SK15622001A3 - Spôsob výroby L-fosfinotricínu enzymatickou transamináciou s aspartátom - Google Patents

Spôsob výroby L-fosfinotricínu enzymatickou transamináciou s aspartátom Download PDF

Info

Publication number
SK15622001A3
SK15622001A3 SK1562-2001A SK15622001A SK15622001A3 SK 15622001 A3 SK15622001 A3 SK 15622001A3 SK 15622001 A SK15622001 A SK 15622001A SK 15622001 A3 SK15622001 A3 SK 15622001A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
reaction
aspartate
pyruvate
salts
ppt
Prior art date
Application number
SK1562-2001A
Other languages
English (en)
Other versions
SK286456B6 (sk
Inventor
Klaus Bartsch
Original Assignee
Aventis Cropscience Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aventis Cropscience Gmbh filed Critical Aventis Cropscience Gmbh
Publication of SK15622001A3 publication Critical patent/SK15622001A3/sk
Publication of SK286456B6 publication Critical patent/SK286456B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P13/00Preparation of nitrogen-containing organic compounds
    • C12P13/04Alpha- or beta- amino acids

Landscapes

  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Enzymes And Modification Thereof (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)

Description

Vynález sa týka technickej oblasti syntézy účinných látok prostriedkov na ochranu rastlín, obzvlášť syntézy kyseliny L-2-amino-4(hydroxymetylfosfinyl)maslovej (L-fosfinotricín, L-PPT) z kyseliny 4(hydroxymetylfosfinyl)-2-oxo-maslovej (HMPB, PPO) enzymatickou transamináciou za prítomnosti aspartátu a za prítomnosti PPO-špecifickej aspartát-transaminázy (ASP-TA). Zlúčenina L-PPT, jej soli a niektoré jej deriváty sú herbicídne účinné neproteinogénne aminokyseliny, prípadne ich soli a deriváty (DE-A-2 717 440). Zodpovedajúca L-forma je pritom biologicky aktívna, zatiaľ čo zodpovedajúca D-forma je prakticky neúčinná (DE-A-2 856 260).
Doterajší stav techniky
Je už známe, že sa transaminázy na základe svojej vysokej stereoselektivity a relatívne širokej substrátovej špecifičnosti hodia najmä na chirálnu enzymatickú syntézu aminokyselín z ich korešpondujúcich predstupňov ketokyselín. Nevýhodou pre technické použitie transamináz je však ich rovnovážna konštanta ca. 1, takže požadovaný produkt môže vznikať všeobecne len v 50 % výťažku (US-A-4 826 766). V EP-A-0 344 683 a v US-A5 221 737 je opísaná výroba herbicídnej účinnej látky L-fosfinotricín u (kyselina L-homoalanín-4-yl-(metyl)fosfínová, kyselina L-2-amino-4-(hydroxymetylfosfinyl)maslová, L-PPT), neproteinogénnej aminokyseliny, transamináciou z korešpondujúcej ketokyseliny (kyselina (2-oxo-4-((hydroxy)(metyl)-fosfinoyl)maslová, PPO) so 4-aminobutyrát: 2-ketoglutarát-transaminázou (GABAtransamináza, EC 2.6.1.19) z Escheríchia coli. Pre kvantitatívnu reakciu je potrebný vysoký molárny prebytok aminodonoru glutamátu, čo sťažuje čistenie reakčného produktu.
31820/H
Riešenie tohto problému je možné použitím aspartátu ako aminodonoru, lebo korešpondujúca ketokyselina oxalacetát je vo vodnom prostredí nestabilná a spontánne dekarboxyluje na pyruvát. Odstránením reakčného produktu z rovnováhy nemôže dochádzať k žiadnej spätnej reakcii a je možná kvantitatívna reakcia tiež pri ekvimolárnom použití ketokyseliny a donorovej aminokyseliny. Takýto spôsob je opísaný napríklad v EP-A-0 135 846.
Použitie tohto princípu na enzymatickú syntézu L-fosfinotricínu však doteraz nebolo možné, lebo opísaná GABA-transamináza aspartát ako aminodonor nebola akceptovaná a tiež neboli známe žiadne iné transaminázy so spoločnou špecifitou pre L-fosfinotricín a aspartát.
Ako pomoc sa navrhol zdvojený dvojenzýmový systém, pozostávajúci z PPT-špecifickej transaminázy a glutamát: oxalacetát-transaminázy (GOT, EC 2.6.1.1) (EP-A-0 249 188 a EP-A-0 477 902). Pri tomto vedení reakcie sa glutamát, spotrebovávaný pri syntéze L-PPT, regeneruje pomocou GOT z aspartátu. Aspartát-transamináza samotná nemá žiadnu špecifičnosť pre LPPT/PPO. Spontánna premena oxalacetátu na pyruvát vedie tiež pre celkovú reakciu k posunutiu rovnováhy v smere syntézy L-PPT. Pritom sú možné kvantitatívne výťažky produktu pri ekvimolárnom použití PPO a aspartátu a podstatnom nadbytku glutamátu.
