PL195732B1 - Sposób wytwarzania nowych częściowych estrów mieszaniny poligliceryn z kwasami tłuszczowymi i kwasami wielokarboksylowymi i ich zastosowanie - Google Patents

Sposób wytwarzania nowych częściowych estrów mieszaniny poligliceryn z kwasami tłuszczowymi i kwasami wielokarboksylowymi i ich zastosowanie

Info

Publication number
PL195732B1
PL195732B1 PL322484A PL32248497A PL195732B1 PL 195732 B1 PL195732 B1 PL 195732B1 PL 322484 A PL322484 A PL 322484A PL 32248497 A PL32248497 A PL 32248497A PL 195732 B1 PL195732 B1 PL 195732B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
acid
fatty acids
acids
esterification
polyglycerol esters
Prior art date
Application number
PL322484A
Other languages
English (en)
Other versions
PL322484A1 (en
Inventor
Burghard Grüning
Peter Hameyer
Josef Metzelaars
Christian Weitemeyer
Original Assignee
G0Ldschmidt Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by G0Ldschmidt Gmbh filed Critical G0Ldschmidt Gmbh
Publication of PL322484A1 publication Critical patent/PL322484A1/xx
Publication of PL195732B1 publication Critical patent/PL195732B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C69/00Esters of carboxylic acids; Esters of carbonic or haloformic acids
    • C07C69/52Esters of acyclic unsaturated carboxylic acids having the esterified carboxyl group bound to an acyclic carbon atom
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C69/00Esters of carboxylic acids; Esters of carbonic or haloformic acids
    • C07C69/34Esters of acyclic saturated polycarboxylic acids having an esterified carboxyl group bound to an acyclic carbon atom

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Colloid Chemistry (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Emulsifying, Dispersing, Foam-Producing Or Wetting Agents (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania nowych czesciowych estrów poliglicerynowych nasyconych lub niena- syconych kwasów tluszczowych i wielokarboksylowych kwasów w procesie estryfikacji, znamienny tym, ze reakcje estryfikacji prowadzi sie w dwu etapach, przy czym w pierwszym etapie reakcji tech- niczna poligliceryne o srednim stopniu kondensacji: = 2 poddaje sie reakcji z nasyconym lub nienasy- conym, liniowym lub rozgalezionym zawierajacym 12-22 atomy wegla kwasem tluszczowym do osia- gniecia stopnia estryfikacji poligliceryn wynoszacego 25-60%, po czym w drugim etapie reakcji podda- je sie reakcji z kwasami wielokarboksylowymi zawierajacymi 4-54 atomy wegla i o sredniej funkcyjno- sci od 2 do 2,4 do osiagniecia stopnia estryfikacji wynoszacego 30-75%. PL PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania nowych częściowych estrów mieszaniny poligliceryn z kwasami tłuszczowymi i wielokarboksylowymi kwasami w procesie estryfikacji mieszaniny poligliceryn nasyconymi lub nienasyconymi, liniowymi lub rozgałęzionymi kwasami tłuszczowymi.
Przedmiotem wynalazku jest również ich zastosowanie w emulsjach w/o w środkach kosmetycznych i farmaceutycznych jak również ich zastosowanie jako środków pomocniczych w procesie dyspergowania nieorganicznych mikropigmentów w dyspersjach olejowych.
W/O emulgatory bazujące na surowcach naturalnych znajdują zwiększone zainteresowanie z powodów ekologicznych zarówno u producentów jak również użytkowników emulsyjnych preparatów.
Z tego powodu pomimo ich średniej wydajności, częściowe estry polialkoholi takich jak gliceryna, poligliceryna, sorbitol lub metyloglikozyd i kwasów tłuszczowych takich jak kwas oleinowy lub izostearynowy znajdują w dalszym ciągu wielorakie zastosowanie.
Tego typu emulgatory nie są odpowiednie np. dla zdolnych do płynięcia emulsji (lotiony) i dla kremów z wysoką zawartością naturalnych trójglicerydów.
Kremy odpowiadające rynkowym wymogom stabilności (obciążalność temperaturowa -15 do + 45°C, częściowo od -25 do 50°C) zawierają jako komponenty rodzaju lipidów przeważnie oleje parafinowe i estry kwasów tłuszczowych i monoalkanoli (ciężar cząsteczkowy < 500); Mają one dogodniejsze technologiczne własności niż wyżej cząsteczkowe trójglicerydy.
W celu uzyskania stabilizacji niezbędne jest stosowanie wysokolepkich wosków we względnie wysokim stężeniu( > 3%).
Woski te oddziaływują negatywnie na własności aplikacyjne, ponieważ przez ich stosowanie uzyskuje się niepożądane odczucie klejąco-tłuste na skórze.
Koemulgatory, zwłaszcza addukty tlenku etylenu w połączeniu z mydłami metalicznymi pozwalają na rozszerzenie zakresu zastosowania, wyłącznie na lotiony zawierające olej parafinowy.
Znacznie lepsze własności emulgujące od częściowych estrów polialkoholi i kwasów tłuszczowych posiadają estry poliglicerynowe di-i polimerycznych nienasyconych C18 kwasów tłuszczowych.
Estry te otrzymuje się z mono- i dwuglicerydów olejów roślinnych, zwłaszcza z oleju sojowego, przez wielogodzinną termiczną obróbkę, w temperaturze około 300°C, względnie w reakcji estryfikacji polimeryzujących termicznie olejów roślinnych z poligliceryną.
