SK126999A3 - Device for producing torque - Google Patents

Device for producing torque Download PDF

Info

Publication number
SK126999A3
SK126999A3 SK1269-99A SK126999A SK126999A3 SK 126999 A3 SK126999 A3 SK 126999A3 SK 126999 A SK126999 A SK 126999A SK 126999 A3 SK126999 A3 SK 126999A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
piston
bodies
cylinder
volume
movement
Prior art date
Application number
SK1269-99A
Other languages
English (en)
Inventor
Gerhard Thien
Original Assignee
Gerhard Thien
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gerhard Thien filed Critical Gerhard Thien
Publication of SK126999A3 publication Critical patent/SK126999A3/sk

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F03MACHINES OR ENGINES FOR LIQUIDS; WIND, SPRING, OR WEIGHT MOTORS; PRODUCING MECHANICAL POWER OR A REACTIVE PROPULSIVE THRUST, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • F03BMACHINES OR ENGINES FOR LIQUIDS
    • F03B17/00Other machines or engines
    • F03B17/02Other machines or engines using hydrostatic thrust
    • F03B17/04Alleged perpetua mobilia
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F05INDEXING SCHEMES RELATING TO ENGINES OR PUMPS IN VARIOUS SUBCLASSES OF CLASSES F01-F04
    • F05BINDEXING SCHEME RELATING TO WIND, SPRING, WEIGHT, INERTIA OR LIKE MOTORS, TO MACHINES OR ENGINES FOR LIQUIDS COVERED BY SUBCLASSES F03B, F03D AND F03G
    • F05B2260/00Function
    • F05B2260/50Kinematic linkage, i.e. transmission of position
    • F05B2260/505Kinematic linkage, i.e. transmission of position using chains and sprockets; using toothed belts
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E10/00Energy generation through renewable energy sources
    • Y02E10/20Hydro energy

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Other Liquid Machine Or Engine Such As Wave Power Use (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)
  • Manufacture Of Motors, Generators (AREA)
  • Steering Control In Accordance With Driving Conditions (AREA)
  • High-Pressure Fuel Injection Pump Control (AREA)
  • Power Steering Mechanism (AREA)
  • Hydraulic Motors (AREA)
  • Actuator (AREA)
  • Shafts, Cranks, Connecting Bars, And Related Bearings (AREA)
  • Press Drives And Press Lines (AREA)

