CZ221294A3 - Device for selective transfer of healds - Google Patents

Device for selective transfer of healds Download PDF

Info

Publication number
CZ221294A3
CZ221294A3 CZ942212A CZ221294A CZ221294A3 CZ 221294 A3 CZ221294 A3 CZ 221294A3 CZ 942212 A CZ942212 A CZ 942212A CZ 221294 A CZ221294 A CZ 221294A CZ 221294 A3 CZ221294 A3 CZ 221294A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
healds
rails
heald
adapter
rail
Prior art date
Application number
CZ942212A
Other languages
English (en)
Inventor
Markus Wolf
Philipp Kuehne
Original Assignee
Staubli Ag Maschf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Staubli Ag Maschf filed Critical Staubli Ag Maschf
Publication of CZ221294A3 publication Critical patent/CZ221294A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03CSHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
    • D03C3/00Jacquards
    • D03C3/24Features common to jacquards of different types
    • D03C3/40Constructions of lifting-cords
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03JAUXILIARY WEAVING APPARATUS; WEAVERS' TOOLS; SHUTTLES
    • D03J1/00Auxiliary apparatus combined with or associated with looms
    • D03J1/14Apparatus for threading warp stop-motion droppers, healds, or reeds
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03CSHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
    • D03C3/00Jacquards
    • D03C3/24Features common to jacquards of different types
    • D03C3/42Arrangements of lifting-cords
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03CSHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
    • D03C9/00Healds; Heald frames
    • D03C9/02Healds

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Auxiliary Weaving Apparatuses, Weavers' Tools, And Shuttles (AREA)
  • Looms (AREA)
  • Superconductors And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
  • Windings For Motors And Generators (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Braiding, Manufacturing Of Bobbin-Net Or Lace, And Manufacturing Of Nets By Knotting (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)

