PL209015B1 - Urządzenie uszczelniające dla szczeliny dylatacyjnej - Google Patents

Urządzenie uszczelniające dla szczeliny dylatacyjnej

Info

Publication number
PL209015B1
PL209015B1 PL358930A PL35893003A PL209015B1 PL 209015 B1 PL209015 B1 PL 209015B1 PL 358930 A PL358930 A PL 358930A PL 35893003 A PL35893003 A PL 35893003A PL 209015 B1 PL209015 B1 PL 209015B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
flange
clamping element
groove
sealing device
fixed
Prior art date
Application number
PL358930A
Other languages
English (en)
Other versions
PL358930A1 (pl
Inventor
Frank Fieger
Andreas Trawicki
Original Assignee
Migua Fugensysteme Gmbh & Co Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=27675025&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL209015(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Migua Fugensysteme Gmbh & Co Kg filed Critical Migua Fugensysteme Gmbh & Co Kg
Publication of PL358930A1 publication Critical patent/PL358930A1/pl
Publication of PL209015B1 publication Critical patent/PL209015B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01DCONSTRUCTION OF BRIDGES, ELEVATED ROADWAYS OR VIADUCTS; ASSEMBLY OF BRIDGES
    • E01D19/00Structural or constructional details of bridges
    • E01D19/06Arrangement, construction or bridging of expansion joints
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04BGENERAL BUILDING CONSTRUCTIONS; WALLS, e.g. PARTITIONS; ROOFS; FLOORS; CEILINGS; INSULATION OR OTHER PROTECTION OF BUILDINGS
    • E04B1/00Constructions in general; Structures which are not restricted either to walls, e.g. partitions, or floors or ceilings or roofs
    • E04B1/62Insulation or other protection; Elements or use of specified material therefor
    • E04B1/66Sealings
    • E04B1/68Sealings of joints, e.g. expansion joints
    • E04B1/6803Joint covers
    • E04B1/6804Joint covers specially adapted for floor parts

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Gasket Seals (AREA)
  • Seal Device For Vehicle (AREA)
  • Joints Allowing Movement (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Pivots And Pivotal Connections (AREA)
  • Sewage (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie uszczelniające dla szczeliny dylatacyjnej pomiędzy dwoma elementami budowlanymi.
Znane urządzenia uszczelniające tego rodzaju zawierają elastyczną jednostkę przekrywającą i dwie, leżące po przeciwnych stronach szczeliny dylatacyjnej, jednostki kotwiące, z których każ da ma łączony z przyporządkowanym jej elementem budowlanym, kołnierz stały i mocowany za pomocą elementu zaciskowego z kołnierzem stałym na zasadzie jaskółczego ogona, kołnierz rozłączny, przy czym jednostka przekrywająca jest tak łączona z jednostkami kotwiącymi, że jest zaciśnięta pomiędzy kołnierzem stałym i kołnierzem rozłącznym.
Urządzenia uszczelniające stosuje się przykładowo do przekrywania szczelin dylatacyjnych pomiędzy płytami betonowymi, aby z jednej strony zamaskować szczelinę dylatacyjną i zapobiec wnikaniu obcych ciał lub cieczy, z drugiej zaś - w przypadku stropów parkingowych - zapewnić bezpieczne jeżdżenie i chodzenie bez nadmiernego obciążenia przeciwległych krawędzi elementów budowlanych. Znane powszechnie urządzenia uszczelniające zawierają dwie jednostki kotwiące, które są połączone na przeciwległych krawędziach z elementami budowlanymi i pomiędzy którymi zamocowana jest, w zasadzie elastyczna, jednostka przekrywająca.
