HU212979B - Aqueous cleaning composition suitable for detecting impurities and method for cleaning of surface - Google Patents

Aqueous cleaning composition suitable for detecting impurities and method for cleaning of surface Download PDF

Info

Publication number
HU212979B
HU212979B HU9402706A HU9402706A HU212979B HU 212979 B HU212979 B HU 212979B HU 9402706 A HU9402706 A HU 9402706A HU 9402706 A HU9402706 A HU 9402706A HU 212979 B HU212979 B HU 212979B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
dye
priority
surfactant
composition
composition according
Prior art date
Application number
HU9402706A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT71066A (en
HU9402706D0 (en
Inventor
Ziya Haq
Kenneth Leslie Rabone
Original Assignee
Unilever Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GB929206115A external-priority patent/GB9206115D0/en
Priority claimed from GB929215555A external-priority patent/GB9215555D0/en
Priority claimed from GB929222813A external-priority patent/GB9222813D0/en
Priority claimed from GB939304732A external-priority patent/GB9304732D0/en
Application filed by Unilever Nv filed Critical Unilever Nv
Publication of HU9402706D0 publication Critical patent/HU9402706D0/hu
Publication of HUT71066A publication Critical patent/HUT71066A/hu
Publication of HU212979B publication Critical patent/HU212979B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D3/00Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
    • C11D3/43Solvents
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D3/00Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
    • C11D3/40Dyes ; Pigments

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)

