PL203282B1 - Urządzenie do obróbki ciasta - Google Patents

Urządzenie do obróbki ciasta

Info

Publication number
PL203282B1
PL203282B1 PL360751A PL36075103A PL203282B1 PL 203282 B1 PL203282 B1 PL 203282B1 PL 360751 A PL360751 A PL 360751A PL 36075103 A PL36075103 A PL 36075103A PL 203282 B1 PL203282 B1 PL 203282B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
dough
dividing
housing
belt
portions
Prior art date
Application number
PL360751A
Other languages
English (en)
Other versions
PL360751A1 (pl
Inventor
Rudolf Fiedler
Original Assignee
Werner & Pfleiderer Lebensmitt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Werner & Pfleiderer Lebensmitt filed Critical Werner & Pfleiderer Lebensmitt
Publication of PL360751A1 publication Critical patent/PL360751A1/pl
Publication of PL203282B1 publication Critical patent/PL203282B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A21BAKING; EDIBLE DOUGHS
    • A21CMACHINES OR EQUIPMENT FOR MAKING OR PROCESSING DOUGHS; HANDLING BAKED ARTICLES MADE FROM DOUGH
    • A21C9/00Other apparatus for handling dough or dough pieces
    • A21C9/08Depositing, arranging and conveying apparatus for handling pieces, e.g. sheets of dough
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A21BAKING; EDIBLE DOUGHS
    • A21CMACHINES OR EQUIPMENT FOR MAKING OR PROCESSING DOUGHS; HANDLING BAKED ARTICLES MADE FROM DOUGH
    • A21C13/00Provers, i.e. apparatus permitting dough to rise
    • A21C13/02Provers, i.e. apparatus permitting dough to rise with endless conveyors, e.g. for moving the dough pieces progressively through the prover
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A21BAKING; EDIBLE DOUGHS
    • A21CMACHINES OR EQUIPMENT FOR MAKING OR PROCESSING DOUGHS; HANDLING BAKED ARTICLES MADE FROM DOUGH
    • A21C5/00Dough-dividing machines
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A21BAKING; EDIBLE DOUGHS
    • A21CMACHINES OR EQUIPMENT FOR MAKING OR PROCESSING DOUGHS; HANDLING BAKED ARTICLES MADE FROM DOUGH
    • A21C7/00Machines which homogenise the subdivided dough by working other than by kneading

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Manufacturing And Processing Devices For Dough (AREA)
  • Bakery Products And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Beans For Foods Or Fodder (AREA)
  • Formation And Processing Of Food Products (AREA)

