PL208406B1 - System ciągłej wentylacji dla okien z aluminium lub tworzywa sztucznego - Google Patents

System ciągłej wentylacji dla okien z aluminium lub tworzywa sztucznego

Info

Publication number
PL208406B1
PL208406B1 PL368869A PL36886902A PL208406B1 PL 208406 B1 PL208406 B1 PL 208406B1 PL 368869 A PL368869 A PL 368869A PL 36886902 A PL36886902 A PL 36886902A PL 208406 B1 PL208406 B1 PL 208406B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
frame
profile
ventilation system
chamber
continuous ventilation
Prior art date
Application number
PL368869A
Other languages
English (en)
Other versions
PL368869A1 (pl
Inventor
Peter Adelhardt
Original Assignee
Rehau Ag & Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rehau Ag & Co filed Critical Rehau Ag & Co
Publication of PL368869A1 publication Critical patent/PL368869A1/pl
Publication of PL208406B1 publication Critical patent/PL208406B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E06DOORS, WINDOWS, SHUTTERS, OR ROLLER BLINDS IN GENERAL; LADDERS
    • E06BFIXED OR MOVABLE CLOSURES FOR OPENINGS IN BUILDINGS, VEHICLES, FENCES OR LIKE ENCLOSURES IN GENERAL, e.g. DOORS, WINDOWS, BLINDS, GATES
    • E06B7/00Special arrangements or measures in connection with doors or windows
    • E06B7/02Special arrangements or measures in connection with doors or windows for providing ventilation, e.g. through double windows; Arrangement of ventilation roses
    • E06B7/10Special arrangements or measures in connection with doors or windows for providing ventilation, e.g. through double windows; Arrangement of ventilation roses by special construction of the frame members

