PL183288B1 - Złącze szynowe przegubowe - Google Patents

Złącze szynowe przegubowe

Info

Publication number
PL183288B1
PL183288B1 PL96325399A PL32539996A PL183288B1 PL 183288 B1 PL183288 B1 PL 183288B1 PL 96325399 A PL96325399 A PL 96325399A PL 32539996 A PL32539996 A PL 32539996A PL 183288 B1 PL183288 B1 PL 183288B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
guide
rail
head
shaped
running
Prior art date
Application number
PL96325399A
Other languages
English (en)
Other versions
PL325399A1 (en
Inventor
Helmut Neuhäuser
Original Assignee
Neuhaeuser Gmbh & Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Neuhaeuser Gmbh & Co filed Critical Neuhaeuser Gmbh & Co
Publication of PL325399A1 publication Critical patent/PL325399A1/xx
Publication of PL183288B1 publication Critical patent/PL183288B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B25/00Tracks for special kinds of railways
    • E01B25/22Tracks for railways with the vehicle suspended from rigid supporting rails
    • E01B25/24Supporting rails; Auxiliary balancing rails; Supports or connections for rails

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Leg Units, Guards, And Driving Tracks Of Cranes (AREA)
  • Railway Tracks (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Bridges Or Land Bridges (AREA)
  • Sliding-Contact Bearings (AREA)

Abstract

1 . Zlacze szynowe przegubowe dla styków ksztal- towych szyn jezdnych z górnym kolnierzem 1 stanowiacym powierzchnie jezdne dolnym kolnierzem jednotorowej kolei podtorowej, skladajace sie z umieszczonych na dolnym kolnierzu ksztaltowych szyn jezdnych elementów przegu- bowych 1 umieszczonego na górnym kolnierzu sasiedniej ksztaltowej szyny jezdnej urzadzenia podwieszeniowo- prowadzacego, przy czym pomiedzy sasiednimi dolnymi kolnierzami ksztaltowych szyn jezdnych wstawiony jest element wypelniajacy, znamienne tym, ze element wypel- niajacy z metalu sklada sie z umieszczonej w obszarze styku dolnych kolnierzy czesci górnej (6) 1 czesci dolnej (7), ze górne czesci (6) nie wystaja poza powierzchnie jezdne dolnych kolnierzy (3) i maja zwezenie (8), biegnace po- przecznie do powierzchni styku sasiednich dolnych kolnie- rzy (3), ze dolne czesci (7) maja postac lozyska wahli wego (7a, 7b), rozciagajacego sie wzdluz dolnego kol- nierza, ze w tym celu jedna czesc dolna (7) stanowi panewke (7a), zas druga czesc dolna (7) stanowi osadzona w panewce glówke (7b), ze panewka (7a) 1 glówka (7b) maja zachodzace za siebie na zmiane w kierunku przechylu segmenty skrzydelkowe (9) z co najmniej jednym, biegna- cym wzdluz promienia przechylu 1 rozciagajacym sie w obszarze zadanego kata przechylu rowkiem prowadzacym (10) oraz co najmniej jedna, slizgajaca sie w rowku prowa- dzacym (10), krzywka prowadzaca (11) Fig 1 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest złącze szynowe przegubowe dla styków kształtowych szyn jezdnych z górnym kołnierzem i stanowiącym powierzchnie jezdne dolnym kołnierzem jednotorowej kolei podtorowej.
