SK15902002A3 - Časticový materiál nosiča a časticové činidlo na odsírenie železa - Google Patents

Časticový materiál nosiča a časticové činidlo na odsírenie železa Download PDF

Info

Publication number
SK15902002A3
SK15902002A3 SK1590-2002A SK15902002A SK15902002A3 SK 15902002 A3 SK15902002 A3 SK 15902002A3 SK 15902002 A SK15902002 A SK 15902002A SK 15902002 A3 SK15902002 A3 SK 15902002A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
weight
oxide
particulate
iron
calcium
Prior art date
Application number
SK1590-2002A
Other languages
English (en)
Inventor
Harry E. Trout
James M. Wilson
Original Assignee
Mineral Trade Services (Mts)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mineral Trade Services (Mts) filed Critical Mineral Trade Services (Mts)
Publication of SK15902002A3 publication Critical patent/SK15902002A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21CPROCESSING OF PIG-IRON, e.g. REFINING, MANUFACTURE OF WROUGHT-IRON OR STEEL; TREATMENT IN MOLTEN STATE OF FERROUS ALLOYS
    • C21C1/00Refining of pig-iron; Cast iron
    • C21C1/02Dephosphorising or desulfurising
    • C21C1/025Agents used for dephosphorising or desulfurising
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21CPROCESSING OF PIG-IRON, e.g. REFINING, MANUFACTURE OF WROUGHT-IRON OR STEEL; TREATMENT IN MOLTEN STATE OF FERROUS ALLOYS
    • C21C7/00Treating molten ferrous alloys, e.g. steel, not covered by groups C21C1/00 - C21C5/00
    • C21C7/0006Adding metallic additives
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21CPROCESSING OF PIG-IRON, e.g. REFINING, MANUFACTURE OF WROUGHT-IRON OR STEEL; TREATMENT IN MOLTEN STATE OF FERROUS ALLOYS
    • C21C7/00Treating molten ferrous alloys, e.g. steel, not covered by groups C21C1/00 - C21C5/00
    • C21C7/0037Treating molten ferrous alloys, e.g. steel, not covered by groups C21C1/00 - C21C5/00 by injecting powdered material

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka materiálu nosiča a činidla na použitie pri znížení obsahu síry v roztavenom železe.
Doterajší stav techniky
Prítomnosť síry v množstve vyššom ako asi 0,015% je vo väčšine typov ocele nežiaduca. O síre je známe, že spôsobuje lámavosť za červenej žiari v priebehu valcovania za tepla pri spracovaní oceľových plechov. Prítomnosť kvapalnej fázy obsahujúcej síru pozdĺž okrajov zŕn kovu spôsobuje nedostatočnú pevnosť pri spracovaní ocele valcovaním za tepla.
Síra sa najvhodnejšie odstraňuje buď 1) z roztaveného železa, napríklad po vypustení z vysokej pece, alebo 2) z roztavenej ocele, napríklad po spracovaní v panvách pre zásaditý kyslíkový proces (BOP, basic oxygen process) . Zníženie obsahu síry v roztavenom železe po vypustení z vysokej pece je výhodné vzhľadom na to, že prítomnosť uhlíka v železe zlepšuje priebeh chemickej reakcie prebiehajúcej pri odstraňovaní síry.
Je známe, že sa pri konverzii železa na oceľ v nádobách BOP tak, že sa do roztaveného železa zníži obsah síry aj bez dodatočného odsírenia, obsahu síry je však veľakrát nedostatočné na spĺňala kritériá stanovené pre kvalitu danej a roztavený kov musí byť preto podrobený ďalšiemu uskutočňovanej vháňa kyslík, Toto zníženie to, aby oceľ triedy ocele odsíreniu.
V patentoch Spojených štátov amerických sú opísané viaceré spôsoby zníženia obsahu síry po prípadnom odsírení v panvách na spracovanie procesom BOP. Tieto spôsoby sa uskutočňujú buď v roztavenom železe alebo v roztavenej oceli.
V patentovom dokumente US 4 853 034 sa opisuje spôsob spracovania ocele v lejacej panve, pri ktorom sa na zníženie obsahu síry v oceli použije troska na báze hlinitanu vápenatého, ku ktorej sa pridá oxid horečnatý.
V patentovom dokumente US 5 397 379 sa navrhuje použiť na spracovanie ocele v lejacej panve recyklovanú trosku z panvovej metalurgickej pece LMF (ladle metallurgy furnace] . Ide o častice trosky, ktoré majú veľkosť v rozsahu 2,54 mm a 0,84 mm, pričom troska sa do odlievacej pece zavádza súčasne s odlievanou oceľou.
V patentovom dokumente US 5 972 072 sa opisuje spôsob spracovania tekutého železa, pri ktorom sa materiál na odsírenie vstrekuje pri použití trysky spolu s nosným plynom alebo sa uvedený spôsob uskutočňuje tak, že sa materiál na odsírenie pridáva do lejacej panvy v čase, keď sa to tejto panvy odlieva horúci kov. Uvedený materiál na odsírenie je tvorený 3 až 2 0% časticového kovového hliníka, 5 až 30% alumíny a 0,5 až 12% časticového uhľovodíkového materiálu, pričom zvyšok do 100% je tvorený vápnom.
Pri mnohých spôsoboch a materiáloch až doteraz používaných v rámci doterajšieho stavu techniky sa získa troska, ktorá obsahuje značné množstvo železa vo forme kvapôčok roztaveného železa. To samozrejme vedie po oddelení trosky k významným stratám železa a teda aj k zníženiu výťažku železa.
Podstata vynálezu
Materiál nosiča a činidlo na odsírenie, ako aj výhodný spôsob ich využitia, znižujú obsah síry v tekutom železe v čase, keď sa železo nachádza v panve určenej na horúci kov, ako je napríklad transportná panva, a formujú trosku, ktorú je možné ľahko stiahnuť z povrchu roztaveného železa a ktorá v sebe obsahuje menej železa ako trosky získané s použitím doteraz známych spôsobov odsírenia.
