SK112494A3 - Aqueous cleaning composition - Google Patents

Aqueous cleaning composition Download PDF

Info

Publication number
SK112494A3
SK112494A3 SK1124-94A SK112494A SK112494A3 SK 112494 A3 SK112494 A3 SK 112494A3 SK 112494 A SK112494 A SK 112494A SK 112494 A3 SK112494 A3 SK 112494A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
surfactant
dye
composition
composition according
solvent
Prior art date
Application number
SK1124-94A
Other languages
English (en)
Inventor
Kenneth L Rabone
Ziya Haq
Original Assignee
Unilever Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GB929206115A external-priority patent/GB9206115D0/en
Priority claimed from GB929215555A external-priority patent/GB9215555D0/en
Priority claimed from GB929222813A external-priority patent/GB9222813D0/en
Priority claimed from GB939304732A external-priority patent/GB9304732D0/en
Application filed by Unilever Nv filed Critical Unilever Nv
Publication of SK112494A3 publication Critical patent/SK112494A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D3/00Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
    • C11D3/43Solvents
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D3/00Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
    • C11D3/40Dyes ; Pigments

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)

Description

Vodný čistiaci prostriedok a spôsob čistenia povrchov
Oblasť techniky
Vynález sa týka čistiacich zmesi a zaoberá sa zmesami, ktoré obsahujú zložku na odhalenie prítomnosti inak nevidiy teľného znečistenia, vo všeobecnosti hlavne organického pôvodu, a zložku na čistenie tohto znečistenia. Vynález sa tiež zaoberá metódou čistenia.
Doterajší stav techniky
Zašpinenie (t.j. špina alebo kontaminácia) hlavne organického pôvodu typicky obsahuje proteín, cukor a/alebo tuk, a je vo všeobecnosti spojené s bakteriálnou alebo mikrobiálnou kontamináciou, ktorá môže predstavovať riziko pre zdravie. Na zviditeľnenie znečistenia je vhodné použiť reagent, napríklad určité farbivá, ktoré viažu proteín. Odhalením znečistenia obsahujúceho proteín, môže byť nepriamo zviditeľnená poloha s ním spojenej bakteriálnej alebo mikrobiálnej kontaminácie a čistenie môže byť účinne cielené.
ľ·.'
VO90/14591 (Cleansolve International APS) uvádza po-
f., J užitie mnohých farbív, výhodne kyselinových farbív, napríket ľad Erytrozín BS (E127), na odhalenie znečistenia, v kombinácii s čistiacim reagentom nešpecifikovanej podstaty.
V tomto dokumente však nie sú diskutované problémy, ktoré vznikajú, ak sa kombinuje farbivo s čistiacim reagentom na odhalenie znečistenia. Autori tohto vynálezu našli, že kým roztoky určitých farbív vo vode samotnej budú viazať proteín, a tak účinne odhaľujú znečistenie, zmesi farbív s mnohými povrchovo aktívnymi látkami typickými pre všeobecné použitie v zmesiach na čistenie tvrdých povrchov, v typických (užívateľských) koncentráciách, nie sú schopné prezradiť prítomnosť proteínov. Tak sa stáva, že prítomnosť povrchovo aktívnej látky môže brániť farbivám viazať sa na proteín a odhaľovať ho. Je známe, že na povrchovo aktívne látky viazaný proteín je viazaný silnejšie s aniónovými po vrchovo aktívnymi látkami ako s neiónovými povrchovo aktívnymi látkami. Možné vysvetlenie tohto pozorovaného správania sa je, že povrchovo..· aktívna látka súťaží s molekulami farbiva o väzbové miesta proteínu. Iné možné vysvetlenie je, že solubilizácia farbiva v micelách povrchovo aktívnej látky jednoducho znižuje jeho afinitu k proteínu.
Autori vynálezu prekvapivo našli, že farbivo môže byť viazané na proteín a odhaľovať ho, aj keď farbivo je prítomné v zmesiach farbiva, povrchovo aktívnej látky a rozpúšťadla .
Podstata vynálezu
Vynález teda z jedného hľadiska poskytuje vodnú čistiacu zmes zahrňujúcu farbivo, ktoré je schopné viazať sa na proteín, s vodou miešateľné rozpúšťadlo a povrchovo aktívnu látku.
V takýchto zmesiach, môže farbivo viazať proteín a tvoriť viditeľný farebný komplex a tak odhaľovať znečistenie, s povrchovo aktívnou látkou (a tiež do určitej miery s rozpúšťadlom) predstavujúcou čistiacu funkciu na odstránenie znečistenia. Zviditeľnením proteínu, môže byť čistenie cielené. Akékoľvek zostávajúce farbivo viditeľné po čistení indikuje nedokonalé čistenie.
Štatistická analýza experimentálnych výsledkov ukazuje, že prítomnosť vzrastajúceho množstva rozpúšťadla alebo povrchovo aktívnej látky samotnej v zmesi s farbivom zmenšuje viazanie farbiva na proteín, avšak v trojzložkových zmesiach farbiva, povrchovo aktívnej látky a rozpúšťadla, hoci miera viazania farbiva na proteín je zmenšená v porovnaní so samotným farbivom vo vode, zmenšenie vo viazaní farbiva je menšie, ako by bolo očakávané z kombinácie vplyvov povrchovo aktívnej látky a rozpúšťadla. Povrchovo aktívna látka a rozpúšťadlo spolu tak majú synergický efekt, výsledkom ktorého je pokles zmenšenia viazania farbiva na proteín.
Farbivo je teda schopné viazať sa na znečistenie a odhaľovať ho z vhodných zmesí farbiva, povrchovo aktívnej lát
- 3 ky a rozpúšťadla, a také zmesi sú tiež schopné znečistenie účinne odstrániť. Vynález teda môže poskytnúť zmesi schopné zašpinenie odhaliť a čistiť.
Dobré výsledky boli dosiahnuté s kyselinovými farbivami v kyslých zmesiach. Kyselinové farbivá sú dobre známou triedou farbív, ktoré sa používajú pre rôzne účely zahrňujúce farbenie vlny, farbenie potravín atď.
Kyselinové farbivá trifenylmetánového typu, ktoré sú schopné viazať sa na proteín (a vlnu), zahrňujú Brilliant Blue G (tiež známe ako Acid Blue 90, C.I. 42655), Brilliant Blue R (Acid Blue 83, C.I. 42660), C.I. Acid Blue 104, C.I. Acid Blue 109 a Acid Violet 17 (C.I. 42650). Z týchto farbív je momentálne uprednostňované Brilliant Blue G.
Kyselinové farbivá xanténového typu, ktoré sú schopné viazať sa na proteín, zahrňujú Erytrozín B (Acid Red 51, C.I. 45430) a bengálska červeň (Rose Bengál, kyslá červeň 94, C.I. 45440). Tieto farbivá boli použité ako potravinové farbivá (Erytrozín B je potravinárska červená farba č. 14 a bengálska červeň je potravinárska červená farba č. 105) a sú teda vhodné na použitie v zmesiach zamýšľaných na použitie v domácnosti. Erytrozín B je, tiež na zozname reagentov povolených na použitie vo všetkých kozmetických produktoch (pozri EEC smernice 76/768/jún 1991 dodatok IV - časť 1, str. 4, No E127).
Ďalšie kyselinové farbivá, ktoré sú schopné viazať sa na proteín zahrňujú ftalokyanínsulfonáty, napríklad ftalokyanínsulfonát hlinitý (APS) (napríklad dostupný od Ciba Ltd pod obchodnou značkou Tinolux BBS), a ftalokyanínsulfonát zinočnatý (ZPS).
štruktúre farbív a ďalších detailoch pozri v The Sigma-Aldrige Handbook of Stains, Dyes and indicators, F. J. Green, Aldrige Chemical Co., Inc (1990).
Výhodné je používať farbivá, ktorých farba je prchavá, t.j. ktorých farba zmizne aspoň v podstate (a stane sa aspoň v podstate neviditeľná voľným okom) za vhodných podmienok. Farebný komplex farbivo/protein sa tiež výhodne správa podobným spôsobom, aspoň v podstate stráca farbu za podob ných podmienok, a tak akékoľvek zostávajúce viazané farbivo sa tiež stane bezfarebné.
Podmienky môžu byť buď prirodzené alebo riadené užívateľom, a zahrňujú nasledovné: chemickú reakcia s kyselinou alebo bázou; oxidáciu (napríklad atmosférickou oxidáciou alebo bielidlom); fotochemické reakcie; fyzikálne výmenné reakcie.
Hore zmienené kyselinové farbivá sú všetky vo väčšej alebo menšej miere fotocitlivé, zvlášť pri koncentráciách požadovaných pre odhalenie proteínu. Bengálska červeň a Erytrozín B sú zvlášť výhodné, pretože tieto farbivá vyblednú relatívne rýchlo. Môžu sa použiť zmesi xanténového (červeného) farbiva a trifenylmetánového (modrého) farbiva, v ktorých blednutie modrého farbiva môže byť urýchlené sprievodnou látkou typu II scitlivenou foto-oxidáciou (pozri
Kirk-Othmer, Encyclopedia of Chemical Technology, (Third
Edition), Vol. 8, str. 405, Viley-Interscience publication,
John Viley & Sons (1979) pre prehľad o farbivom scitlivených reakciách), a pre ktoré absorpcia svetla vo viditeľnej oblasti spektra je maximalizovaná pre dané množstvo farbiva.
Briliantová modrá je tiež veľmi citlivá na oxidáciu s následnou stratou farby pri chlórovom bielení, napríklad chlórnanom sodným, napríklad prítomným v komerčne dostupných bieliacich preparátoch ako sú bielidlo Domestos a preparáty s obsahom bielidla ako napríklad Domestos Multi-Surface Cleaner (Domestos je obchodná značka).
Použitie prchavých farbív má výhodu, že akékoľvek neviazané farbivo zostávajúce po použití sa za vhodných podmienok stane aspoň v podstate bezfarebným. A ďalej, akékoľvek farbivo adsorbované počas použitia do pórovitého mate riálu, napríklad v ryhách alebo škrabancoch na pracovných povrchoch, môže byť chránené pred tvorbou stálych alebo dl hotrvajúcich neželaných škvŕn.
Výhodné je tiež použiť farbivo, ktoré je schopné fotodynamicky inaktivovať mikroorganizmy. Výhodné farbivá sú tie, ktoré generujú singletový kyslík pri expozícii svetlom. Excitácia farbivovej molekuly viditeľným svetlom do prvého excitovaného stavu je nasledovaná vnútrosystémovým prechodom do tripletového stavu. Pri následnej zrážke s molekulárnym kyslíkom, dôjde k prenosu elektrónovej energie, molekula farbiva sa vráti do základného stavu a generuje sa singletový kyslík.
Fotooxidácia akejkoľvek vitálnej zložky organizmu môže spôsobiť smrť bunky (proteinu, polypeptidu, aminokyseliny, lipidu s alylovými vodíkmi, tokoferolov, cukrov a celulózy)
Niektoré vyššie zmienené kyselinové farbivá, zvlášť bengálska červeň, Erytrozín B, APS a ZPS, spĺňajú tieto požiadavky a tvoria singletový kyslík pri expozícii svetlom. Tieto farbivá sú schopné viazať sa na proteín, ako je zmienené vyššie, a tiež sú schopné viazať mikroorganizmy, typicky prostredníctvom viazania bunkového proteinu na povrchu mikroorganizmu. To má výhodné dôsledky, že farbivo môže byť viazané blízko k cieľovým mikroorganizmom a tak zvyšovať účinnosť singletového kyslíka (ktorý má krátku dobu života a preto krátku dráhu difúzie) proti cieľovým mikroorganizmom. To teda dovoľuje cielene zabíjať mikroorganizmy s následným germicídnym a dezinfekčným účinkom.
Výhodne je zmes kyslá, typicky má pH v rozsahu od 3 do 5, napríklad pH okolo 4, keďže sa našlo, že kyslé zmesi majú podstatne zvýšenú účinnosť proti Gram-negatívnym mikroorganizmom v porovnaní s neutrálnymi zmesami. Zdá sa, že na účinnosť proti Gram-pozitívnym mikroorganizmom nemá pH významný vplyv. Zmes je obyčajne okyslená použitím relatívne miernej organickej kyseliny, napríklad kyseliny octovej.
Synergický efekt, podobný synergickému efektu diskutovanému vyššie, ktorý sa týka viazania farbiva, sa tiež pozoroval pre fototoxický účinok farbiva v zmesi s rozpúšťadlom a povrchovo aktívnou látkou.
Niektoré rozpúšťadlá, napríklad etanol, ďalej oslabujú bunkové steny mikroorganizmov, tým ich robia priepustnejšie a viac prístupné pre penetráciu singletového kyslíka. To zvyšuje účinnosť farbiva pri zabíjaní mikroorganizmov.
Je známa fotodynamická inaktivácia mikroorganizmov naviazaním farbiva, ako je napríklad bengálska červeň. Prekva
- 6 pivo sa však pozorovalo, že vhodné farbivá sú schopné fotodynamickej inaktivácie mikroorganizmov na povrchoch. Je dobre známe, že mikroorganizmy sú oveľa viac prístupné biocídnym látkam v planktonickej alebo susperiznej forme, ale sú oveľa ťažšie inaktivovateľné, ak sú prichytené na povrchy, čo je ich obvyklý alebo uprednostňovaný stav. Mikroorganizmy sú na povrchoch normálne vo forme biofilmu, t.j. vložené do matrice mimobunkového materiálu. Tento mimobunkový materiál môže byť niekedy v literatúre označený ako adhesin (priľnutie). Preto nie je obvyklé, že proces, ktorý pôsobí na mikroorganizmy v ich planktónovom stave, pôsobí aj na organizmy viazané na povrch bez toho, aby sa vyžadovala jeho modifikácia. Mikroorganizmy viazané na povrch predstavujú dôležitý a podstatný zdroj kontaminácie v domácom, inštitucionálnom a priemyslovom prostredí, a tento vynález môže umožniť cielené germicídne pôsobenie na také mikroorganizmy.
Môžu byť použité zmesi farbív podľa vynálezu, ak sú vhodné, napríklad na tvorbu farbív, ktoré majú zvýšené absorpčné vlastnosti (napríklad na maximalizáciu absorbovaného svetla pre dané (celkové) množstvo farbiva), majú požadované prchavé vlastnosti, požadované farby, atď.
Zmesi typicky obsahujú farbivo v množstve v rozsahu od do 100 ppm, napríklad 20 ppm.
Rozpúšťadlo je výhodne s priamym alebo rozvetveným 5 atómov uhlíka, napríklad (propan-2-ol) (IPA), N
-butoxy-propán-2-ol polárne a je výhodne alkohol reťazcom, ktorý obsahuje 2 až etanol, butanol, izopropanol (n-butyléter propylénglykolu), 2-butoxyetanol (monobutyléter etylénglykolu).
IPA je momentálne uprednostňovaným rozpúšťadlom.
Môžu sa tiež použiť dvojsýtne alkoholy, napríklad ety lénglykol a s vodou miešateľné étery ako dimetoxymetán, na príklad 1,2-dimetoxymetán.
Ak je to vhodné môžu sa tiež použiť zmesi rozpúšťadiel, napríklad zmes etanolu a N-butoxypropan-2-olu.
Rozpúšťadlo je prítomné v množstve v rozsahu od 2 do 20 % hmotnostných z celkovej hmotnosti zmesi.
Povrchovo aktívna látka je výhodne alkoxylovaná, výhod nejšie etoxylovaná, napríklad vo forme etoxylovaných alkoholov. Alkohol má výhodne medzi 4 a 15 uhlíkových atómov, má priamu alebo rozvetvenú konfiguráciu, a má HLB hodnotu (hydrofilne-lipofilná rovnováha) v rozsahu od 10 do 14, napríklad 12.
Komerčne j e aktívnych látok, aktívna látka s dostupný široký rozsah vhodných povrchovo príkladom takéhoto materiálu je povrchovo obchodným menom Imbentin 91-35, od firmy
Kôlb, čo je neiónový Cp nalkoholetoxylát, ktorý má v priemere 5 molov etylénoxidu na mól alkoholu.
Môžu sa tiež použiť primárne etoxysulfáty.
Ak je žiadúce môžu sa použiť aj zmesi povrchovo aktív nych látok.
Povrchovo aktívna látka je výhodne neiónová alebo prevládajúco neiónová, hoci môže byť voliteľne zahrnuté aj malé množstvo aniónovej povrchovo aktívnej látky. Zahrnutie aniónovej povrchovo aktívnej látky bude mať účinok v zvýšení čistiacej schopnosti, zatiaľ čo poklesne odhaľovacia schopnosť .
Výhodné aniónové povrchovo aktívne látky na tieto účely zahrňujú alkylsulfáty (PAS), výhodne dodecylsulfát sodný (SDS). Zvlášť výhodné sú komerčné zmesi, ktoré obsahujú podstatný podiel dodecylsulfátu (napríklad Empicol LX). Dodecylsulf át je známy ako denaturačný reagent proteínov, je dobrý na čistenie proteínov z povrchov a je biocídny.
Hmotnostný pomer neiónovej a aniónovej povrchovo aktívnej látky je výhodne najmenej 3:1.
Zmes je výhodne v podstate bez katiónových povrchovo aktívnych látok, ale môže obsahovať minoritné množstvá katiónových germicídov.
Povrchovo aktívna látka výhodne tvorí množstvo v rozsahu od 0,05 % do 2,5 % hmotnostných z celkovej hmotnosti zmesi, typicky 0,5 % do 1,5 % hmotnostných, napríklad 0,7 % hmotnostných neiónovej povrchovo aktívnej látky s voliteľným množstvom do 0,2 % hmotnostné aniónovej povrchovo aktívnej látky.
Zmesi môžu obsahovať početné voliteľné ingredienty z nasledujúcich:
1. Detergentové zosilňovače, výhodne chelatačné reagenty, napríklad kyselina etyléndiamíntetraoctová (EDTA). Chelatačné reagenty (včítane EDTA) majú tiež spĺňať požiadavku permeabilizácie bunkových stien, a tak robiť organizmus citlivejším na biocídny účinok singletového kyslíka.
2. Elektrolyt, napríklad tlmivý roztok alebo soľ, napríklad Na2S04, ktorý napomáha pri viazaní farbiva na proteín podporovaním pohybu farbiva z vodnej fázy do proteínovej soli. Elektrolyt je v komerčne dostupných kyselinových farbivách bežne prítomný, hoci ak sa to vyžaduje môže sa pridávať dodatočný elektrolyt. Celkový obsah elektrolytu by typicky mal byť v rozsahu od 0 do 1 % hmotnostného, výhodne asi 0,1 %.
3. Parfumy.
4. Zahusťovadlá.
Zmes je vo forme izotropnej jednofázovej zmesi a je zvlášť určená na čistenie tvrdého povrchu (napríklad sklených, plastových, keramických a kovových povrchov), nachádza aplikáciu v širokom rozsahu kontextov, zahrňujúcich čistenie v domácnosti, napríklad povrchy v kuchyni a kúpeľni vrátane čistenie v inštitúciách, ako atď, a čistenie v komerčných úrady, hotely, atď. Zvlášť sú ktoré môžu prechovávať bakteriologickú kontamináciu na nev spojeniach sú napríklad prevádzkach, zmesi účinné toaletných mís, školy, nemocnice, ako sú továrne, na použitie pre povrchy, a tak mať potenciál pre dokonalostiach povrchu, medzených oblastiach.
Pre použitie v domácnosti, je ako produkt zamýšľaný na aplikovanie znečistenia, a iných relatívne obzmes výhodne vytvorená sprejom a je príslušne balená do vhodného kontajneru, napríklad má ručne ovládaný sprej so spúšťou alebo rozptylovač aerosólu s pohonnou lát kou. Kontajner je výhodne neprepúšťajúci svetlo.
Pri používaní je zmes aplikovaná na povrch, ktorý má byť čistený akýmkoľvek vhodným spôsobom, napríklad sprejovaním vhodným zariadením, natieraním s nosičom ako je látka alebo špongia, alebo nalievaním z kontajnera, atď. V prípade čistenia toaletných mís, zmes môže byť aplikovaná z okrajového telieska, zo zariadenia vo vnútri rezervoáru ako aj sprejovaním. Po aplikácii môže v niektorých prípadoch, zvlášť v priemyselnom čistení, nasledovať expozícia zdrojom svetla, napríklad zdrojom bieleho svetla ako je kremenná halogénová lampa alebo fluorescenčného zdroja denného svetla. Toto môže byť všeobecne, ak sa to vyžaduje, nasledované oplachovacím krokom, napríklad zotretím s nosičom, aplikáciou prúdu tečúcej vody, atď. Po použití, akékoľvek zostávajúce viditeľné farebné škvrny na čistených plochách, indikujú zostávajúce viazané farbivo, všeobecný ukazovateľ zostávajúceho proteínu a tak indikujú potrebu ďalšieho čistenia.
V uskutočneniach vynálezu s použitím farbív prchavých chemickým pôsobením, napríklad brialiantovej modrej G, ktorá je miznúca pri expozícii chlórovým bielidlom ako je diskutované vyššie, čistiaci krok môže byť nasledovaný aplikáciou vhodného chemického reagentu, ako je chlórové bielidlo, aby sa urobilo v podstate neviditeľným akékoľvek neviazané farbivo alebo zostávajúce farbivo adsorbované do povrchov napríklad v ryhách a škrabancoch.
V ďalšom aspekte, vynález poskytuje metódu čistenia povrchu, ktorá zahrňuje aplikáciu zmesi podľa vynálezu na povrch, nasledovanú opláchnutím.
Vynález bude ďalej opísaný pomocou ilustrovania na nasledujúcich príkladoch a odkazmi na priložené obrázky.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Obrázok 1 je graf farebného rozdielu oproti % neiónovej povrchovo aktívnej látky, ukazujúci výsledky obdržané kontrolami bez rozpúšťadla (označené hviezdičkami) a výsledky získané s trojzložkovou zmesou zahrňujúcou 15 % IPA (označené krúžkami);
ιό
Obrázok 2 je graf v trojrozmernej perspektíve plochy odozvy farebného rozdielu (DE) pre rozsah zmesí podľa vynálezu obsahujúce premenlivé množstvá neiónovej povrchovo aktívnej látky (NI) a premenlivé množstvá IPA;
Obrázok 3 je graf v trojrozmernej perspektíve zníženia zbytku (PDET) (ukazovateľ účinnosti čistenia) pre rozsah zmesí podľa vynálezu obsahujúce premenlivé množstvá neiónovej povrchovo aktívnej látky (NI) a premenlivé množstvá IPA; a
Obrázok 4 je graf pomeru absorpcie svetla k rozptylu svetla (K/S) oproti vlnovej dĺžke (v nm), ktorý ilustruje fotoodfarbovanie farbív bengálskej červenej a Erytrozínu B na neglazúrovanej keramickej dlaždici.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Viazanie farbiva
Príklad 1
Roztok proteínu hovädzieho sérového albumínu (BSA) bol aplikovaný na biele glazúrované dlaždice v páse cez každú dlaždicu a dlaždice sa sušili (pri 50 °C), aby sa získal väčší počet podobne znečistených dlaždíc, ktoré tvoria modelové zdroje znečistenia.
Roztoky boli pripravené z kyselinového farbiva briliantovej moderej G (BBG) a z kyselinového farbiva Erytrozín B (EB) vo vode a v rozsahu povrchovo aktívnych látok typických pre prostriedky pre všeobecné čistiace účely a s typickými (užívateľskými) koncentráciami 0,5 a 2,5 %. Boli použité nasledujúce povrchovo aktívne látky:
Neiónová: C9-11 5E0 (Imbentin 91-35)
Aniónová: Primárny alkylsulfát (PAS) (Albright & Vilson,
Empicol LX)
Sekundárny alkánsulfonát (Hoechst, Hostapur) Lineárny alkylbenzénsulfonát (Peterlab 550)
Roztok farbiva bol nasprejovaný na znečistené dlaždice a roztok sa nechal v kontakte s BSA pásmi. Po 5 minútach boli dlaždice opláchnuté tak, že boli držané pod studenou tečúcou vodovodnou vodou počas dostatočnej doby na odstránenie škvŕn pozadia bez umytia viazaného farbiva z komplexu proteín-farbivo, typicky asi 5 sekúnd alebo menej.
V každom prípade množstvo viditeľnej postrehnuteľnej farby bolo kvantifikované meraním farebného rozdielu (ako je definovaný CIE (Commission Internationale de l’Eclairage) (1976) dokumentmi pre Illuminant D65) v porovnaní s pôvodnou farbou povrchu dlaždice pred znečistením meraním pomocou ICS MicroMatch Spectroreflectometera. Veľkosť farebného rozdielu je predstavovaná číselnou hodnotou označovanou delta E. Ďalšie detaily použitej techniky pozri v R.V.G. Hunt, Measuring Colour (2nd Ed.) Ellis Horwood, London, (1991). Vo všeobecnosti v týchto štúdiách hodnota delta E presahujúca okolo 1 indikuje farebný rozdiel pozorovateľný voľným okom. V niektorých prípadoch farebné rozdiely boli vyhodnotené kvalitatívne od oka ako viditeľný farebný rozdiel (ukazovateľ delta E hodnoty väčšej ako 1) označený ako , a neviditeľný farebný rozdiel (ukazovateľ delta E hodnoty menšej ako 1) označený ako Dosiahnuté výsledky sú uvedené v Tabuľke 1.
Výsledky v Tabuľke 1 ukazujú, že v žiadnej zmesi zahrňujúcej povrchovo aktívnu látku a farbivo nebolo farbivo schopné viazať proteín dostatočnou mierou pre jeho odhalenie, kým kontrolné roztoky obsahujúce farbivo vo vode toho schopné boli.
Príklad 2
Boli uskutočnené faktorové experimenty s použitím postupu opísaného v príklade 1, bol použitý súbor trojzložko vých zmesí zahrňujúci propán-2-ol (IPA), neiónovú povrchovo aktívnu látku Imbentin 91-35 a BBG alebo EB farbivo. Súbor takýchto trojzložkových zmesí bol pripravený s tým, že na nastavenie pH na hodnotu medzi 3 a 4 bôla použitá kyselina octová.
Dlaždice čistené s BSA ako je opísané v príklade 1 boli sprejované s čistiacimi zmesami na odhalenie proteínu, krátko opláchnuté studenou vodovodnou vodou a nechané uschnúť. Intenzity výsledných škvŕn na dlaždiciach boli merané spektrofotometricky a delta E hodnoty predstavujúce farebné rozdiely boli vypočítané ako je opísané v príklade 1. Výsledky týchto faktorových pokusov sú uvedené v tabuľkách 2 a 3.
Štatistická analýza bola uskutočnená s výsledkami získanými s BBG, pretože väčšie farebné rozdiely (delta E hodnoty) boli získané s týmto farbivom než s EB: to je čiastočne spôsobené faktom, že EB viaže protein menej silno ako BBG a je ľahšie vypláchnuté z komplexu vodou pri oplachovacom stupni, zatiaľ čo komplex BBG/proteín je proti oplachovaniu vodou stabilný .
Štatistická analýza faktorového experimentu s BBG
Získané dáta boli analyzované použitím postupov všeobecných lineárnych modelov (PROC GLM) Systému štatistickej analýzy (SAS). SAS systém je integrovaný softwarový systém vyvinutý v SAS Inštitúte Inc, SAS Campus Drive, Čary, NC 27513, USA. SAS je registrovaná obchodná známka. GLM postup používa metódu najmenších štvorcov na riešenie všeobecných lineárnych modelov a je zvlášť užitočný na analýzu rozptylu experimentálnych projektov, ktoré nemôžu byť úplne vyvážené (ako v tejto štúdii).
Uvažujme ako prvé výsledky z experimentov do a vrátane 0,1 % neiónovej povrchovo aktívnej látky (Tabuľka 3), ktoré sú do istého stupňa vyvážené. Analýza rozptylu ukazuje, že vplyv zmeny koncentrácie farbiva je vysoko významný (s viac ako 99 % spoľahlivosťou) v pozorovanom raste farby. Zvlášť prekvapivá je trojitá interakcia medzi tromi premenými, farbivom, povrchovo aktívnou látkou a rozpúšťadlom, ktorá je význačná na 94 % hladine spoľahlivosti. Povedané jednoducho, interakcia znamená, že pozorovaný účinok jednej zložky závisí na hladine inej zložky. Vo vymedzenom experimentálnom rozsahu, znamienka parametrov poukazujú, že hlavný účinok, tak rozpúšťadla ako aj povrchovo aktívnej látky, je zmenšenie farebného výťažku, ale interakcia medzí farbivom a povrchovo aktívnou látkou, rozpúšťadlom a farbivom a povrchovo aktívnou látkou ho kompenzuje. To znamená, že zmenšenie farebného výťažku je menšie než očakávané, ak rozpúšťadlo a povrchovo aktívna látka sú prítomné súčasne. Model opisuje 91 % rozptylu a je význačný na lepšej ako 99 % hladine spoľahlivosti .
Analýza všetkých dát pri fixovanej hladine farbiva (100 ppm) potvrdzuje prítomnosť pozitívnej interakcie rozpúšťadlo-povrchovo aktívna látka (význačnosť na viac ako 80 % hladine spoľahlivosti).
Obrázok 1 je graf porovnávajúci výsledky pre kontroly urobené so 100 ppm briliantovej modrej G v Imbentin C91-35 roztokoch pri pH okolo 3,5, ale bez rozpúšťadla v štandardizovanom teste, s výsledkami pre trojzložkové zmesi zahrňujúce IPA v konštante 15 %. Na tomto grafe prah vnímavosti (prah viditeľnosti) je označovaný horizontálnou líniou na pozícii farebného rozdielu 1. Graf ukazuje, že farebný rozdiel klesá s rastom hladiny povrchovo aktívnej látky, ale vzrastá v prítomnosti rozpúšťadla.
Štatistická analýza tak demonštruje existenciu synergíckej reakcie medzi rozpúšťadlom a povrchovo aktívnou látkou, ktorá je ilustrovaná graficky na obrázku 2.
Obrázok 2 je trojrozmerný graf variácie odhalenia proteínu reprezentovaný delta E (DE)hodnotami, v trojzložkových zmesiach zahrňujúcich farbivo, rozpúšťadlo (IPA) a neiónovú povrchovo aktívnu látku (NI), a obsahujúcich premenlivé množstvo rozpúšťadla a povrchovo aktívnej látky. Ak by nebola interakcia medzi rozpúšťadlom a povrchovo aktívnou látkou v trojzložkovej zmesi, povrch odhalenia proteínu by bol plochý, s rovnomerným sklonom dolu pre rastúce koncentrácie tak rozpúšťadla ako aj povrchovo aktívnej látky, a teda vzrast koncentrácie buď rozpúšťadla alebo povrchovo aktívnej, látky by mal predpovedateľný rovnomerný aditívny účinok na pokles množstva farbiva viazaného na proteín, indikovaný zmenšenou hodnotou delta E.
V skutočnosti plocha odhalenia proteínu nie je plochá, ale je konkávna alebo sedlovítého tvaru ukazujúc, že v troj zložkových zmesiach farbivo, rozpúšťadlo a povrchovo aktívna látka je zmenšenie viazania farbiva na proteín menšie než kombinovaný účinok povrchovo aktívnej látky samotnej a samotného rozpúšťadla. Prejavil sa teda synergický efekt.
Príklad 3
Postup podľa príkladu 2 bol opakovaný s použitím etanolu ako rozpúšťadla namiesto IPA, v zmesiach zahrňujúcich 100 ppm briliantovej moderej G a premenlivé množstvá Imbentin C91-35. Výsledky sú uvedené v tabuľke 4.
Príklad 4
Postup podľa príkladu 3 bol opakovaný so zmesami zahrňujúcimi ako rozpúšťadlo Dowanol PnB získaný od Dow Chemical Company. (Dowanol je obchodná značka.) Dowanol PnB obsahuje n-butoxypropan-2-ol (propylénglykol-n-butyléter). Dowanol PnB je miešateľný s vodou do výšky asi 6 % v závislosti na teplote a hladinách izomérov. Výsledky sú uvedené, v tabuľke 5.
Príklad 5
Postup podľa príkladu 3 bol opakovaný so zmesami zahrňujúcimi ako rozpúšťadlo etylénglykol. Tabuľka 6 je zoznam zmesí, ktoré vykazovali pozorovateľné škvrny v štandardizovanom overovacom postupe. V tomto prípade farba bola intenzívnejšia pred opláchnutím.
- 15 opakovaný so zmesami zaaktívnu látku (Imbentin %) a briliantovej modrej aniónovej povrchovo aktívPríklad 6
Postup podľa príkladu 3 ból opakovaný so zmesami zahrňujúcimi ako rozpúšťadlo komerčne dostupný preparát známy ako Butyl Cellosolve (Cellosolve je obchodná značka). Butyl Cellosolve obsahuje s vodou miešateľné čistiace rozpúšťadlo 2-butoxyetanol (tiež nazývaný etylénglykolmonobutyléter). Výsledky sú uvedené v tabuľke 7.
Príklad 7
Postup podľa príkladu 2 bol hrňujúcimi neiónovú povrchovo C91-35, 0,7 %), propan-2-ol (15
G (100 ppm) a premenlivé množstvá nej látky (primárny alkylsulfát (PAS), Empicol MX) na preskúmanie tolerancie k PAS, t.j. bolo určené množstvo PAS, ktoré by mohlo byť pridané pred tým, ako sa stratí znečistenie odhaľujúci efekt.
Povrchovo aktívna látka PAS s briliantovou modrou G a pridaným propan-2-olom nebola schopná odhaliť proteín. Ostatné výsledky sú sumarizované v tabuľke 8. V tabuľke značka + označuje vizuálne postrehnuteľné škvrny a - značí, že v štandardizovanom overení neboli škvrny viditeľné .
Príklad 8
Postup podľa príkladu 2 bol opakovaný so zmesami obsahujúcimi komerčne dostupný étersulfát od Enichem pod obchodnou značkou Lialet 111 ( priemerná dĺžka uhlíkového reťazca 11 s priemerným stupňom etoxylácie 3). Tieto experimenty jasne demonštrujú účinok pridaného rozpúšťadla, ktoré zapína efekt odhalenia proteinu, ako je indikované v tabuľke 9. Ako predtým, briliantová modrá G bola použitá s koncentráciou 100 ppm a roztoky mali pH upravené na hodnotu 3,5 pomocou kyseliny octovej.
Príklad 9
Postup podľa príkladu 2 bol opakovaný s použitím 1,2dimetoxymetánu ako rozpúšťadla namiesto IPA, v zmesiach obsahujúcich 100 ppm briliantovej modrej G a premenlivé množstvá Imbentin C91-35. Výsledky sú uvedené v tabuľke 10.
Čistenie
Príklad 10
Experimenty boli uskutočnené na potvrdenie, že zmesi, ktoré sú účinné pri odhaľovaní proteínov, sú tiež účinné pre všeobecné ciele čistenia. Testy boli uskutočnené na modeli kuchynského znečistenia na polomatných dlaždiciach.
Modelové znečistenie má nasledujúce zloženie:
Zložka % hmotnostné
Glyceroltripalmitát 1,0
Trioleín
Kaolín
Kvapalný parafín
Kyselina palmitová
Sadze (Elftex 675)
Priemyselné metylované alkoholy
0,5
0,5
0,2
0,1
0,02
97,68 (Elftex je obchodná značka firmy Carbot Európa, Special Blacks Division, 25 Boulevard de 1’Admirál Bruix, 75782 Páriš Codex 16, Francúzsko.)
Zmes znečistenia sa miešala priamo pred použitím 30 minút v laboratórnom Silversonovom mixéri a emulgátore a bola aplikovaná na dlaždice nasledujúcim spôsobom.
i) Polomatné dlaždice boli očistené pomocou abrazívneho čističa, opláchnuté a usušené pri teplote 50 °C.
ii) Dlaždice boli prekryté maskou tak, aby bol nechaný na exponovanie stredný pruh, ktorý bol rovnomerne postriekaný znečisťovacou zmesou pomocou Humbrol Powerpack (Hull, Anglicko) striekacej pištole v digestore. Dlaždice sa nechali pred použitím 24 hodín vystárnuť.
iii) Mikrocelulózové špongiové látky (od Tesco Supermerket) boli rozstrihané na kúsky a niekoľkokrát opláchané vo vode na odstránenie povrchovo aktívnych zvyškov a usušené. Suché látky boli ponorené do vody alebo do testovanej zmesi a uchytené do čistiacej hlavy čistiaceho stroja (pozri nižšie) . Prebytok roztoku bol vytlačený z látky pred použitím položením hlavy na plastické sito nad papierovou utierkou a zaťažením hlavy vhodnou váhou na 30 sekúnd.
iv) Testy čistenia sa uskutočnili s použitím špeciálne navrhnutého a skonštruovaného lineárneho umývacieho stroja pracujúceho za štandardných podmienok a s povrchovým tlakom n
asi 3 g/cm , aby sa simuloval tlak rukou. Po čistení, rozdiel vo farbe čisteného pruhu z čistej dlaždice bol meraný použitím Dr Lange Mikrocolor kolorimetra.
V pokusoch bolo zašpinenie čistené z dlaždíc použitím len vody a meranie bolo robené ako farebný rozdiel zostávajúceho zvyšku v porovnaní s čistou dlaždicou. Percentuálne zníženie tohto zvyšku následným použitím testovaných zmesí bolo potom použité ako miera účinnosti zmesí nad alebo pod účinnosťou vody samej.
Výsledky súboru zmesí, ktoré všetky obsahovali farbivo Brilliant Blue G a premenlivé množstvá IPA a Imbentin C91-35 sú uvedené v tabuľke 11.
Výsledky ukazujú, že kombinácia neiónovej povrchovo aktívnej látky a IPA je účinnejšia pri odstraňovaní simulovaného kuchynského zašpinenia z keramického povrchu než voda samotná. Štatistická analýza súboru dát (s predpokladom priamky prechádzajúcej nulou) poukazuje na to (rozumne), že hlavný účinok tak povrchovo aktívnej látky ako aj rozpúšťadÍ8 la je pozitívny, teda lepši ako samotnej vody pri zmenšení zvyšku. Štatistická analýza však tiež ukazuje negatívnu interakciu. Vplyv tejto interakcie je ilustrovaný na sprievodnom Obrázku 3 predpovedanej plochy odozvy, ktorý ukazuje percentá zníženia v delta E v porovnaní s vodou pre zmesi zahrňujúce premenlivé množstvá neiónovej povrchovo aktívnej látky (NI) a IPA. Táto interakcia spôsobuje, že účinok tak povrchovo aktívnej látky ako aj rozpúšťadla je zmenšený pri najvyššej hladine druhej zložky v porovnaní s účinkom pri najnižšej hladine.
