PL210712B1 - Narzędzie skrawające zawierające metalowy rdzeń, sposób znakowania metalowego rdzenia narzędzia skrawającego i sposób wytwarzania narzędzia skrawającego zawierającego metalowy rdzeń - Google Patents

Narzędzie skrawające zawierające metalowy rdzeń, sposób znakowania metalowego rdzenia narzędzia skrawającego i sposób wytwarzania narzędzia skrawającego zawierającego metalowy rdzeń

Info

Publication number
PL210712B1
PL210712B1 PL378010A PL37801004A PL210712B1 PL 210712 B1 PL210712 B1 PL 210712B1 PL 378010 A PL378010 A PL 378010A PL 37801004 A PL37801004 A PL 37801004A PL 210712 B1 PL210712 B1 PL 210712B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tool
core
notch
cutting
notches
Prior art date
Application number
PL378010A
Other languages
English (en)
Other versions
PL378010A1 (pl
Inventor
Kurt Brach
Original Assignee
Saint Gobain Abrasives Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Saint Gobain Abrasives Inc filed Critical Saint Gobain Abrasives Inc
Publication of PL378010A1 publication Critical patent/PL378010A1/pl
Publication of PL210712B1 publication Critical patent/PL210712B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23FMAKING GEARS OR TOOTHED RACKS
    • B23F21/00Tools specially adapted for use in machines for manufacturing gear teeth
    • B23F21/03Honing tools
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23DPLANING; SLOTTING; SHEARING; BROACHING; SAWING; FILING; SCRAPING; LIKE OPERATIONS FOR WORKING METAL BY REMOVING MATERIAL, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23D61/00Tools for sawing machines or sawing devices; Clamping devices for these tools
    • B23D61/02Circular saw blades
    • B23D61/021Types of set; Variable teeth, e.g. variable in height or gullet depth; Varying pitch; Details of gullet
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B28WORKING CEMENT, CLAY, OR STONE
    • B28DWORKING STONE OR STONE-LIKE MATERIALS
    • B28D1/00Working stone or stone-like materials, e.g. brick, concrete or glass, not provided for elsewhere; Machines, devices, tools therefor
    • B28D1/02Working stone or stone-like materials, e.g. brick, concrete or glass, not provided for elsewhere; Machines, devices, tools therefor by sawing
    • B28D1/12Saw-blades or saw-discs specially adapted for working stone
    • B28D1/121Circular saw blades
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T83/00Cutting
    • Y10T83/929Tool or tool with support
    • Y10T83/9319Toothed blade or tooth therefor

