SK109594A3 - Device for selecting delivery of healds - Google Patents

Device for selecting delivery of healds Download PDF

Info

Publication number
SK109594A3
SK109594A3 SK1095-94A SK109594A SK109594A3 SK 109594 A3 SK109594 A3 SK 109594A3 SK 109594 A SK109594 A SK 109594A SK 109594 A3 SK109594 A3 SK 109594A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
healds
heald
rails
rail
terminals
Prior art date
Application number
SK1095-94A
Other languages
English (en)
Inventor
Markus Wolf
Philipp Kuehne
Original Assignee
Staubli Ag Maschf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Staubli Ag Maschf filed Critical Staubli Ag Maschf
Publication of SK109594A3 publication Critical patent/SK109594A3/sk

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03CSHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
    • D03C3/00Jacquards
    • D03C3/24Features common to jacquards of different types
    • D03C3/40Constructions of lifting-cords
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03JAUXILIARY WEAVING APPARATUS; WEAVERS' TOOLS; SHUTTLES
    • D03J1/00Auxiliary apparatus combined with or associated with looms
    • D03J1/14Apparatus for threading warp stop-motion droppers, healds, or reeds
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03CSHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
    • D03C3/00Jacquards
    • D03C3/24Features common to jacquards of different types
    • D03C3/42Arrangements of lifting-cords
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03CSHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
    • D03C9/00Healds; Heald frames
    • D03C9/02Healds

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Auxiliary Weaving Apparatuses, Weavers' Tools, And Shuttles (AREA)
  • Looms (AREA)
  • Superconductors And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
  • Windings For Motors And Generators (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Braiding, Manufacturing Of Bobbin-Net Or Lace, And Manufacturing Of Nets By Knotting (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa dotýka zariadenia na ni teľníc selektívne odovzdávanie niteľníc z oddeľovacej stanice navádzacieho stroja na navádzanie oddeľovacej ni teľnice pr i radenou osnovných nití na stanice tvoriacim jednotlivo držané, nosné koľajnice, držiak niteľníc, na odovzdávacou s dielom ktorom sú stanicou, nosným koľajniciam niteľníc a opatrenou odovzdávacími ústrojenstvami, okolo ktorej je držiak niteľníc vedený.
Doterajší stav techniky
Predávanie niteľníc sa vykonáva rôzne podľa druhu použi tých otvorenými manipuluje niteľníc, lebo napríklad v
USTER DELTA
Uster AG), tieto niteľnice môžu byť alebo uzatvorenými koncovými očkami.
opatrené
Keď sa s niteľnicami s otvorenými koncovými očkami, ako navádzacom stroji pre navádzanie osnovných priadzi (USTER zapísaná ochranná známka firmy Zellveger vykonáva sa odovzdávanie niteľníc na nosné koľajnice už namontované na brdové listy.
prípade postačuje umiestniť brdové listy v
Pretože v tomto navádzacom stroj i na navádzanie osnovných nití a nasmerovať na držiaky niteľníc, je odovzdávanie jednoduché a nevyžaduje žiadne ďalšie zvláštne opatrenie.
Pr i man i pu1ác i i s niteľnicami s uzatvorenými koncovými očkami, ako napríklad v navádzacom stroji na navádzanie osnovných nití USTER
EMU, sa nosné koľajnice naplnia niteľnicami mimo brdové listy a potom až sa na tieto brdové listy namontujú. Nosné koľajnice niteľníc sa teda musí umiestniť v navádzacom stroji na navádzanie osnovných nití, a síce tak, že niteľnice nasadené svojimi uzatvorenými očkami na nosných koľajniciach sa môžu na nosných koľajniciach nerušene presúvať.
V navádzacom stroj i USTER
EMU sú nosné koľajnice niteľníc •r uložené na pridržovačich sebe, ktoré mus í byť pre niteľníc vždy prechodne čapoch, upravených s odstupom voči priechod jedného zväzku niekoľkých odstránené.
Rozdeľovačia stanica s držiakom niteľníc tu upravená nie je, lebo nosné koľajnice niteľníc vyčnievajú svojim jedným koncom voľne k oddeľovacej stanici.
Nehľadiac na to, že uvedené pridržovačie čapy, ktoré sa musia ručne vytiahnuť a potom opäť zasunúť, nie sú že s vyslovene vhodné na automatizáciu, a usporiadaných nosných koľajníc niteľníc sa počtom vedľa seba zvyšuje nebezpečie nazhromaždenia niteľníc a vzniku upchanía pred prvým pridržovačí m čapom, predstavujú taktiež voľné konce nosných koľajníc niteľníc, prečnievajúce prvé pridržovacie čapy, potenciálny zdroj poruchy, lebo nie je možné zaistiť, aby každá nosná koľajnica niteľníc ležala presne v odovzdávacej dráhe príslušnej niteľnice.
Úlohou vynálezu preto je vytvoriť odovzdávacie zariadenie uvedeného druhu, ktoré umožní bezporuchové automatické odovzdávanie niteľníc s uzatvorenými
Podstata vynálezu
Túto úlohu splňuje zariadenie k koncovými očkami.
selektívnemu odovzdávaniu niteľníc z oddeľovacej stanice navádzac i eho stroja na navádzanie osnovných nití na nosné koľajnice, s dielom oddeľovacej stanice tvoriacim držiak niteľníc, na ktorom sú niteľnice jednotlivé držané, a s odovzdávacou stanicou, priradenou nosným koľajniciam niteľníc a opatrenou odovzdávacími ústrojenstvami, okolo ktorej je držiak niteľníc vedený, podľa vynálezu, ktorého podstatou je, že v oblasti odovzdávacej stanice je pre každú nosnú koľajnicu upravená priepust, obsahujúca dve riadené svorky s odstupom od seba, a posunovač na posunovanie niteľníc na nosnej koľajnici, a že svorky sú striedavé otvorené, pričom doprava niteľníc svorkou pr i drž i aku niteľníc sa vykonáva príslušným odovzdávacim ústrojenstvom a druhou svorkou posunovačom.