Description

Zařízení k selektivnímu předávání nitének
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení k selektivnímu předávání nitének z oddělovací stánice naváděcího — st-ro-j-e -pro navádění osnovních nití na nosné kolejnice, s dílem oddělovací stanice tvořícím držák nitének, na němž jsou nitěnky jednotlivě drženy, a s předávací stanicí, přiřazenou nosným kolejnicím nitének a opatřenou předávacími ústrojími, kolem níž je držák nitének veden.
Dosavadní stav techniky
Předávání nitének se provádí různé podle druhu použitých nitének, nebot tyto nitěnky mohou opatřeny otevřenými nebo uzavřenými koncovými očky. Když se manipuluje s niténkami s otevřenými koncovými očky, jako například u naváděcího stroje pro navádění osnovních přízí USTER DELTA (USTER - zapsaná ochranná známka firmy Zellweger Uster AG), provádí se předávání nitének na nosné kolejnice již namontované na brdové listy. Protože v tomto případě postačuje umístit brdové listy v naváděcím stroji pro navádění osnovních nití a nasměrovat ná držáky nitének, je předávání jednoduché a nevyžaduje žádná další zvláštní opatření.
Při manipulaci s niténkami s uzavřenými koncovými očky, jako například u naváděcího stroje pro navádění osnovních nití USTER EMU, se nosné kolejnice naplní niténkami mimo brdové listy a potom teprve se na tyto brdové listy namontují. Nosné kolejnice nitének se tedy musí umístit v naváděcím stroji pro navádění osnovních nití, a sice tak, že nitěnky nasazené svými uzavřenými očky ha ' nosných kolejnicích se mohou na nosných kolejnicích nerušeně přesouvat.
držákem nitěnek stanici
U naváděcího stroje USTER EMU jsou nosné kolejnice nitěnek- uloženy na přidržovacích čepech, upravených s odstupem vůči sobě, které musí být pro průchod jednoho svazku několika nitěnek vždy přechodně odstraněny. Rozdělovači stanice s nitěnek zde upravena není, nebot nosné kolejnice vyčnívají' 'svým - jedním koncem- volně k oddělovací Nehledě na to, že uvedené přidržovací čepy, které se musí ručně vytáhnout a potom opět zasunout, nejsou vysloveně vhodné pro automatizaci, a že s počtem vedle sebe uspořádaných nosných kolejnic nitěnek se zvyšuje nebezpečí, nahromadění před prvním přidržovacím čepem, konce nosných kolejnic nitěnek, přečnívající první přidržovací. čepy, potenciální zdroj poruchy, nebot není možno zajistit, aby každá nosná kolejnice nitěnek‘ležela přesné v předávací dráze příslušné nitěnky.
nitěnek a vzniku ucpání představují rovněž volné ' Úkolem vynálezu proto je vytvořit předávací zařízení uvedeného druhu, které umožní ' bezporuchové automatické předávání nitěnek s uzavřenými koncovými očky.
Podstata vynálezu
Tento úkol splňuje zařízení k selektivnímu předávání nitěnek z oddělovací stanice naváděcího stroje pro navádění osnovních nití na nosné kolejnice, s dílem oddělovací stanice tvořícím držák nitěnek, na němž jsou nitěnky jednotlivě drženy, a s předávací stanicí, přiřazenou nosným kolejnicím nitěnek a opatřenou předávacími ústrojími, kolem níž je držák nitěnek veden, podle vynálezu, jehož podstatou je, že v oblasti předávací stanice je pro každou nosnou kolejnici upravena propust, obsahující dvě řízené svorky' s odstupem od sebe, a posunovač pro posunování nitěnek na nosné kolejnici, a že svorky jsou střídavě otevřeny, přičemž doprava nitěnek svorkou u držáku nitěnek se provádí příslušným předávacím ústrojím a druhou svorkou posunovačem.
Propust s řízenými svorkami umožňuje nosné kolejnice fixovat co nejblíže u držáku nitěnek, takže je zaručeno přesné nasměrování konce nosných kolejnic na držák nitěnek, a tím i bezporuchové, předávání nitěnek.
Podle výhodného provedení zařízení podle vynálezu jsou nosné kolejnice nitěnek v Oblasti předávací stanice opatřeny náběžnou . částí ..tvořenou., adaptační · kolejnicí, která je přidržována svorkami a upravena pro přechodné uložení, nitěnek.
Adaptační kolejnice má tu výhodu, že mohou být bez problémů použity všechny druhy nosných kolejnic nitěnek, protože v předávací stanici se nezávisle na typu právě použité nosné kolejnice mohou svorky, adaptační kolejnice, držáky nitěnek a posunovače navzájem optimálně sladit a je zapotřebí pouze přizpůsobit spojení mezi adaptační kolejnicí a nosnou kolejnicí nitěnek podle této nosné kolejnice nitěnek.
Přehled obrázků na výkresech .
Vynález bude dále blíže objasněn na příkladu provedení podle přiložených výkresů, na nichž obr. 1 znázorňuje v perspektivním celkovém pohledu naváděcístroj pro navádění“-osnovních’nití-,· ·— · - - ’ —— obr. 2 schematicky půdorys naváděcího stroje z obr. 1, obr. 3 půdorys oddělovací stanice nitěnek, obr. 4 pohled ve směru šipky IV z obr. 3, ír
- 4 - , i z
obr. 5 půdorys předávací stanice oddělovací stanice z * obr. 3, obr. 6 pohled ve směru šipky VI z obr. 5, ;
obr. 7 pohled na předávací stanici z obr. 6 zleva, a obr. 8 detail z obr. 7.
Příklady provedení vynálezu základním stojanem 1 osnovní vratidlo 3.
