PL89476B1 - - Google Patents

Download PDF

Info

Publication number
PL89476B1
PL89476B1 PL1973165900A PL16590073A PL89476B1 PL 89476 B1 PL89476 B1 PL 89476B1 PL 1973165900 A PL1973165900 A PL 1973165900A PL 16590073 A PL16590073 A PL 16590073A PL 89476 B1 PL89476 B1 PL 89476B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
movable
thread
jaws
base
plate
Prior art date
Application number
PL1973165900A
Other languages
English (en)
Original Assignee
Societe Alsacienne De Constructions Mecaniques De Mulhouse
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Societe Alsacienne De Constructions Mecaniques De Mulhouse filed Critical Societe Alsacienne De Constructions Mecaniques De Mulhouse
Publication of PL89476B1 publication Critical patent/PL89476B1/pl

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/12Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein single picks of weft thread are inserted, i.e. with shedding between each pick
    • D03D47/20Constructional features of the thread-engaging device on the inserters
    • D03D47/23Thread grippers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest zespól do przeno¬ szenia watku w krosnach bezczólenkowych.
Wlasciwe chwytanie nitek watku nastrecza szereg trudnosci, zwlaszcza jesli nitki watku maja nie¬ równosci, a szczególnie jesli sa gruzelkowate, zgru¬ bione, z nopami itp.
Trudnosci te próbowano ominac przez uzycie chwytaków podwójnych, sztywnych, to jest maja¬ cych szczeki podwójne prowadzone lub nie, jednak chwytaki takie nie daja wlasciwych rezultatów gdyz jesli chwytaja nitke watku, która ma zgrubienia to moze nastepowac postrzepienie nitki przez przesu¬ niecie sie zgrubienia na rdzeniu nitki, tak ze skre¬ cona nitka nie wystarczajaco chwytana umyka z chwytaka a pociagany jest tylko nop. Wynikiem tego jest powstanie bledu w tkaninie lub zatrzy¬ manie krosna. W znanym udoskonalonym zespole podnoszacym nitke chwytak zawiera dwa niezalezne elementy chwytajace, kazdy poddany dzialaniu sily elastycznie sciskajacej. W wyniku nastepuje lepszy uchwyt nitki watku lecz jest on zalezny od nacisku sprezyny powrotnej kazdego z dwu elementów chwytajacych, tak ze szczególnie przy przytrzymy¬ waniu watku, gdy chwytak rusza mozna zauwazyc niepewne dzialanie urzadzenia, gdyz zamykanie obu elementów chwytajacych jest sterowane przez kra¬ wedz, która przy zamykaniu jest chwiejna oraz sprezyne, która jest napinana przez ta sama krzywke przy otwieraniu chwytaka.
W tych warunkach jesli szczeki jednego z ele- mentów chwytaka dojda do zetkniecia ze zgrubie¬ niem watku, to chwytaja watek nieco wczesniej niz szczeki drugiego chwytaka, który dochodzi do sty¬ ku z watkiem dopiero w innym cienszym miejscu watku. Moment wlasciwego uchwycenia watku w obu chwytakach nie jest wiec scisle jednoczesny tak, ze pozycja watku w chwytaku jest zle kontro¬ lowana co prowadzi do pewnego, wzglednie duzego przesuniecia dlugosci. Ponadto gdy chwytak wejdzie w zgrubienie w miejscu, w którym nitka laczy sie z cewka, chwytak ciagnie najpierw za zgrubienie, tak ze koniec watku moze uciec z chwytaka, bo¬ wiem drugi chwytak zamyka sie z opóznieniem.
Celem wynalazku jest usuniecie wymienionych niedogodnosci, a zadaniem wynalazku jest opraco¬ wanie zespolu przenoszacego nitke watku w kros¬ nach bezczólenkowych majacego dwa niezalezne zespoly chwytajace.
