PL186299B1 - Holownik wyposażony w azymutalne jednostki napędowe - Google Patents

Holownik wyposażony w azymutalne jednostki napędowe

Info

Publication number
PL186299B1
PL186299B1 PL96326917A PL32691796A PL186299B1 PL 186299 B1 PL186299 B1 PL 186299B1 PL 96326917 A PL96326917 A PL 96326917A PL 32691796 A PL32691796 A PL 32691796A PL 186299 B1 PL186299 B1 PL 186299B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tug
azimuth
units
fire
driving
Prior art date
Application number
PL96326917A
Other languages
English (en)
Other versions
PL326917A1 (en
Inventor
Antonie M. Kooren
Original Assignee
Sacar Holding Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sacar Holding Nv filed Critical Sacar Holding Nv
Publication of PL326917A1 publication Critical patent/PL326917A1/xx
Publication of PL186299B1 publication Critical patent/PL186299B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B63SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; RELATED EQUIPMENT
    • B63HMARINE PROPULSION OR STEERING
    • B63H5/00Arrangements on vessels of propulsion elements directly acting on water
    • B63H5/07Arrangements on vessels of propulsion elements directly acting on water of propellers
    • B63H5/08Arrangements on vessels of propulsion elements directly acting on water of propellers of more than one propeller
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B63SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; RELATED EQUIPMENT
    • B63BSHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; EQUIPMENT FOR SHIPPING 
    • B63B35/00Vessels or similar floating structures specially adapted for specific purposes and not otherwise provided for
    • B63B35/66Tugs
    • B63B35/68Tugs for towing

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Ocean & Marine Engineering (AREA)
  • Fire-Extinguishing By Fire Departments, And Fire-Extinguishing Equipment And Control Thereof (AREA)
  • Output Control And Ontrol Of Special Type Engine (AREA)
  • Selective Calling Equipment (AREA)
  • Removal Of Floating Material (AREA)
  • Arrangement Or Mounting Of Propulsion Units For Vehicles (AREA)
  • Control Of Vehicle Engines Or Engines For Specific Uses (AREA)
  • Mattresses And Other Support Structures For Chairs And Beds (AREA)
  • Farming Of Fish And Shellfish (AREA)
  • Protection Of Plants (AREA)

