PL199700B1 - Gniazdo wtykowe instalacji gazowej - Google Patents

Gniazdo wtykowe instalacji gazowej

Info

Publication number
PL199700B1
PL199700B1 PL362294A PL36229401A PL199700B1 PL 199700 B1 PL199700 B1 PL 199700B1 PL 362294 A PL362294 A PL 362294A PL 36229401 A PL36229401 A PL 36229401A PL 199700 B1 PL199700 B1 PL 199700B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
socket
connection
gas
cover
lock
Prior art date
Application number
PL362294A
Other languages
English (en)
Other versions
PL362294A1 (pl
Inventor
Klaus Schulze
Original Assignee
Mertik Maxitrol Gmbh & Co Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mertik Maxitrol Gmbh & Co Kg filed Critical Mertik Maxitrol Gmbh & Co Kg
Publication of PL362294A1 publication Critical patent/PL362294A1/pl
Publication of PL199700B1 publication Critical patent/PL199700B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16LPIPES; JOINTS OR FITTINGS FOR PIPES; SUPPORTS FOR PIPES, CABLES OR PROTECTIVE TUBING; MEANS FOR THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16L37/00Couplings of the quick-acting type
    • F16L37/60Couplings of the quick-acting type with plug and fixed wall housing
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T137/00Fluid handling
    • Y10T137/6851With casing, support, protector or static constructional installations
    • Y10T137/6966Static constructional installations
    • Y10T137/6969Buildings
    • Y10T137/698Wall

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Quick-Acting Or Multi-Walled Pipe Joints (AREA)
  • Details Of Connecting Devices For Male And Female Coupling (AREA)
  • Valve Housings (AREA)
  • Separation Of Particles Using Liquids (AREA)
  • Sampling And Sample Adjustment (AREA)
  • Cable Accessories (AREA)

Abstract

Wynalazek dotyczy gniazda instalacji gazowej, które umo zliwia szybkie przy laczanie i od laczanie gniazda przy laczeniowego instalacji gazowej. W przypadku nie prze laczonego gniazda przy lacze- niowego instalacji gazowej, gniazdo wtykowe powin- no stanowi c ochron e przed ingerencj a osób trzecich i wnikaniem cia l obcych. Ponadto gniazdo wtykowe powinno nadawa c si e do instalacji podtynkowych. Przy tym gniazdo wtykowe instalacji gazowej posiada ko lpak (18), który w przypadku od laczonego gniazda przy laczeniowego instalacji gazowej (24) zamyka otwór przy laczeniowy (20) kró cca wylotowego (3), za pomoc a pokrywy (21), przy czym pokrywa (21) po- siada blokad e (29). Blokada jest odblokowana za pomoc a pierwszego ruchu wprowadzania gniazda przy laczeniowego instalacji gazowej (24), do którego jest dopasowana blokada (29) pokrywy (21), do otworu doprowadzaj acego (23). Za pomoc a pokrywy (21), podczas przynajmniej jednego dalszego ruchu gniazda wtykowego instalacji gazowej (24), otwór przy laczeniowy (20) kró cca wylotowego (3) jest uwalniany dla przy laczenia gniazda przy laczeniowe- go instalacji gazowej (24). PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest gniazdo wtykowe instalacji gazowej, stosowanej zwłaszcza w budynkach mieszkalnych.
Gniazda wtykowe instalacji gazowej służą do utworzenia połączenia między zainstalowanym na stałe przewodem gazowym w budynkach a urządzeniem zasilanym gazem, przykładowo kuchenką lub suszarką do bielizny. Dzięki niemu możliwe jest łatwe połączenie odbiorców gazu z przewodem gazowym.
Gniazda wtykowe instalacji gazowej wyżej wymienionego rodzaju są znane. Z opisu DE 1 136 294 znany jest tak zwany kurek przyłączeniowy instalacji gazowej, w którym połączenie jest utworzone za pomocą wprowadzenia odpowiedniej wtyczki giętkiego przewodu gazowego do otworu przyłączeniowego części kurka, składającej się z obudowy kurka z osadzonym w niej, obrotowym czopem kurka. Przy tym podczas obracania wtyczki giętkiego przewodu gazowego następuje otwieranie lub zamykanie kurka przyłączeniowego instalacji gazowej.
Rozwiązanie to ma tę wadę, że otwór przyłączeniowy, zwłaszcza w odniesieniu do znajdującego się w nim pierścienia uszczelniającego, nie posiada żadnego zabezpieczenia przed ingerencją osób trzecich. Podobnie nie jest wykluczone wnikanie ciał obcych. Ponadto niekorzystne jest to, że w przypadku nie przyłączonego gniazda przyłączeniowego, elastyczny pierś cień uszczelniają cy jest wystawiony na działanie światła, co może spowodować pojawienie się kruchości materiału, wskutek czego nie można zapewnić szczelności przyłącza gazu. Wprawdzie ze względów optycznych możliwe jest zastosowanie instalacji podtynkowej, to jednak jest to związane z dużymi nakładami pracy. Poza tym konieczne są znaczne nakłady na wytwarzanie, aby w celu uzyskania koniecznej szczelności instalacji gazowej możliwe było dopasowanie stożkowej powierzchni zewnętrznej czopa kurkowego i stożkowej powierzchni wewnętrznej obudowy.
Z opisu DE 14 29 084 znane jest gniazdo wtykowe instalacji gazowej, w którego obudowie jest umieszczony zawór odcinający, uruchamiany za pomocą wtyczki giętkiego przewodu gazowego. Zawór odcinający składa się z gniazda zaworu, które jest zamocowane obrotowo w obudowie i nieprzesuwnie osiowo i jest uszczelnione względem obudowy na swojej powierzchni zewnętrznej oraz z grzybka zaworowego, który jest ukszta ł towany na koń cu urzą dzenia odcinają cego, zwróconym do wnętrza gniazda wtykowego, które jest nieobrotowe i jest prowadzone w obudowie osiowo przesuwnie, wbrew sile sprężyny zamykającej.
Również to gniazdo wtykowe ma wyżej wymienioną wadę, to znaczy otwór przyłączeniowy nie jest zabezpieczony przed ingerencją osób trzecich. W przypadku tej postaci wykonania możliwa jest sytuacja, że po wprowadzeniu ciał obcych, grzybek zaworowy wbrew sile sprężyny zamykającej może być uniesiony znad gniazda zaworu, co spowoduje wypływanie gazu. Ponadto niedogodnością jest to, że w przypadku nie przyłączonej wtyczki giętkiego przewodu gazowego, elastyczna uszczelka jest wystawiona na działanie światła, co powoduje pojawienie się kruchości materiału, związane z wyżej wymienionymi skutkami. Tej postaci wykonania również nie można stosować do instalacji podtynkowej.
Dalsze gniazdo wtykowe instalacji gazowej, które sprawdziło się w praktyce, jest ujawnione w opisie DE 3 519 933 A1. W tym rozwią zaniu, gniazdo wtykowe posiada obracany w obudowie, rurowy element przepuszczający gaz do ustalenia wtyczki giętkiego przewodu gazowego oraz kanał wlotowy, skierowany prostopadle do elementu przepuszczającego gaz. Element odcinający składa się z kulki, obracającej się wzdłuż osi wzdłużnej korpusu przepuszczają cego gaz, z prostopadłym kanałem. Koniec wlotowy korpusu przepuszczającego gaz wchodzi do końca wylotowego kanału i jest nieobrotowo sprzęgnięty z kulką. Swoimi powierzchniami, leżącymi średnicowo naprzeciwlegle w kierunku wzdłużnym kanału wlotowego, kulka przylega do dwóch elastycznych pierścieni obudowy, z których jeden pierścień jest umieszczony na króćcu rurowym, osadzonym w kanale wlotowym, za pomocą którego pierścień uszczelniający jest dociskany do kulki.
Niedogodnością tego rozwiązania jest również to, że otwór przyłączeniowy również w odniesieniu do znajdującego się w nim pierścienia uszczelniającego nie stanowi osłony przed ingerencją osób trzecich. Podobnie nie ma zabezpieczenia przed wnikaniem ciał obcych i oddziaływaniem światła na pierścień uszczelniający.
Dalsza wada polega na tym, że z powodu osadzonego króćca rurowego konieczne jest dodatkowe miejsce uszczelnienia, co jest związane z dodatkowymi wysokimi nakładami na wytwarzanie. Również ta postać wykonania nie nadaje się do montażu podtynkowego.
PL 199 700 B1
