PL208756B1 - Deskowanie cylindryczne - Google Patents

Deskowanie cylindryczne

Info

Publication number
PL208756B1
PL208756B1 PL373919A PL37391903A PL208756B1 PL 208756 B1 PL208756 B1 PL 208756B1 PL 373919 A PL373919 A PL 373919A PL 37391903 A PL37391903 A PL 37391903A PL 208756 B1 PL208756 B1 PL 208756B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
formwork
shell
spacers
foot
fastening
Prior art date
Application number
PL373919A
Other languages
English (en)
Other versions
PL373919A1 (pl
Inventor
Kurt Jaruzel
Josef Griessbaum
Original Assignee
Maier G Paschal Werk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Maier G Paschal Werk filed Critical Maier G Paschal Werk
Publication of PL373919A1 publication Critical patent/PL373919A1/pl
Publication of PL208756B1 publication Critical patent/PL208756B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04GSCAFFOLDING; FORMS; SHUTTERING; BUILDING IMPLEMENTS OR AIDS, OR THEIR USE; HANDLING BUILDING MATERIALS ON THE SITE; REPAIRING, BREAKING-UP OR OTHER WORK ON EXISTING BUILDINGS
    • E04G11/00Forms, shutterings, or falsework for making walls, floors, ceilings, or roofs
    • E04G11/06Forms, shutterings, or falsework for making walls, floors, ceilings, or roofs for walls, e.g. curved end panels for wall shutterings; filler elements for wall shutterings; shutterings for vertical ducts
    • E04G11/062Forms for curved walls
    • E04G11/065Forms for curved walls with mechanical means to modify the curvature

Landscapes

  • Architecture (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Forms Removed On Construction Sites Or Auxiliary Members Thereof (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Chairs Characterized By Structure (AREA)
  • Magnetic Heads (AREA)
  • Pens And Brushes (AREA)
  • Moulds For Moulding Plastics Or The Like (AREA)
  • Moulds, Cores, Or Mandrels (AREA)
  • Lining Or Joining Of Plastics Or The Like (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest element deskowania (1), który może być zmontowany z innymi takimi elementami (1) tworząc deskowanie. Przy tym przewidziano skorupę szalunkową (4) o regulowanej krzywiźnie, która to skorupa jest podtrzymywana po stronie grzbietowej wspornikami (5), żeby stworzyć sztywny element (1) wytrzymujący nacisk betonu. Wsporniki (5) o korzystnie trapezowym przekroju poprzecznym mają na krańcach stopki mocujące (6) i są wyposażone w odstępie od skorupy (4) w co najmniej jedno jarzmowe opasanie (7), którego długość może być zmieniana celem ustawienia lub zmiany krzywizny tej skorupy (4). Skorupa szalunkowa (4) jest wykonana korzystnie ze stali lub tworzywa sztucznego albo z drewna , a między stopkami mocującymi (6) wsporników (5) i skorupą (4) są umieszczone przekładki (9), przy czym stopki mocujące (6) są zamocowane na tych przekładkach z możliwością obrócenia lub odchylenia względem osi podłużnej takiej przekładki, gdyż pozwala na to wypukły lub mający skosy (61) kontur stopek (6) i/albo przekładek (9, 12).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest deskowanie cylindryczne z co najmniej jednym mającym skorupę szalunkową o regulowanej krzywiźnie elementem deskowania, który posiada usztywnienia i/lub co najmniej jeden podtrzymujący skorupę szalunkową wspornik mający otwarty ku tej skorupie przekrój poprzeczny w kształcie liter U, V lub trapezu, przy czym na krańcach tego wspornika po stronie skorupy szalunkowej znajdują się stopki mocujące służące do połączenia z grzbietową stroną skorupy szalunkowej oraz z jarzmowym opasaniem zaczepionym w odstępie od skorupy szalunkowej za te usztywnienia i za wspornik lub wsporniki, przy czym możliwa jest regulacja czynnej długości jarzmowego opasania celem zmiany krzywizny skorupy szalunkowej.
Znane jest z DE 24 26 708 C3 lub EP 0 514 712 B1 tego rodzaju deskowanie z kilkoma wspornikami usztywniającymi oraz z żebrami brzegowymi służącymi jako usztywnienia i sprawdziło się ono w praktyce. Przy tym w przypadku deskowania i jego elementów według DE 24 26 708 C3 jarzmowe opasanie jest zaczepione na wspornikach, ale nie na żebrach brzegowych, natomiast w przypadku deskowania według EP 0 514 712 B1 jarzmowe opasanie jest przewidziane także między zbliżonym do brzegu wspornikiem i następnym usztywnieniem w postaci żebra brzegowego, przy czym możliwa jest regulacja czynnej długości tego opasania.
