PL185402B1 - Młotek awaryjny - Google Patents

Młotek awaryjny

Info

Publication number
PL185402B1
PL185402B1 PL97323209A PL32320997A PL185402B1 PL 185402 B1 PL185402 B1 PL 185402B1 PL 97323209 A PL97323209 A PL 97323209A PL 32320997 A PL32320997 A PL 32320997A PL 185402 B1 PL185402 B1 PL 185402B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hammer
head
steel tip
steel
chamber
Prior art date
Application number
PL97323209A
Other languages
English (en)
Other versions
PL323209A1 (en
Inventor
Johann-Georg Werner
Hans-Joachim Poffo
Original Assignee
Happich Fahrzeug & Ind Teile
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Happich Fahrzeug & Ind Teile filed Critical Happich Fahrzeug & Ind Teile
Publication of PL323209A1 publication Critical patent/PL323209A1/xx
Publication of PL185402B1 publication Critical patent/PL185402B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B25HAND TOOLS; PORTABLE POWER-DRIVEN TOOLS; MANIPULATORS
    • B25DPERCUSSIVE TOOLS
    • B25D1/00Hand hammers; Hammer heads of special shape or materials
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B25HAND TOOLS; PORTABLE POWER-DRIVEN TOOLS; MANIPULATORS
    • B25DPERCUSSIVE TOOLS
    • B25D1/00Hand hammers; Hammer heads of special shape or materials
    • B25D1/02Inserts or attachments forming the striking part of hammer heads
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B25HAND TOOLS; PORTABLE POWER-DRIVEN TOOLS; MANIPULATORS
    • B25DPERCUSSIVE TOOLS
    • B25D2250/00General details of portable percussive tools; Components used in portable percussive tools
    • B25D2250/271Tools for breaking windows
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B25HAND TOOLS; PORTABLE POWER-DRIVEN TOOLS; MANIPULATORS
    • B25DPERCUSSIVE TOOLS
    • B25D2250/00General details of portable percussive tools; Components used in portable percussive tools
    • B25D2250/295Tools used in automobiles or automobile manufacture

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Percussive Tools And Related Accessories (AREA)
  • Finger-Pressure Massage (AREA)
  • Harvester Elements (AREA)
  • Manufacture Of Alloys Or Alloy Compounds (AREA)
  • Loading Or Unloading Of Vehicles (AREA)
  • Ceramic Products (AREA)

