PL208748B1 - Urządzenie wytłaczające - Google Patents

Urządzenie wytłaczające

Info

Publication number
PL208748B1
PL208748B1 PL378719A PL37871904A PL208748B1 PL 208748 B1 PL208748 B1 PL 208748B1 PL 378719 A PL378719 A PL 378719A PL 37871904 A PL37871904 A PL 37871904A PL 208748 B1 PL208748 B1 PL 208748B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
embossing
plate
punch
products
identification data
Prior art date
Application number
PL378719A
Other languages
English (en)
Other versions
PL378719A1 (pl
Inventor
Bernd Hansen
Original Assignee
Bernd Hansen
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bernd Hansen filed Critical Bernd Hansen
Publication of PL378719A1 publication Critical patent/PL378719A1/pl
Publication of PL208748B1 publication Critical patent/PL208748B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B29WORKING OF PLASTICS; WORKING OF SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE IN GENERAL
    • B29CSHAPING OR JOINING OF PLASTICS; SHAPING OF MATERIAL IN A PLASTIC STATE, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; AFTER-TREATMENT OF THE SHAPED PRODUCTS, e.g. REPAIRING
    • B29C59/00Surface shaping of articles, e.g. embossing; Apparatus therefor
    • B29C59/02Surface shaping of articles, e.g. embossing; Apparatus therefor by mechanical means, e.g. pressing
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B44DECORATIVE ARTS
    • B44BMACHINES, APPARATUS OR TOOLS FOR ARTISTIC WORK, e.g. FOR SCULPTURING, GUILLOCHING, CARVING, BRANDING, INLAYING
    • B44B5/00Machines or apparatus for embossing decorations or marks, e.g. embossing coins
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B44DECORATIVE ARTS
    • B44BMACHINES, APPARATUS OR TOOLS FOR ARTISTIC WORK, e.g. FOR SCULPTURING, GUILLOCHING, CARVING, BRANDING, INLAYING
    • B44B5/00Machines or apparatus for embossing decorations or marks, e.g. embossing coins
    • B44B5/0004Machines or apparatus for embossing decorations or marks, e.g. embossing coins characterised by the movement of the embossing tool(s), or the movement of the work, during the embossing operation
    • B44B5/0019Rectilinearly moving embossing tools
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B44DECORATIVE ARTS
    • B44BMACHINES, APPARATUS OR TOOLS FOR ARTISTIC WORK, e.g. FOR SCULPTURING, GUILLOCHING, CARVING, BRANDING, INLAYING
    • B44B5/00Machines or apparatus for embossing decorations or marks, e.g. embossing coins
    • B44B5/02Dies; Accessories
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B44DECORATIVE ARTS
    • B44BMACHINES, APPARATUS OR TOOLS FOR ARTISTIC WORK, e.g. FOR SCULPTURING, GUILLOCHING, CARVING, BRANDING, INLAYING
    • B44B5/00Machines or apparatus for embossing decorations or marks, e.g. embossing coins
    • B44B5/02Dies; Accessories
    • B44B5/028Heated dies

