PL192706B1 - Wagon załadowczy do materiałów sypkich - Google Patents

Wagon załadowczy do materiałów sypkich

Info

Publication number
PL192706B1
PL192706B1 PL326532A PL32653298A PL192706B1 PL 192706 B1 PL192706 B1 PL 192706B1 PL 326532 A PL326532 A PL 326532A PL 32653298 A PL32653298 A PL 32653298A PL 192706 B1 PL192706 B1 PL 192706B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
frame
wagon
car
loading
chassis
Prior art date
Application number
PL326532A
Other languages
English (en)
Other versions
PL326532A1 (en
Inventor
Josef Theurer
Herbert Wörgötter
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority to PL326532A priority Critical patent/PL192706B1/pl
Publication of PL326532A1 publication Critical patent/PL326532A1/xx
Publication of PL192706B1 publication Critical patent/PL192706B1/pl

Links

Landscapes

  • Loading Or Unloading Of Vehicles (AREA)

Abstract

1. Wagon załadowczy do materiałów sypkich z podłogowym przenośnikiem taśmowym i skrzynią magazynową zawierającą własną ramę nośną, umieszczone na podstawowej ramie wagonu osadzonej na podwoziach szynowych po obydwóch jej końcach, gdzie końcówce zrzutowej podłogowego przenośnika taśmowego przyporządkowany jest przekazujący przenośnik taśmowy usytuowany pod kątem w stosunku do linii poziomej, znamienny tym, że podstawowa rama podwozia (9) składa się z pierwszej i drugiej ramy wagonu (10), (11) połączonych wzajemnie ze sobą sprzęgiem (15), a skrzynia magazynowa (2) jest ułożyskowana jednocześnie na obydwóch ramach wagonu (10), (11) poprzez oddzielne łożyska skrętne (19), (20), z których jedno z łożysk skrętnych (19) jest ułożyskowane przesuwnie w kierunku wzdłużnym w stosunku do ramy wagonu (10)

