RO117442B1 - Dispozitiv de manipulare pentru o navă portcontainer - Google Patents
Dispozitiv de manipulare pentru o navă portcontainer Download PDFInfo
- Publication number
- RO117442B1 RO117442B1 RO98-01728A RO9801728A RO117442B1 RO 117442 B1 RO117442 B1 RO 117442B1 RO 9801728 A RO9801728 A RO 9801728A RO 117442 B1 RO117442 B1 RO 117442B1
- Authority
- RO
- Romania
- Prior art keywords
- beams
- handling
- handling device
- ship
- container ship
- Prior art date
Links
- 230000006978 adaptation Effects 0.000 claims 1
- 238000013016 damping Methods 0.000 claims 1
- 230000001681 protective effect Effects 0.000 claims 1
- 238000000151 deposition Methods 0.000 description 2
- 230000008021 deposition Effects 0.000 description 1
- 230000005611 electricity Effects 0.000 description 1
- XLYOFNOQVPJJNP-UHFFFAOYSA-N water Substances O XLYOFNOQVPJJNP-UHFFFAOYSA-N 0.000 description 1
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B63—SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; RELATED EQUIPMENT
- B63B—SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; EQUIPMENT FOR SHIPPING
- B63B25/00—Load-accommodating arrangements, e.g. stowing, trimming; Vessels characterised thereby
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B63—SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; RELATED EQUIPMENT
- B63B—SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; EQUIPMENT FOR SHIPPING
- B63B25/00—Load-accommodating arrangements, e.g. stowing, trimming; Vessels characterised thereby
- B63B25/002—Load-accommodating arrangements, e.g. stowing, trimming; Vessels characterised thereby for goods other than bulk goods
- B63B25/004—Load-accommodating arrangements, e.g. stowing, trimming; Vessels characterised thereby for goods other than bulk goods for containers
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B63—SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; RELATED EQUIPMENT
- B63B—SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; EQUIPMENT FOR SHIPPING
- B63B1/00—Hydrodynamic or hydrostatic features of hulls or of hydrofoils
- B63B1/02—Hydrodynamic or hydrostatic features of hulls or of hydrofoils deriving lift mainly from water displacement
- B63B1/10—Hydrodynamic or hydrostatic features of hulls or of hydrofoils deriving lift mainly from water displacement with multiple hulls
- B63B1/12—Hydrodynamic or hydrostatic features of hulls or of hydrofoils deriving lift mainly from water displacement with multiple hulls the hulls being interconnected rigidly
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B63—SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; RELATED EQUIPMENT
- B63B—SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; EQUIPMENT FOR SHIPPING
- B63B27/00—Arrangement of ship-based loading or unloading equipment for cargo or passengers
- B63B27/10—Arrangement of ship-based loading or unloading equipment for cargo or passengers of cranes
- B63B27/12—Arrangement of ship-based loading or unloading equipment for cargo or passengers of cranes of gantry type
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Combustion & Propulsion (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Ocean & Marine Engineering (AREA)
- Physics & Mathematics (AREA)
- Fluid Mechanics (AREA)
- Ship Loading And Unloading (AREA)
- Toys (AREA)
- Helmets And Other Head Coverings (AREA)
- Auxiliary Methods And Devices For Loading And Unloading (AREA)
Abstract
Invenţia se referă la o navă portcontainer, de tipul cuprinzând o cocă, nişte mijloace de propulsie şi mijloace (2) de manipulare, mobile, de-a lungul unor mijloace de ghidare (7a şi 7b), dispuse pe nişte mijloace de susţinere (6 şi 9), aceste mijloace de ghidare fiind extensibile dincolo de coca navei.
Description
RO 117442Β
Prezenta invenție se referă la un dispozitiv de manipulare, pentru o navă portcontainer, de tipul cuprinzând o cocă, mijloace de propulsie și mijloace de manipulare mobile, de-a lungul unor mijloace de ghidare dispuse pe mijloace de susținere. Invenția se referă, cu precădere, la domeniul amenajărilor la bordul navelor, în vederea încărcării și 5 descărcării încărcăturilor.