Abstract

1. Holownik wyposazony w azymutalne jed- nostki napedowe, który ma krancowy punkt prze- dni, krancowy punkt tylny, poprzeczna plasz- czyzne srodkowa lezaca w równej odleglosci od krancowego punktu przedniego i kranco- wego punktu tylnego i podluzna glówna plasz- czyzne symetrii oraz pierwsza, druga i trzecia azymutalne jednostki napedowe, przy czym pierw- sza i druga azymutalne jednostki napedowe sa umieszczone w sasiedztwie podluznej glównej plaszczyzny symetrii w pierwszej odleglosci wz- dluznej od krancowego punktu tylnego, zna- mienny tym, ze trzecia azymutalna jednostka napedowa (30) jest umieszczona na podluznej glównej plaszczyznie symetrii (2) holownika (1) przed albo za pierwsza i druga azymutalnymi jednostkami napedowymi (10, 20) w drugiej odleglosci wzdluznej (L30) od krancowego pun- ktu tylnego (4). FIG. 1 PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest holownik wyposażony w azymutalne jednostki napędowe. Znane są specjalne wymagania dla holownika w odniesieniu do siły ciągu i zdolności manewrowej. Na przykład jest pożądane, aby holownik mógł wytwarzać moc holującą w kierunku w przód, ale także w kierunku wstecznym, a również w kierunku bocznym, chociaż
186 299 moc holowania wytwarzana w kierunku bocznym będzie mniejsza od mocy holującej wytwarzanej w kierunku wzdłużnym. W znanych holownikach wykorzystuje się azymutalne jednostki napędowe, to jest takie jednostki napędowe, których kierunek napędu w płaszczyźnie horyzontalnej może zmieniać się o 360°. Takie azymutalne jednostki napędowe są znane, na przykład w postaci dyszy mających umieszczona wewnątrz śrubę.
Na przykład w artykule „Schottel tugs” w piśmie „Smali Ships” Vol 99 Nr 1204 październik 1976 str. 95 przedstawiono wyposażenie holownika w azymutalne jednostki napędowe, co zapewniło mu zdolność manewrową. Takie holowniki znane jako holowniki-traktory maja dwie azymutalne jednostki napędowe, zestawione w kierunku poprzecznym i w pozycji środkowej holownika patrząc w kierunku wzdłużnym. To rozwiązanie ma jednak pewne wady.
Na przykład, właściwie nie można używać holownika, gdy uszkodzi się jedna jednostka napędowa.
Istotą holownika według wynalazku, wyposażonego w azymutalne jednostki napędowe, który ma krańcowy punkt przedni, krańcowy punkt tylny, poprzeczną płaszczyznę środkową leżącą w równej odległości od krańcowego punktu przedniego i krańcowego punktu tylnego i podłużną główną płaszczyznę symetrii, oraz pierwszą, drugą i trzecią azymutalne jednostki napędowe, przy czym pierwsza i druga azymutalne jednostki napędowe są umieszczone w sąsiedztwie podłużnej głównej płaszczyzny symetrii w pierwszej odległości wzdłużnej od krańcowego punktu tylnego, jest to, że trzecia azymutalna jednostka napędowa jest umieszczona na podłużnej głównej płaszczyźnie symetrii holownika przed albo za pierwszą i drugą azymutalnymi jednostkami napędowymi w drugiej odległości wzdłużnej od krańcowego punktu tylnego.
Korzystnie trzecia azymutalna jednostka napędowa jest umieszczona po jednej stronie poprzecznej płaszczyzny środkowej holownika, a pierwsza i druga azymutalne jednostki napędowe są umieszczone po drugiej stronie poprzecznej płaszczyzny środkowej holownika.
Korzystnie pierwsza i druga azymutalne jednostki napędowe są umieszczone przed poprzeczną płaszczyzną środkową holownika zaś trzecia azymutalna jednostka napędowa jest umieszczone za poprzeczną płaszczyzną środkową holownika.
Korzystnie trzecia azymutalna jednostka napędowa jest umieszczona na rufie holownika nie dalej niż punkt holowniczy najbliższy do krańcowego punktu tylnego.
Korzystnie pierwsza odległość wzdłużna położonych obok siebie pierwszej i drugiej azymutalnych jednostek napędowych jest równa od 0,5 do 0,65 długości holownika zaś druga odległość wzdłużna trzeciej azymutalnej jednostki napędowej jest równa od 0,15 0,25 długości holownika.
