PL225992B1 - Sposob otrzymywania fluorokarbofunkcyjnych silseskwioksanow - Google Patents
Sposob otrzymywania fluorokarbofunkcyjnych silseskwioksanowInfo
- Publication number
- PL225992B1 PL225992B1 PL411767A PL41176715A PL225992B1 PL 225992 B1 PL225992 B1 PL 225992B1 PL 411767 A PL411767 A PL 411767A PL 41176715 A PL41176715 A PL 41176715A PL 225992 B1 PL225992 B1 PL 225992B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- general formula
- reaction
- fluorocarbofunctional
- catalyst
- silsesquioxanes
- Prior art date
Links
Landscapes
- Silicon Polymers (AREA)
- Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
Abstract
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania fluorokarbofunkcyjnych silseskwioksanów klatkowych o ogólnym wzorze 1, w którym podstawniki R są takie same i oznaczają grupę C6F5O-, lub C6F5OSi(CH3)2O-, lub HCF2(CF2)n(CH2)mOSi(CH 3)2O-, lub HCF2(CF2)n(CH2)mO-, w których n = 1 - 12, a m = 1 - 4, polegający na reakcji dehydrogenującego sililowania hydroksylowych pochodnych organicznych, zawierających ugrupowania fluoroalkilowe lub arylowe wodorosilseskwioksanami w obecności heterogenicznego katalizatora palladowego, naniesionego na powierzchnię kopolimeru styrenu i diwinylobenzenu (SDB).
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest nowy sposób otrzymywania fluorokarbofunkcyjnych silseskwioksanów klatkowych w procesie dehydrogenującego sililowania hydroksylowych pochodnych fluoroorganicznych.
Znanych jest kilka metod otrzymywania fluorokarbofunkcyjnych silseskwioksanów opartych na procesach hydrolitycznej kondensacji, zamykania naroża („comer-capping”) lub hydrosililowania.
Lavrent'ev (1) opisał, sposób polegający na hydrolitycznej kondensacji trifluoropropylotrichlorosilanu w rożnych rozpuszczalnikach w obecności wody. W metodzie tej proces kondensacji prowadzi się w rozcieńczonych roztworach silanu (25 ml silanu w 1000 ml rozpuszczalnika) przy czym proces trwa wiele dni i otrzymuje się mieszaninę wielu produktów, z której izoluje się i oczyszcza klatkowy oktamer. We wszystkich opisanych w tej publikacji przypadkach wydajność była niewielka przykładowo dla procesu prowadzonego w acetonie przez 40 dni wyniosła 10%, w propanolu przez 65 dni 21%, w izobutanolu przez 100 dni - 32% a w dioksanie przez 40 dni - 22%. Biorąc pod uwagę, bardzo duże rozcieńczenie surowca oraz niewielką wydajność i bardzo długi czas trwania procesu, metoda ta jest mało efektywna.
Koh i inni (2) opisali metodę opartą na zamykaniu naroża niecałkowicie skondensowanego silseskwioksanu. Jest to metoda kilkuetapowa, w której początkowo w reakcji kondensacji trifluoroprop ylotrimetoksysilanu, w obecności wodorku sodu, w środowisku THF, otrzymuje się niecałkowicie zamkniętą klatkę - heptakis(trifluoropropylo)siloksanotrisilanolu trójsodowego (Na3(trifluoropropyl)7Si7O12). Związek ten musi być oczyszczony i wyizolowany i dopiero w kolejnym etapie poddawany reakcji zamykania naroża, z trifluoropropylotrichlorosilanem, w obecności trietyloaminy jako katalizatora, w środowisku THF. Reakcja była prowadzona w temperaturze pokojowej przez 20 godzin. Po tym czasie, przeprowadzono sączenie wydzielonego jako produkt uboczny NaCl, a pozostałość poddawano odparow ywaniu rozpuszczalnika, zatężaniu i krystalizacji produktu oktakis(trifluoropropylo)oktasilseskwioksanu, który otrzymano z wydajnością 66%.