în prezent, se pot distinge două categorii de mijloace sau dispozitive de manipulare pentru nave port-container:
- cele care cuprind dispozitiv de manipulare a containerelor, cum ar fi macarale, poduri rulante sau macarale-portal și care pot să depună, în mod total autonom, containerele 10 pe cheiul unui port;
- cele care cuprind un mijloc de manipulare, pentru deplasarea containerelor către , ' un pod căruia îi este asociată o rampă și de la care un mijloc portuar de transport, de exemplu, un camion sau un cărucior, debarcă unul sau mai multe containere cu ajutorul rampei.
Aj 15 Dintre mijloacele și dispozitivele din prima categorie, se pot menționa cele descrise în brevetul US 4043285, unde se prezintă o navă care cuprinde o cocă și o osatură cuprinzând niște grinzi verticale, longitudinale și transversale, grinzile longitudinale cuprinzând niște șine de susținere a unui pod rulant și extinzându-se, în mod proeminent, față de pupa cocii.
' 20 Această proeminență destinată a fi poziționată în consolă, deasupra cheiului unui port, permite depunerea containerelor, cu ajutorul podului rulant, direct pe chei.
Totuși, acest dispozitiv de descărcare prezintă dezavantajul de a nu putea fi utilizat, decât în cazul navelor de mari dimensiuni și de mare tonaj, asupra cărora deplasarea containerelor nu are decât o mică influență. Ori, acest tip de nave nu poate acosta decât în 25 porturi cu o adâncime mare a apei, neputând fî luată în considerare descărcarea containerelor pe o plajă sau un mal neamenajate, sau într-o cală. în plus, încărcarea și descărcarea nu se pot efectua, în mod continuu, în cazul unei amplitudini mari a mareei.
Invenția urmărește remedierea acestor dezavantaje, propunând un dispozitiv de manipulare pentru o navă port-container, care să permită descărcarea containerelor în 30 apropiere de locurile de utilizare a lor, deci nu numai în porturi neechipate cu instalații de manipulare portuare, dar și pe plaje, maluri neamenajate sau în cale, descărcarea acestor containere și, îndeosebi, depunerea lor la sol neavând, practic, nici o influență asupra echilibrului navei, oricare ar fi mărimea sa.
Conform unui prim aspect al invenției, soluția pentru această problemă o reprezintă 35 un dispozitiv de manipulare, pentru nava port-container de tipul cuprinzând o cocă, niște mijloace de propulsie și mijloace de manipulare mobile, de-a lungul unor mijloace de ghidare, cu mijloace de ghidare dispuse pe niște mijloace de susținere, unde aceste mijloace de ghidare sunt extensibile dincolo de coca navei.
Conform unei caracteristici anume, mijloacele de susținere cuprind cel puțin o grindă, 40 fixată de cocă, care susține o primă parte a mijloacelor de ghidare a mijloacelor de manipulare și este prevăzută cu o cavitate longitudinală, în interiorul căreia este dispusă o a doua grindă, mobilă în interiorul acestei cavități, care susține o a doua parte a mijloacelor de ghidare, această a doua parte constituind o prelungire a primei părți, atunci când grinda mobilă este desfășurată dincolo de coca navei.
Conform unei alte caracteristici, mijloacele de susținere cuprind cel puțin două grinzi, fixate de cocă, în interiorul cărora sunt dispuse o grindă mobilă, cel puțin o grindă transversală sau o placă ce unește cele cel puțin două grinzi mobile.
Alte avantaje și caracteristici ale invenției vor reieși din descrierea mai multor moduri de realizare a invenției, cu referire la fig.1...5, care reprezintă:
- fig. 1, vedere generală a unei nave portcontainer, conform invenției;
RO 117442 B
- fig.2, secțiune prin mijloacele de ghidare și de susținere a mijloacelor de manipulare;
- fig.3 și 4, vederi de sus a mijloacelor de ghidare și de susținere a mijloacelor de manipulare, în două variante diferite;
- fig.5, vedere a unei alte variante de realizare a mijloacelor de ghidare și de 55 susținere.