Týmto zdvojeným enzýmovým procesom možno podstatne znížiť predávkovanie donorových aminokyselín, prítomných v roztoku substrátu, voči akceptorovej ketokyseline PPO, čo zjednodušuje spracovanie roztoku produktu. Pri zdvojenom vedení reakcie je však ďalej potrebné použitie glutamátu, ktorý v rovnováhe s ketoglutarátom - zostáva v reakčnom produkte alebo sa musí nákladnými čistiacimi postupmi zo štruktúrne podobnej aminokyseliny L-PPT oddeľovať. Okrem toho je optimalizácia vedenia reakcie s dvoma enzýmami na základe rozdielnych kinetických parametrov ťažia ako pri použití jedného enzýmu.
31820/H
Podstata vynálezu
Hoci doteraz známe aspartát-transaminázy, ako je napríklad GOT, nevykazujú žiadnu reakciu u PPO, v súčasnosti sa prekvapujúco zistili aspartát -transaminázy z mikroorganizmov, ktoré rovnako akceptujú L-PPT/PPO s vysokou špecífitou ako substrát. Tieto enzýmy katalyzujú priame prenesenie α-aminoskupiny aspartátu na PPO.
Predmetom predloženého vynálezu teda je spôsob výroby kyseliny L-2amino-4-(hydroxymetylfosfinyl)maslovej (L-fosfinotricín, L-PPT) vzorca I:
.CO-OH
H3Cp—CH2—CH2—C
OH nh2, (i) a jej derivátov a/alebo solí z kyseliny 4-(hydroxymetylfosfinyl)-2-oxo-maslovej (HMPB, PPO) vzorca II:
O 0 0 h3C4-ch2-chU-Loh
OH (II) a jej derivátov a/alebo solí ako akceptora enzymatickou transamináciou za prítomnosti aspartátu ako donoru, pričom transaminácia sa vykonáva za prítomnosti jednej alebo viacerých akceptor-špecifickej, výhodne PPOšpecifickej, aspartát-transaminázy (Asp-TA) na oxalacetát a zlúčeninu vzorca I, jej deriváty a/alebo soli, výhodne za prítomnosti jednej alebo viacerých termostabilnej a/alebo izolovanej aspartát-transaminázy a celkom obzvlášť výhodne za prítomnosti jednej alebo viacerých aspartát-transaminázy s pokiaľ možno nepatrnou substrátovou špecifitou pre pyruvát tak, aby sa mohla redukovať tvorba vedľajšieho produktu alanínu alebo prakticky celkom potlačiť.
Soli L-PPT sú všeobecne soli s anorganickými a/alebo organickými kyselinami alebo mono- alebo di-soli s anorganickými a/alebo organickými
31820/H bázami. Soli s kyselinami (adičné soli s kyselinami) sú napríklad soli s minerálnymi kyselinami, ako je kyselina chlorovodíková (hydrochlorid) alebo kyselina sírová (sulfát) alebo kyselina uhličitá (karbonát, hydrogénkarbonát) alebo s organickými kyselinami, ako je kyselina octová (acetát), kyselina mravčia (formiát), kyselina propiónová (propionát) alebo kyselina vínna (tartát). Soli s bázami sú napríklad soli s alkalickými kovmi alebo kovmi alkalických zemín, amónne soli, soli s organickými amínmi, ako sú primárne, sekundárne alebo terciárne amíny a kvartérne amóniové soli.
Derivátmi sú napríklad estery L-PPT, ktoré sú esterifikované na skupine kyseliny fosfínovej, napríklad sú esterifikované alkanoly s 1 až 12 uhlíkovými atómami, ako je metanol, etanol, n-propanol, i-propanol, n-butanol, i-butanol, se/r-butanol alebo ferc-butanol a cykloalkanoly s 3 až 6 uhlíkovými atómami, ako je cyklohexanol. Derivátmi sú tiež estery L-PPTm, ktoré sú alternatívne alebo prídavné esterifikované na skupine karboxylovej kyseliny, napríklad už vyššie uvedenými alkoholmi. Derivátmi sú rovnako karbónamid LO-PPT a jeho deriváty, prípadne N-alkyl alebo Ν,Ν-dialkylamidy s výhodne 1 až 4 uhlíkovými atómami v alkylovej časti.
Derivátmi PPO sú napríklad jeho soli s anorganickými a/alebo organickými bázami, pričom na to vhodné bázy boli už uvedené v súvislosti s LPPT. Derivátmi sú napríklad tiež estery PPO, ktoré sú esterifikované na skupine karboxylovej kyseliny alebo kyseliny fosfínovej alebo na oboch. Ako alkoholy pre esterové skupiny sú formálne vhodné alkoholy, vhodné pre estery L-PPT, výhodne tam uvedené alkoholy. Derivátmi sú tiež karbónamid PPO a jeho deriváty, ktoré sú na skupine kyseliny fosfínovej esterifikované, ako i prípadne zodpovedajúce N-alkylamidy alebo Ν,Ν-dialkylamidy.
