intranazálneho spôsobu podania liekov je tiež často dôležitá farmakokinetika. Napríklad sa predpokladá, že ionizácia lieku priamo ovplyvňuje membránovú penetráciu lieku a teda absorpčný potenciál lieku do krvného prúdu. Ionizácia lieku a teda jeho absorpčný potenciál sú predovšetkým určované disociačnou konštantou lieku, pKa, rovnako ako hodnotou pH roztoku, v ktorom je liek rozpustený. Ako bolo zaznamenané Mayersohnom v Modern Pharmaceutics, Banker a
Rhodes, 1979, kap. 2, str. 40, sú zásadité zlúčeniny najlepšie absorbované z alkalických roztokov, kde pH je vyššie ako pKQ. Preto sa všeobecne predpokladá, že preparáty na transport zásaditých liekov, predovšetkým intranazálne preparáty, sú najlepšie absorbované do krvného prúdu, keď je zásaditý liek pripravený v roztoku majúcom pH vyššie ako je disociačná konštanta lieku. Preto zásadité lieky, ako je napríklad morfín, sú najlepšie absorbované zo zásaditých roztokov, pretože zotrvávajú v neionizovanm stave.
Je napríklad známe, že morfín je zásaditý liek s pKa asi 8. Aby sa zaistila účinná membránová penetrácia a absorpcia intranazálnym spôsobom, mal by byt morfín sulfát formulovaný v zásaditom roztoku majúcom pH väčšia ako zhruba 7,0.
Pri intranazálnych preparátov s morfín sulfátom pH pod 7,0 je viac ako 90 % lieku ionizovaných. Taký stupeň ionizácie lieku vedie k špatnej intranazálnej absorpcii. Preto je niekoíko sprejových preparátov s morfínom pripravovaných s pH medzi 7 - 8,0. Napríklad podía patentov US Patent č. 5629011, autor Illum, a US Patent č. 4464378, autor Hussain, sú morfínové preparáty vo forme intranazálneho spreja pripravované s pH 7,2± 0,2. V týchto referenciách je diskutované pridanie rôznych látok zvyšujúcich absorpciu, aby boli dosiahnuté terapeuticky účinné množstvá morfínu po intranazálnom podaní v tomto pH rozmedzí.
Z tohto dôvodu bolo vyvinuté úsilie zamerané na pridanie látok zvyšujúcich absorpciu k intranazálnym preparátom s morfínom. Príklady takých látok zvyšujúcich absorpciu zahŕňaj mikrogulôčky chitosánu, katiónové polyméry, bioadhezívne látky, povrchovo aktívne látky, mastné kyseliny, chelatačné látky, mukolytické látky a cyklodextrín.
V závislosti od hore uvedených skutočností existuje potreba morfínových preparátov, ktoré poskytujú zvýšenú absor4 pciu po intranazálnom podaní. Predkladaný vynález preto poskytuje farmaceutický preparát na intranazálne podanie obsahujúci morfín alebo jeho farmaceutický prijateľnú soľ s pH od zhruba 3,0 do zhruba 7,0.
Také preparáty poskytujú terapeuticky účinné množstvá morfínu na vyvolanie analgetickej a anestetickej odpovedi.
Podstata vynálezu
Predkladaný vynález poskytuje farmaceutický preparát na intranazálne podanie obsahujúci morfín alebo jeho farmaceutický prijatelnú sol s pH od zhruba 3,0 do zhruba 7,0.
V jednej forme vynálezu poskytuje predkladaný vynález spôsob vedúci k vyvolaniu analgetickej a anestetickej odpovedi u cicavca, tento spôsob zahŕňa nazálne podanie terapeuticky účinného množstva morfínu alebo jeho farmaceutický prijateľnej soli s pH od zhruba 3,0 do zhruba 7,0.
V ešte ďalšej forme vynálezu poskytuje predkladaný vynález spôsob vedúci k vyvolaniu analgetickej a anestetickej odpovedi u cicavca, tento spôsob zahŕňa nazálne podanie terapeutický účinného množstva morfínu alebo jeho farmaceutický prijateľnej soli s pH od zhruba 3,0 do zhruba 7,0 cicavcovi v kombinácii s nazálnym transportným systémom.
Stručný opis obrázkov
Na obrázku 1 je uvedený graf ukazujúci plazmatické koncentrácie volného morfínu po podaní morfín sulfátu intranazálnym spôsobom. Preparát mal pH 4,0 a obsahoval dihydrát citrátu sodného a kyselinu citrónovú ako tlmivé roztoky.
Na obrázku 2 je uvedený graf ukazujúci plazmatické koncentrácie volného morfínu po podaní morfín sulfátu intrana5 zálnym spôsobom. Preparát mal pH 6,0 a obsahoval dihydrát citrátu sodného ako tlmivý roztok.
Na obrázku 3 je uvedený graf ukazujúci plazmatické koncentrácie volného morfinu po podaní morfín sulfátu intranazálnym spôsobom. Preparát mal pH 6, 0 a obsahoval Tween 20 ako látku zvyšujúcu absorpciu.
Na obrázku 4 je uvedený graf ukazujúci plazmatické koncentrácie volného morfinu po podaní morfín sulfátu intranazálnym spôsobom. Preparát mal pH 6,0 a obsahoval salicylát sodný ako látku zvyšujúcu absorpciu.
Na obrázku 5 je uvedený graf ukazujúci plazmatické koncentrácie volného morfinu po podaní morfín sulfátu intranazálnym spôsobom. Preparát mal pH 6,0 a obsahoval polyoxol 40 stearát ako látku zvyšujúcu absorpciu.
Na obrázku 6 je uvedený graf ukazujúci plazmatické koncentrácie volného morfinu po podaní morfín sulfátu intranazálnym spôsobom. Preparát mal pH 3,5 a obsahoval Tween 20 a glyceryl monooleát ako látky zvyšujúce absorpciu.
Na obrázku 7 je uvedený graf ukazujúci plazmatické koncentrácie volného morfinu po podaní morfín sulfátu intranazálnym spôsobom. Preparát mal pH 6 0 a obsahoval Tween 20 a glyceryl monooleát ako látky zvyšujúce absorpciu.
Na obrázku 8 je uvedený graf ukazujúci plazmatické koncentrácie volného morfinu po podaní morfín sulfátu intranazálnym spôsobom. Preparát mal pH 6,0 a obsahoval Tween 20 a lecitín ako látky zvyšujúce absorpciu.
Na obrázku 9 je uvedený graf ukazujúci plazmatické koncentrácie volného morfinu po podaní morfín sulfátu intrana6 zálnym spôsobom. Preparát mal pH 6,0 a obsahoval Tween 20 a laurylsulfát sodný ako látky zvyšujúce absorpciu.
Na obrázku 10 je uvedený graf ukazujúci plazmatické koncentrácie voľného morfínu po podaní morfín sulfátu intranazálnym spôsobom. Preparát mal pH 6,0 a obsahoval Tween 20 a kyselinu olejovú ako látky zvyšujúce absorpciu.
Na obrázku 11 je uvedený graf ukazujúci plazmatické koncentrácie voľného morfínu po podaní morfín sulfátu intranazálnym spôsobom. Preparát mal pH 3,5 a obsahoval Tween 20 a kyselinu olejovú ako látky zvyšujúce absorpciu.
Na obrázku 12 je uvedený graf ukazujúci plazmatické koncentrácie voľného morfínu po podaní morfín sulfátu intranazálnym spôsobom. Preparát mal pH 6,0 a obsahoval Tween 20, salicylát sodný a laurylsulfát sodný ako látky zvyšujúce absorpciu.
Na obrázku 13 je uvedený graf ukazujúci plazmatické koncentrácie voľného morfínu po podaní morfín sulfátu intranazálnym spôsobom. Preparát mal pH 6,0 a obsahoval Tween 20, salicylát sodný a kyselinu olejovú ako látky zvyšujúce absorpciu.