Nava portcontainer, conform fig. 1, cuprinde o cocă 1, niște mijloace, nefigurate, de propulsie și de furnizare a energiei electrice, niște mijloace de manipulare a containerelor și niște mijloace de echilibrare a navei, care pot fi de tipul cu transfer de masă.
Coca prezintă forma unui V în față și forma unui W, adică a unui cataraman, în spate. 60 Această formă permite ca, pentru un volum dat de depozitare internă și pentru o masă depozitată dată, să se asigure un pescaj mai mic decât în cazul unei nave monococă, în condiții de creștere a stabilității.
Acest pescaj mic și această stabilitate, care pot fi obținute, de asemenea, cu nave de tip cataraman sau de debarcare, sunt utilizate în cadrul invenției pentru depășirea unor 65 pasaje adânci și pentru ameliorarea stabilității în larg precum și în cursul manipulării containerelor la încărcarea sau descărcarea lor.
Pescajul, în condiții de încărcare al acestor tipuri de nave, sau, mai exact, al acestor tipuri de cocă, este mai mic de 4 m și, de preferință, raportul dintre lungimea și lățimea lor este cuprins între 3 și 5. 70 în fig.2, sunt prezentate niște mijloace 2 de manipulare a containerelor. Aceste mijloace cuprind o macara-portal 2 în formă de U ale cărei extremități sunt prevăzute cu niște roți 5 destinate rulării pe o cale de rulare alcătuită din două grinzi 6 dispuse longitudinal în raport cu nava și solidare cu coca, fiecare dintre ele fiind prevăzută cu o șină 7 pe suprafața sa superioară. Prezența roților 5 permite o deplasare longitudinală, de 75 translație a macaralei-portal 2.
Aceste grinzi longitudinale 6 sunt în formă de C și prezintă, astfel, o cavitate 8. Un al doilea rând de grinzi longitudinale 9, unite prin niște grinzi transversale 10, sunt dispuse în interiorul cavităților menționate și au libertate de translație longitudinală în interiorul acestor cavități 8. în scopul facilității deplasării lor, fiecare este prevăzută la una dintre 80 extremitățile sale cu o roată 11.
Macaraua-portal cuprinde un troliu, nefigurat, destinat manipulării containerelor 3. Deplasarea macaralei-portal este asigurată de niște motoare electrice asociate, într-un mod cunoscut, roților 5, alimentarea cu energie electrică fiind cea de la bord.
Conform unei variante de realizare, grinzile transversale 10 sunt înlocuite printr-o 85 placă 13 care are o dublă funcțiune: aceea de a proteja containerele, atunci când cel de al doilea rând de grinzi 9 se află în interiorul cavităților 8 și aceea de rampă de acces pentru pietoni, atunci când ele sunt desfășurate în exterior.
în mod avantajos, niște mijloace 17 rigide și amovibile sunt prevăzute pentru a uni macaraua-portal și ansamblul alcătuit din grinzile 9 și grinzile transversale 10 sau placa 13. 90
Această legătură rigidă permite să se asigure desfășurarea ansamblului cu ajutorul macaralei-portal 2, astfel încât ansamblul nu mai necesită în acest caz mijloace proprii motorizate. Dimpotrivă, mijloacele fixe 17 pot cuprinde niște mijloace de blocare a acestui ansamblu în mișcare de translație, de exemplu prinm pană, această plocare permițând în plus posibilitatea orientării verticale a grinzilor 9. în plus, pentru a facilita orientarea acestor 95 grinzi, aceste mijloace 17 pot fi telescopice și pot fi reprezentate, de exemplu, de un vinci.
Așa după cum este prezentat în fig.2, conform acestui exemplu de realizare, grinzile 9 nu sunt rectilinii. Ele cuprind o articulație 14 în apropierea extremității sale opuse roții.