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Specific Sealing Or Ventilating Devices For Doors And Windows (AREA)
  • Air-Conditioning For Vehicles (AREA)
  • Tents Or Canopies (AREA)
  • Ventilation (AREA)
  • Filtering Materials (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest system ciągłej wentylacji dla okien z aluminium lub tworzywa sztucznego.
Nowoczesne, dzięki bardzo wymyślnym systemom uszczelniającym bardzo szczelnie zamykające okna z tworzyw sztucznych lub aluminium, wymagają trwałej wentylacji, aby zapewnić określone minimalne napowietrzanie i odpowietrzanie wnętrz pomieszczeń, także przy zamkniętych oknach.
W tym celu zaproponowano umieszczanie dziurkowanych lub perforowanych uszczelek, względnie uszczelek z wycięciami, pomiędzy ościeżnicą i skrzydłem okna, lub też montowanie wywietrzników na ościeżnicy, na skrzydle względnie w szybie.
W przypadku uszczelek zaopatrzonych w otwory i wycięcia nie osiąga się jednak wystarczającego przepływu powietrza. Spowodowane tym wietrzenie szczelinowe jest w praktyce niewystarczające do spełnienia wymogów higieny. Ponadto uszczelki zaopatrzone w otwory i wycięcia powodują gwiżdżące odgłosy, które wyjątkowo przeszkadzają, w związku z czym nie są akceptowane przez użytkowników.
W przypadku nasadzanych wywietrzników, które rozcią gają się na pewnym odcinku górnego poprzecznego ramiaka ościeżnicy, osiąga się wprawdzie lepszy przepływ powietrza, jednak zarazem występuje zjawisko przeciągów. Jeżeli wreszcie wywietrzniki zamontuje się w szybie, wówczas powoduje to zmniejszenie powierzchni szyby i ograniczenie ilości wpadającego światła. Ponadto nasadzane lub montowane wywietrzniki nie spełniają wymagań w odniesieniu do izolacji dźwiękowej.
EP O 164 755 A2 ujawnia zwłaszcza na fig. 1 do 3 okna dźwiękoszczelne, w których stosuje się profile ram, złożone w kierunku poziomym od zewnętrznej strony okna z łącznie trzech, umieszczonych jedna za drugą komór, mianowicie pierwszej komory, drugiej komory, która jest oddzielona od pierwszej komory ukośnie przebiegającym żebrem, i trzeciej komory, która jest oddzielona następnym żebrem. Poszczególne żebra są zaopatrzone w otwory lub wybrania, aby umożliwić przepływ powietrza od zewnątrz przez otwory wejściowe aż do tylnej komory, znajdującej się od strony pomieszczenia. Stąd powietrze płynie do górnego poprzecznego ramiaka, gdzie wypływa bezpośrednio przez podłużne otwory, przy czym wychodzenie powietrza może być zmieniane przez użytkownika za pomocą uruchamianej ręcznie zasuwy.
Celem wynalazku jest opracowanie systemu ciągłej wentylacji dla okien z aluminium lub tworzywa sztucznego, który to system zapewni intensywny przepływ powietrza, a równocześnie wysoką jakość izolacji dźwiękowej.
System ciągłej wentylacji dla okien z aluminium lub tworzywa sztucznego, z ościeżnicą mającą utworzone z profili ramiaki ze zwróconymi w odniesieniu do montażowej pozycji okna na zewnątrz ramy, zewnętrznymi komorami wstępnymi, przy czym system ciągłej wentylacji jest wbudowany w oś cież nicę , komory wstę pne ramiaków oś cież nicy są połączone ze sobą komunikacyjnie, zaś w komorze wstępnej dolnego poprzecznego ramiaka umieszczone s ą otwory zasysające powietrze, według wynalazku charakteryzuje się tym, że w komorze wstępnej górnego poprzecznego ramiaka umieszczone są otwory łączące, które uchodzą do nasadzonego od góry na górny poprzeczny ramiak ościeżnicy profilu wentylacyjnego z położonymi od strony pomieszczenia otworami wylotowymi.
Korzystnie otwory zasysające powietrze są umieszczone w najniższym miejscu komory wstępnej dolnego poprzecznego ramiaka.
Korzystnie przed otworami wylotowymi profilu wentylacyjnego osadzony jest wymienny filtr, zwłaszcza filtr przeciwpyłkowy.
Korzystnie profil wentylacyjny rozciąga się na całej długości górnego poprzecznego ramiaka.
Korzystnie komora wstępna jest ukształtowana na profilu ościeżnicy.
Korzystnie komorę wstępną stanowi oddzielny profil, nasadzony, zwłaszcza wtykowe, na profil ościeżnicy.
* * *
Zadanie to rozwiązano według wynalazku tak, że system ciągłej wentylacji jest wbudowany w ościeżnicę z dużą zewnętrzną komorą wstępną na profilu ramy, zwłaszcza tak, ż e komory wstępne ramiaków ościeżnicy są połączone ze sobą komunikacyjnie oraz że w komorze wstępnej dolnego poprzecznego ramiaka umieszczone są otwory zasysające powietrze, zaś w komorze wstępnej górnego poprzecznego ramiaka umieszczone są otwory łączące, przy czym te ostatnie uchodzą do nasadzonego na górny poprzeczny ramiak ościeżnicy profilu wentylacyjnego z położonymi od strony pomieszczenia otworami wylotowymi.
PL 208 406 B1