Jak vyplývá z obr. 1, sestává naváděcí stroj ze základního stojanu 1 a různých konstrukčních skupiny na něm uspořádaných, které vždy tvoří jeden funkční modul. Před je vidět vozík 2, na němž je uspořádáno Vozík 2 je kromě toho opatřen zvedacím zařízením 4 pro přidržování niťového rámu 5, v němž jsou napnuty osnovní nitě KF. Toto napnuti se provede před vlastním naváděním a na místě odděleném od naváděcího stroje, přičemž niťový rám 5 je umístěn na dolním konci zvedacího zařízení £ přímo u osnovního vratidla 3. Pro navádění se vozík 2 Ξ osnovním vratidlem 3, a zvedacím zařízením 4 přiveze na takzvanou .nakládací stranu naváděcího stroje a niťový rám 5 se zvedacím zařízením £ zvedne nahoru a zavěsí do základní stojanu 1, kde potom zaujme znázorněnou polohu.
Niťový rám 5 je přesuvný pomocí neznázorněného pohonu v podélném směru základního stojanu 1. Při tomto přesouvání se osnovní nitě KF pohybují kolem části tak zvaného přízového modulu, tvořící oddělovací skupinu 6 nití, a přitom se separují a oddělují. Po oddělení se osnovní nitě KF odříznou a předloží naváděcímu háčku 7, který tvoří součást takzvaného naváděcího modulu. Pro oddělení osnovních přízí KF je možno použít například oddělovací zařízení použité 1 ve stroji na navazování osnovy o názvu USTER'TOPMATIC.
Vedle naváděcího háčku 2 je vidět přístroj 8 s obrazovkou, který náleží k obslužné stanici a slouží k zobrazování funkcí stroje a chybných funkcí stroje a k ukládání dat. Obslužná stanice, která tvoří část takzvaného programovacího modulu, obsahuje rovněž vstupní stupeň pro ruční vstup určitých funkcí, jako je například pomalý neboli pla-zivý-.....chod, start/zastavení, opakování postupů a podobně.
Řízení“ naváděcího stroje se provádí řídicím modulem obsahujícím řídicí počítač, který je uspořádán v řídicí skříni
9. Tato řídicí skříň 9 obsahuje vedle řídicího počítače pro každý takzvaný hlavní modul.jeden: . modulový počítač, .přičemž jednotlivé modulové počítače jsou řízeny a monitorovány řídicím počítačem. Hlavními moduly naváděcího stroje jsou vedle již zmíněných modulů naváděcí modul, přízový modul, řídicí modul a programovací modul, a dále ještě nitěnkový, lamelový a paprskový modul.
Oddělovací skupiny 6. nití, která předkládá naváděcímu háčku 2 osnovní „nitě KF určené k navádění, a dráha pohybu naváděcího háčku 7, která probíhá svisle vůči rovině napnutých osnovních nití KF, určují rovinu v oblasti podpěry 10., tvořící část základního stojanu l, která odděluje již zmíněnou narkiádacr stranu od takzvané vykládací strany naváděcího stranu se .přivádějí osnovní nitě KF a do nichž mají být osnovní nitě KF navedeny, a na vykládací straně se odebírá takzvané brdo (nitěnky, lamely a paprsek) s navedenými osnovními nitěmi KF. V-průběhu navádění- -se --niťový- -rám 5 -s οεηονη-ím-i-nitěmi KF a vozík 2 s osnovním vratidlem 3 pohybují kolem oddělovací skupiny 6 nití směrem doprava, přičemž ' naváděcí háček 7 postupně odebírá z niťového rámu 5 osnovní nitě KF na něm napnuté.
stroje. Na nakládací jednotlivé elementy,
Když jsou všechny osnovní nitě KF -navedeny a niťový rám 5 í
je prázdný, nachází se tento niťový rám 5 ' spolu s vozíkem 2, osnovním vratidlem 3 a zvedacím zařízením £ na vykládací straně a muže být ze základního stojanu 1 sejmut.
Bezprostředně za rovinou osnovních nití KF jsou uspořádány lamely LA osnovní zarážky, za nimiž jsou uspořádány nitěnky LI a ještě dále za nimi tkalcovský paprsek WB. Lamely LA se skladují v ručních zásobnících a plné ruční zásobníky se zavěsí na šikmo uspořádané přívodní kolejnice 11, na nichž se dopravují směrem doprava k naváděcímu háčku 2· se separují a uvádějí do naváděcí polohy. Po provedením navedení dospějí lamely LA na nosných kolejnicích 12 na vykládací stranu.
I
Nitěnky LI se seřadí na kolejnicích 13 a ručně nebo automaticky se po nich posunují k oddělovacímu stupni. Potom se nitěnky LI jednotlivé uvádějí do své naváděcí polohy a po provedeném navedení se rozdělují na příslušné nosné kolejnice 14 na vykládací straně. Paprsek WB se rovněž krokovým způsobem pohybuje kolem naváděcího háčku 7, přičemž příslušné mezery mezi třtinami paprsku WB se otevřou pro navádění. Po navedení se nachází paprsek WB rovněž na vykládací straně. Vpravo vedle nosných kolejnic 14 je vidět část tkalcovského paprsku W3. Toto znázornění je nutno chápat jako čistě ilustrativní, protože tkalcovský paprsek WB se ve znázorněné poloze niůového rámu 5 nachází samozřejmě na nakládací straně.
Jak dále z obr. 1 vyplývá, je na vykládací straně Upraven takzvaný brdový vo2Ík 15. Tento brdóvý vozík 15 se spolu s na něm upevněnými nosnými kolejnicemi 12 lamel LA, ' nosnými kolejnicemi 14 a držákem pro paprsek WB zasune do základního stojanu 1 do znázorněné polohy a po navedení nese brdo s navedenými osnovními nitěmi KF. V tomto okamžiku se vozík 2 s osnovním vratidlem 2 nachází přímo před brdovým vozíkem 15. Nyní se pomocí zvedacího zařízení 4. přeloží brdo z brdového vozíku 15 na vozík*2, který potom nese osnovní vratidlo 3, a navedené brdo a může. přijet k příslušnému tkalcovskému stroji
nebo do meziskladu.
Popsané funkce jsou rozděleny na několik modulů, které představují prakticky nezávislé stroje, řízené společným řídicím počítačem. Příčná spojení mezi těmito jednotlivými moduly probíhají přes tento nadřazený řídicí počítač a mezi jednotlivými moduly žádná přímá příčná spojení neexistují. Již f· uveďérré hlavní moduly naváděcího . stroje- jsou- samotné opět provedeny jako moduly a sestávají zpravidla z dílčích modulů.
