PL200921B1 - Sposób znakowania kręgów sera oraz krąg sera znakowany tym sposobem - Google Patents

Sposób znakowania kręgów sera oraz krąg sera znakowany tym sposobem

Info

Publication number
PL200921B1
PL200921B1 PL354720A PL35472002A PL200921B1 PL 200921 B1 PL200921 B1 PL 200921B1 PL 354720 A PL354720 A PL 354720A PL 35472002 A PL35472002 A PL 35472002A PL 200921 B1 PL200921 B1 PL 200921B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
label
cheese
circle
coil
marked
Prior art date
Application number
PL354720A
Other languages
English (en)
Other versions
PL354720A1 (en
Inventor
Erwin Kaufmann
Hans Spring
Original Assignee
Emmentaler Switzerland
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Emmentaler Switzerland filed Critical Emmentaler Switzerland
Publication of PL354720A1 publication Critical patent/PL354720A1/xx
Publication of PL200921B1 publication Critical patent/PL200921B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G09EDUCATION; CRYPTOGRAPHY; DISPLAY; ADVERTISING; SEALS
    • G09FDISPLAYING; ADVERTISING; SIGNS; LABELS OR NAME-PLATES; SEALS
    • G09F3/00Labels, tag tickets, or similar identification or indication means; Seals; Postage or like stamps
    • G09F3/02Forms or constructions
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01JMANUFACTURE OF DAIRY PRODUCTS
    • A01J27/00After-treatment of cheese; Coating the cheese
    • A01J27/005Marking cheese

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Husbandry (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Dairy Products (AREA)
  • Packages (AREA)
  • Packging For Living Organisms, Food Or Medicinal Products That Are Sensitive To Environmental Conditiond (AREA)
  • Packaging Of Annular Or Rod-Shaped Articles, Wearing Apparel, Cassettes, Or The Like (AREA)
  • Labeling Devices (AREA)
  • Tea And Coffee (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)

