PL199314B1 - Sposób wytwarzania p-oktylofenolu - Google Patents
Sposób wytwarzania p-oktylofenoluInfo
- Publication number
- PL199314B1 PL199314B1 PL355043A PL35504302A PL199314B1 PL 199314 B1 PL199314 B1 PL 199314B1 PL 355043 A PL355043 A PL 355043A PL 35504302 A PL35504302 A PL 35504302A PL 199314 B1 PL199314 B1 PL 199314B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- octylphenol
- reaction mixture
- ion exchange
- exchange resin
- contacted
- Prior art date
Links
Landscapes
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
Abstract
Sposób wytwarzania p-oktylofenolu polega na tym, że mieszaninę reakcyjną zawierającą diizobutylen,
oktylofenol, fenol, butyloktylofenol, dioktylofenol oraz wodę, kontaktuje się w temperaturze od
323°K do 403°K z mikroporowatą sulfonową żywicą jonowymienną w formie wodorowej, a następnie
mieszaninę poreakcyjną dzieli się na dwa strumienie, z których jeden ponownie kontaktuje się z żywicą
jonowymienną, a z drugiego wydziela się p-oktylofenol metodą destylacji. Żywica charakteryzuje
się tym, że stosunek molowy grup sulfonowych w formie wodorowej do wody w żywicy jonowymiennej
jest nie mniejszy niż 10:1, a średnia wielkość porów wynosi od 10 do 100 nm. Proporcje składników
mieszaniny reakcyjnej dobiera się tak, aby stosunek molowy diizobutylenu do dioktylofenolu nie był
większy niż 30:1, stosunek molowy oktylofenolu do butylooktylofenolu nie był mniejszy niż 50:1, a średni
przyrost temperatury w wyniku kontaktowania mieszaniny reakcyjnej z żywicą jonowymienną nie był
większy niż 25°K.
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania oktylofenolu o podwyższonej zawartości izomerów z podstawnikami w pozycji para, surowca do produkcji żywic nowolakowych.
Podstawowym zastosowaniem oktylofenoli jest ich synteza z tlenkiem etylenu w obecności zasadowego katalizatora do otrzymywania etoksylatów, surowców do produkcji środków powierzchniowo czynnych. Etoksylaty na bazie p-tert-oktylofenolu stosuje się głównie jako detergenty w polimeryzacji emulsyjnej monomerów winylowych i akrylowych. Innym ważnym zastosowaniem oktylofenolu jest otrzymywanie żywic fenolowych.
Żywice nowolakowe na bazie p-oktylofenolu są szeroko stosowane w produkcji opon jako lepiszcze. Za ich pomocą łączy się części opon samochodowych przed końcowym procesem wulkanizacji. Specjalistyczne żywice nowolakowe na bazie p-oktylofenolu są nanoszone na papier do kopiowania, stosowane są również w produkcji specjalnych farb drukarskich.
W reakcji tworzyw rezolowych otrzymywanych z p-oktylofenolu z wodorotlenkami metali alkalicznych powstają odpowiednie sole, z których w połączeniu z naturalnymi albo syntetycznymi kauczukami otrzymuje się kleje.
P-oktylofenol stosowany jest często jako regulator wzrostu łańcucha polimeru (sterowanie wzrostem ciężaru cząsteczkowego) w procesie syntezy poliwęglanów metodą fosgenową. P-tert-oktylofenol stosuje się również do otrzymywania stabilizatorów UV. We wszystkich tych zastosowaniach oktylofenolu wymagana jest wysoka zawartość izomerów z podstawnikiem w pozycji para i jak najmniejsza innych alkilofenoli, zwłaszcza butylofenoli i dialkilofenoli.
P-oktylofenol (4-oktylofenol) lub 4-(1,1,3,3-tetrametylobutylo)fenol otrzymuje się w reakcji alkilacji fenolu diizobutylenem w obecności kwasowego katalizatora.