Z międzynarodowego zgłoszenia patentowego nr WO-A85/00629 znane jest tego typu złącze szynowe, w którym pomiędzy sąsiednie dolne kołnierze kształtowych szyn jezdnych wstawiony jest element wypełniający, zamocowany na dolnej powierzchni dolnego kołnierza za pomocą połączenia skręcanego. Poprzez dokręcenie nakrętki można dociągnąć element wypełniający, wstawiony w szczelinę pomiędzy sąsiednimi dolnymi kołnierzami kształtowych szyn jezdnych. Dodatkowo pomiędzy górnymi kołnierzami znajdują się elementy łączące, które służą do podwieszenia szyn w obszarze ich styku i są prowadzone po sobie wzdłuż łuku koła tak, że umożliwiają przechylanie szyn w pionowej płaszczyźnie symetrii wzdłużnej wokół przegubu w obszarze dolnego kołnierza. Przegub jest przy tym w obszarze dolnych kołnierzy wytrzymały na rozciąganie wzdłuż szyn, natomiast podatny na pionowe i poziome siły poprzeczne. Ogólnie rzecz biorąc, znane złącze stykowe powinno się raczej nadawać do tego, aby przenosić wywoływane przez ciężar pojazdu siły poprzeczne, a także nieuniknione siły udarowe, występujące przy pokonywaniu szczelin oraz redukować do minimum ich szkodliwe oddziaływania.
Ponadto z praktyki znane jest tego typu złącze szynowe, w którym dla pokrycia szczeliny pomiędzy powierzchnie styku dolnych kołnierzy wstawione są elementy wypełniające, które są tak ukształtowane, że w kierunku wzdłużnym wchodzą częściowo w obszar dolnych kołnierzy. W tym celu należy dopasować dolne kołnierze w obszarze złączą co jest kosztowne. Poza tym niekorzystne jest to, że elementy wypełniające służą na całej swej długości jako powierzchnia jezdna. Wskutek tego są one po pierwsze poddawane uderzeniom eksploatacyjnym, po drugie zaś podczas mocowania na szynie muszą zostać dokładnie ustawione.
Celem wynalazku jest opracowanie złącza szynowego opisanego na wstępie rodzaju, w którym nie są potrzebne dopasowania do szyn, zaś elementy wypełniające nie służą jako powierzchnia jezdna.
Złącze szynowe przegubowe dla styków kształtowych szyn jezdnych z górnym kołnierzem i stanowiącym powierzchnie jezdne dolnym kołnierzem jednotorowej kolei podtorowej, składające się z umieszczonych na dolnym kołnierzu kształtowych szyn jezdnych elementów przegubowych i umieszczonego na górnym kołnierzu sąsiedniej kształtowej szyny jezdnej urządzenia podwieszeniowo-prowadzącego, przy czym pomiędzy sąsiednimi dolnymi kołnierzami kształtowych szyn jezdnych wstawiony jest element wypełniający, według wynalazku charakteryzuje się tym, że element wypełniający z metalu składa się z umieszczonej w obszarze styku dolnych kołnierzy części górnej i części dolnej, że górne części nie wy stają poza powierzchnie jezdne dolnych kołnierzy i mają zwężenie, biegnące poprzecznie do powierzchni styku sąsiednich dolnych kołnierzy, że dolne części mają postać łożyska wahliwego, rozciągającego się wzdłuż dolnego kołnierzą że w tym celu jedna część dolna stanowi panewkę, zaś druga część dolna stanowi osadzoną w panewce główkę, że panewka i główka mają zachodzące za siebie na zmianę w kierunku przechyłu segmenty skrzydełkowe z co najmniej jednym, biegnącym wzdłuż promienia przechyłu i rozciągającym się w obszarze zadanego kąta przechyłu rowkiem prowadzącym oraz co najmniej jedną, ślizgającą się w rowku prowadzącym, krzywką prowadzącą.
Korzystnie panewka pokrywa szczelinę utworzoną pomiędzy obydwoma sąsiednimi stykami szyn, zaś rowek prowadzący dla krzywki prowadzącej na główce rozciąga się z obu stron o zadany wymiar poza środek szczeliny.
Korzystnie panewka ma pośrodku ramiona, tworzące wybranie w kształcie litery U z segmentem skrzydełkowym, zaś pośrodku wybrania rowek prowadzący dla główki z centralnym segmentem skrzydełkowym i centralną krzywką prowadzącą, przy czym centralny segment skrzydełkowy zagłębia się, przy krzywce prowadzącej ślizgającej się w rowku prowadzącym, w wybraniu pomiędzy obydwoma segmentami skrzydełkowymi panewki.
Korzystnie rowek prowadzący ma otwór przelotowy, usytuowany w najniższym miejscu.