Każda jednostka kotwiąca składa się w zasadzie z kołnierza stałego i kołnierza rozłącznego, przy czym kołnierz stały jest połączony na stałe, na przykład za pomocą połączeń śrubowych, z przyporządkowanym jej elementem budowlanym. Kołnierz rozłączny jest tak łączony z kołnierzem stałym, że w utworzonej pomiędzy nimi szczelinie zaciśnięta jest jednostka przekrywająca. Znane są ogólnie urządzenia uszczelniające, w których kołnierz rozłączny jest za pomocą przechodzącego przez jednostkę przekrywającą połączenia śrubowego z kołnierzem stałym. Urządzenia tego typu okazały się niekorzystne zwłaszcza dlatego, że wskutek istnienia przejścia przez jednostkę przekrywającą powstaje otwór, który umożliwia także wnikanie wilgoci do kołnierza stałego i do szczeliny dylatacyjnej. Połączenie śrubowe, sięgające od powierzchni jednostki kotwiącej do kołnierza stałego, stanowi ponadto przewodzące prąd elektryczny i ciepło połączenie z elementem budowlanym. Tego rodzaju połączenia są często niepożądane, z jednej strony ze względów bezpieczeństwa, z drugiej zaś z uwagi na to, że stanowią mostki cieplne.
Tego rodzaju urządzenie uszczelniające znane jest z europejskiego opisu patentowego nr EP 1 158 101 A2. Kołnierz stały ma tam rowek w kształcie jaskółczego ogona, przez którego przekrój prowadzona jest dopiero w trakcie montażu jednostka przekrywająca, a następnie element zaciskowy, połączony z kołnierzem rozłącznym. Wskutek skrócenia elementu dociskowego następuje sprężyste zgniecenie elementu zaciskowego, który rozszerza się w kierunku szerokości rowka. Naciska on wówczas tak na leżące naprzeciw powierzchnie przylegania rowka, że w obszarze tym powstaje siłowe połączenie między kołnierzem stałym, jednostką przekrywającą, elementem zaciskowym i koł nierzem rozłącznym.
Użycie połączenia typu jaskółczego ogona z elastycznym elementem zaciskowym eliminuje z jednej strony niekorzystne przejś cie przez jednostkę przekrywają c ą , z drugiej zaś znacznie uł atwia i przyspiesza montaż urządzenia uszczelniającego.
Wada urządzenia uszczelniającego według EP 1 158 101 A2 polega na tym, że połączenia kołnierza rozłącznego z kołnierzem stałym - a zatem również zamocowanie jednostki przekrywającej jest znacznie mniej wytrzymałe niż w znanych połączeniach śrubowych. Należy się obawiać, że przy przejeżdżaniu przez takie urządzenie uszczelniające w kierunku poprzecznym do szczeliny dylatacyjnej, zwłaszcza w przypadku ekstremalnych przyspieszeń i hamowań, na przykład samochodów ciężarowych, wciśnięty w rowek element zaciskowy nie będzie mógł wytrzymać występujących sił tnących w kierunku poprzecznym do wzdłuż nej osi urządzenia uszczelniającego i wraz z kołnierzem stałym byłby wyrywany z rowka.
Celem wynalazku jest opracowanie urządzenia uszczelniającego do przekrywania szczeliny dylatacyjnej, w którym połączenie kołnierza stałego i rozłącznego wytrzymuje nawet ekstremalne obciążenia przy przejeżdżaniu i które jest proste i szybkie w montażu bez przechodzenia przez jednostkę przekrywającą.
Urządzenie uszczelniające dla szczeliny dylatacyjnej pomiędzy dwoma elementami budowlanymi, z elastyczną jednostką przekrywającą i dwiema, leżącymi po przeciwnych stronach szczeliny dylatacyjnej, jednostkami kotwiącymi, z których każda ma łączony z przyporządkowanym jej elementem budowlanym, kołnierz stały i mocowany za pomocą elementu zaciskowego z kołnierzem stałym
PL 209 015 B1 na zasadzie jaskółczego ogona, kołnierz rozłączny, przy czym jednostka przekrywająca jest łączona z jednostkami kotwiącymi poprzez jej zaciśnięcie pomiędzy kołnierzem stałym i kołnierzem rozłącznym, według wynalazku charakteryzuje się tym, że element zaciskowy jest sztywny, zaś kołnierz stały ma biegnący wzdłuż urządzenia uszczelniającego rowek w kształcie jaskółczego ogona z dwiema wzajemnie przeciwległymi powierzchniami przylegania i otworem do wkładania elementu zaciskowego, przy czym element zaciskowy, który w położeniu montażu kołnierza rozłącznego i elementu zaciskowego z kołnierzem stałym przylega do co najmniej jednej z powierzchni przylegania rowka, jest osadzony przechylnie wokół swej wzdłużnej osi do wkładania go w rowek, względnie wyjmowania go z rowka.