Stosowany w reakcji diizobutylen to mieszanina izomerów 2,4,4-trimetylo-1-pentenu i 2,3,3-trimetylo-2-pentenu.
Surowy produkt alkilacji zwykle zawiera 4-tert-butylofenol, 2-tert-oktylofenol, 4-tert-oktylofenol, butylooktylofenol i 2,4-dioktylofenol. Czysty p-oktylofenol wydziela się z mieszaniny alkilofenoli metodą destylacji.
Oktylofenol, podobnie jak inne alkilofenole, otrzymuje się w reakcji alkilacji fenolu olefinami katalizowanej kwasami. W procesie stosuje się katalizatory homogeniczne (kwas siarkowy, kwas fosforowy, fluorek boru, chlorek glinu) oraz katalizatory heterogeniczne, takie jak kwaśne żywice jonowymienne i aktywowane glinokrzemiany.
W przypadku zastosowania katalizatorów homogenicznych gł ówne problemy to niebezpieczeń stwo rozkładu reagentów w kontakcie z mocnymi kwasami, korozja aparatury oraz duża ilość ścieków wynikająca z konieczności wydzielania i oczyszczania produktów reakcji. Dlatego preferuje się katalizatory heterogeniczne.
W amerykańskim patencie US 2 732 408 jako katalizator alkilacji zastosowano aktywowany montmoryllonit w formie proszku tworzącego zawiesinę w mieszaninie reagentów.
Zastosowanie katalizatora w takiej postaci powoduje konieczność jego usuwania z mieszaniny poreakcyjnej metodami mechanicznymi (filtracja, wirowanie).
Dodatkowe operacje wpływają niekorzystnie na ekonomikę procesu i są przyczyną dużych strat reagentów.
Rozwiązanie problemu uzyskuje się przez zastosowanie katalizatora umieszczonego na nieruchomym złożu w reaktorze, przez który przepływa mieszanina reagentów.
W patencie EP 0 558 847 alkilację fenolu olefinami prowadzono w obecnoś ci katalizatora w postaci montmoryllonitu, który aktywowano działając jednym lub kilkoma kwasami: kwasem fluorowodorowym, kwasem fluorosulfonowym lub bezwodnikami i innymi kwasami nieorganicznymi.
Aktywowaną kwasami glinkę (montmoryllonit i bentonit) umieszczoną na nieruchomym złożu zastosowano także w procesie alkilacji fenolu olefinami przedstawionym w amerykańskim opisie patentowym US 4 055 605.
Znane są także inne procesy alkilacji fenolu olefinami z zastosowaniem katalizatorów heterogenicznych takich jak mono- lub diestry kwasu fosforowego lub kwasu fosforawego naniesione na ziemię Fullera (patent brytyjski GB 2 120 953), zeolity typu Y nasycone metalami ziem rzadkich (patent japoński JP 5 097 737), heteropolikwasy naniesione na obojętny nośnik (patent amerykański US 5 300 703) i glinokrzemiany modyfikowane roztworami soli Mg, Ba (patent japoński JP 61 050 933).
PL 199 314 B1
Najczęściej stosowanymi katalizatorami alkilacji fenolu są silnie kwaśne żywice jonowymienne (sulfonowane kopolimery styrenu i diwinylobenzenu). W amerykańskich patentach US 4 198 531 i US
202 199 opisano proces alkilacji fenolu olefinami przeprowadzony w obecno ś ci odwodnionych i sproszkowanych do średnicy cząstek 10 + 200 μm kwasowych żywic jonowymiennych (Lewasorb A-10, Amberlit IR-120, Dowex 50, Lewatit S-100, Wofatit KPS-200). Proces prowadzono w sposób ciągły, a katalizator usuwano z mieszaniny poreakcyjnej metodą filtracji.
Katalizator jonitowy o większej średnicy ziaren 10-20 mesh zastosowano w patencie US 2 802 884. Taka wielkość ziaren ułatwia oddzielanie katalizatora od mieszaniny poreakcyjnej. Zastosowanie jonitów umieszczonych w reaktorze w postaci stacjonarnego złoża pozwala uniknąć operacji wydzielania i oczyszczania produktów.
