PL232629B1 - Sposób wytwarzania półek, blatów meblowych o nieregularnym kształcie lica z zachowaniem naturalnej faktury zewnętrznej drewna w postaci kory - Google Patents

Sposób wytwarzania półek, blatów meblowych o nieregularnym kształcie lica z zachowaniem naturalnej faktury zewnętrznej drewna w postaci kory

Info

Publication number
PL232629B1
PL232629B1 PL418885A PL41888516A PL232629B1 PL 232629 B1 PL232629 B1 PL 232629B1 PL 418885 A PL418885 A PL 418885A PL 41888516 A PL41888516 A PL 41888516A PL 232629 B1 PL232629 B1 PL 232629B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
shelf
bark
frame
shelves
tops
Prior art date
Application number
PL418885A
Other languages
English (en)
Other versions
PL418885A1 (pl
Inventor
Leszek Lubiejewski
Original Assignee
Lubiejewski Leszek Przed Produkcyjno Handlowo Uslugowe Dolux M
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubiejewski Leszek Przed Produkcyjno Handlowo Uslugowe Dolux M filed Critical Lubiejewski Leszek Przed Produkcyjno Handlowo Uslugowe Dolux M
Priority to PL418885A priority Critical patent/PL232629B1/pl
Publication of PL418885A1 publication Critical patent/PL418885A1/pl
Publication of PL232629B1 publication Critical patent/PL232629B1/pl

