PL199314B1 - Sposób wytwarzania p-oktylofenolu - Google Patents

Sposób wytwarzania p-oktylofenolu

Info

Publication number
PL199314B1
PL199314B1 PL355043A PL35504302A PL199314B1 PL 199314 B1 PL199314 B1 PL 199314B1 PL 355043 A PL355043 A PL 355043A PL 35504302 A PL35504302 A PL 35504302A PL 199314 B1 PL199314 B1 PL 199314B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
octylphenol
reaction mixture
ion exchange
exchange resin
contacted
Prior art date
Application number
PL355043A
Other languages
English (en)
Other versions
PL355043A1 (pl
Inventor
Andrzej Krueger
Bogusław Tkacz
Edward Grzywa
Teresa Rdesińka-Ćwik
Stanisław Matyja
Jerzy Jasienkiewicz
Jan Siedlecki
Edward Jasiński
Władysław Piłat
Jan Uzar
Tomasz Podulka
Zygmunt Biśta
Barbara Ciebień
Original Assignee
Zygmunt Biśta
Barbara Ciebień
Edward Grzywa
Inst Ci & Eogon & Zdot Kiej Sy
Jerzy Jasienkiewicz
Edward Jasiński
Andrzej Krueger
Stanisław Matyja
Władysław Piłat
Tomasz Podulka
Rdesi & Nacute Ska & Cacute Wi
Jan Siedlecki
Bogusław Tkacz
Jan Uzar
Zak & Lstrok Ady Tworzyw Sztuc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zygmunt Biśta, Barbara Ciebień, Edward Grzywa, Inst Ci & Eogon & Zdot Kiej Sy, Jerzy Jasienkiewicz, Edward Jasiński, Andrzej Krueger, Stanisław Matyja, Władysław Piłat, Tomasz Podulka, Rdesi & Nacute Ska & Cacute Wi, Jan Siedlecki, Bogusław Tkacz, Jan Uzar, Zak & Lstrok Ady Tworzyw Sztuc filed Critical Zygmunt Biśta
Priority to PL355043A priority Critical patent/PL199314B1/pl
Publication of PL355043A1 publication Critical patent/PL355043A1/pl
Publication of PL199314B1 publication Critical patent/PL199314B1/pl

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Sposób wytwarzania p-oktylofenolu polega na tym, że mieszaninę reakcyjną zawierającą diizobutylen, oktylofenol, fenol, butyloktylofenol, dioktylofenol oraz wodę, kontaktuje się w temperaturze od 323°K do 403°K z mikroporowatą sulfonową żywicą jonowymienną w formie wodorowej, a następnie mieszaninę poreakcyjną dzieli się na dwa strumienie, z których jeden ponownie kontaktuje się z żywicą jonowymienną, a z drugiego wydziela się p-oktylofenol metodą destylacji. Żywica charakteryzuje się tym, że stosunek molowy grup sulfonowych w formie wodorowej do wody w żywicy jonowymiennej jest nie mniejszy niż 10:1, a średnia wielkość porów wynosi od 10 do 100 nm. Proporcje składników mieszaniny reakcyjnej dobiera się tak, aby stosunek molowy diizobutylenu do dioktylofenolu nie był większy niż 30:1, stosunek molowy oktylofenolu do butylooktylofenolu nie był mniejszy niż 50:1, a średni przyrost temperatury w wyniku kontaktowania mieszaniny reakcyjnej z żywicą jonowymienną nie był większy niż 25°K.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania oktylofenolu o podwyższonej zawartości izomerów z podstawnikami w pozycji para, surowca do produkcji żywic nowolakowych.
Podstawowym zastosowaniem oktylofenoli jest ich synteza z tlenkiem etylenu w obecności zasadowego katalizatora do otrzymywania etoksylatów, surowców do produkcji środków powierzchniowo czynnych. Etoksylaty na bazie p-tert-oktylofenolu stosuje się głównie jako detergenty w polimeryzacji emulsyjnej monomerów winylowych i akrylowych. Innym ważnym zastosowaniem oktylofenolu jest otrzymywanie żywic fenolowych.