Korzystnie panewka ma centralny segment skrzydełkowy z obustronnymi rowkami prowadzącymi i powierzchniami prowadzącymi dla dwóch segmentów skrzydełkowych
183 288 z krzywkami prowadzącymi na główce i rowki prowadzące i powierzchnie prowadzące oraz segmenty skrzydełkowe i krzywki prowadzące są usytuowane w układzie symetrii lustrzanej względem pionowej osi symetrii łożyska wahliwego, w dopasowanych wzajemnie odstępach względem tej osi.
Korzystnie panewka ma denko w kształcie wycinka koła i wielokątny, względnie trapezowy przekrój o zaokrąglonych narożach.
Korzystnie przy górnym kołnierzu i dolnym kołnierzu kształtowych szyn jezdnych ukształtowanych w postaci kształtek widełkowych w kształcie litery U, góma część elementu wypełniającego pokrywa się w przybliżeniu z podstawą kształtek widełkowych i zachodzi z obu stron za główkę i panewkę.
Korzystnie elementy wypełniające są ze stali.
Dzięki tym wymienionym powyżej cechom wynalazku uzyskano złącze szynowe przegubowe, w którym nie są potrzebne dopasowania do szyn, zaś elementy wypełniające nie służą jako powierzchnia jezdna. Ponadto rowek prowadzący i krzywka prowadząca zapewniają nie tylko wymaganą stabilność w kierunku przechyłu, lecz także, dzięki obecności wchodzących w siebie na zmianę segmentów skrzydełkowych, wyjątkowo dużą stabilność poprzeczną łożyska wahliwego. W rezultacie otrzymano wyjątkowo stabilne i funkcjonalne złącze szynowe o zadanym kącie przechyłu.
W ramach wynalazku mieści się również rozwiązanie, polegające na tym, że panewka pokrywa szczelinę utworzoną pomiędzy obydwoma sąsiednimi stykami szyn, zaś rowek prowadzący dla krzywki prowadzącej na główce rozciąga się z obu stron o zadany wymiar poza pionowy środek szczeliny, umożliwiając tym samym dodatnie i ujemne wychylenie kształtowych szyn jezdnych wokół osi przegubowej w obszarze przejściowym pomiędzy dolnymi kołnierzami i teowymi żebrami kształtowych szyn jezdnych. W innej postaci wykonania panewka ma pośrodku ramiona, tworzące wybranie w kształcie litery U z segmentem skrzydełkowym, zaś pośrodku wybrania rowek prowadzący dla główki z centralnym segmentem skrzydełkowym i centralną krzywką prowadzącą przy czym centralny segment skrzydełkowy zagłębia się, przy krzywce prowadzącej ślizgającej się w rowku prowadzącym, w wybraniu pomiędzy obydwoma segmentami skrzydełkowymi panewki. Rowek prowadzący ma korzystnie otwór przelotowy, usytuowany w najniższym miejscu. Otwór ten służy zarówno do odpowietrzania rowka prowadzącego, jak też do doprowadzania środka smarnego i oczyszczania. W kolejnej postaci wynalazku panewka ma centralny segment skrzydełkowy z obustronnymi rowkami prowadzącymi i powierzchniami prowadzącymi dla dwóch segmentów skrzydełkowych z krzywkami prowadzącymi na główce, zaś rowki prowadzące i powierzchnie prowadzące oraz segmenty skrzydełkowe i krzywki prowadzące są usytuowane w układzie symetrii lustrzanej względem pionowej osi symetrii łożyska wahliwego, w dopasowanych wzajemnie odstępach względem tej osi. W tej postaci wykonania następuje znaczne obniżenie właściwego nacisku powierzchniowego z uwagi na podwojenie rowków prowadzących i powierzchni prowadzących. Promień przechyłu składającego się z panewki i główki łożyska wahliwego jest tak dobrany, że jego środek symetrii znajduje się w obszarze przejściowym pomiędzy dolnymi kołnierzami i teowymi żebrami sąsiednich kształtowych szyn jezdnych. Panewka ma korzystnie denko w kształcie wycinka koła i wielokątny, względnie trapezowy przekrój o zaokrąglonych narożach, zapewniający zwartą i możliwie gładką konstrukcję złącza szynowego.
Złącze szynowe według wynalazku można zastosować w typowych dwuteowych kształtowych szynach jezdnych.
Górny kołnierz i dolny kołnierz kształtowych szyn jezdnych mogą również mieć postać kształtek widełkowych w kształcie litery U. Dzięki takiemu ukształtowaniu górnego i dolnego kołnierza osiąga się w porównaniu do typowych dwuteowych kształtowych szyn jezdnych wyższe momenty oporowe przy wystarczająco małych ciężarach w ramach porównywalnych kosztów wytwarzania. Możliwa jest również wymiana pomiędzy typowymi dwuteownikami i widełkowymi szynami jezdnymi. W przypadku kształtowych elementów widełkowych korzystne jest, jeżeli góma część elementu wypełniającego pokrywa się w przybliżeniu z podstawą kształtek widełkowych i zachodzi z obu stron za główkę i panewkę. Również te środki
183 288 przyczyniają się do tego, że punkt przegubowy pomiędzy sąsiednimi kształtowymi szynami jezdnymi znajduje się praktycznie w obszarze przejściowym pomiędzy podstawą widełkowych elementów kształtowych i teowym żebrem kształtowych szyn jezdnych.
Elementy wypełniające są korzystnie wykonane ze stali i zespawane z kształtowymi szynami jezdnymi, względnie ich dolnymi kołnierzami.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia złącze szynowe w stanie zmontowanym, w widoku bocznym, fig. 2 złącze szynowe z fig. 1 przy rozchylonych górnych kołnierzach w ujęciu schematycznym, fig. 3 - prawą kształtową szynę jezdną złącza szynowego z fig. 1 w widoku z przodu, fig. 4 - lewą kształtową szynę jezdną złącza szynowego z fig. 1 w widoku z przodu, fig. 5 - element wypełniający z panewką dla złącza szynowego z fig. 1 w widoku bocznym, fig. 6 - element wypełniający z panewką dla złącza szynowego z fig. 5 w widoku z góry, fig. 7 - element wypełniający z panewką dla złącza szynowego z fig. 5 w widoku z przodu w kierunku strzałki X, fig. 8 - element wypełniający z panewką dla złącza szynowego z fig. 5 w widoku z przodu w kierunku strzałki Y, fig. 9 - element wypełniający z główką dla złącza szynowego z fig. 5 w widoku bocznym, fig. 10 - element wypełniający z główką dla złącza szynowego z fig. 9 w widoku z góry, fig. 11 - element wypełniający z główką dla złącza szynowego z fig. 9 w widoku z przodu, fig. 12 - odmienny przykład wykonania złącza szynowego w widoku bocznym, fig. 13 - złącze szynowe z fig. 12 przy rozchylonych górnych kołnierzach, fig. 14 prawą kształtową szynę jezdną złącza szynowego z fig. 12 w widoku z przodu, fig. 15 - lewą kształtową szynę jezdną złącza szynowego z fig. 12 w widoku z przodu, fig. 16 - element wypełniający z panewką dla złącza szynowego z fig. 12 w widoku bocznym, fig. 17 - element wypełniający z panewką dla złącza szynowego z fig. 16 w widoku z góry, fig. 18 - element wypełniający z panewką dla złącza szynowego z fig. 16 w widoku z przodu w kierunku strzałki X, fig. 19 - element wypełniający z panewką dla złącza szynowego z fig. 16 w widoku z przodu w kierunku strzałki Y, fig. 20 - element wypełniający z główką dla złącza szynowego z fig. 12 w widoku bocznym, fig. 21 - element wypełniający z główką dla złącza szynowego z fig. 20 w widoku z góry, fig. 22 - element wypełniający z główką dla złącza szynowego z fig. 20 w widoku z przodu w kierunku strzałki X, zaś fig. 23 - element wypełniający z główką dla złącza szynowego z fig. 20 w widoku z przodu w kierunku strzałki Y.