Wsporniki są przy tym mocowane za pomocą śrub wchodzących bezpośrednio w skorupę szalunkową, to znaczy takie zamocowanie jest możliwe tylko wówczas, gdy skorupa ta ma dostateczną grubość. Ponadto, gdy łeb śruby jest wpuszczony w powierzchnię skorupy po stronie betonu, to później pozostaje odpowiedni odcisk na powierzchni betonu.
Poza tym, skorupa szalunkowa wykonana z drewna lub laminatu drzewnego ulega stosunkowo szybkiemu zużyciu.
Tego rodzaju deskowanie znane jest też z US nr 4 619 433, przy czym stopki mocujące wsporników mają rozwartokątny przekrój poprzeczny i śruby mocujące działają w wierzchołku tego kąta rozwartego. Stopki te ulegają w większym lub mniejszym stopniu wyprostowaniu, w zależności od wielkości łba śruby lub też nakrętki i/lub podkładki i ewentualnie wciskają się w wykonaną z drewna płytę.
Dlatego zadaniem wynalazku jest stworzenie deskowania określonego wyżej rodzaju, w którym można wyeliminować w znacznym stopniu lub całkowicie odciski w betonie pochodzące od środków mocujących i w którym krzywizna skorupy szalunkowej może być regulowana także między stopkami wspornika o przekroju w kształcie liter U, V lub trapezu, możliwie bez odchyleń krzywizny względem sąsiednich stref skorupy szalunkowej lub też stosownie do krzywizny tych stref.
Celem rozwiązania tego zadania przewiduje się, że między stopkami mocującymi wsporników i skorupą szalunkową są umieszczone przekładki, a stopki mocujące wsporników są zamocowane na tych przekładkach z możliwością obrócenia lub odchylenia wokół ich osi podłużnej.
Deskowanie cylindryczne z co najmniej jednym mającym skorupę szalunkową o regulowanej krzywiźnie elementem deskowania, który posiada usztywnienia i/lub co najmniej jeden podtrzymujący skorupę szalunkową wspornik mający otwarty ku tej skorupie szalunkowej przekrój poprzeczny w kształ cie liter U, V lub trapezu i na krań cach wspornika po stronie skorupy szalunkowej znajdują się stopki mocujące służące do połączenia z grzbietową stroną skorupy szalunkowej oraz z jarzmowym opasaniem zaczepionym w odstępie od skorupy szalunkowej za te usztywnienia i wspornik lub wsporniki, przy czym możliwa jest regulacja czynnej długości jarzmowego opasania celem zmiany krzywizny skorupy szalunkowej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że między stopkami mocującymi wsporników i skorupą szalunkową są umieszczone przekładki, a stopki mocujące wsporników są zamocowane na tych przekładkach obrotowo lub odchylnie wokół ich osi podłużnej tak, że przekładka po stronie stopki mocującej ma przekrój poprzeczny o wypukłej krzywiźnie konturu albo po obu stronach miejsc zamocowania jest zukosowana ze spadkiem i/lub że dolna strona stopki mocującej wspornika jest zakrzywiona wypukłe albo jest zaopatrzona w skosy odchylające się od przekładki w miarę oddalania od jej środka na zewnątrz.
Korzystnie, przekładki mają gwintowane otwory, w które są wkręcane śruby mocujące lub sworznie mocujące przechodzące przez stopki mocujące wsporników i/lub na przekładkach są umieszczone lub zamocowane sworznie mocujące, które przechodzą przez otwory mocujące w stopkach wsporników.
Korzystnie, przekładki dla każdej stopki mocującej wspornika mają kilka rozmieszczonych w rzę dzie gwintowanych otworów i/lub sworzni mocuj ą cych dla kilku otworów mocują cych przewidzianych na wspólnej stopce.
PL 208 756 B1
Korzystnie, przekładki są ukształtowane w postaci listwy i rozciągają się przynajmniej na części długości danej stopki wspornika.
Korzystnie, każda z przekładek ma w zasadzie taką samą długość jak wspornik i/lub jego stopka mocująca.
Korzystnie, skorupa szalunkowa jest wykonana z metalu, żelaza i/lub stali albo z drewna lub tworzywa sztucznego.
Korzystnie, przekładki są połączone z grzbietową stroną skorupy szalunkowej albo są przyspawane do niej, gdy ta skorupa szalunkowa, podobnie jak te przekładki, jest wykonana z metalu, żelaza lub stali.
Korzystnie, element mocujący stopkę mocującą po stronie przeciwnej względem skorupy szalunkowej, jak występ, łeb śruby, nakrętka i/lub podkładka znajdująca się między łbem śruby lub nakrętką i stopką mocującą, ma po stronie stopki mocującej kontur odchylający się od niej w miarę oddalania od jej części środkowej na zewnątrz, przy czym kontur ten jest korzystnie zaokrąglony albo zukosowany.
Korzystnie, przekładki ukształtowane zwłaszcza jako listwy są symetryczne względem ich osi podłużnej.