Priepust s riadenými svorkami umožňuje nosné koľajnice fixovať čo najbližšie pri držiaku niteľníc, takže je zaručené presné nasmerovanie konca nosných koľajníc na držiak niteľníc, a tým aj bezporuchové odovzdávanie niteľníc.
Podľa výhodného vyhotovenia zariadenia podľa vynálezu sú nosné koľajnice niteľníc v oblasti odovzdávacej stanice opatrené nábežnou časťou tvorenou adaptačnou koľajnicou, ktorá je pridržovaná svorkám i upravená pre prechodné uloženie niteľníc.
Adaptačná koľajnica má tú výhodu, že môžu byť bez problémov použité všetky druhy nosných koľajnic niteľníc.
pretože v odovzdávacej stanici sa nezávisle na type práve použi tej nosnej koľajnice môžu svorky, adaptačnej koľajnice, drž i aky niteľníc a posunovače navzájom optimálne zladiť a je potrebné iba prispôsobiť spojenie medzi adaptačnou koľajnicou a nosnou koľajnicou niteľníc podľa tejto nosnej koľajnice niteľníc.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález bude ďalej bližšie objasnený na príklade vyhotovenia podľa priložených výkresov, na ktorých obr. 1 znázorňuje v perspektívnom celkovom pohľade navádzací stroj na navádzanie osnovných nití, obr. 2 schematický pôdorys navádzacieho stroje z obr. 1, obr. 3 pôdorys oddeľovacej stanice niteľníc, obr. 4 pohľad v smere šípky IV z obr. 3, obr. 5 pôdorys odovzdávacej stanice oddeľovacej stanice z obr. 3, obr. 6 pohľad v smere šípky VI z obr. 5, obr. 7 pohľad na odovzdávaciu stanicu z obr. 6 zľava, a obr. 8 detail z obr. 7.
Pr í k 1 ady yyná 1 ezu
Ako vyplýva z obr. 1, pozostáva navádzací stroj zo základného stojanu i a rôznych konštrukčných skupín na ňom usporiadaných, ktoré vždy tvoria jeden funkčný modul. Pred základným stojanom X je vidieť vozík 2, na ktorom je - usporiadané osnovné vratidlo 3. Vozík 2 je okrem toho opatrený zdvíhacím zariadením 4 na pridržovanie niťového rámu 5, í* v ktorom sú napnuté osnovné nite KF. Toto napnutie sa vykoná pred vlastným navádzaním a na mieste oddelenom od navádzacieho stroja, pričom niťový rám 5 je umiestnený na dolnom konci zdvíhacieho zariadenia 4 priamo pri osnovnoi vrátidle 3. Na navádzanie sa vozík 2 s osnovným vratidióm 3 a zdvíhacím zariadením 4 privezie na takzvanú nakladaciu stranu navádzacieho stroja a niťový rám 5 sa zdvíhacím zariadením 4 zdvihne hore a zavesí do základni stojanu 1_, kde potom zaujme znázornenú polohu.
Niťový rám 5 je presuvný pomocou neznázorneného pohonu v pozdĺžnom smere základného stojanu 1_. Pri tomto presúvaní sa osnovné nite KF pohybujú okolo časti tak zvaného priadzového modulu, tvoriaceho oddeľovaciu skupinu 6 nití, a pritom sa separujú a oddeľujú. Po oddelení sa osnovné nite KF odrežú a predložia navádzaciemu háčku takzvaného navádzacieho modulu. Na
KF je možno použiť napríklad stroj i na
Vedľa
7, ktorý tvorí súčasť oddelenie osnovnej oddeľovacie zariadenie naväzovanie osnovy s navádzacieho háčku pr i adze použ i té názvom USTER TOPMATIC.
je vidieť prístroj 8 obrazovkou, zobrazovan i u k uk1adan i u ktorý prislúcha funkcií stroja dát. Obslužná k obslužnej stanici a slúži a chybných funkci í stroja stanica, ktorá tvorí časť takzvaného programovacieho modulu, obsahuje taktiež vstupný stupeň pre ručný vstup určitých funkcií, ako je napríklad pomalý čiže plazivý chod, štart/zastavenie, opakovanie postupov a podobne. Riadenie navádzacieho stroja sa vykonáva riadiacim modulom obsahujúcim riadiaci počítač, ktorý je usporiadaný v riadiacej skrini 9. Táto riadiaca skriňa 9 obsahuje vedľa riadiaceho počítača pre modul jeden modulový počítač, pričom poč í tače
Hlavnými modulov každý takzvaný hlavný jednotlivé modulové sú riadené a monitorované modulmi navádzacieho stroja sú vedľa už zmienených navádzací modul, pr i adzový modul, riadiaci modul a programovací modul, a ďalej ešte niteľnicový, lamelový a lúčový modul.
Oddeľovacia skupina 6 nití.
ktorá predkladá navádzac i emu háčku 3 osnovnej nite KF určenej k navádzaniu, a dráha pohybu navádzacieho háčku 7 ktorá prebieha zvisle voč i rov i ne napnutých osnovných nití KF, určuje rovinu v oblasti podpery
10, tvoriacej časť základného stojanu 1_, ktorá oddeľuje už zmienenú nakladaciu stranu od takzvanej vykladacej strany navádzacieho stroja. Na nakladaciu stranu sa privádzajú osnovné nite KF a jednotlivé elementy, do ktorých majú byť osnovné nite KF navedené, a na vykladacej strane sa odoberá takzvanej brdo (niteľnice, lamely a lúč) s navedenými osnovnými niťami KF. Počas navádzania sa niťový rám 5 s osnovnými niťami KF a vozík 2 s osnovným vrátidlom 3 pohybujú okolo oddeľovacej skupiny 6 nití smerom doprava, pričom navádzací háčik 7 postupne odoberá z niťového rámu 5 osnovné nite KF na ňom napnuté.