Detailný opis prednostných foriem vynálezu
Predkladaný vynález sa týka farmaceutického preparátu na intranazálne podanie obsahujúceho morfín alebo jeho farmaceutický prijateľnú soľ s pH od zhruba 3,0 do zhruba 7,0. Ako sa tu používa, zahŕňa termín farmaceutický preparát farmaceutický prijateľný nosič, ktorý inkorporuje aktívnu látku, tzn. morfín, alebo jeho farmaceutický prijateľnú soľ. Na účely predkladaného vynálezu zahŕňa termín farmaceutický nosič nosové spreje, nosové kvapky, gély, masti, krémy a podobne.
Morfín je (-)7,8-didehydro-4,5a-epoxy-17-metylmorfinan-3,6a-diol. Ako sa tu používa, zahŕňa termín chemicky modifikované ekvivalenty preparáty, ktoré môžu mat chemickú štruktúru, ktorá sa odlišuje od morfínu, ale ktorá účinkuje v tele podobným spôsobom, ako sú napríklad prolieky, analógy, biologicky aktívne fragmenty a podobne.
Chemicky modifikované ekvivalenty morfínu zahŕňajú oxymorfon, čiže (-) 4,5a-epoxy-3,14-dihydroxy-17-metylmorfínan-6-on, hydromorfon, čiže (-)4,5a-epoxy-3-hydroxy-17-metylmorfinan-6-on, levorfanol, čiže (-)-17-metylmorfinan-3-ol, nalbufin, čiže (-)-17-(cyklobutylmetyl)-4,5a-epoxymorfinan-3,5-a,14-triol, naloxon, čiže (-)-17-alyl-4,5a-epoxy-3,14-dihydroxymorfinan-6-on, naltrexon, čiže (-)-17-(cyklopropylmetyl)-4,5a--epoxy-3—14-dihydroxymorfinan-6-on, nalmefen, čiže 6-desoxo-<5-metylénnaltrexon, butorfanol, čiže (-)-17-(cyklobutylmetyl)morfinan-3,14-diol, buprenorfin, čiže (-)-17-(cyklopropylmetyl)-α-(1,1-dimetyletyl)-4,5-epoxy-18,19-dihydro-3-hydroxy-6-metoxy-a-metyl-6,14-etenmorfinan-7-metanol, kodeín, buprenorfin, nalorfin, hydrokodon, oxykodon, butorfanol a ich farmaceutický prijatelné soli.
Predkladaný vynález zahŕňa farmaceutický prijatelné soli morfínu. Niektoré príklady farmaceutický prijatelných solí zahŕňajú kyseliny a zásady tvoriace soli, ktoré nezvyšujú významnejšie toxickost zlúčeniny. Niektoré príklady vhodných solí zahŕňajú soli alkalických kovov, ako sú napríklad horčík, draslík a amoniak. Soli minerálnych kyselín zeihŕňajú kyselinu chlorovodíkovú, jodovodíkovú, bromovodíkovú, fosforečnú, metafosforečnú, dusičnú a sírovú, rovnako ako soli organických kyselín, ako sú napríklad kyselina vínna, octová, citrónová, jablčná, benzoová, jantárová, arylsulfónová, napríklad p-toluénsulfónová, a podobne.
Konkrétne príklady prednostných farmaceutický prijatelných solí morfínu zahŕňajú morfín sulfát, morfίη-6-sulfát, morfín-3-sulfát, morfín-6-glukuronid, morfín-3-glukuronid, morfín tartarát, morfín laktát, morfín hydrochlorid a ich kombinácie.
Prihlasovatelia neočakávane zistili, že farmaceutické preparáty obsahujúce morfín alebo jeho farmaceutický prijateľné soli s pH zhruba 3,0 až zhruba 7,0 majú zvýšenú alebo významnú absorpciu, dokonca aj pri lieku z väčšej časti ionizovaného. Ďalej bolo zistené, že pri pH, ked liek je z väčšej časti ionizovaný, je nazálna absorpcia citlivá na pH. Prednostne má morfín alebo jeho farmaceutický prijateľná soľ pH od zhruba 4,0 do zhruba 7,0, prednostnejšie od zhruba 4,0 do zhruba 6,0 a najprednostnejšie od zhruba 5,0 do zhruba 6,0.
Ako sa tu používa, zvýšená alebo významná absorpcia zahŕňa zvýšenie plazmatických koncentrácií voľného morfínu o od zhruba 5% do zhruba 700%. Preto môže byt použité nižšie množstvo lieku na dosiahnutie rovnakých terapeutických hladín, ktoré vyvolávajú analgetickú alebo anestetickú odpoved.
Morfín, chemické ekvivalenty morfínu a farmaceutický prijateľné soli morfínu môžu byť získané od rôznych výrobcov. Morfín sulfát je napríklad dostupný od spoločnosti Roxane Pharmaceuticals Inc., USA.
Množstvo farmaceutický prijateľnej morfínovej soli, ako napríklad morfín sulfátu, ktoré môže byť použité na prípravu preparátov, ktoré sú predmetom predkladaného vynálezu, sa môže líšiť v závislostí od množstva potrebného na dosiahnutie analgézy alebo anestézy u cicavca. Množstvo použitej morfínovej soli je od zhruba 0,01 % do menej ako zhruba 50 %, prednostnejšie od zhruba 1 % do menej ako zhruba 10 %, a najprednostnejšie od zhruba 3 % do menej ako zhruba 5 % hmotnostných z celkovej hmotnosti preparátu (w/w). V každom prípade je praktický lekár vedený svojimi skúsenosťami a znalosťami a predkladaný vynález zahŕňa bez obmedzenia množstvá morfínu, ktoré sú potrebné na dosiahnutie opísaného efektu.
V najprednostnejšej forme vynálezu je morfín alebo jeho farmaceutický prijatelná sol rozpustená vo vhodnom rozpúšťadle na intranazálne podanie. Vhodné rozpúšťadlá zahŕňajú vodu, alkohol, glycerol, propylénglykol a podobne. Prednostne je množstvo rozpúšťadla dostatočne velké na rozpustenie morfínu a jeho farmaceutický prijatelnej soli. Najprednostnejšie je morfín zmiešaný pri izbovej teplote a jednej atmosfére tlaku.
Intranazálne podanie
Predkladaný vynález zahŕňa nazálne podanie cicavcovi terapeuticky účinného množstva morfínu alebo jeho farmaceutický účinnej soli. Ako sa tu používa, zahŕňa nazálne podanie morfínu alebo jeho farmaceutický prijatelnej soli na sliznice nosových ciest alebo nosovej dutiny cicavca.
V jednej forme poskytuje predkladaný vynález farmaceutický preparát obsahujúci terapeuticky účinné množstvo morfínu alebo jeho farmaceutický prijatelnú sol v kombinácii s nosovým transportným sys.témom.
Ako sa tu používa, obsahujú farmaceutické preparáty terapeuticky účinné množstvá morfínu alebo jeho farmaceutický prijatelnej soli. Také preparáty môžu byť podané napríklad ako nosový sprej, nosové kvapky, suspenzie, gél, masť, krém alebo prášok. Podanie morfínových preparátov, ktoré sú predmetom predkladaného vynálezu, môže byť uskutočnené tiež pri použití nosových tampónov alebo nosovej peny obsahujúcej morfín alebo jeho farmaceutický prijatelnú sol.
Preparáty s nosovým práškom môžu byť pripravené zmiešaním morfínu alebo farmaceutický prijatelnej soli s excipientnou látkou s požadovanou velkosťou častíc. Môžu byť zvolené tiež iné spôsoby prípravy vhodných práškových preparátov. Najskôr je pripravený roztok morfínu alebo jeho farmaceutický prijateľnej soli s následnou precipitáciou, filtráciou a pulverizáciou. Rozpúšťadlo je možné tiež odstrániť lyofilizáciou s následnou pulverizáciou prášku do častíc s požadovanou veľkosťou pri použití konvenčných techník známych vo farmaceutických odboroch. Prášky môžu byť podané pri použití nosového insulfátora alebo akéhokoľvek iného vhodného zariadenia.
