SK147799A3 - Process for the fermentative production of l-amino acids - Google Patents
Process for the fermentative production of l-amino acids Download PDFInfo
- Publication number
- SK147799A3 SK147799A3 SK1477-99A SK147799A SK147799A3 SK 147799 A3 SK147799 A3 SK 147799A3 SK 147799 A SK147799 A SK 147799A SK 147799 A3 SK147799 A3 SK 147799A3
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- proline
- amino acids
- fermentation
- added
- acid
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C12—BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
- C12P—FERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
- C12P13/00—Preparation of nitrogen-containing organic compounds
- C12P13/04—Alpha- or beta- amino acids
- C12P13/06—Alanine; Leucine; Isoleucine; Serine; Homoserine
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C12—BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
- C12P—FERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
- C12P13/00—Preparation of nitrogen-containing organic compounds
- C12P13/04—Alpha- or beta- amino acids
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C12—BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
- C12N—MICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
- C12N1/00—Microorganisms, e.g. protozoa; Compositions thereof; Processes of propagating, maintaining or preserving microorganisms or compositions thereof; Processes of preparing or isolating a composition containing a microorganism; Culture media therefor
- C12N1/38—Chemical stimulation of growth or activity by addition of chemical compounds which are not essential growth factors; Stimulation of growth by removal of a chemical compound
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C12—BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
- C12P—FERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
- C12P13/00—Preparation of nitrogen-containing organic compounds
- C12P13/04—Alpha- or beta- amino acids
- C12P13/08—Lysine; Diaminopimelic acid; Threonine; Valine
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Zoology (AREA)
- Wood Science & Technology (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Genetics & Genomics (AREA)
- Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
- Biotechnology (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Microbiology (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Tropical Medicine & Parasitology (AREA)
- Virology (AREA)
- Biomedical Technology (AREA)
- Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
- Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
Description
Spôsob fermentačnej výroby L-aminokyselín
Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu fermentačnej výroby L-aminokyselín pomocou koryneformných baktérií, pri ktorom sa k fermentačnému roztoku pridáva L-prolín ako osmoprotektívna látka.
Doterajší stav techniky
Je známe, že väčšina mikroorganizmov za osmotického stresu koncentruje vo svojej cytoplazme draselné ióny alebo takzvané osmolyty (organické zlúčeniny). Toto vedie k vnútornej osmotickej odporovej sile, ktorá zabraňuje dehydratácii buniek. V tejto súvislosti je známe, že pomocou prídavku betaínu glycínu sa stimuluje miera rastu buniek najmä v médiách s inhibičným osmotickým tlakom. To vedie k zvýšeniu miery spotreby cukru a nárastu produkcie L-lyzínu (Y. Kawahara, Y. Yoshihara, S. Ikeda, H. Yoshii, Y. Hirose, Stimulátory effectt of glycine betaine on L-lysine fermentation (1990), 34 (1), str. 87-90, Applied Microbiology Biotechnology).
Pri prolín-auxotrofných mutantoch Brevibacterium. lactofermentum sa zistilo, že prolín hrá určitú úlohu pri osmoregulácii.
Osmotická tolerancia týchto kmeňov sa javila nižšia ako pri divých kmeňoch. V tejto súvislosti sa aktivita pyrolín5-karboxylátreduktázy ukazuje ako zvýšená o trojnásobok, keď bunky rástli za osmotického tlaku (Y. Kawahara, T. Ohsumi,
Y. Yoshihara, S. Ikeda, Proline in the Osmoregulation of
Brevibacterium lactofermentum, (1989), 53, (9), str. 24752479, Agricultural and Biological Chemistry). Výroba aminokyselín sa nedá z tohto citátu prebrať.
Úloha vynálezu spočíva v poskytnutí spôsobu fermentačnej výroby L-aminokyselin, pri ktorom sa tlmia účinky hyperosmotického tlaku na bunky.
Podstata vynálezu
Predmetom vynálezu je spôsob fermentačnej výroby L-aminokyselín, ktorý sa vyznačuje tým, že koryneformné mikroorganizmy produkujúce a vylučujúce L-aminokyseliny sa kultivujú v médiu, ku ktorému sa pridáva okrem zvyčajných zložiek L-prolín, prednostne na začiatku fermentácie. Toto platí najmä pre takzvané minimálne médiá, poprípade definované médiá, ktoré sa skladajú zo zložiek identifikovaných z hladiska kvantity a druhu. Ale aj pri komplexne zložených médiách, ktoré medzi iným obsahujú hydrolyzáty alebo extrakty, vedie prímes L-prolínu k zlepšeným výťažkom.
