SI21355A - Smučka s strukturirano površino in postopek izdelave tovrstne smučke - Google Patents
Smučka s strukturirano površino in postopek izdelave tovrstne smučke Download PDFInfo
- Publication number
- SI21355A SI21355A SI200200293A SI200200293A SI21355A SI 21355 A SI21355 A SI 21355A SI 200200293 A SI200200293 A SI 200200293A SI 200200293 A SI200200293 A SI 200200293A SI 21355 A SI21355 A SI 21355A
- Authority
- SI
- Slovenia
- Prior art keywords
- ski
- lining
- mold
- net
- mesh
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A63—SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
- A63C—SKATES; SKIS; ROLLER SKATES; DESIGN OR LAYOUT OF COURTS, RINKS OR THE LIKE
- A63C5/00—Skis or snowboards
- A63C5/04—Structure of the surface thereof
Abstract
Izum kot tak temelji na problemu, kako tudi pri enostavnejši, ceneni smučki (1) s sicer ravno in neprosojno površinsko plastjo oz. zgornjo oblogo (2), na preprost način ustvariti takšno konfiguracijo površine (10) omenjene zgornje obloge (2), ki omogoča doseganje optičnega učinka, ki ustreza izgledu površine pri tehnično bistveno bolj izpopolnjenih smučeh z vkomponirano mrežasto strukturo. Po izumu je smučka (1) opremljena s strukturirano zgornjo površino (19), ki jo tvorijo vsaj v bistvu gladki površinski odseki (11) skupaj z navzkrižno, v obliki mreže razporejenimi žlebičastimi vtistki (12), ki potekajo v dveh razičnih smereh A, B v taisti ravnini. Po izumu so predvidene tudi ustrezne različice izpopolnitev doslej znanih postopkov izdelave tkzv. sestavljenih in preoblikovanih smuči (1).ŕ
Description
Smučka $ strukturirano površino in postopek izdelave tovrstne smučke
Izum se nanaša smučko s strukturirano površino kot tudi na postopek strukturiranja površine smučke ali podobne drsalne priprave, npr. smučarske oz. snežne deske, monoskija ali drugega pripomočka za drsenje po snegu ali temu podobno premikanje po vsakokrat razpoložljivi podlagi.
Pri tem izum prvenstveno spada na področje smuči, zlasti k smučem, ki so značilne po izvedbi površine. Obenem je treba razumeti, da se pričujoči izum razen na smučko lahko nanaša tudi na vse podobne pripomočke za drsenje po snegu ali temu podobno premikanje po vsakokrat razpoložljivi podlagi, ki jih je mogoče izdelati na enak ali podoben način, še zlasti namreč tudi na snežne deske, monoski, smuči za smučanje na vodi in druge.
Izum kot tak temelji na problemu, kako tudi pri enostavnejših, cenenih smučeh s sicer ravno in neprosojno površinsko plastjo na preprost način in brez posebne predhodne priprave ustvariti takšno konfiguracijo površine, ki omogoča doseganje optičnega učinka, ki ustreza izgledu površine pri tehnično bistveno bolj izpopolnjenih smučeh z vkomponirano mrežasto strukturo.
Pri smučki kot komercialnem izdelku tako kot pri drugih podobnih zimskošportnih rekvizitih praviloma obstoji potreba po zagotavljanju ustrezne površinske obdelave. Še zlasti je pri smučki, ki je podvržena močnim upogibnim in torzij skim obremenitvam in ki mora zagotavljati ustrezno prožnost in tudi togost, zelo zaželeno, če je mogoče vzpostaviti tak izgled površine smučke, ki je po eni strani estetsko sprejemljiv oz. karseda atraktiven, po drugi strani pa poudarja, da so v sami zasnovi izvršeni ukrepi v smislu povečanja trdnosti in elastičnosti smučke.
Tak učinek je čisto po tehnični plasti mogoče doseči s tiskanjem, npr. po postopku, ki je opisan v EP 0 729 413, ali tudi s pomočjo reliefne zasnove zgornje površine in/ali z vgradnjo mrežastih elementov pod prosojno zgornjo površino smučke.
Tiskanje vzorca za doseganje želenega optičnega učinka na površini smučke, zlasti npr. mrežastega vzorca, je povezano z določenimi problemi. Kadar je potiskana zunanja površina zgornje obloge smučke, je odtisnjeni vzorec zelo izpostavljen vplivom vremenskih razmer in mehanskim poškodbam. Če pa je z mrežastim vzorcem potiskana spodnja, proti preostalim delom smučke obrnjena površina pokrivne plasti, se kot ključni problem izkaže zagotavljanje potrebne adhezivnosti med plastmi lepila, barvnega nanosa in podlago. Razreševanje tega problema je opisano v EP 0 850 785, ki se nanaša tako na postopek dekoriranja smučke kot tudi na samo dekorirano smučko, ki je kot taka opisana tudi v DE 297 24 623 Ul. Pri tem gre v osnovi za izdelavo smučke, ki je opremljena s prozorno ali vsaj prosojno oz. transparentno površinsko plastjo, katere spodnja površina je potiskana s sublimacij skimi barvnimi nanosi. Pod omenjeno površinsko plastjo se nahaja takoimenovana kontrastna plast, ki sestoji iz neabsorptivnega gradiva, npr iz aluminija. Med omenjenima plastema, namreč med površinsko in kontrastno plastjo, je nameščena mreža, ki je od zunaj načeloma vidna skozi omenjeno prozorno ali prosojno površinsko plast. Izdelava tovrstne smučke je povezana z vgradnjo razmeroma dragih materialov in z uporabo zahtevnih tehnoloških operacij, kar je v praksi ekonomično zgolj v primeru izdelave smuči iz naj višjih cenovnih razredov.