V rámci spôsobu, pri ktorom sa používa materiál nosiča podľa vynálezu, sa využíva prívodná rúrka na usmernenie prúdu tlakovaného transportného plynu, ku ktorému je pridaný časticový vysokopercentný materiál nosiča tvorený hlinitanom vápenatým. V prívodnej rúrke sa vytvorí prúd transportného plynu a materiálu nosiča a prívodná rúrka sa potom zavedie do roztaveného kovu. Do tohto prúdu sa pridáva časticový horčík (Mg) v kombinácii s najviac 10% vápna (CaO), označovaný ako pasivovaný horčík. Zavádzanie uvedeného prúdu sa uskutočňuje po čas, ktorý je závislý od počiatočného obsahu síry a od požadovaného výsledného obsahu síry. Po uplynutí tohto času spracovania sa ukončí zavádzanie pasivovaného horčíka a v zavádzaní prúdu transportného plynu a materiálu nosiča sa pokračuje až do okamihu, keď je prívodná rúrka vytiahnutá nad povrch trosky plávajúcej na hladine roztaveného kovu. Všetok časticový materiál nosiča vháňaný do roztaveného železa má veľkosť častíc asi 0,074 mm (85% mínus 0,074 mm a 100% mínus 0,84 mm). Materiálom nosiča je hlinitan vápenatý, kombinovaný s vápnom a výhodne s fluoridom vápenatým, pričom tento materiál obsahuje na základe výsledkov analýzy asi 54 až 74 vápenatého, asi 19 až 32% oxidu hlinitého, asi horečnatého a asi 0 až 10% fluoridu vápenatého (všetky percentuálne údaje sú hmotnostnými percentuálnymi údajmi). Obsah nečistôt pridružených k hlinitanu vápenatému, ktorý by mohol mať nežiaduci vplyv na priebeh procesu odsírenia, je udržiavaný nasledujúcim spôsobom: najviac 2,5% oxidu kremičitého, najviac 1,0% oxidu železitého, najviac 0,025% oxidu fosforečného, najviac 0,025% oxidu titaničitého, najviac 0,5% oxidu manganatého, najviac 0,025% oxidu vanadičného, najviac 0,025% oxidu draselného a najviac 0,05% síry. Kombinovaná hodnota straty žíhaním LOI (Loss On Ignition) a obsah vlhkosti uvedeného materiálu je nižšia ako 1,5%.
oxidu 0 až 4% oxidu
V rámci spôsobu, pri ktorom sa používa činidlo na odsírenie podľa vynálezu, sa z tlakovanej nádoby do prívodnej rúrky vedie predbežne vytvorená zmes skôr definovaného materiálu nosiča a pasivovaného horčíka.
V rámci tretieho uskutočnenia vynálezu sa použije úzky kompozičný rozsah materiálu nosiča to pred i po odsírení s cieľom dosiahnuť lepšiu charakteristiku trosky a zvýšenie výťažku železa.
Ďalšie špecifické znaky vynálezu sú detailne opísané s použitím odkazov na pripojené výkresy.
Opis obrázkov na výkresoch
Na pripojených výkresoch:
obr. 1 schematicky znázorňuje počiatočný stupeň vytvorenia prúdu transportného plynu a materiálu nosiča podľa vynálezu v prívodnej rúrke, obr. 2 schematicky znázorňuje stupeň zavedenia prívodnej rúrky, v ktorom sa prívodná rúrka zavedie do kúpeľa kovu v panve, pri udržiavaní prúdenia prúdu transportného plynu a materiálu nosiča, obr. 3 schematicky znázorňuje medzistupeň, v ktorom sa k prúdu transportného plynu a materiálu nosiča podľa vynálezu pridáva časticový pasivovaný horčík, obr. 4 schematicky znázorňuje stupeň, v ktorom sa ukončuje pridávanie časticového pasivovaného horčíka začaté v stupni podľa obr. 3, zatiaľ čo sa ešte udržiava prúd transportného plynu a materiálu nosiča s cieľom zabrániť upchatiu prívodnej rúrky, obr. 5 schematicky znázorňuje výsledný stupeň, pri ktorom sa prívodná rúrka vytiahne z roztaveného železa, pričom sa stále udržiava prúd transportného plynu a materiálu nosiča podľa vynálezu, obr. 6 znázorňuje graf závislosti hmotnosti stiahnutej trosky v závislosti od teploty horúceho kovu pri použití materiálu na odsírenie podľa vynálezu, obr. 7 schematicky znázorňuje počiatočný stupeň druhého uskutočnenia, v ktorom sa materiál nosiča a časticový pasivovaný horčík predbežne zmiešajú na vytvorenie činidla na odsírenie podľa vynálezu a vytvorí sa prúd tohto činidla a transportného plynu v panve, obr. 8 schematicky znázorňuje medzistupeň druhého uskutočnenia, v ktorom sa činidlo na odsírenie podľa vynálezu vháňa ponorenou rúrkou do kúpeľa roztaveného železa, obr. 9 schematicky znázorňuje výsledný stupeň druhého uskutočnenia, v ktorom sa udržiava prúd činidla na odsírenie podľa vynálezu a transportného plynu, zatial čo je prívodná rúrka vyťahovaná z roztaveného železa aby sa zabránilo jej upchatiu, a obr. 10 znázorňuje graf závislosti hmotnosti stiahnutej trosky a percentuálneho zníženia hmotnosti stiahnutej trosky od teploty horúceho kovu pri použití spracovania podľa vynálezu.
V nasledujúcej časti opisu je stručne opísaný spôsob výroby ocele s cieľom objasniť výhodné zaradenie procesu odsírenia uskutočňovaného s použitím materiálu nosiča a činidla na odsírenie a vytvorenie trosky podľa vynálezu do procesu výroby ocele. Na konverziu železnej rudy na železo s použitím koksu a vápenca ako základných konvergentných zložiek sa používa vysoká pec. Získané železo sa z blízkosti dna vysokej pece periodicky odlieva do transportnej nádoby, ktorej vnútorná stena je vyložená žiaruvzdornou výmurovkou. Toto roztavené železo môže byť odsírené buď v samotnej transportnej nádobe alebo môže byť odsírené po preliatí do prepravných paniev v taviarni s použitím materiálov podľa vynálezu (je opísané ďalej). V nasledujúcom stupni procesu výroby ocele sa v podstate odsírené železo zavedie do panvy pre kyslíkový proces BOP, kde sa do roztaveného železa vháňa pod vysokým tlakom kyslík cez vodou chladenú prívodnú rúrku s cieľom znížiť obsah uhlíka a kremíka v roztavenom železe. Roztavené železo sa potom odleje do panvy, v ktorej môžu byť uskutočnené rôzne spracovania roztaveného kovu, medzi ktoré napríklad patrí pridanie alebo odstránenie minoritných prvkov alebo odplynenie. Roztavený kov, ktorý je teraz už označovaný ako oceľ, sa potom odlieva do ingotov alebo sa skôr vedie do medzipanvy na odlievanie do tvaru kontinuálneho prútu alebo do iného tvaru v stroji na kontinuálne odlievanie.