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)
  • Sawing (AREA)
  • Road Repair (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest narzędzie skrawające zawierające metalowy rdzeń, sposób znakowania metalowego rdzenia narzędzia skrawającego, i sposób wytwarzania narzędzia skrawającego zawierającego metalowy rdzeń.
Znane narzędzia skrawające obejmują również narzędzia ścierne, jak np. tarcze do cięcia, tarczowe piły do cięcia lub końcówki świdrów rdzeniowych, które są szeroko stosowane w tradycyjnych piłach maszynowych i szlifierkach. Narzędzia te są często okrągłe i przewidziane do centralnego montowania na wrzecionie maszyny w celu roboczego obracania wokół wrzeciona. Inne takie narzędzia, np. piły taśmowe itp. są przewidziane do napędu wokół pary kół pasowych. Wszystkie z tych narzędzi zwykle projektuje się do usuwania materiału w jednym kierunku ruchu względem przedmiotu obrabianego.
Narzędzia te często posiadają obwodowe wręby lub podobne do wrębów wycięcia (tzn. puste przestrzenie) umożliwiające usuwanie okruchów (np. wiórów), chłodzenie i zmniejszenie naprężeń podczas pracy. Wręby, czyli puste przestrzenie znane są również w tarczach szlifierskich i polerskich dla uzyskania wizualnego dostępu do przedmiotu obrabianego podczas pracy, jak np. opisano w opisie patentowym US Nr 09/769,94.
Jednokierunkowy charakter wielu z tych narzędzi generalnie narzuca konieczność właściwego zamontowania na maszynie. Wymagana orientacja kierunkowa często nie jest łatwo widoczna dla przypadkowych lub nawet doświadczonych użytkowników, w wyniku prostych oględzin wzrokowych samego narzędzia. Z tego powodu właściwa orientacja kierunkowa narzędzia jest często drukowana, malowana lub w inny sposób wykonywana bezpośrednio na narzędziu dla ułatwienia właściwego zamontowania. W podobny sposób z narzędziem często łączy się również bezpośrednio dodatkowe oznaczenia zawierające znak towarowy, wizualną postać produktu lub inne elementy źródła pochodzenia. Takie oznakowanie, niestety niekorzystnie, jest często ścierane lub w inny sposób usuwane podczas pracy narzędzia, komplikując należytą identyfikację orientacji i/lub źródła pochodzenia narzędzia. Może to prowadzić do niewłaściwego zamontowania w przypadku zdjęcia narzędzia z maszyny i może prowadzić do mniejszej powtarzalności zamówień wskutek braku właściwego oznaczenia źródła pochodzenia narzędzia.
Narzędzie skrawające zawierające metalowy rdzeń, według wynalazku, posiadający centralny otwór, poprzez który piła tarczowa jest zamontowana do obrotowego wału napędowego, zaś w odstępach wzdłuż obwodu rdzenia są rozmieszczone liczne ostrza pomiędzy którymi są umieszczone w odstę pach liczne wrę by, charakteryzuje się tym, ż e wrę by są skierowane promieniowo do wewną trz od obwodu rdzenia i mają wielkość oraz kształt w postaci znaków wybranych z grupy liter, cyfr, kształtów geometrycznych i ich kombinacji.
W innym aspekcie narzę dzie skrawają ce, według wynalazku zawierające metalowy rdzeń , zamontowany do mechanizmu napędowego oraz liczne ostrza rozmieszczone w odstępach wzdłuż obwodu korpusu i co najmniej jeden wrąb umieszczony pomiędzy ostrzami charakteryzuje się tym, że wrąb rozciąga się do wewnątrz od obwodu, przy czym wrąb ma wielkość i kształt przy której tworzone są znaki wybrane z grupy liter, cyfr, kształtów geometrycznych i ich kombinacji.
Korzystnym jest gdy liczne wręby są przeplatane pomiędzy ostrzami, zaś oznaczenie stanowi wskaźnik źródła pochodzenia narzędzia.
Sposób znakowania metalowego rdzenia narzędzia skrawającego, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że wytwarza się metalowy rdzeń z wieloma wrębami poprzez usunięcie części rdzenia metalowego wzdłuż obwodu rdzenia w procesie wybranym z grupy formowania, tłoczenia, frezowania, skrawania, cięcia i cięcia laserowego, przy czym każdemu wrębowi nadaje się niezależnie rozmiar i kształt wyróżniającego symbolu wybranego z grupy liter, cyfr, kształtów geometrycznych i ich kombinacji.
Sposób wytwarzania narzędzia skrawającego zawierającego metalowy rdzeń, według wynalazku, mającego umieszczone na rdzeniu trwałe oznaczenie, w którym na obrotowym wale napędowym montuje się okrągły rdzeń posiadający centralny otwór, po czym formuje się ostrza i wręby wzdłuż obwodu rdzenia poprzez usunięcie obwodowych części rdzenia, charakteryzuje się tym, że na rdzeniu formuje się co najmniej jeden wręb skierowany od obwodu w stronę otworu, poprzez usunięcie części obwodu rdzenia, a następnie kształtuje się wręby w postaci znaków wybranych z grupy liter, cyfr, symboli graficznych i ich kombinacji, przy czym sposób prowadzi się za pomocą procesu wybranego z grupy: formowania, tł oczenia, frezowania, skrawania, cię cia i cię cia laserowego.
PL 210 712 B1
Korzystnym jest gdy podczas kształtowania wrębów nadaje się wielkości i kształt wrębu mające postać oznaczeń źródła pochodzenia narzędzia, a w szczególności gdy podczas kształtowania wrębów nadaje się im wielkości, kształt i orientację stanowiące oznaczenie wizualnego wskazania kierunku pracy narzędzia.
Wrąb kształtuje się w postać stanowiącą oznaczenie sprzedawcy narzędzia i marki narzędzia, a zwłaszcza wrąb kształtuje się w postać stanowiącą oznaczenie odsprzedawcy narzędzia.
Korzystnie wrąb (wręby) kształtuje się w postać wizualnego oznaczenia poprawnego zamocowania narzędzia w urządzeniu skrawającym dla obracania w korzystnym kierunku podczas jego pracy, a zwłaszcza wrąb (wręby) kształtuje się w postać oznaczenia źródła pochodzenia narzędzia.