Claims (9)
- RO 117442 B100105 * 110 ?i115120125130135140145Ele sunt constituite, de altfel, din două părți 15 și 16, adiacente, care fac între ele un unghi de circa 10°. Atunci când containerele 3 sunt descărcate pe un chei 12, situat la o înălțime superioară celei a căii de rulare, acest unghi dintre părțile 15 și 16 permite reducerea înălțimii care>separă cheiul de partea 16.Se poate remarca faptul că, datorită poziției practic fixe a extremităților situate pe sol ale grinzilor 9, aceste grinzi asigură o amortizare a mișcărilor navei și, astfel, facilitează descărcarea.Așa după cum este prezentat în fig.5, grinzile mobile 9 pot fi pliante și constituite din mai multe părți 9a, 9b, 9c articulate între ele. O astfel de structură permite ca, atunci când grinda este pliată, să se aibă acces la toată zona de depozitare a containerelor 3, întrucât grinzile transversale 10 sau plăcile 13 nu mai acoperă această zonă. Această figură prezintă patru poziții diferite, A, B, C și D, ale grinzilor mobile, dintre care două poziții pliate A și C la fiecare dintre extremitățile zonei de depozitare și două poziții desfășurate B și D, prima putând servi ca acoperire de protecție împotriva acțiunii mediului marin în cazul utilizării de plăci 13, iar cealaltă în cazul utilizării de mijloace de ghidare.Invenția prezintă avantajul că permite extinderea mijloacelor de ghidare pe o lungime de 2...3 ori superioară celei a unei rampe, conform stadiului cunoscut al tehnicii, ceea ce este esențial pentru încărcarea și descărcarea containerelor pe o plajă.în plus, lungimea de extensie a mijloacelor de ghidare este ajustabilă, permițând, astfel, adaptarea optimă la condiții concrete.Desigur, exemplului de realizare descris mai sus îi pot fi aduse numeroase modificări fără a ieși din cadrul invenției. Astfel, descărcarea containerelor poate fi efectuată prin partea din față a navei sau lateral, mijloacele de susținere și de ghidare fiind, atunci, dispuse în consecință, ίMijloacele de manipulare pot fi reprezentate de orice mijloc a cărui deplasare necesită prezența unor mijloace de ghidare și pot fi prevăzute cu o sursă de energie care să faciliteze operațiunile de manipulare la sol.în plus, acoperirea containerelor ar putea fi asigurată de niște plăci pliante și independente de grinzile 9 și 10.Revendicări1. Dispozitiv de manipulare pentru o navă portcontainer, de tipul cuprinzând o cocă (1), niște mijloace de propulsie și mijloace (2) de manipulare mobile, de-a lungul unor mijloace de ghidare (7a, 7b), unde mijloacele de ghidare sunt dispuse pe niște mijloace de susținere (6, 9), caracterizat prin aceea că aceste mijloace de ghidare sunt extensibile dincolo de coca navei.
- 2. Dispozitiv de manipulare pentru o navă portcontainer, conform revendicării 1, caracterizat prin aceea că mijloacele de susținere cuprind cel puțin o grindă (6) fixată de cocă, susținând o primă parte (7a) a mijloacelor de ghidare a mijloacelor de manipulare și cuprinzând o cavitate longitudinală (8) în interiorul căreia este dispusă o a doua grindă (9), mobilă în interiorul acestei cavități (8), susținând o a doua parte (7b) a mijloacelor de ghidare, această a doua parte (7b) constituind o prelungire a primei părți (7), atunci când grinda mobilă (9) este desfășurată dincolo de coca (2) a navei.
- 3. Dispozitiv de manipulare pentru o navă portcontainer, conform revendicărilor 1 și 2, caracterizat prin aceea că mijloacele de ghidare (7a, 7b) sunt formate din cel puțin o șină.RO 117442 B
- 4. Dispozitiv de manipulare pentru o navă portcontainer, conform revendicărilor 1...3, caracterizat prin aceea că mijloacele de manipulare (2) sunt reprezentate de o macaraportal.
- 5. Dispozitiv de manipulare pentru o navă portcontainer, conform revendicărilor 2...4, caracterizat prin aceea că acesta cuprinde cel puțin două grinzi (6) fixate de cocă și în 150 interiorul cărora este dispusă o grindă mobilă (9), cel puțin o grindă transversală (10), unind cel puțin două grinzi mobile (9).