Všetky účinky boli význačné s lepšou ako 98 percentnou spoľahlivosťou.
Prchavé vlastnosti farbív
Série ďalších experimentov boli uskutočnené na demonštrovanie prchavých vlastností rôznych farbív. Pre jednoduchosť tieto boli všeobecne vykonané s použitím roztokov farbív vo vode, skôr než so zmesami farbiva, rozpúšťadla, povrchovo aktívnej látky, ale očakáva sa že prchavé vlast- • nosti farbív nebudú ovplyvnené prítomnosťou iných zložiek.
• Príklad 11
Neglazované keramické dlaždice (H & R Johnson Tiles Ltd) boli použité ako model porézneho materiálu ako je omietka. Roztok farbiva briliantovej modrej G (2 ml, 100 ppm) bol aplikovaný na dlaždice pomocou injekčnej striekačky. Roztok sa rozšíril radiálne kapilárnym pôsobením, čím vytvoril uniformné škvrny, vhodné pre prístrojové meranie po krátkodobom sušení v sušiarni (100 °C). Zodpovedajúce reflektančné spektrá dlaždíc so škvrnami a bez nich boli merané ako v príklade 1 (dlaždica so škvrnou mala maximum absorbancie pri 620 nm).
Aby sa testovala reakcia briliantovej modrej G na oxidáciu chlórovým bielidlom, plocha so škvrnou bola čistená zotretím s celulózovou špongiovou látkou, ktorá bola na19 vlhčená so studenou vodovodnou vodou, vytlačená a opracovaná s Domestos Multi-Surface Cleaner (1 ml) , Ihneď po čistení bola čistená plocha dôkladne opláchnutá v studenej tečúcej vodovodnej vode, usušená ako je uvedené vyššie a meralo sa reflektančné spektrum. Strata farbiva sa zisťovala zo zmeny pomeru absorpcia svetla k rozptylu svetla (K/S) pri absorpčnom piku použitím Kubelka-Munkovej analýzy (pozri D. B. Judd and G.Vyszetcki, Color in Business, Science and Industry, Viley šerieš in Pure and Applied Optics (3rd Ed.), London, John Viley and Son (1975) a bola 99,7 %. Meraný farebný rozdiel z dlaždice bez škvrny bol 0,5, na prahu vnímateľnosti pri komparatívnom porovnávaní oboch dlaždíc a pod týmto prahom v monádovej prezentácii.
V kontrolnom experimente bola umývacia kvapalina nahradená Domestos Multi-Surface Cleanerom. V tomto prípade bolo odstránené 81,2 % škvrny, ale farebný rozdiel 5,9 zostal, ľahko viditeľný v monádovej prezentácii.
Tento príklad demonštruje, že farbivo briliantová modrá G je rýchlo a účinne odfarbené zriedeným chlórnanom sodným (bielidlo Domestos Multi-Surface Cleaner), aj na poréznych dlaždiciach.
Ďalšie experimenty (ktorých detaily nie sú uvedené) demonštrovali, že prítomnosť proteínu nespôsobí význačný rozdiel vo vlastnostiach farebnej prchavosti briliantovej modrej G.
Príklad 12
Aby sa testovali vlastnosti strácania farby farbiva briliantovej modrej G, nasledoval podobný postup ako v príklade 11 , ale s použitím polomatných bielych dlaždíc opracovaných s BSA.
V tomto prípade sa však nechalo farbivo uschnúť na dlaždiciach po miernom opláchnutí so studenou vodovodnou vodou. Intenzita škvrny na dlaždiciach sa merala spektrofotometricky, ako je opísané vyššie, pred 5 hodinovou expozíciou so zdrojom umelého denného svetla (Atlas Veather-O-Meter).
Expozíciou bola odstránená intenzita škvrny a množstvo straty škvrny sa vypočítalo použitím Kubelka-Munkovej analýzy.
S farbivom briliantovej modrej R sa pozorovala asi 50 % strata farby po 5 hodinovej expozícii.
Príklad 13
Vlastnosti strácania farby bengálskej červene 94 (Rose Bengál) boli porovnávané s kyslou červenou 51 (Erytrozín B) na poréznych dlaždiciach s použitím postupu vytvorenia škvŕn ako v príklade 11. Pozornosť bola venovaná na uistenie sa, aby počiatočné reflektancie dlaždíc so škvrnami boli podobnej veľkosti, tak aby výsledky rýchlosti strácania sa neboli nespravodlivo vážené v prospech bengálskej červene. Oba typy škvŕn boli simultánne exponované Ostrým denným svetlom cez okenné sklo na okennom parapete. Po 4 hodinách, sa merali reflektančné spektrá zmiznutých škvŕn. Výsledky sú ukázané graficky na Obrázku 4. Neprerušované čiary ukazujú výsledky pred expozíciou: pre bengálsku červeň sú značené kosoštvorcom, pre Erytrozín B sú značené krížikom. Prerušované čiary ukazujú výsledky po expozícii: pre bengálsku červeň sú značené štvorcom, pre Erytrozín B sú značené hviezdičkou.
Celková strata chromofóru vo viditeľnej oblasti (400 až 700 nm) sa merala ako percento zmeny v sume Kubelka-Munkovho pomeru K/S (opravený na pomer čistej dlaždice). Škvrna bengálskej červene ukázala priemernú stratu 51 %, zatiaľ čo škvrna Erytrozín B mala priemernú stratu 41 %.
Príklad 14
Pri ďalšom porovnaní sa skúšali vlastnosti strácania sa farby farbív bengálskej červene a Erytrozínu B s použitím podobného postupu ako v príklade 13 s tým rozdielom, že expozícia svetlom počas 90 minút sa robila s umelým denným svetlom (Atlas Veather-O-Meter). Za týchto podmienok sa stratilo 95 % bengálskej červene a 90 % Erytrozínu B. V zmysle farebného rozdielu od pôvodnej dlaždice bez škvrny (pre ktorý platí, čím menší rozdiel, tým lepší výsledok) stratilo sa farbivo bengálskej červene na 2,3 jednotky v porovnaní s 3,4 jednotkami pre Erytrozín B.
Príklad 15
V ďalšom príklade sa skúšali vlastnosti strácania sa farby bengálskej červene na poréznych dlaždiciach predbežne postriekaných zriedeným roztokom proteínu (1 % hovädzí sérový albumín) a vysušených (50 ’C). Podobný postup ako v príklade 13 bol nasledovaný expozíciou svetlom, ktorá sa robila počas 90 minút s umelým denným svetlom (Atlas Veather-O-Meter). Za týchto podmienok sa stratilo 86 % bengálskej červene a 85 % Erytrozínu B. V zmysle farebného rozdielu, v prítomnosti proteínu sa stratilo farbivo bengálskej červene na 4,1 jednotky v porovnaní s 4,9 jednotkami pre Erytrozín B.
Príklad 16
V ďalšom príklade sa na poréznych dlaždiciach skúšali vlastnosti strácania sa farby bengálskej červene a briliantovej modrej G.
Roztok bengálskej červene v destilovanej vode (10 ppm) bol nastriekaný na dlaždicu s maskou, ktorá nechala len kruhovú škvrnu. Postup sa opakoval s roztokom briliantovej modrej G v destilovanej vode (10 ppm), ktorý poskytol kruhovú škvrnu na inom mieste tej istej dlaždice. Po jednohodinovom sušení pri 45 °C sa meralo reflektančné spektrum každej škvrny pomocou ICS MicroMatch spektroreflektometra. Dlaždica bola potom exponovaná 2 hodiny denným svetlom a reflektančné spektrá sa odmerali znova. Percento zmeny v sumácii Kubelka-Munkovho pomeru K/S v rozsahu 400 až 700 nm (opravený na tento pomer čistej dlaždice) bolo vypočítané pre individuálne farbivá. V tomto teste priemerná celková strata chromofóru bola pre bengálsku červeň 19 % v porovnaní ζ s priemernou celkovou stratou chromofóru pre briliantovú p modrú G 45 %.
l
Príklad 17
Testy boli uskutočnené na APS s koncentráciou 100 ppm, i
v roztoku s neiónovou povrchovo aktívnou látkou (Imbentin C91-35) s koncentráciou 0,7 % a s propán-2-olom s koncentráo ciou 10 %, pH bolo nastavené na hodnotu 3,5. Postup príkladu 13 bol všeobecne opakovaný okrem toho, že expozícia svetlom sa robila 150 minút s umelým denným svetlom (Atlas Veather-O-Meter). Za týchto podmienok sa stratilo asi 45 % APS. Domnievame sa, že ZPS sa bude strácať rýchlejšie. Tiež sa ukázalo, že APS je fototoxické pre baktérie.
Fototoxické vlastnosti farbív.
Vykonali sa série ďalších experimentov, aby sa ukázal fototoxický účinok bengálskej červene v zmesiach s rozpúšťadlom a povrchovo aktívnou látkou v suspenzných testoch s použitím nasledujúcich baktérií:
• Staphylococcus Aureus NCTC 6538 (Gram pozitívne)
Escherichia coli NCTC 8196 (Gram negatívne)
Organizmy boli pestované inkubáciou počas noci v živnom roztoku pri teplote 37 “C. Kultúry sa izolovali vákuovou filtráciou s použitím 0,45 pm Millipore filtra a premyli so štvrtinovým Ringersovým roztokom pred resuspenzovanim v Ringersovom roztoku (10 ml). Organizmy v suspenzii boli spočítané postupným zriedením a umiestnením na platničkách so živným agarom a celkový životaschopný počet (TVC) bol vyjadrený ako dekadický logaritmus počtu kolónie tvoriacich jednotiek (colony-forming unit - cfu) na mililiter.