Description

A találmány szennyeződés kimutatására alkalmas vizes tisztítószer készítményre, valamint felület tisztítására szolgáló eljárásra vonatkozik. A találmány közelebbről olyan tisztítószer készítményre vonatkozik, amely egyébként láthatatlan, főleg szerves eredetű szennyeződéseket kimutató komponenst, valamint a szennyeződések tisztítására szolgáló komponenst tartalmaz.
A főleg szerves eredetű szennyeződések (így piszok vagy szenny) jellemzően proteint, szénhidrátot és/vagy zsírt tartalmaznak, és általában együtt járnak bakteriális vagy mikrobiális szennyeződésekkel, amelyek veszélyeztetik az egészséget. A szennyeződések láthatóvá tételének kényelmes módja olyan reagens, így bizonyos színezék használata, amely proteint köt meg. Proteintartalmú szennyeződések kimutatásával az azokhoz kapcsolódó bakteriális vagy mikrobiális szennyeződés közvetve láthatóvá tehető, és így célként hatásos tisztítás tűzhető ki.
WO 90/14 591 szennyeződések kimutatására egy sor színezéket, különösen savas színezéket, így Erythrosin BS (El27) kereskedelmi nevű terméket ismertet nem részletezett természetű tisztítószerrel kombinálva.
A fenti leírás azonban nem tárgyalja azokat a nehézségeket, amelyek a gyakorlatban támadnak, amikor színezéket tisztítószerrel szennyeződések kimutatására kombinálnak. így különösen azt állapítottuk meg, hogy bizonyos színezékeket egyedül vízben oldva azok ugyan kötődnek proteinekhez és így hatásosan kimutatnak szennyeződéseket, a színezékek általános célú, szilárd felületek tisztítására szolgáló készítményekben szokásos felületaktív anyagokkal a használat során jellemző koncentrációk esetén nem alkalmasak proteinek jelenlétének kimutatására. Ezért úgy tűnik, hogy felületaktív anyag jelenléte meggátolhatja színezékek proteinekhez kötődését, és ezáltal azok kimutatását. Ismeretes, hogy felületaktív anyagok kötődnek proteinekhez, ahol az anionos felületaktív anyagok kötődése erősebb, mint a nemionos felületaktív anyagok kötődése. A megfigyelt viselkedés egyik lehetséges magyarázata az, hogy a felületaktív anyag verseng a színezékmolekulával a proteinen lévő kötődési helyekért. Egy további lehetséges magyarázat az, hogy a színezék szolubilizálása a felületaktív anyag micelláiban egyszerűen csökkenti a proteinhez mutatott affinitását.
Meglepő módon azt állapítottuk meg, hogy ha színezék felületaktív anyaggal és oldószerrel alkotott elegy formájában van jelen, képes proteinhez kötődni és ezáltal kimutatni azt.
A fentiek alapján a találmány szennyeződés kimutatására alkalmas vizes tisztítószer készítmény, amely proteinhez kötődő színezéket és felületaktív anyagot tartalmaz. A készítmény össztömegére vonatkoztatva legalább 2 tömeg% vízzel elegyedő oldószert tartalmaz, amely 2-5 szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú, egy- vagy kétértékű alkohol vagy éter vagy azokból álló elegy, színezékként legalább 10 ppm trifenil-metán típusú Brilliant Blue G, Brilliant Blue R, C.
I. Acid Blue 104, C. I. Acid Blue 109 és Acid Violet 17 vagy xantén típusú Erythrosin B és Rose Bengal vagy ftalocianin-szulfonátok vagy azok elegye közül választott színezéket tartalmaz, és a készítmény össztömegére vonatkoztatva legalább 0,05 tömeg% alkoxilezett nemionos felületaktív anyagot tartalmaz.
Ezekről a készítményekről azt állapítottuk meg, hogy a színezék látható, színes komplex képződése közben képes proteinhez kötődni és ezáltal szennyeződéseket kimutatni, míg a felületaktív anyag (és bizonyos mértékben az oldószer is) tisztító hatást fejt ki a szennyeződések eltávolítására. Proteinek láthatóvá tétele útján célzottan folytatható le szennyeződések eltávolítása. A tisztítás után visszamaradó bármilyen látható színezék a tisztítás hiányosságait jelzi.
A kísérleti eredmények statisztikai elemzése azt mutatja, hogy oldószer vagy felületaktív anyag menynyiségének növelése egyedül színezékkel alkotott keverék esetén csökkenti a színezék proteinhez kötődését, míg színezék, felületaktív anyag és oldószer alkotta háromkomponensű elegyben - bár a színezék proteinhez kötődése a csupán vízben lévő protein kötődéséhez képest csökkent mértékű - a színezék kötődésének csökkenése a felületaktív anyag és oldószer együttes hatása alapján várt csökkenésnél kisebb. így a felületaktív anyag és az oldószer együtt szinergetikus hatást fejtenek ki, ami a színezék proteinhez kötődésének kisebb csökkenését eredményezi.
Színezék, felületaktív anyag és oldószer alkalmas keverékéből ezért a színezék képes szennyeződéshez kötődve kimutatni azt, és az ilyen szennyeződés hatásos tisztítására is alkalmasak. így a találmány szennyeződés kimutatására és tisztítására alkalmas készítményt biztosít.
Jó eredményeket· értünk el savanyú kémhatású készítményekben lévő savas színezékekkel. A savas színezékek a színezékek ismert osztályát alkotják, amelyek széles körben, különböző célokra, így gyapjú festésére, élelmiszer színezésére használatosak.
A trifenil-metán típusú savas színezékek, amelyek képesek proteinhez (és gyapjúhoz) kötődni, többek között a Brilliant Blue G (Acid Blue 90, C. I. 42 655 néven is ismert), Brilliant Blue R (Acid Blue 83, C. I. 42 660), C. I. Acid Blue 104, C. I. Acid Blue 109 és Acid Violet 17 (C. I. 42 650). Ezen színezékek közül előnyös a Brilliant Blue G.
A xantén típusú savas színezékek közül proteinhez kötődnek többek között az Erythrosin B (Acid Red 51,
C. I. 45 430) és Rose Bengal (Acid Red 94, C. I. 45 440). Ezek a színezékek (az Erythrosin B Food Red Colour No 14 és a Rose Bengal Food Red Colour No 105 megjelöléssel) élelmiszer-színezékként is használatosak, és így alkalmasak háztartási használatra szánt készítményekben. Az Erythrosin B szerepel azon színezőanyagok listáján is, amelyek használata valamennyi kozmetikai termékben megengedett (lásd az 1991. júniusában kiadott 76/768 számú EEC irányelveket, IV. melléklet, 1. rész, 4. oldal, E 127).
Proteinhez kötődő további savas színezékek a ftalocianin-szulfonátok, így az alumínium-ftalocianin-szulfonát (APS), amely többek között beszerezhető Tinolux BBS kereskedelmi néven (gyártó cég: Ciha Ltd.), valamint a cink-ftalocianin-szulfonát (ZPS).
HU 212 979 Β
A színezékek szerkezete és egyéb részletek tekintetében a szakirodalomra utalunk [F. J. Green: The Sigma-Aldridge Handbook of Stains, Dyes and Indicators, Aldridge Chemical Co., Inc. (1990)].
Előnyösen olyan színezéket használunk, amely színehagyó, azaz amelynek a színe alkalmas körülmények között legalább lényegében eltűnik (és így szabad szemmel lényegében láthatatlanná válik). A színes színezék/protein komplex előnyösen hasonló viselkedésű, azaz hasonló körülmények között legalább lényegében elveszti színét, így az esetleg kötött állapotban visszamaradó színezés is színtelenné válik. Ezek a körülmények előfordulhatnak természetesen vagy a felhasználó által befolyásolt módon, és a következőket foglalják magukban: savval vagy lúggal lejátszódó kémiai reakció; (levegőn vagy fehérítőszer útján lejátszódó) oxidáció; fotokémiai reakciók és fizikai helyettesítési reakciók. Az előzőekben említett savas színezékek mindegyike fényérzékeny kisebb vagy nagyobb mértékben, különösen a kimutatáshoz szükséges koncentrációkban. A Rose Bengal és Erythrosin B kereskedelmi nevű színezékek különösen előnyösek, minthogy viszonylag gyorsan fakulnak. Használhatók a (vörös) xanténszínezékek és a (kék) trifenil-metán-színezékek keverékei is, amelyekben a kék színezék fakulása gyorsítható II típusú érzékenyített, fény által kiváltott oxidációs mellékfolyamattal. A szakirodalom ismerteti a színezékek érzékenyítési reakcióinak összefoglalását és azokat a reakciókat, ahol egy adott mennyiségű színezék esetén a látható spektrumon belül történő fényabszorpció a legnagyobb mértékű [Kirk-Othmer: Encyclopaedia of Chemical Technology, 3. kiadás, 8. kötet, 405, John Wiley & Sons, 1079].
A Brilliant Blue G kereskedelmi nevű színezék is nagyon érzékeny az oxidációra, ennek következtében színét veszti klórtartalmú fehérítőszer, így nátrium-hipokrit hatására, amely jelen van kereskedelmi forgalomban kapható fehérítőszer-készítményekben, így a Domestos kereskedelmi nevű fehérítőszerben és fehérítőszert tartalmazó készítményekben, így a Domestos kereskedelmi nevű univerzális felülettisztítóban.
Színehagyó színezék alkalmazása azzal az előnnyel jár, hogy a használat után a meg nem kötött színezék megfelelő körülmények között legalább lényegében színtelenné válik. Ezenkívül pórusos anyagban, így hézagokban és a munkafelület karcaiban abszorbeálódott színezék okozta tartós vagy hosszú időtartamú, nemkívánatos elszíneződés meggátolható.
Mikroorganizmusok fény okozta dinamikus inaktiválására alkalmas színezék használata is előnyös. Azok a színezékek előnyösek, amelyek fény hatására atomos oxigént fejlesztenek. A színezék látható fény útján egy első gerjesztési állapotba kerül, majd a rendszeren belüli folyamatok eredményeként triplett állapotba jut. Ezt követően molekuláris oxigénnel való ütközés során elektroenergia adódik át, a színezék az alapállapotba tér vissza atomos oxigén keletkezése közben.
Egy szervezet bármely életképes alkotójának (protein, polipeptid, aminosavak, allilcsoportban lévő hidrogénatomot tartalmazó lipidek, tokoferolok, cukrok és cellulóz) fény okozta oxidációja sejthalált eredményez.
Bizonyos fent említett savas színezékek, különösen a Rose Bengal, Erythrosin B, APS és ZPS kielégítik ezeket a követelményeket, és fénnyel megvilágítva atomos oxigént fejlesztenek. A tárgyaltak értelmében ezek a színezékek proteinhez is kötődnek, így jellemzően az organizmus felületén lévő sejtproteinhez kötődve mikroorganizmusokhoz is képesek kötődni. Ennek az az előnyös következménye, hogy a színezék a megcélzott mikroorganizmushoz közel kötődhet, növelve az atomos oxigén hatásosságát a megcélzott organizmussal szemben (minthogy az atomos oxigén élettartama rövid, ezért kis diffúziós úthossza van). Ezáltal lehetővé válik mikroorganizmusok célzott elpusztítása következetes csíraölő és fertőtlenítő hatással.
A készítmény előnyösen savas kémhatású, pH-ja jellemzően a 3 és 5 közötti tartományban van, így 4 körüli érték, minthogy a tapasztalatok szerint savas készítmények hatásossága Gram-negatív mikroorganizmusokkal szemben meghaladja a semleges készítmények hatásosságát. A Gram-pozitív mikroorganizmusokkal szembeni hatásosságot a pH értéke nem befolyásolja jelentősen. A készítményt kedvezően megsavanyíthatjuk viszonylag enyhe szerves savval, így ecetsavval.
