PL196948B1 - Odcinek szyny, korzystnie szyna iglicowa - Google Patents
Odcinek szyny, korzystnie szyna iglicowaInfo
- Publication number
- PL196948B1 PL196948B1 PL337416A PL33741699A PL196948B1 PL 196948 B1 PL196948 B1 PL 196948B1 PL 337416 A PL337416 A PL 337416A PL 33741699 A PL33741699 A PL 33741699A PL 196948 B1 PL196948 B1 PL 196948B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- rail
- section
- geometry
- area
- joint
- Prior art date
Links
Classifications
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E01—CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
- E01B—PERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
- E01B7/00—Switches; Crossings
- E01B7/02—Tongues; Associated constructions
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Architecture (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
- Massaging Devices (AREA)
- Platform Screen Doors And Railroad Systems (AREA)
- Vending Machines For Individual Products (AREA)
- Lighting Device Outwards From Vehicle And Optical Signal (AREA)
- Component Parts Of Construction Machinery (AREA)
- Fuel-Injection Apparatus (AREA)
Abstract
1. Odcinek szyny, korzystnie szyna iglicowa, która maj ac nachylony przebieg do poziomu jest laczona za pomoc a z lacza spawanego z szyn a laczon a, przy czym obszar ko ncowy odcinka szyny i szyna laczona maj a taki sam profil, znamienny tym, ze w odst epie od obszaru ko ncowego (16) posiada obszar przej- sciowy (14) poddawany procesowi kucia, po którym obszar ko ncowy (16) ma taki sam profil poprzeczny i przebieg geometrii kraw edzi jezdnej (20) jak przy la- czana za pomoc a jednego z lacza spawanego szyna laczona. PL PL PL
Description
(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 196948 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 337416 (51) Int.Cl.
E01B 7/02 (2006.01) (22) Data zgłoszenia: 23.12.1999 (54)
Odcinek szyny, korzystnie szyna iglicowa
(30) Pierwszeństwo: | (73) Uprawniony z patentu: |
23.12.1998,DE,19859841.6 | BWG GmbH & Co. KG,Butzbach,DE |
28.01.1999,DE,19904313.2 | (72) Twórca(y) wynalazku: |
(43) Zgłoszenie ogłoszono: | Ullrich Haub,Mϋnzberg,DE |
03.07.2000 BUP 14/00 | Alfred Kais,Lich-Eberstadt,DE |
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono: | (74) Pełnomocnik: |
29.02.2008 WUP 02/08 | Nowakowski Janusz, PATPOL Sp. z o.o. |
(57) 1. Odcinek szyny, korzystnie szyna iglicowa, która mając nachylony przebieg do poziomu jest łączona za pomocą złącza spawanego z szyną łączoną, przy czym obszar końcowy odcinka szyny i szyna łączona mają taki sam profil, znamienny tym, że w odstępie od obszaru końcowego (16) posiada obszar przejściowy (14) poddawany procesowi kucia, po którym obszar końcowy (16) ma taki sam profil poprzeczny i przebieg geometrii krawędzi jezdnej (20) jak przyłączana za pomocą jednego złącza spawanego szyna łączona.
PL 196 948 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest odcinek szyny, korzystnie szyna iglicowa.
Stosowane obecnie powszechnie szyny iglicowe, w obszarze końcowym są specjalnie ukształtowane i spawane czołowo z szyną łączoną. Iglica swoim końcem jest oparta na poziomej powierzchni. Jeżeli szyna łączona jest nachylona, to zazwyczaj w obszarze spawania (zgrzewania) należy przeprowadzić dopasowanie profilu geometrii obszaru przejściowego między końcem iglicy a szyną łączoną. Jest to tylko możliwe, gdy połączenie przeprowadza się za pomocą zgrzewania termitowego.
Z opisu EP 0 598 638 B1 znane jest również przeprowadzanie zmiany geometrycznego dopasowania w obszarze powierzchni jezdnej w ten sposób, że główka szyny jest walcowana z nachyloną powierzchnią jezdną, która odpowiada nachylonej powierzchni jezdnej szyny łączonej.
Dopasowanie przebiegu geometrii w obszarze spawania (zgrzewania) jest możliwe bez problemu wówczas, gdy nachylenie szyny łączonej jest niewielkie. W przypadku większego nachylenia nie jest to możliwe i wówczas jest konieczna obróbka główki szyny iglicowej. Może to jednak wpływać na komfort jazdy w przypadku torów dla dużych prędkości. Również konieczna jest częsta kontrola szyn iglicowych, których profil odbiega od zwykłych przekrojów poprzecznych profilu szyny łączonej.
Z opisu DE 33 33 700 A1 jest znany rozjazd z iglicą sprężystą, której tylny obszar końcowy jest zespawany z kutą kształtką, która umożliwia geometryczne dopasowanie do szyny łączonej. Kształtka jest spawana z szyną łączoną, w związku z czym konieczne są ogółem dwa złącza spawane między szyną iglicową a szyną łączącą. Powoduje to nie tylko zwiększone nakłady pracy, lecz również konieczność częstej kontroli zwrotnicy.
Według stanu techniki dopasowanie przebiegu geometrii, względnie przekroju poprzecznego szyn łączonych jest zapewnione przez zgrzewanie termitowe powierzchni czołowej obszaru końcowego szyny iglicowej i powierzchni czołowej szyny łączonej, przy czym zmiany przebiegu znajdują się w obszarze połączenia. Jeżeli szyna łączona ma znaczne nachylenie, przykładowo 1:20 nie jest możliwe właściwe połączenie, co jest niedopuszczalne w przypadku wysokich prędkości.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie odcinka szyny, zwłaszcza szyny iglicowej, za pomocą której byłoby możliwe bezproblemowe dopasowanie geometrii przebiegu pomiędzy odcinkiem szyny a szyną łączoną i ich połączenie przez tylko jedno złącze spawane (zgrzewane), bez konieczności przeprowadzania późniejszej obróbki połączonych szyn.
Zadanie to zostało rozwiązane według wynalazku dzięki temu, że w odstępie od obszaru końcowego odcinek szyny posiada obszar przejściowy, poddawany procesowi kucia, po którym obszar końcowy ma taki sam przekrój poprzeczny i przebieg geometrii krawędzi jezdnej, jak przyłączana za pomocą jednego złącza spawanego szyna łączona.
Korzystnie odcinek szyny z wyjątkiem obszaru końcowego ma przebiegającą poziomo stopkę.
Według wynalazku przekuty obszar przejściowy ma długość odpowiadającą długości wykucia znanej szyny iglicowej.
Korzystnie obszar końcowy odcinka szyny kończy się w odstępie B od szyny łączonej lub złącza spawanego, przy czym korzystnie B >100 mm.
Zaletą wynalazku jest to, że w odróżnieniu od stanu techniki, geometryczne dopasowanie profilu krawędzi jezdnej następuje nie w obszarze złącza spawanego (zgrzewanego), lecz w odstępie od niego w, usytuowanym między początkiem szyny a obszarem końcowym od strony szyny łączonej, który to obszar przejściowy jest poddawany procesowi kucia, dzięki czemu możliwe jest bezproblemowe dopasowanie przebiegu geometrii odcinka szyny do geometrii szyny łączonej. Tym samym można bez trudu przeprowadzić proces spawania (zgrzewania) czołowego odcinka szyny i szyny łączonej, przy czym nie trzeba przeprowadzać dopasowania przebiegu profilu krawędzi jezdnej w obszarze spawania (zgrzewania), a tym samym nie musi być przez ten obszar wyrównywana duża różnica nachylenia. Niezależnie od tego można również łączyć wspomniane szyny za pomocą złącza łubkowego, ponieważ według wynalazku zmiana przebiegu geometrii nie następuje w obszarze łączenia szyn.
Wymagane jest tylko jedno złącze spawane (zgrzewane) między odcinkiem szyny a szyną łączoną, dzięki czemu powstaje szyna, przykładowo zwrotnica, odporna na działanie dużych obciążeń.
Odcinek szyny swoim obszarem końcowym jest podparty swoją stopką na powierzchni, na której również opiera się szyna łączona, ponieważ już przy jego długości >100 mm posiada przebieg geometrii, który odpowiada przebiegowi geometrii szyny łączonej.
Reasumując przekucie obszaru przejściowego odcinka szyny umożliwia bezproblemowe geometryczne dopasowanie główki odcinka szyny do główki przylegającej szyny łączonej, bez konieczności ich
PL 196 948 B1 obróbki. Jednocześnie jest zapewnione, że nie ulega zmianie przebieg krawędzi jezdnej odcinka szyny, ponieważ przekuty obszar przejściowy jest jakby „obrócony” wokół krawędzi jezdnej, która odpowiada przebiegowi krawędzi jezdnej w obszarze odcinka szyny poza końcem od strony szyny łączącej.
Przekuty obszar przejściowy ma długość przykładowo od 500 mm do 2000 mm, która w istocie zależy od rodzaju zmian przebiegu geometrii łączonych szyn.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia odcinek szyny iglicowej, w widoku z boku, a fig. 2 - widok w kierunku A z fig. 1.
Na fig. 1 jest przedstawiony odcinek szyny 10 w postaci szyny iglicowej, w widoku z boku, który posiada przedni odcinek 12, tworzący iglicę, przekuty obszar przejściowy 14 oraz obszar końcowy 16, mający profil, który odpowiada profilowi szyny łączonej, z którą jest czołowo spawany (zgrzewany). Przedni odcinek 12 jest podparty na poziomej powierzchni i w zależności od swojego położenia kieruje bez uderzeń koła pojazdu szynowego z toru macierzystego na tor zwrotnicy, i odwrotnie.
Jeżeli szyna łączona przebiega w nachyleniu, a więc jest podparta na powierzchni, przebiegającej w nachyleniu do poziomu, wówczas musi być zapewnione, żeby przy montażu odcinka szyny 10, jej obszar końcowy 16 przechodził bezproblemowo w szynę łączoną, a więc aby przy jednakowym profilu łączonych szyn ich przebieg geometrii, względnie przekroju poprzecznego był taki sam.
Dopasowanie przebiegu geometrii odcinka szyny 10 do szyny łączonej przeprowadza się przez proces kucia lub odkształcenie odcinka szyny 10, zwłaszcza w jej obszarze przejściowym 14, ewentualnie również w obszarze końcowym 16. Dzięki temu przez ten proces następuje ciągła zmiana przebiegu geometrii odcinka szyny w przebieg geometrii szyny łączonej, przy jednoczesnym zapewnieniu, że w obszarze końcowym 16, nie jest zmieniona krawędź jezdna. Podczas przeprowadzania procesu kucia w obszarze przejściowym 14, w kierunku powierzchni czołowej 18, a więc do szyny łączonej, obszar ten jest obracany domyślnie wokół krawędzi jezdnej 20, jak jest to przedstawione na fig. 2.
Widok A na fig. 2 uwidocznia, że powierzchnia czołowa posiada nachyloną stopkę 22 i odpowiednio nachyloną szyjkę 24 i odpowiednio nachyloną główkę 26, które zostały domyślnie obrócone wokół krawędzi jezdnej 20, przy czym przebieg geometrii w tym obszarze końcowym 16 odpowiada przebiegowi geometrii szyny łączonej. Dzięki temu odcinek szyny 10 w obszarze końcowym 16 posiada przekrój poprzeczny i geometrię, które odpowiadają szynie łączonej, przy czym stopki szyn są nachylone identycznie i tym samym mogą być umieszczone na tych samych podkładach. Dzięki temu uzyskuje się zmianę przebiegu geometrii, która w sposób rozpoznawalny odbiega od uwidocznionego linią kreskowo-punktową, znanemu przebiegowi geometrii, ze stopką 22', opierającą się na powierzchni przebiegającej poziomo, z prostopadle do niej przebiegającą szyjką 24' i odpowiednią główką 26'.
Obszar przejściowy 14 ewentualnie może kończyć się w odstępie B (fig. 1) od powierzchni czołowej 18, a więc w obszarze złącza spawanego (zgrzewanego) między odcinkiem szyny 10 a szyną łączoną. Odstęp B wynosi korzystnie powyżej 100 mm.
Claims (5)
1. Odcinek szyny, korzystnie szyna iglicowa, która mając nachylony przebieg do poziomu jest łączona za pomocą złącza spawanego z szyną łączoną, przy czym obszar końcowy odcinka szyny i szyna łączona mają taki sam profil, znamienny tym, że w odstę pie od obszaru końcowego (16) posiada obszar przejściowy (14) poddawany procesowi kucia, po którym obszar końcowy (16) ma taki sam profil poprzeczny i przebieg geometrii krawędzi jezdnej (20) jak przyłączana za pomocą jednego złącza spawanego szyna łączona.
2. Odcinek według zastrz. 1, znamienny tym, że odcinek szyny (10) z wyjątkiem części końcowej (16) ma przebiegającą poziomo stopkę (22').
3. Odcinek według zastrz. 1, znamienny tym, że obszar przejściowy (14) ma długość odpowiadającą długości wykucia znanej szyny iglicowej.
4. Odcinek szyny według zastrz.
5, znamienny tym, że obszar końcowy (16) ma długość odpowiadającą odstępowi (B) od szyny łączonej lub złącza spawanego, przy czym korzystnie B >100 mm.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19859841 | 1998-12-23 | ||
DE19904313A DE19904313A1 (de) | 1998-12-23 | 1999-01-28 | Schienenabschnitt |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL337416A1 PL337416A1 (en) | 2000-07-03 |
PL196948B1 true PL196948B1 (pl) | 2008-02-29 |
Family
ID=26051018
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL337416A PL196948B1 (pl) | 1998-12-23 | 1999-12-23 | Odcinek szyny, korzystnie szyna iglicowa |
Country Status (6)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP1013826B1 (pl) |
AT (1) | ATE318956T1 (pl) |
CZ (1) | CZ297678B6 (pl) |
DE (1) | DE59913169D1 (pl) |
ES (1) | ES2258835T3 (pl) |
PL (1) | PL196948B1 (pl) |
Families Citing this family (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE10114683A1 (de) * | 2001-03-23 | 2002-10-10 | Butzbacher Weichenbau Gmbh | Oberbau-Zungenvorrichtung |
AT412351B (de) | 2002-04-04 | 2005-01-25 | Vae Eisenbahnsysteme Gmbh | Übergangsschiene sowie verfahren zur herstellung dieser übergangsschiene |
CN111622022A (zh) * | 2019-02-28 | 2020-09-04 | 浙江德盛铁路器材股份有限公司 | 一种尖轨 |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE685445C (de) * | 1937-08-20 | 1939-12-18 | Gutehoffmungshuette Oberhausen | Zungenvorrichtung, insbesondere fuer Strassenbahnweichen |
DE3333700C2 (de) | 1983-09-17 | 1991-05-29 | Schmiedewerke Krupp-Klöckner GmbH, 4630 Bochum | Weiche mit einer Federzunge |
FR2698110B1 (fr) | 1992-11-16 | 1995-02-03 | Cogifer | Rail-aiguille perfectionné pour appareil de voie. |
-
1999
- 1999-12-20 DE DE59913169T patent/DE59913169D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1999-12-20 EP EP99125352A patent/EP1013826B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1999-12-20 AT AT99125352T patent/ATE318956T1/de not_active IP Right Cessation
- 1999-12-20 ES ES99125352T patent/ES2258835T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1999-12-21 CZ CZ0466199A patent/CZ297678B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1999-12-23 PL PL337416A patent/PL196948B1/pl not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
ES2258835T3 (es) | 2006-09-01 |
DE59913169D1 (de) | 2006-04-27 |
PL337416A1 (en) | 2000-07-03 |
EP1013826A1 (de) | 2000-06-28 |
ATE318956T1 (de) | 2006-03-15 |
EP1013826B1 (de) | 2006-03-01 |
CZ297678B6 (cs) | 2007-03-07 |
CZ466199A3 (cs) | 2000-07-12 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP0860548B1 (de) | Verfahren und Anordnung zum Verschweissen von Schienen für Schienenfahrzeuge | |
US4953814A (en) | Railway switch comprising a frog having a movable main point and auxiliary point | |
EP0564433B1 (de) | Stopfmaschine mit einem Zweischwellen-Stopfaggregat | |
SE509900C2 (sv) | Sätt att framställa spårväxlar för rännskenor samt i ett stycke utförd spårväxel framställd på detta sätt | |
JPH08501842A (ja) | レール部分 | |
DE10034781A1 (de) | Verfahren und Anordnung zum Verschweißen von Schienen für Schienenfahrzeuge | |
PL196948B1 (pl) | Odcinek szyny, korzystnie szyna iglicowa | |
DE3818231C2 (pl) | ||
WO1998007928A1 (de) | Herzstück für weichen und kreuzungen | |
EP0665331B1 (de) | Gleisstopfmaschine | |
US20040113023A1 (en) | Superstructure switching device | |
AU2009205916B2 (en) | Switch having movable frog tip | |
PL205068B1 (pl) | Skrzynia zwrotnicowa dla zwrotnic szyn rowkowych | |
DE10159516B4 (de) | Verfahren zur Herstellung einer starren Herzstückspitze | |
DE19904313A1 (de) | Schienenabschnitt | |
DE10114683A1 (de) | Oberbau-Zungenvorrichtung | |
EP1138829B1 (de) | Rillenschienenherzstück sowie Verfahren zur Herstellung eines solchen | |
DD223480A1 (de) | Flachrillenherzstueck und -kreuzungsstueck | |
DE3102702C2 (de) | Vorrichtung zur Schraubenbefestigung von Anbauteilen an den Seitenprofilen der Rinnenschüsse eines Kettenkratzförderers, insbesondere für den Einsatz in Bergbau-Untertagebetrieben | |
TW202237942A (zh) | 轍叉及用於轍叉之翼軌的製造方法 | |
AT5558U1 (de) | Verfahren zur montage von weichen | |
AT525017A1 (de) | Verfahren zum Reprofilieren von zumindest einer Zungenschiene | |
EP0531771B1 (de) | Y-Schwelle für Zahnradbahn | |
GB2284001A (en) | Railway point of crossing frogs with improved wear resistance | |
DE4112767A1 (de) | Weiche einer profilhohlschiene |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20121223 |