Nadalje je prijavitelju znano, da na zgornjo površino že med izdelavo smučke nanašajo plast mrežastega gradiva, znanega pod komercialnim nazivom TEXALIUM ali ALUTEX ali podobno, pri čemer gre za mrežasto gradivo na osnovi med seboj navzkrižno prepletenih pramenov iz steklenih ali podobnih vlaken, preko katerih je zaradi zagotavljanja želenega leska lahko napaijen aluminij ali podoben svetleč material. Po namestitvi omenjenega gradiva preko zgornje površine smučke je preko te plasti nanesena še prozorna ali prosojna, po potrebi tudi obarvana ali še dodatno potiskana plast, ki predstavlja zgornjo oblogo smučke. Optične lastnosti, ki so dobljene z vgradnjo tega svetlečega, mrežastega gradiva pod prozorno sli prosojno pokrivno plast, ustvaijajo prepričljiv estetski izgled smučke, t.j. dokaj prepričljiv videz armiranosti, dasiravno vgradnja tovrstne mreže v resnici nima bistvenega vpliva na fizikalne lastnosti smučke kot take. Dejstvo je, daje vgradnja tovrstne plasti pod prosojno zgornjo oblogo, ki mora tudi ustrezati vrsti zahtev, povezana z razmeroma visokimi stroški. Pri tehnično zahtevnejših izdelkih, pozicioniranih v višjih cenovnih razredih, so ti stroški še nekako sprejemljivi, hkrati pa so povsem nesprejemljivi pri tehnično in tehnološko enostavnejših izdelkih iz nižjih cenovnih razredov.
Še nadalje je v tačas še neobjavljeni patentni prijavi P-200200212 opisana smučka s strukturirano zgornjo površino, pri kateri je za zagotovitev zunanjega videza, ki spominja na kovinsko mrežo, uprabljena tenka plast, ki je na eni strani opremljena z vdolbinami in/ali izbočitvami, ki so tako razporejene, da se na površini smučke
-4ustvari videz mrežaste površine. Tak način izvedbe površine oz. zgornje obloge je primeren predvsem za smuči, ki so izvedene po postopku sestavljanja posameznih plasti kot sestavnih delov smučke ter temu sledečega prevlečenja le-teh z zgornjo oblogo, ne pe tudi npr. pri smučeh, izdelanih iz poliuretanske pene v ustreznih kalupih. Priprava ustrezno strukturirane folije za izvedbo zgornje obloge smučke je razmeroma zahtevna in povezana z nezanemarljivimi stroški. Prav tako je v primeru, kadar je zgornja obloga strukturirana na svoji notranji oz. spodnji površini, namestitev oz. pritrditev te obloge preko preostalih delov smučke lahko zelo zahtevno opravilo, hkrati pa je trajnost in vzdržljivost take rešitve vprašljiva. Problem so spet stroški, ki za izdelke nižjih cenovnih razredov nesprejemljivi.
Po izumu je smučka s strukturirano zgornjo površino značilna po tem, da to strukturirano zgornjo površino tvorijo vsaj v bistvu gladki površinski odseki skupaj z navzkrižno, v obliki mreže razporejenimi žlebičastimi vtiski, ki potekajo v dveh različnih smereh v taisti ravnini, pri čemer gre za odtiske, ki so razporejeni v obliki mreže in potekajo bodisi ekvidistančno ali na različni medsebojni oddaljenosti oz. na različnih medsebojnih razdaljah v dveh različnih smereh v taisti ravnini. Omenjeni odtiski so lahko po eni strani na voljo bodisi po celotni zgornji površini ali vsaj na delu zgornje površine smučke, še zlasti npr. vsaj na prednjem delu in zadnjem delu smučke. Potek omenjenih vtiskov je lahko izbran na različne načine. Pri prvi možnosti so mrežasto zasnovani vtiski na zgornji površini smučke tako razporejeni, da potekajo v smeri, ki ustreza vzdolžni smeri smučke in v smeri, ki ustreza prečni smeri smučke v taisti ravnini. Pri drugi možnosti so mrežasto zasnovani vtiski na zgornji površini smučke tako razporejeni, da potekajo v smeri, ki poteka poševno pod izbranim kotom glede na vzdolžno smer smučke in v smeri, ki ustreza prečni smeri smučke v taisti ravnini. Pri tretji možnosti so mrežasto zasnovani vtiski na zgornji površini smučke tako razporejeni, da potekajo v smeri, ki ustreza vzdolžni smeri smučke, in v smeri, ki poteka poševno pod izbranim kotom glede na prečno smer smučke v taisti ravnini. V skladu s četrto možnostjo je predvideno, da so mrežasto zasnovani vtiski na zgornji površini smučke tako razporejeni, da potekajo v smeri, ki poteka poševno pod izbranim kotom glede na vzdolžno smer smučke, in v smeri, ki tudi poteka poševno pod izbranim kotom glede na prečno smer smučke v taisti ravnini.
