SI9300293A - Manufacture of board of lignocellulose-containing material - Google Patents

Manufacture of board of lignocellulose-containing material Download PDF

Info

Publication number
SI9300293A
SI9300293A SI9300293A SI9300293A SI9300293A SI 9300293 A SI9300293 A SI 9300293A SI 9300293 A SI9300293 A SI 9300293A SI 9300293 A SI9300293 A SI 9300293A SI 9300293 A SI9300293 A SI 9300293A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
fiber
fibers
dried
decomposed
adhesive
Prior art date
Application number
SI9300293A
Other languages
English (en)
Inventor
Akron Mikaelsson
Christer Safstroem
Lars-Aake Lindstroem
Thomas Olofsson
Original Assignee
Sunds Defibrator Ind Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=20386472&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SI9300293(A) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Sunds Defibrator Ind Ab filed Critical Sunds Defibrator Ind Ab
Publication of SI9300293A publication Critical patent/SI9300293A/sl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27NMANUFACTURE BY DRY PROCESSES OF ARTICLES, WITH OR WITHOUT ORGANIC BINDING AGENTS, MADE FROM PARTICLES OR FIBRES CONSISTING OF WOOD OR OTHER LIGNOCELLULOSIC OR LIKE ORGANIC MATERIAL
    • B27N1/00Pretreatment of moulding material
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27NMANUFACTURE BY DRY PROCESSES OF ARTICLES, WITH OR WITHOUT ORGANIC BINDING AGENTS, MADE FROM PARTICLES OR FIBRES CONSISTING OF WOOD OR OTHER LIGNOCELLULOSIC OR LIKE ORGANIC MATERIAL
    • B27N1/00Pretreatment of moulding material
    • B27N1/003Pretreatment of moulding material for reducing formaldehyde gas emission
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27NMANUFACTURE BY DRY PROCESSES OF ARTICLES, WITH OR WITHOUT ORGANIC BINDING AGENTS, MADE FROM PARTICLES OR FIBRES CONSISTING OF WOOD OR OTHER LIGNOCELLULOSIC OR LIKE ORGANIC MATERIAL
    • B27N3/00Manufacture of substantially flat articles, e.g. boards, from particles or fibres
    • B27N3/04Manufacture of substantially flat articles, e.g. boards, from particles or fibres from fibres

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Dry Formation Of Fiberboard And The Like (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)
  • Multicomponent Fibers (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Harvester Elements (AREA)
  • Iron Core Of Rotating Electric Machines (AREA)
  • Reinforced Plastic Materials (AREA)
  • Moulding By Coating Moulds (AREA)