L-Prolín pritom neslúži ako zdroj uhlíka alebo dusíka v metabolizme mikroorganizmov. Prímes však spôsobuje zlepšený rast producentov aminokyselín a zvýšenie výťažku aminokyselín.
Koryneformné baktérie, najmä druh Corynebacterium glutamicum, sú už dlho známe ako producenti aminokyselín. Prednostne sa využívajú kmene vhodné na výrobu L-lyzínu, L-izoleucínu, L-treonínu alebo L-valínu. Takto sa môže vyrábať aj kyselina L-glutámová.
Fermentácia sa uskutočňuje všeobecne pri teplotách 25 až 50 °C, najmä 30 až 45 °C, zatiaľ čo hodnota pH je v rozmedzí 6 až 8, najmä 7 až 7,5 a koncentrácia amoniových iónov je prednostne 0,5 až 8 g/1.
K fermentačnému roztoku sa pridáva L-prolín v množstve 0,01 až 10 g/1, prednostne 0,1 až 2,5 g/1.
Vhodnými kmeňmi rodu Corynebacterium, najmä druhu Corynebacterium glutamicum sú napríklad známe kmene divého typu produkujúce kyselinu glutámovú:
Corynebacterium glutamicum ATCC13032
Corynebacterium
Corynebacterium acetoglutamicum ATCC15806 acetoacidophilum ATCC13870
Brevibacterium flavum ATCC14067
Brevibacterium lactofermentum ATCC13869 a
Brevibacterium divaricatum ATCC14020 a z nich vyrobené mutanty, poprípade kmene, ako napríklad kmene produkujúce L-lyzín:
Corynebacterium glutamicum FERM-P 1709
Brevibacterium flavum FERM-P 1708 a
Brevibacterium lactofermentum FERM-P 1712 alebo ako napríklad kmene produkujúce L-treonín:
Corynebacterium glutamicum FERM-P 5835
Brevibacterium flavum FERM-P 4164 a
Brevi ba c téri um lactofermentum FERM-P 4180 alebo ako napríklad kmene produkujúce L-izoleucín:
Corynebacterium glutamicum FERM-P 756
Brevibacterium flavum FERM-P 759 a
Brevibacterium lactofermentum FERM-P 4192 alebo ako napríklad kmene produkujúce L-valín:
Brevibacterium flavum FERM-P 512 a
Brevibacterium lactofermentum FERM-P 1845.
Na fermentáciu sa používajú známe základné médiá na produkciu L-aminokyselín, ako sa uvádzajú v predloženom vynáleze, alebo bežné médiá na produkciu L-aminokyselín, ktoré sú vhodné pre baktérie produkujúce L-aminokyseliny.
Ako hlavné zdroje uhlíka sa používajú známym spôsobom cukry, ako je glukóza, sacharóza, fruktóza, maltóza, melasy, ale aj škrob a hydrolyzáty škrobu, celulóza a scukornená celulóza, mastné kyseliny, ako je kyselina octová, kyselina propiónová, kyselina palmitová, kyselina stearová, kyselina linolová; organické kyseliny, ako je kyselina pyrohroznová, kyselina citrónová, kyselina jantárová, kyselina fumarová, kyselina jablčná; alkoholy, ako je etanol, butanol; jednotlivé zložky alebo zmesi uvedených zlúčenín. Dodatočne sa môžu používať prekurzory z biosyntézy zvolených L-aminokyselín a tieto samotné.
Ako zdroje fosforu slúžia všeobecne kyselina fosforečná, dihydrogenfosforečnan draselný alebo hydrogenfosforečnan sodný alebo príslušné soli obsahujúce sodík.
Ako zdroje dusíka sa používajú, ako je všeobecne známe, amónne soli, ako je síran amónny, chlorid amónny, dusičnan amónny, octan amónny, močovina, kvapalný amoniak alebo amoniaková voda. Ako komplexné organické zdroje dusíka sa používajú casaminokyseliny, máčacia voda, hydrolyzát sójovej múky, kvasnicový extrakt, hydrolyzáty biomasy, ako aj proteínové hydrolyzáty.