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy urządzenia do obróbki ciasta, w szczególności urządzenia do dzielenia ciasta na porcje i do późniejszego wyrastania tych porcji ciasta.
W znanych zakładach produkcji bułek, ciasto jest porcjowane w urządzeniu do dzielenia ciasta i w okreś lonym uporzą dkowaniu, na przykł ad cztery porcje ciasta w jednym szeregu, ukł adane jest na przenośniku taśmowym. Porcje ciasta usytuowane w odpowiednich szeregach doprowadzane są do drugiego, przestrzennie oddzielonego urządzenia, mianowicie do szafy wyrastania ciasta. Porcje ciasta są przeprowadzane przez nią w takim samym uporządkowaniu, na przykład cztery porcje ciasta w jednym szeregu. Jeżeli porcje ciasta mają być przeprowadzane przez szafę wyrastania ciasta w innym uporządkowaniu, np. pięć porcji ciasta w jednym szeregu lub saksońskich sztuk podwójnych, wówczas trzeba stosować inne urządzenie do dzielenia ciasta.
Urządzenie do obróbki ciasta znane jest z DE 27 13 350 A1. Ochrona rąk jest tu realizowana dzięki wymuszeniu poprzez długą pokrywę podajnika ciasta.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie urządzenia do obrabiania ciasta, które ma możliwie zwartą konstrukcję.
Zadanie to zostało rozwiązane zgodnie z wynalazkiem przez urządzenie do obróbki ciasta obejmujące obudowę, w której umieszczono: urządzenie do dzielenia ciasta na oddzielne porcje, urządzenie do dostarczania ciasta z zewnątrz do urządzenia do dzielenia ciasta, co najmniej jedno urządzenie do obrabiania porcji ciasta, znajdujące się w obudowie za urządzeniem do dzielenia ciasta i urządzenie do wydawania obrobionych porcji ciasta. Urządzenie do dostarczania ciasta posiada urządzenie do ochrony przed obrażeniami rąk pracownika.
Istota wynalazku polega na tym, że odległość końca wewnętrznego taśmy dostarczającej ciasto od przedniej ściany obudowy i wysokość kanału doprowadzania ciasta pomiędzy taśmą dostarczającą ciasto i górną ścianą kanału doprowadzania ciasta oraz głębokość leja na ciasto, znajdującego się za taśmą dostarczania ciasta, są tak dobrane, że zapobiegają dosięgnięciu ręką pracownika, wsuniętą przez otwór napełniania ciastem do urządzenia do dzielenia ciasta, przy czym kanał dostarczania ciasta jest dłuższy niż ludzkie ramię.
Korzystnie, urządzenie do dostarczania ciasta posiada kanał doprowadzania ciasta stanowiący urządzenie do ochrony rąk.
Korzystnie, urządzenie do dostarczania ciasta jest obrotowo przestawne.
Korzystnie, urządzenie do obróbki porcji ciasta posiada urządzenie do wyrastania porcji ciasta, które znajduje się w tej samej obudowie.
Korzystnie, urządzenie do dzielenia ciasta i urządzenia do wyrastania porcji ciasta znajdują się w tej samej obudowie.
Urządzenie według wynalazku, korzystnie posiada urządzenie do dzielenia i porządkowania ciasta w rzędy po n porcji ciasta, gdzie n = 1,2,3...
Ponadto, urządzenie według wynalazku, korzystnie posiada urządzenie do przestawiania porcji ciasta z rzędów n w nowe rzędy m porcji ciasta, przy czym m = 1, 2, 3...
Korzystnie urządzenie, według wynalazku, posiada obudowę, która z wyłączeniem urządzenia do dostarczania ciasta i urządzenia do wydawania przetworzonych porcji ciasta, jest zamknięta.
Zgodnie z wynalazkiem urządzenie do ochrony rąk personelu obsługi ma takie wymiary, że ludzka ręka nie może dosięgnąć do urządzenia do dzielenia ciasta.
