CZ281548B6 - Způsob výroby vláknitých desek - Google Patents

Způsob výroby vláknitých desek Download PDF

Info

Publication number
CZ281548B6
CZ281548B6 CZ943088A CZ308894A CZ281548B6 CZ 281548 B6 CZ281548 B6 CZ 281548B6 CZ 943088 A CZ943088 A CZ 943088A CZ 308894 A CZ308894 A CZ 308894A CZ 281548 B6 CZ281548 B6 CZ 281548B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
dried
glued
web
disintegrated
amount
Prior art date
Application number
CZ943088A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ308894A3 (en
Inventor
Christer Säfström
Aron Mikaelsson
Lars-Ake Lindström
Thomas Olofsson
Original Assignee
Sunds Defibrator Industries Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=20386472&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ281548(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Sunds Defibrator Industries Ab filed Critical Sunds Defibrator Industries Ab
Publication of CZ308894A3 publication Critical patent/CZ308894A3/cs
Publication of CZ281548B6 publication Critical patent/CZ281548B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27NMANUFACTURE BY DRY PROCESSES OF ARTICLES, WITH OR WITHOUT ORGANIC BINDING AGENTS, MADE FROM PARTICLES OR FIBRES CONSISTING OF WOOD OR OTHER LIGNOCELLULOSIC OR LIKE ORGANIC MATERIAL
    • B27N1/00Pretreatment of moulding material
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27NMANUFACTURE BY DRY PROCESSES OF ARTICLES, WITH OR WITHOUT ORGANIC BINDING AGENTS, MADE FROM PARTICLES OR FIBRES CONSISTING OF WOOD OR OTHER LIGNOCELLULOSIC OR LIKE ORGANIC MATERIAL
    • B27N1/00Pretreatment of moulding material
    • B27N1/003Pretreatment of moulding material for reducing formaldehyde gas emission
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27NMANUFACTURE BY DRY PROCESSES OF ARTICLES, WITH OR WITHOUT ORGANIC BINDING AGENTS, MADE FROM PARTICLES OR FIBRES CONSISTING OF WOOD OR OTHER LIGNOCELLULOSIC OR LIKE ORGANIC MATERIAL
    • B27N3/00Manufacture of substantially flat articles, e.g. boards, from particles or fibres
    • B27N3/04Manufacture of substantially flat articles, e.g. boards, from particles or fibres from fibres

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Dry Formation Of Fiberboard And The Like (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)
  • Multicomponent Fibers (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Harvester Elements (AREA)
  • Iron Core Of Rotating Electric Machines (AREA)
  • Reinforced Plastic Materials (AREA)
  • Moulding By Coating Moulds (AREA)