Ako anorganické soli sa môžu používať fosforečnany, horečnaté soli, vápenaté soli, draselné soli, sodné soli, soli železa, soli mangánu, zinočnaté soli, soli medi a iných stopových prvkov, ak je to potrebné. Ďalej sa môžu používať, ak je to potrebné, vitamíny, ako je biotín, tiamín atď.
Podmienky kutivácie podía predloženého vynálezu sú také isté ako pri známych fermentáciách aminokyselín. Zatial čo zloženia fermentačných roztokov sa menia v závislosti od Laminokyseliny alebo použitého kmeňa, kultivačná teplota je 25 až 50 °C, najmä 30 až 45 °C. Čo sa týka hodnoty pH, dobré výsledky sa dosahujú, ak hodnota pH zostáva v neutrálnej oblasti. Pri použití proteínového hydrolyzátu ako komplexného zdroja dusíka sa výhodne prihliada pri stanovení dodatočne použitého prolínu na obsah prolínu poprípade v ňom obsiahnutého. Množstvo prolínu, ktoré pochádza z hydrolyzátu, je obmedzené prirodzeným zložením týchto produktov, takže prídavok ďalších množstiev prolínu v rámci spôsobu podľa vynálezu sa ukazuje ako prospešný.
Predložený vynález sa v nasledovnom texte bližšie vysvetľuje na základe príkladov uskutočnenia. Na tento účel sa uskutočnili pokusy s kmeňmi produkujúcimi aminokyseliny, v ktorých sa demonštruje prevaha nárokovaného spôsobu:
a) kmeň Corynebacterium glutamicum DSM5715, (EP-B- 0435 132) produkujúci L-lyzín a
b) kmeň Brevibacterium flavum DSM5399 (EP-B- 0385 940) produkujúci L-treonín a L-izoleucín.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Fermentačná výroba L-lyzínu
Kultivačné médium, ktoré obsahuje 2,5 g/1 NaCl, 10 g/1 peptónu a 10 g/1 kvasnicového extraktu, sa nastavilo na pH
7,4 pomocou hydroxidu sodného a po tepelnej sterilizácii sa zmiešalo so 40 ml 50o roztoku glukózy na liter. Diely média s objemom 47 ml sa inokulovali sterom očiek z agarovej platne inkubovanéj 48 hodín s mozgovo-srdcovým agarom ako živnou pôdou s Corynebacterium glutamicum DSM5715 a pretrepávali 20 hodín pri 33 °C a pri 150 ot./min v inkubátore RC-l-TK od firmy Infors AG (Bottmingen, Švajčiarsko). Potom sa bunky premyli sterilným fyziologickým roztokom chloridu sodného.
Separácia buniek sa uskutočňovala 20 min pri 4000 ot./min v centrifúge Beckmann J 6B.
Na hlavnú kultiváciu v bankách na pretrepávanie sa odvážilo v kadičke s objemom 1 1 40 g (NHJ_SO4, 0,5 g KH;PO4,
0,5 g KjHPO4, 0,25 g MgSO4.7HjO a 0,3 g leucinu a pridalo sa 750 ml destilovanej vody. Okrem toho sa pridal 1 ml roztoku soli stopových prvkov. Roztok soli stopových prvkov obsahoval 1,0 g FeSO4.7H_O, 1,0 g ΜηδΟ·.Η.Ο, 0,1 g ZnSO,. 7H.O, 0,02 g CuSO4 a 0, 002 g NiCl_.6HO, ktorý sa kvôli lepšej rozpustnosti soli mierne okyslil niekoľkými kvapkami HC1, sa rozpustil v 100 ml destilovanej vody. Dodatočne sa pridal 1 ml roztoku biotinu obsahujúceho 0,02 g biotinu na 100 ml destilovanej vody. Potom sa pridal NaCl v koncentrácii 5 g/1.
Toto kultivačné médium sa rozdelilo na diely s objemom 45 ml do Erlenmeyerových baniek s objemom 500 ml a nastavilo na rozdielne koncentrácie prolinu od 0,1 do 10 g/1. Po tepelnej sterilizácii v autokláve pri 121 °C počas 20 minút sa do každej banky pridalo 12 ml oddelene sterilizovaného 50, roztoku glukózy a 1,2 g sterilizovaného CaCCl·. Nato sa naočkova li bunkami kultivačného média premytými za sterilných podmienok. Optická hustota (meracia vlnová dĺžka: 535 nm) premytých buniek bola 18,5; 7,7 ml tejto suspenzie sa použilo na naočkovanie 57 ml kultivačného média.