Tato modulová konstrukce, která je. popsána v patentu CH-At679 871, je zvláště dobře patrná z obr. 2. Na obr. 2 je vidět základní stojan 1, vozík 2 s osnovním vratidlem zvedací zařízení 4. a nitový rám .5, které jsou spojeny s vozíkem 2, dále přízový modul, lamelový modul, nitěnkový modul, paprskový modul, obslužnou stanici s přístrojem 8 s obrazovkou, naváděcí modul, řídicí skříň 9, dílčí modul nitěnkového zásobníku, dílčí modul lamelového zásobníku a brdový vozík 15 s nosnými kolejnicemi 12 lamel LA a. nosnými kolejnicemi 14 pro nitěnky LI.
. . i
Jak vyplývá z uvedeného patentu CH-A-679 871, sestává nitěnkový modul, který manipuluje s nitěnkami LI od u-lozeného svazku až po nitěnku LI na nosné kolejnici 14 , která nese navedenou osnovní nit KF, z následujících dílčích modulů:
- Nitěnkový zásobník: odebírání nitěnek . uživatelem ve svazcích, další předání svazku nitěnek do dílčího modulu
... oddělování nitěnek........ ............... ...... ..
- Oddělování nitěnek: uložení sva2ku nitěnek, oddělení nitěnek ze svazku, další předání oddělených nitěnek do dílčího modulu polohování nitěnek.
- Polohování. nitěnek: převzetí nitěnek z dílčího modulu oddělování nitěnek, doprava nitěnek do naváděcí polohy, boční a svislé polohování nitěnek, doprava nitěnek s navedenou 'osnovní nití k předem určené poloze na nosné kolejnici, předání nitének na příslušnou nosnou kolejnici.
- Doprava nitének: doprava nitének s navedenými osnovními nitěmi po nosných kolejnicích z plnicí strany na druhý konec.
Dílčí modul oddělování nitének je pro manipulaci s nitěnkami s otevřenými koncovými očky popsán v patentu US-A-5 184 380 a pro manipulaci s nitěnkami s uzavřenými koncovými očky v naší současně podané přihlášce vynálezu o názvu Zařízení pro oddělování nitének pro naváděcí stroje pro navádění osnovních nití, a dílčí modul polohování nitének je popsán v patentu EP-A-0 500 848 (= WO-A-92/05303). Nyní bude popsáno specifické vytvoření stupně předávání nitének na nosné kolejnice dílčího modulu polohování nitének pro manipulaci s nitěnkami s uzavřenými koncovými očky.
Jak vyplývá z obr. 3 a 4, obsahuje dílčí modul polohování nitének v podstatě dva nekonečné dopravní prostředky, opatřené držáky nitének, které jsou uspořádané ve dvou dopravních -rovinách tvořených dvěma deskami 20. Dopravní prostředky mohou být vytvořeny jako pásové, řemenové nebo řetězové; s výhodou je jako dopravní prostředek použit,řetěz, který sestává z jednotlivých článku 22 nesených ozubeným řemenem 21. Ozubený řemen 21 je opatřen ozubením na obou stranách; ozubení na vnitřní straně je v záběru s příslušnými vodícími válci 23 , z nichž alespoň Jeden je poháněn motorem. Ozubení na· vnější straně ozubeného řemenu 21 centruje články 22.
Každý řetězový článek 22 je na své straně odvrácené od ozubeného řemenu 21 opatřen vyčnívajícím žebrem tvaru písmene V, na jehož vrcholu je upevněn kolík 24 vytvořený jako držák nitének. Na kolíky 24 se nitěnky ' nasunou svými koncovými háčky; vzájemná svislá vzdálenost kolíků 24., a proto i desek 20. je přestavitelná pro přizpůsobení k délce nitének. Tomuto účelu slouží závitové vřeteno GS, které je uloženo v matici upevněné na desce 20.
Předávání nitének do dílčího modulu polohování nitének se provádí na místech označených šipkou A, přičemž obé šipky A symbolizují, že oddělování nitének a jejich předávání se provádí ve dvou kanálech, což však není bezpodmínečně nutné. Na předávacích místech jsou upraveny snímače 25 pro monitorování předávání nitének. Po předání » se nitěnky dopravují řetězem 21 vytvořeným z článků 22, který se otáčí proti smyslu otáčení hodinových ručiček, a je přerušovaně poháněn krokovým motorem, do polohy pro navádění osnovních nití.
Mezi předávacím místem označeným šipkou A a polohou pro navádění osnovních nití je upravena vodicí kolejnice 26., která brání tomu, aby nitěnky mohly spadnou z kolíků 24.. Na obr. 3 a 4 je naváděcí dráha osnovních nití . naznačena čerchovanou přímkou FE, přičemž poloha nitének pro navádění osnovních nití je průsečíkem dráhy jejich pohybu s přímkou FE. Na obr. 4 je dále znázorněno kanálové vedení 18 naváděcích háčků 7 (viz rovněž již zmíněný spis WO-A-92/05303 ).
Protože niťové očko nitének je relativně 'malé, musí být nitěnky pro navedení osnovní nitě polohovány velmi přesně.
Toto přesné polohování se provádí jednak výškově, to jest v podélném směru nitěnky, a jednak bočně, to jest napříč k podél-nému —-směru-a- napříč --k—naváděcí-dráze.-..osnovních-ni-tí.,.-..........
znázorněné čerchovanou přímkou FE., a to pomocí příslušných polohovacích prostředků HP a SP. Výškové polohovací prostředky HP, znázorněné na obr. 4, obsahují nekonečné lano 28 vedené přes hnací kladky 27 , na jehož obou větvích je upevněn vždy jeden polohovací kolík 29 Tyto polohovací kolíky 29 putují při ovládání výškového polohovacího prostředku HP nahoru a dolů a přitlačují se k žebrům tvaru písmene V obou článků 22, nesoucích nitěnky určené k ustaveni do správné polohy. Pohon lana 28, tvořený pneumatickým válcem 30, a horní hnací kladka 27 jsou upevněny na nosném ramenu 31. které je neseno nosným hřídelem 22· Celkem jsou upraveny dva tyto nosné hřídele 32.
Boční polohovací prostředky SP jsou upevněny na nosiči 33, upevněném rovněž na nosném hřídeli 32 nesoucím nosné rameno 3ΪΤ a 'obsahují zejména' příčné vedení 34 nitěnek a polohovací páku 35 pro přesné ustavení jejich boční polohy.