Korzystnie, listwowe przekładki mają prostokątny w przybliżeniu przekrój poprzeczny, przy czym bok prostokąta po stronie stopki wspornika jest zakrzywiony wypukłe i/lub jest zukosowany w dwie strony, wychodząc od części środkowej, albo jest zaokrąglony na kształt wycinka koła lub półkola, a spłaszczona albo płaska część konturu przylega do zewnętrznej strony skorupy szalunkowej.
Dzięki możliwości odchylenia lub obrócenia stopek na przekładkach uzyskuje się to, że podczas nastawiania lub zmiany krzywizny skorupy szalunkowej między dwiema stopkami tego rodzaju wspornika uzyskuje się potrzebną krzywiznę, chociaż właściwie przekrój poprzeczny wsporników tworzy z tą skorupą zamknięty profil skrzynkowy, który bez rozwiązania według wynalazku miałby dużą sztywność i stawiał by duż y opór przy takiej regulacji krzywizny.
Dzięki możliwości pewnego odchylenia stopek wsporników względem zamocowanej na skorupie szalunkowej przekładki uzyskuje się możliwość regulacji krzywizny tej skorupy także między dwiema stopkami wspornika, co wykonuje się przestawiając odpowiednio jarzmowe opasanie. Tak więc, dzięki ukształtowaniu według wynalazku podczas wyginania skorupy szalunkowej nie dochodzi zwłaszcza w obrębie stopek wsporników do powstawania załomów lub niepożądanych odchyleń od wymaganej krzywizny.
Przekładka zamocowana na grzbietowej stronie skorupy szalunkowej umożliwia poza tym wejście elementu mocującego na znaczną głębokość, nawet gdy skorupa ta jest dość cienka tak, że element mocujący może być umieszczony po stronie przeciwnej względem betonu i powierzchnia skorupy szalunkowej po stronie betonu zachowuje swoją ciągłość także w obrębie zamocowania, co pozwala uniknąć odcisków w betonie powodowanych przez elementy mocujące.
Zgodna z wynalazkiem obrotowość i odchylność realizowana jest przez to, że przekładka po stronie stopki ma przekrój poprzeczny o wypukłej krzywiźnie konturu albo po obu stronach miejsc zamocowania jest zukosowana ze spadkiem i/lub że dolna strona stopki wspornika jest zakrzywiona wypukłe albo jest zaopatrzona w skosy odchylające się od przekładki w miarę oddalania od jej środka na zewnątrz. Aby umożliwić efektywne wytwarzanie, przekładka powinna mieć płaską górną powierzchnię a dolna strona przynależnej stopki powinna mieć odpowiednią krzywiznę albo obustronny skos. Wówczas przekładkę taką stanowi listwa o bardzo prostym przekroju poprzecznym, natomiast wspornik podczas jego wytwarzania może być ukształtowany ze stopkami o odpowiednim przekroju poprzecznym. W efekcie w miejscu zetknięcia przekładki i stopki powstaje zawsze odstęp powiększający się w kierunku na zewnątrz od miejsca styku lub zamocowania, co umożliwia wzajemne odchylenie tych elementów wokół osi podłużnej.
Przekładki mogą mieć gwintowane otwory, w które są wkręcane śruby lub sworznie mocujące przechodzące przez stopki wsporników i/lub na przekładkach mogą być umieszczone lub zamocowane sworznie mocujące, które przechodzą przez otwory mocujące w stopkach wsporników. Dzięki temu wsporniki mogą być mocowane przy użyciu nagwintowanych przekładek umieszczonych na skorupie szalunkowej po stronie tych wsporników.
Celowe jest połączenie przekładek ze skorupą szalunkową, żeby umożliwić dobre przeniesienie usztywniającego działania wsporników na tę skorupę. Dlatego też dobrze jest, gdy przekładki dla każdej stopki wspornika mają kilka rozmieszczonych w rzędzie otworów gwintowanych i/lub sworzni mocujących dla kilku otworów mocujących przewidzianych na wspólnej stopce mocującej. Przy tym prze4
PL 208 756 B1 kładki mogą mieć postać listwy i rozciągają się przynajmniej na części długości danej stopki mocującej wspornika. Podobną długość ma połączenie między wspornikiem i skorupą szalunkową, przenoszące dobrze działanie usztywniające.
Najlepsze usztywnienie skorupy szalunkowej przez dany wspornik można uzyskać wtedy, gdy każda z przekładek ma w zasadzie taką samą długość jak wspornik i/lub jego stopka. Tak więc, dana przekładka w takiej korzystnej postaci realizacji wspiera odchylnie stopkę praktycznie na całym jej przebiegu.