Korzystnie z każdą z azymutalnych jednostek napędowych związany jest oddzielny silnik napędowy, przy czym holownik zawiera ponadto instalację gaśniczą mającą jedną pompę gaśniczą, sprzężoną z dowolnym, jednym z trzech silników napędowych azymutalnych jednostek napędowych.
Korzystnie pompa gaśnicza jest sprzężona z silnikiem napędowym trzeciej azymutalnej jednostki napędowej.
Korzystnie z każdą z azymutalnych jednostek napędowych związany jest oddzielny silnik napędowy, przy czym holownik zawiera ponadto instalację gaśniczą mającą dwie pompy gaśnicze, sprzężone z dowolnymi, dwoma z trzech silników napędowych azymutalnych jednostek napędowych.
Korzystnie pompy gaśnicze są sprzężone z silnikami napędowymi pierwszej i drugiej azymutalnych jednostek napędowych.
Korzystnie jeden z silników napędowych azymutalnych jednostek napędowych zawiera sprzęgło włączone pomiędzy silnikiem napędowym a związaną z nim azymutalną jednostkę napędową.
Zaletą holownika według wynalazku jest to, że jest on mniej wrażliwy na uszkodzenia lub co najmniej zachowuje jeszcze dobre walory użytkowe w przypadku uszkodzenia jednej jednostki napędowej. Ponadto, holownik taki może być oszczędnie eksploatowany, szczególnie wykorzystując nie wszystkie jednostki napędowe.
186 299
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia uproszczony widok z góry holownika według wynalazku z trzema jednostkami napędowymi, fig. 2 - uproszczony przekrój wzdłużny wzdłuż linii II-II z figury 1, fig. 3 - uproszczony przekrój poprzeczny wzdłuż linii III-III z figury 1.
Na fig. 1 przedstawiono uproszczony widok z góry holownika według wynalazku. W dalszym ciągu niniejszego opisu przyjmuje się, ze holownik pływa nieobciążony a określenia „poziomy” i „pionowy” odnoszą się do powierzchni wody.
Widziany z boku holownik 1 jest zasadniczo symetryczny w stosunku do głównej pionowej płaszczyzny symetrii przechodzącej w kierunku wzdłużnym holownika 1. Holownik 1 ma krańcowy punkt przedni 3 znajdujący się w podłużnej, głównej płaszczyźnie symetrii 2 i krańcowy punkt tylny 4, także znajdujący się w podłużnej, głównej płaszczyźnie symetrii 2. Odległość pozioma pomiędzy przednim i tylnym punktami krańcowymi 3 i 4 oznaczona jest jako długość L holownika 1. W dalszym ciągu odległość pozioma punktów będzie określana jako mierzona w stosunku do krańcowego punktu tylnego 4. Główna płaszczyzna symetrii 2 wzdłuż linii pionowej M, dokładnie w połowie odległości pomiędzy przednim i tylnym punktami krańcowymi 3 i 4, przecina poprzeczną płaszczyznę środkową 5 holownika 1. W dalszym ciągu opisu odległości w szerokości poziomej będą określane jako mierzone w stosunku do głównej płaszczyzny symetrii 2.
Część kadłuba holownika 1 leżąca za poprzeczną płaszczyzną środkową 5 będzie oznaczana jako rufa 6, a część kadłuba holownika 1 leżąca przed poprzeczną płaszczyzną środkową 5 będzie oznaczana jako dziobnica 7. Punkt holowniczy 8 umieszczony na rufie 6, jest punktem przeznaczonym do zamocowania liny holowniczej lub podobnej lub dla prowadzenia poprzez ten punkt liny holowniczej lub podobnej do wciągarki holowniczej. Holownik 1 może mieć szereg punktów holowniczych, na przykład punkt holowniczy może być umieszczony na dziobnicy 7. Jeżeli holownik 1 ma szereg punktów holowniczych na rufie 6, punkt holowniczy 3 oznacza tylny punkt holowniczy, to jest punkt holowniczy, którego odległość Lg jest minimalna.
Holownik 1 ma trzy azymutalne jednostki napędowe 10, 20, 30, których kierunek napędu w kierunku poziomym może się zmieniać o 360° w stosunku do odpowiedniej osi pionowej 11, 21, 31 związanej z jednostką napędową 10, 20, 30. Każda jednostka napędowa 10, 20, 30 jest napędzana oddzielnym silnikiem napędowym, nie pokazanym dla uproszczenia na rysunku. Takie azymutalne jednostki napędowe mają na przykład postać śruby, dyszy mającej wewnątrz umieszczoną śrubę lub tak zwanej jednostki Voith Schneidera. Ponieważ konstrukcja takich azymutalnych jednostek napędowych nie stanowi przedmiotu niniejszego wynalazku, to nie będą one dalej omawiane.
