PL182330B1 - Sposób obróbki lisci tytoniowych dla wytworzenia tytoniu cietegoi urzadzenie do obróbki lisci tytoniowych dla wytworzenia tytoniu cietego PL PL PL - Google Patents
Sposób obróbki lisci tytoniowych dla wytworzenia tytoniu cietegoi urzadzenie do obróbki lisci tytoniowych dla wytworzenia tytoniu cietego PL PL PLInfo
- Publication number
- PL182330B1 PL182330B1 PL96317059A PL31705996A PL182330B1 PL 182330 B1 PL182330 B1 PL 182330B1 PL 96317059 A PL96317059 A PL 96317059A PL 31705996 A PL31705996 A PL 31705996A PL 182330 B1 PL182330 B1 PL 182330B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- tobacco
- cut
- conditioned
- veins
- strands
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A24—TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
- A24B—MANUFACTURE OR PREPARATION OF TOBACCO FOR SMOKING OR CHEWING; TOBACCO; SNUFF
- A24B7/00—Cutting tobacco
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A24—TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
- A24B—MANUFACTURE OR PREPARATION OF TOBACCO FOR SMOKING OR CHEWING; TOBACCO; SNUFF
- A24B3/00—Preparing tobacco in the factory
- A24B3/18—Other treatment of leaves, e.g. puffing, crimpling, cleaning
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A24—TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
- A24B—MANUFACTURE OR PREPARATION OF TOBACCO FOR SMOKING OR CHEWING; TOBACCO; SNUFF
- A24B5/00—Stripping tobacco; Treatment of stems or ribs
- A24B5/16—Other treatment of stems or ribs, e.g. bending, chopping, incising
Landscapes
- Manufacture Of Tobacco Products (AREA)
Abstract
1 . Sposób obróbki lisci tytoniowych dla wytworzenia tytoniu cietego do wyrobów tytoniowych, w którym niewalcowane zylki kondycjonuje sie i wstepnie tnie osobno od blaszek lisci, blaszki li- sci kondycjonuje sie osobno od zylek, nastepnie zylki i blaszki lisci miesza sie, po czym blaszki lisci i zylki wspólnie tnie sie i suszy, znamienny tym, ze przynajmniej w jeden ze skladników, na które skladaja sie niewalcowane zylki i blaszki lisci po kondycjonowaniu wprowadza sie syciwo aromatyzujace, zas blaszki lisci i zylki po wspólnym pocieciu ogrzewa sie i doprowadza do wilgotnosci od okolo 18% do okolo 39% i suszy sie. 16 Urzadzenie do obróbki lisci tytoniowych dla wytworzenia tytoniu cietego do wyrobów tytoniowych zawierajace zespól do kondycjonowania zylek lisci tytoniowych oddzielonych od blaszek lisci, zespól do kondycjonowania blaszek lisci tytoniowych, urzadzenie do ciecia mieszanki skladajacej sie z kondycjonowa- nych, niewalcowanych, wstepnie pocietych zylek oraz z kondy- cjonowanych i niepocietych blaszek lisci oraz przynajmniej jedna suszarke dla pocietej mieszanki skladajacej sie z blaszek lisci i zylek, znamienne tym, ze ma urzadzenie nasycajace do wprowa- dzania syciwa aromatyzujacego w zylki, urzadzenie nasycajace do wprowadzania syciwa aromatyzujacego w kondycjonowane blaszki lisci, przy czym za urzadzeniem do ciecia mieszanki kondycjonowa- nych, niewalcowanych, wstepnie pocietych zylek oraz kondycjono- wanych i niepocietych blaszek lisci ma urzadzenie nagrzewania wstepnego, zwlaszcza beben nagrzewania wstepnego do ogrzewa- nia i doprowadzania pocietej mieszanki zlozonej z blaszek lisci i zylek do wilgotnosci od okolo 18% do okolo 39% Fig. 1 PL PL PL
Description
Przedmiotem wynalazku jest sposób obróbki liści tytoniowych dla wytworzenia tytoniu ciętego i urządzenie do obróbki liści tytoniowych, dla wytworzenia tytoniu ciętego do wyrobów tytoniowych.
Liście tytoniowe, z których uzyskuje się wyroby tytoniowe, zwłaszcza papierosy, oraz drobnocięty tytoń, tak zwaną krajankę do osobistego wykonywania papierosów, składają się z blaszek liści i z żyłek stanowiących ich nerwy, które mają bardzo różną konsystencję, a ponadto bardzo różne własności smakowe. Dlatego wpływająbardzo silnie, jednak w różny sposób, zarówno na technikę przygotowywania tytoniu jak i na odczucia smakowe danego wyrobu tytoniowego.
Aby uniknąć problemów związanych z obróbką żyłek oraz spowodowanych przez nie nut zapachowych, powszechnie jest oddzielanie żyłek odblaszek liści, a do wytwarzania papierosów używanie tylko blaszek liści. Ze względu na to, że udział żyłek w całkowitym ciężarze liści tytoniowych wynosi aż do 30% wagowych, taki sposób powoduje bardzo kosztowne marnotrawstwo cennego surowca jakim jest „liść tytoniu”.
Z tego względu próbowano już przetwarzania całych liści tytoniowych za pomocą sposobów rozdrabniania przy użyciu siły tnącej, w zdolną do przepływu mieszankę złożoną z cząstek blaszek liści i z cząstek żyłek, która może być zastosowana bezpośrednio do wytwarzania papierosów. Taki sposób, przedstawiony w niemieckim opisie DE 40 29 566A1 nie zostałjednak dotychczas zrealizowany, gdyż końcowe własności smakowe nie odpowiadały oczekiwaniom.
Rozwiązanie mieszane opisane zostało w niemieckim opisie DE 40 29 567A1, w którym całe liście, rozdrabnia się stosując siłę tnącą tworząc mieszankę z cząstek blaszek liści i w zasadzie nienaruszonych kawałków żyłek. Te kawałki żyłek muszą być następnie oddzielone, przy czym cząstki blaszek liści doprowadza się bezpośrednio do wytwarzania papierosów. Zastoso
182 330 wanie tego sposobu w praktyce nie zostało przeprowadzone ze względu na nierozwiązane problemy smakowe.
