PL214011B1 - Katalizator selektywnego utleniania glukozy w fazie cieklej tlenem do glukonianu sodu oraz sposób wytwarzania tego katalizatora - Google Patents

Katalizator selektywnego utleniania glukozy w fazie cieklej tlenem do glukonianu sodu oraz sposób wytwarzania tego katalizatora

Info

Publication number
PL214011B1
PL214011B1 PL391306A PL39130610A PL214011B1 PL 214011 B1 PL214011 B1 PL 214011B1 PL 391306 A PL391306 A PL 391306A PL 39130610 A PL39130610 A PL 39130610A PL 214011 B1 PL214011 B1 PL 214011B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
catalyst
glucose
oxidation
palladium
oxygen
Prior art date
Application number
PL391306A
Other languages
English (en)
Other versions
PL391306A1 (pl
Inventor
Izabela Witonska
Stanisław Karski
Magdalena Frajtak
Original Assignee
Politechnika Lodzka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Lodzka filed Critical Politechnika Lodzka
Priority to PL391306A priority Critical patent/PL214011B1/pl
Publication of PL391306A1 publication Critical patent/PL391306A1/pl
Publication of PL214011B1 publication Critical patent/PL214011B1/pl

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Catalysts (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest katalizator selektywnego utleniania glukozy w fazie ciekłej tlenem do glukonianu sodu oraz sposób wytwarzania tego katalizatora.
Względy ekonomiczne oraz coraz większa presja społeczna zmuszają przemysł chemiczny do wykorzystywania nowych, odnawialnych surowców, których technologiczne przetwarzanie prowadzi do wielu cennych produktów. Węglowodany takie jak glukoza, laktoza czy celuloza są związkami chemicznymi ogólnodostępnymi w środowisku naturalnym, a ich chemiczne przetwarzanie prowadzi do uzyskania wielu cennych produktów znajdujących zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.
Jednakże, jedynie nieliczne procesy chemo-katalityczne, wykorzystujące cukry jako surowiec, są realizowane na skalę przemysłową, gdyż zazwyczaj są wieloetapowe - wymagają przeprowadzenia wstępnej fermentacji cukrów lub etapu enzymatycznego, a co za tym idzie rozdzielenia produktu przejściowego, który to proces jest czasochłonny, skomplikowany i znacznie podraża koszty finalnego produktu. W celu ograniczenia kosztów produkcji oraz zminimalizowania ilości odpadów, a także uproszczenia stosowanych procesów przetwarzania węglowodanów, wszystkie przemiany w tych procesach należałoby prowadzić katalitycznie w środowisku wodnym, z możliwie najwyższymi selektywnościami, przy użyciu heterogenicznych układów katalitycznych, które powinny dawać się łatwo oddzielać od produktu oraz być nietoksyczne i odporne na dezaktywację.
Jednym z węglowodanów, którego utlenianie prowadzi do wielu cennych produktów chemicznych jest glukoza. Spośród produktów utleniania tego cukru, największe znaczenie przemysłowe mają kwas glukonowy oraz kwas 2-keto-D-glukonowy. Kwas glukonowy i jego sole znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu z uwagi na to, że są one nietoksycznymi środkami stabilizującymi i chelatującymi, które łatwo ulegają biodegradacji. Popyt na tego rodzaju związki na rynkach światowych rośnie, co tłumaczy wzmożone zainteresowanie katalityków tym procesem.
Znany jest, z opisu patentowego US nr 3 607 922 proces ciekłofazowego utleniania glukozy gazowym tlenem w obecności monometalicznych nośnikowych katalizatorów platynowych i palladowych, który prowadzi do powstawania mieszaniny produktów utleniania glukozy, a stopień konwersji tego cukru nie przekracza 60%. Dodatkową niedogodnością stosowania monometalicznych katalizatorów nośnikowych jest ich szybka dezaktywacja, spowodowana między innymi powierzchniowym utlenianiem palladu, zbyt silnym wiązaniem produktu z palladem oraz wymywaniem metalu z powierzchni katalizatora do środowiska reakcji.
Wiadomo także, że dodatek metali, takich jak ołów, bizmut, tal oraz cyna (Pb, Bi, Tl oraz Sn) do nośnikowych katalizatorów palladowych i platynowych modyfikuje ich aktywność i selektywność w reakcjach ciekłofazowego utleniania cukrów.
Z opisu patentowego EP nr 0 142 725 jest znane stosowanie w procesie utleniania glukozy katalizatora palladowo-bizmutowego naniesionego na węgiel aktywny. Pomimo wysokiej selektywności utleniania glukozy do kwasu glukonowego (99,7%) stwierdzano izomeryzację glukozy do fruktozy i rejestrowano ten cukier w mieszaninie reakcyjnej. Kolejną niedogodnością stosowania takiego układu katalizatora było wymywanie palladu i bizmutu do środowiska reakcji, co powodowało stopniową dezaktywację katalizatora i było przyczynąjego niskiej stabilności.