Zaletą proponowanego rozwiązania jest jego prostota i niezawodność. Oznakowanie kierunku pracy narzędzia powoduje, że jest ono bezpieczne podczas użytkowania, a odpowiedni dobór kształtu wrębu zapewnia trwałe oznakowanie w postać znaku towarowego i tym podobne.
Przedmiot wynalazku jest opisany w przykładach wykonania na podstawie rysunku na którym, fig. 1A przedstawia przykład wykonania narzędzia skrawającego według obecnego wynalazku z jego opcjonalnymi aspektami pokazanymi linią przerywaną, w rzucie głównym, fig. 1B - fragment narzędzia z fig. 1A, w rzucie gł ównym powiększeniu, fig. 2 - narzę dzie z fig. 1A, w rzucie pionowym, fig. 3 - alternatywny przykład wykonania narzędzia skrawającego według wynalazku, w rzucie głównym, fig. 4-6 - następne przykłady wykonania narzędzia według obecnego wynalazku, w rzutach podobnych do fig. 3.
Dla jasności przedstawienia, te same właściwości pokazane na załączonych rysunkach będą oznakowane tymi samymi numerami odnośników, a podobne właściwości, jak pokazano w alternatywnych przykładach wykonania na rysunkach, będą oznakowane podobnymi numerami odnośników.
Na fig. 1 pokazano przykład wykonania narzędzia skrawającego w postaci diamentowego narzędzia do cięcia ściernego z metalowym rdzeniem, np. tarcze do cięcia typu powszechnie stosowanego przy cięciu muru, posiadające wręby zaprojektowane jako znaki alfanumeryczne i/lub symbole graficzne. Wręby są typowo wycinane w metalowym rdzeniu, lecz mogą być wykonane z wykorzystaniem dowolnego sposobu lub metody obróbki metalu. Konfiguracja wrębów może tworzyć informację o ź ródle pochodzenia (np. znak fabryczny lub oznaczenie serwisowe), informację o bezpieczeń stwie albo ich połączenie. Przykładowo, wręby mogą być utworzone z liter i/lub symboli przedstawiających w sposób asymetryczny nazwę producenta narzędzia albo znak fabryczny, przez co będą czytelne gdy narzędzie jest zamontowane z właściwą orientacją (np. obrotową) na stosownym urządzeniu (np. na pile maszynowej).
Przykłady wykonania obecnego wynalazku oferują zatem połączenie funkcji dostarczenia oznaczenia nieścieralnego podczas użycia, przy równoczesnym zmniejszeniu naprężeń wzdłuż obwodu metalowego rdzenia.
W opisie okreś lenie poosiowy w odniesieniu do narzędzia (np. piły maszynowej) będzie dotyczyło kierunku odniesionego do narzędzia, który podczas pracy jest zasadniczo równoległy do środka jego obrotu (fig. 1A i 2). Kierunek podłużny i/lub kierunek skrawania dla narzędzia dotyczy kierunku ruchu narzędzia względem przedmiotu obrabianego przy usuwaniu materiału. W przykładzie gdy narzędzie jest okrągłe, kierunek podłużny czyli kierunek skrawania jest prostopadły do kierunku poosiowego. Czoło narzędzia oznacza jego powierzchnię w kierunku skrawania.
Na fig. 1A-2 przedstawiono przykład wykonania obecnego wynalazku dla narzędzia skrawającego, np. okrągłej tarczy 10 ściernej do cięcia muru. Tarcza 10 posiada metalowy rdzeń 12 centralnym otworem 11, na którym tarcza 10 może być zamontowana i zamocowana do wrzeciona piły tarczowej (nie pokazano) w tradycyjny sposób, np. gwintowym elementem złącznym. Jak pokazano, rdzeń ma kształt zasadniczo okrągły i może być wykonany zasadniczo z dowolnego materiału posiadającego wystarczającą charakterystykę wytrzymałościową, i pożądaną gęstość od około 2,0 do około 8,0 g/cm3. Przykładami odpowiednich materiałów są stal, aluminium, tytan, brąz, ich kompozyty oraz stopy, a także ich połączenia. Rdzeń może być również wykonany ze zbrojonego sztucznego tworzywa o wystarczającej charakterystyce wytrzymałościowej. Do generalnie pożądanych materiałów metalowego rdzenia zalicza się stal ANSI 4140 i stopy aluminium 2024, 6065 i 7178.
Liczne ostrza 14 są rozmieszczone w odstępach wzdłuż obwodu rdzenia pomiędzy szeregami wrębów 16, 18. Jak pokazano, ostrza 14 mogą zawierać elementy ścierne typu stosowanego w tradycyjnych tarczach ściernych do cięcia. Segmenty te zawierają ziarno ścierne twardo lutowane lub w inny sposób osadzone na powierzchni rdzenia 12. Zasadniczo można zastosować każdy tradycyjny materiał ścierny, jak np., lecz bez takiego ograniczenia, korund w postaci stopionych, spiekanych lub żelowo-koloidalnych stopów korundu z co najmniej jednym tlenkiem materiału ceramicznego dobrane4
PL 210 712 B1 go z grupy zawierającej MgO, CoO, TiO2, V2O3 Cr2O3, dwutlenek ceru, podtlenek boru, granat i emory. Można również zastosować ziarna super ścieralne, włączając w to, lecz bez takiego ograniczenia, diament i sześcienny azotek boru (CBN) z powłoką metalową lub bez.
Ponadto, w opcjonalnej odmianie tarcza 10 może posiadać ostrza 14' zawierające szeregi zębów 15, jak pokazano linią przerywaną na fig. 15. Zęby 15 mogą mieć nominalną dowolną wielkość i kształt, powszechnie stosowane w tarczach do cięcia, np. do cięcia stosunkowo miękkich materiałów jak drewno, sztuczne tworzywo itp. W następnej odmianie zęby 15 można zaopatrzyć w tradycyjne, utwardzone ostrza (nie pokazano), np. wykonane z węglika wolframu.
Jak pokazano, wręby 16, 18 są skierowane promieniowo do wewnątrz od obwodu rdzenia 12 i korzystnie zakończone zaokrągleniem (np. zasadniczo kołowym) na powierzchni 20 (fig. 1B). Specjalista zauważy, że zaokrąglona powierzchnia 20 będzie korzystnie przyczyniać się do wytłumienia naprężeń, jakie w innym przypadku mogą powodować powstawanie pęknięć naprężeniowych w rdzeniu przy podstawie wrębu.
