PL190568B1 - Urządzenie do obrębiania klapy spodni - Google Patents

Urządzenie do obrębiania klapy spodni

Info

Publication number
PL190568B1
PL190568B1 PL99334987A PL33498799A PL190568B1 PL 190568 B1 PL190568 B1 PL 190568B1 PL 99334987 A PL99334987 A PL 99334987A PL 33498799 A PL33498799 A PL 33498799A PL 190568 B1 PL190568 B1 PL 190568B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
flap
unit
base
transport unit
pressure
Prior art date
Application number
PL99334987A
Other languages
English (en)
Other versions
PL334987A1 (en
Inventor
Akio Yunoki
Yukio Maede
Osamu Igarashi
Original Assignee
Ykk Corp A Japanese Co Of No 1
Ykk Corp A Japanese Coof No1
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ykk Corp A Japanese Co Of No 1, Ykk Corp A Japanese Coof No1 filed Critical Ykk Corp A Japanese Co Of No 1
Publication of PL334987A1 publication Critical patent/PL334987A1/xx
Publication of PL190568B1 publication Critical patent/PL190568B1/pl

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B35/00Work-feeding or -handling elements not otherwise provided for
    • D05B35/06Work-feeding or -handling elements not otherwise provided for for attaching bands, ribbons, strips, or tapes or for binding
    • D05B35/064Work-feeding or -handling elements not otherwise provided for for attaching bands, ribbons, strips, or tapes or for binding for attaching slide fasteners