W opisie patentowym US nr 5 132 452 postuluje się stosowanie w procesie utleniania glukozy katalizatorów trimetalicznych zawierających platynę, pallad i bizmut (Pt, Pd i Bi), naniesionych na węgiel aktywny. Katalizator Pt-Pd-Bi/nośnik wykazuje wady, a zwłaszcza niezadowalającą stabilność.
Znane jest także stosowanie układu pallad-tellur/nośnik (Pd-Te/nośnik) jako katalizatora: utleniającej estryfikacji (opisy patentowe US nr 3 755 432 i nr 3 922 300), reakcji otrzymywania 1,4-diacetoksybutenu z butadienu, kwasu octowego i tlenu (czasopismo Applied Catalysts A: Generał 280 (2005) 47-53), a także syntezy octanu fenylu w procesie oksyacetoksylacji benzenu (czasopismo Science and Technology in Catalysts 2002).
Z opisu patentowego JP nr 2005 105 336 jest znany katalizator palladowo-tellurowy osadzony na sferycznej krzemionce, zawierający 3-3,2% wagowych palladu i taką ilość telluru, że stosunek atomowy telluru do palladu jest równy 0,25-0,27.
Sposób wytwarzania tego katalizatora polega na tym, że do krzemionki zalanej chlorkiem lub inną solą palladu dodaje się w środowisku HCI kwas tellurowy lub jego sole oraz wodny roztwór NaOH lub innych alkaliów, w wyniku czego zostają strącone wodorotlenki palladu i telluru i osadzone na powierzchni krzemionki. Następnie powstały układ przemywa się wodą do odmycia alkaliów, suszy gazowym azotem i redukuje wodorem, w wyniku czego powstaje katalizator palladowo-tellurowy (stop na
PL 214011 Β1 nośniku). Katalizator selektywnego utleniania glukozy w fazie ciekłej tlenem do glukonianu sodu, bimetaliczny palladowo-tellurowy osadzony na nośniku w postaci krzemionki, według wynalazku zawiera 5% wagowych palladu i 1% wagowy telluru.
Sposób wytwarzania katalizatora selektywnego utleniania glukozy w fazie ciekłej tlenem do glukonianu sodu, z zawiesiny krzemionki w wodnym roztworze chlorku palladu, przy użyciu kwasu tellurowego oraz wodoru jako środka redukującego, według wynalazku polega na tym, że ze sporządzonej zawiesiny krzemionki w wodnym roztworze chlorku palladu odparowuje nadmiar wody, po czym dodaje się wodny roztwór kwasu tellurowego i po wymieszaniu pozostawia się zawiesinę w temperaturze pokojowej na czas do 24 h, następnie odparowuje się, a otrzymany prekursor dosusza się w atmosferze powietrza w temperaturze nie wyższej niż 110°C i poddaje redukcji wodorem w temperaturze 100-500°C w czasie do 2 h. Stosuje się roztwór wodny chlorku palladu zawierający taką ilość soli palladu, aby wytworzony katalizator zawierał 5% wagowych palladu oraz roztwór wodny kwasu tellurowego zawierający taką ilość telluru, aby wytworzony katalizator zawierał 1 % wagowy telluru.
Sposób według wynalazku jest łatwy w wykonaniu i cechuje go dobra powtarzalność właściwości katalitycznych kolejnych porcji otrzymywanego katalizatora. Katalizator według wynalazku umożliwia uzyskanie wysokiej selektywności (> 99,5%) utlenienia glukozy do glukonianu sodu i charakteryzuje się bardzo dobrą aktywnością oraz wysoką stabilnością.
Stwierdzono także, że katalizator według wynalazku znajduje zastosowanie także do utleniania innych aldoz do kwasów aldonowych w jednoetapowym procesie w fazie ciekłej.
Przedmiot wynalazku ilustrują poniższe przykłady.
Przykład I
W celu sporządzenia katalizatora do kolby o pojemności 250 ml, zaopatrzonej w mieszadło, wprowadzono 9,4 g krzemionki (SiO2), którą zalano 50 ml wodnego roztworu chlorku palladu (PdCI2) zawierającego taką ilość soli Pd, aby zawartość Pd w wytworzonym katalizatorze wynosiła 0,5 g. Otrzymaną zawiesinę mieszano przez 1 godzinę, a następnie odparowano nadmiar wody. Suchy preparat zalano 50 ml wodnego roztworu kwasu tellurowego (H6TeO6) zawierającego taką ilość Te, aby zawartość Te w wytworzonym katalizatorze wynosiła 0,1 g. Otrzymaną zawiesinę mieszano przez 1 godzinę, następnie odstawiono na 24 godziny i po tym czasie odparowano nadmiar rozpuszczalnika, a suchy preparat dosuszono w temperaturze 110°C przez 6 godzin i poddano redukcji w atmosferze wodoru w temperaturze 300°C przez 2 godziny. Otrzymano katalizator o składzie w % wagowych: 5% Pd, 1%Te/SiO2.
Katalizator ten zastosowano w reakcji utleniania glukozy w fazie ciekłej tlenem.