Description

Zariadenie na vyvíjanie krútiaceho momentu
Oblasť techniky
Vynález sa týka zariadenia na vyvíjanie krútiaceho momentu.
Doterajší stav techniky
Takéto zariadenia sú v doterajšom známom stave techniky uplatnitelné mnohými spôsobmi, a to najmä ako pohony v strojárstve a podobne.
I
Podstata vynálezu
Úlohou predmetu tohto vynálezu je vyvinúť ďalšie zariadenie hore uvedeného typu, ktoré využíva najmä vztlakové sily na vyvíjanie krútiaceho momentu.
Tento ciel bol dosiahnutý vyvinutím zariadenia podlá prvého patentového nároku.
Podlá tohto vynálezu sú aspoň dve telesá spolu vzájomne spojené takým spôsobom, že môžu vykonávať otáčavý pohyb, pri ktorom sa jedno teleso pohybuje v smere gravitačnej sily a druhé teleso sa pohybuje v smere opačnom, pričom každé teleso, keď mení smer svojho pohybu, mení svoj objem tak, že objem telesa alebo telies, pohybujúcich sa v smere gravitačnej sily, je menší, ako objem telies, pohybujúcich sa v opačnom smere.
I t
Spôsob, ktorým sa objem každého telesa mení potom spočíva v tom, že sa zvyšuje pri pohybe smerom dole, čo je inými slovami v pgdstate pohyb v-smere* gravitačnej sily, a mení sa na pohyb smerom hore, čo je inými slovami pohyb proti pôsobeniu gravitačnej sily, pričom sa zmenšuje okamžite potom, keď sa pohyb telesa opäť mení na pohyb smerom dole.
Toto striedavé zväčšovanie a zmenšovanie objemu telies pri zmene smeru pohybu zaisťuje, že telesá, ktoré sa pohybujú smerom hore v akomkoľvek danom čase vykazujú v dôsledku svojho väčšieho objemu vyšší vztlak, ako telesá, ktoré sa pohybujú smerom dole. Je tak vyvíjaný otáčavý pohyb týchto telies.
Je zvlášť výhodné, pokiaľ sú dve telesá, ktoré sú spolu vzájomne spojené, skonštruované tak, že 'bez ohľadu na striedavé zmeny objemu jednotlivých telies je celkový objem všetkých telies v podstate konštantný.
Aj keď zariadenie podľa tohto vynálezu môže v princípe rovnako pracovať s nerovnakým počtom telies, je tu s výhodou urobené opatrenie, že sú telesá umiestnené v dvojiciach vzájomne proti sebe na opačnej strane voči otáčavému pohybu. Týmto súmerným umiestnením telies vo dvojiciach je s výhodou zaručené rovnomerné vyvíjanie krútiaceho momentu.
Zariadenie podľa tohto vynálezu môže pracovať v akejkoľvek tekutine, ktorá v dôsledku praktických zmien objemnov telies prináša dostatočne veľké zvýšenie vztlaku na prekonanie aspoň trecích síl, pôsobiacich v zariadení. Aj tak je ale urobené také opatrenie, aby boli telesá í
ponorené v kvapaline v priebehu aspoň časti ich otáčavého pohybu. V dôsledku aspoň čiastočného, ale s výhodou úplného umiestnenia predmetného zariadenia v* kvapaline, najmä vo vode, môže byť dosiahnuté pomerne velké zvýšenie vztlaku dokonca aj s pomerne malou zmenou objemu. Napríklad zvýšenie objemu jednotlivých telies v každom prípade o 1 dm3 (1 liter) prináša zvýšenie vztlaku s velkosťou 9,81 N (1 kp).
Najmä je zvlášť výhodné, pokial sú jednotlivé telesá vzájomne na seba napojené prostredníctvom ťažného člena, ktorý sa pohybuje kruhovým spôsobom cez aspoň jedno vychylovacie zariadenie, pričom je toto vychylovacie zariadenie vybavené aspoň jedným vychylovacím kolesom, ktoré je umiestnené na hriadeli, z ktorého môže byť odoberaný krútiaci moment.
I
Za účelom využívania pokial možno čo najväčšieho rozdielu vztlakov na vyvíjanie krútiaceho momentu je urobené také opatrenie na každej súprave dvoch telies, že každá táto súprava dvoch telies, ktoré sú k sebe vzájomne pridelené ako dvojice, a s výhodou potom všetky telesá, majú rovnaké rozmery. Týmto spôsobom môže byť predmetné zariadenie udržiavané celkom v rovnováhe z hladiska hmotnostných síl, ktoré na neho pôsobia.
Pri zvlášť výhodnom uskutočnení predmetu tohto vynálezu je každé teleso zhotovené ako jednotka piesta a valca, pričom je piest pohyblivý do svojej vytiahnutej alebo zatiahnutej polohy prostredníctvom na neho pôsobiacej hmotnosti ako funkcie smerovej orientácie jednotky piesta a valca voči gravitačnej sile.
I í
Aby bolo pre toto umiestnenie možné zaistiť, že na premiestnenie piesta, najmä k jeho vyťahovaciemu pohybu dôjde '*výhradne na základe’.na neho pôsobiacej hmotnosti, musí dĺžka lk piesta vyhovovať nasledujúcej rovnici:
lk > h . (pf/pk) kde h - je maximálna hĺbka ponorenia telesa do kvapaliny, pf - je hustota kvapaliny, a pk - je hustota materiálu piesta.