Patrząc w kierunku poziomym trzy azymutalne jednostki napędowe 10, 20, 30 są ułożone w formie trójkąta równoramiennego symetrycznego w stosunku do głównej płaszczyzny symetrii 2. Jest korzystne, aby dwie azymutalne jednostki napędowe 10 i 20 były umieszczone po jednej stronie poprzecznej płaszczyzny środkowej 5, a trzecia azymutalna jednostka napędowa 30 była umieszczona po przeciwnej stronie poprzecznej płaszczyzny środkowej 5.
W pokazanym przykładzie wykonania pierwsza azymutalna jednostka napędowa 10 i druga azymutalna jednostka napędowa 20 są umieszczone poniżej dziobnicy 7, symetrycznie po obu stronach poprzecznej płaszczyzny środkowej 5. Dzięki temu odległość L10 pionowej osi symetrii obrotowej 11 pierwszej azymutalnej jednostki napędowej 10 jest równa odległość L 20 pionowej osi symetrii obrotowej 21 drugiej azymutalnej jednostki napędowej 20, przy czym te odległości są większe od 0,5 długości L holownika 1, podczas gdy odległość w szerokości B w pionowej osi symetrii obrotowej 11 pierwszej azymutalnej jednostki napędowej 10 jest równa, ale przeciwna, odległość w szerokości BM pionowej osi symetrii obrotowej 21 drugiej azymutalnej jednostki napędowej 20. Odległości wzdłużne L w i L2o wynoszą korzystnie mniej niż 0,8 długości L holownika 1, a jeszcze korzystniej mniej od 0,65 długości L holownika 1. Jeżeli punkt holowniczy znajduje się na dziobnicy 7, jego odległość w długości jest korzystnie większa lub równa odległościom wzdłużnym L w i L20.
Pionowa oś symetrii obrotowej 31 trzeciej azymutalnej jednostki napędowej 30 leży w głównej płaszczyźnie symetrii 2 i jej odległość wzdłużna jest mniejsza niż 0,5 długości L
186 299 holownika 1, a korzystnie większa od lub równa 0,15 długości L holownika 1. Korzystnie odległość wzdłużna L30 jest mniejsza niż lub równa 0,4 długości L holownika 1, a jeszcze korzystniej mniejsza niż lub równa 0,25 długości L holownika 1. Korzystnie odległość wzdłużna L3„ powinna być większa niż lub równa minimalnej odległości L„ punktu holowniczego.
Trzy azymutalne jednostki napędowe 10, 20, 30 mogą być całkowicie zamontowane poniżej dna 9 holownika 1. Jednakże, jak to pokazano linią przerywaną na figurach 2 i 3, jest także możliwe, aby azymutalne jednostki napędowe 10, 20, 30 były częściowo wpuszczone w dno 9 holownika 1, tak, że będzie on miał mniejsze zanurzenie. Dotyczy to szczególnie trzeciej azymutalnej jednostki napędowej 30 umieszczonej w części środkowej holownika 1, ponieważ jak widać w przekroju poprzecznym dno 9 holownika 1 ma w mniejszym lub większym stopniu kształt litery V, więc najniższy punkt trzeciej azymutalnej jednostki napędowej 30 określa zanurzenie holownika 1.
Konwencjonalne holowniki z azymutalnymi jednostkami napędowymi mają tylko dwie takie azymutalne jednostki napędowe, które są porównywalne z pierwszą i drugą azymutalnymi jednostkami napędowymi 10 i 20 w holowniku 1 według wynalazku. Przez dodanie trzeciej azymutalnej jednostki napędowej 30 w głównej płaszczyźnie symetrii 2 holownika 1, ale przy innej odległości wzdłużnej i w przypadku uszkodzenia się jednej jednostki napędowej, to w holowniku konwencjonalnym oznacza utratę 50% siły ciągu, podczas gdy w holowniku 1 według wynalazku tylko około 33% siły ciągu będzie w tym przypadku stracone.
W konwencjonalnych holownikach-traktorach jednostki napędowe są umieszczone w jednakowych odległościach wzdłużnych. Konsekwencją tego jest, że gdy holownik porusza się rzeczywiście poprzecznie do kierunku wzdłużnego, a ponadto siła ciągnąca lub pchająca działa w tym kierunku, znaczna część mocy zainstalowanej jest tracona. Te straty mogą wynosić około 25% w zależności od typu zainstalowanych jednostek napędowych. W konwencjonalnych holownikach mających śruby montowane na rufie statku straty mogą wynosić nawet 70%. Dzięki obecności trzeciej jednostki napędowej 30 w odległości wzdłużnej różnej od odległości pozostałych jednostek napędowych, zdolność manewrowa w kierunku bocznym jest poprawiona, a maksymalna skuteczna siła ciągnąca lub pchająca poprzeczna do kierunku wzdłużnego jest znacznie zwiększona.
Ponieważ trzecia azymutalna jednostka napędowa 30 jest umieszczona w głównej płaszczyźnie symetrii 2, można w łatwy sposób płynąć na wprost wykorzystując tylko jedną jednostkę napędową, mianowicie trzecią azymutalną jednostkę napędową 30. Ta możliwość może być na przykład wykorzystywana, gdy holownik 1 płynie nieobciążony, co umożliwia mniejsze zużycie paliwa. Trzy jednostki napędowe według wynalazku mogą łącznie rozwinąć siłę ciągu większą niż siła ciągu jaką mogłyby wytworzyć dwie jednostki napędowe przy takim samym zanurzeniu. Według wynalazku jest również możliwe uzyskanie większej łącznej siły ciągu, gdyż trzy jednostki napędowe są indywidualnie dobrane, tak że są mniejsze niż indywidualne jednostki napędowe konwencjonalnych holowników-traktorów, dzięki czemu również jest zmniejszone zanurzenie holownika.
Jest oczywiste, że na przykład podczas budowy konwencjonalnego holownika-traktora możliwe jest zarezerwowanie miejsca dla późniejszego wprowadzenia trzeciej jednostki napędowej, gdy konstrukcja statku umożliwia takie wprowadzenie. Ponadto jest także możliwe, że jedna lub kilka, na przykład trzecia z jednostek napędowych jest montowana w sposób umożliwiający wciąganie, co umożliwia wciąganie jednostki niepracującej do środka holownika, co zmniejszy opory ruchu statku, a w konsekwencji da oszczędności paliwa. Z kolei na holownikach pracujących w tak zwanym systemie pchanie/ciągnięcie pozycja jednostek napędowych może być odwrócona to znaczy jedna jednostka z przodu a dwie z tyłu.
Ważnym problemem w przypadku holowników są także instalacje gaśnicze na pokładzie holownika przeznaczone , do gaszenia ognia na brzegu lub na pokładach innych statków. Aby spełnić specjalne wymagania (fig. 1), holownik ma dwie pompy gaśnicze napędzane silnikami napędu statku. Podczas użycia pomp gaśniczych te silniki pracują pełną mocą. W konsekwencji bez środków zapobiegawczych jednostki napędowe wytwarzałyby pełną siłę ciągu, co jest oczywiście niepożądane. Z drugiej strony, w konwencjonalnych holownikach nie jest możliwe całkowite odłączenie jednostek napędowych przez odłączenie ich od związanych
186 299 z nimi silników, ponieważ jednostki napędowe muszą wytwarzać przeciwsiłę do siły wywieranej na holownik przez wodę gaśniczą, aby umożliwić holownikowi utrzymywanie stałej pozycji i/lub przemieszczanie się w pożądanym kierunku. Pożądana moc każdej jednostki napędowej powinna być płynnie ustawiana w szerokim zakresie, wówczas gdy związany z nią silnik, w każdym przypadku, pracuje pełną mocą, w tym celu jednostka napędowa i jej silnik powinny być połączone sprzęgłem.
W rozwiązaniu według wynalazku holownik ma trzy azymutalne jednostki napędowe, których środek widziany z góry leży w punkcie przecięcia dwusiecznych trójkąta równoramiennego, co umożliwia wytwarzanie większej siły ciągu lepiej rozłożonej na holowniku. W porównaniu ze znanymi holownikami-traktorami większa siła ciągu może być uzyskana przy użyciu mniejszych jednostek napędowych dzięki czemu holownik według wynalazku ma zmniejszone zanurzenie. W praktyce koszty zakupu trzech azymutalnych jednostek napędowych są mniej więcej równe kosztom dwóch jednostek azymutalnych o takiej samej mocy całkowitej.
Ponadto w przypadku, gdy holownik ma być wyposażony w instalację gaśniczą mającą dwie pompy gaśnicze napędzane dwoma z trzech silników napędowych, to zgodnie z wynalazkiem wystarczy włączyć sprzęgło pomiędzy jedną z tych pomp gaśniczych, a związanym z nią silnikiem. Podczas pracy instalacji gaśniczej zespół napędowy drugiego silnika może być całkowicie odłączony, a holownik jest w pełni sterowalny dzięki użyciu jednostki napędowej pierwszego silnika ze sprzęgłem i jednostki napędowej trzeciego silnika, który to trzeci silnik nie jest dołączony do pompy gaśniczej i może być stosowany bez sprzęgła.