Aspartát označuje výhodne kyselinu L-asparágovú alebo jej soli, výhodne soli s alkalickými kovmi. Ako aspartát sa môže použiť tiež kyselina Lasparágová v zmesi s kyselinou D-asparágovou, napríklad ako racemické kyselina D,L-asparágová.
Alternatívne sa môže pri spôsobe podľa predloženého vynálezu prípadne prítomný pyruvát z reakčnej zmesi fyzikálne, chemicky a/alebo
31820/H enzymaticky odstraňovať, výhodne reakciou pomocou enzymatickej katalýzy, napríklad pomocou acetolaktát-syntázy (ALS), pyruvát-dekarboxylázy a pyruvát-oxidázy, obzvlášť acetolaktát-syntázy. Celkom obzvlášť výhodná je reakcia pyruvátu za prítomnosti relatívne termostabilného enzýmu. Takto používané enzýmy sa môžu prípadne vyskytovať v imobilizovanej forme.
Oba substráty (donor a akceptor) sa používajú napríklad v molárnom pomere 0,5 až 2 : 1 (vztiahnuté na kyselinu L-asparágovú : PPO), výhodne v pomere 0,75 až 1,5 : 1, obzvlášť asi ekvimolárne. Pri použití zmesí kyseliny La D-asparágovej (solí) je rozhodujúce množstvo kyseliny L-asparágovej (soli). PPO-deriváty sa používajú v molárnych množstvách, zodpovedajúcich PPO. Prítomnosť glutamátu v roztoku substrátov nie je nutná. Niektoré zo zistených enzýmov majú výbornú termostabilitu. Vedenie procesu je preto možné v širokom teplotnom rozmedzí, napríklad pri teplote v rozmedzí 10 °C až 95 °C, výhodne 40 °C až 90 °C a obzvlášť 60 °C až 85 °C. U enzýmov, ktoré nemajú zvláštnu termostabilitu, je výhodné teplotné rozmedzie 20 °C až 70 °C, obzvlášť 30 °C až 40 °C.
Relatívne vysokými teplotami sa dá rýchlosť reakcie výrazne urýchliť, čo umožňuje tiež reakciu koncentrovaných roztokov substrátov (10 %) s vysokými výťažkami za jednotku času na jednotku priestoru. Reakcia sa vykonáva výhodne pri hodnote pH v rozmedzí 6,5 až 10, výhodne 7 až 9 a obzvlášť 7,5 až 8,5 v zodpovedajúcom vhodnom pufrovacom systéme s hodnotou pKa v rozmedzí 7 až 9, okrem iného vo fosfátovom pufre alebo Tris-pufre. Prekvapujúco nemajú biochemický bližšie charakterizované enzýmy žiadnu špecifičnosť pre GABA a odlišujú sa tým zreteľne od doteraz známych LPPO/PPO-špecifických transamináz.
Obzvlášť vysoké hodnoty konverzie sa dajú dosiahnuť v reakcii, keď sa môže vylúčiť, prípadne minimalizovať vznik alanínu v priebehu transaminácie. Na tento účel sa môžu prípadne použiť optimalizované ASP-TA-varianty bez substrátovej špecifity pre pyruvát. Alternatívne sa môže pyruvát z reakčnej vsádzky odstraňovať fyzikálne, napríklad použitím selektívne permeabilných membrán a/alebo chemicky, pripadne enzymaticky, napríklad reakciou
31820/H s pyruvát-dekarboxylázou, pyruvát-oxidázou alebo acetolaktát-syntázou (pozri napríklad Taylora kol., TIBTECH (1998), vol. 16, 412 -418; Fotherigham a kol.,
CHIMICA OGGI/Chemistry Today (1997), 9/10, 33 - 38; WO 98/53088).
Čistenie produktu, L-PPT, z reakčného roztoku sa môže vykonávať prípadne pomocou známych a bežných postupov, napríklad extrakciou metylizobutylketónom alebo pomocou katiónmeničovej chromatografie, napríklad na Amberlite® IR 120 (výrobca Sigma).
Spôsob podľa predloženého vynálezu je bližšie objasnený pomocou nasledujúcich príkladov vyhotovenia a je definovaný v patentových nárokoch. Nasledujúce príklady však vynález nijako neobmedzujú.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Izolácia pôdnych mikroorganizmov s L-PPT-špecifickou aktivitou aspartáttransaminázy
Vždy 1 g rôznych pôdnych vzoriek (humus, íl, piesok/Schwanheimská duna, Frankfurt) sa extrahuje 10 ml 10 mM Na-fosfátového pufra, pH = 7,0 počas 1 hodiny pri teplote miestnosti. Z extraktu sa naočkujú obohacovacie kultúry v nasledujúcom médiu:
mM glukóza mM sukcinát mM glycerol mM PPO mM kyselina L-asparágová ml/I roztok A ml/l roztok B.
Roztok A: 50 g/l K2HPO4
Roztok B: 2,5 g/l MgSO4
0,5 g/l NaCl