Keď sú všetky osnovné nite KF navedené a niťový rám 5 je prázdny, nachádza sa tento niťový rám 5 spolu s vozíkom 2, osnovným vrátidlom 3 a zdvíhacím zariadením 4 na vykladacej strane a môže byť zo základného stojanu i odobratý.
Bezprostredne za rovinou osnovných nití KF sú usporiadané lamely LA osnovnej zarážky, za ktorými sú usporiadané niteľnice LI a ešte ďalej za nimi tkáčsky lúč WB. Lamely LA sa skladujú v ručných zásobníkoch a plné ručné zásobníky sa zavesia na šikmo usporiadané prívodné koľajnice 11 . na ktorých sa dopravujú smerom doprava k navádzaciemu háčku 7. Tam sa separujú a uvádzajú do navádzacej polohy. Po vykonanom navedení dospejú lamely LA na nosných koľajniciach 12 na vykladaciu stranu.
Niteľnice LI sa zoradia na koľajniciach 13 a ručne alebo automaticky sa po nich posunujú k oddeľovaciemu stupňu. Potom sa niteľnice LI jednotlivo uvádzajú do svojej navádzacej polohy a po vykonanom navedeniu sa rozdeľujú na príslušné nosné koľajnice 14 na vykladacej strane. Lúč WB sa taktiež krokovým spôsobom pohybuje okolo navádzacieho háčku 7, pričom príslušné medzery medzi trstinami lúča WB sa otvoria na navádzanie. Po navedení sa nachádza lúč WB taktiež na vykladacej strane. Vpravo vedľa nosných koľajníc 14 je vidieť časť tkáčskeho lúča WB. Toto znázornenie je nutné chápať ako iba ilustratívne, pretože tkáčsky lúč
WB sa v znázornenej polohe niťového rámu 5 nachádza samozrejme na nakladacej strane.
Ako ďalej obr. 1 vyplýva, je na vykladacej strane upravený takzvaný brdový vozík 15.
Tento brdový vozík sa spo1u s na ňom upevnenými nosným i koľajnicami lamiel LA.
nosným i koľajnicami 14 a drž i akom pre 1úč
WB zasunie do základného stojanu 1. do znázornenej polohy a po navedení nesie brdo navedeným i osnovným i niťami KF.
tomto okamžiku sa vozík 2 s osnovným vrátidlom nachádza priamo pred brdovým vozíkom
15. Teraz sa pomocou zdvíhacieho zariadenia 4 preloží brdo z brdového vozíka 15 na vozík
2, ktorý potom nesie osnovné vratidlo 3 a navedené brdo a môže prísť k príslušnému tkáčskemu stroju alebo do medziskladu.
Opísané funkc i e sú rozdelené na niekoľko modulov, ktoré predstavujú prakticky nezávislé stroje, riadené spoločným riadiacim počítačom. Priečne spojenia medzi týmito jednotí ivými modul m i prebiehajú cez tento nadradený riadiaci počítač a medzi jednotlivými modulmi žiadne priame priečne spojenia neexistujú. Už uvedené hlavné moduly navádzacieho stroja sú samotné opäť vyhotovené ako moduly a pozostávajú spravidla z čiastkových modulov.
Táto modulová konštrukcia, ktorá je opísaná v patente CH-A-679 871, je zvlášť dobre zrejmá z obr. 2. Na obr. 2 je vidieť základný stojan £, vozík 2 s osnovným vrat idióm 3, zdvíhacie zariadenie 4 a niťový rám 5, ktoré sú spojené s vozíkom 2, ďalej priadzový modul, lamelový modul.
niteľnicový modul, lúčový modul, obslužnú stanicu s prístrojom s obrazovkou, navádzací modul, riadiacu skriňu 9, čiastkový modul ni Černicového zásobníka, čiastkový modul lamelového zásobníka a brdový vozík 15 s nosnými koľajnicami 12 lamiel LA a nosnými koľajnicami 14.
Ako vyplýva z uvedeného patentu CH-A-679 871, pozostáva niteľnicový modul, ktorý manipuluje s niteľnicami LI od uloženého zväzku až po niteľnicu LI na nosnej koľajnici 1.4 ktorá nesie navedenú osnovnú niť
KF. z nasledujúcich č i astkových modulov:
- Niteľnicový zásobník:
zväzkoch, ďalšie predanie zväzkov niteľníc do čiastkového modulu “oddeľovanie niteľníc“.
- Oddeľovanie niteľníc: uloženie zväzku niteľníc, oddelenie niteľníc zo zväzku, ďalšie predanie oddelených niteľníc do čiastkového modulu polohovanie niteľníc“.
- Polohovanie niteľníc: prevzatie niteľníc z čiastkového modulu “oddeľovanie niteľníc“, doprava niteľníc do navádzacej polohy, bočné a zvislé polohovanie niteľníc, doprava niteľníc s navedenou osnovnou niťou k vopred určenej polohe na nosnej koľajnici, predanie niteľníc na príslušnú nosnú koľajnicu.
- Doprava niteľníc: doprava niteľníc s navedenými osnovnými niťami po nosných koľajniciach z plniacej strany na druhý koniec.
Čiastkový modul oddeľovania niteľníc“ je pre manipuláciu s niteľnicami s otvorenými koncovými očkami opísaný v patente US-A-5 184 380 a pre manipuláciu s niteľnicami s uzatvorenými koncovými očkami v našej súčasne podanej prihláške vynálezu s názvom Zariadenie na oddeľovanie niteľníc pre navádzacie stroje na navádzanie osnovných nití , a čiastkový modul polohovanie niteľníc je opísaný v patente EP-A-0 500 848 (= WO-A-92/05303). Teraz bude opísané špecifické vytvorenie stupňa odovzdávania niteľníc na nosné modulu polohovanie niteľníc pre manipuláciu s niteľnicami s uzatvorenými koncovými očkami.
Ako vyplýva z obr. 3 a 4, obsahuje čiastkový modul polohovanie niteľníc“ v podstate dva nekonečné dopravné prostriedky, opatrené držiakmi n i teľn íc, ktoré sú usporiadané v dvoch dopravných rovinách tvorených dvoma doskami 20.