Az előzőekben a színezék kötődésével kapcsolatban tárgyalt szinergetikus hatáshoz hasonló szinergetikus hatást tapasztaltunk színezékek fototoxikus hatása terén is oldószerrel és felületaktív anyaggal alkotott keverék esetén.
Ezenkívül bizonyos oldószerek, így etanol gyengítik a mikroorganizmusok sejtfalát, ezáltal jobban átjárhatóvá teszik, és így azok érzékenyebbé válnak atomos oxigén behatolásával szemben. Ez a hatás fokozza a színezék mikroorganizmusokat ölő tulajdonságát.
Mikroorganizmusok szuszpenzióban bekövetkező, fény okozta inaktiválása színezékek, így a Rose Bengal kereskedelmi nevű színezék által ismert. Meglepő módon azt tapasztaltuk azonban, hogy alkalmas színezékek felületeken is képesek mikroorganizmusok fény okozta inaktiválására. Ismeretes, hogy mikroorganizmusok szokásos vagy előnyös állapotában, amikor felületekhez kötődnek, sokkal nehezebben érhető el azok inaktiválása. Mikroorganizmusok általában „biofilmek” formájában, azaz sejten kívüli anyag mátrixába beágyazva fordulnak elő felületeken. Ezt a sejten kívüli anyagot a szakirodalomban olykor az „adhezin” kifejezéssel jelölik. Nem nyilvánvaló ezért, hogy egy olyan eljárás, amely planktonos állapotban hat a mikroorganizmusokra, felülethez kötött állapotban is hatna bizonyos megkívánt változtatások nélkül. Felülethez kötött mikroorganizmusok fontos és alapvető szennyeződésforrást jelentenek háztartási, intézményi és ipari környezetekben, és a találmány célzott csíraölő hatást tesz lehetővé ilyen mikroorganizmusokkal szemben.
Szükség esetén, így javított fényabszorpciós tulajdonságú színezékek biztosítására [adott színezék (teljes) mennyiségére vonatkoztatva az abszorbeált fény maximális értékének biztosítására], a kívánt fakulási tulajdonságok, kívánt színek elérésére a találmány szerinti készítményekben színezékek elegyét is használhatjuk.
HU 212 979 Β
A készítmény jellemzően 10-10Q ppm, így 20 ppm mennyiségű színezéket tartalmaz.
A használt oldószer előnyösen poláris. Használható 2-5 szénatomos egyenes vagy elágazó láncú alkohol, így etanol, butanol, izopropanol (propan-2-ol, IPA), n-butoxi-propan-2-ol (propilénglikol-n-butil-éter), 2butoxi-etanol (etilén-glikol-monobutil-éter). Az egyik előnyösen használható oldószer IPA.
Két értékű alkoholokat, így etilénglikolt, valamint vízzel elegyedő étereket, így dimetoxi-etánt, azaz 1,2dimetoxi-etánt szintén használhatunk.
Megfelelő esetben oldószerek elegyeit, így etanol és n-butoxi-propan-2-ol elegyeit is használhatjuk.
A készítmény össztömegére vonatkoztatva előnyösen 2-20 tömeg% mennyiségben tartalmaz oldószert.
A felületaktív anyag alkoxilezett, előnyösen etoxilezett, azaz etoxilezett alkoholok alakjában van jelen. Az alkohol előnyösen 4-15 szénatomos egyenes vagy elágazó láncú vegyület, amelynek HLB (hidrofil/lipofil egyensúly) értéke 10 és 14 között van, így alkalmasan 12.
Az alkalmas felületaktív anyagok széles választéka kapható kereskedelmi forgalomban, az egyik ilyen anyag az Imbentin 91-35 kereskedelmi néven kapható felületaktív anyag (gyártó cég: Kolb), amely 1 mól alkoholra vonatkoztatva átlagosan 5 mól etilén-oxidot tartalmazó, nemionos, 9-11 szénatomos alkohol-etoxilát.
Alkalmazhatunk primer etoxi-szül fátokat is.
Kívánt esetben felületaktív anyagok elegyei is használhatók.
A felületaktív anyag előnyösen nemionos vagy döntő mértékben nemionos, bár adott esetben kis mennyiségű anionos felületaktív anyagot is tartalmazhat. Anionos felületaktív anyag bevitele növeli a készítmény tisztítóképességét, míg a szennyeződések kimutatására való képesség csökken.
Ilyen célra előnyös anionos felületaktív anyagok többek között primer alkil-szulfátok (PÁS), előnyösen nárium-dodecil-szulfát (SDS). Különösen előnyösek olyan kereskedelmi forgalomban kapható elegyek (így az Empicol LX kereskedelmi nevű termék), amelyek túlnyomó részben dodecil-szulfátot tartalmaznak. A dodecil-szulfát ismert protein denaturáló anyag, alkalmas protein felületekről történő eltávolítására, továbbá biocid hatású.
A nemionos és anionos felületaktív anyagok tömegaránya előnyösen legalább 3:1.
A készítmény előnyösen lényegében mentes kationos felületaktív anyagtól, tartalmazhat azonban csekély mennyiségű kationos csíraölő anyagot.
A készítmény össztömegére vonatkoztatva a felületaktív anyag mennyisége előnyösen 0,05-2,5 tömeg%, jellemzően 0,5-1,5 tömeg%, így 0,7 tömeg% nemionos felületaktív anyag, adott esetben 0,2 tömeg% anionos felületaktív anyaggal kiegészítve.
A készítmény számos, adott esetben alkalmazandó alkotórészt tartalmazhat, amelyek többek között a következők lehetnek:
1. Detergens hatásfokozó anyagok, amelyek előnyösen kelátképző szerek fémekre nézve, így etiléndiamin-tetraecetsav (EDTA). A fémekre nézve kelátképző szereknek (így az EDTA-nak) olyan hatást is tulajdonítanak, hogy átjárhatóvá teszik a sejtfalakat, ezáltal érzékenyebbé teszik a szervezeteket az atomos oxigén biocid hatásával szemben.
2. Elektrolit, így pufferoló hatású anyag vagy só, többek között Na2SO4, amely elősegíti a színezék proteinhez kötődését azáltal, hogy kedvez a színezéknek a vizes fázisból a proteinsóhoz való eljutásban. Kereskedelmi forgalomban kapható savas kémhatású színezékformulálások általában tartalmaznak elektrolitot, szükség esetén azonban további elektrolitot is bevihetünk. A készítmény teljes elektrolittartalma jellemzően 0-1 tömeg%, előnyösen 0,1 tömeg%.
3. Illatosító anyagok
4. Viszkozitásnövelő anyagok
A készítmény izotróp, egyfázisú készítmény alakjában van, és különösen szilárd felületek (így üveg-, műanyag-, kerámia- és fémfelületek) tisztítására használható széles alkalmazási körben, beleértve a háztartási tisztítást, így konyhai és fürdőszobai felületek, közöttük WC-csészék tisztítását, intézményekben, így iskolákban, kórházakban és hasonlókban végzett tisztítást, valamint ipari épületek, így gyárak, hivatalok, szállodák és hasonlók tisztítását. A készítmények különösen olyan felületeken való használat esetén hatásosak, amelyek felületi hibák, illesztések és egyéb, viszonylag rosszul hozzáférhető helyek baktériumokkal való szennyeződésének lehetőségét rejtik magukban.
A készítmény - legalább háztartási használatra előnyösen porlasztás útján felhordandó termékként van formuláivá, és megfelelő tartályban van kiszerelve, amely kézzel működtethető szórófejjel vagy aeroszolos vivőanyag-adagolóval van ellátva. A tartály előnyösen fényáteresztő anyagból készül.
A használat során a készítményt a tisztítandó felületre bármilyen megfelelő módon, így alkalmas adagolóból történő porlasztás, hordozóval, így törlőkendővel vagy szivaccsal való törlés vagy tartályból történő kiöntés útján felvihetjük. WC tisztítása esetén a WCcsészékben lévő szennyeződések kimutatására a készítményt felvihetjük a WC-csésze szegélyén elhelyezett tömlőkből vagy az öblítőtartályban elhelyezett adagolóból, valamin porlasztás útján. Bizonyos esetekben, különösen iparban végzett tisztítás esetén a felhordott tisztítószert fényforrással, így fehér fényt szolgáltató fényforrással, többek között kvarc/halogénlámpával vagy fluoreszkáló, „napfényt” biztosító fényforrással világíthatjuk meg. Ezt kívánt esetben általában öblítési művelet követi, ez lehet hordozóanyaggal lefolytatott törlés vagy vízsugár alkalmazása. Használat után visszamaradó, a tisztítás helyén látható elszíneződött színezék visszamaradó, kötött színezéket jelez, ami általában visszamaradó protein jelenlétére, és így további tisztítás szükségességére utal.
Kémiai kezelés hatására fakuló színezékeket alkalmazó megoldásokban, így a fentiek értelmében klórtartalmú fehérítőszer hatására fakuló Brilliant Blue G esetén a tisztítási műveletet alkalmas kémiai reagens, így klórtartalmú fehérítőszer felhordása követheti abból a célból, hogy a nem kötődött színezéket vagy a
HU 212 979 Β felületen fugákban és karcokban megkötve visszamaradó színezéket lényegében láthatatlanná tegyük.
A találmány további eljárás felület tisztítására, amelynek során a felületre a találmány szerinti készítményt hordjuk fel, majd leöblítjük.
A találmányt a következőkben példákkal és a csatolt rajzokra hivatkozva szemléltetjük. Az
1. ábrán olyan diagram látható, amelyen színkülönbség van feltüntetve (kereszttel jelölt) összehasonlító oldószermentes készítménnyel kapott eredményeket is megadva (körökkel jelzett) háromkomponensű, 15 tömeg% IPA-t tartalmazó elegyekre vonatkozó adatok mellett. A
2. ábra a találmány szerinti, változó mennyiségű nemionos felületaktív anyagot (NI) és változó mennyiségű IPA-t tartalmazó készítmények színkülönbségének (DE) háromdimenziós perspektivikus grafikonját mutatja be. A
3. ábra a találmány szerinti, változó mennyiségű nemionos felületaktív anyagot (NI) és változó mennyiségű IPA-t tartalmazó készítményekre (a tisztítás hatásosságát jelző) lerakódáscsökkenés (PDET) háromdimenziós perspektivikus grafikonját mutatba be. A
4. ábra a fényabszorpció fényszóródáshoz viszonyított arányának (K/S) diagramja a (nm egységben megadott) hullámhosszúság függvényében, amely a Rose Bengal és Erythrosin B fény hatására mázmentes kerámiacsempén bekövetkező fakulását szemlélteti.
Példák
Színezék kötődése
1. példa
Szennyezőforrást szimuáló, számos, hasonlóan elszennyezett csempe biztosítására borjúszérum-albumin (BSA) proteint tartalmazó oldatot vittünk fel sáv alakjában fehér, mázas csempékre, majd a csempéket (50 °C hőmérsékleten) megszárítottuk.
A Brilliant Blue G (BBG) és Erythrosin B (EB) savas színezékek vizes oldatait készítettük el, amelyek általános rendeltetésű tisztítószer-formulálásokban szokásos felületaktív anyagokat tartalmaztak a felhasználás során jellemző 0,5 és 2,5 tömeg% koncentrációkban. A következő felületaktív anyagokat használtuk: Nemionos: 9-11 szénatomos,
5EO-tartalmú alkohol-etoxilát (Imbentin 91-35 kereskedelmi nevű) termék
Anionos: - primer alkil-szulfát (PÁS);
Empicol LX kereskedelmi nevű termék (gyártó cég:
Albright & Wilson);
- szekunder alkán-szulfonát,
Hostapur kereskedelmi nevű termék (gyártó cég: Hoechst), és
- lineáris alkil-benzolszulfonát (Petrelab 550 kereskedelmi nevű termék).