31820/H ml/l základného roztoku obsahujúceho 1 g/l FeSO4 x 7 H2O 0,22 g/l MnSO4 x H2O 0,1 g/l H3BO3 0,1 g/l Na2MoO4 x 2 H2O 0,18 g/l ZnSO4 x 7 H2O 0,16 g/l CuSO4 x 5 H2O 0,1 g/l CoCI2 x 6 H2O 1 ml/l 1 N HCI.
Kultúry sa inkubujú na trepačke počas 3 až 5 dní pri 200 otáčkach za minútu. Z jednej z testovaných vzoriek pôdy (humus) sa dali obohatiť mikroorganizmy, ktoré mohli rásť s kyselinou L-asparágovou ako jediným zdrojom dusíka. Kultúra sa ďalej pasážovala niekoľkokrát v rovnakom médiu a potom sa kvôli izolácii jednotlivých klonov naočkovala na agarové médium rovnakého zloženia. Po inkubácii počas 3 až 5 dní pri teplote 28 °C sa izolovalo celkovo 100 jednotlivých kolónií a opäť sa naočkovali do kvapalného média (pozri vyššie). Zaočkovanie na agarové platne sa ešte dvakrát opakovalo, aby sa zaistilo získanie čistých kultúr.
Po tomto selekčnom cykle bolo prítomných 20 jednotlivých kmeňov, ktoré mohli rásť s kyselinou L-asparágovou ako jediným zdrojom dusíka.
Kvôli testovaniu na aktivitu PPO/Asp-transaminázy sa odoberú vždy 2 ml kultúry kmeňa uvedenej vyššie. Potom sa vždy 400 μΙ kultúry permeabilizuje 0,5 % toluénu a 0,5 % etylalkoholu počas 30 minút pri teplote 37 °C. Bunkové pelety sa resuspendujú vždy v 50 μΙ reakčnej zmesi, pozostávajúcej z 50 mM PPO, 50 mM kyseliny L-asparágovej, 50 mM Tris/HCI, pH = 8,0 a 10 μΜ pyridoxalfosfátu a inkubujú sa cez noc pri teplote 28 °C.
Kvôli kvantitatívnemu stanoveniu vytvoreného PPT sa supernatant zriedi vodou 1 : 5 a z toho sa analyzuje vždy 5 μΙ pomocou chromatografie na tenkej vrstve na doštičkách HPTLC - celulózy (Merck) zmesou n-butanol : ľadová kyselina octová : voda = 60 : 15 : 25 ako pohyblivou fázou. Aminokyseliny sa
31820/H zviditeľnia farbením ninhydrínom. U štyroch kmeňov (DSM 13353, DSM 13354, DSM 13355, DSM 13356; všetky kmene sa uložili v zbierke DSM („Deutschen Sammlung von Mikroorganismen und Zellkulturen GmbH,,)) možno preukázať tvorbu fosfinotricínu. Čistota enantiomérov reakčného produktu sa skúšala pomocou chirálnej HPLC (deliacim stĺpcom Chirex® (D) s penicillamínom ako matricou (výrobca Phenomenex)) (pohyblivá fáza: 2 mM CuSO4, 10 % metylalkohol, tok: 0,5 ml/min., UV-detekcia: 254 nm, retenčné časy: L-PPT: asi 17 min, D-PPT: asi 21 min). Vo všetkých štyroch testovaných vzorkách sa mohol dokázať L-PPT a žiaden D-PPT ako reakčný produkt.
Kvôli výrobe L-PPT biotransformáciou, ako i kvantitatívnej analýze priebehu reakcie sa kultivuje 1 I kultúr kmeňov pôdnych baktérií DSM 13354, DSM 13355 a DSM 13356 v médiu, opísanom vyššie, počas 48 hodín pri teplote 28 °C. Bunky sa získajú odstredením, premyjú sa 1 x 10 mM NaCl, 10 mM Na-fosfátu, pH = 7,5 a potom sa cez noc lyofilizujú.
Kvôli vykonaniu biotransformácie sa 200 mg suchej hmoty buniek vyššie uvedených kmeňov pôdnych baktérií resuspenduje v 10 ml nasledujúceho roztoku substrátu:
100 mM PPO
200 mM kyselina L-asparágová
100 mM Tris/HCI, pH = 8,0 mM pyridoxalfosfát.
Vsádzky sa inkubujú na inkubačnej trepačke pri 200 otáčkach za minútu pri teplote 37 °C. Po 1, 2, 4, 6, 24 a 30 hodinách sa odoberie vždy 200 μΙ vzoriek a analyzuje sa pomocou HPLC, ako je opísané vyššie. Získané výsledky pre L-PPT a kyselinu L-asparágovú sú zhrnuté v tabuľke 1. Maximálna dosiahnutá hodnota konverzie (produkovaný L-PPT/PPO v substráte x 100) je okolo asi 59 % (DSM 13355).
31820/H
Tabuľka 1 - Priebeh reakcie PPO/aspartát-transaminácia biotransformáciou s izolátmi z pôdy
Kmeň Reakčný čas (h)* L-PPT (mM) Kys. asparágová (mM)
DSM 13354 1 3,9 174,0
2 5,7 150,0
4 10,3 100,0
8 23,8 30,3
24 38,3 0
30 48,4 0
DSM 13355 1 4,5 143,1
2 7,7 122,7
4 11,1 98,8
8 24,8 76,4
24 44,9 17,2
30 59,1 9,8
DSM 13356 1 5,7 138,1
2 8,4 124,4
4 12,5 95,9
8 27,5 58,8
24 51,3 14,3
30 49,6 7,2
* Reakčná teplota: 37 °C
Príklad 2
Dôkaz priamej PPO/aspartát-transaminácie s enzýmovými preparátmi transaminázy
