PL170405B1 - Sposób wytwarzania plyty pilsniowej PL PL PL - Google Patents

Sposób wytwarzania plyty pilsniowej PL PL PL

Info

Publication number
PL170405B1
PL170405B1 PL93306760A PL30676093A PL170405B1 PL 170405 B1 PL170405 B1 PL 170405B1 PL 93306760 A PL93306760 A PL 93306760A PL 30676093 A PL30676093 A PL 30676093A PL 170405 B1 PL170405 B1 PL 170405B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
glue
mat
mixed
dried
formaldehyde
Prior art date
Application number
PL93306760A
Other languages
English (en)
Inventor
Christer Saefstroem
Aron Mikaelsson
Lars-Aake Lindstroem
Thomas Olofsson
Original Assignee
Sunds Defibrator Ind Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=20386472&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL170405(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Sunds Defibrator Ind Ab filed Critical Sunds Defibrator Ind Ab
Publication of PL170405B1 publication Critical patent/PL170405B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27NMANUFACTURE BY DRY PROCESSES OF ARTICLES, WITH OR WITHOUT ORGANIC BINDING AGENTS, MADE FROM PARTICLES OR FIBRES CONSISTING OF WOOD OR OTHER LIGNOCELLULOSIC OR LIKE ORGANIC MATERIAL
    • B27N1/00Pretreatment of moulding material
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27NMANUFACTURE BY DRY PROCESSES OF ARTICLES, WITH OR WITHOUT ORGANIC BINDING AGENTS, MADE FROM PARTICLES OR FIBRES CONSISTING OF WOOD OR OTHER LIGNOCELLULOSIC OR LIKE ORGANIC MATERIAL
    • B27N1/00Pretreatment of moulding material
    • B27N1/003Pretreatment of moulding material for reducing formaldehyde gas emission
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27NMANUFACTURE BY DRY PROCESSES OF ARTICLES, WITH OR WITHOUT ORGANIC BINDING AGENTS, MADE FROM PARTICLES OR FIBRES CONSISTING OF WOOD OR OTHER LIGNOCELLULOSIC OR LIKE ORGANIC MATERIAL
    • B27N3/00Manufacture of substantially flat articles, e.g. boards, from particles or fibres
    • B27N3/04Manufacture of substantially flat articles, e.g. boards, from particles or fibres from fibres

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Dry Formation Of Fiberboard And The Like (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)
  • Multicomponent Fibers (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Harvester Elements (AREA)
  • Iron Core Of Rotating Electric Machines (AREA)
  • Reinforced Plastic Materials (AREA)
  • Moulding By Coating Moulds (AREA)