Korzystnie kołnierz rozłączny i element zaciskowy jednostki kotwiącej są łączone śrubami, których łby są wsparte na kołnierzu rozłącznym.
Korzystnie element zaciskowy ma biegnący w kierunku wzdłużnym rowek, śruby mają samonacinający gwint, zaś kołnierz rozłączny jest łączony z elementem zaciskowym poprzez wprowadzanie tych śrub w rowek.
Korzystnie jednostka przekrywająca ma biegnącą wzdłuż urządzenia uszczelniającego wargę uszczelniającą, wkładaną w odpowiedni rowek uszczelniający kołnierza stałego.
Jeżeli kołnierz rozłączny jest połączony z kołnierzem stałym na zasadzie jaskółczego ogona z elementem zaciskowym, mają cym wedł ug wynalazku w zasadzie taką samą wytrzymało ść, jak koł nierz stały, wówczas wytrzymałość połączenia nie jest ograniczona przez materiał elementu zaciskowego. Przesuw kołnierza rozłącznego w stosunku do kołnierza stałego jest możliwy jedynie w ramach ściśliwości jednostki przekrywającej, umieszczonej pomiędzy tymi obydwoma kołnierzami. Nie należy się obawiać sprężystego odkształcenia elementu zaciskowego i wyrwania go z połączenia w przypadku nadmiernego obciążenia.
Jeżeli kołnierz stały ma biegnący wzdłuż urządzenia uszczelniającego, mający kształt jaskółczego ogona rowek, zaś element zaciskowy przylega do jednej lub do obu przeciwległych powierzchni przylegania, wówczas rowek jest otwarty od strony kołnierza rozłącznego. W celu montażu takiego urządzenia uszczelniającego element zaciskowy jest wprowadzany w rowek przez przekrój jego otworu. Element zaciskowy jest korzystnie tak ukształtowany, że - gdy przechyli się go następnie wokół wzdłużnej osi rowka - nie można już wyjąć go z rowka bez ponownego przechylenia.
Urządzenie uszczelniające, które zawiera śrubę do łączenia kołnierza rozłącznego i elementu zaciskowego, przy czym łeb jest wsparty na kołnierzu rozłącznym, charakteryzuje się prostszym i szybszym montaż em, co obniż a koszty jego wytwarzania. Szczególnie korzystne są ś ruby z gwintem samonacinającym, które wchodzą w rowek elementu zaciskowego, biegnący wzdłuż urządzenia uszczelniającego. Dzięki temu można po pierwsze wykonać element zaciskowy z produktów typu prętów lub kształtowników bez końca, po drugie następuje ułatwienie montażu, ponieważ nie trzeba utrzymywać stałej pozycji elementu zaciskowego względem kołnierza rozłącznego.
Zaopatrzenie jednostki przekrywającej urządzenia uszczelniającego w biegnącą wzdłuż urządzenia uszczelniającego wargę uszczelniającą, którą przy montażu urządzenia uszczelniającego wkłada się w odpowiedni rowek kołnierza stałego, poprawia skuteczność uszczelniającego działania urządzenia. Ponadto warga uszczelniająca ułatwia dodatkowo montaż urządzenia, ponieważ obszar jednostki przekrywającej, wkładany w rowek w kształcie jaskółczego ogona, nie jest wyciągany pod jej ciężarem.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia pierwsze urządzenie uszczelniające w przekroju, fig. 2 - fragment tego pierwszego urządzenia uszczelniającego, fig. 3a do 3h - fazy montażu pierwszego urządzenia uszczelniającego, oraz fig. 4a i 4b - fazy montażu drugiego urządzenia uszczelniającego.
Urządzenie uszczelniające 1a osłania i zabezpiecza otwartą od góry szczelinę dylatacyjną 2 pomiędzy przeciwległymi krawędziami 3 dwóch elementów budowlanych 4. Na fig. 1 ukazany jest ten układ w przekroju prostopadłym do wzdłużnego wymiaru szczeliny dylatacyjnej 2. Przedstawione tutaj przykładowo urządzenie uszczelniające 1a jest symetryczne lustrzanie względem pionowej płaszczyzny symetrii 5 szczeliny dylatacyjnej 2. Do innych zastosowań można również wykorzystać - nie przedstawione tutaj - urządzenie uszczelniające bez tego typu symetrii.