Na figurach przedstawione jest przegubowe złącze szynowe dla styków kształtowych szyn jezdnych 1 z górnym kołnierzem 2 i stanowiącym powierzchnie jezdne dolnym kołnierzem 3 jednotorowej kolei podtorowej. Konstrukcja tego złącza szynowego składa się w zasadzie z umieszczonych na dolnym kołnierzu 3 kształtowych szyn jezdnych 1 elementów przegubowych i umieszczonego na górnym kołnierzu 2 sąsiedniej kształtowej szyny jezdnej 1 urządzenia podwieszeniowo-prowadzącego 4. Pomiędzy sąsiednimi dolnymi kołnierzami 3 kształtowych szyn jezdnych 1 wstawiony jest element wypełniający 5 z metalu, złożony z przyporządkowanej dolnemu kołnierzowi 3 części górnej 6 i części dolnej 7. Górne części nie wystają poza powierzchnie jezdne dolnych kołnierzy 3 i mają zwężenie 8, biegnące poprzecznie do powierzchni styku sąsiednich dolnych kołnierzy 3. Dolne części 7 mają postać łożyska wahliwego, rozciągającego się wzdłuż dolnego kołnierza. W tym celu jedna część dolna 7 stanowi panewkę 7a, zaś druga część dolna 7 stanowi osadzoną w panewce główkę 7b. Dla zapewnienia stabilności poprzecznej panewka 7a i główka 7b mają zachodzące za siebie na zmianę w kierunku przechyłu segmenty skrzydełkowe 9. Te segmenty skrzydełkowe 9 mają co najmniej jeden, biegnący wzdłuż promienia przechyłu i rozciągający się w obszarze zadanego kąta przechyłu rowek prowadzący 10 oraz co najmniej jedną, ślizgającą się w rowku prowadzącym 10, krzywkę prowadzącą 11. Panewka 7a pokrywa szczelinę S utworzoną pomiędzy obydwoma sąsiednimi stykami szyn. Rowek prowadzący 10 dla krzywki prowadzącej 11 na główce 7b rozciąga się z obu stron o zadany wymiar poza pionowy środek szczeliny, w związku z czym z jednej strony górne kołnierze 2 sąsiednich kształtowych szyn jezdnych 1, z drugiej zaś dolne kołnierze 3 sąsiednich kształtowych szyn jezdnych 1 można rozchylać o zadany wymiar, wynoszący z reguły około 5°. Łożysko wahliwe z panewką 7a i główką 7b jest tak ukształtowane i usytuowane, że oś przegubowa 12 pomiędzy sąsiednimi kształtowymi
183 288 szynami jezdnymi 1 znajduje się praktycznie w obszarze przejściowym pomiędzy podstawą dolnego kołnierza 3 i teowym żebrem 13 kształtowych szyn jezdnych 1.
W przedstawionych na fig. 1 do 11 przykładach wykonania panewka 7a ma pośrodku ramiona, tworzące wybranie 14 w kształcie litery U z segmentem skrzydełkowym 9, zaś pośrodku wybrania 14 rowek prowadzący 10 dla główki 7b z centralnym segmentem skrzydełkowym 9 i centralną krzywką prowadzącą 11. Gdy krzywka prowadząca 11 ślizga się w rowku prowadzącym 10, wówczas centralny segment skrzydełkowy 9 zagłębia się w wybraniu 14 pomiędzy obydwoma segmentami skrzydełkowymi 9 panewki 7 a. Rowek prowadzący 10 ma otwór przelotowy 15, usytuowany w najniższym miejscu.
W przykładzie wykonania przedstawionym na fig. 12 do 23 panewka 7a ma centralny segment skrzydełkowy 9 z obustronnymi rowkami prowadzącymi 10 i powierzchniami prowadzącymi 16 dla dwóch segmentów skrzydełkowych 9 z krzywkami prowadzącymi 11 na główce 7b. Rowki prowadzące 10 i powierzchnie prowadzące 16 oraz segmenty skrzydełkowe 9 i krzywki prowadzące 11 są usytuowane w układzie symetrii lustrzanej względem pionowej osi symetrii M łożyska wahliwego, w dopasowanych wzajemnie odstępach względem tej osi.