Natomiast rozwiązanie według opisu DE 9 112 208 U1 przedstawia gniazdo wtykowe instalacji gazowej, które z zachowaniem zwłaszcza postaci wykonania opisanej w DE 35 19 933 A1 stosuje się szczególnie do instalacji podtynkowych, przy czym obudowa jest zaopatrzona na króćcu wlotowym w gwint zewnę trzny dla przyłączenia nakrę tki nasadowej i jest zamocowana rozłącznie w skrzynce, przeznaczonej do instalacji podtynkowej. Przy tym otwór dla wtyczki przyłączeniowej znajduje się w otworze zdejmowanej pokrywy skrzynki od strony czołowej. Ponadto skrzynka posiada, w ś cianie bocznej tulejkę rurki. Wystający ze skrzynki koniec tulejki jest połączony z przewodem gazowym, a koniec wchodzą cy do skrzynki posiada nakrę tkę koł pakow ą , przyłączoną do króć ca wlotowego.
Z wyjątkiem przydatności do stosowania w instalacjach podtynkowych, opisane gniazdo wtykowe instalacji gazowej obarczone jest tymi samymi wadami, co postać wykonania znana z opisu DE 35 19 933A1.
Ponadto z licznych rozwiązań znane są złącza wtykowe, które w przypadku odłączonej wtyczki przyłączeniowej zamykają za pomocą pokrywy otwór przyłączeniowy króćca wylotowego. W wielu wariantach opisane jest zwłaszcza stosowanie klap.
Opisany w opisie patentowym DE 253 698 otwór, znajdujący się w kołpaku, jest zamykany za pomocą obrotowej klapy, która przyjmuje położenie otwarcia lub zamknięcia za pomocą zamocowanej na niej dźwigni, która wystaje z boku kołpaka. Zgodnie z rozwiązaniem według opisu DE 2 623 934 B2, do przykrycia otworu służy klapa wychylna, natomiast z opisu patentowego US 3 931 829 znana jest klapa sprężynująca.
W opisie FR 2670269 przedstawiono konstrukcję gniazda wtykowego instalacji gazowej, posiadającego obudowę, z króćcem wlotowym. Króciec ten tworzy trwałe połączenie gniazda wtykowego instalacji gazowej z zainstalowanym na stałe przewodem gazowym. Poza tym obudowa tego gniazda posiada również króciec wylotowy, służący do przyłączenia gniazda przyłączeniowego instalacji gazowej, korzystnie wtyczki giętkiego przewodu gazowego. Konstrukcja gniazda obejmuje też znajdujące się w obudowie urządzenie odcinające i kołpak z pokrywą.
Wspólną wadą wyżej wymienionych rozwiązań jest to, że pokrywy te nie posiadają blokady.
W opisie DE 15 29 035 przedstawione jest złącze wtykowe, w którym otwór wlotowy zamknię ty jest za pomocą segmentów pierścienia kołowego. Przy tym segmenty pierścienia kołowego są zamocowane w ten sposób, że podczas obracania pierścienia zamykającego są one w taki sposób przechylane, że otwór wlotowy jest dostępny. Ponadto pierścień zamykający jest utrzymywany w położeniu zamknięcia za pomocą blokady, zwalnianej jedynie kluczem.
Wada tego rozwiązania polega na tym, że blokada musi być uruchamiana oddzielnie, przy czym otwór wlotowy może być dostępny również bez zastosowania wtyczki przyłączeniowej instalacji gazowej.
Przedmiotem wynalazku jest gniazdo wtykowe instalacji gazowej z obudową, która posiada króciec wlotowy do utworzenia trwałego połączenia gniazda wtykowego instalacji gazowej z zainstalowanym na stałe przewodem gazowym i króciec wylotowy do przyłączenia gniazda przyłączeniowego instalacji gazowej, korzystnie wtyczki giętkiego przewodu gazowego. Gniazdo to posiada również, znajdujące się w obudowie urządzenie odcinające i kołpak z pokrywą.
Istota wynalazku polega na tym, że pokrywa posiada blokadę.
Korzystnie, blokada składa się z co najmniej jednego elementu blokującego, który jest połączony z pokrywą, tworząc z nią jedną całość.
Według wynalazku, gniazdo posiada blokadę, składającą się z kilku, korzystnie dwóch, działających niezależnie od siebie elementów blokujących.
Od zewnątrz gniazdo jest zaopatrzone w elastyczne elementy, które są umieszczone na króćcu wylotowym i są przykryte za pomocą pokrywy światłoszczelnej.
W korzystnym rozwią zaniu, pokrywa utworzona jest za pomocą suwaka, przesuwnego w kierunku prostopadłym do osi króćca wylotowego, przy czym oś otworu doprowadzającego, utworzonego za pomocą kołpaka i pokrywy jest przestawiona względem osi króćca wylotowego.
Blokada według wynalazku posiada co najmniej jeden element blokujący, który składa się ze sprężystego ramienia, umieszczone go na suwaku, które jest zakończone hakiem zatrzaskowym, oraz element przytrzymujący, połączony z kołpakiem, tworząc z nim jedną całość, służący do zatrzaskiwania haka zatrzaskowego.
Korzystnie, gniazdo posiada występ, usytuowany na powierzchni zewnętrznej każdego ramienia oraz zderzak, usytuowany w kołpaku.
PL 199 700 B1
W gnieździe według wynalazku, pokrywa utworzona jest za pomocą suwaka, przesuwnego skośnie względem osi króćca wylotowego, przy czym w korzystnym rozwiązaniu, pokrywa utworzona jest za pomocą kilku, korzystnie dwóch klap.
Zaleta konstrukcji gniazda wtykowego według wynalazku polega na tym, że umożliwia ono szybkie przyłączenie i odłączenie wtyczki przyłączeniowej instalacji gazowej. W przypadku nie przyłączonej wtyczki, dzięki umieszczeniu blokady, gniazdo wtykowe stanowi zabezpieczenie przed ingerencją osób trzecich i przed wnikaniem ciał obcych. Poza tym gniazdo wtykowe nadaje się do instalacji podtynkowych.
Według wynalazku dzięki temu, że gniazdo wtykowe instalacji gazowej posiada kołpak, w przypadku odłączonego gniazda przyłączeniowego instalacji gazowej otwór przyłączeniowy króćca wylotowego, jest zamykany za pomocą pokrywy, przy czym pokrywa posiada blokadę. Blokada ta jest odblokowana za pomocą pierwszego ruchu wprowadzania gniazda przyłączeniowego instalacji gazowej, do którego jest dopasowana blokada pokrywy, do otworu doprowadzającego i przy czym za pomocą pokrywy. Podczas przynajmniej jednego dalszego ruchu gniazda wtykowego instalacji gazowej, za pomocą pokrywy, otwór przyłączeniowy króćca wylotowego jest uwalniany dla przyłączenia gniazda przyłączeniowego instalacji gazowej.
Dzięki zastosowaniu elastycznych elementów uszczelniających na króćcu przyłączeniowym, koniecznych do uzyskania stanu szczelności od zewnątrz, uzyskano to, że są one przykryte światłoszczelną pokrywą. Dzięki temu unika się potencjalnego niebezpieczeństwa pojawienia się kruchości, a tym samym wypł ywania gazu.
Ze względu na technikę wytwarzania, szczególnie korzystne jest, gdy pokrywę stanowi suwak przesuwany w kierunku prostopadłym do osi króćca wylotowego, przy czym oś otworu doprowadzającego, utworzonego za pomocą kołpaka i pokrywy, jest przestawiona względem osi króćca wylotowego.