Testuje sa celkovo 7 rôznych komerčne dostupných transamináz na PPO/aspartát-transamináciu. Z mikroorganizmov pochádzajúcej (termostabilnej) transaminázy AMN-001-01, -001-02, -001-03, -001-04 a -00131820/H obsahujú v Aminotransferase-Testkit Diversa CAT# AMN-001 (1998); glutamát-oxalacetát-transaminázu (GOT) a glutamát-pyruvát-transaminázu (GPT) (Sigma). Enzýmové preparáty sa rozpustili pri koncentrácii proteínu 5 mg/ml v 50 mM Tris/HCI pufre, pH = 8,0 a potom sa dialyzovali cez noc pri teplote 4 °C proti rovnakému pufru. Tým by sa mali odstrániť v enzýmových preparátoch prípadne prítomné donory a akceptory amínov, ktoré by mohli fungovať ako medziprenášače pri transaminácii. Enzýmové roztoky sa potom upravia na koncentráciu 1 mg/ml a v 50 μΙ vsádzky sa inkubujú s reakčným pufrom, pozostávajúcim z 50 mM PPO, 50 mM kyseliny L-asparágovej, 50 mM Tris/HCI, pH = 8,0 a 10 μΜ pyridoxalfosfátu počas 1 hodinu pri teplotách optimálnych pre daný enzým.
Enzýmový test sa analyzoval pomocou chromatografie na tenkej vrstve a chirálnej HPLC, ako je opísané v príklade 1. U dvoch termostabilných enzýmov, AMN-001-03 a AMN-001-04 (reakčná teplota: 80 °C) možno dokázať enantioselektívnu tvorbu L-PPT transamináciou z kyseliny L-asparágovej. Všetky ostatné testované enzýmy nevykazujú žiadnu reaktivitu.
Príklad 3
Kvantitatívna skúška PPO/aspartát-transaminácie s termostabilnou transaminázou AMN-001-03
Na základe vyššej špecifickej aktivity sa zvolila pre presnejšiu charakterizáciu reakcie L-PPT-syntézy transamináza AMN-001-03. 1 ml roztoku substrátu, pozostávajúceho zo 40 mM PPO, 48 mM kyseliny L-asparágovej, 50 mM Tris/HCI, pH = 8,0 a 0,1 mM pyridoxalfosfátu sa inkubuje s 1 mg transaminázy AMN-001-03 pri teplote 80 °C. Kvôli analýze priebehu reakcie sa v časovom období 24 hodín odoberie vždy 50 μΙ alikvótu a zmrazí sa pri teplote -20 °C. PPT a aspartát sa stanovujú v analyzátore aminokyselín (Biotronic LC 5001). Výsledky sú uvedené v tabuľke 2. Za zvolených podmienok sa dosiahne reakčná rovnováha syntézy L-PPT po 2 až 4 hodinách. Použitý aminodonor kyselina L-asparágová sa úplne spotrebuje po 7 hodinách. Dosiahne sa
31820/H hodnota konverzie (produkovaný L-PPT/PPO v substráte x 100) asi 75 %.
Tabuľka 2 - Priebeh reakcie PPO/aspartát-transaminácia s transaminázou AMN-001-03
Reakčný čas (h)* L-PPT (mM) Aspartát (mM)
0 0 53,4
1 9,5 47,8
2 20,8 33,8
4 25,7 12,5
7 29,7 0
24 28,1 0,4
* reakčná teplota: 80 °C
Príklad 4
Enzymatické chirálna syntéza L-PPT z PPO a aspartátu s parciálne vyčistenou termostabilnou transaminázou AMN-001-02
Pre pokusy syntézy sa použije parciálne vyčistená transamináza AMN001-03 so špecifickou aktivitou 107 nkat/mg proteínu (1 nkat = 1 nmol aspartát/s). Reakčný roztok s objemom 1 ml obsahuje 552 mM PPO (10 %), 700 mM kyseliny L-asparágovej, 0,1 mM pyridoxalfosfátu, pH = 8,0, nastavené pomocou KHCO3 a 11,5 mg enzýmu. Vsádzka sa inkubuje pri teplote 80 °C. Odoberanie vzoriek a analytika sa vykonáva rovnako ako je opísané v príklade
3.
Získané výsledky sú uvedené v tabuľke 3. V tomto pokuse sa dosiahla reakčná rovnováha už po 1 hodine. Aminodonor kyselina L-asparágová sa prakticky spotrebovala po 4 hodinách. Hodnota konverzie je asi 52 % a výťažok za jednotku času na jednotku priestoru je 4,5 (g L-PPT/g biokatalyzátor/h). V paralelnom pokuse s rovnakým roztokom substrátu a koncentráciou enzýmu, ale pri reakčnej teplote 60 °C, sa dosiahne podobná hodnota konverzie, avšak
31820/H pri podstatne zníženej reakčnej rýchlosti. Výťažok za jednotku času na jednotku priestoru je len 0,95 (g L-PPT/g biokatalyzátor/h). Tieto výsledky dokladajú veľký význam vysokej tepelnej stability transaminázy pre hodnoty konverzie a efektívne vedenie reakcie.
Priemerné hodnoty konverzie 52 % sú prevažne spôsobené tvorbou vedľajšieho produktu alanínu transamináciou pyruvátu. Podstatne vyššie hodnoty konverzie sa dajú dosiahnuť, keď sa vznik alanínu v priebehu reakcie vylúči.
Tabuľka 3 - Výroba L-PPT transamináciou s parciálne vyčistenou termostabilnou transaminázou AMN-001-03
Reakčný čas (h)* L-PPT (mM) Aspartát (mM) Alanín (mM)
0 0 700,0 0
0,5 155,3 405,8 0
1 286,4 193,1 98,7
2 288,5 15,2 181,5
4 284,0 1,9 284,1
8 251,9 1,3 234,5
31820/H