Abstract

Sposób znakowania kr egów sera oraz kr ag sera znakowany przez na lo zenie etykiety przed prasowaniem na swie zy ser, przy czym w rezul- tacie etykieta wrasta w skórke sera. Kszta lt, po lo zenie i tresc etykiety musz a umo zliwia c, ze ka zda porcja kr egu, przeznaczona do sprzeda- zy detalicznej, jest jednoznacznie oznakowana. PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób znakowania kręgów sera oraz krąg sera znakowany tym sposobem. Wynalazek dotyczy tych kręgów sera, które w sprzedaży detalicznej tnie się na wiele porcji.
Przedstawiony zostanie w skrócie przykład głównych faz procesu produkcji sera twardego. Mleko koaguluje się, rozdziela na porcje i ogrzewa. Tak wytworzone porcje skrzepu przepompowuje się następnie do formy do prasowania, przy czym oddziela się serwatkę. Następnie ser prasuje się. Traci on przy tym wodę. Po kilku godzinach ser wyjmuje się z formy. Krąg przechodzi następnie przez proces dojrzewania, który w znacznym stopniu zależy od rodzaju sera. Sery przechowuje się przez określony czas w słonej wodzie. Następnie przeprowadza się dojrzewanie w określonych warunkach klimatycznych i z regularnym stosowaniem pielęgnacji. Faza ta jest dalej nazywana dojrzewaniem lub procesem dojrzewania. Przy końcu tego procesu krąg sera jest gotowy do konsumpcji.
Podczas procesu wytwarzania krąg trzeba w jakiś sposób oznakować.
Znanych jest już kilka sposobów nanoszenia na sam ser informacji o jego rodzaju, pochodzeniu lub jakości.
Jeden sposób polega przykładowo na tym, że na świeży krąg nakłada się znak z twardego materiału (np. kazeiny). Znak ten podczas formowania wtapia się w skrajną zewnętrzną część sera, przez co zostaje on trwale związany z kręgiem. Znak taki może przykrywać tylko bardzo małą część powierzchni kręgu, ponieważ materiały takie nie przepuszczają wody, a więc oddziaływałyby zbyt silnie na proces dojrzewania sera. Znak jest więc w stosunku do kręgu stosunkowo mały i służy tylko do umożliwienia wstecznego prześledzenia całego kręgu. Informacje zawarte na tym znaku nie istnieją już na porcjach sera przewidzianych do sprzedaży detalicznej. Dalsza wada tego sposobu polega na tym, że znak jest twardy i może pękać.
Inny sposób przedstawiony w opisach patentowych EP-A1-0945354 i EP0871153, polega na tym, że nakleja się etykietę na dojrzały krąg sera. Ponieważ etykieta ta nie jest związana z serem, sposób ten nie stanowi zabezpieczenia przed wymianą lub sfałszowaniem etykiet. Sposoby takie wymagają ponadto kleju do mocowania etykiety, przy czym każdy dodatkowy obcy dodatek jest potencjalnym czynnikiem zakłócającym naturalność produktu. Klejona etykieta mniej nadaje się do cięcia i moż e również odpaść przy krojeniu sera.
Inne sposoby, przedstawione w opisach patentowych WO83/01051, EP0258632, NL9100375 polegają na tym, że etykiety przykleja się bez użycia kleju na skórce sera roztopionej przez miejscowe rozgrzanie. Etykieta jest wtedy trwale związana ze skórką kręgu sera, ale sposoby takie nie nadają się do każdego rodzaju sera. Tylko niewiele rodzajów sera znosi nawet tylko lokalne ogrzewanie. W szczególnoś ci w przypadku serów twardych, np. w przypadku sera ementalskiego, przy takiej obróbce należy się liczyć z pogorszeniem jakości.
Celem niniejszego wynalazku jest opracowanie sposobu jednoznacznego i ostatecznego znakowania kręgu sera na początku procesu wytwarzania w miejscu wytwarzania, którym to sposobem można również wyraźnie oznaczać każdą porcję kręgu przeznaczoną do sprzedaży detalicznej.
Według wynalazku sposób znakowania kręgów sera, przeznaczonych do sprzedaży detalicznej w wielu porcjach, przez dodawanie etykiety, przy czym każda porcja kręgu jest jednoznacznie oznakowana, charakteryzuje się tym, że etykietę kładzie się przed prasowaniem na krąg i łączy z nim przez wrośnięcie w skórkę kręgu.
Korzystnie znakuje się jedną stronę kręgu.
Etykieta jest korzystnie wykonana z papieru na torebki do zaparzania herbaty.