Dopravné prostriedky môžu byť vytvorené ako pásové, remeňové alebo reťazové; s výhodou je ako dopravný prostriedok použitá reťaz, ktorý pozostáva z jednotí ivých článkov nesených ozubeným remeňom 21 . Ozubený remeň 21 je opatrený ozubením na oboch stranách; ozubenie na vnútornej strane je v zábere s príslušnými vodiacimi válcami 23, z ktorých aspoň jeden je poháňaný motorom. Ozubenie na vonkajšej strane ozubeného remeňa 21 centruje články 22.
Každý reťazový článok 22 je na svojej strane odvrátenej od ozubeného remeňa 21 opatrený vyčnievajúcim rebrom tvaru písmena V, na ktorého vrchole je upevnený kolík 24 vytvorený ako drž i ak niteľníc.
Na kolíky sa niteľnice nasunú svojimi koncovým i háčkami:
vzájomná zvislá vzdialenosť kolíkov 24.
a preto k dĺžke aj dosiek niteľníc.
ktoré je uložené
Predávan i e
20, je prestaviteľná na prispôsobenie
Tomuto účelu slúži závitové vreteno GS.
v matici niteľníc niteľníc“ sa vykonáva na obe š ípky A odovzdávan i e upevnenej na doske 20.
do čiastkového modulu polohovanie miestach označených symbolizujú, že oddeľovanie sa vykonáva v dvoch kanáloch, šípkou A, niteľníc čo však pričom a ich nie je bezpodm i enečne nutné. Na odovzdávacích miestach sú upravené snímače 25 na monitorovanie odovzdávania niteľníc. Po predaní sa niteľnice dopravujú reťazou 21 vytvorenou z článkov 22. ktorá sa otáča proti zmyslu otáčania hodinových ručičiek, a je prerušovane poháňaná krokovým motorom, do po1ohy pre navádzanie osnovných nití.
pre
26.
24.
Medz i odovzdávacím miestom označeným šípkou A navádzanie osnovných nití je upravená vodiaca ktorá bráni tomu, aby niteľnice mohli spadnúť
Na obr. 3 a 4 je navádzacia dráha osnovných nití a po1ohou koľajnica z kolíkov naznačená bodkočiarkovanou priamkou FE, pričom poloha ni teľníc pre navádzanie osnovných nití je priesečníkom dráhy ich pohybu s priamkou FE. Na obr. 4 je ďalej znázornené kanálové vedenie navádzacích háčkov (pozr i taktiež už zmienený spis
W0-A-92/05303).
Pretože niťové očko ni teľníc je relatívne malé, musi a byť niteľnice pre navedenie osnovnej nite polohované veľmi presne. Toto presné polohovanie sa vykonáva jednako výškovo, to je v pozdĺžnom smere niteľnice, a jednako bočné, to je naprieč k pozdĺžnemu smeru a naprieč k navádzacej dráhe osnovných nití, znázornené bodkočiarkovanou priamkou FE, a to pomocou príslušných polohovacích prostriedkov
HP a SP.
Výškové polohovacie prostriedky HP, znázornené na obr. 4, obsahuj ú nekonečné lano 28 vedené cez hnacie kladky
27, na ktorých oboch vetvách je upevnený vždy jeden po1ohovac í ko1 í k 29.
Tieto polohovacie kolíky 29 putujú pri ov1ádan i a výškové ho polohovacieho prostriedku HP hore a dolu a pritlačujú sa k rebrám tvaru písmena V oboch článkov
22, nesúcich niteľnice určené k ustaveniu do správnej po1ohy.
Pohon lana 28, tvorený pneumatickým válcom 30, a horná hnacia k1adka sú upevnené na nosnom ramene 31 , ktoré je nesené nosnou hriadeľou 32.
Celkom sú upravené dva tieto nosné hriadele
32.
Bočné polohovacie prostriedky SP sú upevnené na nosiči 33, upevnenom taktiež na nosnej hriadeli 32 nesúcej nosné rameno 31 . a obsahujú najmä priečne vedenie 34 niteľníc a polohovacou páku 35 na presné ustavenie ich bočnej polohy.
Po navedení osnovnej nite sa niteľnica opäť od polohovacej páky 35 uvoľní, takže opustí priečne vedenie a nakoniec aj vodiacu koľajnicu 26, a môže byť predaná na svoju nosnú koľajnicu 14.
Smer odovzdávania je označený šípkou
B. Toto odovzdávan i e sa vykonáva pomocou pneumat i cky poháňaných vyhadzovac í ch válcov 39, usporiadaných v oblasti oboch dosiek 21 . ktoré v závislosti na oddeľovaniu niteľníc na jednotlivé nosné koľajnice 1.4, stanovenom vopred podľa vzoru vyrábaného tkacím strojom, sú riadené selekt ívne, a síce v pároch vždy horný dolný vyhadzovači válec každé j ni teľnice.
Pri manipulácii s niteľnicami s otvorenými koncovými očkami sa nosné koľajnice 14 vo svojej polohe, v ktorej sú inštalované v brdových listoch, plnia niteľnicami; na brdovom vozíku 15 (obr. 1) sú teda upevnené brdové listy, pričom na plniacej strane je bočný rám odstránený. Predávanie niteľníc sa vykonáva vyhadzovačími válcami 39 priamo na nosnej koľajnice 14, upevnenej v brdových listoch.