Skorupa szalunkowa może być wykonana z drewna, tworzywa sztucznego, metalu, żelaza i/lub stali. Przy tym szczególnie korzystne jest użycie przekładek przy metalowej skorupie szalunkowej, zwłaszcza ze stali, ponieważ zsumowana grubość skorupy i przekładki pozwala na zazębienia elementu mocującego na długim odcinku, a poza tym w przypadku stalowej skorupy szalunkowej połączonej przez spawanie ze stopkami wspornika w kształcie liter V, U lub trapezu powstaje profil skrzynkowy, który w zasadzie uniemożliwiłby zmianę krzywizny skorupy przez regulację długości jarzmowego opasania. Dzięki przekładkom według wynalazku i zamocowanym na nich odchylnie stopkom zachowana jest korzystnie możliwość regulacji krzywizny takiej skorupy szalunkowej nawet w strefie między stopkami wsporników.
Przekładki są celowo połączone z grzbietową stroną skorupy szalunkowej albo są przyspawane do niej, gdy skorupa ta - podobnie jak przekładki - jest wykonana z metalu, żelaza lub stali. Pozwala to najlepiej połączyć przekładki ze skorupą szalunkową tak, że siły działające na wsporniki mogą być dobrze przenoszone ze wszystkich stron.
Element mocujący stopkę po stronie przeciwnej względem skorupy szalunkowej, jak występ, łeb śruby, nakrętka i/lub podkładka znajdująca się między łbem śruby lub nakrętką i stopką, może mieć po stronie stopki kontur odchylający się od niej w miarę oddalania od jej części środkowej na zewnątrz, przy czym kontur ten może być na przykład zaokrąglony albo zukosowany. Dzięki temu właściwy element mocujący nie ogranicza ruchu między przekładką i stopką, w szczególności w obrębie miejsca zamocowania. Praktycznie przekładka i stopka mogą bez przeszkód obracać się lub odchylać względem siebie, także w miejscach przyporu elementów mocujących.
Przekładki ukształtowane w szczególności jako listwy mogą być symetryczne względem ich osi podłużnej. Pozwala to umieszczać je na skorupie szalunkowej praktycznie w dowolnym ustawieniu, czyli podczas ich zakładania na tę skorupę nie trzeba zwracać uwagi na ich korzystne położenie i ukierunkowanie, co ułatwia montaż.
Listwowe przekładki mogą mieć prostokątny w przybliżeniu przekrój poprzeczny, przy czym bok prostokąta po stronie stopki wspornika może być wypukły i/lub może być zukosowany w dwie strony, wychodząc od części środkowej, albo może być zaokrąglony na kształt wycinka koła lub półkola, a spłaszczona albo płaska część konturu może przylegać do zewnętrznej strony skorupy szalunkowej. Przeciwna względem tej skorupy powierzchnia listwowej przekładki jest ukształtowana płasko ze względu na odpowiednie ukształtowanie przynależnej stopki wspornika, ale w alternatywnym wykonaniu także sama przekładka może być ukształtowana tak, że ewentualnie płaska stopka ma możliwość obrotu lub odchylenia.
Zwłaszcza po skojarzeniu ze sobą opisanych wyżej cech znamiennych i środków uzyskuje się dla powierzchni cylindrycznych deskowanie o regulowanej krzywiźnie, w którym skorupa szalunkowa z metalu, tworzywa sztucznego lub drewna ma dużą trwało ść i wytrzymałość i mogą być w nim stosowane korzystnie wsporniki o przekroju w kształcie liter U, V albo korzystnie o przekroju trapezowym, które po stronie skorupy szalunkowej są zamknięte przez nią tworząc coś w rodzaju profilu skrzynkowego. Mimo ukształtowania takiego profilu skrzynkowego lub wnękowego skorupa szalunkowa także między stopkami wspornika może być dopasowana do danej krzywizny, ponieważ dzięki przekładce znajdującej się między nią i stopkami oraz przewidzianej możliwości obrócenia lub odchylenia stopek skorupa szalunkowa może wyginać się także między tymi stopkami. Jednocześnie na skorupie tej po stronie betonu nie są widoczne części elementów mocujących, które mogłyby powodować powstawanie odcisków w betonie.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony schematycznie w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia element deskowania od strony grzbietowej, fig. 2 - widok tego elementu z boku, fig. 3 - ukazany w powię kszeniu i widoku z góry element deskowania według wynalazku ze skorupą szalunkową o regulowanej krzywiźnie oraz z usztywniającymi żebrami brzegowymi i dwoma wspornikami, fig. 4 - ukazany podobnie jak na fig. 3 element deskowania z dwoma żebrami brzegowymi usztywniającymi dwa równoległe obrzeża i z umieszczonym między nimi wspornikiem o trapePL 208 756 B1 zowym przekroju poprzecznym, a fig. 5 - przekrój poprzeczny stopki wspornika umieszczonego na grzbietowej stronie skorupy szalunkowej dla jej usztywnienia w strefie jego stopki mocującej, która jest zamocowana obrotowo lub odchylnie na przekładce na jej stronie przeciwnej względem skorupy szalunkowej.