Az elszennyezett csempékre színezékoldatot porlasztottunk, és az oldatot hagytuk érintkezni a BSA sávokkal. 5 perc múlva a csempéket áramló hideg csapvíz alá tartva öblítjük, ennek során az öblítési időt jellemzően legfeljebb 5 másodperc időtartamra választjuk meg, ami elegendő a háttérszennyeződés tisztításához anélkül, hogy a protein/színezék komplexből a kötött színezéket kimosnánk.
Mindegyik esetben meghatároztuk a látható színt a csempe felületének elszennyezés előtti eredeti színéhez hasonlított színkülönbségként, amelynek során figyelembe vettük a D65 jelű fényfonásra vonatkozó CIE (Commission Internationale de l’Eclairage, 1976) előírásokat. A méréshez ICS MicroMatch típusú spektrális reflexiómérő műszert használtunk. A színkülönbség mértékét számszerű értékként fejeztük ki az ismert ΔΕ mennyiség alakjában. Az alkalmazott eljárás további részleteit illetően a szakirodalomra utalunk [RWG Hunt: Measuring Colour, 2. kiadás, Ellis Horwood, London, 1991]. Ezekben a vizsgálatokban az 1 egységet meghaladó ΔΕ általában szabad szemmel észrevehető színkülönbséget jelöl. Néhány esetben a színkülönbséget kvalitatív módon szabad szemmel állapítottuk meg, ilyenkor látható színkülönbséget (ΔΕ>1) „+” jelölés, míg nem észlelhető színkülönbséget (ΔΕ<1) jelölés mutat.
A kapott eredményeket az 1. táblázat foglalja össze.
Az 1. táblázat eredményei azt mutatják, hogy felületaktív anyagot és színezéket tartalmazó formulálások esetén a színezék nem kötődik a proteinhez annak kimutatására elegendő mértékben, míg vízben készített összehasonlító színezékoldatok alkalmasak voltak erre.
2. példa
Az 1. példában ismertetett eljárást használva szisztematikus kísérletet folytattunk le, ehhez propan-2-olt (IPA), Imbentin 91-35 kereskedelmi nevű nemionos felületaktív anyagot és BBG vagy EB színezéket tartalmazó háromkomponensű készítmények sorozatát használtuk. Az ilyen háromkomponensű formulálások elkészített sorozatát ecetsavval a 3—4 pH-tartományba állítottuk be.
Az 1. példában leírtak szerint BSA útján kezelt csempékre a protein kimutatására porlasztás útján felvittük a készítményeket, majd a csempéket rövid ideig hideg csapvízzel öblítettük és hagytuk megszáradni. Az 1. példában ismertetett módon spektrofotometriás eljárással meghatároztuk a csempéken képződött elszíneződéseket, és számítottuk a színkülönbségre jellemző ΔΕ értékeket. E szisztematikus vizsgálatok eredményeit a 2. és 3. táblázat mutatja.
A BBG színezékkel kapott eredményeket statisztikai elemzéssel feldolgoztuk, e színezék esetén ugyanis a színkülönbség (ΔΕ) értékei meghaladták az EB színezék esetén kapott értékeket. Ez részben annak a ténynek a következménye, hogy az EB kevésbé kötődik proteinhez, mint a BBG, és vízzel sokkal könnyebben kiöblíthető az öblítési szakaszban, míg a BBG/protein komplex vízzel végzett öblítéssel szemben állandó.
HU 212 979 Β
BBG alkalmazásával végzett szisztematikus kísérletek statisztikai elemzése
A kapott adatokat statisztikai elemzőrendszer (SAS) általános, lineáris modellekre illesztett eljárásával (PROC GLM) elemeztük. A SAS rendszer a SAS Institute Inc., SAS Campus Drive, Cary, NC 27 513, USA által kidolgozott software integrált rendszere. A SAS megjelölés bejegyzett védjegy. A GLM eljárás a legkisebb négyzetek módszerét alkalmazza általános lineáris modellek illesztésére, és különösen hasznos varianciaelemzésre (a tárgyalt vizsgálatokhoz hasonlóan) nem teljesen szimmetrikus kísérlettervezés esetén.
Tekintsük először a legfeljebb 0,1 tömeg% nemionos felületaktív anyagot tartalmazó készítményekkel lefolytatott vizsgálatok eredményeit (3. táblázat), amely vizsgálatok bizonyos mértékben szimmetrikusak. A varianciaelemézs azt mutatja, hogy a színezék koncentrációjának változása (99%-ot meghaladó megbízhatósággal) nagyon szignifikáns befolyást gyakorol a szín megfigyelt erősödésére. Különösen figyelemre méltó, hogy meglepő módon a három változó, a színezék, felületaktív anyag és oldószer között hármas kölcsönhatás lép fel, amely 94%-os megbízhatósággal szignifikáns. Egyszerűen kifejezve a kölcsönhatás azt jelenti, hogy az egyik komponens megfigyelt hatása függ egy másik komponens koncentrációjától. A rögzített vizsgálati tartományon belül a paraméterek előjele azt sugallja, hogy az oldószer és a felületaktív anyag elsődleges hatása egyaránt a kapott szín gyengítése, de az oldószer és felületaktív anyag, oldószer és színezék, továbbá felületaktív anyag és színezék közötti kölcsönhatás kompenzálja egymást. Ez azt jelenti, hogy a szín eredő gyengülése a vártnál kisebb, ha oldószer és felületaktív anyag együtt van jelen. A modell varianciája 91%, és 99%-ot meghaladó megbízhatósággal szignifikáns.
Meghatározott (100 ppm) színezékkoncentráció esetén valamennyi adat elemzése azt erősíti, hogy az oldószer és felületaktív anyag között pozitív kölcsönhatás van (ennek szignifikanciája 80%-ot meghaladó megbízhatóságú).
Az 1. ábra olyan diagram, amely összehasonlítja 100 ppm Brilliant Blue G színezéket Imbentin C 91-35 oldatokban 3,5 pH-értéknél, azonban oldószer nélkül tartalmazó összehasonlító készítménnyel az egységesített vizsgálat körülményei között kapott eredményeket
3-komponensű, állandó 15 tömeg% mennyiségű IPA-t tartalmazó elegyekkel kapott eredményekkel. Ezen a diagramon az észrevehetőség küszöbértékét (a láthatósági határt) a színkülönbség 1 értékéhez behúzott vízszintes egyenes jelzi. A diagramból látható, hogy a színkülönbség a felületaktív anyag növekvő mennyiségével csökken, oldószer jelenléte esetén azonban értéke megnő.
A statisztikai elemzés az oldószer és a felületaktív anyag között szinergetikus reakciót mutat, amelyet a 2. ábra grafikusan szemléltet.
A 2. ábra színezéket, oldószert (IPA) és nemionos felületaktív anyagot (NI) tartalmazó, háromkomponensű formulálásokban a ΔΕ (DE) értékek által kifejezve mutatja be háromdimenziós grafikonon a proteinkimutatás változását. Ha a háromkomponensű elegyekben nem lépne fel kölcsönhatás az oldószer és felületaktív anyag között, a protein kimutatását jelképező felület sík lenne, etil-acetát egységes meredekséggel csökken mind az oldószer, mind pedig a felületaktív anyag növekvő koncentrációjának irányában, úgy hogy az oldószer vagy a felületaktív anyag koncentrációjának növelése előre meghatározható, egységes, additív hatást gyakorolna a színezék proteinhez kötődésének csökkenésére, amelyet ΔΕ csökkenő értéke jelez.
A valóságban a protein kimunkálási felülete nem sík, hanem konkáv vagy nyereg alakú, azt mutatva, hogy színezék, oldószer és felületaktív anyag háromkomponensű elegyeiben a színezék proteinhez kötődésének csökkenése kisebb, mint az egyedül felületaktív anyag vagy egyedüli oldószer csökkentő hatásának összege. A szinergetikus hatás ezáltal igazolt.
3. példa
A 2. példában ismertetett eljárást ismételjük meg, azzal az eltéréssel, hogy IPA helyett etanolt használtunk 100 ppm Brilliant Blue G színezéket és változó mennyiségű Imbentin C 91-35 kereskedelmi nevű felületaktív anyagot tartalmazó formulálásokban. A kapott eredményeket a 4. táblázat foglalja össze.
4. példa
A 3. példa szerinti eljárást ismételtük meg oldószerként Dowanol PnB kereskedelmi nevű terméket (gyártó cég: Dow Chemical Company) tartalmazó formulálásokkal. A Dowanol PnB n-butoxi-propan-2-ol-(propilénglikol-n-butil)-étert tartalmaz, vízzel - a hőmérséklettől és az izomerek arányától függően - mintegy 6 tömeg%-ig elegyedik. A kapott eredmények az 5. táblázatban láthatók.
5. példa
A 3. példa szerinti eljárást ismételtük meg oldószerként etilénglikolt tartalmazó formulálásokkal. A 6. táblázat felsorolja az összetételeket. Az egységesített vizsgálati eljárásban valamennyi összetétel észrevehető elszíneződést okozott. Ebben az esetben a szín intenzívebb volt öblítés előtt.
6. példa
A 3. példában ismertetett eljárást ismételtük meg a kereskedelmi forgalomban butil-Cellosolve kereskedelmi néven ismert készítményt tartalmazó formulálásokkal. A butil-Cellosolve a vízzel elegyedő, tisztító hatású 2-butoxi-etanol (etilénglikol-monobutil-éter névvel is jelölt) oldószert tartalmazza. Az eredményeket a 7. táblázat foglalja össze.
7. példa
A 2. példa szerinti eljárást ismételtük meg (0,7 tömeg% Imbentin C 91-35 kereskedelmi nevű) nemionos felületaktív anyagot, (15 tömeg%) propan-2-olt és (100 ppm) Brilliant Blue G színezéket, továbbá változó mennyiségű anionos felületaktív anyagot [pri6
HU 212 979 Β mer alkil-szulfát (PÁS), Empicol LX] tartalmazó formulálásokat használva a PÁS komponenssel szembeni tűrőképesség, azaz a PÁS azon mennyiségének meghatározására, amelyet még adagolhatunk a szennyeződések kimutatási képességének elvesztése nélkül.
PÁS felületaktív anyag Brilliant Blue G színezékkel és hozzáadott propan-2-ollaI nem volt alkalmas protein kimutatására. Az egyéb eredmények a 8. táblázatban láthatók. A táblázatban az „(+)” jelölés vizuálisan észrevehető elszíneződést jelez, míg a „(-)” jelzés arra utal, hogy a szabványosított vizsgálatokban nem volt látható elszíneződés.
8. példa
A 2. példa szerinti eljárást ismételtük meg a kereskedelmi forgalomban Lialet 111 kereskedelmi néven beszerezhető éter-szulfátot (átlagosan 11 szénatomot tartalmazó, átlagosan 3 etoxilezési fokú termék, gyártó cég: Enichem) tartalmazó formulálásokat használva. Ezek a kísérletek világosan bemutatták, hogy a hozzáadott oldószer „bekapcsolja” a protein kimutatását, amint a 9. táblázat jelzi. A korábbiaknak megfelelően 100 ppm Brilliant Blue G színezéket használtuk, és az oldatok pH-ját ecetsavval 3,5-re állítottuk be.
9. példa
A 2. példa szerinti eljárást ismételtük meg oldószerként IPA helyett 1,2-dimetoxi-etánt használva 100 ppm Brilliant Blue G színezéket és 0,07 tömeg% Imbentin C 91-35-ot tartalmazó formulálásokban. Az eredményeket a 10. táblázat foglalja össze.
Tisztítás
10. példa
Kísérleteket végeztünk annak megerősítésére, hogy a protein kimutatásának terén hatásos formulálások általános célú tisztítószerként is hatásosak. A vizsgálatokat félig matt kerámiacsempéken lévő modellezett konyhai szennyeződéssel folytattuk le.
A modellezett szennyeződés összetétele a következő volt:
Alkotórész tömeg%
Glicerin-tripalmitát 1,0
Trióiéin 0,5
Kaolin 0,5
Folyékony paraffin 0,2
Palmitinsav 0,1
Korom (Elftex 675) 0,02
Ipari, metil-alkohollal denaturált szesz 97,68
(Az Elftex kereskedelmi nevű termékek gyártó cége: Carbot Európa, Párizs, Franciaország.) A szennyeződés-kompozíciót közvetlenül használat előtt kevertünk össze 30 percen át Silverson típusú laboratóriumi keverő/emulgeáló berendezéssel, és a következő módon vittük fel a csempékre.
i) Félig matt kerámiacsempéket koptató hatású tisztítószerrel tisztítottuk, öblítettük és szárítottunk 50 ’C hőmérsékleten.
ii) A csempéket egy központi csík kivételével maszkoltuk, majd a csíkra egyenletesen felporlasztottuk a szennyeződés-kompozíciót, ehhez Humbrol Powerpack típusú porlasztópisztolyt (gyártó cég: Hull, Anglia) használtunk szórófülkében. A csempéket használat előtt 24 órán át hagytuk öregedni.
iii) Mikrocellulóz anyagú szivacskendőket (szállító: Tesco) méretre vágtunk, mostunk és felületaktív anyagok maradványainak eltávolítására vízben többször öblítettünk, majd szárítottunk. A megszárított törlőkendőket vízbe vagy a vizsgált formulálásba merítettük, és (az alább ismertetett) tisztítógép tisztítófejére illesztettük. A tisztítókendőből az oldat feleslegét használat előtt kipréseltük, ehhez a fejet papírtörülköző fölött lévő műanyaghálóra helyeztük, majd 30 másodpercen keresztül a fejet megfelelő tömeggel terheltük.
iv) A tisztítási vizsgálatokat egyedi tervezésű és kivitelezésű lineáris súrológéppel folytattuk le, amelyet egységesített körülmények között és a kézzel kifejtett nyomást szimuláló 3 g/cm2 fajlagos terhelőtömegnek megfelelő felületi nyomással működtetünk. Tisztítás után a tisztított csempe tisztított sávjának színkülönbségét Microcolor színmérő műszerrel (gyártó cég: Dr. Lángé) mértük.
A kísérletek során a szennyeződést a csempéről eltávolítottuk csupán a víz használatával, és mértük a visszamaradó maradvány okozta színkülönbséget a tiszta csempére vonatkoztatva. Ezen maradvány százalékos csökkenését alkalmaztuk ezt követően a vizsgált formulálások használata során mint a formulálás hatásosságának mértékét egyedül vízhez viszonyítva.
100 ppm BBG színezéket, változó mennyiségű IPA-t és Imbentin 91-35 komponenst tartalmazó számos formulálás vizsgálati eredményeit foglaltuk össze all. táblázatban.
Az eredmények azt mutatják, hogy nemionos felületaktív anyag és IPA kombinációja a modellezett konyhai szennyeződés kerámiafelületről történő eltávolítása során sokkal hatásosabb, mind egyedül víz. Az adatok statisztikai elemzése (metszéspontként az origót feltételezve) azt sugallja, hogy mind a felületaktív anyag, mint pedig az oldószer elsődleges hatása pozitív, amennyiben a maradék csökkentése terén jobbnak bizonyulnak, mint egyedül víz. A vizsgálati eredmények azonban negatív kölcsönhatást is sejtetnek. A kölcsönhatás befolyását a 3. ábrán feltüntetett válaszfelületet szemlélteti, amely különböző mennyiségű nemionos felületaktív anyagot (NI) és IPA-t formulálások vízhez viszonyított ΔΕ értékeinek %-os csökkenését mutatja. A kölcsönhatás azt okozza, hogy az oldószer vagy felületaktív anyag hatása a másik komponens legnagyobb tartalmánál a leginkább tartalomnál mutatott hatáshoz viszonyítva csökken.
Valamennyi hatás 98%-ot meghaladó megbízhatósággal szignifikánsnak minősült.
HU 212 979 Β
Színezékek fakulást tulajdonságai
Különböző színezékek fakulási tulajdonságainak bemutatására számos további kísérletet folytattunk le. Az egyszerűség kedvéért ezeket a vizsgálatokat vízben készített színezékoldatokkal végeztük színezék, oldószer és felületaktív anyag elegyei helyett, de azt várjuk, hogy a színezékek fakulási tulajdonságait az egyéb komponensek jelenléte nem befolyásolja.
77. példa
Porózus anyagok, így hézagok modellezésére mázatlan kerámiacsempéket (gyártó cég: H & R Johnson Tiles Ld.) használtunk. A csempékre fecskendő segítségével (2 ml 100 ppm koncentrációjú) Brilliant Blue G színezékoldatot vittünk fel. A kapilláris következtében az oldat sugárirányban szétterjed, így egyenletesen elszíneződött tartományt képez, amely alkalmas műszeres mérésekhez, miután kemencében (100 °C hőmérsékleten) rövid idejű szárítást végzünk. Az 1. példában ismertetett módon párhuzamos mérésekben megmértük az elszíneződött és az el nem színeződött csempe reflexiós spektrumát (ahol az elszíneződött csempe 620 nm hullámhosszúságnál maximális abszorbanciát mutatott).
Brilliant Blue G klórtartalmú fehérítőszerrel történő oxidációjának vizsgálatára az elszíneződött területet tisztítottuk, ehhez cellulóz anyagú szivacskendővel töröltük le, azt előzőleg hideg csapvízzel megnedvesítettük, kicsavartuk, majd (1 ml) Domestos Multi-Surface Cleaner kereskedelmi nevű tisztítószerrel kezeltük. Közvetlenül tisztítás után a megtisztított felületet hideg csapvízzel alaposan öblítettük, a fentiek szerint szárítottuk, majd ismét mértük a reflexiós spektrumot. A színezék veszteségét a fényabszorpció fényszóródáshoz viszonyított arányának (K/S) változásából határoztuk meg az abszorpciós görbe csúcsánál az ismert Kubelka-Munk szerinti analízist használva [D. B. Judd és G. Wyszecki: Color in Business, Science and Industry, 3. kiadás, London, John Wiley and Són, 1975]. A veszteség értékére 99,7%-ot állapítottunk meg. Az el nem színeződött csempe alapján meghatározott színkülönbség 0,5 volt, amely az egymás melletti összehasonlítás során az észlelhetőség küszöbénél van, egyetlen minta alkalmazása esetén azonban az észlelhetőségi küszöb alatt van.
Egy ellenőrző kísérletben a mosófolyadékot Domestos Multi-Surface Cleaner kereskedelmi nevű termékkel helyettesítettük. Ebben az esetben az elszíneződés eltávolítása 81,2%-os volt, azonban a színkülönbség 5,9 maradt, amely egyetlen minta megfigyelése esetén is könnyen látható.
Ez a példa azt szemlélteti, hogy a Brilliant Blue G színezék hígított nátrium-hipoklorit (a Domestos Multi-Surface Cleaner kereskedelmi nevű termékben lévő fehérítőszer) hatására még pórusos csempén is gyorsan és hatásosan elszíntelenedik.
További (a leírásban közelebbről nem részletezett) vizsgálatok azt mutatták, hogy protein jelenléte nem befolyásolja szignifikáns módon a Brilliant Blue G színezék fakulási tulajdonságait.
72. példa
A Brilliant Blue R színezék fény okozta fakulási tulajdonságainak vizsgálatára all. példában leírthoz hasonló eljárást folytattunk le, azonban BSA-nal kezelt, félig matt, fehér csempéket használtunk.
Ebben az esetben azonban a színezéket a hideg csap vízzel végzett rövid öblítés után hagytuk megszáradni. A csempéken lévő elszíneződés intenzitását a fentiekben leírt spektrofotometriás eljárással mértük, mielőtt 5 órán át mesterséges fényforrással (Atlas Weather-O-Meter) megvilágítást végeztünk. A megvilágítás után az elszíneződés intenzitása csökkent, az elszíneződés veszteségének mértékét a Kubelka-Munk szerint elemzéssel számítottuk.
A Brilliant Blue R színezék esetén 5 órás megvilágítás után a színveszteség mintegy 50% volt.
13. példa
All. példában ismertetett elszíneződési vizsgálatot használva pórusos csempéken meghatároztuk az Acid Red 94 (Rose Bengal) színezék fény okozta fakulási tulajdonságait az Acid Red 51 (Erythrosin B) tulajdonságaihoz viszonyítva. Ügyeltünk annak biztosítására, hogy az elszíneződött csempék kezdeti reflektanciái hasonló nagyságúak legyenek annak érdekében, hogy a fakulási eredmények aránya ne legyen aránytalanul súlyozott a Rose Bengal színezék javára. Mindkét típusú elszíneződést egyidejűleg világítottuk meg ablaküvegen keresztül intenzív napfényben ablakpárkányra helyezve. 4 óra múlva ismét megmértük a megfakult elszíneződések spektrális fényvisszaverését. Az eredményeket grafikusan mutatja be a 4. ábra. A folytonos vonalak a megvilágítás előtti eredményeket mutatják a Rose Bengal színezékre vonatkozóan rombusszal, az Erythrosin B színezékre vonatkozóan pedig kereszttel jelölve. A szaggatott vonalak tüntetik fel a megvilágítás utáni eredményeket a Rose Bengal színezék esetén tele négyzettel, míg az Erythrosin B színezékre vonatkozóan csillaggal jelölve.
A látható tartományban (400-700 nm) a kromofor teljes veszteségét a (tiszta csempére vonatkozóan korrigált) K/S arány Kubelka-Munk szerint számított összegének %-os változásaként mértük. A Rose Bengal színezék eredetű elszíneződés 51%-os átlagos veszteséget mutatott, míg az Erythrosin B színezék okozta elszíneződés átlagos vesztesége 41% volt.
14. példa
A Rose Bengal és Erythrosin B színezékek fény okozta fakulási tulajdonságait egy további összehasonlításban a 13. példában leírt eljáráshoz hasonló módon vizsgáltuk meg azzal az eltéréssel, hogy a megvilágítás mesterséges napfénnyel (Atlas Weather-O-Meter) történt 90 percen keresztül. Ilyen körülmények között a Rose Bengal fakulása 95%-os, míg az Erythrosin B fakulása 90%-os volt. Az elszíneződéstől mentes eredeti csempéhez viszonyított színkülönbségben kifejezve a Rose Bengal színezék fakulása 2,3 egység volt, míg az Erythrosin B 3,4 egységgel fakult (ebben az esetben minél kisebb a különbség, annál jobb az eredmény).
HU 212 979 Β
75. példa
Egy további példában a Rose Bengal színezék fény okozta fakulást tulajdonságait vizsgáltuk meg pórusos csempén, amelyet előzőleg hígított (1 tömeg%-os BSA) proteinoldattal permeteztünk be és (50 °C hőmérsékleten) szárítottunk. A 13. példában ismertetett módon jártunk el azzal az eltéréssel, hogy a megvilágítást 90 percen át mesterséges napfénnyel (Atlas Weather-O-Meter) végeztük. Ilyen körülmények között a Rose Bengal 86%-os, míg az Erythrosin B 85%-os mértékben fakult. Színkülönbség egységekben kifejezve protein jelenlétében a Rose Bengal színezék fakulása 4,1 egység, míg az Erythrosin B színezék fakulása 4,9 egység volt.
76. példa
Egy további példában a Rose Bengal és Brilliant Blue G színezékek fény okozta fakulási tulajdonságait vizsgáltuk meg pórusos csempén.
A Rose Bengal színezék desztillált vízben lévő (10 ppm koncentrációjú) oldatát egyforma, kör alakú foltokat eredményező maszkkal ellátott csempére porlasztottuk. Ezt az eljárást megismételtük Brilliant Blue G színezék desztillált vízben készített (10 ppm koncentrációjú) oldatával úgy, hogy ugyanazon csempe más helyein kapjuk egyforma, köralakú foltokat. Mindegyik folt spektrális reflektanciáját meghatároztuk ICS MicroMach típusú spektrális reflexiómérő műszerrel 45 °C hőmérsékleten 1 órán át végzett szárítás után. A csempét ezután 2 órán keresztül napfénnyel megvilágítottuk, és ismét megmértük a spektrális reflektanciát. Az egyes színezékekre a 400-700 nm tartományban kiszámítottuk (a tiszta csempére vonatkozóan korrigált) K7S arány Kubelka-Munk szerint számított szummájának %-os változását. Ebben a vizsgálatban a Rose Bengal színezék esetén a kromofor átlagos teljes vesztesége 19% volt a Brilliant Blue G színezék esetén fellépő 45%-os átlagos teljes veszteséghez viszonyítva.
7. példa
APS vizsgálatát végeztük el 100 ppm koncentráció esetén 0,7 tömeg% (Imbentin C 91-35 kereskedelmi nevű) nemionos felületaktív anyagot és 10 tömeg% propan-2-olt tartalmazó oldatban, amelynek pH-ját 3,5 értékre állítottuk be. A 13. példában ismertetett eljárást követtük azzal a különbséggel, hogy a megvilágítást 150 percen keresztül mesterséges napfénnyel (Atlas Weather-O-Meter) végeztük. Ilyen körülmények között az APS fakulása 45%-os volt. Úgy véljük, hogy ZPS fakulása ennél gyorsabb. APS ezenkívül baktériumokra nézve fototoxikus hatást mutatott.
Színezékek fototoxikus tulajdonságai
További vizsgálatsorozatokat végeztünk az oldószert és felületaktív anyagot tartalmazó készítményekben lévő Rose Bengal színezék fototoxikus hatásának bemutatására szuszpenzióban végzett vizsgálatok útján, amelyekhez a következő baktériumokat használtuk:
Staphylococcus aureus NCTC 6538 (Gram-pozitív) Escherichia coli NCTC 8196 (Gram-negatív).
Az organizmusokat éjszakán át tenyésztettük 37 °C hőmérsékletű tápközegben végzett inkubáció útján. A kapott kultúrákat vákuumszűréssel választottuk el, ehhez 0,45 pm-es Millipore típusú szűrőt használtunk, majd a (10 ml) Ringer-oldatban végzett újraszuszpendálás előtt 1/4-erősségű Ringer-oldattal mosást végeztünk. A szuszpenzióban lévő organizmusokat sorozathígítás útján számláltuk meg, és agartáppal elegyítettük. Az összes életképes egyed számát (TVC) az 1 ml térfogatban lévő kolóniaképző egységek (cfu) számának 10-es alapú logaritmusaként fejeztük ki.
A vizsgálati oldatokat 5 mm mély (30 ml térfogatú) steril, műanyag petricsészékben készítettük el. Mindegyik oldathoz (0,3 ml) mikroorganizmus-szuszpenziót adtunk, és kíméletesen elkevertük. Ha Rose Bengal színezéket vittünk be a vizsgálati oldatba, a fény hatásának minimalizálására azt utolsóként adtuk az elegyhez, Rose Bengal színezék használata esetén 20 ppm koncentrációban volt jelen, bár bizonyos esetekben Rose Bengal színezéket nem tartalmazó ellenőrző oldatokat is megvilágítottunk; az ezekre vonatkozó eredmények a következő példákban a „Rose Bengal nélkül” fejléc alatti oszlopokban találhatók. Az oldatokat 20 percen át fénykamrában világítottuk meg. A szórótest felületén az átlagos intenzitás 4000 lux volt, amelyet Megatron DA 10 típusú fénymérővel (gyártó cég: Megatron Ltd.) mértük. A megvilágítás után a túlélő baktériumokat kolóniaképző egységekként (cfu/ml) határoztuk meg a sorozathígítást és agarra helyezést követően végzett inkubálás után. A megmaradó baktériumok (kolóniaképző egységek/ml) számának 10-es alapú logaritmusát meghatározva összehasonlítottuk a megvilágítás előtti számmal a [lóg (kezdeti szám) - lóg (végső szám)] alakban. Minél nagyobb ez az érték, annál nagyobb arányú a baktériumok megölése. Ezt a jelölésmódot használva a 0 érték nem jelent változást az organizmusok számában. A logaritmikus arányszám előtt álló „+” jelölés arra utal, hogy mikroorganizmus szaporodását nem lehetett megfigyelni, azaz valamennyi mikroorganizmus elpusztult.
A vizsgálatsorozatot pH = 4 értéknél végeztük a következő példákban megadott reagenseket használva. A kapott eredményeket a csatolt táblázatok foglalják össze.
18. példa
Szuszpenziós vizsgálatokat folytattunk le 5. aureus baktériumokkal Rose Bengal színezéket, etanolt és Imbentin C 91-35 kereskedelmi nevű felületaktív anyagot használva. Az S. aureus baktériumok kiindulási koncentrációjának logaritmusa, log(start) 6,8 volt. Az eredményeket a 12. táblázatban foglaltuk össze.
79. példa
Szuszpenziós vizsgálatokat folytattunk le S. aureus baktériumokkal Rose Bengal, Dowanol PnB és Imbentin C 91-35 használatával. Log(start) = 6,9. Az eredményeket a 13. táblázat közli.
Ez a példa azt mutatja, hogy Dowanol PnB bizonyos biocid tulajdonságokat mutat.
HU 212 979 Β
20. példa
Szuszpenziós vizsgálatokat folytattunk le S. aureus baktériumokkal Rose Bengal, etilénglikol és Imbentin C 91-35 használatával. Log(start) = 6,8. Az eredményeket a 14. táblázat közli.
27. példa
Szuszpenziós vizsgálatokat folytattunk le S. aureus baktériumokkal Rose Bengal, IPA és Lialet 111 alkalmazásával. A Lialet 111 egy kereskedelmi forgalomban kapható, átlagosan 11 szénatomos lánchosszúságú és átlagosan 3 etoxilezési fokú éter-szulfát formulálás kereskedelmi neve (gyártó cég: Enichem). Log(start) 6,7. Az eredményeket a 15. táblázat tünteti fel.
22. példa
Szuszpenziós vizsgálatokat folytattunk le E. coli baktériumokkal Rose Bengal, propan-2-ol és Imbentin C 91-35 használatával. Log(start) = 6,8. Az eredményeket a 16. táblázat közli.
23. példa
Szuszpenziós vizsgálatokat folytattunk le E. coli baktériumokkal Rose Bengal, etanol és Imbentin C 91-35 használatával. Log(start) = 7,1. Az eredményeket a 17. táblázat közli.
1. táblázat
Felületaktív anyag Színezék ΔΕ
Típus Mennyiség (tömegbe) Típus Mennyi- ség (ppm)
- - BBG 20 3,48
- - BBG 100 13,67
- - EB 20 3,9
- - EB 100 3,9
Imbentin 91-35 0,5 BBG 20 -
Imbentin 91-35 0,5 EB 20 -
Imbentin 91-35 2,5 BBG 20 -
Imbentin 91-35 2,5 EB 20 -
Empicol LX 0,5 BBG 20 -
Empicol LX 0,5 EB 20 -
Empicol LX 2,5 BBG 20 -
Empicol LX 2,5 EB 20 -
Hostapur 0,5 BBG 20 -
Hostapur 0,5 EB 20 -
Hostapur 2,5 BBG 20 -
Hostapur 2,5 EB 20 -
Petrelab 550 0,5 BBG 20 -
Petrelab 550 0,5 EB 20 -
Petrelab 550 2,5 BBG 20 -
Petrelab 550 2,5 EB 20 -
2. táblázat
Erythosin B színezékkel végzett szisztematikus kísérletek
IPA (t%) Felületaktív anyag (t%) EB (ppm) ΔΕ
5,0 0,05 20,0 2,94
10,0 0,05 20,0 1,21
5,0 0,1 20,0 2,38
10,0 0,1 20,0 0,68
5,0 0,05 100,0 3,65
10,0 0,05 100,0 2,44
5,0 0,1 100,0 2,19
10,0 0,1 100,0 2,21
3. táblázat
Brilliant Blue G színezékkel végzett szisztematikus kísérletek
IPA (t%) Felületaktív anyag (t%) BGB (ppm) ΔΕ
0,0 0,0 20,0 3,48
0,0 0,0 20,0 4,08
5,0 0,05 20,0 1,30
5,0 0,05 20,0 . 4,23
5,0 0,1 20,0 2,81
5,0 0,1 20,0 3,33
10,0 0,05 20,0 2,10
10,0 0,05 20,0 4,33
10,0 0,1 20,0 2,31
10,0 0,1 20,0 3,73
0,0 0,0 100,0 13,67
0,0 0,0 100,0 12,2
5,0 0,05 100,0 13,09
5,0 0,1 100,0 9,43
5,0 0,1 100,0 11,61
10,0 0,05 100,0 12,36
10,0 0,05 100,0 14,54
10,0 0,1 100,0 5,99
10,0 0,1 100,0 9,88
10,0 0,1 100,0 7,19
10,0 0,1 100,0 10,22
10,0 0,1 100,0 6,05
10,0 0,1 100,0 10,61
10,0 0,2 100,0 7,96
10,0 0,4 100,0 5,26
10,0 0,5 100,0 6,8
10,0 0,6 100,0 5,28
10,0 0,7 100,0 5,26
HU 212 979 Β
IPA (t%) Felületaktív anyag (t%) BGB (ppm) ΔΕ
10,0 0,8 100,0 1,96
10,0 1,0 100,0 2,71
10,0 1,2 100,0 2,48
15,0 0,2 100,0 6,65
15,0 0,4 100,0 3,85
15,0 0,6 100,0 5,05
15,0 0,8 100,0 4,04
15,0 1,0 100,0 2,61
15,0 1,2 100,0 1,80
4. táblázat
Borjú szérumalbumin láthatóvá tétele mázas fehér kerámiacsempén (100 ppm) Brilliant Blue G színezéket, nemionos felületaktív anyagot és etanolt használva
Etanol (t%) Imbentin C91-35 (t%) PH ΔΕ
5 0,2 3,5 7,3
5 0,4 3,5 3,7
5 0,6 3,5 1,8
10 0,2 3,5 7,9
10 0,4 3,5 3,8
10 0,6 3,6 2,9
15 0,2 3,7 6,7
15 0,4 3,7 6,0
15 0,6 3,6 3,3
5. táblázat
Borjú szérumalbumin láthatóvá tétele mázas fehér kerámiacsempén (100 ppm) Brilliant Blue G színezéket, nemionos felületaktív anyagot és Dowanol PnB-t használva
Dowanol PnB (t%) Imbentin C91-35 (t%) pH ΔΕ
1 0,7 3,5 2,5
2 0,7 3,5 3,0
3 0,7 3,5 3,6
4 0,7 3,6 3,0
5 0,7 3,6 4,0
6 0,7 3,6 4,4
6. táblázat
Borjú szérumalbumin láthatóvá tétele mázas fehér kerámiacsempén (100 ppm) Brilliant Blue G színezéket, nemionos felületaktív anyagot és etilénglikolt használva
Etilénglikol (t%) Imbentin C91-35 (t%) PH ΔΕ
5 0,7 3,4 1,9
10 0,7 3,5 1,1
15 0,7 3,5 1,4
7. táblázat
Borjú szérumalbumin láthatóvá tétele mázas fehér kerámiacsempén (100 ppm) Brilliant Blue G színezéket, nemionos felületaktív anyagot és
2-butoxi-etanolt használva
Butoxi-etanol (t%) Imbentin C91-35 (t%) PH ΔΕ
5 0,7 3,5 3,5
10 0,7 3,6 3,6
15 0,7 3,5 3,5
8. táblázat
Borjú szérumalbumin láthatóvá tétele: EMPICOL LX hatása protein kimutatására (100 ppm) Brilliant Blue G színezéket tartalmazó vegyes, aktív formulálásban
Imbentin C91-35 (t%) Empicol LX (t%) Propan-2- ol PH ΔΕ
0,7 0,056 15 3,8 1,9(+)
0,7 0,112 15 3,9 1,1 (+)
0,7 0,168 15 3,3 L4 (+)
0,7 0,224 15 3,3 1,3 (+)
0,7 0,28 15 3,4 0,9 (+)
0,7 0,42 15 3,4 (-)
9. táblázat
Borjú szérumalbumin láthatóvá tétele: protein kimutatása éter-szulfáttal és oldószerrel (Brilliant Blue G, 100 ppm, pH = 3,5)
Propan-2-ol (t%) Felületaktív anyag (t%)
0,1 0,5 1,0
0 (nagyon halvány) - -
5 + - -
10 + (egyenetlen) (nagyon egyenetlen)
15 + + +
10. táblázat
Borjú szérumalbumin láthatóvá tétele mázas fehér kerámiacsempén (100 ppm) Brilliant Blue G színezéket, nemionos felületaktív anyagot és
1,2-dimetoxi-etánt használva
1,2-dimetoxietán (t%) Imbentin C91-35 (t%) PH ΔΕ
5 0,7 4 2,6
10 0,7 4 1,8
15 0,7 4 2,3
11. táblázat
Aformulálás hatásossága modellezett szennyeződés egyedül vízzel végzett tisztítása során a maradék eltávolításában
IPA (1%) Felületaktív anyag (t%) %-os csökkenés (ΔΕ)
5,0 0,2 78,07
5,0 0,7 85,79
HU 212 979 Β
IPA (1%) Felületaktív anyag (t%) %-os csökkenés (ΔΕ)
5,0 1,2 87,37
10,0 0,2 71,55
10,0 0,7 71,05
10,0 1,2 86,89
15,0 0,2 77,48
15,0 0,7 81,9
15,0 1,2 86,48
72. táblázat
Etanol (t%) Imbentin C91-35 (t%) Lóg (arány)
megvilágítás után Rose Bengal nélkül
5 0,2 +6,8
5 0,6 4,6
10 0,6 +6,8
15 0,6 +6,8
5 - +6,8 0,1
10 - +6,8 -0,4
15 - +6,8 0,0
- 0,2 4,6 2,5
- 0,6 3,5 2,3
- - +6,8 2,3
13. táblázat
Dowanol (t%) Imbentin C91-35 (t%) Lóg (arány)
megvilágítás után Rose Bengal nélkül
3 0,7 +6,9
3 - +6,9 4,0
- 0,7 5,2 3,4
- - +6,9
14. táblázat
Etilén-glikol (t%) Imbentin C91-35 (t%) Lóg (arány)
megvilágítás után Rose Bengal nélkül
10 0,7 +6,8
10 - +6,9 -0,2
- 0,7 +6,8 3,4
- - +6,8
15. táblázat
Propan-2-ol (t%) Imbentin C91-35 (t%) Lóg (arány)
megvilágítás után Rose Bengal nélkül
15 0,5 +6,7
15 - +6,7 4,9
- 0,5 +6,7 +6,7
- - +6,7
16. táblázat
Propan-2-ol (t%) Imbentin C91-35 (t%) Lóg (arány)
megvilágítás után Rose Bengal nélkül
5 0,1 2,3
10 0,1 +6,8
10 0,5 +6,8
10 0,7 +6,8
- - 4,8
5 - 5,5 0,3
10 - 3,0 1,9
- 0,1 1,2 1,3
- 0,5 1,0 1,2
- 0,7 1,1 1,1
17. táblázat
Etanol (t%) Imbentin C91-35 (t%) Lóg (arány)
megvilágítás után Rose Bengal nélkül
5 0,2 4,1
15 0,6 +7,1
5 - 5,0 0,2
10 - +7,1 0,2
15 - +7,1 2,2
- 0,2 3,3 2,5
- 0,6 3,4 2,6
- - 3,9
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (13)

1. Szennyeződés kimutatására alkalmas vizes tisztítószer készítmény, amely proteinhez kötődő színezéket és tenzidet tartalmaz, azzal jellemezve, hogy a készítmény össztömegére vonatkoztatva legalább 2 tömeg% vízzel elegyedő oldószert tartalmaz, amely 2-5 szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú, egy- vagy kétértékű alkohol vagy éter vagy azokból álló elegy, színezékként legalább 10 ppm trifenil-metán típusú Brilliant Blue G, Brilliant Blue R, C. I. Acid Blue 104, C. I. Acid Blue 109 és Acid Violet 17 vagy xantén típusú Erythrosin B és Rose Bengal vagy ftalocianin-szulfonátok vagy azok elegye közül választott színezéket, valamint a készítmény össztömegére vonatkoztatva leaglább 0,05 tömeg% alkoxilezett nemionos felületaktív anyagot tartalmaz.
(Elsőbbsége: 1993. 03. 17.)
2. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy fényérzékeny színezéket tartalmaz.
(Elsőbbsége: 1992. 03. 20.)
3. Az 1 vagy 2. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy pH-ja a 3-tól 5-ig terjedő tartományban van.
(Elsőbbsége: 1992. 03. 20.)
HU 212 979 Β
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy 10-100 ppm színezéket tartalmaz.
(Elsőbbsége: 1992. 10. 30.)
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy poláros oldószert tartalmaz.
(Elsőbbsége: 1992. 10. 30.)
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a készítmény össztömegére vonatkoztatva 2-20 tömeg% oldószert tartalmaz.
(Elsőbbsége: 1992. 10. 30.)
7. Az l-ó. igénypontok bármelyike szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy etoxilezett nemionos felületaktív anyagot tartalmaz.
(Elsőbbsége: 1992. 10. 30.)
8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy tenzidként nemionos és egyéb felületaktív anyagok elegyét tartalmazza, melyek tömegaránya nagyobb, mint 1:1.
(Elsőbbsége: 1992. 10. 30.)
9. A 8. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy az elegyben a nemionos és anionos felületaktív anyagok tömegaránya legalább 3:1.
(Elsőbbsége: 1992. 10. 30.)
10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a készítmény össztömegére vonatkoztatva 0,05-2,5 tömeg% nemionos felületaktív anyagot tartalmaz.
(Elsőbbsége: 1992. 10. 30.)
11. Az 1-10. igénypontok bármelyike szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy detergens hatást fokozó anyagot is tartalmaz.
(Elsőbbsége: 1992. 10. 30.)
12. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy oldószerként 10 térfogat% etil-alkoholt, valamint 20 ppm Rose Bengal színezéket és 0,7 tömegbe 5 EO-tartalmú, 9-11 szénatomos alkohol-etoxilát nemionos felületaktív anyagot tartalmaz.
(Elsőbbsége: 1993. 03. 09.)
13. Eljárás felület tisztítására, azzal jellemezve, hogy a felületre az 1-12. igénypontok bármelyike szerinti készítményt felhordjuk, majd leöblítjük.
HU9402706A 1992-03-20 1993-03-17 Aqueous cleaning composition suitable for detecting impurities and method for cleaning of surface HU212979B (en)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB929206115A GB9206115D0 (en) 1992-03-20 1992-03-20 Soil visualisation
GB929215555A GB9215555D0 (en) 1992-07-22 1992-07-22 Improvements relating to cleaning compositions
GB929222813A GB9222813D0 (en) 1992-10-30 1992-10-30 Cleaning compositions
GB939304732A GB9304732D0 (en) 1993-03-09 1993-03-09 Improvements in or relating to germicidal compositions