Żywice nowolakowe na bazie p-oktylofenolu są szeroko stosowane w produkcji opon jako lepiszcze. Za ich pomocą łączy się części opon samochodowych przed końcowym procesem wulkanizacji. Specjalistyczne żywice nowolakowe na bazie p-oktylofenolu są nanoszone na papier do kopiowania, stosowane są również w produkcji specjalnych farb drukarskich.
W reakcji tworzyw rezolowych otrzymywanych z p-oktylofenolu z wodorotlenkami metali alkalicznych powstają odpowiednie sole, z których w połączeniu z naturalnymi albo syntetycznymi kauczukami otrzymuje się kleje.
P-oktylofenol stosowany jest często jako regulator wzrostu łańcucha polimeru (sterowanie wzrostem ciężaru cząsteczkowego) w procesie syntezy poliwęglanów metodą fosgenową. P-tert-oktylofenol stosuje się również do otrzymywania stabilizatorów UV. We wszystkich tych zastosowaniach oktylofenolu wymagana jest wysoka zawartość izomerów z podstawnikiem w pozycji para i jak najmniejsza innych alkilofenoli, zwłaszcza butylofenoli i dialkilofenoli.
P-oktylofenol (4-oktylofenol) lub 4-(1,1,3,3-tetrametylobutylo)fenol otrzymuje się w reakcji alkilacji fenolu diizobutylenem w obecności kwasowego katalizatora.
Stosowany w reakcji diizobutylen to mieszanina izomerów 2,4,4-trimetylo-1-pentenu i 2,3,3-trimetylo-2-pentenu.
Surowy produkt alkilacji zwykle zawiera 4-tert-butylofenol, 2-tert-oktylofenol, 4-tert-oktylofenol, butylooktylofenol i 2,4-dioktylofenol. Czysty p-oktylofenol wydziela się z mieszaniny alkilofenoli metodą destylacji.
Oktylofenol, podobnie jak inne alkilofenole, otrzymuje się w reakcji alkilacji fenolu olefinami katalizowanej kwasami. W procesie stosuje się katalizatory homogeniczne (kwas siarkowy, kwas fosforowy, fluorek boru, chlorek glinu) oraz katalizatory heterogeniczne, takie jak kwaśne żywice jonowymienne i aktywowane glinokrzemiany.
W przypadku zastosowania katalizatorów homogenicznych gł ówne problemy to niebezpieczeń stwo rozkładu reagentów w kontakcie z mocnymi kwasami, korozja aparatury oraz duża ilość ścieków wynikająca z konieczności wydzielania i oczyszczania produktów reakcji. Dlatego preferuje się katalizatory heterogeniczne.
W amerykańskim patencie US 2 732 408 jako katalizator alkilacji zastosowano aktywowany montmoryllonit w formie proszku tworzącego zawiesinę w mieszaninie reagentów.
Zastosowanie katalizatora w takiej postaci powoduje konieczność jego usuwania z mieszaniny poreakcyjnej metodami mechanicznymi (filtracja, wirowanie).
Dodatkowe operacje wpływają niekorzystnie na ekonomikę procesu i są przyczyną dużych strat reagentów.
Rozwiązanie problemu uzyskuje się przez zastosowanie katalizatora umieszczonego na nieruchomym złożu w reaktorze, przez który przepływa mieszanina reagentów.
W patencie EP 0 558 847 alkilację fenolu olefinami prowadzono w obecnoś ci katalizatora w postaci montmoryllonitu, który aktywowano działając jednym lub kilkoma kwasami: kwasem fluorowodorowym, kwasem fluorosulfonowym lub bezwodnikami i innymi kwasami nieorganicznymi.