Pričujoča rešitev uvodoma zastavljenega problema je uporabljiva tudi v procesu izdelave smuči, in sicer v več različicah postopkov izdelave smučke. V osnovi ločimo postopke izdelave izdelave tkzv. sestavljenih smuči in postopke izdelave tkzv. preoblikovanih smuči. V postopku izdelave se vnaprej pripravljene dele smučke sestavi s spajanje, zlasti lepljenjem. V postopku izdelave preoblikovanih smuči se pripravi vsaj dvodelen kalup, nakar se posamezne potrebne sestavne dele vstavi v kalup, nakar se kalup zapre. Zatem se v kalup vnese komponente za pripravo želene snovi ali snov, ki se jo v kalupu podvrže ustrezni pretvorbi, tako da se v kalupu tvori osnovno gradivo smučke, ki razen tega prejme obliko gravure kalupa.
Med izvajanjem postopka izdelave sestavljenih smuči se v splošnem torej uvodoma izvrši korake priprave posameznih sestavnih delov, pri čemer se vzporedno in v bistvu neodvisno drug od drugega izdela oz. pripravi potrebne sestavne dele, zlasti npr. drsno oblogo, robnika, sredico oz. nosilne elemente smučke vključno z ojačitvami kot tudi eno ali več plasti zgornje obloge, nadalje se izvrši korak sestavljanja omenjenih delov s pomočjo spajanja, zlasti lepljenja, pri vsakokrat potrebni temperaturi in medsebojnem pritisku, kot tudi korak končne obdelave, zlasti brušenja in dekoriranja.
Po izumu pa se ob sestavljanju zgornje obloge s preostalimi sestavnimi deli smučke, namreč po namestitvi zgornje obloge preko preostalih delov smučke, omenjeno zgornjo oblogo s pomočjo segrevanja na vsakokrat potrebno temperaturo privede v stanje plastičnosti vsaj na njeni čisto zgornji, glede na smučko navzven obrnjeni površini, nakar se nanjo pod vsakokrat potrebnim pritiskom pritisne mrežo, zatem pa se po znižanju temperature na omenjenih površini smučke pod temperaturo zmehčanja oz. plastičnosti gradiva zgornje obloge smučke omenjeno mrežo odstrani z omenjene zgornje površine. Pri tem se pritiskanje mreže na površino zgornje obloge smučke spet vrši bodisi v enem koraku ali v več zaporednih korakih, in sicer bodisi po celotni površini omenjene obloge ali zgolj po določenih območjih omenjene obloge.
Pri nadaljnji od možnih različic tovrstnega postopka se v koraku priprave zgornje obloge smučke še pred sestavljanjem le-te s preostalimi sestavnimi deli smučke omenjeno zgornjo oblogo s pomočjo segrevanja na vsakokrat potrebno temperaturo privede v stanje plastičnosti vsaj na njeni čisto zgornji, glede na smučko navzven obrnjeni površini, nakar se nanjo pod vsakokrat potrebnim pritiskom pritisne mrežo, zatem pa se po znižanju temperature na omenjeni površini smučke pod temperaturo zmehčanja oz. plastičnosti gradiva zgornje obloge smučke omenjeno mrežo odstrani z omenjene zgornje površine. Pri tem se pritiskanje mreže na površino zgornje obloge smučke vrši bodisi v enem koraku ali v več zaporednih korakih, in sicer bodisi po celotni površini omenjene obloge ali zgolj po določenih območjih omenjene obloge.
Pri kombinirani različici postopka se po izumu mrežo v določenih območjih vtisne v ustrezno pripravljeno površino zgornje obloge še pred sestavljanjem smučke, torej pred nameščanjem zgornje obloge preko preostalih delov smučke, nakar se izvrši sestavljanje smučke vključno z nameščanjem z vtiski v določenih območjih opremljene površine zgornje obloge preko preostalih delov smučke, zatem pa se zgornjo oblogo že sestavljene smučke, namreč vsaj določena območja zgornje površine zgornje obloge segreje in v omenjeno zgornjo površino vtisne mrežo, na koncu pa se po ohlajanju segretih območij zgornje površine pod temperaturo zmehčanja gradiva zgornje obloge mrežo odstrani z zgornje površine smučke.