Figury 1 do 4 ukazują oznaczony ogólnie odnośnikiem 1 element deskowania dla powierzchni zakrzywionych, to znaczy tego rodzaju deskowanie może składać się z wielu takich elementów deskowania 1, przy czym na pionowych obrzeżach 2 są przewidziane także usztywniające skorupę szalunkową żebra montażowe 3 służące do wzajemnego połączenia elementów deskowania 1. Przy tym skorupa szalunkowa 4 ma krzywiznę jak na fig. 3 i istnieje możliwość regulacji tej krzywizny.
Element deskowania 1 według fig. 4 ma ponadto co najmniej jeden - dwa według fig. 3 - i ewentualnie jeszcze więcej wsporników 5, które oprócz żeber montażowych 3 podtrzymują skorupę szalunkową 4, przy czym wsporniki te w przykładzie wykonania według fig. 3 i 4 mają trapezowy przekrój poprzeczny, który jest otwarty ku wspieranej skorupie szalunkowej 4 i tworzy razem z tą skorupą praktycznie pusty profil.
Wspornik albo wsporniki 5 na ich krańcach po stronie skorupy szalunkowej 4 mają stopki mocujące 6, przy czym taka mocująca stopka 6 jest najlepiej widoczna na fig. 5. Można tu zauważyć, że wolny koniec stopki 6 jest odgięty od skorupy szalunkowej 4. Takie stopki mocujące 6 służą w opisany niżej sposób do połączenia wsporników 5 ze skorupą szalunkową 4.
Do wspomnianej już regulacji krzywizny skorupy szalunkowej 4 i jako dodatkowe usztywnienie elementu deskowania 1 przewidziano jarzmowe opasanie 7 zaczepione na wsporniku lub wspornikach 5 w odstępie od skorupy szalunkowej 4 i na żebrach montażowych 3 działających też jako wspornik lub usztywnienie, przy czym w przykładzie wykonania według fig. 1 i 2 przewidziane są nawet trzy jarzmowe opasania 7. Długość czynną takiego jarzmowego opasania 7 można regulować za pomocą jednej lub kilku należących do niego śrub naprężających 8 celem zmiany krzywizny skorupy szalunkowej 4, podobnie jak w przypadku wielkopowierzchniowego deskowania według DE 24 26 708 C3 lub EP 0 514 712 B1.
Skorupa szalunkowa 4 jest wykonana z metalu, zwłaszcza ze stali, tworzywa sztucznego lub drewna i ze względu na jej wytrzymałość lub ewentualnie jej grubość może być wystawiona na duże obciążenie.
Żeby umożliwić zakrzywienie skorupy szalunkowej 4 także między stopkami mocującymi 6 oraz zmianę krzywizny w podobny sposób jak poza konturem wspornika, umieszczono między stopkami mocującymi 6 i skorupą szalunkową 4 przekładki 9 według fig. 3 i 4, a zwłaszcza według fig. 5, przy czym stopki mocujące 6 wsporników 5 są zamocowane na nich z możliwością obrócenia lub odchylenia wokół podłużnej osi przekładki tak, że skorupa szalunkowa 4 razem z odpowiednią przekładką 9 może wykonywać odpowiedni ruch względem stopki mocującej 6 przy zmianie krzywizny tej skorupy.
Według fig. 4 przekładki 9 mają gwintowane otwory 10, w które są wkręcane śruby mocujące 11 lub sworznie mocujące przechodzące przez stopki mocujące 6 wsporników 5, jak to widać wyraźnie na fig. 5. Dzięki temu odpowiedni element mocujący nie działa bezpośrednio na skorupę szalunkową 4, to znaczy przekładka 9 spełnia dodatkową funkcję.
W przykładzie wykonania przewidziano, że przekładki 9 mają w zasadzie taką samą długość jak przynależny wspornik 5 i/lub jego stopka mocująca 6 tak, że widoczny na fig. 5 przekrój poprzeczny rozciąga się na całej długości wspornika 5. Przy tym, przekładki 9 mają według fig. 1 dla każdej stopki mocującej 6 wspornika 5 po kilka rozmieszczonych w rzędzie otworów gwintowanych 10 w ilości odpowiadającej liczbie śrub mocujących 11. Można też wyobrazić sobie, że przekładki 9 stopki mocującej 6 przebiegają z przerwami na pewnych odcinkach i znajdują się tylko w strefie śrub mocujących 11. Jednak ciągła przekładka 9, ukształtowana celowo w postaci listwy, poprawia usztywnienie i przenoszenie sił między skorupą szalunkową 4 i wspornikami 5.
Przekładki 9 są połączone, jak pokazano na fig. 5, z grzbietową stroną skorupy szalunkowej 4 i są przyspawane do niej, o ile oba te elementy są wykonane ze stali, korzystnie z żelaza albo stali.