Pri manipulácii s niteľnicami s uzatvorenými koncovými očkám i sú pomery komplikovanejšie, pretože tu sú na brdovom vozíku usporiadané nosné koľajnice niteľníc be2 brdových i stov pre polohovanie nosných koľajníc niteľníc a na umožnen i e presunutia niteľníc, nasunutých svojimi uzatvorenými koncovým i očkami na nosných koľajniciach, sú potrebné zvláštne prostriedky. Tieto prostriedky budú ďalej označované ako odovzdávacie stanice TS. Predávacia stanica TS je schematicky znázornená na obr. 3 a bude teraz bližšie objasnená podľa obr. 5 až 8. Na obr. 5 je znázornený pôdorys podstatnej časti odovzdávacej stanice TS, obr. 6 znázorňuje pohľad zpredu v smere šípky VI z obr. 5, obr. 7 znázorňuje bokorys pri pohľade zľava a obr. 8 znázorňuje detail z obr. 7.
Ako vyplýva najmä z obr. 7, je odovzdávacia stanica TS usporiadaná v bezprostrednom súsedstve vyhadzovači ch válcov 39. pričom tieto vyhadzovačie válce 39 tvoria časť odovzdávacej stanice TS. Niteľnice LI sú v tejto oblasti, kde opustili vodiace koľajnice 26, zaistené pružne uloženou výkyvnou pákou 16 proti vypadnutiu z kolíkov 24. Výkyvné páky 16 pritlačujú niteľnice LI na kolíky 24 a pri vysunutí vyhadzovačích válcov 39 sa natočia v zmysle proti otáčaniu hodinových ručičiek, takže niteľnice LI môžu byť v smere šípky B z kolíkov 24 vyhodené.
Predávacía stanica priepust s dvoma riadenými
TS obsahuje koľajnicami 17. držanými a s posunovačm i 19 pre dopravu koľajniciach 17 priepust!. Adaptačné k vedeniu, pridržovania a prechodnému vyhodených z kolíkov 24, a sú preto tak, že preberanie niteľníc LI sa problémov. Ako vyplýva z vyobrazenia, koľajnice 17 na svojom nábežnom konci, mierne smerom dolu skloneného výbežku 36. špičkami kolíkov 24 a jeho kolí kov 24. Týmto spôsobom vedľa vyhadzovačí ch válcov svorkami Ki a K2, s adaptačnými týmito svorkami Ki a K2, niteľníc Lľ na adaptačných koľajnice 17 slúžia uloženiu niteľníc LI, tvarovo optimalizované môže uskutočniť bez vybiehajú adaptačné ľavým na obr. 7, do ktorý sa prekrýva so horná hrana leží tesne pod rovinou môže niteľnica LI vyhodená zo koľajnici
17.
Vybiehajúci koniec adaptačnej koľajnice 17, na obr. 7 vpravo, je opatrený stupňom, pričom horná hrana adaptačných koľajníc 17 vybieha do výstupku 37 presahujúcom za tento stupeň. Do stupňa je vložená prechodová pružina 38, pomocou ktorej je adaptačná koľajnice 17 spojená s nosnou koľajnicou 14 niteľníc LI- (obr. 1, 2). Táto prechodová pružina 38, ktorá tvorí spojenie medzi adaptačnou koľajnicou 17 a nosnou koľajnicou 14 a túto nosnú koľajnicu 14 bočné vedie, je vyhotovená ako výmenný diel, ktorý v prípade poruchy môže byť ručne bez použitia nástroja vymenený. Adaptačné koľajnica 17 má okrem toho ešte dva páry centrovacích dier, upravených pre vloženie polohovacích čapov 40 oboch svoriek Ki a Kz.
Obe svorky Ki a K2 sú vytvorené rovnako a pozostávajú vždy z jedného dorazového bloku 41 s väčším počtom obdĺžnikových plochých dorazových zubov 42 a z v podstate upínacieho posúvacieho elementu s upi načim i zubami 45, vedeného v štrbinovom vybraní dorazových zubov 42. Do každého dorazového zubu 42 sú vložené dva polohovacie čapy 40, určené pre zasunut i e do centrovacích dier v adaptačných koľajniciach
17. Dorazový blok slúži na ustavenie polohy adaptačných koľajníc 17 voč i kolíkom
24, pričom dorazové zuby 42 vykonávajú bočné ustavenie a polohovacie čapy adaptačných koľajníc 17 ustavenie v pozdĺžnom smere ni teľníc LI zvislé pozdĺžnom smere adaptačných koľajníc 17.
Upínací posúvací element 44 slúži k fixovanie adaptačných koľajníc 17 v uvedenej polohe.
Dorazový blok 41 a upínací posúvací element 44 sa pohybujú v sebe opačne, pričom pohon je vyhotovený elektropneumaticky ovládaným pneumatickým válcom. Na obr. 5 a 6 je znázornená priepust na hornej doske 20 (obr. 4) v otvorenom stave, v ktorom sú obe svorky Ki a K2 otvorené. Tento stav, ktorý bol zvolený kvôli lepšej prehľadnosti, pri praktickej prevádzke nevzniká, pretože môže byť otvorená vždy len jedna z oboch svoriek Ki alebo Kz. Na dolnej doske 20 je usporiadaná rovnaká priepust, a to zrkadlovite ku znázornenej priepust i.
Na uzatvorenie otvorenej priepusti, znázornenej na obr. 5 a 6, sa pohybuje dorazový blok 41 doľava, dokiaľ polohovacie čapy 40 nezapadnú do centrovacích dier adaptačných koľajníc 17 a dorazové zuby 42 narazia na adaptačné koľajnice
17. Súčasne sa upínací posúvací element 44 pohybuje doprava, dokiaľ upínacie zuby 45 nenarazia na adaptačné koľajnice 17 a neupevnia ich na dorazových zuboch 42.
Zdvih vyhadzovačích válcov 39 je dimenzovaný tak, že tieto vyhadzovač ie válce 39 posunú niteľnice LI, určené k predaniu, vždy do priestoru medzi prvou svorkou Ki a druhou svorkou K2. To znamená, že na predanie niteľníc LI je vždy prvá svorka Ki otvorená a druhá svorka K2 zatvorená. Ďalšia doprava niteľníc LI druhou svorkou K2 až k nosnej koľajnici 14 sa vykoná už pomocou zmienených posunovačov 19, ktoré navyše slúžia ako opery pre už predané niteľnice LI. nachádzajúce sa v priestoru medzi oboma svorkami Ki a K2, a tieto niteľnice LI zaisťujú proti spätnému kĺzania otvorenou prvou svorkou Ki.