Postopek izdelave tkzv. preoblikovane smučke se v splošnem izvaja s pomočjo vsaj dvodelnega kalupa, kamor se pred zaprtjem kalupa namesti potrebne sestavne dele smučke, nakar se kalup zapre in vanj, t.j. v območje njegove gravure, vnese snov ali komponente za tvorbo snovi, ki po izvedbi ustrezne kemične reakcije ali pretvorbe snovi po odprtju kalupa predstavlja osnovno gradivo smučke in prejme obliko gravure kalupa. Po izumu pa tovrsten postopek vključuje korak, v okviru katerega se v fazi nameščanja predpripravljenih sestavnih delov smučke v odprti kalup na zgornji del kalupa v območju gravure namesti mrežo, čemur sledi zapiranje kalupa in vnašanje snovi ali komponent, ki na osnovi kemične reakcije oz. ustrezne pretvorbe snovi predstavljajo osnovno gradivo smučke, ki prejme obliko gravure kalupa, nakar se po odprtju kalupa mrežo odstrani z zgornje površine tako dobljene smučke. Pri tem se nameščanje mreže v območje gravure kalupa vrši bodisi po celotni površini gravure kalupa ali zgolj po določenih območjih gravure kalupa.
Izum bo v nadaljevanju obrazložen na osnovi primerov izvedbe, ponazorjenih na priloženi skici, kjer kaže
Sl. 1 smučko s strukturirano površino po izumu,
Sl. 2 korak strukturiranja zgornje obloge pri tkzv. sestavljeni smučki, in Sl. 3 korak strukturiranja zgornje površine pri tkzv. preoblikovani smučki.
Na sl. 1 je prikazana smučka 1 s strukturirano zgornjo površino 10. Omenjeno strukturirano površino 10 smučke 1 tvorijo vsaj v bistvu gladki površinski odseki 11 skupaj z navzkrižno, v obliki mreže razporejenimi žlebičastimi vtiski 12, ki potekajo v dveh smereh A, B v taisti ravnini. Pojem mrežaste razporeditve žlebičastih vtiskov 12 se nanaša na raster iz omenjenih žlebičastih vtiskov 12, ki predstavljajo negativ oz. odtis mreže v zgornji površini 10 zgornje obloge 2 smučke. Pri tem gre za dva med seboj navzkrižno potekajoča niza odtiskov 12, od katerih en niz poteka v eni smeri A, preostali niz B pa v drugi smeri B, pri čemer se oba niza nahajata v smiselno taisti ravnini, namreč v ravnini zgornje površine 10 smučke 1. Še nadalje so lahko odtiski 12 v okviru bodisi posameznega niza ali obeh nizov med seboj bodisi enakomerno razmaknjeni ali pa se razdalja med vsakokrat sosednjima odtiskoma 12 v pripadajočem nizu spreminja.
Omenjeni vtiski 12 so lahko na voljo bodisi na celotni zgornji površini 10 ali zgolj na delu le-te. V primeru smučke 1 po sl. 1 so vtiski 12 na voljo po celotni površini 10 zgornje obloge 2 smučke 1. V splošnem je mogoče z mrežasto razporejenimi vtiski 12 opremiti tudi zgolj določena območja na zgornji površini 10 smučke 1, še zlasti npr. zgolj prednji del 14 in zadnji del 15 smučke 1.
Nadalje je lahko površina 10 smučke 1 strukturirana na ta način, da ena smer A poteka vtiskov 12 ustreza vzdolžni smeri smučke 1, preostala smer B poteka vtiskov 12 pa sovpada s prečno smetjo smučke 1 v taisti ravnini, tj. v ravnini zgornje površine 10 smučke 1. V tem primeru so med odtiski 12 na voljo kvadratni ali pravokotni površinski odseki 11.
Še nadalje je lahko površina 10 smučke 1 strukturirana na ta način, daje ena smer A poteka vtiskov 12 izbrana poševno, pod želenim kotom glede na vzdolžno smer smučke 1, preostala smer B poteka vtiskov 12 sovpada s prečno smetjo smučke 1 v taisti ravnini. V tem primeru so na površini 10 smučke 1 med odtiski 12 na voljo površinski odseki 11, katerih obris je romboid.
Nadalje je lahko površina 10 smučke 1 strukturirana na ta način, da ena smer A poteka vtiskov 12 izbrana v vzdolžni smeri smučke 1, preostala smer B poteka vtiskov 12 pa poševno glede na prečno smeri smučke 1 v taisti ravnini. V tem primeru so na površini 10 smučke 1 med odtiski 12 na voljo površinski odseki 11 z romboidnim obrisom.
Še nadalje je lahko površina 10 smučke 1 strukturirana na ta način, daje ena smer A poteka vtiskov 12 izbrana poševno, pod želenim kotom glede na vzdolžno smer smučke 1, obenem pa tudi je tudi preostala smer B poteka vtiskov 12 izbrana tako, da poteka poševno glede na prečno smer smučke 1 v taisti ravnini. V tem primeru so na površini 10 smučke 1 med odtiski 12 na voljo površinski odseki 11, katerih obris je romb ali romboid ali deltoid.
V kontekstu pričujoče rešitve je rešitev uvodoma zastavljenega problema uporabljiva tudi v samem procesu izdelave smuči ali podobnih drsalnih priprav, in sicer zlasti v zelo pomembni fazi tega procesa, t.j. v koraku priprave oz. dekoriranja zgornje površine tovrstnega izdelka.