Dalsze cechy i szczegóły wynalazku ujawnione są w dwóch przykładach wykonania w oparciu o rysunki.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym: fig. 1 - urządzenie według pierwszego przykładu wykonania w przekroju, fig. 2 - urządzenie w pierwszym położeniu w przekroju wzdłuż linii II-II z fig. 1, fig. 3 - urządzenie w drugim położeniu w przekroju jak na fig. 2, fig. 4 - urządzenie w widoku z góry zgodnie ze strzałką IV z fig. 1, fig. 5 - urządzenie poruszające przenośnik taśmowy o przekroju w kształcie litery V według fig. 1, fig. 6 - urządzenie według drugiego przykładu wykonania w pierwszym położeniu w przekroju według fig. 2, a fig. 7 przedstawia urządzenie w drugim położeniu w przekroju według fig. 6.
Poniżej na podstawie fig. 1-5 opisane jest pierwsze wykonanie wynalazku. Urządzenie do dzielenia i wyrastania ciasta, zwłaszcza przeznaczonego na bułki, ma zasadniczo zamkniętą prostokątną obudowę 3 wspartą za pomocą nóg 1 na dnie 2 maszyny. Obudowa 3 ma pionową przednią ścianę 4, równoległą do niej tylną ścianę 5 oraz dwie połączone z nimi, wzajemnie równoległe
PL 203 282 B1 boczne ściany 6 i 7· Obudowa 3 jest zamknięta od góry przez poziomą pokrywę 8 obudowy i ma przy swym dolnym końcu stabilne dno 9 obudowy. Na fig. 1 w lewej połowie wnętrza 10 obudowy 3 jest pośrodku wysokości w sąsiedztwie bocznej ściany 6 umieszczony jest sterownik 11 do sterowania urządzenia. Ten sterownik 11 ma umieszczone w przedniej ścianie 4 pole 12 obsługi. Obok sterownika 11 usytuowane jest urządzenie 13 doprowadzania ciasto z zewnątrz do urządzenia. To doprowadzające urządzenie 13 ma usytuowany w przedniej ścianie 4 otwór 14 napełniania ciastem, do którego dołączony jest od wewnątrz obudowy poziomy kanał 15 doprowadzania ciasta. Ten kanał 15 ma przy swoim dnie wystający poprzez przednią ścianę 4 na zewnątrz, napędzany silnikiem 16 taśmowy przenośnik 11 o obiegu zamkniętym do doprowadzania ciasta, na którym kładzie się doprowadzane ciasto 18. Za wewnętrznym końcem tego przenośnika 17 poniżej niego umieszczony jest zwężający się ku dołowi lej 19 ciasta. Odległość A wewnętrznego końca przenośnika 17 od przedniej ściany 4, wysokość H kanału 15 pomiędzy przenośnikiem 17 a górną stroną kanału 15 oraz głębokość T leja 19 są wybrane tak, że ręką wsuniętą poprzez otwór 14 w żadnym razie nie można dosięgnąć urządzenia 20 dzielenia ciasta. Uniemożliwia to zranienia przy dodawaniu ciasta podczas działania urządzenia. Dzięki temu powstaje urządzenie zabezpieczające ręce.
Przy dolnym końcu leja 19 na ciasto usytuowane jest znane urządzenie 20 dzielenia ciasta do wytwarzania oddzielnych porcji 21 ciasta o określonej masie. To urządzenie 20 dzielenia ciasta ma n, n = 1, 2, 3,..., usytuowanych obok siebie cylindrów 22, w które wsuwane są przyporządkowane tłoki wraz z ciastem usytuowanym na dnie 23 leja 19. Dokładniejsza konstrukcja urządzenia dzielenia ciasta przedstawiona jest w DE 101 44 546.6. W przedstawionym przypadku n = 4, to znaczy w jednym rzędzie umieszczone są cztery cylindry 22. Pod wyjściowymi otworami 24 cylindrów 22 umieszczony jest napędzany w kierunku 25 taśmowy przenośnik 26 porcji ciasta. Powyżej przenośnika taśmowego 26 i urządzenia 20 dzielenia ciasta za nimi w kierunku 25 transportu umieszczone jest pierwsze urządzenie 27 do posypywania mąką porcji 21 ciasta, a następnie urządzenie 20 do zaokrąglania porcji 21 ciasta.
Za przenośnikiem taśmowym 26 umieszczone jest urządzenie 29 do przegrupowywania porcji 21 ciasta z szeregu n porcji ciasta w szereg m porcji ciasta, gdzie m = 1,2, 3, ... Liczby n i m mogą być od siebie różne, jednakże nie muszą. Przegrupowujące urządzenie 29 ma umieszczony bezpośrednio za i poniżej taśmowego przenośnika 26 napędzany, rynnowy taśmowy przenośnik 30 o kierunku 31 transportu. Ten taśmowy przenośnik 30 jest umieszczony tak, że może być przeprowadzane automatyczne przekazywanie porcji 21 ciasta z taśmowego przenośnika 26 na taśmowy przenośnik 30. Dzięki rynnowemu ukształtowaniu taśmowego przenośnika 30 uzyskano to, że porcje 21 ciasta układają się pośrodku