PL198136B1 - Urządzenie i sposób dozowania przepływu w procesie ciągłego odlewania roztopionego metalu - Google Patents

Urządzenie i sposób dozowania przepływu w procesie ciągłego odlewania roztopionego metalu

Info

Publication number
PL198136B1
PL198136B1 PL357942A PL35794201A PL198136B1 PL 198136 B1 PL198136 B1 PL 198136B1 PL 357942 A PL357942 A PL 357942A PL 35794201 A PL35794201 A PL 35794201A PL 198136 B1 PL198136 B1 PL 198136B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
flow channel
plate
flow
axis
inlet
Prior art date
Application number
PL357942A
Other languages
English (en)
Other versions
PL357942A1 (pl
Inventor
Dong Xu
Lawrence J. Heaslip
James D. Dorricott
Original Assignee
Vesuvius Crucible Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=22698901&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL198136(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Vesuvius Crucible Co filed Critical Vesuvius Crucible Co
Publication of PL357942A1 publication Critical patent/PL357942A1/pl
Publication of PL198136B1 publication Critical patent/PL198136B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D41/00Casting melt-holding vessels, e.g. ladles, tundishes, cups or the like
    • B22D41/14Closures
    • B22D41/22Closures sliding-gate type, i.e. having a fixed plate and a movable plate in sliding contact with each other for selective registry of their openings
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D41/00Casting melt-holding vessels, e.g. ladles, tundishes, cups or the like
    • B22D41/14Closures
    • B22D41/22Closures sliding-gate type, i.e. having a fixed plate and a movable plate in sliding contact with each other for selective registry of their openings
    • B22D41/24Closures sliding-gate type, i.e. having a fixed plate and a movable plate in sliding contact with each other for selective registry of their openings characterised by a rectilinearly movable plate

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Sliding Valves (AREA)
  • Casting Support Devices, Ladles, And Melt Control Thereby (AREA)
  • Moulds For Moulding Plastics Or The Like (AREA)
  • Molds, Cores, And Manufacturing Methods Thereof (AREA)
  • Measuring Volume Flow (AREA)
  • Barrages (AREA)
  • Nozzles (AREA)
  • Continuous Casting (AREA)