Testovacie roztoky boli naliate do sterilných plastových Petriho misiek do výšky hladiny 5 mm (30 ml). Suspenzia mikroorganizmov (0,3 ml) sa pridala do každého roztoku a jemne vmiešala. Ak bolo v testovanom roztoku zahrnuté farbivo bengálskej červene, pridávalo sa posledné na minimalizáciu expozície svetlom. Farbivo bengálskej červene bolo prítomné v koncentrácii 20 ppm, hoci v niektorých prípadoch boli exponované svetlom kontrolné roztoky bez bengálskej červene a výsledky pre tieto sú vedené v nasledujúcich Príkladoch v stĺpcoch s hlavičkou bez bengálskej červene. Roztoky boli exponované 20 minút v svetelnom boxe. Priemerná intenzita na povrchu difuzéru bola 4000 lux meraná pomocou Megatron DA 10 luxmetra (od firmy Megatron Ltd). Po expozícii, baktérie ktoré prežili boli spočítané v jednotkách tvoriacich sa kolónií (cfu/ml) nasledujúcou inkubáciou po postupnom zriedení a umiestnení na platničky s agarom. Dekadický logaritmus počtu zostávajúcich baktérií (ako jednotky tvoriacich sa kolónií na mililiter) bol určený a porovnaný s takýmto počtom pred expozíciou ako log(štart počet) - log(konečný počet). Čím vyššia je táto hodnota, tým viac je usmrtených baktérii. Použitím tohto označenia hodnota 0 značí, že nie sú zmeny v počte organizmov exponovaných v daných podmienkach. Označenie + predchádzajúce znak log pomeru označuje, že nebol pozorovaný žiaden rastúci mikroorganizmus (t.j. celkové usmrtenie).
Všetky variácie testov boli vykonané pri pH 4, s použitím reagentov ako sú upresnené v nasledujúcich príkladoch, a výsledky sú uvedené v pridružených tabuľkách.
Príklad 18
Suspenzné testy boli uskutočnené s použitím zmesi farbiva bengálskej červene, etanolu a Imbentinu C91-35, so Staphylococcus aureus. Dekadický logaritmus počiatočnej koncentrácie, log(štart), Staphylococcus aureus bol 6,8. Výsledky sú uvedené v tabuľke 12.
Príklad 19
Suspenzné testy boli uskutočnené s použitím zmesi farbiva bengálskej červene, Dowanolu PnB a Imbentinu C91-35, so Staphylococcus aureus. Log(štart) bol 6,9. Výsledky sú uvedené v tabuľke 13.
Tento príklad ukazuje, že Dowanol má určité biocidne vlastnosti.
Príklad 20
Suspenzné testy boli uskutočnené s použitím zmesi farbiva bengálskej červene, etylénglykolu a Imbentinu C91-35, so Staphylococcus aureus. Log(štart) bol 6,8. Výsledky sú uvedené v tabuľke 14.
Príklad 21
Suspenzné testy boli uskutočnené s použitím zmesi farbiva bengálskej červene, IPA a Lialet 111, so Staphylococcus aureus. Lialet 111 je obchodné meno étersulfátovej látky komerčne dostupnej od firmy Enichem, ktorá má v priemere reťazec dĺžky 11 s priemerným stupňom etoxylácie 3. Log(štart) bol 6,7. Výsledky sú uvedené v tabuľke 15.
Príklad 22
Suspenzné testy boli uskutočnené s použitím zmesi farbiva bengálskej červene, propan-2-olu a Imbentinu C91-35, so Staphylococcus aureus. Log(štart) bol 6,8. Výsledky sú uvedené v tabuľke 16.
Príklad 23
Suspenzné testy boli uskutočnené s použitím zmesi farbiva bengálskej červene, etanolu a Imbentinu C91-35, so
Staphylococcus aureus. Log(štart) bol 7,1. Výsledky sú uvedené v tabuľke 17.
Tabuľka 1
detergent farbivo delta E
typ množstvo(%) typ množstvo (ppm)
BBG 20 3,48
BBG 100 13,67
EB 20 3,9
EB 100 3,9
Imbentin 91-35 0,5 BBG 20
Imbentin 91-35 0,5 EB 20
Imbentin 91-35 2,5 BBG 20
Imbentin 91-35 2,5 EB 20
Empicol LX 0,5 BBG 20 :
Empicol LX 0,5 EB 20
Empicol LX 2,5 BBG 20
Empicol LX 2,5 EB 20 _
Hostapur 0,5 BBG 20
Hostapur 0,5 EB 20
Hostapur 2,5 BBG 20
Hostapur 2,5 EB 20
Peterlab 550 0,5 BBG 20
Peterlab 550 0,5 EB 20
Peterlab 550 2,5 BBG 20
Peterlab 550 2,5 EB 20
Tabuľka 2
Faktorové experimenty pre Erytrozín B
IPA (%) DET (%) EB (ppm) DELTA E
5,0 0,05 20 2,94
10,0 0,05 20 1,28
5,0 0,1 20 2.38
10,0 0,1 20 0,68
5,0 0,05 100 3,65
10,0 0,05 100 2,44
5,0 0,1 100 2,19
10,0 0,1 100 2,21
Tabuľka 3
Faktorové experimenty pre briliantovú modrú G
IPA (%) DET (%) EB (ppm) DELTA E
0,0 0,0 20,0 3,48
0,0 0,0 20,0 4,08
5,0 0,05 20,0 1,30
5,0 0,05 20,0 4,23
5,0 0,10 20,0 2,81
5,0 0,10 20,0 3,33
10,0 0,05 20,0 2,10
10,0 0,05 20,0 4,33
10,0 0,1 20,0 2,31
10,0 0,1 20,0 3,73
0,0 0,0 100,0 13,67
0,0 0,0 100,0 12,2
5,0 0,05 100,0 13,09
Tabuľka 3 (pokračovanie)
IPA (%) DET (%) EB (ppm) DELTA E
5,0 0,10 100,0 9,43
5,0 0,10 100,0 11,61
10,0 0,05 100,0 12,36
10,0 0,05 100,0 14,54
10,0 0,1 100,0 5,99
10,0 0,1 100,0 9,88
10,0 0,1 100,0 7,19
10,0 0,1 100,0 10,22
10,0 0,1 100,0 6,05
10,0 0,1 100,0 10,61
10,0 0,2 100,0 7,96
10,0 0,3 100,0 5,26
10,0 0,4 100,0 6,8
10,0 0,5 100,0 5,28
10,0 0,6 100,0 5,26
10,0 0,7 100,0 1,96
10,0 0,8 100,0 2,71
10,0 1,0 100,0 2,48
15,0 0,2 100,0 6,65
15,0 0,4 100,0 3,85
15,0 0,6 100,0 5,05
15,0 0,8 100,0 4,04
15,0 1,0 100,0 2,61
15,0 1,2 100,0 1,80
- 28 Tabuľka 4
Zviditeľnenie sérového hovädzieho albumínu na glazovaných bielych dlaždiciach použitím zmesi briliantovej modrej G (100 ppm), neiónová povrchovo aktívna látka a etanol
Etanol (%) Imbentin C91-35 (%) PH Delta E
5 0,2 3,5 7,3
5 0,4 3,5 3,7
5 0,6 3,5 1,8
10 0,2 3,5 7,9
10 0,4 3,5 3,8
10 0,6 3,6 2,9
15 0,2 3,5 6,7
15 0,4 3,5 6,0
15 0,6 3,6 3,3
Tabuľka 5
Zviditeľnenie sérového hovädzieho albumínu na glazovaných bielych dlaždiciach použitím briliantovej modrej G (100 ppm) : neiónová povrchovo aktívna látka a Dowanol PnB
Dowanol PnB (%) Imbentin C91-35 (%) pH Delta E
1 0,7 3,5 2,5
2 0,7 3,5 3,0
3 0,7 3,5 3,6
4 0,7 3,6 3,0
5 0,7 3,6 4,0
6 0,7 3,6 4,4
Tabuľka 6
Zviditeľnenie sérového hovädzieho albumínu na glazovaných bielych dlaždiciach použitím briliantovej modrej G (100 ppm): neiónová povrchovo aktívna látka a etylénglykol
etylénglykol (%) Imbentin C91-35 (%) PH Delta E
5 0,7 3,4 1,9
10 0,7 3,5 1>1
15 0,7 3,5 1,4
Tabuľka 7
Zviditeľnenie sérového hovädzieho albumínu na glazovaných bielych dlaždiciach použitím briliantovej modrej G (100 ppm): neiónová povrchovo aktívna látka a 2-butoxyetanol
2-butoxyetanol (%) Imbentin C91-35 (%) pH Delta E
5 0,7 3,5 3,5
10 0,7 3,6 3,6
15 0,7 3,5 3,5
Tabuľka 8
Zviditeľnenie sérového hovädzieho albumínu:
účinok Empicolu LX na odhalenie proteínu v zmiešanom aktívnom prostriedku s briliantovou modrou G (100 ppm)
Imbentin C91-35 (%) Empicol LX propán-2-ol PH Delta E
0,7 0,056 15 3,8 1.9 (+)
0,7 0,112 15 3,9 1,1 (+)
0,7 0,168 15 3,3 1,4 (+)
0,7 0,224 15 3,4 1,3 (+)
0,7 0,28 15 3,4 0,9 (+)
0,7 0,42 15 3,4 (-)
Tabuľka 9
Zviditeľnenie sérového hovädzieho albumínu:
odhalenie proteínu étersulfátom a rozpúšťadlom (briliantová modrá G 100 ppm, pH 3,5)
propan-2-ol povrchovo aktívna látka (%)
0,1 0,5 1,0
0 slabé - -
5 + - -
10 + nevyrovnané nevyrovnané
15 + + +
Tabuľka 10
Zviditeľnenie sérového hovädzieho albumínu na glazovaných bielych dlaždiciach použitím zmesi briliantovej modrej G (100 ppm), neiónová povrchovo aktívna látka a 1,2-dimetoxyetán
1,2-dimetoxyetán (%) Imbentin C91-35 (%) PH Delta E
5 0,7 3,5 3,5
10 0,7 3,6 3,6
15 0,7 3,5 3,5
Tabuľka 11
Účinnosť zmesí pri odstraňovaní zvyškov, ktoré ostali po čistení modelového zašpinenia len vodou
IPA (%) DET (%) Percento zmenšenia (delta E)
5,0 0,2 78,07
5,0 0,7 85,79
5,0 1.2 87,37
10,0 0,2 71,55
10,0 0,7 71,05
10,0 1,2 86,89
15,0 0,2 77,48
15,0 0,7 81,9
15,0 1,2 86,48
Tabuľka 12
Etanol % Imbentin C91-35 % log (pomer)
PO expozícii : bez svetlom bengálskej červene
5 0.2 +6,8
5 0,6 4,6
10 0,6 +6,8
15 0,6 +6,8
5 - +6,8 0,1
10 - +6,8 -0,4
15 - +6,8 0,0
- 0,2 4,6 2,5
- 0,6 3,5 2,3
- - +6,8 2,3
Tabuľka 13 log (pomer)
Dowanol Imbentin PO bez
% C91-35 % expozícii svetlom bengálskej
3 0,7 +6,9
3 - +6,9 4,0
- 0,7 5,2 3,4
- - +6,9
Tabuľka 14 etylénglykol %
log (pomer)
Imbentin po bez
C91-35 % expozícii svetlom bengálskej červene
10 0,5 +6,8
10 - +6,9 -0,2
- 0,5 +6,8 3,4
- - +6,8
Tabuľka 15 log (pomer)
propan-2-ol % Lialet 111 po bez bengálskej červene
% expozícii svetlom
15 0,5 +6,7 ' ..
15 - +6,7 4,9
4 - 0,5 +6,7 +6,7
- - +6,7
- 34 Tabuľka 16
propan-2-ol % Imbentin C91-35 log (pomer)
PO expozícii bez svetlom bengálskej červene
5 Q,1 2,3
10 0,1 +6,8
10 0,5 +6,8
10 0,7 +6,8
- - 4,8
5 - 5,5 0,3
10 - 3,0 1,9
- 0,1 1,2 1,3
- 0,5 1,0 1,2
- 0,7 1,1 1,1
Tabuľka 17
etanol % Imbentin C91-35 PO expozícii log (pomer) bez svetlom bengálskej červene
5 0,2 4,1
15 0,6 +7,1
5 - 5,0 0,2
10 - +7,1 0,2
15 - +7,1 2,2
- 0,2 3,3 2,5
- 0,6 3,4 2,6
- - 3,9