Zadanie to zostalo rozwiazane wedlug wynalazku, przez zespól przenoszacy nitke watku, przez /przes¬ myk w krosnach bezczólenkowych zawierajacy dwa zespoly chwytajace utworzone przez dwie ruchome szczeki wspólpracujace z dwoma szczekami nieru¬ chomymi stanowiacymi jednolita calosc z podstawa zespolu przenoszacego, przy czym obie szczeki ru¬ chome sa poruszane pnzez jeden element napedza¬ jacy, zespól charakteryzuje sie tym, ze elementem napedzajacym jest plytka w ksztalcie palca, przez która przechodzi luzno srodek kolka, którego czesci koncowe sa oparte obrotowo w dwu ruchomych 89 47689 476 szczekach, a na wystepie plytki w ksztalcie palca oparta jest spiralna sprezyna.
Przez scianki boczne podstawy zespolu przechodzi walek na którym osadzone sa obrotowo dwie ru¬ chome szczeki, przy czym walek przechodzacy przez 5 otwór w •plytce ruchomej i przez dwa otwory w szczekach ruchomych jest oparty pomiedzy obiema bocznymi sciankami dla, uniemozliwienia jego ruchu osiowego. Ruchoma plytka w postaci palca wyko¬ nawczego jest osadzona obrotowo na tym samym 10 walku, na którym osadzone sa ruchome szczeki.
Dzieki temu rozwiazaniu nawet gdy dwie czesci nitki watku sciskane w dwu zespolach chwytaja¬ cych nie maja tej samej grubosci, to sa scisniete dokladnie z tym samym naciskiem w obu chwyta- 15 kach. Zacisniecie efektywne obu czesci nitki watku odpowiednio w obu chwytakach odbywa sie do¬ kladnie w tej samej chwili, poniewaz róznicowy system«..sterowania nie moze wywrzec nacisku tylko W jednym zespole chwytajacym. Chwytanie nitek 2o watku jest wiec bardzo skuteczne, a ich umiejsco¬ wienie w uchwycie jest dokladne i regularnie pow¬ tarzalne.
W korzystnym przykladzie wykonania, oba zespo¬ ly chwytajace sa utworzone przez dwa chwytaki 2g zawierajacy kazdy szczeke stala zlaczona z podsta¬ wa chwytaka i szczeke ruchoma, a róznicowy sys¬ tem sterowania jest utworzony przez kolek, którego oba konce sa wprowadzone w dwie szczeki oraz usytuowana miedzy nimi czesc srodkowa stanowia- 30 ca ruchoma plytke która jest popychana przez krzywke.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przy¬ kladach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia zespól przenoszacy nitke watku w wi¬ doku z przodu, fig. 2 — zespól w widoku z góry, fig. 3 i 4 —zespól w przekrojach poprzecznych wy¬ konanych w plaszczyznach III — III i IV—IV z fig. 2, fig. 5 — zespól przenoszacy nitke w nieco innym wykonaniu, w widoku z przodu, fig. 7 i 8 — zespól w przekrojach poprzecznych wykonanych w plaszczyznach VII — VII i VIII — VIII z fig. 6.
Zespól przenoszacy watek w krosnach tkackich bezczólenkowych, przedstawiony na fig. 1 i 2 ma podstawe 1, na której umiejscowione sa dwa nie¬ zalezne zespoly chwytajace, utworzone przez dwie szczeki ruchome 2, 3 wspólpracujace z dwoma szczekami stalymi 4, 5 stanowiacymi calosc z pod¬ stawa chwytaka. Dwie szczeki ruchome 2, 3 osa¬ dzone sa obrotowo na wspólnym walku poprzecz- cn 50 nym 8, zamocowanym na dwu koncach w dwóch bocznych scianach 11, 12, które tworzy czesc pod¬ stawy.1 chwytaka. Dwie szczeki ruchome 2, 3 uru¬ chamiane sa przez system sterowania utworzony przez ruchoma plytke 14 oraz kolek 15 (fig. 3).
Ruchoma plytka 14 majaca ksztalt podobny do palca jest równiez ruchomo osadzona na walku S pomiedzy obiema ruchomymi szczekami 2, 3 zespo¬ lów chwytajacych. Pomiedzy plytka 14 i dwiema szczekami ruchomymi 2, 3 wlozone sa okragle prze- g0 kladki 18, 19 a strony boczne dwu szczek 2, 3 sa zwrócone od strony wewnetrznych scian 11 i 12 pod¬ stawy 1 zespolu chwytajacego i w ten sposób sa wlasciwie prowadzone.