Podľa obr. 7 sú v smere dopravy niteľníc LI, znázornenom šípkou B, za druhou svorkou Kg rovnobežne s dorazovým blokom 41 usporiadané na rovnobežne s adaptačnými koľajnicami 17 orientovaných vedeniach 46 pneumaticky posuvné sane 47. ktoré pre každú adaptačnú koľajnicu 17 nesú posunovač 19 tvaru písmena L, vyčnievajúcu dolu. Posunovač 19. najmä jeho vodorovné rameno, prebieha rovnobežne s priradenou adaptačnou koľajnicou 17 v miernom bočnom odstupe od nej (pozri obr. 8).
Podľa obr. 8 je v uvedenom vodorovnom ramene posunovača 19 otočné uložená klapka 48 tvaru pílového zubu, ktorá je pružinou 49 odtlačovaná od vodorovného ramena do normálnej polohy, vyznačenej plnými čiarami, v ktorej špička klapky 48 zasahuje do roviny adaptačnej koľajnice 17. V tejto polohe leží strmejší bok klapky 48, pôsobiaci ako posunovacia hrana, naprieč k adaptačnej koľajnici 17 a pri pohybu posunovača 19 by sa posunul v smere šípky B, to je v smere pohybu niteľníc
LI zoradených na adaptačnej a posunoval by niteľnice LI.
(obr.
adaptačnú klapku 48 pr i echode vykývne koľajnici
Ak
7) v smere šípky koľajnicu 17.
k posunovaču 19 niteľnice LI sa späť do svojej potom pred klapkou 48.
je však vyhadzovačím válcom posunovaná niteľnica LI pritlačí táto niteľnica a môže okolo klapky 48 prejsť.
klapka 48 opäť účinkom pružiny na
LI
Po normálnej polohy a v tejto polohe zaisťuje niteľnicu LI proti nezamýšľanému
Vzdialenosť medzi oboma milimetrov, takže v priestoru svorkám i pohybu späť.
Ki a Kz je as i medzi oboma svorkami Ki a Kz môže byť prechodne uložené asi dvadsať niteľníc LI. Spôsob funkcie odovzdávacej staň i ce
TS (obr. 3) je nasledujúci:
V normálnom prevádzkovom stave, v ktorom sa niteľnice LI oddeľujú do odovzdávacej stanice TS, je svorka Ki otvorená a svorka Kz uzatvorená, takže vyhadzovači e válce môžu vyhadzovať niteľnice LI na adaptačné koľajnice 17 na prechodné uloženie.
Posunovače 19 sú v tejto fázi zasunuté späť, to znamená, že zauj ímajú svoju pasívnu polohu, znázornenú na obr. 7, v ktorej zaisťujú prechodne uložené niteľnice LI proti spätnému pohybu svorkou Ki .
Akonáhle koľajnici dosiahne určitej hodnoty, vykoná sa prepnutie svoriek Kí a Kz, to znamená, že svorka Ki sa zavrie, a svorka
Kz otvorí.
Tu sú možné dva prípady;
1. Počet prechodne uložených niteľníc adaptačnej koľajnici 17 je medzi a 10 a pre ďa1 š í cyk1us nenastane žiadne predanie alebo oddeľovanie niteľníc LI.
V tomto prípade sa svorky
Ki a
Kz prepnú a ďalšie moduly navádzacieho stroja pracujú normálne ďalej.
2. Počet prechodne uložených niteľníc
LI na ktorejkoľvek adaptačnej koľajnici 17 je 10 a pre ďa 1 š í cyklus nastane nové oddeľovanie.
Potom dôjde jednak k prázdnemu zdvihu navádzacieho stroja, pr i ktorom k žiadnemu oddeleniu a k žiadnemu navedeniu nedôjde, a jednako sa svorky Ki a Kz prepnú.
Pri prepnutí svoriek Ki a Kz sa najskôr svorka Ki uzavrie, potom sa svorka Kz otvorí a potom pošunovač 19 vyjde a vykoná dopravný zdvih v smere šípky B, pri ktorom sa prechodne uložené niteľnice LI svorkou Kz presunú k nosnej koľajnici.
- Po priechode ni teľníc LI svorkou Kz sa táto svorka Kz uzavrie, potom sa svorka Ki otvorí a potom pošunovač 19 zájde späť do svojej opernej polohy. Po skončení tejto operácie je možné nové oddeľovanie n i teľní c LI.
Zistenie počtu ni teľníc prechodne uložených na adaptačných koľajniciach 17 sa vykonáva v modulovom počítači n i te ľn i cového modulu podľa pracovných zdvihov jednotlivých vyhadzovač í ch válcov 39. Keď sa vykoná prepnutie svoriek Ki a Kz podľa 2.
prípadu, pri ktorom musí byť spustený prázdny chod navádzacieho stroja, potom dodá modulový počítač niteľnicového modulu príslušný signál do riadiaceho počítača, ktorý príslušne ovláda modulové počítače príslušných modulov, najmä navádzacieho modulu.
Pridržovanie nosných koľajníc 14 v brdovom vozíku 15 sa môže v zásade vykonať pomocou zariadenia na man i pulác i u s niteľnicami, opísaného v spise
EP-A-0 496 232.
S výhodou sa však vykoná toto pridržovanie podobne ako v navádzacieho zariadenia USTER EMU pridržovači mi čapmi, ktoré musia byť pre priechod zväzku niekoľkých ni teľníc vždy prechodne odstránené.
Keď je vzájomný odstup týchto pridržovačích čapov zvolený dostatočne veľký, potom bude aj doba medzi jednotlivými ručne vykonávanými úkonmi tak veľká, že vytiahnutie a spätné zasunutie pridržovačích čapov môže bez problémov vykonávať jediná obsluhujúca osoba.