Alkilacja fenolu olefinami jest reakcją silnie egzotermiczną i wydzielona ilość ciepła może doprowadzić do nadmiernego wzrostu temperatury mieszaniny reakcyjnej nawet do powyżej dopuszczalnej temperatury stosowania kationitów sulfonowych (powyżej 403 ± 423°K). Nadmierny wzrost temperatury może spowodować degradację (desulfonację) katalizatora jonitowego, a także rozkład niektórych surowców i produktów.
Według opisów patentowych DE 1 443 346 i US 3 422 157 problem ten rozwiązano stosując dwustopniową alkilację fenolu z międzystopniowym chłodzeniem. W celu zwiększenia możliwości regulowania temperatury w układzie reakcyjnym część strumienia mieszaniny poreakcyjnej z pierwszego reaktora jest schładzana i ponownie kierowana do strefy reakcyjnej. Zawracany do reaktora strumień schładzany jest do temperatury poniżej 423°K w wymiennikach ciepła. Pozostała część z pierwszego reaktora kierowana jest do drugiego etapu alkilacji.
Inne rozwiązanie podano we francuskim opisie patentowym FR 2 228 749, według którego wewnątrz reaktora alkilacji umieszczono wężownicę z czynnikiem chłodzącym.
Według niemieckiego patentu DE 2 346 273 możliwe jest zapobieganie akumulacji wydzielonego w reakcji ciepła, przez zróżnicowanie aktywności katalitycznej katalizatorów umieszczonych w serii reaktorów.
Aktywność katalityczną jonitu można zmniejszyć przez zastąpienie części jonów wodorowych grup sulfonowych jonami glinu.
W reakcji fenolu z diizobutylenem oprócz p-tert-oktylofenolu powstaje również p-tert-butylofenol w wyniku częściowego rozpadu cząsteczek diizobutylenu w warunkach procesu alkilacji fenolu. W procesach alkilacji katalizowanych jonitami obecność wody w środowisku wpływa zarówno na szybkość jak i selektywność reakcji.
W sposobie przedstawionym we francuskim opisie patentowym FR 2 228 749 zmniejszono ilość tworzącego się p-tert-butylofenolu, gdy reakcję alkilacji prowadzono z dodatkiem 1 ± 2% wody (w stosunku do fenolu), w temperaturze 358 ± 383°K. Jednak w takich warunkach szybkość reakcji jest bardzo mała ze względu na inhibitujący wpływ wody, niewielka jest również wydajność p-oktylofenolu.
W amerykańskim patencie US 4 461 916 opisano proces alkilacji fenolu diizobutylenem, w którym otrzymano p-tert-oktylofenol o dużej czystości i z wysoką wydajnością. Proces prowadzono w dwóch etapach w obecności kwaśnej żywicy jonowymiennej z dodatkiem wody. Pierwszy etap prowadzono w temperaturze 383 ± 413°K pod ciśnieniem powyżej 0,5 MPa.
Dioktylofenol z pierwszego etapu wprowadzano do etapu drugiego, gdzie w obecności kationitu i wody w temperaturze 383 ± 413°K pod ciśnieniem powyżej 0,5 MPa otrzymano dodatkowe ilości p-tert-oktylofenolu. Znane są także inne sposoby zwiększania udziału p-alkilofenoli w produktach alkilacji.
W polskim opisie patentowym PL 175 044 przedstawiono sposób otrzymywania p-alkilofenoli w obecności katalizatora jonitowego o zawartości wody nie większej niż 0,3 mola na 1 mol grup sulfonowych, będącym mieszaniną kationitu żelowego i makroporowatego.
Kontaktując mieszaninę reakcyjną zawierającą fenol, co najmniej 2% wagowych olefin o temperaturze wrzenia nie niższej niż 313°K i 15 ± 50% wagowych produktów alkilacji (w tym co najmniej 5% wagowych orto-alkilofenoli) przy szybkości przepływu przez złoże katalizatora nie mniejszej niż 0,5 m3/m3godzinę uzyskiwano p-alkilofenole z dużą wydajnością dzięki izomeryzacji orto-monoalkilofenoli do para-mono-alkilofenoli.
W procesie syntezy alkilofenoli kationity o strukturze makroporowatej charakteryzują się znacznie większą aktywnością katalityczną niż kationity o strukturze żelowej. Problemem jest natomiast uzyskanie wysokiej selektywności reakcji, ponieważ kationity makroporowate w większym stopniu
PL 199 314 B1 katalizują reakcje uboczne, głównie rozkład olefin będących oligomerami propylenu lub butylenu oraz reakcje następcze tworzenia dialkilofenoli.
Celem wynalazku było opracowanie sposobu wytwarzania oktylofenolu w procesie alkilowania fenolu diizobutylenem wobec katalizatorów jonitowych w postaci silnie kwaśnych kationitów makroporowatych, ukierunkowanego głównie na syntezę p-tert-oktylofenolu i zapewniającego dużą wydajność i selektywność reakcji.
Prowadząc badania syntezy oktylofenolu nieoczekiwanie stwierdzono, że w ściśle określonych warunkach zapewniających ograniczony przyrost temperatury w strefie kontaktowania mieszaniny reakcyjnej o określonym składzie, wobec katalizatora jonitowego w postaci sulfonowej żywicy jonowymiennej, który charakteryzuje się odpowiednią strukturą makroporowatą i określonym udziałem wody w stosunku do aktywnych katalitycznie grup sulfonowych w formie wodorowej, można w znacznym stopniu ograniczyć udział reakcji ubocznych nie zmniejszając wydajności głównej reakcji tworzenia p-oktylofenolu, a po wydzieleniu metodą destylacji pod obniżonym ciśnieniem uzyskać produkt, p-oktylofenol, o zawartości głównego składnika powyżej 99% wagowych.
Istota wynalazku polega na tym, że mieszaninę reakcyjną zawierającą od 1% do 20% wagowych diizobutylenu, od 1% do 50% wagowych oktylofenolu, fenol, butyloktylofenol, dioktylofenol oraz wodę, kontaktuje się w temperaturze od 323°K do 403°K z makroporowatą, sulfonową żywicą jonowymienną w formie wodorowej, a następnie mieszaninę poreakcyjną dzieli się na dwa strumienie w proporcji od 3:1 do 7:1, korzystnie 5,5:1, z których pierwszy ponownie kontaktuje się z makroporowatą sulfonową żywicą jonowymienną w formie wodorowej a z drugiego wydziela się p-oktylofenol metodą destylacji, przy czym żywica jonowymienna, z którą kontaktuje się mieszaninę reakcyjną charakteryzuje się tym, że stosunek molowy grup sulfonowych w formie wodorowej do wody jest nie mniejszy niż 10:1, a średnia wielkość porów wynosi od 10 do 100 nm, korzystnie od 20 do 50 nm, natomiast proporcje składników mieszaniny reakcyjnej z wyżej określonego zakresu dobiera się tak, aby stosunek molowy diizobutylenu do dioktylofenolu nie był większy niż 30:1, stosunek molowy oktylofenolu do butylooktylofenolu nie był mniejszy niż 50:1, a średni przyrost temperatury w wyniku kontaktowania mieszaniny reakcyjnej z sulfonową żywicą jonowymienną nie był większy niż 25°K.
P r z y k ł a d y 1 ± 7
Syntezę p-oktylofenolu przeprowadzi się w instalacji modelowej składającej się z reaktora przepływowego z złożem stacjonarnym katalizatora, pompy i zbiornika cyrkulacyjnego oraz zbiornika mieszaniny poreakcyjnej (alkilatu).
W ukł adzie reakcyjnym moż liwe jest jednokrotne lub wielokrotne kontaktowanie mieszaniny reakcyjnej z katalizatorem jonitowym.
Surowce (fenol i diizobutylen) dozuje się do zbiornika cyrkulacyjnego, gdzie następuje ich mieszanie z częścią strumienia alkilatu.
Podział strumienia mieszaniny poreakcyjnej przedstawia tabela 2.
Proces alkilacji fenolu prowadzi w taki sposób, aby objętość alkilatu odprowadzanego z układu reakcyjnego do zbiornika alkilatu odpowiadała objętości surowców wprowadzonych do zbiornika cyrkulacyjnego.
W zbiorniku cyrkulacyjnym umieszczono element grzejny umożliwiający termostatowanie mieszaniny wsadowej do reaktora alkilacji.
Mieszaninę reakcyjną o odpowiedniej temperaturze kieruje się do reaktora z stacjonarnym złożem katalitycznym w postaci sulfonowej żywicy makroporowatej o znanej wielkości porów i znanej zawartości wody (tabela 1).
Temperaturę strumienia mieszaniny reakcyjnej mierzy się na wlocie i na wylocie z reaktora. Warunki i parametry prowadzenia procesu i skład mieszaniny reakcyjnej, oznaczony metodą chromatografii gazowej, przedstawia tabela 1.
Charakterystykę produktu wydzielonego z alkilatu na drodze dwustopniowej destylacji próżniowej obejmującą skład oznaczony metodą chromatografii gazowej i zawartość izomeru para w oktylofenolu oznaczoną metodą spektrofotometrii w podczerwieni, przedstawia tabela 2.
Warunki i parametry destylacji (szybkość ogrzewania, zdolność rozdzielcza kolumn destylacyjnych, temperatura i ciśnienie) były takie same we wszystkich przykładach.
PL 199 314 B1
Tabela 1
Wydaj- | nosc | 0 2? o | fenolu, kg/nAh | 178,0 | 174,5 | 169,6 | 188,0 | 177,8 | CM UD UD | 147,3 | |
CU | CO | UD | oo | co | Ό- | cn | |||||
CM | CO | x— | t— | co | |||||||
o | CD | CD | o | CD | O | o | |||||
O | l·-. | ud | OO | co | co | CM | CM | ||||
-ić. | r— | CO | to | CD | CD | ||||||
O r | Dio | _o | co | O | o | o’ | o’ | t— | |||
o CD § | 6 | cn | CM | UD | CD | to | CD | ||||
js· | o c= CD | co CM~ | r- cd | CM~ | <O cn | 6,2 | co | CO | |||
, O θ’- | o | o- | CM | 'M- | CM | CO | |||||
'αΓ | Ó -5 | ||||||||||
.Ε» | o | co | oo | CM | σ> | to | CM | CO | |||
o | .* | ir- <= | 1— | o- | CO | CM | to | co | |||
CU CD | 3 CO | S .P o | o | cd | CD | o | CD | CD | CD | ||
>> | |||||||||||
c | ł o | ||||||||||
co | to | co | co | LO | oo | CO | |||||
CU fM | 3 | .Si | <o co | co Q | M CD | cO cd | to_ CD | to | |||
CD e | CO | ||||||||||
7D JU | — | CD | CO | co | CO | x— | r-. | ||||
CM | UD | CO | CO | cn | UD | x— | |||||
OD | CD | cm' | <r— | UD | ud | x— | |||||
U_ | ud | M | r-- | Τ'— | *4* | to | UD | ||||
3 | c | co | 3 | *4- | co | OO | r- | χ- | |||
O | (D | co | CM | OO | CD | ||||||
N | 2ϊ· | O | CM | co | r*· | ud | od | co | |||
Q | |||||||||||
<D | 2 ,_ | ||||||||||
C | o -^77- | ||||||||||
z> | cD ΓΜ, CU | cu *7- ,{M .E | 3,0 | ud CM | CD cm' | 3,0 | 3,0 | CD cm’ | o_ cd | ||
o c: | o | ro 7- (U ** | |||||||||
£ o | 2 3 | CU | |||||||||
p | 1 * | to | CO | co | CO | CD | UD | o | |||
tM | CD | θ' | to | o | r- | UD | H- | OD | |||
CL | ’C q | co | co | ^4· | CO | CO | CO | CO | |||
C | E | o | |||||||||
>» ΪΛ | o> ł— | - | |||||||||
£· | |||||||||||