Dzięki dodatkowemu występowi, znajdującemu się na powierzchni zewnętrznej każdego ramienia oraz zderzakowi, umieszczonemu w kołpaku, ograniczającemu drogę występu podczas ugięcia sprężystego ramienia, skutecznie zapobiega się zwolnieniu blokady, jeśli zadziałają siły poza usytuowanymi punktami uruchamiania podczas wprowadzania wtyczki przyłączeniowej, co ma miejsce przykładowo podczas prób manipulacji.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia gniazdo wtykowe instalacji gazowej, w przekroju, w położeniu zamknięcia, fig. 2 - widok A gniazda wtykowego instalacji gazowej z fig. 1, fig. 3 - suwak z fig. 1, służący jako pokrywa, fig. 4 - gniazdo wtykowe instalacji gazowej z fig. 1, w przekroju, w położeniu zamknięcia z gniazdkiem przyłączeniowym instalacji gazowej, zamkniętym za pomocą pokrywy, fig. 5 - gniazdo wtykowe instalacji gazowej z fig. 1, w przekroju, w położeniu zamknięcia z gniazdem przyłączeniowym instalacji gazowej, przy z otwartej pokrywie, fig. 6 - gniazdo wtykowe instalacji gazowej z fig. 1, w przekroju, w poł o ż eniu otwarcia z gniazdem przyłączeniowym instalacji gazowej przy otwartej pokrywie, fig. 7 - drugą postać wykonania gniazda wtykowego instalacji gazowej, w przekroju w położeniu zamknięcia z gniazdem przyłączeniowym przy zamkniętej pokrywie, fig. 8 - widok B-B szczegółu gniazda wtykowego według fig. 7, fig. 9 - gniazdo wtykowe z fig. 7, w przekroju, w położeniu otwarcia, z gniazdem przyłączeniowym przy otwartej pokrywie, fig. 10 - dalszą postać wykonania gniazda wtykowego instalacji gazowej, w przekroju, w położeniu zamknięcia, fig. 11 - widok C-C szczegółu gniazda wtykowego z fig. 10, a fig. 12 - gniazdo wtykowe instalacji gazowej z fig. 10, w przekroju, w poł o ż eniu otwarcia z gniazdem przyłączeniowym, przy otwartej pokrywie.
Gniazdo wtykowe instalacji gazowej według wynalazku, jakie jest przedstawione na fig.1, w przekroju, jako postać wykonania, nadają ca się do instalacji podtynkowych, posiada obudowę 1, która składa się z korpusu 2, króćca wylotowego 3 i płyty podstawowej 4.
Korpus 2 posiada wbudowany króciec przyłączeniowy 5, który w tym przypadku jest zaopatrzony w gwint wewnętrzny w celu utworzenia trwałego połączenia gniazda wtykowego instalacji gazowej z nie przedstawionym przewodem gazowym, zainstalowanym na sta ł e. Na korpusie 2, prostopadle do osi króćca wlotowego 5 jest umieszczony za pomocą połączenia śrubowego króciec wylotowy 3, przy czym pierścień samouszczelniający o przekroju okrągłym 6 zapewnia konieczny stan gazoszczelności od zewnątrz.
Płyta podstawowa 4, należąca do obudowy 1, umieszczona równolegle do osi króćca wlotowego 5, służy jako zderzak przy schematycznie pokazanej ścianie maskującej 7, jakie w wielu przypadkach stosuje się, zwłaszcza w budownictwie mieszkaniowym i na której jest ona zamocowana w znany sposób za pomocą śrub i kołków. Rurowy kołnierz oporowy 8, wchodzący w ścianę maskującą 7
PL 199 700 B1 otacza zewnętrzną powierzchnię płaszcza króćca wylotowego 3, wystającą z korpusu 2, w określonej odległości, co będzie jeszcze objaśnione poniżej. Żebro mocujące 33, które częściowo otacza korpus
2Λ, w tym przykładzie wykonania z trzech stron, służy jako osłona przeciwpyłowa oraz jako dodatkowe zabezpieczenie przed przekręceniem, zwłaszcza podczas montażu. Przykładowo za pomocą nie przedstawionych śrub, płyta podstawowa 4 jest przyłączona do korpusu 2, a tym samym, razem z króćcem wylotowym 3, stanowi kompletną obudowę 1.
Koniec króćca wylotowego 3, wchodzący do korpusu 2, tworzy gniazdo zaworu 9 dla urządzenia odcinającego 11, którego element zamykający jest ułożyskowany w korpusie 2 z możliwością przesuwu wzdłużnego względem osi króćca wylotowego 3, a tym samym względem gniazda zaworu 9, na elemencie prowadzącym 12. Przy tym element zamykający 10 jest obciążony w kierunku zamykania siłą sprężyny zamykającej 1, która jednym końcem opiera się na ścianie wewnętrznej korpusu 2 a drugim końcem na elemencie zamykającym 10. Do zapewnienia gazoszczelności układu służą pierścienie samouszczelniające o przekroju okrągłym 14, które w położeniu zamknięcia przylegają do gniazda zaworu 9. Za pomocą osiowego przedłużenia 15, element zamykający 10 wchodzi do króćca wylotowego 13.
Płyta podstawowa 4, zamocowana na ścianie maskującej 2 posiada wiele rozmieszczonych na obwodzie elementów zatrzaskowych 16, wystających na zewnątrz, które podczas montażu kołpaka 18,przykrywającego płytę podstawową 4 wchodzą w przyporządkowane otwory 17, znajdujące się w kołpaku 18.
Kołpak 18, który jest przedstawiony w częściowym odsłonięciu na fig. 2, posiada na powierzchni czołowej podłużny otwór 19, przy czym za częścią podłużnego otworu 19 jest usytuowany otwór przyłączeniowy 20 króćca wylotowego 3. Pomiędzy kołpakiem 18 a płytą podstawową 4 jest umieszczony suwak 38 przesuwny w kierunku wzdłużnym, służący jako pokrywa 21.
Sprężyna 22, działająca w kierunku przesuwania suwaka 38, która z jednej strony jest oparta na kołpaku 18, a z drugiej strony na suwaku 38 powoduje to, że suwak 38 zamyka obszar podłużnego otworu 19, uwalniającego otwór przyłączeniowy 20 króćca wylotowego 3, w ten sposób, że za pomocą suwaka 38 i wolnego obszaru podłużnego otworu 18 zostaje utworzony otwór doprowadzający 23, dokładnie dopasowany pod względem wielkości dla gniazda przyłączeniowego instalacji gazowej 24.
Prostokątny suwak 38, przedstawiony na fig. 3 jako oddzielny element konstrukcyjny, na jednej z obu powierzchni czołowych posiada głowicę 25, utworzoną za pomocą dwóch krzyżujących się żeber, która służy do ustalania i jednoczesnego prowadzenia zwróconego do suwaka 38 końca sprężyny 22. Przeciwległa wobec głowicy 25 powierzchnia czołowa suwaka 38 jest zakończona dwoma elementami blokującymi 43, usytuowanymi symetrycznie do osi wzdłużnej, które są utworzone za pomocą sprężynującego ramienia 26, zakończonego odpowiednio hakiem zatrzaskowym 27. W przypadku suwaka 38, będącego pod wpływem działania sprężyny 22, elementy blokujące 43 wraz z przyporządkowanymi do nich elementami przytrzymującymi 28, połączonymi z kołpakiem 18, tworzą blokadę 29, dzięki czemu uniemożliwiony jest ruch wzdłużny suwaka 38 w celu otwarcia podłużnego otworu 19 w obszarze króćca wylotowego 3 (fig. 2).