Abstract

1. Mlotek awaryjny do wybijania szyb, skladajacy sie z trzonka oraz zaopa- trzonej w stalowa koncówke glówki, zna- mienny tym, ze na glówce (2) znajduje sie urzadzenie zabezpieczajace stalowa kon- cówke (5). FIG.1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest młotek awaryjny do wybijania szyb, składający się z trzonka oraz zaopatrzonej w stalową końcówkę główki.
W młotku awaryjnym, znanym z europejskiego opisu patentowego nr EP 0 134 558 BI główka młotka jest zaopatrzona w stalową końcówkę, umożliwiającą w razie potrzeby wybicie również szyb, stosunkowo wytrzymałych na pękanie, jakie obecnie stosuje się powszechnie w pojazdach. Niestety młotki awaryjne, zwłaszcza te, które instaluje się w środkach komunikacji publicznej, są często wykorzystywane w innych celach, np. jako narzędzie wandalizmu. Powszechnie wiadomo, że zwłaszcza w środkach komunikacji publicznej, takich jak tramwaje, autobusy i temu podobne, stale narasta zjawisko wandalizmu w postaci uszkodzeń szyb okiennych poprzez ich rysowanie, uszkodzeń tapicerki siedzeń poprzez przecinanie i temu podobne. Stalowa końcówka obecnych młotków awaryjnych stanowi dla pewnego kręgu ludzi znakomite narzędzie do dokonywania opisanych uszkodzeń.
185 402
Celem wynalazku jest dostarczenie młotka awaryjnego, który z jednej strony ma się nadawać do wybijania szyb, aby w ten sposób stworzyć drogę ucieczki, z drugiej zaś zapobiega wandalizmowi, a co najmniej go utrudnia.
Młotek awaryjny do wybijania szyb, składający się z trzonka oraz zaopatrzonej w stalową końcówkę główki, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że na główce znajduje się urządzenie zabezpieczające stalową końcówkę.
Korzystnie urządzenie zabezpieczające składa się z umieszczonego na główce młotka, osłaniającego stalową końcówkę, kapturka z tworzywa sztucznego.
Korzystnie, kapturek jest umieszczony na główce młotka za pomocą połączenia klejonego, zatrzaskowego lub wtryskowego.
Korzystnie, stalowa końcówka znajduje się wewnątrz główki młotka i jest osadzona na, dociśniętym sprężyną mocującą, elemencie bezwładnościowym, osadzonym teleskopowo w komorze główki, który przy zgodnym z przeznaczeniem użyciu młotka awaryjnego wyrzuca stalową końcówkę z komory główki, przeciwnie do działania siły sprężyny mocującej.
Korzystnie, wewnątrz znajdującej się w główce młotka komory osadzony jest uchylnie, zaopatrzony w wysuwną do przodu z komory stalową końcówkę, element bezwładnościowy, utrzymywany w położeniu podstawowym przez sprężynę.
Korzystnie, element bezwładnościowy ma kształt litery T, zaś na końcu jego pionowego ramienia znajduje się układ przegubowy.
Korzystnie, główka młotka składa się z jednoczęściowego odlewu, korzystnie odlewu żeliwnego lub ciśnieniowego odlewu cynkowego, z uformowanym trzonkiem i osadzonej w nim stalowej końcówki.
Korzystnie, stalową końcówkę stanowi zaostrzony i zahartowany na wskroś kołek stalowy.
Korzystnie, główkę młotka stanowi element metalowy, na którego jednym końcu znajduje się ślepy otwór z osadzoną w nim stalową końcówką z zahartowanego na wskroś materiału, przy czym element metalowy zaopatrzony jest, co najmniej częściowo, w stanowiący również część trzonka, element wtryskowy z tworzywa sztucznego.
Korzystnie, młotek składa się z metalowej główki z osadzoną na niej stalową końcówką oraz trzonka w postaci oddzielnej kształtki wtryskowej z tworzywa sztucznego, zawierającego otwór na główkę młotka.
Urządzenie zabezpieczające, które może składać się z umieszczonego na główce młotka, osłaniającego stalową końcówkę, kapturka z tworzywa sztucznego, w pewnym stopniu unieszkodliwia stalową końcówkę młotka awaryjnego, dzięki czemu młotek nie nadaje się do rysowania szyb lub przecinania tapicerki siedzeń. Stalowa końcówka jest ponadto chowana przez urządzenie zabezpieczające przed wzrokiem obserwatora, w związku z czym młotek traci swoją atrakcyjność jako narzędzie do niszczenia. Z drugiej strony urządzenie zabezpieczające w postaci kapturka, osłaniającego stalową końcówkę, nie przeszkadza w zgodnym z przeznaczeniem użytkowaniu młotka, ponieważ przy uderzeniu stalowa końcówka przechodzi bez problemu przez materiał kapturka.
Gdy stalowa końcówka znajduje się wewnątrz główki młotka i jest osadzona na, dociśniętym sprężyną, mocującą, elemencie bezwładnościowym, osadzonym teleskopowo w komorze główki, który przy zgodnym z przeznaczeniem użyciu młotka awaryjnego wyrzuca stalową końcówkę z komory główki, przeciwnie do działania siły sprężyny mocującej, wówczas stalowa końcówka w ogóle nie wystaje na zewnątrz, w związku z czym nie ma możliwości wykorzystania łatwo dostępnej stalowej końcówki do aktów wandalizmu.
Również, jeśli wewnątrz znajdującej się w główce młotka komory osadzony jest uchylnie, zaopatrzony w wysuwaną do przodu z komory stalową końcówkę, element bezwładnościowy, utrzymywany w położeniu podstawowym przez sprężynę, zapewnione jest zasłonięcie stalowej końcówki, co wyklucza użycie młotka do celów niezgodnych z jego przeznaczeniem.
Stanowiący część trzonka element wtryskowy z tworzywa sztucznego można również wykorzystać do wykonania kapturka, osłaniającego kołek stalowy.
185 402
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia pierwszy przykład wykonania młotka awaryjnego w widoku z boku, fig. 2 do 7 - różne przykłady wykonania młotka awaryjnego w przekroju wzdłuż linii A-A na fig. 1, fig. 8 - drugą postać wykonania młotka awaryjnego w widoku z boku, zaś fig. 9 - młotek awaryjny z fig. 8 z otwartym obszarem główki.
Młotek awaryjny według wynalazku, przedstawiony na fig. 1, składa się z. trzonka 1 i osadzonej na jego górnym końcu główki 2. Główka 2 składa się ze, stanowiącej korzystnie jedną część z trzonkiem 1, kształtki wtryskowej 3 z tworzywa sztucznego i wpuszczonego w nią elementu metalowego 4, który na wolnym końcu jest zaopatrzony w stalową końcówkę 5, wykonaną korzystnie z zaostrzonego i zahartowanego na wskroś kołka stalowego.
Główka 2 młotka wystaje poza trzonek 1 w zasadzie tylko z jednej strony, w związku z czym pomiędzy trzonkiem 1 i stalową końcówką 5 istnieje dość duży odstęp. Na podkreślenie zasługuje zwłaszcza fakt, że główka jest osadzona na trzonku 1 w takim położeniu, że stalowa końcówka 5 jest skierowana ukośnie do góry, przy czym korzystne okazało się ustawienie pod kątem około 15 stopni (jak przedstawiono na rysunku).
Na trzonku 1, po stronie wystającej części główki 2, zamocowany jest uchwyt ochronny 6, korzystnie stanowiący jedną część z trzonkiem 1.
Jak uwidoczniono na fig. 2, element metalowy 4 jest zaopatrzony w kapturek 7, osłaniający stalową końcówkę 5. Kapturek 7, korzystnie w postaci kształtki wtryskowej z tworzywa sztucznego, ma kształt dopasowany do wolnego końca główki 2 młotka i rurową nasadkę 9, wchodzącą w pierścieniowy rowek 8 elementu metalowego 4. Połączenie klejone zapewnia niezawodne zamocowanie kapturka 7 na elemencie metalowym 4.
W przykładzie wykonania ukazanym na fig. 3 stalowa końcówka 5 jest zabezpieczona kapturkiem 7 z tworzywa sztucznego, przy czym kapturek jest zamocowany na elemencie metalowym 4 za pomocą połączenia zatrzaskowego. W tym celu element metalowy 4 ma podcięty rowek pierścieniowy 8, w którym zatrzaskuje się wewnętrzne zgrubienie 10 rurowej nasadki 9 kapturka 7.
Figura 4 ukazuje przykład wykonania główki 2 młotka z nasuniętym na wolny koniec elementu metalowego 4 kapturkiem 7, który jest na nim zamocowany za pomocą klejenia.
W przykładzie wykonania ukazanym na fig. 5 kształtka wtryskowa 3 z tworzywa sztucznego jest tak ukształtowana, że oprócz stalowej końcówki 5 również wolny koniec elementu metalowego 4 jest osłonięty stosunkowo cienką warstwą tworzywa sztucznego, tworzącą kapturek 7.
Przykłady wykonania ukazane na fig. 1 do 5 mają wspólne zabezpieczenie, składające się z kapturka, osłaniającego stalową końcówkę 5. Przy zgodnym z przeznaczeniem użyciu młotka awaryjnego jako narzędzia do wybijania szyby stalową końcówką przebija oczywiście natychmiast, materiał kapturka w zetknięciu z szybą.
Figury 6 i 7 ukazują rozwiązanie, w którym stalowa końcówka 5 jest wpuszczona w główkę 2 młotka, dzięki czemu nie jest dostępna przy próbach wykorzystania jej w nieodpowiedni sposób. Główka 2 młotka lub osadzony w niej element metalowy 4 zawiera komorę 11, w której osadzony jest przesuwnie element bezwładnościowy 12 z metalową końcówką 5. W położeniu spoczynkowym, widocznym na fig. 6, element bezwładnościowy 12 spoczywa w pozycji ustalonej przez sprężynę mocującą 13. Przy zgodnym z przeznaczeniem użyciu młotka awaryjnego element bezwładnościowy 12 ze stalową końcówką 5 zostaje wyrzucony z komory 11, przeciwnie do działania siły sprężyny mocującej, gdy tylko wolny koniec elementu metalowego 40 uderzy o szybę i zostanie gwałtownie zahamowany. Sprężyna mocująca 13 jest wsparta jednym końcem na kołnierzu elementu metalowego 4, drugim zaś na stopionym odsądzeniu elementu bezwładnościowego, przy czym jej charakterystyka jest tak dobrana, że nie przeszkadza w użytkowaniu młotka awaryjnego.
Młotek awaryjny według wynalazku, ukazany na fig. 8 i 9 stanowi model, składający się oczywiście również trzonka 1 i główki 2. Także w tym młotku zabezpieczenie stalowej końcówki 5 stanowi konstrukcja wpuszczana w główkę 2 młotka. W główce 2 znajduje się komora 14, w której osadzony jest uchylnie, mający kształt litery T, element bezwładnościowy 15. Z przodu elementu bezwładnościowego 15 znajduje się stalowa końcówka 5, zaś na
185 402 końcu jego pionowego ramienia układ przegubowy 16. W położeniu spoczynkowym element bezwładnościowy 15 jest utrzymywany przez sprężynę skrętną 17. Przy zgodnym z przeznaczeniem użyciu młotka awaryjnego element bezwładnościowy 15 jest błyskawicznie przemieszczany z położenia zaznaczonego linią ciągłą, w położenie zaznaczone linią przerywaną, gdy wolny koniec główki młotka uderzy o szybę i zostanie gwałtownie wyhamowany.
3
185 402
FIG. 8 t»5
V\6·9
185 402
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 60 egz Cena 2,00 zł