Kultivácia sa uskutočňovala 72 hodin pri 33 °C a 150 ot./min v inkubátore RC-l-TK od firmy Infors AC (Bottmingen, Švajčiarsko). V nadväznosti na to sa v kultivačnej suspenzii stanovila optická hustota (OH) (fotometer LP2W od firmy Dr. Lange; Berlín, Nemecko) a koncentrácia vytvorenej L-aminokyseliny. Aminokyseliny sa stanovili pomocou analyzátora aminokyselín od firmy Eppendorf-BioTronik (Hamburg, Nemecko) ionexovou chromatografiou a dodatočnou reakciou na kolóne pomocou ninhydrínovej detekcie. V tabulke 1 je znázornený výsledok pokusu.
TABUĽKA 1
Prolín [g/1] ...........o .....
0, 5
OH 535 nm '“~24'T6............
30, 5
Lyzín [g/1] .............23,6
29, 4
Príklad 2
Fermentačná výroba L-treonínu
Kultivačné médium, ktoré obsahovalo 100 g/1 sacharózy, g/1 (NH4);SO4, 100 ml/1 hydrolyzátu sójovej múky, 0,5 g/1 K;HPO4, 0,5 g/1 KH:PO4, 0,25 g/1 MgSO4.7H_O, 5,0 g/1 NaCl a 1 ml roztoku solí stopových prvkov, sa nastavilo na pH 7,0 a autoklávovalo. Roztok solí stopových prvkov obsahoval 1,0 g FeSO4.7H_O, 1,0 g MnSO4.HO, 0,1 g ZnSO4.7H_O, 0,02 g CuSO4,
0, 002 g NiCl;.6H:O, ktorý sa doplnil na 100 ml demineralizovanou vodou a niekoľkými kvapkami IN roztoku HCl.
Ku kultivačnému médiu sa pridal 1 ml sterilné filtrovaného zásobného roztoku biotínu, poprípade tiamínu s koncentráciou 0,2 mg/1. Spoločne sa sterilizovalo 10,0 g CaCO., v pretrepávaných bankách. Koncentrácia prolínu v kultivačnom médiu, ktorý vznikol zo vsádzky hydrolyzátu sójovej múky, bola 0,34 g/1. Uvedená koncentrácia prolínu sterilné filtrovaného zo zásobného roztoku sa pridala do média.
Agarová platňa s mozgovo-srdcovým agarom ako živnou pôdou, inkubovaná 72 hodín s DSM5399, sa premyla 10 ml sterilného fyziologického roztoku NaCl. Erlenmeyerove banky na pretrepávanie s objemom 100 ml sa naplnili 10 ml kultivačného média a inokulovali 100 μΐ premytej suspenzie buniek. Kultivácia sa uskutočňovala 72 hodín pri 30 °C a 300 ot./min. Nato sa merali optické hustoty pri meracej vlnovej dĺžke 660 nm a koncentrácia treonínu, ako sa uvádza v príklade 1. V tabuľke 2 je znázornený výsledok pokusu.
TABUĽKA 2
Prolín [g/1] | OH 660 nm | Treonín [g/1] |
0, 34 | 51,2 | 0, 63 |
0, 66 | 52, 6 | 1,29 |
Príklad 3
Fermentačná výroba L-izoleucínu
Kultivačné médium, ktoré obsahuje 100 g/1 sacharózy, 12 g/1 (NHJ.SO4, 0,5 g/1 K2HPO4, 0,5 g/1 KH2PO4, 0,25 g/1 MgSO4.7H2O, 5,0 g/1 NaCl a 1 ml roztoku solí stopových prvkov, sa nastavilo na pH 7,0 a podrobilo spracovaniu v autokláve. Roztok solí stopových prvkov, ktorý obsahoval 1,0 g FeSO4.7H2O, 1,0 g MnSO4.H2O, 0,1 g ZnSO4.7H2O, 0,02 g CuSO4 a 0, 002 g NiClj.6H20, sa doplnil na 100 ml demineralizovanou vodou a niekoľkmý kvapkami IN roztoku HC1.
Ku kultivačnému médiu sa pridal vždy 1 ml sterilné filtrovaného zásobného roztoku biotínu, poprípade tiamínu s koncentráciou 0,2 mg/1. Spoločne sa sterilizovalo 10,0 g CaCO< v pretrepávaných bankách. Zo zásobného roztoku prolínu sa pridávala príslušná koncentrácia sterilné filtrovaného prolínu do kultivačného média.
I
Agarová platňa s mozgovo-srdcovým agarom ako živnou pôdou, inkubovaná 72 hodín s DSM5399, sa premyla 10 ml sterilného fyziologického roztoku NaCl. Erlenmeyerove banky na pretrepávanie s objemom 100 ml sa naplnili 10 ml kultivačného média a inokulovali 100 μΐ premytej suspenzie buniek. Kultivácia sa uskutočňovala 72 hodín pri 30 °C a 300 ot./min. Nato sa merali optické hustoty pri meracej vlnovej dĺžke 660 nm a koncentrácia izoleucínu, ako sa uvádza v príklade 1. V tabuľke 3 je znázornený výsledok pokusu.
Claims (7)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Spôsob fermentačnej výroby L-aminokyselín kultiváciou koryneformných mikroorganizmov produkujúcich a vylučujúcich tieto aminokyseliny, vyznačujúci sa tým, žéV^k fermentačnému roztoku obsahujúcemu známe zdroje uhlíka a dusíka pridáva L-prolín, prednostne na začiatku fermentácie.
- 2. Spôsob podlá nároku 1, vyznačujúci sa tým, že L-prolín sa pridáva v množstve 0,01 až 10 g/1 vzhľadom na fermentačný roztok.
- 3. Spôsob podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že L-prolín sa pridáva v množstve 0,1 až 2,5 g/1 vzhľadom na fermentačný roztok.
- 4. Spôsob podľa nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa t ý m , že fermentácia sa uskutočňuje v minimálnom médiu a/alebo v definovanom médiu.
- 5. Spôsob podľa nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa t ý m , že fermentácia sa uskutočňuje v médiu obsahujúcom hydrolyzát.
- 6. Spôsob podľa nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa t ý m , že sa vyrába L-lyzín, L-izoleucín, L-treonín alebo L-valín.
- 7. Spôsob podľa nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa t ý m , že sa používajú mikroorganizmy rodu Corynebacterium.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19849625A DE19849625A1 (de) | 1998-10-28 | 1998-10-28 | Verfahren zur fermentativen Herstellung von L-Aminosäuren |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK147799A3 true SK147799A3 (en) | 2000-11-07 |
Family
ID=7885876
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK1477-99A SK147799A3 (en) | 1998-10-28 | 1999-10-27 | Process for the fermentative production of l-amino acids |
Country Status (13)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US20010049128A1 (sk) |
EP (1) | EP0997532A3 (sk) |
JP (1) | JP2000125893A (sk) |
KR (1) | KR20000029349A (sk) |
CN (1) | CN1257930A (sk) |
AU (1) | AU5706899A (sk) |
BR (1) | BR9904948A (sk) |
CA (1) | CA2287532A1 (sk) |
DE (1) | DE19849625A1 (sk) |
HU (1) | HUP9903899A2 (sk) |
ID (1) | ID24138A (sk) |
SK (1) | SK147799A3 (sk) |
ZA (1) | ZA996751B (sk) |
Families Citing this family (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE10046934A1 (de) * | 2000-09-21 | 2002-04-18 | Consortium Elektrochem Ind | Verfahren zur fermentativen Herstellung von nicht-proteinogenen L-Aminosäuren |
KR100442768B1 (ko) * | 2001-05-21 | 2004-08-04 | 주식회사 한국표지화합물연구소 | 방사성동위원소 표지화합물로서 l-발린의 제조방법 |
CN101235401B (zh) * | 2007-02-02 | 2011-06-08 | 上海祥韦思化学品有限公司 | 发酵制备l-氨基酸的方法 |
CN117603895A (zh) * | 2018-12-26 | 2024-02-27 | 大象株式会社 | 生产l氨基酸的大肠杆菌突变株或谷氨酸棒状杆菌突变株及利用其的l氨基酸的生产方法 |