Etykieta jest widoczna korzystnie na powierzchni kręgu.
Korzystnie na etykiecie drukuje się informacje o pochodzeniu kręgu.
Korzystniej na etykiecie drukuje się informacje o pochodzeniu dodatków kręgu.
Najkorzystniej na etykiecie drukuje się informacje o składnikach sera, które są znane przed prasowaniem sera.
Etykietę wykorzystuje się korzystnie do wstecznego prześledzenia poszczególnych kręgów.
Korzystnie jest, gdy na swobodnie dostępnej stronie kręgu nakleja się etykietę dodatkową.
Korzystniej jest, gdy znakuje się obwód dojrzałego kręgu.
Krąg sera według wynalazku przeznaczony do sprzedaży detalicznej w wielu porcjach, charakteryzuje się tym, że jedna strona kręgu jest znakowana przez etykietę wrośniętą w krąg, przy czym po drugiej stronie przyklejona jest etykieta dodatkowa, a ponadto obie etykiety są drukowane, cięte i klejone
PL 200 921 B1 tak, że każda strona każdej porcji kręgu zawiera część odpowiednich etykiet, które umożliwiają identyfikację porcji.
Etykieta wrośnięta w krąg jest korzystnie wykonana z papieru na torebki do zaparzania herbaty.
Korzystnie na etykiecie wrośniętej w krąg wydrukowane są tylko właściwości sera, które są znane przed prasowaniem kręgu.
Korzystniej, na etykiecie wrośniętej w krąg wydrukowane są właściwości dodatków sera, które są znane przed prasowaniem kręgu.
Korzystnie jest, gdy na etykiecie dodatkowej (5) wydrukowane są informacje ustalone przez dystrybutora lub detalistę.
Najkorzystniej obwód kręgu jest znakowany.
Wynalazek jest dokładniej opisany na podstawie rysunku, na którym fig. 1 przedstawia formę do prasowania, w której kształtuje się świeży krąg sera, fig. 2 - świeży krąg w formie do prasowania, w której na porcji sera układa się specjalną etykietę, fig. 3 - etykietę, która jest ułożona na powierzchni świeżego kręgu w formie do prasowania, fig. 4 - etykietę, która podczas prasowania w formie została zrośnięta z powierzchnią świeżego kręgu 2, fig. 5 - dojrzały krąg sera w widoku z boku, a fig. 6 przedstawia dojrzały krąg sera w widoku z góry.
Sposób przeprowadza się następująco. Wchłaniającą wilgoć etykietę 4, korzystnie z papieru na torebki do zaparzania herbaty, kładzie się na świeży krąg 2 w prasie 1 do formowania (fig. 2) i zwilża się wilgocią świeżego sera (fig. 3). Podczas prasowania zarasta ona powierzchnią świeżego kręgu serowego (fig. 4). Etykieta 4 pozostaje na kręgu 2 podczas całego procesu dojrzewania i przy końcu czasu dojrzewania jest usytuowana całkowicie w skórce tuż pod powierzchnią dojrzałego sera 3. Powierzchnia kręgu 3 sera nie wykazuje więc krawędzi 40 etykiety 4.
Po drugiej stronie dojrzałego kręgu 3 serowego, po procesie dojrzewania, można nakleić dodatkową etykietę 5, aby podać inne informacje, na przykład dane, które są znane dopiero po dojrzewaniu kręgu takie, jak stopień dojrzałości sera, markę, nazwisko detalisty, cenę. Obwód 30 dojrzałego kręgu 3 można również oznakować etykietą lub stemplem na przykład po kontroli jakości.
Ponieważ etykieta 4 przy końcu procesu dojrzewania silnie zarasta skórką dojrzałego sera 3, uniemożliwia się późniejsze fałszowanie lub wymiany etykiet. Krąg sera jest więc od początku wytwarzania ostatecznie oznakowany.
W odmianie tego sposobu etykiety wydawane są korzystnie przez stowarzyszenie branżowe lub inną organizację nadzorowania jakości poszczególnym producentom.
Sposób ten nadaje się zwłaszcza do serów twardych, które podczas procesu dojrzewania nie mają żadnego wytwarzania mazi, jak np. sery ementalskie. Etykieta 4 nie jest uszkadzana przez pielęgnację kręgu i pozostaje wyraźnie widoczna na skórce dojrzałego sera 3 (fig. 5 i fig. 6).
Ważną cechą tego sposobu jest to, że etykietę 4 nakłada się przed prasowaniem na świeży ser 2. Według przedmiotowego wynalazku stosuje się etykietę z materiału wchłaniającego wilgoć, która nie traci swej struktury w wodzie. Korzystnym materiałem jest papier na torebki do zaparzania herbaty. Ponieważ przepuszcza on gaz i wodę, materiał ten jest całkowicie obojętny wobec procesu dojrzewania sera, co umożliwia stosowanie etykiet przykrywających cały krąg.