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)
  • Blow-Moulding Or Thermoforming Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Containers Having Bodies Formed In One Piece (AREA)
  • Control And Other Processes For Unpacking Of Materials (AREA)
  • Beans For Foods Or Fodder (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Perforating, Stamping-Out Or Severing By Means Other Than Cutting (AREA)
  • Mechanical Treatment Of Semiconductor (AREA)
  • Shaping Of Tube Ends By Bending Or Straightening (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie wytłaczające do wytłaczania danych identyfikacyjnych, zwłaszcza w postaci cyfr kodowych, w wyrobach z tworzywa sztucznego, takich jak pojemniki, które, korzystnie wytwarzane są w procesie rozdmuchiwanie-napełnianie-zamykanie.
W stanie techniki (DE 199 26 329 A1) znane są sposoby i urządzenia formujące do wytwarzania pojemników, w których wąż plastyfikowanego materiału z tworzywa sztucznego jest wtłaczany do urządzenia formującego, jeden koniec węża zamknięty jest przez zgrzewanie i przez wytworzenie oddziałujących na wąż pneumatycznych gradientów ciśnienia jest on poszerzony i, dla utworzenia pojemnika, nałożony na nadającą kształt ścianę urządzenia formującego, składającego się z dwóch leżących naprzeciwko siebie narzędzi formujących. Poprzez odpowiedni trzpień napełniający, pojemnik z tworzywa sztucznego jest następnie sterylnie napełniany wewnątrz urządzenia napełniającego i, po usunięciu trzpienia napełniającego, następnie hermetycznie zamknięty przy utworzeniu zadanej geometrii główki, przy czym dla ukształtowania właściwego pojemnika z tworzywa sztucznego, w którym później magazynowany jest płyn, dwie szczęki kształtujące pojemnik są przemieszczane ku sobie dla otrzymania położenia zamykającego i są przemieszczane od siebie w jedno z ich położeń otwarcia w przeciwnych kierunkach, za pomocą hydraulicznych albo elektromotorycznych środków napędowych.
Geometrie główki wytwarzane przy pomocy obu oddzielnie nastawianych szczęk główki obejmują przy tym zwykle również część szyjkową pojemnika z tworzywa sztucznego - również w postaci ampułek-, który zamknięty poprzez miejsce oddzielania jest otwierany przez element główki dla procesu pobierania płynu, jak tylko element główki zostanie oddzielony przez ukształtowaną nad nim część nożycową w miejscu oddzielenia i w ten sposób usunięty z właściwego pojemnika z tworzywa sztucznego.
Takie sposoby i urządzenia dla przeprowadzenia tych sposobów znane są z wielu przykładów wykonania i znajdują szerokie zastosowanie w układach pakowania płynnych i paktowatych produktów, przykładowo w ramach znanego układu bottelpack ®.
Z opisu EP 0 359 971 B1 znany jest porównywalny sposób rozdmuchiwanie-napeł nianie-zamykanie do wytwarzania pustych pojemników z tworzywa sztucznego, w którym dla każdego pojemnika w jednym narzędziu są ukształtowane dwie połówki i zgrzane ze sobą, przy czym ze strefy brzegowej odpadkowej pojemników (ampułek) ułożonych w postaci taśmy w rzędzie jeden za drugim, jest ukształtowany i zgrzany w taki sam sposób jak pojemniki, pusty element w postaci ramy.
W wymienionych znanych sposobach istnieje moż liwość umieszczenia, albo na samej części nożycowej, poprzez którą zamykająca część główki jest dla procesu pobierania oddzielana od właściwego pojemnika, albo w obszarze strefy brzegowej odpadkowej, która otacza każdy pojemnik i która razem z pojemnikiem również jest sprzedawana, jako zespół handlowy, danych identyfikacyjnych, zwłaszcza w postaci cyfr kodowych, które, między innymi, mogą pozwalać na wyciągnięcie wniosków o miejscu i dacie produkcji jak również o zawartości i ilości każ dego pojemnika włączając ewentualne daty upływu ważności dla zawartości pojemnika. Umieszczanie tych danych, które mogą być również niekodowane dla informacji dla użytkowników końcowych, ale które głównie występują w postaci kodowanej dla prezentacji swojej zakodowanej informacji dla kręgów wytwórców i pośredników handlowych, ma miejsce w ujawnionych procesach w samej maszynie produkcyjnej, przy czym cyfry kodowe przed przeprowadzeniem procesu rozdmuchiwanie-napełnianie-zamykanie są dopasowywane do połówek formy, aby w ten sposób wytłoczyć cyfry kodowe na danym pojemniku bezpośrednio w procesie formowania. Ponieważ takie maszyny produkcyjne mogą mieć nawet dziesięć i więcej jednorazowych form, proces wymiany cyfr kodowych w postaci matryc albo poszczególnych czcionek, które należy dopasować do formy może trwać wiele godzin, do całego dnia. Ten ostatni nakład czasu jest konieczny zwłaszcza wtedy, kiedy w różnych formach jednej maszyny produkcyjnej ze względów produkcyjnych należy nanieść różne cyfry kodowe. Ponieważ umieszczanie cyfr kodowych ręcznie w obrębie form jest bardzo uciążliwe, nie jest poza tym wykluczone, że z powodu tylko jednego błędu, przykładowo, umieszczenia jednej błędnej cyfry kodowej w formie, proces wytwarzania musi zostać przerwany i dotąd wyprodukowane w maszynie zgodnie ze sposobem pojemniki z błędną cyfrą kodową muszą zostać, jako odpady, całkowicie usunięte. W takich procesach wymiany nie dysponuje się maszyną produkcyjną do wytwarzania pojemników, co prowadzi do dużych kosztów produkcji.
Z opisu EP-A-0 443 292 znane jest urz ą dzenie wymienionego rodzaju, do wytł aczania danych identyfikacyjnych, zwłaszcza w postaci cyfr kodowych, w wyrobach z tworzywa sztucznego, takich jak pojemniki, przy czym w stojaku urządzenia prowadzony jest przesuwnie co najmniej jeden stempel
PL 208 748 B1 wytłaczający z zespołem wytłaczającym z wymiennymi zespołami danych identyfikacyjnych i w stanie podniesionym umożliwia doprowadzanie i odprowadzanie wyrobów, które mają być wytłaczane lub wyrobów wytłoczonych, a w stanie opuszczonym wykonuje wytłaczanie wyrobów, przy czym, przewidziany jest, przemieszczany synchronicznie lub z przesunięciem w czasie ze stemplem wytłaczającym w przeciwnie skierowanym kierunku ruchu współ pracują cy stempel przytrzymują cy (porównaj fig. 8 i 9), i przy czym stojak ma prowadnice kolumnowe dla prowadzenia wzdłuż nego zespołu wytłaczającego w postaci płyty i współpracującej płyty przytrzymującej współpracującego stempla przytrzymującego. Przy szczególnie długotrwałym użytkowaniu znanego urządzenia do wytłaczania nie można wykluczyć, może dojść do niewyraźnych wytłoczeń albo nawet nieprawidłowych wytłoczeń.