W niemieckim opisie DE 2 657 550 przedstawiony jest sposób obróbki liści tytoniowych i urządzenie do jego realizacji, w którym włókna liści bezpośrednio po pierwszym ustawieniu zawartości wilgoci w niezmienionej postaci tnie się poprzecznie do kierunku włókien i po nadmuchaniu w drugim etapie cięcia doprowadza się do wielkości cząstek żądanej dla wypełniacza.
Natomiast urządzenie rozluźniające do pociętych żyłek znane jest z niemieckiego opisu patentowego nr 37 10 677.
Oddzielacz stosowany do oddzielania rozluźnionych żyłek jest znany z europejskiego opisu patentowego nr 0 301 217.
Kolejny sposób obróbki liści tytoniowych jest znany z brytyjskiego opisu 2 026 298 A, przy czym liście tytoniowe są tu rozdrabniane na cząstki nadające się do wytwarzania papierosów. Za pomocąoddzielania pneumatycznego cząstki liści rozdzielone zostająna frakcję cięższą zawierającą żyłki i na frakcję lżejszą złożoną z blaszek liści pozbawionych żyłek, przy czym cięższa frakcja ulega przemłóceniu, aby również w niej blaszki liści oddzielić od żyłek. Oddzielone blaszki oraz uzyskaną wcześniej lżejszą frakcję miesza się i doprowadza do stanowiska wytwarzania papierosów. Sposób ten jest bardzo pracochłonny, co odnosi się także do podobnego sposobu podanego w opisie Stanów Zjednoczonych Ameryki US-A 4 696 312.
Dlatego też tak jak dawniej stosuje się praktykę, że liście tytoniowe rozdziela się na blaszki i żyłki, co zwykle przeprowadza się zaraz po żniwach w miejscu hodowli. Żyłki i blaszki pakuje się osobno i transportuje do miejsca przeznaczenia, gdzie porzeprowadza się tak zwane „przygotowanie tytoniu”. Przy takim przygotowywaniu tytoniu osobno obrabia się żyłki, a osobno blaszki to znaczy kondycjonuje się, poddaje się działaniu wilgoci i ciepła, tnie się i suszy, a w końcu miesza i następnie razem poddaje się dalszej obróbce, z reguły wprowadzaniu substancji aromatyzujących.
Główne zasady tego sposobu, za pomocą którego wytwarza się zarówno papierosy jak i krajankę, czyli drobno krojony tytoń, zostały opisane w książce „Tobacco Encyclopedia” wydanej przez Ernsta Voges'a w 1984 r., w artykule pt: „Cigarette Manufacture I and Π” zwłaszcza pod tytułem „The Production of Cut Tobacco” (wytwarzanie ciętego tytoniu).
Wadą tego znanego sposobu jest to, że osobno żyłki i osobno blaszki obrabia się przy przygotowywaniu tytoniu, na dwóch zupełnie od siebie oddzielonych liniach produkcyjnych, to znaczy na tak zwanej „Linii żyłek” i tak zwanej „linii blaszek”, z których każda zawiera urządzenia kondycjonujące, urządzenia tnące, urządzenia sycące do wprowadzania syciwa aromatyzującego, urządzenia cieplne i suszarkę. W linii żyłek konieczny jest poza tym walcownik aby wytworzyć „CRS”, to znaczy rozwalcowane i pocięte kawałki żyłek, które następnie dodaje się do materiału blaszek bezpośrednio przed bębnem do aromatyzacji.
Zarówno koszty inwestycyjne, jak koszty eksploatacyjne obu tych osobnych linii sąwysokie.
Podobny problem jak przy przeróbce żyłek tytoniowych występuje przy tak zwanych „wywianych strzępkach” zwanych dalej strzępkami. Chodzi tu o cząstki tytoniu, w głównej mierze również żyłki boczne względnie główne, które powstają podczas wstępnego przygotowywania tytoniu i usuwane są z pociętego tytoniu zanim ten w maszynie do wyrobu papierosów, zostanie uformowany w jednolite pasmo tytoniu.
Ponieważ strzępki te również stanowią tytoń próbuje się zastosować je do wyrobu papierosów.
Znane są różne sposoby przetwarzania strzępków, na przykład w zrekonstruowany tytoń lub za pomocąrecyklingu. Uzyskany w ten sposób materiał dodaje się do zwykłego, ciętego tytoniu, podczas przygotowywania tytoniu.
Wszystkie wyżej przedstawione sposoby są pracochłonne i kłopotliwe tak, że stale poszukuje się lepszych rozwiązań wprowadzania tych strzępków ponownie do przeróbki tytoniu.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie sposobu i urządzenia do obróbki liści tytoniu w celu wytworzenia tytoniu ciętego do wyrobów tytoniowych, w których nie występują wspomniane wady.
182 330
Sposób obróbki liści tytoniowych dla wytworzenia tytoniu ciętego do wyrobów tytoniowych, w którym niewalcowane żyłki kondycjonuje się i wstępnie tnie osobno od blaszek liści, blaszki liści kondycjonuje się osobno od żyłek, następnie żyłki i blaszki liści miesza się, po czym blaszki liści i żyłki wspólnie tnie się i suszy, według wynalazku charakteryzuje się tym, że przynajmniej w jeden ze składników, na które składająsię niewalcowane żyłki i blaszki po kondycjonowaniu wprowadza się syciwo aromatyzujące, zaś blaszki liści i żyłki po wspólnym pocięciu ogrzewa się i doprowadza do wilgotności od około 18% do około 39% i suszy się.
W sposobie według wynalazku, w niewalcowane żyłki przed wstępnym pocięciem wprowadza się syciwo aromatyzujące.
W niewalcowane żyłki po wstępnym pocięciu wprowadza się syciwo aromatyzujące.
W niewalcowane żyłki przed i po wstępnym pocięciu wprowadza się syciwo aromatyzujące.
Korzystnie, żyłki przed wstępnym pocięciem kondycjonuje się do wilgotności od około 22% do około 26%, zwłaszcza do około 24%.
Kondycjonowane żyłki przed wstępnym pocięciem składuje się w zamkniętej powłoce co najmniej 1,5 godz., zwłaszcza około 2 godz.
Żyłki tnie się wstępnie na szerokość od około 0,1 do 0,3 mm, zwłaszcza na szerokość około 0,2 mm.
Wstępnie pocięte żyłki rozluźnia się.
Do wytwarzania papierosów, blaszki liści kondycjonuje się do wilgotności od około 17% do około 25%, zwłaszcza do około 17,5%, natomiast do wytwarzania tytoniu drobno ciętego, blaszki liści kondycjonuje się do wilgotności od około 23% do 25%, zwłaszcza do około 24%.
Do blaszek liści dodaje się maksymalnie 30% wstępnie pociętych żyłek, zwłaszcza około 5% do 25% wstępnie pociętych żyłek, w odniesieniu do całkowitej ilości.
Do wytwarzania papierosów blaszki liści i żyłki tnie się na szerokość od około 0,5 do 2 mm, zwłaszcza około 0,85 mm, natomiast do wytwarzania tytoniu drobno ciętego, blaszki liści i żyłki tnie się na szerokość od około 0,35 mm do około 0,5 mm, zwłaszcza około 0,45 mm.
Blaszki liści i żyłki po pocięciu doprowadza się do wilgotności od około 19,5% do około 24%, korzystnie około 22%, a następnie suszy się do wilgotności od około 13% do około 16%, zwłaszcza około 14%.
Strzępki tytoniu kondycjonuje się i walcuje osobno od blaszek liści, rozwalcowane strzępki tytoniu i kondycjonowane blaszki liści i wstępnie pocięty materiał żyłek miesza się, a blaszki liści, materiał żyłek i strzępki tytoniu razem tnie się i suszy.
Kondycjonowane strzępki tytoniu walcuje się przy szerokości szczeliny mniejszej niż 0,1 mm, zwłaszcza przy szerokości szczeliny około 0 mm.
Rozwalcowane strzępki tytoniu mają wilgotność wynosząca od około 25% do około 40%, zwłaszcza od około 30% do około 35%.
Urządzenie do obróbki liści tytoniowych dla wytworzenia tytoniu ciętego do wyrobów tytoniowych zawierające zespół do kondycjonowania żyłek liści tytoniowych oddzielonych od blaszek liści, zespół do kondycjonowania blaszek liści tytoniowych, urządzenie do cięcia mieszanki składającej się z kondycjonowanych, niewalcowanych, wstępnie pociętych żyłek oraz z kondycjonowanych i niepociętych blaszek liści oraz przynajmniej jedną suszarkę dla pociętej mieszanki składającej się z blaszek liści i żyłek, według wynalazku charakteryzuje się tym, że ma urządzenie nasycające do wprowadzania syciwa aromatyzującego w żyłki, urządzenie nasycające do wprowadzania syciwa aromatyzującego w kondycjonowane blaszki liści, przy czym za urządzeniem do cięcia mieszanki kondycjonowanych, niewalcowanych, wstępnie pociętych żyłek oraz kondycjonowanych i niepociętych blaszek liści ma urządzenie nagrzewania wstępnego, zwłaszcza bęben nagrzewania wstępnego do ogrzewania i doprowadzania pociętej mieszanki złożonej z blaszek liści i żyłek do wilgotności od około 18% do około 39%.
Korzystnie, urządzenie ma zbiornik mieszający do kondycjonowanych, niepociętych blaszek liści do którego doprowadza się kondycjonowane, nie walcowane, pocięte wstępnie żyłki.
182 330
Urządzenie nasycające do wprowadzanie syciwa w żyłki włączone jest przed urządzeniem do kondycj ono wania żyłek i/lub włączone jest za urządzeniem do cięcia żyłek.
Urządzenie nasycające blaszki liści usytuowane jest pomiędzy urządzeniem do kondycjonowania blaszek liści i zbiornikiem mieszającym.
Za bębnem nagrzewania wstępnego włączona jest suszarka, zwłaszcza suszarka na gorące powietrze.
Urządzenie ma urządzenie rozluźniające żyłki, przy czym urządzenie rozluźniające żyłki, usytuowane jest pomiędzy urządzeniem do cięcia żyłek i zbiornikiem mieszającym dla blaszek liści i żyłek.
Urządzenie według wynalazku ma zespół do kondycjonowania strzępków tytoniu, urządzenie do walcowania kondycj onowanych strzępków tytoniu, które po walcowaniu są zmieszane ze wstępnie pociętymi żyłkami i kondycj onowanymi blaszkami.
Sposób i urządzenie, według wynalazku w prosty sposób zmniejszają koszty inewstycyjne i eksploatacyjne, umożliwiając jednocześnie wytwarzanie ciętego tytoniu z wprowadzeniem do niego żyłek tytoniu względnie strzępków, który to cięty tytoń można stosować do wyrobu papierosów, cygaretek względnie cygar albo jako tytoń drobno cięty.
W odniesieniu do przeróbki żyłek, zalety uzyskiwane przez zastosowanie sposobu i urządzenia według wynalazku, polegająna tym, że stosuje się tylko stosunkowo małą część dotychczasowej „linii żyłek”, mianowicie krótką linię przetwarzania żyłek z urządzeniem kondycjonującym i urządzeniem do wstępnego cięcia żyłek, natomiast można zrezygnować w przypadku przeróbki żyłek, z walcownika, urządzeń nawilżających i nagrzewających. Uzyskuje się przez to znaczące oszczędności zarówno w zakresie inwestycji jak i produkcji, zwłaszcza możliwa jest redukcja personelu.
Poza tym cechy sposobu i urządzenia według wynalazku umożliwiają bardziej jednorodne mieszanie blaszek liści i żyłek tak, że powstaje bardzo równomierne odczucie smakowe w produkcie końcowym.
Ponadto powstaje wyższy uzysk surowego tytoniu, gdyż ze względu na znaczne skrócenie linii obróbki żyłek powstaje tam znacznie mniej pyłu, to znaczy że cenny surowiec w postaci „liścia tytoniu” wykorzystany jest znacznie skuteczniej. Przyczynia się do tego również to, że na krótszej linii żyłek nie stosuje się suszarki, która zgodnie z doświadczeniem prowadzi do degradacji tytoniu.
Jednocześnie dodatkowa oszczędność kosztów związana jest z tym, że zwykle strzępki tytoniu i pył chwyta się, przetwarza i wtedy ponownie doprowadza się do przygotowywanego tytoniu. Ze względu na bardzo małe tworzenie się strzępków i pyłu, wyżej wymienionych operacji nie dokonuje się na krótkich liniach obróbki żyłek.
Zwykle żyłki liści tytoniu i/lub blaszki liści zaopatruje się w syciwo aromatyzujące. Mimo, że odpowiednie urządzenie sycące można usytuować w zasadzie w każdym odpowiednim miejscu linii przygotowywania tytoniu oraz że zarówno żyłki jak i blaszki można poddać działaniu syciwa, to jednak szczególnie korzystne okazało się gdy tylko blaszki liści poddane zostają działaniu syciwa. Wprowadzanie syciwa korzystnie przeprowadza się po kondycj onowaniu blaszek, za pomocą urządzenia sycącego.
Okazało się celowe, aby żyłki przed ich wstępnym pocięciem kondycjonować do wilgotności wynoszącej od około 22% do około 26%, zwłaszcza około 24%. Podobne wartości wilgotności są procentami wagowymi bazy wilgotności.
Metodą określającą wilgotność jest suszenie w piecu przez 3 godz. przy temperaturze 80°. Wartości wilgotności według wynalazku w porównaniu do wilgotności żyłek wynoszącej około 30% (jak to określa „Tobacco Encyclopedia”) stanowią istotną poprawę, gdyż stosunkowo duże nawilgocenie stwarza problemy, a poza tym wymagane tu niewielkie nawilżanie zmniejsza również nakłady na późniejsze suszenie. Ponadto niewiele tylko nawilżone wstępnie żyłki można dłużej przetrzymywać, bez występowania widocznych zmian ich własności, natomiast czas składowania żyłek o wilgotności około 30% jest bardzo ograniczony.
182 330
Okazało się celowe, gdy kondycjonowane żyłki przed wstępnym pocięciem składuje się w zamkniętej powłoce przez co najmniej 1,5 godz., zwłaszcza przez około 2 godz., w celu zapewnienia równomiernej wilgotności.
Żyłki można dodatkowo zaopatrzyć w syciwo aromatyzujące. Można to przeprowadzić przed kondycjonowaniem żyłek lub po opuszczeniu przez nie urządzenie tnącego, stosując urządzenie sycące.
Żyłki tnie się wstępnie na szerokość od około 0,1 do około 0,3 mm, zwłaszcza około 0,2 mm.
Gdy zachodzi taka potrzeba, a w nowoczesnych papierosach, ze względów na koszty stosuje się coraz częściej rozluźniony tytoń, który na jednostkę wagową przyjmuje większą objętość, to żyłki poddaje się rozluźnieniu. Przeprowadza się to celowo po pocięciu żyłek.
Podczas gdy według wynalazku krótka linia obróbki żyłek zarówno przy produkcji papierosów jak i drobno ciętego tytoniu, pracuje w zasadzie przy tych samych wartościach, to przy kondycjonowaniu blaszek liści muszą być zachowane różnice. Tak więc przy wytwarzaniu papierosów blaszki liści kondycjonuje się do wilgotności od około 17% do około 25%, zwłaszcza 17,5%, natomiast przy wytwarzaniu drobno ciętego tytoniu, blaszki liści kondycjonuje się do wilgotności od około 23% do około 25%, zwłaszcza około 24%.
Stosunek mieszania blaszek liści i pociętych żyłek może się zmieniać w zależności od wymagań stawianych wytwarzanemu wyrobowi tytoniowemu. Tak więc na przykład do tańszych odmian produkcyjnych dodaje się większą część żyłek. W papierosach markowych udział żyłek w odniesieniu do całej masy, zwykle nie przekracza 30%, a zwłaszcza znajduje się w zakresie od około 5% do około 25%.
Również przy cięciu mieszanki złożonej z blaszek liści i żyłek należy ponownie rozróżnić wytwarzanie drobno ciętego tytoniu i wytwarzanie papierosów. Przy wytwarzaniu papierosów mieszankę należy ciąć na szerokość od około 0,5 do 2 mm, zwłaszcza około 0,85 mm, natomiast przy wytwarzaniu drobno ciętego tytoniu szerokość cięcia powinna znajdować się w zakresie od około 0,35 mm do około 0,5 mm, zwłaszcza około 0,45 mm.
Po wspólnym pocięciu mieszankę żyłek i blaszek ogrzewa się i nawilża, korzystnie w tak zwanym bębnie wstępnego nagrzewania, pracującym przy użyciu wody i pary wodnej tak, aby uzyskać wilgotność w zakresie od około 18% do 39%, zwłaszcza od około 19,5 do około 24%, korzystnie około 22,5%.
Następnie mieszankę suszy się, w odpowiedni sposób w suszarce na gorące powietrze, która obniża wilgotność mieszanki do około 14%.
Po czym dokonuje się znanego dalszego przetwarzania materiału w zależności do celu zastosowania, a więc od tego czy wytwarza się papierosy czy drobno cięty tytoń.
W odniesieniu do przetwarzania strzępków tytoniu, korzyści uzyskane przez zastosowanie sposobu i urządzenia według wynalazku polegająna tym, że za pomocąprostego procesu, mianowicie kondycjonowania i następnie walcowania strzępków, wytwarza się materiał tytoniowy, który bez dalszych operacji przetwórczych można mieszać z blaszkami liści, potem pociąć i wysuszyć. W ten sposób cenny surowiec w postaci strzępków można wprowadzić do przeróbki tytoniu przy niewielkich nakładach na inwestycje i eksploatacje.
Zgodnie z korzystną postacią wykonania kondycjonowane strzępki rozwalcowuje się tak płasko jak tylko to jest możliwe, a więc przy szerokości szczeliny około 0 mm tak że powstają małe płaskie kawałki tytoniu, które bez trudności miesza się z blaszkami liści.
Celowo, rozwalcowane strzępki mają wilgotność od około 25% do około 40%, zwłaszcza od około 30% do około 35%.
Możliwa jest również kombinacja tych sposobów przetwarzania, to znaczy że w urządzeniu do przygotowywania tytoniu można zainstalować trzy równoległe linie produkcyjne, mianowicie linię blaszek, linię żyłek i linię strzępków. Uzyskane w ten sposób trzy różne materiały miesza się następnie w zbiorniku mieszającym i tnie się je wspólnie przez wprowadzeniem do dalszej przeróbki.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach rysunku, na którym fig 1 - przedstawia pierwszą postać wykonania urządzenia do wytwarzania ciętego tytoniu na papierosy,
182 330 złożonego z linii żyłek i linii blaszek liści, fig. 2 - zmodyfikowaną nieznacznie postać wykonania urządzenia z fig. 1, fig. 3 - drugąpostać wykonania urządzenia do wytwarzania ciętego tytoniu na papierosy, złożonego ze strzępków tytoniu i blaszek liści, a fig. 4 - przedstawia trzeciąpostać wykonania urządzenia do wytwarzania ciętego tytoniu na papierosy, złożonego z żyłek i blaszek liści oraz ze strzępków tytoniu.
Na fig. 1 przedstawione jest urządzenie, które przetwarza osobno żyłki i osobno blaszki liści, które w nie pokazanym wstępnym stopniu, często w miejscu pochodzenia liści tytoniowych, oddzielone zostały od siebie i doprowadzane są teraz osobno do linii przetwarzania żyłek i do linii przetwarzania blaszek.
Poszczególne urządzenia, zespoły zaznaczone są prostokątami.
Żyłki wchodzą do urządzenia nasycającego, w którym zostają wyposażone w tak zwane syciwo aromatyzujące, to znaczy w materiał smakowy i zapachowy służący do aromatyzacji tytoniu, a następnie do urządzenia kondycjonującego w postaci tunelu parowego, który pracuje przy użyciu wody oraz pary wodnej tak, że żyłki opuszczają stopień kondycjonowania z wilgotnością wynoszącą około 24%.
Kondycjonowane żyłki składowane są pod przykryciem około 2 godz., a następnie doprowadza się je do wstępnego krajalnika żyłek. Korzystna szerokość cięcia wynosi 0,2 mm.
Pocięte wstępnie żyłki zaopatruje się w razie potrzeby ponownie w powłokę, przy czym z reguły potrzebne jest tylko jedno z dwóch urządzeń nasycających.
Wstępnie pocięte żyłki podawane są następnie do korytka podającego, które prowadzi do zbiornika mieszającego - komory mieszania, do której doprowadza się również wstępnie kondycjonowane blaszki liści. Przed tą komorą mieszania, jako urządzenie kondycjonujące, włączony jest bęben parowy dla blaszek liści, w którym blaszki przeznaczone do wytwarzania papierosów, uzyskują wilgotność wynoszącą około 17,5%, a blaszki przeznaczone do wytwarzania drobno krojonego tytoniu (krajanki) uzyskują wilgotność wynoszącą około 24%.
Pomiędzy urządzeniem kondycjonującym i zbiornikiem mieszającym znajduje się urządzenie nasycające blaszki i liście.
Udział żyłek w mieszance znajdującej się w zbiorniku mieszającym wynosi około 14%, w odniesieniu do całości mieszanki.
Mieszanka złożona z żyłek i blaszek, wychodząca ze zbiornika mieszającego, zostaje pokrojona na szerokość około 0,85 mm przy przeznaczeniu do wyrobu papierosów, a na szerokość około 0,45 mm przy przeznaczeniu na drobno pociętą tak zwaną krajankę, przy czym wilgotność mieszanki praktycznie nie ulega zmianie.
Pocięta mieszanka składająca się z blaszek i żyłek, przechodzi do bębna nagrzewania wstępnego, gdzie zwilżana jest wodąi parą wodną oraz jest ogrzewana tak, że opuszcza bęben nagrzewania wstępnego mając wilgotność około 22%.
Następnie mieszankę tą suszy się w suszarce na gorące powietrze, z której wychodzi ona posiadając wilgotność około 14,5%, a następnie doprowadzana jest do dalszych stopni przetwarzania tytoniu, na przykład do bębna chłodzącego i bębna sitowego oraz do bębna do aromatyzacji.
Zmodyfikowana postać wykonania przedstawiona na fig. 2 - różni się od wykonania z fig. 1 tym, że kondycjonowane, niewalcowane i pocięte żyłki poddawane sąjeszcze rozluźnianiu. Z urządzenia rozluźniającego, rozluźnione żyłki doprowadza się do oddzielacza, który oddziela ośrodek zastosowany do rozluźniania.
Następnie te rozluźnione żyłki przechodzą do zbiornika mieszającego tak, że poddane zostają opisanym już operacjom przetwarzającym blaszki liści i rozluźnione żyłki.
W urządzeniu przedstawionym na fig. 3, równolegle do linii przetwarzania blaszek, która ma taką samą budowę co linia z fig. 1 i 2, znajduje się linia do przetwarzania „strzępków tytoniu” kondycjonowanego materiału blaszek liści, do której doprowadza się strzępki powstające w czasie przetwarzania tytoniu. Strzępki te kondycjonuje się w tunelu parowym pracującym przy zastosowaniu wody oraz pary wodnej tak, że strzępki opuszczają stopień kondycjonowania mając wilgotność wynoszącą 30% do 35%.
182 330
Kondycjonowane strzępki składowane sąpod przykryciem około 2 godz., a następnie walcowane za pomocą walca, który ma szerokość szczeliny około 0 mm.
Rozwalcowane i kondycjonowane strzępki, poprzez korytko podające doprowadza się do zbiornika mieszającego - komory mieszania, do której wprowadza się wstępnie kondycjonowane i wyposażone w syciwo aromatyzujące blaszki liści. Warunki kondycjonowania odpowiadają tym jakie podano dla postaci wykonania z fig. 1 i 2.
Mieszanka składająca się ze strzępków blaszek z komory mieszania, przetwarzana jest dalej w ten sam sposób jak było to opisane dla mieszanki złożonej z żyłek i blaszek, a więc jest cięta, wstępnie nagrzewana i następnie suszona.
Na fig. 4 przedstawiona jest postać wykonania, w której obie postacie wykonania z fig. 2 i 3 zostały ze sobąpowiązane, to znaczy do zbiornika mieszającego - komory mieszania wprowadza się kondycjonowane wstępnie pocięte i zaopatrzone w syciwo żyłki, oraz kondycjonowane i zaopatrzone w syciwo blaszki, a także kondycjonowane i rozwalcowane strzępki. Mieszankę tątnie się, wstępnie nagrzewa i w końcu suszy.
Dla urządzeń z fig. 3 i 4 obowiązują te same warunki pracy co opisane wyżej.
Możliwa jest również modyfikacja według fig. 1, a więc bez rozluźniania żyłek.
182 330
182 330
LINIA ŻYŁEK
UNIA BLASZEK
LINIA STRZĘPKÓW
182 330
Fig. 3
182 330
LINIA ŻYŁEK
LINIA BLASZEK
Fig. 2
182 330
LINIA ŻYŁEK
LINIA BLASZEK
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 4,00 zł.
Claims (23)
- Zastrzeżenia patentowe1. Sposób obróbki liści tytoniowych dla wytworzenia tytoniu ciętego do wyrobów tytoniowych, w którym niewalcowane żyłki kondycjonuje się i wstępnie tnie osobno od blaszek liści, blaszki liści kondycjonuje się osobno od żyłek, następnie żyłki i blaszki liści miesza się, po czym blaszki liści i żyłki wspólnie tnie się i suszy, znamienny tym, że przynajmniej w jeden ze składników, na które składają się niewalcowane żyłki i blaszki liści po kondycjonowaniu wprowadza się syciwo aromatyzujące, zaś blaszki liści i żyłki po wspólnym pocięciu ogrzewa się i doprowadza do wilgotności od około 18% do około 39% i suszy się.
- 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w niewalcowane żyłki przed wstępnym pocięciem wprowadza się syciwo aromatyzujące.
- 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w niewalcowane żyłki po wstępnym pocięciu wprowadza się syciwo aromatyzujące.
- 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w niewalcowane żyłki przed i po wstępnym pocięciu wprowadza się syciwo aromatyzujące.
- 5. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że żyłki przed wstępnym pocięciem kondycjonuje się do wilgotności od około 22% do około 26%, zwłaszcza do około 24%.
- 6. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że kondycjonowane żyłki przed wstępnym pocięciem składuje się w zamkniętej powłoce co najmniej 1,5 godz., zwłaszcza około 2 godz.
- 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że żyłki tnie się wstępnie na szerokość od około 0,1 do 0,3 mm, zwłaszcza na szerokość około 0,2 mm.
- 8. Sposób według zastrz. 1 albo 7, znamienny tym, że wstępnie pocięte żyłki rozluźnia się.
- 9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do wytwarzania papierosów, blaszki liści kondycjonuje się do wilgotności od około 17% do około 25%, zwłaszcza do około 17,5%, natomiast do wytwarzania tytoniu drobno ciętego, blaszki liści kondycjonuje się do wilgotności od około 23% do 25%, zwłaszcza do około 24%.
- 10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do blaszek liści dodaje się maksymalnie 30% wstępnie pociętych żyłek, zwłaszcza około 5% do 25% wstępnie pociętych żyłek, w odniesieniu do całkowitej ilości.
- 11. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do wytwarzania papierosów blaszki liści i żyłki tnie się na szerokość od około 0,5 do 2 mm, zwłaszcza około 0,85 mm, natomiast do wytwarzania tytoniu drobno ciętego, blaszki liści i żyłki tnie się na szerokość od około 0,35 mm do około 0,5 mm, zwłaszcza około 0,45 mm.
- 12. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że blaszki liści i żyłki po pocięciu doprowadza się do wilgotności od około 19,5% do około 24%, korzystnie około 22%, a następnie suszy się do wilgotności od około 13% do około 16%, zwłaszcza około 14%.
- 13. Sposób zwłaszcza według zastrz. 1 albo 9, albo 11, albo 12, znamienny tym, że strzępki tytoniu kondycjonuje się i walcuje osobno od blaszek liści, rozwalcowane strzępki tytoniu i kondycjonowane blaszki liści i wstępnie pocięty materiał żyłek miesza się, a blaszki liści, materiał żyłek i strzępki tytoniu razem tnie się i suszy.
- 14. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że kondycjonowane strzępki tytoniu walcuje się przy szerokości szczeliny mniejszej niż 0,1 mm, zwłaszcza przy szerokości szczeliny około 0 mm.
- 15. Sposób według zastrz. 13 albo 14, znamienny tym, że rozwalcowane strzępki tytoniu mająwilgotność wynoszącąod około 25% do około 40%, zwłaszcza od około 30% do około 35%.
- 16. Urządzenie do obróbki liści tytoniowych dla wytworzenia tytoniu ciętego do wyrobów tytoniowych zawierające zespół do kondycjonowania żyłek liści tytoniowych oddzielonych od182 330 blaszek liści, zespół do kondycjonowania blaszek liści tytoniowych, urządzenie do cięcia mieszanki składającej się z kondycjonowanych, niewalcowanych, wstępnie pociętych żyłek oraz z kondycjonowanych i niepociętych blaszek liści oraz przynajmniej jedną suszarkę dla pociętej mieszanki składającej się z blaszek liści i żyłek, znamienne tym, że ma urządzenie nasycające do wprowadzania syciwa aromatyzującego w żyłki, urządzenie nasycające do wprowadzania syciwa aromatyzującego w kondycjonowane blaszki liści, przy czym za urządzeniem do cięcia mieszanki kondycjonowanych, niewalcowanych, wstępnie pociętych żyłek oraz kondycjonowanych i niepociętych blaszek liści ma urządzenie nagrzewania wstępnego, zwłaszcza bęben nagrzewania wstępnego do ogrzewania i doprowadzania pociętej mieszanki złożonej z blaszek liści i żyłek do wilgotności od około 18% do około 39%.
- 17. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że ma komorę mieszania do kondycjonowanych, niepociętych blaszek liści do którego doprowadza się kondycjonowane, nie walcowane, pocięte wstępnie żyłki.
- 18. Urządzenie według zastrz. 16 albo 17, znamienne tym, że urządzenie nasycające do wprowadzania syciwa w żyłki włączone jest przed urządzeniem do kondycjonowania żyłek i/lub włączone jest za urządzeniem do cięcia żyłek.
- 19. Urządzenie według zastrz. 16 albo 17, znamienne tym, że urządzenie nasycające blaszki liści usytuowane jest pomiędzy urządzeniem do kondycjonowania blaszek liści i komorą mieszania.
- 20. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że za bębnem nagrzewania wstępnego włączona jest suszarka, zwłaszcza suszarka na gorące powietrze.
- 21. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że ma urządzenie rozluźniające żyłki.
- 22. Urządzenie według zastrz. 21, znamienne tym, że urządzenie rozluźniające żyłki, usytuowane jest pomiędzy urządzeniem do cięcia żyłek i komorąmieszania dla blaszek liści i żyłek.
- 23. Urządzenie według zastrz. 16 albo 17, znamienne tym, że ma zespół do kondycjonowania strzępków tytoniu, urządzenie do walcowania kondycjonowanych strzępków tytoniu, które po walcowaniu sązmieszane ze wstępnie pociętymi żyłkami i kondycjonowanymi blaszkami.* * ♦
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19543262A DE19543262C2 (de) | 1995-11-20 | 1995-11-20 | Verfahren und Anlage zur Behandlung von Tabakblättern für die Herstellung von Schnittabak |
EP96115458A EP0774212B1 (de) | 1995-11-20 | 1996-09-26 | Verfahren und Anlage zur Behandlung von Tabakblättern für die Herstellung von Schnittabak |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL317059A1 PL317059A1 (en) | 1997-05-26 |
PL182330B1 true PL182330B1 (pl) | 2001-12-31 |
Family
ID=26020521
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL96317059A PL182330B1 (pl) | 1995-11-20 | 1996-11-19 | Sposób obróbki lisci tytoniowych dla wytworzenia tytoniu cietegoi urzadzenie do obróbki lisci tytoniowych dla wytworzenia tytoniu cietego PL PL PL |
Country Status (10)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5722431A (pl) |
JP (1) | JPH09163966A (pl) |
CN (1) | CN1066323C (pl) |
AU (1) | AU701264B2 (pl) |
BR (1) | BR9604561A (pl) |
CZ (1) | CZ293382B6 (pl) |
EA (1) | EA000060B1 (pl) |
MX (1) | MX9605667A (pl) |
NZ (1) | NZ299771A (pl) |
PL (1) | PL182330B1 (pl) |
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN107594605A (zh) * | 2017-09-28 | 2018-01-19 | 浙江中烟工业有限责任公司 | 一种烟丝掺配系统 |
Families Citing this family (19)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE19756217A1 (de) * | 1997-12-17 | 1999-07-01 | Bat Cigarettenfab Gmbh | Verfahren zur Behandlung von Tabakfeinschnitt |
MD1556G2 (ro) * | 1999-09-28 | 2001-05-31 | Oleg Parvan | Procedeu de prelucrare a tutunului în baloturi |
US6877516B2 (en) * | 2002-10-07 | 2005-04-12 | Johnny K. Cagigas | Apparatus and method for processing winnowers at a cigarette maker |
PL1827142T3 (pl) | 2004-12-09 | 2011-11-30 | British American Tobacco Germany Gmbh | Rozwłóknianie materiału tytoniowego |
DE102004059388B4 (de) | 2004-12-09 | 2006-11-30 | British American Tobacco (Germany) Gmbh | Zerfaserung von Tabakmaterial |
DE102005006117B4 (de) * | 2005-02-10 | 2007-01-11 | British American Tobacco (Germany) Gmbh | Verarbeitung von Tabakmaterialien mit hohem Anteil an Tabakkleinteilen |
CN101268857B (zh) * | 2008-06-02 | 2010-06-02 | 厦门烟草工业有限责任公司 | 混合型卷烟中的白肋烟加工处理工艺 |
TW201032738A (en) * | 2009-01-23 | 2010-09-16 | Japan Tobacco Inc | Cigarette |
GB201012090D0 (en) * | 2010-07-19 | 2010-09-01 | British American Tobacco Co | Cellulosic material |
TW201233345A (en) * | 2010-12-23 | 2012-08-16 | Philip Morris Prod | Method of treating burley tobacco stems |
RU2013134261A (ru) | 2010-12-23 | 2015-01-27 | Филип Моррис Продактс С.А. | Резаная табачная смесь, включающая резаные плющевые жилки |
CN102551189B (zh) * | 2012-01-20 | 2013-06-19 | 红塔烟草(集团)有限责任公司 | 一种膨胀梗条的处理工艺 |
CN103263069B (zh) * | 2013-05-09 | 2014-12-31 | 红云红河烟草(集团)有限责任公司 | 一种表征叶丝、膨胀丝和梗丝掺配均匀性的方法 |
JP6162797B2 (ja) * | 2013-05-13 | 2017-07-12 | 日本たばこ産業株式会社 | たばこ材料、該たばこ材料が添加されたたばこ製品及びたばこ材料の製造方法 |
CN103976469B (zh) * | 2014-05-14 | 2016-08-24 | 四川烟草工业有限责任公司 | 一种降低切梗丝消耗的方法 |
CN104223345B (zh) * | 2014-10-13 | 2016-03-02 | 川渝中烟工业有限责任公司 | 再造烟叶中烟梗的预处理方法 |
PL234277B1 (pl) | 2017-01-27 | 2020-01-31 | Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia | Urządzenie tnące przemysłu tytoniowego, oraz sposób wykrywania uszkodzeń noża tnącego w przemyśle tytoniowym |
DE102019105417A1 (de) * | 2019-03-04 | 2020-09-10 | Tews Elektronik Gmbh & Co. Kg | Verfahren zur Verarbeitung von mindestens zwei Eingangsmaterialien |
GB202002790D0 (en) * | 2020-02-27 | 2020-04-15 | British American Tobacco Investments Ltd | Methods for treating tobacco material, apparatus for treating tobacco material, treated tobacco material and uses thereof |
Family Cites Families (14)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE1432585A1 (de) * | 1961-12-20 | 1968-11-28 | Molins Organisation Ltd | Verfahren zum Behandeln von Tabak bei der Herstellung von Tabakgegenstaenden,insbesondere Zigaretten |
GB951485A (en) * | 1961-12-20 | 1964-03-04 | Desmond Walter Molins | Improvements in or relating to a method of manufacturing cigarettes |
US3556112A (en) * | 1969-04-10 | 1971-01-19 | Philip Morris Inc | Method of making sliced puffed stems for a cigarette filler |
US4076030A (en) * | 1975-12-22 | 1978-02-28 | R. J. Reynolds Tobacco Company | Method for utilizing tobacco stems in smoking products |
FR2358841A1 (fr) * | 1976-07-22 | 1978-02-17 | Seita | Procede nouveau de traitement du tabac |
GB2026298B (en) * | 1978-05-23 | 1982-12-01 | Rothmans Of Pall Mall | Cutting whole leaf tobacco |
DE2913823A1 (de) * | 1979-04-06 | 1980-10-09 | Bat Cigarettenfab Gmbh | Verfahren zur herstellung eines tabakrippenschnitts mit verbesserter fuellfaehigkeit |
CA1156532A (en) * | 1980-03-24 | 1983-11-08 | Warren A. Brackmann | Tobacco stem shredding |
US4366823A (en) * | 1981-06-25 | 1983-01-04 | Philip Morris, Incorporated | Process for expanding tobacco |
US4449540A (en) * | 1982-02-17 | 1984-05-22 | Parker Tobacco Company | Separation of lamina from stems in baled tobacco |
GB2131671B (en) * | 1982-10-28 | 1986-04-16 | Rothmans Of Pall Mall | Tobacco leaf processing |
US4696312A (en) * | 1986-03-17 | 1987-09-29 | Philip Morris Incorporated | Method and apparatus for producing cigarette filler |
US5148820A (en) * | 1989-09-18 | 1992-09-22 | British-American Tobacco Company Limited | Processing of tobacco leaves |
DE4238311A1 (de) * | 1992-11-13 | 1994-05-19 | Hoechst Ag | Synergistische Mittel zur Bekämpfung von Insekten und Akariden |
-
1996
- 1996-11-18 NZ NZ299771A patent/NZ299771A/en not_active IP Right Cessation
- 1996-11-18 US US08/751,481 patent/US5722431A/en not_active Expired - Lifetime
- 1996-11-19 AU AU71849/96A patent/AU701264B2/en not_active Ceased
- 1996-11-19 EA EA199600098A patent/EA000060B1/ru not_active IP Right Cessation
- 1996-11-19 MX MX9605667A patent/MX9605667A/es unknown
- 1996-11-19 PL PL96317059A patent/PL182330B1/pl not_active IP Right Cessation
- 1996-11-19 CN CN96121027A patent/CN1066323C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1996-11-19 BR BR9604561A patent/BR9604561A/pt not_active Application Discontinuation
- 1996-11-19 CZ CZ19963393A patent/CZ293382B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1996-11-20 JP JP8309809A patent/JPH09163966A/ja active Pending
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN107594605A (zh) * | 2017-09-28 | 2018-01-19 | 浙江中烟工业有限责任公司 | 一种烟丝掺配系统 |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CN1066323C (zh) | 2001-05-30 |
NZ299771A (en) | 1997-11-24 |
AU701264B2 (en) | 1999-01-21 |
PL317059A1 (en) | 1997-05-26 |
EA199600098A3 (ru) | 1997-09-30 |
US5722431A (en) | 1998-03-03 |
MX9605667A (es) | 1997-05-31 |
CZ293382B6 (cs) | 2004-04-14 |
EA199600098A2 (ru) | 1997-06-30 |
EA000060B1 (ru) | 1998-04-30 |
AU7184996A (en) | 1997-05-29 |
CN1153620A (zh) | 1997-07-09 |
CZ339396A3 (en) | 1997-06-11 |
BR9604561A (pt) | 1998-06-23 |
JPH09163966A (ja) | 1997-06-24 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
PL182330B1 (pl) | Sposób obróbki lisci tytoniowych dla wytworzenia tytoniu cietegoi urzadzenie do obróbki lisci tytoniowych dla wytworzenia tytoniu cietego PL PL PL | |
EP3160268B1 (en) | Reconstituted tobacco sheets and related methods | |
US5584306A (en) | Reconstituted tobacco material and method of its production | |
DE3111523C2 (pl) | ||
EP3160267B1 (en) | Reconstituted tobacco sheets and related methods | |
PL180673B1 (pl) | Sposób obróbki lisci tytoniowych dla wytworzenia tytoniu cietegoi urzadzenie do obróbki lisci tytoniowych dla wytworzenia tytoniu cietego PL PL PL PL PL PL | |
US4233996A (en) | Cutting leaf tobacco | |
EP0651951B1 (en) | Method for producing blended cigarette filler | |
PL170501B1 (pl) | Sposób obróbki materialu liscia tytoniowego do wytwarzania artykulów do palenia PL PL PL PL PL PL PL PL PL | |
US3204641A (en) | Methods of processing tobacco leaf stem material | |
US4319593A (en) | Method for high consistency refining of tobacco for film casting | |
US3020179A (en) | Tobacco treatment and product therefrom | |
US5826590A (en) | Method and plant for treating tobacco stems for the production of cut tobacco | |
CA1188952A (en) | Tobacco lamina and stem processing | |
US6571801B1 (en) | Tobacco treatment process | |
EP1489927B1 (en) | Method for manufacturing a top loaded cigarette filler | |
EP0845218B1 (de) | Verfahren und Anlage zur Behandlung von Tabakrippen für die Herstellung von Schnitttabak | |
DE19543262C2 (de) | Verfahren und Anlage zur Behandlung von Tabakblättern für die Herstellung von Schnittabak | |
GB2159036A (en) | Improvements relating to the manufacture of reconstituted tobacco | |
CN118556897A (zh) | 一种稠浆法再造烟叶及其制备方法和卷烟 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20101119 |