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Młotek awaryjny do wybijania szyb, składający się z trzonka oraz zaopatrzonej w stalową końcówkę główki, znamienny tym, że na główce (2) znajduje się urządzenie zabezpieczające stalową końcówkę (5).
  2. 2. Młotek według zastrz. 1, znamienny tym, że urządzenie zabezpieczające składa się z umieszczonego na główce (2) młotka, osłaniającego stalową końcówkę (5), kapturka (7) z tworzywa sztucznego.
  3. 3. Młotek według zastrz. 2, znamienny tym, że kapturek (7) jest umieszczony na główce (2) młotka za pomocą połączenia klejonego, zatrzaskowego lub wtryskowego.
  4. 4. Młotek według zastrz. 1, znamienny tym, że stalowa końcówka (5) znajduje się wewnątrz główki (2) młotka i jest osadzona na, dociśniętym sprężyną mocującą (13), elemencie bezwładnościowym (15), osadzonym teleskopowo w komorze (11) główki, który przy zgodnym z przeznaczeniem użyciu młotka awaryjnego wyrzuca stalową końcówkę (5) z komory (11) główki, przeciwnie do działania siły sprężyny mocującej (13).
  5. 5. Młotek według zastrz. 1, znamienny tym, że wewnątrz znajdującej się w główce (2) młotka komory (14) osadzony jest uchylnie, zaopatrzony w wysuwną do przodu z komory (14) stalową końcówkę (5), element bezwładnościowy (15), utrzymywany w położeniu podstawowym przez sprężynę (17).
  6. 6. Młotek według zastrz. 5, znamienny tym, że element bezwładnościowy (15) ma kształt litery T, zaś na końcu jego pionowego ramienia znajduje się układ przegubowy (16).
  7. 7. Młotek według zastrz. 1, znamienny tym, że główka (2) młotka składa się z jednoczęściowego odlewu, korzystnie odlewu żeliwnego lub ciśnieniowego odlewu cynkowego, z uformowanym trzonkiem (1) i osadzonej w nim stalowej końcówki (5).
  8. 8. Młotek według zastrz. 1, znamienny tym, że stalową końcówkę (5) stanowi zaostrzony i zahartowany na wskroś kołek stalowy.
  9. 9. Młotek według zastrz. 1, znamienny tym, że główkę (2) młotka stanowi element metalowy (4), na którego jednym końcu znajduje się ślepy otwór z osadzoną w nim stalową końcówką (5) z zahartowanego na wskroś materiału, przy czym element metalowy (4) zaopatrzony jest, co najmniej częściowo, w stanowiący również część trzonka (1), element wtryskowy (3) z tworzywa sztucznego.
  10. 10. Młotek według zastrz. 1, znamienny tym, że składa się z metalowej główki (2) z osadzoną na niej stalową końcówką (5) oraz trzonka (1) w postaci oddzielnej kształtki wtryskowej (3) z tworzywa sztucznego, zawierającego otwór na główkę (2) młotka.
PL97323209A 1996-11-29 1997-11-18 Młotek awaryjny PL185402B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19649520A DE19649520A1 (de) 1996-11-29 1996-11-29 Nothammer