V grobem sta znani dve skupini postopkov izdelave smuči, rešitev po izumu pa je ob upoštevanju drugih zahtev nedvomno uporabljiva v obeh alternativah. Prva skupina obsega izdelavo sestavljenih, tkzv. sendvič smuči, preostala skupina pa obsega postopke izdelava smuči v kalupih, kamor se dovaja komponente, ki s pomočjo ustreznih kemičnih reakcij oz. pretvorbe snovi omogočajo formiranje
-1010 osnovnega gradiva smučke, ki pri tem prejme obliko gravure vsakokrat uporabljenega kalupa.
Pri postopku izdelave sestavljenih smuči se v uvodnih fazah priprave posameznih sestavnih delov najprej vzporedno in v bistvu neodvisno drug od drugega izdela oz. pripravi potrebne sestavne dele, zlasti npr, drsno oblogo, robnika, sredico oz. nosilne elemente, ojačitve, če so potrebne, kot tudi eno ali vel plasti zgornje obloge.
Po izumu se s pomočjo segrevanja na vsakokrat potrebno temperaturo zgornjo oblogo 2 smučke 1 iz termoplastičnega gradiva privede v stanje plastičnosti vsaj na njeni čisto zgornji, glede na smučko 1 navzven obrnjeni površini 10, nakar se (sl. 2) nanjo pod vsakokrat potrebnim pritiskom pritisne mrežo 5, nakar se po znižanju temperature na omenjenih površini 10 smučke 1 pod temperaturo zmehčanja oz. plastičnosti gradiva zgornje obloge 2 omenjeno mrežo 5 odstrani iz območja zgornje površine 10. Pritiskanje omenjene mreže 5 na površino 10 zgornje obloge se vrši bodisi po celotni površini obloge 2 ali zgolj po določenih območjih le-te, v enem ali več zaporednih korakih. V splošnem sta možni dve različici izvajanja tovrstnega postopka, namreč
- da se med sestavljanjem delov smučke najprej zgornjo oblogo 2 smučke 1 namesti preko preostalih delov smučke 1, nakar se to zgornjo oblogo 2 vsaj v določenih območjih njene zgornje površine 10 s pomočjo segrevanja omenjenih območij zmehča, zatem pa se v površino 10 z ustreznim pritiskom vtisne mrežo 5, zatem pa se površino 10 ohlaja in mrežo 5 odstrani, ali
- da se mrežo 5 vtisne v zgornjo površino 10 pred tem s segrevanjem ustrezno zmehčane zgornje obloge 2 še pred sestavljanjem smučke 1, namreč pred namestitvijo zgornje obloge 2 preko opreostalih delov smučke 1.
-1111
Možna je tudi kombinacija obeh različic postopka, namreč da se mrežo 5 v določenih območjih vtisne v ustrezno pripravljeno površino zgornje obloge 10 še pred sestavljanjem smučke 1, torej pred nameščanjem zgornje obloge 2 preko preostalih delov smučke 1, čemur sledi sestavljanje smučke 1 vključno z nameščanjem z vtiski 12 v določenih območjih opremljene zgornje obloge 2 preko preostalih delov smučke 1, nakar se zgornjo oblogo 2 že sestavljene smučke 1, namreč vsaj določena območja zgornje površine 10 zgornje obloge 2 segreje in v zgornjo površino 10 vtisne mrežo 5, po ohlajanju segretih območij zgornje površine 10 pa se zatem mrežo 5 odstrani.
Pri postopku izdelave smučke 1 v kalupu 6 se v zgornji del 61 kalupa 6, ki je prikazan na sl. 3, še pred zaprtjem kalupa oz. vnosom komponent za pripravo osnovnega gradiva smučke vstavi mrežo 5, zatem pa še zgornjo oblogo 2, če oz. kadar je to potrebno. V preostali, na sl. 3 neprikazani del kalupa 6 se vzporedno oz. neodvisno od prej opisanega koraka namesti drsno oblogo smučke 1 z robnikoma kot tudi nosilne in/ali ojačitvene oz. armime elemente, če oz. kadar so ti potrebni oz. predvideni. Mreža 5 lahko poteka bodisi preko celotne površine gravure zgornjega dela 61 kalupa 6 ali zgolj preko določenih, vnaprej izbranih območij letega. Zatem se kalup 6 zapre in vanj vnese komponente za pripravo snovi ali snov, predvideno za ustrezno pretvorbo, ki prejme obliko gravure 6 in tako predstavlja osnovno gradivo smučke 1. Kalup ostane zaprt tako dolgo, kolikor je potrebno, da se v kalupu 6 glede na izbrane snovi formira pričakovan izdelek. Po odprtju kalupa so na zgornji površini 10 smučke 1 vidni mrežasto razporejeni žlebičasti odtiski
12. Mreža 5 je v kalupu 6 lahko nameščena bodisi odstranljivo ali neodstranljivo.
-1212
V vseh primerih izvajanja posameznih različic postopka po izumu je možno uporabiti različno zasnovo in orientacijo mreže, ki smiselno ustrezata zasnovi in orientaciji vtiskov 12, kar je bilo predhodno obrazloženo v zvezi s primerom izvedbe same smučke 1.