Aby umożliwić obrotowość, względnie odchylność stopek mocujących 6 względem skorupy szalunkowej 4 albo przekładek 9 wokół osi przebiegającej w kierunku wzdłużnym odpowiednich stopek mocujących 6, dolna strona stopki mocującej 6 według fig. 5 jest nieco wypukła lub posiada skosy 61 odchylające się w miarę oddalania się od środka stopki na zewnątrz.
Na figurze 5 można zauważyć, że stopka mocująca 6 dzięki jej skosom 61 może kołysać się na przekładce 9, to znaczy przekładka 9 z zamocowaną na niej skorupą szalunkową 4 może wykonywać
PL 208 756 B1 podobne ruchy, gdy zmienia się krzywizna tej skorupy szalunkowej 4, przy czym stopka mocująca 6 i wspornik 5 nie utrudniają tych ruchów.
Te wzajemne ruchy albo odchylenia są jeszcze bardziej ułatwione przez to, że element służący do zamocowania stopki mocującej 6 na stronie przeciwnej względem skorupy szalunkowej 4, taki jak występ albo łeb 11a śruby albo w przykładzie wykonania podkładka 12 znajdująca się między łbem 11a śruby i stopką mocującą 6, ma po stronie tej stopki mocującej 6 kontur odchylający się w miarę oddalania od jej środka na zewnątrz, przy czym kontur ten jest na przykład zaokrąglony albo - jak można zauważyć w przykładzie wykonania - jest przeciwstawnie zukosowany. Dzięki temu skosy 61 stopki mocującej 6 między przekładką 9 i tą podkładką 12 mają znaczną swobodę ruchu i mogą odpowiednio obracać się lub odchylać i odwrotnie - skorupa szalunkowa przy zmianie jej krzywizny może odpowiednio obracać się lub odchylać względem stopki mocującej 6. W efekcie skorupa szalunkowa 4 między dwiema stopkami mocującymi 6 wspornika 5 poddaje się również zmianom krzywizny.
W przykładzie wykonania przekładki 9 mają postać listew i są symetryczne względem ich osi podłużnej tak, że mogą być zakładane w dowolnym ustawieniu. Przy tym są one prostokątne w przekroju poprzecznym, ale mogłyby być też zakrzywione wypukłe po stronie stopki mocującej 6 i przy tym zukosowane oraz ukształtowane w postaci wycinka koła lub nawet półkola, żeby umożliwić opisane już odchylenie, względne między przekładką 9 i stopką mocującą 6.
Można więc zmieniać krzywiznę skorupy szalunkowej 4 za pomocą jarzmowego opasania 7 i śruby naprężającej 8, przy czym takiej zmianie krzywizny w szczególności między stopkami mocującymi 6 danego wspornika 5 nie przeszkadza zamocowanie tych stopek, a więc skorupa szalunkowa 4 ma nieregularny kontur. Mimo usztywnienia skorupy szalunkowej 4 przez wsporniki 5 zaczepione na niej poprzez stopki mocujące 6, można regulować krzywiznę skorupy szalunkowej 4, przy czym dotyczy to także strefy między stopkami mocującymi 6 wspornika 5, ponieważ skorupa ta mimo jej bezpośredniego połączenia ze stopkami mocującymi 6 może wykonywać względem nich ruchy odchylne odpowiadające danej krzywiźnie. Przy tym korzystnie jest, gdy środki krzywizny leżą na osi przebiegającej równolegle do wzdłużnego kierunku wsporników.
Element deskowania 1 może być zmontowany w deskowanie z innymi tego rodzaju elementami deskowania 1. Przy tym przewidziana jest skorupa szalunkowa 4 o regulowanej krzywiźnie, która to skorupa jest podtrzymywana po stronie grzbietowej wspornikami 5, żeby stworzyć sztywny element 1 wytrzymujący nacisk betonu. Wsporniki 5 o korzystnie trapezowym przekroju poprzecznym mają na swoich krańcach stopki mocujące 6 i są wyposażone w odstępie od skorupy szalunkowej 4 w co najmniej jedno jarzmowe opasanie 7, którego długość może być zmieniana celem ustawienia lub zmiany krzywizny tej skorupy szalunkowej 4. Skorupa szalunkowa 4 jest wykonana korzystnie ze stali lub tworzywa sztucznego albo drewna, a między stopkami mocującymi 6 wsporników 5 i skorupą szalunkową 4 są umieszczone przekładki 9, przy czym stopki mocujące 6 są zamocowane na tych przekładkach z możliwością obrócenia lub odchylenia względem osi podłużnej takiej przekładki, gdyż pozwala na to wypukły lub mający skosy 61 kontur stopek 6 i/lub podkładek przekładek 9, i/lub podkładek 12.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Deskowanie cylindryczne z co najmniej jednym mającym skorupę szalunkową (4) o regulowanej krzywiźnie elementem deskowania (1), który posiada usztywnienia i/lub co najmniej jeden podtrzymujący skorupę szalunkową (4) wspornik (5) mający otwarty ku tej skorupie szalunkowej (4) przekrój poprzeczny w kształcie liter U, V lub trapezu i na krańcach wspornika (5) po stronie skorupy szalunkowej (4) znajdują się stopki mocujące (6) służące do połączenia z grzbietową stroną skorupy szalunkowej (4) oraz z jarzmowym opasaniem (7) zaczepionym w odstępie od skorupy szalunkowej (4) za te usztywnienia i wspornik lub wsporniki (5), przy czym możliwa jest regulacja czynnej długości jarzmowego opasania (7) celem zmiany krzywizny skorupy szalunkowej (4), znamienne tym, że między stopkami mocującymi (6) wsporników (5) i skorupą szalunkową (4) są umieszczone przekładki (9), a stopki mocujące (6) wsporników (5) są zamocowane na tych przekładkach obrotowo lub odchylnie wokół ich osi podłużnej tak, że przekładka (9) po stronie stopki mocującej (6) ma przekrój poprzeczny o wypukłej krzywiźnie konturu albo po obu stronach miejsc zamocowania jest zukosowana ze spadkiem i/lub że dolna strona stopki mocującej (6) wspornika (5) jest zakrzywiona wypukłe albo jest zaopatrzona w skosy (61) odchylające się od przekładki (9) w miarę oddalania od jej środka na zewnątrz.