Aktywowaną kwasami glinkę (montmoryllonit i bentonit) umieszczoną na nieruchomym złożu zastosowano także w procesie alkilacji fenolu olefinami przedstawionym w amerykańskim opisie patentowym US 4 055 605.
Znane są także inne procesy alkilacji fenolu olefinami z zastosowaniem katalizatorów heterogenicznych takich jak mono- lub diestry kwasu fosforowego lub kwasu fosforawego naniesione na ziemię Fullera (patent brytyjski GB 2 120 953), zeolity typu Y nasycone metalami ziem rzadkich (patent japoński JP 5 097 737), heteropolikwasy naniesione na obojętny nośnik (patent amerykański US 5 300 703) i glinokrzemiany modyfikowane roztworami soli Mg, Ba (patent japoński JP 61 050 933).
PL 199 314 B1
Najczęściej stosowanymi katalizatorami alkilacji fenolu są silnie kwaśne żywice jonowymienne (sulfonowane kopolimery styrenu i diwinylobenzenu). W amerykańskich patentach US 4 198 531 i US
202 199 opisano proces alkilacji fenolu olefinami przeprowadzony w obecno ś ci odwodnionych i sproszkowanych do średnicy cząstek 10 + 200 μm kwasowych żywic jonowymiennych (Lewasorb A-10, Amberlit IR-120, Dowex 50, Lewatit S-100, Wofatit KPS-200). Proces prowadzono w sposób ciągły, a katalizator usuwano z mieszaniny poreakcyjnej metodą filtracji.
Katalizator jonitowy o większej średnicy ziaren 10-20 mesh zastosowano w patencie US 2 802 884. Taka wielkość ziaren ułatwia oddzielanie katalizatora od mieszaniny poreakcyjnej. Zastosowanie jonitów umieszczonych w reaktorze w postaci stacjonarnego złoża pozwala uniknąć operacji wydzielania i oczyszczania produktów.
Alkilacja fenolu olefinami jest reakcją silnie egzotermiczną i wydzielona ilość ciepła może doprowadzić do nadmiernego wzrostu temperatury mieszaniny reakcyjnej nawet do powyżej dopuszczalnej temperatury stosowania kationitów sulfonowych (powyżej 403 ± 423°K). Nadmierny wzrost temperatury może spowodować degradację (desulfonację) katalizatora jonitowego, a także rozkład niektórych surowców i produktów.
Według opisów patentowych DE 1 443 346 i US 3 422 157 problem ten rozwiązano stosując dwustopniową alkilację fenolu z międzystopniowym chłodzeniem. W celu zwiększenia możliwości regulowania temperatury w układzie reakcyjnym część strumienia mieszaniny poreakcyjnej z pierwszego reaktora jest schładzana i ponownie kierowana do strefy reakcyjnej. Zawracany do reaktora strumień schładzany jest do temperatury poniżej 423°K w wymiennikach ciepła. Pozostała część z pierwszego reaktora kierowana jest do drugiego etapu alkilacji.
Inne rozwiązanie podano we francuskim opisie patentowym FR 2 228 749, według którego wewnątrz reaktora alkilacji umieszczono wężownicę z czynnikiem chłodzącym.
Według niemieckiego patentu DE 2 346 273 możliwe jest zapobieganie akumulacji wydzielonego w reakcji ciepła, przez zróżnicowanie aktywności katalitycznej katalizatorów umieszczonych w serii reaktorów.
Aktywność katalityczną jonitu można zmniejszyć przez zastąpienie części jonów wodorowych grup sulfonowych jonami glinu.
W reakcji fenolu z diizobutylenem oprócz p-tert-oktylofenolu powstaje również p-tert-butylofenol w wyniku częściowego rozpadu cząsteczek diizobutylenu w warunkach procesu alkilacji fenolu. W procesach alkilacji katalizowanych jonitami obecność wody w środowisku wpływa zarówno na szybkość jak i selektywność reakcji.