taśmowego przenośnika 30. Taśmowy przenośnik 30 rozciąga się w kierunku 31 przynajmniej na całej szerokości przenośnika taśmowego 26. Kierunek 31 transportu taśmowego przenośnika 30 przebiega prostopadle do kierunku 25 transportu taśmowego przenośnika 26 porcji ciasta. Przegrupowujące urządzenie 29 ma ponadto taśmowy przenośnik 32 o przekroju w kształcie litery V, który jest usytuowany poniżej i bezpośrednio za taśmowym przenośnikiem 30 i równolegle do taśmowego przenośnika 26 porcji ciasta. Ten taśmowy przenośnik 32 o przekroju w kształcie litery V ma kierunek 33 transportu, który jest prostopadły do kierunku 31 transportu i przeciwny do kierunku 25 transportu. Prawy koniec taśmowego przenośnika 32 o przekroju w kształcie litery V na fig. 4 jest usytuowany bezpośrednio za i pod usytuowanym w kierunku 31 transportu końcem taśmowego przenośnika 30, tak że możliwe jest automatyczne przekazywanie porcji 21 ciasta z taśmowego przenośnika 30 na taśmowy przenośnik 32 o przekroju w kształcie litery V. Ten taśmowy przenośnik 32 o przekroju w kształcie litery V ma dwie usytuowane w ramionach litery V napędzane w obiegu zamkniętym przenośnikowe taśmy 34, 35, które w położeniu zamkniętym, przedstawionym na fig. 5, tworzą pomiędzy sobą kąt a, dla którego obowiązuje: 40° < a < 80°, zwłaszcza a = 60°. Te przenośnikowe taśmy 34 i 35 mają przy swym górnym końcu dźwigar 36, który jest przechylny wokół osi obrotu 32 lub 38. Te osie obrotu 37 i 38 przebiegają równolegle do kierunku 33 transportu taśmowego przenośnika 32 o przekroju w kształcie litery V. Przy górnych końcach dźwigarów 36 za pomocą przegubu 40 przymocowane jest ramię 39, przy czym zwrócone do siebie końce 41 ramion 39 są za pomocą przegubu 42 dołączone przegubowo do przesuwnego tłoczyska 43 pneumatycznego cylindra 44.
W obudowie 3 umieszczone jest ponadto urządzenie 45 transportu porcji 21 ciasta z obszaru taśmowego przenośnika 32 o przekroju w kształcie litery V do urządzenia 46 wyrastania ciasta, a następnie poprzez to urządzenie do urządzenia 46 obróbki porcji ciasta i dalej do urządzenia 48 wyprowadzania porcji ciasta. Urządzenie 45 transportu porcji ciasta ma dwa działające w obiegu zamkniętym, przebiegające względem siebie równolegle łańcuchowe ciągi 49 napędzane w kierunku 50 trans4
PL 203 282 B1 portu. Te łańcuchowe ciągi 49 mają kierunek zmieniany za pomocą odpowiednich zębatych kół 51. Pomiędzy oboma łańcuchowymi ciągami 49 na całej długości tych łańcuchowych ciągów 49 rozmieszczone są równomiernie nośniki 52 rosnącego ciasta, przeznaczone do przyjmowania porcji 21 ciasta, z których to nośników na fig. 1 pokazano tylko jeden. Nośniki 52 rosnącego ciasta są poprowadzone bezpośrednio pod taśmowym przenośnikiem 32 o przekroju w kształcie litery V prostopadle do kierunku 33 transportu. Potem następuje zmiana kierunku nośników 32 rosnącego ciasta do góry do urządzenia 53, służącego do suszenia nośników 52 rosnącego ciasta, które to urządzenie ma dmuchawę gorącego powietrza. Następnie łańcuchowe ciągi 49 dochodzą do urządzenia 46 wyrastania ciasta, które jest ograniczone w przybliżeniu linią przerywaną 54 zaznaczoną na fig. 1. Nie ma fizycznego oddzielenia urządzenia 46 wyrastania ciasta od innych urządzeń usytuowanych w obudowie 3. W urządzeniu 46 wyrastania ciasta łańcuchowe ciągi 49 są prowadzone meandrowo od góry do dołu, tak że zapewnione jest możliwie długie przebywanie porcji 21 ciasta w urządzeniu 46 wyrastania ciasta. Urządzenie 46 wyrastania ciasta jest od dołu ograniczone przez oddzielający element 54a względem urządzenia 47 obróbki porcji ciasta. W przypadku urządzenia 47 obróbki porcji ciasta chodzi o znane urządzenie do opróżniania nośników 52 rosnącego ciasta z późniejszym tłoczeniem, cięciem, dociskaniem i wykańczaniem porcji 21 ciasta. Urządzenie 47 obróbki porcji ciasta ma taśmowy przenośnik 55 porcji ciasta, który przenosi gotowe porcje 21 ciasta do umieszczonego dalej urządzenia 48 wyprowadzania porcji ciasta. To urządzenie 48 wyprowadzania porcji ciasta ma usytuowany w przedniej ścianie 4 poniżej otworu 14 doprowadzania ciasta otwór 57 wyprowadzania porcji ciasta. Przez ten otwór 57 porcje 21 ciasta mogą być albo automatycznie odprowadzane za pomocą przenośnika taśmowego, albo odbierane ręcznie.