Abstract

Při způsobu výroby vláknitých desek suchým postupem se výchozí materiál, obsahující lignocelulosu, desintegruje, lepí, suší, zpracovává na rouno a lisuje. Před konečnou desintegrací se materiál zpracovává napouštěcím roztokem, obsahujícím chemikálie, aktivující povrch vláken, v množství 1 až 30 kg, vyjádřeno jako množství siřičitanu sodného, vztažené na 1 tunu vláknitého materiálu, a předehřívá na 150 až 200 .degree. C, přičemž hodnota pH se udržuje v rozmezí od 2 do 12. Desintegrace se provádí s přívodem energie 50 až 400 kWh na tunu vláknitého materiálu. Jako napouštěcí chemikálie se používá především siřičitanu nebo hydrogensiřičitanu sodného. ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby desek, z materiálu, obsahujícího lignocelulosu, jako jsou vláknité desky.
Dosavadní stav techniky
Desky tohoto typu se vyrábějí desintegrací materiálu na částice, obsahující svazky vláken a vlákna. K desintegrovanému materiálu se přidá lepidlo, materiál se vysuší, vytvoří se rouno, a to se nakonec lisuje za zvýšené teploty, aby došlo k vytvrzení lepidla za současného vzniku desky. Vláknité desky se vyrábějí z materiálu, který se desintegruje rozvlákňováním na více méně volná vlákna.
Jako pojivá se obvykle používá močovinoformaldehy dového lepidla, které se přidává k desintegrovanému materiálu. Množství lepidla může být 6 % nebo vyšší. Lepidlo je poměrně nákladné a proto je žádoucí jeho obsah snížit na co nejmenší hodnotu. Při snížení množství lepidla se však zhoršuje pevnost zhotovené desky. Z tohoto hlediska je třeba přídavek lepidla optimalizovat.
Při sušení lepeného materiálu se z lepidla uvolňuje větší nebo menši množství vodorozpustného formaldehydu. Po oddělení sušicího plynu od vláknitého materiálu, například v cyklonu, se kapalina obsažená v plynu vykondenzuje. Při obvyklých čisticích postupech způsobuje vodorozpustný form aldehyd potíže. Také formaldehyd, postupující s materiálem do finálního lisovacího stupně, může způsobovat obtíže, když se následně uvolňuje z dohotovené desky. Když se lepidlo k materiálu přidá po jeho vysušení, vzniká problém s oddělo váním formaldehydu, jak při lisování, tak u dohotovených desek.
Vláknité desky vyráběné takzvaným suchým postupem se obvykle označují zkratkou MDF, vláknitá deska se střední hustotou a jedná se o vláknitý produkt, vyrobený z dřevných vláken. Výtěžek je vyšší než 95 %. Jako výchozího materiálu se přednostně používá dřevěných štépků, které se rozvlákňuji při poměrné nízkém přívodu energie 100 až 500 kWh/t vláken na volná vlákna. Rozvlákněný vláknitý materiál se lepí, suší, zpracovává na rouno a lisuje v horkém lisu. Alternativně se materiál může sušit před lepením. Obvykle se materiál předehřívá před rozvlákňováním na teplotu vyšší než 150 eC a vlastní rozvlákňování, při němž dochází k uvolňování vláken, se provádí za tlaku při této vysoké teplotě. Při tak vysoké teplotě se však materiál může degradovat a může se zhoršovat jeho barva v důsledku probíhající hydrolýzy. Zkrácením doby zahřívání se sice tento nedostatek sníží, nelze se však vyhnout zhoršení barvy a zároveň přitom stoupá spotřeba energie.
Močovinoformaldehydové lepidlo, kterého se obvyk le používá, se může mísit s vláknitým materiálem na dopravní lince, vycházející z rozvlákňovacího stroje, nebo v separátním misiči. Množství přidávaného lepidla může být 6 % nebo vyšší.
