PL199096B1 - Korpus stojana maszyny elektrycznej - Google Patents
Korpus stojana maszyny elektrycznejInfo
- Publication number
- PL199096B1 PL199096B1 PL363564A PL36356402A PL199096B1 PL 199096 B1 PL199096 B1 PL 199096B1 PL 363564 A PL363564 A PL 363564A PL 36356402 A PL36356402 A PL 36356402A PL 199096 B1 PL199096 B1 PL 199096B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- stator body
- electric machine
- plates
- sealing plates
- sealing
- Prior art date
Links
Classifications
-
- H—ELECTRICITY
- H02—GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
- H02K—DYNAMO-ELECTRIC MACHINES
- H02K15/00—Methods or apparatus specially adapted for manufacturing, assembling, maintaining or repairing of dynamo-electric machines
- H02K15/14—Casings; Enclosures; Supports
-
- H—ELECTRICITY
- H02—GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
- H02K—DYNAMO-ELECTRIC MACHINES
- H02K5/00—Casings; Enclosures; Supports
- H02K5/04—Casings or enclosures characterised by the shape, form or construction thereof
- H02K5/15—Mounting arrangements for bearing-shields or end plates
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
- Y10T—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
- Y10T29/00—Metal working
- Y10T29/49—Method of mechanical manufacture
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Power Engineering (AREA)
- Manufacturing & Machinery (AREA)
- Iron Core Of Rotating Electric Machines (AREA)
- Motor Or Generator Frames (AREA)
- Manufacture Of Motors, Generators (AREA)
- Connection Of Plates (AREA)
- Automatic Assembly (AREA)
- Basic Packing Technique (AREA)
Abstract
Korpus stojana maszyny elektrycznej we- d lug stanu techniki ma p lytki doszczelniaj ace, których proces doszczelniania ze wzgl edu na tolerancje jest trudny do opanowania. Korpus stojana maszyny elektrycznej (1) wed lug wyna- lazku ma mostek (14) przed zagi eciem p lytek doszczelniaj acych (3) ma mniejszy przekrój poprzeczny ni z p lytki doszczelniaj ace (3) i mo- stek (14) tworzy zadane miejsce przerwania, dla zaginania p lytek doszczelniaj acych (3). Dzi eki temu p lytki doszczelniaj ace (3) s a prze- d lu zone, tak, ze proces doszczelniania daje si e latwiej opanowa c, gdy z p lytki doszczelniaj ace (3) lepiej pokrywaj a czes c konstrukcyjn a (9). PL PL PL PL
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest korpus stojana maszyny elektrycznej.
Przy wytwarzaniu elementów z blachy, na przykład na korpusy stojanów maszyn elektrycznych, w szczególności mał ych silników elektrycznych, przy tł oczeniu blachy są wytwarzane dwie leżące naprzeciw siebie płytki doszczelniające, które podczas montażu końcowego korpusu stojana, w wyniku doszczelnienia w kierunku promieniowym na części konstrukcyjnej, na przykład obudowie przekładni, powodują ustalenie korpusu stojana i obudowy przekładni. Minimalna szerokość tłoczenia między płytkami doszczelniającymi, która ogranicza między innymi długość płytek doszczelniających zależy od grubości blachy. Im grubsza jest blacha, tym większa jest dająca się zrealizować minimalna szerokość tłoczenia. Im krótsza jest zaginana płytka doszczelniająca, tym mniejsze jest pokrycie płytki doszczelniającej i części konstrukcyjnej. Im mniejszy jest promieniowy skok doszczelniający służący do doszczelnienia płytek doszczelniających, tym bardziej wzrasta wrażliwość na tolerancje części konstrukcyjnej korpusu stojana lub części konstrukcyjnej, przez co proces doszczelniania jest trudniejszy do opanowania.
Zgodnie z wynalazkiem korpus stojana maszyny elektrycznej, który ma dwie płytki doszczelniające i jest wykonany z materiału odkształcalnego plastycznie, przy czym płytki doszczelniające są połączone ze sobą za pomocą mostka, charakteryzuje się tym, że mostek przed zagięciem płytek doszczelniających ma mniejszy przekrój poprzeczny niż płytki doszczelniające, i że mostek tworzy zadane miejsce przerwania, dla zaginania płytek doszczelniających.
W celu zamontowania mostek jest przerywany, p ł ytki doszczelniają ce są zaginane i doszczelniane z częścią konstrukcyjną. Mostek wytworzony jest przez nacinanie elementu z blachy.
Korzystnie, korpus stojana maszyny elektrycznej jest z blachy lub materiału warstwowego z blachy.
Zgodnie z kolejną cechą wynalazku, korpus stojana maszyny elektrycznej jest umieszczony na części konstrukcyjnej, a część konstrukcyjna ma rowek, do którego wchodzą zagięte płytki doszczelniające, przy czym rowek ma skos, na który są nasunięte płytki doszczelniające.
Korzystnie, zagięta płytka doszczelniająca na swoim swobodnym końcu posiada zwężenie, którego część jest utworzona przez przerwany mostek, w położeniu, w którym płytki doszczelniające nie są już połączone za pomocą mostka.
Korzystnie, korpus stojana maszyny elektrycznej jest ukształtowany jako garnkowy.
Zaletą wynalazku jest to, że długość płytek doszczelniających jest zwiększona o połowę minimalnej szerokości tłoczenia, dzięki czemu na pakiet blach na korpus stojana maszyny elektrycznej mogą być użyte blachy o większej grubości. Przy zastosowaniu korpusu stojana jako magnetycznego strumienia odwrotnego uzyskuje się przy tym polepszony magnetyczny strumień odwrotny. Ponadto, dzięki większej grubości blachy uzyskuje się większe osiowe siły mocujące między korpusem stojana i częścią konstrukcyjną, którą może stanowić korpus przekładni. Oprócz tego, dzięki większemu wydłużeniu płytki doszczelniającej dochodzi do większego pokrycia na korpusie przekładni, w wyniku czego połączenie blachy płytki doszczelniającej i części konstrukcyjnych jest niewrażliwe na tolerancje pakietu blach lub części konstrukcyjnej, gdyż wymagany jest mniejszy skok doszczelniający.
Mostek między płytkami doszczelniającymi działający jako zadane miejsce przerwania prowadzi w korzystny sposób do zwężenia płytek doszczelniających na ich swobodnym końcu i wtedy, za pomocą korzystnie istniejącego skosu części konstrukcyjnej, służy w korzystny sposób jako skos do łączenia części.
Korpus stojana maszyny elektrycznej jest połączony z obudową przekładni maszyny elektrycznej.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania został uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1a przedstawia korpus stojana maszyny elektrycznej według stanu techniki, fig. 1b - korpus stojana maszyny elektrycznej według stanu techniki, który jest doszczelniony na części konstrukcyjnej, fig. 2 korpus stojana maszyny elektrycznej według wynalazku, fig. 3a - korpus stojana maszyny elektrycznej według wynalazku, który jest doszczelniony na części konstrukcyjnej, fig. 3b - korpus stojana maszyny elektrycznej z fig. 3a w widoku z góry.
Na fig. 1a przedstawiono korpus stojana maszyny elektrycznej 1' według stanu techniki. Korpus stojana maszyny elektrycznej 1' jest wykonany z materiału odkształcalnego plastycznie, jak na przykład metal. Materiałem na korpus stojana maszyny elektrycznej 1' może być zwłaszcza blacha lub materiał warstwowy składany z blach. W korpusie stojana maszyny elektrycznej 1' najpierw jest wykrawany, na przykład, otwór 7. Otwór 7 może przyjmować w przekroju dowolny kształt, w tym przykładzie wykonania ma on kształt prostokąta. W następnym etapie wytwarzania lub jednocześnie z nim,
PL 199 096 B1 otwór 7 jest otwierany w kierunku do krawędzi 8 przedmiotu obrabianego 1' w postaci przejścia 6. Dla tego przejścia 6 jest niezbędna pewna minimalna szerokość tłoczenia 5. Wskutek tego, w korpusie stojana maszyny elektrycznej 1' zostają utworzone dwie płytki doszczelniające 3, które ograniczają otwór 7 z obydwóch stron przejścia 6 w kierunku krawędzi 8. Te płytki doszczelniające 3 dają się zaginać, na przykład prostopadle do płaszczyzny rysunku.
Minimalna szerokość tłoczenia 5 między płytkami doszczelniającymi 3, która ogranicza długość płytek doszczelniających 3 zależy od grubości blachy. Im grubsza jest blacha, tym z uwagi na wymiary tłocznika większa jest minimalna szerokość tłoczenia.
Na fig. 1b przedstawiono korpus stojana maszyny elektrycznej 1' według stanu techniki, który przylega do części konstrukcyjnej 9 i jest z nią połączony. W obszarze, w którym są umieszczone płytki doszczelniające 3 przedmiotu obrabianego 1' część konstrukcyjna 9 ma rowek 10 z nachylonymi do siebie ściankami bocznymi 12, tak, że płytki doszczelniające mogą być zagięte do wnętrza ścianek bocznych 12 w rowku 10 części konstrukcyjnej i tam, na przykład mogą być doszczelnione. Do tego niezbędny jest pewien skok doszczelniający 11. Im silniejsze ma być doszczelnienie i tym samym połączenie korpus stojana 1' i części konstrukcyjnej 9, tym płytki doszczelniające 3 muszą być bardziej zagięte do wnętrza w rowku. Im krótsza jest płytka doszczelniająca 3, która ma być zagięta, tym większy jest niezbędny do tego skok doszczelniający.
Na fig. 2 przedstawiono korpus stojana maszyny elektrycznej 1 według wynalazku. W korpusie stojana maszyny elektrycznej 1 płytki doszczelniające 3 są połączone ze sobą za pomocą mostka 14. Jednakże mostek 14 ma mniejszy przekrój poprzeczny niż płytki doszczelniające 3 i służy jako zadane miejsce przerwania. Mostek 14 jest wykonany, na przykład za pomocą nacięć na części z blachy. Przy zaginaniu płytek doszczelniających 3 początkowo jest więc niezbędna duża siła, gdyż mostek 14 musi być usunięty. Podczas zaginania materiał przewęża się w zadanym miejscu przerwania mostka 14. Podczas dalszego odkształcania mostek 14 pęka i płytki doszczelniające 3, tak jak w stanie techniki, są zaginane do rowka 10 części konstrukcyjnej 9 w kierunku do ścianek bocznych 12 i tam doszczelnione. W porównaniu ze stanem techniki każda płytka doszczelniająca 3 jest wydłużona. Przewężone na swobodnym końcu 22 płytki doszczelniającej 3 miejsce przerwania ze zwężeniem 20 (fig. 3b) służy przy tym jak skos do łączenia części.
Na fig. 3a przedstawiono korpus stojana maszyny elektrycznej 1 według wynalazku, który przylega do części konstrukcyjnej 9 i jest na niej doszczelniony. Dzięki mostkowi 14 płytki doszczelniające 3 zostały wydłużone, tak, że do uzyskania porównywalnego ze stanem techniki pokrycia z częścią konstrukcyjną 9 niezbędny jest krótszy skok doszczelniający 11.
Na fig. 3b przedstawiono widok z góry na korpus stojana maszyny elektrycznej 1 w kierunku B na fig. 3a. W tle jest widoczna część konstrukcyjna 9, do której przylega korpus stojana maszyny elektrycznej według wynalazku. Płytki doszczelniające 3 mają na swoim swobodnym końcu 22 zwężenie 20, które powstaje podczas przewężania mostka 14. Część konstrukcyjna 9 ma w rowku 10 na swojej tylnej ścianie, skos 17, który jest ukształtowany prostopadle do kierunku doszczelniania/zaginania i w obszarze swobodnego końca 22 zagiętej płytki doszczelniającej 3 jest najwyższy, tak, ż e podczas doszczelniania płytek uszczelniających 3 w rowku 10 dochodzi do doszczelnienia z częścią konstrukcyjną 9 za pomocą skosu 17. Dzięki zwężeniu 20 płytek doszczelniających 3 podczas doszczelniania płytek doszczelniających 3 możliwe jest na skosie 17 łatwe przejście na początku procesu doszczelniania.
Claims (5)
1. Korpus stojana maszyny elektrycznej, który ma dwie płytki doszczelniające i jest wykonany z materiału odkształcalnego plastycznie, przy czym płytki doszczelniające są połączone ze sobą za pomocą mostka, znamienny tym, że mostek (14) przed zagięciem płytek doszczelniających (3) ma mniejszy przekrój poprzeczny niż płytki doszczelniające (3), i że mostek (14) tworzy zadane miejsce przerwania, dla zaginania płytek doszczelniających (3).
2. Korpus stojana według zastrz. 1, znamienny tym, że jest z blachy lub materiału warstwowego z blachy.
3. Korpus stojana według zastrz. 1, znamienny tym, że korpus stojana maszyny elektrycznej (1) jest umieszczony na części konstrukcyjnej (9), i że część konstrukcyjna (9) ma rowek (10), do którego wchodzą zagięte płytki doszczelniające (3), przy czym rowek (10) ma skos (17), na który są nasunięte płytki doszczelniające (3).
PL 199 096 B1
4. Korpus stojana według zastrz. 1, znamienny tym, że zagięta płytka doszczelniająca (3) na swoim swobodnym końcu (22) posiada zwężenie (20), którego część jest utworzona przez przerwany mostek (14), w położeniu, w którym płytki doszczelniające (3) nie są już połączone za pomocą mostka (14).
5. Korpus stojana według zastrz. 1, znamienny tym, że jest ukształtowany jako garnkowy.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE10108192A DE10108192A1 (de) | 2001-02-21 | 2001-02-21 | Werkstück |
PCT/DE2002/000420 WO2002073777A1 (de) | 2001-02-21 | 2002-02-06 | Werkstück für ein polgehäuse einer elektrischen maschine |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL363564A1 PL363564A1 (pl) | 2004-11-29 |
PL199096B1 true PL199096B1 (pl) | 2008-08-29 |
Family
ID=7674895
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL363564A PL199096B1 (pl) | 2001-02-21 | 2002-02-06 | Korpus stojana maszyny elektrycznej |
Country Status (10)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US7098564B2 (pl) |
EP (1) | EP1364443B1 (pl) |
JP (1) | JP4054682B2 (pl) |
KR (1) | KR100926951B1 (pl) |
BR (1) | BR0207382A (pl) |
CZ (1) | CZ20031894A3 (pl) |
DE (3) | DE10108192A1 (pl) |
PL (1) | PL199096B1 (pl) |
RU (1) | RU2283526C2 (pl) |
WO (1) | WO2002073777A1 (pl) |
Families Citing this family (12)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
WO2005081383A1 (de) * | 2004-02-17 | 2005-09-01 | Robert Bosch Gmbh | Elektrische antriebseinheit |
EP1734245B1 (de) * | 2005-06-16 | 2007-10-31 | Reinz-Dichtungs-Gmbh | Mehrlagige metallische Flachdichtung |
DE102006021242B4 (de) * | 2006-04-28 | 2012-06-21 | Bühler Motor GmbH | Elektromotor |
DE102006060626A1 (de) * | 2006-12-21 | 2008-06-26 | Robert Bosch Gmbh | Polgehäuseanordnung |
JP2008191622A (ja) * | 2007-02-08 | 2008-08-21 | Matsushita Electric Ind Co Ltd | 複合体 |
CN101877509A (zh) * | 2009-04-29 | 2010-11-03 | 鸿富锦精密工业(深圳)有限公司 | 音圈马达防电磁干扰外壳结构 |
FR2968224B1 (fr) * | 2010-12-07 | 2013-08-23 | Valeo Systemes Thermiques | Ensemble de deux pieces serties l'une sur l'autre |
DE102012100158A1 (de) | 2011-01-11 | 2012-07-12 | Denso Corporation | Stator für drehende elektrische Maschinen und Verfahren zum Herstellen desselben |
DE102011122023A1 (de) | 2011-12-23 | 2013-06-27 | Brose Fahrzeugteile GmbH & Co. Kommanditgesellschaft, Würzburg | Roboterblechpaket eines Elektromotors |
EP2988395A4 (en) * | 2013-04-16 | 2017-03-22 | NHK Spring Co., Ltd. | Magnetic plate used for rotor core of motor and method for manufacturing magnetic plate |
DE102017103619A1 (de) * | 2017-02-22 | 2018-08-23 | Ebm-Papst St. Georgen Gmbh & Co. Kg | Elektromotor, Innenrotor und Rotorblech |
CN111600455A (zh) * | 2019-02-21 | 2020-08-28 | 三赢科技(深圳)有限公司 | 音圈马达及应用其的摄像头模组和电子装置 |
Family Cites Families (12)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US2756356A (en) * | 1953-09-16 | 1956-07-24 | Globe Union Inc | Field magnet unit for flywheel magnetos |
US3567973A (en) * | 1968-06-26 | 1971-03-02 | Universal Electric Co | Electric motors |
US3581394A (en) * | 1969-05-13 | 1971-06-01 | Russell E Phelon | Rotor annulus for electric generator |
US3663850A (en) * | 1970-08-03 | 1972-05-16 | Phelon Co Inc | Field means for a dynamoelectric machine, magnet preassembly for use therein |
US4434546A (en) * | 1979-09-21 | 1984-03-06 | General Electric Company | Method of making a core |
US4636107A (en) * | 1982-03-30 | 1987-01-13 | Plus Manufacturing Co., Inc. | Reformed in place resilient retention springs |
CA1247686A (en) * | 1984-03-07 | 1988-12-28 | Nobuhiko Ogasawara | Magneto d.c. motor having elastic magnet mounting retainers |
US4800309A (en) * | 1985-12-06 | 1989-01-24 | Fasco Industries, Inc. | Self-aligning bearing and oil cap mount for an electric motor |
JPS63134585U (pl) * | 1987-02-23 | 1988-09-02 | ||
US4877984A (en) * | 1988-07-19 | 1989-10-31 | Magnetek Universal Electric | Electric motor and pump mounting bracket assembly and method of making |
DE3942211A1 (de) | 1989-12-21 | 1991-06-27 | Teves Gmbh Alfred | Gehaeuse fuer einen pneumatischen kraftverstaerker und verfahren zu dessen herstellung |
JPH04248340A (ja) * | 1991-01-24 | 1992-09-03 | Matsushita Electric Ind Co Ltd | マグネットモータ |
-
2001
- 2001-02-21 DE DE10108192A patent/DE10108192A1/de not_active Withdrawn
-
2002
- 2002-02-06 CZ CZ20031894A patent/CZ20031894A3/cs unknown
- 2002-02-06 KR KR1020037008245A patent/KR100926951B1/ko not_active IP Right Cessation
- 2002-02-06 DE DE10290999T patent/DE10290999D2/de not_active Expired - Lifetime
- 2002-02-06 WO PCT/DE2002/000420 patent/WO2002073777A1/de active Application Filing
- 2002-02-06 BR BR0207382-0A patent/BR0207382A/pt not_active IP Right Cessation
- 2002-02-06 JP JP2002572708A patent/JP4054682B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 2002-02-06 DE DE50213165T patent/DE50213165D1/de not_active Expired - Lifetime
- 2002-02-06 US US10/467,351 patent/US7098564B2/en not_active Expired - Fee Related
- 2002-02-06 EP EP02708212A patent/EP1364443B1/de not_active Expired - Lifetime
- 2002-02-06 PL PL363564A patent/PL199096B1/pl unknown
- 2002-02-06 RU RU2003127399/11A patent/RU2283526C2/ru not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP1364443A1 (de) | 2003-11-26 |
RU2003127399A (ru) | 2005-02-10 |
US7098564B2 (en) | 2006-08-29 |
PL363564A1 (pl) | 2004-11-29 |
RU2283526C2 (ru) | 2006-09-10 |
BR0207382A (pt) | 2004-06-15 |
DE50213165D1 (de) | 2009-02-12 |
US20040074077A1 (en) | 2004-04-22 |
DE10108192A1 (de) | 2002-08-29 |
DE10290999D2 (de) | 2004-01-22 |
WO2002073777A1 (de) | 2002-09-19 |
JP4054682B2 (ja) | 2008-02-27 |
JP2004523199A (ja) | 2004-07-29 |
CZ20031894A3 (cs) | 2003-09-17 |
KR100926951B1 (ko) | 2009-11-17 |
EP1364443B1 (de) | 2008-12-31 |
KR20030081356A (ko) | 2003-10-17 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
PL199096B1 (pl) | Korpus stojana maszyny elektrycznej | |
JP5142706B2 (ja) | 曲げ制御変位部を備えた金属シート及びその形成方法 | |
KR101266575B1 (ko) | 서로에 대해 평행하게 배열된 복수의 와이어들을 포함하는 스트립 제조방법 및 상기 제조방법에 따라 제조된 스트립 | |
US3793791A (en) | Method and apparatus for forming a panel for use as a structural element | |
CN109643602B (zh) | 层叠部件及其制造方法、层叠体以及电机 | |
US20090068399A1 (en) | Composite metal sheet, method for joining metal sheets, and device for joining metal sheets | |
EP3528370B1 (de) | Stator mit einer wicklungsverschaltung | |
US5839848A (en) | Joining metal members | |
CN107112851A (zh) | 端子连接部以及端子连接方法 | |
JP2011067834A (ja) | 金属接合体、及び、金属接合装置 | |
WO2005023555A3 (de) | Klebebindeverfahren und vorrichtung zum durchführen dieses verfahrens | |
EP3323521A1 (en) | Method for manufacturing l-shaped square pipe, device for manufacturing l-shaped square pipe, and l-shaped square pipe | |
WO2001087028A1 (de) | Gehäuse und verfahren zur herstellung eines gehäuses | |
EP1358023B1 (en) | Method of making flanged honeycomb core | |
FI81658C (fi) | Kilankare med expanderholk och kilelement. | |
JP3523330B2 (ja) | 積層鉄心の製造方法 | |
CN114472729A (zh) | 具有由至少三个叠置的金属板层接合的金属板叠层的组件 | |
EP1073180B1 (de) | Isolation zwischen einem genuteten Blechpaket und einer in dessen Nuten unter Bildung von Stirnverbindungen einzubringenden Wicklung | |
KR20190072711A (ko) | 2단 압입 구조를 갖는 클린칭 장치 및 그 클린칭 장치를 이용한 접합방법 | |
KR100196986B1 (ko) | 금속판 사이의 접합구조물 | |
JPH055809Y2 (pl) | ||
WO2004114500A1 (de) | Blechpaket für eine elektrische maschine | |
JP3771713B2 (ja) | 積層鉄心 | |
JPH0314341Y2 (pl) | ||
JP4536125B2 (ja) | 電子部品 |