W obu przykładach wykonania panewka 7a ma denko 17 w kształcie wycinka koła i trapezowy przekrój 18 o zaokrąglonych narożach. Górna część 6 elementu wypełniającego 5 pokrywa się w przybliżeniu z podstawą kształtek widełkowych i zachodzi z obu stron za główkę 7b i panewkę 7a. Elementy wypełniające 5 są wykonane ze stali.
Kształtowe szyny jezdne 1 mają, tworząc urządzenie podwieszeniowo-prowadzące 4, na jednym ze swych końców, na przedłużeniu ramion górnego kołnierza 2 w kształcie litery U, wystające poza górny kołnierz 2 odpowiedniej sąsiedniej kształtowej szyny jezdnej 1 poliki łożyskowe 19 z pokrywającymi się, podłużnymi otworami 20 do umieszczenia sworznia blokującego 21, który przechodzi przez poprowadzony pomiędzy obydwoma polikami łożyskowymi 19 hak podwieszeniowy 22 na górnym kołnierzu 2 końca sąsiedniej kształtowej szyny jezdnej. Umożliwia to przechylanie kształtowych szyn jezdnych 1 w obszarze ich styku wokół osi przegubowej 12, utworzonej z przegubowego złącza szynowego, i to nie tylko w sensie odchylenia górnego kołnierza 2, jak przedstawiono na rysunku, lecz także w sensie złożenia górnego kołnierza 2.
183 288
183 288
Fig. 4
183 288
Th
183 288
Fig.10
183 288
183 288
183 288
Fig.15
Pin 1Λ
183 288
183 288
Fig· 20
183 288
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Złącze szynowe przegubowe dla styków kształtowych szyn jezdnych z górnym kołnierzem i stanowiącym powierzchnie jezdne dolnym kołnierzem jednotorowej kolei podtorowej, składające się z umieszczonych na dolnym kołnierzu kształtowych szyn jezdnych elementów przegubowych i umieszczonego na górnym kołnierzu sąsiedniej kształtowej szyny jezdnej urządzenia podwieszeniowo-prowadzącego, przy czym pomiędzy sąsiednimi dolnymi kołnierzami kształtowych szyn jezdnych wstawiony jest element wypełniający, znamienne tym, że element wypełniający z metalu składa się z umieszczonej w obszarze styku dolnych kołnierzy części górnej (6) i części dolnej (7), że górne części (6) nie wystają poza powierzchnie jezdne dolnych kołnierzy (3) i mają zwężenie (8), biegnące poprzecznie do powierzchni styku sąsiednich dolnych kołnierzy (3), że dolne części (7) mają postać łożyska wahliwego (7a, 7b), rozciągającego się wzdłuż dolnego kołnierza, że w tym celu jedna część dolna (7) stanowi panewkę (7a), zaś druga część dolna (7) stanowi osadzoną w panewce główkę (7b), że panewka (7a) i główka (7b) mają zachodzące za siebie na zmianę w kierunku przechyłu segmenty skrzydełkowe (9) z co najmniej jednym, biegnącym wzdłuż promienia przechyłu i rozciągającym się w obszarze zadanego kąta przechyłu rowkiem prowadzącym (10) oraz co najmniej jedną, ślizgającą się w rowku prowadzącym (10), krzywką prowadzącą (11).
  2. 2. Złącze szynowe według zastrz. 1, znamienne tym, że panewka (7a) pokrywa szczelinę (S) utworzoną pomiędzy obydwoma sąsiednimi stykami szyn, zaś rowek prowadzący (10) dla krzywki prowadzącej (11) na główce (7b) rozciąga się z obu stron o zadany wymiar poza środek szczeliny.