Zvlášť je výhodné, pokiaí sú jednotlivé jednotky piestov a valcov umiestnené tak, že každá jednotka piesta a valca je v prípade zmeny smeru pohybu automaticky prenášaná z jej jednej polohy, v ktorej je piest vytiahnutý alebo zatiahnutý ,do jej druhej polohy, v ktorej je piest príslušne zatiahnutý alebo vytiahnutý.
V ďalšom uskutočnení predmetu tohto vynálezu sú komory valcov jednotlivých jednotiek piestov a valcov spolu vzájomne prepojené za účelom umožnenia výmeny tekutiny, pričom sú komory valcov vzájomne spolu prepojené kruhovým spôsobom, s výhodou prostredníctvom hadice.
Týmto spôsobom tekutinový systém v prepojených, ktorého môže byť zhotovený samostatný komorách valcov, vzájomne spolu účinok spočíva v tom, že tlak, vytváraný zatiahnutím piesta, ktorý mení svoj pohyb na pohyb smerom dole, môže byť odvádzaný prostredníctvom samostatného tekutinového systému do jednotky piesta a valca, ktorá mení svoj pohyb na pohyb smerom hore, pričom sa tento piest pohybuje von do svojej vytiahnutej polohy,
I takže tento prídavný tlak na piest pomáha jeho pohybu do vytiahnutej polohy za účelom zvýšenia objemu, pričom rovnako kompenzuje straty, Vznikajúce trením.
Tekutina, používaná v komorách valcov môže byt jednoducho vzduch alebo iný plyn. Je ale rovnako možné používať napríklad velmi lahký olej alebo podobné kvapaliny ako tekutiny, čo má tú výhodu, že tlak môže byt zvlášt dobre prenášaný.
Prehlad obrázkov na výkresoch
Vynález bude v ďalšom podrobnejšie vysvetlený na príklade jeho uskutočnenia, ktorého opis bude podaný s prihliadnutím na priložené výkresy,, kde:
I obr. 1 znázorňuje velmi zjednodušený schematický pohlad na zariadenie podlá tohto vynálezu, vybavené dvojicou telies na vyvíjanie vztlakového rozdielu;
obr. 2a pohlad v reze vytiahnutý;
znázorňuje na jednotku velmi zjednodušený schematický piesta a valca, pričom je piest obr. 2b znázorňuje pohlaď v reze na jednotku zatiahnutý; a velmi zjednodušený schematický piesta a valca, pričom je piest obr. 3 znázorňuje velmi zjednodušený schematický pohlaď na zariadenie podlá tohto vynálezu, vybavené väčším počtom telies na vyvíjanie vztlakového rozdielu, pričom sú tieto telesá umiestnené vo dvojiciach.
I
Na obrázkoch výkresov sú jednotlivé rovnaké súčasti, ktoré si vzájomne zodpovedajú, označené rovnakými vzťahovými značkami.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Ako je znázornené na vyobrazení podlá obr. 1, tak zariadenie podlá tohto vynálezu na vyvíjanie krútiaceho momentu obsahuje vychylovacie zariadenie 10 ťažného člena
11. ku ktorému sú pripevnené dve jednotky 12 piesta a valca ako dvojice telies na vyvíjanie vztlakového rozdielu.
obsahuje vychylovacie hriadeli 14, z ktorého
Vychylovacie zariadenie 10 koleso 13., ktoré je umiestnené, na môže byť odoberaný krútiaci moment, vyvíjaný zariadením podlá tohto vynálezu. Na hriadel 14 môže byť napríklad pripojený generátor na výrobu elektrickej energie.
Ako vychylovacie koleso je možné v závislosti na použitom ťažnom člene 11 využívať ozubené koleso alebo lanový bubon alebo podobné zariadenie. V náväznosti na to môže byť zodpovedajúcim spôsobom ťažný člen 11 urobený ako reťaz, lano, ozubený pás, ťažný pás alebo podobne.
Za účelom prenášania síl, pôsobiacich na jednotky 12 piestov a valcov, na ťažný člen 11, je každá jednotka 12 piesta a valca pridržiavaná na ťažnom člene 11 prostredníctvom pripevňovacích čapov 15 alebo podobných prostriedkov, umiestnených v určitej vzdialenosti v pozdĺžnom smere od ťažného člena 11.
V dôsledku tohto pripevnenia jednotiek 12 piestov a valcov na ťažný člen 11, to znamená v dôsledku . I prlpevňovacích ' prostriedkov, umiestnených v určitej vzdialenosti v pozdĺžnom smere na ťažnom člene 11 a tým v smere pohybu jednotiek 12 piestov a valcov, je dosiahnuté to, že si jednotky 12 piestov a valcov udržujú rovnaký smer a orientáciu voči príslušnému smeru pohybu v priebehu otáčavého pohybu, takže keď je smer pohybu zmenený vzhíadom na silu zemskej príťažlivosti, tak jednotky 12 piestov a valcov automaticky zmenia svoju polohu voči sile zemskej príťažlivosti.
Za účelom vzájomného spojenia komôr 16 valcov jednotiek 12 piestov a valcov tak, aby tieto súčasti boli spolu vzájomne prepojené, je tu umiestnená hadica 17 alebo podobný spojovací, člen vo forme tekutinového potrubia, 1 * · 1 pričom je táto hadica 17 pripevnená prostredníctvont zodpovedajúcich spojovacích členov 18 a prostredníctvom prípojok 19 k valcom 20 jednotiek 12 piestov a valcov, takže je táto hadica 17 v tekutinovom prepojení s príslušnými komorami 16 valcov.