Prášky môžu byť tiež podané takým spôsobom, že sú umiestnené do kapsuly. Kapsula je umiestnená do inhalačného alebo insuflačného zariadenia. Kapsula je penetrovaná ihlou, takže dôjde k vytvoreniu póru na vrchole a na dne kapsuly a vzduchom sú vyfukované častice prášku. Práškový preparát môže byť tiež podaný dýzovým sprejom s inertným plynom alebo suspendovaný do tekutých organických látok.
Morfín alebo jeho farmaceutický prijateľná soľ môžu byť tiež pripravené na viskóznej báze pri použití konvenčné používaných systémov, napríklad prirodzených gúm, metylcelulózy a derivátov, akrylových polymérov (karbopol) a vinylových polymérov (polyvinylpyrolidón). Farmaceutické preparáty, ktoré sú predmetom predkladaného vynálezu môžu zahŕňať veľa ďalších excipientných látok známych vo farmaceutických odboroch, ako sú napríklad konzervačné látky, surfaktanty, súbežne pôsobiace rozpúšťadlá, adhezívne látky, antioxidačné látky, tlmivé roztoky, viskozitu a absorpciu zvyšujúce látky a látky upravujúce pH a osmolaritu.
Morfín alebo jeho farmaceutický prijateľná soľ sú prednostne skombinované s vhodným transportným systémom na absorpciu nosovou sliznicou cicavca. Nosový transportný systém zahŕňa farmaceutický prijateľný tlmivý roztok, zahusťujúcu látku, zvlhčujúcu látku, látku zvyšujúcu absorpciu a ich kombinácie. Tieto nosové transportné systémy môžu mať rôzne formy zahŕňajúce napríklad vodné roztoky a nevodné roztoky.
Vodné roztoky zahŕňajú napríklad vodné gély, vodné suspenzie, vodné lipozómy, vodné emulzie, vodné mikroemulzie. Nevodné roztoky zahŕňajú napríklad nevodné gély, nevodné suspenzie, nevodné lipozómy, nevodné emulzie, nevodné mikroemulzie.
Rôzne formy nosových transportných systémov môžu obsahovať tlmivý roztok na udržanie pH morfínu alebo jeho farmaceutický prijatelnej soli, farmaceutický prijatelnú zahusťujúcu látku, látku zvlhčujúcu, látku zvyšujúcu absorpciu a ich kombinácie.
Ako je uvedené hore, prihlasovatelia neočakávane zistili, že farmaceutické preparáty obsahujúce morfín alebo jeho farmaceutický prijatelné soli s pH zhruba 3,0 až zhruba 7,0 majú zvýšenú alebo významnú absorpciu, dokonca aj pri morfíne z väčšej časti ionizovanom. Hodnota pH nosového preparátu je zvolená tak, aby bolo dosiahnutá vhodná rovnováha medzi stupňom absorpcie lieku, jeho stabilitou a rozpustnosťou. Prednostne je morfín alebo jeho farmaceutický prijatelná soí skombinovaný s nosovým transportným systémom pri pH od zhruba 4,0 do zhruba 7,0, prednostnejšie od zhruba 4,0 do zhruba 6,0 a naj prednostnej š ie od zhruba 5,0 do zhruba 6,0..
Aby sa udržalo pH preparátu pod 7,0, môže nosový transportný systém obsahovať tlmivý roztok s požadovanou tlmivou kapacitou, ako je známe odborníkom v tomto odbore. Konkrétny tlmivý roztok sa však môže líšiť v závislosti od konkrétneho použitého nosového transportného systému, rovnako ako špecifického vybraného morfínového preparátu. Tlmivé roztoky, ktoré sú vhodné na použitie v predkladanom vynáleze, zahŕňajú napríklad acetátové, citrátové, prolamínové, karbonátové a fosfátové tlmivé roztoky a ich kombinácie. Osobitne prednostné tlmivé roztoky sú dihydrát citrátu sodného a kyselina citrónová.
S ohladom na nevodné a práškové preparáty uvedené hore môžu byt zvolené vhodné formy tlmivých látok, takže po dopravení preparátu do nosovej dutiny cicavca je dosiahnuté zvolené pH rozmedzie po jeho kontakte napr. s nosovou sliznicou.
Ako je uvedené hore, malo by byt pH farmaceutického preparátu od zhruba 3,0 do zhruba 7,0. Preto farmaceutické preparáty, ktoré sú predmetom predkladaného vynálezu môžu obsahovat látku upravujúcu pH. Príklady látok upravujúcich pH zahŕňajú trolamín, kyselinu sírovú, hydroxid sodný, riedenú kyselinu chlorovodíkovú a podobne. Prednostnejšie je k preparátu pridaná látka upravujúca pH, aby sa pH udržalo v rozmedzí od zhruba 4,0 do zhruba 6,0, a najprednostnejšie od zhruba 5,0 do zhruba 6,0.
Viskozita preparátov, ktoré sú predmetom predkladaného vynálezu, môže byt udržovaná na požadovanej úrovni pri použití prijateíných zahustujúcich látok. Zahustujúce látky, ktoré môžu byt použité v zhode s predkladaným vynálezom, zahŕňajú napríklad metylcelulózu, xantánovú gumu, karboxymetylcelulózu, hydroxypropylcelulózu, karnomér, polyvinylalkohol, algináty, akáciu, chitosány a ich kombinácie. Také látky budú tiež použité, v konkrétnych preparátoch, ktoré sú predmetom predkladaného vynálezu. Koncentrácia zahustujúcej látky bude závisiet od vybranej látky a od požadovanej viskozity. Najprednostnejšou zahustujúcou látkou je polyvinylalkohol. Táto látka môže byt prítomná v preparáte v koncentrácii od 0,1% do zhruba 20% hmotnostných z celkovej hmotnosti preparátu.
Preparáty, ktoré sú predmetom predkladaného vynálezu, môžu tiež obsahovat látku zvyšujúcu toleranciu k zníženiu alebo zabráneniu vysúšania sliznice a k zabráneniu iritácie. Vhodné látky zvyšujúce toleranciu, ktoré môžu byt použité v predkladanom vynáleze, zahŕňajú látky zvlhčujúce, ako sú napríklad sorbitol, minerálny olej, rastlinný olej, glycerol, glycerín, tíšiace látky, membránové kondicionéry, sladiace látky a ich kombinácie. Koncentrácia látky(ok) zvyšujúcich toleranciu v predkladanom vynáleze sa bude tiež líšit podlá zvolenej látky. Látka zvyšujúca toleranciu môže byť prítomná v transportnom systéme v koncentrácii v rozmedzí od zhruba 0,01% do zhruba 20% hmotnostných z hmotnosti farmaceutického preparátu.
Na zvýšenie absorpcie morfínu alebo jeho farmaceutický prijatelnej soli nosovou sliznicou je do nosového transportného systému pridávaná terapeuticky prijatelná látka zvyšujúca absorpciu. Vhodné látky zvyšujúce absorpciu, ktoré môžu byť použité v zhode s predkladaným vynálezom, zahŕňajú napríklad laurylsulfát sodný, salicylát sodný, kyselinu olejovú, lecitín, dehydratovaný alkohol, Tween, Span, polyoxyl 40 stearát, polyoxyetylén 50 stearát, edetát disodný, propylénglykol, glycerol monooleát, fusieáty, soli žlčových kyselín, octoxynol a ich kombinácie. Ako sa tu používa, zahŕňa Tween všetky Tweeny, ako sú napríklad Tween 20, Tween 40, Tween 60, Tween 80, a podobne. Span zahŕňa všetky Spany, ako sú napríklad Span 20, Span 40, Span 80, a podobne. Vhodné látky zvyšujúce absorpciu zahŕňajú neiónové, aniónové a katiónové surfaktanty. Tieto látky zvyšujúce absorpciu môžu byť prítomné v transportnom systéme v koncentrácii v rozmedzí od zhruba 0,01% do zhruba 50% hmotnostných z celkovej hmotnosti preparátu.