Abstract

1 . Sposób wytwarzania plyty pilsniowej sucha metoda, wychodzac z materialu zawierajacego ligninoceluloze, który rozdrabnia sie, miesza z klejem, formuje w mate i sprasowuje, znamienny tym, ze material przed jego koncowym rozdrabnianiem poddaje sie impregnacji roztworem zawierajacym chemikalia aktywujace powierzchnie wlókna w ilosci 1-30 kg/tone materialu wlóknistego, wyrazona jako Na2SO3, i ogrzewa sie wstepnie do 150-200°C, przy czym wartosc pH utrzymuje sie w zakresie 2-12, a rozdrabnianie prowadzi sie nakladem energii 50-400 kWh/tone materialu wlóknistego. P L 170405 B 1 PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania płyty pilśniowej z materiału zawierającego ligninocelulozę takiej jak płyta pilśniowa. Płytę tego rodzaju wytwarza się przez rozdrobnienie materiału do cząstek zawierających wiązki włókien i włókna. Do rozdrobnionego materiału dodaje się klej, suszy się materiał i formuje się matę, którą w końcu sprasowuje się w podwyższonej temperaturze w celu utwardzenia kleju formując tym płytę. Płyty pilśniowe wytwarza się z materiału rozdrobnionego przez rozwłóknienie, to jest w mniejszym lub większym stopniu z wolnych włókien.
Normalnie stosowanym środkiem wiążącym jest klej mocznikowo-formaldehydowy, który miesza się z rozdrobnionym materiałem. Ilość kleju może wynosić 6% lub więcej. Klej jest stosunkowo drogi, stąd pożądane jest minimalizowanie dodatku klejowego. Mniejsza ilość kleju powoduje jednak wytrzymałość gotowej płyty. Dlatego więc dodawanie kleju musi być zoptymalizowane.
Podczas suszenia przeklejonego materiału z kleju wydziela się większa lub mniejsza ilość rozpuszczalnego w wodzie formaldehydu. Po oddzieleniu gazu suszącego od materiału włóknistego, na przykład w cyklonie, ciekła zawartość kondensuje się z gazu. W konwencjonalnych procesach oczyszczania rozpuszczalny w wodzie formaldehyd powoduje problemy. Formaldehyd przechodzący wraz z materiałem do końcowej przeróbki również może stwarzać problemy przez sukcesywne wydzielanie z gotowej płyty. Jeśli klej dodaje się do materiału po jego wysuszeniu problem oddzielania formaldehydu zwiększa się podczas prasowania jak również z gotowej płyty.
Płyty pilśniowe wytwarzane suchą metodą zwykle określa się MDF (Medium Density Fiberboard - płyta pilśniowa o średniej gęstości) i są produktem płytowym wytwarzanym z włókien drzewnych. Wydajność wynosi 95%.
Materiał wyjściowy korzystnie stanowią wióry drzewne, które rozwłóknia się przy stosunkowo niskim nakładzie energetycznym, 100-500 kWh/tonę włókien w celu uwolnienia włókien. Rozwłókniony materiał włóknisty miesza się z klejem, suszy się, formuje się w matę i sprasowuje się w prasie na gorąco. Alternatywnie materiał może być suszony przed przeklejaniem. Normalnie materiał ogrzewa się wstępnie do około 150°C przed rozwłóknieniem, po czym prowadzi się rozwłóknienie pod ciśnieniem w tej wysokiej temperaturze w celu ułatwienia
170 405 uwolnienia wolnych włókien. W tak wysokiej temperaturze materiał moze ulec jednak degradacji zmianie barwy wskutek wystąpienia hydrolizy. Krótki czas ogrzewania zmniejsza te wady, ale mimo to nie można uniknąć zmiany barwy, przy czym wzrasta zużycie energii.