Poniżej opisane jest działanie urządzenia według pierwszego przykładu wykonania. Na początku, jak pokazano na fig. 2, bryła ciasta kładziona jest przez obsługującego pracownika z zewnątrz na taśmowy przenośnik 17 doprowadzający ciasto. Ten taśmowy przenośnik 17 doprowadzający ciasto transportuje ciasto 18, jak pokazano na fig. 3, przez kanał 15 doprowadzania ciasta. Przy końcu taśmowego przenośnika 17 doprowadzania ciasta to ciasto 18 spada w lej 19. Droga ciasta 18 ma więc kształt litery L. Wysokość H, odstęp A i głębokość T są wybrane tak, że ręka człowieka z zewnątrz nie może sięgnąć aż do urządzenia 20 dzielenia ciasta. Dzięki temu zapobiega się zranieniom przy uzupełnianiu ciasta podczas pracy urządzenia. Zaletą tego jest, że nawet przy pracy urządzenia 20 dzielenia ciasta i innych urządzeń można w sposób ciągły uzupełniać ciasto bez konieczności wyłączania z odpowiednimi czasami przestoju. Według korzystnej postaci realizacji odległość taśmowego przenośnika 17 doprowadzania ciasta od dna wynosi 1800 mm. Wysokość H wynosi 275 mm. Głębokość T wynosi 420 mm, a odstęp A wynosi 360 mm. Następnie ciasto jest za pomocą urządzenia 20 dzielenia ciasta wtłaczane w odpowiednie cylindry 22 i dzięki temu jest porcjowane. Poszczególne porcje ciasta, czyli porcje 21 ciasta, spadają w szeregu z wyjściowego otworu 24 urządzenia 20 dzielenia ciasta na taśmowy przenośnik 26 porcji ciasta. W jednym szeregu jest zawsze n porcji ciasta, przy czym w przedstawionym przypadku n = 4. Możliwe jest również, że nie wszystkie cylindry 22 pracują. Przykładowo przy zmniejszonej wydajności lub w razie uszkodzenia jednego cylindra 22 urządzenie może pracować tylko z trzema, dwoma lub jednym cylindrem. Szereg porcji 21 ciasta jest następnie za pomocą urządzenia 27 posypywany mąką, po czym porcje są zaokrąglane za pomocą urządzenia 28. Taśmowy przenośnik 26 porcji ciasta przenosi szereg n = 4 porcji 21 ciasta na rynnowy przenośnik taśmowy 30. Na skutek tego uszeregowanie n porcji 21 ciasta na taśmowy przenośniku 26 zostaje zlikwidowane, a na przenośniku taśmowy 30 powstaje ciągły szereg porcji 21 ciasta. Porcje 21 ciasta na przenośniku taśmowym 30 są w kierunku 31 transportu przestawionym o 90° względem kierunku 25 transportu odprowadzane w bok. Porcje 21 ciasta na taśmowym przenośniku 30 przekazywane są na taśmowy przenośnik 32 o przekroju w kształcie litery V, poruszający się w kierunku 33 transportu. Wytwarzany jest tu szereg m porcji ciasta. W przedstawionym przypadku m = 5. Przez sterowanie czasowe przenośnika taśmowego 32 o przekroju w kształcie litery V można zmieniać odstęp poszczególnych porcji 21 ciasta na tym przenośniku taśmowym 32. Można zatem umieszczać tu więcej lub mniej porcji ciasta w jednym szeregu niż wytwarza urządzenie 20 służące do wytwarzania porcji ciasta. Ponadto możliwe jest umieszczanie zawsze dwóch lub większej liczby porcji 21 ciasta w bezpośrednim kontakcie ze sobą, a potem w odstępie od nich znów umieszczenie pary lub większej liczby stykających się ze sobą porcji ciasta. Dzięki temu można automatycznie wytwarzać przykładowo tak zwane bułki parki, wypieki wielokrotne lub wypieki prętowe. Dzięki