Biorąc za punkt wyjścia ten stan techniki, zadaniem wynalazku jest dalsze udoskonalenie znanych opisanych sposobów i urządzeń w taki sposób, że możliwy jest wykonywany w sposób łatwiejszy i korzystniejszy pod względem kosztów proces wymiany w odniesieniu do danych identyfikacyjnych dla pojemników z tworzywa sztucznego i, że przez to nie wpływa się niekorzystnie zwłaszcza na właściwy dla pojemników z tworzywa sztucznego proces wytwarzania.
Zadanie to rozwiązuje się za pomocą urządzenia wytłaczającego do wytłaczania danych identyfikacyjnych, w wyrobach z tworzywa sztucznego, takich jak pojemniki, które, korzystnie wytwarzane są w procesie rozdmuchiwanie-napełnianie-zamykanie, przy czym w stojaku urządzenia prowadzony jest w sposób przemieszczany wzdłużnie, co najmniej jeden stempel wytłaczają cy z zespołem wytłaczającym z wymiennymi zespołami danych identyfikacyjnych, i w stanie podniesionym umożliwia doprowadzanie i odprowadzanie wyrobów, które mają być wytłaczane lub wyrobów wytłoczonych, a w stanie opuszczonym wykonuje wytłaczanie wyrobów, przy czym, przewidziany jest, przemieszczany synchronicznie lub z przesunięciem w czasie ze stemplem wytłaczającym, w przeciwnie skierowanym kierunku ruchu, współpracujący stempel przytrzymujący, i przy czym stojak ma prowadnice kolumnowe dla prowadzenia wzdłużnego zespołu wytłaczającego w postaci płyty i współpracującej płyty przytrzymującej stempla przytrzymującego, które zgodnie z wynalazkiem charakteryzuje się tym, że przewidziana jest płyta prowadząca połączona przez podwieszenie kolumnowe ze stojakiem, która znajduje się pomiędzy zespołem wytłaczającym w postaci płyty i współpracującą płytą przytrzymującą, i za pomocą, której prowadzone są wyroby z tworzywa sztucznego dla procesu wytłaczania w obrębie stojaka.
Tego rodzaju urządzenie wytłaczające jest usytuowane poza właściwą maszyną produkcyjną dla przeprowadzania procesu rozdmuchiwanie-napełnianie-zamykanie i najpierw pojemniki zostają całkowicie wytworzone i napełnione, jak również zamknięte, zanim będą dalej poprowadzone do wytłoczenia danych identyfikacyjnych do urządzenia wytłaczającego. Zgodne z wynalazkiem urządzenie wytłaczające ze swoją konstrukcją stojaka i stemplem wytłaczającym umożliwia bardzo wysoką wydajność wytwarzania wytłaczanych produktów, a wytłaczanie można w urządzeniu wytłaczającym czasowo i przestrzennie z zasady oddzielić od właściwego procesu wytwarzania wyrobów z tworzywa sztucznego. Co więcej, urządzenie wytłaczające ze względu na konstrukcję stojaka jest dobrze dostępne z zewnątrz i dzięki wymiennym zespołom danych identyfikacyjnych można osiągnąć w szybkim czasie i z niewielkim nakładem na nastawianie przebieg wymiany danych identyfikacyjnych dla pojemników (ampułek). To ostatnie odgrywa zwłaszcza rolę wtedy, kiedy z powodu błędnie wybranej cyfry kodowej należy przerwać proces wytłaczania i wymienić błędną cyfrę kodowa na właściwą. Dzięki płycie prowadzącej jest zagwarantowane, że wyroby z tworzywa sztucznego, które mają być wytłaczane dostają się do urządzenia wytłaczającego w dokładnie zadanym położeniu wytłaczania, a nieprzewidziane do wytłaczania elementy składowe pojemnika nie podlegają przez przeoczenie wytłaczaniu i ewentualnie nie ulęgają uszkodzeniu. Dalej, płyta prowadząca służy razem ze współpracującą płytą przytrzymującą, jako podpora dla wyrobu z tworzywa sztucznego podczas procesu wytłaczania. Z punktu widzenia inż ynierii zabezpieczeń proces wytł aczania jest dobrze opanowany i, uzupeł niony o zabezpieczające technicznie elementy urządzenia, może pomóc w wyeliminowaniu niebezpiecznych dla obsługującego stanów. Ze względu na prowadnice kolumnowe, konstrukcja stojaka urządzenia wytłaczającego jest usztywniona, tak, że w ten sposób można osiągnąć dokładne przebiegi wytłaczania z dobrze czytelnymi danymi identyfikacyjnymi i, poza tym, siły wytłaczania występujące w procesie wytłaczania są pewnie przenoszone przez prowadnice kolumnowe do stojaka urządzenia wytłaczającego.
W preferowanej postaci wykonania zgodnego z wynalazkiem urzą dzenia wytł aczają cego, dla wytłaczania danych identyfikacyjnych wyrób z tworzywa sztucznego i/lub zespół wytłaczający jest podgrzewany.
PL 208 748 B1
W ten sposób można wykorzystać ciepło resztkowe wyrobu z tworzywa sztucznego po jego procesie wytwarzania w warunkach ciepła i ciśnienia, dla wykonania wytłaczania za pomocą zespołu wytłaczania stempla wytłaczającego.
Istnieje jednak również możliwość dodatkowego podgrzania zespołu wytłaczającego albo zaopatrzenia ochłodzonych wyrobów z tworzywa sztucznego przez podgrzany zespół wytłaczający w wymagane dane identyfikacyjne po procesie wytwarzania.
Jako szczególnie korzystne okazało się, jeśli kierunek doprowadzania i odprowadzania dla wyrobu z tworzywa sztucznego przebiega wzdłuż albo poprzecznie względem kierunku wytłaczania stemplem wytłaczającym.
Ze względu na to ukształtowanie jest możliwe działanie maszyny z dużą wydajnością produkcji wyrobów z tworzywa sztucznego bezpiecznie i z taką samą wydajnością produkcji jak wydajność maszyny.
Korzystnie przy tym przewidziano, że płytowy zespół wytłaczający jak również współpracująca płyta przytrzymująca sąsiadują ze sobą i są zwrócone ku sobie, a stempel wytłaczający jak również współpracujący stempel przytrzymujący zaczepiają swoimi drążkami tłokowymi o daną przyporządkowaną płytę i za pomocą swoich elementów obudowy są na stałe umieszczone na stojaku.
W ten sposób moż na poprzez elementy obudowy stempli wykonanych, jako cylindry robocze usztywnić dalej podstawową konstrukcję stojaka z prowadnicami kolumnowymi i można zastosować na stempel wytłaczający i współpracujący stempel przytrzymujący cylindry hydrauliczne lub pneumatyczne jak i elektryczne silniki nastawcze z napędami wrzecionowymi.
Aby móc wykonywać możliwie najwięcej przebiegów wytłaczania na wyrobach z tworzywa sztucznego, przewidziano w korzystnej postaci wykonania zgodnego z wynalazkiem urządzenia wytłaczającego, że wyroby z tworzywa sztucznego ukształtowane są, jako pojemniki w rodzaju ampułek i w połączeniu ze sobą w taśmę poprzez strefę brzegową są wytłaczane w czasowej kolejności jeden za drugim i, że kilka sąsiadujących ampułek jest jednocześnie zaopatrywanych w wytłoczenie.
W dalszym ciągu zgodne z wynalazkiem urządzenie wytłaczające zostało przedstawione w przykładzie wykonania na rysunku, na którym, bez zachowania skali przedstawiono, na fig. 1 widok z boku na podstawowe elementy składowe urządzenia wytłaczającego, widziane w kierunku strzałki X na fig. 2; na fig. 2 - dalszy widok z boku zgodnego z wynalazkiem urządzenia wytłaczającego w kierunku strzałki Y na fig. 1, na fig. 3 - w widoku z góry umieszczone jeden za drugim w rodzaju taśmy pojemniki (trzy sztuki), zaopatrzone w dane identyfikacyjne, przy czym miejsca puste oznaczone przez X mogą być zaopatrzone w dowolne cyfry lub litery kodowe, jak również w odkodowane.