Wręby mogą mieć każdy pożądany kształt, włączając w to znaki alfanumeryczne i/lub różne elementy graficzne. W przykładzie wykonania pokazanym na fig. 1A i 1B wręby 18 wykonano w taki sposób, że tworzą literę W.
Również jak pokazano, nie każdy wrąb 16, 18 musi być projektowany jako oznaczenie. Kształtowe oznaczenia 18 mogą być natomiast przeplatane tradycyjnymi wrębami 16, jak pokazano. Przeplatany układ może być szczególnie przydatny w przykładach wykonania zawierających ostrza 14) o dużej ilości zębów 15 i wrębów 16, jak opisano powyżej.
Typowo, wręby 18 są wycinane w rdzeniu tradycyjnymi sposobami skrawania lub frezowania. Tym niemniej, wręby można wykonać z wykorzystaniem dowolnego odpowiedniego sposobu wytwarzania, włączając w to formowanie wytłoczone, wykrawanie na prasie lub wycinanie laserowe.
Na fig. 3, 5 i 6 przedstawiono alternatywne przykłady wykonania tarczy 10 w postaci tarcz 110, 310, 410, posiadających wręby 18, 318, 418 w kształcie liter N, C i V. Choć na figurach pokazano tarcze, z których każda posiada wręby o tej samej literze, poszczególne tarcze można dostarczyć zasadniczo z dowolną kombinacją symboli alfanumerycznych lub innych. Pojedynczą tarczę można zatem zaopatrzyć we wręby zaprojektowane jako litery, tworząc akronimy, skróty i wyrazy. W ten sposób narzędzia 10, 110 itp. mogą być przeznaczone dla konkretnych nabywców.
Przykładowo, na fig. 4, narzędzie 210 można utożsamić powtarzalnym układem liter s, t i t dla kształtowych wrębów 218, 218', 218.
Oprócz znaków alfanumerycznych wręby mogą mieć kształt firmowego logo. (Odpowiednim przykładem firmowego logo do takiego zastosowania może być logo: NIKE® SWOOSH®, Nike Corporation, Beaverton Oregon). Taki przykład wykonania tworzy nieusuwalne wykonanie znaku towarowego lub źródła pochodzenia, które może służyć jako dogodne środki zachowania tożsamości marki wśród odbiorców.
Przykład ten dostarcza również dogodne środki znakowania marki na narzędziach do sprzedaży detalicznej, np. poprzez ukształtowanie wrębów z oznaczeniem związanym z odbiorcą/sprzedawcą detalicznym. W ten sposób sprzedawca detaliczny może uzyskać dostosowany do potrzeb klienta typoszereg narzędziowy, nabywany przez finalnych odbiorców. Takie podejście, z włączeniem nominalnie trwałego znakowania może stanowić zachętę dla zwiększenia lojalności nabywców marki.
Także, jak wspomniano powyżej, choć wręby 18, 118 itp. łączą identyfikację z aspektami funkcjonalności usuwania naprężeń i okruchów lub wiórów, innym potencjalnym funkcjonalnym aspektem tych przykładów wykonania jest zwiększenie bezpieczeństwa. Ponieważ alfanumeryczne oznaczenia wycina się w rdzeniu przelotowo w kierunku jego wymiaru poosiowego, oznaczenie to będzie należycie widoczne i/lub czytelne (tzn. w położeniu pionowym i czytelne od lewej do prawej strony narzędzia jak pokazano na fig. 4) od czoła tarczy, natomiast gdy tarcza jest zamontowana niewłaściwie, od przeciwnej strony czołowej będzie widoczne lustrzane odbicie (tzn. w położeniu pionowym, lecz czytane wspak w górnej części tarczy). Jak wspomniano powyżej, piła ma wiele zębów jednokierunkowych, tzn. są one przeznaczone do skrawania przedmiotu obrabianego w jednym kierunku. Specjalista zauważy, że taka jednokierunkowość jest typowo funkcją asymetrii w układzie segmentów wrębów 14, np. generowaną w wyniku orientacji szczególnych ziaren ściernych i/lub ostrzy skrawających. Praca takich tarcz w odwrotnym kierunku może dawać nieefektywną charakterystykę skrawania i/lub powodować zmniejszenie bezpieczeństwa. Po odniesieniu do tych rozważań, przykłady obecnego wynalazku mogą być tak wykonane, aby oznaczenia alfanumeryczne były poprawnie widoczne od strony
PL 210 712 B1 gwintowego elementu złącznego określonej piły maszynowej, jak np. pokazano na fig. 4, przy właściwym zamontowaniu. Przykłady te dostarczają zatem łatwo dostrzegalne wizualne oznaczenie poprawności zamontowania tarcz itp. Ponadto, ponieważ kierunkowa informacja jest dostarczona niezależnie od tradycyjnie malowanych lub inaczej nakładanych oznaczeń na czole rdzenia 17, jakość takiego wizualnego znakowania nie ulega ścieraniu, zamazywaniu lub pogorszeniu w inny sposób podczas użycia.
Choć obecny wynalazek opisano w odniesieniu do okrągłych tarcz do cięcia, specjalista zauważy możliwość zastosowania zasadniczo do każdego typu narzędzia skrawającego lub ściernego posiadającego wręby, bez odstępstwa od ducha i zakresu tego wynalazku. Przykładowo, wszystkie inne tradycyjne okrągłe tarcze do cięcia można dodatkowo zaopatrzyć w opisaną tu konfigurację wrębu, opisane tu wręby mogą posiadać nie ścierne okrągłe tarcze powszechnie używane do cięcia drewna, tworzywa i innych stosunkowo miękkich materiałów. Ponadto, choć opisane tu narzędzia są narzędziami skrawającymi lub ściernymi, specjalista zauważy, że wręby skonfigurowane i opisane powyżej można zastosować do innych narzędzi do usuwania materiału, jak np. segmentowe diamentowe tarcze ścierne ze stalowym rdzeniem, bez odstępstwa od ducha i zakresu obecnego wynalazku.
Dodatkowo, choć opisane tu przykłady przedstawiają wręby w kształcie oznaczeń, takie oznaczenia można umieścić w innym miejscu na narzędziu, jak np. wewnątrz obwodu narzędzia, bez odstępstwa od ducha i zakresu obecnego wynalazku.