Strokovnjakom bo razumljivo, da gre v obeh primerih preproste modifikacije znanih postopkov izdelave smuči za ukrep, ki tudi pri enostavnejših, cenenih smučeh s sicer ravno in neprosojno površinsko plastjo omogoča, da se na enostaven in cenen način ustvari potrebno konfiguracijo površine za doseganje optičnega učinka, ki ustreza izgledu tehnično bistveno bolj izpopolnjenih smuči z vkomponirano metalizirano mrežasto strukturo.
Claims (24)
- PATENTNI ZAHTEVKI1. Smučka s strukturirano zgornjo površino (10), označena s tem, da to strukturirano zgornjo površino (10) tvorijo vsaj v bistvu gladki površinski odseki (11) skupaj z navzkrižno, v obliki mreže razporejenimi žlebičastimi vtiski (12), ki potekajo v dveh različnih smereh A, B v taisti ravnini.
- 2. Smučka po zahtevku 1, označena s tem, da strukturirano zgornjo površino (10) tvorijo vsaj v bistvu gladki površinski odseki (11) skupaj z navzkrižno, v obliki mreže ekvidistančno razporejenimi žlebičastimi vtiski (12), ki potekajo v dveh različnih smereh A, B v taisti ravnini.
- 3. Smučka po zahtevku 1, označena s tem, da strukturirano zgornjo površino (10) tvorijo vsaj v bistvu gladki površinski odseki (11) skupaj z navzkrižno, v obliki mreže na različnih medsebojnih razdaljah razporejenimi žlebičastimi vtiski (12) , ki potekajo v dveh različnih smereh A, B v taisti ravnini.
- 4. Smučka po enem od predhodnih zahtevkov, označena s tem, da so vtiski (12) na voljo po celotni zgornji površini (10).
- 5. Smučka po enem od zahtevkov 1 do 3, označena s tem, da so vtiski (12) na voljo vsaj na delu zgornje površine (10).
- 6. Smučka po enem od zahtevkov 1 do 3, označena s tem, da so vtiski (12) na voljo vsaj na prednjem delu (14) in zadnjem delu (15) smučke (1).-1414
- 7. Smučka po enem od zahtevkov 1 do 6, označena s tem, da so mrežasto zasnovani vtiski (12) na zgornji površini (10) smučke (1) tako razporejeni, da potekajo v smeri (A), ki ustreza vzdolžni smeri smučke (1) in v smeri (B), ki ustreza prečni smeri smučke (1) v taisti ravnini.
- 8. Smučka po enem od zahtevkov 1 do 6, označena s tem, da so mrežasto zasnovani vtiski (12) na zgornji površini (10) smučke (1) tako razporejeni, da potekajo v smeri (A), ki poteka poševno pod izbranim kotom glede na vzdolžno smer smučke (1) in v smeri (B), ki ustreza prečni smeri smučke (1) v taisti ravnini.
- 9. Smučka po enem od zahtevkov 1 do 6, označena s tem, da so mrežasto zasnovani vtiski (12) na zgornji površini (10) smučke (1) tako razporejeni, da potekajo v smeri (A), ki ustreza vzdolžni smeri smučke (1), in v smeri (B), ki poteka poševno pod izbranim kotom glede na prečno smer smučke (1) v taisti ravnini.
- 10. Smučka po enem od zahtevkov 1 do 6, označena s tem, da so mrežasto zasnovani vtiski (12) na zgornji površini (10) smučke (1) tako razporejeni, da potekajo v smeri (A), ki poteka poševno pod izbranim kotom glede na vzdolžno smer smučke (1), in v smeri (B), ki tudi poteka poševno pod izbranim kotom glede na prečno smer smučke (1) v taisti ravnini.
- 11. Postopek izdelave smučke, ki sestoji iz korakov priprave posameznih sestavnih delov smučke, pri čemer se vzporedno in v bistvu neodvisno drug od drugega izdela oz. pripravi potrebne sestavne dele, zlasti npr. drsno oblogo, robnika, sredico oz. nosilne elemente smučke (1) vključno z ojačitvami kot tudi eno ali več plasti zgornje obloge (2), nadalje iz koraka sestavljanja omenjenih-1515 delov smučke (1) s pomočjo spajanja, zlasti lepljenja, pri vsakokrat potrebni temperaturi in medsebojnem pritisku, kot tudi iz koraka končne obdelave, zlasti brušenja in dekoriranja, označen s tem, da se ob sestavljanju zgornje obloge (2) s preostalimi sestavnimi deli smučke (1), namreč po namestitvi zgornje obloge (2) preko preostalih delov smučke (1), omenjeno zgornjo oblogo (2) s pomočjo segrevanja na vsakokrat potrebno temperaturo privede v stanje plastičnosti vsaj na njeni čisto zgornji, glede na smučko (1) navzven obrnjeni površini (10), nakar se nanjo pod vsakokrat potrebnim pritiskom pritisne mrežo (5), zatem pa se po znižanju temperature na omenjenih površini (10) smučke (1) pod temperaturo zmehčanja oz. plastičnosti gradiva zgornje obloge (2) smučke (1) omenjeno mrežo (5) odstrani z omenjene zgornje površine (10).