Napríklad prednostné koncentrácie salicylátu sodného, laurylsulfátu sodného a edetátu disodného môžu byť v rozmedzí od zhruba 0,01% do zhruba 5% hmotnostných z celkovej hmotnosti preparátu. Prednostné koncentrácie polyoxyl 40 stearátu, lecitínu, dehydratovaného alkoholu môžu byť od zhruba 0,1% do zhruba 10% hmotnostných z celkovej hmotnosti preparátu. Prednostné koncentrácie olejovej kyseliny môžu byť od zhruba 0,01% do zhruba 5% hmotnostných z celkovej hmotnosti preparátu. Prednostné koncentrácie propylénglykolu a Tween 20 môžu byť od zhruba 0,1% do zhruba 25% hmotnostných z celkovej hmotnosti preparátu.
Látky zvyšujúce absorpciu, ktoré sú predmetom predkladaného vynálezu, zvyšujú plazmatické hladiny voľného morfínu nad hodnoty pozorované bez použitia látky zvyšujúcej absorpciu. Koncentrácie voľného morfínu sú prednostne zvýšené od zhruba 5% do zhruba 700%. Preto môžu byť použité menšie množstvá lieku na dosiahnutie rovnakých terapeutických hladín, ktoré vyvolávajú analgetickú alebo anestetickú odpoveď.
V predkladanom vynáleze môžu byť do nosového transportného systému inkorporované tiež ďalšie voliteľné zložky za predpokladu, že neinterferujú s účinkom morfínu alebo jeho farmaceutický prijateľných solí, alebo že významnejšie neznižujú absorpciu nosovou sliznicou. Tieto zložky môžu zahŕňať napríklad farmaceutický prijateľné excipientné látky a konzervačné látky. Tieto excipientné látky, ktoré môžu byť použité v zhode s predkladaným vynálezom, zahŕňajú napríklad bioadhezívne a/alebo napúčacie/zahusťujúce látky a ich kombinácie.
Aby sa predĺžila trvanlivosť, môžu byť k predkladaným preparátom pridané konzervačné látky. Vhodné konzervačné látky, ktoré môžu byť použité v predkladaných preparátoch, zahŕňajú napríklad benzylalkohol, parabény, timerosal, chlórbutanol, benzalkónium a ich kombinácie, keď benzalkóniumchlorid je preferovaný. Typicky je konzervačná látka prítomná v preparátoch v koncentrácii od zhruba 0,001% do zhruba 5% hmotnostných z celkovej hmotnosti preparátu. Presná koncentrácia konzervačnej látky sa však líši v závislosti od zamýšľaného použitia a môže byť ľahko zistená osobou, ktorá má znalosti odboru.
Môžu byť pridané aj iné zložky, ktoré predlžujú trvanlivosť, ako sú napríklad antioxidačné látky. Niektoré príklady antioxidačných látok zahŕňajú metabisulfit sodný, metabisulfit draselný, askorbolpalmitát, a podobne. Antioxidačná látka bude typicky prítomná v preparátoch v koncentrácii od zhruba 0,01% do zhruba 5% hmotnostných z celkovej hmotnosti preparátu.
Neočakávane bolo zistené, že farmaceutické preparáty obsahujúce morfín alebo jeho farmaceutický prijateľné soli s pH medzi zhruba 3,0 až zhruba 7,0 majú zvýšenú alebo významnú absorpciu a môžu byť použité na vyvolanie analgetických alebo anestetických účinkov, ako je pozorované pri morfíne s vyšším rozmedzím pH. Ďalej bolo zistené, že pri rozmedzí pH, kde liek je väčšinou ionizovaný, je nosová absorpcia citlivá na pH.
Terapeuticky účinné množstvo, ako je tu používané, je terapeuticky účinné množstvo morfínu alebo jeho farmaceutický prijateľnej soli, ktoré je schopné vyvolať analgetickú alebo anestetickú odpoveď. Morfín alebo jeho farmaceutický prijateľná soľ môžu napríklad viesť k zmierneniu alebo paliácii akútnej, chronickej alebo náhlo vzniknutej bolesti. Morfín alebo jeho farmaceutický prijateľná soľ sú prednostne podávané v množstve, ktoré obmedzuje výskyt väčšiny bežných vedľajších účinkov, ako sú respiračný útlm, konstipácia a letargia.
Minimálna dávka morfínu alebo jeho farmaceutický prijateľnej soli je najnižšia dávka, ktorá vyvoláva analgézu alebo anestézii u cicavca. Morfín alebo jeho, farmaceutický prijateľná soľ môžu byť podávané v minimálnej dávke prednostne od aspoň zhruba 0,01 mg/kg do zhruba 4 mg/kg telesnej hmotnosti, prednostne od aspoň zhruba 1 mg/kg do zhruba 4 mg/kg telesnej hmotnosti a najprednostnejšie od aspoň zhruba 2 mg/kg do zhruba 4 mg/kg telesnej hmotnosti.
Maximálna dávka pre cicavca je najvyššia dávka, ktorá vyvoláva analgézu alebo anestézu, ktorá nevyvoláva nežiadúce alebo netolerovateľné vedľajšie účinky, ako je napríklad respiračný útlm. V každom prípade je praktický lekár vedený skúsenosťami a znalosťami v odbore a predkladaný vynález zahŕňa bez obmedzenia dávky, ktoré sú účinné na dosiahnutie opísaného efektu u cicavca.
Ako sa tu používa, zahŕňa analgéza alebo analgetická odpoveď zmiernenie bolesti u cicavca spôsobením straty vedomia. Typicky môžu byť, na vyvolanie analgézy na liečbu akútnej a chronickej bolesti, použité morfín alebo jeho farmaceutický účinná sol. Morfín alebo jeho farmaceutický účinná soí môžu byť tiež použité na anestézu alebo anestetickú odpoveď u cicavca. Typicky dochádza u cicavca k strate pocitov alebo vnímania, predovšetkým pocitov bolesti, aby bolo umožnené vykonanie chirurgického výkonu alebo iných bolestivých postupov. Preto keď je indukovaná analgéza, dochádza u cicavca k strate vedomia.
Termín cicavce zahŕňa napríklad človeka, rovnako ako domácke zvieratá, ako sú napríklad psi a mačky, laboratórne zvieratá, ako sú napríklad potkany a myši, a polnohospodárske zvieratá, ako sú napríklad kone a kravy.
Nasledujúce príklady sú uvedené na ilustráciu predkladaného vynálezu, rovnako ako dosiahnutých prekvapivých výsledkov. Tieto výsledky sú poskytnuté iba na účely ilustrácie a žiadnym spôsobom neomedzujú vynález.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Preparáty s morfín sulfátom s pH 4,0-6,0
Na obrázku 1 je graf ukazujúci plazmatické koncentrácie volného morfínu po podaní 10 mg morfín sulfátu zdravým dobrovolníkom intranazálnym spôsobom pri použití preparátu 1 (tabulka 1). Tento preparát mal pH 4,0 a obsahoval citrát sodný dihydrát a kyselinu citrónovú ako tlmivé roztoky. Na obrázku 2 je graf ukazujúci plazmatické koncentrácie volného morfínu po podaní 10 mg morfín sulfátu intranazálnym spôsobom pri po užití preparátu 2 (tabulka B). Tento preparát mal pH 6,0 a obsahoval citrát sodný dihydrát ako tlmivý roztok. Priemerná vrcholová koncentrácia (Cmax) pre intranazálne preparáty 1 a 2 bola 6,58 ng/ml a respektíve 10,3 ng/ml. Preparáty 1 a 2 neobsahovali látku zvyšujúcu absorpciu. Bolo pozorované, že priemerná cmax pre preparát 2 je zhruba o 60 % vyššia, pokiaľ bolo zvýšené na 6,0 v porovnaní s rovnakou lOmcj dávkou morfín sulfátu s pH 4,0 (preparát 1). Tiež rozpustnosť morfín sulfátu pri rozmedzí pH 4,0 až 6,0 bola nezmenená vplyvom pH. Tieto výsledky boli neočakávané, pretože morfín sulfát je v rozmedzí pH 4, 0 až 6,0 prevážne v ionizovanom stave a mal by byt špatné absorbovaný bez závislosti od pH. My sme naopak zistili významnú absorpciu v rozmedzí pH 4,0 až 6,0, keď je liek prevážne ionizovaný. Nosová absorpcia je teda závislá od pH v tomto pH rozmedzí.
Príklad 2
Preparát s morfín sulfátom s Tween 20 ako látkou zvyšujúcou absorpciu
Na obrázku 3 je graf ukazujúci plazmatické koncentrácie voľného, morfínu po .podaní 9 mg morfín sulfátu zdravým dobrovoľníkom intranazálnym spôsobom pri použití preparátu 3 (tabuľka 1). Tento preparát mal pH, 6,0 a obsahoval zhruba 5% Tween 20 (polysorbát 20) ako látku zvyšujúcu absorpciu (tabuľka C). Priemerná vrcholová koncentrácia (c inax) pre intranazálny preparát 3 bola 17,8 ng/ml. Bolo pozorované, že použitie Tween 20 pri pH 6,0 zvýšilo nazálnu absorpciu morfín sulfátu o zhruba 73 % v porovnaní s použitím citrátového tlmivého roztoku bez žiadnej látky zvyšujúcej absorpciu pri pH 6,0, ako je to pri preparáte 2 (tabulka 2). Tieto výsledky boli neočakávané, pretože morfín sulfát je v rozmedzí pH 4,0 až 6,0 prevážne v ionizovanom stave a jeho absorpcia by mala byť špatná. My sme naopak zistili významnú absorpciu v rozmedzí pH 4,0 až 6,0, keď je liek prevážne ionizovaný. Tiež pridanie látky zvyšujúcej absorpciu, ako je napríklad Tween 20, zvýšilo intranazálnu absorpciu a vrcholovú plazmatickú koncentráciu morfinu, dokonca i ked bola použitá nižšia dávka morfín sulfátu.
Príklad 3
Preparát s morfín sulfátom so salicylátom sodným ako látkou zvyšujúcou absorpciu
Na obrázku 4 je graf ukazujúci plazmatické koncentrácie volného morfinu po podaní 10 mg morfín sulfátu zdravým dobrovoľníkom intranazálnym spôsobom pri použití preparátu 4. Tento preparát mal pH 6,0 a obsahoval zhruba 1% salicylát sodný ako látku zvyšujúcu absorpciu (tabulka D). Priemerná vrcholová koncentrácia (Cmax) pre intranazálny preparát 4 bola 13,3 ng/ml. Bolo pozorované, že použitie salicylátu sodného pri pH 6,0 zvýšilo nazálnu absorpciu morfín sulfátu o zhruba 30 % v porovnaní s použitím citrátového tlmivého roztoku bez žiadnej látky zvyšujúcej absorpciu pri pH 6,0, ako je to pri preparáte 2 (tabulka B). Tieto výsledky boli neočakávané, pretože morfín sulfát je v rozmedzí pH 4, 0 až 6, 0 prevážne v ionizovanom stave a jeho absorpcia.by mala byt špatná a nemala by byť závislá od pH. My sme naopak zistili významnú absorpciu v rozmedzí pH 4,0 až 6,0, keď je liek prevážne ionizovaný. Tiež pridanie látky zvyšujúcej absorpciu, ako je napríklad salicylát sodný, zvýšilo intranazálnu absorpciu a vrcholovú plazmatickú koncentráciu morfinu.
Príklad 4 Preparát s morfín sulfátom s polyoxyl 40 stearátom ako látkou zvyšujúcou absorpciu
Na obrázku 5 je graf ukazujúci plazmatické koncentrácie volného morfinu po podaní 7,4 mg morfín sulfátu zdravým dobrovoľníkom intranazálnym spôsobom pri použití preparátu 5. Tento preparát mal pH 6,0 a obsahoval zhruba 10% polyoxyl 40 stearát ako látku zvyšujúcu absorpciu (tabuľka E). Priemerná vrcholová koncentrácia (Cmax) pre intranazálny preparát 5 bola 14,1 ng/ml. Bolo pozorované, že použitie polyoxyl 40 stearátu pri pH 6,0 zvýšilo nazálnu absorpciu morfín sulfátu o zhruba 37 % v porovnaní s použitím citrátového tlmivého roztoku bez žiadnej látky zvyšujúcej absorpciu pri pH 6,0, ako je to pri Preparáte 2 (tabuľka B ). Ďalej, pri použití polyoxyl 40 stearátu bolo absorbované menej ako pri preparáte 3, ktorý obsahoval Tween 20 v zhruba 5% koncentrácii pri pH 6,0. Tieto výsledky boli neočakávané, pretože morfín sulfát je v rozmedzí pH 4,0 až 6,0 prevážne v ionizovanom stave a jeho absorpcia by mala byť špatná. My sme naopak zistili významnú absorpciu v rozmedzí pH 4,0 až 6,0, ked je liek prevážne ionizovaný. Tiež pridanie látky zvyšujúcej absorpciu, ako je napríklad polyoxyl 40 stearát a Tween 20, zvýšilo intranazálnu absorpciu a vrcholovú plazmatickú koncentráciu morfínu, dokonca i ked bola použitá nižšia dávka morfín sulfátu.
Príklad 5
Preparáty s morfín sulfátom vo forme prášku s Tween 20 a glyceryl monooleátoiri
Na obrázku 6 je graf ukazujúci plazmatické koncentrácie voľného morfínu po podaní 10 mg morfín sulfátu zdravým dobrovoľníkom intranazálnym spôsobom pri použití preparátu 6 (tabuľka F). Tento preparát mal pH 3,5 a obsahoval zhruba 5% Tween 20 a zhruba 5% glyceryl monooleát ako látky zvyšujúce absorpciu. Na obrázku 7 je graf ukazujúci plazmatické koncentrácie voľného morfínu po podaní 10 mg morfín sulfátu intranazálnym spôsobom pri použití preparátu 7. Tento preparát mal pH 6,0 a obsahoval zhruba 5% Tween 20 a zhruba 5% glyceryl monooleát ako látky zvyšujúce absorpciu. Priemerná vrcholová koncentrácia (Cmax) pre intranazálne preparáty 6 a 7 bola 19,0 ng/ml, respektíve 11,6 ng/ml. Čo sa týka preparátu 6, viedlo použitie 5% glyceryl monooleátu a 5% Tweenu 20 k porovnateľnej nosovej absorpcii morfín sulfátu pri pH 3,5 v porovnaní s použitím zhruba 5,0% Tweenu 20 pri pH 6,0 (preparát 3). Tieto výsledky boli neočakávané, pretože preparát pri pH 3,5 by mal mať oveľa nižšiu absorpciu morfínu. Ďalej čo sa týka preparátu 7, zvýšilo použitie 5% glyceryl monooleátu i 5% Tweenu 20 nosovú absorpciu morfín sulfátu pri pH 6,0 v porovnaní s použitím citrátového tlmivého roztoku bez žiadnej látky zvyšujúcej absorpciu pri pH 6,0, ako je to pri preparáte 2 (tabuľka B). Ďalej, absorpcia preparátu 7 nebola zvýšená v porovnaní s preparátom 3, ktorý obsahoval 5% Tween 20 tiež pri pH 6,0.