Abstract

1. Urzadzenie do obrebiania klapy spodni wykonujace operacje doprowadzenia tej klapy w polozeniu nachylo- nym do kierunku ruchu do zespolu obrebiania, obracanie doprowadzonej klapy i przyciecie jednego z jej narozy w celu utworzenia lukowej krawedzi oraz ciaglego obre- biania tej lukowej krawedzi i stanowiacej jej przedluzenie krawedzi prostoliniowej, znamienne tym, ze sklada sie z zespolu zasilajacego (12), z umieszczonych nad plyta glówna (22) urzadzenia nastepujacych zespolów: zespolu transportowego (10), obejmujacego liniowy podzespól transportowy (11) z plyta przesuwna (17), polaczona z mechanizmem dociskowym (11a) i w obrotowy podze- spól transportowy (30), zespolu obrebiania (50) oraz zespolu sterujacego ruchem poszczególnych czesci urza- dzenia, przy czym obrotowy podzespól transportowy (30) jest wyposazony w podstawe (32), zawieszona obrotowo, za pomoca polaczonego z nia trzpienia (37), na wsporniku (44) polaczonym z obudowa urzadzenia i zaopatrzona w srodkowe wyciecie (33), w które wchodzi plyta prze- suwna (17) liniowego podzespolu transportowego (11), przy czym w podstawie (32) jest od dolu osadzona prze- suwnie ramka (34), polaczona za pomoca trzonu (39) z pneumatycznym silownikiem (38) i zaopatrzona w pio- nowe trzpienie dociskowe (31, 31a), dociskajace naroza klapy (1, 1b) do plyty glównej (22) urzadzenia. FIG. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do obrębiania klapy spodni, wykonujące operacje doprowadzenia tej klapy w położeniu nachylonym do kierunku ruchu do zespołu obrębiania, obracanie doprowadzonej klapy i przycięcie jednego z jej naroży w celu utworzenia łukowej krawędzi oraz ciągłego obrębiania tej łukowej krawędzi i stanowiącej jej przedłużenie krawędzi prostoliniowej.
190 568
Klapa stanowi element spodni zakrywający zaopatrzone zwykle w suwak przecięcie, usytuowane z przodu spodni męskich (rozporek).
Z japońskiego opisu patentowego nr JP 5-192471 i z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych AP nr US 5 161 474 znane są urządzenia do obrębiania klapy spodni, wyposażone w zespół przemieszczania i zespół obrębiania, przy czym obydwa te zespoły są usytuowane względem siebie pod odpowiednim kątem, umożliwiając doprowadzenie klapy do obrębiania z kierunku nachylonego względem jej krawędzi. Klapa jest prowadzona pod kątem za pomocą łukowej prowadnicy, usytuowanej z boku listwy prowadzącej, wzdłuż której jest ona przemieszczana. Klapa jest przemieszczana w kierunku swej osi podłużnej do zespołu obrębiania i w wyniku oddziaływania łukowej prowadnicy oraz popychacza zespołu obrębiania jest obracana swą częścią przednią w celu jej przycięcia i utworzenia łukowej krawędzi.
Z japońskiego opisu patentowego nr JP 5-137865 znany jest obrotowy zespół przemieszczania, w którym w pobliżu zespołu obrębiania umieszczony jest kulisty element dociskający klapę do płyty głównej urządzenia. Ten element dociskowy, po przemieszczeniu go do dołu, naciska klapę w pobliżu jej przedniego końca i środka jej krawędzi bocznej. Przedni koniec klapy jest obracany za pomocą popychacza zespołu obrębiania, uruchamianego wraz z igłą i powoduje obrót klapy wokół miejsca dociśnięcia przez kulisty element dociskowy. Naroże przedniej części klapy jest przycinane w celu utworzenia krawędzi łukowej i w tym samym czasie jest obrębiane.
W znanych obrotowych zespołach przemieszczania klapa jest obracana za pomocą popychacza zespołu obrębiania, a osią jej obrotu jest środek łuku prowadnicy, względnie kulisty element dociskający tę klapę. Jednakże w obydwu przypadkach siłą obracającą klapę jest zmienna, a jej punkt obrotu przemieszcza się, w wyniku czego kształt przycinanej krawędzi klapy jest zmienny, a wytwarzane produkty nie są ściśle jednakowe.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji takiego urządzenia do obrębiania klapy spodni, które wyeliminuje niedogodności występujące w działaniu znanych dotychczas urządzeń tego rodzaju, umożliwiając zawsze ściśle jednakowe przycinanie naroża klapy i utworzenie zawsze takiej samej krawędzi łukowej, a także ciągłe i staranne obrębienie zarówno krawędzi łukowej, jak i stanowiącej jej przedłużenie, krawędzi prostoliniowej klapy.
