PL183243B1 - Korytko do suszenia produktu - Google Patents

Korytko do suszenia produktu

Info

Publication number
PL183243B1
PL183243B1 PL97324803A PL32480397A PL183243B1 PL 183243 B1 PL183243 B1 PL 183243B1 PL 97324803 A PL97324803 A PL 97324803A PL 32480397 A PL32480397 A PL 32480397A PL 183243 B1 PL183243 B1 PL 183243B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
frame
tray
product
side walls
heating plate
Prior art date
Application number
PL97324803A
Other languages
English (en)
Other versions
PL324803A1 (en
Inventor
Franco Ferrari
Original Assignee
Bucher Guyer Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bucher Guyer Ag filed Critical Bucher Guyer Ag
Publication of PL324803A1 publication Critical patent/PL324803A1/xx
Publication of PL183243B1 publication Critical patent/PL183243B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F26DRYING
    • F26BDRYING SOLID MATERIALS OR OBJECTS BY REMOVING LIQUID THEREFROM
    • F26B25/00Details of general application not covered by group F26B21/00 or F26B23/00
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F26DRYING
    • F26BDRYING SOLID MATERIALS OR OBJECTS BY REMOVING LIQUID THEREFROM
    • F26B25/00Details of general application not covered by group F26B21/00 or F26B23/00
    • F26B25/06Chambers, containers, or receptacles
    • F26B25/14Chambers, containers, receptacles of simple construction
    • F26B25/18Chambers, containers, receptacles of simple construction mainly open, e.g. dish, tray, pan, rack