Príklad 6
Preparáty s morfín sulfátom s Tween 20, lecitínom a/alebo laurylsulfátom sodným ako látkami zvyšujúcimi absorpciu
Na obrázku 8 je graf ukazujúci plazmatické koncentrácie voľného morfínu po podaní 8,9 mg morfín sulfátu zdravým dobrovoľníkom intranazálnym spôsobom pri použití preparátu 8 (tabuľka H). Tento preparát mal pH 3,5 a obsahoval zhruba 5% Tween 20 a zhruba 1% les í t in ako látky zvyšujúce absorpciu. Na obrázku 9 je graf ukazujúci plazmatické koncentrácie voľného morfínu po podaní 9,4 mg morfín sulfátu zdravým dobrovoľníkom intranazálnym spôsobom pri použití preparátu 9 (tabuľka I). Tento preparát mal pH 6,0 a obsahoval zhruba 5% Tween 20 a 1% laurylsulfát sodný ako látky zvyšujúce absorpciu. Priemerná vrcholová koncentrácia (Cmax) pre intranazálne preparáty 8 a 9 bola 13,1 ng/ml, respektíve 52,2 ng/ml. Čo sa týka obrázku 8, viedlo použitie 1% lecitínu a 5% Tweenu 20 k zvýšenej nosovej absorpcii morfín sulfátu pri pH 6 (preparát 8) v porovnaní s použitím citrátového tlmivého roztoku pri pH 6,0, ako je to pri preparáte 2 (tabuľka B). Preparát 8 nezvýšil absorpciu v porovnaní s preparátom 3, ktorý obsahoval 5% Tween 20 tiež pri pH 6,0. Čo sa týka obrázku 9, zvýšilo použitie 1% laurylsulfátu sodného a 5% Tweenu 20 pri pH 6,0 (preparát 9) nosovú absorpciu morfín sulfátu v porovnaní s preparátom 3, ktorý obsahoval 5% Tween 20 tiež pri pH 6,0. Táto zvýšená absorpcia bola pri porovnaní priemerných vrcholových koncentrácií preparátov 3 a 9 zhruba 300%. Tieto výsledky boli neočakávané, pretože morfín sulfát je v rozmedzí pH 4,0 až 6,0 prevážne v ionizovanom stave a jeho absorpcia by mala byť špatná. My sme naopak zistili významnú absorpciu v rozmedzí pH 4,0 až 6,0, ked je liek prevážne ionizovaný.
Príklad 7
Preparáty s morfín sulfátom s kyselinou olejovou a Tween 20 ako látkami zvyšujúcimi absorpciu
Na obrázku 10 je graf ukazujúci plazmatické koncentrácie voľného morfínu po podaní 9,5 mg morfín sulfátu zdravým dobrovoľníkom intranazálnym spôsobom pri použití preparátu 10 (tabuľka J). Tento preparát mal pH 6,0 a obsahoval zhruba 0,25% kyselinu olejovú a zhruba 5% Tween 20 ako látky zvyšujúce absorpciu. Na obrázku 11 je graf ukazujúci plazmatické koncentrácie volného morfínu po podaní 9,0 mg morfín sulfátu zdravým dobrovoľníkom intranazálnym spôsobom pri použití preparátu 11 (tabulka K). Tento preparát mal pH 3,5 a obsahoval zhruba 0,25% kyselinu olejovú a zhruba 5% Tween 20 ako látky zvyšujúce absorpciu. Priemerná vrcholová koncentrácia (Cmax) pre intranazálne preparáty 10 a 11 bola 31,9 ng/ml, respektíve 27,5 ng/ml. Čo sa týka obrázku 10, viedlo použitie 0,25% kyseliny olejovej a 5% Tweenu 20 k zvýšenej nosovej absorpcii morfín sulfátu pri pH 6,0 v porovnaní s preparátom 3, ktorý obsahoval 5% Tween 20 tiež pri pH 6,0. Čo sa týka obrázku 11, viedlo použitie 0,25% kyseliny olejovej a 5% Tweenu 20 k zvýšenej nosovej absorpcii morfín sulfátu pri pH 3,5 v porovnaní s preparátom 3, ktorý obsahoval 5% Tween 20 pri pH 6,0. Tieto výsledky boli neočakávané, pretože morfín sulfát je v rozmedzí pH 3,5 až 6,0 prevážne v ionizovanom stave a jeho absorpcia by mala byt špatná. My sme naopak zistili významnú absorpciu v rozmedzí pH 3,5 až 6,0, keď je Liek prevážne ionizovaný.
Príklad 8
Preparáty s morfín sulfátom s laurylsulfátom sodným, Tween 20 a kyselinou olejovou alebo salicylátom sodným ako látkami zvyšujúcimi absorpciu
Na obrázku 12 je graf ukazujúci plazmatické koncentrácie voíného morfínu po podaní 8,5 mg morfín sulfátu zdravým dobrovoíníkom intranazálnym spôsobom pri použití preparátu 12 (tabulka 12). Tento preparát mal pH 6,0 a obsahoval zhruba 5% Tween 20, zhruba 0,5% salicylát sodný a 0,5% laurylsulfát sodný ako látky zvyšujúce absorpciu. Na obrázku 13 je graf ukazujúci plazmatické koncentrácie voľného morfínu po podaní 9,4 mg morfín sulfátu zdravým dobrovoíníkom intranazálnym spôsobom pri použití preparátu 13 (tabulka M). Tento preparát mal pH 6,0 a obsahoval zhruba 5% Tween 20, zhruba 1% laurylsulfát sodný a zhruba 0,5% kyselinu olejovú ako látky zvyšujúce absorpciu. Priemerná vrcholová koncentrácia (Cmax) pre intranazálne Preparáty 12 a 13 bola 25,6 ng/ml, respektíve 51,7 ng/ml. Čo sa týka obrázku 12, viedlo použitie 0,5% laurylsulfátu sodného, 0,5% salicylátu sodného a zhruba 5% Tweenu 20 k zvýšenej nosovej absorpcii morfín sulfátu pri pH 6,0 v porovnaní s použitím 5% Tweenu 20 tiež pri pH 6,0. Čo sa týka obrázku 13, viedlo použitie 1% laurylsulfátu sodného, 0,5% kyseliny olejovej a 5% Tweenu 20 k zvýšenej nosovej absorpcii morfín sulfátu pri pH 6 v porovnaní s použitím 5% Tweenu 20 tiež pri pH 6,0 (preparát 3).
Súhrnne je možné povedat, že hore uvedené výsledky boli neočakávané, pretože morfín sulfát je v rozmedzí pH 3,5 až 6,0 prevážne v ionizovanom stave a jeho absorpcia by mala byť špatná. My sme naopak zistili významnú absorpciu v roz medzí pH 3,5 až 6,0, keď je liek prevážne ionizovaný. Tiež pridanie látky zvyšujúcej absorpciu, ako sú napríklad Tween 20, laurylsulfát sodný, salicylát sodný a kyselina olejová, zvýšilo intranazálnu absorpciu a vrcholovú plazmatickú koncentráciu morfínu.
Pri takto opísanom vynáleze bude samozrejmé, že sa môže líšiť mnohými spôsobmi. Tieto odchýlky nie sú považované za odchýlenie od podstaty a rozsahu vynálezu, a všetky tieto modifikácie sa považujú za zahrnuté do rozsahu nasledujúcich patentových nárokov.

Claims (29)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Farmaceutický preparát na intranazálne podanie obsahujúci morfín alebo jeho farmaceutický prijateľnú soľ s pH medzi zhruba 3,0 až zhruba 7,0.
  2. 2. Farmaceutický preparát podľa patentového nároku 1, obsahujúci terapeuticky účinné množstvo morfínu alebo jeho farmaceutický prijateľnej soli na vyvolanie analgetickej alebo anestetickej odpovedi u cicavca.
  3. 3. Farmaceutický preparát podľa patentového nároku 1, ďalej obsahujúci morfín alebo jeho farmaceutický prijateľnú soľ v kombinácii s nosovým transportným systémom.
  4. 4. Farmaceutický preparát podľa patentového nároku 3, kde morfín alebo jeho farmaceutický prijateľná soľ sú rozptýlené vo vodnom alebo nevodnom preparáte.
  5. 5. Farmaceutický preparát podľa patentového nároku 4, kde morfín alebo jeho farmaceutický prijateľná soľ sú v koncentrácii pod zhruba 50% w/w.
  6. 6. Farmaceutický preparát podľa patentového nároku 4, kde morfín alebo jeho farmaceutický prijateľná soľ sú v koncentrácii pod zhruba 10% w/w.