Claims (11)

1. Narzędzie skrawające zawierające okrągły metalowy rdzeń posiadający centralny otwór, poprzez który piła tarczowa jest zamontowana do obrotowego wału napędowego, zaś w odstępach wzdłuż obwodu rdzenia są rozmieszczone liczne ostrza pomiędzy którymi są umieszczone w odstępach liczne wręby, znamienne tym, że wręby (16, 18) są skierowane promieniowo do wewnątrz od obwodu rdzenia (12) i mają wielkość oraz kształt w postaci oznaczeń dobranych z grupy liter, cyfr, kształtów geometrycznych i ich kombinacji.
2. Narzędzie skrawające zawierające rdzeń, zamontowany do mechanizmu napędowego oraz liczne ostrza rozmieszczone w odstępach wzdłuż obwodu rdzenia i co najmniej jeden wrąb umieszczony pomiędzy ostrzami, znamienne tym, że wrąb (16, 18) rozciąga się do wewnątrz od obwodu, przy czym wrąb (16, 18) ma wielkość i kształt, przy której tworzone są oznaczenia dobrane z grupy liter, cyfr, kształtów geometrycznych i ich kombinacji.
3. Narzędzie według zastrz. 2, znamienne tym, że liczne wręby (16, 18) są przeplatane pomiędzy ostrzami (14, 14').
4. Narzędzie według zastrz. 2, znamienne tym, że oznaczenie stanowi wskaźnik źródła pochodzenia narzędzia.
5. Sposób znakowania metalowego rdzenia narzędzia skrawającego, znamienny tym, że wytwarza się metalowy rdzeń z wieloma wrębami poprzez usunięcie części rdzenia metalowego wzdłuż obwodu rdzenia w procesie wybranym z grupy formowania, tłoczenia, frezowania, skrawania, cięcia i cięcia laserowego, przy czym każdemu wrębowi nadaje się niezależnie rozmiar i kształt wyróżniającego symbolu wybranego z grupy liter, cyfr, kształtów geometrycznych i ich kombinacji.
6. Sposób wytwarzania narzędzia skrawającego mającego umieszczone na nim trwałe oznaczenie, w którym na obrotowym wale napędowym montuje się okrągły rdzeń posiadający centralny otwór, po czym formuje się ostrza i wręby wzdłuż obwodu korpusu poprzez usunięcie obwodowych części korpusu, znamienny tym, że na rdzeniu formuje się co najmniej jeden wręb skierowany od obwodu w stronę otworu, poprzez usunięcie części obwodu rdzenia, a następnie kształtuje się wręby w postaci oznaczeń dobranych z grupy liter, cyfr, symboli graficznych i ich kombinacji, przy czym sposób prowadzi się za pomocą procesu wybranego z grupy formowania, tłoczenia, frezowania, skrawania, cięcia i cięcia laserowego.
1. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że podczas kształtowania wrębów nadaje się wielkości i kształt wrębu mające postać oznaczeń źródła pochodzenia narzędzia.
8. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że podczas kształtowania wrębów nadaje się im wielkości, kształt i orientację stanowiące oznaczenie wizualnego wskazania kierunku pracy narzędzia.
9. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że wrąb kształtuje się w postać stanowiącą oznaczenie sprzedawcy narzędzia i marki narzędzia.
PL 210 712 B1
10. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że wrąb kształtuje się w postać stanowiącą oznaczenie odsprzedawcy narzędzia.
11. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że wrąb (wręby) kształtuje się w postać wizualnego oznaczenia poprawnego zamocowania narzędzia w urządzeniu skrawającym dla obracania w korzystnym kierunku podczas jego pracy.
12. Sposób według zastrz. 26, znamienny tym, że wrąb (wręby) kształtuje się w postać oznaczenia źródła pochodzenia narzędzia.
PL378010A 2003-02-05 2004-01-27 Narzędzie skrawające zawierające metalowy rdzeń, sposób znakowania metalowego rdzenia narzędzia skrawającego i sposób wytwarzania narzędzia skrawającego zawierającego metalowy rdzeń PL210712B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US10/358,520 US6878051B2 (en) 2003-02-05 2003-02-05 Saw blade with shaped gullets