Wyrób z tworzywa sztucznego pokazany na fig. 3 przedstawia trzy pojemniki 10, które są połączone ze sobą w rodzaj taśmy i a więc w rzędzie jeden za drugim poprzez strefę brzegową 12, również z tworzywa sztucznego. Wnętrze 14 pojemnika 10 jest wypełnione płynem, przykładowo w postaci farmaceutyku lub podobnego, a jako otwór pojemnika służy część szyjkowa 16, zamknięta poprzez miejsce rozłączania 18 zamknięciem nożycowym 20. Strefa brzegowa odpadkowa z płaskiego tworzywa sztucznego, która może również występować pomiędzy strefą brzegową 12, jak również częścią szyjkową 16 i zamknięciami nożycowymi 20, już została usunięta, zgodnie z fig. 3, korzystnie przez wykrawanie. Zamkniecie nożycowe 20 samo jest ukształtowane płasko i umożliwia łatwe otwieranie ręczne pojemnika 10 przez oddzielenie (obrócenie) zamknięcia nożycowego 20 poprzez miejsce oddzielenia 18 od przyporządkowanej części szyjkowej.
Do wykonania pojemnika 10 służą znane sposoby i urządzenia formujące (nieprzedstawione), w których wąż z plastyfikowanego tworzywa sztucznego jest wytłaczany do urządzenia formującego, jeden koniec węża jest zamykany przez zgrzewanie i przez wytworzenie pneumatycznego gradientu ciśnienia działającego na wąż jest on rozszerzany i dla utworzenia pojemnika nakładany na nadającą kształt ścianę urządzenia formującego, składającego się z dwóch leżących naprzeciwko siebie narzędzi formujących (nieprzedstawionych). Poprzez odpowiedni trzpień napełniający (nieprzedstawiony) pojemnik 10 z tworzywa sztucznego jest dalej sterylnie napełniany wewnątrz urządzenia formującego i po usunięciu trzpienia napełniającego, następnie hermetycznie zamykany tworząc zadaną geometrię główki przedstawioną na fig. 3. Takie sposoby i urządzenia formujące stanowią stan techniki i zostały opisane przykładowo w DE 199 26 329 A1 i EP 0 359 971 B1, tak, że w tym miejscu nie będzie o nich więcej mowy.
Na powierzchniach części zamknięcia nożycowego 20 znajdują się cyfry kodowe 22, przy czym jako zastępcze znaki dla danych identyfikacyjnych w postaci cyfr kodowych zastosowano krzyżyki lub litery X. W miejsce znaków zastępczych oznaczonych, jako X mogą występować dowolne dane identyfikacyjne lub produkcyjne, które mogą podawać w formie zakodowanej informację, zwłaszcza kręgom fachowym, taką jak o miejscu i sposobie produkcji, jak również dane o terminie
PL 208 748 B1 przydatności do stosowania zawartości płynu itd. Takie cyfry kodowe 22 mogą podawać również odkodowane dane o terminie upływu ważności, nazwę wytwórcy lub podobne. Istnieje również możliwość nadania koloru umieszczonym cyfrom kodowym 22, aby zwrócić uwagę użytkownika na pole wskaźnikowe z danymi identyfikacyjnymi. Dalej, jako dane identyfikacyjne mogą być stosowane przedstawienia obrazowe, takie jak piktogramy, przykładowo dla wyraźnego wskazania, że wchodzi w grę tylko doustne przyjmowanie zawartości pojemnika lub podobne. Takie wskazówki o stosowaniu lub ich części można odtworzyć przez wytłoczenie ich w polu danych identyfikacyjnych.
W dalszym ciągu zostanie na podstawie fig. 1 i 2 opisane urządzenie wytłaczające, za pomocą, którego można umieścić dane identyfikacyjne takie jak, przykładowo, cyfry kodowe 22 na częściach pojemników, przy czym umieszczenie cyfr kodowych 22 na zamknięciach nożycowych 20 zgodnie z przedstawieniem na fig. 3 ma tylko charakter przykładowy. I tak, przykładowo, można umieszczać dane identyfikacyjne na strefach brzegowych i strefach brzegowych odpadkowych w połączeniu z pojemnikami 10 albo dane identyfikacyjne można umieszczać bezpośrednio na pojemniku 10 w obszarach, które otaczają wnętrze pojemnika 10 z jego płynem lub innym medium. W tym ostatnim przypadku procesy wytłaczania należy przeprowadzać odpowiednio ostrożnie, aby uniknąć przebicia pojemnika 10, co mogłoby doprowadzić do tego, ze zawartość pojemnika stałaby się bezużyteczna. Dalej, istnieje wiele możliwości ukształtowania pojemników, które również mogą mieć postać ampułek albo strzykawek, tak, że przykład wykonania z fig. 3 przedstawia tylko jedną możliwość wymienionej dużej ilości odmian takich pojemników wytworzonych w procesie rozdmuchiwania, napełniania i zamykania.
Urządzenie wytłaczające przedstawione na fig. 1 i 2 do wytłaczania danych identyfikacyjnych, zwłaszcza w postaci wymienionych cyfr kodowych 22, w wyrobach z tworzywa sztucznego, takich jak pojemniki 10 lub ampułki, które korzystnie, są wytwarzane w procesie rozdmuchiwanie napełnianie zamykanie, ma jako całość, oznaczony odnośnikiem 24 stojak, który jest zbudowany w postaci ramy z podpór wzdłużnych 26 i podpór poprzecznych 28, przy czym na figurach rysunku przedstawiona jest tylko część elementów stojaka, aby w ten sposób móc lepiej przedstawić główne elementy składowe urządzenia. Stojak 24 może składać się z podpór podłużnych 26 i podpór poprzecznych 28, ale może składać się z poszczególnych dźwigarów, zespawanych ze sobą, skręconych lub znitowanych i ewentualnie może być dalej usztywniony przez podpory ukośne 30 tworząc rodzaj pustej ramy skrzynkowej, w której znajdują się i są w ten sposób zamocowane ruchome części maszynowe urządzenia wytłaczającego.
W stojaku 24 urządzenia znajduje się stempel wytłaczający 32 z zespołem wytłaczającym 34. Ten stempel wytłaczający 32 ukształtowany jest w postaci cylindra roboczego i zaopatrzony w drążek tłokowy 36 wsuwany i wysuwany, który swoim swobodnym końcem współpracuje z zespołem wytłaczania 34 w postaci płyty. Część obudowy 38 cylindra roboczego (stempla wytłaczającego 32) znajduje się na płycie stojaka 40, która, patrząc na fig. 2 rozciąga się równolegle do górnej podpory poprzecznej 28 i utrzymywana jest przez obydwie podpory podłużne 26 w kierunku pionowym w odstępie względem podpory poprzecznej 28. Zespół wytłaczania 34 posiada na swojej dolnej stronie zespoły danych identyfikacyjnych 42, wykonane jako wymienne, tj. poszczególne cyfry kodowe 22 albo litery albo również symbole obrazkowe w rodzaju poszczególnych czcionek lub matryc dają się wymienić w obrębie zespołu danych identyfikacyjnych w postaci listwy. Te dane identyfikacyjne można ukształtować w grupach zawartości informacyjnej położonych obok siebie lub jedna nad drugą, tak, że powstaje pole danych identyfikacyjnych, jako obraz wytłoczony, jak to bliżej jest pokazane na fig. 3 dla wyrobu z tworzywa sztucznego przy użyciu X-ów, jako symboli zastępczych.