- 6. Dispozitiv de manipulare pentru o navă portcontainer, conform revendicărilor 2...4, caracterizat prin aceea că acesta cuprinde cel puțin două grinzi (6) fixate de cocă și în interiorul cărora este dispusă o grindă mobilă (9) și cel puțin o placă unind cele cel puțin 155 două grinzi mobile (9).
- 7. Dispozitiv de manipulare pentru o navă portcontainer, conform revendicărilor 2...6, caracterizat prin aceea că fiecare dintre grinzile mobile (9) cuprinde două părți (15, 16), rectilinii, adiacente care formează între ele un unghi, acest unghi permițând, atunci când containerele (3) sunt descărcate pe un chei (12) situat la înălțime superioară celei a 160 mijloacelor de ghidare (7a), reducerea înălțimii care separă cheiul (12) de extremitatea părții (16).
- 8. Dispozitiv de manipulare pentru o navă portcontainer, conform revendicărilor 2...7, caracterizat prin aceea că fiecare din grinzile mobile (9) cuprinde o articulație (14) aproape de extremitatea sa desfășurată. 165
- 9. Dispozitiv de manipulare pentru o navă portcontainer, conform revendicărilor 1 ...8, caracterizat prin aceea că un mijloc (17) rigid și amovibil unește mijloacele de manipulare (2) cu mijloacele de ghidare extensibile sau cu un subansamblu care este solidar cu acestea, deplasarea mijloacelor de manipulare antrenând-o pe cea a părții extensibile menționate.Președintele comisiei de examinare: ing. Gruia DanExaminator: ing. Staicu Cristian Gabriel
Applications Claiming Priority (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| FR9705251A FR2762580B1 (fr) | 1997-04-29 | 1997-04-29 | Moyens de manutention pour navire porte-conteneurs |
| PCT/FR1998/000841 WO1998049053A1 (fr) | 1997-04-29 | 1998-04-27 | Moyens de manutention pour navire porte conteneur |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| RO117442B1 true RO117442B1 (ro) | 2002-03-29 |
Family
ID=9506395
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| RO98-01728A RO117442B1 (ro) | 1997-04-29 | 1998-04-27 | Dispozitiv de manipulare pentru o navă portcontainer |
Country Status (17)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US6537009B1 (ro) |
| EP (1) | EP0907553B1 (ro) |
| JP (1) | JP2000513676A (ro) |
| KR (1) | KR20000022367A (ro) |
| CN (1) | CN1098788C (ro) |
| AU (1) | AU723339B2 (ro) |
| CA (1) | CA2259274A1 (ro) |
| DE (1) | DE69803529T2 (ro) |
| DK (1) | DK0907553T3 (ro) |
| ES (1) | ES2170496T3 (ro) |
| FR (1) | FR2762580B1 (ro) |
| NO (1) | NO986150L (ro) |
| PL (1) | PL330877A1 (ro) |
| PT (1) | PT907553E (ro) |
| RO (1) | RO117442B1 (ro) |
| TR (1) | TR199802732T1 (ro) |
| WO (1) | WO1998049053A1 (ro) |
Families Citing this family (18)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| GB2366281B (en) * | 2000-09-04 | 2004-06-16 | Intelligent Engineering | Sandwich plate ramps |
| US7534082B2 (en) * | 2005-07-27 | 2009-05-19 | The Boeing Company | Cargo container handling system and associated method |
| WO2010000745A2 (en) * | 2008-06-30 | 2010-01-07 | A.P. Møller-Mærsk A/S | Drill ship for deep sea intervention operations |