W innej odmianie, gdy holownik jest wyposażony w instalację gaśniczą mającą jedną pompę napędzaną jednym z trzech silników napędowych, korzystnie trzecim, sprzęgło nie jest potrzebne. Podczas pracy instalacji gaśniczej jednostka napędowa tego silnika może być całkowicie odłączona, a holownik jest w pełni sterowalny dzięki użyciu dwóch pozostałych jednostek napędowych.
186 299
FIG. 3
186 299
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Holownik wyposażony w azymutalne jednostki napędowe, który ma krańcowy punkt przedni, krańcowy punkt tylny, poprzeczną płaszczyznę środkową leżącą w równej odległości od krańcowego punktu przedniego i krańcowego punktu tylnego i podłużną główną płaszczyznę symetrii oraz pierwszą, drugą i trzecią azymutalne jednostki napędowe, przy czym pierwsza i druga azymutalne jednostki napędowe są umieszczone w sąsiedztwie podłużnej głównej płaszczyzny symetrii w pierwszej odległości wzdłużnej od krańcowego punktu tylnego, znamienny tym, że trzecia azymutalna jednostka napędowa (30) jest umieszczona na podłużnej głównej płaszczyźnie symetrii (2) holownika (1) przed albo za pierwszą i drugą azymutalnymi jednostkami napędowymi (10, 20) w drugiej odległości wzdłużnej (L30) od krańcowego punktu tylnego (4).
  2. 2. Holownik według zastrz. 1, znamienny tym, że trzecia azymutalna jednostka napędowa (30) jest umieszczona po jednej stronie poprzecznej płaszczyzny środkowej (5) holownika (1) a pierwsza i druga azymutalne jednostki napędowe (10, 20) są umieszczone po drugiej stronie poprzecznej płaszczyzny środkowej (5) holownika (1).
  3. 3. Holownik według zastrz. 2, znamienny tym, że pierwsza i druga azymutalne jednostki napędowe (10, 20) są umieszczone przed poprzeczną płaszczyzną środkową (5) holownika (1) zaś trzecia azymutalna jednostka napędowa (30) jest umieszczone za poprzeczną płaszczyzną środkową (5) holownika (1).
  4. 4. Holownik według zastrz. 3, znamienny tym, że trzecia azymutalna jednostka napędowa (30) jest umieszczona na rufie (6) holownika (1) nie dalej niż punkt holowniczy (8) najbliższy do krańcowego punktu tylnego (4).
  5. 5. Holownik według zastrz. 1, znamienny tym, że pierwsza odległości wzdłużna (L1(), L20) położonych obok siebie pierwszej i drugiej azymutalnych jednostek napędowych (10, 20) jest równa od 0,5 do 0,65 długości (L) holownika (1) zaś druga odległość wzdłużna (L30) trzeciej azymutalnej jednostki napędowej (30) jest równa od 0,15 0,25 długości (L) holownika (1).
  6. 6. Holownik według zastrz. 1, znamienny tym, że z każdą z azymutalnych jednostek napędowych (10, 20, 30) związany jest oddzielny silnik napędowy, przy czym holownik (1) zawiera ponadto instalację gaśniczą mającą jedną pompę gaśniczą, sprzężoną z dowolnym, jednym z trzech silników napędowych azymutalnych jednostek napędowych (10, 20, 30).
  7. 7. Holownik według zastrz. 6, znamienny tym, że pompa gaśnicza jest sprzężona z silnikiem napędowym trzeciej azymutalnej jednostki napędowej (30).
  8. 8. Holownik według zastrz. 1, znamienny tym, że z każdą z azymutalnych jednostek napędowych (10, 20, 30) związany jest oddzielny silnik napędowy, przy czym holownik (1) zawiera ponadto instalację gaśniczą mającą dwie pompy gaśnicze, sprzężone z dowolnymi, dwoma z trzech silników napędowych azymutalnych jednostek napędowych (10, 20, 30).
  9. 9. Holownik według zastrz. 8, znamienny tym, że pompy gaśnicze są sprzężone z silnikami napędowymi pierwszej i drugiej azymutalnych jednostek napędowych (10,20,30).
  10. 10. Holownik według zastrz. 8 albo 9, znamienny tym, że jeden z silników napędowych azymutalnych jednostek napędowych (10, 20, 30) zawiera sprzęgło włączone pomiędzy silnikiem napędowym a związaną z nim azymutalnąjednostkę napędową (10, 20, 30).
PL96326917A 1995-12-01 1996-12-02 Holownik wyposażony w azymutalne jednostki napędowe PL186299B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL1001805A NL1001805C2 (nl) 1995-12-01 1995-12-01 Sleepboot met azimutale voortstuwingseenheden.
PCT/NL1996/000473 WO1997020730A1 (en) 1995-12-01 1996-12-02 Tugboat having azimuthal propelling units

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL326917A1 PL326917A1 (en) 1998-11-09
PL186299B1 true PL186299B1 (pl) 2003-12-31

Family

ID=19761965

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96326917A PL186299B1 (pl) 1995-12-01 1996-12-02 Holownik wyposażony w azymutalne jednostki napędowe

Country Status (16)

Country Link
US (1) US6079346A (pl)
EP (1) EP0863834B1 (pl)
JP (1) JP3939757B2 (pl)
KR (1) KR100484233B1 (pl)
CN (1) CN1078155C (pl)
AU (1) AU715534B2 (pl)
BR (1) BR9611680A (pl)
DE (1) DE69603745T2 (pl)
ES (1) ES2138837T3 (pl)
GR (1) GR3031835T3 (pl)
HK (1) HK1017645A1 (pl)
NL (1) NL1001805C2 (pl)
NO (1) NO982425L (pl)
PL (1) PL186299B1 (pl)
TR (1) TR199800981T2 (pl)
WO (1) WO1997020730A1 (pl)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI109783B (fi) * 1997-02-27 2002-10-15 Kvaerner Masa Yards Oy Menetelmä kulkutien avaamiseksi jääkentän läpi ja jäänmurtaja
DE19858067A1 (de) * 1998-12-16 2000-06-29 Voith Hydro Gmbh & Co Kg Wassertrecker mit Propellerflosse
NL1012591C2 (nl) * 1999-07-13 2001-01-16 Scheepswerf Damen Gorinchem B Sleepboot.
US20040214485A1 (en) * 2003-04-25 2004-10-28 Lockheed Martin Corporation Wake adapted propeller drive mechanism for delaying or reducing cavitation
CN100402373C (zh) * 2003-09-29 2008-07-16 上海交通大学 艏部具有升降式横向推进装置的可侧推拖船
DE102006020241B4 (de) * 2006-04-27 2010-01-14 Voith Turbo Marine Gmbh & Co. Kg Schleppschiff
NL2006453C2 (en) * 2011-03-23 2012-09-25 Sacar Holding Nv Tug boat with retractable skeg.
KR101283402B1 (ko) 2011-12-02 2013-07-08 한국철도기술연구원 모듈식 선박용 양력 발생장치
RU2622168C2 (ru) 2012-02-07 2017-06-13 Роллс-Ройс Аб Движительная установка для морского судна и морское судно, содержащее движительную установку данного типа
NL2008836C2 (en) 2012-05-16 2013-11-20 Sacar Holding Nv Azimuth friction free towing point.
DK179591B1 (en) * 2016-03-31 2019-02-21 A.P. Møller - Mærsk A/S A TUGBOAT WITH A CAPSIZING AND SINKING PREVENTION SYSTEM
CN105816983A (zh) * 2016-04-06 2016-08-03 湖北三江船艇科技有限公司 一种消防摩托艇
NL2017577B1 (en) 2016-10-05 2018-04-13 Rotortug Holding B V Tugboat having azimuthal propelling units
US10562602B1 (en) 2018-07-31 2020-02-18 Brunswick Corporation System and method for maneuvering marine vessel with non-engine-powered propulsion device