Podobną metodę syntezy silseskwioksanów z dłuższymi łańcuchami fluoroalkilowymi opisał Iacono (3). W pierwszym etapie otrzymywano, analogicznie jak Koh Na3(trifluoropropyl)7Si7O12, który następnie poddawano procesowi zamykania naroża za pomocą CF3(CF2)nCH2CH2SiCl3 (gdzie n=5, 7 i 9) i po izolacji i oczyszczaniu otrzymywano odpowiedni produkt z wydajnością 71-81 %.
Metoda zamykania naroża jest wieloetapowa i wymaga zastosowania wrażliwej na wilgoć soli sodowej Na3(trifluoropropyl)7Si7O12, co wymaga prowadzenia procesu w bezwodnych warunkach i stosowania dokładnie osuszonych reagentów i rozpuszczalników.
W polskim patencie PL214020 ujawniono sposób polegający na reakcji hydrosililowania fluorowanych olefin odpowiednimi wodoro-silseskwioksanami lub wodoro-sferokrzemianami.
Metoda ta charakteryzuje się wysoką, sięgającą ponad 90%, wydajnością i selektywnością jednakże wymaga stosowania trudnych w syntezie i tym samym drogich fluoroolefin.
Celem wynalazku było opracowanie tańszej, jednoetapowej i wydajnej metody syntezy fluorokarbofunkcyjnych silseskwioksanów, nie wymagającej stosowania drogich katalizatorów, surowców i specjalnie syntezowanych fluorowanych olefin.
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania fluorokarbofunkcyjnych silseskwioksanów o ogólnym wzorze 1
(1) w którym:
podstawniki R są takie same i oznaczają grupę C6F5O-, lub C6F5OSi(CFl3)2O-, lub HCF2(CF2)n(CH2)mOSi(CH3)2O-, lub HCF2(CF2)n(CH2)mO-, w których n=1 -12, a m=1-4, polegający na
PL 225 992 B1 reakcji hydroksylowych pochodnych organicznych zawierających ugrupowania fluoroalkilowe lub fluoroarylowe o ogólnym wzorze 2,
HOR' (2) w którym R' oznacza grupę C6F5- lub grupę HCF2(CF2)n(CH2)m-, w której n=1-12, a m=1-4; z wodorosilseskwioksanem o ogólnym wzorze 3,
(3) w którym Q oznacza H- lub grupę HSi(CH3)2O-;
w obecności katalizatora heterogenicznego w postaci metalicznego palladu osadzonego na nośniku.
Korzystne jest prowadzenie reakcji z użyciem metalicznego palladu osadzonego na kopolimerach styrenu z diwinylobenzenem jako nośnikach.
Ze względu na wydajność korzystne jest prowadzenie reakcji w zakresie temperatur od 70-120°C.
Reakcję można prowadzić zarówno w układzie otwartym jak i zamkniętym.
Korzystne, ale niekonieczne, jest stosowanie nadmiaru pochodnych hydroksylowych względem odpowiedniego wodorosilseskwioksanu w celu jego całkowitego przereagowania. Korzystny jest nadmiar od 1 do 4 moli pochodnej hydroksylowej na każdy mol ugrupowań Si-H, występujących w wodorosilseskwioksanie, najlepiej ok. 2.
Katalizator stosuje się w ilości od 10-3 do 10-6 mola Pd na 1 mol wiązań Si-H występujących w wodorosilseskwioksanie, przy czym najkorzystniejsze jest stosowanie 5x10-4 mola Pd na mol wiązania Si-H.
Proces prowadzi się w obecności rozpuszczalnika aromatycznego lub eterowego, korzystnie w benzenie toluenie, tetrahydrofuranie lub 1,4-dioksanie.
Sposób według wynalazku polega na reakcji dehydrogenującego sililowania hydroksylowych pochodnych zawierających ugrupowania fluoroalkilowe lub fluoroarylowe z wodorosilseskwioksanem.