Ako je podrobne znázornené na vyobrazeniach podía obr. 2a a podía obr. 2b, je piest 21 posuvne klzné umiestnený v každom valci 20 tak, že pokiaí je valec 20 umiestnený tak, ako je znázornené na obr. 2a, to je s jeho otvorenou stranou smerujúcou dole, potom sa piest 21 posunie smerom dole do svojej vytiahnutej alebo rozšírenej polohy v dôsledku jeho vlastnej tiaže, ktorá na neho pôsobí.
Aby bolo zabránené tomu, že by piest 21 mohol vypadnúť von z valca 20 v priebehu tohto svojho posunu, je valec 20 vybavený napríklad dovnútra smerujúcou prírubou 22 f žatiaΪ čo piest 21 je vybavený von smerujúcou prírubou
23. ktorá vzájomne, spolupracuje s uvedenou 1 dovnútra smerujúcou prírubou 22. Na prírube 22 sú umiestnené tesniace prostriedky, ktoré nie sú príliš podrobne na vyobrazeniach znázornené, a ktoré utesňujú komoru 16 valca plynotesným spôsobom tak, aby podstatne neprekážali premiestňovaciemu pohybu piesta 21, a to za tým účelom, aby bolo zaistené, že médium, obklopujúce jednotku 12 piesta a valca, nemohlo prenikat do komory 16 valca.
V ďalšom opise sa predpokladá, že celé zariadenie podlá tohto vynálezu je úplne ponorené do vody, a že komory 16 valca, ktoré sú prostredníctvom hadice 17 a tekutinový systém, sú naplnené být rovnako využité aj iné spolu vzájomne prepojené vytvárajú tak samostatný vzduchom.' Miesto vody môže médium, ktoré má nízku viskozitu a pokial možno čo najvyššiu hustotu. Pokial je použitá voda, ako je predpokladané v danom prípade, môže byt miesto vzduchu použitý čo možno najlahčí olej ako tekutina na naplnenie komory 16 valca.
Podstatným faktorom na výber prietokových médií pre zariadenie podlá tohto vynálezu je to, že hustota média, umiestneného v komorách 16 valcov, musí byt nižšia, a to s výhodou mnohonásobne nižšia, ako je hustota média, obklopujúceho jednotky 12 piestov a valcov.
Hustotový rozdiel medzi vzduchom a vodou je dostatočne velký na to, aby pri nasledujúcom vysvetľujúcom opise predmetu tohto vynálezu nemusela byt hmota vzduchu, obsiahnutého v komorách 16 valca, úplne braná do úvahy.
I k
Za účelom zistenia výslednej sily Fp, prenášanej prostredníctvom ťažného člena 11 na obvod vychyľovacieho kolesa 13 za účelom vyvíjania krútiacého momentu; musia * » , byť sily, pôsobiace na jednotky 12 piesta a valcov najprv posúdené samostatne.
Na jednotku 12 piesta a valca, znázornenú na lávej strane vyobrazenia podlá obr. 1, pôsobí okrem jej hmotnosti C»! ďalej aj vztlak EjJ5£i), vytváraný okolitou vodou, ktorý prináša výrazné zníženie hmotnosti G^. Veľkosť tohto vztlaku závisí známym spôsobom na veľkosti objemu Vj jednotky 12 piesta a valca, znázornenej na lávej strane vyobrazenia podlá obr. 1, a je možné ju vypočítať na základe nasledujúcej rovnice:
F^(Vi) = 9 · Pf · V j,
I 1 i kde g - predstavuje gravitačné zrýchlenie,
Pf - predstavuje hustotu média, obklopujúceho jednotky 12 piestov a valcov, čo je inými slovami voda.
Zodpovedajúcim spôsobom je potom jednotka 12 piesta a valca, znázornená na pravej strane vyobrazenia podlá obr. 1, podrobená nielen pôsobeniu hmotnosti Gr, ale aj pôsobeniu vztlaku FÄ(Vr), ktorý spĺňa nasledujúcu rovnicu:
FÄ(Vr) = g . pf . Vr kde
Vr - predstavuje objem jednotky 12 piesta a valca na pravej strane, inými slovami objem jednotky 12 piesta a valca vtedy, kedy je piest 21 zatiahnutý.
Ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že sily, prenášané od jednotky 12 piesta a valca na ľavej strane a na pravej
I strane na ťažný člen 11 pôsobia v opačných smeroch voči
I ťažnému členu 11, pričom vztlak v každom prípade pôsobí proti sile zemskej príťažlivosti, je možné pre výslednú silu FR získať nasledujúcu rovnicu:
fR “ fA(v1) * ρΑ<νΓ> + Gr G1
S využitím hore uvedených rovníc pre vztlakové sily je potom možné získať nasledujúcu rovnicu pre výslednú silu Fr:
Fr = g . Pf · (Vx - Vr) + (Gr - G^)
Pokiaľ sú potom, ako je to s výhodou v predmete tohto vynálezu, jednotky 12 piestov a valcov zhotovené rovnakým spôsobom, takže majú rovnako stejnú hmotnosť, potom sa tieto hmotnosti vzájomne rušia a pôsobiaca na vychyľovacie koleso 13 výsledná sila Er, za účelom vyvíjania krútiaceho momentu na objemovom rozdieli hriadeli 14, potom záleží len na a V = νχ - Vr medzi jednotkami 12 piestov a valcov. Objemový rozdiel a V zodpovedá v prípade valcového piesta 21 súčinu zdvihu lh piesta a prierezovej plochy piesta.