-1CZ 281548 B6
Když se potom vláknitý materiál suší v trubkové sušárně plynem o vysoké teplotě, uvolňuje se z lepidla větší nebo menší množství vodorozpustného formaldehydu. Jak již bylo uvedeno shora, také formaldehyd, postupující s vláknitým materiálem do finálního lisovacího stupně, může způsobovat problémy, když se následně uvolňuje z dohotovených desek. Tento nedostatek se projevuje zejména v tom případě, když se lepení provádí po vysušení materiálu, které se může při výrobě vláknitých desek provádět.
Shora uvedené problémy je možno snížit pomocí tohoto vynálezu, který se také projevuje přídavnými výhodami.
Podstata vynálezu
Při způsobu podle vynálezu se vláknitý materiál zpracovává napouštěcí kapalinou, obsahující chemikálie, akti vující povrch vláken, a předběžné zahřívá před následnou desintegrací.
Jako příklady chemikálií vhodných k tomuto účelu je možno uvést chemikálie napadající lignin, jako je siřičitan sodný a hydrogensiřičitan sodný. Tyto chemikálie se mohou přidávat v množství v rozmezí od 1 do 30 kg na tunu materiálu, vztaženo na siřičitan sodný. Způsobem podle vynálezu je možno zvýšit světlost ISO zhotoveného výrobku, snížit spotřebu energie při rozvlákňování, snížit množství lepidla při zachováni pevnosti nebo zvýšit pevnost při za chování množství lepidla. Kromě toho se může podstatně snížit oddělování formaldehydu.
Vynález se podrobněji popsán dále, přičemž je uvedeno několik provedení tohoto vynálezu.
Vláknitá deska se vyrobí následujícím způsobem. Surovina ve formě štěpků, například z měkkého dřeva, se napustí chemikáliemi napadajícími lignin, jako je například siřičitan sodný nebo hydrogensiřičitan sodný v množství 1 až 30, přednostně 10 až 20 kg/tuna vláknitého materiálu, přičemž toto množství je přepočteno na obsah siřičitanu sodného, Na2SO3.
Napouštění, které se musí provádět rychle, může trvat několik minut. Potom se teplota zvýší na 150 až 200 *C, přednostně 160 až 180 °C, na dobu 2 až 3 minut. Předehřívání se však samozřejmě může provádět před napouštěním nebo sou časně s ním. Hodnota pH se udržuje v rozmezí od 2 do 12. Z toho vyplývá, že napouštěcí roztok, obsahující siřičitan sodný a hydrogensiřičitan sodný, bude obsahovat siřičitanové ionty ve formě iontů HSO3” a/nebo SO3 2-. Hodnotu pH je možno účelně regulovat přídavkem hydroxidu sodného. Díky tomuto chemickému zpracování, sulfonaci, se následující rozvlákňo vání, jehož cílem je dosáhnout požadovaného stupně rozvlák nění, může provádět s nižším přívodem energie než je obvyklé. Spotřeba energie na 1 tunu vláknitého materiálu leží v rozmezí od 50 do 400 kWh. Ve srovnáni s obvyklým rozvlákňováním se může dosáhnout úspory energie až asi 10 %.
Díky napouštění se také zvýší světlost zhotovených vláknitých desek.
-2CZ 281548 B6
Pokud se týče vlastností rozvlákněného materiálu, zjistilo se, že jak obsah jemných částic, tak obsah shluků se sníží, tj. zvýší se obsah jakostních vláken.
Také se zjistilo, že se za použití napouštění podle tohoto vynálezu podstatné zlepší pevnostní vlastnosti zhoto vené desky. Mez pevnosti v tahu, modul pružnosti a pevnost vazby vláken se zvýší přinejmenším o 10 %. Alternativně lze toto účinku využít pro snížení množství lepidla při zachování pevnostních vlastností. 10% zvýšení pevnosti vazby vláken odpovídá 1% snížení přídavku lepidla. Díky sulfonačnímu postupu podle tohoto vynálezu se také může snížit oddělování formaldehydu, protože siřičitanové ionty v napouštěcim roztoku reagují s formaldehydem, takže je formaldehyd vázán ve vláknitém materiálu a neuvolňuje se z dohotovené desky.