Cel ten zrealizowano w urządzeniu do obrębiania klapy spodni według wynalazku, które charakteryzuje się tym, że składa się z zespołu zasilającego, z umieszczonych nad płytą główną urządzenia następujących zespołów: zespołu transportowego, obejmującego liniowy podzespół transportowy z płytą przesuwną, połączoną z mechanizmem dociskowym i w obrotowy podzespół transportowy, zespołu obrębiania oraz zespołu sterującego ruchem poszczególnych części urządzenia. Obrotowy podzespół transportowy jest wyposażony w podstawę, zawieszoną obrotowo, za pomocą połączonego z nią trzpienia, na wsporniku połączonym z obudową urządzenia i zaopatrzoną w środkowe wycięcie, w które wchodzi płyta przesuwna liniowego podzespołu transportowego. W podstawie jest od dołu osadzona przesuwnie ramka, połączona za pomocą trzonu z pneumatycznym siłownikiem i zaopatrzona w pionowe trzpienie dociskowe, dociskające naroża klapy do płyty głównej urządzenia.
Trzpienie dociskowe, osadzone przesuwnie w podstawie obrotowego podzespołu transportowego, są zaopatrzone w swej górnej części w sprężyny dociskowe oraz w nakrętki regulacyjne, w dolnej zaś w osadzone obrotowo na ich końcach rolki, których osie są prostopadłe do kierunku ruchu klapy.
Podstawa obrotowego podzespołu transportowego jest połączona przegubowo z trzonem siłownika pneumatycznego, osadzonego przegubowo w płycie głównej urządzenia i napędzana przez ten siłownik ruchem obrotowo-zwrotnym wokół osi trzpienia.
Podstawa obrotowego podzespołu transportowego jest korzystnie zaopatrzona w wystającą do dołu na jej obrzeżu boczną ściankę, stanowiącą prowadnicę klapy.
Liniowy podzespół transportowy urządzenia, doprowadzający klapę z zespołu zasilającego do obrotowego podzespołu transportowego, składa się korzystnie z mechanizmu dociskowego, wyposażonego w płytę dociskową, która wraz z przymocowanymi do niej trzpieniami dociskowymi jest połączona za pomocą trzonu z siłownikiem pneumatycznym, zamocowanym na płycie przesuwnej, w której są osadzone przesuwnie górne końce trzpieni dociskowych, oraz z mechanizmu transportującego, złożonego z przenośnika taśmowego o ruchu
190 568 postępowo-zwrotnym, którego taśma bez końca znajduje się w położeniu pionowym i jest połączona za pośrednictwem wysięgnika i płyty przesuwnej z mechanizmem dociskowym.
Zespół obrębiający jest korzystnie zaopatrzony w nóż do łukowego przycięcia jednego z naroży klapy oraz w znany mechanizm do obrębiania, wyposażony w igłę i w popychacz.
Badania eksploatacyjne urządzenia do obrębiania klapy spodni według wynalazku wykazały, że umożliwia ono uzyskanie ściśle jednakowych gotowych produktów w postaci klap, jak również klap z wszytym suwakiem, mających jednakową krawędź łukową i starannie obrębionych zarówno wzdłuż krawędzi łukowej, jak i stanowiącej jej przedłużenie krawędzi prostoliniowej.
Urządzenie do obrębiania klapy spodni według wynalazku jest uwidocznione w przykładowym rozwiązaniu konstrukcyjnym na rysunku, na którym: fig. 1 - przedstawia to urządzenie w widoku z góry; fig. 2 - podzespoły transportowe: liniowy i obrotowy urządzenia, w widoku perspektywicznym; fig. 3 - urządzenie w położeniu dostarczonej klapy, w widoku z góry; fig. 4 - obrotowy podzespół transportowy, w przekroju pionowym; fig. 5 - mechanizm dociskowy liniowego podzespołu transportowego, w przekroju pionowym; fig. 6 - obrotowy podzespół transportowy, w położeniu dostarczonej do niego klapy, w widoku z góry; fig. 7 obrotowy podzespół transportowy, w położeniu po jego obrocie i zakończonym obrębianiu łukowej krawędzi klapy, w widoku z góry; fig. 8 - obrotowy podzespół transportowy, po jego powrocie w położenie początkowe, w widoku z góry, fig. 9 - obrębioną klapę, w widoku z góry, a fig. 10 - obrębioną klapę z wszytym suwakiem w widoku z góry.
Urządzenie do obrębiania klapy spodni przedstawione na fig. 1 składa się z następujących podstawowych zespołów: z zespołu zasilającego 12, z zespołu transportowego 10, obejmującego liniowy podzespół transportowy i obrotowy podzespół transportowy 30, z zespołu obrębiania 50 oraz z nieuwidocznionego na rysunku zespołu sterującego ruchem poszczególnych części urządzenia.
Zespół zasilający 12 dostarcza do urządzenia ciągłą taśmę la materiału, przecinaną poprzecznie na określoną długość, równą długości klapy. Zespół transportowy 10 dostarcza tę klapę do zespołu obrębiania 50, w którym następuje przycięcie naroża klapy 1 i obrębienie zarówno jej krawędzi łukowej 2, jak i krawędzi prostoliniowej 3, w celu zabezpieczenia klapy 1 przed strzępieniem i zapewnienia jej estetycznego wyglądu.