CD E | P | CU | |||||||||
2 CU | -Ξ 2 | o | co | co | ud | co | UD | CO | CM | ||
O | <D | co | UD | OD | to | CM | 34 | r— | |||
CL | co | co | co | co | CO | co | |||||
b | 8 | ||||||||||
h- | Q_ | ||||||||||
-L3 -(/> | S | ||||||||||
£ | >x CD | co | co | CM | CM | UD | UD | O | |||
P | (U | x— | co | UD | CM | UD | |||||
o | ·< | =E ° | o | o | <Z> | CD | CD | CD | CD | ||
CU N 5 | E | ||||||||||
CU | Ό | - 3 | |||||||||
CU | s | cz- X cn | co | tO | to | r- | CO | CO | CD | ||
V) | (U | -i? Ά 1 | ud ud | to UD | UD LO | 5,2 | -*T ud’ | Μ·_ ud | 4,7 | ||
<D | r3 | ||||||||||
CU | |||||||||||
to | - | o | o | O | UD | UD | UD | O | |||
O | co *la | co Ί' | CO | OO | r- | co | |||||
o | •p fc | I- | *1* | ! | *1* | ||||||
ω | o c | o | o | O | UD | UD | UD | o | |||
Wi | CL | CM | CM | CM | to | to | to | CM | |||
t 3 Z | mer | >> ΰ CL | g IS | - | CM | CO | Μ- | UD | to | r— |
SM - sucha masa kationitu (katalizatora), k- katalizator
PL 199 314 B1
Tabela 2
Zawartość izomerów para, % wagowych | kO co o? | 98,3 | CO co σ> | co CD | CO CO cn | tJ- CD | r- co CD | |
ί Skład produktu, % wagowych | O C Jł> O o O | 0,02 | 0,02 | co o | 0,03 ; | co o CD | CD O CD | 0,13 |
O ś' 77 o 2 i ź Σ3 CD | — o c5 | 0,02 | 0,01 | CM O o | o θ | 0,12 | CD CD | |
Oktylofenoi | 99,64 | 99,57 | 99,67 | to co CD CD | 99,66 | 98,78 | 98,80 | |
Butylofenoi | CM CO <=> | CO CO <5 | CM co | 0,27 | 0,29 | CM CD | 0,95 | |
Fenol | 0,01 | o o | 0,02 | 0,02 | 0,01 | 0,02 | 0,02 | |
Podział mieszaniny poreakcyjnej, % wagowych | strumień poddawany destylacji | IO | o CM | 25 | 25 | co | to ·«” | 20 |
strumień ponownie kontaktowany z katalizatorem | 85 | O co | 75 | 75 | r- co | UD oo | CD <50 | |
>> - z: U Ol Z | ZJ σ CU | -- | CM | CO | •M | in | CD | r*- |
PL 199 314 B1
Claims (3)
- Zastrzeżenia patentowe1. Sposób wytwarzania p-oktylofenolu, znamienny tym, że mieszaninę reakcyjną zawierającą od 1% do 20% wagowych diizobutylenu, od 1% do 50% wagowych oktylofenolu, fenol, butyloktylofenol, dioktylofenol oraz wodę, kontaktuje się w temperaturze od 323°K do 403°K z makroporowatą, sulfonową żywicą jonowymienną w formie wodorowej, a następnie mieszaninę poreakcyjną dzieli się na dwa strumienie w proporcji od 3:1 do 7:1, z których pierwszy ponownie kontaktuje się z makroporowatą, sulfonową żywicą jonowymienną w formie wodorowej, a z drugiego wydziela się p-oktylofenol metodą destylacji, przy czym żywica jonowymienna, z którą kontaktuje się mieszaninę reakcyjną charakteryzuje się tym, że stosunek molowy grup sulfonowych w formie wodorowej do wody jest nie mniejszy niż 10:1, a średnia wielkość porów wynosi od 10 do 100 nm, natomiast proporcje składników mieszaniny reakcyjnej z wyżej określonego zakresu dobiera się tak, aby stosunek molowy diizobutylenu do dioktylofenolu nie był większy niż 30:1, stosunek molowy oktylofenolu do butylooktylofenolu nie był mniejszy niż 50:1, a średni przyrost temperatury w wyniku kontaktowania mieszaniny reakcyjnej z sulfonową ż ywicą jonowymienną nie był wię kszy niż 25°K.