Stupne na uskutočňovanie procesu odsírenia s použitím prvého uskutočnenia podľa vynálezu na zníženie obsahu síry v železe a na produkciu zlepšenej trosky, sú postupne schematicky znázornené na obr. 1 až obr. 5. Roztavené železo 12 odlievané z vysokej pece, ktoré má pri odlievaní teplotu asi 1482°C sa odleje do transportnej panvy 14 vyloženej žiaruvzdornou výmurovkou. Teplota železa v transportnej panve 14 predstavuje v priebehu procesu odsírenia v prevádzke výroby ocele asi 1288 až 1399°C. Roztavené železo 12 kryje vrstva trosky 16, ktorá chráni železo pred oxidáciou, znižuje teplotné straty a reaguje s prvkami prítomnými v roztavenom železe. Žiaruvzdorná prívodná rúrka 18 slúži na dopravu materiálu podľa vynálezu do roztaveného železa 12 . V počiatočnom stupni (obr. 1) sa výstupný koniec 20 prívodnej rúrky 18 nachádza nad vrstvou trosky 16 . Spustí sa prúd tlakového transportného plynu 22, tvoreného prúdom dusíka alebo iného inertného plynu alebo vykurovacieho plynu a mmateriálu nosiča 24 podľa vynálezu. Transportný plyn 22 prúdi do nádoby s materiálom nosiča 24 a obidve tieto zložky sú vhodným prostriedkom vedené do vstupného konca 26 prívodnej rúrky 18. Ako transportný plyn 22 je v rámci tohto opisu použitý dusík, ktorý je výhodným transportným plynom s výnimkou prípadov, keď je v oceli požadovaný veľmi nízky obsah dusíka. Transportný plyn sa zavádza pri tlaku 0,7 až 1,4 MPa, výhodne pri tlaku 0,84 až 1,12 MPa.
Materiál nosiča 24 je časticovým materiálom a je tvorený kombináciou hlinitanu vápenatého, vápna a fluoridu vápenatého a ktorého zloženie je uvedené v nasledujúcej tabuľke I. 85% tohto materiálu prejde sitom s veľkosťou ôk 0,074 mm a 100% tohto materiálu prejde sitom s veľkosťou ôk 0,84 mm.
Tabuľka I Materiál nosiča
Zlúčenina Vzorec Obsah (% hmotn.)
Oxid vápenatý CaO 54 až 74
Oxid hlinitý ai203 19 až 32
Oxid horečnatý MgO najviac 4
Fluorid vápenatý CaF2 najviac 10
Oxid kremičitý SiO2 najviac 2,5
Oxid železitý Fe2O3 najviac 1,0
Oxid fosforečný p2o5 najviac 0,025
Oxid titaničitý TiO2 najviac 0,025
Oxid manganatý MnO najviac 0,5
Oxid vanadičný V2Os najviac 0,025
Oxid draselný K2O najviac 0,025
Síra s najviac 0,05
Polyme ty1hydros i1oxán - 0,01 až 0,2
Kombinovaný LOI/obsah vlhkosti - najviac 1,5
Vo výhodnom uskutočnení materiálu nosiča obsahuje tento oxid vápenatý v množstve 57 až 67%, oxid hlinitý v množstve 22 až 28% a fluorid vápenatý v množstve najviac rovnom 8% a má kombinovaný LOI/obsah vlhkosti najviac rovný 1%.
Materiál nosiča je vedený cez prívodnú rúrku rýchlosťou asi 45,4 až 104,19 kg/min. a transportný plyn (N2) je privádzaný v množstve asi 0,3 Nm3/min. . Pri týchto množstvách je objem pevného podielu v zavádzanom prúde vyšší ako 70%.
Akonáhle sa vytvorí prúd transportného plynu 22 a materiálu nosiča 24, ako je to znázornené na obr. 1, prívodná rúrka 18 sa znižuje pozdĺž šípky 28 (obr. 1) tak, aby výstupný koniec 20 prívodnej rúrky 18 sa nachádzal pod povrchom roztaveného železa, ako je to zobrazené na obr. 2. Prúd transportného plynu a materiálu nosiča vytvorený v stupni znázornenom na obr. 1 sa udržiava aj naďalej. Ďalej sa do tohto prúdu zavádza časticová zmes 30 asi 90% horčíka (Mg) a asi 10% vápna (CaO) označovaná ako pasivovaný horčík a ktorá má veľkosť častíc asi 1,41 až 0,84 mm. Uvedené malé množstvo vápna sa k časticovému horčíku pridáva s cieľom znížiť riziko spojené s použitím časticového horčíka. Toto riziko je obzvlášť vysoké v priebehu dopravy, čo robí prípravu časticového horčíka na mieste samom (on-site) obzvlášť výhodnou. Časticová zmes 30 je uložená v oddelenej nádobe tlakovanej dusíkom 31 a je vedená cez prívodnú rúrku 18 rýchlosťou asi 9,06 až 27,18 kg/min.. Pomer materiálu nosiča k pasivovanému horčíku, ktoré prúdia cez prívodnú rúrku do roztaveného železa predstavuje 2,5 až 6 : 1, pričom tento pomer je často diktovaný ekologickými požiadavkami. Tlak transportného plynu (N2) sa nastaví v rámci skôr definovaného rozsahu tak, aby sa dosiahli optimálne prietoky všetkých uvedených materiálov cez prívodnú rúrku. Výstupný koniec 20 prívodnej rúrky 18 sa nachádza pod povrchom roztaveného železa vo vzdialenosti asi 2,5 až 4 metrov, pričom vháňaný časticový materiál mieša obsah panvy. Uvedená kombinácia materiálu nosiča (ktorého zloženie je uvedené v tabuľke I) a pasivovaného horčíka je tu označená ako činidlo na odsírenie. Je dôležité, aby kombinovaný LOI/obsah vlhkosti nosičového materiálu bol nižší ako 1,5%, výhodne nižší ako 1%, aby nedošlo v panve k výraznej turbulencii alebo k zvýšenému obsahu kyslíka v železe. Prítomností kyslíka znižuje chemickú účinností horčíka, ktorý tvorí hlavnú zložku pri odsírení železa. Aj keď nie sú v panve žiaduce búrlivé turbulencie, je určitá miera obmedzených turbulencií prospešná. Takéto mierne turbulencie môžu byť. spôsobené, ako je známe, pridaním až asi 2% uhľovodíkového materiálu, akým sú napríklad kaučukové postružliny, uhľový prášok,, časticové plasty, do uvedeného materiálového prúdu. Tieto materiály produkujú miešací mlyn, v ktorom nie je obsiahnutý nežiaduci kyslík.