Normalnie stosowany klej mocznikowo-formaldehydowy może być mieszany z materiałem włóknistym w przewodzie przesyłowym (pneumatycznym) z aparatu rozwłókniającego lub w oddzielnym urządzeniu mieszalnikowym. Ilość zmieszanego kleju może wynosić 6% lub więcej.
Podczas następnego suszenia materiału włóknistego w suszarce rurowej przy pomocy gazu o wysokiej temperaturze, z kleju wydziela się większa lub mniejsza ilość rozpuszczalnego w wodzie formaldehydu. Jak stwierdzono wyżej, formaldehyd przechodząc wraz z materiałem włóknistym do końcowej przeróbki może więc wywołać problemy jeśli wydziela się on sukcesywnie z gotowej płyty. Odnosi się to szczególnie do klejenia po suszeniu materiału, które może być prowadzone przy wytwarzaniu płyt pilśniowych.
Wspomniane wyżej problemy mogą być zredukowane przez niniejszy wynalazek, który jednocześnie oferuje dalsze korzyści. Zgodnie z wynalazkiem materiał włóknisty poddaje się działaniu cieczy impregnacyjnej zawierającej chemikalia aktywujące powierzchnię włókien i wstępnemu ogrzewaniu przed ich końcowym rozdrobnieniem.
Przykłady takich chemikaliów stanowią te, które reagują z ligniną, takie jak Na2SO3 i NaHSOj. Chemikalia te mogą być dodawane w ilości 1-30 kg/tonę materiału wyrażonej jako Na2SO3. Według wynalazku umożliwia to zwiększenie jasności według ISO gotowego produktu, zmniejszenie zuŻycia energii przy rozwłóknieniu, zmniejszenie ilości kleju przy zachowaniu wytrzymałości lub zwiększenie wytrzymałości przy zachowaniu ilości kleju. Ponadto wydzielanie formaldehydu może być również w sposób zasadniczy zmniejszone. Bardziej szczegółowo wynalazek opisany jest niżej w odniesieniu do jego pewnych postaci.
Płyty pilśniowe wytwarza się przez impregnowanie surowego materiału w postaci wiórów, na przykład z drewna miękkiego chemikaliami reagującymi z ligniną takimi jak Na2SO3 i NaHSO3 w ilości 1-30, korzystnie 10-20 kg/tonę materiału włóknistego wyrażonąjako Na2SO3.
Impregnacja, która powinna być przeprowadzona szybko, może trwać kilka minut. Następnie podnosi się temperaturę do 150-200°C, korzystnie 160-180°C na okres 2-3 minut.Możliwe jest oczywiście wstępne ogrzewanie przed lub równocześnie z impregnacją. Wartość pH utrzymuje się w zakresie 2-12. Oznacza to, że roztwór impregnujący z Na2SO3 i NaHSO3 będzie zawierał siarczyn w postaci HSO3’ i/lub SO32. Wartość pH może być odpowiednio kontrolowana przez NaOH. Dzięki tej obróbce chemicznej (sulfonowania), następne rozwłóknienie do pożądanego stopnia rozwłóknienia może być prowadzone z nakładem energii mniejszym niż normalnie. Zużycie energii mieści się w przedziale 50-400 kWh/tonę materiału włóknistego. Oszczędność energii może wynosić do około 10 % w porównaniu z konwencjonalnym rozwłóknianiem.
Dzięki impregnacji wzrasta również jasność gotowych płyt pilśniowych.
Jeśli chodzi o rozdrobnienie włókien w rozwłóknionym materiale, stwierdzono, że zmniejszona była zawartość zarówno materiału bardzo drobnego jak i odłamków, to znaczy wzrosła zawartość włókna prima.
Stwierdzono również przy impregnacji według wynalazku, że właściwości wytrzymałościowe gotowych płyt uległy zasadniczej poprawie. Wytrzymałość na rozciąganie jak również moduł sprężystości podłużnej (moduł Younga) i zlepienie włókien zwiększyły się co najmniej o 10%. Alternatywnie efekt ten może być wykorzystany do zmniejszenia ilości dodawanego kleju przy utrzymaniu właściwości wytrzymałościowych. 10 % poprawa sklejenia włókien odpowiada 1 % zmniejszeniu dodawanego kleju.