Wewnątrz części otworu doprowadzającego 23, utworzonej za pomocą powierzchni wewnętrznej 26 ramion 26, każde ramię 26 na dolnym zakończeniu zarysu otworu doprowadzającego 23 posiada skierowane promieniowo do wewnątrz wybrzuszenie 30. Wymiary wybrzuszenia 30 są tak dobrane, że w przypadku zazębienia gniazda przyłączeniowego instalacji gazowej 24 oba ramiona 26 uginają się sprężyście do tego stopnia, że haki zatrzaskowe 27 nie przyjmują już położenia zablokowania. Powyżej wybrzuszenia 30, każde ramię 26 na powierzchni zewnętrznej posiada występ 31, którego ruch podczas ugięcia sprężystego ramienia 26 jest ograniczony przez żebro, służące jako zderzak 32.
Sposób działania gniazda wtykowego instalacji gazowej, przedstawionego w przykładzie wykonania, jest następujący:
Na fig.1 i 2 gniazdo wtykowe instalacji gazowej znajduje się w położeniu zamknięcia i zablokowania. Przy tym króciec wylotowy 3 z otworem przyłączeniowym 20 jest przykryty przez suwak 38. Blokada 29 uniemożliwia otwarcie, to znaczy przemieszczanie wzdłużne suwaka 38.
Jak wynika z fig. 4, gniazdo przyłączeniowe 24, do którego, w tym przypadku rurowego korpusu przyłączeniowego 34, jest dopasowana blokada 29 opisanego gniazda wtykowego, w pierwszym ruchu wprowadzania jest wsuwane do otworu doprowadzającego 23 aż do przylegania do płyty podstawowej 4. Przy tym z powodu wtłoczenia wybrzuszeń 30, które, co jest widoczne na fig. 2 w swoim
PL 199 700 B1 położeniu wyjściowym wchodzą do otworu doprowadzającego 23, następuje ugięcie sprężyste ramion 26, a tym samym zwolnienie blokady 29.
Do uniknięcia zwolnienia blokady 29 w przypadku sił, działających promieniowo na zewnątrz, działających poza wybrzuszeniami 30, przykładowo w przypadku prób manipulacji, na część ramienia 26 znajdująca się w otworze doprowadzającym 23, służą występy 31, których ruch podczas ugięcia sprężystego ramion 26 jest ograniczony za pomocą przyporządkowanego im zderzaka 32, znajdującego się w kołpaku 18, utworzonego przez żebro, i które dzięki temu stanowią punkt obrotu dla dolnego końca ramienia 26. Dzięki temu nie tylko uniemożliwione jest wychylenie haka zatrzaskowego 27, lecz hak zatrzaskowy 27 dzięki ruchowi obrotowemu, odwróconemu za pomocą punktu obrotu, jest przesuwany możliwie najbliżej do elementu przytrzymującego 28.
Po pierwszym ruchu wprowadzania gniazda wtykowego instalacji gazowej 24, które powoduje zwolnienie blokady 29, gniazdo wtykowe 24 podczas drugiego kierunku ruchu może być wsunięte tak daleko, aż przyjmuje położenie, przedstawione na fig. 5. Przy tym suwak 38 musi być przesunięty wbrew sile sprężyny 22, przy czym uwolniony jest otwór przyłączeniowy 20 dla gniazda wtykowego 24.
Dzięki następującej potem, ponownej zmianie kierunku ruchu gniazda przyłączeniowego instalacji gazowej 24, korpus przyłączeniowy 34 jest wsuwany w otwór ustalający 35, utworzony przez zewnętrzną powierzchnię płaszcza króćca wylotowego 3 i wewnętrzną powierzchnię płaszcza kołnierza oporowego 8. Przy tym wymagany stan gazoszczelności jest zapewniony za pomocą elastycznego elementu uszczelniającego 36, umieszczonego na zewnętrznej powierzchni płaszcza króćca wylotowego 3, w tym przypadku pierścień samouszczelniający o przekroju okrągłym. Dopiero po uzyskaniu stanu gazoszczelności od zewnątrz, popychacz 37, umieszczony w gnieździe przyłączeniowym 24, podczas wykonywania dalszego ruchu gniazda przyłączeniowego 24 naciska, na przedłużenie 15 i otwiera urzą dzenie odcinające 11. W ten sposób utworzone jest połączenie z zainstalowanym na stałe przewodem gazowym.
W celu rozłączenia połączenia, gniazdo przyłączeniowe 2 jest wycią gane ruchem w linii prostej. Najpierw następuje zamknięcie urządzenia odcinającego 1. Po uwolnieniu suwaka 38, będącego pod wpływem siły sprężyny 22, przez korpus przyłączeniowy 34, suwak ten zamyka otwór wylotowy 20 i haki zatrzaskowe 27 zachodzą sprężynują co za elementy przytrzymują ce 28. Gniazdo wtykowe instalacji gazowej jest ponownie zamknięte i zablokowane, jak jest to przedstawione na fig. 1 i 2.
Druga postać wykonania jest przedstawiona na fig. 7-9. W tej postaci wykonania, pokrywa 21 utworzona za pomocą suwaka 38 jest przesuwna skośnie względem osi króćca wylotowego 3. Ta postać wykonania jest szczególnie wówczas, gdy gniazdo wtykowe instalacji gazowej 24 stosuje się w wykonaniu prostoliniowym, ponieważ unika się ewentualnego zagięcia giętkiego węża gazowego.
Również w tym przypadku korpus 2 posiada włączony króciec wlotowy 5, który jest zaopatrzony w gwint wewnę trzny do utworzenia trwałego połączenia gniazda wtykowego instalacji gazowej z nie przedstawionym przewodem gazowym, zainstalowanym na stałe. Na korpusie 2, króciec wylotowy 3 jest zamocowany przez wkręcenie, nie prostopadle względem osi króćca wlotowego 5.
Płyta podstawowa 4, należąca również do obudowy 1, umieszczona prostopadle do osi króćca wlotowego 5, służy znów jako element przylegający do schematycznie przedstawionej ściany maskującej 7. Rurowy kołnierz oporowy 7, wnikający w ścianę maskującą 7 otacza wystającą z korpusu 2, zewnętrzną powierzchnię króćca wylotowego 3 w określonej odległości, zadanej za pomocą korpusu przyłączeniowego 34 gniazda przyłączeniowego 24. Koniec króćca wylotowego 3, wchodzący do korpusu 2, tworzy ponownie gniazdo zaworu 9 urządzenia odcinającego 11, co zostanie wyczerpująco opisane poniżej.
W poniższym przykładzie wykonania, płyta podstawowa 4, zamocowana na ścianie maskującej 7, jest połączona z przykrywającym ją kołpakiem 18, tworząc z nią jedną część, który na swojej powierzchni czołowej, na przedłużeniu osi wzdłużnej króćca wylotowego 3 posiada otwór doprowadzający 23 dla gniazda przyłączeniowego instalacji gazowej 2.