Zespół transportowy 10 urządzenia do obrębiania klapy składa się liniowego podzespołu transportowego 11 i z obrotowego podzespołu transportowego 30, przy czym oś liniowego podzespołu transportowego 11 i stanowiąca jej przedłużenie oś obrotowego podzespołu transportowego 30 jest nachylona względem osi zespołu obrębiania 50 (fig. 1) w celu umożliwienia przycięcia łukowej krawędzi klapy w tym ostatnim zespole. Zadaniem liniowego podzespołu transportowego 11 jest przesunięcie klapy 1, dostarczonej przez zespół zasilający 12 do obrotowego podzespołu transportowego 30. W tym celu liniowy podzespół transportowy 11 składa się z mechanizmu dociskowego 11 a, dociskającego i prowadzącego klapę po płycie głównej 22 urządzenia, oraz z mechanizmu transportowego 1lb, powodującego odpowiednie przemieszczanie się mechanizmu dociskowego 11 a.
Mechanizm dociskowy 1la jest wyposażony w trzpienie dociskowe 13, których górne końce 14 są osadzone przesuwnie w przesuwnej płycie 17 tego podzespołu 11 a, oraz w siłownik pneumatyczny 16. Trzpienie dociskowe 13 są od dołu przymocowane do płytki dociskowej 15, połączonej za pomocą trzonu 20 z siłownikiem pneumatycznym 16, przemieszczającym tę płytkę 15 w górę i do dołu. Trzpienie dociskowe 13 znajdują się pod działaniem sprężyn dociskowych 18, które dociskająje do powierzchni głównej płyty 22 urządzenia.
Klapa 1 utworzona przez poprzeczne przecięcie na określoną długość, za pomocą noża 26, ciągłej taśmy la materiału, przesuwanej za pomocą rolki 25 zespołu zasilającego 12, jest dostarczana do zespołu transportowego 10, w trakcie przesuwania po powierzchni płyty głównej 22 przez dociskające ją od góry trzpienie dociskowe 13, a po doprowadzeniu do obrotowego podzespołu transportowego 30 - zwalniana przez te trzpienie 13. Do przesuwnej płyty 17, na której jest osadzony siłownik pneumatyczny 16, jest przymocowany wysięgnik 21, połączony z taśmą bez końca 23 przenośnika taśmowego o ruchu postępowo-zwrotnym. Przymocowanego do nie uwidocznionej na rysunku obudowy urządzenia. Mechanizm transportujący 1lb liniowego podzespołu transportowego 11 jest wyposażony w wymieniony wyżej przenośnik
190 568 taśmowy z taśmą bez końca 23, mającą położenie pionowe i napędzaną przez wałek napędowy 24. Ruch postępowo zwrotny taśmy bez końca 23 w płaszczyźnie poziomej powoduje odpowiednie przemieszczanie liniowe podzespołu transportowego 11 w kierunku do, względnie od - obrotowego podzespołu transportowego 30.
Klapa 1, umieszczona na powierzchni płyty głównej 22 urządzenia i dociskana do tej powierzchni przez siłownik pneumatyczny 16 za pośrednictwem trzpieni dociskowych 13, przesuwa się po uruchomieniu liniowego podzespołu transportowego 11 do obrotowego podzespołu transportowego 30 (fig. 2). W celu lepszego dociskania i zawierania klapy przez trzpienie dociskowe 13, ich dolne końce są zaopatrzone w występy 27, wciskane w materiał klapy. Po dostarczeniu klapy 1 do obrotowego podzespołu transportowego 30, zostaje uruchomiony siłownik pneumatyczny 16, powodując uniesienie trzonu 20 wraz z przymocowanymi do płytki dociskowej 15 trzpieniami dociskowymi 13 w położenie uwidocznione na fig. 5 linią ciągła, zwalniając nacisk na klapę 1. Następnie taśma bez końca 23 przenośnika taśmowego zostaje uruchomiona w przeciwnym kierunku, powodując przemieszczenie mechanizmu dociskowego 1la liniowego podzespołu transportowego 11 w jego położenie początkowe, nad kolejną dostarczoną przez zespół zasilający 12 klapę 1.
Powtórzenie opisanej operacji powoduje doprowadzenie kolejnej klapy 1 o powierzchni płyty głównej 22 urządzenia do obrotowego podzespołu transportowego 30.
Jeżeli do taśmy la są już przyszyte odcinki suwaków 8, jest ona wówczas przecinana przez nóż 26 między poszczególnymi odcinkami, dostarczając do liniowego podzespołu transportowego 11 klapy 1 wraz z wszytymi suwakami 8. Jednakże do liniowego podzespołu transportowego 11 mogą być również dostarczane przycięte już klapy lb o określonej długości wraz z wszytymi do nich ukośnie suwakami 8 (fig. 3).