Sulfonowanie według wynalazku oznacza również, że zmniejszeniu może ulec wydzielanie formaldehydu dzięki temu, żej ony siarczynowe z roztworu impregnującego reagujaz formaldehydem tak, ze jest on wiązany w materiale włóknistym zamiast wydzielać się z gotowych płyt.
Przykład.
Surowy materiał w postaci wiórów poddano zróżnicowanej obróbce impregnacyjnej. Jedną szarżę poddano obróbce 10 kg Na2SO3 na tonę wiórów, a jedną szarżę 10 kg NaHSO3 na tonę wiórów. Szarża porównawcza nie była impregnowana.
170 405
Te różne szarże ogrzano wstępnie do około 170°C, po czym poddano rozwłóknieniu. W przewodzie pneumatycznym po rozwłóknianiu dodano klej mocznikowo-formaldehydowy typu E2 w ilości 10% suchego kleju licząc na suche włókno. Następnie materiał suszono do zawartości suchej masy około 90%. Włókna uformowano na sucho w matę, którą wstępnie sprasowano ciśnieniem około 1,5 MPa, a na gorąco prasowano w ciągu 5-6 minut w temperaturze 170°C. Tak wytworzoną płytę badano na wytrzymałość, jasność ISO i zawartość formaldehydu (wartość perforowana). Mierzono również relatywne zużycie energii dla różnych szarż. Wyniki były następujące:
Właściwość Szarża porównawcza Szarża Na2SOa Szarża NaHSOa
Wytrzymałość na zginanie MPa 38,4 43,8 40,0
Wewnętrzna wytrzymałość spojenia MPa 1,8 2,1 2,0
Jasność ISO % 24 26 26
Zawartość formaldehydu ng CH2O/100 g 27 20 18
Względne zużycie energii 1,0 0,95 0,95
Wyniki potwierdzają przedstawione wyżej efekty techniczne. Wynalazek oczywiście nie jest ograniczony do opisanych wyżej postaci, ale może być zmieniany w obrębie idei wynalazczej.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania płyty pilśniowej suchą metodą, wychodząc z materiału zawierającego ligninocelulozę, który rozdrabnia się, miesza z klejem, formuje w matę i sprasowuje, znamienny tym, że materiał przed jego końcowym rozdrabnianiem poddaje się impregnacji roztworem zawierającym chemikalia aktywujące powierzchnię włókna w ilości 1-30 kg/tonę materiału włóknistego, wyrażonąjako Na2SO3, i ogrzewa się wstępnie do 150-200°C, przy czym wartość pH utrzymuje się w zakresie 2-12, a rozdrabnianie prowadzi się nakładem energii 50-400 kWh/tonę materiału włóknistego.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako aktywujące powierzchnię włókna stosuje się chemikalia reagujące z ligniną.
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że roztwór impregnacyjny zawiera Na2SO3 i/lub NaHSO3.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że rozdrobniony materiał najpierw miesza się z klejem, po czym suszy się przed uformowaniem w matę.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że rozdrobniony materiał najpierw suszy się, po czym miesza się z klejem przed uformowaniem w matę.
PL93306760A 1992-06-11 1993-05-04 Sposób wytwarzania plyty pilsniowej PL PL PL PL170405B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9201800A SE470330B (sv) 1992-06-11 1992-06-11 Förfarande för framställning av fiberboard enligt torra metoden
PCT/SE1993/000388 WO1993025358A1 (en) 1992-06-11 1993-05-04 Manufacture of board

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL170405B1 true PL170405B1 (pl) 1996-12-31

Family

ID=20386472

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93306760A PL170405B1 (pl) 1992-06-11 1993-05-04 Sposób wytwarzania plyty pilsniowej PL PL PL

Country Status (29)

Country Link
EP (1) EP0647174B1 (pl)
JP (1) JPH07507735A (pl)
KR (1) KR950701267A (pl)
CN (1) CN1029461C (pl)
AT (1) ATE143625T1 (pl)
AU (1) AU662432B2 (pl)
BR (1) BR9306513A (pl)
CA (1) CA2136537A1 (pl)
CZ (1) CZ281548B6 (pl)
DE (1) DE69305165T2 (pl)
DK (1) DK0647174T3 (pl)
ES (1) ES2095060T3 (pl)
FI (1) FI97032C (pl)
HR (1) HRP930967A2 (pl)
HU (1) HU213466B (pl)
ID (1) ID841B (pl)
IL (1) IL105811A (pl)
MY (1) MY131192A (pl)
NO (1) NO944779D0 (pl)
NZ (1) NZ253367A (pl)
PL (1) PL170405B1 (pl)
RU (1) RU2083359C1 (pl)
SE (1) SE470330B (pl)
SI (1) SI9300293A (pl)
SK (1) SK153094A3 (pl)
TR (1) TR28107A (pl)
TW (1) TW223036B (pl)
WO (1) WO1993025358A1 (pl)
ZA (1) ZA934108B (pl)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
TR22594A (tr) * 1987-04-07 1987-12-15 Nur Emaye San Ve Tic Tic A S Soba borusu uzatma aparati
DE4327774A1 (de) * 1993-08-18 1995-02-23 Fraunhofer Ges Forschung Verfahren zur Herstellung von mitteldichten Holzfaserplatten (MDF)
PL184356B1 (pl) * 1996-04-12 2002-10-31 Marlit Ltd Sposób wytwarzania lignocelulozowych materiałów złożonych
GB9625068D0 (en) * 1996-12-02 1997-01-22 Marlit Ltd Method for production of lignocellulosic composite materials
ATE244626T1 (de) 1996-12-09 2003-07-15 Plato Internat Technology B V Verfahren zur herstellung von zellulosefaseraggregaten
EP1011939B1 (en) * 1997-07-11 2001-09-05 Marlit Ltd. Manufacture of composite boards
EP1799412B1 (de) * 2004-10-15 2011-01-19 Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V. Verfahren zur verminderung der abgabe von flüchtigen organischen verbindungen (voc) aus holz und holzzerkleinerungsprodukten und aus daraus hergestellten holzwerkstoffen, insbesondere holzspanplatten
LT1907178T (lt) * 2005-07-27 2016-11-10 Kronoplus Technical Ag Medienos gaminių, mažai išskiriančių cheminių junginių, gavimo būdas
SE530084C2 (sv) * 2006-09-04 2008-02-26 Metso Panelboard Ab Tillverkning av träfiberskiva innehållande på plats genererad formaldehyd
DE102007054123B4 (de) 2006-11-15 2012-03-15 Edmone Roffael Verfahren zur Herstellung von Holzfaserplatten mit verringerter Formaldehydemission, hoher Feuchtebeständigkeit und Hydrolyseresistenz der Verleimung
DE102007038041A1 (de) 2007-08-10 2009-02-12 Kronotec Ag Verfahren zur Vermeidung der Emission von Aldehyden und flüchtigen organischen Verbindungen aus Holzwerkstoffen
DE102008023007A1 (de) 2007-11-11 2010-06-02 Roffael, Edmone, Prof. Dr.-Ing. Verfahren zur Herstellung von Holzfaserplatten mit verringerter Formaldehydemission, hoher Feuchtebeständigkeit und Hydrolyseresistenz der Verleimung
DE102007055415C5 (de) * 2007-11-19 2018-11-29 SWISS KRONO Tec AG Verfahren zur Verminderung der Emission von gesättigten und ungesättigten Aldehyden aus Holzwerkstoffen
DE102008050428A1 (de) 2008-10-08 2010-06-10 Roffael, Edmone, Prof. Dr.-Ing. Verfahren zur Herstellung von mitteldichten Faserplatten (MDF) mit alkalisch härtenden Phenolformaldehydharzen
CN101786286B (zh) * 2010-04-20 2012-04-25 东北林业大学 一种改性酶解木质素复合板的制造方法
CN104690804B (zh) * 2015-02-14 2017-07-18 广西丰林木业集团股份有限公司 一种电磁屏蔽功能纤维板的制造方法
EP3059056A1 (de) * 2015-02-23 2016-08-24 Basf Se Verfahren zur Herstellung von Holzfasern und Holzfaserplatten
CN109986676A (zh) * 2019-04-06 2019-07-09 安徽凯彦达环保餐具有限公司 一种可在自然环境下降解的一次性餐盒的生产工艺