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL378010A1 PL378010A1 (pl) 2006-02-20
PL210712B1 true PL210712B1 (pl) 2012-02-29

Family

ID=32712845

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL378010A PL210712B1 (pl) 2003-02-05 2004-01-27 Narzędzie skrawające zawierające metalowy rdzeń, sposób znakowania metalowego rdzenia narzędzia skrawającego i sposób wytwarzania narzędzia skrawającego zawierającego metalowy rdzeń

Country Status (14)

Country Link
US (1) US6878051B2 (pl)
JP (1) JP2006516488A (pl)
CN (1) CN100525978C (pl)
AU (1) AU2004210827B2 (pl)
BR (1) BRPI0407270A (pl)
CA (1) CA2514193C (pl)
DE (1) DE112004000249B4 (pl)
ES (1) ES2306562B1 (pl)
FI (1) FI124425B (pl)
FR (1) FR2850595B1 (pl)
GB (1) GB2413986B (pl)
IT (1) ITMI20040118A1 (pl)
PL (1) PL210712B1 (pl)
WO (1) WO2004071697A2 (pl)

Families Citing this family (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7210474B2 (en) 2005-03-23 2007-05-01 Saint-Gobain Abrasives Technology Company Saw blade with cutting depth gauge
US20090199693A1 (en) * 2005-04-20 2009-08-13 Saint-Gobain Abrasives, Inc. Circular Saw Blade With Elliptical Gullets
US7946907B2 (en) * 2005-04-20 2011-05-24 Saint-Gobain Abrasives, Inc. Saw blade gullet configuration
US7444914B2 (en) * 2005-05-25 2008-11-04 Saint-Gobain Abrasives Technology Company Saw blade with multiple bore sizes
US8151783B2 (en) * 2005-06-27 2012-04-10 Husqvarna Outdoor Products Inc. Tools and methods for making and using tools, blades and methods of making and using blades
US7833088B1 (en) 2006-08-11 2010-11-16 Studer Ronald M Construction method and tool supporting said method
BRPI0814178A2 (pt) * 2007-07-27 2015-01-27 Saint Gobain Abrasives Inc Produtos abrasivos com marcas de junção e detecção automática de junções
JP5453315B2 (ja) 2008-01-22 2014-03-26 サンーゴバン アブレイシブズ,インコーポレイティド オフセットガレットを備えた丸鋸ブレード
WO2009108343A2 (en) 2008-02-29 2009-09-03 Corning Incorporated System and method for cutting ceramic ware
US8393419B1 (en) * 2008-03-13 2013-03-12 Us Synthetic Corporation Superabrasive elements having indicia and related apparatus and methods
KR20110038153A (ko) 2008-08-08 2011-04-13 생-고뱅 어브레이시브즈, 인코포레이티드 연마 부품을 캐리어에 결합하기 위해 연속적인 금속 상을 가지는 연마 공구들
US9097067B2 (en) * 2009-02-12 2015-08-04 Saint-Gobain Abrasives, Inc. Abrasive tip for abrasive tool and method for forming and replacing thereof
US8393939B2 (en) * 2009-03-31 2013-03-12 Saint-Gobain Abrasives, Inc. Dust collection for an abrasive tool
US8763617B2 (en) * 2009-06-24 2014-07-01 Saint-Gobain Abrasives, Inc. Material removal systems and methods utilizing foam
ES2654569T3 (es) * 2009-12-31 2018-02-14 Saint-Gobain Abrasives, Inc. Artículo abrasivo que incorpora un segmento abrasivo infiltrado
CN103313826A (zh) 2010-07-12 2013-09-18 圣戈班磨料磨具有限公司 用于对工业材料成型的磨料物品
TW201208794A (en) * 2010-08-18 2012-03-01 Wu-Lang Zhan Cutter
DE102012210164A1 (de) * 2012-06-18 2013-12-19 Robert Bosch Gmbh Verfahren zum Herstellen eines Sägeblatts
US9227342B2 (en) * 2012-12-31 2016-01-05 Saint-Gobain Abrasives, Inc Abrasive article having abrasive segments with shaped gullet walls
DE202015100311U1 (de) 2015-01-23 2015-02-06 Avola Maschinenfabrik A. Volkenborn Gmbh & Co.Kg Sägeblatt für Kreissägen
US10582933B2 (en) * 2018-03-22 2020-03-10 Capstone Surgical Techologies, LLC Oscillating surgical cutting tool
USD871878S1 (en) * 2018-05-14 2020-01-07 Black & Decker Inc. Diamond blade
USD871879S1 (en) * 2018-08-13 2020-01-07 Black & Decker Inc. Diamond blade
USD893277S1 (en) * 2018-10-16 2020-08-18 Epstein Industrial Supply, Inc. Rotary cutting tool
SE544640C2 (en) * 2020-08-05 2022-10-04 Husqvarna Ab Clearing saw blade with indexing indicia
USD1002319S1 (en) * 2022-08-31 2023-10-24 Procut Tool, Inc. Diamond saw blade