Links

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania półek, blatów meblowych o nieregularnym kształcie lica z zachowaniem naturalnej faktury zewnętrznej drewna w postaci kory, który umożliwia tworzenie dowolnych półek jak i blatów umożliwiając tym samym tworzenie dowolnych konfiguracji meblowych.
Znany jest z opisu zgłoszenia wynalazku P. 391690 blat meblowy, który ma postać płaskiej płyty nośnej i od strony roboczej zawiera wierzchnią warstwę ozdobną laminatu. Na drugiej, przeciwległej powierzchni płyty nośnej blat zawiera warstwę przeciwprężną laminatu, przy czym obie warstwy laminatu zamocowane są trwale do obu powierzchni płyty nośnej. Blat zawiera doklejkę ochronną, zamocowaną do krawędzi bocznych, która ma postać listwy z litego drewna bukowego.
Znany jest z opisu zgłoszenia wynalazku P. 290621 regał składany, który charakteryzuje się tym, że każdy bok regału tworzą pionowe nośniki połączone ścianką stężającą, natomiast boki regału są ustalone za pomocą poziomych nośników dystansowych. Sztywność regału zapewniają półki osadzone pomiędzy ściankami stężającymi.
Znany jest z opisu zgłoszenia wynalazku P. 375887 składany segmentowy regał ekspozycyjny zestawiony z pionowych kolumn z perforowanymi otworami, w których osadzone są rozłącznie wsporniki wiszące, a na nich blaty półek oraz z usytuowanych w dolnej części pionowych kolumn zespołów wspornikowych i posadowionych na nich blatów półek dolnych charakteryzujący się tym, że złożony jest co najmniej z dwóch słupków regatowych, których pionowe kolumny w osi symetrii mają prostokątne otwory z występami na przeciwległych krótszych krawędziach w kształcie trójkątów skierowanych do siebie swymi wierzchołkami, z kolei w dolnej części pionowe kolumny wyposażone są w zespoły wspornikowe składające się z poziomej belki, w której górna i dolna płaszczyzna ma dwa rzędy podwójnych otworów gniazdowych, w których osadzone są rozłącznie uniwersalne wsporniki, a na nich posadowiony blat dolnej półki lub inne elementy wyposażenia regałów, przy czym uniwersalny wspornik ma kształt zbliżony do litery „T” i składa się z pionowego elementu kotwiącego i poziomego elementu wsporczego, który ma w środkowym fragmencie prostokątne gniazdo, a na swym dłuższym końcu ogranicznik, natomiast powyżej w otworach pionowych kolumn osadzone są rozłącznie dwu-rowkowe wsporniki wiszące z blatem dwużebrowej półki i/lub jednorowkowe wsporniki wiszące z blatem jednożebrowej półki i/lub gładkie wsporniki wiszące z blatem bezżebrowej półki.
Znany jest z opisu patentowego PL 212265 składany regał ekspozycyjny do reklamowej prezentacji towarów, który charakteryzuje się tym, że składa się z jednoelementowej płyty nośnej, która po zagięciu wzdłuż pionowych linii zaginania tworzy korpus o powierzchni tylnej i bokach, oraz z półek. Do powierzchni tylnej przymocowane są trwale i wahliwie, wzdłuż swojej tylnej krawędzi półki. Do wewnętrznych powierzchni bocznych korpusu, na wysokości przednich krawędzi półek przymocowane są trwale elementy wsporcze, zaś do przednich krawędzi półek, z ich boków, przymocowane są elementy zaczepowe, ustalające półkę. Zagięcie płyty nośnej według poziomych linii zaginania, po wyprostowaniu jej według pionowych linii zaginania do płaszczyzny daje niewielkie gabaryty regału w postaci przygotowanej do transportu.
Znany jest z opisu zgłoszenia wynalazku P. 406133 składany regał, zwłaszcza ekspozycyjny, zawierający konstrukcyjne elementy nośne, wsporcze oraz co najmniej jedną półkę, które połączone ze sobą rozłącznie, charakteryzuje się tym, że ściany boczne połączone są ze sobą rozłącznie poprzez element zaopatrzony w co najmniej jedną belkę poprzeczną, która posiada co najmniej dwa wypusty, na których osadzony jest rozłącznie blat półki, zawierający dwie części stykające się ze sobą poprzez wpusty i wypusty wzdłuż belki poprzecznej, z których każda część blatu półki zaopatrzona jest w co najmniej jeden otwór, którym osadzony jest odpowiedni występ belki poprzecznej.
Istotą wynalazku jest sposób wytwarzania półek, blatów meblowych o nieregularnym kształcie lica z zachowaniem naturalnej faktury zewnętrznej drewna w postaci kory, polegający na przygotowaniu ramiaka z tarcicy sosnowej o wilgotności 10-12%, cięciu na długość brutto tj. z naddatkiem 5 mm od wymiaru netto z każdej strony i optymalizacji, struganiu do przekroju netto, ucinaniu na długość netto, sklejeniu elementów ramy, prowadzeniu rozkroju płyty hdf do wymiaru brutto spajania z ramą sosnową poprzez nałożenie na ramę sosnową kleju na bazie polietylenu-co-octanu winylu w postaci w ilości 120 g/m2, zaprasowaniu pod ciśnieniem 80 barów w czasie 18 min w temperaturze otoczenia 20°C, charakteryzujący się tym, że wyselekcjonowane obladry dębowe, sezonuje przez okres 2-3 miesięcy w temperaturze 20°C i wilgotności 40%, po czym tnie do szerokości i długości brutto, struga w wielokrotnym procesie usuwania nadmiaru drewna w skrajnych wypadkach do 2 mm od warstwy łyka drewna, spaja z częścią czołową frontową półki lub blaty poprzez nałożenie kleju na przednią powierzchnię przyłożenia i wstępnie mocuje zszywkami. Półkę lub blat sezonuje się przez okres 24 h w temperaturze 20°C i wilgotność 40% do osiągnięcia pełnej wytrzymałości sklejenia, wyrównuje powierzchnie z powierzchnią półki lub blatu w procesie szlifowania z granulacja papieru klasy 60, z posuwem szlifowania 6 m/min, po czym poddaje procesowi kaszerowania poprzez nałożenie na powierzchnie kleju PVC w ilości 60 g/m2. Przykłada formatki forniru dębowego i sprasowuje na prasie taktowej w temperaturze prasowania 90°C ciśnieniem prasowania 100 bar w czasie 3 min. Następnie poddaje procesowi formatowania obwodowego kształtu części frontowej poprzez frezowanie obwodu i wykonuje wiercenia pod stelaż, następnie przykleja obrzeża forniru do powierzchni bocznej półki lub blatu i frezuje nadmiar obrzeża, po czym wykańcza powierzchnie styku krawędzi półki/blatu z krawędzią kory. Następnie poddaje procesowi montażu mebli z udziałem półek/blatów lub przygotowuje do samoistnego bezpośredniego mocowania do ściany.