W podniesionym stanie stempla wytłaczającego 32 z zespołem wytłaczającym 34 jak również zespołami danych identyfikacyjnych 42, może następować doprowadzenie wyrobów, które mają być wytłaczane, takich jak pojemniki 10, lub wytłoczone wyroby mogą być z urządzenia wytłaczającego odtransportowywane. Właściwy przebieg wytłaczania następuje w opuszczonym stanie stempla wytłaczającego 32 według przedstawień na fig. 1 i 2, przy czym zespoły danych identyfikacyjnych 42 przylegają wtedy do pola danych identyfikacyjnych, w niniejszym przypadku do płaskich części zamknięcia nożycowego 20 według przedstawienia na fig. 3.
Dla wytłoczenia danych identyfikacyjnych, wyrób z tworzywa sztucznego jest ze względów produkcyjnych podgrzewany, albo zespół wytłaczający 34 sam jest podgrzewany przez bliżej nieprzedstawione urządzenie grzejne. Dalej, strzałką Z oznaczony został na fig. 1 kierunek doprowadzania i odprowadzania dla wyrobu z tworzywa sztucznego, tak, że niewytłoczone wyroby, patrząc na fig. 1 przychodząc z lewej strony, są na środku w urządzeniu wyłączającym wytłaczane przez stempel wytłaczający 32 i w stanie wytłoczonym dalej transportowane na prawo z urządzenia wytłaczającego do dalszego transportu, przykładowo, do maszyny pakującej (nieprzedstawionej). A więc, kierunek
PL 208 748 B1
Z doprowadzania i odprowadzania dla wyrobów z tworzywa sztucznego jest poprzeczny do kierunku wytłaczania stemplem wytłaczającym 32, który przemieszcza zespół wytłaczający 34 patrząc na fig. 1 i 2, w kierunku pionowym względem osi wzdłużnej 44 urządzenia (por. fig. 2).
Jak to dalej wynika z figur rysunku, w urządzeniu występuje przemieszczany ze stemplem wytłaczającym synchronicznie lub z przesunięciem czasowym, w przeciwnym kierunku ruchu, współpracujący stempel przytrzymujący 46. Również przy współpracującym stemplu przytrzymującym chodzi o uruchamiany hydraulicznie, pneumatycznie lub elektrycznie cylinder roboczy z drążkiem tłokowym 48, na którego swobodnym końcu znajduje się współpracująca płyta przytrzymująca 50 z uchwytem przytrzymującym 52. Dalej, współpracujący stempel przytrzymujący 46 ma element obudowy 54, połączony na stałe z dolną płytą stojaka 56. Również liniowy kierunek wysuwania dla współpracującego stempla przytrzymującego 46 zorientowany jest w kierunku osi wzdłużnej 44 całego urządzenia wytłaczającego. Dalej, wewnątrz stojaka 24 znajdują się cztery prowadnice kolumnowe 58, które rozciągają się równolegle do osi wzdłużnej 44 urządzenia wytłaczającego. Swoimi swobodnymi końcami prowadnice kolumnowe 58 są parami zamocowane w górnej płycie stojaka 40 jak również w dolnej płycie stojaka 56. Zarówno zespół wytłaczający 34 w postaci płyty jak i współpracująca płyta przytrzymująca 50 ze swoim prostokątnym przekrojem są zamocowane poprzez tuleje prowadzące 60 do prowadnic kolumnowych 58 przesuwnie wzdłużnie, tak, że przy wsuwaniu i wysuwaniu stempli 32 i 46 przyporządkowane płyty są odpowiednio zabierane, i przeciwnie, elementy obudowy 38 i 54 są utrzymywane stacjonarnie w ramowym stojaku 24.
Jak wynika dalej z fig. 1, w tym widoku z boku prowadnice kolumnowe 58 znajdują się bezpośrednio w sąsiedztwie stempli 32 i 46, tak, że w ten sposób w znacznym stopniu osiągnięte zostało usztywnienie całkowitej konstrukcji urządzenia wytłaczającego. Zespół wytłaczający 34 w postaci płyty jak również współpracująca płyta przytrzymująca 50 są obok siebie i zwrócone do siebie i stempel wytłaczający 32 jak również współpracujący stempel przytrzymujący 46 współpracują swoimi drążkami tłokowymi 36 lub 48 z przyporządkowanymi płytami 34; 50 i są za pomocą elementu obudowy 38 lub 54 umieszczone na stałe na stojaku 24. Dalej, przewidziana jest płyta prowadząca 64 połączona na stałe ze stojakiem 24 za pomocą zawieszenia kolumnowego 62 z czterema kolumnami, która to płyta znajduje się pomiędzy zespołem wytłaczającym 34 w kształcie płyty i współpracującą płytą przytrzymującą 50 i wykonuje prowadzenie wyrobów z tworzywa sztucznego zgodnie z przykładowym przedstawieniem według fig. 3 dla przebiegu wytłaczania wewnątrz stojaka 24 danymi identyfikacyjnymi. Dzięki płycie prowadzącej 64 osiągnięto dalsze usztywnienie całej konstrukcji urządzenia wytłaczającego, a poza tym pojemniki 10 można dokładnie prowadzić przez podwieszoną płytę prowadzącą 64, tak, że wyeliminowane zostały w sposób pewny wytłoczenia niewyraźne lub błędne.
Wymieniona konfiguracja ze stemplem wytłaczającym 32 i współpracującym stemplem przytrzymującym 46 umożliwia w obrębie urządzenia również zmianę kierunków i ewentualnie umożliwia ukształtowanie współpracującego stempla przytrzymującego, 46 jako dalszego stempla wytłaczającego, o ile pożądane jest wytłaczanie z obu stron w obrębie urządzenia wytłaczającego. Jako temperatura wytłaczania brana jest pod uwagę dla każdego wyrobu z tworzywa sztucznego taka, która umożliwia pewny przebieg wytłaczania, bez uszkadzania materiału tworzywa sztucznego, przykładowo, przez wypływanie albo spalanie. W zależności od zastosowanego tworzywa sztucznego i grubości materiału na wyrób z tworzywa sztucznego temperatury wytłaczania mogą, więc się zmieniać.
Urządzenie wytłaczające pokazane na fig. 1 i 2 można przyłączyć zwłaszcza szeregowo, do maszyny do produkcji dla procesu rozdmuchiwania - napełniania i zamykania wyrobów z tworzywa sztucznego, a produkty uzyskane z maszyny produkcyjnej można w sposób quasi-ciągły prowadzić przez stanowisko wytłaczania i zaopatrywać w wytłoczenia. Urządzenie wytłaczające można ewentualnie połączyć z zespołem wykrawającym (nieprzedstawionym), które podczas procesu wytłaczania usuwa możliwą strefę brzegową odpadkową z każdego wyrobu z tworzywa sztucznego. Istnieje jednak również możliwość, aby urządzenie wytłaczające usytuować pomiędzy maszyną produkcyjną i urządzeniem wykrawającym i tak dobrać cykl taktowania, że w stanie spoczynku łańcucha transportowego albo przenoszącego, wyprodukowane wyroby z tworzywa sztucznego są wykrawane, a wytłaczane są w poprzedzającym stanowisku. Dalej, istnieje możliwość nadzorowania wytłaczania przez kontrolę optoelektroniczną dla stwierdzenia, czy wytłaczanie nastąpiło całkowicie i czy jest dobrze czytelne. Jeśli te kryteria, jakości nie są spełnione stwierdzone, jako braki wyroby z tworzywa sztucznego są za urządzeniem wykrawającym usuwane z dalszego łańcucha transportowego w kierunku stanowiska pakowania.