Poniżej przedstawiono wykres stopnia konwersji glukozy X [%] (0), selektywności utlenienia glukozy do glukonianu sodu S [%] (♦) oraz wydajności glukonianu sodu Y [%] (A) w funkcji postępu procesu utleniania glukozy, prowadzonego przy użyciu wytworzonego katalizatora (Co - stężenie początkowe glukozy = 1 mol/dm3, VOgiu - objętość roztworu glukozy użyta w reakcji = 250 ml, mkat - masa użytego katalizatora = 1 g, T - temperatura reakcji = 60°C, pH reakcji = 9, V02 - objętościowa szybkość przepływu tlenu = 1 dm3/min).
PL 214011 Β1
Jak wynika z wykresu, katalizator charakteryzował się wysoką aktywnością (~ 100%) i selektywnością (~ 99,8%) do glukonianu sodu.
Przykład II
Postępując jak w przykładzie I, przygotowano serię katalizatorów PdTe/SiO2 zawierających 5% wagowych Pd i 0,1-8% wagowych Te.
W tablicy 1 podano stopnie konwersji glukozy X [%], selektywności utlenienia glukozy % do glukonianu sodu S [%] oraz wydajności glukonianu sodu Y [%] po 120 minutach prowadzenia procesu utleniania glukozy w fazie ciekłej tlenem w obecności katalizatorów zawierających 5% wagowych Pd i 0,1-8% wagowych Te (Co = 1 mol/dm3, VOgiu = 250 ml, mkat = 1 g, T = 60°C, pH = 9, V02 = 1 dm3/min).
Tablica 1
Katalizator x [%1 S [%] Y [%]
5% Pd 0,1%Te/SiO2 59,8 76,7 45,9
5% Pd 0,3% Te/SiO2 83,2 91,5 76,2
5% Pd 0,5% Te/SiO2 86,6 90,8 78,8
5% Pd 1,0%Te/SiO2 100 99,8 100
5% Pd 2,0% Te/SiO2 96,2 99,7 95,9
5% Pd 5,0% Te/SiO2 76,1 97,4 74,1
5% Pd 8,0% Te/SiO2 48,8 98,7 48,2
Najlepsze wyniki utlenienia uzyskano stosując katalizatory zawierające 5% wagowych Pd i 0,5-2% wagowych Te.
Przykład III
Katalizatory o składzie w procentach wagowych 5% Pd 2%Te/SiO2 przygotowano postępując jak w przykładzie I, prowadząc proces redukcji prekursora w strumieniu wodoru w temperaturach 25, 300 i 700°C.
Wytworzone katalizatory zastosowano w reakcji utleniania glukozy w fazie ciekłej tlenem.
W tablicy 2 przedstawiono wpływ temperatury aktywacji prekursora w atmosferze wodoru na stopień konwersji glukozy X [%] oraz selektywność utlenienia glukozy do glukonianu sodu S [%] w procesie utleniania glukozy w fazie ciekłej (Co = 1 mol/dm3, VOgiu = 250 ml, mkat = 1 g, T = 60°C, pH = 9, V02= 1 dm3/min).
Tablica 2
Katalizator Temperatura aktywacji w H2 [°C] X [%1 S [%]
5% Pd 2% Te/SiO2 25 71,3 86,6
300 96,2 99,7
700 15,8 39,5
Optymalne wyniki utlenienia uzyskano stosując katalizator otrzymany w wyniku redukcji prekursora w temperaturze 300°C.
Przykład IV
Postępując jak w przykładzie I otrzymano serię katalizatorów Pd-Te/SiO2 zawierających 1-10% wagowych Pd i Te w takiej ilości, aby stosunek atomowy Pd/Te był równy 6.
Katalizatory te zastosowano w procesie utleniania glukozy w fazie ciekłej tlenem.
Poniżej przedstawiono wykresy stopnia konwersji glukozy X [%] i selektywności utlenienia glukozy do glukonianu sodu S [%] w funkcji postępu procesu utleniania glukozy w fazie ciekłej, prowadzonego przy użyciu katalizatorów, w których stosunek atomowy Pd/Te = 6, zawierających 1% wagowy Pd (Δ), 5% wagowych Pd (♦) oraz 10% wagowych Pd (o) (Co = 1 mol/dm3, VOgiu = 250 ml, mkat = 1 g, T = 60°C, pH = 9, V02= 1 dm3/min)
PL 214011 Β1
Jak wynika z wykresów najlepsze właściwości katalityczne wykazywał katalizator zawierający 5% wagowych Pd.
P rzy kład V
Katalizator o składzie w procentach wagowych 5% Pd 1%Te/SiO2 otrzymano postępując jak w przykładzie I.
Katalizator ten zastosowano w 10 kolejnych reakcjach utleniania glukozy w fazie ciekłej tlenem.
Po każdej z tych reakcji zbadano stopień konwersji glukozy X [%] i selektywność utlenienia glukozy do glukonianu sodu S [%], bez usuwania katalizatora ze środowiska reakcji i bez jego regeneracji pomiędzy poszczególnymi reakcjami.
Wyniki badań przedstawiono w tablicy 3.
Tablica 3
Numer reakcji X [%] S [%]
1 100 99,8
2 100 99,8
3 98,9 99,7
4 96,0 99,6
5 95,3 99,6
6 93,5 99,7
7 92,7 99,5
8 91,5 99,5
9 91,3 99,5
10 90,0 99,4
Jak wynika z tablicy, katalizator charakteryzował się dobrą stabilnością we wszystkich kolejnych reakcjach. Po 10-tej reakcji zaobserwowano jedynie 10% ubytek aktywności w stosunku do pierwotnej aktywności katalizatora. Ponadto selektywność utlenienia glukozy do glukonianu sodu utrzymywała się praktycznie we wszystkich reakcjach na stałym poziomie (~ 99,5%).
Wyniki analiz przesączy poreakcyjnych wykonane za pomocą techniki AAS nie wykazały obecności składników metalicznych w mieszaninie reakcyjnej. Również badania wykonane technikami XRD, SEM-EDS i ToF-SIMS dla próbki katalizatora przed i po 10 reakcjach nie wykazały istotnych zmian w jego strukturze.
PL 214011 Β1
Zastrzeżenia patentowe