- 12. Postopek po zahtevku 11, označen s tem, da se pritiskanje mreže (5) na površino (10) zgornje obloge (2) smučke (1) vrši po celotni površini omenjene obloge (2)
- 13. Postopek po zahtevku 11, označen s tem, da se pritiskanje mreže (5) na površino (10) zgornje obloge (2) smučke (1) vrši zgolj po določenih območjih omenjene obloge (2).
- 14. Postopek po zahtevku 11, označen s tem, da se pritiskanje mreže (5) na površino (10) zgornje obloge (2) smučke (1) vrši v enem koraku.
- 15. Postopek po zahtevku 11, označen s tem, da se pritiskanje mreže (5) na površino (10) zgornje obloge (2) smučke (1) vrši v več zaporednih korakih.-1616
- 16. Postopek izdelave smučke, ki sestoji iz korakov priprave posameznih sestavnih delov, pri čemer se vzporedno in v bistvu neodvisno drug od drugega izdela oz. pripravi potrebne sestavne dele, zlasti npr. drsno oblogo, robnika, sredico oz. nosilne elemente smučke (1) vključno z ojačitvami kot tudi eno ali več plasti zgornje obloge (2), nadalje iz koraka sestavljanja omenjenih delov s pomočjo spajanja, zlasti lepljenja, pri vsakokrat potrebni temperaturi in medsebojnem pritisku, kot tudi iz koraka končne obdelave, zlasti brušenja in dekoriranja, označen s tem, da se v koraku priprave zgornje obloge (2) smučke (1) še pred sestavljanjem le-te s preostalimi sestavnimi deli smučke (1) omenjeno zgornjo oblogo (2) s pomočjo segrevanja na vsakokrat potrebno temperaturo privede v stanje plastičnosti vsaj na njeni čisto zgornji, glede na smučko (1) navzven obrnjeni površini (10), nakar se nanjo pod vsakokrat potrebnim pritiskom pritisne mrežo (5), zatem pa se po znižanju temperature na omenjeni površini (10) smučke (1) pod temperaturo zmehčanja oz. plastičnosti gradiva zgornje obloge (2) smučke (1) omenjeno mrežo (5) odstrani z omenjene zgornje površine (10).
- 17. Postopek po zahtevku 16, označen s tem, da se pritiskanje mreže (5) na površino (10) zgornje obloge (2) smučke (1) vrši po celotni površini omenjene obloge (2)
- 18. Postopek po zahtevku 16, označen s tem, da se pritiskanje mreže (5) na površino (10) zgornje obloge (2) smučke (1) vrši zgolj po določenih območjih omenjene obloge (2).
- 19. Postopek po zahtevku 16, označen s tem, da se pritiskanje mreže (5) na površino (10) zgornje obloge (2) smučke (1) vrši v enem koraku.-1717
- 20. Postopek po zahtevku 16, označen s tem, da se pritiskanje mreže (5) na površino (10) zgornje obloge (2) smučke (1) vrši v več zaporednih korakih.
- 21. Postopek izdelave smučke, ki sestoji iz korakov priprave posameznih sestavnih delov, pri čemer se vzporedno in v bistvu neodvisno drug od drugega izdela oz. pripravi potrebne sestavne dele, zlasti npr. drsno oblogo, robnika, sredico oz. nosilne elemente smučke (1) vključno z ojačitvami kot tudi eno ali več plasti zgornje obloge (2), nadalje iz koraka sestavljanja omenjenih delov smučke (1) s pomočjo spajanja, zlasti lepljenja, pri vsakokrat potrebni temperaturi in medsebojnem pritisku, kot tudi iz koraka končne obdelave, zlasti brušenja in dekoriranja, označen s tem,- da se mrežo (5) v določenih območjih vtisne v ustrezno pripravljeno površino (10) zgornje obloge (2) še pred sestavljanjem smučke (1), torej pred nameščanjem zgornje obloge (2) preko preostalih delov smučke (1),- da se zatem izvrši sestavljanje smučke (1) vključno z nameščanjem z vtiski (12) v določenih območjih opremljene površine (10) zgornje obloge (2) preko preostalih delov smučke (1),- nakar se zgornjo oblogo (2) že sestavljene smučke (1), namreč vsaj določena območja zgornje površine (10) zgornje obloge (2) segreje in v omenjeno zgornjo površino (10) vtisne mrežo (5), in- da se zatem po ohlajanju segretih območij zgornje površine (10) pod temperaturo zmehčanja gradiva zgornje obloge (2) mrežo 5 odstrani.