Abstract

1. Urz adzenie do dozowania przep lywu w pro- cesie ci ag lego odlewania roztopionego metalu, obejmuj ace wylew dozuj acy zawieraj acy p lyt e górn a maj ac a pierwszy kana l przep lywowy z wlotem maj a- cym o s wlotu i wylotem maj acym o s wylotu oraz p lyt e d lawi aca stykaj aca si e przesuwnie z p lyt a gór- n a i przystosowan a do selektywnego odbioru prze- p lywu z p lyty górnej, znamienne tym, ze o s (1035, 2035, 3035) wlotu i o s (1033, 2033, 3033) wylotu s a przesuni ete wzgl edem siebie. 24. Sposób dozowania przep lywu w procesie ci a- g lego odlewania roztopionego metalu, zgodnie z którym wprowadza si e ciecz do pierwszego kana lu przep ly- wowego w pierwszej p lycie wylewu dozuj acego w pierwszym kierunku pionowym wzd lu z osi wlotu i odprowadza si e ciecz z pierwszego kana lu prze- p lywowego w pierwszej p lycie w drugim kierunku pionowym wzd lu z osi wylotu, znamienny tym, ze wprowadzanie cieczy i wyprowadzanie cieczy reali- zuje si e wzd lu z odpowiednio osi wlotu i osi wylotu przesuni etych poziomo wzgl edem siebie. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie i sposób dozowania przepływu w procesie ciągłego odlewania roztopionego metalu.
Do kontroli natężenia przepływu ciekłego metalu z kadzi odlewniczej, takiej jak kadź pośrednia, stosuje się wylewy dozujące z trzema płytami. Przykładowo, wylewy dozujące można stosować do kontroli natężenia przepływu ciekłej stali wypływającej z kadzi pośredniej maszyny odlewniczej do formy.
Wylew dozujący składa się z zespołu ogniotrwałych elementów, z których każdy ma kanał przepływowy. Kanały przepływowe (to jest wybrania czyli otwory) wewnątrz ogniotrwałych elementów są zestawione ze sobą tak, aby tworzyły w wylewie pełny kanał przepływowy połączony z kadzią odlewniczą, przez który ciekły metal może przepływać.
Ogniotrwałe elementy wylewu dozującego są zmontowane ze sobą z użyciem środków mechanicznych tak, że jeden element, płyta dławiąca, może przesuwać się poprzecznie w zespole wylewu dozującego, aby kontrolować natężenie przepływu ciekłego metalu przez wylew. Przesuwając płytę dławiącą w różne położenia, wylew można zamknąć, częściowo otworzyć lub całkowicie otworzyć dla kontroli natężenia strumienia opuszczającego kadź odlewniczą.
Z kontrolowaniem przepływu ciekłej stali opuszczającej kadź pośrednią z wylewem dozującym zazwyczaj wiąże się kilka problemów. Problemy te obejmują: (1) zagięcie toru przepływu metalu w kanałach przepływowych wylewu, które może być przyczyną nadmiernych turbulencji i asymetrycznego wypływu ciekłego metalu; (2) znaczne niejednolite zatykanie kanałów przepływowych przez nagromadzone metaliczne i niemetaliczne materiały, które przywierają do ścian kanałów, prowadząc do utraty możliwości uzyskania żądanego natężenia przepływu i gładkiego wypływu ciekłego metalu i (3) umiejscowiona i przyspieszona erozja ogniotrwałych elementów wylewu dozującego, co prowadzi do zanieczyszczenia ciekłego metalu i ewentualnie utraty kontroli nad przepływem lub wycieków metalu.
Z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki nr US 4966315 znany jest zespół płyt ogniotrwałych dla trzypłytowego zespołu przesuwnego zamknięcia, zawierający wlotową (czyli górną) stacjonarną płytę ogniotrwałą mającą otwór wylotowy na wskroś, wylotową (czyli dolną) stacjonarną płytę ogniotrwałą mającą otwór wylotowy na wskroś oraz ruchomą płytę ogniotrwałą mającą otwór wylotowy, zamontowaną pomiędzy stacjonarnymi płytami, wlotową i wylotową. Płyta ruchoma jest przesuwna względem stacjonarnych płyt pomiędzy położeniem zamkniętym, otwartym i dławienia. Oś otworu wypływowego w stacjonarnej płycie wylotowej jest przesunięta w kierunku zamykania ruchu płyty ruchomej względem osi otworu wypływowego we wlotowej płycie stacjonarnej. Koniec wlotowy otworu wypływowego w wylotowej płycie stacjonarnej jest poszerzony.
Powyższe urządzenie wprowadza krętą drogę przepływu ciekłego metalu, gdy zasuwa jest częściowo otwarta, powodując nadmierne turbulencje w kanale przepływowym. W porównaniu ze stanem techniki urządzenie to po prostu zwiększa odpływ ciekłego metalu w dolnej płycie wokół całego otworu. Urządzenie opisuje lepszy przepływ i mniej turbulentną drogę przepływu dla ciekłego metalu. Niestety, przesunięcie w dolnej płycie nie rozwiązuje problemów z turbulencją w górnej zasuwie. W urządzeniu tym nie rozważano przemieszczenia przesunięcia dla płyty górnej ze względu na konieczność odpływu ciekłego metalu z otworu dławiącego.
Na rysunku pos. I przedstawia znany wylew dozujący w położeniu częściowo otwartym w widoku z góry, pos. II - wylew dozujący w położeniu częściowo otwartym w przekroju poprowadzonym wzdłuż linii II-II na pos. I, pos. III - postać z pos. II w położeniu całkowicie otwartym, w przekroju, pos. IV - postać z pos. II w położeniu częściowo otwartym, w przekroju, pos. V - postać z pos. II w położeniu zamkniętym, w przekroju, pos. VI - drugi znany wylew dozujący w położeniu częściowo otwartym, w przekroju, pos. VII - trzeci znany wylew dozujący w położeniu częściowo otwartym, w przekroju, pos. VIII - czwarty znany wylew dozujący w położeniu częściowo otwartym, w przekroju, pos. IX - piąty znany wylew dozujący w położeniu częściowo otwartym, w przekroju, pos. X - szósty znany wylew dozujący w położeniu częściowo otwartym, w przekroju, pos. XI - siódmy znany wylew dozujący z pochylonym kanałem przepływowym płyty dławiącej w położeniu całkowicie otwartym, w przekroju, pos. XII - wylew dozujący z pos. XI w położeniu częściowo otwartym, w przekroju, pos. XIII - wylew dozujący z pos. XI w położeniu zamkniętym, w przekroju, pos. XIV - ósmy znany wylew dozujący w położeniu całkowicie otwartym w przekroju, pos. XV - wylew dozujący z pos. XIV w położeniu częściowo otwartym, w przekroju, pos. XVI - wylew dozujący z pos. XIV w położeniu zamkniętym, w przekroju, pos. XVII - dziewiąty znany wylew dozujący w położeniu całkowicie otwartym,
PL 198 136 B1 w przekroju, pos. XVIII - wylew dozujący z pos. XVII w położeniu częściowo otwartym, w przekroju, pos. XIX - wylew dozujący z pos. XVII w położeniu zamkniętym, w przekroju, pos. XX - modelowy przepływ w wylewie dozującym z pos. IX, w przekroju, pos. XXI - modelowy przepływ w wylewie dozującym z pos. XII, w przekroju.
Zgodnie z pos. I i II trójpłytowy zespół wylewu dozującego 10 zazwyczaj składa się z pięciu podstawowych elementów: leja 20, płyty górnej 30, płyty dławiącej 40, płyty dolnej 50 i rury wylewowej 60. Ciekły metal (niepokazany) wpływa do wylewu 10 u góry i wypływa z wylewu 10 u dołu.
Lej 20 jest rurą, która pozwala wpłynąć ciekłemu metalowi wypływającemu z kadzi odlewniczej (niepokazanej) do kanału przepływowego 22 u góry leja 20. Płyta górna 30 styka się ze spodem leja 20 i zawiera kanał przepływowy 32. Jak pokazano na pos. II, oś środkowa 35 kanału przepływowego 32 w płycie górnej 30 jest współliniowa z osią środkową 25 kanału przepływowego 22 w leju 20.
Płyta dławiąca 40 styka się ze spodem płyty górnej 30. Wylew jest zaprojektowany w ten sposób, że płyta dławiąca 40 może przesuwać się poprzecznie względem innych elementów wylewu 10. Płyta dolna 50 styka się ze spodem płyty dławiącej 40 i zawiera kanał przepływowy 52. Oś środkowa 55 kanału przepływowego 52 w płycie dolnej 50 jest współliniowa z osią środkową 25 kanału przepływowego 22 w leju 20.
Rura wylewowa 60 styka się ze spodem płyty dolnej 50 i zawiera kanał przepływowy 62. Oś środkowa 65 kanału przepływowego w rurze wylewowej 60 jest współliniowa z osią środkową kanału przepływowego 22 leja 20.
Osie środkowe 25, 35, 55 i 65 kanałów przepływowych 22, 32, 52 i 62, odpowiednio w leju 20, płycie górnej 30, płycie dolnej 50 i rurze wylewowej 60, są współliniowe i wspólnie definiują „główną oś środkową 15 wylewu 10.
Jak pokazano na pos. III, IV i V, płyta dławiąca 40 przesuwa się od położenia całkowicie otwartego (pos. III) poprzez położenie częściowo otwarte (pos. IV) do położenia zamkniętego (pos. V) wylewu. Jak pokazano na pos. IV, podczas normalnego działania płyta dławiąca 40 jest zazwyczaj umieszczona w położeniu częściowo otwartym w ten sposób, że natężenie przepływu ciekłego metalu przez wylew 10 może być mierzone, tj. ustawiane i kontrolowane zgodnie z żądaną wartością. Jak pokazano na pos. III, płyta dławiąca 40 przyjmuje położenie całkowicie otwarte dla maksymalnego przepływu ciekłego metalu przez wylew 10. Jak pokazano na pos. V, płyta dławiąca może przyjąć położenie zamknięte, które zatrzymałoby przepływ ciekłego metalu przez wylew 10.
Elementy wylewu dozującego mogą być łączone lub dzielone. Przykładowo, aby ograniczyć liczbę elementów, wylew 710 może być utworzony jedynie z trzech części, jak pokazano na pos. VI, przy czym lej może być połączony z płytą górną tworząc pierwszy element 712 i/lub płyta dolna może być połączona z rurą wylewową tworząc element 714, selektywnie umieszczane w kontakcie zapewniającym przepływ do płyty dławiącej 740. Jak przedstawiono na pos. VII, dla wygodniejszej wymiany rury wylewowej wylewu 810 mającego lej 812, płytę dławiącą 813 i płytę dolną 814, płyta dolna 814 może być wykonana w postaci dwóch płyt 816 i 818.
Można stosować różne odmiany podstawowych elementów trójpłytowego wylewu. Przykładowo w przeciwieństwie do wylewu przedstawionego na pos. I - V, w którym lej 20 ma zwężający się stożkowy kanał przepływowy 22, a kanały przepływowe 32 i 52 w płytach 30 i 50 oraz kanał przepływowy 62 rury wylewowej 60 tworzą zwykłe otwory walcowe, jak to przedstawiono na pos. VIII, wylew 110 może mieć lej 120 z walcowym kanałem przepływowym 122 i płytę górną 130 ze stożkowym kanałem przepływowym 132 i takie same kanały przepływowe w płycie dławiącej 140, płycie dolnej 150 i rurze wylewowej 160 jak w wylewie 110 z pos. I - V. Jak pokazano na pos. IX, wylew 210 może również mieć stożkowy kanał przepływowy 222 i 232 zarówno w leju 220, jak i w płycie górnej 230, i kanały przepływowe w płycie dławiącej 240, płycie dolnej 250 i rurze wylewowej 260 takie same jak w wylewie 110 z pos. I - V, a jak pokazano na pos. X, wylew 310 może mieć lej 320 z kanałem przepływowym 322 o kształcie paraboidalnym, płytę górną 330 mającą stożkowy kanał przepływowy 332 i kanały przepływowe w płycie dławiącej 340, płycie dolnej 350 i rurze wylewowej 360 takie same jak w wylewie 110 z pos. I - V.
Pos. XI ilustruje inną odmianę wylewu 410, gdzie walcowy kanał przepływowy 442 w płycie dławiącej 440 jest nachylony pod kątem do powierzchni 443 płyty dla skierowania przepływu przez płytę dławiącą 440 z powrotem ku głównej osi środkowej 415 wylewu 410. Pos. XII i XIII ilustrują odpowiednio częściowo otwarte i zamknięte położenie wylewu 410.
W wylewie 410 kanały przepływowe 422, 432, 442, 452 i 462, odpowiednio w leju 420, płycie górnej 430, płycie dławiącej 440, płycie dolnej 450 i rurze wylewowej 460 są ogólnie asymetryczne
PL 198 136 B1 względem osi. Przykładowo kanały przepływowe mają albo kształt walcowy, albo stożkowy. Osie środkowe 425, 435, 455 i 465 leja 420, płyty górnej 430, płyty dolnej 450 i rury wylewowej 460 są ogólnie współliniowe.
Aby umożliwić lepsze opróżnianie płyty dławiącej, gdy jest ona zamknięta, zastosowano inne odmiany wylewów dozujących. Przykładowo, pos. XIV, XV i XVI przedstawiają wylew 510 zawierający lej 520, płytę górną 530, płytę dławiącą 540, płytę dolną 550 i rurę wylewową 560, odpowiednio w otwartym, częściowo otwartym i zamkniętym położeniu wylewu. Wylew 510 jest podobny do tego z pos. I - V poza tym, że kanał przepływowy 542 płyty dławiącej jest przedłużony o specjalne nacięcie spustowe blisko dolnej krawędzi 546 z jednej strony dla umożliwienia opróżnienia kanału przepływowego 542, gdy wylew jest w położeniu zamkniętym, jak to przedstawiono na pos. XVI. Zapobiega to zatrzymywaniu ciekłego metalu w kanale przepływowym 542 płyty dławiącej, który w przeciwnym razie krzepłby, gdy wylew 510 jest czasowo zamknięty.
Pos. XVII, XVIII i XIX przedstawiają inny wylew 610 zawierający lej 620, płytę górną 630, płytę dławiąca 640, płytę dolną 650 i rurę wylewową 660, odpowiednio w otwartym, częściowo otwartym i zamkniętym położeniu wylewu, umożliwiający inny sposób odprowadzenia. Stożkowy kanał przepływowy 652 na górze płyty dolnej 650 ma średnicę na górnej powierzchni 654 płyty dolnej 650 większą niż średnica kanału przepływowego 652 na dolnej powierzchni 656 płyty dolnej 650.
Niestety, we wszystkich powyższych odmianach wylewów droga wypływu ciekłego metalu jest kręta, gdy wylew jest częściowo otwarty, co stanowi normalne położenie wylewania ciekłego metalu. Wylewy dozujące są zaprojektowane dla maksymalnego natężenia przepływu, ale są przeznaczone do pracy przy około 50% tego natężenia. Zapewnia to żądaną reakcję na kontrolę wylewu i zapewnia nadmiar zdolności produkcyjnej, która sporadycznie może być wymagana przy zwiększonej produkcji lub odlewaniu dużych profili. Tak więc częściowe otwarcie wylewu jest typowym położeniem podczas odlewania ciekłego metalu, ponieważ wielkość kanału wylewowego musi być dostateczna do zapewnienia maksymalnego natężenia przepływu przy odlewaniu, przy czym jednak zazwyczaj wylew działa przy mniejszym przepływie niż maksymalny. Żądana lub potrzebna ilość ciekłego metalu przepływającego przez wylew zazwyczaj zmienia się podczas operacji odlewania i na ogół przez większość czasu jest znacznie mniejsza niż maksimum wynoszące 30 - 70% maksymalnego zakresu. W rezultacie zagięta i zakrzywiona droga wypływu uformowana w tych wylewach, gdy są one częściowo otwarte, powoduje: (1) asymetryczny wypływ ciekłego metalu, (2) nadmierną turbulencję w kanale przepływowym, (3) miejscowe występowanie obszarów, które są narażone na przyspieszoną erozję materiału ogniotrwałego, (4) nadmierne ograniczenie przepływu i (5) szybkie zatykanie się w krytycznych miejscach kanału przepływowego. Efektem tego jest skrócony czas eksploatacji elementów wylewu i wzrost kosztów użytkowania.
Odkształcony przepływ występujący w tych wylewach, gdy są one częściowo otwarte, jest zilustrowany schematycznie na pos. XX i XXI pokazujących wylewy odpowiednio 210 (pos. IX) i 410 (pos. XI - XIII). Na pos. XX strumień 271 w kanale przepływowym 212 uderza w górny występ 248 płyty dławiącej 240 (w obszarze A), który zagina tę część strumienia 271 ostro w kierunku wlotu do kanału przepływowego 242. Strumień 272, który jest pozostałą częścią przepływającego materiału, jest zagięty w znacznie mniejszym stopniu. To głównie jednostronne zagięcie toru przepływu powoduje, że strumień 273 oddziela się od powierzchni kanału przepływowego 242 płyty dławiącej poniżej jej górnej krawędzi 248 i zostaje skierowany ku kanałowi przepływem 242. Strumień 274 o wysokiej prędkości uformowany w kanale przepływowym 242 płyty dławiącej jest mocno odchylony od głównej osi środkowej 215 kanału przepływowego 212. Ten odchylony strumień uderza w jedną ścianę kanału przepływowego 252 w płycie dolnej 250 (obszar B), co wprowadza ciecz do zawracanego strumienia 275 pod występem uformowanym przez płytę 230. Znaczne zagięcie toru i odchylanie przepływu opisane powyżej wytwarza asymetryczny model przepływu w płycie dolnej 250 i rurze wylewowej 260, w związku z czym: (1) przepływ płynącego z wysoką prędkością strumienia 276 jest ograniczony do jednej strony kanału przepływowego 212 i (2) rozległy zawracający strumień 277, zawierający wysoce turbulentne obszary 278 i 279, zajmuje większą część kanału przepływowego 212.
Takie zachowanie przepływu jest wadliwe, ponieważ prowadzi do nadmiernej straty ciśnienia oraz sprzyja zatykaniu i erozji. Mocne zagięcie toru i odchylanie strumienia oraz jego uderzanie o materiał ogniotrwały (np. w obszarach A i B), nadmiernie ogranicza przepływ i wypływ ciekłego metalu jest łatwiej hamowany przez nagromadzony materiał zatykający. Zawracający strumień 275 jest zasilany dopływającą cieczą, dostarczając doskonałych warunków dla gromadzenia się niemetalicznego materiału zatykającego w kanale przepływowym 242 płyty dławiącej 240, co jest krytycznym problePL 198 136 B1 mem dla pracy wylewu. Asymetryczny charakter przepływu w rurze wylewowej 260, ze skupionym strumieniem 277 po jednej stronie i turbulentnym zawracającym strumieniem 279 po drugiej stronie, powoduje: (1) asymetryczny wypływ ciekłego metalu z rury wylewowej 260, który może szkodliwie oddziaływać na jakość odlanego metalu; i (2) niejednolite i gwałtowne zatykanie się rury wylewowej 260. Uderzanie strumienia w boki kanału przepływowego 252, tak jak w obszarze B, również pogarsza problemy z umiejscowioną erozją materiału ogniotrwałego.
Zgodnie z pos. XXI, próba skierowania przepływu z powrotem ku głównej osi środkowej 415 wylewu 410 zawodzi, a nawet pogarsza problemy związane ze skręconą drogą przepływu i asymetrycznym charakterem dystrybucji strumienia, gdy wylew 410 jest częściowo otwarty. Pos. XXI przedstawia model przepływu związany z wylewem 410 mającym pochylony walcowy kanał przepływowy 442 w płycie dławiącej 440 i stożkowy kanał przepływowy 452 w płycie dolnej 450. Model przepływu jest podobny do przepływu z pos. XX, ale bardziej asymetryczny. W szczególności płynący przez pochylony kanał przepływowy w płycie dławiącej strumień 471 jest zagięty bardziej ostro w miejscu, gdzie uderza powyżej górnego występu 446 płyty dławiącej 440 (obszar A), podczas gdy strumień 472 jest zagięty znacznie mniej niż strumień 471. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku pochylonego walcowego kanału przepływowego 442 wlot do kanału przepływowego 442 jest zasadniczo przesunięty na prawo, udostępniając dłuższy występ 446 powodujący skierowanie strumienia 471 bardziej prostopadle względem głównej osi środkowej 415 niż ma to miejsce w przypadku strumienia 271, na który oddziaływuje mniejszy górny występ, co wynika z porównania pos. XX i XXI.
W porównaniu z wylewem z pos. XX, pochylenie kanału przepływowego 442 w płycie dławiącej 440 również sprzyja powstaniu większego obszaru oddzielonego strumienia 473 po jednej stronie kanału przepływowego 242 w płycie dławiącej 240. Strumień 474 o dużej prędkości jest bardziej odchylany od głównej osi środkowej 415 wylewu 410 i zderza się bardziej bezpośrednio z jedną stroną kanału przepływowego 452 płyty dolnej (obszar B). Zwiększone bezpośrednie uderzenie strumienia zwiększa część zawracających strumieni 475 i 476 pod występem 446 płyty górnej i zwiększa ograniczenie wpływającego do rury wylewowej 460 strumienia 477 o dużej prędkości do jednej strony kanału przepływowego 462. Następnie zwiększa się zasięg turbulentnych strumieni 478, 479 i 480 po drugiej stronie kanału przepływowego 462. A zatem wypływ jest nadmiernie ograniczony, a asymetria przepływu na wejściu do rury wylewowej 460 jest większa, ułatwiając zatykanie i erozję.
Zatem wylewy dozujące, w których usiłowano ulepszyć symetrię przepływu poprzez umieszczanie pod kątem lub przechylanie kanału przepływowego w płycie dławiącej dla skierowania przepływu z powrotem ku głównej osi środkowej wylewu, gdy wylew jest częściowo otwarty, są wadliwe i mogą być przyczyną większych problemów podczas działania.
Istnieje zatem zapotrzebowanie na urządzenie i sposób dozowania przepływu w procesie ciągłego odlewania roztopionego metalu, który sprzyja powstaniu prostej drogi przepływu ciekłego metalu.
Zgodne z wynalazkiem urządzenie do dozowania przepływu w procesie ciągłego odlewania roztopionego metalu, obejmujące wylew dozujący zawierający płytę górną mającą pierwszy kanał przepływowy z wlotem mającym oś wlotu i wylotem mającym oś wylotu oraz płytę dławiącą stykającą się przesuwnie z płytą górną i przystosowaną do selektywnego odbioru przepływu z płyty górnej, charakteryzuje się tym, że oś wlotu i oś wylotu są przesunięte względem siebie.
Korzystnie pierwszy kanał przepływowy jest określony przez nakładanie się na siebie szeregu wybrań kształtowych.
Ponadto korzystnie wybrania kształtowe z tego szeregu są symetryczne i mają odpowiednie osie symetrii.
Korzystnie wybrania kształtowe z tego szeregu są wybrane z grupy obejmującej części o kształcie cylindrycznym, stożkowym i ich kombinacji.
W korzystnej postaci wykonania wynalazku co najmniej jedno z szeregu wybrań kształtowych jest węższe wzdłuż kierunku przesunięcia osi wlotu i osi wylotu.
Korzystnie szereg wybrań kształtowych tworzy otwór wlotowy dla odchylonego przezeń przepływu.
Ponadto korzystnie płyta dławiąca ma drugi kanał przepływowy, przy czym płyta dławiąca jest przemieszczalna ruchem postępowym względem płyty górnej w kierunku ogólnie prostopadłym do cieczy wypływającej z wylotu pierwszego kanału przepływowego.
PL 198 136 B1
W korzystnej postaci wykonania wynalazku płyta dławiąca tworzy występ, który odchyla strumień opuszczający pierwszy kanał przepływowy, przy czym otwór wlotowy i występ są łącznie przystosowane do zaginania toru przepływu ku drugiemu kanałowi przepływowemu.
Korzystnie drugi kanał przepływowy jest ukształtowany dla rozprzestrzeniania cieczy.
Ponadto korzystnie drugi kanał przepływowy jest wydłużonym otworem „powleczonym.
Ponadto korzystnie drugi kanał przepływowy jest zwężony wzdłuż kierunku ruchu postępowego.
W korzystnej postaci wykonania wynalazku przesunięcie występuje wzdłuż kierunku ruchu postępowego.
Korzystnie wylew dozujący dodatkowo zawiera płytę dolną mającą trzeci kanał przepływowy umieszczony względem płyty dławiącej w taki sposób, że trzeci kanał przepływowy jest w kontakcie zapewniającym przepływ do drugiego kanału przepływowego bez względu na przemieszczenie płyty dławiącej ruchem postępowym.
Korzystnie trzeci kanał przepływowy ma trzecią oś, która jest współliniowa z osią wlotu.
Ponadto korzystnie drugi kanał przepływowy ma drugą oś, przy czym gdy płyta dławiąca jest w położeniu otwartym, ta druga oś jest współliniowa z osią wylotu.
Zgodny z wynalazkiem sposób dozowania przepływu w procesie ciągłego odlewania roztopionego metalu, zgodnie z którym wprowadza się ciecz do pierwszego kanału przepływowego w pierwszej płycie wylewu dozującego w pierwszym kierunku pionowym wzdłuż osi wlotu i odprowadza się ciecz z pierwszego kanału przepływowego w pierwszej płycie w drugim kierunku pionowym wzdłuż osi wylotu, charakteryzuje się tym, że wprowadzanie cieczy i wyprowadzanie cieczy realizuje się wzdłuż odpowiednio osi wlotu i osi wylotu przesuniętych poziomo względem siebie.
Korzystnie przesuwa się drugą płytę wzdłuż kierunku ruchu postępowego, przy czym ta druga płyta ma kanał przepływowy, przez który w położeniu otwartym względem pierwszej płyty wprowadza się ciecz z pierwszego kanału przepływowego do drugiego kanału przepływowego, i przez który w położeniu zamkniętym nie można wprowadzić cieczy z pierwszego kanału przepływowego do drugiego kanału przepływowego.
Ponadto korzystnie odprowadza się ciecz z pierwszego kanału przepływowego zwężając pierwszy kanał przepływowy wzdłuż kierunku przemieszczania drugiej płyty ruchem postępowym.
W korzystnej postaci wykonania wynalazku rozprzestrzenia się ciecz w drugim kanale przepływowym.
Korzystnie ciecz wprowadza się do trzeciego kanału przepływowego w trzeciej płycie bez względu na położenie drugiej płyty.
Ponadto korzystnie stosuje się przesunięcie wzdłuż kierunku przemieszczania drugiej płyty ruchem postępowym.
Korzystnie ciecz odchyla się ku drugiemu kanałowi przepływowemu.
W korzystnej postaci wykonania wynalazku ciecz odchyla się ku drugiemu kanałowi przepływowemu za pomocą występu drugiej płyty, wlotu pierwszego kanału przepływowego oraz ich kombinacji.
Wynalazek dostarcza wylew dozujący, który sprzyja przepływowi ciekłego metalu prostszą drogą oraz bardziej symetrycznemu i mniej turbulentnemu wypływowi, tym samym zmniejszając możliwość zatykania się i erozji elementów wylewu. Wynalazek zapewnia ograniczenie zasięgu oddzielonych i turbulentnych obszarów przepływu, gdy wylew jest częściowo otwarty. Wynalazek zapewnia mniej erozyjny wpływ przepływu. Wynalazek zapewnia mniejsze ograniczenia, gdy wylew jest częściowo otwarty, tym samym umożliwiając łatwiejszy przepływ ciekłego metalu. Dzięki wynalazkowi występuje mniej problemów z zatykaniem, co opóźnia tworzenie się narostów, ogranicza rozmiar narostów i poprawia jednolitość ewentualnych narostów. Wynalazek ponadto zapewnia polepszoną jednolitość dystrybucji przepływu w rurze wylewowej, a zatem poprawia charakterystykę przepływu metalu w naczyniu za wylewem, takim jak krystalizator do ciągłego odlewania. Dzięki wynalazkowi następuje łatwiejsze opróżnianie płyty dławiącej bez szkodliwego wpływu na charakterystykę przepływu. Ponadto uzyskano ulepszone elementy i ich rozmieszczenie w opisywanym celu, które pozwalają niezawodnie i skutecznie osiągnąć założone cele wynalazku.
Przedmiot wynalazku jest ukazany w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia postać wylewu dozującego wykonanego według wynalazku w położeniu częściowo otwartym, w widoku z góry, fig. 2 - szczegółowy przekrój poprzeczny poprowadzony wzdłuż linii XXIII - XXIII na fig. 1, fig. 3 - górną płytę wylewu dozującego z fig. 1 w powiększonym widoku z góry, fig. 4 - przekrój poprzeczny poprowadzony wzdłuż linii XXV - XXV na fig. 3, fig. 5 - postać
PL 198 136 B1 z fig. 2 w położeniu całkowicie otwartym, fig. 6 - postać z fig. 2 w położeniu w częściowo otwartym, fig. 7 - postać z fig. 2 w położeniu zamkniętym wylewu, fig. 8 - modelowy przepływ w wylewie dozującym z fig. 2, fig. 9 - jeszcze jedną postać wylewu dozującego wykonanego według wynalazku w położeniu częściowo otwartym, w widoku z góry, fig. 10 - przekrój poprowadzony wzdłuż linii XXXI - XXXI na fig. 9, fig. 11 - przekrój poprowadzony wzdłuż linii XXXII - XXXII na fig. 9, fig. 12 - postać z fig. 10 w położeniu całkowicie otwartym, fig. 13 - postać z fig. 10 w położeniu częściowo otwartym, fig. 14 - postać z fig. 10 w położeniu zamkniętym wylewu, fig. 15 - płytę górną wylewu dozującego z fig. 9 - 12 w powiększonym widoku z góry, fig. 16 - przekrój poprowadzony wzdłuż linii XXXVII - XXXVII na fig. 15, fig. 17 - przekrój poprowadzony wzdłuż linii XXXVIII - XXXVIII na fig. 15, fig. 18 - płytę dławiącą wylewu dozującego z fig. 9 - 12 w powiększonym widoku z góry, fig. 19 - przekrój poprowadzony wzdłuż linii XL - XL na fig. 18, fig. 20 - przekrój poprowadzony wzdłuż linii XLI - XLI na fig. 18, fig. 21 - modelowy przepływ w wylewie dozującym z fig. 10, fig. 22 - modelowy przepływ w wylewie dozującym z fig. 11, fig. 23 - jeszcze jedną postać wylewu dozującego wykonanego według wynalazku w położeniu całkowicie otwartym, w przekroju, fig. 24 - postać z fig. 23 w położeniu częściowo otwartym oraz fig. 25 - postać z fig. 23 w położeniu zamkniętym.
Wynalazek dotyczy wylewu dozującego do kontroli przepływu ciekłego metalu przy zmniejszonym zatykaniu, zawierającego płytę górną, która zapewnia przesunięcie poprzeczne pomiędzy jedną osią kanału przepływowego w płycie górnej i główną osią środkową wylewu.
Zgodnie z fig. 1-7, pierwsza postać wylewu dozującego 1010 zawiera lej 1020, płytę górną 1030, płytę dławiącą 1040, płytę dolną 1050 i rurę wylewową 1060. Kanał przepływowy 1022 w leju 1020 może mieć kształt stożkowy, ale również można zastosować inne ukształtowania. Kanał przepływowy w płycie dławiącej 1040, stanowiący drugi kanał przepływowy 1042, i trzeci kanał przepływowy 1052 w płycie dolnej 1050 przedstawiono jako zwykłe otwory walcowe, lecz mogą mieć one inne kształty. Podobnie kanał przepływowy 1062 w rurze wylewowej 1060 jest przedstawiony jako otwór walcowy, lecz może mieć inny kształt.
Jak przedstawiono na fig. 2, kanały przepływowe 1022, 1052 i 1062, odpowiednio leja 1020, płyty dolnej 1050 i rury wylewowej 1060, mają odpowiednio osie środkowe 1025, 1055, 1065, które są współliniowe i wyznaczają główną oś środkową 1015. Kanał przepływowy płyty górnej 1030, stanowiący pierwszy kanał przepływowy 1032, ma wlot z osią 1035 wlotu, która jest współliniowa z główną osią środkową 1015, i wylot z osią 1033 wylotu. Oś 1033 wylotu nie jest współliniowa z osią 1035 wlotu.
Zgodnie z fig. 3 i 4 pierwszy kanał przepływowy 1032 w płycie górnej 1030 obejmuje górne wybranie kształtowe 1034 i dolne wybranie kształtowe 1031. Pierwszy kanał przepływowy 1032 ma dwie niewspółliniowe osie 1033 i 1035. Dwie osie 1033 i 1035 są osiami powstałych w wyniku nałożenia się dwóch wybrań kształtowych 1031 i 1034. Dwa wybrania kształtowe 1031 i 1034 w płycie górnej 1030 przecinają się i tworzą jeden pierwszy kanał przepływowy 1032 z dwoma osiami.
Wybranie kształtowe 1034 w płycie górnej 1030 może być stożkowe (tj. o przekroju stożka ściętego). Oś 1035 wybrania kształtowego 1034 stanowi oś 1035 wlotu pierwszego kanału przepływowego 1032 w płycie górnej 1030. Drugie wybranie kształtowe 1031 w płycie górnej 1030 może być walcowe. Oś 1033 wybrania kształtowego 1031 stanowi oś 1033 wylotu pierwszego kanału przepływowego
1032 w płycie górnej 1030. Oś 1033 wylotu jest równoległa do osi 1035 wlotu, ale nie jest z nią współliniowa. Odległość pomiędzy dwoma osiami 1033 i 1035 w dalszej części opisu jest określana jako przesunięcie poprzeczne 1036.
Zgodnie z fig. 2 oś 1035 wlotu pierwszego kanału przepływowego 1032 w płycie górnej 1030 może być ustalona tak, że jest współliniowa z główną osią środkową 1015 wylewu 1010. Zatem oś
1033 wylotu płyty górnej 1030 jest przesunięta względem głównej osi środkowej 1015 wylewu 1010 w kierunku przesuwu 1044 do otwarcia płyty dławiącej 1040. Takie ukształtowanie przyczynia się do mniejszego skręcania i bardziej symetrycznej drogi przepływu, gdy wylew 1010 jest częściowo otwarty, jak pokazano na fig. 6, ale ciągle stanowi stosunkowo prosty, skierowany do dołu kanał przepływowy 1012 pozwalający na pełen przepływ, gdy wylew 1010 jest całkowicie otwarty, jak pokazano na fig. 5.
Zalety wynalazku mogą być lepiej ocenione porównując fig. 1 i 2 z pos. I i II. Jak najlepiej widać porównując pos. I i fig. 1, zamiast głównej osi środkowej 15 wylewu 10 występującej na i w pobliżu jednego brzegu kanału przepływowego 12, główna oś środkowa 1015 wylewu 1010 jest umiejscowiona bardziej centralnie. Faktycznie, przed powstaniem wynalazku sądzono, że główna oś środkowa 15
PL 198 136 B1 wylewu 10 mogłaby jedynie leżeć na lub w pobliżu środka kanału przepływowego 12 z wylewem 10 całkowicie otwartym, jak przedstawiono na pos. III. W przeciwieństwie do tego, według wynalazku osiągnięto centralne położenie głównej osi środkowej 1015 wylewu 1010, gdy wylew 1010 jest znacząco mniej otwarty niż w pozycji całkowitego otwarcia, jak przedstawiono na fig. 2. A zatem wynalazek dostarcza prostszej, mniej skręconej drogi przepływu dla przepływania ciekłego metalu, gdy wylew 1010 jest częściowo otwarty.
Zgodnie z fig. 4 wartość przesunięcia poprzecznego 1036 pomiędzy osią 1035 wlotu i osią 1033 wylotu płyty górnej 1030 wprowadza wartość, przy której wylew 1010 może być otwarty z ogólnie wypośrodkowaną główną osią środkową 1015. A zatem, jeżeli w trakcie pracy wylew 1010 zwykle otwiera się w 65%, można go wykonać tak, aby główna oś środkowa 1015 wylewu 1010 w kanale przepływowym 1012 była wypośrodkowaną właśnie dla takiego typowego otwarcia wylewu dozującego. Innymi słowy, wylew 1010 może być ukształtowany tak, że gdy jest on otwarty w 65%, główna oś środkowa 1015 jest wypośrodkowana w odniesieniu do kanału przepływowego. Przykładowo, lej 1020 może być przesunięty poprzecznie względem wylotu kanału przepływowego płyty górnej, co odpowiada przesunięciu poprzecznemu osi środkowej 1015 względem kanału przepływowego.
Zgodnie z fig. 5 - 7 wylew dozujący jest przedstawiony z płytą dławiącą 1040 w różnych położeniach: wylew w położeniu całkowicie otwartym (fig. 5), wylew w położeniu częściowo otwartym (fig. 6) i wylew w położeniu zamkniętym (fig. 7). Jak przedstawiono na fig. 7, w położeniu zamkniętym wylewu wynalazek łatwo pozwala na drenaż drugiego kanału przepływowego 1042 i płyty dławiącej bez specjalnych wycięć drenażowych w spodzie drugiego kanału przepływowego 1042 płyty dławiącej lub jakichkolwiek wymagań co do stożkowej części góry kanału przepływowego 1052 w płycie dolnej 1050 dzięki temu, że przesunięcie poprzeczne 1036 osi 1033 wylotu względem osi 1035 wlotu płyty górnej 1030 właściwie powoduje ruch dolnej krawędzi 1037 pierwszego kanału przepływowego 1032 w płycie górnej 1030 skierowanej ku głównej osi środkowej 1015 wylewu 1010. Zatem z tego względu, iż wylot 1038 kanału przepływowego w płycie górnej 1030 jest przesunięty poprzecznie względem głównej osi środkowej 1015, zakończenie przepływu przez wylew 1010 wymaga nadania płycie dławiącej 1040 ruchu postępowego do czasu, gdy wlot 1048 w płycie dławiącej 1040 przestanie być w kontakcie zapewniającym przepływ z przesuniętym wylotem 1038 w płycie górnej, który występuje przed wylotem 1049 płyty dławiącej, przerywa kontakt zapewniający przepływ do kanału przepływowego 1052 w płycie dolnej 1050. A zatem, kiedy wylew 1010 jest zamknięty, drugi kanał przepływowy 1042 w płycie dławiącej 1040 jest częściowo otwarty do kanału przepływowego 1052 w płycie dolnej 1050 i istnieje możliwość opróżnienia tego kanału przepływowego 1042.
Prostszy i bardziej symetryczny charakter przepływu w kanale przepływowym 1012 wylewu dozującego 1010 według wynalazku, gdy jest on częściowo otwarty, jest zilustrowany schematycznie na fig. 8. Przepływ 1071 uderza w górny występ 1047 płyty dławiącej 1040 (obszar A1) i zagina się w kierunku otworu 1048 płyty dławiącej 1040. Druga część przepływu, przepływ 1072, również jest zagięty, ale w przeciwnym kierunku od przepływu 1071, skierowanemu ku otworowi 1048, który to przepływ uderza w otwór wejściowy 1080 wybrania kształtowego 1034 płyty górnej 1030 (obszar A2). A zatem, wynalazek sprzyja dwustronnemu zginaniu przepływu wpływającego otworem 1048 z zginaniem na każdej stronie skierowanej ku głównej osi środkowej 1015 wylewu 1010. Z tego powodu strumień przepływu 1073 o dużej prędkości uformowany w drugim kanale przepływowym 1042 płyty dławiącej nie jest mocno odchylony od głównej osi środkowej 1015. Strumień przepływu 1073 o dużej prędkości jest prawie współliniowy z główną osią środkową 1015 wylewu 1010, tym samym osiągając większy stopień symetrii przepływu.
Strumień przepływu 1073 nie uderza mocno w jedną ścianę kanału przepływowego 1052 w płycie dolnej 1050, zatem części recyrklujących przepływów 1074, 1075 i 1076 są słabsze i mniej obszerne w stosunku do odpowiadających przepływów w wylewach nie wykonanych według wynalazku. Kształt przepływu w płycie dolnej 1050 i rurze wylewowej 1060 jest bardziej symetryczny i rozprzestrzenia się bardziej równomiernie ze skierowanymi ku dołowi przepływami 1077, 1078 i 1079, zajmując większą część kanału przepływowego 1052 i 1062 w płycie dolnej 1050 i rurze wylewowej 1060.
Figury 9-14 przedstawiają drugą postać wylewu dozującego 2010 według wynalazku, a założony kształt przepływu w nim jest zilustrowany na fig. 21 i 22. Fig. 15 - 17 przedstawiają powiększone widoki płyty górnej 2030. Fig. 18 - 20 przedstawiają powiększone widoki płyty dławiącej 2040. Płyta dławiąca 2040 ma kanał przepływowy, stanowiący drugi kanał przepływowy 2042, o przekroju poprzecznym określonym przez wydłużony „powleczony kanał przepływowy. „Powlekanie jest wyrażeniem dobrze znanym w racjonalnym sposobie wykorzystania umiejętności komputerowego wspomaPL 198 136 B1 gania projektowania trójwymiarowych brył i jest sposobem do połączenia dwóch zamkniętych kształtów, takich jak koło, owal lub wielobok, które znajdują się na różnych płaszczyznach. Jak posłużono się w tym zgłoszeniu, „powlec znaczy nie zwichrować.
Wylew dozujący 2010 łączy w sobie dwie ważne cechy: (1) jak przedstawiano na fig. 15 i 17, przesunięcie poprzeczne 2036 pomiędzy jedną osią 2033 kanału przepływowego w płycie górnej 2030, stanowiącego pierwszy kanał przepływowy 2032, i główną osią środkową 2015 wylewu 2010, jak opisano wcześniej w odniesieniu do wylewu dozującego 1010; i (2) pierwszy kanał przepływowy
2032 z wybraniem kształtowym 2034 (fig. 15) i drugi kanał przepływowy 2042 (fig. 9) o wyjątkowej geometrii, odpowiednio płyty górnej 2030 i płyty dławiącej 2040, które są węższe w kierunku przemieszczania płyty dławiącej 2040 i wydłużone w kierunku prostopadłym do niego. A zatem, pierwszy kanał przepływowy 2032 uformowany dookoła osi 2033 wylotu płyty górnej 2030 i drugi kanał przepływowy 2042 płyty dławiącej 2040 nie są asymetryczne, tylko leżą na płaszczyźnie symetrii, to jest są symetryczne w odniesieniu do płaszczyzny 2039. Fig. 12 - 14 przedstawiają wylew dozujący 2010 w położeniu całkowicie otwartym (fig. 12), połozeniuczęściowo otwartym (fig. 13) i położeniu zamkniętym (fig. 14).
Zgodnie z fig. 15 - 17 pierwszy kanał przepływowy 2032 w płycie górnej 2030 ma dwie niewspółliniowe osie 2033 i 2035 leżące na płaszczyźnie 2039. Oś 2035 jest współśrodkowa z główną osią środkową 2015. Dwie osie 2033 i 2035 pierwszego kanału przepływowego 2032 płyty górnej 2030 są uformowane w wyniku nałożenia się dwóch wybrań kształtowych 2031 i 2034. Dwa wybrania kształtowe 2031 i 2034 w płycie górnej 2030 przenikają się, formując jeden pierwszy kanał przepływowy 2032 z dwoma osiami. Pierwsze wybranie kształtowe 2034 w płycie górnej 2030 może być powleczonym otworem, który ma okrągły przekrój poprzeczny na górze płyty górnej 2030 gładko przechodzący w wydłużony przekrój poprzeczny poniżej góry płyty górnej 2030. Oś środkowa 2035 kołowego przekroju poprzecznego jest osią wlotu. Drugie wybranie kształtowe 2031 w płycie górnej 2030 jest wydłużone w kierunku prostopadłym do płaszczyzny 2039, tj. równoległe do płaszczyzny 2038. Oś
2033 tego drugiego wybrania kształtowego 2031 jest osią wylotu. Oś 2033 wylotu jest równoległa, ale nie współliniowa, z osią 2035 wlotu. Dwie osie 2033 i 2035 określają odległość przesunięcia poprzecznego 2036.
Płasko-symetrycze ukształtowanie kanałów przepływowych płyty górnej i płyty dławiącej zmniejsza poprzeczny wymiar otwarcia w kierunku ruchu płyty dławiącej, ponieważ w tym kierunku występuje najwyższy stopień asymetrii w przepływie. Płasko-symetrycze ukształtowanie powiększa wymiar otwarcia w kierunku prostopadłym, ponieważ asymetria nie jest wprowadzona do przepływu w kierunku prostopadłym. A zatem, takie ukształtowanie umożliwia dodatkowe wyprostowanie strumienia przepływu uformowanego w drugim kanale przepływowym 2042 płyty dławiącej 2040 oraz dodatkowo poprawia symetrię przepływu w płycie dolnej 2050 i rurze wylewowej 2060, gdy wylew 2010 jest częściowo otwarty. Tak jest dlatego, że gdy jest częściowo otwarty, ukształtowanie redukuje część przepływu tak, że jest on zagięty i umożliwia bardziej symetryczne zagięcie toru tej części przepływu, gdy zbliża się on do otworu 2048 płyty dławiącej 2040. Również ukształtowanie to minimalizuje rozpiętość występu 2047 powyżej płyty dławiącej 2040 oraz obszaru 2049 pod występem drugiego kanału przepływowego 2042 w płycie dławiącej 2040, przedstawione na fig. 14, w porównaniu z występem 1047 oraz wylotem 1049 pod występem, jak przedstawiono na fig. 8, które są obszarami krytycznymi dla zmniejszania zatykania.
Figury 18 - 20 przedstawiają płytę dławiącą 2040 drugiej postaci wynalazku. Płyta dławiąca 2040 ma drugi kanał przepływowy 2042 o przekroju poprzecznym określonym przez wydłużony powleczony otwór.
Figury 21 i 22 schematycznie przedstawiają model przepływu powstały w drugiej postaci wylewu 2010, gdy jest on częściowo otwarty. Zachowanie przepływu przedstawione na fig. 21 jest bardzo podobne do tego z fig. 8 z wyjątkiem tego, że zagięcie toru przepływu na wskroś jest ogólnie bardziej symetryczne. Zachowanie przepływu przedstawione na fig. 22 jest symetryczne i ujednolicone z małym zagięciem. Wskutek wydłużonego ukształtowania kanałów przepływowych 1032 i 1042, odpowiednio w płycie górnej 1030 i płycie dławiącej 1040, przez wylew 2010 przepływają większe części przepływu z mniejszym zagięciem. A zatem, droga przepływu jest ogólnie prosta i nie występuje żadne nadmierne ograniczenie przepływu z ogólnie bardziej symetrycznym przepływem powstałym promieniowo w rurze wylewowej 2060.
PL 198 136 B1
Figury 23 - 25 przedstawiają trzecią postać wylewu dozującego 3010 wykonanego zgodnie z wynalazkiem. Figury 23 - 25 przedstawiają wylew dozujący 3010 w położeniu całkowicie otwartym (fig. 23), w położeniu częściowo otwartym (fig. 24) i w położeniu zamkniętym (fig. 25).
Zgodnie z fig. 23 - 25 wylew dozujący 3010 ma główną oś środkową 3015, a kanał przepływowy w płycie górnej 3030, stanowiący pierwszy kanał przepływowy 3032, jest wykonany z dwoma współliniowymi osiami 3033 i 3035. Oś 3033 jest osią wlotu płyty górnej 3030, a oś 3035 jest osią wylotu płyty górnej 3030. Płyta dławiąca 3040 ma oś środkową 3037 jej kanału przepływowego 3042. Pierwszy kanał przepływowy 3032 w płycie górnej 3030 jest zwykłym prostym na wskroś otworem.
Osie 3033 i 3035 są równoległe do siebie, ale przesunięte poprzecznie od głównej osi środkowej 3015. Osie 3033 i 3035 znajdują się od głównej osi środkowej 3015 w odległości przesunięcia poprzecznego 3036.
Ogólnie, jak porównano z innymi wylewami dozującymi, wynalazek daje mniejsze ograniczenie przepływu oraz zmniejszenie wielkości i stopnia zatykania. Przepływy recyrkulacyjne są mniej rozległe i słabsze, powstrzymując gromadzenie się metalicznych i niemetalicznych materiałów zatykających w krytycznych obszarach kanału przepływowego, takich jak zagłębienia lub kanał przepływowy płyty dławiącej. Ulepszona symetria przepływu w rurze wylewowej poprawia jednolitość wypływu ciekłego metalu z rury wylewowej z korzystnym wynikiem na zachowanie roztopionego przepływu i jakość odlanego materiału. Również uderzanie przepływu w boki kanału przepływowego jest mniej dotkliwe, prawdopodobieństwo przyspieszonej erozji materiałów ogniotrwałych jest ograniczone.
Chociaż wynalazek został opisany w odniesieniu do szczególnej jego postaci, wiele innych odmian i modyfikacji oraz innych zastosowań stanie się oczywiste dla fachowca w tej dziedzinie. Dlatego jest zatem zalecane, aby wynalazek nie był ograniczony przez określone szczególne ujawnienie.

Claims (32)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do dozowania przepływu w procesie ciągłego odlewania roztopionego metalu, obejmujące wylew dozujący zawierający płytę górną mającą pierwszy kanał przepływowy z wlotem mającym oś wlotu i wylotem mającym oś wylotu oraz płytę dławiącą stykającą się przesuwnie z płytą górną i przystosowaną do selektywnego odbioru przepływu z płyty górnej, znamienne tym, że oś (1035, 2035, 3035) wlotu i oś (1033, 2033, 3033) wylotu są przesunięte względem siebie.
  2. 2. Urządzeniewedługzastrz. 1, tym, że pierrwszykanał p^ep^zowy (1032, 2032) jest określony przez nakładanie się na siebie szeregu wybrań kształtowych (1031, 1034; 2031,2034).
  3. 3. Urządzenie według Ζ33ϋτζ. 2, znam ienne tym, że wybra nia kszzałtowe (1031, (034; 2031,20^^^4) z tego szeregu są symetryczne i mają odpowiednie osie (1033, 1035; 2033, 2035) symetrii.
  4. 4. Urządzenie według zas^z. 2 albo 3, znamienne tym, że wybrania (1031, 1034;
    2031, 2034) z tego szeregu są wybrane z grupy obejmującej części o kształcie cylindrycznym, stożkowym i ich kombinacji.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 2 albo 3, znamienne tym, że co najmniej jedno z szeregu wybrań kształtowych (1031, 1034; 2031, 2034) jest węższe wzdłuż kierunku przesunięcia osi (1035, 2035) wlotu i osi (1033, 2033) wylotu.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że co najmniej jedno z szeregu wybrań kształtowych (1031, 1034; 2031, 2034) jest węższe wzdłuż kierunku przesunięcia osi (1035, 2035) wlotu i osi (1033, 2033) wylotu.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 2 albo 3, albo 6, znamienne tym, że szereg wybrań kształtowych (1031, 1034; 2031,2034) tworzy otwór wlotowy dla odchylonego przezeń przepływu.
  8. 8. Urządzenie według 4, że szeeegwybrań ksztajłowych(1031, (034;
    2031,2034) tworzy otwór wlotowy dla odchylonego przezeń przepływu.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że płyta dławiąca (1040, 2040, 3040) ma drugi kanał przepływowy (1042, 2042, 3042), przy czym płyta dławiąca (1040, 2040, 3040) jest przemieszczalna ruchem postępowym względem płyty górnej (1030, 2030, 3030) w kierunku ogólnie prostopadłym do cieczy wypływającej z wylotu pierwszego kanału przepływowego (1032, 2032, 3032).
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że płyta dławiąca (10-40, 20-40) tworzy występ (1047, 2047), który odchyla strumień opuszczający pierwszy kanał przepływowy (1032, 2032), przy czym otwór wlotowy i występ są łącznie przystosowane do zaginania toru przepływu ku drugiemu kanałowi przepływowemu.
    PL 198 136 B1
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 9 albo 10, znamienne tym, że drugi kanał przepływowy (1042, 2042) jest ukształtowany dla rozprzestrzeniania cieczy.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 9 albo 10, znamienne tym, że drugi kanał przepływowy (1042, 2042) jest wydłużonym otworem „powleczonym.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że drugi kanał przepływowy (1042, 2042) jest wydłużonym otworem „powleczonym.
  14. 14. Urządzenie według zas^z. 9, albol 0, albo 13, znamienne t^im, że drugi kanał przepływowy (1042, 2042) jest zwężony wzdłuż kierunku ruchu postępowego.
  15. 16. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że drugi kanał przepływowy (1042, 2042) jest zwężony wzdłuż kierunku ruchu postępowego.
  16. 17. Urządzenie według zastrz. 9, albo 10, albo 13, albo 16, znamienne tym, że przesunięcie osi (1035, 2035, 3035) wlotu i osi (1033, 2033, 3033) wylotu występuje wzdłuż kierunku ruchu postępowego.
  17. 18. Urządzenie według zas^z. 11, znamienne tym, że pr^^^^run^c^i^ osi (1035, 2035, 3035) wlotu i osi (1033, 2033, 3033) występuje wzdłuż kierunku ruchu postępowego.
  18. 19. Urządzenie według zas^z. 9, albo 10, albo 13, albo 16, albo 18, znamienne tym, że wylew dozujący (1010) dodatkowo zawiera płytę dolną (1050) mającą trzeci kanał przepływowy (1052) umieszczony względem płyty dławiącej (1040) w taki sposób, że trzeci kanał przepływowy (1052) jest w kontakcie zapewniającym przepływ do drugiego kanału przepływowego (1042) bez względu na przemieszczenie płyty dławiącej (1040) ruchem postępowym.
  19. 20. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że wylew dozujący (1010) dodatkowo zawiera płytę dolną (1050) mającą trzeci kanał przepływowy (1052) umieszczony względem płyty dławiącej (1040) w taki sposób, że trzeci kanał przepływowy (1052) jest w kontakcie zapewniającym przepływ do drugiego kanału przepływowego (1042) bez względu na przemieszczenie płyty dławiącej (1040) ruchem postępowym.
  20. 21. Urządzenie według zastrz. 20, znamienne tym, że trzeci kanał przepływowy (1052) ma trzecią oś (1055), która jest współliniowa z osią (1035) wlotu.
  21. 22. Urządzeniewedługzassrz. 9, albo 10, albo 13, albo 16, albol 8, albo 20, albo 21, znamienne tym, że drugi kanał przepływowy (1042) ma drugą oś, przy czym gdy płyta dławiąca (1040) jest w położeniu otwartym, ta druga oś jest współliniowa z osią (1033) wylotu.
  22. 23. Urządzeniewedługzassrz. 11, znamienne tym, że drugi kanał przepływowy (1042) ma drugą oś, przy czym gdy płyta dławiąca (1040) jest w położeniu otwartym, ta druga oś jest współliniowa z osią (1033) wylotu.
  23. 24. Sposób dozowania przepływu w cćągłego odlewania roztopionegometalu, zgodnie z którym wprowadza się ciecz do pierwszego kanału przepływowego w pierwszej płycie wylewu dozującego w pierwszym kierunku pionowym wzdłuż osi wlotu i odprowadza się ciecz z pierwszego kanału przepływowego w pierwszej płycie w drugim kierunku pionowym wzdłuż osi wylotu, znamienny tym, że wprowadzanie cieczy i wyprowadzanie cieczy realizuje się wzdłuż odpowiednio osi wlotu i osi wylotu przesuniętych poziomo względem siebie.
  24. 25. Sposób według zastrz. 24, znamienny tym, że przesuwa się drugą płytę wzdłuż kierunku ruchu postępowego, przy czym ta druga płyta ma kanał przepływowy, przez który w położeniu otwartym względem pierwszej płyty wprowadza się ciecz z pierwszego kanału przepływowego do drugiego kanału przepływowego, i przez który w położeniu zamkniętym nie można wprowadzić cieczy z pierwszego kanału przepływowego do drugiego kanału przepływowego.
  25. 26. Sposób według zas-trz. 25, znamienny tym, że odpr^r^\^^(^^^ się ciecz z pierwszego kanalu przepływowego zwężając pierwszy kanał przepływowy wzdłuż kierunku przemieszczania drugiej płyty ruchem postępowym.
  26. 27. Sposób według zas-trz. 25 albo 26, znamienny tym, że rozprzessrzenia się ciecz w drugim kanale przepływowym.
  27. 28. Sposób według zastrz. 25 albo 26, znamienny tym, że ciecz wprowadza się do trzeacego kanału przepływowego w trzeciej płycie bez względu na położenie drugiej płyty.
  28. 29. Sposób według zastrz. 27, znamienny tym, że ciecz wprowadza się do trzeciego kanału przepływowego w trzeciej płycie bez względu na położenie drugiej płyty.
  29. 30. Sposób według zastrz. 25, albo 2Q, albo 29, znamienny tym, że stosuje się przesunięcće osi wlotu i osi wylotu wzdłuż kierunku przemieszczania drugiej płyty ruchem postępowym.
    PL 198 136 B1
  30. 31. Sposóbwedługzastrz. 27,z namiennytym, że stosuje; sięprzesunięcieosiwlotu i osi wylotu wzdłuż kisrunku orasmisuacasnis drugisj płyty ruchsm p-utco-wym.
    37. Sposóbwesłuuz zstrz. 27,albo27,albo 27, albo31, znnmliennytym, ż e ciesc otdChlas ię ku drugismu ksnsłswi oresoływawsmu.
  31. 33. Sposób wesłuu zastrz. 27, znamienny tym, że desc osdChla się kk druuiemu kasnłowi orasoływαwsmu.
  32. 34. Sposib wes^u zastaZa 33, znnmienny tym, że desc osdChla się kk kksnłowi orasoływαwsmu as oαmαcą wyitcou drugisj ołyty, wlstu oisrwuasza ksnsłu orzsoływawsza susz ich ksmOinscji.
PL357942A 2000-03-16 2001-03-16 Urządzenie i sposób dozowania przepływu w procesie ciągłego odlewania roztopionego metalu PL198136B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US18982000P 2000-03-16 2000-03-16
PCT/US2001/008795 WO2001068296A1 (en) 2000-03-16 2001-03-16 Sliding gate for liquid metal flow control

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL357942A1 PL357942A1 (pl) 2004-08-09
PL198136B1 true PL198136B1 (pl) 2008-05-30

Family

ID=22698901

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL357942A PL198136B1 (pl) 2000-03-16 2001-03-16 Urządzenie i sposób dozowania przepływu w procesie ciągłego odlewania roztopionego metalu

Country Status (21)

Country Link
US (1) US6783038B2 (pl)
EP (1) EP1296786B1 (pl)
JP (1) JP4938195B2 (pl)
KR (1) KR100806648B1 (pl)
CN (1) CN100406164C (pl)
AR (1) AR033972A1 (pl)
AT (1) ATE309877T1 (pl)
AU (2) AU5518501A (pl)
BR (1) BR0109238B1 (pl)
CA (1) CA2402528C (pl)
CZ (1) CZ305241B6 (pl)
DE (1) DE60115040T2 (pl)
ES (1) ES2254405T3 (pl)
MX (1) MXPA02009077A (pl)
PL (1) PL198136B1 (pl)
RU (1) RU2260497C2 (pl)
SK (1) SK287454B6 (pl)
TW (1) TW459122B (pl)
UA (1) UA73977C2 (pl)
WO (1) WO2001068296A1 (pl)
ZA (1) ZA200206804B (pl)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2005241229A (ja) * 2004-02-26 2005-09-08 Yuji Hayakawa 異形ノズル孔形状煉瓦
FI120385B (fi) * 2007-07-06 2009-10-15 Indref Oy Sulkumekanismi sulan metallin annostelemiseksi ja menetelmä sulkumekanismin valmistamiseksi
US8555975B2 (en) * 2010-12-21 2013-10-15 Halliburton Energy Services, Inc. Exit assembly with a fluid director for inducing and impeding rotational flow of a fluid
WO2012166590A1 (en) 2011-05-27 2012-12-06 Schlumberger Canada Limited Proppant mixing and metering system
ES2452553T3 (es) 2011-07-08 2014-04-01 Refractory Intellectual Property Gmbh & Co. Kg Placa corredera de cerámica ignífuga y conjunto de placa corredera correspondiente
JP6078389B2 (ja) * 2013-03-25 2017-02-08 本田技研工業株式会社 Ohc型内燃機関の可変動弁装置
JP6187773B2 (ja) * 2014-10-14 2017-08-30 Jfeスチール株式会社 溶湯保持容器用スライディングノズル装置およびこの装置からの溶湯の注出方法
JP6794268B2 (ja) * 2017-01-05 2020-12-02 黒崎播磨株式会社 スライディングノズル
TW201943474A (zh) * 2018-04-11 2019-11-16 日商日本製鐵股份有限公司 滑動閘
JP7196746B2 (ja) * 2019-04-11 2022-12-27 日本製鉄株式会社 連続鋳造用注湯装置
US11434775B2 (en) 2020-08-31 2022-09-06 Rolls-Royce North American Technologies Inc. Turbine engine with metered cooling system

Family Cites Families (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2014331A1 (de) * 1970-03-25 1972-03-02 Didier Werke AG, 6200 Wiesbaden Schieberverschluß an Behaltern fur flussige Schmelze
JPS5143208Y2 (pl) * 1972-02-03 1976-10-20
JPS5122563B2 (pl) * 1972-03-02 1976-07-10
US3918613A (en) * 1973-03-01 1975-11-11 United States Steel Corp Sliding gate having selectively operable gas line for porous plug
JPS54120527A (en) * 1977-12-07 1979-09-19 Grandison Trading Co Ltd Video signal transmitter*receiver
JPS54120527U (pl) * 1978-02-10 1979-08-23
JPS56105862A (en) * 1980-01-29 1981-08-22 Kurosaki Refract Co Ltd Sliding nozzle device having at least three plates
JPS60197Y2 (ja) * 1980-11-01 1985-01-07 播磨耐火煉瓦株式会社 スライディングノズル・プレ−ト
JPS5782467A (en) * 1980-11-08 1982-05-22 Nisshin Steel Co Ltd Manufacture of heat treated plated steel strip
JPS57160571A (en) * 1981-03-30 1982-10-02 Kurosaki Refract Co Ltd Sliding nozzle device which is notched at corner part
JPS5920958A (ja) * 1982-07-28 1984-02-02 Toshiba Corp 「け」光ランプ
JPS5920958U (ja) * 1982-07-29 1984-02-08 黒崎窯業株式会社 負圧防止用傾斜孔を持つスライデイングノズル
DE3869609D1 (de) * 1988-08-31 1992-04-30 Metacon Ag Feuerfester plattensatz fuer dreiplattenschieberverschluesse.
JP2862247B2 (ja) * 1988-08-31 1999-03-03 キヤノン株式会社 交換レンズシステム及びカメラ及びレンズユニット
ATE74544T1 (de) * 1988-08-31 1992-04-15 Metacon Ag Verfahren zum steuern von schieberverschluessen, insbesondere an stranggiessanlagen.
JPH0265473U (pl) * 1988-11-04 1990-05-17
US4996315A (en) * 1990-01-16 1991-02-26 Texaco Chemical Company Novel synthesis of cyclic compounds
US5062553A (en) 1990-03-16 1991-11-05 Flo-Con Systems, Inc. Cantilever spring mount for sliding gate valve and method
FR2704634B1 (fr) * 1993-04-29 1995-06-02 Commissariat Energie Atomique Dispositif d'extraction par coulée à débit réglable d'un matériau fondu dans un four de fusion à parois froides.
US5518154A (en) * 1994-11-17 1996-05-21 Usx Corporation Gate and pour tube assembly for use in throttling gate valve
GB2312861B (en) * 1996-05-08 1999-08-04 Keith Richard Whittington Valves
US6339595B1 (en) * 1997-12-23 2002-01-15 Cisco Technology, Inc. Peer-model support for virtual private networks with potentially overlapping addresses
US6038322A (en) * 1998-10-20 2000-03-14 Cisco Technology, Inc. Group key distribution
US6490290B1 (en) * 1998-12-30 2002-12-03 Cisco Technology, Inc. Default internet traffic and transparent passthrough
US6337861B1 (en) * 1999-02-02 2002-01-08 Cisco Technology, Inc. Method and apparatus to properly route ICMP messages in a tag-switching network

Also Published As

Publication number Publication date
MXPA02009077A (es) 2003-03-12
CN1418138A (zh) 2003-05-14
WO2001068296A1 (en) 2001-09-20
KR20020086918A (ko) 2002-11-20
RU2260497C2 (ru) 2005-09-20
JP4938195B2 (ja) 2012-05-23
AU2001255185B2 (en) 2005-06-09
CA2402528C (en) 2009-08-11
PL357942A1 (pl) 2004-08-09
US6783038B2 (en) 2004-08-31
CZ305241B6 (cs) 2015-07-01
JP2003526516A (ja) 2003-09-09
CN100406164C (zh) 2008-07-30
CZ20023341A3 (cs) 2003-08-13
DE60115040D1 (de) 2005-12-22
DE60115040T2 (de) 2006-07-13
CA2402528A1 (en) 2001-09-20
BR0109238A (pt) 2002-12-03
ZA200206804B (en) 2003-08-26
TW459122B (en) 2001-10-11
AU5518501A (en) 2001-09-24
RU2002123640A (ru) 2004-03-20
SK14492002A3 (sk) 2004-01-08
UA73977C2 (en) 2005-10-17
ATE309877T1 (de) 2005-12-15
ES2254405T3 (es) 2006-06-16
SK287454B6 (sk) 2010-10-07
BR0109238B1 (pt) 2013-11-05
KR100806648B1 (ko) 2008-02-26
EP1296786B1 (en) 2005-11-16
AR033972A1 (es) 2004-01-21
EP1296786A1 (en) 2003-04-02
US20030205354A1 (en) 2003-11-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL198136B1 (pl) Urządzenie i sposób dozowania przepływu w procesie ciągłego odlewania roztopionego metalu
SK287590B6 (sk) Lejacia dýza na prietok tekutého kovu a spôsob ovládania toku tekutého kovu
US9162284B2 (en) Casting nozzle
PL194516B1 (pl) Dysza rozpylająca do zraszania płynem chłodzącym produktu odlewanego w sposób ciągły
CA2163047C (en) Apparatus for controlling molten metal flow in a tundish to enhance inclusion float out from a molten metal bath
CA2300923C (en) Immersion nozzle
JP3662973B2 (ja) 連続鋳造用排出ノズル
AU2001255185A1 (en) Sliding gate for liquid metal flow control
US5518154A (en) Gate and pour tube assembly for use in throttling gate valve
US4966315A (en) Refractory plate assembly for a three-plate sliding closure unit
CN111974981B (zh) 浇铸水口
US6932250B2 (en) Submerged entry nozzle and method for maintaining a quiet casting mold
RU2358834C2 (ru) Погружной выпускной разливочный стакан (варианты)
JP7115230B2 (ja) 連続鋳造用注湯装置
KR20050021278A (ko) 연속주조용 침지노즐
JP7103170B2 (ja) スライディングゲート
PL187078B1 (pl) Rynna spustowa do odlewania ciągłego
CA2243398C (en) Impact pad
KR20000013236U (ko) 연속주조용 침지노즐
JPS6389312A (ja) 少なくとも2つの液体反応体からプラスチック、特に発泡体、を形成する液体反応混合物の連続的な調整のための方法及び装置

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110316