  3. 3. Złącze szynowe według zaztrz. 1 albo 2, znamienne tym, że panewka (7a) ma pośrodku ramiona, tworzące wybranie (14) w kształcie litery U z segmentem skrzydełkowym (9), zaś pośrodku wybrania (14) rowek prowadzący (10) dla główki (7b) z centralnym segment skrzydełkowym (9) i centralną krzywką prowadzącą (11), przy czym centralny segment skrzydełkowy (9) zagłębia się, przy krzywce prowadzącej (11) ślizgającej się w rowku prowadzącym (10), w wybraniu (14) pomiędzy obydwoma segmentami skrzydełkowymi (9) panewki (7a).
  4. 4. Złącze szynowe zastrz. 1, znamienne tym, że rowek prowadzący (10) ma otwór przelotowy (15), usytuowany w najniższym miejscu.
  5. 5. Złącze szynowe według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że panewka (7a) ma centralny segment skrzydełkowy (9) z obustronnymi rowkami prowadzącymi (10) i powierzchniami prowadzącymi (16) dla dwóch segmentów skrzydełkowych (9) z krzywkami prowadzącymi (11) na główce (7b) i że rowki prowadzące (10) i powierzchnie prowadzące (16) oraz segmenty skrzydełkowe (9) i krzywki prowadzące (11) są usytuowane w układzie symetrii lustrzanej względem pionowej osi symetrii (M) łożyska wahliwego, w dopasowanych wzajemnie odstępach względem tej osi.
  6. 6. Złącze szynowe według zastrz. 1, znamienne tym, że panewka (7a) ma denko (17) w kształcie wycinka koła i wielokątny, względnie trapezowy przekrój (18) o zaokrąglonych narożach.
  7. 7. Złącze szynowe według zastrz. 6, znamienne tym, że przy górnym kołnierzu i dolnym kołnierzu kształtowych szyn jezdnych ukształtowanych w postaci kształtek widełkowych w kształcie litery U górna część (6) elementu wypełniającego (5) pokrywa się w przybliżeniu z podstawą kształtek widełkowych i zachodzi z obu stron za główkę (7b) i panewkę (7a).
  8. 8. Złącze szynowe według zastrz. 7, znamienne tym, że elementy wypełniające (5) są ze stali.
    183 288
PL96325399A 1995-09-09 1996-08-31 Złącze szynowe przegubowe PL183288B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19533403A DE19533403C1 (de) 1995-09-09 1995-09-09 Gelenkige Schienenverbindung
PCT/EP1996/003836 WO1997009484A1 (de) 1995-09-09 1996-08-31 Gelenkige schienenverbindung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL325399A1 PL325399A1 (en) 1998-07-20
PL183288B1 true PL183288B1 (pl) 2002-06-28

Family

ID=7771726

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96325399A PL183288B1 (pl) 1995-09-09 1996-08-31 Złącze szynowe przegubowe

Country Status (7)

Country Link
CN (1) CN1110603C (pl)
AU (1) AU6985996A (pl)
DE (1) DE19533403C1 (pl)
PL (1) PL183288B1 (pl)
RU (1) RU2147636C1 (pl)
UA (1) UA46058C2 (pl)
WO (1) WO1997009484A1 (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE20215155U1 (de) * 2002-10-02 2002-12-19 Neuhäuser GmbH + Co Lager- und Fördersysteme, 44532 Lünen Gelenkige Schienenverbindung für Schienenstöße von Profillaufschienen
DE202005001030U1 (de) * 2005-01-22 2005-03-31 Neuhaeuser Gmbh & Co Lager Und Gelenkige Schienenverbindung für Schienenstöße von Profillaufschienen
DE102006058422A1 (de) * 2006-12-08 2008-06-26 Stahl Cranesystems Gmbh Schienenstoßverbinderanordnung
DE102008015879A1 (de) 2007-10-02 2009-04-09 Berwald, Werner Paul, Dipl.-Ing. EHB-Schienen-Kombiprofile mit gelenkgeführten Scherenverbindungen, für den kompatiblen Betrieb von Zahnrad- und / oder Reibradbahnen, mit verschiebbaren Aufhängesystemen am Anker- oder Unterstützungsausbau