Description

SUNDS DEFIBRATOR INDUSTRIES AKTIEBOLAG
Izdelava vlakninske plošče
Ta izum se nanaša na izdelavo plošče iz gradiva, vsebujočega lesno celulozo, kot je vlakninska plošča.
Plošča te vrste se naredi z razgradnjo gradiva na sestavne dele, ki vsebujejo vlakenske svežnje in vlakna. Na sestavne dele razgrajenemu gradivu dodajo lepilo in gradivo sušijo in naredijo prepletno plast, ki jo slednjič stisnejo pri povišani temperaturi za strditev lepila, tako da nastane plošča. Vlakninska plošča je narejena iz gradiva, ki je bilo razgrajeno na sestavne dele z osamitvijo vlaken, torej narejena iz bolj ali manj prostih vlaken.
Vezno sredstvo, ki se normalno uporablja, je sečninsko formaldehidno lepilo, ki ga primešajo na sestavne dele razgrajenemu gradivu. Vsebnost lepila je lahko 6% ali več. Lepilo je sorazmerno drago in zaradi tega se stremi za minimiziranjem dodajanja lepila. Manjša vsebnost lepila pa poslabša trdnost končne plošče. Po tej plati mora dodatek lepila biti optimiziran.
Pri sušenju lepljenega gradiva se iz lepila izloča velika ali majhna količina v vodi topnega formaldehida. Po ločitvi sušilnega plina od vlakninskega gradiva, na primer v ciklonu, se tekočinski del vsebine s kondenziranjem izloči iz plina. V običajnih čistilnih procesih pa tedaj v vodi topni formaldehid povzroča probleme. Formaldehid, ki potuje skupaj z gradivom do končne obdelave, tudi lahko povzroča probleme, če se postopoma izloča iz končne plošče. Če lepilo dodajo gradivu po sušenju le-tega, se problem ločevanja formaldehida pojavi pri prešanju kot tudi pri končni plošči.
Vlakninska plošča, narejena po suhem postopku, se imenuje MDF (Medium Density Fiberboard - vlakninska plošča srednje gostote) in gre pri njej za ploščo, ki je narejena iz lesnega vlakna. Vsebnost presega 95%. Izhodiščno gradivo so prednostno lesni delci, ki so razgrajeni na vlakna s sorazmerno majhnim vložkom energije za sproščanje vlaken, 100-500 kWh/t vlaken. Na vlakna razgrajeno vlakninsko gradivo lepijo, sušijo, oblikujejo v prepletno plast in prešajo v vroči preši. Alternativno lahko gradivo sušijo pred lepljenjem. Gradivo normalno pred obdelavo za dosego vlaken segrevajo do okoli 150 °C, nakar se predelava za pridobitev vlaken izvaja pod pritiskom pri tej visoki temperaturi, s čimer se olajša sproščanje vlaken. Pri tako visoki temperaturi pa gradivo lahko zgubi na kakovosti in menja barvo, ker pride do hidrolize. Kratek čas segrevanja to hibo sicer zmanjša, ne da pa se izogniti se spremembi barve, razen tega pa se spet poveča poraba energije.
Sečninsko formaldehidno lepilo, kakršno normalno uporabljajo, se lahko zmeša z vlakninskim gradivom na transportni liniji (pihalni liniji) pri napravi za pridobivanje vlaken ali v ločeni mešalni napravi. Vsebnost primešanega lepila je lahko 6% ali več.
Če se zatem vlakninsko gradivo suši v cevnem sušilniku s pomočjo plina pri visoki temperaturi, se velik ali majhen del v vodi topnega formaldehida izloči iz lepila. Kot rečeno zgoraj, formaldehid, ki sledi vlakninskemu gradivu do končnega prešanja, lahko prav tako povzroči probleme, če se iz končne plošče izloča zaporedoma. To se predvsem tiče lepljenja po sušenju gradiva, ki je izvedljivo pri proizvodnji vlakninske plošče.
Zgoraj omenjeni problemi se lahko zmanjšajo s pričujočim izumom, ki hkrati nudi nadaljnje prednosti. Po izumu vlakninsko gradivo obdelujemo z impregnacijsko tekočino, ki vsebuje kemikalije za aktiviranje površine vlaken, ter ga segrevamo, preden je v celoti razgrajeno.
Primeri takih kemikalij so tisti, ki vplivajo na lignin, kot je Na2SO3 in NaHSOr Te kemikalije lahko dodamo v količini 1-30 kg/t gradiva, izraženi kot Na2SOy Po izumu je možno povečati svetlobno gostoto po ISO končnega proizvoda, zmanjšati porabo energije pri proizvodnji vlaken, zmanjšati vsebnost lepila pri ohranjeni trdnosti ali povečati trdnost pri ohranjeni vsebnosti lepila. Razen tega se lahko bistveno zmanjša ločevanje formaldehida.
Izum je opisan bolj podrobno spodaj, sklicujoč se na nekaj izvedbenih primerov.
Vlakninska plošča je narejena z impregniranjem surovega gradiva v obliki delcev na primer mehkega lesa s kemikalijami, ki delujejo na lignin, kot sta Na2SO3 in NaHSO3, v količini 1-30, prednostno 10-20 kg/t vlakninskega gradiva, izraženi kot Na2SO3.
Impregnacija, ki jo je treba na hitro opraviti, lahko traja nekaj minut. Zatem se temperatura poveča na 150-200 °C, prednostno 160-180 °C, za 2-3 min. Seveda lahko segrevamo tudi pred impregniranjem ali hkrati z njim. Vrednost pH je v območju 2-12. To pomeni, da impregnacijska raztopina z Na2SO3 in NaHSO3 vsebuje sulfid v obliki HSO3' in/ali SO3 2'. Vrednost pH se lahko primerno uravnava z NaOH. Zaradi te kemične obdelave (sulfoniranja) lahko temu sledečo obdelavo za pridobitev vlaken izvedemo do želene stopnje razvlaknjenja z vložkom energije, ki je manjši od normalnega. Poraba energije je v območju 50-400 kWh/t vlakninskega gradiva. Prihranek energije lahko znaša do okoli 10% v primerjavi z običajnimi postopki pridobivanja vlaken.
Zaradi impregniranja se poveča tudi svetlobna gostota končne vlakninske plošče.
Kar se tiče vlakenske razgraditve v razvlaknjenem gradivu, je bilo ugotovljeno, da se zmanjšata oba - vsebnost drobnega gradiva in vsebnost iveri, torej: sorazmerje primarnih vlaken se poveča.
Pri impregniranju po izumu se je tudi ugotovilo, da se trdnostne lastnosti končne plošče bistveno izboljšajo. Natezna trdnost kot tudi modul elastičnosti ter vlakenska vez se povečajo najmanj za 10%. Ta učinek se alternativno lahko uporabi za zmanjšanje vsebnosti dodatka lepila pri ohranjenih trdnostnih lastnostih. 10%-no povečanje v vlakenski vezi ustreza 1% zmanjšanju dodatka lepila. Tudi sulfoniranje po izumu dopušča možnost, da se zmanjša ločevanje formaldehida, saj ioni sulfida v impregnacijski raztopini reagirajo s formaldehidom, tako da je ta vezan v vlakninskem materialu za razliko od izločanja iz končne plošče.
PRIMER
Surovo gradivo v obliki delcev smo izpostavili različni impregnacijski obdelavi. En vsad smo obdelovali z 10 kg Na2SO3 na tono delcev, enega pa z 10 kg NaHSO3 na tono delcev. Primerjalnega vsada nismo impregnirali.
Različne vsade smo predgrevali do okoli 170 °C in jih nato razvlaknili. V pihalni liniji smo po razvlaknjenju dodali sečninsko formaldehidno lepilo vrste E2 v količini 10% suhega lepila, računani na suho vlakno. Material smo zatem sušili do vsebnosti suhe snovi okoli 90%. Vlakna smo v suhem oblikovali v prepletni sloj, ki smo ga predhodno stisnili s tlakom okoli 1,5 MPa in vroče stisnili za 5-6 min pri 170 °C. Tako narejeno ploščo smo preizkusili na trdnost, svetlobno gostoto po ISO in na vsebnost formaldehida (perforatorska vrednost). Merili smo tudi relativno porabo energije za razne vsade. Rezultati so bili takile:
Lastnost Referenčni vsad Vsad z Na2SO3 Vsad z NaHSO.
Upogibna trdnost [MPa] 38,4 43,8 40,0
Jakost notranje vezi [MPa] 1,8 2,1 2,0
Svetlobna gostota [%] 24 26 26
Vsebnost formaldehida [mg CH.,0/100 g] 27 20 18
Relativna poraba energije TO 0,95 0,95
Rezultati potrjujejo zgoraj ugotovljene tehnične učinke.
Seveda izum ni omejen na zgoraj opisane izvedbene primere, saj lahko variira v okviru obsega zamisli izuma.