| SE535556C2 (sv) * | 2009-07-28 | 2012-09-25 | Tts Marine Ab | Längdföränderlig fartygsramp |
| PT2436593E (pt) * | 2010-10-01 | 2013-12-05 | Nordic Yards Holding Gmbh | Navio e processo para o transporte e a instalação de estruturas offshore |
| CN103274023B (zh) * | 2013-06-04 | 2016-06-08 | 中国人民解放军总后勤部军事交通运输研究所 | 简易搭设式海上浮体之间连接跳板 |
| US9981812B2 (en) | 2014-06-05 | 2018-05-29 | Steve Foldesi | Automated handling of shipping containers and connectors |
| CN105564597A (zh) * | 2016-01-13 | 2016-05-11 | 中国神华能源股份有限公司 | 港口机械设备的上岸方法 |
| CN106005274A (zh) * | 2016-07-07 | 2016-10-12 | 江苏姜堰船舶舾装件有限公司 | 同步翻转式舷梯 |
| CN106143809A (zh) * | 2016-07-07 | 2016-11-23 | 江苏姜堰船舶舾装件有限公司 | 可移位舷梯 |
| WO2018044057A2 (ko) * | 2016-08-31 | 2018-03-08 | 한국가스공사 | 컨테이너 운송선박 |
| CN108639253B (zh) * | 2017-02-27 | 2019-06-04 | 南京数通信息科技有限公司 | 一种改善的船舶靠岸连接装置 |
| CN108750020B (zh) * | 2017-02-27 | 2019-11-12 | 牟素萍 | 一种改良的船舶靠岸连接装置 |
| CN109703699B (zh) * | 2019-01-03 | 2024-03-29 | 广州文冲船厂有限责任公司 | 一种集装箱船活动导架及制作方法 |
| CN110217350B (zh) * | 2019-06-14 | 2021-11-12 | 深圳中集天达空港设备有限公司 | 渡板装置、登船桥及登机桥 |
| CN110329438A (zh) * | 2019-06-28 | 2019-10-15 | 广州文冲船厂有限责任公司 | 一种船舶过驳平台 |
| CN114906283B (zh) * | 2022-05-27 | 2023-04-11 | 蓬莱中柏京鲁船业有限公司 | 一种组建货船不靠泊码头卸载车辆装置 |
| CN115045177B (zh) * | 2022-05-31 | 2025-04-22 | 中国人民解放军陆军工程大学 | 一种带弹性滑块支撑搭接跳板的浮式栈桥 |
Family Cites Families (35)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US67031A (en) * | 1867-07-23 | Improved method of loading and unloading vessels | ||
| US683246A (en) * | 1900-11-16 | 1901-09-24 | Jeremiah Campbell | Lighter or barge for handling coal or other material. |
| US773194A (en) * | 1903-03-04 | 1904-10-25 | Jeremiah Campbell | Apparatus for transferring coal or other material. |
| US1921605A (en) * | 1928-11-12 | 1933-08-08 | Kendall E Canfield | Means for handling and transporting freight |
| US2512798A (en) * | 1948-03-29 | 1950-06-27 | Hodges Res & Dev Co | Transfer mechanism |
| US2984367A (en) * | 1958-01-24 | 1961-05-16 | Humboldt Company | Cable hauling system with fixed machinery for use on container ships |
| US3034659A (en) * | 1959-07-31 | 1962-05-15 | Nat Castings Co | Cargo handling system |
| US3091188A (en) * | 1960-10-14 | 1963-05-28 | Fred B Graham | Transfer system |
| FR1394747A (fr) * | 1963-10-01 | 1965-04-09 | Lansing Bagnall Ltd | Appareil pour embarquer une cargaison sur un bateau ou pour débarquer cette cargaison |
| US3483838A (en) * | 1968-02-23 | 1969-12-16 | Eric Rath | Non-broaching beach cargo ship |
| US3591023A (en) * | 1969-01-30 | 1971-07-06 | Rudolph Allen | Mechanically programmable marine transport cargo handling and stowage system |
| FI48262C (fi) * | 1969-11-04 | 1974-08-12 | Valmet Oy | Sivukuormaaja. |
| FR2133290A5 (ro) * | 1971-04-15 | 1972-11-24 | Mac Gregor Comarain Sa | |
| US3820664A (en) * | 1971-07-19 | 1974-06-28 | R Macy | Apparatus for transporting factory constructed housing units |
| FR2231597B2 (ro) * | 1972-06-28 | 1977-12-23 | Mac Gregor Comarain Sa | |