W sposobie według wynalazku do reaktora wprowadza się rozpuszczalnik (najkorzystniej toluen lub 1,4-dioksan), odpowiednią ilość pochodnej hydroksylowej oraz wodorosilseskwioksan i miesza się do uzyskania homogennej mieszaniny. Do takiej mieszaniny wprowadza się katalizator np: 5% Pd/SDB, w ilości odpowiadającej stężeniu 10-3 do 10-6 mola Pd na 1 mol ugrupowań Si-H występujących w wodorosilsekswioksanie. Następnie zawartość kolby miesza się ogrzewając korzystnie do temperatury 70-120°C, do czasu zakończenia reakcji co na ogół trwa od 4 do 24 godzin. Po zakończeniu procesu mieszaninę poreakcyjną sączy się i z przesączu odparowuje się pod zmniejszonym ciśnieniem nieprzereagowane substraty. W przypadku przeznaczenia produktu do celów wymagających wysokiej czystości, oczyszczanie prowadzi się metodą chromatografii kolumnowej.
Zastosowanie w sposobie według wynalazku procesu dehydrogenującego sililowania hydroks ylowych pochodnych organicznych, zawierających ugrupowania fluoroalkilowe lub fluoroarylowe, wodorosilseskwioksanami umożliwiło syntezę fluorokarbofunkcyjnych silseskwioksanów klatkowych z dużą wydajnością i selektywnością. Wyjściowym surowcem jest ściśle zdefiniowana cząsteczka wodorosilseskwioksanu, dzięki czemu wyeliminowana zostaje możliwość otrzymania mieszaniny związków o różnej wielkości klatki lub różnej topologii, co często występuje w reakcjach prowadzonych według znanych metod syntezy. Drugim substratem są fluorowane alkohole lub fenol, których dostępność jest znacznie większa niż fluorowanych olefin. Te ostatnie otrzymywane są również z fluorowanych alk oholi, dlatego w opisanej metodzie omija się jeden dodatkowy trudny i kosztowny proces. Ponadto surowce stosowane w metodzie według wynalazku są znacznie mniej wrażliwe na wilgoć i można nimi manipulować na powietrzu, w przeciwieństwie do metody opartej na zamykaniu klatki, lub kondensacji hydrolitycznej co znacznie upraszcza proces. Katalizatory stosowane w procesie, w przeciwieństwie
PL 225 992 B1 do stosowanych w procesach hydrosililowania katalizatorów platynowych lub rodowych, wykazują wyższą odporność na zatrucia i tym samym są mniej wrażliwe na zanieczyszczenia obecne w suro wcach. Ponadto, zastosowane katalizatory umożliwiają ich ponowne wykorzystanie w kolejnych syntezach oraz pozwalają na otrzymywanie produktów wolnych od obecności metali.
Sposób według wynalazku przedstawiono w poniższych przykładach, które nie ograniczają zakresu stosowania wynalazku. Widma H NMR, C NMR oraz Si NMR wykonano w temperaturze pokojowej na spektrometrze Varian XL 300 używając deuterowanego benzenu jako rozpuszczalnika.
P r z y k ł a d I
Do kolby, zaopatrzonej w mieszadło magnetyczne i chłodnicę zwrotną wprowadzono 10 mL toluenu jako rozpuszczalnika, 1,02 g (1 mmol) oktakis(wodorodimetylosiloksy)oktasilseskwioksanu, 3,72 g (16 mmoli) alkoholu oktafluoropentylowego i po zhomogenizowaniu mieszaniny reakcyjnej dodano 0,425 mg Pd w postaci 5% Pd/SDB co odpowiada 5x10-4 mola Pd/1 mol Si-H. Całość mieszając ogrzewano w temperaturze 110°C, przez 24 godziny. Po tym czasie mieszaninę przesączono w celu usunięcia katalizatora i odparowano rozpuszczalnik oraz nadmiar alkoholu oktafluoropentylowego. Otrzymano 2,80 g oktakis(oktafluoropentyloksydimetylosiloksy)oktasilseskwioksanu z wydajnością 97%. Analiza FT-IR potwierdziła całkowitą konwersje Si-H (zanik pasma przy 2180 cm') a analiza NMR potwierdziła wytworzenie właściwego produktu. 1H NMR (C6D6, 298K, 300 MHz) δ = 0,14 (s, 48H, Si(CH3)2); 4,11 (t, 16H, OCH2); 5,43 (m, 8H, 120 CF2H) ppm.