Dalszą zaletą papieru na torebki do zaparzania herbaty w porównaniu z oznakowaniami z twardego materiału jest to, że można go łatwo i tanio drukować.
Chociaż etykieta 4 w dojrzałym serze 3 jest usytuowana w skórce, która nie jest przewidziana do spożycia, szczególną uwagę poświęca się barwnikowi stosowanemu przy wytwarzaniu etykiet.
Na etykiecie 4 można wydrukować dowolne cechy 41 sera i/lub dodatków, które są znane już przed rozpoczęciem procesu wytwarzania, jak np. rodzaj sera, sposób wytwarzania, pochodzenie i/lub jakość dodatków. Jakość może przykładowo obejmować następujące dane: biologiczne sposoby wytwarzania, zawartość składników itd. Właściwości te można wyraźnie opisać słowami, albo też przedstawić w postaci kodu, np. kodu barwnego.
Etykieta 4 może również zawierać informacje, które umożliwiają wsteczne prześledzenie kręgu sera, np. numer zezwolenia na działalność i/lub identyfikacja określonego bochna.
Kształt, wielkość i grafika etykiety 4 zależą od kształtu, wielkości i porcji sera w sprzedaży detalicznej.
W pierwszej korzystnej odmianie sposób ten stosuje się do kręgów wielokilogramowych, które przeważnie w sprzedaży detalicznej tnie się na segmenty 31 lub na prostokątne porcje 32. W takim przypadku szczególnie odpowiednia jest etykieta 4 pokazana na fig. 6, ponieważ każda zwykła porcja 31 lub 32 sera zawiera część etykiety 4, która umożliwia wyraźne rozpoznanie właściwości 41 sera 3.
PL 200 921 B1
W przypadku duż ych serów, np. serów ementalskich, etykieta korzystnie przykrywa ca łą powierzchnię kręgu, a właściwości identyfikacyjne 41 są regularnie powtarzane na całej powierzchni.
W ten sposób można wielokrotnie ciąć porcje 31 lub 32, a mimo tego nadal możliwa jest identyfikacja sera.
Według innej odmiany można stosować etykietę pierścieniową, kiedy do sprzedaży detalicznej segmenty nie są cięte dodatkowo na długość.
W innej odmianie właściwości przedstawiane są przez kod barwny i/lub kod kształtowy, a odpowiednie barwy i/lub kształty są niewielkie i są drukowane na całej powierzchni etykiety, przy czym etykieta ta przykrywa cały krąg. W ten sposób ser można dowolnie ciąć, a wszystkie porcje nadal są jednoznacznie oznakowane.
Przedmiotowy wynalazek dotyczy również kręgu 3 sera, który został według przedstawionego sposobu oznaczony po jednej stronie, przy czym na drugiej stronie po dojrzewaniu sera nakleja się dodatkową etykietę 5 (fig. 5). Pierwsza etykieta 4 zawiera informacje o serze i/lub jego dodatkach, które są już znane przed prasowaniem, jak np. pochodzenie i jakość mleka, rodzaj i pochodzenie sera. Dodatkowa etykieta 5 naklejana jest przez dystrybutora lub detalistę i zawiera informacje, takie jak np. stopień dojrzewania sera, marka, nazwisko detalisty i/lub cena. Wielkość i konfiguracja tej dodatkowej etykiety 5 jest również dostosowana do zwykłych porcji 31 lub 32 kręgu 3 sera, tak że przy dzieleniu kręgu 3 na części każda strona części 31 lub 32 jest przykryta znaczącym kawałkiem etykiety.
W przedstawionym przypadku krąg sera może być jeszcze dodatkowo oznakowany na obrzeżu przez kolejną etykietę lub stempel, np. po kontroli jakości lub zgodnie z wymaganiami władz.
Jako przykład na fig. 6 pokazano dojrzały krąg 3 sera, który został wytworzony według pierwszej odmiany przedstawionego sposobu i sprzedawany jest w dostępnych w handlu porcjach 31 lub 32. W tym przykładzie położenie, kształt i grafika etykiety 4 umożliwiają jednoznaczną identyfikację każdej części 31 lub 32 kręgu 3 nadającej się do sprzedaży detalicznej.
Równoważny, ale mniej praktyczny sposób polega na tym, że obie strony kręgu sera znakuje się wchłaniającą wilgoć etykietą, przy czym pierwszą etykietę kładzie się na dnie 10 formy 1 do prasowania przed napełnieniem serem i mocuje się, a drugą etykietę układa się po napełnieniu formy serem na świeżym kręgu 2.