Claims (5)

1.Urządzenie wytłaczające do wytłaczania danych identyfikacyjnych, w wyrobach z tworzywa sztucznego, takich jak pojemniki, które, korzystnie wytwarzane są w procesie rozdmuchiwanie-napełnianie-zamykanie, przy czym w stojaku urządzenia prowadzony jest w sposób przemieszczany wzdłużnie, co najmniej jeden stempel wytłaczający z zespołem wytłaczającym z wymiennymi zespołami danych identyfikacyjnych, i w stanie podniesionym umożliwia doprowadzanie i odprowadzanie wyrobów, które mają być wytłaczane lub wyrobów wytłoczonych, a w stanie opuszczonym wykonuje wytłaczanie wyrobów, przy czym, przewidziany jest, przemieszczany synchronicznie lub z przesunięciem w czasie ze stemplem wytłaczającym, w przeciwnie skierowanym kierunku ruchu, współpracujący stempel przytrzymujący, i przy czym stojak ma prowadnice kolumnowe dla prowadzenia wzdłużnego zespołu wytłaczającego w postaci płyty i współpracującej płyty przytrzymującej stempla przytrzymującego, znamienne tym, że przewidziana jest płyta prowadząca (64) połączona przez podwieszenie kolumnowe ze stojakiem (24), która znajduje się pomiędzy zespołem wytłaczającym (34) w postaci płyty i współpracującą płytą przytrzymującą (50) i za pomocą, której prowadzone są wyroby z tworzywa sztucznego dla procesu wytłaczania w obrębie stojaka (24).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dla wytłaczania danych identyfikacyjnych wyrób z tworzywa sztucznego i/lub zespół wytłaczający (34) jest podgrzewany.
3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że kierunek doprowadzania i odprowadzania (Z) wyrobu z tworzywa sztucznego przebiega wzdłuż albo poprzecznie względem kierunku wytłaczania stemplem wytłaczającym (32).
4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zespół wytłaczający (34) w postaci płyty, jak również współpracująca płyta przytrzymująca (50) sąsiadują ze sobą i są zwrócone ku sobie, a stempel (32) jak również współpracujący stempel przytrzymujący (46) zaczepiają swoimi drążkami tłokowymi (36; 48) o daną przyporządkowaną płytę (34; 50) i za pomocą swoich elementów obudowy (38; 54) są na stałe umieszczone na stojaku (24).
5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że wyroby z tworzywa sztucznego ukształtowane są jako pojemniki (10) w rodzaju ampułek i w połączeniu ze sobą w taśmę poprzez strefę brzegową (12) są wytłaczane w czasowej kolejności jeden za drugim i, że kilka sąsiadujących ampułek jest jednocześnie zaopatrywanych w wytłoczenie.
PL378719A 2003-06-24 2004-03-04 Urządzenie wytłaczające PL208748B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10328198A DE10328198A1 (de) 2003-06-24 2003-06-24 Prägevorrichtung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL378719A1 PL378719A1 (pl) 2006-05-15
PL208748B1 true PL208748B1 (pl) 2011-06-30