urządzeniu 29 do przegrupowywania możliwe jest niezależnie od liczby aktywnych cylindrów 22 urządzenia 20 do dzielenia ciasta uzyskanie dowolnego obsadzenia nośników 52 rosnącego ciasta. Przez otworzenie taśmowego przenoPL 203 282 B1 śnika 32 o przekroju w kształcie litery V porcje 21 ciasta w szeregu zawierającym m sztuk - w przedmiotowym przypadku m = 5 - są umieszczane w nośnikach 52 rosnącego ciasta. W celu otworzenia tłoczysko 43 zostaje przesunięte przez cylinder 44 do góry, na skutek czego taśmy 34 i 35 przechylają się wokół osi 37 lub 38 i umożliwiają spadanie porcji 21 ciasta. Przenośnik taśmowy 32 o przekroju w kształcie litery V zostaje następnie z powrotem zamknięty. Na zakończenie nośniki 52 z porcjami 21 ciasta zostają odtransportowane w lewo do góry, a następnie są przemieszczane meandrowo od góry do dołu przez urządzenie 46 wyrastania ciasta. Znane urządzenie 46 wyrastania ciasta ma urządzenia do regulowania temperatury i wilgotności powietrza, tak że możliwe jest optymalne wyrastanie porcji 21 ciasta. Następnie porcje 21 ciasta zostają doprowadzone do urządzenia 47 obróbki porcji ciasta, gdzie są usuwane z nośników 52, w razie potrzeby są jeszcze dodatkowo obrabiane przez element tłoczący, tnący, dociskający i wykańczający, po czym doprowadzane są do urządzenia 48 wyprowadzania porcji ciasta.
W całym urządzeniu korzystne jest to, że urządzenie dzielenia ciasta z jednej strony i urządzenie wyrastania ciasta z dołączonym urządzeniem obróbki porcji ciasta z drugiej strony są umieszczone w jednej obudowie 3 z pojedynczym otworem 14 doprowadzania ciasta i pojedynczym otworem 57 wyprowadzania ciasta. Dzięki temu oszczędza się na szeregu elementów, które są potrzebne, gdy dzielenie ciasta oraz wyrastanie i obróbka wykańczająca ciasta przeprowadzane są w dwóch różnych urządzeniach. Jest to umożliwione również przez przewidziane w obszarze otworu doprowadzania ciasta urządzenie zabezpieczające ręce, dzięki któremu nawet podczas pracy urządzenia włącznie z urządzeniem 20 dzielenia ciasta ręce osoby obsługującej nie mogą zetknąć się z narzędziami urządzenia 20 dzielenia ciasta.
Poniżej na podstawie fig. 6 i 7 opisana jest druga postać wykonania urządzenia. Konstrukcyjnie identyczne części mają takie same oznaczenia jak w pierwszym przykładzie wykonania i zostały już uprzednio opisane. Konstrukcyjnie odmienne, ale funkcjonalnie równoważne części mają takie same oznaczenia z kreską u góry. Istotna różnica w stosunku do pierwszego przykładu wykonania polega na konstrukcji urządzenia 13' doprowadzania ciasta oraz przyporządkowanego mu urządzenia zabezpieczającego ręce. Kanał 15' doprowadzania ciasta jest ograniczony przez denną płytę 58, górną płytę 59 oraz łączące je płyty boczne. Denna płyta 58 jest przy swym wewnętrznym końcu zamocowana przechylnie za pomocą przegubu 60. Przy zewnętrznym końcu dennej płyty 58 umieszczony jest uchwyt 61 wystający na zewnątrz poprzez przednią ścianę 4. Wymiary H, A i T są tak wzajemnie dostosowane, że ręka człowieka nie może dostać się do urządzenia 20 dzielącego ciasto. Mogą być jednak przewidziane również inne urządzenia zabezpieczające ręce, które zapewniają, że przy uzupełnianiu ciasta podczas pracy urządzenia nie może nastąpić zranienie osoby obsługującej przez urządzenie 20 do dzielenia ciasta. W celu uzupełnienia ciasta 18 umieszcza się je na zewnętrznym końcu dolnej płyty 58. Następnie tę dolną płytę 58, a więc kanał 15' doprowadzania ciasta, jak pokazano na fig. 7, przechyla się do góry, tak że ciasto 18 ześlizguje się do leja 19. Takie doprowadzanie ciasta ma tę zaletę, że nie potrzeba stosowanej w pierwszym przykładzie wykonania taśmy doprowadzającej ciasto wraz z jej napędem.