Veľkosť častíc materiálu nosiča (asi 0,074 mm) a pasivovaného horčíka (asi 1,41 až 0,84 mm) je dôležitou charakteristikou materiálu podľa vynálezu, pričom táto veľkosť častíc:
a) produkuje homogénnejšiu zmes vstrekovaného materiálu,
b) zlepšuje tekutosť činidla na odsírenie,
c) obmedzuje rázovú vlnu činidla na odsírenie,
d) znižuje rozstrekovanie roztaveného železa spôsobené rázovou vlnou činidla na odsírenie,
e) obmedzuje množstvo emisií spôsobených rozstrekovaním roztaveného železa a
f) znižuje zmenšenie výťažku železa spôsobené rozstrekovaním roztaveného železa.
Vháňanie pasivovaného horčíka pokračuje po vopred stanovený čas, ktorý je závislý od počiatočného obsahu síry v železe a od požadovaného výsledného obsahu síry v železe. Na stanovenie celkového množstva horčíka potrebného pre špecifické kvality ocelí sa používajú vzorce odsírenia. Také množstvo horčíka, ktoré je potrebné zaviesť do roztaveného kovu, môže byť vyjadrené v kg Mg na tonu železa.
Potom, ako sa do roztaveného železa zaviedlo uvedené, vopred stanovené množstvo horčíka, zavádzanie pasivovaného horčíka do prúdu zavádzaného do roztaveného železa sa preruší (obr. 5). Aby sa zabránilo upchatiu prívodnej rúrky 18 železom alebo troskou, pokračuje sa v zavádzaní transportného plynu 22 a materiálu nosiča 24 až do okamihu, keď je prívodná rúrka 18 vytiahnutá v smere šípky 32 do polohy, v ktorej sa výstupný koniec 20 prívodnej rúrky 18 nachádza nad povrchom trosky.
V priebehu procesu odsírenia sa hĺbka pokrývky z trosky nad roztaveným železom zväčšuje takou mierou, ako vstrekovaný materiál stúpa k povrchu roztaveného železa a tvorí tu vysoko zásaditú trosku. Zlúčeniny horčíka a síry, rovnako ako aj ďalšie prvky sú rozpustné v troske a tvoria súčasť zväčšujúcej sa tejto pokrývky.
Prítomnosť hlinitanu vápenatého alebo/a fluoridu vápenatého v materiále nosiča 24 znižuje viskozitu tvoriacej sa trosky, skracuje čas potrebný na sťahovanie trosky z povrchu roztaveného železa a tiež obmedzuje rozstrekovanie trosky a železa v priebehu sťahovania trosky. Turbulentné miešanie železa a materiálu nosiča v priebehu vstrekovania, spôsobuje zachytenie roztaveného železa v troske. Taká znížená viskozita má za následok, že v troske uviazne a zostane menšie množstvo kvapôčok roztaveného železa. Pri testoch uskutočnených v prevádzke výroby ocele počas dvoch týždňov sa použil výhodný materiál B podľa vynálezu a skôr opísaný spôsob pri 132 tavbách a v podstate vápenná troska (A) pri 426 tavbách s cielom porovnať množstva trosky a ľahkosť odstraňovania trosky. Pritom sa získali nasledujúce výsledky:
A vápno B materiál podľa vynálezu
Priemerné množstvo stiahnutej trosky (kg) 5708 3816
Priemerný čas potrebný na stiahnutie trosky (min) 9,3 6,1
Dosiahlo sa 34,4% zníženie času potrebného na stiahnutie trosky, pričom sa zistilo, že troska vytvorená pri použití materiálu nosiča podľa vynálezu je ľahšia a suchšia a zadržiavala v porovnaní s postupmi podľa doterajšieho stavu techniky menej železa, čo vedie k zvýšeniu výťažku železa. Skrátenie času potrebného na stiahnutie trosky má za následok zníženie úniku tepla z roztaveného železa, v dôsledku čoho si roztavené železo zachová vyššiu teplotu. Všetky tieto faktory prispievajú k zlepšeniu produktivity prevádzky výroby ocele.
Obr. 6 graficky znázorňuje výsledky ďalších testov porovnávajúcich závislosť hmotnosti trosky od teploty horúceho kovu s použitím materiálu na odsírenie podľa doterajšieho stavu techniky A a materiálu na odsírenie podľa vynálezu B. Pri všetkých teplotách spracovania je hmotnosť trosky s použitím materiálu na odsírenie podľa vynálezu nižšia ako hmotnosť trosky s použitím materiálu na odsírenie podľa doterajšieho stavu techniky. Tento rozdiel je hlavne spôsobený zmenšením množstva kvapôčok roztaveného železa zachytených v troske.
Činidlo na odsírenie podľa vynálezu, ktoré má jemnú veľkosť častíc spolu so skôr opísaným výhodným spôsobom použitia tohto činidla umožňuje vyššie rýchlosti vstrekovania tohto činidla do roztaveného železa v porovnaní s postupmi podľa doterajšieho stavu techniky a predstavuje takto odsírenie železa, ktoré je menej časovo náročné v porovnaní s doteraz používanými postupmi a činidlami a ktoré najúčinnejším spôsobom využíva reakčné zložky procesu. V dôsledku malej veľkosti častíc činidla na odsírenie sa využije v podstate toto činidlo na rozdiel od väčších častíc materiálu (aké sú napríklad použité pri spracovaní podľa patentového dokumentu US 5 397 379), u ktorých penetrácia a difúzia cez vonkajšiu povrchovú vrstvu väčších častíc materiálu, predlžuje reakčný čas. Vstrekovanie pomocou prívodnej rúrky do hĺbky roztaveného železa a miešací účinok, ktorý je dôsledkom sily vstrekovaného prúdu, spolu s jemnou veľkosťou častíc a vysokým percentuálnym množstvom pevného podielu, poskytujú velmi účinné homogénne prostredie pre priebeh odsírovacích chemických reakcií.
Po odsírení sa roztavené železo prítomné v lejacej panve výhodne zavedie do nádoby pre proces BOP s cieľom ďalšieho, skôr uvedeného spracovania.
Materiál nosiča podľa vynálezu môže byť pripravený zmiešaním komerčne dostupných zložiek, ktorými sú:
1) práškové vápno (CaO),
2) hlinitan vápenatý, ktorý je napríklad komerčne dostupný ako
Kwikflux 50 od spoločnosti AlumiCa, Inc.,
3) fluorid vápenatý metalurgickej kvality (Fluorspar), ktorý je tiež komerčne dostupný, a
4) siloxánový materiál pridaný v množstve asi 0,01 až 0,2% hmotnostných, vztiahnuté na celkovú hmotnosť nosičového materiálu, akým je napríklad materiál, ktorý je komerčne dostupný ako Flow Aid od spoločnosti T.G. Chemical Co. , Pittsburg, PA a ktorý je homogénne zmiešaný s ďalšími zložkami s cieľom zlepšiť prúdové charakteristiky; takými činidlami zlepšujúcimi prúdové charakteristiky sú známe polymetylhydrosiloxánové materiály.
Materiál nosiča môže byť napríklad pripravený zmiešaním asi
44% nehaseného vápna, asi 50% produktu Kwikflux 50 (hlinitan vápenatý), asi 6% CaF2 a asi 0,125% produktu Flow Aid. Ak nie je dodaná veľkosť častíc uvedených štyroch zložiek asi 0,074 mm, potom sa veľkosť častíc týchto zložiek zníži na uvedenú veľkosť a uvedené zložky sa potom navzájom zmiešajú.
Druhé zloženie materiálu podľa vynálezu a výhodný spôsob jeho použitia sú opísané s odkazmi na obr. 7 až obr. 9. V tomto uskutočnení sa materiál nosiča a pasivovaný horčík, ktoré sú opísané skôr v súvislosti s prvým uskutočnením, predbežne zmiešajú v pomere materiál nosiča/horčík rovnom 2 až 6:1 a prechovávajú sa pred zavedením do prívodnej rúrky v jedinej tlakovej nádobe. Táto kombinácia 34 je tu označená ako činidlo na odsírenie podľa vynálezu. Toto činidlo na odsírenie sa vedie pomocou tlakového transportného plynu 22 (N2) zavádzaného do nádoby obsahujúcej toto činidlo do prívodnej rúrky 18, ako je to zrejmé z obr. 7. Uvedený prúd transportného plynu 22 a činidla na odsírenie tvoreného kombináciou 34 sa vytvorí v prívodnej rúrke 18, ktorej výstupný koniec 20 sa nachádza nad povrchom vrstvy trosky 16. Akonáhle je vytvorený v prívodnej rúrke 18 uvedený prúd, prívodná rúrka sa ponorí v smere šípky 36 tak, že jej výstupný koniec 20 sa nachádza pod povrchom roztaveného železa, ako je to zrejmé z obr. 8. V prúdení činidla na odsírenie a transportného plynu sa pokračuje po vopred stanovený čas, ktorý je závislý od počiatočného obsahu síry v železe a od požadovaného výsledného obsahu síry v železe. Taký čas sa stanoví s použitím skôr uvedených vzorcov platných pre jednotlivé kvality ocelí. Po uplynutí tohto vopred stanoveného času sa prívodná rúrka z roztaveného kovu vysunie v smere šípky 38 (obr. 9), pričom sa v prúdení činidla na odsírenie a transportného plynu pokračuje, aby sa zabránilo upchatiu prívodnej rúrky troskou alebo železom. Po vytiahnutí prívodnej rúrky nad vrstvu trosky sa prúd transportného plynu a činidla na odsírenie preruší. Výhody takého činidla na odsírenie na zníženie obsahu síry v roztavenom železe sú opísané skôr v súvislosti s prvým uskutočnením. Veľkosť častíc zložiek takého činidla na odsírenie je asi 0,074 mm (100% mínus 0,84 mm, 85% mínus 0,074 mm) s výnimkou horčíka, ktorého veľkosť častíc predstavuje asi 1,41 až 0,84 mm. Zloženie tohto činidla na odsírenie je uvedené v nasledujúcej tabuľke II.
Tabuľka II
Činidlo na odsírenie
Zlúčenina Vzorec Obsah (% hmotn.)
Oxid vápenatý CaO 4.2 až 65
Oxid hlinitý Al2O3 14 až 28
Horčík Mg 23 až 33
Oxid horečnatý MgO najviac 3,5
Fluorid vápenatý CaF2 najviac 8,5
Oxid kremičitý SiO2 najviac 2,2
Oxid železitý Fe2O3 najviac 0,9
Oxid fosforečný p2o5 najviac 0,022
Oxid titaničitý TiO2 najviac 0,022
Oxid manganatý MnO najviac 0,43
Oxid vanadičný V205 najviac 0,022
Oxid draselný K2O najviac 0,022
Síra S najviac 0,043
Polymetylhydrosiloxán - 0,01 až 0,2
Kombinovaný LOI/obsah vlhkosti - najviac 1,5
Výhodne činidlo na odsírenie obsahuje 49 až 55% oxidu vápenatého, 19 až 22% oxidu hlinitého, najviac 7% fluoridu vápenatého a 23 až 33% horčíka a má kombinovaný LOI/obsah vlhkosti najviac rovný 1%.
Uvedené činidlo na odsírenie môže byť napríklad pripravené zmiešaním pasivovaného horčíka s materiálom nosiča pripraveným z nehaseného vápna, produktu Kwikflux 50, fluoridu vápenatého a produktu Flow Aid, ako to je už uvedené skôr.
Výsledky odsírenia a dosiahnuté zlepšenie výťažku železa získané s použitím prvého uskutočnenia alebo druhého uskutočnenia podľa vynálezu sú v podstate rovnaké. Voľba použitého spôsobu a materiálu sa môže uskutočniť analyzovaním terajších praktík s použitím až doteraz známych materiálov na odsírenie v danej prevádzke výroby ocele a vyhodnotením . existujúceho zariadenia, ktoré by mohlo byť schopné prispôsobeniu sa pre použitie materiálov podľa vynálezu. Prvé uskutočnenie môže poskytnúť viac pružností pri menení pomeru horčíka k materiálu nosiča. Druhé uskutočnenie, pri ktorom je pasivovaný horčík predbežne zmiešaný s materiálom nosiča, umožňuje použitie vyššieho percentuálneho podielu horčíka v činidle na odsírenie v porovnaní s postupom súbežného vstrekovania uskutočňovaného v rámci prvého uskutočnenia.