Elementy budowlane 4 mają warstwę użytkową 6 - tutaj nawierzchnię asfaltową - z której przeznaczoną do jazdy powierzchnią 7 na obu krawędziach 3 elementów budowlanych leżą jednostki kotwiące 8a. Każda z jednostek kotwiących 8a ma kołnierz stały 9a i kołnierz rozłączny 10a, które są połączone za pomocą elementów zaciskowych 11a na zasadzie połączenia na jaskółczy ogon i które
PL 209 015 B1 utrzymują w szczelinie 12a pomiędzy kołnierzem stałym 9a i kołnierzem rozłącznym 10a elastyczną na podobieństwo gumy jednostkę przekrywającą 13a, która wypełnia szczelinę dylatacyjną 2. Kołnierze stałe 9a są osadzone na warstwie wyrównawczej 14 i zakotwione za pomocą śrub 15_i kołków 16 w elementach budowlanych 4.
Na fig. 2 ukazany jest w powiększeniu fragment urządzenia uszczelniającego 1a z połączeniem między kołnierzem stałym 9a i przyporządkowanym mu kołnierzem rozłącznym 10a. Kołnierz stały 9a ma pomiędzy ramieniem mocującym 17a i ramieniem odciążającym 18 otwarty od góry, mający kształt jaskółczego ogona rowek 19 z leżącymi naprzeciw siebie powierzchniami przylegania 20a. Ramię mocujące 17a i ramię odciążające 18 wystają z poziomego końcowego odcinka 21a kołnierza stałego 9a, nadając mu kształt litery F. Ramię mocujące 17a i ramię odciążające 18 są zaopatrzone w prostokątne rowki uszczelniające 22 i 23. Ramię mocujące 17a, ramię odciążające 18, rowek 19 w kształcie jaskółczego ogona, końcowy odcinek 21a i rowki uszczelniające 22, 23 biegną prostopadle do przedstawionego przekroju wzdłuż kołnierza stałego 9a, wykonanego z wyciskanego kształtownika aluminiowego.
Kołnierz rozłączny 10a stanowi pasek blachy stalowej o przekroju wygiętym w kształcie litery L, który w kierunku wzdłużnym, prostopadłym do przedstawionego przekroju, ma pewną liczbę wpuszczanych otworów 24a, ustawionych w jednakowych odstępach jeden za drugim. Element zaciskowy 11a ma w zasadzie sześciokątny przekrój oraz biegnący wzdłuż niego rowek 25a, a także jest symetryczny lustrzanie względem płaszczyzny symetrii 26a rowka 25a. Element zaciskowy 11a jest również wykonany z wyciskanego kształtownika aluminiowego.
Sprężysta na podobieństwo gumy jednostka przekrywająca 13a jest symetryczna lustrzanie względem płaszczyzny symetrii 27, biegnącej wzdłuż niej prostopadle do przedstawionego przekroju. W stanie zmontowanym jednostka przekrywająca 13a ma w tej płaszczyźnie symetrii 27 rowek 28a, otwarty w kierunku warstwy użytkowej 6, z którym to rowkiem połączone są z obu stron w zasadzie prostokątne, zamknięte profile 29a, z którymi z kolei połączony jest cienki pasek mocujący 30a. Paski mocujące 30a są tak przystawione do zamkniętych profili 29a, że oba te elementy w stanie zmontowanym leżą w jednej płaszczyźnie w kierunku warstwy użytkowej 6. Po stronie odwrotnej do warstwy użytkowej 6 na każdym z pasków mocujących 30a ukształtowana jest warga uszczelniająca 31.
Montując przedstawione urządzenie uszczelniające 1a, ustawia się najpierw i unieruchamia kołnierze stałe 9a na warstwie wyrównawczej 14, na przeciwległych krawędziach 3 elementów budowlanych 4, po czym nakłada się warstwę użytkową 6. Następnie układa się sprężyste na podobieństwo gumy paski uzupełniające 32, które wchodzą wargą uszczelniającą 33 w rowki uszczelniające 22 ramion mocujących 17a. Wargi uszczelniające 33 są zabezpieczone przed nieumyślnym wyciągnięciem z rowków uszczelniających 22 za pomocą nie przedstawionego uzębienia. Paski uzupełniające 32 obejmują ramiona mocujące 17a i kończą się na - obniżonej w sąsiedztwie kołnierzy stałych 9a względem powierzchni 7 - warstwie użytkowej 6.