Obrotowy podzespół transportowy 30, umieszczony współosiowo na przedłużeniu liniowego podzespołu transportowego 11, ma za zadanie przejęcie klapy 1 z mechanizmu dociskowego la liniowego podzespołu transportowego, która powinna znajdować się w takim położeniu, aby jej przednia część znajdowała się pod igłą 5 zespołu obrębiania 50. Zadaniem obrotowego podzespołu transportowego jest obrócenie klapy 1 dookoła jej przedniej części tak, aby jej przednie naroże zostało przycięte nożem 4 zespołu obrębiania 50, uzyskując kształt łukowy, a równocześnie zostało obrębione za pomocą igły 5 tego zespołu 50. Zadaniem obrotowego podzespołu transportowego 30 jest również przytrzymanie klapy 1 podczas obrębiania prostoliniowej krawędzi 3 klapy 1, co zapewnia dokładną powtarzalność jej kształtu.
Obrotowy podzespół transportowy 30 (fig. 2 i 4) jest wyposażony w podstawę 32, połączoną ze znajdującym się na jej przednim końcu prostopadłym do niej trzpieniem 37, osadzonym obrotowo we wsporniku 44 obudowy urządzenia. W środku tylnej części podstawy 32 znajduje się wycięcie 33, w które wchodzi płytka dociskowa 15 mechanizmu dociskowego lla liniowego podzespołu transportowego 11, w położeniu oznaczonym na fig. 6 linią kreskakropka. Podstawa 32 jest zaopatrzona na swym obrzeżu w wystającą do dołu boczną ściankę 45, prowadzącą znajdującą się pod nią klapę 1 w trakcie obrotu podstawy 32. Wewnątrz podstawy 32 jest umieszczona przesuwnie ramka 34 z osadzonymi w niej trzpieniami dociskowymi 31, 31a, znajdującymi się pod działaniem sprężyn, których siłą nacisku jest regulowana za pomocą nakrętek 35, nakręconych na górne końce trzpieni dociskowych 31, 3la. W dolnej części trzpieni dociskowych 31, 3 la ułożyskowane są rolki 36, których osie winny być prostopadłe do kierunku ruchu dociskanej przez trzpienie klapy 1, lb. Ramka 34 jest połączona z trzonem 39 siłownika pneumatycznego 38, osadzonego na górnej powierzchni podstawy. 32 i służącego do dociskania trzpieni dociskowych za pośrednictwem rolek 36 do górnej powierzchni znajdującej się pod nimi klapy 1 (fig. 4), przy czym ramka 34 jest w czasie pionowego przesuwania przez siłownik pneumatyczny 38 prowadzona w podstawie 32 za pomocą kołków prowadzących 40.
Nakrętki regulacyjne 35 na trzpieniach 31 umożdiwiąją ponadto łatwe dostosowanie ich długości roboczej do grubości materiału klapy 1 i żądanej siły docisku. Trzpienie dociskowe 31, 3la winny dociskać naroża umieszczonej na płycie głównej 22 urządzenia klapy 1, przy czym trzpień dociskowy 3la na przednim końcu podstawy, znajdujący się w pobliżu trzpienia 37, którego oś jest osią obrotu podstawy 32, winien być korzystnie zakończony nie rolką, lecz
190 568 kulą umożliwiającą obrót tej podstawy 32 wokół osi trzpienia 37 bez przesuwania dociskanego punktu klapy 1.
Podstawa 32 jest ponadto zaopatrzona w swej tylnej części w podłużny otwór 41, w którym osadzony jest czop trzonu 42, osadzonego przegubowo w płycie głównej 22 siłownika pneumatycznego 43, służącego do obracania tej podstawy 32 (fig. 5 i fig. 1) wokół połączonego z nią trzpienia 37 od położenia, w którym trzpienie dociskowe 31 docisną klapę dostarczoną przez liniowy podzespół transportowy 11 (fig. 6) do położenia, w którym zakończone jest obrębianie prostoliniowej krawędzi 3 klapy 1 (fig. 7).
W czasie obrębiania tylny koniec podstawy 32 obraca przez docisk trzpieniami dociskowymi 31 przednią część klapy 1, w trakcie którego to obrotu następuje przycięcie jej naroża za pomocą noża 4 oraz utworzenie łukowej krawędzi 2, obrębianej równocześnie przez zespół obrębiający 50. Po zakończeniu obrębiania łukowej krawędzi 2, tylna część podstawy 32 obraca się w przeciwnym kierunku w położenie wyjściowe i po przejęciu następnej kolejnej klapy 1, dostarczonej przez mechanizm dociskowy 1la, dostarcza ją do zespołu obrębiającego i obraca powodując przycięcie jej naroża i obrębienie łukowej krawędzi 2. Znajdująca się w niewielkiej odległości nad powierzchnią płyty głównej 22 urządzenia boczna ścianka 45 podstawy 32 przytrzymuje klapę 1 podczas obrotu podstawy i prowadzi boczną krawędź klapy 1 podczas obrębiania jej prostoliniowej krawędzi 3 (fig. 7). Położenie podstawy 32 w płaszczyźnie pionowej może być regulowane za pomocą nakrętek nakręconych na trzpień 37 z obydwu stron wspornika 44 (fig. 2) tak, aby dolna powierzchnia bocznej ścianki 45 podstawy 32 znajdowała się od powierzchni płyty głównej 22 urządzenia w odległości równej, względnie nieco mniejszej od grubości klapy 1, umożliwiając równocześnie niezakłócony obrót podstawy 32 obrotowego podzespołu transportowego 30.
Zespół obrębiania 50 ma konstrukcję podobną do maszyny do szycia, przy czym jego elementem roboczym jest poruszająca się pionowo igła 5, która w czasie, gdy naciskana przez stopkę 7 klapa 1 jest przemieszczana za pomocąpopychacza 6 zespołu obrębiania 50, obrębia znajdującą pod nią krawędź klapy. Zespół obrębiania 50 przemieszcza się wokół trzpienia 37, wokół którego obraca się również podstawa 32 obrotowego podzespołu transportowego 30 (fig. 7). Z boku stopki 7 znajduje się nóż 4, służący do przykrawania krawędzi klapy 1, równocześnie z jej obrębianiem za pomocą igły 5. Po przycięciu i obrębieniu krawędzi klapy 1 za pomocą zespołu obrębiania, jest ona transportowana jako gotowy produkt do płyty odbiorczej 51 (fig. 1, 9 i 10).
Figura 6 przedstawia obrotowy podzespół transportowy 30 w położeniu, w którym klapa 1 została do niego dostarczona przez liniowy podzespół transportowy 11, przy czym przednia część klapy 1 znajduje się w położeniu, w którym styka się z igłą 5 C, a równocześnie rozpoczyna się przykrawanie łukowej krawędzi 2 klapy 1 przez nóż 4 i jej obrębianie przez igłę 5. W wyniku włączenia siłownika pneumatycznego 43 następuje obrót połączonej z nim, za pośrednictwem trzonu 42, podstawy 32 obrotowego podzespołu transportowego 30, a równocześnie obrót dociśniętej przez trzpienie dociskowe 31, klapy 1. W wyniku obrotu klapy 1 nóż 4 zespołu obrębiania 50 ścina naroże klapy 1, kształtując jej łukową krawędź 2, która jest równocześnie obrębiana za pomocą igły 5 zespołu obrębiania 50. Podstawa 32 obrotowego podzespołu transportowego 30 obraca się w położenie, w którym stanowi ona przedłużenie zespołu obrębiania 50 i zatrzymuje się w tym położeniu (fig. 7). Następnie obrębiana jest przez zespół obrębiania 50 prostoliniowa krawędź 3 klapy 1, po czym obrębiona klapa 1 lub lb jest przesuwana za pomocą popychacza 6 do płyty odbiorczej 51 (fig. 1) jako gotowy produkt (fig. 8, 9 i 10). Następnie, w wyniku działania siłownika pneumatycznego 43, płyta 32 obrotowego podzespołu transportowego 30 obraca się w przeciwnym kierunku, powracając w położenie początkowe, w którym podzespół ten jest gotowy do przejęcia kolejnej klapy 1. Powtarzanie tych operacji powoduje kolejne wytwarzanie gotowych produktów w postaci ściśle takich samych obrębionych klap 1 lub lb.
Za pomocą urządzenia według wynalazku możliwe jest zarówno ciągłe obrębianie taśmy la z przyszytym do niej ciągłym suwakiem, jak i pojedynczej klapy 1 bez suwaka, względnie klapy lb z przyszytym ukośnie suwakiem 8 o określonej długości, a następnie przecinanie tej taśmy dla utworzenia klapy o określonej długości (fig. 10). Możliwe jest rów190 568 nież obrębianie klapy z krawędzią o łukowym kształcie, przy czym może być obrębiana zarówno przednia, jak i tylna strona klapy.
W obrotowym podzespole 30 urządzenia według wynalazku dociśnięte są i przytrzymane wszystkie cztery naroża klapy 1, dzięki czemu w czasie jej obracania łącznie z płytą 32 może być ona przycinana i obrębiana. Ponieważ oś obrotu podzespołu transportowego 30, nie przemieszcza się, kształt łukowej krawędzi 2 klapy 1 jest zawsze ściśle taki sam.
W omówionym rozwiązaniu urządzenia do obrębiania według wynalazku klapa 1, doprowadzona przez liniowy podzespół transportowy 11 do obrotowego podzespołu transportowego 30, zostaje dociśnięta i przytrzymana przez trzpienie dociskowe 31, 3la, połączone za pośrednictwem ramki 34 z podstawą 32 tego podzespołu 30, przy czym jest ona obracana, łącznie z tą podstawą 32 i równocześnie przecinana nożem 4 w celu uzyskania łukowego kształtu jej krawędzi, a następnie obrębiana jej łukowa krawędź 2, a po niej jedna podłużna krawędź 3 klapy 1.
Podstawa 32 obrotowego podzespołu transportowego 30 jest obrotowo zawieszona na przymocowanym do wspornika 44 urządzenia pionowym trzpieniu 37. Pod podstawą 32 znajduje się przestrzeń, umożliwiająca obrót znajdującej się na powierzchni płyty głównej 22 urządzenia klapy 1, której jeden z końców znajduje się pod igłą 5 i nożem 4 zespołu obrębiania 50. Ponieważ podzespół dociskowy lla liniowego podzespołu transportowego 11 jest zawsze zatrzymywany w tym samym położeniu, w wycięciu 33 podstawy 32 obrotowego podzespołu transportowego 30, w którym przytrzymywane są i dociskane do powierzchni płyty głównej 22 wszystkie cztery naroża doprowadzonej klapy 1, jest ona obracana i doprowadzona do zespołu obrębiania 50 zawsze ściśle w tym samym położeniu.
Trzpienie dociskowe 31, podstawy 32 obrotowego podzespołu transportowego 30 są na swych dolnych końcach wyposażone w rolki 36, umożliwiające klapie 1 przemieszczanie się tylko w jednym określonym kierunku, prostopadłym do osi tych rolek, dzięki czemu podczas obrębiania prostoliniowej krawędzi 3 uzyskany ścieg jest również zawsze ściśle taki sam.
Podstawa 32 obrotowego podzespołu transportowego 30 ma na swym obrzeżu skierowaną do dołu boczną ściankę 45, prowadzącą podłużną krawędź klapy 1 podczas obrębianie przeciwległej względem niej prostoliniowej krawędzi 3 klapy 1. Dzięki temu obrębianie tej krawędzi przeprowadzane jest ściśle prostoliniowo i bardzo starannie.
FIG. 2
la
190 568
FIG. 3
FIG. 4
35
FIG. 5
190 568
FIG. 6
FIG. 7
FIG. 9
FIG.10
190 568
FIG. I
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do obrębiania klapy spodni wykonujące operacje doprowadzenia tej klapy w położeniu nachylonym do kierunku ruchu do zespołu obrębiania, obracanie doprowadzonej klapy i przycięcie jednego z jej naroży w celu utworzenia łukowej krawędzi oraz ciągłego obrębiania tej łukowej krawędzi i stanowiącej jej przedłużenie krawędzi prostoliniowej, znamienne tym, że składa się z zespołu zasilającego (12), z umieszczonych nad płytą, główną (22) urządzenia następujących zespołów: zespołu transportowego (10), obejmującego liniowy podzespół transportowy (11) z płytą przesuwną (17), połączonąz mechanizmem dociskowym (Ha) i w obrotowy podzespół transportowy (30), zespołu obrębiania (50) oraz zespołu sterującego ruchem poszczególnych części urządzenia, przy czym obrotowy podzespół transportowy (30) jest wyposażony w podstawę (32), zawieszoną obrotowo, za pomocą połączonego z nią trzpienia (37), na wsporniku (44) połączonym z obudową, urządzenia i zaopatrzoną w środkowe wycięcie (33), w które wchodzi płyta przesuwna (17) liniowego podzespołu transportowego (11), przy czym w podstawie (32) jest od dołu osadzona przesuwnie ramka (34), połączona za pomocą trzonu (39) z pneumatycznym siłownikiem (38) i zaopatrzona w pionowe trzpienie dociskowe (31, 31a), dociskające naroża klapy (1, lb) do płyty głównej (22) urządzenia.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że trzpienie dociskowe (31, 31 a), osadzone przesuwnie w podstawie (32) obrotowego podzespołu transportowego (30), są zaopatrzone w swej górnej części w sprężyny dociskowe (18) oraz w nakrętki regulacyjne (35), w dolnej zaś w osadzone obrotowo na ich końcach rolki (36), których osie są prostopadłe do kierunku ruchu klapy (1).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że podstawa (32) obrotowego podzespołu transportowego (30) jest połączona przegubowo z trzonem (42) siłownika pneumatycznego (43), osadzonego przegubowo w płycie głównej (22) urządzenia i napędzana przez ten siłownik (43) ruchem obrotowo-zwrotnym wokół osi trzpienia (37).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że podstawa (32) obrotowego podzespołu transportowego (30) jest zaopatrzona w wystającą do dołu na jej obrzeżu boczną ściankę (45), stanowiąca prowadnicę klapy (1, lb).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że jego liniowy podzespół transportowy (11), doprowadzający klapę (1, lb) z zespołu zasilającego (12) do obrotowego podzespołu transportowego (30), składa się z mechanizmu dociskowego (lla), wyposażonego w płytę dociskową (15), która wraz z przymocowanymi do niej trzpieniami dociskowymi (19) jest połączona za pomocą trzonu (20) z siłownikiem pneumatycznym (16), zamocowanym na płycie przesuwnej (17), w której są osadzone przesuwnie górne końce (14) trzpieni dociskowych (13), oraz z mechanizmu transportującego (llb), złożonego z przenośnika taśmowego o ruchu postępowo-zwrotnym, którego taśma bez końca (23) znajduje się w położeniu pionowym i jest połączona za pośrednictwem wysięgnika (21) i płyty przesuwnej (17) z mechanizmem dociskowym (lla).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zespół obrębiający (50) jest zaopatrzony w nóż (4) do łukowego przycięcia jednego z naroży klapy (1, lb) oraz w znany mechanizm do obrębiania, wyposażony w igłę (5) i w popychacz (6).
PL99334987A 1998-08-31 1999-08-19 Urządzenie do obrębiania klapy spodni PL190568B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP10284706A JP2000070579A (ja) 1998-08-31 1998-08-31 ズボン用前立の縁縫加工装置