- 22. Postopek izdelave smučke, pri katerem se smučko (1) izvede s pomočjo vsaj dvodelnega kalupa (6), kamor se pred zaprtjem kalupa (6) namesti potrebne sestavne dele smučke (1), nakar se kalup (6) zapre in vanj, t.j. v območje njegove gravure, vnese snov ali komponente za tvorbo snovi, ki po izvedbi ustrezne-1818 kemične reakcije ali pretvorbe snovi po odprtju kalupa predstavlja osnovno gradivo smučke (1) in prejme obliko gravure kalupa (6), označen s tem, da se v fazi nameščanja predpripravljenih sestavnih delov smučke (1) v odprti kalup (6) na zgornji del (61) kalupa v območju gravure namesti mrežo (5), čemur sledi zapiranje kalupa in vnašanje snovi ali komponent, ki na osnovi kemične reakcije oz. ustrezne pretvorbe snovi predstavljajo osnovno gradivo smučke (1), ki prejme obliko gravure kalupa (1), nakar se po odprtju kalupa (6) mrežo (5) odstrani z zgornje površine (10) smučke.
- 23. Postopek po zahtevku 22, označen s tem, da se nameščanje mreže (5) v območje gravure kalupa (6) vrši po celotni površini gravure kalupa (6).
- 24. Postopek po zahtevku 22, označen s tem, da se nameščanje mreže (5) v območje gravure kalupa (6) vrši zgolj po določenih območjih gravure kalupa (6).
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SI200200293A SI21355A (sl) | 2002-12-06 | 2002-12-06 | Smučka s strukturirano površino in postopek izdelave tovrstne smučke |
DE2003156888 DE10356888A1 (de) | 2002-12-06 | 2003-12-05 | Ski mit strukturierter Oberfläche und Verfahren zur Herstellung eines derartigen Skis |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SI200200293A SI21355A (sl) | 2002-12-06 | 2002-12-06 | Smučka s strukturirano površino in postopek izdelave tovrstne smučke |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SI21355A true SI21355A (sl) | 2004-06-30 |
Family
ID=32391128
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SI200200293A SI21355A (sl) | 2002-12-06 | 2002-12-06 | Smučka s strukturirano površino in postopek izdelave tovrstne smučke |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
DE (1) | DE10356888A1 (sl) |
SI (1) | SI21355A (sl) |
-
2002
- 2002-12-06 SI SI200200293A patent/SI21355A/sl not_active IP Right Cessation
-
2003
- 2003-12-05 DE DE2003156888 patent/DE10356888A1/de not_active Withdrawn
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
DE10356888A1 (de) | 2004-06-24 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US8001705B2 (en) | Sports boot with decoration | |
JPH04232990A (ja) | 看板 | |
DE69920211D1 (de) | Ein verfahren zur herstellung einer zweischichtelektrotauchverbundbeschichtung, die verbundbeschichtung und abblätterungsbeständige elektrotauchbeschichtungszusammensetzungen | |
EP2147610B1 (de) | Verfahren zur Herstellung einer Schmucksteinanordnung | |
EP2918185B1 (de) | Schaumkunststoff-schuheinlegesohlen-rohling | |
EP1436167A1 (de) | Dekorelement und mit einem dekorelement versehenes kunststoffteil | |
SI21355A (sl) | Smučka s strukturirano površino in postopek izdelave tovrstne smučke | |
WO2007072149A1 (en) | Method for making a composite item comprising a cosmetic product and an ornamental element | |
DE19901377A1 (de) | Bodenbelagelement | |
JPS60259546A (ja) | 装飾用トリム帯とその製造方法 | |
DE69614969T2 (de) | Verfahren zur Herstellung eines Halbfabrikats zum Dekorieren von Gleitbrettern | |
CN101663190A (zh) | 带花纹的方向盘及其制造方法 | |
CN101117770A (zh) | 合成皮表面的加工方法 | |
DE4330077C1 (de) | Verfahren zur Gestaltung der oberen Fläche und der Seitenwandungen von Ski | |
JP3374290B2 (ja) | ホログラム箔付金属製品の印刷方法 | |
EP3976337B1 (de) | Spritzgussteil und verfahren zur herstellung des spritzgussteils | |
CN107984816A (zh) | 一种具立体镭射装饰效果的装饰贴膜及其生产工艺 | |
AT410920B (de) | Mit einem dekorelement versehenes ausstattungsteil für ein kraftfahrzeug | |
ITVE970012A1 (it) | Laminato composito procedimento per decorare pannelli con il laminato e pannello ottenuto con il procedimento. | |
AT501431B1 (de) | Dekorierter ski bzw. dekoriertes snowboard und verfahren zur herstellung von derartigen erzeugnissen | |
JPH09164781A (ja) | グラデーション蒸着箔を転写した金属容器の製造方法 | |
AT404432B (de) | Dekor für die oberflächengestaltung von sportgeräten oder spielwaren, insbesondere tennisschlägern und verfahren zur herstellung von sportgeräten oder spielwaren, insbesondere tennisschlägern mit einem solchen dekor sowie nach diesem verfahren hergestellter sportschläger, insbesondere tennisschläger | |
AT11519U1 (de) | Verfahren zur herstellung eines äusseren begrenzungselementes für einen gleitbrettkörper sowie verfahren zur herstellung eines damit ausgestatteten gleitbrettkörpers | |
JP3140680U (ja) | 積層構造の貼付物 | |
JPH0557864A (ja) | 樹脂塗装化粧板及びその製法 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
IF | Valid on the prs date | ||
KO00 | Lapse of patent |
Effective date: 20100713 |