Claims (2)

1. Katalizator selektywnego utleniania glukozy w fazie ciekłej tlenem do glukonianu sodu, bimetaliczny palladowo-tellurowy osadzony na nośniku w postaci krzemionki, znamienny tym, że zawiera 5% wagowych palladu i 1% wagowy telluru.
2. Sposób wytwarzania katalizatora selektywnego utleniania glukozy w fazie ciekłej tlenem do glukonianu sodu, określonego zastrzeżeniem I, z zawiesiny krzemionki w wodnym roztworze chlorku palladu, przy użyciu kwasu tellurowego oraz wodoru jako środka redukującego, znamienny tym, że ze sporządzonej zawiesiny krzemionki w wodnym roztworze chlorku palladu odparowuje nadmiar wody, po czym dodaje się wodny roztwór kwasu tellurowego i po wymieszaniu pozostawia się zawiesinę w temperaturze pokojowej na czas do 24 h, następnie odparowuje się, a otrzymany prekursor dosusza się w atmosferze powietrza w temperaturze nie wyższej niż 110°C i poddaje redukcji wodorem w temperaturze 100-500°C w czasie do 2 h.
PL391306A 2010-05-24 2010-05-24 Katalizator selektywnego utleniania glukozy w fazie cieklej tlenem do glukonianu sodu oraz sposób wytwarzania tego katalizatora PL214011B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL391306A PL214011B1 (pl) 2010-05-24 2010-05-24 Katalizator selektywnego utleniania glukozy w fazie cieklej tlenem do glukonianu sodu oraz sposób wytwarzania tego katalizatora