Abstract

1 . Korytko do suszenia produktu, które- go dno jest ogrzewane kontaktowo przez plyte grzejna, znamienne tym, ze jego sciany bocz- ne (1, 2, 11, 18, 24) tworza rame, której dno (7) jest wykonane z elastycznego, cienkiego, zaroodpornego materialu o dobr ym przenika- niu ciepla. Fig. 1 PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest korytko do suszenia produktu w suszarkach szafkowych.
Znane korytka są wykonane z głęboko tłoczonych materiałów z tworzywa sztucznego, jak polipropylen lub polietylen, które z powodu zmian kształtu pod wpływem ciepła nie zawsze właściwie przylegają do płyty grzejnej. Także ich względnie grube ściany przeszkadzają w przejmowaniu ciepła od elementu grzejnego do produktu. Dla dobrego suszenia za pomocą ogrzewania kontaktowego w suszarkach szafkowych próżniowych istotną rolę odgrywa dobre i równomierne przechodzenie ciepła od płyty grzejnej do dna korytka.
W celu zapewnienia równomiernego rozdziału temperatury i uzyskania jednakowego stopnia wysuszenia produktu, korytka muszą spełniać następujące warunki: trwałość kształtu korytka, zwłaszcza jego dna podczas procesu suszenia, dobry kontakt pomiędzy płytą grzejną a dnem korytka na całej powierzchni, a także jak najmniejsze przestrzenie powietrzne, działające jako izolator dla transportu ciepła, jednakowa grubość dna na całej powierzchni i równomierny rozdział ciepła na płycie grzejnej.
W celu lepszego spełnienia tych warunków znane są także korytka wykonane z metalu, na przykład stali nierdzewnej lub aluminium. Przy usuwaniu z korytka wysuszonego produktu powstają jednak uszkodzenia i nierówności w dnie, które prowadzą do nierównomiernego procesu suszenia.
Zadaniem wynalazku jest usunięcie niedogodności znanych korytek.
Zadanie to zostało rozwiązane dzięki temu, że ściany boczne korytka tworzą ramę, której dno jest wykonane z elastycznego, cienkiego, żaroodpornego materiału o dobrym przenikaniu ciepła.
Korzystnie dno jest wykonane jako przyspawana folia z tworzywa sztucznego lub jest utworzone z tkaniny mocowanej do krawędzi ramy, utworzonej przez ściany boczne.
Według innej postaci wynalazku dno ma powłokę antyprzyczepną.
Korzystnie ściany boczne, tworzące ramę, są wykonane z tworzywa sztucznego ze stali nierdzewnej lub z aluminium.
Zgodnie z wynalazkiem dno korytka jest połączone rozłącznie ze ścianami bocznymi, tworzącymi ramę.
183 243
Zaletą wynalazku jest to, że elastyczny materiał dna korytka umożliwia optymalny kontakt pomiędzy dnem a płytą grzejną, ponieważ dno dopasowuje się do małych nierówności płyty grzejnej tak, że pomiędzy powierzchnią grzejną a suszonym produktem nie powstają żadne izolujące poduszki powietrzne. Nieznaczna grubość dna umożliwia dobre przenikanie ciepła tak, że ciepło bardzo szybko jest kierowane do produktu, dzięki czemu uzyskuje się nieznaczny okres suszenia. Pomiary porównawcze wykazały, że jest osiągalne zmniejszenie okresu suszenia od 40% do 50%. Jeżeli ciepły produkt jest umieszczany w korytkach, to podczas wytwarzania próżni w instalacji następuje jak wiadomo silne ochłodzenie masy produktu, z powodu parowania ciekłych składników. To prowadzi do podwyższenia lepkości produktu z powodu niepożądanego silnego pienienia produktu. Tego rodzaju procesy pienienia mogą w ekstremalnych przypadkach prowadzić do zabrudzenia gorącej płyty grzejnej przez umieszczony produkt. Według wynalazku z powodu szybkiego przejmowania ciepła lepkość produktu pozostaje nieznaczna, a pienienie z powodu zablokowania powietrza jest również nieznaczne. Z powodu dobrego przenikania ciepła osiąga się także na końcu procesu suszenia szybkie ochłodzenie produktu, z dalszą oszczędnością czasu. W celu opróżnienia suchego placka produktu z korytka wystarczy najczęściej wychylenie korytka i lekkie poklepanie po jego elastycznym dnie, aby bez strat oddzielić wysuszony produkt.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig 1 przedstawia przekrój pionowy korytka, umieszczonego na płycie grzejnej, fig. 2 - szczegół pionowej krawędzi ramy korytka w widoku, fig. 3 - szczegół pionowej krawędzi innej ramy korytka, złączonej za pomocą złącza, fig. 3a - złącze według fig. 3 w perspektywie, fig. 4 - szczegół naroża korytka według fig. 1, 2 lub 3, fig. 5 - przekrój pionowy ściany bocznej korytka z dnem zamocowanym przez klejenie, fig. 6 - przekrój pionowy ściany bocznej korytka z dnem zamocowanym za pomocą ramy mocującej, fig. 7 przekrój pionowy ściany bocznej korytka z dnem, wykonanym jako część głębokotłoczna, fig. 8 - przekrój pionowy ściany bocznej korytka z dnem, zamocowanym za pomocą trzpienia mocującego do ramy, fig. 9 - przekrój pionowy ściany bocznej korytka z dnem, zamocowanym przez ramę o konstrukcji warstwowej, fig. 10 - przekrój pionowy ściany bocznej z dnem, zamocowanym pomiędzy dwoma profilami stalowymi, a fig. 11 - przekrój pionowy ściany bocznej korytka z dnem, zamocowanym do ramy za pomocą listwy zatrzaskowej.