Predmetom vynálezu je tiež tretie uskutočnenie vynálezu na zlepšenie charakteristík trosky v priebehu odsírenia s cieľom zlepšiť výťažok železa. Toto uskutočnenie, ktoré je tu označené ako spracovanie trosky podľa vynálezu, môže byt použité s použitím existujúceho materiálu na odsírenie obsahujúceho horčík a terajšej praxe známej z prevádzky výroby ocele. Výhodným postupom v rámci uvedeného spracovania trosky je vstrekovať do roztaveného železa asi 22,7 až 45,4 kg materiálu na spracovanie trosky ešte pred vstrekovaním materiálu na odsírenie obsahujúceho horčík. Potom, to znamená po dokončení vstrekovania materiálu na odsírenie, sa vstrekuje asi 136 až 227 kg materiálu na spracovanie trosky. Takým postupom sa získa troska, ktorá má skôr opísanú lahšiu a suchšiu konzistenciu, ktorá vedie k zvýšeniu výťažku železa. Výhodné zloženie materiálu na spracovanie trosky sa pohybuje v rozsahoch materiálu nosiča uvedených v tabulke I. Aj keď v rámci výhodného uskutočnenia materiálu na spracovanie trosky sa obsah oxidu vápenatého výhodne blíži k spodnej hranici zodpovedajúceho rozsahu (asi 54%) a obsah oxidu hlinitého sa výhodne blíži k hornej hranici zodpovedajúceho rozsahu (asi 32%) . Taký materiál na spracovanie trosky môže byť napríklad pripravený zmiešaním asi 34% nehaseného vápna, asi 60% produktu Kwikflux 50, asi 6% fluoridu vápenatého a asi 0,12% produktu Flow Aid.
Obr. 10 graficky znázorňuje výsledky testov uskutočnených s cieľom merať zníženie hmotnosti trosky v prípade, keď sa použije spracovanie trosky podľa vynálezu. Krivka A definuje hmotnosť trosky pri použití materiálov spadajúcich do doterajšieho stavu techniky v závislosti od spracovateľskej teploty, zatiaľ čo krivka B definuje hmotnosť trosky s použitím spracovania trosky podľa vynálezu v závislosti od spracovateľskej teploty. Pri všetkých spracovateľských teplotách je množstvo trosky menšie pri použití spracovania podlá vynálezu v porovnaní s postupmi doterajšieho stavu techniky.
Stĺpcový graf v spodnej časti obr. 10 ukazuje zníženie množstva trosky vyjadrené v percentách vzťahujúce sa k percentuálnym údajom vyneseným na pravej vertikálnej osi grafu. V prípade použitia spracovania trosky podľa vynálezu sa dosiahlo asi 20% zníženie množstva trosky.
Aj keď sa pri opise jednotlivých uskutočnení vynálezu uviedli špecifické materiály, špecifické rozsahy zložení a špecifické spracovateľské stupne, môžu sa tu použiť aj niektoré modifikácie týchto materiálov, rozsahov a stupňov, ktoré sú zrejmé v rámci znalostí v danom odbore, bez toho, aby sa prekročil rámec vynálezu. Jednoznačné vymedzenie rozsahu vynálezu je definované v nasledujúcich nárokoch.

Claims (14)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Časticový materiál nosiča na zavádzanie kovového horčíka v kombinácii s 0 až 10% vápna do roztaveného železa na dosiahnutie odsírenia železa, vyznačujúci sa tým, že obsahuje hlinitan vápenatý v kombinácii s vápnom a fluoridom vápenatým na získanie kompozície, obsahujúcej 54 až 74% hmotnostných oxidu vápenatého, 19 až 32% hmotnostných oxidu hlinitého, najviac 4% hmotnostné oxidu horečnatého, najviac 10% hmotnostných fluoridu vápenatého, najviac 2,5% hmotnostných oxidu kremičitého, najviac 1,0% oxidu železitého, najviac 0,025% hmotnostných oxidu fosforečného, najviac 0,025% oxidu titaničitého, najviac 0,5% hmotnostných oxidu manganatého, najviac 0,025% hmotnostných oxidu vanadičného, najviac 0,025% oxidu draselného, najviac 0,05% hmotnostných síry, a ktorý má kombinovanú hodnotu straty žíhaním a obsahu vlhkosti najviac rovnú 1,5% hmotnostným, pričom tento časticový materiál nosiča má veľkosť častíc asi 0,074 mm.
  2. 2. Časticový materiál nosiča podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že oxid vápenatý je prítomný v množstve 57 až 67% hmotnostných.
  3. 3. Časticový materiál nosiča podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že oxid hlinitý je prítomný v množstve 22 až 28% hmotnostných.
  4. 4. Časticový materiál nosiča podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že oxid vápenatý je prítomný v množstve 57 až 67% hmotnostných, oxid hlinitý je prítomný v množstve 22 až 28% hmotnostných a fluorid vápenatý je prítomný v množstve najviac rovnom 8% hmotnostných.
  5. 5. Časticový materiál nosiča na zavádzanie kovového horčíka v kombinácii s 0 až 10% vápna do roztaveného železa na dosiahnu18 tie odsírenia železa, vyznačujúci sa tým, že obsahuje hlinitan vápenatý v kombinácii s vápnom a fluoridom vápenatým na získanie kompozície, obsahujúcej 57 až 67% hmotnostných oxidu vápenatého, 22 až 28% hmotnostných oxidu hlinitého, najviac 4% hmotnostné oxidu horečnatého, najviac 8% hmotnostných fluoridu vápenatého, najviac 2,5% hmotnostných oxidu kremičitého, najviac 1,0% hmotnostných oxidu železitého, najviac 0,025% oxidu fosforečného, najviac 0,025% oxidu titaničitého, najviac 0,5% oxidu manganatého, najviac 0,025% oxidu vanadičného, najviac 0,025% oxidu draselného, najviac 0,05% hmotnostných síry, a ktorý má kombinovanú hodnotu straty žíhaním a obsahu vlhkosti najviac rovnú 1,0% hmotnostným, pričom tento časticový materiál nosiča má veľkosť častíc asi 0,074 mm.
  6. 6. Časticový materiál nosiča podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že ďalej obsahuje polymetylhydrosiloxány v množstve 0,01 až 0,2% hmotnostných.
  7. 7. Časticové činidlo na odsírenie na zavedenie do roztaveného železa na dosiahnutie odsírenia železa, vyznačuj ú c e sa tým, že obsahuje hlinitan vápenatý v kombinácii s vápnom a fluoridom vápenatým na získanie kompozície, obsahujúcej 54 až 74% hmotnostných oxidu vápenatého, 19 až 32% hmotnostných oxidu hlinitého, najviac 4% hmotnostné oxidu horečnatého, najviac 10% hmotnostných fluoridu vápenatého, najviac 2,5% hmotnostných oxidu kremičitého, najviac 1,0% oxidu železitého, najviac 0,025% oxidu fosforečného, najviac 0,025% oxidu titaničitého, najviac 0,5% hmotnostných oxidu manganatého, najviac 0,025% oxidu vanadičného, najviac 0,025% oxidu draselného a najviac 0,05% hmotnostných síry, a ktoré má veľkosť častíc asi 0,074 mm, v kombinácii 2 až 6 hmotnostných dielov tejto kompozície s 1 hmotnostným dielom zmesi 90 až 100% hmotnostných Mg a 0 až 10% hmotnostných CaO, ktoré má veľkosť častíc 1,19 až 0,84 mm, pričom uvedené časticové činidlo na odsírenie má kombinovanú hodnotu straty žíhaním a obsahu vlhkosti najviac rovnú 1,5% hmotnostným.