Claims (5)

  1. Patentni zahtevki
    1. Postopek izdelave vlakninaske plošče po suhem postopku, temelječ na gradivu, vsebujočem lesno celulozo, ki je razgrajeno, lepljeno, sušeno, oblikovano v prepletno plast in stisnjeno, značilen po tem, da gradivo, preden je dokončno razgrajeno, obdelamo z impregnacijsko raztopino, vsebujočo kemikalije za aktiviranje površine vlaken v količini 1-30 kg/t vlakninskega gradiva, izraženi kot Na2SO3, in predhodno segrevamo na 150-200 °C, pri čemer vrednost pH držimo v območju 2-12, in da razgradnjo opravimo z energijskim vložkom 50-400 kWh/t vlakninskega gradiva.
  2. 2. Postopek po zahtevku 1, značilen po tem, da so kemikalije za aktiviranje površine vlaken take vrste, da delujejo na lignin.
  3. 3. Postopek po zahtevku 2, značilen po tem, da impregnacijska raztopina vsebuje Na2SO3 in/ali NaHSO3.
  4. 4. Postopek po katerem koli zahtevku 1-3, značilen po tem, da razgrajeno gradivo najprej lepimo in nato sušimo pred oblikovanjem v prepletno plast.
  5. 5. Postopek po katerem koli zahtevku 1-3, značilen po tem, da razgrajeno gradivo najprej sušimo in nato lepimo pred oblikovanjem v prepletno plast.
SI9300293A 1992-06-11 1993-06-02 Manufacture of board of lignocellulose-containing material SI9300293A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9201800A SE470330B (sv) 1992-06-11 1992-06-11 Förfarande för framställning av fiberboard enligt torra metoden

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI9300293A true SI9300293A (en) 1994-03-31

Family

ID=20386472

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9300293A SI9300293A (en) 1992-06-11 1993-06-02 Manufacture of board of lignocellulose-containing material

Country Status (29)

Country Link
EP (1) EP0647174B1 (sl)
JP (1) JPH07507735A (sl)
KR (1) KR950701267A (sl)
CN (1) CN1029461C (sl)
AT (1) ATE143625T1 (sl)
AU (1) AU662432B2 (sl)
BR (1) BR9306513A (sl)
CA (1) CA2136537A1 (sl)
CZ (1) CZ281548B6 (sl)
DE (1) DE69305165T2 (sl)
DK (1) DK0647174T3 (sl)
ES (1) ES2095060T3 (sl)
FI (1) FI97032C (sl)
HR (1) HRP930967A2 (sl)
HU (1) HU213466B (sl)
ID (1) ID841B (sl)
IL (1) IL105811A (sl)
MY (1) MY131192A (sl)
NO (1) NO944779D0 (sl)
NZ (1) NZ253367A (sl)
PL (1) PL170405B1 (sl)
RU (1) RU2083359C1 (sl)
SE (1) SE470330B (sl)
SI (1) SI9300293A (sl)
SK (1) SK153094A3 (sl)
TR (1) TR28107A (sl)
TW (1) TW223036B (sl)
WO (1) WO1993025358A1 (sl)
ZA (1) ZA934108B (sl)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
TR22594A (tr) * 1987-04-07 1987-12-15 Nur Emaye San Ve Tic Tic A S Soba borusu uzatma aparati
DE4327774A1 (de) * 1993-08-18 1995-02-23 Fraunhofer Ges Forschung Verfahren zur Herstellung von mitteldichten Holzfaserplatten (MDF)
PL184356B1 (pl) * 1996-04-12 2002-10-31 Marlit Ltd Sposób wytwarzania lignocelulozowych materiałów złożonych
GB9625068D0 (en) * 1996-12-02 1997-01-22 Marlit Ltd Method for production of lignocellulosic composite materials
ATE244626T1 (de) 1996-12-09 2003-07-15 Plato Internat Technology B V Verfahren zur herstellung von zellulosefaseraggregaten
EP1011939B1 (en) * 1997-07-11 2001-09-05 Marlit Ltd. Manufacture of composite boards
EP1799412B1 (de) * 2004-10-15 2011-01-19 Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V. Verfahren zur verminderung der abgabe von flüchtigen organischen verbindungen (voc) aus holz und holzzerkleinerungsprodukten und aus daraus hergestellten holzwerkstoffen, insbesondere holzspanplatten
LT1907178T (lt) * 2005-07-27 2016-11-10 Kronoplus Technical Ag Medienos gaminių, mažai išskiriančių cheminių junginių, gavimo būdas
SE530084C2 (sv) * 2006-09-04 2008-02-26 Metso Panelboard Ab Tillverkning av träfiberskiva innehållande på plats genererad formaldehyd
DE102007054123B4 (de) 2006-11-15 2012-03-15 Edmone Roffael Verfahren zur Herstellung von Holzfaserplatten mit verringerter Formaldehydemission, hoher Feuchtebeständigkeit und Hydrolyseresistenz der Verleimung
DE102007038041A1 (de) 2007-08-10 2009-02-12 Kronotec Ag Verfahren zur Vermeidung der Emission von Aldehyden und flüchtigen organischen Verbindungen aus Holzwerkstoffen
DE102008023007A1 (de) 2007-11-11 2010-06-02 Roffael, Edmone, Prof. Dr.-Ing. Verfahren zur Herstellung von Holzfaserplatten mit verringerter Formaldehydemission, hoher Feuchtebeständigkeit und Hydrolyseresistenz der Verleimung
DE102007055415C5 (de) * 2007-11-19 2018-11-29 SWISS KRONO Tec AG Verfahren zur Verminderung der Emission von gesättigten und ungesättigten Aldehyden aus Holzwerkstoffen
DE102008050428A1 (de) 2008-10-08 2010-06-10 Roffael, Edmone, Prof. Dr.-Ing. Verfahren zur Herstellung von mitteldichten Faserplatten (MDF) mit alkalisch härtenden Phenolformaldehydharzen
CN101786286B (zh) * 2010-04-20 2012-04-25 东北林业大学 一种改性酶解木质素复合板的制造方法
CN104690804B (zh) * 2015-02-14 2017-07-18 广西丰林木业集团股份有限公司 一种电磁屏蔽功能纤维板的制造方法
EP3059056A1 (de) * 2015-02-23 2016-08-24 Basf Se Verfahren zur Herstellung von Holzfasern und Holzfaserplatten
CN109986676A (zh) * 2019-04-06 2019-07-09 安徽凯彦达环保餐具有限公司 一种可在自然环境下降解的一次性餐盒的生产工艺

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DD205382A1 (de) * 1981-12-23 1983-12-28 Heinz Pecina Verfahren zur aktivierung von holzpartikeln fuer die holzwerkstoffherstellung
DD242193A1 (de) * 1985-11-06 1987-01-21 Univ Dresden Tech Verfahren zur erzeugung von holzwerkstoffen
SE466060C (sv) * 1990-02-13 1995-07-11 Moelnlycke Ab Absorberande kemitermomekanisk massa och framställning därav
SU1721149A1 (ru) * 1990-06-25 1992-03-23 Центральный научно-исследовательский институт бумаги Способ получени химико-термомеханической массы
SU1724763A1 (ru) * 1990-07-10 1992-04-07 Центральный научно-исследовательский институт бумаги Способ получени беленой древесной массы

Also Published As

Publication number Publication date
HRP930967A2 (en) 1995-04-30
EP0647174A1 (en) 1995-04-12
PL170405B1 (pl) 1996-12-31
ID841B (id) 1996-07-30
HU213466B (en) 1997-06-30
SK153094A3 (en) 1995-05-10
ES2095060T3 (es) 1997-02-01
AU662432B2 (en) 1995-08-31
DE69305165T2 (de) 1997-03-06
KR950701267A (ko) 1995-03-23
NO944779L (no) 1994-12-09
NO944779D0 (no) 1994-12-09
HUT69072A (en) 1995-08-28
SE470330B (sv) 1994-01-24
CN1029461C (zh) 1995-08-09
ZA934108B (en) 1994-01-13
FI97032C (fi) 1996-10-10
RU2083359C1 (ru) 1997-07-10
CZ308894A3 (en) 1995-06-14
EP0647174B1 (en) 1996-10-02
AU4363393A (en) 1994-01-04
DE69305165D1 (de) 1996-11-07
SE9201800D0 (sv) 1992-06-11
NZ253367A (en) 1995-11-27
HU9403101D0 (en) 1995-01-30
FI97032B (fi) 1996-06-28
ATE143625T1 (de) 1996-10-15
IL105811A0 (en) 1993-09-22
WO1993025358A1 (en) 1993-12-23
CZ281548B6 (cs) 1996-11-13
BR9306513A (pt) 1998-09-15
TR28107A (tr) 1996-01-08
JPH07507735A (ja) 1995-08-31
CA2136537A1 (en) 1993-12-23
FI945790A (fi) 1994-12-09
CN1079687A (zh) 1993-12-22
MY131192A (en) 2007-07-31
IL105811A (en) 1995-12-31
RU94046252A (ru) 1996-10-27
DK0647174T3 (da) 1997-01-13
SE9201800L (sv) 1993-12-12
FI945790A0 (fi) 1994-12-09
TW223036B (sl) 1994-05-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SI9300293A (en) Manufacture of board of lignocellulose-containing material
US11148317B2 (en) Wood material board with reduced emission of volatile organic compounds (VOCs) and method for the production thereof
US6841101B2 (en) Production of high added value products from resin-bonded waste composite wood products
Ihnát et al. Waste agglomerated wood materials as a secondary raw material for chipboards and fibreboards. Part II: Preparation and characterization of wood fibres in terms of their reuse
EP1011939B1 (en) Manufacture of composite boards
RU2769765C2 (ru) Способ изготовления плит осп на основе древесного материала с уменьшенным выделением летучих органических соединений (voc)
DE10160316A9 (de) Verfahren zur Herstellung von Faserplatten mit erhöhter Feuchtebeständigkeit nach dem Trockenverfahren
EP0639434A1 (de) Verfahren zur Herstellung von mitteldichten Holzfaserplatten (MDF)
DE102007054123B4 (de) Verfahren zur Herstellung von Holzfaserplatten mit verringerter Formaldehydemission, hoher Feuchtebeständigkeit und Hydrolyseresistenz der Verleimung
DE102008050428A1 (de) Verfahren zur Herstellung von mitteldichten Faserplatten (MDF) mit alkalisch härtenden Phenolformaldehydharzen
SK143695A3 (en) Board and manufacture thereof
US3446697A (en) Method of improving the drainage properties of high bark content wood pulp in the making of fiberboard
DE19858079A1 (de) Verfahren zur Herstellung von mitteldichten Faserplatten (MDF) mit niedriger Dickenquellung und Wasseraufnahme
DE19958756A1 (de) Verfahren zur Herstellung von mitteldichten Faserplatten (MDF)
LT3163B (en) Process for making board
DE102008023007A1 (de) Verfahren zur Herstellung von Holzfaserplatten mit verringerter Formaldehydemission, hoher Feuchtebeständigkeit und Hydrolyseresistenz der Verleimung
DE10025812A1 (de) Verfahren zur Herstellung einer Bindemittelflotte aus Abfallstoffen der Holzindustrie
DE10024946A1 (de) Verfahren zur Herstellung einer Bindemittelflotte aus Abfallstoffen der Holzindustrie