Vynález je blíže objasněn v následujícím příkladu provedení. Tento příklad má výhradně ilustrativní chrakter a rozsah vynálezu v žádném ohledu neomezuje.
Příklady provedeni vynálezu
Surovina ve formě štépků se zpracovává různými na pouštěcími postupy. Jedna dávka se zpracuje siřičitanem sodným v množství 10 kg na tunu štépků a druhá dávka se zpracuje hydrogensiřičitanem sodným také v množstí 10 kg na tunu štépků. Srovnávací dávka se nenapouští.
Napuštěný nebo kontrolní nenapuštěný materiál se předehřeje přibližně na 170 *C a potom rozvlákní, přičemž hodnota pH se udržuje od 2 do 12. Na dopravní lince vycházející z rozvlákňovaciho stroje se k materiálu přidá močovinoformaldehydové lepidlo typu E2 v množství 10 % sušiny lepidla, vztaženo na sušinu vlákna. Materiál se potom vysuší na obsah sušiny přibližně 90 %. Vlákna se za sucha zpracují na rohož, která se předběžně lisuje za použití tlaku asi 1,5 MPa a potom se lisuje za horka po dobu 5 až 6 minut při 170 *C. Takto zhotovená deska se zkouší na pevnost, světlost ISO a obsah formaldehydu, perforátorové hodnota. Také se měří relativní spotřeba energie u různých dávek. Dosáhne se těchto výsledků.
Vlastnost Srovnávací dávka Dávka s Na2SO3 Dávka s NaHSO3
pevnost v ohybu (MPa) 38,4 43,8 40,0
pevnost vazby vláken (MPa) 1,8 2,1 2,0
světlost ISO (%) 24 26 26
obsah formaldehydu
(mg ch2o/ioo g) 27 20 18
relativní spotřeba energie 1,0 0,95 0,95
Shora uvedené výsledky potvrzují, že se způsobem podle vynálezu dosáhne tvrzených účinků. Vynález se neomezuje na shora popsaná konkrétní provedeni, ale je možno ho různým způsobem modifikovat, přičemž pro jeho rozsah jsou směrodatné především následující patentové nároky.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ
    NÁROKY
    1. Způsob výroby vláknitých desek, suchým postupem, při němž se výchozí materiál, obsahující lignocelulosu, desintegruje, lepí, suší, zpracovává na rouno a lisuje, vyznačuj í c í se tím, že před konečnou desintegrací se materiál zpracovává napouštécím roztokem, obsahujícím chemikálie, aktivující povrch vláken, v množství 1 až 30 kg, vyjádřeno jako množství siřičitanu sodného, vztažené na 1 tunu vláknitého materiálu, a předehřívá na 150 až 200 ’C, přičemž hodnota pH se udržuje v rozmezí od 2 do 12, a desintegrace se provádí s přívodem energie 50 až 400 kWh na tunu vláknitého materiálu.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se že se jako chemikálií, aktivujících povrch vláken, chemikálií, napadajících lignin.
    tím, používá
  3. 3.
    Způsob podle nároku 2, vyznaču že napouštécí roztok obsahuje siřičitan siřičitan sodný.
    jící se tím, sodný a/nebo hydrogen-
  4. 4. Způsob podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že se desintegrovaný materiál nejprve lepí a potom suší před zpracováním na rouno.
  5. 5. Způsob podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že se desintegrovaný materiál nejprve suší a potom lepí před zpracováním na rouno.
CZ943088A 1992-06-11 1993-05-04 Způsob výroby vláknitých desek CZ281548B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9201800A SE470330B (sv) 1992-06-11 1992-06-11 Förfarande för framställning av fiberboard enligt torra metoden