CN109609564A (zh) * | 2018-12-30 | 2019-04-12 | 新疆阜丰生物科技有限公司 | 一种提高l-亮氨酸发酵产量的方法 |
GB2586882B (en) * | 2019-09-09 | 2024-07-24 | Dansand As | Joint Sand Composition |
Family Cites Families (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JPS5151584A (en) * | 1974-10-26 | 1976-05-07 | Ajinomoto Kk | Eruurijinno seizoho |
KR0149721B1 (ko) * | 1994-06-29 | 1998-10-15 | 김정덕 | 이방성 도전 접착제를 사용한 집적회로 실장 방법 |
-
1998
- 1998-10-28 DE DE19849625A patent/DE19849625A1/de not_active Withdrawn
-
1999
- 1999-10-20 EP EP99120741A patent/EP0997532A3/de not_active Withdrawn
- 1999-10-25 ID IDP990978D patent/ID24138A/id unknown
- 1999-10-26 JP JP11303952A patent/JP2000125893A/ja active Pending
- 1999-10-27 CA CA002287532A patent/CA2287532A1/en not_active Abandoned
- 1999-10-27 HU HU9903899A patent/HUP9903899A2/hu unknown
- 1999-10-27 AU AU57068/99A patent/AU5706899A/en not_active Abandoned
- 1999-10-27 SK SK1477-99A patent/SK147799A3/sk unknown
- 1999-10-27 US US09/428,048 patent/US20010049128A1/en not_active Abandoned
- 1999-10-27 KR KR1019990046815A patent/KR20000029349A/ko not_active Application Discontinuation
- 1999-10-27 ZA ZA9906751A patent/ZA996751B/xx unknown
- 1999-10-27 BR BR9904948-1A patent/BR9904948A/pt not_active Application Discontinuation
- 1999-10-28 CN CN99122093A patent/CN1257930A/zh active Pending
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CA2287532A1 (en) | 2000-04-28 |
HUP9903899A2 (hu) | 2003-02-28 |
DE19849625A1 (de) | 2000-05-04 |
JP2000125893A (ja) | 2000-05-09 |
US20010049128A1 (en) | 2001-12-06 |
KR20000029349A (ko) | 2000-05-25 |
HU9903899D0 (en) | 1999-12-28 |
AU5706899A (en) | 2000-05-04 |
ZA996751B (en) | 2000-05-15 |
ID24138A (id) | 2000-07-06 |
BR9904948A (pt) | 2000-12-12 |
CN1257930A (zh) | 2000-06-28 |
EP0997532A3 (de) | 2002-10-02 |
EP0997532A2 (de) | 2000-05-03 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP0530803B1 (en) | Process for producing L-threonine | |
US5474918A (en) | Process for the production of L-threonine and L-isoleucine by fermentation of Escherichia coli | |
KR960016135B1 (ko) | L-이소로이신(l-isoleucine)의 제조법 | |
DE69011880T2 (de) | Verfahren zur Herstellung von L-Aminosäuren durch Fermentation. | |
SK147799A3 (en) | Process for the fermentative production of l-amino acids | |
JP3131311B2 (ja) | 発酵法によるl−イソロイシンの製造法 | |
JP3006929B2 (ja) | 発酵法によるl−バリンの製造法 | |
HU202590B (en) | Process for producing l-treonine | |
JP2971089B2 (ja) | 発酵法によるl―スレオニンの製造法 | |
US5077207A (en) | Process for the production of L-threonine by fermentation | |
CA1192157A (en) | Fermentative preparation of l-leucine | |
US5034319A (en) | Process for producing L-arginine | |
KR920005749B1 (ko) | 신균주 코리네박테리움 글루타미쿰 mwex-46 및 이를 이용한 l-아르기닌의 제조방법 | |
HU215184B (hu) | Eljárás L-lizin és L-lizint termelő Brevibacterium és Corynebacterium nemzetségbeli muntáns törzsek előállítására | |
HU215248B (hu) | Eljárás L-lizin előállítására | |
JPH09271382A (ja) | エクトインを用いるl−アミノ酸の発酵法による製造方法 | |
JPS6236679B2 (sk) | ||
MXPA99009870A (en) | Process for the fermentative production of l-amino acids | |
Louw | Studies on the improvement of lysine production in the genera Brevibacterium and Corynebacterium | |
JPH0313874B2 (sk) | ||
JPH03198786A (ja) | 発酵法によるl―スレオニンの製造法 | |
JPH0313873B2 (sk) | ||
JPS61260891A (ja) | 発酵法によるl−スレオニンの製造方法 | |
JPS62171692A (ja) | 発酵法によるl−スレオニンの製造方法 | |
JPS63185392A (ja) | 発酵法によるl−スレオニンの製造法 |