Claims (13)

1. Spôsob výroby kyseliny L-2-amino-4-(hydroxymetylfosfinyl)-maslovej (L-fosfinotricín, L-PPT) vzorca I:
C O-OH h3cOH
CH2—CH2—C K nh2 (i) a jej derivátov, zvolených zo skupiny zahrňujúcej estery a amidy karboxylovej kyseliny a estery kyseliny fosfínovej, a/alebo ich solí, z kyseliny 4(hydroxymetylfosfinyl)-2-oxo-maslovej (HMPB, PPO) vzorca II
H3C—
P—CH2—CH2—C C—OH
OH (II) a jej derivátov zvolených zo skupiny zahrňujúcej estery a amidy karboxylovej kyseliny a estery kyseliny fosfínovej a/alebo ich solí ako akceptora enzymatickou transamináciou za prítomnosti aspartátu ako donoru, pričom transaminácia sa uskutočňuje za prítomnosti jednej alebo viacerých akceptoršpecifických aspartát-transamináz (Asp-TA) na oxalacetát a zlúčeninu vzorca I, jej deriváty a/alebo soli.
2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa reakcia aspartátu ako donoru a zlúčeniny vzorca II, ich derivátov zvolených zo skupiny zahrňujúcej estery a amidy karboxylovej kyseliny a estery kyseliny fosfínovej a/alebo ich solí, ako akceptora, uskutočňuje za prítomnosti jednej alebo viacerých termostabilných akceptor-špecifických aspartát-transamináz.
3. Spôsob podľa jedného alebo viacerých z nárokov 1 až 2, vyznačujúci sa tým, že akceptor-špecifické aspartát-transaminázy majú nepatrnú substrátovú špecifičnosť pre pyruvát, takže je pokiaľ možno potlačená tvorba
31820/H vedľajšieho produktu alanínu.
4. Spôsob podľa jedného alebo viacerých z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že sa prítomný pyruvát z reakčnej zmesi fyzikálne, chemicky a/alebo enzymaticky odstraňuje.
5. Spôsob podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že sa reakcia pyruvátu uskutočňuje za prítomnosti jednej alebo viacerých acetolaktát-syntáz (ALS) na acetolaktát.
6. Spôsob podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že sa reakcia pyruvátu uskutočňuje za prítomnosti pyruvát-dekarboxylázy na acetaldehyd.
7. Spôsob podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že sa reakcia pyruvátu uskutočňuje za prítomnosti pyruvát-oxidázy na acetylfosfát.
8. Spôsob podľa jedného alebo viacerých z nárokov 5 až 7, vyznačujúci sa tým, že sa reakcia pyruvátu uskutočňuje za prítomnosti termostabilného enzýmu.
9. Spôsob podľa jedného alebo viacerých z nárokov 1 až 8, vyznačujúci sa tým, že sa použije jedna alebo viacero transamináz v imobilizovanej forme.
10. Mikroorganizmus s číslom uloženia DSM 13353.
11. Mikroorganizmus s číslom uloženia DSM 13354.
12. Mikroorganizmus s číslom uloženia DSM 13355.
13. Mikroorganizmus s číslom uloženia DSM 13356.
SK1562-2001A 1999-04-30 2000-03-30 Spôsob výroby L-fosfinotricínu enzymatickou transamináciou s aspartátom SK286456B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19919848A DE19919848A1 (de) 1999-04-30 1999-04-30 Verfahren zur Herstellung von L-Phosphinothricin durch enzymatische Transaminierung mit Aspartat
PCT/EP2000/002809 WO2000066760A1 (de) 1999-04-30 2000-03-30 Verfahren zur herstellung von l-phosphinothricin durch enzymatische transaminierung mit aspartat