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy wagonu załadowczego do materiałów sypkich, z podłogowym przenośnikiem taśmowym i ze skrzynią magazynową zawierającą własną ramę nośną, umieszczoną na podstawowej ramie wagonu osadzonej na podwoziach szynowych po obydwóch jej końcach, przy czym końcówce zrzutowej przenośnika przyporządkowany jest przekazujący przenośnik taśmowy usytuowany pod kątem w stosunku do linii poziomej.
Podobnego rodzaju wagony załadowcze do materiałów sypkich są już znane z różnych publikacji. Na przykład amerykański opis patentowy 5 219 262 dotyczy wagonu załadowczego z rozciągającą się wzdłużnie ramą, która może się przemieszczać po torze za pomocą podwozi szynowych usytuowanych po obydwóch jej końcach. Skrzynia magazynowa z własną ramą zawiera podłogowy przenośnik taśmowy biegnący w kierunku wzdłużnym wagonu, przy którego końcówce zrzutowej jest dołączony przekazujący przenośnik taśmowy. Drugostronnie, taki przenośnik wychylony do góry pod odpowiednim kątem w stosunku do linii poziomej, wystaje nad końcem ramy podwozia wagonu. Przy kolejnym wzajemnym sprzęganiu większej liczby takich wagonów, tego rodzaju wzajemnie nachodzące na siebie końcówki podłogowych i przekazujących przenośników taśmowych tworzą bezpośrednią ciągłą linię do przelotowego transportu materiałów sypkich wzdłuż całego składu pociągu lub alternatywnie do napełniania poszczególnych skrzyni magazynowych. Pojemność skrzyń takich załadowczych wagonów, zależy między innymi od dopuszczalnych obciążeń na osie.
Z niemieckiego opisu patentowego 31 47 018 A1 znany jest ponadto wagon załadowczy, znajdujący zastosowanie do transportu rudy w kopalnictwie. Taki wagon załadowczy uwidoczniony na fig.7 tego opisu patentowego, jest wyposażony w rozciągającą się wzdłużnie skrzynię magazynującą o dużej pojemności, zamocowaną na ramie nośnej i osadzoną razem z nią na ramie podwozia. W celu udoskonalenia odpowiedniej współpracy ruchowej poszczególnych elementów wagonu w eksploatacji podziemnej, zwłaszcza na zakrętach, rama podwozia składa się z dwóch odcinków ramowych, które umieszczone są jeden za drugim w kierunku wzdłużnym toru i są wzajemnie połączone za pomocą sprzęgu przegubowego. Wzajemnie oddalone od siebie swobodne końce odcinków ramowych są osadzone oddzielnie na podwoziu szynowym. W obszarze wspomnianego sprzęgu znajduje się osobny, tak zwany pojazd pośredniczący zaopatrzony w kolejne podwozie, na którym są osadzone obydwie części ramy. Rama nośna skrzyni magazynowej po stronie końcowej jest oparta na ramie podwozia, w danym przypadku w rejonie podwozi szynowych, poprzez przegubowe ułożyskowanie. Wskutek czego, całkowite obciążenie tej skrzyni wraz ze zmagazynowanym w niej materiałem sypkim, obciąża w całości te końcowe podwozia, podczas gdy podwozie pośredniczące jest przeznaczone jedynie do sterowania podstawową ramą podwozia na łukach toru.
Zadanie niniejszego wynalazku polega na opracowaniu wagonu załadowczego, opisanego na wstępie, w którym przy zwiększonych pojemnościach ładowania można uniknąć przekroczenia dopuszczalnych obciążeń na osie.
To zadanie zgodnie z wynalazkiem zostało rozwiązane przez to, że podstawowa rama podwozia składa się z pierwszej i drugiej ramy wagonu połączonych wzajemnie ze sobą sprzęgłem, a natomiast skrzynia magazynowa jest ułożyskowana jednocześnie na wspomnianych obydwóch ramach wagonu poprzez oddzielne łożyska skrętne, z których jedno z łożysk skrętnych jest ułożyskowane przesuwnie w kierunku wzdłużnym w stosunku do pierwszej lub drugiej ramy wagonu.
Tego rodzaju konstrukcja podstawowej ramy podwozia, składająca się z dwóch ram wagonu w połączeniu z ułożyskowaniem skrzyni magazynowej w sposób zgodny z niniejszym wynalazkiem, pozwala w nieskomplikowany sposób udoskonalić bez trudności wagon załadowczy dla korzystniejszego powiększenia pojemności załadunku z uwzględnieniem długości przewożonych materiałów. Dzięki zastosowaniu dwóch ram wagonu, zaopatrzonych po ich stronach końcowych w podwozia szynowe, całkowity ciężar wagonu załadowczego można łącznie podzielić na cztery podwozia szynowe, przy gwarancji, że obciążenie osi względnie zestawów kołowych przenoszone na tor przez poszczególne osie, będą niezawodnie znajdować się w granicach maksymalnych, ustalonych przez zarządy kolei. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie tylko znacząco można zwiększyć pojemność skrzyni magazynowej, ale oprócz tego uniemożliwić nadmierne lub nierówne zużywanie się podwozi szynowych. Poprawną ruchową współpracę wagonu załadowczego do materiałów sypkich na zakrętach torowiska, zapewniają obydwa łożyska skrętne osadzone w sposób trwały lub swobodny.