Pomiędzy kołpakiem 18 a płytą podstawową 4 jest umieszczony suwak 38, prowadzony przesuwnie w swoim kierunku wzdłużnym, służący jako pokrywa 21. Sprężyna 22, działająca w kierunku ruchu suwaka 38, która z jednej strony opiera się na kołpaku 18, a z drugiej strony na suwaku 38, powoduje to, że suwak 38 zamyka otwór przyłączeniowy 20 króćca wylotowego 3.
Jak to przedstawiono na fig. 8, kołnierz oporowy 8 posiada w tym przypadku dwa rowki wzdłużne 44, które służą w celu ustalenia dwóch naprzeciwległych elementów blokujących 43, sprężynujących w kierunku promieniowym, które w przypadku suwaka 38, będącego pod wpływem oddziaływania sprężyny 22, są przez niego przykryte. Elementy blokujące 43 wraz z przyporządkowanymi im
PL 199 700 B1 rowkami zatrzaskowymi 45, znajdującymi się na suwaku 38, tworzą blokadę 29, wskutek czego uniemożliwiony jest ruch wzdłużny suwaka 38 w celu otwarcia otworu przyłączeniowego 20. W celu dalszego utrudnienia uwolnienia otworu przyłączeniowego 20 podczas prób manipulacji, korzystnie rowek 45 jest zaopatrzony w podcięcie 46, a element blokujący 43 jest zaopatrzony w nosek 47, co jest pokazane na fig. 8.
Sposób działania gniazda wtykowego instalacji gazowej, przedstawionego w tym przykładzie wykonania, jest następujący.
Gniazdo wtykowe instalacji gazowej, przedstawione na fig. 7, znajduje się w położeniu zamkniętym i zablokowanym. Przy tym króciec wylotowy 3 wraz z otworem przyłączeniowym 20 jest przykryty za pomocą suwaka 38. Otwarcie suwaka 38, to znaczy ruch wzdłużny suwaka, jest uniemożliwiony przez blokadę 29. Gniazdo przyłączeniowe 24, do którego rurowego korpusu przyłączeniowego 34 dopasowana jest blokada 29 opisanego gniazda wtykowego instalacji gazowej, jest usytuowane podczas ruchu wprowadzania przed suwakiem 38.
Kontynuacja ruchu wprowadzania powoduje przesuwanie wzdłużne suwaka 38 wbrew sile sprężyny 22, przy czym jednocześnie za pomocą korpusu przyłączeniowego 34 gniazda przyłączeniowego 24 element blokujący 43 jest wtłaczany w rowek wzdłużny 44, za pomocą którego jest on szczelnie zamknięty. Dopasowanie pod względem wymiarów jest tak dobrane, że nosek 46 elementu blokującego 43 znajduje się w rowku wzdłużnym, zanim nosek 46 znajdzie się w podcięciu. Tym samym korpus przyłączeniowy 34 gniazda przyłączeniowego instalacji gazowej 24 może być wsunięty w dopasowany do niego otwór ustalają cy 3, utworzony za pomocą zewnę trznej powierzchni pł aszcza króćca wylotowego 3 i wewnętrznej powierzchni płaszcza kołnierza oporowego 8. Przy tym, podobnie jak miało to miejsce w poprzedniej postaci wykonania, za pomocą elastycznego elementu uszczelniającego 36, umieszczonego na zewnętrznej powierzchni płaszcza króćca wylotowego 3 wytworzony jest stan gazoszczelności. Dopiero po zapewnieniu stanu gazoszczelności od zewnątrz, podczas dalszego ruchu gniazda przyłączeniowego 24 popychacz 37, znajdujący się w gnieździe przyłączeniowym instalacji gazowej 24, dociska do przedłużenia 15 i otwiera urządzenie odcinające 11. Utworzone zostało połączenie z przewodem gazowym, zainstalowanym na stałe.
Jeśli natomiast podczas manipulacji pod wpływem oddziaływania siły usiłuje się przesunąć suwak 38 w kierunku jego otwarcia, wówczas dochodzi do ograniczenia ruchu elementów blokujących 43 w rowku zatrzaskowym 4, a tym samym uniemożliwiony jest dalszy ruch suwaka 38 i uwolnienie otworu przyłączeniowego 20.
Dzięki temu, że podczas tego ruchu nosek 46 przylega do podcięcia 47, dalszy ruch suwaka 38, a tym samym uwolnienie otworu przyłączeniowego 20 jest uniemoż liwione nawet wówczas, gdyby podczas dodatkowo usiłowano wtłoczyć uwolniony, widoczny obszar elementów blokujących 43 w rowek wzdł u ż ny 44.
W przypadku wyciągnię cia gniazda przyłączeniowego instalacji gazowej 24, połączenie zostaje ponownie rozłączone. Najpierw ponownie następuje zamknięcie urządzenia odcinającego 1. Po uwolnieniu suwaka 38, będącego pod wpływem siły sprężyny 22 za pomocą korpusu przyłączeniowego 34, suwak ten zamyka otwór wylotowy 20 i elementy blokujące 43 wchodzą sprężyście do rowka zatrzaskowego 45. Gniazdo wtykowe instalacji gazowej jest ponownie zamknięte i zablokowane, jak jest to przedstawione na fig. 7.
Dalsza, zmieniona postać wykonania jest przedstawiona w przekroju na fig. 10, na której uwidocznione jest gniazdo wtykowe instalacji gazowej w położeniu zamkniętym i zablokowanym. Jako pokrywa 21 służą w tym przypadku dwie klapy 39, ułożyskowane wychylnie w płycie podstawowej 4, które zamykają otwór przyłączeniowy 20.
Jako blokada 29 służą w tym przypadku dwa sprężyste ramiona 26, zamocowane naprzeciwlegle w płycie podstawowej 4, które posiadają skierowany do wewnątrz rowek 40. W rowku 40 jest zatrzaśnięta wewnętrzna, w odniesieniu do punktu obrotu, część klap 39, zabezpieczona przed oddziaływaniem nie przedstawionego elementu sprężystego, ukształtowanego korzystnie jako sprężyna skręcana.
Jak wynika ze szczegółu, przedstawionego na fig. 11, ramiona 26 są dopasowane pod względem wymiarów i położenia do korpusu przyłączeniowego 34 gniazda wtykowego instalacji gazowej 24. Podczas przesuwania gniazda wtykowego instalacji gazowej 24 przez skos 41, prowadzący do rowka 40, ramię 26 ugina się sprężyście do tego stopnia, że klapy 39 wysuwają się z rowka 40. Ruch wprowadzania może być kontynuowany wbrew sile sprężyny skręconej, aż do utworzenia połączenia z zainstalowanym na stale przewodem gazowym. Korzystnie zewnętrzna powierzchnia płaszcza
PL 199 700 B1 korpusu przyłączeniowego 34 jest dodatkowo zaopatrzona w odsadzenie 42, za które zatrzaskiwane są klapy 39 (fig. 12). Odłączenie gniazda przyłączeniowego 24 od gniazda wtykowego instalacji gazowej jest możliwe dzięki dodatkowemu uruchomieniu klap 39.
Gniazdo wtykowe instalacji gazowej według wynalazku nie jest ograniczone do przedstawionych przykładów wykonania. Przykładowo może być zmieniona ilość elementów blokujących i/lub układ i/lub rodzaj blokady. Ponadto zróżnicowania może być ilość klap. Poza tym możliwe jest wykonanie gniazda wtykowego instalacji gazowej jako tak zwanego wariantu natynkowego.