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ308894A3 CZ308894A3 (en) 1995-06-14
CZ281548B6 true CZ281548B6 (cs) 1996-11-13

Family

ID=20386472

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ943088A CZ281548B6 (cs) 1992-06-11 1993-05-04 Způsob výroby vláknitých desek

Country Status (29)

Country Link
EP (1) EP0647174B1 (cs)
JP (1) JPH07507735A (cs)
KR (1) KR950701267A (cs)
CN (1) CN1029461C (cs)
AT (1) ATE143625T1 (cs)
AU (1) AU662432B2 (cs)
BR (1) BR9306513A (cs)
CA (1) CA2136537A1 (cs)
CZ (1) CZ281548B6 (cs)
DE (1) DE69305165T2 (cs)
DK (1) DK0647174T3 (cs)
ES (1) ES2095060T3 (cs)
FI (1) FI97032C (cs)
HR (1) HRP930967A2 (cs)
HU (1) HU213466B (cs)
ID (1) ID841B (cs)
IL (1) IL105811A (cs)
MY (1) MY131192A (cs)
NO (1) NO944779D0 (cs)
NZ (1) NZ253367A (cs)
PL (1) PL170405B1 (cs)
RU (1) RU2083359C1 (cs)
SE (1) SE470330B (cs)
SI (1) SI9300293A (cs)
SK (1) SK153094A3 (cs)
TR (1) TR28107A (cs)
TW (1) TW223036B (cs)
WO (1) WO1993025358A1 (cs)
ZA (1) ZA934108B (cs)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
TR22594A (tr) * 1987-04-07 1987-12-15 Nur Emaye San Ve Tic Tic A S Soba borusu uzatma aparati
DE4327774A1 (de) * 1993-08-18 1995-02-23 Fraunhofer Ges Forschung Verfahren zur Herstellung von mitteldichten Holzfaserplatten (MDF)
PL184356B1 (pl) * 1996-04-12 2002-10-31 Marlit Ltd Sposób wytwarzania lignocelulozowych materiałów złożonych
GB9625068D0 (en) * 1996-12-02 1997-01-22 Marlit Ltd Method for production of lignocellulosic composite materials
ATE244626T1 (de) 1996-12-09 2003-07-15 Plato Internat Technology B V Verfahren zur herstellung von zellulosefaseraggregaten
EP1011939B1 (en) * 1997-07-11 2001-09-05 Marlit Ltd. Manufacture of composite boards
EP1799412B1 (de) * 2004-10-15 2011-01-19 Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V. Verfahren zur verminderung der abgabe von flüchtigen organischen verbindungen (voc) aus holz und holzzerkleinerungsprodukten und aus daraus hergestellten holzwerkstoffen, insbesondere holzspanplatten
LT1907178T (lt) * 2005-07-27 2016-11-10 Kronoplus Technical Ag Medienos gaminių, mažai išskiriančių cheminių junginių, gavimo būdas
SE530084C2 (sv) * 2006-09-04 2008-02-26 Metso Panelboard Ab Tillverkning av träfiberskiva innehållande på plats genererad formaldehyd
DE102007054123B4 (de) 2006-11-15 2012-03-15 Edmone Roffael Verfahren zur Herstellung von Holzfaserplatten mit verringerter Formaldehydemission, hoher Feuchtebeständigkeit und Hydrolyseresistenz der Verleimung
DE102007038041A1 (de) 2007-08-10 2009-02-12 Kronotec Ag Verfahren zur Vermeidung der Emission von Aldehyden und flüchtigen organischen Verbindungen aus Holzwerkstoffen
DE102008023007A1 (de) 2007-11-11 2010-06-02 Roffael, Edmone, Prof. Dr.-Ing. Verfahren zur Herstellung von Holzfaserplatten mit verringerter Formaldehydemission, hoher Feuchtebeständigkeit und Hydrolyseresistenz der Verleimung
DE102007055415C5 (de) * 2007-11-19 2018-11-29 SWISS KRONO Tec AG Verfahren zur Verminderung der Emission von gesättigten und ungesättigten Aldehyden aus Holzwerkstoffen
DE102008050428A1 (de) 2008-10-08 2010-06-10 Roffael, Edmone, Prof. Dr.-Ing. Verfahren zur Herstellung von mitteldichten Faserplatten (MDF) mit alkalisch härtenden Phenolformaldehydharzen
CN101786286B (zh) * 2010-04-20 2012-04-25 东北林业大学 一种改性酶解木质素复合板的制造方法
CN104690804B (zh) * 2015-02-14 2017-07-18 广西丰林木业集团股份有限公司 一种电磁屏蔽功能纤维板的制造方法
EP3059056A1 (de) * 2015-02-23 2016-08-24 Basf Se Verfahren zur Herstellung von Holzfasern und Holzfaserplatten
CN109986676A (zh) * 2019-04-06 2019-07-09 安徽凯彦达环保餐具有限公司 一种可在自然环境下降解的一次性餐盒的生产工艺