Po navedení ·. osnovní nitě se nitěnka opět od 'polohovací páky 35 uvolní, takže opustí příčné vedení 34 a nakonec i vodicí kolejnici 26, a může být předána na . svou nosnou kolejnici 14. Směr předávání je označen šipkou . B. Toto předávání se provádí pomoci pneumaticky poháněných vyhazovačích válců 39, uspořádaných v oblasti obou desek 21, které v závislosti na oddělování nitěnek na jednotlivé nosné kolejnice 14 , stanoveném předem podle vzoru vyráběného tkacím strojem, jsou řízené selektivně, a sice v párech vždy horní a dolní vyhazovači válec 39 každé nitěnky.
Při manipulaci s nitěnkami s otevřenými koncovými očky se nosné kolejnice 14 ve své poloze, v níž jsou instalovány v brdových listech, plní nitěnkami; na brdovém vozíku 15 (obr. 1) jsou tedy upevněny brdové listy, přičemž na plnicí straně je boční rám odstraněn. Předávání nitěnek se provádí vyhazovacími válci 39 přímo na nosné kolejnice 14, upevněné v brdových listech.
Při manipulaci s nitěnkami s uzavřenými koncovými očky jsou poměry komplikovanější, protože zde jsou na brdovém vozíku 15 uspořádány nosné kolejnice nitěnek bez brdových listů a pro polohování nosných kolejnic nitěnek a pro umožnění přesunutí nitěnek, nasunutých svými uzavřenými koncovými očky na nosných kolejnicích, jsou zapotřebí zvláštní prostředky.
Tyto prostředky budou dále označovány jako. předávací stanice T5. Předávací stanice TS je schematicky znázorněna na obr. 3 a bude nyní blíže objasněna podle obr. 5 až 8. Na obr. 5 je znázorněno půdorys podstatné části předávací stanice TS, obr. 6 znázorňuje pohled zepředu ve směru šipky VI z obr. 5, obr. 7 znázorňuje bokorys při pohledu zleva a obr. 8 znázorňuje detail z obr. 7.
Jak vyplývá zejména z obr. 7, je předávací stanice TS uspořádána v bezprostředním sousedství vyhazovačích válců 39, přičemž, tyto vyhazovači válce 39 tvoří část předávací stanice TS. Nitěnky LI jsou v této oblasti, kde opustily vodicí kolejnice 26, zajištěny pružně uloženou výkyvnou pákou 16 proti vypadnutí z kolíků 24. Výkyvné páky 16. přitlačují nitěnky LI na kolíky 24 a při vyjetí vyhazovačích válců 39 se natočí ve smyslu proti otáčení' hodinových ručiček, takže nitěnky LI mohou být ve směru šipky B z kolíků 24 vyhozeny.· slouží k nitěnek LI,
Předávací stanice TS obsahuje vedle vyhazovačích válců 39 propust se dvěma řízenými svorkami Kj a K2, s adaptačními kolejnicemi 17 , drženými těmito svorkami a K21 a ε posunovači 19 pro dopravu .nitěnek LI na adaptačních kolejnicích 17 propustí. Adaptační kolejnice vedení, přidržování a přechodnému uložení vyhozených z kolíků 24 , a jsou proto tvarově optimalizovány tak, že přebírání nitěnek LI se může uskutečnit bez problémů. Jak vyplývá z vyobrazení, vybíhají adaptační kolejnice 17 na •svém --náběž-ném—konci-,——levém na- -obr-.· Ί-,·- do— -mírně směrem· dolů skloněného výběžku 3 6, který se překrývá se špičkami kolíků 24 a jeho horní hrana leží těsně pod rovinou kolíků 24 . Tímto způsobem může nitěnka LI vyhozená ze svého kolíku 24 bez problémů sklouznout na adaptační kolejnici 17.
Vybíhající konec adaptační kolejnice 17 , na obr. 7 vpravo, je opatřen , stupněm, přičemž horní hrana adaptačních kolejnic 17 vybíhá do výstupku 37 přesahujícím za tento stupeň. Do stupně je vložena přechodová pružina 38, pomocí níž je adaptační kolejnice 17 spojena s nosnou kolejnicí 14 nitěnek LI (obr. 1, 2). Tato přechodová pružina 33 , která tvoří spojení mezi adaptační kolejnicí 17 a nosnou kolejnicí 14 a tuto nosnou kolejnici 14 bočné vede, je provedena jako výměnný díl, který v případě poruchy může být ručně bez použití nástroje vyměněn. Adaptační kolejnice 17 má kromě toho ještě dva páry centrovacích děr, upravených pro vložení polohovacích čepů 40 obou svorek Kj a K2Obě svorky Κχ a K2 jsou'vytvořeny stejně a sestávají vždy z jednoho dorazového bloku 41 s větším počtem v podstatě obdélníkových plochých dorazových zubů 42 a z upínacího posouvacího elementu 44 s upínacími zuby 45, vedeného ve štěrbinovém vybrání 43 dorazových- zubů 42. Do každého dorazového zubu 4 2 jsou vloženy dva polohovací čepy 40, určené pro zasunutí do centrovacích děr v adaptačních kolejnicích 17. Dorazový blok 41 slouží k ustavení polohy adaptačních kolejnic 17 vůči kolíkům 24 , přičemž dorazové zuby 42 provádějí boční ustavení adaptačních kolejnic 17 a polohovací čepy 40 svislé ustavení v podélném směru nitěnek LI a v podélném směru adaptačních kolejnic 17. Upínací posouvací element 44 slouží k fixování adaptačních kolejnic 17 v uvedené poloze.
Dorazový blok 41 a upínací posouvací element 44 se pohybují v sobě opačné, přičemž pohon je proveden elektropneumaticky ovládaným pneumatickým válcem. Na obr. 5 a 6 je znázorněna propust na horní desce 20 (obr. 4) v otevřeném stavu, v němž jsou obě svorky a K2 otevřeny. Tento stav, který byl zvolen kvůli .lepší přehlednosti, při praktickém provozu nevzniká, protože může být otevřena vždy jen jedna z obou svorek nebo K2· Na dolní desce 20 je uspořádána stejná propust, a- to zrcadlovitě ke znázorněné propusti.