| BE811669A (fr) * | 1974-02-28 | 1974-06-17 | Perfectionnements dans la construction des bateaux destines a etre charges par conteneurs et conteneurs conditionnes a cette fin. | |
| SE7406502L (sv) * | 1974-05-15 | 1975-11-17 | Toernqvist Bengt Wilhelm | Skepp for kombinerad last. |
| NZ180850A (en) * | 1975-05-27 | 1979-04-26 | Container Cargo Carriers Corp | Container ship loaded through ramped entrance at bow |
| FI60530C (fi) | 1975-06-06 | 1982-02-10 | Nord Marine Inc | Fartyg foer transport av containers el dyl |
| US4043285A (en) * | 1976-02-25 | 1977-08-23 | Nordstrom Immo R | Container ship |
| SE419325B (sv) * | 1976-06-11 | 1981-07-27 | Resmastservice Ab | Sett for att lasta och lossa tunga kollin pa fartyg samt anordning for settets genomforande |
| SU647175A1 (ru) * | 1976-09-03 | 1979-02-15 | Ленинградский Институт Водного Транспорта | Судовое перегрузочное устройство |
| ZA822038B (en) * | 1981-04-06 | 1983-02-23 | Polymites Corp Of Liberia | A barge carrying ship and method of loading same |
| SU1008120A1 (ru) * | 1982-01-04 | 1983-03-30 | Проектно-Конструкторское Бюро Специализированного Объединения По Перевозке Крупногабаритных Тяжеловесных Грузов "Спецтяжавтотранс" | Устройство дл перегрузки т желовесных грузов |
| JPS58168734A (ja) * | 1982-03-29 | 1983-10-05 | Kusakabe Kisen Kk | 埋立工法 |
| JPS619388A (ja) * | 1984-06-22 | 1986-01-16 | Nippon Kokan Kk <Nkk> | 双頭船首コンテナ船 |
| US4666357A (en) * | 1985-04-17 | 1987-05-19 | Vmw Industries, Inc. | Ship transport system |
| SE500778C2 (sv) * | 1991-01-30 | 1994-09-05 | Stena Rederi Ab | Skrov för flerskrovsfartyg |
| US5183369A (en) * | 1991-04-01 | 1993-02-02 | Warren Jr Bobby G | Access and support apparatus for loading and unloading gondola cars |
| FR2705640B1 (fr) * | 1993-05-27 | 1995-11-17 | Yves Rolland | Procédé et dispositif de levage de manutention de charge en mer. |
| US5813071A (en) * | 1994-02-08 | 1998-09-29 | U-Haul International, Inc. | Telescoping truck loading ramp assembly |
| NO303933B1 (no) * | 1994-02-11 | 1998-09-28 | Tts Dr Bak As | FremgangsmÕte og anlegg for transport av st°rre enheter |
| FR2724904B1 (fr) * | 1994-09-22 | 1996-12-27 | Fountaine Pajot | Structure navigante multicoque |
| CN2238817Y (zh) * | 1995-11-17 | 1996-10-30 | 天津市液压配件厂 | 液压升降自动搭接装卸板桥 |
| US5803523A (en) * | 1996-07-26 | 1998-09-08 | Gator Ramp Systems, Inc. | Extendable support system |
-
1997
- 1997-04-29 FR FR9705251A patent/FR2762580B1/fr not_active Expired - Fee Related
-
1998
- 1998-04-27 ES ES98922875T patent/ES2170496T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1998-04-27 RO RO98-01728A patent/RO117442B1/ro unknown
- 1998-04-27 US US09/202,985 patent/US6537009B1/en not_active Expired - Fee Related
- 1998-04-27 DE DE69803529T patent/DE69803529T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1998-04-27 DK DK98922875T patent/DK0907553T3/da active
- 1998-04-27 KR KR1019980710798A patent/KR20000022367A/ko not_active Ceased
- 1998-04-27 TR TR1998/02732T patent/TR199802732T1/xx unknown