Family

ID=33520835

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL378719A PL208748B1 (pl) 2003-06-24 2004-03-04 Urządzenie wytłaczające
PL04717055T PL1636015T3 (pl) 2003-06-24 2004-03-04 Urządzenie do tłoczenia

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL04717055T PL1636015T3 (pl) 2003-06-24 2004-03-04 Urządzenie do tłoczenia

Country Status (17)

Country Link
US (1) US7338277B2 (pl)
EP (1) EP1636015B1 (pl)
JP (1) JP4795944B2 (pl)
KR (1) KR100969173B1 (pl)
CN (1) CN100542786C (pl)
AT (1) ATE544578T1 (pl)
AU (1) AU2004249365B2 (pl)
BR (1) BRPI0411796B1 (pl)
CA (1) CA2528113C (pl)
DE (1) DE10328198A1 (pl)
ES (1) ES2379628T3 (pl)
HK (1) HK1092758A1 (pl)
MX (1) MXPA05014050A (pl)
NO (1) NO338631B1 (pl)
PL (2) PL208748B1 (pl)
PT (1) PT1636015E (pl)
WO (1) WO2004113054A1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL127364U1 (pl) * 2016-01-20 2019-02-11

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102006031387B3 (de) * 2006-07-07 2007-12-27 Mühlbauer Ag Prägevorrichtung und Verfahren zum Prägen von Karten
DE102007040472A1 (de) * 2007-08-28 2009-03-05 Bernd Hansen Trennvorrichtung
FR2928348B1 (fr) * 2008-03-10 2010-12-31 Stradis Deblisterage de blister
US8710599B2 (en) * 2009-08-04 2014-04-29 Fairchild Semiconductor Corporation Micromachined devices and fabricating the same
GB0922668D0 (en) 2009-12-29 2010-02-10 Ishida Europ Ltd Food packaging process
FR2967136B1 (fr) 2010-11-08 2013-11-01 Unither Dev Procede de fabrication de fioles marquees, chaine de fabrication de fioles marquees et fioles marquees
DE102011115256A1 (de) 2011-09-27 2013-03-28 Bernd Hansen Verfahren zum Einbringen mindestens einer Struktur in ein Kunststoffbehältererzeugnis
CN103879216B (zh) * 2012-12-20 2018-02-23 舍弗勒技术股份两合公司 一种压花装置及其使用方法
CN103522535B (zh) * 2013-10-10 2015-09-09 无锡鑫宏业特塑线缆有限公司 手动热压痕标识设备
CN104477455A (zh) * 2014-12-09 2015-04-01 重庆永健食品集团股份有限公司 真空包装机及其压条
CN104972814A (zh) * 2015-07-16 2015-10-14 孟如苗 一种板材压纹装置
CN105059642B (zh) * 2015-07-22 2018-03-13 汕头市源纳纸制品有限公司 一种瓦楞纸箱敲印取料装置
CN104985873B (zh) * 2015-07-22 2017-12-15 汕头市协泰纸品有限公司 一种瓦楞纸箱敲印装置
CN109421421A (zh) * 2017-08-31 2019-03-05 天津蓝盟自动控制设备科技有限公司 一种铁筒壁面雕花冲压设备
CN109175124A (zh) * 2018-09-07 2019-01-11 昆明理工大学 一种基于数控定位的压印连接装置及方法
CN111976127A (zh) * 2019-10-10 2020-11-24 海盐县集佳建材有限公司 一种用于装饰墙板表面图案的辅助定型机构
CN111070527B (zh) * 2019-12-05 2024-05-24 深圳市佳鑫一帆科技有限公司 一种洗板头冲压装置
CN112874219B (zh) * 2021-01-04 2023-06-30 南京欣三人行网络科技有限公司 一种检验科用标记生产装置