Estry poliglicerynowe polikwasu rycynolowego wytworzone w analogiczny sposób są również wydajnymi emulgatorami w/o (opis patentowy niemiecki DE-B-4 409 569).
Oba rodzaje substancji nie mogły być stosowane w emulsyjnych preparatach kosmetycznych lub farmaceutycznych z powodu ich wrażliwości na utlenianie jak i silnego zapachu zjełczałego tłuszczu.
Odpowiedzialnymi za to są w pierwszym rzędzie znaczne termiczne obciążenia podczas procesu ich wytwarzania i ich nienasycony charakter ( liczba jodowa wynosi około 100).
Pokrewny chemiczne estrom poliglicerynowym polikwasu rycynolowego, ester poliglicerynowy kwasu polihydroksy-stearynowego (Fa.Henkel) również wytwarzany z roślinnych surowców posiada w przeciwieństwie do nich zadawalającą sensoryczną jakość i zasadniczą zdolność do tworzenia emulsji w/o rodzaju kremu a zwłaszcza emulsji w/o posiadających zdolność do płynięcia.
Zadanie wynalazku polegało zatem na opracowaniu takiego sposobu postępowania, który dostarczałby nowych częściowych estrów poliglicerynowych, z surowców naturalnych i posiadających wodniesieniu do znanych estrów poliglicerynowych przykładowo kwasu polihydroksystearynowego dodatkowe zalety w postaci zwiększonej stabilności, zwłaszcza podwyższonej obciążalności cykli zamrażania-rozmrażania wytworzonych z nich emulsji w/o.
Ta zaleta ma ważne znaczenie praktyczne dla transportu i przechowywania preparatów emulsyjnych.
W wyniku długiego przechowywania w bardzo niskich temperaturach lub w wyniku ekstremalnych wahań temperatury podczas wydłużonych dróg transportu może okazać się niewystarczającą stabilność emulsji przez wyraźne rozdzielanie się wody w preparacie emulsyjnym lub nawet może zajść pełny rozkład emulsji.
Tę wadę eliminuje rozwiązanie według wynalazku.
Przedmiotem wynalazku jest więc sposób wytwarzania nowych, częściowych estrów poliglicerynowych nasyconych lub nienasyconych kwasów tłuszczowych i wielokarboksylowych kwasów, charakteryzujący tym, że reakcję estryfikacji prowadzi się w dwu etapach, przy czym w pierwszym etapie reakcji techniczną poliglicerynę o średnim stopniu kondensacji >2 poddaje się reakcji z nasyconym lub
PL 195 732 B1 nienasyconym, liniowym lub rozgałęzionym kwasem tłuszczowym zawierającym 12-22 atomy węgla do osiągnięcia stopnia estryfikacji poligliceryn wynoszącego 25-60%, po czym w drugim etapie reakcji poddaje się reakcji z wielokarboksylowymi kwasami zawierającymi 4-54 atomy węgla io średniej funkcyjności 2-2,4 do osiągnięcia stopnia estryfikacji mieszaniny poligliceryn wynoszącego 30-75%. Procesowi estryfikacji poddaje się poligliceryny korzystnie o średnim stopieniu kondensacji 3-4 a wielokarboksylowy kwas jest korzystnie dimerem kwasu wytworzonym w reakcji dimeryzacji kwasów tłuszczowych z olejów roślinnych.
Jako nasycone kwasy tłuszczowe odpowiednie są przede wszystkim kwasy: laurynowy, tridekanowy, mirystynowy, palmitynowy, margarynowy, stearynowy, arachinowy, behenowy jak również ich mieszaniny.
Naturalną mieszaniną kwasów są przykładowo kwasy tłuszczu kokosowego, które zawierają jako składnik główny kwas laurynowy, obok nasyconych C14-C18 kwasów tłuszczowych i ewentualnie w niewielkiej ilości nasyconych C8-C10-kwasów tłuszczowych i nienasyconych kwasów tłuszczowych, jak również kwasy tłuszczu łojowego, które stanowią w zasadzie mieszaninę kwasu palmitynowego i stearynowego.
Szczególnie korzystna mieszanina składa się z co najmniej 40% wag., zwłaszcza 60-99% wag. kwasu stearynowego.
Jako nienasycone kwasy tłuszczowe odpowiednie są monoolefinowo nienasycone kwasy, przykładowo: kwas heksadecenowy, oktadecenowy jak kwas oleinowy (kwas cis-9-oktadecenowy) lub kwas elaidynowy (kwas trans-9-oktadecenowy), kwas eikozenowy i dokozenowy jak kwas erukowy (kwas cis-13-dokozenowy) lub kwas brazydynowy (kwas trans-13-dokozenowy), wielokrotnie nienasycone kwasy tłuszczowe - przykładowo kwas oktadekadienowy lub oktadekatrienowy jak kwas linolowy lub linolenowy, jak również ich mieszaniny.
Najlepsze wyniki osiąga się stosując kwasy tłuszczowe lub mieszaniny kwasów tłuszczowych zawierające co najmniej 60% wag, korzystnie 65-99% wag. kwasu oleinowego lub erukowego. Szczególnie odpowiednimi są ciekłe kwasy tłuszczowe, kwas oleinowy, rycynowy, erukowy lub izostearynowy zawierające 18-22 atomy węgla. Ich temperatura krzepnięcia leży poniżej 35°C w związku z ich rozgałęzioną budową i wiązaniem podwójnym.