Figura 1 przedstawia dwie wzajemnie przeciwległe ściany boczne 1, 2 korytka 3 w postaci prostokąta. Na dolnych krawędziach wszystkich czterech ścian bocznych 1, 2 poprzez uszczelkę 4 jest zamocowane za pomocą listew zaciskowych 5 i śrub 6, dno 7, utworzone z elastycznej, cienkiej, żaroodpornej tkaniny.
Korytko 3 z listwami zaciskowymi 5 opiera się na płycie grzejnej 8. Podczas procesu suszenia produkt 9 obciąża swoim ciężarem elastyczne dno 7, które przylega całą swoją powierzchnią, do płyty grzejnej 8 i swojej nieznacznej grubości stwarza dobre warunki przejmowania ciepła z płyty grzejnej 8 na produkt 9, który powinien być wysuszony.
Figura 2 pokazuje pionową krawędź 10 korytka według fig. 1, która jest utworzona w znany sposób przez dwie ściany boczne 1 i 11, które są złączone ze sobą przez spawanie lub klejenie. Przy spawaniu korzystnie są wykonane ze stali nierdzewnej i tworzą ramę. Tego rodzaju ramy są proponowane przez szereg firm przetwarzających blachy, np. Fabrik Wegmann, Spreitenbach, Szwajcaria. Ramy mogą być także zespawane z profili aluminiowych. Dostawcą takich ram jest Fabrik Aluminium Menziken AG, Menziken, Szwajcaria.
Ramy według fig. 2 mogą być wykonane także przez próżniowe głębokie tłoczenie tworzywa sztucznego, np. polipropylenu, PTFE lub z innych tworzyw sztucznych. Producentem jest np. Firma Sigmund, Mosbach, Niemcy lub Firma Colasit, Spiez, Szwajcaria. Alternatywnie odpowiednie do zespawania są także wytłaczane profile z polipropylenu lub polietylenu, które są dostarczane przez Firmę Keller, Bischoffszell, Szwajcaria i HAKA AG, Gossau SG, Szwajcaria.
183 243
Zwraca się uwagę, że korytka z polipropylenu są odpowiednie tylko do niezbyt mocno przylegających do dna 7 produktów 9.
W razie zapotrzebowania na wystarczająco duże ilości sztuk ekonomiczne jest wytwarzanie jednoczęściowych ram z polipropylenu za pomocą sposobów formowania wtryskowego, jakie dostarcza np. Firma Utz, Bremgarten, Szwajcaria.
W innych przypadkach można zestawiać z części znormalizowanych.
Figura 3 przedstawia dwie ściany boczne 1 i 11 , które są złączone ze sobą za pomocą złącza 12 znanego rodzaju, które jest przedstawione na fig. 3a.
W otwór 13 ściany bocznej 1' jest wetknięty trzpień 14, w który jest wkręcony kołek gwintowany 15, przechodzący przez otwór wzdłużny w ścianie bocznej 11'.
Na fig. 4, fig. 5, fig. 6, fig. 7, fig. 8, fig. 9 i fig. 10 są pokazane różne rodzaje wykonania i zamocowania dna korytka do ramy.
Figura 4 przedstawia narożnik 16 dna 7', utworzonego jako sukno. Jako materiał do wytwarzania takich sukien służą odpowiednie różne tworzywa sztuczne. Jako organiczne włókna o wysokim module sprężystości podłużnej znane są włókna z aromatycznych poliamidów: Kevlar lub Nomex, dostarczanych przez Du Pont de Nemours Int. S.A., Genewa, Szwajcaria, które są pokryte PTFE (Politetrafluoroetylen). PTFE jest znane pod nazwą handlową teflon, który dostarcza Du Pont de Nemours Int. S.A., Genewa, Szwajcaria lub Hostalen, który dostarcza Hoechst, Frankfurt/Menem, Niemcy.
Jako materiał na dna są odpowiednie także tkaniny z włókien szklanych, których powierzchnia jest pokryta tworzywem sztucznym, np. PTFE lub silikonem. Takie tkaniny są np. jako taśma ze szkła Lubriego są dostarczane przez Firmę Angst und Pfister, Zurych, Szwajcaria lub jako folie z tkaniny szklanej, pokryte silikonem dostarczane przez Firmę SIPOTEC, Chur, Szwajcaria.
Na fig. 4 strefa krawędziowa 17 dna 7' jest specjalnie chemicznie obrabiana (trawiona), dzięki czemu uzyskuje się powłokę przyczepną, która za pomocą warstwy kleju 19 jest naklejona na ramę utworzoną ze ścian bocznych 18, jak to pokazuje fig, 5. Jako kleje stosuje się np. kleje dwuskładnikowe na bazie żywicy epoksydowej, np. Araldit, producent ClBA Polymere, Bazylea, Szwajcaria.
Obok tkanin na dno korytka stosuje się także folie z tworzywa sztucznego, np. z czystego PTFE (policzterofluoroetylen) lub z PTFE wzmacnianego włóknem szklanym, jakie są dostarczane przez Fabrykę Neotecha AG, Hombrechtikon, Szwajcaria. Także są stosowane folie z polietylenu o grubości od 0,5 mm do 1 mm, znane np. pod nazwą handlową Hostalen lub Hostalen GUR, wytwarzane przez Hoechst AG, Frankfurt/Menem, Niemcy .
Odpowiednie są także tkaninowe poliestry, np. Trevira, Hoechst lub Tersuisse, Viscosuisse. Takie tkaniny są pokryte poliuretanem o grubości całkowitej około 0,6 mm, np. dostarczane przez Firmę HABASIT, Reinach BL, Szwajcaria. Tkaniny takie przeważnie są odpowiednie do produktów, które nieznacznie kleją się w temperaturze poniżej 80°C.
Figura 6 przedstawia zamocowanie dna 7 do ściany bocznej 1 za pomocą ramy mocującej 20. Materiał dna 7 wzdłuż ramy mocującej 20 poprzez uszczelkę 4 za pomocą szeregu śrub mocujących 21 jest dociskany do strony dolnej ściany bocznej 1.
Figura 7 przedstawia dno 7, które jako część głębokotłoczonej wanny 21, jest ukształtowane wystarczająco elastycznie, korzystnie ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego, co pozwala na mocowanie zatrzaskowe górnej krawędzi 22 wanny 21 na krawędzi 23 ramy, utworzonej przez ściany boczne 18.
Inne, uprzywilejowane mocowanie cienkiego, elastycznego dna 7' do ściany bocznej 24 jest przedstawione na fig. 8 w przekroju pionowym. Ściany boczne 24 są ukształtowane jako profil V z płaską krawędzią 25, leżącą u góry. Zewnętrzny koniec 26 profilu V jest przez występy 28 ustalony w odpowiednich otworach wzdłużnych, wykonanych w dnie 7', podczas gdy wewnętrzny koniec 27 opiera się poprzez osłonę krawędziową 29 na dnie 7'. Dno 7' jest za pomocą trzpieni gwintowych 30 i nakrętek 31 zamocowane i naprężone wzdłuż ścian bocznych 24 . Przy tym trzpienie gwintowe 30 trzymają dno 7'
183 243 przez element współpracujący 32, a nakrętki 31 opierają się na płaskiej krawędzi 25 profilu V. Ściany boczne 24 korzystnie są wykonane z blachy stalowej.
Figura 9 przedstawia w przekroju pionowym zamocowanie elastycznego dna T na ramie 32, utworzonej z części zewnętrznej 33 i części wewnętrznej 34. Strefa krawędziowa 17 dna 7' (por. fig. 4) jest obrabiana specjalnie chemicznie (przez trawienie) lub fizycznie (przez działanie plazmy na powierzchnię), dzięki czemu może być ona pomiędzy częściami 33 i 34 zamocowana przez stopienie lub klejenie i ściskanie.
Inny wariant rozwiązania według fig. 9 przedstawia fig. 10. Dno 7' swoją strefą krawędziową jest zamocowane pomiędzy dwiema ramami 35 i 36 z blachy stalowej.
W przykładzie wykonania według fig. 11 dno 7 jest zamocowane za pomocą listwy zatrzaskowej 37 w dolnej krawędzi ściany bocznej 1. Także w tym przypadku dno 7 posiada strefę krawędziową, która pomiędzy ścianą boczną 1 i listwą zatrzaskową 37 jest prosto ustalona przez zakleszczenie. Ściana boczna 1 ma rowek 38, odpowiedni do przyjęcia listwy zatrzaskowej 37, który w celu polepszenia elastyczności ściany bocznej 1 przy zatrzaskiwaniu posiada w swoim dnie zagłębienie 39. Ten wariant jest odpowiedni do użycia elastycznego dna 7, wykonanego z elastomeru (tkanina z włókien szklanych pokrytych silikonem).
Fig. 2
Fig. 3
Fig.3a
183 243
Fi g. 4
Fig. 5
7'
183 243
Fig. 6
Fig. 7
183 243
F i g. 8
Fig. 9
7'
183 243
Fig.10
183 243
F i g. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Korytko do suszenia produktu, którego dno jest ogrzewane kontaktowo przez płytę grzejną, znamienne tym, że jego ściany boczne (1,2 11,18, 24) tworzą ramę, której dno (7) jest wykonane z elastycznego, cienkiego, żaroodpornego materiału o dobrym przenikaniu ciepła.
  2. 2. Korytko według zastrz. 1, znamienne tym, że dno (7) jest wykonane jako przyspawana folia z tworzywa sztucznego.
  3. 3. Korytko według zastrz. 1, znamienne tym, że dno (7) jest utworzone z tkaniny (7’, 7', 17), mocowanej do krawędzi ramy utworzonej przez ściany boczne (1,2,11,18, 24).
  4. 4. Korytko według zastrz. 3, znamienne tym, że dno (7) ma powłokę antyprzyczepną(7').
  5. 5. Korytko według zastrz. 1, znamienne tym, że ściany boczne (1, 2, 11, 18) tworzące ramę są wykonane z tworzywa sztucznego.
  6. 6. Korytko według zastrz. 1, znamienne tym, że ściany boczne (1, 2, 11, 18, 24) tworzące ramę są wykonane ze stali nierdzewnej, aluminium.
  7. 7. Korytko według zastrz. 1 albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, znamienne tym, że dno (7, 7,7') jest połączone rozłącznie ze ścianami bocznymi (1, 2 11,24), tworzącymi ramę.
PL97324803A 1996-05-31 1997-05-21 Korytko do suszenia produktu PL183243B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH01372/96A CH691827A5 (de) 1996-05-31 1996-05-31 Produktschale für die Trocknung eines Produktes.
PCT/CH1997/000196 WO1997046841A1 (de) 1996-05-31 1997-05-21 Produktschale für die trocknung eines produktes

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL324803A1 PL324803A1 (en) 1998-06-22
PL183243B1 true PL183243B1 (pl) 2002-06-28

Family

ID=4208881

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97324803A PL183243B1 (pl) 1996-05-31 1997-05-21 Korytko do suszenia produktu

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5983519A (pl)
EP (1) EP0843802B1 (pl)
JP (1) JP3687681B2 (pl)
KR (1) KR100452561B1 (pl)
AT (1) ATE211249T1 (pl)
CA (1) CA2228142C (pl)
CH (1) CH691827A5 (pl)
DE (1) DE59705878D1 (pl)
DK (1) DK0843802T3 (pl)
PL (1) PL183243B1 (pl)
WO (1) WO1997046841A1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH691827A5 (de) * 1996-05-31 2001-10-31 Bucher Guyer Ag Produktschale für die Trocknung eines Produktes.
US20070227618A1 (en) * 2003-09-29 2007-10-04 Cabinplant International A/S Method and an Apparatus for Applying and Evenly Distributing a Quantity of Particulate Material
EP1619460A3 (en) * 2004-07-23 2010-08-25 Storci S.p.A. Tray for drying foodstuffs, particularly pasta
US9103590B2 (en) * 2007-11-15 2015-08-11 Warren R. Hartwell Drying tray and method of use

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE812659C (de) * 1949-11-26 1951-09-03 Josef Kufferath Horde fuer die Trocknung von Nahrungsmitteln, wie Teigwaren u. dgl.
DE899925C (de) * 1951-06-21 1953-12-17 Hoechst Ag Trockenschale fuer pastenfoermige, fluessige oder aehnliche Substanzen
US3807057A (en) * 1973-04-23 1974-04-30 E Noel Tray with disposable cup means for improved proofing and handling of doughballs for english muffins
US4190757A (en) * 1976-10-08 1980-02-26 The Pillsbury Company Microwave heating package and method
US4455763A (en) * 1981-03-05 1984-06-26 Elevitch Franklin R Coffee roaster
US4677764A (en) * 1985-02-11 1987-07-07 Cerny Gene L Apparel drying tray
US4751368A (en) * 1986-11-17 1988-06-14 Daifotes Theodore S Food warming device
US4943534A (en) * 1988-09-19 1990-07-24 Norman Andreasen Tray assembly for germination floor
DE19516291A1 (de) * 1995-05-04 1996-11-07 Mumenthaler Sven Aufnahmeschale für thermisch zu behandelnde Substanzen
CH691827A5 (de) * 1996-05-31 2001-10-31 Bucher Guyer Ag Produktschale für die Trocknung eines Produktes.

Also Published As

Publication number Publication date
JPH11510590A (ja) 1999-09-14
EP0843802B1 (de) 2001-12-19
CH691827A5 (de) 2001-10-31
JP3687681B2 (ja) 2005-08-24
CA2228142A1 (en) 1997-12-11
ATE211249T1 (de) 2002-01-15
US5983519A (en) 1999-11-16
DK0843802T3 (da) 2002-03-25
KR100452561B1 (ko) 2005-02-24
EP0843802A1 (de) 1998-05-27
KR20030039379A (ko) 2003-05-22
CA2228142C (en) 2006-08-22
DE59705878D1 (de) 2002-01-31
WO1997046841A1 (de) 1997-12-11
PL324803A1 (en) 1998-06-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7745355B2 (en) Inductively heatable components
PL183243B1 (pl) Korytko do suszenia produktu
CA2869636C (en) Cooking support with removable insert
AU601291B2 (en) Transport and storage system for heat-sensitive products
US20190039811A1 (en) Transport container system and transport container
KR20140071322A (ko) 트레이 밀봉 장치 및 그것의 히터 유닛
US20060219704A1 (en) Appliance for heating meals
MX2007004498A (es) Una barra de servicio de alimentos.
US6852958B2 (en) Microwave heating container
US5541392A (en) Product tray for dielectric oven
US6241929B1 (en) Method and apparatus for molding three-dimensional objects of complex shape by means of RF heating
WO2015190974A1 (en) Detecting leakage when heating a perishable dielectric load
US11179001B2 (en) Cassette made of plastic having a heating device
US5056552A (en) High temperature recirculating chemical bath construction
EP3841910A1 (en) Method for producing shoe, shoe, and induction heating bonding apparatus
US20120006517A1 (en) Thermally Conductive Sleeve, Heating System, and Method of Use
JPH0281616A (ja) 加熱保温用成形体
EP3864993B1 (en) Method for manufacture of shoe and shoe
CN219374313U (zh) 一种方便筷子配套固定的一次性餐具
EP0993785B1 (en) Last support for preassembly machines
JP3054533U (ja) 発泡樹脂成形品及びすのこ
JPS629070Y2 (pl)
EP0492773A1 (en) High temperature recirculating chemical bath construction
JPH09126656A (ja) 棚式乾燥機用トレー
JPH02204743A (ja) 感光材料処理装置

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100521