    PL 208 756 B1
  2. 2. Deskowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że przekładki (9) mają gwintowane otwory (10), w które są wkręcane śruby mocujące (11) lub sworznie mocujące przechodzące przez stopki mocujące (6) wsporników (5) i/lub że na przekładkach są umieszczone lub zamocowane sworznie mocujące, które przechodzą przez otwory mocujące w stopkach wsporników.
  3. 3. Deskowanie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że przekładki (9) dla każdej stopki mocującej (6) wspornika (5) mają kilka rozmieszczonych w rzędzie gwintowanych otworów (10) i/lub sworzni mocujących dla kilku otworów mocujących przewidzianych na wspólnej stopce.
  4. 4. Deskowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że przekładki (9) są ukształtowane w postaci listwy i rozciągają się przynajmniej na części długości danej stopki wspornika.
  5. 5. Deskowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że każda z przekładek (9) ma w zasadzie taką samą długość jak wspornik (5) i/lub jego stopka mocująca (6).
  6. 6. Deskowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że skorupa szalunkowa (4) jest wykonana z metalu, żelaza i/lub stali albo z drewna lub tworzywa sztucznego.
  7. 7. Deskowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że przekładki (9) są połączone z grzbietową stroną skorupy szalunkowej (4) albo są przyspawane do niej, gdy ta skorupa szalunkowa (4), podobnie jak te przekładki, jest wykonana z metalu, żelaza lub stali.
  8. 8. Deskowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że element mocujący stopkę mocującą (6) po stronie przeciwnej względem skorupy szalunkowej (4), jak występ, łeb śruby, nakrętka i/lub podkładka znajdująca się między łbem (11a) śruby lub nakrętką i stopką mocującą (6), ma po stronie stopki mocującej (6) kontur odchylający się od niej w miarę oddalania od jej części środkowej na zewnątrz, przy czym kontur ten jest korzystnie zaokrąglony albo zukosowany.
  9. 9. Deskowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że przekładki (9), ukształtowane zwłaszcza jako listwy są symetryczne względem ich osi podłużnej.
  10. 10. Deskowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że listwowe przekładki (9) mają prostokątny w przybliżeniu przekrój poprzeczny, przy czym bok prostokąta po stronie stopki wspornika (5) jest zakrzywiony wypukłe i/lub jest zukosowany w dwie strony, wychodząc od części środkowej albo jest zaokrąglony na kształt wycinka koła lub półkola, a spłaszczona albo płaska część konturu przylega do zewnętrznej strony skorupy szalunkowej (4).