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9402706D0 HU9402706D0 (en) 1994-12-28
HUT71066A HUT71066A (en) 1995-11-28
HU212979B true HU212979B (en) 1997-01-28

Family

ID=27450849

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9402706A HU212979B (en) 1992-03-20 1993-03-17 Aqueous cleaning composition suitable for detecting impurities and method for cleaning of surface

Country Status (14)

Country Link
EP (1) EP0631610B1 (hu)
JP (1) JPH07504699A (hu)
CN (1) CN1051798C (hu)
AU (1) AU669163B2 (hu)
BR (1) BR9306119A (hu)
CA (1) CA2131618A1 (hu)
CZ (1) CZ229394A3 (hu)
DE (1) DE69311706T2 (hu)
ES (1) ES2104134T3 (hu)
HU (1) HU212979B (hu)
IN (1) IN178308B (hu)
MY (1) MY109183A (hu)
SK (1) SK112494A3 (hu)
WO (1) WO1993019152A1 (hu)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5424000A (en) * 1993-10-05 1995-06-13 West Agro, Inc. Acid cleanings and staining compositions
DE19621966A1 (de) * 1996-05-31 1997-12-04 Basf Ag Verwendung von natürlichen oder naturidentischen synthetischen Farbstoffen zur vorübergehenden Markierung oder Einfärbung von festen und flüssigen Materialien
US8974363B2 (en) 1997-12-11 2015-03-10 Provectus Pharmatech, Inc. Topical medicaments and methods for photodynamic treatment of disease
US6677287B1 (en) 1998-05-18 2004-01-13 The Procter & Gamble Company Implement containing cleaning composition and disappearing dye
DE69928247T2 (de) * 1998-05-18 2006-08-03 The Procter & Gamble Company, Cincinnati Gerät enthaltend reinigungsmittel mit verschwindendem farbstoff
US8557298B2 (en) 1998-08-06 2013-10-15 Provectus Pharmatech, Inc. Medicaments for chemotherapeutic treatment of disease
EP1039299B1 (en) * 1999-03-24 2004-11-17 JohnsonDiversey, Inc. A method of detecting protein and a kit using the same
ES2226697T3 (es) 1999-03-24 2005-04-01 Johnsondiversey, Inc. Metodo para detectar proteina y kit que emplea el mismo.
WO2001036663A2 (en) * 1999-11-15 2001-05-25 Chemclean Corporation Bio-burden visualization system
US6905672B2 (en) * 1999-12-08 2005-06-14 The Procter & Gamble Company Compositions and methods to inhibit tartar and microbes using denture adhesive compositions with colorants
GB0314211D0 (en) * 2003-06-18 2003-07-23 Unilever Plc Laundry treatment compositions
BRPI0411581A (pt) * 2003-06-18 2006-08-08 Unilever Nv composição alvejante
WO2007054238A1 (en) * 2005-11-08 2007-05-18 Unilever N.V. Hygiene indicator device
GB0525504D0 (en) 2005-12-14 2006-01-25 Bristol Myers Squibb Co Antimicrobial composition
US8673836B2 (en) * 2007-03-20 2014-03-18 The Procter & Gamble Company Laundry detergent composition with a reactive dye
JP2009075084A (ja) * 2007-08-30 2009-04-09 Sakura Color Prod Corp 洗浄確認用インジケータを用いた洗浄度の確認方法
JP5174408B2 (ja) * 2007-09-25 2013-04-03 花王株式会社 ヌメリ抑制剤組成物
JP5213159B2 (ja) * 2007-09-25 2013-06-19 花王株式会社 バイオフィルム生成抑制方法
GB0823265D0 (en) * 2008-12-20 2009-01-28 Convatec Technologies Inc Antimicrobial Composition
GB201020236D0 (en) 2010-11-30 2011-01-12 Convatec Technologies Inc A composition for detecting biofilms on viable tissues
BR112015014816A2 (pt) 2012-12-20 2017-07-11 Convatec Technologies Inc processamento de fibras celulósicas modificadas quimicamente
US9170205B2 (en) * 2013-09-18 2015-10-27 Metrex Research, LLC Disinfection and cleaning confirmation system
EP3569258B1 (fr) * 2018-05-14 2023-01-18 Patrice Slupecki Procede de validation du cycle de traitement d'un porte instrument dynamique
WO2022185727A1 (ja) 2021-03-05 2022-09-09 シヤチハタ株式会社 電子供与物可視化キット及び電子供与物可視化方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS63159758A (ja) * 1986-12-24 1988-07-02 Osaka Eyazoole Kogyo Kk 便座クリ−ナ−
US5039441A (en) * 1988-02-10 1991-08-13 Colgate-Palmolive Company Safe acidic hard surface cleaner
US4858465A (en) * 1988-06-21 1989-08-22 Rockwell International Corporation Water washable contaminant detection and labeling compositions and method for utilizing same
DK239589D0 (da) * 1989-05-17 1989-05-17 Dst Kemi A S Fremgangsmaade til simultan rengoerings- og hygiejnekontrol samt middel til brug ved fremgangsmaaden
US5071573A (en) * 1990-07-23 1991-12-10 The Procter & Gamble Company Microemulsified silicones in liquid fabric care compositions containing dye
US5110868A (en) * 1991-01-14 1992-05-05 E. I. Du Pont De Nemours And Company Biodegradable compositions for controlled release of chemical agents

Also Published As

Publication number Publication date
HUT71066A (en) 1995-11-28
AU3759993A (en) 1993-10-21
CN1051798C (zh) 2000-04-26
AU669163B2 (en) 1996-05-30
SK112494A3 (en) 1995-04-12
IN178308B (hu) 1997-03-22
JPH07504699A (ja) 1995-05-25
MY109183A (en) 1996-12-31
DE69311706T2 (de) 1997-12-18
BR9306119A (pt) 1998-06-23
CZ229394A3 (en) 1995-04-12
WO1993019152A1 (en) 1993-09-30
ES2104134T3 (es) 1997-10-01
CN1077986A (zh) 1993-11-03
HU9402706D0 (en) 1994-12-28
EP0631610A1 (en) 1995-01-04
DE69311706D1 (de) 1997-07-24
EP0631610B1 (en) 1997-06-18
CA2131618A1 (en) 1993-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU212979B (en) Aqueous cleaning composition suitable for detecting impurities and method for cleaning of surface
EP1104451B1 (en) Acidic hard surface cleaning and disinfecting compositions
AU2003253937B2 (en) Hard surface cleaners which provide improved fragrance retention properties to hard surfaces
US6267976B1 (en) Skin cleanser with photosensitive dye
CZ14595A3 (en) Method of liquidation of surface unbound microorganisms
CA1338733C (en) Cleaning compositions containing a colorant stabilized against fading
JPH11510539A (ja) 電解消毒増進剤を有するクリーニング/消毒組成物
GB2334723A (en) Hard surface cleaner
US3118842A (en) Multi-purpose cleaner-germicide-deodorizer composition
WO2019230210A1 (ja) 抗菌・抗ウイルス組成物及び水溶液
AU2014384291B2 (en) Sanitary cleaner
JP6523435B2 (ja) 繊維製品用の液体洗浄剤
JPH05117695A (ja) 哺乳瓶及び食器用の洗浄剤組成物
JP2023008435A (ja) 液体洗浄剤及び洗浄液
JPH05140590A (ja) 発色、脱色機能を有する洗浄剤組成物
JP4267311B2 (ja) アレルゲン除去剤
TWI829815B (zh) 抗菌抗病毒組成物、水溶液、肥皂類、衛生用品、住宅用洗滌劑、廚房用洗滌劑、衣料用洗滌劑、住宅用抗菌抗病毒劑、廚房用抗菌抗病毒劑、衣料用抗菌抗病毒劑、化妝品、濕巾及濕手帕
WO2022128598A1 (en) A cleaning composition
WO2022129329A1 (en) A cleaning composition
SU288214A1 (hu)
JP2019182935A (ja) 水性組成物
HU202910B (en) Disinfecting cleansing agent
KR19990054322A (ko) 액체 세정제 조성물
RO111852B1 (ro) Detergenți lichizi

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee