PL183197B1 - Zespół elementów szufladowych, szyn podporowych i prowadzących i obudowy - Google Patents

Zespół elementów szufladowych, szyn podporowych i prowadzących i obudowy

Info

Publication number
PL183197B1
PL183197B1 PL97318005A PL31800597A PL183197B1 PL 183197 B1 PL183197 B1 PL 183197B1 PL 97318005 A PL97318005 A PL 97318005A PL 31800597 A PL31800597 A PL 31800597A PL 183197 B1 PL183197 B1 PL 183197B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
drawer
lip
support
supporting
recess
Prior art date
Application number
PL97318005A
Other languages
English (en)
Other versions
PL318005A1 (en
Inventor
Hendricus T. Wojcik
Original Assignee
Thomas Regout Bv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Thomas Regout Bv filed Critical Thomas Regout Bv
Publication of PL318005A1 publication Critical patent/PL318005A1/xx
Publication of PL183197B1 publication Critical patent/PL183197B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47BTABLES; DESKS; OFFICE FURNITURE; CABINETS; DRAWERS; GENERAL DETAILS OF FURNITURE
    • A47B88/00Drawers for tables, cabinets or like furniture; Guides for drawers
    • A47B88/40Sliding drawers; Slides or guides therefor
    • A47B88/423Fastening devices for slides or guides
    • A47B88/427Fastening devices for slides or guides at drawer side
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47BTABLES; DESKS; OFFICE FURNITURE; CABINETS; DRAWERS; GENERAL DETAILS OF FURNITURE
    • A47B88/00Drawers for tables, cabinets or like furniture; Guides for drawers
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47BTABLES; DESKS; OFFICE FURNITURE; CABINETS; DRAWERS; GENERAL DETAILS OF FURNITURE
    • A47B2210/00General construction of drawers, guides and guide devices
    • A47B2210/0002Guide construction for drawers
    • A47B2210/0064Guide sequencing or synchronisation
    • A47B2210/0081Telescopic drawer rails with stop blocks, e.g. synchronization buffers

Landscapes

  • Drawers Of Furniture (AREA)
  • Chain Conveyers (AREA)
  • Linear Motors (AREA)
  • Casings For Electric Apparatus (AREA)
  • Warehouses Or Storage Devices (AREA)
  • Vehicle Step Arrangements And Article Storage (AREA)
  • Toys (AREA)
  • Lock And Its Accessories (AREA)
  • Bearings For Parts Moving Linearly (AREA)
  • Structure Of Telephone Exchanges (AREA)
  • Casting Support Devices, Ladles, And Melt Control Thereby (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
  • Seats For Vehicles (AREA)

Abstract

1. Zespól elementów szufladowych, szyn pod- porowych i prowadzacych i obudowy zawierajacy co najmniej jedna czesc zewnetrzna i jedna czesc szufla- dowa polaczone ze soba regulowanie w kierunku wzdluznym, przy czym kazda czesc zewnetrzna za- wiera pierwszy zespól mocujacy ja do obudowy, kaz- da czesc szufladowa zawiera drugi zespól mocujacy a element szufladowy zawiera zespól kontrujacy zna- mienny tym, ze element szufladowy (3,103) zawiera krawedz podpierajaca (10) w pierwszym polozeniu usytuowana na górnej stronie szyny podporowej i pro- wadzacej (2), a zespól mocujacy (11) zawierajacy pierwsza powierzchnie prowadzaca (18) jest oddzie- lony od zespolu kontrujacego (12) zawierajacego druga powierzchnie prowadzaca (30), przy czym kra- wedz podpierajaca (10) w drugim polozeniu jest usy- tuowana ponad szyna podporowa i prowadzaca (2) a zespól mocujacy (11) jest polaczony z zespolem kontrujacym (12) laczac element szufladowy (3,103) z czescia szufladowa (6,106). Fig.1 PL PL PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest zespół elementów szufladowych; szyn podporowych i prowadzących i obudowy.
Znany jest zespół, w którym elementy szufladowe są umieszczone pomiędzy dwoma szynami podporowymi i prowadzącymi, umieszczonymi po obu stronach szuflady i połączonymi ze ścianami obudowy. Podczas wyciągania elementu szufladowego, dwie albo więcej zasadniczo C-kształtnych części przesuwają się jedna wzdłuż drugiej, z umieszczonymi pomiędzy nimi łożyskami kulkowymi. Każda część zewnętrzna, która będzie nazywana częścią obudowy, jest odpowiednio przymocowana do obudowy, przykładowo przez zaciski, śruby albo za pomocąpodobnej techniki łączenia. Każda część wewnętrzna, która będzie nazywana częścią szufladową, jest przymocowana do elementu szufladowego i pełni funkcję podporową. Pomiędzy częścią obudowy i częścią szufladową może być umieszczona, w celu zwiększenia długości wysuwania się szyny podporowej i prowadzącej, część pośrednia.
W celu umocowania elementu szufladowego do części szufladowych, ściany boczne elementu szufladowego są wyposażone w otwory, a części szufladowe zawierają wargi, które mają być wkładane w otwory. Wargi są zagięte do kształtu U i tworzą otwartą do góry przestrzeń wkładania. Elementy szufladowe są utrzymywane w celu umieszczenia ich pomiędzy częściami szufladowymi, z wargami poniżej otworów, po czym element szufladowy jest popychany do dołu nad wargami. Każda warga jest ściskana tak, aby była zaciskowe zamocowana dookoła części odpowiedniej ściany bocznej powyżej odpowiedniego otworu, w ten sposób ustawiając i nieco mocując element szufladowy. Element szufladowy może być teraz wepchnięty do środka razem z częścią podpierającą szufladę.
W tym znanym sposobie mocowania, pary szyn podporowych i prowadzących zamontowanych wewnątrz obudowy na przeciwnych stronach będą zawsze umieszczone nieco dalej od siebie niż o szerokość elementu szufladowego, który ma być umieszczony, tak aby spowodować gładsze poruszanie się szuflady. Oznacza to jednak, że, podczas umieszczania elementu szufladowego, części obudowy muszą być lekko dociskane w kierunku siebie nawzajem. Nie jest to łatwe, zwłaszcza dlatego, że, ponadto, całkowita waga elementu szufladowego musi być podtrzymywana przez osobę umieszczającą element w tym samym czasie. Ponadto, odnalezienie otworów i umieszczenie w nich zacisków jest skomplikowaną operacją wymagającą doświadczenia. Dalszą wadąjest to, że, w celu umieszczenia elementu szufladowego, szyny podporowe i prowadzące muszą być doprowadzone do położenia wyciągniętego, w celu umożliwienia umieszczenia. Oznacza to dodatkowe operacje, które mają być wykonane przez mechanika, co jest szczególnie niekorzystne w przypadku procesu przemysłowego. Kiedy szyny podporowe i prowadzące są wsunięte, ustawienie otworów powyżej zacisków podtrzymujących jest prawie niemożliwe, oczywiście kiedy pozostawiona jest tylko mała dostępna przestrzeń powyżej i/lub poniżej szuflady, na przykład ponieważ szereg elementów szufladowych już został umieszczony. Zwłaszcza kiedy każdy element szufladowy jest już wyposażony w zakończenie przednie, umieszczenie elementu szufladowego nie jest możliwe kiedy szyny podporowe i prowadzące są wsunięte, ponieważ podczas umieszczania element szufladowy musi być przemieszczany pionowo na względnie dużym odcinku. Będzie to więc oznaczało, że przednie zakończenia różnych ele
183 197 mentów szufladowych przeszkadzają sobie nawzajem i sprawiają, że umieszczenie elementów szufladowych jest niemożliwe.
Celem wynalazku jest opracowanie zespołu, jednocześnie unikając powyższych wad i utrzymując jego zalety.
Zespół elementów szufladowych, szyn podporowych i prowadzących i obudowy zawierający co najmniej jedną część zewnętrzną i jedną część szufladową połączone ze sobą regulowanie w kierunku wzdłużnym, przy czym każda część zewnętrzna zawiera pierwszy zespół mocujący jądo obudowy, każda część szufladowa zawiera drugi zespół mocujący a element szufladowy zawiera zespół kontrujący według wynalazku charakteryzuje się tym, że element szufladowy zawiera krawędź podpierającąw pierwszym położeniu usytuowaną na górnej stronie szyny podporowej i prowadzącej, a zespół mocujący zawierający pierwszą powierzchnię prowadzącą jest oddzielony od zespołu kontrującego zawierającego drugą powierzchnię prowadzącą, przy czym krawędź podpierająca w drugim położeniu jest usytuowana ponad szyną podporowąi prowadzącą a zespół mocujący jest połączony z zespołem kontrującym łącząc element szufladowy z częścią szufladową.
Korzystnie, w kierunku wysuwania szyn podporowych i prowadzących zespół mocujący i zespół kontrujący zawierają zagłębienie pierwsze i drugie i wargi pierwsze i drugie umieszczone jedne za drugimi, które to zagłębienia pierwsze i drugie są przynajmniej częściowo otwarte, a przynajmniej jedno z zagłębień pierwsze, drugie zawiera wycięcie, w którym są utrzymywane wargi pierwsza i druga, które są usytuowane w zagłębieniu pierwszym, drugim.
Korzystnie, co najmniej jedna powierzchnia prowadząca pierwsza, druga jest przynajmniej częściowo ukształtowana przez krawędź wzdłużną przynajmniej jednego zagłębienia pierwszego, drugiego po każdej stronie elementu szufladowego oraz tym, że wycięcie jest usytuowane za wewnętrznym końcem powierzchni prowadzącej pierwszej, drugiej a w wycięciu jest umieszczona i zablokowana co najmniej w kierunku wzdłużnym szyny podporowej i prowadzącej przynajmniej część wargi pierwszej i drugiej.
Korzystnie, każda część szufladowa w pobliżu końca przedniego zawiera otwarte do przodu pierwsze zagłębienie, mające przynajmniej dolną krawędź wzdłużną stano wiącąpierwszą powierzchnię prowadzącą, połączonąz wycięciem, posiadającym powierzchnię dolną usytuowaną w kierunku pionowym pomiędzy poziomem końca przedniego i poziomem końca tylnego pierwszej powierzchni prowadzącej, przy czym część szufladowa blisko końca tylnego, zawiera pierwszą wargę ruchomąw kierunku od części zewnętrznej a ściana obwodowa elementu szufladowego, oparta o część szufladowązawiera, w pobliżu strony przedniej, ruchomą w kierunku na zewnątrz drugą wargę, umieszczoną co najmniej częściowo w wycięciu za pierwszą powierzchniąprowadzącą, przy czym ściana obwodowa w pobliżu strony tylnej, przynajmniej w odległości od drugiej wargi, która jest w przybliżeniu równa odległości pomiędzy pierwszym zagłębieniem i pierwszą wargą, zawiera drugie zagłębienie, z umieszczoną w nim co najmniej częściowo drugą wargą, otwarte przynajmniej częściowo do tyłu i mające przynajmniej górną krawędź wzdłużną stanowiącą drugą powierzchnię prowadzącą.
Korzystnie, przynajmniej każda część szufladowa i korzystnie każda szyna podporowa i prowadząca jestprzynajmniej zasadniczo lustrzanie symetryczna względem centralnej płaszczyzny wzdłużnej, równoległej do kierunku wyciągania.
Korzystnie, każde pierwsze zagłębienie części szufladowej jest zasadniczo usytuowane przed przednią krawędzią wzdłużną pozostałych części.
Korzystnie, górna strona każdej części szufladowej (6) jest usytuowana poniżej strony górnej każdej części zewnętrznej, przy czym każda ściana obwodowa zawiera krawędź podpierającą z wargami, wycięciami i powierzchniami prowadzącymi oraz, w położeniu połączenia elementu szufladowego z szynami podporowymi i prowadzącymi, krawędź podpierająca jest umieszczona powyżej strony górnej części zewnętrznej.
Korzystnie, w przestrzeni w kierunku pionowym pomiędzy zagłębieniem i wargą jest umieszczony zespół zamykający.
Korzystnie, element szufladowy jest ramą.
183 197
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym, fig. 1 przedstawia fragment zespołu według wynalazku w widoku bocznym, fig.2 przedstawia szynę podporową i prowadzącą, widzianą z boku części szufladowej, w widoku z góry, z tyłu i z boku, fig. 2A przedstawia część tylną ściany bocznej elementu obudowy w widoku powiększonym, fig. 2B przedstawia część przedniej części szufladowej w widoku powiększonym, fig. 3 przedstawia, w trzech etapach, widok z boku umieszczania elementu szufladowego na szynach podporowych i prowadzących, podczas kiedy części obudowy i pośrednie są, dla jasności, pominięte, fig.4 przedstawia alternatywny, zasadniczo symetryczny przykład wykonania części szufladowej w szynie podporowej i prowadzącej według wynalazku.
Zespół zawiera obudowę 1, szynę podporową pro wadzącą 2 i element szufladowy 3 w postaci ramy zawieszonej dla teczek zawieszonych. Każda szyna podporowa i prowadząca 2 zawiera część zewnętrzną 4, część środkową, czyli cześć pośrednią 5, oraz cześć wewnętrzną, czyli część szufladową 6. Część zewnętrzna 4 jest umieszczona w pobliżu obudowy 1. Część zewnętrzna 4 i część pośrednia 5 są dla jasności pokazane na fig. 1 częściowo liniami kreskowymi. Część szufladowa 6 posiada względnie małą wysokość i jest przesuwnie umieszczana wewnątrz części pośredniej 5 za pomocą kul 7. Część pośrednia 5 jest przesuwnie umieszczana wewnątrz części zewnętrznej 4 za pomocąpewnej ilości kul 7. Część zewnętrzna 4 posiada więc naj większą wysokość i pokrywa, przynajmniej z góry i na dole, część pośrednią 5 i szufladową 6.
Każda część szufladowa 6 zawiera zespół mocujący 11 (fig. 2,2B). Element szufladowy 3 zawiera ścianę obwodową 8, która, podczas użytkowania, rozciąga się w przybliżeniu w płaszczyźnie pionowej, oraz, na górnej krawędzi wzdłużnej na dwóch przeciwległych bokach 9, zawiera wygiętą na zewnątrz krawędź podpierającą 10. Boki 9 zawierajązespół kontrujący 12 (fig. 3,2A). Element szufladowy 3 posiada szerokość, która w przybliżeniu odpowiada odległości pomiędzy szynami podporowymi i prowadzącymi 2, umieszczonymi na przeciwległych bokach obudowy 1. Element szufladowy 3 może być zawieszony luźno na szynach podporowych i prowadzących 2 za pomocą krawędzi podpierającej 10 tak, że, podczas łączenia z częściami szufladowymi, element szufladowy 3 nie musi być podpierany ręcznie. To sprawia, że umieszczanie jest proste i łatwe do wykonania, w sposób ergonomicznie korzystny.
Zespół mocujący 11 i zespół kontrujący 12 że mogą być łączone poprzez przemieszczanie ich względem siebie.
Zespół mocujący 11 zawiera otwarte do przodu pierwsze zagłębienie 13, znajdujące się blisko końca przedniego każdej części szufladowej 6, i pierwszą wargą 14, znajdującąsię blisko końca tylnego części szufladowej 6 i, podczas używania, rozciągającą się w kierunku elementu szufladowego 6. Warga pierwsza 14 posiada korpus 15, rozciągający się w płaszczyźnie pionowej, który zawiera na końcu oddalonym od części szufladowej 6 wygiętą do przodu część końcową 16, rozciągającą się w przybliżeniu równolegle do płaszczyzny części szufladowej 6. Odległość pomiędzy bokiem części końcowej 16 zwróconej do części szufladowej 6 albo boku części szufladowej 6 zwróconej do części końcowej 16 jest jedynie nieco mniejsza niż grubość ściany obwodowej 8 elementu szufladowego 3 tak, że może być ona zaciskowe umieszczona pomiędzy nimi.
Blisko końca przedniego każdej ściany bocznej 8 elementu szufladowego 3 zespół kontrujący 12 zawiera rozciągającą się na zewnątrz drugą wargę 24, to znaczy rozciągającą się, podczas użytkowania, w kierunku sąsiedniej części zewnętrznej 4, a blisko końca tylnego każdej ściany bocznej 8 zespół kontrujący 12 zawiera otwarte do tyłu drugie zagłębienie 25. Przynajmniej odnośnie kształtu, druga warga 24 zasadniczo odpowiada pierwszej wardze 14, a zagięta część 16’ rozciąga się w kierunku tylnym.
Dolna krawędź wzdłużna 17 pierwszego zagłębienia 13 tworzy pierwszą powierzchnię prowadzącą 18 i wycięcie 19 ze spodem 20 znajdującym się za nią. Koniec przedni 21 pierwszej powierzchni prowadzącej 18 leży niżej niż spód 20 wycięcia 19, a koniec tylny 22 pierwszej powierzchni prowadzącej 18, znajdujący się blisko wycięcia 19, leży wyżej niż spód 20. Górna krawędź wzdłużna 23 pierwszego zagłębienia 13 jest w przybliżeniu pozioma i leży w odległości A powyżej drugiego końca 22 pierwszej powierzchni prowadzącej 18, która to odległość A w przy bliżeniu odpowiada, ale jest nie mniejsza niż wysokość B drugiej wargi 24. Druga warga 24 może więc przejść pomiędzy końcem drugim 22 i gómą krawędzią wzdłużną23 prostopadle w kierunku poziomym. Wymiary wycięcia 19 są takie, że druga warga 24 może spoczywać na spodzie 20, a następnie jest utrzymywana pomiędzy przedniąkrawędziąpionową26 wycięcia 19 i tylną krawędzią wzdłużną 2 7 pierwszego zagłębienia 13. Kiedy przynajmniej częściowo druga warga 24 jest umieszczona w wycięciu 19 (fig. 1,3C), druga warga 24 nie może być dalej przemieszczana w kierunku poziomym bez przemieszczenia jej najpierw powyżej końca tylnego 22 pierwszej powierzchni prowadzącej 18. W innym przypadku druga warga 24 będzie uderzała w przednią krawędź pionową 26 albo tylną krawędź wzdłużną 27. Część 28 części szufladowej 6 elementu szufladowego 3 rozciągająca się poza tylną krawędź wzdłużną 27 jest więc zaciskowo utrzymywana pomiędzy zagiętą częścią 16’ drugiej wargi 24 i częścią zewnętrzną ściany obwodowej 8 elementu szufladowego 3.
Górna krawędź wzdłużna 29 drugiego zagłębienia 25 zawiera drugą powierzchnią prowadzącą 30 i część poziomą 31 łączącą się z nią po stronie przedniej. Dolna krawędź wzdłużna 32 drugiego zagłębienia 25 jest w przybliżeniu pozioma i leży w odległości C od części poziomej 31 górnej krawędzi wzdłużnej 29, która to odległość C w przybliżeniu odpowiada, ale jest nie mniejsza niż wysokość D korpusu 15 pierwszej wargi 14. Nachylenie drugiej powierzchni prowadzącej 30 jest tak skierowane, że zagłębienie drugie 25 zwęża się na długości drugiej powierzchni prowadzącej 30 w kierunku przednim. W położeniu połączonym elementu szufladowego 3 i części szufladowej 6, pokazanym na fig. 1 i 3C, w którym druga warga 24 jest przynajmniej częściowo umieszczona w pierwszym zagłębieniu 13, pierwsza warga 14 jest w sposób dopasowany umieszczona pomiędzy częścią poziomą 31 górnej krawędzi wzdłużnej 29, dolną krawędzią wzdłużną 32 i przednią krawędzią wzdhiżną33 drugiego zagłębienia 25. Część 34 ściany obwodowej 8 rozciągająca się przed przednią kra wędzią wzdłużną 3 3 jest następnie zaciśnięta pomiędzy wygiętą do przodu częścią końcową 16 wargi pierwszej 14 i częścią szufladową 6. W tym położeniu element szufladowy 3 może być przemieszczany pomiędzy położeniem całkowicie wsuniętym i położeniem całkowicie wysuniętym, podtrzymywany przez szyny podporowe i prowadzące 2, rozciągające się po jego obu stronach.
Odległość pomiędzy dolną stroną 15’ korpusu 15 wargi drugiej 24 i dolną stroną krawędzi podpierającej 10 jest przynajmniej większa niż odległość pomiędzy spodem 20 wycięcia 19 i górną stroną części zewnętrznej 4, ale jest mniej sza niż odległość pomiędzy końcem przednim 21 pierwszej powierzchni prowadzącej 18 i gómą stroną części zewnętrznej 4, kiedy sązamontowane szyny podporowe i prowadzące 2. Odległość pomiędzy gómą stroną korpusu 15 wargi pierwszej 14 i gómą stroną części zewnętrznej 4 jest przynajmniej mniejsza niż odległość pomiędzy częściąpoziomą31 górnej krawędzi wzdłużnej 29 drugiego zagłębienia 25 i dolną stroną krawędzi podpierającej 10, podczas kiedy odległość pomiędzy końcem tylnym 35 drugiej powierzchni prowadzącej 30 i dolną stroną krawędzi podpierającej 10 jest mniejsza niż odległość pomiędzy gómą stroną przynajmniej korpusu 15 wargi pierwszej 14 i gómą stroną części zewnętrznej 4. Odległość pomiędzy przednią krawędzią wzdłużną33 drugiego zagłębienia 25 i bokiem korpusu 15’ drugiego wargi 24 zwróconej do drugiego zagłębienia 25 odpowiada w przybliżeniu odległości pomiędzy ty Iną krawędzią wzdłużną27 pierwszego zagłębienia 13, przynajmniej na poziomie spodu 20, i bokiem korpusu 15 wargi pierwszej 14, zwróconej do pierwszego zagłębienia 13.
Odległości te umożliwiająłatwe łączenie elementu szufladowego 3 i części szufladowej 6.
Obudowa 1 jest wyposażona na stronie wewnętrznej w przeciwległych położeniach w szyny podporowe i prowadzące 2, które sąprzymocowane do obudowy 1. Następnie szyny podporowe i prowadzące 2 mogąbyć doprowadzone do albo utrzymane w położeniu wsuniętym, chociaż mogą one także być doprowadzone do położenia częściowego albo całkowitego wysunięcia.
Figura 3 A przedstawia element szufladowy 3, z krawędzią podpierającą 10 kładzioną na stronach górnych 40 części zewnętrznej 4. Dla uproszczenia omawiana będzie zawsze jedynie jedna strona zespołu. Na drugiej stronie połączenie jest automatycznie wykonywane w porównywalny sposób. Szyny podporowe i prowadzące 2 są całkowicie wpychane i podtrzymują wargę elementu szufladowego 3. Pierwsza warga 14 leży ze stroną gómą korpusu 15 przy drugiej po
183 197 wierzchni prowadzącej 30, druga warga 24 leży z dolną stroną 15’ korpusu 15 na pierwszej powierzchni prowadzącej 18.
Następnie element szufladowy 3 jest przemieszczany w kierunku tylnym, do położenia pokazanego na fig. 3B. Druga powierzchnia prowadząca 30 jest następnie popychana do góry wzdłuż pierwszej wargi 14 w kierunku tylnym, podczas kiedy druga warga 24 jest popychana do góry wzdłuż pierwszej powierzchni prowadzącej 18 w kierunku tylnym. W położeniu pokazanym na fig. 3B, druga warga 24 znajduje się powyżej drugiego końca 22 pierwszej powierzchni prowadzącej 18 i zasadniczo leży przy górnej krawędzi wzdłużnej 23 pierwszego zagłębienia 13. Podczas przemieszczania do góry drugiej wargi 24 i drugiej powierzchni prowadzącej 30, element szufladowy 3 oczywiście także musi być przemieszczany do góry, w taki sposób, że krawędź podporowa 10 traci kontakt z górną stroną części zewnętrznej 4.
Kiedy element szufladowy 3 jest przemieszczany dalej do tyłu, z położenia pokazanego na fig. 3B do położenia pokazanego na fig. 3C, druga warga 24 opada na spód 20 'wycięcia 19, podczas kiedy pierwsza warga 14 jest w sposób dopasowany umieszczana we wcześniej opisanym położeniu przy przedniej krawędzi wzdłużnej 33 drugiego zagłębienia 25. W tym położeniu element szufladowy 3 rozciąga się w przybliżeniu poziomo i jest doprowadzany do położenia połączonego. Podczas ruchu elementu szufladowego 3 do przodu, część szufladowa 6 przemieszcza się jednocześnie na tym samym odcinku, podczas kiedy część pośrednia 5 przemieszcza się jednocześnie, przykładowo o pół odległości, a część zewnętrzna 4 pozostaje nieruchoma, przynajmniej względem elementu szufladowego 3. Poza tym, część pośrednia 5 może także pozostawać nieruchoma, przynajmniej w pierwszym przypadku.
W celu zapobieżenia mimowolnemu odłączeniu się elementu szufladowego 3 od części szufladowej 6, co byłoby możliwe przy pewnym podniesieniu go, a następnie pociągnięciu go do przodu, w położeniu pokazanym na fig.3C przewidziane są elementy zamykające 36, które mogą być w sposób dopasowany umieszczone w pierwszym zagłębieniu 13 pomiędzy górną stroną drugiej wargi 24 i górną krawędzią wzdłużną23 pierwszego zagłębienia 13. Jedynie po usunięciu elementów zamykających 36, element szufladowy 3 może być ponownie odłączony od szyn podporowych i prowadzących 2. Ponieważ kiedy szyny podporowe i prowadzące 2 są całkowicie wsunięte do środka, pierwsze zagłębienie 13 w dużej części znajduje się przed krawędzią przednią części pośredniej 5 i części szufladowej 6, elementy zamykające 36 mogąbyć włożone od strony s. Tak więc, także podczas wyciągania elementu szufladowego 3, będzie on stale podpierany przez szyny podporowe i prowadzące 2, co jest wygodne.
Jak to widać na rysunku, przemieszczenie pionowe elementu szufladowego 3 pomiędzy położeniem z fig.3B i położeniem z fig.3C jest bardzo małe. Oznacza to, że już przed umieszczeniem elementu szufladowego 3 pomiędzy szynami podporowymi i prowadzącymi 2, może być do niego przymocowany przód 37, także kiedy inne elementy szufladowe 3 sąjuż umieszczone w obudowie 1. W przeciwieństwie do znanych zespołów, przody 37 nie będą uniemożliwiały montażu, a szyny podporowe i prowadzące 2 nie muszą być przed umieszczaniem wypychane na zewnątrz. Oznacza to, że elementy szufladowe 3 mogą być całkowicie wykończone przed umieszczeniem.
Figura 4 przedstawia alternatywny przykład wykonania pierwszego zagłębienia 113. W tym przykładzie wykonania pierwsze zagłębienie 113 jest lustrzanie symetryczne względem średnicy L części szufladowej 106. Oznacza to, że mogąbyć stosowane identyczne części szufladowe 106, a więc i identyczne szyny podporowe i prowadzące 102 po obu stronach elementu szufladowego 103, co oznacza, że dla każdej obudowy może być użyty tylko jeden typ szyn podporowych i prowadzących 102, co jest korzystne z punktu widzenia technologii produkcji i ekonomii.
W nie pokazanym wariancie przykładu wykonania, część szufladowa 6,106 zawiera drugą wargę i drugie zagłębienie, podczas kiedy każda ze ścian bocznych 8 elementu szufladowego 3, 103 zawiera pierwszą wargę i pierwsze zagłębienie. Ponadto mogą być oczywiście stosowane szyny podporowe i prowadzące innego typu, wraz z którymi mogąbyć stosowane porównywalne zespoły mocujące 11 ikontrujące 12.
183 197
Zespół kontrujący 12 może być zamontowany jako oddzielne elementy płytkowe albo połączone na pasie albo tym podobnym na ścianie bocznej elementu szufladowego 3, 103, na przykład kiedy element szufladowy 3,103 stanowi obudowę drewnianą albo z tworzywa sztucznego. Także zespół mocujący może być zamontowany jako oddzielne elementy płytkowe albo połączone na pasie albo tym podobnym. W przedstawionym przykładzie wykonania, krawędź podporowa jest uzyskana poprzez zagięcie elementu płytkowego i rozciąga się wzdłuż całej długości ściany bocznej. Oczywiście, może ona być także przerwana albo rozciągać się jedynie wzdłuż części ściany bocznej, podczas kiedy mogąbyć zastosowane oddzielnie wykonane elementy podporowe, takie jak zaciski albo bloki, a zwłaszcza przy grubościanowych ścianach bocznych z, na przykład, drewna albo tworzywa sztucznego, krawędź podporowa może być profilowaną częściąw ścianie bocznej. Poza tym, zespoły mocujący 11 i kontrujący 12 mogąbyć umieszczone w położeniach innych niż pokazano na rysunku. Tak więc, na przykład, drugie zagłębienie 25 może być usytuowane w pewnej odległości od tyłu ściany bocznej elementu szufladowego 3,103 z nachyloną częściązagłębioną rozciągającą się w kierunku wzdłużnym ściany bocznej pomiędzy drugim zagłębieniem 25 i tyłem ściany bocznej, przy czym układ jest taki, że pierwsza warga 14 może poruszać się w szczelinie podczas umieszczania elementu szufladowego 3,103 a następnie może być umieszczona w drugim zagłębieniu 25. Umożliwia to zamontowanie kilku elementów szufladowych 3, 103 o różnych długościach przy jednej długości szyn podporowych i prowadzących 2. Powierzchnie prowadzące 18, 30 mogą posiadać inny i różny kąt nachylenia. Tak więc, na przykład, kąt nachylenia może wynosić w przybliżeniu 0°, to znaczy powierzchnie prowadzące 18,30 rozciągają się w przybliżeniu równolegle do kierunku wsuwania i wysuwania szyn podporowych i prowadzących 2. Szyny prowadzące i podporowe 2 mogą dodatkowo zawierać tylko jedną część zewnętrzną 4 i jedną część szufladową 6, 106 albo kilka części pośrednich 5. Ponadto mogąbyć stosowane wszystkie typy elementów szufladowych inne niż elementy szufladowe dla teczek zawieszonych, na przykład elementy szufladowe z dnem.
183 197
183 197
Fig. 2A Fig. 2B
183 197
183 197
Fig. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zespół elementów szufladowych, szyn podporowych i prowadzących i obudowy zawierający co najmniej jedną część zewnętrznąi jedną część szufladową połączone ze sobą regulowanie w kierunku wzdłużnym, przy czym każda część zewnętrzna zawiera pierwszy zespół mocujący jądo obudowy, każda część szufladowa zawiera drugi zespół mocujący a element szufladowy zawiera zespół kontrujący znamienny tym, że element szufladowy (3, 103) zawiera krawędź podpierającą (10) w pierwszym położeniu usytuowaną na górnej stronie szyny podporowej i prowadzącej (2), a zespół mocujący (11) zawierający pierwsząpowierzchnię prowadzącą (18) jest oddzielony od zespołu kontrującego (12) zawierającego drugą powierzchnię prowadzącą(30), przy czym krawędź podpierająca (10) w drugim położeniu jest usytuowana ponad szyną podporową i prowadzącą (2) a zespół mocujący (11) jest połączony z zespołem kontrującym (12) łącząc element szufladowy (3,103) z częścią szufladową (6,106).
  2. 2. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że w kierunku wysuwania szyn podporowych i prowadzących (2,102) zespół mocujący (11) i zespół kontrujący (12) zawierają zagłębienie pierwsze (13) i drugie (25) i wargi pierwsze (14) i drugie (24) umieszczone jedne za drugimi, które to zagłębienia pierwsze (13) i drugie (25) są przynajmniej częściowo otwarte, a przynajmniej jedno z zagłębień pierwsze (13), drugie (25) zawiera wycięcie (19), w którym są utrzymywane wargi pierwsza (14) i druga (24), które są usytuowane w zagłębieniu pierwszym (13), drugim (25).
  3. 3. Zespół według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że co najmniej jedna powierzchnia prowadząca pierwsza (18), druga (30) jest przynajmniej częściowo ukształtowana przez krawędź wzdłużną przynajmniej jednego zagłębienia pierwszego (13,113), drugiego (25) po każdej stronie elementu szufladowego (3, 103) oraz tym, że wycięcie (19) jest usytuowane za wewnętrznym końcem powierzchni prowadzącej pierwszej (18), drugiej (30), a w wycięciu (19) jest umieszczona i zablokowana co najmniej w kierunku wzdłużnym szyny podporowej i prowadzącej (2,102) przynajmniej część wargi pierwszej (14) i drugiej (24).
  4. 4. Zespół według zastrz. 2 znamienny tym, że każda część szufladowa (6) w pobliżu końca przedniego zawiera otwarte do przodu pierwsze zagłębienie (13), mające przynajmniej dolną krawędź wzdłużnąstanowiącąpierwsząpowierzchnię prowadzącą(18), połączonąz wycięciem (19), posiadającym powierzchnię dolną (20) usytuowaną w kierunku pionowym pomiędzy poziomem końca przedniego i poziomem końca tylnego pierwszej powierzchni prowadzącej (18), przy czym część szufladowa (6) blisko końca tylnego, zawiera pierwszą wargę (14) ruchomą w kierunku od części zewnętrznej (4) a ściana obwodowa (8) elementu szufladowego (3), oparta o część szufladową (6) zawiera, w pobliżu strony przedniej, ruchomą w kierunku na zewnątrz drugą wargę (24), umieszczoną co najmniej częściowo w wycięciu (19) za pierwszą powierzchnią prowadzącą (18), przy czym ściana obwodowa (8) w pobliżu strony tylnej, przynajmniej w odległości od drugiej wargi (24), która jest w przybliżeniu równa odległości pomiędzy pierwszym zagłębieniem (13) i pierwszą wargą(14), zawiera drugie zagłębienie (25), z umieszczoną w nim co najmniej częściowo drugą wargą (24), otwarte przynajmniej częściowo do tyłu i mające przynajmniej górną krawędź wzdłużną stanowiącą drugą powierzchnię prowadzącą (30).
  5. 5. Zespół według zastrz. 4, znamienny tym, że przynajmniej każda część szufladowa (6) i korzystnie każda szyna podporowa i prowadząca (2) jest przynajmniej zasadniczo lustrzanie symetryczna względem centralnej płaszczyzny wzdłużnej (L), równoległej do kierunku wyciągania.
  6. 6. Zespół według zastrz. 4 albo 5, znamienny tym, że każde pierwsze zagłębienie (13) części szufladowej (6) jest zasadniczo usytuowane przed przednią krawędzią wzdłużną pozostałych części.
    183 197
  7. 7. Zespół według zastrz. 4 albo 5, znamienny tym, że górna strona każdej części szufladowej (6) jest usytuowana poniżej strony górnej (40) każdej części zewnętrznej (4), przy czym każda ściana obwodowa (8) zawiera krawędź podpierającą(lO) z wargami (14,24), wycięciami (13, 25) i powierzchniami prowadzącymi (18, 30) oraz, w położeniu połączenia elementu szufladowego (3) z szynami podporowymi i prowadzącymi (2), krawędź podpierająca (10) jest umieszczona powyżej strony gómej (40) części zewnętrznej (4).
  8. 8. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że w przestrzeni w kierunku pionowym pomiędzy zagłębieniem (13) i wargą (24) jest umieszczony zespół zamykający.
  9. 9. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że element szufladowy (3,103) jest ramą.
    * * *
PL97318005A 1996-01-18 1997-01-17 Zespół elementów szufladowych, szyn podporowych i prowadzących i obudowy PL183197B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL1002123A NL1002123C2 (nl) 1996-01-18 1996-01-18 Samenstel van lade-elementen, draag- en looprails en een kastombouw.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL318005A1 PL318005A1 (en) 1997-07-21
PL183197B1 true PL183197B1 (pl) 2002-06-28

Family

ID=19762175

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97318005A PL183197B1 (pl) 1996-01-18 1997-01-17 Zespół elementów szufladowych, szyn podporowych i prowadzących i obudowy

Country Status (14)

Country Link
EP (1) EP0784950B1 (pl)
JP (1) JP3411465B2 (pl)
KR (1) KR100372618B1 (pl)
AT (1) ATE217158T1 (pl)
AU (1) AU728184B2 (pl)
CZ (1) CZ294547B6 (pl)
DE (1) DE69712378T2 (pl)
DK (1) DK0784950T3 (pl)
ES (1) ES2176603T3 (pl)
NL (1) NL1002123C2 (pl)
NO (1) NO314166B1 (pl)
PL (1) PL183197B1 (pl)
PT (1) PT784950E (pl)
ZA (1) ZA97376B (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2478794A (en) * 2010-03-19 2011-09-21 Supply Point Systems Ltd Storage system for supplying articles
DE102011051126A1 (de) 2011-06-17 2012-12-20 Schock Metallwerk Gmbh Auszugführung und Auszugsvorrichtung
WO2016163326A1 (ja) 2015-04-07 2016-10-13 テルモ株式会社 止血器具
CN109157018B (zh) * 2018-10-09 2020-07-10 范好 一种便于取放书本的智能书架

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2745281B2 (de) * 1977-10-07 1980-04-24 Bbp-Kunststoffwerk Marbach Baier & Co, 7142 Marbach Schubkastenführung
DE3011271A1 (de) * 1980-03-24 1981-10-01 Mesax AG, 8600 Dübendorf, Zürich Schublade aus kunststoff mit mindestens einer versteifenden fuehrungsschiene
DE3114809A1 (de) * 1980-06-07 1982-06-03 Schock Metallwerk Gmbh, 7067 Urbach Aufzugfuehrung fuer aus einem gestell ausziehbare traeger, wie schubladen o.dgl.
DE3038832A1 (de) * 1980-10-15 1982-05-27 Gerhard 440 Rheine Wiesch Schubkasten

Also Published As

Publication number Publication date
ATE217158T1 (de) 2002-05-15
PT784950E (pt) 2002-10-31
PL318005A1 (en) 1997-07-21
DK0784950T3 (da) 2002-08-26
ZA97376B (en) 1997-07-30
NL1002123C2 (nl) 1997-07-22
JPH105058A (ja) 1998-01-13
EP0784950B1 (en) 2002-05-08
NO314166B1 (no) 2003-02-10
AU728184B2 (en) 2001-01-04
CZ15197A3 (en) 1997-12-17
ES2176603T3 (es) 2002-12-01
AU1019397A (en) 1997-07-24
EP0784950A1 (en) 1997-07-23
JP3411465B2 (ja) 2003-06-03
NO970230D0 (no) 1997-01-20
DE69712378D1 (de) 2002-06-13
CZ294547B6 (cs) 2005-01-12
KR970058624A (ko) 1997-08-12
NO970230L (no) 1997-07-21
KR100372618B1 (ko) 2003-05-16
DE69712378T2 (de) 2003-01-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5695265A (en) Drawer slide with access holes
US4172625A (en) Drawer extenders
US4465324A (en) Pull-out guide for drawers or the like
US20080218045A1 (en) Attachment Arrangement for Releasable Attachment of Pull-Out Guides on Drawers
AT399640B (de) Ausziehführungsgarnitur für schubladen
US6749277B2 (en) Drawer slide assembly
PL183197B1 (pl) Zespół elementów szufladowych, szyn podporowych i prowadzących i obudowy
CN103220945B (zh) 用于抽屉容器的容器导轨
CA2300536C (en) Multiple-stage positioner for furniture
SK21394A3 (en) Base board heating with a wooden cover
CN108353515B (zh) 电源装置
US10271648B2 (en) Cabinet assembly having an adjustment mechanism
CN111970942A (zh) 拉出引导件
CN103347419B (zh) 用来对用于将可运动地支承的家具部件推出的推出装置进行定位的定位装置
US4606279A (en) Table leaf slide support
US3797906A (en) Drawer slide having novel front panel connection
US2668746A (en) Filing cabinet and drawer for microscope slides
ITBZ940003U1 (it) Gruppo costruttivo per cassetti.
JPH0324800B2 (pl)
CN212101555U (zh) 一种便于置物无障碍电梯用轿厢
CN110209246B (zh) 一种机箱
CN220024557U (zh) 一种带有安装支架的滑轨
CN213640267U (zh) 挂墙座椅
CN209893791U (zh) 搁物装置及具有该搁物装置的冰箱
NL9500618A (nl) Bevestigingsinrichting voor een lade aan een teleskooprail.

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140117