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DD205382A1 (de) * 1981-12-23 1983-12-28 Heinz Pecina Verfahren zur aktivierung von holzpartikeln fuer die holzwerkstoffherstellung
DD242193A1 (de) * 1985-11-06 1987-01-21 Univ Dresden Tech Verfahren zur erzeugung von holzwerkstoffen
SE466060C (sv) * 1990-02-13 1995-07-11 Moelnlycke Ab Absorberande kemitermomekanisk massa och framställning därav
SU1721149A1 (ru) * 1990-06-25 1992-03-23 Центральный научно-исследовательский институт бумаги Способ получени химико-термомеханической массы
SU1724763A1 (ru) * 1990-07-10 1992-04-07 Центральный научно-исследовательский институт бумаги Способ получени беленой древесной массы

Also Published As

Publication number Publication date
HRP930967A2 (en) 1995-04-30
EP0647174A1 (en) 1995-04-12
PL170405B1 (pl) 1996-12-31
ID841B (id) 1996-07-30
HU213466B (en) 1997-06-30
SK153094A3 (en) 1995-05-10
ES2095060T3 (es) 1997-02-01
AU662432B2 (en) 1995-08-31
DE69305165T2 (de) 1997-03-06
KR950701267A (ko) 1995-03-23
NO944779L (no) 1994-12-09
NO944779D0 (no) 1994-12-09
HUT69072A (en) 1995-08-28
SE470330B (sv) 1994-01-24
CN1029461C (zh) 1995-08-09
ZA934108B (en) 1994-01-13
FI97032C (fi) 1996-10-10
RU2083359C1 (ru) 1997-07-10
CZ308894A3 (en) 1995-06-14
EP0647174B1 (en) 1996-10-02
AU4363393A (en) 1994-01-04
DE69305165D1 (de) 1996-11-07
SE9201800D0 (sv) 1992-06-11
NZ253367A (en) 1995-11-27
HU9403101D0 (en) 1995-01-30
FI97032B (fi) 1996-06-28
ATE143625T1 (de) 1996-10-15
IL105811A0 (en) 1993-09-22
WO1993025358A1 (en) 1993-12-23
BR9306513A (pt) 1998-09-15
TR28107A (tr) 1996-01-08
JPH07507735A (ja) 1995-08-31
CA2136537A1 (en) 1993-12-23
FI945790A (fi) 1994-12-09
CN1079687A (zh) 1993-12-22
MY131192A (en) 2007-07-31
SI9300293A (en) 1994-03-31
IL105811A (en) 1995-12-31
RU94046252A (ru) 1996-10-27
DK0647174T3 (da) 1997-01-13
SE9201800L (sv) 1993-12-12
FI945790A0 (fi) 1994-12-09
TW223036B (cs) 1994-05-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ281548B6 (cs) Způsob výroby vláknitých desek
EP1255630B1 (en) Production of high added value products from wastes
Ihnát et al. Waste agglomerated wood materials as a secondary raw material for chipboards and fibreboards. Part II: Preparation and characterization of wood fibres in terms of their reuse
US4173248A (en) Medium density, high strength lignocellulose composition board including exhaustively hydrated cellulosic gel binder
DE102007054123B4 (de) Verfahren zur Herstellung von Holzfaserplatten mit verringerter Formaldehydemission, hoher Feuchtebeständigkeit und Hydrolyseresistenz der Verleimung
SK143695A3 (en) Board and manufacture thereof
CZ300395A3 (en) Process and apparatus for charging lead accumulators
EP0663972B1 (en) Process for making board
DE19958756A1 (de) Verfahren zur Herstellung von mitteldichten Faserplatten (MDF)
DE102008023007A1 (de) Verfahren zur Herstellung von Holzfaserplatten mit verringerter Formaldehydemission, hoher Feuchtebeständigkeit und Hydrolyseresistenz der Verleimung