Konstrukcja według wynalazku zapewnia bardzo korzystny przepływ powietrza, ponieważ otwory zasysające są umieszczone na dolnym końcu okna, zaś otwory wylotowe, prowadzące do pomieszczenia, na jego górnym końcu, co daje bardzo dobry ciąg. Zasysane zimne powietrze ulega nagrzaniu przy wznoszeniu się w bocznych ramiakach ościeżnicy, dzięki czemu już nagrzane wydostaje się na wewnętrzną stronę okna. Rozwiązanie to zapobiega nie tylko przeciągom, lecz także poceniu się okna. Ponadto ten sposób prowadzenia powietrza do dużych komór wstępnych w profilach ościeżnicy jest o tyle korzystny, że izolacja dźwiękowa, uzyskana dzięki specjalnej konstrukcji profili, nie ulega przerwaniu przez zewnętrzny odcinek napowietrzania. Długi odcinek, prowadzący od otworów zasysających powietrze w dolnym poprzecznym ramiaku ościeżnicy przez jej boczne ramiaki aż do górnego poprzecznego ramiaka i na zakończenie do nasadzonego profilu wentylacyjnego, zapewnia dzięki wielokrotnym zmianom kierunku, bardzo skuteczną izolację dźwiękową. Jakość izolacji dźwiękowej okien ma, bowiem decydujące znaczenie z uwagi na stale rosnące obciążenie środowiska hałasem, zwłaszcza w przypadku domów stojących w pobliżu dróg lub zakładów przemysłowych.
W korzystnej postaci wykonania wynalazku otwory zasysają ce powietrze są umieszczone w najniższym miejscu komory wstępnej dolnego poprzecznego ramiaka, co jest korzystne między innymi, dlatego, że eliminuje problem związany z wnikaniem padającego deszczu, zaś powstający ewentualnie kondensat wodny można przez te otwory zasysające odprowadzać bezpośrednio na zewnątrz, na parapet okna.
W innej postaci wykonania wynalazku przed otworami wylotowymi profilu wentylacyjnego osadzony jest wymienny filtr, zwłaszcza filtr przeciwpyłkowy, przy czym szczególnie korzystne okazało się rozwiązanie, w którym profil wentylacyjny rozciąga się na całej długości [górnego poprzecznego ramiaka.
Komora wstępna może być ukształtowana bezpośrednio na profilu ościeżnicy lub może stanowić oddzielny profil, nasadzony, zwłaszcza wtykowe, na profil ościeżnicy.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia ościeżnicę okna według wynalazku, w pionowym przekroju wzdłużnym, fig. 2 - górny poprzeczny ramiak w powiększonym przekroju częściowym, oraz fig. 3 - okno z innym profilem wentylacyjnym, nasadzonym na górny poprzeczny ramiak, w przekroju odpowiadającym fig. 2.
Ukazana na fig. 1 i 2, zamontowana w zaznaczonym jedynie schematycznie otworze okiennym 1 muru 2, ościeżnica 3 składa się korzystnie z wykonanych z tworzywa sztucznego profili 4, zaopatrzonych według wynalazku w dużą komorę wstępną 5. W ukazanym przykładzie wykonania komora wstępna 5 jest ukształtowana na profilu 4 ościeżnicy. Może ją jednak stanowić także odrębny profil, nasadzony na profil 4 ościeżnicy. Zarówno górny poprzeczny ramiak 6, jak też dolny poprzeczny ramiak 7 są zaopatrzone w komory wstępne 5 według wynalazku, przy czym komory wstępne wszystkich ramiaków są połączone ze sobą komunikacyjnie, co zaznaczono przerywaną linią na fig. 1.
Komora wstępna 5 dolnego poprzecznego ramiaka 7 ościeżnicy 3 jest w swym najniższym miejscu zaopatrzona w otwory zasysające 9 powietrze, które mogą równocześnie służyć, jako szczeliny odpowietrzające dla kondensatu wodnego, jaki powstaje w ramie. Na górny poprzeczny ramiak 6 ościeżnicy 3 nasadzony jest profil wentylacyjny 10, który za pomocą otworów łączących 11 w komorze wstępnej 5 górnego poprzecznego ramiaka jest połączony z nią komunikacyjnie. Na zwróconej ku pomieszczeniu stronie okna znajdują się otwory wylotowe 12, przed którymi można umieścić, korzystnie wymiennie, filtr przeciwpyłkowy 13. Jedynie linią przerywaną zaznaczono parapet 14, który można zamocować przy użyciu elementu stabilizującego 15. Powietrze, zasysane na zewnętrznej stronie okna przez szczeliny zasysające 9, wznosi się wzdłuż obu bocznych ramiaków ościeżnicy 3 w ich komorach wstępnych ku górze i przepływa do komory wstępnej 5 górnego poprzecznego ramiaka, skąd przez otwory łączące 11 i profil wentylacyjny 10 dochodzi na zakończenie do otworów wylotowych 12 wewnątrz pomieszczenia. Stamtąd powietrze wychodzi już nagrzane, w związku z czym wentylacja jest pozbawiona przeciągów, co z kolei umożliwia ciągłe wietrzenie pomieszczeń nawet w zimie.
Wyfrezowanie komory wstępnej 5 dolnego poprzecznego ramiaka 7 celu utworzenia otworów zasysających 9 powoduje osłabienie izolacji cieplnej (wartości k) ościeżnicy. Zależnie od postawionych wymagań w zakresie izolacji cieplnej można w tym celu do komory 21, utworzonej przez ściankę usztywniającą 20, wstawić klin termoizolacyjny 22, mający również korzystne własności pod względem izolacji dźwiękowej. Z tej przyczyny można również takie kliny termoizolacyjne z pianki rozmieścić na całym obwodzie ościeżnicy, umieszczając je w komorach 21 komór wstępnych 5.
Przykład wykonania z fig. 3, na której przedstawiona jest ponadto górna część skrzydła okiennego 16 z uszczelkami 17 i 18, które w systemie ciągłego wietrzenia według wynalazku nie wymagają
PL 208 406 B1 rozdzielania, różni się od przykładu wykonania z fig. 1 i 2 w zasadzie tym, że zamiast profilu wentylacyjnego 10, biegnącego przez całą szerokość okna, zastosowany jest dostępny w handlu, znacznie krótszy w porównaniu do szerokości okna, wywietrznik nasadowy 10', którego kończący się zazwyczaj swobodnie obok profilu ościeżnicy na górnym końcu, króciec zasysający 19 wchodzi z uszczelnieniem w komorę wstępną 5 górnego poprzecznego ramiaka. Konstrukcja z otworami zasysającymi 9 w dolnym poprzecznym ramiaku ościeżnicy jest w przykładzie wykonania z fig. 3 taka sama, jak na fig. 1 i 2.