Claims (16)

1. Sposób znakowania kręgów sera, przeznaczonych do sprzedaży detalicznej w wielu porcjach, przez dodawanie etykiety, przy czym każda porcja kręgu jest jednoznacznie oznakowana, znamienny tym, że etykietę (4) kładzie się przed prasowaniem na krąg (3) i łączy z nim przez wrośnięcie w skórkę kręgu (3).
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że znakuje się jedną stronę kręgu (3).
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że etykieta (4) jest wykonana z papieru na torebki do zaparzania herbaty.
4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że etykieta (4) jest widoczna na powierzchni kręgu (3).
5. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że na etykiecie (4) drukuje się informacje o pochodzeniu kręgu (3).
6. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że na etykiecie (4) drukuje się informacje o pochodzeniu dodatków kręgu (3).
7. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że na etykiecie (4) drukuje się informacje o składnikach sera, które są znane przed prasowaniem sera.
8. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że etykietę (4) wykorzystuje się do wstecznego prześledzenia poszczególnych kręgów (3).
9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że na swobodnie dostępnej stronie kręgu (3) nakleja się etykietę dodatkową (5).
10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że znakuje się obwód (30) dojrzałego kręgu (3).
11. Krąg sera przeznaczony do sprzedaży detalicznej w wielu porcjach, znamienny tym, że jedna strona kręgu (3) jest znakowana przez etykietę (4) wrośniętą w krąg (3), przy czym po drugiej stronie przyklejona jest etykieta dodatkowa (5), a ponadto obie etykiety są drukowane, cięte i klejone tak, że każda strona każdej porcji (31, 32) kręgu (3) zawiera część odpowiednich etykiet, które umożliwiają identyfikację porcji (31, 32).
PL 200 921 B1
12. Krąg według zastrz. 11, znamienny tym, że etykieta (4) wrośnięta w krąg (3) jest wykonana z papieru na torebki do zaparzania herbaty.
13. Krąg według zastrz. 11 albo 12, znamienny tym, że na etykiecie (4) wrośniętej w krąg (3) wydrukowane są tylko właściwości sera, które są znane przed prasowaniem kręgu (3).
14. Krąg według zastrz. 11 albo 12, znamienny tym, że na etykiecie (4) wrośniętej w krąg (3) wydrukowane są właściwości dodatków sera, które są znane przed prasowaniem kręgu (3).
15. Krąg według zastrz. 11 albo 12, znamienny tym, że na etykiecie dodatkowej (5) wydrukowane są informacje ustalone przez dystrybutora lub detalistę.
16. Krąg według zastrz. 11, znamienny tym, że obwód (30) kręgu (3) jest znakowany.
PL354720A 2001-10-08 2002-06-25 Sposób znakowania kręgów sera oraz krąg sera znakowany tym sposobem PL200921B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH01848/01A CH695639A5 (de) 2001-10-08 2001-10-08 Verfahren, um Käselaibe zu markieren, Etikette zur Markierung von Käselaiben und markierte Käselaibe.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL354720A1 PL354720A1 (en) 2003-04-22
PL200921B1 true PL200921B1 (pl) 2009-02-27

Family

ID=4566492

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL354720A PL200921B1 (pl) 2001-10-08 2002-06-25 Sposób znakowania kręgów sera oraz krąg sera znakowany tym sposobem

Country Status (12)

Country Link
EP (2) EP1424669B1 (pl)
AT (2) ATE261165T1 (pl)
CH (1) CH695639A5 (pl)
CZ (1) CZ299045B6 (pl)
DE (2) DE50211476D1 (pl)
DK (1) DK1300822T3 (pl)
ES (1) ES2215978T3 (pl)
HU (1) HU230114B1 (pl)
PL (1) PL200921B1 (pl)
PT (1) PT1300822E (pl)
SI (1) SI1300822T1 (pl)
SK (1) SK287472B6 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR3039693B1 (fr) * 2015-07-30 2017-08-11 Matec Dispositif d’identification destine a etre appose sur un fromage
RU2768100C1 (ru) * 2021-10-25 2022-03-23 Общество с ограниченной ответственностью «ОНЛИ-ПАК» Способ производства этикетки для латексного или воскового покрытия сыра и натуральной корки