Family Cites Families (42)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US459375A (en) * 1891-09-08 Setts
US459740A (en) * 1891-09-22 And commodore p
US459376A (en) * 1891-09-08 Method of and machine for making buttons
US123302A (en) * 1872-01-30 Improvement in corner-posts for carriage-seats
US458948A (en) * 1891-09-01 Car-coupling
US3064399A (en) 1958-08-04 1962-11-20 Norton Co Diamond cut-off wheel
NL286475A (pl) 1961-12-11
IT1125546B (it) 1979-10-22 1986-05-14 Giorgio Galli Pressa automatica per lo stampaggio di dischi abrasivi
DE8017100U1 (de) * 1980-06-27 1980-10-09 Diamantwerkzeugfabrikation Tusch Kg, 5901 Wilnsdorf Trennscheibe
US4516560A (en) * 1982-07-29 1985-05-14 Federal-Mogul Corporation Abrasive cutting wheel and method of cutting abradable material
US4583515A (en) 1982-07-29 1986-04-22 Federal-Mogul Corporation Abrasive cutting wheel for cutting rock-like material
US4462382A (en) 1983-06-30 1984-07-31 Baron Frank C Circular saw for cutting green concrete and asphalt
US4550708A (en) * 1983-07-06 1985-11-05 Federal-Mogul Corporation Abrasive cutting wheel for cutting rock-like material
AU4570585A (en) 1984-08-27 1986-03-06 Borg-Warner Corporation Continuously variable transmission with synchronous shift and extended range
US4705017A (en) 1985-08-19 1987-11-10 Federal-Mogul Corporation Stress resistant abrasive cutting wheel
IT1199915B (it) * 1985-12-13 1989-01-05 Oreste Veglio Perfezionamenti a segmenti ed inserti diamantati
GB2207626A (en) 1987-08-04 1989-02-08 Nippon Tenshashi Kk Abrasive polishing element
US4854295A (en) 1988-06-01 1989-08-08 Federal-Mogul Corporation Wear resistant abrasive cutting wheel
US5184597A (en) 1990-04-27 1993-02-09 Edward Chiuminatta Apparatus and method for cutting unhardened concrete
US5351595A (en) * 1991-12-20 1994-10-04 Vermont American Corporation Thin kerf circular saw blade
US5311705A (en) 1992-03-06 1994-05-17 Zuzelo Edward A Contoured cutting tool
US5316416A (en) * 1992-09-29 1994-05-31 Ehwa Diamond Ind. Co., Ltd. Diamond cutting tool for hard articles
DE9307471U1 (de) * 1993-05-17 1993-09-02 Fa. Röttger Jansen-Herfeld, 42853 Remscheid Gattersägeblatt mit zwei Schlitzreihen
WO1995011794A1 (en) 1993-10-29 1995-05-04 Minnesota Mining And Manufacturing Company Method of printing molded articles
US5471970A (en) 1994-03-16 1995-12-05 Diamant Boart, Inc. Method of manufacturing a segmented diamond blade
US5518443A (en) * 1994-05-13 1996-05-21 Norton Company Superabrasive tool
DE4424203C2 (de) 1994-07-09 1996-05-09 Wernicke & Co Gmbh Schleifscheibe zum Schleifen des Randes von Brillengläsern
US5555788A (en) * 1995-03-29 1996-09-17 Credo Tool Company Saw blade
US6321738B1 (en) 1998-08-28 2001-11-27 Diamond Products Joint Venture Diamond saw blade
JP2978166B1 (ja) * 1998-09-28 1999-11-15 兼房株式会社 製本用替刃式カッタ
US6158323A (en) * 1998-10-15 2000-12-12 Tenryu Seikyo Kabushiki Kaisha Disk cutter
AU3349000A (en) 1999-01-25 2000-08-07 Black & Decker Incorporated Saw blade for cutting fiber cement
US6287184B1 (en) 1999-10-01 2001-09-11 3M Innovative Properties Company Marked abrasive article
DE10020681C2 (de) 2000-04-27 2002-08-29 Weck Tech Etiketten Gmbh Verfahren zur Herstellung von scheibenförmigen Gegenständen
US6846223B2 (en) * 2000-12-09 2005-01-25 Saint-Gobain Abrasives Technology Company Abrasive wheels with workpiece vision feature
US20020123302A1 (en) 2001-03-05 2002-09-05 S-B Power Tool Company Cutting and grinding wheel for a rotary tool
USD458948S1 (en) 2001-03-19 2002-06-18 Saint-Gobain Abrasives Technology Company Segmented saw blade
USD459740S1 (en) 2001-03-19 2002-07-02 Saint-Gobain Abrasives Technology Company Segmented saw blade
USD459376S1 (en) 2001-03-19 2002-06-25 Saint-Gobain Abrasives Technology Company Segmented saw blade
USD459375S1 (en) 2001-03-19 2002-06-25 Saint-Gobain Abrasives Technology Company Segmented saw blade
FR2822402B3 (fr) * 2001-03-23 2003-05-16 Norton Co Lame de scie
US6599177B2 (en) 2001-06-25 2003-07-29 Saint-Gobain Abrasives Technology Company Coated abrasives with indicia