Wariant według zastrzeżenia 2 zapewnia korzystną możliwość opłacalnego skonstruowania wagonu załadowczego, zgodnie z niniejszym wynalazkiem, przez wykorzystanie już istniejących waPL 192 706 B1 gonów - platform, które można stosunkowo łatwo przezbroić. Z zastrzeżenia 3 wynika jeszcze jeden korzystniejszy rozdział ciężaru pojazdu, pozwalający na oszczędne użytkowanie toru i materiałów, na łącznie osiem osi kół podwozi.
Inne korzystne cechy niniejszego wynalazku wynikają z dalszych zastrzeżeń patentowych zależnych oraz z opisu.
Przedmiot wynalazku jest szczegółowiej wyjaśniony według przykładu jego wykonania uwidocznionego na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w widoku z boku wagon załadowczy do materiałów sypkich, a fig. 2 - widok tego wagonu w przekroju poprzecznym zgodnie ze strzałką II zaznaczoną na fig. 1.
Uwidoczniony na fig. 1 i 2 wagon załadowczy 1 do materiałów sypkich ma otwartą od góry skrzynię magazynową 2, która jest zabudowana wzdłużnie na ramie nośnej 3. Wewnątrz jest ona wyposażona w podłogowy przenośnik taśmowy 4 rozciągający się wzdłuż całej jej długości tworząc jednocześnie dno. Kierunek transportu podłogowego przenośnika taśmowego 4 zawierającego końcówkę nadawczą 5 i końcówkę zrzutową 6 jest pokazany strzałką 7. Końcówce zrzutowej 6 przyporządkowany jest przekazujący przenośnik taśmowy 8 usytuowany ukośnie do góry, pod kątem względem linii poziomej.
Skrzynia magazynowa 2 osadzona jest swoją ramą nośną 3 na podstawowej ramie podwozia 9, składającej się z pierwszej i drugiej ramy wagonu 10, 11 i może przemieszczać się na torze 13 poprzez podwozia szynowe 12. Obydwa odcinki ramy wagonu 10, 11 usytuowane bezpośrednio jedna za drugą w kierunku wzdłużnym toru, są zaprojektowane jako wagony - platformy 14 w postaci regularnego pojazdu i są połączone wzajemnie ze sobą lub do jednostki kolejowej za pomocą sprzęgu 15. Każda rama wagonu 10, 11 posiada po dwa podwozia szynowe 12 umieszczone po ich stronach końcowych w postaci wózków skrętnych 16 z obrotowymi czopami 17 oraz poziomą platformę załadowczą 18.
Do podparcia ramy nośnej 3 skrzyni magazynowej 2, na ramach wagonu 10, 11 stanowiących łącznie podstawową ramę podwozia 9, są przeznaczone dwa łożyska skrętne 19, 20 odległe od siebie w kierunku wzdłużnym wagonu, z których każde usytuowane jest w obszarze pomiędzy obydwoma obrotowymi czopami 17 wózków skrętnych 16 danej ramy wagonu w poprzecznej środkowej części wagonu lub ramy nośnej 3. Łożysko skrętne 20 położone w tyle względem kierunku transportu określonego strzałką 7, jest połączone na stałe z platformą załadowczą 18 tylnej, drugiej ramy wagonu 11, podczas gdy przednie łożysko skrętne 19 skonstruowane jest przesuwnie w kierunku wzdłużnym do pierwszej ramy wagonu 10. W tym celu łożysko skrętne 19 jest zamontowane w środku na płasko ukształtowanych ruchomych saniach 21, których szerokość odpowiada mniej więcej szerokości platformy załadowczej 18. Sanie 21 mają pewną liczbę rolek 22 o osiach obrotu 23, przebiegających poprzecznie do platformy załadowczej 18 i mogą się na niej toczyć w kierunku wzdłużnym wagonu. Celem udoskonalenia procesu toczenia się rolek, na platformie załadowczej 18 w obszarze pierwszej ramy wagonu 10, można również zainstalować jezdnię rolkową 24 za przekazującym przenośnikiem taśmowym 8w kierunku wzdłużnym wagonu załadowczego 1.
Pomiędzy saniami 21 a pierwszą ramą wagonu 10 jest usytuowane przeciwprzechyłowe urządzenie 25, zabezpieczające przed bocznym podnoszeniem się tych sań z platformy załadowczej 18. Przeciwprzechyłowe urządzenie 25 składa się w niniejszym przypadku z klamrowego kabłąka 26 zamocowanego do bocznej strony sań 21 jak to uwidoczniono na fig. 2 rysunku i obejmuje okrężnie górny kołnierz dwuteowej belki 27 stanowiącej jednocześnie ramę wagonu 10. Dzięki temu nadal uzyskuje się nieograniczoną możliwość przesuwania wzdłużnego sań 21 względem ramy wagonu 10.
Ponadto pomiędzy ramą nośną 3 a drugą ramą wagonu 11, względnie jej platformą załadowczą 18, są przewidziane człony podporowe 28 przeznaczone do bocznej stabilizacji położenia skrzyni magazynowej 2, które są umieszczone mniej więcej w kierunku wzdłużnym ramy nośnej 3. Tego rodzaju, łącznie cztery sprężynujące człony podporowe 28 usytuowane wzajemnie w pewnej odległości od siebie, każdorazowo parami w kierunku poprzecznym wagonu są ukształtowane jako amortyzatory sprężynowe 29. Uniemożliwiają one nieznaczne, lecz konieczne przy pokonywaniu łuków toru przesunięcie poprzeczne ramy nośnej 3, względem podstawowej ramy podwozia 9 lub ramy wagonu 11, przy czym jednocześnie zagwarantowane jest ciągłe podparcie skrzyni magazynowej 2 przy jej ruchach w stosunku do wymienionej podstawowej ramy podwozia 9.
Opisane wykonanie wagonu załadowczego 1 nadaje się również do powtórnego, późniejszego przezbrojenia już istniejących wagonów - platform, na których w prosty sposób i niskim nakładem konstrukcyjnym można zainstalować konieczne urządzenia do zabudowy skrzyni magazynowej wraz z przekazującym przenośnikiem taśmowym. Tak skonstruowany wagon załadowczy może być w dalszej kolejności bez trudności sprzęgany razem do składu pociągu tworzącego bezpośrednią linię taśmociągu.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wagon załadowczy do materiałów sypkich z podłogowym przenośnikiem taśmowym i skrzynią magazynową zawierającą własną ramę nośną, umieszczone na podstawowej ramie wagonu osadzonej na podwoziach szynowych po obydwóch jej końcach, gdzie końcówce zrzutowej podłogowego przenośnika taśmowego przyporządkowany jest przekazujący przenośnik taśmowy usytuowany pod kątem w stosunku do linii poziomej, znamienny tym, że podstawowa rama podwozia (9) składa się z pierwszej i drugiej ramy wagonu (10), (11) połączonych wzajemnie ze sobą sprzęgiem (15), a skrzynia magazynowa (2) jest ułożyskowana jednocześnie na obydwóch ramach wagonu (10), (11) poprzez oddzielne łożyska skrętne (19), (20), z których jedno z łożysk skrętnych (19) jest ułożyskowane przesuwnie w kierunku wzdłużnym w stosunku do ramy wagonu (10).
  2. 2. Wagon załadowczy według zastrz. 1, znamienny tym, że ramy wagonu (10), (11) są w danym przypadku wykonane jako wagony - platformy (14) mające charakter regularnego pojazdu.
  3. 3. Wagon załadowczy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że podwozia szynowe (12) są wykonane jako wózki skrętne (16) z obrotowym czopem (17).
  4. 4. Wagon załadowczy według zastrz. 1 albo 3, znamienny tym, że na obydwóch ramach wagonu (10), (11) pomiędzy ramą nośną (3) są przewidziane łożyska skrętne (19), (20) usytuowane w poprzecznej środkowej części wagonu, w obszarze pomiędzy obydwoma przyporządkowanymi im podwoziami szynowymi (12) względnie obrotowymi czopami (17).
  5. 5. Wagon załadowczy według jednego z zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4, znamienny tym, że łożysko skrętne (19) jest ułożyskowane przesuwnie w kierunku wzdłużnym wagonu i jest umieszczone na ruchomych saniach (21) względem ramy wagonu (10).
  6. 6. Wagon załadowczy według zastrz. 5, znamienny tym, że sanie (21) mają pewną liczbę mogących się toczyć na ramie wagonu (10) lub na usytuowanej na niej jezdni rolkowej (24), rolek (22) z osiami obrotów (23) przebiegającymi poprzecznie do kierunku wzdłużnego wagonu.
  7. 7. Wagon załadowczy według zastrz. 5 lub 6, znamienny tym, że pomiędzy saniami (21) i ramą wagonu (10) jest umieszczone przeciwprzechyłowe urządzenie (25) łączące te części wzajemnie ruchomo pomiędzy sobą.
  8. 8. Wagon załadowczy według zastrz. 1 do 7, znamienny tym, że pomiędzy ramą nośną (3) iramy wagonu (11) są usytuowane człony podporowe (28), które oddalone wzajemnie od siebie w kierunku poprzecznym są połączone z ramą nośną (3)i ramą wagonu (11).
  9. 9. Wagon załadowczy według zastrz. 8, znamienny tym, że człony podporowe (28) są usytuowane w obszarze pomiędzy obydwoma łożyskami skrętnymi (19), (20), jako przestawne w kierunku poprzecznym wagonu amortyzatory sprężynowe (29) względem ramy nośnej (3) lub ramy wagonu (11).
PL326532A 1998-05-26 1998-05-26 Wagon załadowczy do materiałów sypkich PL192706B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL326532A PL192706B1 (pl) 1998-05-26 1998-05-26 Wagon załadowczy do materiałów sypkich

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL326532A PL192706B1 (pl) 1998-05-26 1998-05-26 Wagon załadowczy do materiałów sypkich

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL326532A1 PL326532A1 (en) 1999-12-06
PL192706B1 true PL192706B1 (pl) 2006-12-29

Family

ID=20072247

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL326532A PL192706B1 (pl) 1998-05-26 1998-05-26 Wagon załadowczy do materiałów sypkich

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL192706B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL326532A1 (en) 1999-12-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ322597A3 (cs) Nákladní vůz na sypký materiál
US4274776A (en) Depressed center spine piggyback/container railcar
RU178602U1 (ru) Сочлененный вагон-платформа
RU2152320C1 (ru) Грузовой вагон для насыпного материала
PL167865B1 (pl) Wagon transportowy szynowy PL
RU2202425C2 (ru) Вагон для перевозки сыпучих грузов
HU221835B1 (hu) Vasúti kocsi
SI9400227A (en) Railway goods wagon
DK168369B1 (da) Jernbanetogenhed med gennemgående, lavtliggende vognbund
PL192706B1 (pl) Wagon załadowczy do materiałów sypkich
US3063389A (en) Railway cars
RU150808U1 (ru) Железнодорожное транспортное средство
RU2329907C1 (ru) Двухосная тележка подвижной единицы железнодорожного транспорта
CZ284898A3 (cs) Železniční článkový vůz pro kombinovaný nákladní provoz, zejména silničních vozidel
JPH01317869A (ja) 鉄道貨車の荷下ろし装置
CN2565692Y (zh) 万向底盘超长窄轨材料运输车
RU149540U1 (ru) Вагон-платформа
JP7412015B2 (ja) 軌道用砕石搬送車
PL194491B1 (pl) Wagon kontenerowy do transportu kontenerów lub wymiennych pojemników w sieci kolejowej
RU2267425C1 (ru) Тележка рельсовая
JP3925745B2 (ja) 軌条走行式運搬車両
PL197014B1 (pl) Wózek zwrotny wagonu kolejowego
SU740576A1 (ru) Двенадцатиосна тележка рельсового транспортного средства
CN115947054A (zh) 一种自动卸料轨道车系统
CN103826921A (zh) 负载运输车及其构成的列车