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DD205382A1 (de) * 1981-12-23 1983-12-28 Heinz Pecina Verfahren zur aktivierung von holzpartikeln fuer die holzwerkstoffherstellung
DD242193A1 (de) * 1985-11-06 1987-01-21 Univ Dresden Tech Verfahren zur erzeugung von holzwerkstoffen
SE466060C (sv) * 1990-02-13 1995-07-11 Moelnlycke Ab Absorberande kemitermomekanisk massa och framställning därav
SU1721149A1 (ru) * 1990-06-25 1992-03-23 Центральный научно-исследовательский институт бумаги Способ получени химико-термомеханической массы
SU1724763A1 (ru) * 1990-07-10 1992-04-07 Центральный научно-исследовательский институт бумаги Способ получени беленой древесной массы

Also Published As

Publication number Publication date
HRP930967A2 (en) 1995-04-30
EP0647174A1 (en) 1995-04-12
ID841B (id) 1996-07-30
HU213466B (en) 1997-06-30
SK153094A3 (en) 1995-05-10
ES2095060T3 (es) 1997-02-01
AU662432B2 (en) 1995-08-31
DE69305165T2 (de) 1997-03-06
KR950701267A (ko) 1995-03-23
NO944779L (no) 1994-12-09
NO944779D0 (no) 1994-12-09
HUT69072A (en) 1995-08-28
SE470330B (sv) 1994-01-24
CN1029461C (zh) 1995-08-09
ZA934108B (en) 1994-01-13
FI97032C (fi) 1996-10-10
RU2083359C1 (ru) 1997-07-10
CZ308894A3 (en) 1995-06-14
EP0647174B1 (en) 1996-10-02
AU4363393A (en) 1994-01-04
DE69305165D1 (de) 1996-11-07
SE9201800D0 (sv) 1992-06-11
NZ253367A (en) 1995-11-27
HU9403101D0 (en) 1995-01-30
FI97032B (fi) 1996-06-28
ATE143625T1 (de) 1996-10-15
IL105811A0 (en) 1993-09-22
WO1993025358A1 (en) 1993-12-23
CZ281548B6 (cs) 1996-11-13
BR9306513A (pt) 1998-09-15
TR28107A (tr) 1996-01-08
JPH07507735A (ja) 1995-08-31
CA2136537A1 (en) 1993-12-23
FI945790A (fi) 1994-12-09
CN1079687A (zh) 1993-12-22
MY131192A (en) 2007-07-31
SI9300293A (en) 1994-03-31
IL105811A (en) 1995-12-31
RU94046252A (ru) 1996-10-27
DK0647174T3 (da) 1997-01-13
SE9201800L (sv) 1993-12-12
FI945790A0 (fi) 1994-12-09
TW223036B (pl) 1994-05-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL170405B1 (pl) Sposób wytwarzania plyty pilsniowej PL PL PL
US6841101B2 (en) Production of high added value products from resin-bonded waste composite wood products
Ihnát et al. Waste agglomerated wood materials as a secondary raw material for chipboards and fibreboards. Part II: Preparation and characterization of wood fibres in terms of their reuse
EP0639434B2 (de) Verfahren zur Herstellung von mitteldichten Holzfaserplatten (MDF)
DE102007054123B4 (de) Verfahren zur Herstellung von Holzfaserplatten mit verringerter Formaldehydemission, hoher Feuchtebeständigkeit und Hydrolyseresistenz der Verleimung
SK143695A3 (en) Board and manufacture thereof
CZ300395A3 (en) Process and apparatus for charging lead accumulators
DE19858079A1 (de) Verfahren zur Herstellung von mitteldichten Faserplatten (MDF) mit niedriger Dickenquellung und Wasseraufnahme
EP0663972B1 (en) Process for making board
CN111788052B (zh) 生产木纤维板的方法
DE19958756A1 (de) Verfahren zur Herstellung von mitteldichten Faserplatten (MDF)
Lewis et al. Reconstituted products from oak
DE102008023007A1 (de) Verfahren zur Herstellung von Holzfaserplatten mit verringerter Formaldehydemission, hoher Feuchtebeständigkeit und Hydrolyseresistenz der Verleimung