Kolek 15 wpasowany jest luzno swa czescia sród- 65 55 kowa w otwór 22 plytki 14 oraz obu koncami luzno w dwa otwory 23, 24 wykonane w obu szczekach ruchomych 2, 3. Korzystnie trzy otwory 23, 22, 24 sa lekko sfrezowane na swych brzegach. Kolek 15 jest osadzony obrotowo z bardzo malym luzem po¬ miedzy dwoma scianami bocznymi 11, 12 podstawy zespolu podnoszacego. Obie ruchome szczeki 2, 3 sa naciskane elastycznie w kierunku ich pozycji otwar¬ cia przez spiralna sprezyne 27, której jeden koniec ma oparcie na osadzeniu 28 wystajacym z podstawy 1 chwytaka, a drugi koniec spiralnej sprezyny 27 opiera sie na wystepie 29 plytki 14.
Pomiedzy kazda z dwu szczek ruchomych 2, 3 i podstawa 1 zespolu podnoszacego znajduje sie elastyczny zderzak organiczajacy rozwarcie kazdego zespolu chwytajacego. * W przedstawionym przykladzie wykonania, kazdy z tych dwóch elastycznych zderzaków utworzony jest przez jezyczek elastyczny, taki jak jezyczek 32 dla szczeki ruchomej 3, którego trzon stanowi ca¬ losc ze szczeka ruchoma 3, a czesc skrajna opiera sie na podstawie 1 przy koncu przebiegu otwiera¬ nia szczeki ruchomej. Zderzak jest utworzony przy¬ kladowo w odpowiedniej czesci ruchomej szczeki przez wykonanie po prostu wyciecia 33. Druga szczeka ruchoma 2 wyposazona jest w elastyczny zderzak identyczny jak zderzak 32, a który na fig. 1 pokrywa sie z nim.
Do podstawy 1 zespolu przymocowana jest po¬ deszwa 36, przykladowo z drewna lub fibry stano¬ wiaca powierzchnie slizgowa przy przesuwaniu sie chwytaka po plosze.
Dzialanie zespolu jest nastepujace: pod wplywem sprezyny 27 ruchoma plytka 14 zmuszona jest do wykonania obrotu dookola osi walka 8 w kierunku strzalki f± (fig. 1) i za posrednictwem kolka 15 po¬ woduje obrót obu szczek 2, 3 obu zespolów chwy¬ takowych dookola tej samej osi walka 8, w tym samym kierunku f1? wolne konce szczek 2 i 3 przy¬ legaja do szczek stalych 4, 5 z równymi silami a to dzieki zastosowaniu w mechanizmie wykonawczyni kolka 15.
Jesli zespól przenoszacy przemieszcza sie w kie¬ runku strzalki f2 aby pochwycic nitke watku 10, to ruchoma plytka 14 napotyka na krzywke 35, która powoduje otwarcie jednoczesne obu zespolów chwy¬ tajacych. Jak tylko ustanie dzialanie krzywki, spre¬ zyna 27 odpycha plytke 14, która obraca sie w kie¬ runku strzalki i± i zapewnia za posrednictwem kol¬ ka 15 zamkniecie jednoczesne obu szczek rucho¬ mych 2, 3 na nitce watku 10, która jest docisnieta do stalych szczek 4, 5. Dzieki równowadze sil scis¬ kajacych, która ustala sie automatycznie pod wply¬ wem dzialania kolka 15, obie czesci nitki watkowej sa scisniete w obu zespolach chwytakowych do¬ kladnie z jednakowa sila jakkolwiek bylaby róznica grubosci tych dwu czesci nitki watkowej, to jest gdyby nic watka miala wade. Odbój elastycznego jezyczka 32 pochlania róznice w regulacji maszyny i kolejnych przebiegów chwytaka bez szkody dla urzadzenia, umiejscowiaj^c przy tym w korzystny sposób szczeki ruchome 2 i 3 w ich polozeniu maksymalnego otwarcia.
Na fig. 5—8 przedstawiono inny przyklad wyko¬ nania, który rózni sie od pokazanego na fig. 1—489 476 6 tylko tym, ze ruchoma plytka 14a zamiast byc osa¬ dzona na tym samym walku co szczeki ruchome chwytaków, jest ruchoma na walku 41 oddalonym od walka 8 osi obrotu szczek. W przedstawionym przykladzie walek 41 jest zamontowany w dwu po¬ mocniczych plytkach 42, 43 zespolonych z podstawa 1 chwytaka. Obie szczeki ruchome 2, 3 chwytaka sa umiejscowione osiowo przez srodkowa poprzeczke pojedyncza tuleja 45 osadzona na walku 8.