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1408685A (en) * 1920-11-06 1922-03-07 Benson Ernest John Plastic-block mold
US1958184A (en) * 1929-12-05 1934-05-08 Richard W Cross Mechanism for molding plastic material
DE894974C (de) * 1944-08-31 1953-10-29 Messerschmitt Boelkow Blohm Stempelmaschine mit durch Elektromagnet bewegtem Schlagstempel
GB704949A (en) * 1950-03-20 1954-03-03 Entwistle & Walker Ltd A new or improved embossing press
US2836867A (en) * 1950-12-04 1958-06-03 Morris Bean & Company Process of making mold
US2872861A (en) * 1955-01-31 1959-02-10 Commw Of Pennsylvania Forming or molding apparatus
US3627861A (en) * 1968-07-26 1971-12-14 Accentile Inc Method of forming indented decorative patterns on ceramic tile
JPS5265560A (en) * 1975-11-27 1977-05-31 Takeda Chemical Industries Ltd Method of marking thermoplastic synthetic resin plate
JPS63295234A (ja) 1987-05-28 1988-12-01 Matsushita Electric Ind Co Ltd 帯状フィルムの成形装置
JPH0717001B2 (ja) * 1987-06-04 1995-03-01 大和製罐株式会社 合成樹脂製容器に浮き出し模様を付ける方法
US4882173A (en) * 1987-07-24 1989-11-21 Davidson Textron Inc. Apparatus for molding thermoplastic material
EP0320667A3 (de) * 1987-12-08 1990-07-04 Günther Louda Prägestanze zur Erzeugung von Sollbruchprägungen auf blatt- oder kartenförmigem Material
CH675097A5 (pl) * 1988-03-28 1990-08-31 De La Rue Giori Sa
DE3831957C1 (pl) 1988-09-21 1989-12-28 Bernd Dipl.-Ing. 7166 Sulzbach-Laufen De Hansen
DE69004072T2 (de) * 1990-02-19 1994-04-28 De La Rue Giori Sa Vorrichtung und Verfahren zum Herstellen einer plastischen Mehrfachform für die Nachbildung von Tiefdruckplatten.
DE4241210C2 (de) 1992-12-08 1996-02-08 Joachim Utsch Anlage zum Prägen einer Legende auf vorgefertigte Schilderplatinen und Einfärben der geprägten Schilder, insbesondere zur Herstellung von Kraftfahrzeug-Kennzeichenschildern
US5853606A (en) * 1998-01-05 1998-12-29 Boskovic; Borislav Mold identification device
DE19926329A1 (de) 1999-06-09 2000-12-21 Bernd Hansen Verfahren zum Herstellen von Behältern und Vorrichtung zum Durchführen des Verfahrens
JP2005101201A (ja) * 2003-09-24 2005-04-14 Canon Inc ナノインプリント装置
US20050093204A1 (en) * 2003-11-05 2005-05-05 Gregg David W. Stamping apparatus
US6877426B1 (en) * 2004-03-09 2005-04-12 Chien-Kai Huang Stamping device having a reversible printing member
US20050218560A1 (en) * 2004-04-02 2005-10-06 Booth Alfred E Methods and molds for producing hot poured cosmetic materials

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL127364U1 (pl) * 2016-01-20 2019-02-11

Also Published As

Publication number Publication date
CA2528113C (en) 2010-04-27
JP4795944B2 (ja) 2011-10-19
NO20060359L (no) 2006-01-23
KR20060031816A (ko) 2006-04-13
AU2004249365A1 (en) 2004-12-29
PL378719A1 (pl) 2006-05-15
KR100969173B1 (ko) 2010-07-14
BRPI0411796A (pt) 2006-08-08
MXPA05014050A (es) 2006-03-17
HK1092758A1 (en) 2007-02-16
JP2007523801A (ja) 2007-08-23
BRPI0411796B1 (pt) 2014-10-07
CA2528113A1 (en) 2004-12-29
ES2379628T3 (es) 2012-04-30
AU2004249365B2 (en) 2008-11-13
PT1636015E (pt) 2012-03-05
WO2004113054A1 (de) 2004-12-29
US7338277B2 (en) 2008-03-04
ATE544578T1 (de) 2012-02-15
EP1636015A1 (de) 2006-03-22
US20060137547A1 (en) 2006-06-29
PL1636015T3 (pl) 2012-07-31
CN1812877A (zh) 2006-08-02
EP1636015B1 (de) 2012-02-08
DE10328198A1 (de) 2005-01-20
NO338631B1 (no) 2016-09-19
CN100542786C (zh) 2009-09-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL208748B1 (pl) Urządzenie wytłaczające
ES2218319T5 (es) Dispositivo de sujecion para un molde, la mitad de un molde o un porta-moldes en una maquina de moldeo por inyeccion.
AU698516B2 (en) Composite molding device applied for stretch blow molding
JP5781770B2 (ja) 分離装置
US5503885A (en) Article with position-defining structure and method and apparatus for making and processing same
CN103874572A (zh) 吹塑模单元和使用该吹塑模单元的吹塑成形机
CN113370499B (zh) 一种吹塑设备及吹塑工艺
CN100445169C (zh) 用于包装容器的机器
CN103978732A (zh) 防改日期包装袋制造设备
CN103978733A (zh) 防改日期包装袋制造装置
CN216764691U (zh) 一种玻璃容器成型模具
US7815428B2 (en) Apparatuses and processes for packaging products
US4712473A (en) Method and apparatus for marking and forming workpieces
EP2554355B1 (en) Apparatus and method for manufacturing containers
JP3415096B2 (ja) 連続製袋装置
EP1074471A1 (en) Machine for the fabrication of containers with consumable content
US3380118A (en) Apparatus for making composite articles
CN214521871U (zh) 用于移除塑料制品的设备
CN221584488U (zh) 容器成型设备
CN219054651U (zh) 分离设备以及定位设备
ES1275124U (es) Maquina termoformadora de envases
SU1692714A1 (ru) Устройство дл штамповки
GB1455013A (en) Method and device for labelling objects such as blooms