Claims (19)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Vodný sa tým, že teín; s vodou čistiaci prostriedok, vyznačuj úci obsahuje farbivo, schopné sa viazať na promiešateľné rozpúšťadlo; a povrchovo aktívnu látku.
  2. 2. Prostriedok podlá nároku 1, vyznačujúci š a t ý m, že farbivo je kyselinové farbivo a zmes je kyslá .
  3. 3. Prostriedok podľa nároku 2, vyznačujúci sa tým, že, farbivo je vybraté zo skupiny zahrňujúcej briliantovú modrú G, briliantovú modrú R, C.I. kyslú modrú 104, C.I. kyslú modrú 109, kyslú fialovú 17, Erytrozín B, bengálsku červeň, ftalokyanínsulfonát hlinitý, ftalokyanínsulfonát zinočnatý a ich znjesi.
  4. 4. Prostriedok podľa nárokov 1, 2 alebo 3, vyznačujúci sa tým, že farbivo je také, že jeho farba za vhodných podmienok aspoň v podstate zmizne.
    *
  5. 5. Prostriedok podľa nároku 4, vyznačuj úci sa t ý m, že farbivo je fotocitlivé.
  6. 6. Prostriedok podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že farbivo je schopné fotodynamickej inaktivácie mikroorganizmov.
  7. 7. Prostriedok podľa nároku 6, vyznačuj úci sa t ý m, že farbivo generuje pri expozícii svetlom singletový kyslík.
  8. 8. Prostriedok podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že má pH v rozsahu od 3 do 5.
  9. 9. Prostriedok podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že farbivo je prítomné v množstve v rozsahu od 10 do 100 ppm.
  10. 10. Prostriedok podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že rozpúšťadlo j e polárne.
  11. 11. Prostriedok podľa nároku 10, vyznačuj úci sa t ý m, že rozpúšťadlo je alkohol s priamym alebo rozvetveným reťazcom s počtom uhlíkov 2 až 5.
  12. 12. Prostriedok podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že rozpúšťadlo je prítomné v množstve v rozsahu od 2 do 20 % hmotnostných z celkovej hmotnosti zmesi.
  13. 13. Prostriedok podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že povrchovo aktívna látka je alkoxylovaná.
  14. 14. Prostriedok podľa nároku 13, vyznačujúci sa tým, že aktívna látka je etoxylovaná.
  15. 15. Prostriedok podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že povrchovo aktívna látka je najmenej prevážne neiónová.
  16. 16. Prostriedok podľa nároku 15, vyznačujúci sa tým, že povrchovo aktívna látka zahrňuje zmes neiónovej a aniónovej povrchovo aktívnej látky a hmotnostný pomer neiónovej ku aniónovej povrchovo aktívnej látke je naj menej 3:1.
  17. 17. Prostriedok podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov vyznačujúci sa tým, že povrchovo aktívna látka je prítomná v množstve v rozsahu od 0,05 do 2,5 % hmotnostného z celkovej hmotnosti zmesi.
  18. 18 .,· Prostriedok podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že ďalej obsahuje detergentový zosilňovač.
  19. 19. Spôsob čistenia povrchov, vyznačuj úci sa t ý m, že zahrňuje aplikovanie zmesi podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov a následné opláchnutie.
SK1124-94A 1992-03-20 1993-03-17 Aqueous cleaning composition SK112494A3 (en)