Pro uzavření otevřené propusti, znázorněné na obr. 5 a 6, se pohybuje dorazový blok 41 doleva, dokud polohovací čepy 40 nezapadnou do centrovacích dér adaptačních kolejnic 17 a dorazové zuby 42 narazí na adaptační kolejnice 17. Současně se upínací posouvací element 44 pohybuje doprava, dokud upínací zuby 45 nenarazí na adaptační kolejnice 17 a neupevní je na dorazových zubech 42.
Zdvih vyhazovačích válců 39 je dimenzován tak, Že tyto vyhazovači válce 39 posunou nitěnky LI, určené k předání, vždy do prostoru mezi první svorkou a druhou svorkou K2· To znamená, že pro předání nitěnek LI je vždy první svorka otevřená a druhá svorka K2 zavřená. Další doprava nitěnek LI druhou svorkou K2 až k nosné kolejnici 14 se provede již pomocí zmíněných posunovačů 19, které navíc slouží jako opery
I pro již předané nitěnky LI, nacházející se v prostoru- mezi oběma svorkami a K2, a tyto nitěnky LI za jistu jí proti zpětnému klouzání otevřenou první svorkou Kj.
Podle obr. 7 jsou ve směru dopravy nitěnek LI, znázorněném šipkou B, za druhou svorkou K2 rovnoběžně s dorazovým blokem 41 uspořádány na rovnoběžně s adaptačními kolejnicemi 17 orientovaných vedeních 46 pneumaticky posuvné ’ saně 47, které pro každou adaptační kolejnici 17 nesou posunovač 19 tvaru písmene L, vyčnívající dolů. Posunovač 19. zejména jeho vodorovné rameno, probíhá rovnoběžně s přiřazenou adaptační kolejnicí 17 v mírném bočním odstupu od ní (viz . ..obr...8.)..... ...................... .............................. .
Podle obr. 8 je v uvedeném vodorovném ramenu posunovače 19 otočně uložena klapka 48 tvaru pilového zubu, která je pružinou 49 odtlačována od vodorovného ramena do normální polohy, vyznačené plnými čarami, v níž špička klapky 48 zasahuje do roviny adaptační kolejnice 17. V této poloze leží strmější bok klapky 48, působící jako posunovací hrana, napříč k adaptační kolejnici 17 .a při pohybu posunovače 19 by se posunul ve směru šipky B, to jest ve směru pohybu nitěnek LI seřazených na adaptační kolejnici 17 před klapkou 48. a posunoval by nitěnky LI. Jestliže je však vyhazovacím válcem 39 (obr. 7) ve směru šipky B posunována nitěnka LI na adaptační kolejnici 17, potom přitlačí tato nitěnka LI klapku 48 .k posunovači 19 a může kolem klapky 48 projít. Po průchodu nitěnky LI se klapka 43 opět účinkem pružiny 49 vykývne zpět do své normální polohy a v této poloze zajišťuje nitěnku LI proti nezamýšlenému pohybu zpět.
Vzdálenost mezi oběma svorkami Kj_ a í$2 činí asi 25 milimetrů, takže v prostoru mezi oběma svorkami a K2 může být přechodně uloženo asi dvacet nitěnek LI. Způsob funkce předávací stanice TS (obr. 3) je následující:
- V normálním provozním stavu, v němž se nitěnky LI oddělují do předávací stanice TS, je svorka otevřená a svorka K2 uzavřená, takže vyhazovači válce 39 mohou vyhazovat nitěnky LI na adaptační kolejnice 17 pro přechodné uložení. Posunovače 19 jsou v této fázi zajety zpět, to znamená, že zaujímají svou pasivní polohu, znázorněnou na obr. 7, v níž zajišťují přechodně uložené nitěnky LI proti zpětnému pohybu svorkou K1.
Jakmile počet přechodně uložených nitěnek LI na adaptační kolejnici 17 dosáhne určité hodnoty, provede se přepnutí svorek a K2 ř to znamená, že svorka se zavře, a svorka
K2 otevře. Zde jsou možné dva případy:
1. Počet přechodně uložených nitěnek LI na kterékoli adaptační kolejnici 17 je mezi 5 a 10 a pro další cyklus nenastane žádné předání nebo oddělování nitěnek LI. V tomto případě se svorky a K2 přepnou a další moduly naváděcího stroje pracují normálně dále.
2. Počet přechodně uložených nitěnek LI na kterékoli adaptační kolejnici 17 je 10 a pro další cyklus nastane nové oddělování. Potom dojde jednak k prázdnému zdvihu naváděcího stroje, při němž k žádnému oddělení a k žádnému navedení nedojde, a jednak se svorky K1 a K2 přepnou.
Při přepnutí svorek a K2 se nejprve svorka uzavře, potom se svorka K2 otevře a potom posunovač 19 vyjede a provede dopravní zdvih ve směru šipky B, při němž se přechodné uložené nitěnky LI svorkou K2 přesunou k nosné kole^rnic-l·,. . _ . ____
- Po průchodu nitěnek LI svorkou K2 se tato svorka K2 uzavře, potom se svorka otevře a potom posunovač 19 zajede zpět do své opěrné polohy. Po skončení této operace je možné nové oddělování nitěnek LI.
Zjištění počtu nitěnek přechodně uložených na adaptačních kolejnicích 17 se provádí v modulovém počítači nitěnkového modulu podle pracovních zdvihů jednotlivých vyhazovačích válců 39. Když se provede přepnutí svorek a K2 podle 2. případu, při němž musí být spuštěn prázdný chod naváděcího stroje, potom dodá modulový počítač nitěnkového modulu příslušný signál do řídicího počítače, který příslušně ovládá modulové počítače příslušných modulů, zejména naváděcího modulu.
Přidržování nosných může v zásadě prgvést nitěnkami, popsaného ve
S výhodou se u naváděcího kolejnic 14 v brdovém vozíku 15 se pomocí .zařízení pro manipulaci s spise EP-A-0 496 232.
však provede toto· přidržování podobně jako zařízení USTER EMU přidržovacími čepy, které musí být pro průchod. svazku několika nitěnek..vždy. přechodné.odstraněny.. Když je vzájemný odstup těchto přidržovacích čepů zvolen dostatečně velký, potom bude í doba mezi jednotlivými ručně prováděnými úkony tak velká, že vytažení a opětné zasunutí přidržovacích čepů může bez problémů provádět jediná obsluhující osoba.

Claims (17)

  1. PATENTOVÉ K A R h X Y 1 | — j
    1. Zařízení k selektivnímu předávání nitěnek z oddělovací stanice naváděcího stroje pro navádění osnovních nití na nosné kolejnice, s dílem oddělovací stanice tvořícím držák nitěnek, na němž jsou nitěnky jednotlivě drženy, a s předávací stanicí, přiřazenou nosným-- kolejnicím nitěnek a opatřenou předávacími ústrojími, kolem níž je držák nitěnek vedeny v y z-n a~č u -jící se t í m, že v oblasti předávací stanice (TS) je pro každou nosnou kolejnici (14) upravena propust, obsahující dvě řízené svorky (K K2) s odstupem od sebe, a posunovač (19) pro posunování nitěnek (LI) na nosné kolejnici (14), a že svorky (Ký, K2) jsou střídavě otevřeny, přičemž doprava nitěnek svorkou u držáku (24) nitěnek se provádí příslušným předávacím ústrojím (39) a druhou svorkou (K2) posunovačem (19).
    T
  2. 2. Zařízení podle nároku 1,v yznačující se tím, že nosné kolejnice (14) nitěnek mají v oblasti předávací stanice (TS) náběžnou část tvořenou adaptační kolejnicí (17), která je přidržována svorkami (Klf K2) a upravena pro přechodné uložení nitěnek (LI).
  3. 3. Zařízení podle nároku 2,vyznačující se tím, že každá- z obou svorek (K K2) je společně ovladatelná pro několik, zejména pro všechny adaptační kolejnice (17).
  4. 4. Zařízení podle nároku 3,vyznačující se tím, že každá z obou svorek (K^, K2) má dorazový blok (41) a upínací posouvací element (44), které jsou uspořádány napříč k adaptačním kolejnicím (17) a vždy připojeny na jeden společný pohon.
    .
  5. 5. Zařízení podle nároku 4,vyznačující se tím, že dorazový blok (41) a upínací posouvací element (44) se pohybují v sobě a jsou poháněny opačně.
  6. 6. Zařízení podle nároku 5,vyznačující se tím, že dorazový blok (41) je opatřen pro každou adaptační kolejnici (17) jedním dotazovým zubem (42) a upínací posouvací element (44) má odpovídající počet upínacích zubů (45).
  7. 7., Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že dorazové zuby (42) mají plochý tvar, a že upínací posouvací element (44) je veden ve štěrbinové drážce (43) dorazových zubů (42).
  8. 8. Zařízení podle nároku 7,vyznačující se tím, že dorazové zuby (42) jsou opatřeny polohovacími čepy (40), upravenými pro.zasunutí do příslušných centrovacích děr adaptačních kolejnic (17).
  9. 9. Zařízení podle jednoho z nároků 2 až 8, vyznačující se tím, že adaptační kolejnice (17) vybíhají na svém náběžném konci u držáků (24) nitěnek do výběžku (36), zasahujícímu pod špičky držáků (24) nitěnek.
  10. 10. Zařízení podle nároku 9, vyznač u.jící se tím, že adaptační kolejnice (17) jsou na svém vybíhajícím konci opatřeny stupněm a na své horní hraně vybíhají do výstupku (37) zasahujícímu za stupeň, který zasahuje nad připojené nosné kolejnice (14) nitěnek.
  11. 11. Zařízení podle nároku 10, vyznačující se tím, že nosné kolejnice (14) nitěnek jsou spojeny s adaptačními kolejnicemi (17) přechodovou pružinou (38), uspořádanou v oblasti uvedeného stupně.
  12. 12-. Zařízení podle nároku 11, vyznačující se t í nr, že přechodová pružina (38) je vytvořena jako ručně vyměnitelný díl.
  13. 13. Zařízení podle jednoho z nároků 2 až 8,vyznačující se tím, že posunovače (19) jsou vytvořeny ve tvaru- prstu a jsou poháněny společnými saněmi (47).
  14. 14. Zařízení podle nároku 13,vyznačující se tím, že posunovače ”(19) mají rameno rovnoběžné s adaptačními kolejnicemi (17), a že na tomto ramenu je pružně uložena otočná klapka (48).
  15. 15. Zařízení podle nároku 14,vyznačující se tím, že otočná klapka (48) je jednak vytvořena jako posunovací ústrojí nitěnek (LI) ve směru dopravy (B) a jednak jako zajistovací ústrojí proti jejich posunování v opačném směru a za tím účelem má tvar 2ubu pily.
  16. 16. Zařízení podle jednoho z nároků 2 až 8,vyznačující se tím, že v normálním provozu naváděcího stroje s probíhajícím oddělováním nitěnek (LI) na nosné kolejnice (14) je svorka (K1} u držáku (24) nitěnek otevřená a druhá svorka (K2) zavřená.
  17. 17. Zařízení podle nároku 16,.vyznačuj ící se tím, že. přepnutí obou svorek (Κχ, K2) se provede podle počtu nitěnek (LI) přechodně uložených na adaptačních kolejnicích.·
CZ942212A 1993-09-13 1994-09-12 Device for selective transfer of healds CZ221294A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH02753/93A CH687542A5 (de) 1993-09-13 1993-09-13 Vorrichtung zur selektiven Uebergabe von Litzen.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ221294A3 true CZ221294A3 (en) 1995-04-12