Pre výslednú silu FR je potom možné využiť nasledujúcu rovnicu:
fr - 9 · Pf · xh Ak
Aby bolo možné zaistiť, že piest 21 môže byť premiestnený do svojej vytiahnutej polohy proti sile, pôsobiacej na jeho volnú povrchovú plochu 21* . čo je hore pôsobiaca sila na vyobrazení podlá obr. 2a, ktorá je vyvíjaná v dôsledku tlaku vody, pôsobiaceho v každom prípade, je dĺžka lk piesta volená s výhodou tak, že vyhovuje nasledujúcej rovnici:
lk > h . (Pf/Pk) kde h - predstavuje maximálnu možnú hĺbku ponorenia jednotky 12 piesta a valca a tým aj piesta 21, inými slovami vzdialenosť medzi najnižšou polohou volnej povrchovej plochy 21' piesta 21 a vodnou hladinou, • .
pk - predstavuje hustotu materiálu piesta.
Teraz bude podrobnejšie opísaná funkcia zariadenia podlá tohto vynálezu, a to s odkazom na vyobrazenie podlá obr. 3, kde je znázornený príklad uskutočnenia predmetu tohto vynálezu, pričom je predmetné zariadenie vybavené štrnástimi jednotkami 12 piestov a valcov, ktoré sú v každom prípade umiestnené vzájomne vo dvojiciach. Okrem horného vychylovacieho zariadenia 10 je toto zariadenie vybavené aj spodným vychylovacím zariadením 13 s vychylovacím kolesom 33, ktoré je umiestnené na spodnom hriadeli 34.
Ako je možné vidieť na vyobrazení podlá obr. 3, má každá zo šiestich jednotiek 12 piestov a valcov, umiestnených na lávej strane, objem, ktorý je väčší o AV - vx - vr - lh . Ak
I ako je objem jednotiek 12 piestov a valcov, umiestnených na pravej strane, lebo sú v danom prípade piesty 21 vo , i svojej vytiahnutej' polohe.
V dôsledku toho sa výsledná sila FR, pôsobiaca na ťažný člen 11, pokial nebiereme do úvahy straty trením a ďalšie straty rovná:
Fr = 6 . g . pf . aV
Táto výsledná sila FR spôsobuje, že jednotky 12 piestov a valcov vykonávajú otáčavý pohyb, pri ktorom je potom piest 21 každej jednotky 12.2a piesta a valca, ktorá prechádza z hore smerujúceho pohybu na lávej strane na dole smerujúci pohyb na pravej strane, samostatne zatlačovaný v dôsledku na neho pôsohiacej.hmotnosti do valca 20 za účelom zníženia velkosti objemu.
Súčasne potom jednotka 12.2b piesta a valca v oblasti spodného vychylovacieho zariadenia 30 prechádza z dole smerujúceho pohybu na pravej strane na hore smerujúci pohyb na lávej strane, pričom sa piest 21 pohybuje smerom von z valca 20 za účelom zväčšenia objemu v dôsledku na neho pôsobiacej hmotnosti proti tlaku vody, panujúcemu v tejto oblasti.
Pretože každá sústava dvoch jednotiek 12 piestov a valcov je vzájomne k sebe pridelená ako dvojica, takže sú umiestnené vzájomne proti sebe voči otáčavému pohybu, ako napríklad horná jednotka 12.la piesta a valca a spodná jednotka 12.1b piesta a valca, alebo jednotky 12.2a a 12.2b piestov a valcov, pričom na zatlačovanie piesta 21 dochádza v každom prípade, inými slovami v dôsledku zmeny z polohy jednotky 12.1a piesta a valca do polohy jednotky a
12.2a piesta a valca, zatiaľ čo pri zodpovedajúcej zmene z polohy jednotky 12.1b piesta a valca do polohy jednotky 12.2b piesta a valca sa piest pohybuje smerom von.
I . 1
V dôsledku stlačóvania objemu vzduchu v komore 16 valca jednotky 12.2a piesta a valca, čo spôsobuje zvýšenie tlaku vzduchu v samostatnom systéme, je pomáhané vysúvaniu piesta 21 v zodpovedajúcej opačnej jednotke 12.2b piesta a valca.
Za predpokladu, že ako materiál piesta na jednotku 12 piesta a valca je napríklad použitá oceí, ktorá má hustotu
7,87 kg/dm3, pričom je zariadenie umiestnené svojim najnižším bodom zhruba 2 m hlboko vo vode, je nutná dĺžka ljc piestov s veíkosťou zhruba 25 cm.
Pokiaí je zodpovedajúcim spôsobom použitý piest,
I 1 ’ .
ktorý má priemer š veľkosťou napríklad -22 cm a potrebnú, dĺžku s veľkosťou 25 cm, pričom je schopný vykonávať zdvih piesta s veľkosťou 20 cm, je dosahovaná objemová zmena a V s veľkosťou zhruba 4 dm3, čoho dôsledkom je vztlak s veľkosťou zhruba 40 N (čo zodpovedá štyrom kilogramom stlačenej vody).
Zo šiestimi takýmito jednotkami piestov a valcov je potom možné dosiahnuť výslednú silu FR s veľkosťou 235 N, ktorá v závislosti na priemere vychyíovacieho kolesa 13 vyvíja na hriadeli 14 zodpovedajúci krútiaci moment, ktorý môže byť využívaný na pohon generátora na výrobu elektrickej energie.
Vhodnou voíbou materiálov a príslušných rozmerov jednotlivých súčastí zariadenia podía tohto vynálezu je možné jednoduchým spôsobom získavať krútiace momenty vo veími širokom rozmedzí.