Applications Claiming Priority (5)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB929206115A GB9206115D0 (en) 1992-03-20 1992-03-20 Soil visualisation
GB929215555A GB9215555D0 (en) 1992-07-22 1992-07-22 Improvements relating to cleaning compositions
GB929222813A GB9222813D0 (en) 1992-10-30 1992-10-30 Cleaning compositions
GB939304732A GB9304732D0 (en) 1993-03-09 1993-03-09 Improvements in or relating to germicidal compositions
PCT/GB1993/000551 WO1993019152A1 (en) 1992-03-20 1993-03-17 Improvements in or relating to cleaning compositions

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK112494A3 true SK112494A3 (en) 1995-04-12

Family

ID=27450849

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1124-94A SK112494A3 (en) 1992-03-20 1993-03-17 Aqueous cleaning composition

Country Status (14)

Country Link
EP (1) EP0631610B1 (sk)
JP (1) JPH07504699A (sk)
CN (1) CN1051798C (sk)
AU (1) AU669163B2 (sk)
BR (1) BR9306119A (sk)
CA (1) CA2131618A1 (sk)
CZ (1) CZ229394A3 (sk)
DE (1) DE69311706T2 (sk)
ES (1) ES2104134T3 (sk)
HU (1) HU212979B (sk)
IN (1) IN178308B (sk)
MY (1) MY109183A (sk)
SK (1) SK112494A3 (sk)
WO (1) WO1993019152A1 (sk)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5424000A (en) * 1993-10-05 1995-06-13 West Agro, Inc. Acid cleanings and staining compositions
DE19621966A1 (de) * 1996-05-31 1997-12-04 Basf Ag Verwendung von natürlichen oder naturidentischen synthetischen Farbstoffen zur vorübergehenden Markierung oder Einfärbung von festen und flüssigen Materialien
US8974363B2 (en) 1997-12-11 2015-03-10 Provectus Pharmatech, Inc. Topical medicaments and methods for photodynamic treatment of disease
ATE309322T1 (de) * 1998-05-18 2005-11-15 Procter & Gamble Gerät enthaltend reinigungsmittel mit verschwindendem farbstoff
US6677287B1 (en) 1998-05-18 2004-01-13 The Procter & Gamble Company Implement containing cleaning composition and disappearing dye
US8557298B2 (en) 1998-08-06 2013-10-15 Provectus Pharmatech, Inc. Medicaments for chemotherapeutic treatment of disease
DE60015832T2 (de) 1999-03-24 2005-10-27 JohnsonDiversey, Inc., Sturtevant Verfahren zum Nachweis von Protein und Kit dafür
EP1039299B1 (en) * 1999-03-24 2004-11-17 JohnsonDiversey, Inc. A method of detecting protein and a kit using the same
WO2001036663A2 (en) * 1999-11-15 2001-05-25 Chemclean Corporation Bio-burden visualization system
US6905672B2 (en) * 1999-12-08 2005-06-14 The Procter & Gamble Company Compositions and methods to inhibit tartar and microbes using denture adhesive compositions with colorants
IN230386B (sk) * 2003-06-18 2009-03-27 Unilever Nv
GB0314211D0 (en) * 2003-06-18 2003-07-23 Unilever Plc Laundry treatment compositions
WO2007054238A1 (en) * 2005-11-08 2007-05-18 Unilever N.V. Hygiene indicator device
GB0525504D0 (en) 2005-12-14 2006-01-25 Bristol Myers Squibb Co Antimicrobial composition
US8673836B2 (en) * 2007-03-20 2014-03-18 The Procter & Gamble Company Laundry detergent composition with a reactive dye
JP2009075084A (ja) * 2007-08-30 2009-04-09 Sakura Color Prod Corp 洗浄確認用インジケータを用いた洗浄度の確認方法
JP5213159B2 (ja) * 2007-09-25 2013-06-19 花王株式会社 バイオフィルム生成抑制方法
JP5174408B2 (ja) * 2007-09-25 2013-04-03 花王株式会社 ヌメリ抑制剤組成物
GB0823265D0 (en) * 2008-12-20 2009-01-28 Convatec Technologies Inc Antimicrobial Composition
GB201020236D0 (en) 2010-11-30 2011-01-12 Convatec Technologies Inc A composition for detecting biofilms on viable tissues
CA2895896A1 (en) 2012-12-20 2014-06-26 Convatec Technologies Inc. Processing of chemically modified cellulosic fibres
US9170205B2 (en) * 2013-09-18 2015-10-27 Metrex Research, LLC Disinfection and cleaning confirmation system
EP3569258B1 (fr) * 2018-05-14 2023-01-18 Patrice Slupecki Procede de validation du cycle de traitement d'un porte instrument dynamique
WO2022185727A1 (ja) 2021-03-05 2022-09-09 シヤチハタ株式会社 電子供与物可視化キット及び電子供与物可視化方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS63159758A (ja) * 1986-12-24 1988-07-02 Osaka Eyazoole Kogyo Kk 便座クリ−ナ−
US5039441A (en) * 1988-02-10 1991-08-13 Colgate-Palmolive Company Safe acidic hard surface cleaner
US4858465A (en) * 1988-06-21 1989-08-22 Rockwell International Corporation Water washable contaminant detection and labeling compositions and method for utilizing same
DK239589D0 (da) * 1989-05-17 1989-05-17 Dst Kemi A S Fremgangsmaade til simultan rengoerings- og hygiejnekontrol samt middel til brug ved fremgangsmaaden
US5071573A (en) * 1990-07-23 1991-12-10 The Procter & Gamble Company Microemulsified silicones in liquid fabric care compositions containing dye
US5110868A (en) * 1991-01-14 1992-05-05 E. I. Du Pont De Nemours And Company Biodegradable compositions for controlled release of chemical agents

Also Published As

Publication number Publication date
HU9402706D0 (en) 1994-12-28
DE69311706T2 (de) 1997-12-18
AU3759993A (en) 1993-10-21
CA2131618A1 (en) 1993-09-30
CN1077986A (zh) 1993-11-03
ES2104134T3 (es) 1997-10-01
WO1993019152A1 (en) 1993-09-30
EP0631610B1 (en) 1997-06-18
CZ229394A3 (en) 1995-04-12
HU212979B (en) 1997-01-28
DE69311706D1 (de) 1997-07-24
IN178308B (sk) 1997-03-22
HUT71066A (en) 1995-11-28
EP0631610A1 (en) 1995-01-04
MY109183A (en) 1996-12-31
BR9306119A (pt) 1998-06-23
AU669163B2 (en) 1996-05-30
CN1051798C (zh) 2000-04-26
JPH07504699A (ja) 1995-05-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK112494A3 (en) Aqueous cleaning composition
EP1104451B1 (en) Acidic hard surface cleaning and disinfecting compositions
ES2365489T3 (es) Composiciones acuosas fuertemente ácidas para limpieza de superficies duras.
US20100055196A1 (en) Sanitizing composition
DE69324015T2 (de) Verbesserungen in, oder in verbindung mit keimtötenden zusammensetzungen
US6267976B1 (en) Skin cleanser with photosensitive dye
DE60207252T2 (de) Photokatalytische zusammensetzungen
DE60022395T2 (de) Photokatalytische zusammensetzungen und verfahren
EP0651048A2 (en) Foaming antibacterial liquid formulation for cleaning kitchen surfaces
EP1379286B1 (en) Composition and method for reducing odor and disinfecting
GB2552261A (en) Hygiene products
AU2014384291B2 (en) Sanitary cleaner
US20220064571A1 (en) Detergent formulations having enhanced germ removal efficacy
JP2023008435A (ja) 液体洗浄剤及び洗浄液
CN108611200A (zh) 环保洁厕剂及其制备方法
JP4223274B2 (ja) アレルゲンの除去方法
JP2023050916A (ja) 電子供与物可視化キット及び電子供与物の可視化方法
CS238946B1 (cs) Kapalný dezinfekční detergent
MXPA01001508A (en) Alkaline hard surface cleaning and disinfecting compositions