Claims (6)

Zastrzezenia patentowe
1. Zespól przenoszacy nitke watku przez przesmyk w krosnach bezczólenkowych, zawierajacy dwa zes¬ poly chwytajace utworzone przez dwie ruchome szczeki wspólpracujace z dwoma szczekami nieru¬ chomymi stanowiacymi jednolita calosc z podstawa zespolu przenoszacego, przy czym obie szczeki rucho¬ me sa poruszane przez jeden element napedzajacy, znamienny tym, ze elementem napedzanym jest ru¬ choma plytka (14) w ksztalcie palca, przez która przechodzi luzno srodek kolka (15), którego czesci koncowe sa osadzone obrotowo w dwu szczekach ruchomych (2, 3), a na wystepie (29) plytki (14) oparta jest spiralna sprezyna (27).
2. Zespól przenoszacy nitke wedlug zastrz. 1, zna¬ mienny tym, ze podstawa (1) chwytaka zawiera dwie boczne scianki (11, 12), przez które przechodzi wa¬ lek (8), naktórym osadzone sa obrotowo dwie ru¬ chome szczeki (2, 3) przy lczym kolek (15) przecho¬ dzacy przez otw,ór (22) w plytce ruchomej (14) i przez dwa otwory (23, 24) w szczekach ruchomych (2, 3) jest oparty pomiedzy oboma bocznymi scian¬ kami (11, 12) dla uniemozliwienia jego ruchu osio¬ wego. 10 20 25 30 35
3. Zespól przenoszacy nitke wedlug zastrz. 1, zna¬ mienny tym, ze ruchoma plytka (14) w postaci pal¬ ca wykonawczego jest osadzona obrotowo na tym samym walku (8), na którym sa osadzone ruchome szczeki (2, 3).
4. Zespól przenoszacy nitke watku przez przesmyk w krosnach bezczólenkowych zawierajacy dwa zes¬ poly chwytajace utworzone przez dwie ruchome •szczeki wspólpracujace z dwoma szczekami nieru¬ chomymi stanowiacymi jednolita calosc z podstawa zespolu przenoszacego, a obie szczeki ruchome sa poruszane przez jeden element napedzajacy, zna¬ mienny tym, ze elementem napedzajacym jest ru¬ choma plytka i(14A) w ksztalcie palca, przez która przechodzi luzno kolek (15), którego czesci koncowe sa osadzone obrotowo w dwu szczekach ruchomych (2, 3), przy czym ruchoma plytka (14A) i obie rucho¬ me szczeki (2,.3) sa osadzone ruchomo na dwu od¬ dzielnych walkach (8, 41) z których jeden (8) prze- dzi przez boczne scianki (11, 12) podstawy (1) chwy¬ taka, ponadto na wystepie (29) plytki (14A) oparta jest spiralna sprezyna. (27). •
5. Zespól przenoszacy nitke wedlug zastrz. 1 lub 2, znamienny tym, ze pomiedzy kazda ruchoma szczeka (2, 3) a podstawa (1) chwytaka umieszczony jest sprezysty zderzak (32) do ograniczania ampli¬ tudy ruchu otwierania kazdej szczeki ruchomej.
6. Zespól przenoszacy nitke wedlug zastrz. 5, zna¬ mienny tym, ze kazdy z dwóch sprezystych zderza¬ ków (32) utworzony jest przez sprezysty jezyk, któ¬ rego trzon stanowi integralna, czesc szczeki rucho¬ mej (2, 3), a wolny koniec opiera sie o podstawe (1) chwytaka przy koncu ruchu otwierania szczeki ru¬ chomej. JLJI89 476 - * LDA — Zaklad 2 — Typo, zam. 3154/76 — 115 egz. Cena zl 10.—
PL1973165900A 1972-10-17 1973-10-16 PL89476B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR7236658A FR2202964B1 (pl) 1972-10-17 1972-10-17

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL89476B1 true PL89476B1 (pl) 1976-11-30

Family

ID=9105731

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1973165900A PL89476B1 (pl) 1972-10-17 1973-10-16

Country Status (17)