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3176645A (en) * 1963-04-25 1965-04-06 Shell Oil Co Ship positioning apparatus
US3548775A (en) * 1968-12-19 1970-12-22 Honeywell Inc Control apparatus
DE2655667C3 (de) * 1976-12-08 1980-09-25 Schottel-Werft Josef Becker Gmbh & Co Kg, 5401 Spay Wasserfahrzeug
DE2718831C2 (de) * 1977-04-28 1984-06-20 Schottel-Werft Josef Becker Gmbh & Co Kg, 5401 Spay Antriebs- und Steuereinrichtung für Wasserfahrzeuge
NL7802156A (nl) * 1978-02-27 1979-08-29 Schottel Nederland Bv Vaartuig met kantelbare roerpropeller, alsmede constructie-eenheid bestemd voor een dergelijk vaartuig.
JPS5816998A (ja) * 1981-07-20 1983-01-31 Mitsubishi Heavy Ind Ltd 船舶の自動位置制御装置
IT1216322B (it) * 1986-11-25 1990-02-22 Poletti Giorgio Re un collegamento di tipo magneti rimorchiatore in grado di effettua co con il natante da rimorchiare e dotato di paticolari caratteristi che di manovrabilita
DE3737606A1 (de) * 1987-02-19 1988-09-01 Knott Gmbh Bremsseilzugbefestigung

Also Published As

Publication number Publication date
DE69603745T2 (de) 2000-04-27
EP0863834B1 (en) 1999-08-11
BR9611680A (pt) 1999-03-02
EP0863834A1 (en) 1998-09-16
CN1203556A (zh) 1998-12-30
PL326917A1 (en) 1998-11-09
DE69603745D1 (de) 1999-09-16
TR199800981T2 (xx) 1999-09-21
NO982425D0 (no) 1998-05-28
KR100484233B1 (ko) 2005-09-05
AU715534B2 (en) 2000-02-03
AU1042097A (en) 1997-06-27
CN1078155C (zh) 2002-01-23
US6079346A (en) 2000-06-27
KR19990071711A (ko) 1999-09-27
WO1997020730A1 (en) 1997-06-12
JP3939757B2 (ja) 2007-07-04
NO982425L (no) 1998-07-28
HK1017645A1 (en) 1999-11-26
NL1001805C2 (nl) 1997-06-04
JP2000513292A (ja) 2000-10-10
GR3031835T3 (en) 2000-02-29
ES2138837T3 (es) 2000-01-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL186299B1 (pl) Holownik wyposażony w azymutalne jednostki napędowe
JP3690817B2 (ja) 砕氷船
EP0672582A1 (en) Traction arrangement for tug boat
EP3523194B1 (en) Tugboat having azimuthal propelling units
JP2016508469A (ja) 船舶用推進システム
KR101415361B1 (ko) 바지구조 및 바지구조의 운전방법
US5575230A (en) Tug boat for escort towing and/or harbor use
US5188054A (en) Watercraft towing apparatus
US4275677A (en) Tow of barges by tugs
RU2135387C1 (ru) Буксирное судно для ввода кораблей в док (варианты)
US2902966A (en) Tugboat and towing system comprising the same
WO1997043170A1 (en) Icebreaker attachment
CA2237067C (en) Tugboat having azimuthal propelling units
NL1012591C2 (nl) Sleepboot.
US3745958A (en) Control of towed barges
CA1099155A (en) Interlinked icebreaker/cargo-carrying vessel locomotive system
EP1253074A1 (en) Tugboat
US1195007A (en) Method of and means for connecting and maintaining vessels in broadside
EP0201657B1 (en) A watercraft fitted with water-jet propulsion units, and a water-jet propulsion unit for watercraft
SE468126B (sv) Praamtransportsystem omfattande en eller flera praamar och aatminstone en med drivmaskiner foersedd paaskjutande farkost
CN115135575A (zh)
GB2145377A (en) Improvements in or relating to the push towing of barges
CZ32712U1 (cs) Plavidlo s doplňkovým manévrovacím ústrojím
JPS61257395A (ja) 船および船のウオ−タジエツト推進装置
AU3077692A (en) Collapsible sea anchor or drogue