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zariadenie na vyvíjanie krútiaceho momentu /Vyznačujúce sa tým, že je vybavené aspoň dvoma telesami (12), ktoré sú spolu vzájomne spojené takým spôsobom, že môžu vykonávať otáčavý pohyb, pri ktorom sa jedno teleso (12) pohybuje v smere gravitačnej sily a druhé teleso (12) sa pohybuje v opačnom smere, pričom každé teleso (12), keď mení smer svojho pohybu, mení svoj objem tak, že objem telesa alebo telies (12), pohybujúcich sa v smere gravitačnej sily, je menší, ako objem telies (12), pohybujúcich sa v opačnom smere.
  2. 2. Zariadenie podlá nároku 1, vyznačujúce sa tým, že dve telesá (12) vzájomne spojené k sebe sú skonštruované tak, že bez ohladu na striedavé zmeny objemu jednotlivých telies (12) je celkový objem všetkých telies (12) v podstate konštantný.
  3. 3. Zariadenie podlá nároku 1 alebo 2 , vyznačujúce sa tým, že telesá (12) sú umiestnené vo dvojiciach vzájomne na opačných stranách voči otáčavému pohybu.
  4. 4. Zariadenie podlá jedného z nárokov 1, 2 alebo 3 , vyznačujúce sa tým, že telesá (12) sú ponorené do kvapaliny aspoň počas časti ich otáčavého pohybu.
  5. 5. Zariadenie podlá jedného z predchádzajúcich nárokov , vyznačujúce sa tým, že jednotlivé telesá (12) sú vzájomne k sebe spojené prostredníctvom ťažného člena (11), ktorý sa pohybuje kruhovým spôsobom cez aspoň jedno vychylovacie zariadenie (10).
  6. 6. Zariadenie podlá nároku 5 , vyznačujúce sa tým, že vychylovacie zariadenie (10) je vybavené v
    aspoň jedným vychylovacím kolesom (13), ktoré je t umiestnené na hriadeli (14), z ktorého môže byt krútiaci moment odoberaný.
  7. 7. Zariadenie podlá jedného z predchádzajúcich nárokov , vyznačujúce sa tým, že každá súprava dvoch telies (12), ktoré sú k sebe vzájomne prirobené ako dvojice, a s výhodou všetky telesá (12), majú rovnaké rozmery.
  8. 8. Zariadenie podlá jedného z predchádzajúcich nárokov ', vyznačujúce sa tým, že každé teleso je zhotovené ako jednotka (12) piesta a valca, pričom je piest (21) pohyblivý do svojej vytiahnutej alebo zatiahnutej polohy prostredníctvom na neho pôsobiacej hmotnosti ako funkcie smerovej orientácie jednotky (12) piesta a valca voči gravitačnej sile.
  9. 9. Zariadenie podlá nároku 8, vyznačujúce sa tým, že dĺžka (1^) piesta vyhovuje nasledujúcej * rovnici:
    lk > h . (Pf/Pfc) kde h - je maximálna hĺbka ponorenia telesa (12) do kvapaliny,
    Pf - je hustota kvapaliny, a p^ - je hustota materiálu piesta.
  10. 10. Zariadenie podlá nároku 8 alebo 9 , vyznačujúce sa tým, že každá jednotka (12) piesta a valca je v prípade zmeny smeru pohybu automaticky prenášaná z jej jednej polohy, v ktorej je piest (21) vytiahnutý alebo zatiahnutý, do jej druhej polohy, v ktorej je piest (21) príslušne zatiahnutý alebo vytiahnutý.
  11. 11. Zariadenie podlá nároku 8 alebo 10 , vyznačujúce sa tým, že komory (16) valcov jednotlivých jednotiek (12) piestov a valcov sú spolu vzájomne prepojené za účelom umožnenia výmeny tekutiny.
  12. 12. Zariadenie podlá nároku 11, vyznačuj úce sa tým, že komory (16) valcov sú spolu vzájomne prepojené kruhovým spôsobom, s výhodou prostredníctvom hadice (17).
SK1269-99A 1998-01-20 1999-01-20 Device for producing torque SK126999A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP98100893A EP0930433A1 (de) 1998-01-20 1998-01-20 Auftriebsmotor
PCT/EP1999/000367 WO1999036694A1 (de) 1998-01-20 1999-01-20 Auftriebsmotor