Country Link
US (1) US3861427A (pl)
JP (1) JPS4972465A (pl)
AR (1) AR205882A1 (pl)
BE (1) BE806149A (pl)
BR (1) BR7307912D0 (pl)
CA (1) CA994212A (pl)
CH (1) CH569815A5 (pl)
CS (1) CS184821B2 (pl)
DD (1) DD107090A5 (pl)
DE (1) DE2352082B2 (pl)
ES (1) ES419427A1 (pl)
FR (1) FR2202964B1 (pl)
GB (1) GB1405209A (pl)
IT (1) IT995896B (pl)
NL (1) NL7314207A (pl)
PL (1) PL89476B1 (pl)
SU (1) SU502611A3 (pl)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2541990C3 (de) * 1974-09-23 1981-02-19 Albatex Ag, Vaduz Übernahmegreifer für Webmaschinen
GB1582326A (en) * 1976-04-09 1981-01-07 Mackie & Sons Ltd J Looms
BE902141A (nl) * 1985-04-09 1985-10-09 Picanol Nv Verbeterde grijpers voor weefmachines.
FR2707304B1 (fr) * 1993-07-09 1995-08-11 Saurer Diederichs Sa Pince pour ensemble d'amenée de trame sur une machine à tisser.
ATE365241T1 (de) * 2002-08-30 2007-07-15 Promatech Spa Verbesserungen an schussfadengreifern für webmaschinen und an webmaschinen mit führungsmitteln dafür
JP5410777B2 (ja) * 2009-02-16 2014-02-05 津田駒工業株式会社 インサートレピア
JP2010255147A (ja) * 2009-04-28 2010-11-11 Tsudakoma Corp キャリアレピア
DE102009037127A1 (de) * 2009-08-11 2011-02-17 Lindauer Dornier Gmbh Greiferkopf einer Webmaschine
CN102677370B (zh) * 2012-04-20 2014-11-12 张尚勇 一种剑杆织机用剑杆头
CN105239254A (zh) * 2015-10-30 2016-01-13 湖州织里韩衣童社服饰有限公司 一种剑杆织机的送纬剑
CN105200628A (zh) * 2015-10-30 2015-12-30 湖州织里韩衣童社服饰有限公司 一种送纬剑上的夹纱机构
TWI650456B (zh) * 2016-01-28 2019-02-11 耐克創新有限合夥公司 多梭子分區編織系統、方法及材料
FR3134253A1 (fr) 2022-03-31 2023-10-06 Nidec Psa Emotors Procédé de pilotage d’un onduleur comprenant la sélection d’un mode de sécurité

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3390707A (en) * 1965-05-20 1968-07-02 Nuovo Pignone Spa Weft-carrying mechanism for weaving looms having a continuous weftsupply mechanism
CH501082A (de) * 1969-06-24 1970-12-31 Unitika Ltd Garnträger für eine Webmaschine

Also Published As

Publication number Publication date
BE806149A (fr) 1974-04-16
CH569815A5 (pl) 1975-11-28
IT995896B (it) 1975-11-20
CS184821B2 (en) 1978-09-15
FR2202964A1 (pl) 1974-05-10
DE2352082B2 (de) 1976-09-16
SU502611A3 (ru) 1976-02-05
BR7307912D0 (pt) 1974-07-25
ES419427A1 (es) 1976-04-01
AR205882A1 (es) 1976-06-15
CA994212A (en) 1976-08-03
GB1405209A (en) 1975-09-03
NL7314207A (pl) 1974-04-19
FR2202964B1 (pl) 1975-03-28
JPS4972465A (pl) 1974-07-12
DE2352082A1 (de) 1974-04-18
DD107090A5 (pl) 1974-07-12
US3861427A (en) 1975-01-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL89476B1 (pl)
DE3136615A1 (de) "das schussgarn vortreibende fuehrungs- und ziegreifer fuer einen schuetzenlosen webstuhl"
US4367770A (en) Rotational dobby
US2979848A (en) Barbless fish hook
DE2913858A1 (de) Transportgreifer fuer greiferwebmaschinen mit kontinuierlicher schussfadenzufuhr
US4386683A (en) Brake for a weaving machine
DE1685138C3 (pl)
JPH027904Y2 (pl)
DE1535397C3 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Einfuhren und Einklemmen des Schuß fadens in den Greiferschützen einer Greiferwebmaschine
SU645603A3 (ru) Узел плетени к машине дл изготовлени канатных изделий
DK144892B (da) Apparat til udskillelse af kaedetraade fra en vaevekaede med traadkryds
DE3239180C2 (pl)
DE2927283C2 (de) Schußeintragungsvorrichtung für Nadelwebmaschinen
CS209832B2 (en) Device for transferring the weft ends of the shuttleless looms
JPS5953379B2 (ja) 杼なし織機用の織布縁でよこ糸端部を插入する装置
EP0169221B1 (de) Vorrichtung zum verknoten eines um ein gut gewundenen bindemittels
DE2054788C3 (de) Greiferpaar für den SchuBeintrag in einer Webmaschine
PL83510B1 (pl)
DE476058C (de) Webstuhl mit feststehenden Schussspulen
PL82480B1 (pl)
KR800000358B1 (ko) 선택 위입장치
JPH0322300Y2 (pl)
PL140434B1 (en) Apparatus for controlling motion of weft handling members in a shuttleless weaving loom
SU472177A1 (ru) Ткацкий станок
BE1000297A4 (nl) Inslagvanginrichting voor grijperweefmachines en weefmachines voorzien van een dergelijke inslagvanginrichting.