W sposobie przedstawionym we francuskim opisie patentowym FR 2 228 749 zmniejszono ilość tworzącego się p-tert-butylofenolu, gdy reakcję alkilacji prowadzono z dodatkiem 1 ± 2% wody (w stosunku do fenolu), w temperaturze 358 ± 383°K. Jednak w takich warunkach szybkość reakcji jest bardzo mała ze względu na inhibitujący wpływ wody, niewielka jest również wydajność p-oktylofenolu.
W amerykańskim patencie US 4 461 916 opisano proces alkilacji fenolu diizobutylenem, w którym otrzymano p-tert-oktylofenol o dużej czystości i z wysoką wydajnością. Proces prowadzono w dwóch etapach w obecności kwaśnej żywicy jonowymiennej z dodatkiem wody. Pierwszy etap prowadzono w temperaturze 383 ± 413°K pod ciśnieniem powyżej 0,5 MPa.
Dioktylofenol z pierwszego etapu wprowadzano do etapu drugiego, gdzie w obecności kationitu i wody w temperaturze 383 ± 413°K pod ciśnieniem powyżej 0,5 MPa otrzymano dodatkowe ilości p-tert-oktylofenolu. Znane są także inne sposoby zwiększania udziału p-alkilofenoli w produktach alkilacji.
W polskim opisie patentowym PL 175 044 przedstawiono sposób otrzymywania p-alkilofenoli w obecności katalizatora jonitowego o zawartości wody nie większej niż 0,3 mola na 1 mol grup sulfonowych, będącym mieszaniną kationitu żelowego i makroporowatego.
Kontaktując mieszaninę reakcyjną zawierającą fenol, co najmniej 2% wagowych olefin o temperaturze wrzenia nie niższej niż 313°K i 15 ± 50% wagowych produktów alkilacji (w tym co najmniej 5% wagowych orto-alkilofenoli) przy szybkości przepływu przez złoże katalizatora nie mniejszej niż 0,5 m3/m3godzinę uzyskiwano p-alkilofenole z dużą wydajnością dzięki izomeryzacji orto-monoalkilofenoli do para-mono-alkilofenoli.
W procesie syntezy alkilofenoli kationity o strukturze makroporowatej charakteryzują się znacznie większą aktywnością katalityczną niż kationity o strukturze żelowej. Problemem jest natomiast uzyskanie wysokiej selektywności reakcji, ponieważ kationity makroporowate w większym stopniu
PL 199 314 B1 katalizują reakcje uboczne, głównie rozkład olefin będących oligomerami propylenu lub butylenu oraz reakcje następcze tworzenia dialkilofenoli.
Celem wynalazku było opracowanie sposobu wytwarzania oktylofenolu w procesie alkilowania fenolu diizobutylenem wobec katalizatorów jonitowych w postaci silnie kwaśnych kationitów makroporowatych, ukierunkowanego głównie na syntezę p-tert-oktylofenolu i zapewniającego dużą wydajność i selektywność reakcji.
Prowadząc badania syntezy oktylofenolu nieoczekiwanie stwierdzono, że w ściśle określonych warunkach zapewniających ograniczony przyrost temperatury w strefie kontaktowania mieszaniny reakcyjnej o określonym składzie, wobec katalizatora jonitowego w postaci sulfonowej żywicy jonowymiennej, który charakteryzuje się odpowiednią strukturą makroporowatą i określonym udziałem wody w stosunku do aktywnych katalitycznie grup sulfonowych w formie wodorowej, można w znacznym stopniu ograniczyć udział reakcji ubocznych nie zmniejszając wydajności głównej reakcji tworzenia p-oktylofenolu, a po wydzieleniu metodą destylacji pod obniżonym ciśnieniem uzyskać produkt, p-oktylofenol, o zawartości głównego składnika powyżej 99% wagowych.