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK126999A3 true SK126999A3 (en) 2000-05-16

Family

ID=8231286

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1269-99A SK126999A3 (en) 1998-01-20 1999-01-20 Device for producing torque

Country Status (22)

Country Link
US (2) US20020067989A1 (sk)
EP (1) EP0930433A1 (sk)
JP (1) JP2001516424A (sk)
KR (1) KR20010005509A (sk)
CN (1) CN1107801C (sk)
AU (1) AU2620299A (sk)
BR (1) BR9904822A (sk)
CA (1) CA2284201A1 (sk)
DE (1) DE29812463U1 (sk)
EA (1) EA001255B1 (sk)
EE (1) EE9900417A (sk)
HK (1) HK1027148A1 (sk)
HU (1) HUP0003170A3 (sk)
LT (1) LT4672B (sk)
LV (1) LV12445A (sk)
NO (1) NO994559L (sk)
PL (1) PL335760A1 (sk)
SI (1) SI20651A (sk)
SK (1) SK126999A3 (sk)
TR (1) TR199902289T1 (sk)
UA (1) UA54496C2 (sk)
WO (1) WO1999036694A1 (sk)

Families Citing this family (29)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7650015B2 (en) 1997-07-22 2010-01-19 Image Processing Technologies. LLC Image processing method
EP1234977A1 (de) 2001-02-14 2002-08-28 Gerhard Thien Vorrichtung, insbesondere zur Erzeugung eines Drehmoments
FR2833315A1 (fr) * 2001-12-06 2003-06-13 Jean Croizer Centrale hydraulique de production d'energie utilisant la poussee d'archimede
AU2002354148A1 (en) * 2002-12-13 2004-07-09 Jian-Hua Huang A buoyancy power machine
WO2004067952A1 (en) * 2003-01-28 2004-08-12 Trevor Lyn Whatford A rotary device
WO2005003551A1 (fr) * 2003-07-04 2005-01-13 Ying Wang Procede pour generer une force rotative, machine rotative et systeme de puissance
GB2430471A (en) * 2005-09-26 2007-03-28 Blaise Coonan Variable volume buoyancy engine
WO2008148900A1 (es) * 2007-06-04 2008-12-11 Crespi Crespi Jose Fuerza de líquidos
GR1006133B (el) * 2007-11-09 2008-11-03 Νικολαος Παναγιωτη Μπουκουρης Μηχανη παραγωγης εργου
GB2456798A (en) * 2008-01-23 2009-07-29 Misikir Dawit Sisahun Power generation apparatus using buoyancy of inflatable bags
US9267489B2 (en) 2008-08-04 2016-02-23 Seong Woong Kim Engine for conversion of thermal energy to kinetic energy
CN102371861A (zh) * 2010-08-25 2012-03-14 财团法人工业技术研究院 推进装置及其控制方法
DE102011013038A1 (de) * 2011-03-04 2012-09-06 Majid Rahmanifar Motor und Verfahren zum Betreiben eines Motors
JP2013113293A (ja) * 2011-11-28 2013-06-10 Shinji Hashiguchi 浮力エネルギーを利用した発電装置。
WO2014028743A1 (en) * 2012-08-17 2014-02-20 Seong Woong Kim Engine for energy conversion
JP2014077429A (ja) * 2012-10-10 2014-05-01 Natsuki Ishida 重力の作用を利用した動力装置
SI24404A (sl) 2013-06-28 2014-12-31 Silvano Bizjak Večstopenjska hidravlična elektrarna s kompresorjem
US20150040556A1 (en) * 2013-08-12 2015-02-12 Arvind A. Daya Zero emissions power plant
DE102014000866A1 (de) 2014-01-23 2015-07-23 Hans-Jürgen Furchert Gesteuerte Auftriebskraftanlage zur Elektroenergieerzeugung
DE102014008929A1 (de) 2014-06-17 2015-12-17 Hans-Jürgen Furchert Gesteuerte Auftriebskraftanlage als Schiffsantrieb
JP6423216B2 (ja) 2014-09-19 2018-11-14 テルモ株式会社 結石除去装置
US20170306920A1 (en) * 2015-01-14 2017-10-26 Ngoc Quy Pham The engine operated by the buoyancy of water
SG11201810991QA (en) * 2016-06-07 2019-01-30 Carl Ludwig Hansmann Energy harvesting from moving fluids using mass displacement
DE102016010415A1 (de) 2016-08-30 2018-03-15 Hans Krissler Praepondium Getriebe, das sich stets im Ungleichgewicht befindet und das Moment das aus dem Ungleichgewicht resultiert sich für Energieerzeugung nutzen lässt
IT201700006707A1 (it) * 2017-01-23 2018-07-23 Factorytaly Srl Sistema di conversione di energia e rispettivo metodo
US20190368463A1 (en) * 2018-05-29 2019-12-05 Thomas Farrell Desormeaux, JR. System and method of harnessing energy with a non-buoyant object and a buoyant object
GB201912549D0 (en) * 2019-09-01 2019-10-16 Sim William Renewable energy device
DE102021003913A1 (de) 2021-07-29 2023-02-02 Robert Odenbach Dichtekörper-2
JP6982921B1 (ja) * 2021-09-30 2021-12-17 勝 能田 重力発電機

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3412482A (en) * 1966-01-19 1968-11-26 Kasimir C. Kusmer Buoyancy demonstrating apparatus
DE2408682A1 (de) 1974-02-22 1975-08-28 Heinrich Ignasiak Auftriebs-aggregat
DE2818341A1 (de) * 1978-04-26 1979-11-08 Harry Gensch Vorrichtung zur umwandlung von energie
FR2442352A1 (fr) * 1978-11-23 1980-06-20 Briot Yves Turbine h.p. (hydropneumatique)
DE3021351A1 (de) * 1980-06-06 1982-02-11 Lutz 2832 Twistringen Vetterkind Vorrichtung zur energieerzeugung
US5489562A (en) 1993-08-30 1996-02-06 Rohm And Haas Company Herbicide comprising acivicin and α-methyl derivatives thereof
US5372474A (en) * 1993-10-08 1994-12-13 Miller; Charles J. Gravity-assisted rotation device
FR2718194A1 (fr) * 1994-03-31 1995-10-06 Jeantet Stephane Capteur d'énergie perpétuelle.

Also Published As

Publication number Publication date
HK1027148A1 (en) 2001-01-05
AU2620299A (en) 1999-08-02
TR199902289T1 (xx) 2000-05-22
PL335760A1 (en) 2000-05-22
EP0930433A1 (de) 1999-07-21
JP2001516424A (ja) 2001-09-25
HUP0003170A2 (hu) 2001-01-29
US20040240996A1 (en) 2004-12-02
NO994559D0 (no) 1999-09-20
EE9900417A (et) 2000-04-17
KR20010005509A (ko) 2001-01-15
NO994559L (no) 1999-09-20
LV12445A (en) 2000-03-20
BR9904822A (pt) 2000-05-23
CN1107801C (zh) 2003-05-07
CA2284201A1 (en) 1999-07-22
HUP0003170A3 (en) 2001-05-28
SI20651A (sl) 2002-02-28
US20020067989A1 (en) 2002-06-06
LT4672B (en) 2000-06-26
CN1255958A (zh) 2000-06-07
EA001255B1 (ru) 2000-12-25
LT99115A (en) 2000-04-25
EA199900851A1 (ru) 2000-04-24
WO1999036694A1 (de) 1999-07-22
DE29812463U1 (de) 1998-10-08
UA54496C2 (uk) 2003-03-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK126999A3 (en) Device for producing torque
US6226989B1 (en) Wave energy converter
US6140712A (en) Wave energy converter
DE602004002928T2 (de) System zur mehrfachnutzung und komplementären umwandlung von energie aus meereswellen
US7392855B1 (en) Vibratory pile driving systems and methods
US10883242B2 (en) Pile hammer
US4844157A (en) Jar accelerator
JP5952273B2 (ja) エネルギ変換ユニット、エネルギ変換ユニットを備えたエネルギ変換システム、及びエネルギ変換ユニットを用いて波の動きをエネルギに変換する方法
US8887497B2 (en) Apparatus utilizing buoyancy forces and method for using same
US4936710A (en) Mooring line tensioning and damping system
US4088062A (en) Fluid pressure operated impact mechanism
AU757847B2 (en) Wave energy converter
GB2527195A (en) Method and apparatus for generating clean renewable energy through the application of hydrostatic pressure gradients associated with liquid reservoirs
CN212388335U (zh) 一种自锚自充式可调液压流体阻尼器
NL8203573A (nl) Versnellingsorgaan.
CZ327699A3 (cs) Zařízení pro vyvíjení kroutícího momentu
Ivanchuk et al. Modelling of piling technology by vibroimpact device with hydropulse drive
KR19990036100A (ko) 유압에 의한 타격 장치
RU2147642C1 (ru) Устройство для уплотнения грунта
US20070271916A1 (en) Device for Producing Energy
JPH09229121A (ja) 液体ダンパー
RU2001994C1 (ru) Буферное устройство дл забивки свай
OA19264A (en) Device for conversion of wave energy into electrical energy and the process for its deployment at the exploitation location.