13C NMR (C6D6, 298K, 75,5 MHz) δ = 3,50 (Si(CH3)2); 57,20 (OCH2); 114,5-124,4 (CF2), (CF2H) ppm.
29Si NMR (C6D6, 298K, 59,6 MHz) δ = -9,4 (Si(CH3)2); -108,48 (SiOSi) ppm
P r z y k ł a d II
Do kolby, zaopatrzonej w mieszadło magnetyczne i chłodnicę zwrotną wprowadzono 10 mL 1,4-dioksanu jako rozpuszczalnika, 1,02 g (1 mmol) oktakis(wodorodimetylosiloksy)oktasilseskwioksanu, 2,95 g (16 mmoli) pentafluorofenolu i po zhomogenizowaniu mieszaniny reakcyjnej dodano 0,425 mg Pd w postaci 5% Pd/SDB co odpowiada 5x10-4 mola Pd/1 mol Si-H. Całość mieszając ogrzewano w temperaturze 110°C, przez 8 godzin. Po tym czasie mieszaninę przesączono w celu usunięcia katalizatora i odparowano rozpuszczalnik. Następnie surowy produkt przemyto wodą w celu usunięcia nieprzereagowanego pentafluorofenolu. Otrzymano 2,40 g oktakis(pentfluorofenoksydimetylosiloksy)oktasilseskwioksanu z wydajnością 95%. Analiza FT-IR potwierdziła całkowitą konwersje Si-H (zanik pasma przy 2180 cm-1) a analiza NMR potwierdziła wytworzenie właściwego produktu.
1H NMR (C6D6, 298K, 300 MHz) δ = 0,14 (s, 48H, Si(CH3)2) ppm.
13C NMR (C6D6, 298K, 75,5 MHz) δ = 3,10 (Si(CH3)2); 130,1-144,6 (CF) ppm.
29Si NMR (C6D6, 298K, 59,6 MHz) δ = -9,2 (Si(CH3)2); -108,48 (SiOSi) ppm.
Literatura
[1] V.I. Lavrent'ev, Russ. J. Gen. Chem., 74 (2004), 1188
[2] K. Koh, S. Sugiyama, T. Morinaga, K. Ohno, Y. Tsuji, T. Fukinada, M. Yamahiro, T. lijima, H. Oikawa, K. Watanabe, T. Miyashita, Macromolecules, 38, 2005, 1264
[3] S.T. lacono, A. Vij, W.W. Grabow. D.W. Smith, Jr., J.M. Mabry, Chem. Commun. 2007, 4992
Claims (4)
- Zastrzeżenia patentowe1. Sposób otrzymywania fluorokarbofunkcyjnych silseskwioksanów o ogólnym wzorze 1, w którymPL 225 992 B1 w którym podstawniki R są takie same i oznaczają grupę C6F5O-, lub C6F5OSi(CH3)2O-, lub HCF2(CF2)n(CH2)mOSi(CH3)2O-, lub HCF2(CF2)n(CH2)mO-, w których n=1-12, a m=1-4, znamienny tym, że polega na reakcji hydroksylowych pochodnych organicznych, zawierających ugrupowania fluoroalkilowe lub fluoroarylowe, o ogólnym wzorze 2HOR' (2) w którymR' oznacza grupę C6F5- lub grupę HCF2(CF2)n(CH2)m-, w której n=1-12, a m=1-4; z wodorosilseskwioksanem o ogólnym wzorze 3 w którym Q oznacza H- lub grupę HSi(CH3)2O-, w obecności heterogenicznego katalizatora palladowego naniesionego na nośnik.
- 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że katalizator stosuje się w ilości od 10-3 do 10-6 mola Pd na 1 mol wiązania Si-H.
- 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że katalizator stosuje się w ilości 5x10-4 mola Pd na 1 mol wiązania Si-H.
- 4. Sposób według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że jako nośnik metalicznego palladu stosuje się kopolimer styrenu i diwinylobenzen.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL411767A PL225992B1 (pl) | 2015-03-30 | 2015-03-30 | Sposob otrzymywania fluorokarbofunkcyjnych silseskwioksanow |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL411767A PL225992B1 (pl) | 2015-03-30 | 2015-03-30 | Sposob otrzymywania fluorokarbofunkcyjnych silseskwioksanow |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL411767A1 PL411767A1 (pl) | 2015-11-09 |
PL225992B1 true PL225992B1 (pl) | 2017-06-30 |
Family
ID=54364872
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL411767A PL225992B1 (pl) | 2015-03-30 | 2015-03-30 | Sposob otrzymywania fluorokarbofunkcyjnych silseskwioksanow |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL225992B1 (pl) |
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
WO2021085482A1 (ja) * | 2019-10-31 | 2021-05-06 | 国立研究開発法人産業技術総合研究所 | 化合物及びその製造方法 |
-
2015
- 2015-03-30 PL PL411767A patent/PL225992B1/pl unknown
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
WO2021085482A1 (ja) * | 2019-10-31 | 2021-05-06 | 国立研究開発法人産業技術総合研究所 | 化合物及びその製造方法 |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL411767A1 (pl) | 2015-11-09 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN111801297A (zh) | 氨的制造方法、钼配位化合物及苯并咪唑化合物 | |
JP5797651B2 (ja) | テトラフェノール(tp)置換構造を基礎とする有機燐化合物 | |
PL214020B1 (pl) | Sposób otrzymywania fluorokarbofunkcyjnych silseskwioksanów | |
KR20040065165A (ko) | 비스(tert-부틸아미노)실란의 제조 및 정제 방법 | |
JP2009263316A (ja) | 不完全縮合オリゴシルセスキオキサンの製造方法 | |
PL225992B1 (pl) | Sposob otrzymywania fluorokarbofunkcyjnych silseskwioksanow | |
CN102675415B (zh) | 制备硼替佐米的方法 | |
KR102320689B1 (ko) | 알콕시알킬기를 갖는 이소시아눌산유도체 및 그 제조방법 | |
JP6157592B2 (ja) | ジケトナト−ロジウム(i)−カルボニル錯体を調製するためのプロセス | |
TWI592404B (zh) | Novel stilbene compounds and methods of making the same | |
JP5420751B2 (ja) | 1,3−ビス(アミノアルキル)ジシロキサンの合成方法 | |
US20080051594A1 (en) | Process For Producing Organosilicon Compound | |
JP4257515B2 (ja) | 1,3−ビス(3−アミノプロピル)−1,1,3,3−テトラメチルジシロキサンの製造方法 | |
JP4265117B2 (ja) | 保護されたカテコール基を有する新規なシルセスキオキサンの製造方法 | |
JP2775855B2 (ja) | アルデヒドの製造法 | |
Cheng et al. | Synthesis of hybrid dendritic molecules with diazaphospholidine oxide grafted at the surface of octavinylsilsesquioxane (OVS) | |
JP4470886B2 (ja) | 環状有機ケイ素化合物の製造方法 | |
JP7334965B2 (ja) | ポリカルボニル化合物、その誘導体及びそれらの製造方法 | |
JP5057301B2 (ja) | ジアルキルシラノール化合物およびその製造方法 | |
JP2007119364A (ja) | ホスフィン内包型両親媒性デンドリマー、その製造方法、ホスフィン配位子及びその配位構造を有する含パラジウム錯体触媒 | |
JP2000072781A (ja) | アリールシリルエーテル化合物の脱シリル化方法およびフェノール基含有ケイ素化合物の製造方法 | |
JP2736916B2 (ja) | シベトンの製造法 | |
JP4172342B2 (ja) | 環状有機ケイ素化合物及びその製造方法 | |
JP2791572B2 (ja) | 大環状化合物及びその製造法 | |
JPS6293273A (ja) | インド−ル類の製造方法 |