Claims (8)

Zastrzeżenia patentowe
1. Urządzenie do obróbki ciasta, obejmujące obudowę, w której umieszczono: urządzenie do dzielenia ciasta na oddzielne porcje, urządzenie do dostarczania ciasta z zewnątrz do urządzenia do dzielenia ciasta, co najmniej jedno urządzenie do obrabiania porcji ciasta, znajdujące się w obudowie za urządzeniem do dzielenia ciasta i urządzenie do wydawania obrobionych porcji ciasta, przy czym urządzenie do dostarczania ciasta posiada urządzenie do ochrony przed obrażeniami rąk pracownika, znamienne tym, że odległość (A) końca wewnętrznego taśmy (17) dostarczającej ciasto od przedniej ściany (4) obudowy (3) i wysokość (H) kanału (15) doprowadzania ciasta pomiędzy taśmą (17) dostarczającą ciasto i górną ścianą kanału (15) doprowadzania ciasta oraz głębokość (T) leja (19) na ciasto, znajdującego się za taśmą (17) dostarczania ciasta, są tak dobrane, że zapobiegają dosięgnięciu ręką pracownika, wsuniętą przez otwór (14) napełniania ciastem do urządzenia (20) do dzielenia ciasta, przy czym kanał dostarczania ciasta (15, 15' ) jest dłuższy niż ludzkie ramię.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że urządzenie (13, 13') do dostarczania ciasta posiada kanał (15, 15') doprowadzania ciasta stanowiący urządzenie do ochrony rąk.
PL 203 282 B1
3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że urządzenie (13, 13') do dostarczania ciasta jest obrotowo przestawne.
4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że urządzenie (45, 46, 47) do obróbki porcji ciasta (21) posiada urządzenie (46) do wyrastania porcji ciasta, które znajduje się w tej samej obudowie.
5 Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że urządzenie (20) do dzielenia ciasta i urządzenia (46) do wyrastania porcji ciasta znajdują się w tej samej obudowie (3).
6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że posiada urządzenie (20) do dzielenia i porządkowania ciasta (18) w rzędy po n porcji ciasta (21), gdzie n = 1,2, 3...
7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że posiada urządzenie (29) do przestawiania porcji ciasta (21) z rzędów n w nowe rzędy m porcji ciasta (21), przy czym m = 1,2, 3...
8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że posiada obudowę (3), która z wyłączeniem urządzenia (13, 13') do dostarczania ciasta i urządzenia (48) do wydawania przetworzonych porcji ciasta, jest zamknięta.
PL360751A 2002-06-21 2003-06-17 Urządzenie do obróbki ciasta PL203282B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10227738A DE10227738A1 (de) 2002-06-21 2002-06-21 Vorrichtung zum Bearbeiten von Teig