Claims (9)

1. Gniazdo wtykowe instalacji gazowej z obudową, która posiada króciec wlotowy do utworzenia trwałego połączenia gniazda wtykowego instalacji gazowej z zainstalowanym na stałe przewodem gazowym, króciec wylotowy do przyłączenia gniazda przyłączeniowego instalacji gazowej, korzystnie wtyczki giętkiego przewodu gazowego oraz znajdujące się w obudowie urządzenie odcinające i kołpak z pokrywą , znamienne tym, ż e pokrywa (21), posiada blokadę (29).
2. Gniazdo według zastrz. 1, znamienne tym, że blokada (29) składa się z co najmniej jednego elementu blokującego (43), który jest połączony z pokrywą (21), tworząc z nią jedną całość.
3. Gniazdo według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że posiada blokadę (29), składającą się z kilku, korzystnie dwóch, dział ają cych niezależ nie od siebie elementów blokujących (43).
4. Gniazdo według zastrz. 1, znamienne tym, że od zewnątrz jest zaopatrzone w elastyczne elementy (36), które są umieszczone na króćcu wylotowym (3) i są przykryte za pomocą pokrywy światłoszczelnej (21).
5. Gniazdo według zastrz. 1, znamienne tym, że pokrywa (21) utworzona jest za pomocą suwaka (38), przesuwnego w kierunku prostopadłym do osi króćca wylotowego (3), przy czym oś otworu doprowadzającego (23), utworzonego za pomocą kołpaka (18) i pokrywy (21), jest przestawiona względem osi króćca wylotowego (3).
6. Gniazdo według zastrz. 5, znamienne tym, że jego blokada (29) posiada co najmniej jeden element blokujący (43), który składa się ze sprężystego ramienia (26), umieszczonego na suwaku (38), które jest zakończone hakiem zatrzaskowym (27), oraz element przytrzymujący (28) połączony z kołpakiem (18), tworząc z nim jedną całość, służący do zatrzaskiwania haka zatrzaskowego (27).
7. Gniazdo według zastrz. 6, znamienne tym, że posiada występ (31), usytuowany na powierzchni zewnętrznej każdego ramienia (26) oraz zderzak (32), usytuowany w kołpaku (18).
8. Gniazdo według zastrz. 1 albo 2, albo 4, znamienne tym, że pokrywa (21), utworzona jest za pomocą suwaka (38), przesuwnego skośnie względem osi króćca wylotowego (3).
9. Gniazdo według zastrz. 1 albo 2, albo 4, znamienne tym, że pokrywa (21), utworzona jest za pomocą kilku, korzystnie dwóch klap (39).
PL362294A 2000-12-11 2001-11-27 Gniazdo wtykowe instalacji gazowej PL199700B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10061653A DE10061653C1 (de) 2000-12-11 2000-12-11 Gassteckdose
PCT/EP2001/013769 WO2002048597A1 (de) 2000-12-11 2001-11-27 Gassteckdose