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL323209A1 PL323209A1 (en) 1998-06-08
PL185402B1 true PL185402B1 (pl) 2003-05-30

Family

ID=7813140

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97323209A PL185402B1 (pl) 1996-11-29 1997-11-18 Młotek awaryjny

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0845333B1 (pl)
AT (1) ATE206653T1 (pl)
DE (2) DE19649520A1 (pl)
ES (1) ES2164976T3 (pl)
HU (1) HU220809B1 (pl)
PL (1) PL185402B1 (pl)
PT (1) PT845333E (pl)
SI (1) SI0845333T1 (pl)
TR (1) TR199701450A3 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2388626B (en) * 1999-11-12 2003-12-24 Allan Rhodes Glass breaker
GB2388809B (en) * 2002-05-22 2004-11-17 Donut Safeland Ltd An escape hammer
DE102005040187A1 (de) 2005-08-25 2007-03-01 Happich Fahrzeug- Und Industrieteile Gmbh Einrichtung zur Zertrümmerung von Glasmaterial, insbesondere Sicherheitsglas
DE102008026299A1 (de) * 2007-06-05 2008-12-11 Ralf Reinschmidt Parkscheibe zur Anzeige der Parkzeit eines Kraftfahrzeugs
DE202007014048U1 (de) 2007-10-08 2007-12-13 Nivag Handelsgesellschaft Mbh Nothammer mit weiteren Funktionen als Hülle eines Mehrzweckwerkzeugs
DE102008057639A1 (de) * 2008-11-17 2010-05-20 GM Global Technology Operations, Inc., Detroit Karosserieelement
CN111021778A (zh) * 2019-11-30 2020-04-17 江苏中润信息工程科技开发有限公司 适用于安防的破墙设备

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3164178A (en) * 1961-06-08 1965-01-05 Harry Henderson Jr J Hammer attachment
DE3204848A1 (de) * 1982-02-11 1983-08-18 Lothar Laflör GmbH & Co, 5620 Velbert Nothammer
DE3331081A1 (de) * 1983-08-29 1985-03-14 Gebr. Happich Gmbh, 5600 Wuppertal Nothammer
DE9111249U1 (pl) * 1991-09-11 1991-11-28 Martor-Argentax E. H. Beermann Kg, 5650 Solingen, De
GB2265406A (en) * 1992-03-16 1993-09-29 Colin Albert Smith Glass breaker
GB2265851A (en) * 1992-04-10 1993-10-13 Carter Waller Jillian Mary Glass breaking tool
GB2281708A (en) * 1993-09-14 1995-03-15 John Howard Stringer A hammer for breaking double-glazed windows
DE29608243U1 (de) * 1996-05-07 1997-09-11 Lafloer Lothar Gmbh & Co Scheiben-Nothammer

Also Published As

Publication number Publication date
PT845333E (pt) 2002-03-28
HU9701664D0 (en) 1997-12-29
ES2164976T3 (es) 2002-03-01
TR199701450A2 (xx) 1999-10-21
HU220809B1 (hu) 2002-05-28
ATE206653T1 (de) 2001-10-15
EP0845333B1 (de) 2001-10-10
HUP9701664A2 (hu) 1998-11-30
DE59704852D1 (de) 2001-11-15
PL323209A1 (en) 1998-06-08
EP0845333A1 (de) 1998-06-03
TR199701450A3 (tr) 1999-10-21
SI0845333T1 (en) 2002-06-30
HUP9701664A3 (en) 1999-09-28
DE19649520A1 (de) 1998-06-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4882956A (en) Emergency Hammer
US7090265B2 (en) Mounting for a radiator casing in a motor vehicle
US4923241A (en) Weather window shield for automotive vehicles and the like
EP1433664A3 (en) Automobile bumper structure
PL185402B1 (pl) Młotek awaryjny
US2856814A (en) Rear view mirror
US9321401B2 (en) Stop-arm with camera system
PL165968B1 (pl) Ramie w ycieraczki szy b y pojazdów m ech an iczn ych PL PL PL PL PL
CN210530555U (zh) 一种车门用隐藏式把手及车门
DE102007049312A1 (de) Nothammer mit weiteren Funktionen als Hülle eines Mehrzweckwerkzeugs
KR100461173B1 (ko) 차량 충돌시 도어개방을 방지하기 위한 도어핸들 조립체
WO2006048582A1 (fr) Dispositif d'essuie-glace pour vehicule
SG91829A1 (en) Wheel cover
EP0181745B1 (en) Rotary arm for a seat belt forwarding device
CN108045310A (zh) 一种多功能汽车后视镜
JP2534757Y2 (ja) 緊急脱出用ハンマー
DK9600455U3 (da) Advarselstrekant
KR200342863Y1 (ko) 빗물 차단형 백미러
KR200366712Y1 (ko) 자동차 아웃사이드 백미러의 빗물차단장치
KR200185465Y1 (ko) 자동차의 비상 탈출용 유리 절단기구
JP2001063636A (ja) 傘収納ケース付サイドスポイラー
KR19980035563U (ko) 빗물 차단용 커버를 갖는 사이드미러
JPH0811064A (ja) 自動車用窓ガラス割り具
JPH0650248Y2 (ja) ドアガラス防護兼用アームレスト付自動車ドア
KR980001444A (ko) 자동차의 실내 휴즈박스

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20091118