Następnie układa się jednostkę przekrywającą 13a tak, że paski mocujące 30a wchodzą w rowki 19 w kształcie jaskółczego ogona, zaś wargi uszczelniające 31 jako pomocniczy element montażowy wchodzą w rowki uszczelniające 23 ramion odciążających 18. Paski mocujące 30a w obszarze ramion mocujących 17a nakładają się na paski uzupełniające 32 i zapewniają wspólnie z nimi skuteczne uszczelnienie w kierunku powierzchni.
Na fig. 3a do 3h ukazane są schematycznie i w dużym uproszczeniu kolejne etapy następującego teraz wkładania elementu zaciskowego 11 a w mający kształt jaskółczego ogona rowek 19, w którym już osadzony jest pasek mocujący 30a jednostki przekrywającej 13a. Element zaciskowy 11a jest zgodnie z fig. 3a przechylony względem pozycji montażowej wokół swej wzdłużnej osi o około 90° i wprowadzany najpierw swym krótszym bokiem 34 w rowek 19 w kształcie jaskółczego ogona, następnie zgodnie z fig. 3b do 3g jest przechylany z powrotem wokół swej wzdłużnej osi do momentu, gdy - jak przedstawiono na fig. 3h - znajdzie się w pozycji montażowej w rowku 19 w kształcie jaskółczego ogona. Bez ponownego przechylenia elementu zaciskowego 11a wokół jego wzdłużnej osi nie można go wyjąć z rowka 19 w kształcie jaskółczego ogona.
Następnie nakłada się kołnierz rozłączny 10a tak, że krótsze, zagięte ramię 35 kołnierza rozłącznego 10a obejmuje ramię mocujące 17a kołnierza stałego 9a. Przez otwory 24a kołnierza rozłącznego 10a w rowek 25a elementu zaciskowego 11a wkręca się samogwintujące śruby 36 z łbem wpuszczanym.
W wyniku dociągnięcia śrub 35, których łby 37 opierają się na wpuszczanych otworach 24a kołnierza rozłącznego 10a, element zaciskowy 11a jest dociągany w mającym kształt jaskółczego ogona rowku 19 w kierunku kołnierza rozłącznego 10a i opiera się na przeciwległych powierzchniach przylePL 209 015 B1 gania 20a rowka 19 w kształcie jaskółczego ogona. Powoduje to po pierwsze stałe połączenie kołnierza rozłącznego 10a z kołnierzem stałym 9a, po drugie zaś spoczywający w mającym kształt jaskółczego ogona rowku 19 pasek mocujący 30a jednostki przekrywającej 13a zostaje zaciśnięty i unieruchomiony pomiędzy powierzchniami przylegania 20a rowka 19 w kształcie jaskółczego ogona i elementem zaciskowym 11a.
W celu zakończenia montażu przedstawionego urządzenia uszczelniającego 1a wypełnia się masą uszczelniającą 39 przestrzeń 38, utworzoną pomiędzy wygiętym ramieniem 35 kołnierza rozłącznego 10a i warstwą użytkową 6.
Kołnierz rozłączny 10a i masa uszczelniająca 39 leżą w jednej płaszczyźnie z przeznaczoną do jeżdżenia powierzchnią 7 warstwy użytkowej 6, zatem w połączeniu ze stosunkowo małym odsadzeniem pomiędzy kołnierzem rozłącznym 10a i jednostką przekrywającą 13a na szczelinie dylatacyjnej 2 powstaje gładka powierzchnia, po której może w zasadzie bez wstrząsów przejeżdżać nie przedstawiony pojazd. Siły poziome, wprowadzane w kołnierz rozłączny 10a, są przy tym odprowadzane przez wygięte ramię 35 kołnierza stałego 10a i stosunkowo sztywną masę uszczelniającą 39 w warstwę użytkową 6. Elementy zaciskowe 11 a nie podlegają zatem działaniu znaczących dynamicznych sił poziomych.