Istota wynalazku polega na tym, że mieszaninę reakcyjną zawierającą od 1% do 20% wagowych diizobutylenu, od 1% do 50% wagowych oktylofenolu, fenol, butyloktylofenol, dioktylofenol oraz wodę, kontaktuje się w temperaturze od 323°K do 403°K z makroporowatą, sulfonową żywicą jonowymienną w formie wodorowej, a następnie mieszaninę poreakcyjną dzieli się na dwa strumienie w proporcji od 3:1 do 7:1, korzystnie 5,5:1, z których pierwszy ponownie kontaktuje się z makroporowatą sulfonową żywicą jonowymienną w formie wodorowej a z drugiego wydziela się p-oktylofenol metodą destylacji, przy czym żywica jonowymienna, z którą kontaktuje się mieszaninę reakcyjną charakteryzuje się tym, że stosunek molowy grup sulfonowych w formie wodorowej do wody jest nie mniejszy niż 10:1, a średnia wielkość porów wynosi od 10 do 100 nm, korzystnie od 20 do 50 nm, natomiast proporcje składników mieszaniny reakcyjnej z wyżej określonego zakresu dobiera się tak, aby stosunek molowy diizobutylenu do dioktylofenolu nie był większy niż 30:1, stosunek molowy oktylofenolu do butylooktylofenolu nie był mniejszy niż 50:1, a średni przyrost temperatury w wyniku kontaktowania mieszaniny reakcyjnej z sulfonową żywicą jonowymienną nie był większy niż 25°K.
P r z y k ł a d y 1 ± 7
Syntezę p-oktylofenolu przeprowadzi się w instalacji modelowej składającej się z reaktora przepływowego z złożem stacjonarnym katalizatora, pompy i zbiornika cyrkulacyjnego oraz zbiornika mieszaniny poreakcyjnej (alkilatu).
W ukł adzie reakcyjnym moż liwe jest jednokrotne lub wielokrotne kontaktowanie mieszaniny reakcyjnej z katalizatorem jonitowym.
Surowce (fenol i diizobutylen) dozuje się do zbiornika cyrkulacyjnego, gdzie następuje ich mieszanie z częścią strumienia alkilatu.
Podział strumienia mieszaniny poreakcyjnej przedstawia tabela 2.
Proces alkilacji fenolu prowadzi w taki sposób, aby objętość alkilatu odprowadzanego z układu reakcyjnego do zbiornika alkilatu odpowiadała objętości surowców wprowadzonych do zbiornika cyrkulacyjnego.
W zbiorniku cyrkulacyjnym umieszczono element grzejny umożliwiający termostatowanie mieszaniny wsadowej do reaktora alkilacji.
Mieszaninę reakcyjną o odpowiedniej temperaturze kieruje się do reaktora z stacjonarnym złożem katalitycznym w postaci sulfonowej żywicy makroporowatej o znanej wielkości porów i znanej zawartości wody (tabela 1).
Temperaturę strumienia mieszaniny reakcyjnej mierzy się na wlocie i na wylocie z reaktora. Warunki i parametry prowadzenia procesu i skład mieszaniny reakcyjnej, oznaczony metodą chromatografii gazowej, przedstawia tabela 1.
Charakterystykę produktu wydzielonego z alkilatu na drodze dwustopniowej destylacji próżniowej obejmującą skład oznaczony metodą chromatografii gazowej i zawartość izomeru para w oktylofenolu oznaczoną metodą spektrofotometrii w podczerwieni, przedstawia tabela 2.
Warunki i parametry destylacji (szybkość ogrzewania, zdolność rozdzielcza kolumn destylacyjnych, temperatura i ciśnienie) były takie same we wszystkich przykładach.
PL 199 314 B1
Tabela 1
Wydaj- nosc 0 2? o fenolu, kg/nAh 178,0 174,5 169,6 188,0 177,8 CM UD UD 147,3
CU CO UD oo co Ό- cn
CM CO x— t— co
o CD CD o CD O o
O l·-. ud OO co co CM CM
-ić. r— CO to CD CD
O r Dio _o co O o o’ o’ t—
o CD § 6 cn CM UD CD to CD
js· o c= CD co CM~ r- cd CM~ <O cn 6,2 co CO
, O θ’- o o- CM 'M- CM CO
'αΓ Ó -5
.Ε» o co oo CM σ> to CM CO
o .* ir- <= 1— o- CO CM to co
CU CD 3 CO S .P o o cd CD o CD CD CD
>>
c ł o
co to co co LO oo CO
CU fM 3 .Si <o co co Q M CD cO cd to_ CD to
CD e CO
7D JU CD CO co CO x— r-.
CM UD CO CO cn UD x—
OD CD cm' <r— UD ud x—
U_ ud M r-- Τ'— *4* to UD
3 c co 3 *4- co OO r- χ-
O (D co CM OO CD
N 2ϊ· O CM co r*· ud od co
Q
<D 2 ,_
C o -^77-
z> cD ΓΜ, CU cu *7- ,{M .E 3,0 ud CM CD cm' 3,0 3,0 CD cm’ o_ cd
o c: o ro 7- (U **
£ o 2 3 CU
p 1 * to CO co CO CD UD o
tM CD θ' to o r- UD H- OD
CL ’C q co co ^4· CO CO CO CO
C E o
>» ΪΛ o> ł— -
£·
CD E P CU
2 CU -Ξ 2 o co co ud co UD CO CM
O <D co UD OD to CM 34 r—
CL co co co co CO co
b 8
h- Q_
-L3 -(/> S
£ >x CD co co CM CM UD UD O
P (U x— co UD CM UD
o ·< =E ° o o <Z> CD CD CD CD
CU N 5 E
CU Ό - 3
CU s cz- X cn co tO to r- CO CO CD
V) (U -i? Ά 1 ud ud to UD UD LO 5,2 -*T ud’ Μ·_ ud 4,7
<D r3
CU
to - o o O UD UD UD O
O co *la co Ί' CO OO r- co
o •p fc I- *1* ! *1*
ω o c o o O UD UD UD o
Wi CL CM CM CM to to to CM
t 3 Z mer >> ΰ CL g IS - CM CO Μ- UD to r—
SM - sucha masa kationitu (katalizatora), k- katalizator
PL 199 314 B1
Tabela 2
Zawartość izomerów para, % wagowych kO co o? 98,3 CO co σ> co CD CO CO cn tJ- CD r- co CD
ί Skład produktu, % wagowych O C Jł> O o O 0,02 0,02 co o 0,03 ; co o CD CD O CD 0,13
O ś' 77 o 2 i ź Σ3 CD — o c5 0,02 0,01 CM O o o θ 0,12 CD CD
Oktylofenoi 99,64 99,57 99,67 to co CD CD 99,66 98,78 98,80
Butylofenoi CM CO <=> CO CO <5 CM co 0,27 0,29 CM CD 0,95
Fenol 0,01 o o 0,02 0,02 0,01 0,02 0,02
Podział mieszaniny poreakcyjnej, % wagowych strumień poddawany destylacji IO o CM 25 25 co to ·«” 20
strumień ponownie kontaktowany z katalizatorem 85 O co 75 75 r- co UD oo CD <50
>> - z: U Ol Z ZJ σ CU -- CM CO •M in CD r*-
PL 199 314 B1

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania p-oktylofenolu, znamienny tym, że mieszaninę reakcyjną zawierającą od 1% do 20% wagowych diizobutylenu, od 1% do 50% wagowych oktylofenolu, fenol, butyloktylofenol, dioktylofenol oraz wodę, kontaktuje się w temperaturze od 323°K do 403°K z makroporowatą, sulfonową żywicą jonowymienną w formie wodorowej, a następnie mieszaninę poreakcyjną dzieli się na dwa strumienie w proporcji od 3:1 do 7:1, z których pierwszy ponownie kontaktuje się z makroporowatą, sulfonową żywicą jonowymienną w formie wodorowej, a z drugiego wydziela się p-oktylofenol metodą destylacji, przy czym żywica jonowymienna, z którą kontaktuje się mieszaninę reakcyjną charakteryzuje się tym, że stosunek molowy grup sulfonowych w formie wodorowej do wody jest nie mniejszy niż 10:1, a