Wynalazek pozwala na uzyskanie półek lub blatów z o nieregularnym kształcie lica z zachowaniem naturalnej faktury zewnętrznej drewna w postaci kory. Kora stanowi materiał odpadowy w tartakach, który jest zazwyczaj spalany. Sposób według wynalazku pozwala na zagospodarowanie tego materiału odpadowego i wykorzystanie go jako elementu podnoszącego walory estetyczne wyrobów meblowych.
Sposób według wynalazku umożliwia trwałe połączenie kory dębowej z ramą sosnową. Możliwe jest to dzięki wielokrotnemu struganiu oblatów dębowych nawet do 2 mm od warstwy łyka drewna, co wpływa na trwałe połączenie kory z ramą sosnową. Dodatkowo parametry procesu sezonowania według wynalazku pozwalają na eliminacje skurczu drewna dębowego i sosnowego, które mogłyby spowodować powstaniem niecki na połączeniu ramy sosnowej z obladrem dębowym. W wyniku prowadzonych doświadczeń uzyskano efekt optymalizacji skurczów różnorodnych rodzajów drewna iglastego i liściastego. Drewno liściaste w postaci dębu w połączeniu z drewnem iglastym sosny daje najkorzystniejsze efekty.
Przykład wykonania I W przykładzie wykonania sposób wytwarzania półek meblowych o nieregularnym kształcie lica z zachowaniem naturalnej faktury zewnętrznej drewna w postaci kory, polega na przygotowaniu ra-miaka z tarcicy sosnowej o wilgotności 10%, cięciu na długość brutto tj. z naddatkiem 5 mm od wymiaru netto z każdej strony i optymalizacji, struganiu do przekroju netto, ucinaniu na długość netto, sklejeniu elementów ramy, prowadzeniu rozkroju płyty hdf do wymiaru brutto, spajania z ramą sosnową poprzez nałożenie na ramę sosnową kleju na bazie polietylenu-co-octanu winylu w postaci w ilości 120 g/m2, zaprasowaniu pod ciśnieniem 80 barów w czasie 18 min w temperaturze otoczenia 20°C. Wyselekcjonowane obladry dębowe, sezonuje przez okres 2 miesięcy w temperaturze 20°C i wilgotności 40%, po czym tnie do szerokości i długości brutto. Nadmiar drewna z obladrach usuwa się poprzez wielokrotne struganie w skrajnych wypadkach do 2 mm od warstwy łyka drewna, spaja z częścią czołową frontową półki poprzez nałożenie kleju na przednią powierzchnię przyłożenia i wstępnie mocuje zszywkami. Półki sezonuje się przez okres 24 h w temperaturze 20°C i wilgotność 40% do osiągnięcia pełnej wytrzymałości sklejenia, wyrównuje powierzchnie z powierzchnią półki w procesie szlifowania z granulacja papieru klasy 60, z posuwem szlifowania 6 m/min. Po czym półkę poddaje się procesowi kaszerowania poprzez nałożenie na jej powierzchnie kleju PVC w ilości 60 g/m2, przykłada formatki forniru dębowego i sprasowuje na prasie taktowej w temperaturze prasowania 90°C ciśnieniem prasowania 100 bar w czasie 3 min. Następnie poddaje procesowi formatowania obwodowego kształtu części frontowej poprzez frezowanie obwodu i wykonuje wiercenia pod stelaż. Następnie przykleja się obrzeża forniru do powierzchni bocznej półki, frezuje nadmiar obrzeża, po czym wykańcza powierzchnie styku krawędzi półki z krawędzią kory. Następnie poddaje procesowi montażu mebli z udziałem półek lub przygotowuje do samoistnego bezpośredniego mocowania do ściany.
Przykład wykonania II W przykładzie wykonania sposób wytwarzania blatów meblowych o nieregularnym kształcie lica z zachowaniem naturalnej faktury zewnętrznej drewna w postaci kory, polega na przygotowaniu ra-miaka z tarcicy sosnowej o wilgotności 12%, cięciu na długość brutto tj. z naddatkiem 5 mm od wymiaru netto z każdej strony i optymalizacji, struganiu do przekroju netto, ucinaniu na długość netto, sklejeniu elementów ramy, prowadzeniu rozkroju płyty hdf do wymiaru brutto, spajania z ramą sosnową poprzez nałożenie na ramę sosnową kleju na bazie polietylenu-co-octanu winylu w postaci w ilości 120 g/m2, zaprasowaniu pod ciśnieniem 80 barów w czasie 18 min w temperaturze otoczenia 20°C. Wyselekcjonowane obladry dębowe, sezonuje przez okres 3 miesięcy w temperaturze 20°C i wilgot ności 40%, po czym tnie do szerokości i długości brutto. Nadmiar drewna z obladrach usuwa się poprzez wielokrotne struganie w skrajnych wypadkach do 2 mm od warstwy łyka drewna, spaja z częścią czołową frontową blatu poprzez nałożenie kleju na przednią powierzchnię przyłożenia i wstępnie mocuje zszywkami. Blaty sezonuje się przez okres 24 h w temperaturze 20°C i wilgotność 40% do osiągnięcia pełnej wytrzymałości sklejenia, wyrównuje powierzchnie z powierzchnią blatu w procesie szlifowania z granulacja papieru klasy 60, z posuwem szlifowania 6 m/min. Po czym blat poddaje się procesowi kaszerowania poprzez nałożenie na jego powierzchnie kleju PVC w ilości 60 g/m2, przykłada formatki forniru dębowego i sprasowuje na prasie taktowej w temperaturze prasowania 90°C ciśnieniem prasowania 100 bar w czasie 3 min. Następnie poddaje procesowi formatowania obwodowego kształtu części frontowej poprzez frezowanie obwodu i wykonuje wiercenia pod stelaż. Następnie przykleja się obrzeża forniru do powierzchni bocznej blatu, frezuje nadmiar obrzeża, po czym wykańcza powierzchnie styku krawędzi blatu z krawędzią kory. Następnie poddaje procesowi montażu mebli z udziałem blatów lub przygotowuje do samoistnego bezpośredniego mocowania do ściany.

Claims (2)

  1. Zastrzeżenie patentowe
  2. 1. Sposób wytwarzania półek, blatów meblowych o nieregularnym kształcie lica z zachowaniem naturalnej faktury zewnętrznej drewna w postaci kory, polegający na przygotowaniu ramiaka z tarcicy sosnowej o wilgotności 10-12%, cięciu na długość brutto tj. z naddatkiem 5 mm od wymiaru netto z każdej strony i optymalizacji, struganiu do przekroju netto, ucinaniu na długość netto, sklejeniu elementów ramy, prowadzeniu rozkroju płyty hdf do wymiaru brutto spajania z ramą sosnową poprzez nałożenie na ramę sosnową kleju na bazie polietylenu--co-octanu winylu w postaci w ilości 120 g/m2, zaprasowaniu pod ciśnieniem 80 barów w czasie 18 min w temperaturze otoczenia 20°C, znamienny tym, że wyselekcjonowane ob-ladry dębowe, sezonuje przez okres 2-3 miesięcy w temperaturze 20°C i wilgotności 40%, po czym tnie do szerokości i długości brutto, struga w wielokrotnym procesie usuwania nadmiaru drewna w skrajnych wypadkach do 2 mm od warstwy łyka drewna, spaja z częścią czołową frontową półki lub blaty poprzez nałożenie kleju na przednią powierzchnię przyłożenia i wstępnie mocuje zszywkami, sezonuje przez okres 24 h w temperaturze 20°C i wilgotność 40% do osiągnięcia pełnej wytrzymałości sklejenia, wyrównuje powierzchnie z powierzchnią półki lub blatu w procesie szlifowania z granulacja papieru klasy 60, z posuwem szlifowania 6m/min, po czym poddaje procesowi kaszerowania poprzez nałożenie na powierzchnie kleju PVC w ilości 60 g/m2, przykłada formatki forniru dębowego i sprasowuje na prasie taktowej w temperaturze prasowania 90°C ciśnieniem prasowania 100 bar w czasie 3 min następnie poddaje procesowi formatowania obwodowego kształtu części frontowej poprzez frezowanie obwodu i wykonuje wiercenia pod stelaż, następnie przykleja obrzeża forniru do powierzchni bocznej półki lub blatu i frezuje nadmiar obrzeża, po czym wykańcza powierzchnie styku krawędzi półki/blatu z krawędzią kory, następnie poddaje procesowi montażu mebli z udziałem półek/blatów lub przygotowuje do samoistnego bezpośredniego mocowania do ściany.
PL418885A 2016-09-27 2016-09-27 Sposób wytwarzania półek, blatów meblowych o nieregularnym kształcie lica z zachowaniem naturalnej faktury zewnętrznej drewna w postaci kory PL232629B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL418885A PL232629B1 (pl) 2016-09-27 2016-09-27 Sposób wytwarzania półek, blatów meblowych o nieregularnym kształcie lica z zachowaniem naturalnej faktury zewnętrznej drewna w postaci kory