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL391306A PL214011B1 (pl) 2010-05-24 2010-05-24 Katalizator selektywnego utleniania glukozy w fazie cieklej tlenem do glukonianu sodu oraz sposób wytwarzania tego katalizatora

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL391306A1 PL391306A1 (pl) 2011-12-05
PL214011B1 true PL214011B1 (pl) 2013-06-28

Family

ID=45374129

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL391306A PL214011B1 (pl) 2010-05-24 2010-05-24 Katalizator selektywnego utleniania glukozy w fazie cieklej tlenem do glukonianu sodu oraz sposób wytwarzania tego katalizatora

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL214011B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL391306A1 (pl) 2011-12-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4985553A (en) Process for the oxidation of di-, tri-, Oligo- and polysaccharides into polyhydroxycarboxylic acids, catalyst used and products thus obtained
JP5882309B2 (ja) 白金と金とのナノ粒子を含む触媒およびグルコースの酸化のためのその使用ならびにかかる触媒の調製方法
JP2779156B2 (ja) アルドースの酸化方法
JPS6045938B2 (ja) シュウ酸ジエステルの水素添加触媒の製造法
US20070112186A1 (en) Method for selective carbohydrate oxidation using supported gold catalysts
AU747812B2 (en) Catalytic method for modifying carbohydrates, alcohols, aldehydes or polyhydroxy compounds
US8329613B2 (en) Supported gold catalyst
US4415479A (en) Palladium on carbon catalyst for purification of crude terephthalic acid
US4467111A (en) Process for purification of crude terephthalic acid
US20100137637A1 (en) Carbon-supported gold catalyst
JP2903187B2 (ja) (ポリ)オキシエチレンアルキルエーテル酢酸の製造方法
PL214011B1 (pl) Katalizator selektywnego utleniania glukozy w fazie cieklej tlenem do glukonianu sodu oraz sposób wytwarzania tego katalizatora
JPS62198641A (ja) カルボン酸塩の製造法
JP2000506868A (ja) ジ、トリ、オリゴおよびポリサッカライドをポリヒドロキシカルボン酸へと酸化する方法
US4421676A (en) Process for preparation of palladium on carbon catalysts used in the purification of crude terephthalic acid
JP4916612B2 (ja) カルボキシル基及び/又はカルボニル基を有する化合物の製法
JP2552513B2 (ja) (ポリ)オキシエチレンアルキルエーテル化合物の酸化方法
JP2010529061A (ja) 金触媒を用いた新規な反応
JPH06135895A (ja) グリコ−ル酸エステルの製造法
JPH02258062A (ja) ニッケル/アルミナ触媒の製造方法
JPH11222447A (ja) 芳香族化合物の部分水素添加によるシクロオレフィン類の製造方法
CN115894208A (zh) 一种醇醚羧酸盐的制备方法
JPS62198649A (ja) カルボン酸塩の製造法
JP2024501479A (ja) 高純度のヒドロキシカルボン酸組成物とその生成方法
JPS6041656B2 (ja) (ポリ)オキシエチレンエ−テル化合物の酸化方法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130524