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2717939B1 (fr) * 1994-03-23 1996-06-21 Guy Rossetto Plaque sandwich d'identification d'un produit alimentaire obtenu par fermentation, notamment du type fromage à croûte ou charcuterie.
FR2762123B1 (fr) * 1997-04-09 1999-05-28 Matec Plaque support d'information pour un produit alimentaire solide, notamment un fromage
CZ9903893A3 (cs) * 1999-11-03 2002-02-13 Martin Mgr. Hudec Způsob vytváření optických informací na povrchu slupky ovoce a zeleninových plodů a prostředek k provádění tohoto způsobu

Also Published As

Publication number Publication date
SK10242002A3 (sk) 2003-12-02
EP1300822A1 (de) 2003-04-09
EP1424669A3 (de) 2007-01-03
SI1300822T1 (en) 2004-06-30
ATE261165T1 (de) 2004-03-15
HUP0201896A3 (en) 2004-04-28
SK287472B6 (sk) 2010-11-08
CH695639A5 (de) 2006-07-14
DE50200274D1 (de) 2004-04-08
DK1300822T3 (da) 2004-06-21
EP1300822B1 (de) 2004-03-03
EP1424669A2 (de) 2004-06-02
HUP0201896A2 (hu) 2003-08-28
ES2215978T3 (es) 2004-10-16
ATE382929T1 (de) 2008-01-15
CZ20021929A3 (cs) 2003-05-14
DE50211476D1 (de) 2008-02-14
EP1424669B1 (de) 2008-01-02
PL354720A1 (en) 2003-04-22
HU230114B1 (hu) 2015-08-28
CZ299045B6 (cs) 2008-04-09
PT1300822E (pt) 2004-07-30
HU0201896D0 (pl) 2002-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5858426A (en) Meltable food product, method of use and method of making
US6231899B1 (en) Cream filled wafer product
IE57575B1 (en) A coated cheese product and a process for treating cheese
PL200921B1 (pl) Sposób znakowania kręgów sera oraz krąg sera znakowany tym sposobem
CN207203446U (zh) 脐带保存用玩具娃娃及其组合
US20130266685A1 (en) Drink sample apparatus and method of use
US4500550A (en) Cheese with micro-organism--caused decoration on its rind and process for producing same
WO2007136802A2 (en) Edible, colorable frozen novelty, and methd for coloring
US2622513A (en) Liver branding
EP3387899B1 (en) Process for marking a food product and hard cheese's wheel
EP1028630B1 (en) A support and a process for manufacturing a support
KR102448743B1 (ko) 음식 포장세트 및 이를 위한 음식정보 시트
JP2939440B2 (ja) 大豆蛋白食品
ATE343331T1 (de) Verfahren zur herstellung einer zusammensetzung enthaltend eine fettphase, pflanzliches material und salz
KR200236310Y1 (ko) 화분용 명찰
DE202004012645U1 (de) Filterbeutel gefüllt mit gemahlenem Bohnenkaffee zur Einzeltassenbrühung, einzeln im Aromaschutzbeutel verpackt
US2040148A (en) Method of marking meats
JPH05219888A (ja) お茶として飲用される果実−ゴボウ組成物
Clark Cheddar and Cheddar-Type Cheeses
JP3128439U (ja) カット目印付き大形マンゴー
USPP27929P2 (en) Ficus plant named ‘Little Miss Figgy’
CA1303909C (en) Lollipop-type confection formed and packaged in an elastic mold
TWM643019U (zh) 牛乳杯測卡
TR2022001738A2 (tr) Ambalajlarda kullanilmak üzere üreti̇m ve son tüketi̇m tari̇hi̇ gösterge alani
Hui et al. Asiago and Other Cheeses: Standards, Grades, and Specifications