- 1998-04-27 PL PL98330877A patent/PL330877A1/xx unknown
- 1998-04-27 PT PT98922875T patent/PT907553E/pt unknown
- 1998-04-27 EP EP98922875A patent/EP0907553B1/fr not_active Expired - Lifetime
- 1998-04-27 CA CA002259274A patent/CA2259274A1/fr not_active Abandoned
- 1998-04-27 WO PCT/FR1998/000841 patent/WO1998049053A1/fr not_active Ceased
- 1998-04-27 CN CN98800678A patent/CN1098788C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1998-04-27 JP JP10546667A patent/JP2000513676A/ja active Pending
- 1998-04-27 AU AU75360/98A patent/AU723339B2/en not_active Ceased
- 1998-12-28 NO NO986150A patent/NO986150L/no not_active Application Discontinuation
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| CN1226865A (zh) | 1999-08-25 |
| AU723339B2 (en) | 2000-08-24 |
| TR199802732T1 (xx) | 1999-07-21 |
| EP0907553B1 (fr) | 2002-01-23 |
| ES2170496T3 (es) | 2002-08-01 |
| DE69803529D1 (de) | 2002-03-14 |
| PT907553E (pt) | 2002-06-28 |
| DK0907553T3 (da) | 2002-05-13 |
| NO986150D0 (no) | 1998-12-28 |
| KR20000022367A (ko) | 2000-04-25 |
| PL330877A1 (en) | 1999-06-07 |
| CA2259274A1 (fr) | 1998-11-05 |
| DE69803529T2 (de) | 2002-08-08 |
| US6537009B1 (en) | 2003-03-25 |
| NO986150L (no) | 1999-01-15 |
| WO1998049053A1 (fr) | 1998-11-05 |
| FR2762580B1 (fr) | 1999-06-04 |
| AU7536098A (en) | 1998-11-24 |
| FR2762580A1 (fr) | 1998-10-30 |
| CN1098788C (zh) | 2003-01-15 |
| JP2000513676A (ja) | 2000-10-17 |
| EP0907553A1 (fr) | 1999-04-14 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| RO117442B1 (ro) | Dispozitiv de manipulare pentru o navă portcontainer | |
| US5593050A (en) | Bridge crane | |
| US4043285A (en) | Container ship | |
| ES2880470T3 (es) | Grúa STS de pórtico de múltiples carros para contenedores | |
| KR20020025090A (ko) | 독립형 컨테이너 선박 | |
| US20020164231A1 (en) | Craft for embarking/landing on unequipped shorelines | |
| US20020071743A1 (en) | Container cargo transfer system | |
| GB1565884A (en) | Method of loading and unloading heavy objects from a vessel and an equipment for carrying said method into effect | |
| JP2014510662A (ja) | 転換式コンテナ | |
| CN101346272B (zh) | 用于运输和转运集装箱的浮游式设备 | |
| KR101068662B1 (ko) | 부유식 하이브리드 이동항구 | |
| ES3051336T3 (en) | Mobile boat hoist equipped with retractable side members | |
| US4227846A (en) | Method and apparatus for loading or unloading water vessels | |
| WO1999012805A8 (en) | Deep draft - shallow draft cargo vessel | |
| EP2098445A1 (en) | Inland vessel with container lifting crane and a method for handling containers transported on inland waterways | |
| US738084A (en) | Floating dock. | |
| US6976599B1 (en) | Multi-rail dual hoisting crane | |
| KR20100031833A (ko) | 이동항구 | |
| JPS6355479B2 (ro) | ||
| WO2001025131A1 (en) | Container crane for sea freight containers | |
| KR100650594B1 (ko) | 컨테이너 크레인 합체형 갠트리 크레인을 탑재한 쌍동선형컨테이너선 | |
| KR20110069440A (ko) | 크레인 시스템의 화물 이송방법 | |
| JPS6139749Y2 (ro) | ||
| NL1006309C1 (nl) | Kraan ten gebruike bij het overslaan van containers en dergelijke. | |
| JP2605700B2 (ja) | 双胴型輸送船 |