Also Published As

Publication number Publication date
GB2413986A (en) 2005-11-16
US6878051B2 (en) 2005-04-12
FI20050793A (fi) 2005-08-03
ES2306562B1 (es) 2009-10-02
ES2306562A1 (es) 2008-11-01
GB2413986B (en) 2007-09-12
CN100525978C (zh) 2009-08-12
CA2514193A1 (en) 2004-08-26
CA2514193C (en) 2007-07-17
CN1747809A (zh) 2006-03-15
US20040149114A1 (en) 2004-08-05
AU2004210827A1 (en) 2004-08-26
FR2850595B1 (fr) 2009-03-20
PL378010A1 (pl) 2006-02-20
ITMI20040118A1 (it) 2004-04-28
GB0517889D0 (en) 2005-10-12
AU2004210827B2 (en) 2006-10-19
WO2004071697A2 (en) 2004-08-26
FR2850595A1 (fr) 2004-08-06
DE112004000249B4 (de) 2015-04-30
JP2006516488A (ja) 2006-07-06
FI124425B (fi) 2014-08-29
WO2004071697A3 (en) 2005-05-19
DE112004000249T5 (de) 2007-10-11
BRPI0407270A (pt) 2006-01-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL210712B1 (pl) Narzędzie skrawające zawierające metalowy rdzeń, sposób znakowania metalowego rdzenia narzędzia skrawającego i sposób wytwarzania narzędzia skrawającego zawierającego metalowy rdzeń
EP1861221B1 (en) Saw blade with cutting depth gauge
CA2643830C (en) Stone saw blade
JP2006516488A5 (pl)
US6939092B2 (en) Sheet metal hole cutter
US6739227B2 (en) Apparatus and method for providing an enhanced metal cutting saw blade
US5669744A (en) Rotary chisel
JP5193187B2 (ja) 切削工具およびそれを用いた切削方法
CN213351061U (zh) 一种具备切割面抛光的多片式复合锯片
BE1018416A5 (fr) Lame de scie a entailles profilees.
JP2007021710A (ja) ブレード
CA2077568A1 (en) Grinding tool
JP4623674B2 (ja) 回転切削工具
US20220097158A1 (en) Band-shaped machining tool having buffer particles
EP1316379A1 (en) Rotary cutting blade
EP1216805A1 (en) Circular saw blade with abrasive regions on each face
KR200268820Y1 (ko) 회전체 요철 표면을 갖는 공업용 다이아몬드 절삭휠
JP2005231016A (ja) チップ付き回転鋸及びそのチップ研削方法
JP2003071725A (ja) 鋼材切断用ダイヤモンド砥石および鋼材切断装置
WO1998053945A1 (en) Milling cutter