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL334987A1 PL334987A1 (en) 2000-03-13
PL190568B1 true PL190568B1 (pl) 2005-12-30

Family

ID=17681931

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99334987A PL190568B1 (pl) 1998-08-31 1999-08-19 Urządzenie do obrębiania klapy spodni

Country Status (6)

Country Link
US (1) US6237518B1 (pl)
JP (1) JP2000070579A (pl)
DE (1) DE19939885C2 (pl)
GB (1) GB2341194B (pl)
PL (1) PL190568B1 (pl)
TR (1) TR199902114A3 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6289943B1 (en) * 2001-01-26 2001-09-18 Xyz Control, Inc. Serge applying assembly for a sewing machine
JP2007014556A (ja) * 2005-07-07 2007-01-25 Ykk Corp 生地片の縁縫装置
US7444951B2 (en) * 2006-11-21 2008-11-04 Ykk Corporation Curved edge sewing systems
CN110662862B (zh) 2017-05-22 2021-10-26 Ykk株式会社 遮布的缝边装置
WO2019064394A1 (ja) * 2017-09-27 2019-04-04 Ykk株式会社 ミシン及び縫製装置、並びに縫製方法
WO2023127074A1 (ja) * 2021-12-28 2023-07-06 Ykk株式会社 縫製装置

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4362116A (en) * 1980-12-10 1982-12-07 Talon, Inc. Method and semi-automatic apparatus for sewing flypieces to slide fastener chain
US3722441A (en) 1971-01-16 1973-03-27 Usm Corp Automatic feeding mechanism for peripheral operations
IT1039967B (it) 1975-07-21 1979-12-10 Rockwell Rimoldi Spa Guida del lavoro per macchine per cucire
IT1057013B (it) 1976-03-11 1982-03-10 Rockell Rimoldi Spa Dispositivo di guida di teli di tessuto provvisto di accessori quali tasche cinture o similari in una unita di cucitura
US4181085A (en) * 1977-08-15 1980-01-01 Stahl-Urban Company Automatic sewing apparatus
US5018462A (en) 1989-10-16 1991-05-28 Sew Simple Systems, Inc. Edge finishing system
JPH0728970B2 (ja) 1990-09-10 1995-04-05 ジューキ株式会社 ミシンにおける布の縁縫い装置
US5161474A (en) 1991-09-18 1992-11-10 Yoshida Kogyo K.K. Method of serging trouser-fly piece with slide fastener stringer attached thereto
JPH05137865A (ja) * 1991-11-22 1993-06-01 Juki Corp ミシンの布搬送制御装置
JPH0691075A (ja) * 1992-09-16 1994-04-05 Duskin Co Ltd 縫製機

Also Published As

Publication number Publication date
DE19939885A1 (de) 2000-04-27
PL334987A1 (en) 2000-03-13
DE19939885C2 (de) 2003-03-13
US6237518B1 (en) 2001-05-29
GB2341194A (en) 2000-03-08
TR199902114A2 (xx) 2000-04-21
GB9919252D0 (en) 1999-10-20
JP2000070579A (ja) 2000-03-07
TR199902114A3 (tr) 2000-04-21
GB2341194B (en) 2002-07-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPS6351038B2 (pl)
JPH0231791A (ja) 帯状生地を折り畳む方法及びその方法を実施するための縫製装置
JP2007289586A (ja) 玉縁縫いミシン
CZ351399A3 (cs) Šicí stroj pro výrobu paspulovaného otvoru kapsy
PL190568B1 (pl) Urządzenie do obrębiania klapy spodni
CZ298252B6 (cs) Sicí stroj pro výrobu paspulovaného otvoru kapsy
US5931106A (en) Buttonhole sewing machine, with a needle-thread clamp and cutter
JP4686025B2 (ja) ミシンの糸切り装置
CN101831768A (zh) 缝纫机的切线装置
US4653414A (en) Apparatus for feeding fabric parts to sew a felled seam
JPS5944072B2 (ja) ミシン用加工片トリミング装置
JPH0262273B2 (pl)
US3893402A (en) Sewing apparatus
US4909167A (en) Method and device for attaching a pocket insert
US7412996B2 (en) Apparatus for hot applying strips or films on textile or non textile supports
JP4353564B2 (ja) ベルトループ供給装置
JP3415766B2 (ja) 被加工物にフラップを縫い付けるための自動縫い装置
JPS6316389Y2 (pl)
JP4069268B2 (ja) ベルトループ供給装置
US3808992A (en) Device for feeding the cloth in a sewing system for the production of open darts
CN2294973Y (zh) 缝纫机的切边包边机构
JPH0729973Y2 (ja) ミシンのための縫着片折曲げ供給装置
JPH0117264Y2 (pl)
EP0494052A1 (en) Industrial sewing machine for simultaneously making different seaming patterns
JPH0117263Y2 (pl)