AT506915B1 (de) * 2008-06-02 2010-03-15 Innova Patent Gmbh Anlage zum abfahren von personen von einer bergstation in eine talstation
DE102010037523A1 (de) * 2010-09-14 2012-03-15 Demag Cranes & Components Gmbh Verbindungsanordnung zweier Schienenabschnitte
CN103669128A (zh) * 2012-09-15 2014-03-26 淮南市矿用电子技术研究所 轨道快接头
CN104670838B (zh) * 2014-12-26 2017-05-17 中国煤炭科工集团太原研究院有限公司 露天矿用带式输送机机头段横向搬移装置

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1759184A1 (de) * 1968-04-06 1971-06-03 Helmut Neuhaeuser Schienenverbindung fuer die angeschraegten Schienenstoesse der Schienen von Einschienenhaengebahnen
DE2419062C2 (de) * 1974-04-20 1976-01-08 Becorit Grubenausbau Gmbh, 4350 Recklinghausen Gelenkige Stoßverbindung für aufhängbare Schienen von Einschienenhängebahnen
DE2831285C2 (de) * 1978-07-17 1985-02-14 KBI Klöckner-Becorit Industrietechnik GmbH, 4224 Hünxe Laufschiene aus einem Doppel-T-Profil für eine Einschienenhängebahn
DE3243753A1 (de) * 1982-11-26 1984-05-30 F.E. Schulte Strathaus GmbH & Co KG, 4750 Unna Einrichtung zum verbinden von i-profilschienen, insbesondere fuer unter-tage-einschienen-haengebahnen
DE3326103A1 (de) * 1983-07-20 1985-03-14 Muckenhaupt GmbH, 4320 Hattingen Gelenkige stossverbindung fuer aufhaengbare schienen von einschienenhaengebahnen

Also Published As

Publication number Publication date
DE19533403C1 (de) 1996-10-31
CN1110603C (zh) 2003-06-04
AU6985996A (en) 1997-03-27
RU2147636C1 (ru) 2000-04-20
CN1199440A (zh) 1998-11-18
UA46058C2 (uk) 2002-05-15
WO1997009484A1 (de) 1997-03-13
PL325399A1 (en) 1998-07-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6612104B2 (en) Energy guiding chain
PL183288B1 (pl) Złącze szynowe przegubowe
EP0116191B1 (en) Conveyor system with bi-planar chain
AU2019200244B2 (en) Link with swivel ball bushing rotatable in opposing directions
US20190185029A1 (en) Freight car truck bolster
CA1127107A (en) Chain conveyor driver construction
CA2936535C (en) Stud end link
CA1049988A (en) Flexible joint between the rail sections of an overhead trolley conveyor track for mines
US6197175B1 (en) Electrical contacting system for an electrophoretic dip painting plant for motor vehicle bodies
US6634491B1 (en) Conveyor chain
AU2018335455B2 (en) Trolley of a crane
US7930874B2 (en) Chain member assembly for a tire chain and chain member for use in such a chain member assembly
US2272421A (en) Conveyer for elevating and transporting duty
PL197761B1 (pl) Przegubowy zespół łączeniowy dla styków profilowych szyn jezdnych jednoszynowej podwieszonej kolejki
US7025002B2 (en) Railway bogie bolster for an articulated wagon
PL214801B1 (pl) Tok szynowy z profilowanych szyn jezdnych
PL176129B1 (pl) Urządzenie do sprzęgania odcinków szyn toku szynowego
US2004321A (en) Universal joint chain
KR20230113810A (ko) 특히 롤러를 구비한, 장거리 이동을 위한 에너지 체인
CN217076663U (zh) 单轨吊用重型轨道连接组件
HU201368B (en) Jointing device for jointing to one another the runway rails of nearly double-tee cross-section used in underground mines or at tunnel construction
RU171805U1 (ru) Устройство сочленения
RU2816341C1 (ru) Шарнирный узел из двух звеньев и относящаяся к нему выгребная цепь
RU2192969C2 (ru) Подвеска для неразрезных осей транспортных средств
GB2331738A (en) Adjustable swivel mount for pulley or rope end