Można również stosować mieszaninę kwasów tłuszczowych, które mogą zawierać także składniki typu wosków, jak utwardzony kwas rycynolowy. Stosowane w procesie estryfikacji alifatyczne kwasy dikarboksylowe powinny posiadać co najmniej 4 atomy węgla. Mogą one być prostołańcuchowe lub rozgałęzione takie jak przykładowo: kwas malonowy, bursztynowy, fumarowy, dimetyloglutarowy lub trimetyloadypinowy jak również ich bezwodniki.
Jako kwasy dikarboksylowe mogą być stosowane także tak zwane dimeryczne kwasy tłuszczowe, przy czym mogą to być mieszaniny acyklicznych i cyklicznych kwasów dikarboksylowych, otrzymywanych w reakcji katalitycznej dimeryzacji nienasyconych kwasów tłuszczowych zawierających 12-22 atomy węgla.
Wytwarzanie i zastosowanie dimerów kwasów i ich fizyczne i chemiczne własności opisano w publikacji The Dimer Acids: The Chemical und physical properties, reactions and applications, Ed. E.C. Leonard; Humko Sheffield Chemical, 1975, Memphis,Tenn.
Kwasy dikarboksylowe mogą zawierać także w pewnym zakresie trój- i więcej funkcyjne kwasy karboksylowe.
Funkcyjność mieszaniny nie powinna przekraczać 2,4. Szczególnie odpowiednimi emulgatorami do zastosowania zgodnie z wynalazkiem są dimeryczne kwasy lub mieszanina złożona z dimerów lub trimerów kwasów (np. typu-pripoli firmy Unichemia), które można otrzymać z olejów roślinnych o wysokiej zawartości nienasyconych C18-kwasów tłuszczowych (kwas oleinowy, linolowy, linolenowy).
Wysoka masa cząsteczkowa, przy jednocześnie prawie nie zmieniającej się liczbie wolnych grup hydroksylowych w produkcie, którą uzyskuje się przez zastosowanie tych kwasów, powoduje głównie poprawę stabilności powierzchni granicy faz w emulsjach w/o.
Jako poligliceryny odpowiednie są szczególnie takie, które mają średni stopień kondensacji > 2, zwłaszcza 3-4.
Chodzi tu o techniczne mieszaniny poligliceryn, które są wytwarzane np. przez alkalicznie katalizowaną kondensację gliceryny w podwyższonej temperaturze, z których ewentualnie można otrzymać przez destylację frakcje o pożądanym stopniu kondensacji.
Również odpowiednimi są poligliceryny otrzymywane innym sposobem np. z epichlorohydryny lub glicydolu.
PL 195 732 B1
Szczególnie nadającymi się poliglicerynami są poligliceryny o następującym podziale oligomerów:
gliceryna 0 do 30% wag.
digliceryna 15 do 40% wag.
trójgliceryna 10 do 55% wag.
tetragliceryna 2 do 25% wag.
pentagliceryna i wyższe składniki 0 do 15% wag
W częściowych estrach poliglicerynowych grupy hydroksylowe poligliceryny są zestryfikowane w 30-75%, korzystnie w 50-65%. Grupy te są najpierw estryfikowane kwasami tłuszczowymi do 25-60%, korzystnie do 35-50% a następnie w drugim etapie za pomocą kwasów dikarboksylowych do całkowitego stopnia estryfikacji 30-75%, korzystnie 50-65%.
W celu uzyskania własności korzystnych dla stabilizacji emulsji w/o powinno dążyć się, przez odpowiedni dobór hydrofilowych i lipofilowych części cząsteczki do osiągnięcia wartości HBL równej 3-7.
Nowe częściowe estry poliglicerynowe można wytwarzać znanym jako taki sposobem to znaczy w procesie estryfikacji przez ogrzewanie składników reakcji i oddzielanie na drodze destylacji wody, powstającej w reakcji.
W celu przyspieszenia reakcji mogą być stosowane kwasowe lub zasadowe katalizatory jak kwasy sulfonowe, kwas fosforowy lub fosforawy, kwasy Lewissa jak sole cyny, tlenki-, wodorotlenki-, alkoholany- lub sole metali alkalicznych lub metali ziem alkalicznych.
Dodatek katalizatora nie jest jednak niezbędnie konieczny. Nowe częściowe estry poliglicerynowe wytwarzane są sposobem według wynalazku w reakcji estryfikacji prowadzonej w dwu etapach.
W pierwszym etapie estryfikuje się poliglicerynę monofunkcyjnym kwasem tłuszczowym lub częścią kwasu tłuszczowego.
Po całkowitym przereagowaniu kwasu tłuszczowego lub jego przereagowaniu w większej części, dodaje się wielofunkcyjny kwas karboksylowy i kontynuuje się reakcję estryfikacji.
Przebieg reakcji można śledzić np.: na podstawie oddzielanej wody reakcyjnej, liczby kwasowej lub spektroskopii w podczerwieni.
Dąży się do osiągnięcia w produkcie końcowym liczby kwasowej < 20, korzystnie < 10.
Szczególnie korzystny produkt ma liczbę kwasową < 5.
Estry poliglicerynowe według wynalazku nadają się do stabilizacji emulsji i dyspersji.
Tak więc przedmiotem wynalazku jest również zastosowanie nowych częściowych estrów poliglicerynowych wyżej scharakteryzowanych jako w/o-emulgatorów w środkach kosmetycznych lub farmaceutycznych oraz jako środków pomocniczych do dyspergowania nieorganicznych mikropigmentów w dyspersjach olejowych.
Korzystnym jest ich zastosowanie w charakterze emulgatorów do wytwarzania środków kosmetycznych lub farmaceutycznych.
W rachubę wchodzą środki kosmetyczne, które w wyniku zastosowania emulgatorów o/w lub w/o mają konsystencję łatwą do nakładania, ponieważ w wyniku zastosowania tego układu emulgatorów olej lub tłuszcz dają się łatwo wprowadzić do fazy wodnej, względnie faza wodna daje się łatwo wprowadzić do oleju lub tłuszczu.
Przykładami tych środków kosmetycznych są: kremy takie jak kremy pielęgnacyjne, kremy dla dzieci lub kremy ochronne przed słońcem, maści, lotiony (płyny kosmetyczne) lub szminki.
W środkach farmaceutycznych takich jak maści lub kremy potrzebne są do aplikacji substancji czynnych emulgatory o/w lub w/o.
Jako składniki olejowe mogą być stosowane:
- oleje estrowe jak palmitynian oktylu, stearynian oktylu, kaprylan cetylu, trójglicerydy kwasu kaprylowego/kapronowego, oleinian decylu, kaprylan cetyloarylu, mirystynian izopropylu, palmitynian izopropylu, benzoesan alkilu C12-C13, enantonian stearylu, adypinian dibutylu
- oleje roślinne takie jak olej z kiełków pszenicy, olej jojoba, olej z oliwek, olej z ogórecznika, olej z owoców avokado, olej z orzeszków ziemnych, olej z migdałów, olej słonecznikowy, olej z orzechów włoskich
- wyższe alkohole takie jak alkohol oktylolaurylowy (lub ogólnie alkohole Gueberta), alkohol oleilowy i
- oleje węglowodorowe typu parafin takie jak olej parafinowy, izocetan, polideceny, wazelina, parafina perliquidum, squalan.
Zwykłe środki i składniki jak również zwykłe środki pomocnicze i substancje dodatkowe takie jak stabilizatory lub środki konserwujące dla tego typu środków kosmetycznych i farmaceutycznych są fachowcom znane i dlatego nie wymagają tu bliższego omówienia.
PL 195 732 B1
Stosowane częściowe estry poliglicerynowe wytworzone sposobem według wynalazku odznaczają się w niskich temperaturach, w stosunku do stanu techniki, wyraźnie podwyższoną stabilnością podczas składowania wytwarzanych z ich wykorzystaniem kosmetycznych i farmaceutycznych środków, co dla emulsji o/w, trudniejszej do stabilizacji w stosunku do emulsji w/o, jest szczególnie ważne.
Ponadto w w/w środkach wymagane stężenie częściowych estrów poliglicerynowych i/lub ilość nadających konsystencję wosków jest mniejsza w stosunku do środków znanych ze znanego stanu techniki o takim samym działaniu.
Estry poliglicerynowe wytwarzane sposobem według wynalazku nadają się również do stabilizacji dyspersji różnego rodzaju pigmentów w olejach. Korzystnymi pigmentami są pigmenty nieorganiczne. Szczególnie korzystnym jest dwutlenek tytanu. Jako olejowe składniki mogą być stosowane wyżej wymienione oleje.
P r z y k ł a d y
1. Wytwarzanie
Przykład wytwarzania 1 (emulgator 1)
Wytwarzanie estrów poliglicerynowych następuje w dwu etapach przebiegających w znany jako taki sposób. Najpierw poliglicerynę estryfikuje się kwasem tłuszczowym.
264 g (0,93 mola) kwasu izostearynowego łączy się ze 100 g technicznej poligliceryny o liczbie hydroksylowej 1180 i podczas przepuszczania azotu ogrzewa się w 250°C.
Po trzech godzinach reakcji w tej temperaturze liczba kwasowa wynosi 6,4.
Następnie ochładza się do temperatury 180°C i dodaje do mieszaniny reakcyjnej 121g dimeru kwasu (Pripol 1025 der Fa. Unichema, złożony z około 5% kwasu monokarboksylowego, około 75% difunkcyjnego i około 20% trifunkcyjnego kwasu karboksylowego). Całość ogrzewa się znów do 250°C i utrzymuje się w tej temperaturze 3 godziny. Otrzymuje się zabarwiony na kolor bursztynu, lepki produkt o liczbie hydroksylowej 68 i liczbie kwasowej 1,5.
2. Badanie zastosowania technicznego
2.1. W/O -Emulgatory
Z następujących przykładowych receptur przewidziano różnorodne zastosowania emulgatora według wynalazku do wytwarzania preparatów emulsyjnych pielęgnujących skórę i ochronnych do skóry.
Preparaty te obejmują:
- emulsje o konsystencji cieczy lub past (lotiony względnie kremy)
- emulsje, których faza olejowa składa się z węglowodorów (olej parafinowy), monoalkiloestrów kwasu tłuszczowego lub trójglicerydów kwasów tłuszczowych
- preparaty, w których faza olejowa, względnie faza wodna stanowi substancję dermatologicznie czynną.
Te emulsje posiadają nadzwyczaj wysoką cieplną i zimną obciążalność. Emulsje te są stabilne w temperaturze 45°C co najmniej 5 miesięcy i w temperaturze 50°C co najmniej 5 miesięcy. Wytrzymują one co najmniej 5 cykli zamrażanie-rozmrażanie.
W celach porównawczych zastosowano do wytworzenia emulsji zdolnej do płynięcia emulgator stanowiący polihydroksystearynian poliglicerynowy w próbie IRp6 i pozostałe składniki w analogicznej ilości jak w próbie Rp5.
Próba porównawcza Rp6 pokazuje po 1-3 cyklach zamrażanie-rozmrażanie silne wydzielanie wody.
W celach porównawczych do wytworzenia kremu zastosowano w próbie IIRp8 emulgator wytworzony w reakcji estryfikacji poligliceryn o stopniu kondensacji 3 z około 3 molami kwasu oleinowego a pozostałe składniki w analogicznej ilości jak w próbie Rp3.
Próba Rp8 przeprowadzona z wykorzystaniem tego porównawczego emulgatora wskazuje, że w temperaturze pokojowej po 3 miesiącach i przy przechowywaniu w temperaturze 45°C w ciągu 1 miesiąca występuje wydzielanie wody a po trzech cyklach zamrażanie-rozmrażanie w temperaturze -15°C następuje rozkład.
Wytwarzanie emulsji
Fazę olejową ogrzaną do temperatury 80-85°C wprowadza się, przy intensywnym mieszaniu, do fazy wodnej o takiej samej temperaturze i intensywnie mieszając ochładza się do temperatury
25-30°C. W przypadku, gdy przeciętna wielkość zdyspergowanych cząstek wody jest wyższa ponad
1-2 μm, należy przeprowadzić homogenizację w urządzeniu emulgującym (pracującym według zasady wirnik-stojan).
PL 195 732 B1
I Emulsje o konsystencji zdolnej do płynięcia (lotiony) Faza olejowa (skład)
Rp 1 Rp 2 Rp3 Rp4 Rp5 Rp6 porównaw- czy
Emulgator 1 3.0% 3,0% 3,0% 3,0% 3,0% 3,0%
olej rycynowy utwardzony 0,3% 0,3% 0,3% 0,3% 0,3% 0,3%
mikrowosk Lunacera M 0,2% 0,2% 0,2% 0,2% 0,2% 0,2%
olej parafinowy( 30 mPas) 10,5% 10,0% - -
Izocetan 10,0% - - -
palmitynian izocetylu - - 10,5% -
palmitynian izooktylu - 13,5% - -
izokaprylan cetylu - - 11,0% -
oleinian decylu - - - 10,5%
palmitynian izopropylu - - - 11,0%
C8/10-trójgliceryd - - - - 23,5% 23,5%
faza olejowa 24,0% 27,0% 25,0% 25,0% 27,05% 27,0%
Faza wodna ( skład)
0,3% siarczanu magnezu
2,0% gliceryny do 100,00% woda
Rp4 zawiera dodatkowo 2,0% Moisturizer Lactil ( Th. Goldschmidt AG, wodny roztwór soli sodowej kwasu pirolidynokarboksylowego, laktonianu sodu, mocznika i aminokwasów).
II Emulsje o konsystencji past (kremy)
Faza olejowa Rp1 Rp2 Rp3 Rp4 Rp5 Rp6 Rp7 Rp8 porównaw- czy
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Emulgator 1 olej rycynowy 3,0% 3,0% 3.0% 3,0% 3,0% 3,0% 3,0% 3,0%
utwardzony 0,8% 0,8% 0,5% 0,5% 0,8% 0,8% 0,8% 0,5%
wosk pszczeli 1,2% 1,2% 0,5% 0,5% 1,2% 1,2% 1,2% 0,5%
neo-Heliopan AV 4,0% - - - - - - -
parsol 1789 2,0% - - - - - - -
benzoesan alkilu 9,5% - - - - - - -
C8/10-trigliceryd 9,5% - 16,0% - - - - 16,0%
olej z avokado - - 10,0% - - - - 10,0%
olej parafinowy (30 mPas) - - - 9,0% 10,0% - - -
PL 195 732 B1 cd tabeli
1 2 3 4 5 6 7 8 9
kaprylan cetylu - 10,0 - - - - 11,0% -
palmitynian - 10,0 - - - - - -
izocetylu
palmitynian - - - 10,0% - 20,0% - -
oktylu
izocetyl - - - - 10,0% - - -
kaprylan oktylu - - - - - - 7,0% -
faza olejowa 30% 25% 30% 23% 25% 25% 23% 30%
Faza wodna Rp 1 Rp2 Rp3 Rp4 Rp5 Rp6 Rp7 Rp8 porównaw- czy
siarczan 0,3% 0,3% 0,3% 0,3% 0,3% 0,3% 0,3% 0,3%
magnezu
gliceryna 2,0% 2,0% 2,0% 2,0% 3,0% 3,0% 3,0% 2,0%
mocznik - 2,0% - - - - - -
etanol - - - - 10,0% 10,0% 10,0% -
(96% wag).
woda 67,7% 70,7% 67,7% 74,7% 61,7% 61,7% 63,7% 67,7%
70,0% 75,0% 70,0% 77,0% 75,0% 75,0% 77,0% 70,0%
2.2 Zastosowanie jako środka pomocniczego w procesie dyspergowania.
Częściowe estry poliglicerynowe wytworzone sposobem według wynalazku o wartości HLB 3-7 stanowią pomocnicze środki w procesie dyspergowania nieorganicznych pigmentów w substancji olejowej.
Jako nieorganiczne pigmenty wchodzą w rachubę wszystkie tlenki metali grup głównych i metali przejściowych takie jak np: tlenek żelaza, dwutlenek tytanu, tlenek cynku, tlenek ceru, każdorazowo także w postaci zmikronizowanej.
Przykład
Do młyna szybkoobrotowego z elementami mielącymi w postaci kulek wprowadza się 72 g palmitynianu oktylu i podczas mieszania dodaje się 28 g mikrorozdrobnionego dwutlenku tytanu i 6 g częściowych estrów poliglicerynowych jak również 4 g Aerosilu R972 (Fa. Degussa).
Po 30- minutowym mieleniu otrzymuje się drobno rozdrobnioną, białą dyspersję, z której nawet po 6 tygodniowym składowaniu nie wytrąca się TiO2.
P r zyk ł a d p or ó wn a wc zy
Do młyna szybkoobrotowego z elementami mielącymi w postaci kulek wprowadza się 72 g palmitynianu oktylu i podczas mieszania dodaje się 28 g mikrorozdrobnionego dwutlenku tytanu oraz 4 g Aerosilu R 972.
Po 30 minutowym mieleniu otrzymano dyspersję, która miała wygląd niejednorodnej emulsji i z której po wielogodzinnym składowaniu wydziela się osad drobnorozdrobnionego pigmentu TiO2.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania nowych częściowych estrów poliglicerynowych nasyconych lub nienasyconych kwasów tłuszczowych i wielokarboksylowych kwasów w procesie estryfikacji, znamienny tym, że reakcję estryfikacji prowadzi się w dwu etapach, przy czym w pierwszym etapie reakcji techniczną poliglicerynę o średnim stopniu kondensacji: > 2 poddaje się reakcji z nasyconym lub nienasy8
    PL 195 732 B1 conym, liniowym lub rozgałęzionym zawierającym 12-22 atomy węgla kwasem tłuszczowym do osiągnięcia stopnia estryfikacji poligliceryn wynoszącego 25-60%, po czym w drugim etapie reakcji poddaje się reakcji z kwasami wielokarboksylowymi zawierającymi 4-54 atomy węgla i o średniej funkcyjności od 2 do 2,4 do osiągnięcia stopnia estryfikacji wynoszącego 30-75%.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się poligliceryny o średnim stopieniu kondensacji 3-4.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1albo 2, znamienny tym, że stosuje się wielokarboksylowy kwas będący dimerem kwasu wytworzony w reakcji dimeryzacji kwasów tłuszczowych z olejów roślinnych.
  4. 4. Zastosowanie nowych częściowych estrów poliglicerynowych wytworzonych sposobem określonym w zastrz. 1 jako w/o- emulgatorów w środkach kosmetycznych lub farmaceutycznych.
  5. 5. Zastosowanie nowych częściowych estrów poliglicerynowych wytworzonych sposobem określonym w zastrz. 1 jako środków pomocniczych do dyspergowania nieorganicznych mikropigmentów w dyspersjach olejowych.
PL322484A 1996-10-09 1997-10-08 Sposób wytwarzania nowych częściowych estrów mieszaniny poligliceryn z kwasami tłuszczowymi i kwasami wielokarboksylowymi i ich zastosowanie PL195732B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19641604A DE19641604C1 (de) 1996-10-09 1996-10-09 Polyglycerinpartialester von Fettsäuren und mehrfunktionellen Carbonsäuren, deren Herstellung und Verwendung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL322484A1 PL322484A1 (en) 1998-04-14
PL195732B1 true PL195732B1 (pl) 2007-10-31

Family

ID=7808268

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL322484A PL195732B1 (pl) 1996-10-09 1997-10-08 Sposób wytwarzania nowych częściowych estrów mieszaniny poligliceryn z kwasami tłuszczowymi i kwasami wielokarboksylowymi i ich zastosowanie

Country Status (7)

Country Link
US (1) US6242499B1 (pl)
EP (1) EP0835862B1 (pl)
JP (1) JPH10114707A (pl)
AT (1) ATE199895T1 (pl)
DE (2) DE19641604C1 (pl)
ES (1) ES2157508T3 (pl)
PL (1) PL195732B1 (pl)

Families Citing this family (42)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1322178B1 (en) * 2000-09-26 2006-05-03 The Procter & Gamble Company Improved emulsifier systems for use in making dehydrated starch ingredients
WO2003015741A1 (fr) * 2001-08-13 2003-02-27 The Nisshin Oillio, Ltd. Humectant et cosmetiques et preparations externes contenant cet humectant
DE10245623A1 (de) * 2002-09-30 2004-04-08 Clariant Gmbh Ester und Partialester aus mehrwertigen Alkoholen
DE10333443A1 (de) * 2003-07-23 2005-02-10 Goldschmidt Ag Emulgator für dünnflüssige W/O-Emulsionen auf Basis von teilvernetzten Polyglycerinestern der Polyhydroxystearinsäure
GB0423072D0 (en) 2004-10-18 2004-11-17 Ici Plc Surfactant compounds
DE102005003164A1 (de) * 2005-01-21 2006-07-27 Goldschmidt Gmbh Polyglycerinpartialester von Polyricinolsäure und mehrfunktionellen Carbonsäuren und deren Verwendung zur Herstellung von Emulsionen und Dispersionen
JP2005179377A (ja) * 2005-03-10 2005-07-07 Kokyu Alcohol Kogyo Co Ltd 化粧料
JP5143354B2 (ja) * 2005-11-22 2013-02-13 日本精化株式会社 オリゴマーエステル及びこれらを含有する化粧料及び皮膚外用剤
CN101511333B (zh) * 2006-10-13 2011-11-30 赢创戈尔德施米特有限公司 皮肤处理组合物
US20090082483A1 (en) * 2007-09-20 2009-03-26 Petrovic Zoran S Polyglycerol based polyols and polyurethanes and methods for producing polyols and polyurethanes
JP5523338B2 (ja) * 2007-12-19 2014-06-18 エヴォニク ゴールドシュミット ゲーエムベーハー エマルジョン中の架橋ヒアルロン酸
DE102008007713A1 (de) 2008-02-04 2009-08-06 Byk-Chemie Gmbh Netz- und Dispergiermittel
CN102124092B (zh) 2008-08-15 2014-06-18 宝洁公司 包含聚甘油酯的有益组合物
JP5443750B2 (ja) * 2008-12-16 2014-03-19 高級アルコール工業株式会社 ヒドロキシ化合物及びそれを含む化粧料
FR2954715B1 (fr) * 2009-12-24 2014-12-26 Coatex Sas Utilisation de glycerol comme agent ameliorant le caractere autodispersant d'une matiere minerale destinee a une composition aqueuse
WO2011100405A1 (en) 2010-02-12 2011-08-18 The Procter & Gamble Company Benefit compositions comprising crosslinked polyglycerol esters
EP2360140B1 (en) 2010-02-12 2015-09-23 Evonik Degussa GmbH New polyglycerol esters and their use
ES2487531T3 (es) * 2010-02-12 2014-08-21 Evonik Degussa Gmbh Composición cosmética que contiene éster parcial de poliglicerol
WO2011100420A1 (en) 2010-02-12 2011-08-18 The Procter & Gamble Company Benefit compositions comprising crosslinked polyglycerol esters
DE102010002609A1 (de) * 2010-03-05 2011-09-08 Evonik Goldschmidt Gmbh Partialester eines Polyglycerins mit mindestens einer Carbonsäure und einer polyfunktionalen Carbonsäure, ihre Herstellung und Verwendung
GB201011852D0 (en) * 2010-07-14 2010-09-01 Croda Int Plc Novel oligoester
DE102012202337A1 (de) * 2012-02-16 2013-08-22 Beiersdorf Ag Stabile Wasser in Öl Emulsionen mit verbesserter Sensorik
DE102012206574A1 (de) 2012-04-20 2013-10-24 Evonik Industries Ag Verwendung von Polyglycerinpartialestern als Entschäumer
DE102013205092A1 (de) 2013-03-22 2014-09-25 Evonik Industries Ag Formulierung enthaltend Esterquats basierend auf Isopropanolamin
GB201306815D0 (en) 2013-04-15 2013-05-29 Thos Bentley & Son Ltd Functional fluid
JP6383354B2 (ja) * 2013-05-14 2018-08-29 株式会社ダイセル ポリグリセリンジ脂肪族カルボン酸エステル
EP2997959B1 (de) 2014-09-22 2019-12-25 Evonik Operations GmbH Formulierung enthaltend esterquats basierend auf isopropanolamin und tetrahydroxypropylethylenediamin
ES2864951T3 (es) 2014-09-22 2021-10-14 Evonik Degussa Gmbh Emulsión que contiene esterquats líquidos y espesantes poliméricos
EP3095437B1 (de) 2015-05-21 2019-07-03 Evonik Degussa GmbH Wässrige zusammensetzung enthaltend omega-aminocarbonsäureester und fettalkohol
EP3325582A1 (en) * 2015-07-24 2018-05-30 Evonik Oil Additives GmbH Use of polyclycerin esters as friction modifiers in lubricant formulations
JP6791949B2 (ja) 2015-09-10 2020-11-25 ダウ グローバル テクノロジーズ エルエルシー スケール抑制剤の方法及び組成物
EP3168251B1 (de) 2015-11-16 2019-02-06 Evonik Degussa GmbH Vernetzte polyglycerinester
GB201600778D0 (en) 2016-01-15 2016-03-02 Croda Int Plc Composition,emulsion,method and use
BR112019003247B1 (pt) 2016-08-18 2022-01-25 Evonik Operations Gmbh Ésteres de poliglicerol reticulados, seu método de preparo e uso e preparações cosméticas ou farmacêuticas
CN108586253B (zh) * 2018-04-13 2021-05-25 山东滨州金盛新材料科技有限责任公司 一种聚甘油酯化合物及其制备方法与应用
JP7093235B2 (ja) * 2018-06-11 2022-06-29 阪本薬品工業株式会社 金属ナノ粒子を含有する分散組成物及びその成形体
EP3590493A1 (de) 2018-07-05 2020-01-08 Evonik Operations GmbH Hybrid quats zur haarpflege
EP3868810A1 (en) 2020-02-21 2021-08-25 Nouryon Chemicals International B.V. Biodegradable polyesters for water-resistant oil-in-water suncare formulations
US20230190615A1 (en) 2020-03-24 2023-06-22 Evonik Operations Gmbh Compositions comprising rhamnolipid, alkyl polyglycoside and acyl lactylate
EP4279532A1 (en) 2022-05-18 2023-11-22 Evonik Operations GmbH Crosslinked polyglycerol partial esters
EP4279531A1 (en) 2022-05-18 2023-11-22 Evonik Operations GmbH Crosslinked polyglycerol esters
WO2024042237A1 (en) 2022-08-26 2024-02-29 Nouryon Chemicals International B.V. Polyester film-forming polymers for alcohol-based sunscreen formulations

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3890358A (en) * 1972-05-08 1975-06-17 Emery Industries Inc Polyglycerol partial esters and their use in lipstick formulations
DE3041073C2 (de) * 1980-10-31 1986-01-02 Dynamit Nobel Ag, 5210 Troisdorf Wollwachssubstitute
EP0156968B1 (de) * 1983-12-23 1988-11-09 Hüls Aktiengesellschaft Umsetzungsprodukte von Fettsäure-polyol-partialestern und gamma-Glycidyl-oxipropyl-trialkoxysilanen, Verfahren zu deren Herstellung und deren Verwendung in pharmazeutischen und kosmetischen Präparaten
JPS60199833A (ja) 1984-03-26 1985-10-09 Meiji Milk Prod Co Ltd 医薬品、化粧品等用w/o/w型複合エマルジヨンの製造法
DK653488D0 (da) * 1988-11-23 1988-11-23 Esti Kemi Aps Smoeremiddel
JPH03228642A (ja) 1990-02-01 1991-10-09 Lotte Co Ltd 乳化組成物およびその製造方法
DE4005819A1 (de) * 1990-02-23 1991-08-29 Basf Ag Verwendung von mischungen aus polyglycerinfettsaeureestern als emulgatoren in kosmetischen und pharmazeutischen zubereitungen
DE4012693A1 (de) 1990-04-20 1991-10-24 Henkel Kgaa Ester von polycarbonsaeuren mit polyhydroxyverbindungen
DE4020483A1 (de) * 1990-06-27 1992-01-02 Hoechst Ag Mischester und seine verwendung als gleitmittel in kunststoff-formmassen
DE4029323A1 (de) 1990-09-15 1992-03-19 Henkel Kgaa Vefahren zur herstellung von oligoglyceringemischen mit hohem diglyceringehalt
DE4117033A1 (de) 1991-05-24 1992-11-26 Henkel Kgaa Verfahren zur herstellung von oligoglyceringemischen
DE4206732A1 (de) 1992-03-04 1993-09-09 Goldschmidt Ag Th Fluessige, lagerstabile, multiple emulsion des typs o/w/o
DE4420516C2 (de) 1994-06-13 1998-10-22 Henkel Kgaa Polyglycerinpolyhydroxystearate

Also Published As

Publication number Publication date
DE59703174D1 (de) 2001-04-26
PL322484A1 (en) 1998-04-14
ATE199895T1 (de) 2001-04-15
EP0835862A1 (de) 1998-04-15
US6242499B1 (en) 2001-06-05
ES2157508T3 (es) 2001-08-16
EP0835862B1 (de) 2001-03-21
JPH10114707A (ja) 1998-05-06
DE19641604C1 (de) 1998-03-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL195732B1 (pl) Sposób wytwarzania nowych częściowych estrów mieszaniny poligliceryn z kwasami tłuszczowymi i kwasami wielokarboksylowymi i ich zastosowanie
CA2469174C (en) Emulsifier for highly liquid w/o emulsions based on partly crosslinked polyglycerol esters of polyhydroxystearic acid
JP3043410B2 (ja) 水中油型エマルジョン
US4379755A (en) Gelatinizing agent composition, and gel and aqueous emulsion prepared therefrom
US4767625A (en) Lamella type single phase liquid crystal composition and oil-base cosmetic compositions using the same
EP1683781B1 (de) Polyglycerinpartialester von Polyricinolsäure und mehrfunktionellen Carbonsäuren und deren Verwendung zur Herstellung von Emulsionen und Dispersionen
KR101473499B1 (ko) 에멀젼 농축액
KR101256228B1 (ko) 계면활성제 조성물
EP0245756A1 (en) O/W type emulsion composition
US3954658A (en) Oil-in-water emulsion and emulsifying or solubilizing composition therefor
EP0541830A1 (en) Absorption base containing sucrose ester
US5817254A (en) Free-flowing emulsion concentrate
CA2327815C (en) Di-behenyl fumarate and its use in dermatological products
US5902590A (en) Cosmetic and/or pharmaceutical formulations
JPH09510393A (ja) ポリグリセリンポリリシノレエート
US5993861A (en) 12-hydroxy stearic acid esters, compositions based upon same and methods of using and making such compositions
JP2002308962A5 (pl)
JPH09505235A (ja) 冷水と乳化し得る製剤
JP2002308962A (ja) 乳化組成物
JPH06510230A (ja) 極性油成分の水中油型エマルジョン
JPS60260508A (ja) 化粧用油成分
JP6936234B2 (ja) 組成物、エマルション、方法及び使用
JPH08268829A (ja) 乳化型組成物
US6417238B1 (en) Neutralization of phosphate esters, compositions based upon and methods using same
JP3215496B2 (ja) 油中水型乳化組成物