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL362294A1 PL362294A1 (pl) 2004-10-18
PL199700B1 true PL199700B1 (pl) 2008-10-31

Family

ID=7666691

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL362294A PL199700B1 (pl) 2000-12-11 2001-11-27 Gniazdo wtykowe instalacji gazowej

Country Status (12)

Country Link
US (1) US6945511B2 (pl)
EP (1) EP1342030B1 (pl)
JP (1) JP3986961B2 (pl)
AT (1) ATE273475T1 (pl)
CA (1) CA2425444C (pl)
CZ (1) CZ301457B6 (pl)
DE (2) DE10061653C1 (pl)
DK (1) DK1342030T3 (pl)
ES (1) ES2225411T3 (pl)
HU (1) HUP0301916A3 (pl)
PL (1) PL199700B1 (pl)
WO (1) WO2002048597A1 (pl)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10151995C1 (de) * 2001-10-22 2002-06-27 Mertik Maxitrol Gmbh & Co Kg Gassteckdose
DE10312997B3 (de) * 2003-03-24 2004-01-08 Mertik Maxitrol Gmbh & Co. Kg Gassteckdose
DE10317444B4 (de) * 2003-04-16 2005-06-16 Trilux-Lenze Gmbh & Co. Kg Versorgungseinheit mit Schwimmring
DE102004028039B3 (de) * 2004-06-09 2005-04-14 Mertik Maxitrol Gmbh & Co. Kg Gassteckdose
US7648175B2 (en) * 2005-11-16 2010-01-19 Robert Hough Medical gas outlet with support bracket
DE102006010565B4 (de) * 2006-03-06 2014-09-04 Viega Gmbh & Co. Kg Gassteckdose mit Deckel
US8596606B2 (en) * 2006-09-22 2013-12-03 Jorge Maercovich Automate fluid flow control system
DE102006054521B3 (de) * 2006-11-20 2007-12-27 Mertik Maxitrol Gmbh & Co. Kg Gassteckdose
CN101219219B (zh) * 2007-01-10 2013-02-13 北京普罗吉生物科技发展有限公司 包含血管抑素或其片段的复合物、其制备方法及应用
EP2204600B1 (fr) 2008-12-31 2011-06-08 Eaton Hydraulics SAS Prise de gaz pour raccordément entre un réseau fixe d'alimentation de fluide gazeux et un appareil alimenté par le fluide gazeux
JP6604487B2 (ja) * 2017-07-11 2019-11-13 株式会社タツノ 管継手
FR3086175B1 (fr) * 2018-09-20 2023-12-22 Air Liquide Medical Systems Prise de distribution de fluide, notamment de gaz medical, comprenant une partie centrale de carenage mobile
DE102022001170A1 (de) 2022-04-06 2023-10-12 Maxitrol GmbH & Co. KG Gassteckdose

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE253698C (pl) *
US2601339A (en) * 1948-03-01 1952-06-24 Thompson Prod Inc Drum cap and spigot valve assembly
GB701734A (en) 1952-05-24 1953-12-30 Aeroquip Corp Improvements in and relating to fluid couplings
DE1136294B (de) * 1957-04-29 1962-09-13 Hans Berghoefer Dipl Kfm Sicherheitsgasanschluss
DE1429084A1 (de) * 1963-11-14 1968-11-07 Seppelfricke Geb Gmbh Gassteckdose
DE1529035B1 (de) * 1965-02-01 1969-09-11 Draegerwerk Ag Steckkupplung für unter Ueber-oder Unterdruck stehende Gasleitungen.
US3532101A (en) * 1967-09-25 1970-10-06 Srm Co Low pressure gas coupling
US3931829A (en) * 1973-06-29 1976-01-13 Oxequip Health Industries Valved service outlet
DE2623934C3 (de) * 1976-05-28 1980-09-18 Draegerwerk Ag, 2400 Luebeck Steckkupplung zum Verbinden von Gasleitungen
DE3519933A1 (de) * 1985-06-04 1986-12-04 Metallwerke Gebr. Seppelfricke Gmbh & Co, 4650 Gelsenkirchen Gassteckdose
US5020563A (en) * 1990-06-22 1991-06-04 Gas Research Institute Connector set
US5111841A (en) * 1990-11-26 1992-05-12 The Hoover Company Central vacuum system wall valve
FR2670269A1 (fr) * 1990-12-06 1992-06-12 Staubli Sa Ets Dispositif de raccordement pour l'alimentation des appareils domestiques fonctionnant au gaz combustible.
DE9112208U1 (pl) * 1991-10-01 1991-12-05 Metallwerke Gebr. Seppelfricke Gmbh & Co, 4650 Gelsenkirchen, De
US5263502A (en) * 1992-07-06 1993-11-23 Jack Dick Inlet valve assembly

Also Published As

Publication number Publication date
CA2425444C (en) 2009-12-15
CZ20031001A3 (cs) 2003-09-17
CA2425444A1 (en) 2003-04-07
ES2225411T3 (es) 2005-03-16
DE50103260D1 (de) 2004-09-16
JP2004526909A (ja) 2004-09-02
US20040065859A1 (en) 2004-04-08
EP1342030B1 (de) 2004-08-11
HUP0301916A3 (en) 2005-10-28
DK1342030T3 (da) 2004-12-20
PL362294A1 (pl) 2004-10-18
US6945511B2 (en) 2005-09-20
CZ301457B6 (cs) 2010-03-10
EP1342030A1 (de) 2003-09-10
WO2002048597A1 (de) 2002-06-20
JP3986961B2 (ja) 2007-10-03
DE10061653C1 (de) 2002-01-31
HUP0301916A2 (hu) 2003-09-29
ATE273475T1 (de) 2004-08-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL199700B1 (pl) Gniazdo wtykowe instalacji gazowej
JP3868377B2 (ja) 付加的なロックエレメントを備えた着脱可能な差込みカップリング
US7823930B2 (en) Coupling
EP1009061B1 (en) Electrical connector
US5741149A (en) Shrouded locking type electrical connector with locking member
US6155888A (en) Water-proof connector
US20230105340A1 (en) Connection Assembly and Connector with Rotatable Position Assurance
PL197312B1 (pl) Obrotowy kurek zamykający do złącza wtykowego
US20170234469A1 (en) Push-in connector
US20040178379A1 (en) Receiving part of a fluid plug-in coupling
KR20220091862A (ko) 커넥터 및 이 커넥터를 포함하는 커넥터조립체
RU2002132630A (ru) Штепсельная электрическая розетка с заслонкой для контактных гнезд и комбинированное устройство на основе указанной розетки
JP3370031B2 (ja) 温水回路接続用継手
US7845371B2 (en) Gas connector socket with cover
US6390834B1 (en) Protective device for a plug connector
PL200345B1 (pl) Gniazdo wtykowe instalacji gazowej
SK280178B6 (sk) Zasúvateľná spojka tlakového potrubia
JP4249205B2 (ja) 温水プラグ用保護キャップ
EP3945641A1 (en) Power socket having a base part, an aesthetic cover, and a drive member for a movable cover of the aesthetic cover
GB2378326A (en) Pin-operated socket outlet shutter
JP2899882B1 (ja) 流路接続装置
GB2274558A (en) Electrical connector with contact locking part
JPH11312552A (ja) レバー嵌合式コネクタ
KR200199725Y1 (ko) 매설형 가스 휴즈밸브
JP2009014197A (ja) 継手装置