Claims (17)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zariadenie na selektívne odovzdávanie niteľníc z oddeľovacej stanice navádzacieho stroja pre navádzanie osnovných nití na nosné koľajnice, s dielom oddeľovacej stanice tvoriacim držiak niteľníc, na ktorom sú niteľnice jednotlivo držané, a s odovzdávacou stanicou, priradenou nosným t koľajniciam niteľníc a opatrenú odovzdávacími ústrojenstvami, okolo ktorých je držiak niteľníc vedený, vyznačuj úc i • sa tým, že v oblasti odovzdávacej stanice (TS) je pre každú nosnú koľajnicu (14) upravená priepust, obsahujúca dve riadené svorky (Ki, Kz) s odstupom od seba, a posunovač (19) na posunovanie niteľníc (LI) na nosnej koľajnici (14), a že svorky (Κι, Kz) sú striedavé otvorené, pričom doprava niteľníc svorkou (Ki) pri držiaku (24) niteľníc sa vykonáva príslušným odovzdávacím ústrojenstvom (39) a druhou svorkou (Kz) posunovačom (19).
  2. 2. Zariadenie podľa nároku 1, vyzná ú c e sa r·.
    tým, že nosné koľajnice odovzdávacej stanice (TS) koľajnicou (17), ktorá a upravená pre prechodné je (14) niteľníc nábežnú časť pr i držovaná uloženie niteľníc majú v oblasti tvorenú svorkám i (LI) .
    adaptačnou (Ki,
    Kz)
  3. 3. Zariadenie podľa nároku 2, v y z n tým, že každá z oboch svoriek (Ki,
    Kz) je spo1očné ovládateľná pre niekoľko, najmä pre všetky adaptačné koľajnice
  4. 4.
    Zariadenie podľa nároku 3, c e sa tým, že každá z oboch svoriek (Ki,
    Kz) má dorazový blok (41) a upínacl posúvací element (44), ktoré sú usporiadané napr i eč k adaptačným koľajniciam ( 17) a vždy pripojené na jeden spoločný pohon.
  5. 5. Zariadenie podľa nároku 4, vyznačujúce sa tým, že dorazový blok (41) a upinaci posúvací element (44) sa pohybuj ú v sebe a sú poháňané opačne.
  6. 6. Zariadenie podľa nároku 5, vyznačujúce sa tým, že dorazový blok (41) je opatrený pre každú adaptačnú koľajnicu (17) jedným dorazovým zubom (42) a upinaci posúvací element (44) má zodpovedajúci počet upínacích zubov (45).
  7. 7. Zariadenie podľa nároku 6, vyznačujúce sa tým, že dorazové zuby (42) majú plochý tvar, a že upinaci posúvací element (44) je vedený v štrbinovej drážke (43) dorazových zubov (42).
  8. 8. Zariadenie podľa nároku 7, vyznačujúce sa tým, že dorazové zuby (42) sú opatrené polohovacími čapmi (40), upravenými na zasunutie do príslušných centrovacích dier adaptačných koľajníc (17).
  9. 9. Zariadenie podľa jedného z nárokov 2 až 8, vyznačujúce sa tým, že adaptačné koľajnice (17) vybiehajú na svojom nábežnom konci pri držiakoch (24) niteľníc do výbežku (36), zasahujúcemu pod špičky držiakov (24) niteľníc.
  10. 10. Zariadenie podľa nároku 9, vyznačuj úce sa tým, že adaptačné koľajnice (17) sú na svojom vybiehajúcom konci opatrené stupňom a na svojej hornej hrane vybiehajú do výstupku (37) zasahujúcim za stupeň, ktorý zasahuje nad pripojené nosné koľajnice (14) niteľníc.
  11. 11. Zariadenie podľa nároku 10, vyznačuj úce s e tím, že nosné koľajnice (14) niteľníc sú spojené s adaptačnými koľajnicami (17) prechodovou pružinou (38), usporiadanou v oblasti uvedeného stupňa.
  12. 12. Zariadenie podľa nároku 11, vyznačuj úce sa tým, že prechodová pružina (38) je vytvorená ako ručne vymeň i te ľný diel.
  13. 13. Zariadenie podľa jedného z nárokov 2 až 8, vyznačujúce sa tým, že posunovače (19) sú vytvorené v tvare prstu a sú poháňané spoločnými saňami (47).
  14. 14. Zariadenie podľa nároku 13, vyznačuj úce sa tým, že posunovače (19) majú rameno rovnobežné s adaptačnými koľajnicami (17), a že na tomto ramene je pružne uložená otočná klapka (48).
  15. 15. Zariadenie podľa nároku 14, vyznačuj tým, že otočná klapka (48) je jednako vytvorená ako posunovacie ústrojenstvo niteľníc (LI) v smere dopravy ( B) a jednako ako zaisťovacie ústrojenstvo proti ich posunovaniu v opačnom smere a pre ten účel má tvar zubu píly.
  16. 16. Zariadenie podľa jedného z nárokov 2 až 8, vyznačujúce sa tým, že v normálnej prevádzke navádzacieho stroja s prebiehajúcim oddeľovaním niteľníc (LI) na nosné koľajnice (14) je svorka (Ki) pri držiaku (24) niteľníc otvorená a druhá svorka (K2) zatvorená.
  17. 17. Zariadenie podľa nároku 16, vyznačujúce sa tým, že prepnutie oboch svoriek (Κι, K2) sa vykoná podľa počtu niteľníc (LI) prechodne uložených na adaptačných koľajniciach.