Family

ID=4240841

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ942212A CZ221294A3 (en) 1993-09-13 1994-09-12 Device for selective transfer of healds

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5448812A (cs)
EP (1) EP0646669B1 (cs)
JP (1) JPH07197346A (cs)
KR (1) KR950008764A (cs)
AT (1) ATE155831T1 (cs)
AU (1) AU675156B2 (cs)
CA (1) CA2130313A1 (cs)
CH (1) CH687542A5 (cs)
CZ (1) CZ221294A3 (cs)
DE (1) DE59403444D1 (cs)
ES (1) ES2104237T3 (cs)
RU (1) RU94033110A (cs)
SK (1) SK109594A3 (cs)
TW (1) TW320660B (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH687714A5 (de) * 1993-09-13 1997-01-31 Stsubli Ag Zweigwerk Sargans Vorrichtung zur Handhabung von Litzen fuer Kettfadeneinziehmaschinen.
CH687881A5 (de) * 1993-09-13 1997-03-14 Staeubli Ag Zweigwerk Sargans Litzensepariervorrichtung fuer Kettfadeneinziehmaschinen.
DE59806070D1 (de) * 1997-09-08 2002-11-28 Staeubli Ag Pfaeffikon Pfaeffi Vorrichtung zur übergabe von geschirrelementen einer webmaschine
CN103924365B (zh) * 2014-04-21 2015-04-22 深圳市海弘装备技术有限公司 一种用于综丝转移的装置和方法
ES2913787T3 (es) * 2019-06-17 2022-06-06 Groz Beckert Kg Procedimiento, dispositivo, carro desplazable y máquina de remetido
EP3754070B1 (de) 2019-06-17 2023-06-07 Groz-Beckert KG Vorrichtung und verfahren zur handhabung von webgeschirrelementen
ES2913789T3 (es) * 2019-06-19 2022-06-06 Groz Beckert Kg Dispositivo y procedimiento para manipular accesorios de tejeduría

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3210921C1 (de) * 1982-03-25 1983-09-29 Lindauer Dornier Gmbh, 8990 Lindau Vorrichtung zum Einziehen von Kettfaeden in bereitgestellte Weblitzen und Lamellen
EP0104298B1 (de) * 1982-09-24 1987-04-01 GebràœDer Sulzer Aktiengesellschaft Vorrichtung zur logistischen Bedienung von Textilmaschinen
JPS6420359A (en) * 1987-07-10 1989-01-24 Teijin Seiki Co Ltd Heald transfer apparatus
JPS6420358A (en) * 1987-07-10 1989-01-24 Teijin Seiki Co Ltd Heald magazine
DE59006019D1 (de) * 1989-10-03 1994-07-14 Rueti Ag Maschf Verfahren und Einrichtung zur Behebung von Kettfadenbrüchen in einer Webmaschine.
CH679871A5 (cs) * 1989-10-04 1992-04-30 Zellweger Uster Ag
US5274894A (en) * 1989-10-04 1994-01-04 Zellweger Uster Ag Machine for the automatic drawing-in of warp threads
CH680933A5 (cs) * 1990-03-06 1992-12-15 Zellweger Uster Ag
CH682577A5 (de) * 1990-09-17 1993-10-15 Zellweger Uster Ag Vorrichtung zur Handhabung von Litzen oder Lamellen in einer Kettfadeneinziehmaschine.
CH682928A5 (de) * 1991-01-22 1993-12-15 Zellweger Uster Ag Vorrichtung zur Handhabung von Lamellen in einer Kettfadeneinziehmaschine.
TW216808B (cs) * 1991-10-24 1993-12-01 Teijin Ltd
CH687714A5 (de) * 1993-09-13 1997-01-31 Stsubli Ag Zweigwerk Sargans Vorrichtung zur Handhabung von Litzen fuer Kettfadeneinziehmaschinen.
CH687881A5 (de) * 1993-09-13 1997-03-14 Staeubli Ag Zweigwerk Sargans Litzensepariervorrichtung fuer Kettfadeneinziehmaschinen.

Also Published As

Publication number Publication date
AU7288494A (en) 1995-03-23
TW320660B (cs) 1997-11-21
RU94033110A (ru) 1996-07-10
ES2104237T3 (es) 1997-10-01
CH687542A5 (de) 1996-12-31
EP0646669B1 (de) 1997-07-23
ATE155831T1 (de) 1997-08-15
SK109594A3 (en) 1995-05-10
US5448812A (en) 1995-09-12
AU675156B2 (en) 1997-01-23
EP0646669A1 (de) 1995-04-05
JPH07197346A (ja) 1995-08-01
CA2130313A1 (en) 1995-03-14
DE59403444D1 (de) 1997-09-04
KR950008764A (ko) 1995-04-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2072010C1 (ru) Устройство для перемещения ремизного набора в основопроборной машине
CZ221394A3 (en) Device for separating healds for drawing-in machines for healding warp threads
RU2092635C1 (ru) Устройство для разделения галев для проборной машины
CZ221294A3 (en) Device for selective transfer of healds
KR100460341B1 (ko) 하네스 요소를 픽업, 고정 및 분배하는 장치 및 시스템과 이를 수행하는 방법
US5174000A (en) Apparatus for singularizing drop-wires in warp-thread drawing-in machines
CZ221494A3 (en) Device for handling healds for drawing-in machines for healding warp threads
RU2083740C1 (ru) Машина для автоматической проборки основных нитей
US5169273A (en) Package transfer apparatus
US5148585A (en) Device for manipulating drop wires for warp-thread drawing-in machines
US5448811A (en) Drop-wire separation device for warp drawing-in machines