  8. 8. Časticové činidlo na odsírenie podľa nároku 7, vyznačujúce sa tým, že oxid vápenatý je prítomný v množstve 49 až 55% hmotnostných.
    9. Časticové činidlo na odsírenie podľa nároku 7, vyznačuj úce sa tým, že oxid hlinitý je prítomný v množstve 19 až 22% hmotnostných. 10. Časticové činidlo na odsírenie podľa nároku 7, vyzná-
    čujúce sa tým, že oxid vápenatý je prítomný v množstve 49 až 55% hmotnostných, oxid hlinitý je prítomný v množstve 19 až 22% hmotnostných a fluorid vápenatý je prítomný v množstve najviac rovnom 8% hmotnostným.
  9. 11. Časticové činidlo na odsírenie podľa nároku 7, vyznačujúce sa tým, že ďalej obsahuje polymetylhydrosiloxány v množstve 0,07 až 0,12% hmotnostných.
  10. 12. Časticové činidlo na odsírenie na zavedenie do roztaveného železa na dosiahnutie odsírenia železa, vyznačuj ú c e sa tým, že obsahuje hlinitan vápenatý v kombinácii s vápnom, fluoridom vápenatým a horčíkom na získanie kompozície obsahujúcej 23 a 33% hmotnostných horčíka, 42 až 65% hmotnostných oxidu vápenatého, 14 až 28% hmotnostných oxidu hlinitého, najviac 3,5% hmotnostných oxidu horečnatého, najviac 8,5% hmotnostných fluoridu vápenatého, najviac 2,2% hmotnostných oxidu kremičitého, najviac 0,9% hmotnostných oxidu železitého, najviac 0,022% oxidu fosforečného, najviac 0,022% hmotnostných oxidu titaničitého, najviac 0,43% hmotnostných oxidu manganatého, najviac 0,022% hmotnostných oxidu vanadičného, najviac 0,022% hmotnostných oxidu draselného, najviac 0,043% hmotnostných síry, pričom časticový horčík má veľkosť častíc asi 1,19 až 0,84 mm a zostávajúce časticové zložky majú veľkosť častíc asi 0,074 mm a časticové činidlo na odsírenie má kombinovanú hodnotu straty žíhaním a obsahu vody najviac rovnú 1,5%.
  11. 13. Časticové činidlo na odsírenie podľa nároku 12, vyznačujúce sa tým, že má kombinovanú hodnotu straty žíhaním a obsahu vlhkosti najviac rovnú 1% hmotnostných.
  12. 14. Časticové činidlo na odsírenie podl'a nároku 12, vyznačujúce sa tým, že ďalej obsahuje polymetylhydrosiloxány v množstve 0,07 až 0,12% hmotnostných.
  13. 15. Časticový troskotvorný materiál na kondicionovanie trosky v priebehu odsírovania železa, vyznačujúci sa tým, že obsahuje hlinitan vápenatý v kombinácii s vápnom na získanie kompozície, obsahujúcej asi 54% hmotnostných oxidu vápenatého, asi 32% hmotnostných oxidu hlinitého, najviac 4% hmotnostných oxidu horečnatého, najviac 10% fluoridu vápenatého, najviac 2,5% hmotnostných oxidu kremičitého, najviac 1,0% hmotnostných oxidu železitého, najviac 0,025% hmotnostných oxidu fosforečného, najviac 0,025% hmotnostných oxidu titaničitého, najviac 0,5% hmotnostných oxidu manganatého, najviac 0,025% hmotnostných oxidu vanadičného, najviac 0,025% hmotnostných oxidu draselného, najviac 0,05% hmotnostných síry, a ktorý má kombinovanú hodnotu straty žíhaním a obsahu vlhkosti najviac rovnú 1,5% hmotnostných, pričom časticový troskotvorný materiál má veľkosť častíc rovnú asi 0,074 mm.
  14. 16. Časticový troskotvorný materiál podl'a nároku 15, vyznačujúci sa tým, že ďalej obsahuje polymetylhydrosiloxány v množstve 0,01 až 0,2% hmotnostných.
SK1590-2002A 2000-05-12 2001-05-07 Časticový materiál nosiča a časticové činidlo na odsírenie železa SK15902002A3 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US09/570,109 US6372013B1 (en) 2000-05-12 2000-05-12 Carrier material and desulfurization agent for desulfurizing iron
PCT/US2001/014551 WO2001088208A2 (en) 2000-05-12 2001-05-07 Carrier material and desulfurization agent for desulfurizing iron

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK15902002A3 true SK15902002A3 (sk) 2004-05-04

Family

ID=24278261

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1590-2002A SK15902002A3 (sk) 2000-05-12 2001-05-07 Časticový materiál nosiča a časticové činidlo na odsírenie železa

Country Status (6)

Country Link
US (1) US6372013B1 (sk)
EP (1) EP1373582A2 (sk)
AU (1) AU2001259521A1 (sk)
CA (1) CA2409693C (sk)
SK (1) SK15902002A3 (sk)
WO (1) WO2001088208A2 (sk)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BR0113896A (pt) * 2000-09-14 2004-07-06 Nippon Kokan Kk Agente e método de refinação
US7175686B2 (en) * 2003-05-20 2007-02-13 Exxonmobil Research And Engineering Company Erosion-corrosion resistant nitride cermets
US7544228B2 (en) * 2003-05-20 2009-06-09 Exxonmobil Research And Engineering Company Large particle size and bimodal advanced erosion resistant oxide cermets
US7074253B2 (en) * 2003-05-20 2006-07-11 Exxonmobil Research And Engineering Company Advanced erosion resistant carbide cermets with superior high temperature corrosion resistance
US20050056120A1 (en) * 2003-09-15 2005-03-17 Flores-Morales Jose Ignacio Desulphurization of ferrous materials using sodium silicate
US20050066772A1 (en) * 2003-09-26 2005-03-31 Flores-Morales Jose Ignacio Desulphurization of ferrous materials using glass cullet
DE10351686A1 (de) * 2003-11-06 2005-06-09 Sachtleben Chemie Gmbh Verfahren zum Einbringen von anorganischen Festkörpern in heiße, flüssige Schmelzen
US7731776B2 (en) * 2005-12-02 2010-06-08 Exxonmobil Research And Engineering Company Bimodal and multimodal dense boride cermets with superior erosion performance
CN1325419C (zh) * 2005-12-19 2007-07-11 北京朗新明环保科技有限公司 烟气脱硫石膏浆液的脱水方法及装置
WO2007092006A1 (en) * 2006-02-09 2007-08-16 Wolfe, Larry D. Conditioned quicklime for injection to a molten bath of a steel-making vessel
US7731778B2 (en) * 2006-03-27 2010-06-08 Magnesium Technologies Corporation Scrap bale for steel making process
CN113897532B (zh) * 2021-10-13 2022-10-25 四川德胜集团钒钛有限公司 一种高硫低锰钒钛铁水制备q235b铸坯的方法

Family Cites Families (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1484258A (en) 1973-11-27 1977-09-01 Foseco Int Flux composition for desulphurising molten metal
GB1494479A (en) 1973-12-12 1977-12-07 Foseco Int Additives to slag formation in steelmaking furnaces
DE2545340B2 (de) 1975-10-09 1978-02-16 Sumitomo Metal Industries, Ltd, Osaka (Japan) Verfahren zum entschwefeln von geschmolzenem stahl
WO1979000398A1 (en) 1977-12-16 1979-07-12 Foseco Int Desulphurisation of ferrous metals
US4142887A (en) 1978-02-21 1979-03-06 Reactive Metals & Alloys Corporation Steel ladle desulfurization compositions and methods of steel desulfurization
JPS55110711A (en) 1979-02-16 1980-08-26 Nippon Steel Corp Desulfurization of molten pig iron
US4217134A (en) 1979-06-13 1980-08-12 Molten Steel Products, Inc. Compositions and methods for desulphurizing molten ferrous metals
US4342590A (en) 1980-09-19 1982-08-03 Luyckx Leon A Exothermic steel ladle desulfurizer and method for its use
US4417924A (en) 1982-09-30 1983-11-29 Schwer John W Steelmaking additive composition
US4490173A (en) 1982-09-30 1984-12-25 Schwer John W Steelmaking additive composition
US4444590A (en) 1983-03-28 1984-04-24 Esm Incorporated Calcium-slag additive for steel desulfurization and method for making same
JPS59205409A (ja) 1983-05-10 1984-11-21 Tetsuo Toyoda 製鉄用脱硫剤
SE452024B (sv) 1983-09-14 1987-11-09 Cementa Ab Slaggbildare for avsvavling samt sett for dess framstellning
US4572737A (en) 1984-06-27 1986-02-25 The Boc Group, Inc. Agents for the removal of impurities from a molten metal and a process for producing same
US4600434A (en) 1985-07-24 1986-07-15 Armco Inc. Process for desulfurization of ferrous metal melts
US4853034A (en) 1987-04-13 1989-08-01 Quigley Joseph R Method of ladle desulfurizing molten steel
US4795491A (en) 1987-04-13 1989-01-03 Quigley Joseph R Premelted synthetic slag for ladle desulfurizing molten steel
JPH01139714A (ja) 1987-11-26 1989-06-01 Meisei Kako Kk 鉄鋼精錬剤及び鉄鋼精錬方法
US4941914A (en) 1989-05-18 1990-07-17 Elkem Metals Company Desulfurization agent
US5021086A (en) 1990-07-05 1991-06-04 Reactive Metals And Alloys Corporation Iron desulfurization additive and method for introduction into hot metal
US5106412A (en) 1991-05-02 1992-04-21 Usx Corporation Method for providing steel with lowered hydrogen level after ladle treatment
DE4128499C2 (de) 1991-08-28 1994-11-24 Thyssen Stahl Ag Verfahren zur Behandlung von Roheisenschmelzen zu deren Entschwefelung
JPH05222425A (ja) 1992-02-17 1993-08-31 Nippon Steel Corp カルシウム・アルミネートによる溶銑脱硫および脱硫滓の処理方法
US5397379A (en) 1993-09-22 1995-03-14 Oglebay Norton Company Process and additive for the ladle refining of steel
US6179895B1 (en) * 1996-12-11 2001-01-30 Performix Technologies, Ltd. Basic tundish flux composition for steelmaking processes
US5873924A (en) 1997-04-07 1999-02-23 Reactive Metals & Alloys Corporation Desulfurizing mix and method for desulfurizing molten iron
US6010658A (en) 1998-11-12 2000-01-04 Esm Iii Apparatus for desulfurization of iron utilizing two spaced apart lances
DE19857733A1 (de) 1998-12-15 2000-06-21 Almamet Gmbh Entschwefelungsmittel

Also Published As

Publication number Publication date
EP1373582A2 (en) 2004-01-02
US6372013B1 (en) 2002-04-16
WO2001088208A2 (en) 2001-11-22
CA2409693A1 (en) 2001-11-22
CA2409693C (en) 2007-01-30
WO2001088208A3 (en) 2002-04-11
AU2001259521A1 (en) 2001-11-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN1061381C (zh) 精炼高纯度钢的方法
CN110177889A (zh) 钢水的脱硫处理方法及脱硫剂
SK15902002A3 (sk) Časticový materiál nosiča a časticové činidlo na odsírenie železa
JP5457945B2 (ja) 溶銑の脱硫方法
CN110042200A (zh) 一种超低硫钢的冶炼方法
CN102477472A (zh) 一种低碳钢的脱硫精炼方法
JP5967139B2 (ja) 溶銑の予備処理方法
JP4894325B2 (ja) 溶銑の脱燐処理方法
JP5061545B2 (ja) 溶銑の脱燐処理方法
JP4082365B2 (ja) 鋼の製造方法
JP3750589B2 (ja) 脱炭炉スラグの製造方法及び製鋼方法
JPH05222425A (ja) カルシウム・アルミネートによる溶銑脱硫および脱硫滓の処理方法
JP2006241561A (ja) 溶銑輸送容器からの発塵防止方法
RU2289630C2 (ru) Способ металлургической переработки ванны расплавленного металла
CN109468433A (zh) 助熔剂及利用它的铁水精炼方法
JPS62196314A (ja) 転炉操業方法
JP3733819B2 (ja) 溶銑の脱りん方法
JP3668172B2 (ja) 溶銑の精錬方法
JP2000096115A (ja) スラグフォーミングの鎮静方法
JP3709141B2 (ja) 溶銑予備処理におけるスロッピング抑制方法
SU1774957A3 (ru) Cпocoб bheпeчhoй oбpaбotkи чугуha
JP4707241B2 (ja) 溶銑脱硫剤および溶銑脱硫方法
RU2179586C1 (ru) Способ производства стали в кислородном конвертере
JP2016132790A (ja) 溶銑鍋における脱珪および脱硫方法
JP2003147425A (ja) 溶銑の脱珪方法