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK15622001A3 true SK15622001A3 (sk) 2002-06-04
SK286456B6 SK286456B6 (sk) 2008-10-07

Family

ID=7906505

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1562-2001A SK286456B6 (sk) 1999-04-30 2000-03-30 Spôsob výroby L-fosfinotricínu enzymatickou transamináciou s aspartátom

Country Status (22)

Country Link
US (1) US6936444B1 (sk)
EP (1) EP1177310B1 (sk)
JP (1) JP2003528572A (sk)
KR (1) KR100810169B1 (sk)
CN (1) CN1284858C (sk)
AT (1) ATE287965T1 (sk)
AU (1) AU768315B2 (sk)
BR (1) BR0010199A (sk)
CA (1) CA2370109C (sk)
CZ (1) CZ20013901A3 (sk)
DE (2) DE19919848A1 (sk)
DK (1) DK1177310T3 (sk)
ES (1) ES2235865T3 (sk)
HU (1) HU228395B1 (sk)
IL (2) IL145925A0 (sk)
MX (1) MXPA01011016A (sk)
NZ (1) NZ515088A (sk)
PL (1) PL202575B1 (sk)
RU (1) RU2275428C2 (sk)
SK (1) SK286456B6 (sk)
UA (1) UA75331C2 (sk)
WO (1) WO2000066760A1 (sk)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1864989B1 (en) 2005-03-29 2012-07-18 Meiji Seika Pharma Co., Ltd. Method for producing l-2-amino-4-(hydroxymethylphosphinyl)- butanoic acid
EP1818411A1 (en) * 2006-02-13 2007-08-15 Lonza AG Process for the preparation of optically active chiral amines
CN101395271B (zh) * 2006-03-02 2013-02-27 明治制果株式会社 天冬氨酸转氨酶基因和l-膦丝菌素的制备方法
TWI412533B (zh) 2006-09-04 2013-10-21 Meiji Seika Pharma Co Ltd 光學活性胺基氧膦基丁酸類之製造方法
TWI397380B (zh) 2006-09-20 2013-06-01 Meiji Seika Kaisha 含磷之α胺基酸之製造方法及其製造中間體
US8017797B2 (en) 2007-03-23 2011-09-13 Meiji Seika Kaisha Ltd. Method for producing phosphorus-containing α-keto acid
DK3354727T3 (da) 2009-01-08 2020-11-16 Codexis Inc Transaminasepolypeptider
EP2401366B1 (en) 2009-02-26 2013-12-18 Codexis, Inc. Transaminase biocatalysts
WO2011005477A1 (en) 2009-06-22 2011-01-13 Codexis, Inc. Transaminase reactions
CA2796158C (en) 2010-04-14 2022-06-14 Strategic Enzyme Applications, Inc. Process for producing phosphinothricin employing nitrilases
US8852900B2 (en) 2010-06-17 2014-10-07 Codexis, Inc. Biocatalysts and methods for the synthesis of (S)-3-(1-aminoethyl)-phenol
WO2012024104A2 (en) 2010-08-16 2012-02-23 Codexis, Inc. Biocatalysts and methods for the synthesis of (1r,2r)-2-(3,4-dimethoxyphenethoxy)cyclohexanamine
CN105603015B (zh) * 2016-01-22 2018-12-11 浙江大学 一种l-草铵膦的生产方法
EP3423585A1 (en) 2016-03-02 2019-01-09 Agrimetis, LLC Methods for making l-glufosinate
CN106916857B (zh) * 2017-03-09 2019-08-27 浙江大学 一种生产l-草铵膦的方法
CN107119084B (zh) * 2017-03-23 2019-12-17 浙江大学 一种利用转氨酶和乙烯合成酶生产l-草铵膦的方法
CN110343676B (zh) 2018-04-03 2020-06-23 上海弈柯莱生物医药科技有限公司 一种l-谷氨酸脱氢酶突变体及其应用
US20210214754A1 (en) 2018-09-05 2021-07-15 Basf Se Methods for improving yields of l-glufosinate
CN109369711A (zh) * 2018-10-26 2019-02-22 洪湖市泰科技有限公司 一种l-草胺膦关键中间体的合成新方法
CN111019916B (zh) 2018-11-23 2020-12-08 弈柯莱生物科技(上海)股份有限公司 一种d-氨基酸氧化酶突变体及其应用
CN111979208B (zh) 2019-05-23 2023-01-10 弈柯莱生物科技(上海)股份有限公司 一种l-谷氨酸脱氢酶突变体及其应用
CN112725298B (zh) 2020-12-31 2022-12-06 浙江工业大学 一种机器学习基因挖掘方法及氨基转位用草铵膦脱氢酶突变体