średnia wielkość porów wynosi od 10 do 100 nm, natomiast proporcje składników mieszaniny reakcyjnej z wyżej określonego zakresu dobiera się tak, aby stosunek molowy diizobutylenu do dioktylofenolu nie był większy niż 30:1, stosunek molowy oktylofenolu do butylooktylofenolu nie był mniejszy niż 50:1, a średni przyrost temperatury w wyniku kontaktowania mieszaniny reakcyjnej z sulfonową ż ywicą jonowymienną nie był wię kszy niż 25°K.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że mieszaninę poreakcyjną dzieli się na dwa strumienie w proporcji 5,5:1.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że żywica jonowymienna, z którą kontaktuje się mieszaninę reakcyjną posiada średnią wielkość porów od 20 do 50 nm.
PL355043A 2002-07-15 2002-07-15 Sposób wytwarzania p-oktylofenolu PL199314B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL355043A PL199314B1 (pl) 2002-07-15 2002-07-15 Sposób wytwarzania p-oktylofenolu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL355043A PL199314B1 (pl) 2002-07-15 2002-07-15 Sposób wytwarzania p-oktylofenolu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL355043A1 PL355043A1 (pl) 2004-01-26
PL199314B1 true PL199314B1 (pl) 2008-09-30

Family

ID=31973973

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL355043A PL199314B1 (pl) 2002-07-15 2002-07-15 Sposób wytwarzania p-oktylofenolu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL199314B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL355043A1 (pl) 2004-01-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0342758B1 (en) Preparation of bisphenols
US4400555A (en) Ion exchange catalyzed bisphenol synethesis
US4391997A (en) Ion exchange catalyzed bisphenol process
JP3446060B2 (ja) ビスフエノール類の製造法
US3049568A (en) Preparation of bisphenols
BRPI0816333B1 (pt) Process for the production of dialquil ether
KR100788091B1 (ko) 비스페놀 에이의 제조 방법
JPH0235728B2 (pl)
EA018157B1 (ru) Твёрдый кислый катализатор и способ его приготовления и применения
US3242220A (en) Preparation of bisphenols
JPS6237617B2 (pl)
RU2419600C2 (ru) Способ получения бисфенола а
EP1399404B1 (en) Method for the preparation of cumylphenol
JP4987476B2 (ja) ビスフェノールaの製造方法
KR20140095717A (ko) 비스페놀 a의 제조 장치
PL199314B1 (pl) Sposób wytwarzania p-oktylofenolu
TW200804258A (en) Method for treating phenol
JPS58159434A (ja) フエノ−ルの接触アルキル化によるp−第3−オクチルフエノ−ルの製造方法
EP0770590B1 (en) Process for the preparation of bisphenol compounds with simultaneous dehydration
KR20070028473A (ko) 비스페놀 a 제조시 생성된 페놀 함유 스트림으로부터 페놀분리 방법
WO2012108385A1 (ja) ビスフェノール化合物の製造方法
WO2011055819A1 (ja) ビスフェノール化合物製造用触媒及びビスフェノール化合物の製造方法
JPS593455B2 (ja) 4,4′−ジヒドロキシ−3,3′,5,5′−テトラアルキル−ジフエニルアルカンの製造方法
EP0968166B1 (en) Process for the manufacture of carboxylic acids
WO2014031019A1 (en) Method of transforming by-products in the process of synthesis of bisphenol a

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20090715