  7. 7. Farmaceutický preparát podľa patentového nároku 4, kde morfín alebo jeho farmaceutický prijateľná soľ sú rozptýlené v suspenziách, roztokoch, práškoch, géloch, mastiach a krémoch.
  8. 8. Farmaceutický preparát podľa patentového nároku 3, kde nosový transportný systém obsahuje tlmivý roztok na udržanie pH morfínu alebo jeho farmaceutický prijateľnej soli, zahusťujúcu látku, zvlhčujúcu látku, látku zvyšujúcu absorpciu a ich kombinácie.
  9. 9. Farmaceutický preparát podlá patentového nároku 8, ďalej obsahujúci jednu alebo viac farmaceutických excipientných látok.
  10. 10. Farmaceutický preparát podlá patentového nároku 8, ďalej obsahujúci konzervačnú látku.
  11. 11. Farmaceutický preparát podlá patentového nároku 8, kde tlmivý roztok je vybraný zo skupiny obsahujúcej acetát, citrát, prolamín, karbonát, fosfát a ich kombinácie.
  12. 12. Farmaceutický preparát podlá patentového nároku 8, kde zahusťujúca látka je vybraná zo skupiny obsahujúcej metylcelulózu, xantánovú gumu, karboxymetylcelulózu, hydroxypropylcelulózu, karbomer, polyvinylalkohol, algináty, akáciu, chitosán a ich kombinácie.
  13. 13. Farmaceutický preparát podlá patentového nároku 8, kde zvlhčujúca látka je vybraná zo skupiny obsahujúcej sorbitol, glycerol, minerálny olej, rastlinný olej a ich kombinácie.
  14. 14. Farmaceutický preparát podlá patentového nároku 8, kde látka zvyšujúca absorpciu je vybraná zo skupiny obsahujúcej laurylsulfát sodný, salicylát sodný, kyselinu olejovú, lecitín, bezvodý alkohol, Tween, Span, polyoxyl 40 stearát, polyoxyetylén 50 stearát, edetát dvojsodný, propylénglykol, glycerolmonooleát, fusieáty, soli žlčových kyselín, oktoxynol a ich kombinácie.
  15. 15. Farmaceutický preparát podlá patentového nároku 8, kde látka zvyšujúca absorpciu je vybraná zo skupiny obsahu júcej aniónové, katiónové a neiónové látky zvyšujúce absorpciu a ich kombinácie.
  16. 16. Spôsob na vyvolanie analgetickej alebo anestetickej odpovedi u cicavca zahŕňajúci nazálne podanie terapeuticky účinného množstva morfínu alebo jeho farmaceutický prijateľnej soli s pH od zhruba 3,0 do zhruba 7,0.
  17. 17. Spôsob na vyvolanie analgetickej alebo anestetickej odpovedi u cicavca zahŕňajúci nazálne podanie terapeuticky účinného množstva morfínu alebo jeho farmaceutický prijateľnej soli s pH od zhruba 3,0 do zhruba 7,0 cicavcovi v kombinácii s nosovým transportným systémom.
  18. 18. Spôsob podľa patentového nároku 17, kde morfín alebo jeho farmaceutický prijateľná soľ sú rozptýlené vo vodnom alebo nevodnom preparáte.
  19. 19. Spôsob podľa patentového nároku 18, kde morfín alebo jeho farmaceutický prijateľná soľ sú v koncentrácii pod zhruba 50% w/w.
  20. 20. Spôsob podľa patentového nároku 18, kde morfín alebo jeho farmaceutický prijateľná soľ sú v koncentrácii pod zhruba 10% w/w.
  21. 21. Spôsob podľa patentového nároku 18, kde morfín alebo jeho farmaceutický prijateľná soľ sú rozptýlené v suspenziách, roztokoch, práškoch, géloch, mastiach a krémoch.
  22. 22. Spôsob podľa patentového nároku 17, kde nosový transportný systém obsahuje tlmivý roztok na udržanie pH morfínu alebo jeho farmaceutický prijateľnej soli, zahusťujúcu látku, zvlhčujúcú látku, látku zvyšujúcu absorpciu a ich kombinácie.
  23. 23. Spôsob podlá patentového nároku 22, ďalej obsahujúci jednu alebo viac farmaceutických excipientných látok.
  24. 24. Spôsob podlá patentového nároku 22, ďalej obsahujúci konzervačnú látku.
  25. 25. Spôsob podlá patentového nároku 22, kde tlmivý roztok je vybraný zo skupiny obsahujúcej acetát, citrát, prolamín, karbonát, fosfát a ich kombinácie.
  26. 26. Spôsob podlá patentového nároku 22, kde zahusťujúca látka je vybraná zo skupiny obsahujúcej metylcelulózu, xantánovú gumu, karboxymetylcelulózu, hydroxypropylcelulózu, karbomer, polyvinylalkohol, algináty, akáciu, chitosán a ich kombinácie.
  27. 27. Spôsob podlá patentového nároku 22, kde zvlhčujúca látka je vybraná zo skupiny obsahujúcej sorbitol, glycerol, minerálny olej, rastlinný olej a ich kombinácie.
  28. 28. Spôsob podlá patentového nároku 22, kde látka zvyšujúca absorpciu je vybraná zo skupiny obsahujúcej laurylsulfát sodný, salicylát sodný, kyselinu olejovú, lecitín, bezvodý alkohol, Tween, Span, polyoxyl 40 stearát, polyoxyetylén 50 stearát, edetát dvoj sodný, propylénglykol, glycerolmonooleát, fusieáty, soli žlčových kyselín, oktoxynol a ich kombinácie.
  29. 29. Spôsob podlá patentového nároku 22, kde látka zvyšujúca absorpciu je vybraná zo skupiny obsahujúcej aniónové, katiónové a neiónové látky zvyšujúce absorpciu a ich kombinácie .
SK1817-2001A 1999-06-16 2000-05-23 Farmaceutické preparáty obsahujúce morfín a spôsoby ich intranazálneho podávania SK18172001A3 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US33453799A 1999-06-16 1999-06-16
PCT/US2000/014157 WO2000076506A1 (en) 1999-06-16 2000-05-23 Pharmaceutical formulations and methods comprising intranasal morphine

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK18172001A3 true SK18172001A3 (sk) 2002-07-02

Family

ID=23307687

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1817-2001A SK18172001A3 (sk) 1999-06-16 2000-05-23 Farmaceutické preparáty obsahujúce morfín a spôsoby ich intranazálneho podávania

Country Status (30)

Country Link
US (1) US6677346B1 (sk)
EP (2) EP1183027A4 (sk)
JP (1) JP2003501467A (sk)
KR (1) KR20020016831A (sk)
AU (1) AU774175B2 (sk)
BG (1) BG106221A (sk)
BR (1) BR0012082A (sk)
CA (1) CA2374877C (sk)
CZ (1) CZ20014399A3 (sk)
DE (1) DE10084709T1 (sk)
DK (1) DK200101859A (sk)
EE (1) EE200100677A (sk)
ES (1) ES2197792B1 (sk)
FI (1) FI20012462A (sk)
GB (1) GB2367005A (sk)
HR (1) HRP20010926A2 (sk)
HU (1) HUP0201856A3 (sk)
IS (1) IS6202A (sk)
LT (1) LT4976B (sk)
LU (1) LU90859B1 (sk)
LV (1) LV12859B (sk)
MX (1) MXPA01012879A (sk)
NO (1) NO20015931L (sk)
NZ (1) NZ515783A (sk)
PL (1) PL352556A1 (sk)
SE (1) SE0104203L (sk)
SI (1) SI20850A (sk)
SK (1) SK18172001A3 (sk)
TR (1) TR200103613T2 (sk)
WO (1) WO2000076506A1 (sk)

Families Citing this family (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9924797D0 (en) 1999-10-20 1999-12-22 West Pharm Serv Drug Res Ltd Compound
US20040115133A1 (en) * 2000-05-10 2004-06-17 Wermeling Daniel P. Intranasal opioid compositions
US20060083691A1 (en) * 2000-05-10 2006-04-20 Wermeling Daniel P Intranasal opioid compositions, delivery devices and methods of using same
US6572849B2 (en) * 2000-09-20 2003-06-03 Lee Shahinian, Jr. Self-preserved antibacterial nasal, inhalable, and topical ophthalmic preparations and medications
AU2002303148A1 (en) * 2001-06-29 2003-03-03 Leon J. Lewandowski Individualized addiction cessation therapy
GB0210264D0 (en) * 2002-05-03 2002-06-12 Arakis Ltd The treatment of pain and migraine headache
US20040102476A1 (en) * 2002-11-25 2004-05-27 Chan Tai Wah High concentration formulations of opioids and opioid derivatives
US20050175679A1 (en) * 2004-02-10 2005-08-11 Michael Moshman Controlled release formulations
US20140162965A1 (en) 2004-08-25 2014-06-12 Aegis Therapeutics, Inc. Compositions for oral drug administration
US9895444B2 (en) 2004-08-25 2018-02-20 Aegis Therapeutics, Llc Compositions for drug administration
SI2486942T1 (sl) 2004-11-24 2019-03-29 Meda Pharmaceuticals Inc. Sestavki, ki obsegajo azelastin, in postopki za njihovo uporabo
US9415034B2 (en) * 2005-01-05 2016-08-16 National Defense Medical Center Inhibitors and enhancers of uridine diphosphate-glucuronosyltransferase 2B (UGT2B)
ES2277743B2 (es) 2005-06-02 2008-12-16 Universidade De Santiago De Compostela Nanoparticulas que comprenden quitosano y ciclodextrina.
JP5276982B2 (ja) * 2005-08-26 2013-08-28 ボード オブ トラスティーズ オブ ザ レランド スタンフォード ジュニア ユニバーシティ オキシトシンの投与による頭痛の処置のための方法
US20070212307A1 (en) * 2006-02-10 2007-09-13 Daniel Wermeling Pharmaceutical Compositions Comprising an Opioid Receptor Antagonist and Methods of Using Same
US8226949B2 (en) 2006-06-23 2012-07-24 Aegis Therapeutics Llc Stabilizing alkylglycoside compositions and methods thereof
CA2667072C (en) * 2006-12-22 2015-11-24 Sigma-Tau Industrie Farmaceutiche Riunite S.P.A. Gel useful for the delivery of ophthalmic drugs
GB2477545B (en) * 2010-02-05 2011-12-21 Special Products Ltd A liquid morphine composition for buccal administration
ES2661838T5 (es) 2011-05-13 2021-11-18 Euro Celtique Sa Formas de dosificación farmacéuticas intranasales que comprenden naloxona
US20150231130A1 (en) 2012-07-26 2015-08-20 Wockhardt Limited Pharmaceutical composition comprising diamorphine for intranasal administration
WO2015095389A1 (en) * 2013-12-18 2015-06-25 Aegis Therapeutics, Llc Compositions for drug administration
EP3242676B1 (en) 2015-01-07 2023-10-04 Tonix Pharmaceuticals Holding Corp. Magnesium-containing oxytocin formulations and methods of use
WO2018075979A1 (en) * 2016-10-21 2018-04-26 Somniferum Labs LLC Compositions, methods and kits for the safe inhaled delivery of targeted opioids for the treatment of pain and addiction
JP7378391B2 (ja) * 2017-10-20 2023-11-13 シエシー ファルマセウティチィ ソシエタ ペル アチオニ 有効成分としてオピオイド受容体アゴニストを含む医薬製剤、その製造方法および治療的使用
JP6941224B2 (ja) 2018-02-06 2021-09-29 イージス セラピューティクス,エルエルシー 疾患の処置のための鼻腔内エピネフリン製剤及び方法
CN115804754A (zh) * 2022-12-16 2023-03-17 广州新济药业科技有限公司 吗啡鼻喷剂及其制备方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4464378A (en) 1981-04-28 1984-08-07 University Of Kentucky Research Foundation Method of administering narcotic antagonists and analgesics and novel dosage forms containing same
US4464376A (en) 1982-07-22 1984-08-07 Richardson-Vicks, Inc. Analgesic and anti-inflammatory compositions comprising caffeine and methods of using same
GB8514665D0 (en) * 1985-06-11 1985-07-10 Eroceltique Sa Oral pharmaceutical composition
US5202128A (en) 1989-01-06 1993-04-13 F. H. Faulding & Co. Limited Sustained release pharmaceutical composition
GB9202464D0 (en) * 1992-02-05 1992-03-18 Danbiosyst Uk Composition for nasal administration
DE69434304T2 (de) * 1993-03-26 2005-12-29 Merkus, Franciscus Wilhelmus H.M. Pharmazeutische Zusammensetzungen zur intranasalen Verabreichung von Dihydroergotamin
GB9426102D0 (en) 1994-12-23 1995-02-22 Merck Sharp & Dohme Pharmacuetical compositions
EP1006969A1 (en) * 1996-09-27 2000-06-14 Nastech Pharmaceutical Co. Intranasal formulations for promoting sleep and method of using the same

Also Published As

Publication number Publication date
US6677346B1 (en) 2004-01-13
CA2374877C (en) 2004-04-13
AU5156100A (en) 2001-01-02
GB0128383D0 (en) 2002-01-16
LV12859B (en) 2002-12-20
NO20015931D0 (no) 2001-12-04
MXPA01012879A (es) 2003-06-24
SI20850A (sl) 2002-10-31
TR200103613T2 (tr) 2004-08-23
BR0012082A (pt) 2002-05-07
AU774175B2 (en) 2004-06-17
DK200101859A (da) 2001-12-12
JP2003501467A (ja) 2003-01-14
CZ20014399A3 (cs) 2002-06-12
GB2367005A (en) 2002-03-27
HUP0201856A1 (en) 2002-09-28
ES2197792B1 (es) 2005-05-01
WO2000076506A1 (en) 2000-12-21
EE200100677A (et) 2003-02-17
BG106221A (en) 2002-08-30
SE0104203L (sv) 2003-06-14
LT2001119A (en) 2002-07-25
NZ515783A (en) 2004-05-28
NO20015931L (no) 2002-02-08
PL352556A1 (en) 2003-08-25
LU90859B1 (en) 2002-01-24
EP1183027A1 (en) 2002-03-06
EP1419774A1 (en) 2004-05-19
KR20020016831A (ko) 2002-03-06
HRP20010926A2 (en) 2003-04-30
EP1183027A4 (en) 2003-02-05
IS6202A (is) 2001-12-14
SE0104203D0 (sv) 2001-12-14
FI20012462A (fi) 2002-01-16
CA2374877A1 (en) 2000-12-21
ES2197792A1 (es) 2004-01-01
LT4976B (lt) 2002-12-30
DE10084709T1 (de) 2002-09-26
HUP0201856A3 (en) 2004-12-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK18172001A3 (sk) Farmaceutické preparáty obsahujúce morfín a spôsoby ich intranazálneho podávania
AU775112B2 (en) Compositions and methods comprising morphine gluconate
JP2003501468A (ja) アポモルヒネの経鼻送達
US20090246273A1 (en) Ketorolac Sublingual Spray for the Treatment of Pain
SK12682003A3 (sk) Prípravky obsahujúce imidazotriazinón na nazálnu aplikáciu
CA2552909C (en) Pharmaceuticals for topical application in animals
EP1137398B1 (en) Pharmaceutical preparation for inhalation of an opioid
US10874658B2 (en) Sublingual opioid formulations containing naloxone
WO2020129085A1 (en) Intranasal formulation
WO2000076507A1 (en) Method for increasing the solubility of morphine and pharmaceutical compositions prepared therefrom
BG62197B1 (bg) Антимигренно средство за интраназално приложение
WO2000076477A1 (en) Methods and compositions for treating breakthrough pain
JP2002516815A (ja) スコポラミンを含有する経鼻調合物と動揺病の治療法