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL360751A1 PL360751A1 (pl) 2003-12-29
PL203282B1 true PL203282B1 (pl) 2009-09-30

Family

ID=29716578

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL360751A PL203282B1 (pl) 2002-06-21 2003-06-17 Urządzenie do obróbki ciasta

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP1374684B1 (pl)
AT (1) ATE317227T1 (pl)
DE (2) DE10227738A1 (pl)
PL (1) PL203282B1 (pl)
SI (1) SI1374684T1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102009023486A1 (de) * 2009-05-30 2010-12-02 Werner & Pfleiderer Lebensmitteltechnik Gmbh Teigbearbeitungsanlage
DE102013221230B4 (de) 2013-10-18 2017-10-05 Werner & Pfleiderer Lebensmitteltechnik Gmbh Drehschieber-Baugruppe für eine Teig-Portioniervorrichtung
CN108587871B (zh) * 2018-07-25 2023-10-31 迈安德集团有限公司 一种自动化发酵系统
DE202019102532U1 (de) * 2019-05-06 2020-08-19 Werner & Pfleiderer Lebensmitteltechnik Gmbh Teigbearbeitungsanlage zur automatisierten Herstellung von Teiglingen

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB509328A (en) * 1938-01-27 1939-07-14 Ejnar Christiansen Improvements in or relating to feed hoppers
GB839080A (en) * 1955-09-16 1960-06-29 Jacques Louis Luc Improvements relating to electric ovens
GB836120A (en) * 1956-02-17 1960-06-01 Baker Perkins Ltd Improvements in or relating to dough delivery chutes for bakery dough dividers
US3106280A (en) * 1958-12-05 1963-10-08 Baker Perkins Inc Transfer of articles between moving conveyor means
DE1113433B (de) * 1960-07-13 1961-09-07 Johann Kasper Sicherungsvorrichtung fuer eine Teigwalzmaschine
DE2137770C3 (de) * 1971-07-28 1980-09-25 Debag, Deutsche Backofenbau Gmbh, 8000 Muenchen Teigs tückbearbeitungseinrichtung
DE2361043B2 (de) * 1973-12-07 1978-12-14 Kemper, Kate, 4835 Rietberg Anlage zur Aufbereitung von Kleinbroten
DE2713350A1 (de) * 1977-03-25 1978-09-28 Debag Deutsche Backofenbau Anlage zur herstellung und bearbeitung von teigportionen
AT382763B (de) * 1984-08-08 1987-04-10 Koenig Helmut Anlage zum vorgaren, formen und nachgaren von portionierten teigstuecken
DE3500888A1 (de) * 1985-01-12 1986-07-17 Fr. Winkler KG Spezialfabrik für Bäckereimaschinen und Backöfen, 7730 Villingen-Schwenningen Vorrichtung zum vorgaeren, teilen, rundwirken und ablegen von teigstuecken
AT387131B (de) * 1986-04-18 1988-12-12 Koenig Helmut Anlage zum vorgaeren, formen und nachgaeren portionierter teigstuecke

Also Published As

Publication number Publication date
EP1374684B1 (de) 2006-02-08
DE10227738A1 (de) 2004-01-08
EP1374684A1 (de) 2004-01-02
SI1374684T1 (sl) 2006-08-31
PL360751A1 (pl) 2003-12-29
ATE317227T1 (de) 2006-02-15
DE50302362D1 (de) 2006-04-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3786709B2 (ja) ピザを製造するための装置および方法
US7285759B2 (en) Baking oven
US20210289795A1 (en) Automated bread-making system
AU2014202070B2 (en) Apparatus and method for preparing spherical shaped products
CA2763759C (en) Automatic baking machine
KR101494253B1 (ko) 스틱형 과자 이송장치
CN114762016A (zh) 烘焙产品售货机
PL203282B1 (pl) Urządzenie do obróbki ciasta
JP5864287B2 (ja) 組合せ計量装置
US4668174A (en) Apparatus for dividing, rounding, and panning of doughballs
WO2000062621A9 (es) Instalacion para la preparacion de productos de panaderia y/o de pasteleria
US3478705A (en) Proofers and ovens for bread products
US5962816A (en) Combinatorial weighing apparatus
CN111542231A (zh) 用微粒涂覆材料涂覆食品制品
US3874495A (en) Transport device
EP1059034B1 (en) Device for subjecting dough pieces and baking products to more than one dough treatment.
RU2226831C2 (ru) Установка для приготовления хлебобулочных и/или кондитерских изделий
US1639061A (en) Tray-discharging mechanism
US3292560A (en) Dough proofer
JP3569358B2 (ja) 棒状物品用組合せ計量方法及び組合せ計量装置
JP2020020599A (ja) 組合せ計量装置
IE930077A1 (en) A bread baking process and apparatus
US3649149A (en) Dough handling and shaping apparatus
US3023713A (en) Roll making apparatus
WO1997021376A1 (en) An electric toaster