- 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że mieszaninę poreakcyjną dzieli się na dwa strumienie w proporcji 5,5:1.
- 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że żywica jonowymienna, z którą kontaktuje się mieszaninę reakcyjną posiada średnią wielkość porów od 20 do 50 nm.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL355043A PL199314B1 (pl) | 2002-07-15 | 2002-07-15 | Sposób wytwarzania p-oktylofenolu |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL355043A PL199314B1 (pl) | 2002-07-15 | 2002-07-15 | Sposób wytwarzania p-oktylofenolu |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL355043A1 PL355043A1 (pl) | 2004-01-26 |
PL199314B1 true PL199314B1 (pl) | 2008-09-30 |
Family
ID=31973973
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL355043A PL199314B1 (pl) | 2002-07-15 | 2002-07-15 | Sposób wytwarzania p-oktylofenolu |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL199314B1 (pl) |
-
2002
- 2002-07-15 PL PL355043A patent/PL199314B1/pl not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL355043A1 (pl) | 2004-01-26 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP0342758B1 (en) | Preparation of bisphenols | |
US4400555A (en) | Ion exchange catalyzed bisphenol synethesis | |
US4391997A (en) | Ion exchange catalyzed bisphenol process | |
JP3446060B2 (ja) | ビスフエノール類の製造法 | |
US3049568A (en) | Preparation of bisphenols | |
BRPI0816333B1 (pt) | Process for the production of dialquil ether | |
KR100788091B1 (ko) | 비스페놀 에이의 제조 방법 | |
JPH0235728B2 (pl) | ||
EA018157B1 (ru) | Твёрдый кислый катализатор и способ его приготовления и применения | |
US3242220A (en) | Preparation of bisphenols | |
JPS6237617B2 (pl) | ||
RU2419600C2 (ru) | Способ получения бисфенола а | |
EP1399404B1 (en) | Method for the preparation of cumylphenol | |
JP4987476B2 (ja) | ビスフェノールaの製造方法 | |
KR20140095717A (ko) | 비스페놀 a의 제조 장치 | |
PL199314B1 (pl) | Sposób wytwarzania p-oktylofenolu | |
TW200804258A (en) | Method for treating phenol | |
JPS58159434A (ja) | フエノ−ルの接触アルキル化によるp−第3−オクチルフエノ−ルの製造方法 | |
EP0770590B1 (en) | Process for the preparation of bisphenol compounds with simultaneous dehydration | |
KR20070028473A (ko) | 비스페놀 a 제조시 생성된 페놀 함유 스트림으로부터 페놀분리 방법 | |
WO2012108385A1 (ja) | ビスフェノール化合物の製造方法 | |
WO2011055819A1 (ja) | ビスフェノール化合物製造用触媒及びビスフェノール化合物の製造方法 | |
JPS593455B2 (ja) | 4,4′−ジヒドロキシ−3,3′,5,5′−テトラアルキル−ジフエニルアルカンの製造方法 | |
EP0968166B1 (en) | Process for the manufacture of carboxylic acids | |
WO2014031019A1 (en) | Method of transforming by-products in the process of synthesis of bisphenol a |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20090715 |