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2717440C2 (de) 1976-05-17 1984-04-05 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Unkrautbekämpfung mit [(3-Amino-3-carboxy)-propyl-1]-methylphosphinsäure-Derivaten
US4265654A (en) 1977-12-28 1981-05-05 Meiji Seika Kaisha Ltd. Herbicidal compositions
HU193902B (en) * 1983-09-01 1987-12-28 Genetics Inst Process for preparing l-amino acids by means of transamination
US4826766A (en) 1985-09-23 1989-05-02 Genetics Institute, Inc. Production of amino acids using coupled aminotransferases
DE3786707D1 (de) * 1986-06-04 1993-09-02 Hoechst Ag Verfahren zur herstellung von l-phosphinothricin durch transaminierung.
AU599985B2 (en) * 1986-06-09 1990-08-02 Meiji Seika Kaisha Ltd. New process for the production of L-2-amino-4- (hydroxymethyl-phosphinyl)-butyric acid
DE3818851A1 (de) 1988-06-03 1989-12-14 Hoechst Ag Neue transaminase, ihre herstellung und ihre verwendung
EP0349965A3 (en) * 1988-07-04 1990-06-13 Meiji Seika Kaisha Ltd. Novel genes encoding transaminase
DE3932015A1 (de) 1988-12-15 1991-04-04 Hoechst Ag Gen und genstruktur, codierend fuer eine aminotransferase, mikroorganismen, die dieses gen exprimieren, und transaminierungsverfahren unter verwendung des expressionsprodukts
DE4030578A1 (de) * 1990-09-27 1992-04-16 Hoechst Ag Verfahren zur herstellung von l-phosphinothricin durch eine gekoppelte enzymatische reaktion
US5962283A (en) 1995-12-07 1999-10-05 Diversa Corporation Transminases and amnotransferases
US6197558B1 (en) * 1997-05-19 2001-03-06 Nsc Technologies Transaminase biotransformation process

Also Published As

Publication number Publication date
ATE287965T1 (de) 2005-02-15
KR100810169B1 (ko) 2008-03-06
HU228395B1 (en) 2013-03-28
IL145925A (en) 2007-05-15
HUP0200948A3 (en) 2010-01-28
CZ20013901A3 (cs) 2002-02-13
HUP0200948A2 (hu) 2002-07-29
CN1349561A (zh) 2002-05-15
DE19919848A1 (de) 2000-11-02
ES2235865T3 (es) 2005-07-16
EP1177310B1 (de) 2005-01-26
CN1284858C (zh) 2006-11-15
MXPA01011016A (es) 2002-05-06
US6936444B1 (en) 2005-08-30
JP2003528572A (ja) 2003-09-30
EP1177310A1 (de) 2002-02-06
AU768315B2 (en) 2003-12-11
PL202575B1 (pl) 2009-07-31
UA75331C2 (en) 2006-04-17
PL353460A1 (en) 2003-11-17
RU2275428C2 (ru) 2006-04-27
CA2370109C (en) 2009-07-07
WO2000066760A1 (de) 2000-11-09
BR0010199A (pt) 2002-01-08
AU4540800A (en) 2000-11-17
IL145925A0 (en) 2002-07-25
SK286456B6 (sk) 2008-10-07
KR20010112473A (ko) 2001-12-20
DK1177310T3 (da) 2005-04-11
CA2370109A1 (en) 2000-11-09
NZ515088A (en) 2003-06-30
DE50009364D1 (de) 2005-03-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK15622001A3 (sk) Spôsob výroby L-fosfinotricínu enzymatickou transamináciou s aspartátom
AU2007294090B2 (en) Process for preparation of optically active N-protected 3 -aminopyrrolidine or optically active N-protected 3-aminopiperidine and the corresponding ketones by optical resolution of the racemic amine mixtures employing a bacterial omega-transaminase
US5962281A (en) Process for preparing L-tertiary-leucine and L-phosphinothricine by transamination
Kamphuis et al. New developments in the chemo-enzymatic production of amino acids
IL94694A (en) Enantiomeric enrichment and straoselective synthesis of chiral amines
US5981239A (en) Synthesis of optically active phenylalanine analogs using Rhodotorula graminis
US5516660A (en) Microorganisms, their use and method of producing L-α-amino acids
UA64784C2 (en) Improvements in enzymatic synthesis of chiral amines
US5714355A (en) Microorganism, use thereof and process for the production of L-α-amino acids
JPH0785718B2 (ja) D−アミノ酸の製造方法
US5108914A (en) Process for the synthesis of l-alpha-amino acids
US4745059A (en) Process for the preparation of L-phenylalanine
Sudge et al. Production of D-hydantoinase by halophilic Pseudomonas sp. NCIM 5109
Walker et al. Biosynthetic preparation of L-[13C]-and [15N] glutamate by Brevibacterium flavum
JP2505466B2 (ja) D−セリンの製造法
WO2024201519A1 (en) A process for preparation of l-glufosinate or salts thereof
JPS62205781A (ja) シユ−ドモナス属菌株の培養方法
JPH02124087A (ja) シユードモナス属細菌の培養方法
JP2001314197A (ja) 光学活性なヒドロキシアルキル−α−アミノカルボン酸の製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20100330