Claims (6)

1. System ciągłej wentylacji dla okien z aluminium lub tworzywa sztucznego, z ościeżnicą mającą utworzone z profili ramiaki ze zwróconymi w odniesieniu do montażowej pozycji okna na zewnątrz ramy, zewnętrznymi komorami wstępnymi, przy czym system ciągłej wentylacji jest wbudowany w ościeżnicę, komory wstępne ramiaków ościeżnicy są połączone ze sobą komunikacyjnie, zaś w komorze wstępnej dolnego poprzecznego ramiaka umieszczone są otwory zasysające powietrze, znamienny tym, że w komorze wstępnej (5) górnego poprzecznego ramiaka (6) umieszczone są otwory łączące (11), które uchodzą do nasadzonego od góry na górny poprzeczny ramiak (6) ościeżnicy (3) profilu wentylacyjnego (10,10') z położonymi od strony pomieszczenia otworami wylotowymi (12).
2. System ciągłej wentylacji według zastrz. 1, znamienny tym, że otwory zasysające (9) powietrze są umieszczone w najniższym miejscu komory wstępnej (5) dolnego poprzecznego ramiaka (7).
3. System ciągłej wentylacji według zastrz. 1, znamienny tym, że przed otworami wylotowymi (12) profilu wentylacyjnego (10) osadzony jest wymienny filtr, zwłaszcza filtr przeciwpyłkowy (13).
4. System ciągłej wentylacji według zastrz. 1, znamienny tym, że profil wentylacyjny (10) rozciąga się na całej długości górnego poprzecznego ramiaka (6).
5. System ciągłej wentylacji według zastrz. 1, znamienny tym, że komora wstępna (5) jest ukształtowana na profilu (4) ościeżnicy.
6. System ciągłej wentylacji według zastrz. 1, znamienny tym, że komorę wstępną (5) stanowi oddzielny profil, nasadzony, zwłaszcza wtykowe, na profil (4) ościeżnicy.
PL368869A 2001-09-07 2002-08-29 System ciągłej wentylacji dla okien z aluminium lub tworzywa sztucznego PL208406B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE20114862U DE20114862U1 (de) 2001-09-07 2001-09-07 Dauerlüftung für Alu- oder Kunststofffenster

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL368869A1 PL368869A1 (pl) 2005-04-04
PL208406B1 true PL208406B1 (pl) 2011-04-29

Family

ID=7961487

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL368869A PL208406B1 (pl) 2001-09-07 2002-08-29 System ciągłej wentylacji dla okien z aluminium lub tworzywa sztucznego

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP1423581B1 (pl)
AT (1) ATE427407T1 (pl)
DE (2) DE20114862U1 (pl)
EA (1) EA005336B1 (pl)
PL (1) PL208406B1 (pl)
WO (1) WO2003023176A1 (pl)

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3422151A1 (de) * 1984-06-14 1986-01-02 Gebrüder Kömmerling Kunststoffwerke GmbH, 6780 Pirmasens Schallschutzfenster
DE29811165U1 (de) * 1998-06-23 1999-11-04 Plus Plan Kunststoff Verfahren Pollenschutzfenster

Also Published As

Publication number Publication date
EP1423581B1 (de) 2009-04-01
DE20114862U1 (de) 2001-11-29
WO2003023176A1 (de) 2003-03-20
PL368869A1 (pl) 2005-04-04
ATE427407T1 (de) 2009-04-15
EA200400401A1 (ru) 2004-08-26
EA005336B1 (ru) 2005-02-24
EP1423581A1 (de) 2004-06-02
DE50213417D1 (de) 2009-05-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN106437421B (zh) 一种门窗通风中梃
JP7337000B2 (ja)
KR100837499B1 (ko) 사계절용 실내공기 환기와 정화 및 자동 시스템의 이중복합창
US3343475A (en) Building wall with insulating and air-filtering ventilator
PL208406B1 (pl) System ciągłej wentylacji dla okien z aluminium lub tworzywa sztucznego
JP3633798B2 (ja) 窓枠サッシ用換気扇
JPH09235960A (ja) 防音換気建具
KR0138691Y1 (ko) 창문틀의 배수장치
DE10341098A1 (de) Lüftungseinheit zur Integration in ein Rahmenprofil
JP4096460B2 (ja) 集合住宅用換気装置
JPH1072921A (ja) 吸・排気機能を持った小庇
JP3539363B2 (ja) カーテンウォール
JP7453089B2 (ja) 建具
JP7453088B2 (ja) 建具
RU2184199C2 (ru) Окно с принудительной вентиляцией
JP2002013359A (ja) 自然換気用建具
JP7451353B2 (ja) 建具
GB1603586A (en) Sound-absorbing ventilation installation for openings in buildings
US4616561A (en) Vented heading for window unit
JP2022067048A (ja) 建具
JP2021021313A (ja) 建具
KR100582687B1 (ko) 환기 유니트
JP2022074200A (ja) 換気装置、内窓、二重窓
KR200373238Y1 (ko) 창문의 눈비막이 구조
JP2022066621A (ja) 建具

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification