PL198853B1 - Rozdzielnica energetyczna do zasilania elektrycznych urządzeń odbiorczych - Google Patents

Rozdzielnica energetyczna do zasilania elektrycznych urządzeń odbiorczych

Info

Publication number
PL198853B1
PL198853B1 PL362755A PL36275502A PL198853B1 PL 198853 B1 PL198853 B1 PL 198853B1 PL 362755 A PL362755 A PL 362755A PL 36275502 A PL36275502 A PL 36275502A PL 198853 B1 PL198853 B1 PL 198853B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
module
instrument
support plate
switchgear according
switchgear
Prior art date
Application number
PL362755A
Other languages
English (en)
Other versions
PL362755A1 (pl
Inventor
Volker Haas
Original Assignee
Siemens Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siemens Ag filed Critical Siemens Ag
Publication of PL362755A1 publication Critical patent/PL362755A1/pl
Publication of PL198853B1 publication Critical patent/PL198853B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02BBOARDS, SUBSTATIONS OR SWITCHING ARRANGEMENTS FOR THE SUPPLY OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02B1/00Frameworks, boards, panels, desks, casings; Details of substations or switching arrangements
    • H02B1/20Bus-bar or other wiring layouts, e.g. in cubicles, in switchyards
    • H02B1/21Bus-bar arrangements for rack-mounted devices with withdrawable units

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Patch Boards (AREA)
  • Remote Monitoring And Control Of Power-Distribution Networks (AREA)
  • Supply And Distribution Of Alternating Current (AREA)
  • Structure Of Telephone Exchanges (AREA)
  • Gas-Insulated Switchgears (AREA)
  • Control Of Electric Motors In General (AREA)
  • Distribution Board (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Installation Of Bus-Bars (AREA)

Abstract

Rozdzielnica energetyczna do zasilania elektrycz- nych urz adze n odbiorczych z pionowym uk ladem szyn polowych (4) i z obudow a mieszcz ac a odpowiednie szyny polowe oraz z modu lem przyrz adowym (10). Modu l przyrz adowy ma czo low a przyrz adow a p lyt e no sn a (12) oraz skrzynkowy korpus (14) z wn ek a (21), w której jest umieszczany zespó l stykowy (23) oraz kable i przewody potrzebne do okablowania modu lu przyrz adowego (10). Na tylnej stronie przyrz adowej p lyty no snej (12) jest usytuowana, ograniczona scian- kami wn eka mieszcz aca zespó l stykowy oraz rozdziel- nica ma uk lad wspornikowy do podtrzymania i zamo- cowania modu lu przyrz adowego. Rozdzielnica charak- teryzuje si e tym, ze jej uk lad wspornikowy obejmuje sta le i symetrycznie rozmieszczone wsporniki (11), zachodz ace u góry i u do lu na scianki modu lu przyrz a- dowego (10), przy czym podczas wstawiania lub te z usuwania modu lu przyrz adowego (10) wyst epuje po la- czenie elektryczne z uziemionymi elementami kon- strukcyjnymi. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest rozdzielnica energetyczna do zasilania elektrycznych urządzeń odbiorczych z pionowym układem szyn polowych z obudową mieszczącą odpowiednie szyny polowe, należącą do modułu przyrządowego płytą nośną służącą do czołowego osadzenia przyrządów łączeniowych, sterujących i ochronnych w dowolnej kombinacji, przy czym na tylnej stronie przyrządowej płyty nośnej jest usytuowana ograniczona ściankami wnęka mieszcząca zespół stykowy. Rozdzielnica zawiera również należącą do modułu przyrządowego płytę nośną służącą do czołowego osadzenia przyrządów łączeniowych, sterujących i ochronnych w dowolnej kombinacji oraz układ wspornikowy do podtrzymania i zamocowania modułu przyrządowego.
Tego rodzaju rozdzielnica znana jest z niemieckiego opisu DE 195 11 348 A1. Zrezygnowano w niej z pół ek, w zwią zku z czym w porównaniu ze znanymi systemami paneli wsuwanych (patrz na przykład EP 0 681 751 B1) odznacza się ona większą efektywnością i pozwala budować niedrogie rozdzielnice małej i średniej mocy z wieloma odgałęzieniami. Przy tym nie są tam uwidocznione szczegóły układu wspornikowego.
W podobnej rozdzielnicy wedł ug DE 197 38 705 A1, w której nie ma tylnej wnę ki w module przyrządowym na zespół stykowy, jako elementy składowe układu wspornikowego opisano w zasadzie kombinację stałej szyny nośnej i znajdującego się przy module przyrządowym ramienia wsporczego oraz sworznia centrującego i przytrzymującego przy module przyrządowym, który to sworzeń współpracuje ze stałym otworem prowadzącym. Chodzi więc o niesymetryczny układ wspornikowy, przy którym użytkownik po osadzeniu modułu przyrządowego na szynie nośnej musi wstawić go na szyny polowe lub też na stały otwór prowadzący. Taki układ spełnia cechy charakterystyczne „części wyjmowalnej w myśl IEC 439-1 (odpowiednio VDE 0660 część 500).
Wychodząc od rozdzielnicy według DE 195 11 348 A1 celem wynalazku jest stworzenie równie efektywnej rozdzielnicy z układem wspornikowym, która zapewni użytkownikowi wygodną obsługę przy wysokim bezpieczeństwie i będzie mogła być łatwo wytwarzana.
Rozdzielnica energetyczna do zasilania elektrycznych urządzeń odbiorczych z pionowym układem szyn polowych i z obudową mieszczącą odpowiednie szyny polowe, modułem przyrządowym z umieszczonym na nim z tył u wielobiegunowym zespoł em stykowym do po łączenia z szynami polowymi, należącą do tego modułu przyrządową płytą nośną do czołowego osadzenia przyrządów łączeniowych, sterujących i ochronnych w dowolnej kombinacji, przy czym na tylnej stronie przyrządowej płyty nośnej jest usytuowana, ograniczona ściankami, wnęka mieszcząca zespół stykowy oraz z układem wspornikowym do podtrzymania i zamocowania modułu przyrządowego, charakteryzuje się według wynalazku tym, że układ wspornikowy obejmuje stałe, symetrycznie rozmieszczone wsporniki, zachodzące u góry i u dołu na ścianki modułu przyrządowego, przy czym podczas wstawiania lub też usuwania modułu przyrządowego istnieje połączenie elektryczne z uziemionymi elementami konstrukcyjnymi.
Korzystnie, ścianki modułu przyrządowego razem z przyrządową płytą nośną tworzą skrzynkowy korpus otaczający wnękę, przy czym dwa wsporniki, dopasowane do profilu skrzynkowego korpusu podczas łączenia z układem szyn polowych obejmują moduł przyrządowy z boku oraz u góry i u dołu, przy czym zwłaszcza ścianki modułu przyrządowego są utworzone przez górną ściankę, tylną ściankę i dolną ś ciankę , stanowi ą ce ceowy segment blaszany, a tylna ś cianka i górna ś cianka mają wspólne wycięcie na zespół stykowy.
Wsporniki mające kształt konsoli są dopasowane do profilu ceowego segmentu blaszanego i posiadają górne oraz dolne zagięcie a także kątownik stanowiący przylgę dla przyrządowej płyty nośnej i/lub dolna ścianka ceowego segmentu blaszanego ma przednią powierzchnię podporową podtrzymującą przyrządową płytę nośną, przy czym górna ścianka skrzynkowego korpusu ma przynajmniej jedną oporę dla przyrządowej płyty nośnej.
Korzystnie, zespół stykowy ma korpus z przylgami dla uchwycenia przynajmniej dwóch naprzeciwległych krawędzi ograniczających wycięcie, zaś wprowadzony w wycięcie zespół stykowy jest zabezpieczony przed przesunięciem przez mostek przytrzymujący zamykający przynajmniej częściowo wycięcie a zespół stykowy jest połączony z ceowym segmentem blaszanym.
Korzystnie, moduł przyrządowy ma blok zaciskowy dla obwodów pomocniczych i podtrzymujący ten blok zaciskowy pałąk, który posiada przeznaczoną dla tego bloku zaciskowego powierzchnię montażową położoną przed przyrządami zamontowanymi na przyrządowej płycie nośnej.
PL 198 853 B1
Korzystnie, rozdzielnica ma uchwyt ręczny w postaci pałąka, przy czym zwłaszcza pałąk ten jest utworzony przez dwa równoległe, połączone z korpusem modułu przyrządowego elementy wsporcze i przez szynę koł pakową łączą c ą po stronie czoł owej te elementy wsporcze, przy czym blok zaciskowy ma stopkę przystosowaną do zatrzaśnięcia na szynie kołpakowej.
Korzystnie, moduł przyrządowy ma otwór wtykowy na narzędzie pomocnicze do demontażu modułu przyrządowego a narzędzie pomocnicze ma otwór uchwytowy na jedną rękę użytkownika i współpracujący ze stałym elementem regałowym nosek oporowy ograniczający przemieszczenie narzędzia pomocniczego do odcinka niezbędnego dla wyjęcia modułu przyrządowego z układu szyn polowych.
Korzystnie, jeden z konsolowych wsporników jest zamocowany na obudowie układu szyn polowych a inny konsolowy wspornik jest zamocowany na przegrodzie, która jest umieszczona między strefą mieszczącą układ szyn polowych i strefą przyłączy kablowych.
Korzystnie, w skrzynkowym korpusie modułu przyrządowego jest umieszczona osłona zaciskowa szyn przyłączowych styków, która zwłaszcza ma równoległy do przyrządowej płyty nośnej środnik i wychodzące z niego języczki ustalające, wchodzące w szczeliny korpusu.
Dzięki ukształtowaniu modułu przyrządowego w postaci korpusu wnękowego uzyskuje się to, że stronę czołową przyrządowej płyty nośnej można wykorzystać w większym niż dotąd zakresie do umieszczenia wspomnianych przyrządów, ponieważ zespół stykowy i przynależne kable są umieszczone we wnęce. Poza tym współdziałanie takiego skrzynkowego układu z rozmieszczonymi symetrycznie wspornikami pozwala zmniejszyć odchylenia i skręcenia wokół osi poziomej w porównaniu z płytowymi modułami przyrządowymi, co znacznie ułatwia ustawienie zespołu stykowego w układzie szyn polowych.
Dwa wsporniki dopasowane do profilu korpusu, podczas łączenia z układem szyn polowych prowadzą moduł przyrządowy z boku oraz u góry i u dołu tak, że podczas wstawiania lub też wyjmowania modułu przyrządowego istnieje połączenie elektryczne z uziemionymi elementami konstrukcyjnymi. Można więc zrezygnować ze specjalnego uziemiania modułu przyrządowego przy montażu lub demontażu.
Utworzenie skrzynkowego korpusu z ceowego segmentu blaszanego i przyrządowej płyty nośnej ułatwia wytwarzanie tych części i poza tym daje tę korzyść, że jednakowe ceowe segmenty blaszane można kojarzyć i zestawiać z przyrządowymi płytami nośnymi o różnej wielkości. Dzięki temu mogą być wytwarzane moduły przyrządowe z większymi przyrządami albo z większą ilością tych przyrządów. Ponadto celowo dolna ścianka ceowego segmentu blaszanego może mieć przednią powierzchnię podporową podtrzymującą przyrządową płytę nośną, natomiast górna ścianka ma przynajmniej jedną oporę dla przyrządowej płyty nośnej. Powierzchnia podporowa umożliwia odstawienie lub też ustawienie położenia przyrządowej płyty nośnej i następnie połączenie jej z oporą. Połączenie takie może być wykonane rozłącznie za pomocą śrub lub podobnych środków, przy czym w strefie powierzchni podporowej mogą być przewidziane zaczepiające o siebie elementy, takie jak czopy i otwory lub szczeliny.
Zespoły stykowe do tego rodzaju rozdzielnicy są dostępne w różnych wykonaniach. Jednak w ramach wynalazku zaleca się wykonanie z prostopadłościennym w przybliż eniu korpusem, który posiada utworzone przez żeberka przylgi dla uchwycenia przynajmniej dwóch naprzeciwległych krawędzi ograniczających wycięcie. Umożliwia to połączenie zespołu stykowego ze skrzynkowym korpusem bez specjalnych elementów mocujących. Potrzebne jest tylko zabezpieczenie przed przesunięciem wzdłuż krawędzi ścianek, co można zrealizować poprzez mostek przytrzymujący i zamykający przynajmniej częściowo wycięcie ścianek.
W wielkości odpowiadającej przeciętnemu odgałęzieniu silnikowemu, moduł przyrządowy tego rodzaju ma rozmiary, które pozwalają użytkownikowi na uchwycenie tego modułu rękami i wstawienie w pole rozdzielnicy. Jednak wedł ug rozwinię cia wynalazku moż na jeszcze uł atwić manipulowanie modułem przez to, że moduł przyrządowy ma blok zaciskowy dla obwodów pomocniczych i podtrzymujący ten blok zaciskowy pałąk, który posiada przeznaczoną dla tego bloku powierzchnię montażową położoną przed przyrządami zamontowanymi na płycie nośnej. Taki układ sprzyja wewnętrznemu okablowaniu modułu przyrządowego i zewnętrznemu wyprowadzeniu odpowiednich obwodów pomocniczych. Ponadto wspomniany pałąk może być ukształtowany i zwymiarowany tak, że może być on wykorzystany jako uchwyt przez użytkownika modułu przyrządowego. Dzięki temu unika się sytuacji, w której użytkownik przy wciskaniu i wyciąganiu modułu przyrządowego musi wykorzystywać do tego czołowe powierzchnie samych przyrządów znajdujących się na płycie nośnej.
PL 198 853 B1
Wspomniany pałąk może być utworzony celowo przez dwa równoległe, połączone z korpusem modułu przyrządowego elementy wsporcze i przez szynę kołpakową łączącą po stronie czołowej te elementy wsporcze, przy czym blok zaciskowy ma przystosowaną do zatrzaśnięcia na szynie kołpakowej stopkę (cokolik ustalający lub tym podobny element). Szyny kołpakowe ze względu na ich wyprofilowanie mają dużą sztywność zginania i nadają się dobrze do przenoszenia sił występujących przy wtykaniu i wyciąganiu modułu przyrządowego.
Możliwe byłoby takie umieszczenie wspomnianego pałąka, aby znajdował się on na osi wypadkowej sił wtykania i wyciągania modułu przyrządowego, ale jednak zaleca się umieszczenie pałąka w pobliż u jednego z bocznych zakoń czeń moduł u przyrzą dowego, natomiast na przeciwległ ym bocznym zakończeniu usytuowanie otworu wtykowego na narzędzie pomocnicze przewidziane do demontażu modułu przyrządowego. Dzięki temu użytkownik może wykorzystać obie ręce i jest w stanie dobrze manipulować nawet stosunkowo ciężkimi modułami przyrządowymi. Przy tym narzędzie pomocnicze może mieć otwór uchwytowy na jedną rękę i nosek oporowy ograniczający przemieszczenie narzędzia pomocniczego przy wyjmowaniu modułu przyrządowego z układu szyn polowych. Jest to związane z tym, że układ szyn polowych jest zwykle montowany tuż przy lewej stronie pola rozdzielnicy i lewa strona modułów przyrządowych znajduje się blisko ścianki pól rozdzielnicy i usytuowanych tam elementów regału montażowego. W tej strefie istnieje dość duże niebezpieczeństwo skaleczenia ręki użytkownika. Takie niebezpieczeństwo eliminuje się wyposażając narzędzie pomocnicze w otwór uchwytowy - podobnie jak w innych znanych narzędziach - i nosek oporowy. Poza tym dzięki temu odstęp między noskiem oporowym i czołowym elementem regałowym pola mieszczącego moduł przyrządowy jest ograniczony do odcinka niezbędnego do wyjęcia modułu przyrządowego z układu szyn polowych.
Trzeba jeszcze wspomnieć, że używane wyżej określenia „u góry, „u dołu, „z przodu, „z tyłu, „z boku i tak dalej odnoszą się do użytkowego położenia modułu przyrządowego, gdy obserwator znajduje się przed układem szyn polowych.
Przedmiot wynalazku zostanie bliżej objaśniony na przykładzie realizacji przedstawionym na rysunku, którego kolejne figury ukazują: fig. 1 - fragment pola rozdzielnicy z pionowymi elementami regału montażowego, układem szyn polowych i z modułem przyrządowym, fig. 2 - oddzielnie ukazany moduł przyrządowy oraz dwa wsporniki, fig. 3 - moduł przyrządowy według fig. 1 i 2 ukazany z tyłu, fig. 4 - moduł przyrządowy według figur poprzednich, widziany z boku i fig. 5 - moduł przyrządowy z powiększoną w porównaniu z przykładem według fig. 4 przyrządową płytą nośn ą.
Ukazany na fig. 1 fragment pola rozdzielnicy 1 ma regał montażowy, z którego pokazano na rysunku przedni lewy element regałowy 2 oraz pionową przegrodę 3. Pionowy układ szyn polowych 4 obejmuje obudowę 5 z czołową osłoną 6, która posiada regularnie rozmieszczone otwory przelotowe 7 na zespoły stykowe. W obudowie 5 są umieszczone w znany sposób pionowe szyny polowe, z którymi mogą zetknąć się styki, jak to bę dzie dalej objaś nione. Kilka pól rozdzielnicy 1 moż e być umieszczonych w znany sposób obok siebie, żeby utworzyć wielopolową rozdzielnicę. W obrębie każdego pola wspomniana przegroda 3 oddziela strefę aparatury zawierającą układ szyn polowych 4 i moduły przyrządowe od strefy przyłączy kablowych, która mieści kable prowadzące od modułów przyrządowych do urządzeń odbiorczych.
Na fig. 1 ukazano ponadto moduł przyrządowy 10, który jest osadzony na rozmieszczonych symetrycznie wspornikach 11 o kształcie konsolowym. Lewy z tych wsporników 11 jest zamocowany na obudowie 5 układu szyn polowych 4, natomiast prawy wspornik 11 jest zamocowany na czołowej krawędzi 8 przegrody 3. Na obudowie 5 i na krawędzi 8 znajduje się, jak zaznaczono, szereg otworów, a więc wsporniki 11 dają się zamocować w wymaganej pozycji. Pozwala to umieścić w polu rozdzielnicy kilka modułów przyrządowych nad sobą z albo bez wzajemnego odstępu. Moduł przyrządowy 10 ma czołową płytę nośną 12, na której znajdują się przyrządy łączeniowe, sterujące i ochronne 13.
Szczegóły modułu przyrządowego 10 objaśnia się dalej na podstawie fig. 2 i 3. Na obu figurach przedstawiono moduł przyrządowy 10 oddzielony od wsporników 11, dzięki czemu widać, że moduł przyrządowy 10 ma skrzynkowy korpus 14, który jest utworzony przez połączenie czołowej przyrządowej płyty nośnej 12 z górną ścianką 15, tylną ścianką 16 i dolną ścianką 17. Przy tym na fig. 3 widać, że wymienione ścianki połączone razem mają kształt ceowego segmentu blaszanego 20, który razem z czołową przyrządową płytą nośną 12 otacza wnękę 21. Wspólne wycięcie 22 górnej ścianki 15 i tylnej ścianki 16 tworzy tylny otwór umożliwiający zamontowanie wielobiegunoPL 198 853 B1 wego zespołu stykowego 23. Zespół ten ma w znany sposób języczkowe styki 24 nasadzane na szyny układu szyn polowych 4 (fig. 1).
Na fig. 2 i 4 uwidoczniono jeszcze, że należąca do ceowego segmentu blaszanego 20 dolna ścianka 17 jest ukształtowana z takim występem, że powstaje powierzchnia podporowa 25 dla przyrządowej płyty nośnej 12. Według fig. 4 jeden lub kilka wystających w dół czopów 26 przyrządowej płyty nośnej 12 i odpowiadające im szczeliny 27 w powierzchni podporowej 25 zapewniają to, że przyrządowa płyta nośna 12 może być umieszczona w przewidzianej pozycji względem ceowego segmentu blaszanego. Przylega ona wtedy do opór 30, które są wygięte z górnej ścianki 15. Za pomocą śrub 31 można połączyć rozłącznie przyrządową płytę nośną 12 z ceowym segmentem blaszanym 20. Pozwala to zastąpić pokazaną na fig. 1, 2, 3 i 4 przyrządową płytę nośną 12 większą przyrządową płytą nośną 32 według fig. 5. Dzięki temu można udostępnić moduł przyrządowy 33 z większymi przyrządami albo z wię kszą ilością osadzonych przyrządów.
Jak już wspomniano, zespół stykowy 23 wystaje przez wycięcie 22 przewidziane na górnej ściance 15 i tylnej ściance 16. Zespół stykowy ma prostopadłościenny w przybliżeniu korpus 34 mający na swoim obwodzie przylgi, które są utworzone przez przemieszczone względem siebie żeberka 35. Kolejne żeberka 35 ograniczają rowek o szerokości odpowiadającej grubości tylnej ścianki 16, tak że zespół stykowy jest uchwycony z trzech stron przez tylną ściankę 16. Na pozostałą stronę górną korpusu 34 zachodzi między żeberkami 35 mostek przytrzymujący 36 zagięty na górną ściankę 15 i tylną ściankę 16.
Wewnętrzne przyłącza zespołu stykowego 23 znajdują się we wnęce 21, w której są ułożone (nie pokazane ze względu na przejrzystość rysunku) kable połączeniowe prowadzące do przyrządów 13.
Do obu opisanych modułów przyrządowych 10 i 33 mogą być wykorzystane wspomniane konsolowe wsporniki 11, gdyż są one dostosowane do profilu ceowego segmentu blaszanego 20 i mają do tego górne i dolne zagięcia 37. Gdy wprowadza się moduł przyrządowy 10 lub 33 między wsporniki 11, to już po stosunkowo krótkim nasunięciu zaczyna działać górna i dolna prowadnica, która uniemożliwia przechylenie modułu przyrządowego 10 lub 33. Przy tym z reguły w czterech miejscach powstaje styk między wspornikami 11 i modułem przyrządowym 10 lub 33, co zapewnia dostateczne połączenie przewodzące z uziemionym regałem pola rozdzielnicy (element regałowy 2 i przegroda 3).
Podczas dalszego przesuwu modułu przyrządowego 10 lub 33 styki 24 są wprowadzane w otwory przelotowe 7 układu szyn polowych 4 i stykają się wreszcie z szynami polowymi. W stanie całkowitego wsunięcia przyrządowa płyta nośna 12 lub 32 przylega do kątowników 40 wsporników 11, które są zaopatrzone w otwór 41 na śrubę mocującą.
Poza tym na fig. 1 uwidoczniono, jak użytkownik może doprowadzić moduł przyrządowy 10 lub 33 w przedstawioną pozycję i wyjąć go z tego położenia. W tym celu z lewej strony modułu przyrządowego 10 lub 33 można wstawić narzędzie pomocnicze 42, które ma z przodu otwór uchwytowy 43 a także nosek oporowy 44 i haczykowe zakończenie 46 do zahaczenia za otwór wtykowy 45 w module przyrządowym 10 lub 33. Jak można zauważyć , nosek oporowy 44 jest w takim odstę pie od elementu regałowego 2, że możliwe jest przemieszczenie potrzebne do odłączenia modułu przyrządowego 10 lub 33 od układu szyn polowych 4. Jednak zablokowany jest niebezpieczny dla użytkownika dalszy ruch modułu przyrządowego 10 lub 33.
Dla ułatwienia wyciągnięcia modułu przyrządowego 10 lub 33 umieszczono z jego prawej strony pałąk 47, który służy jednocześnie do zamocowania w ergonomicznie korzystnej pozycji bloku zaciskowego 52 obwodów pomocniczych. Pałąk 47 składa się z dwóch elementów wsporczych 50 i czołowej szyny kołpakowej 51, na której może być zatrzaśnięty blok zaciskowy 52 za pomocą zwykłego cokolika ustalającego. Jak można zauważyć, pałąk 47 wystaje poza, znajdujący się pod nim, przyrząd 13 tak daleko, że po pierwsze jest dość miejsca na ułożenie okablowania obwodów pomocniczych a po drugie szynę kołpakową 51 lub też szynę tę razem z blokiem zaciskowym 52 można wykorzystać jako uchwyt.
Korpus 14 modułu przyrządowego 10 daje korzystnie możliwość stworzenia ochrony przeciwdotykowej dla szyn przyłączowych 54 styków 24 (fig. 4 i 5). Dzieje się tak dlatego, że w skrzynkowym korpusie 14 modułu przyrządowego 10 jest umieszczona osłona zaciskowa 53 na szyny przyłączowe 54 styków 24. Osłona zaciskowa jest ukształtowana w postaci ceownika z izolującego tworzywa sztucznego, którego środnik równoległy do przyrządowej płyty nośnej 12 ma języczki ustalające 55. Na górnej ściance 15 i dolnej ściance 17 korpusu 14 są usytuowane szczeliny przelotowe na języczki ustalające 55, tak że osłona zaciskowa 53 może być wprowadzona przez elastyczne odkształcenie w korpus 14, aż języczki ustalające 55 wskoczą w szczeliny 56.

Claims (15)

1. Rozdzielnica energetyczna do zasilania elektrycznych urządzeń odbiorczych z pionowym układem szyn polowych i z obudową mieszczącą odpowiednie szyny polowe, modułem przyrządowym z umieszczonym na nim z tyłu wielobiegunowym zespołem stykowym do połączenia z szynami polowymi, należącą do tego modułu przyrządową płytą nośną do czołowego osadzenia przyrządów łączeniowych, sterujących i ochronnych w dowolnej kombinacji, przy czym na tylnej stronie przyrządowej płyty nośnej jest usytuowana, ograniczona ściankami, wnęka mieszcząca zespół stykowy oraz z układem wspornikowym do podtrzymania i zamocowania modułu przyrządowego, znamienna tym, ż e układ wspornikowy obejmuje stałe i symetrycznie rozmieszczone wsporniki (11), zachodzące u góry i u dołu na ścianki modułu przyrządowego (10; 33), które podczas wstawiania lub też usuwania modułu przyrządowego (10; 33) są połączone elektryczne z uziemionymi elementami konstrukcyjnymi.
2. Rozdzielnica według zastrz. 1, znamienna tym, że ścianki modułu przyrządowego (10; 33) razem z przyrządową płytą nośną (12; 32) tworzą skrzynkowy korpus (14) otaczający wnękę (21), przy czym dwa konsolowe wsporniki (11), dopasowane do profilu skrzynkowego korpusu (14) podczas łączenia z układem szyn polowych (4) obejmują moduł przyrządowy (10; 33) z boku oraz u góry i u dołu.
3. Rozdzielnica według zastrz. 2, znamienna tym, że ścianki modułu przyrządowego (10, 33) są utworzone przez górną ściankę (15), tylną ściankę (16) i dolną ściankę (17), stanowiące ceowy segment blaszany (20), przy czym tylna ścianka (16) i górna ścianka (15) mają wspólne wycięcie (22) na zespół stykowy (23).
4. Rozdzielnica według zastrz. 3, znamienna tym, że wsporniki (11) mające kształt konsoli są dopasowane do profilu ceowego segmentu blaszanego (20) i posiadają górne oraz dolne zagięcie (37) a także kątownik (40) stanowiący przylgę dla przyrzą dowej płyty nośnej (12; 32).
5. Rozdzielnica według zastrz. 3, znamienna tym, że dolna ścianka (17) ceowego segmentu blaszanego (20) ma przednią powierzchnię podporową (25) podtrzymującą przyrządową płytę nośną (12; 32) i że górna ścianka (15) skrzynkowego korpusu (14) ma przynajmniej jedną oporę (30) dla przyrządowej płyty nośnej (12; 32).
6. Rozdzielnica według zastrz. 3, znamienna tym, że zespół stykowy (23) ma korpus (34) z przylgami dla uchwycenia przynajmniej dwóch naprzeciwległych krawędzi ograniczających wycięcie (22).
7. Rozdzielnica według zastrz. 6, znamienna tym, że wprowadzony w wycięcie (22) zespół stykowy (23) jest zabezpieczony przed przesunięciem przez mostek przytrzymujący (36) zamykający przynajmniej częściowo wycięcie (22), przy czym zespół stykowy (23) jest połączony z ceowym segmentem blaszanym (14).
8. Rozdzielnica według zastrz. 1, znamienna tym, że moduł przyrządowy (10; 33) ma blok zaciskowy (52) dla obwodów pomocniczych i podtrzymujący ten blok zaciskowy (52) pałąk (47), który posiada przeznaczoną dla tego bloku zaciskowego (52) powierzchnię montażową położoną przed przyrządami (13) zamontowanymi na przyrządowej płycie nośnej (12; 32).
9. Rozdzielnica według zastrz. 8, znamienna tym, że ma uchwyt ręczny w postaci pałąka (47).
10. Rozdzielnica według zastrz. 9, znamienna tym, że pałąk (47) jest utworzony przez dwa równoległe, połączone z korpusem (14) modułu przyrządowego (10; 33) elementy wsporcze (50) i przez szynę kołpakową (51) łączącą po stronie czołowej te elementy wsporcze (50), przy czym blok zaciskowy (52) ma stopkę przystosowaną do zatrzaśnięcia na szynie kołpakowej (51).
11. Rozdzielnica według zastrz. 1, znamienna tym, że moduł przyrządowy (10; 33) ma otwór wtykowy (45) na narzędzie pomocnicze (42) do demontażu modułu przyrządowego (10; 33).
12. Rozdzielnica według zastrz. 11, znamienna tym, że narzędzie pomocnicze (42) ma otwór uchwytowy (43) na jedną rękę użytkownika i współpracujący ze stałym elementem regałowym (2) nosek oporowy (44) ograniczający przemieszczenie narzędzia pomocniczego (42) do odcinka niezbędnego dla wyjęcia modułu przyrządowego (10; 33) z układu szyn polowych (4).
13. Rozdzielnica według zastrz. 1, znamienna tym, że jeden z konsolowych wsporników (11) jest zamocowany na obudowie (5) układu szyn polowych (4) a dalszy konsolowy wspornik (11) jest zamocowany na przegrodzie (3), która jest umieszczona między strefą mieszczącą układ szyn polowych (4) i strefą przyłączy kablowych.
14. Rozdzielnica według zastrz. 2, znamienna tym, że w skrzynkowym korpusie (14) modułu przyrządowego (10; 33) jest umieszczona osłona zaciskowa (53) szyn przyłączowych (54) styków (24).
PL 198 853 B1
15. Rozdzielnica według zastrz. 14, znamienna tym, że osłona zaciskowa ma równoległy do przyrządowej płyty nośnej (12) środnik i wychodzące z niego języczki ustalające (55), wchodzące w szczeliny (56) korpusu (14).
PL362755A 2001-02-01 2002-01-30 Rozdzielnica energetyczna do zasilania elektrycznych urządzeń odbiorczych PL198853B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10106272A DE10106272C1 (de) 2001-02-01 2001-02-01 Verteilungssystem der Energietechnik zur Versorgung elektrischer Verbraucher
PCT/DE2002/000383 WO2002061899A1 (de) 2001-02-01 2002-01-30 Verteilungssystem der energietechnik zur versorgung elektrischer verbraucher

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL362755A1 PL362755A1 (pl) 2004-11-02
PL198853B1 true PL198853B1 (pl) 2008-07-31

Family

ID=7673644

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL362755A PL198853B1 (pl) 2001-02-01 2002-01-30 Rozdzielnica energetyczna do zasilania elektrycznych urządzeń odbiorczych

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP1356556B1 (pl)
CN (1) CN1242523C (pl)
AT (1) ATE285134T1 (pl)
DE (3) DE10106272C1 (pl)
PL (1) PL198853B1 (pl)
RU (1) RU2247454C1 (pl)
UA (1) UA75112C2 (pl)
WO (1) WO2002061899A1 (pl)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102004054173B4 (de) * 2004-11-10 2014-08-14 Abb Ag Niederspannungsschaltschrank
DE102007054295A1 (de) * 2007-11-09 2009-05-14 Siemens Ag Schutzvorrichtung gegen Berühren elektrischer Leiter in einer Stromverteilereinheit
US7796375B2 (en) * 2008-02-19 2010-09-14 Siemens Industry, Inc. Basepan assembly for a metering device
FR2959615B1 (fr) * 2010-04-30 2013-02-08 Legrand France Dispositif de raccordement electrique vertical.
DE102010026075B4 (de) * 2010-07-05 2015-11-26 Marco Systemanalyse Und Entwicklung Gmbh Schutzprofil und damit versehener Ventilblock
DE102010044760A1 (de) * 2010-09-08 2012-03-08 Abb Ag Elektrischer Schaltschrank
CN102541174A (zh) * 2010-12-23 2012-07-04 台达电子工业股份有限公司 数据处理设备及其电源配接机构与方法
CN102566704A (zh) * 2010-12-23 2012-07-11 台达电子工业股份有限公司 数据处理设备及其电源配接机构与方法
DE102012220951B4 (de) * 2012-11-16 2017-11-30 Trumpf Werkzeugmaschinen Gmbh + Co. Kg Montagesystem für einen elektrischen Schaltschrank, sowie Schaltschrank
DE102016107565A1 (de) 2016-04-22 2017-10-26 Rittal Gmbh & Co. Kg Anordnung für die berührungssichere Kontaktierung eines Stromsammelschienensystems
GB2589471B (en) * 2018-06-13 2023-03-08 Eaton Intelligent Power Ltd Electrical plug-in device for a panelboard
FR3091139B1 (fr) * 2018-12-21 2020-12-11 Safran Electrical & Power Module de distribution électrique comprenant des socles supportant conjointement des barres de puissance et des composants de puissance
RU201287U1 (ru) * 2020-07-23 2020-12-08 Мз Либерец, А.С. Консоль медицинская

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1994017577A1 (de) * 1993-01-27 1994-08-04 Siemens Aktiengesellschaft Geräteträger für eine niederspannungs-schaltanlage
DE19511348A1 (de) * 1995-03-28 1996-10-02 Kloeckner Moeller Gmbh Einschubelement einer Niederspannungs-Schaltanlage
DE19738705A1 (de) * 1997-08-29 1999-03-04 Siemens Ag Verteilungssystem der Energietechnik mit einem Geräteeinsatz
FR2776465B1 (fr) * 1998-03-19 2000-05-12 Schneider Electric Ind Sa Unite fonctionnelle de depart evolutive d'une cellule electrique a basse tension

Also Published As

Publication number Publication date
UA75112C2 (en) 2006-03-15
ATE285134T1 (de) 2005-01-15
EP1356556A1 (de) 2003-10-29
RU2247454C1 (ru) 2005-02-27
EP1356556B1 (de) 2004-12-15
CN1481601A (zh) 2004-03-10
DE10290322D2 (de) 2004-01-08
WO2002061899A1 (de) 2002-08-08
DE50201776D1 (de) 2005-01-20
PL362755A1 (pl) 2004-11-02
CN1242523C (zh) 2006-02-15
DE10106272C1 (de) 2002-07-04
RU2003126482A (ru) 2005-03-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN109155472B (zh) 母线系统
JP4176107B2 (ja) 電化装置を備えた枠組
PL198853B1 (pl) Rozdzielnica energetyczna do zasilania elektrycznych urządzeń odbiorczych
JP4914434B2 (ja) 配電盤装置
US10141147B2 (en) Touch safe panel board system
JP6395551B2 (ja) バスダクトの分岐装置及びバスダクトの分岐構造
RU2007129761A (ru) Распределительное устройство для электрического оборудования
KR100961776B1 (ko) 모터 컨트롤 센터
HU223704B1 (hu) Bővíthető funkcionális fővezeték egység kisfeszültségű villamos kapcsolómezőhöz
JP2006513547A (ja) モジュール式取付け装置
ITRM20080133U1 (it) Sistema di cablaggio per il fissaggio e la connessione elettrica di un apparecchio elettrico in un quadro elettrico.
US9516780B2 (en) Device for accommodating mounting rail module cases
CA2146290A1 (en) Drawout terminal block tray and control station for switchgear
SA113340764B1 (ar) تحسينات فيما يتعلق بألواح التوزيع الكهربائي
KR101082328B1 (ko) 스탭 커넥터 일체형 차단기를 이용한 축소형 고강도 mcc
KR200395590Y1 (ko) 저압 배전반용 부스바접속부재
JP4636608B2 (ja) 分電盤
EP2164144B1 (en) Electrical busbar
KR101615602B1 (ko) 배전반 버킷의 2차측 커넥터
US11715939B2 (en) Distributing board having position lock device
JP4807843B2 (ja) 分電盤
PL179204B1 (pl) Urzadzenie do przylaczania elektrycznych urzadzen instalacyjnych PL
CA3216270A1 (en) Socket system
KR101551907B1 (ko) 배전반 버킷용 부스바 커넥터
KR101609852B1 (ko) 배전반 버킷용 부스바 커넥터

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100130