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL418885A PL232629B1 (pl) 2016-09-27 2016-09-27 Sposób wytwarzania półek, blatów meblowych o nieregularnym kształcie lica z zachowaniem naturalnej faktury zewnętrznej drewna w postaci kory

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL418885A1 PL418885A1 (pl) 2018-04-09
PL232629B1 true PL232629B1 (pl) 2019-07-31

Family

ID=61809860

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL418885A PL232629B1 (pl) 2016-09-27 2016-09-27 Sposób wytwarzania półek, blatów meblowych o nieregularnym kształcie lica z zachowaniem naturalnej faktury zewnętrznej drewna w postaci kory

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL232629B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL418885A1 (pl) 2018-04-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2738880T3 (es) Procedimiento para la producción de una tabla de suelo
BE1023310B1 (nl) Vloerpaneel en werkwijze voor het vervaardigen van vloerpanelen.
ES2247389T3 (es) Zocalo (rodapie) o moldura de coronamiento decorativos.
ES2603267T3 (es) Procedimiento para fabricar un material derivado de la madera y material derivado de la madera compuesto por un tablero de soporte y una chapa de madera
US7960004B2 (en) Glue-laminated bamboo furniture
HRP20090585T1 (hr) Postupak za izradu podne ploče sa kompriminarnim rubovima
KR101738348B1 (ko) 박형 강판을 적층한 보강 교차집성판
CN103029177A (zh) 浸渍压缩重组结构人造板及其制造方法
DK172290B1 (da) Fremgangsmåde til fremstilling af en krum træfiberplade, møbelplade til brug ved udøvelse af fremgangsmåden og træfiberplade fremstillet ved fremgangsmåden.
PL232629B1 (pl) Sposób wytwarzania półek, blatów meblowych o nieregularnym kształcie lica z zachowaniem naturalnej faktury zewnętrznej drewna w postaci kory
JP2008120024A (ja) 化粧板の製造方法
JP2001018205A (ja) 化粧板
JP3116893U (ja) 織物入り装飾透明性板付家具
JP2009190311A (ja) 木質複合床材および木質複合床材の製造方法
ES2329208B1 (es) Atamborado rechapable con malla de mdf.
CN113195183B (zh) 用于生产家具板产品的方法
JP3168685U (ja) Mdf板の積層体を曲げ加工したウエーブ形状ドア
JP2017087515A (ja) 集成材、集成材の製造方法、および家具
CN208294366U (zh) 具嵌入式装饰条的木质门扇结构
CN212359522U (zh) 一种锯木拼接板及用其制备的门板、实木门和木桌
US9943170B2 (en) Structural laminates and their manufacturing
US20190024444A1 (en) A bowed panel
JP3126839U (ja) 異なる樹種を組み合わせた色彩的装飾合板。
KR200316078Y1 (ko) 각목기능의 몰딩을 갖는 가구
RU141745U1 (ru) Мебельный элемент для изготовления столешницы облегченной