PL373919A 2002-09-02 2003-08-29 Deskowanie cylindryczne PL208756B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10240372A DE10240372B4 (de) 2002-09-02 2002-09-02 Rundschalung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL373919A1 PL373919A1 (pl) 2005-09-19
PL208756B1 true PL208756B1 (pl) 2011-06-30

Family

ID=31502249

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL373919A PL208756B1 (pl) 2002-09-02 2003-08-29 Deskowanie cylindryczne

Country Status (15)

Country Link
US (1) US7048249B2 (pl)
EP (1) EP1537281B1 (pl)
AT (1) ATE398714T1 (pl)
AU (1) AU2003266324A1 (pl)
BR (1) BR0313907A (pl)
CA (1) CA2497358C (pl)
CY (1) CY1108783T1 (pl)
DE (2) DE10240372B4 (pl)
DK (1) DK1537281T3 (pl)
EA (1) EA006665B1 (pl)
ES (1) ES2308023T3 (pl)
PL (1) PL208756B1 (pl)
PT (1) PT1537281E (pl)
SI (1) SI1537281T1 (pl)
WO (1) WO2004025050A1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102008021202A1 (de) 2008-04-28 2009-10-29 Marcus Sundermann Schalung und Schalungsverfahren des Betonbaus
ES2335732B8 (es) * 2009-07-15 2012-08-01 Sistemas Tecnicos De Encofrados S.A. Panel ajustable para el encofrado de muros curvos
FR2992010B1 (fr) * 2012-06-14 2016-03-04 Hussor Raidisseur pour paroi deformable d'une banche
IT201700017631A1 (it) * 2017-02-16 2018-08-16 Emmerre S R L Cassaforma per la realizzazione di manufatti in calcestruzzo
BE1028871B1 (nl) 2020-12-09 2022-07-11 Bio Dynamics Nv Bekisting voor betonnen ringvormige tankwand en werkwijze voor bekisten van een betonnen ringvormige tankwand

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2426708C3 (de) * 1974-06-01 1978-06-08 Josef 7611 Steinach Maier Großflächenschalung
DE3333619C2 (de) * 1983-09-17 1986-05-15 Josef 7611 Steinach Maier Schalung für Rundbauten
DE3536816A1 (de) * 1985-10-16 1987-04-16 Josef Maier Schalung fuer rund- oder vieleckbauten
DE8815339U1 (de) * 1988-12-09 1989-03-23 Werner Zapf KG, 8580 Bayreuth Schalung für großformatige gekrümmte Stahlbetonfertigteile
FR2650669B1 (fr) * 1989-08-04 1993-10-29 Equipement Menager Cie Europ Dispositif de mesure de temperature pour appareil de cuisson a induction et appareil comportant un tel dispositif
US5125617A (en) * 1990-03-29 1992-06-30 Miller Alan P Adjustable radius walers for forming
DE4116439C1 (pl) * 1991-05-18 1992-08-27 Maier G Paschal Werk
DE4322271C2 (de) * 1993-07-05 1997-08-07 Maier G Paschal Werk Schaltafel mit Träger mit etwa U-förmigem Querschnitt
ATE388289T1 (de) * 2000-09-18 2008-03-15 Ulma C Y E S Coop Modulare gekrümmte schalung mit variablem radius

Also Published As

Publication number Publication date
DE50310008D1 (de) 2008-07-31
SI1537281T1 (sl) 2008-12-31
ATE398714T1 (de) 2008-07-15
EA006665B1 (ru) 2006-02-24
CA2497358A1 (en) 2004-03-25
BR0313907A (pt) 2005-07-12
WO2004025050A1 (de) 2004-03-25
US7048249B2 (en) 2006-05-23
EA200500436A1 (ru) 2005-08-25
US20050263672A1 (en) 2005-12-01
ES2308023T3 (es) 2008-12-01
CA2497358C (en) 2011-06-07
DK1537281T3 (da) 2008-10-20
DE10240372A1 (de) 2004-03-11
EP1537281B1 (de) 2008-06-18
CY1108783T1 (el) 2014-04-09
PT1537281E (pt) 2008-09-30
DE10240372B4 (de) 2004-09-02
PL373919A1 (pl) 2005-09-19
EP1537281A1 (de) 2005-06-08
AU2003266324A1 (en) 2004-04-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8523134B2 (en) Ground spike
PL208756B1 (pl) Deskowanie cylindryczne
US7784243B2 (en) I-beam with curved flanges
FI78047B (fi) Rengoerare foer transportband.
KR102004127B1 (ko) 틸팅장치를 갖는 5g 안테나모듈
US4619440A (en) Fencing device, a stake, a fastener and an assembly part for such a device
JPH08299013A (ja) 調節可能な引掛け部材を有する靴の閉鎖装置
KR101010303B1 (ko) 안테나 지지용 기구
US5137251A (en) Pour window for a concrete form
PL157217B1 (pl) Element ksztaltowyP i e r w s z e n s t w o :08.01.1986,DE,G 86002805 PL
US1192027A (en) Building construction.
US5176473A (en) Mine roof truss and components
US5098140A (en) Gate closer
US6012699A (en) Concrete form having adjustable curvature
US6890120B2 (en) Hinge for docks
ES2198252T3 (es) Estructura de fijacion de placa de asiento para un desvio.
EP0077793A1 (en) A locking device for a strap
US7210664B2 (en) Concrete form having adjustable curvature
US20030150171A1 (en) Method for roofing a lightweight construction and roof structure
PL179926B1 (pl) Slupek dla ogrodzenia PL PL PL PL PL
KR960007691Y1 (ko) 테트라포드 형틀용 받침
JP3205904U (ja) 仮設用チエン係止金物
JP3051554U (ja) 開閉式グレーチングます蓋
JP3032197U (ja) 建物の木製強力ラチス梁構造
EP0484080A1 (en) Improvements in and relating to concrete formwork

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification