PL193973B1 - Urządzenie, zabezpieczające maszynistę pojazdu szynowego - Google Patents

Urządzenie, zabezpieczające maszynistę pojazdu szynowego

Info

Publication number
PL193973B1
PL193973B1 PL332352A PL33235299A PL193973B1 PL 193973 B1 PL193973 B1 PL 193973B1 PL 332352 A PL332352 A PL 332352A PL 33235299 A PL33235299 A PL 33235299A PL 193973 B1 PL193973 B1 PL 193973B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
driver
seat
control panel
base
controlled
Prior art date
Application number
PL332352A
Other languages
English (en)
Other versions
PL332352A1 (en
Inventor
Steffen Scharf
Karsten Heidgen
Frank Israel
Wilfried Wolter
Original Assignee
Dwa Deutsche Waggonbau Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dwa Deutsche Waggonbau Gmbh filed Critical Dwa Deutsche Waggonbau Gmbh
Publication of PL332352A1 publication Critical patent/PL332352A1/xx
Publication of PL193973B1 publication Critical patent/PL193973B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D17/00Construction details of vehicle bodies
    • B61D17/04Construction details of vehicle bodies with bodies of metal; with composite, e.g. metal and wood body structures
    • B61D17/06End walls
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61CLOCOMOTIVES; MOTOR RAILCARS
    • B61C17/00Arrangement or disposition of parts; Details or accessories not otherwise provided for; Use of control gear and control systems
    • B61C17/04Arrangement or disposition of driving cabins, footplates or engine rooms; Ventilation thereof
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D15/00Other railway vehicles, e.g. scaffold cars; Adaptations of vehicles for use on railways
    • B61D15/06Buffer cars; Arrangements or construction of railway vehicles for protecting them in case of collisions

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Automation & Control Theory (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Seats For Vehicles (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Air Bags (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Escalators And Moving Walkways (AREA)
  • Control Of Conveyors (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Ultrasonic Waves (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie zabezpieczajace maszyniste pojazdu szynowego, wyposazone w umiesz- czony w kabinie maszynisty zespól kontrolo- wanego zgniotu, pulpit sterowniczy, podstawe fotela i fotel motorniczego, znamienne tym, ze czolownica (2), górny zespól zabezpiecza- jacy (3), pulpit sterowniczy (6), podstawa (7) fotela i fotel (8) maszynisty sa do siebie przy- mocowane w taki sposób, ze podczas od- ksztalcania sie zespolu (4) kontrolowanego zgniotu zmiana ich polozenia wzajemnego nie naraza maszynisty na uszkodzenie ciala, przy czym podstawa (7) fotela i fotel (8) maszynisty sa usytuowane nad zespolem (4) kontrolowa- nego zgniotu na takim poziomie, ze umiesz- czony pod fotelem (8) maszynisty zespól (4) kontrolowanego zgniotu moze sie odksztalcac bez przeszkód, a równoczesnie podstawa (7) fotela (8) maszynisty przesuwa sie podluznie wzgledem zespolu (4) kontrolowanego zgniotu. PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie zabezpieczające maszynistę pojazdu szynowego, wyposażone w umieszczony w kabinie maszynisty zespół kontrolowanego zgniotu, pulpit sterowniczy, podstawę fotela i fotel motorniczego.
Ochrona pojazdów szynowych i ich pasażerów jest realizowana za pomocą znanych urządzeń zabezpieczających pojazd szynowy przed skutkami zderzenia, którymi są środkowe sprzęgi zderzakowe z umieszczonymi w ich wiązarach odwracalnie i nieodwracalnie uszkadzanymi elementami pochłaniającymi energię zderzenia, elementy pochłaniające energię zderzenia umieszczone przed czołownicą i zespoły kontrolowanego zgniotu umieszczone w skrzyni pojazdu.
Z europejskiego opisu patentowego nr EP 0 621 416 znane jest urządzenie dla dwupoziomowego najszybszego pociągu TGV kolei francuskiej SNCF. Niedogodnością tego urządzenia jest umieszczenie zespołu kontrolowanego zgniotu w tylnym końcu wagonu czołowego, albo na czole pierwszego wagonu pośredniego. Ten układ jest możliwy do zastosowania tylko w niektórych pojazdach, wymaga wyjątkowo silnej budowy wagonu czołowego, pomieszczenia dla zespołu kontrolowanego zgniotu tylko w ograniczonym zakresie mogą zostać zastosowane do innego celu, pomieszczenia dla zespołu kontrolowanego zgniotu są dostępne dla pasażerów (są to przykładowo rejony drzwi wagonu), a koszt naprawy uszkodzeń po zderzeniu jest bardzo duży. Te niedogodności mogą być usunięte przez umieszczenie znanych urządzeń zabezpieczających pojazd szynowy wraz z zespołem kontrolowanego zgniotu w rejonie kabiny maszynisty. Niedogodnością takiego rozwiązania jest jednak wówczas niebezpieczeństwo, że maszynista może zostać zakleszczony między pulpitem sterowniczym i swym fotelem. Wszystkie znane rozwiązania mają tę niedogodność, że nie zabezpieczają maszynisty przed uderzeniem jego ciała o pulpit sterowniczy.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji takiego urządzenia zabezpieczającego maszynistę pojazdu szynowego, które wyeliminuje niedogodności znanych dotychczas urządzeń, zwłaszcza urządzenia uniwersalnego w zastosowaniu do różnych pojazdów szynowych, zmniejszającego niebezpieczeństwo zakleszczenia maszynisty w sytuacji umieszczenia strefy kontrolowanego zgniotu w kabinie maszynisty, i zmniejszającego niebezpieczeństwo uderzenia ciała maszynisty o pulpit sterowniczy, a również umożliwiającego maszyniście ucieczkę z fotela po zderzeniu, jak również urządzenia łatwiejszego po zderzeniu do naprawy.
Cel ten zrealizowano według wynalazku przez opracowanie konstrukcji urządzenia, w którym czołownica, górny zespół zabezpieczający, pulpit sterowniczy, podstawa fotela i fotel maszynisty są do siebie przymocowane w taki sposób, że podczas odkształcania się zespołu kontrolowanego zgniotu zmiana ich położenie wzajemnego nie naraża maszynisty na uszkodzenie ciała. Podstawa fotela i fotel maszynisty są usytuowane nad zespołem kontrolowanego zgniotu na takim poziomie, że umieszczony pod fotelem maszynisty zespół kontrolowanego zgniotu może się odkształcać bez przeszkód, a równocześnie podstawa fotela maszynisty przesuwa się podłużnie względem zespołu kontrolowanego zgniotu.
W korzystnym rozwiązaniu według wynalazku urządzenie jest wyposażone w zespół bezpieczeństwa uniemożliwiający uderzenie ciała maszynisty w pulpit sterowniczy.
Tym zespołem bezpieczeństwa są korzystnie znane, mocowane w dwóch albo w trzech punktach, pasy bezpieczeństwa, oraz ewentualnie poduszka powietrzna.
W odmiennym korzystnym rozwiązaniu według wynalazku tym zespołem bezpieczeństwa są sprężyście albo plastycznie odkształcające się okładziny pulpitu sterowniczego.
Korzystnym rozwiązaniem wynalazku jest, że fotel maszynisty jest zamocowany przesuwnie względem pulpitu sterowniczego, a skok tego przesuwu jest tak ograniczony, że maszynista nie może zostać zakleszczony między pulpitem sterowniczym i fotelem i może się z pomiędzy nich swobodnie wydostać.
Podstawa fotela maszynisty jest korzystnie wyposażona w elementy pochłaniające część energii zderzenia.
Wynalazek jest przykładowo wyjaśniony na rysunku, na którym: fig.1 przedstawia czoło pojazdu szynowego w przekroju i urządzenie zabezpieczające według wynalazku, w widoku z boku, a fig.2 - usytuowanie urządzenia zabezpieczającego według wynalazku w kabinie maszynisty pojazdu szynowego, w widoku perspektywicznym.
PL 193 973B1
Urządzenie zabezpieczające według wynalazku (fig. 1i 2) jest wyposażone w znany zespół zderzakowy 3 umieszczony przed czołownicą 2 i przed górnym zespołem zabezpieczającym 3, w zespół 4 kontrolowanego zgniotu umieszczony w kabinie maszynisty 5, w pulpit sterowniczy 6, w podstawę 7 fotela współdziałającą z górnym zespołem zabezpieczającym 3, z czołownicą 2 i z pulpitem sterowniczym 6, oraz w przymocowany do podstawy 7 fotel 8 wraz z urządzeniem uniemożliwiającym uderzenie ciała maszynisty o pulpit sterowniczy 6. Czołownicą 2, górny zespół zabezpieczający 3, pulpit sterowniczy 6, podstawa 7 fotela maszynisty i sam fotel 8 są tak silnie do siebie przymocowane, że w przypadku zderzenia i odkształcenia zespołu 4 kontrolowanego zgniotu poruszają się wspólnie w kierunku wnętrza wagonu. Uniemożliwione jest dzięki temu zakleszczenie ciała maszynisty między fotelem 8 i pulpitem sterowniczym 6. Za fotelem 8 maszynisty jest pozostawiona wolna przestrzeń. Podstawa 7 fotela maszynisty i sam fotel 8 są umieszczone na wysokości umożliwiającej swobodne odkształcenie umieszczonego pod nimi zespołu 4 kontrolowanego zgniotu. Podstawa 7 fotela jest osłonięta, a na tylnym jej końcu jest usytuowana dodatkowa prowadnica, umieszczona między podstawą 7 fotela i ramą podwozia 9.
Dla zabezpieczenia ciała maszynisty przed uderzeniem o pulpit sterowniczy 6 i dla zmniejszenia obciążającego go przyspieszenia są zastosowane znane elementy bezpieczeństwa, przykładowo pasy bezpieczeństwa, poduszka powietrzna, pokrycie tapicerskie powierzchni i krawędzi pulpitu sterowniczego 6, oraz kontrolowane przesunięcie fotela 8 względem pulpitu sterowniczego 6 w przypadku zderzenia czołowego. Skok S fotela 8 jest tak ograniczony, że maszynista nie może zostać zakleszczony między pulpitem sterowniczym 6 i fotelem 8, a po przesunięciu względnym fotela 8 i pulpitu sterowniczego 6 możliwa jest w dalszym ciągu ucieczka maszynisty do przedziału pasażerskiego. Tłumienie i ograniczenie tego przesunięcia względnego następuje za pomocą elementu 10 pochłaniającego część energii zderzenia, albow inny odpowiedni sposób wewnątrz podstawy 7 fotela. Dzięki tym rozwiązaniom konstrukcyjnym, w chwili rozpoczynania odkształcenia zespołu 4 kontrolowanego zgniotu, działające na maszynistę przyspieszenie jest znacznie zmniejszone.

Claims (6)

1. Urządzenie zabezpieczające maszynistę pojazdu szynowego, wyposażone w umieszczony w kabinie maszynisty zespół kontrolowanego zgniotu, pulpit sterowniczy, podstawę fotela i fotel motorniczego, znamienne tym, że czołownica (2), górny zespół zabezpieczający (3), pulpit sterowniczy (6), podstawa (7) fotela i fotel (8) maszynisty są do siebie przymocowane w taki sposób, że podczas odkształcania się zespołu (4) kontrolowanego zgniotu zmiana ich położeniawzajemnego nie naraża maszynisty na uszkodzenie ciała, przy czym podstawa (7) fotela i fotel (8) maszynisty są usytuowane nad zespołem (4) kontrolowanego zgniotu na takim poziomie, że umieszczony pod fotelem (8) maszynisty zespół (4) kontrolowanego zgniotu może się odkształcać bez przeszkód, a równocześnie podstawa (7) fotela (8) maszynisty przesuwa się podłużnie względem zespołu (4) kontrolowanego zgniotu.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że jest wyposażone w zespół bezpieczeństwa uniemożliwiający uderzenie ciała maszynisty w pulpit sterowniczy (6).
3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że tym zespołem bezpieczeństwa są znane, mocowane w dwóch albo w trzech punktach, pasy bezpieczeństwa, oraz ewentualnie poduszka powietrzna.
4. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że tym zespołem bezpieczeństwa są sprężyście albo plastycznie odkształcające się okładziny pulpitu sterowniczego (6).
5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że fotel (8) maszynisty jest zamocowany przesuwnie względem pulpitu sterowniczego (6), a skok (S) tego przesuwu jest tak ograniczony, że maszynista nie może zostać zakleszczony między pulpitem sterowniczym (6) i fotelem (8) i może się z pomiędzy nich swobodnie wydostać.
6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że podstawa (7) fotela maszynisty jest wyposażona w elementy (10) pochłaniające część energii zderzenia.
PL332352A 1998-04-22 1999-04-01 Urządzenie, zabezpieczające maszynistę pojazdu szynowego PL193973B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19817860A DE19817860A1 (de) 1998-04-22 1998-04-22 Sicherheitseinrichtung für Fahrzeugführer von Schienenfahrzeugen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL332352A1 PL332352A1 (en) 1999-10-25
PL193973B1 true PL193973B1 (pl) 2007-04-30

Family

ID=7865361

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL332352A PL193973B1 (pl) 1998-04-22 1999-04-01 Urządzenie, zabezpieczające maszynistę pojazdu szynowego

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0952063B1 (pl)
AT (1) ATE284334T1 (pl)
CZ (1) CZ291298B6 (pl)
DE (2) DE19817860A1 (pl)
ES (1) ES2237862T3 (pl)
PL (1) PL193973B1 (pl)
PT (1) PT952063E (pl)
SK (1) SK285754B6 (pl)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19956856A1 (de) 1999-11-25 2001-05-31 Siemens Duewag Gmbh Schienenfahrzeug zur Personenbeförderung, insbesondere für den Nahverkehr
FR2818224B1 (fr) 2000-12-18 2003-01-24 Alstom Vehicule ferroviaire a cabine de conduite comportant une structure absorbeuse d'energie adaptee a une collision au dessus du chassis du vehicule
DE10155257B4 (de) * 2001-11-09 2008-02-21 Alstom Lhb Gmbh Kollisionsschutzeinrichtung für Schienenfahrzeuge
DE102004028964A1 (de) * 2004-05-07 2005-12-01 Siemens Ag Fahrzeug mit Deformationszone
DE202005004885U1 (de) 2005-03-26 2006-08-03 Alstom Lhb Gmbh Fußbodenausbildung mit Fußbodenplatte im Fahrzeugführerraum von Schienenfahrzeugen
KR100797046B1 (ko) 2006-09-05 2008-01-22 한국철도기술연구원 슬라이딩 방식 전두부 충격에너지 흡수장치
FR2918617B1 (fr) * 2007-07-11 2010-06-11 Alstom Transport Sa Dispositif de protection d'un occupant d'un vehicule
DE102007059342A1 (de) * 2007-12-10 2009-06-18 Siemens Ag Schienenfahrzeug mit Fahrerpult
EP2165905B8 (fr) * 2008-09-17 2013-05-29 ALSTOM Transport SA Dispositif de protection d'un occupant d'un véhicule
EP2412599B1 (en) * 2009-03-25 2017-06-07 West Japan Railway Company Railcar
DE102009058685A1 (de) * 2009-12-16 2011-06-22 Bombardier Transportation GmbH, 10785 Modularer Fahrerstand für Schienenfahrzeuge und Verfahren zur Herstellung
DE102010025043A1 (de) * 2010-06-22 2011-12-22 Bombardier Transportation Gmbh Schienenfahrzeug mit einem Fahrerstand
PL2666695T3 (pl) * 2012-05-26 2015-07-31 Bombardier Transp Gmbh Pulpit maszynisty zaopatrzony w pochłaniające energię elementy do pojazdu szynowego
AT513364B1 (de) * 2012-09-13 2014-06-15 Siemens Ag Oesterreich Schienenfahrzeug mit Crashausrüstung
CN102897179B (zh) * 2012-11-06 2015-12-09 南车株洲电力机车有限公司 一种机车司机室内装及其安装方法
CN104442857B (zh) * 2013-09-22 2017-10-03 中车青岛四方机车车辆股份有限公司 一种轨道车辆司机室吸能结构
ES2809226T3 (es) * 2015-11-11 2021-03-03 Bombardier Transp Gmbh Cabina del conductor de un vehículo ferroviario
DE202016006575U1 (de) 2016-10-19 2016-12-05 Eberhard Lenz Offene Kapsel als Verletzungsschutz und Überlebensschutz für Lokomotivführer in schienengebundenen Triebfahrzeugen bei einem Aufprall mit Eisenbahn-fremden Hindernissen bei hohen und sehr hohen Geschwindigkeiten

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE635018C (de) * 1933-01-14 1936-09-14 Curt Stedefeld Dipl Ing Stromlinienfoermiger Kopfteil mit zurueckliegendem Fuehrerstandsaufbau fuer Triebwagen mit hohen Geschwindigkeiten
DE1913365A1 (de) * 1969-03-15 1970-09-24 Koepke Dr Ing Guenter Differentialgleitelement
FR2666292B1 (fr) * 1990-08-28 1992-10-16 Alsthom Gec Pupitre de commande d'une cabine de conduite d'un engin de traction pour train a grande vitesse.
FR2698840B1 (fr) * 1992-12-08 1995-02-24 Dietrich & Cie De Véhicule ferroviaire à cabine de conduite comportant une structure absorbeuse d'énergie.
DE4323543C1 (de) * 1993-03-31 1994-10-06 Mueller Franz Dipl Ing Fh Sicherheitseinrichtung für Fahrzeuge
FR2704286B1 (fr) 1993-04-23 1995-06-02 Gec Alsthom Transport Sa Dispositif d'amortissement de choc.
FR2715904A1 (fr) * 1994-02-08 1995-08-11 Sardou Max Structure de véhicule, notamment de locomotive de train.
DE4405753C1 (de) * 1994-02-23 1995-10-05 Daimler Benz Aerospace Airbus Sicherheitseinrichtung für Sitze
DE4428955A1 (de) * 1994-08-16 1996-02-22 Abb Patent Gmbh Führerraumkabine für ein Schienenfahrzeug
DE4437243C2 (de) * 1994-10-18 1998-07-02 Prettl Rolf Omnibussitz
FR2747633B1 (fr) * 1996-04-19 2003-01-31 Alstom Ddf Vehicule ferroviaire a cabine de conduite comportant une structure absorbeuse d'energie a deformation progressive

Also Published As

Publication number Publication date
CZ129999A3 (cs) 1999-11-17
EP0952063A1 (de) 1999-10-27
ES2237862T3 (es) 2005-08-01
CZ291298B6 (cs) 2003-01-15
PT952063E (pt) 2005-04-29
EP0952063B1 (de) 2004-12-08
ATE284334T1 (de) 2004-12-15
SK52599A3 (en) 2000-01-18
DE19817860A1 (de) 1999-11-04
SK285754B6 (sk) 2007-07-06
DE59911218D1 (de) 2005-01-13
PL332352A1 (en) 1999-10-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL193973B1 (pl) Urządzenie, zabezpieczające maszynistę pojazdu szynowego
US6561105B2 (en) Rail vehicle having a driver's cab provided with an energy-absorbing structure adapted to cope with a collision above the frame of the vehicle
KR20070109782A (ko) 에너지 흡수구조를 구비한 수송기기
ES2299009T3 (es) Bastidor deformable para la cabina de un vehiculo.
EP4096969B1 (en) Connecting element for improved crash behaviour in a car to car collision
ES2436398T3 (es) Cabina deformable para vehículo con modo de deformación invertido
US20230286587A1 (en) Front structure for a utility vehicle, preferably for a lorry
PL193974B1 (pl) Urządzenie, zabezpieczające przed skutkami zderzenia pojazd szynowy
GB2404635A (en) Energy absorption device
JP2000264203A (ja) 鉄道車両における衝撃吸収構造及び衝撃吸収方法
EP1819569B1 (en) Energy absorption device for absorbing impact energy of a vehicle
US7461889B1 (en) Collision safety structure
RU211136U1 (ru) Устройство для безопасности пешеходов при столкновении с бескапотным автомобилем
Galganski Crashworthiness design of HSGGT vehicles
WO2016003377A1 (en) Damping motion bumper
KR102560204B1 (ko) 승객용 자동차를 위한 공유식 안전 셀
JP2009262839A (ja) 衝撃吸収構造
OMINO et al. Estimation of passenger movements against the impact in train collision
Garcia et al. Analysis of the driver's workplace in coaches related to passive safety
KR19980020120A (ko) 자동차의 충돌시 탑승자 보호장치
JPH10297398A (ja) キャビン型車両の前部側における衝撃緩和機構
WO2001026920A1 (en) Device for a vehicle frame hitch
Davis et al. CRASH CONSIDERATIONS IN THE DESIGN OF THE NEW YORK STATE SAFETY SEDAN
Niederer et al. Vehicle structural crashworthiness with respect to compatibility in collisions
KR19980083967A (ko) 자동차 시이트의 충격 완화장치

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20090401