Ten sam efekt odciążenia elementów zaciskowych 11a w stosunku do sił poziomych osiągany jest za pomocą zwróconego ku szczelinie dylatacyjnej 2, wypukłego paska krawędziowego 40 kołnierza rozłącznego 10a, który wystaje poza ramię odciążające 18 i wchodzi w przekrój szczeliny. Ponieważ jednostka przekrywająca 13a jest na obszarze szczeliny dylatacyjnej 2 lekko cofnięta w stosunku do powierzchni 7 warstwy użytkowej 6, jest ona w zasadzie całkowicie chroniona przed kontaktem z kołami pojazdów.
Urządzenie uszczelniające 1b, przedstawione na fig. 4a i 4b w widoku odpowiednim do fig. 2, różni się od urządzenia uszczelniającego 1a z fig. 1 jedynie odmiennym kształtem kołnierza rozłącznego 10b i elementu zaciskowego 11b.
Również element zaciskowy 11b na fig. 4a i 4b ma w zasadzie sześciokątny przekrój, przy czym w porównaniu do elementu zaciskowego 11a urządzenia uszczelniającego 1a z fig. 1 ma on z jednej strony wyraźnie mniejszą szerokość, z drugiej zaś jego powierzchnia styku 41 jest wklęsła. Element zaciskowy 11b nie zawiera rowka, lecz ustawione jeden za drugim w kierunku wzdłużnym, prostopadłym do przedstawionego przekroju, nie przedstawione otwory w kierunku przedstawionej osi symetrii 42. Element zaciskowy 11b jest także wykonany z wyciskanego kształtownika aluminiowego.
Podobnie jak kołnierz rozłączny 10a urządzenia uszczelniającego 1a z fig. 1, również kołnierz rozłączny 10b na fig. 4a i 4b stanowi pasek stalowej blachy o wygiętym w kształcie litery L przekroju, który w kierunku wzdłużnym, prostopadłym do przedstawionego przekroju, ma pewną liczbę ustawionych jeden za drugim, nie pokazanych, wpuszczanych otworów w kierunku osi symetrii 42. Z kołnierzem rozłącznym 10b zespawany jest element oporowy 43 z ciągnionego kształtownika stalowego bez końca. Element oporowy 43 ma w zasadzie prostokątny przekrój, przy czym powierzchnia styku 44 jest wypukła odpowiednio do powierzchni styku 41 elementu zaciskowego 11b.
W celu montażu urządzenia uszczelniającego 1b kołnierz rozłączny 10b montuje się wstępnie z elementem zaciskowym 11 b za pomocą nie przedstawionych śrub, przechodzących przez otwór kołnierza rozłącznego 10b do otworów elementu zaciskowego 11 b. Podobnie jak w urządzeniu uszczelniającym 1a z fig. 1, również tutaj stosuje się samogwintujące śruby z łbem wpuszczanym.
Przy nakładaniu kołnierza rozłącznego 10b jego krótsze, wygięte ramię 35 obejmuje ramię mocujące 17a kołnierza stałego 9a. Jednocześnie element zaciskowy 11b, podwieszony luźno na kołnierzu rozłącznym 10b za pomocą nie przedstawionych śrub, wchodzi w rowek 19 w kształcie jaskółczego ogona.
Poprzez dociąganie nie przedstawionych śrub, których łby opierają się na również nie przedstawionych wpuszczanych otworach kołnierza rozłącznego 10b, element zaciskowy 11b jest dociągany w mającym kształt jaskółczego ogona rowku 19 w kierunku kołnierza rozłącznego 10b i opiera się z jednej strony swoją wklęsłą powierzchnią styku 41 o wypukłą powierzchnię styku 44 elementu oporowego 43, a przez nią o powierzchnię przylegania 20 rowka 19 w kształcie jaskółczego ogona, z drugiej zaś bezpośrednio o przeciwległą powierzchnię przylegania 20 rowka 19 w kształcie jaskółczego ogona.
Również tutaj zachodzi po pierwsze stałe połączenie kołnierza rozłącznego 10b z kołnierzem stałym 9a, po drugie zaś spoczywający w mającym kształt jaskółczego ogona rowku 19 pasek mocujący 30 jednostki przekrywającej 13 zostaje zaciśnięty i unieruchomiony pomiędzy powierzchniami
PL 209 015 B1 przylegania 20 rowka 19 w kształcie jaskółczego ogona i elementem zaciskowym 11b. W porównaniu do urządzenia uszczelniającego 1a z fig. 1 montaż urządzenia uszczelniającego 1b z fig. 4a i 4b jest wyraźnie jeszcze prostszy i szybszy.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie uszczelniające dla szczeliny dylatacyjnej pomiędzy dwoma elementami budowlanymi, z elastyczną jednostką przekrywającą i dwiema, leżącymi po przeciwnych stronach szczeliny dylatacyjnej, jednostkami kotwiącymi, z których każda ma łączony z przyporządkowanym jej elementem budowlanym, kołnierz stały i mocowany za pomocą elementu zaciskowego z kołnierzem stałym na zasadzie jaskółczego ogona, kołnierz rozłączny, przy czym jednostka przekrywająca jest łączona z jednostkami kotwiącymi poprzez jej zaciśnięcie pomiędzy kołnierzem stałym i kołnierzem rozłącznym, znamienne tym, że element zaciskowy (11a, 11b) jest sztywny, zaś kołnierz stały (9a) ma biegnący wzdłuż urządzenia uszczelniającego (1a, 1 b) rowek (19) w kształcie jaskółczego ogona z dwiema wzajemnie przeciwległymi powierzchniami przylegania (20a) i otworem do wkładania elementu zaciskowego (11a, 11b), przy czym element zaciskowy (11a, 11b), który w położeniu montażu kołnierza rozłącznego (10a, 10b) i elementu zaciskowego (11a, 11b) z kołnierzem stałym (9a) przylega do co najmniej jednej z powierzchni przylegania (20a) rowka (19), jest osadzony przechylnie wokół swej wzdłużnej osi do wkładania go w rowek (19), względnie wyjmowania go z rowka (19).
  2. 2. Urządzenie uszczelniające według zastrz. 1, znamienne tym, że kołnierz rozłączny (10a, 10b) i element zaciskowy (11a, 11b) jednostki kotwiącej (8a) są łączone śrubami (36), których łby (37) są wsparte na kołnierzu rozłącznym (10a, 10b).
  3. 3. Urządzenie uszczelniające według zastrz. 2, znamienne tym, że element zaciskowy (11a) ma biegnący w kierunku wzdłużnym rowek (25), śruby (36) mają samonacinający gwint, zaś kołnierz rozłączny (10a) jest łączony z elementem zaciskowym (11a) poprzez wprowadzanie tych śrub (36) w rowek (25).
  4. 4. Urządzenie uszczelniające według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienne tym, że jednostka przekrywająca (13a) ma biegnącą wzdłuż urządzenia uszczelniającego (1a, 1b) wargę uszczelniającą (31), wkładaną w odpowiedni rowek uszczelniający (23) kołnierza stałego (9a).
PL358930A 2002-02-27 2003-02-27 Urządzenie uszczelniające dla szczeliny dylatacyjnej PL209015B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10208359A DE10208359A1 (de) 2002-02-27 2002-02-27 Dichtungsvorrichtung für eine Bewegungsfuge

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL358930A1 PL358930A1 (pl) 2003-09-08
PL209015B1 true PL209015B1 (pl) 2011-07-29

Family

ID=27675025

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL358930A PL209015B1 (pl) 2002-02-27 2003-02-27 Urządzenie uszczelniające dla szczeliny dylatacyjnej

Country Status (6)

Country Link
US (1) US6854737B2 (pl)
EP (1) EP1340853B1 (pl)
AT (1) ATE296381T1 (pl)
DE (2) DE10208359A1 (pl)
ES (1) ES2242909T3 (pl)
PL (1) PL209015B1 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7314590B2 (en) * 2005-09-20 2008-01-01 Bayer Materialscience Llc Method of preparing a coated molded plastic article
DE102006017241B4 (de) * 2006-04-12 2017-11-23 Airbus Operations Gmbh Ebene Spaltabdeckung für Kabinenverkleidungen
FR2923230B1 (fr) * 2007-11-05 2013-03-01 Dani Alu Installation comprenant un systeme de joint de dilatation mecanique
US8182319B2 (en) * 2008-12-10 2012-05-22 Oracle America Inc. Computer chassis fan modules providing vibration isolation and pinch release
DE102015105092B4 (de) 2015-04-01 2021-12-23 Migua Fugensysteme Gmbh Verfahren zum Überbrücken einer Schwundfuge
CN105421228B (zh) * 2016-01-14 2017-09-29 宁波路宝科技实业集团有限公司 一种桥梁伸缩缝装置
US10385564B2 (en) * 2017-12-04 2019-08-20 Inpro Corporation Stackable expansion joint frame assembly
JP7104966B2 (ja) * 2018-05-07 2022-07-22 株式会社エービーシー商会 エキスパンションジョイントの床カバー材、床用エキスパンションジョイント及びその施工方法
EP3680419B1 (de) 2019-01-14 2021-04-21 MIGUA Fugensysteme GmbH Fugenüberbrückungsvorrichtung
CN110965465A (zh) * 2019-11-11 2020-04-07 界首市天瓴建筑工程有限公司 一种阻尼式桥梁伸缩缝固定装置

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4374442A (en) * 1981-07-27 1983-02-22 The General Tire & Rubber Company Expansion joint sealing assembly for curb and roadway intersections
US4674252A (en) * 1986-02-21 1987-06-23 Mm Systems Corporation Gland and mount system and components thereof
US4793162A (en) * 1986-08-07 1988-12-27 Spt, Inc. Method for repairing failed waterstops and products relating to same
DE9101670U1 (de) * 1991-02-14 1991-05-02 Deflex-Bautentechnik GmbH, 4600 Dortmund Dehnfugenkonstruktion
US5575126A (en) * 1993-12-28 1996-11-19 Mm Systems Corp. Flat expansion joint gasket
DE19602982C1 (de) * 1996-01-27 1997-01-09 Migua Fugensysteme Gmbh Dichtungsvorrichtung für eine Bewegungsfuge
US6419238B2 (en) * 1999-06-07 2002-07-16 Mccomb Barry Hugh Watertight seal for inclined surfaces
DE10025178C1 (de) * 2000-05-24 2001-10-18 Migua Fugensysteme Gmbh & Co K Dichtungsvorrichtung für eine Bewegungsfuge

Also Published As

Publication number Publication date
DE50300562D1 (de) 2005-06-30
EP1340853B1 (de) 2005-05-25
PL358930A1 (pl) 2003-09-08
DE10208359A1 (de) 2003-09-11
US6854737B2 (en) 2005-02-15
ATE296381T1 (de) 2005-06-15
EP1340853A1 (de) 2003-09-03
US20040080121A1 (en) 2004-04-29
ES2242909T3 (es) 2005-11-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2379410C2 (ru) Перекрывающее устройство
EP0012124B1 (en) Expansion joint element
CA1310219C (en) Expansion joint seals and methods and apparatus for making and installing the same
US4359847A (en) Watertight expansion joint
US4773791A (en) Joint bridging construction for structures
US4637085A (en) Joint spanning construction for bridges or similar structures
PL209015B1 (pl) Urządzenie uszczelniające dla szczeliny dylatacyjnej
PL182248B1 (pl) Urzadzenie uszczelniajace dla szczeliny dylatacyjnej PL
US3888599A (en) Expansion joint seal
US20020059764A1 (en) Device for bridging expansion joints in walls or floors of buildings
US20210404175A1 (en) Structure having edge reinforcement on profiled rail
US4111584A (en) Expansion joints seal assembly
US6751918B2 (en) Cover assembly for structural members
CA1201899A (en) Joining element
US3779660A (en) Expansion joint seal
US8959860B2 (en) Expansion joint cover assembly for structural members
CZ295023B6 (cs) Sestava koleje
JPS6322252Y2 (pl)
US4359295A (en) Expansion joint member
KR200220915Y1 (ko) 커튼월용 외벽패널 및 그 외벽패널의 설치구조
JPH057282Y2 (pl)
CN215860205U (zh) 盾构隧道防水构造
GB2104122A (en) A device for bridging expansion joints in footpaths or parking decks
CA1135104A (en) Expansion joint member
JP3439714B2 (ja) 化粧材の取付構造、および化粧材

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140227