SK1095-94A 1993-09-13 1994-09-12 Device for selecting delivery of healds SK109594A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH02753/93A CH687542A5 (de) 1993-09-13 1993-09-13 Vorrichtung zur selektiven Uebergabe von Litzen.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK109594A3 true SK109594A3 (en) 1995-05-10

Family

ID=4240841

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1095-94A SK109594A3 (en) 1993-09-13 1994-09-12 Device for selecting delivery of healds

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5448812A (sk)
EP (1) EP0646669B1 (sk)
JP (1) JPH07197346A (sk)
KR (1) KR950008764A (sk)
AT (1) ATE155831T1 (sk)
AU (1) AU675156B2 (sk)
CA (1) CA2130313A1 (sk)
CH (1) CH687542A5 (sk)
CZ (1) CZ221294A3 (sk)
DE (1) DE59403444D1 (sk)
ES (1) ES2104237T3 (sk)
RU (1) RU94033110A (sk)
SK (1) SK109594A3 (sk)
TW (1) TW320660B (sk)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH687714A5 (de) * 1993-09-13 1997-01-31 Stsubli Ag Zweigwerk Sargans Vorrichtung zur Handhabung von Litzen fuer Kettfadeneinziehmaschinen.
CH687881A5 (de) * 1993-09-13 1997-03-14 Staeubli Ag Zweigwerk Sargans Litzensepariervorrichtung fuer Kettfadeneinziehmaschinen.
DE59806070D1 (de) * 1997-09-08 2002-11-28 Staeubli Ag Pfaeffikon Pfaeffi Vorrichtung zur übergabe von geschirrelementen einer webmaschine
CN103924365B (zh) * 2014-04-21 2015-04-22 深圳市海弘装备技术有限公司 一种用于综丝转移的装置和方法
ES2913787T3 (es) * 2019-06-17 2022-06-06 Groz Beckert Kg Procedimiento, dispositivo, carro desplazable y máquina de remetido
EP3754070B1 (de) 2019-06-17 2023-06-07 Groz-Beckert KG Vorrichtung und verfahren zur handhabung von webgeschirrelementen
ES2913789T3 (es) * 2019-06-19 2022-06-06 Groz Beckert Kg Dispositivo y procedimiento para manipular accesorios de tejeduría

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3210921C1 (de) * 1982-03-25 1983-09-29 Lindauer Dornier Gmbh, 8990 Lindau Vorrichtung zum Einziehen von Kettfaeden in bereitgestellte Weblitzen und Lamellen
EP0104298B1 (de) * 1982-09-24 1987-04-01 GebràœDer Sulzer Aktiengesellschaft Vorrichtung zur logistischen Bedienung von Textilmaschinen
JPS6420359A (en) * 1987-07-10 1989-01-24 Teijin Seiki Co Ltd Heald transfer apparatus
JPS6420358A (en) * 1987-07-10 1989-01-24 Teijin Seiki Co Ltd Heald magazine
DE59006019D1 (de) * 1989-10-03 1994-07-14 Rueti Ag Maschf Verfahren und Einrichtung zur Behebung von Kettfadenbrüchen in einer Webmaschine.
CH679871A5 (sk) * 1989-10-04 1992-04-30 Zellweger Uster Ag
US5274894A (en) * 1989-10-04 1994-01-04 Zellweger Uster Ag Machine for the automatic drawing-in of warp threads
CH680933A5 (sk) * 1990-03-06 1992-12-15 Zellweger Uster Ag
CH682577A5 (de) * 1990-09-17 1993-10-15 Zellweger Uster Ag Vorrichtung zur Handhabung von Litzen oder Lamellen in einer Kettfadeneinziehmaschine.
CH682928A5 (de) * 1991-01-22 1993-12-15 Zellweger Uster Ag Vorrichtung zur Handhabung von Lamellen in einer Kettfadeneinziehmaschine.
TW216808B (sk) * 1991-10-24 1993-12-01 Teijin Ltd
CH687714A5 (de) * 1993-09-13 1997-01-31 Stsubli Ag Zweigwerk Sargans Vorrichtung zur Handhabung von Litzen fuer Kettfadeneinziehmaschinen.
CH687881A5 (de) * 1993-09-13 1997-03-14 Staeubli Ag Zweigwerk Sargans Litzensepariervorrichtung fuer Kettfadeneinziehmaschinen.

Also Published As

Publication number Publication date
AU7288494A (en) 1995-03-23
TW320660B (sk) 1997-11-21
RU94033110A (ru) 1996-07-10
ES2104237T3 (es) 1997-10-01
CH687542A5 (de) 1996-12-31
EP0646669B1 (de) 1997-07-23
ATE155831T1 (de) 1997-08-15
US5448812A (en) 1995-09-12
AU675156B2 (en) 1997-01-23
EP0646669A1 (de) 1995-04-05
JPH07197346A (ja) 1995-08-01
CZ221294A3 (en) 1995-04-12
CA2130313A1 (en) 1995-03-14
DE59403444D1 (de) 1997-09-04
KR950008764A (ko) 1995-04-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3213813B2 (ja) ドローイングインマシンでヘルド及びドロツパーを取り扱う装置
US4778063A (en) Device for testing and sorting electronic components
US4586326A (en) Spinning machine with roving-bobbin feeder
CZ221394A3 (en) Device for separating healds for drawing-in machines for healding warp threads
SK109594A3 (en) Device for selecting delivery of healds
SK280224B6 (sk) Zariadenie na oddeľovanie jednotlivých niteľníc na
CZ2001579A3 (cs) Zarízení k ulození a pridrzování elementu brda a zpusob ulození, pridrzování a prepravy elementu brda
SK109394A3 (en) Device for manipulating with healds for drawing machines for drawing of warping threads
KR20010075061A (ko) 잉아 또는 드로퍼 피이드
US5355566A (en) Machine for the automatic drawing-in of warp threads
US5148585A (en) Device for manipulating drop wires for warp-thread drawing-in machines
US5448811A (en) Drop-wire separation device for warp drawing-in machines
KR100239982B1 (ko) 경사 통경기내의 드롭와이어를 조작하는 장치
EP0514322B1 (de) Einrichtung zum Zuführen von Schussfaden-Vorratsspulen an eine Webmaschine und Verfahren zum Betrieb der Einrichtung
JPS61225357A (ja) 綜絖供給装置
DE2743792A1 (de) Verfahren und geraet zur einfuehrung eines schussfadens bei wellenfaden-webmaschinen