PL180673B1 - Sposób obróbki lisci tytoniowych dla wytworzenia tytoniu cietegoi urzadzenie do obróbki lisci tytoniowych dla wytworzenia tytoniu cietego PL PL PL PL PL PL - Google Patents

Sposób obróbki lisci tytoniowych dla wytworzenia tytoniu cietegoi urzadzenie do obróbki lisci tytoniowych dla wytworzenia tytoniu cietego PL PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL180673B1
PL180673B1 PL96317058A PL31705896A PL180673B1 PL 180673 B1 PL180673 B1 PL 180673B1 PL 96317058 A PL96317058 A PL 96317058A PL 31705896 A PL31705896 A PL 31705896A PL 180673 B1 PL180673 B1 PL 180673B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cut
tobacco
conditioned
leaf
veins
Prior art date
Application number
PL96317058A
Other languages
English (en)
Other versions
PL317058A1 (en
Inventor
Wolfgang Metzner
Bernd Spallek
Arno Weiss
Original Assignee
Bat Cigarettenfab Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bat Cigarettenfab Gmbh filed Critical Bat Cigarettenfab Gmbh
Publication of PL317058A1 publication Critical patent/PL317058A1/xx
Publication of PL180673B1 publication Critical patent/PL180673B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24BMANUFACTURE OR PREPARATION OF TOBACCO FOR SMOKING OR CHEWING; TOBACCO; SNUFF
    • A24B5/00Stripping tobacco; Treatment of stems or ribs
    • A24B5/16Other treatment of stems or ribs, e.g. bending, chopping, incising
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24BMANUFACTURE OR PREPARATION OF TOBACCO FOR SMOKING OR CHEWING; TOBACCO; SNUFF
    • A24B3/00Preparing tobacco in the factory
    • A24B3/18Other treatment of leaves, e.g. puffing, crimpling, cleaning
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24BMANUFACTURE OR PREPARATION OF TOBACCO FOR SMOKING OR CHEWING; TOBACCO; SNUFF
    • A24B7/00Cutting tobacco

Landscapes

  • Manufacture Of Tobacco Products (AREA)
  • Breeding Of Plants And Reproduction By Means Of Culturing (AREA)

Abstract

1 . S posób obróbki lisci tytoniow ych dla w ytw o- rzenia tytoniu cietego do w yrobów tytoniow ych, w którym zylki oraz blaszki lisci tytoniu kondycjonuje sie oddzielnie od siebie, tnie sie i suszy, znam ienny tym, ze kondycjonow ane, niew alcow ane i pociete zylki oraz kondycjonow ane i pociete blaszki lisci m iesza sie, a nastepnie pociete zylki i pociete blasz- ki lisci kondycjonuje sie razem i suszy. 15. Urzadzenie do obróbki lisci tytoniow ych dla w ytw orzenia tytoniu cietego do w yrobów tytonio- w ych, zaw ierajace zespól do kondycjonow ania zylek lisci tytoniow ych oddzielonych od blaszek lisci, zespól do kondycjonow ania blaszek lisci tyto- niow ych, zespoly do ciecia zylek i blaszek lisci oraz suszarki zylek oraz blaszek lisci, znam ienne tym, ze m a zespól do kondycjonow ania m ieszanki zlozo- nej z kondycjonowanych, nie w alcowanych, pocie- tych zylek i z kondycjonow anych, pocietych blaszek lisci oraz co najm niej jed n a suszarke kondycjono- wanej m ieszanki zlozonej z blaszek lisci i zylek. Fig. 1 PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób obróbki liści tytoniowych dla wytworzenia tytoniu ciętego i urządzenie do obróbki liści tytoniowych dla wytworzenia tytoniu ciętego do wyrobów tytoniowych.
Liście tytoniowe, z których uzyskuje się wyroby tytoniowe, zwłaszcza papierosy, oraz drobno cięty tytoń, tak zwaną krajankę do indywidualnego wykonywania papierosów, składają się z blaszek liści i z żyłek stanowiących ich nerwy, które mają bardzo różną konsystencję, a ponadto bardzo różne własności smakowe i dlatego wpływają bardzo silnie, jednak w różny sposób, zarówno na technikę przygotowywania tytoniu, jak i na odczucia smakowe danego wyrobu tytoniowego.
Aby uniknąć problemów związanych z obróbką żyłek oraz spowodowanych przez nie nut zapachowych, powszechne jest oddzielanie żyłek od blaszek liści, a do wytwarzania papierosów używanie tylko blaszek liści. Ze względu na to, ze udział żyłek w całkowitym ciężarze liści tytoniowych wynosi az do 30% wagowych, taki sposób stanowi bardzo kosztowne marnotrawstwo cennego surowca jakim jest liść tytoniu.
Z tego względu próbowano juz przetwarzanie całych liści tytoniowych za pomocą sposobów rozdrabniania przy użyciu siły tnącej, w zdolną do płynięcia mieszankę złozonąz cząstek blaszek liści i z cząstek żyłek, która może być zastosowana bezpośrednio do wytwarzania papierosów. Taki sposób, opisany na przykład w niemieckim opisie nr 40 29 566 Al nie został jednak dotychczas zrealizowany, gdyż własności smakowe nie odpowiadały oczekiwaniom.
Rozwiązanie mieszane przedstawione jest w niemieckim opisie nr 40 29 567 Al, w którym całe liście, sposobem rozdrabniania stosującym siłę tnącą przetwarza się w mieszankę składającą się z cząstek blaszek liści i z zasadniczo nienaruszonych kawałków żyłek. Te kawałki żyłek muszą być następnie oddzielone, przy czym cząstki blaszek liści doprowadza się bezpośrednio do wytwarzania papierosów. Zastosowanie tego sposobu w praktyce nie zostało przeprowadzone ze względu na nierozwiązane problemy smakowe.
Kolejny sposób opisany jest w brytyjskim opisie nr 2 026 298 A, przy czym liście tytoniowe są tu rozdrabniane na cząstki nadające się do wytwarzania papierosów. Za pomocą oddzielania pneumatycznego cząstki liści rozdzielone zostają na frakcję cięższą, zawierającą żyłki i na frakcję lżejszązłozonąz blaszek liści pozbawionych żyłek, przy czym cięższa frakcja ulega przemłóceniu, aby również w niej blaszki liści oddzielić od żyłek. Oddzielone blaszki oraz uzyskaną wcześniej lżejszą frakcję miesza się i doprowadza do stanowiska wytwarzania papierosów. Sposób ten jest bardzo pracochłonny, co dotyczy także podobnego sposobu ujawnionego w amerykańskim opisie nr 4 696 312.
Dlatego tez tak jak dawniej stosuje się praktykę, ze liście tytoniowe rozdziela się na blaszki liści i żyłki, co zwykle przeprowadza się zaraz po żniwach w miejscu hodowli.
Żyłki i blaszki pakuje się osobno i transportuje do miejsca przeznaczenia, gdzie przeprowadza się tak zwane przygotowanie tytoniu. Przy takim przygotowywaniu tytoniu osob
180 673 no obrabia się żyłki, a osobno blaszki, to znaczy kondycjonuje się, poddaje się działaniu wilgoci i ciepła, tnie się i suszy, a w końcu miesza i następnie razem poddaje się dalszej obróbce, z reguły wprowadzaniu materiałów aromatyzujących.
Natomiast według niemieckiego opisu patentowego nr 37 106 777 pocięte żyłki poddaje się dodatkowo działaniu rozluźniającemu.
Z książki Tobacco Encyclopedia Ernsta Voges'a strony 415 do 421 jest znany sposób obróbki liści tytoniowych dla wytworzenia tytoniu ciętego, w którym blaszki liści tytoniu oraz żyłki kondycjonuje się oddzielnie od siebie, tnie i suszy. Z tej publikacji znane jest także urządzenie do obróbki liści tytoniowych zawierające zespół do kondycjonowania żyłek liści oddzielanych od blaszek liści, zespół do kondycjonowania blaszek liści, zespół do cięcia żyłek oraz blaszek liści oraz odpowiednie suszarki.
Wadą tego znanego sposobu jest to, ze osobno żyłki i osobno blaszki obrabia się przy przygotowywaniu tytoniu, na dwóch zupełnie od siebie oddzielnych liniach produkcyjnych, to znaczy na tak zwanej linii żyłek i tak zwanej linii blaszek, z których każda zawiera zespoły kondycjonujące, zespoły tnące, zespoły sycące do wprowadzania syciwa aromatyzującego, zespoły cieplne i suszarkę. W linii żyłek konieczny jest poza tym walcownik aby wytworzyć CRS, to znaczy rozwalcowane i pocięte kawałki żyłek, które następnie dodaje się do materiału blaszek bezpośrednio przed bębnem do aromatyzacji.
Zarówno koszty inwestycyjne, jak i koszty eksploatacyjne obu tych osobnych linii są wysokie.
Zadaniem wynalazkujest więc opracowanie sposobu i urządzenia do obróbki liści tytoniowych w celu wytworzenia tytoniu ciętego do wyrobów tytoniowych wymienionych rodzajów, przy których nie występują wady znane ze stanu techniki.
Zwłaszcza opracowanie sposobu i urządzenia, które w prosty sposób umożliwiają wytwarzanie ciętego tytoniu, nadającego się do wyrobu papierosów, cygar, cygaretek lub tytoniu drobno ciętego.
Sposób obróbki liści tytoniowych dla wytworzenia tytoniu ciętego do wyrobów tytoniowych, w którym żyłki oraz blaszki liści tytoniu kondycjonuje się oddzielnie od siebie, tnie się i suszy, według wynalazku charakteryzuje się tym, ze kondycjonowane, niewalcowane i pocięte żyłki oraz kondycjonowane i pocięte blaszki liści miesza się, a następnie pocięte żyłki i pocięte blaszki liści kondycjonuje się razem i suszy.
Korzystnie, w sposobie według wynalazku żyłki liści tytoniowych przed lub po pocięciu i/lub blaszki liści, zwłaszcza po kondycjonowaniu, nasycane sąsyciwem aromatyzującym
Żyłki przed pocięciem kondycjonuje się do wilgotności od około 22 do około 26%, korzystnie do około 24%.
Przed pocięciem kondycjonowane żyłki składuje się co najmniej 1,5 godz., zwłaszcza około 2 godzin.
Składowanie kondycjonowanych żyłek przeprowadza się w zamkniętej powłoce.
W sposobie według wynalazku żyłki tnie się na szerokość od około 0,1 do 0,3 mm, korzystnie około 0,2 mm.
Korzystnie, pocięte żyłki rozluźnia się.
Do wytwarzania papierosów, blaszki liści kondycjonuje się do wilgotności od około 17 do około 25%, korzystnie około 17,5%.
Do wytwarzania drobno ciętego tytoniu, blaszki liści kondycjonuje się do wilgotności od około 23 do 25%, korzystnie około 24%.
Do blaszek liści dodaje się maksymalnie 30% pociętych wstępnie żyłek, zwłaszcza od 5 do 25% pociętych wstępnie żyłek, w odniesieniu do całkowitej ilości.
Do wytwarzania papierosów, blaszki liści tnie się na szerokość od około 0,5 do 2 mm, korzystnie około 0,85 mm.
Do wytwarzania drobno ciętego tytoniu, blaszki liści tnie się na szerokość od około 0,35 mm do około 0,5 mm, korzystnie około 0,45 mm.
W sposobie według wynalazku mieszankę blaszek liści i żyłek kondycjonuje się do wilgotności od około 18% do około 39%, korzystnie od około 19,5% do około 24%, szczególnie korzystnie około 22%, a następnie suszy się.
180 673
Mieszankę blaszek liści i żyłek suszy się do wilgotności od około 13 do 16%, korzystnie około 14%.
Urządzenie do obróbki liści tytoniowych dla wytworzenia tytoniu ciętego do wyrobów tytoniowych, zawierające zespół do kondycjonowania żyłek liści tytoniowych oddzielonych od blaszek liści, zespół do kondycjonowania blaszek liści tytoniowych, zespoły do cięcia żyłek i blaszek liści oraz suszarki żyłek oraz blaszek liści, według wynalazku charakteryzuje się tym, że ma zespół do kondycjonowania mieszanki złożonej z kondycjonowanych, niewalcowanych, pociętych żyłek i z kondycjonowanych, pociętych blaszek liści oraz co najmniej jedną suszarkę kondycjonowanej mieszanki złożonej z blaszek liści i żyłek.
Urządzenie ma zespół sycący do wprowadzania syciwa aromatyzującego w żyłki.
Korzystnie, zespół sycący włączony jest przed zespołem do kondycjonowania żyłek względnie za zespołem do cięcia żyłek.
Urządzenie ma zespół sycący do wprowadzania syciwa aromatyzującego w blaszki liści.
Zespół sycący znajduje się pomiędzy zespołem do kondycjonowania blaszek liści i zespołem do cięcia blaszek liści.
Zespół do wstępnego nagrzewania, korzystnie w postaci bębna wstępnego nagrzewania, mieszanki złożonej z blaszek liści i żyłek.
Za bębnem wstępnego nagrzewania włączona jest suszarka, zwłaszcza suszarka na gorące powietrze.
Dodatkowo urządzenie ma zespół rozluźniający pocięte żyłki.
Korzystnie, za zespołem rozluźniającym włączony jest oddzielacz powietrza stosowany przy rozluźnianiu.
Korzyści uzyskane przez zastosowanie wynalazku polegają na tym, ze konieczne jest stosowanie tylko stosunkowo małej części dotychczas stosowanej linii żyłek, mianowicie zastosowanie krótkiej linii do obróbki żyłek zawierającej urządzenie do kondycjonowania i urządzenie do wstępnego cięcia żyłek, natomiast można zrezygnować z walcownika, urządzeń nawilżających i nagrzewających oraz z suszarki żyłek. Uzyskane przez to oszczędności zarówno w zakresie inwestycji jak i eksploatacji, a także personelu, są znaczne.
Poza tym wspomniane zastrzegane środki umożliwiają jednorodne mieszanie blaszek liści i żyłek, tak, ze powstaje bardzo równomierne odczucie smakowe.
Ponadto powstaje wyższy uzysk surowego tytoniu, gdyż ze względu na znaczne skrócenie linii obróbki żyłek, powstaje tam znacznie mniej pyłu, tak więc cenny surowiec w postaci liścia tytoniu wykorzystywany jest znacznie skuteczniej. Przyczynia się do tego również to, ze na krótszej linii żyłek nie stosuje się suszarki, która zgodnie z doświadczeniem przyczynia się do degradacji tytoniu.
Jednocześnie dodatkowa oszczędność kosztów polega na tym, że zwykle strzępki tytoniu i pył chwyta się, przetwarza i następnie ponownie doprowadza się do przygotowywanego tytoniu. Ze względu na bardzo małe tworzenie się strzępków i pyłu, wyżej wymienionych operacji nie dokonuje się na krótkich liniach obróbki żyłek.
Zwykle żyłki liści tytoniu i/lub blaszki liści zaopatruje się w syciwo aromatyzujące. Mimo, ze odpowiednie urządzenie sycące można usytuować w zasadzie w każdym odpowiednim miejscu linii przygotowywania tytoniu oraz że zarówno żyłki jak i blaszki można poddać działaniu syciwa, to jednak szczególnie korzystne okazało się gdy tylko blaszki liści poddane zostają działaniu syciwa. Wprowadzanie syciwa korzystnie przeprowadza się po kondycjonowaniu blaszek, za pomocą urządzenia sycącego.
Okazało się celowe, aby żyłki przed ich wstępnym pocięciem kondycjonować do wilgotności wynoszącej od około 22% do około 26%, zwłaszcza około 24%. Podane wartości wilgotności są procentami wagowymi bazy wilgotności.
Metodą określającą wilgotność jest suszenie w piecu przez 3 godz. przy temperaturze 80°C. Wartości wilgotności według wynalazku w porównaniu do wilgotności żyłek wynoszącej około 30% (jak to określa Tobacco Encyclopedia), stanowią istotną poprawę, gdyż stosunkowo duże nawilgocenie stwarza problemy, a poza tym wymagane tu niewielkie nawilżanie zmniejsza również nakłady na późniejsze suszenie. Ponadto nieznacznie tylko nawilżone
180 673 wstępnie żyłki można dłużej przetrzymywać, bez występowania widocznych zmian ich własności, natomiast czas składowania żyłek o wilgotności około 30% jest bardzo ograniczony.
Okazało się celowe, gdy kondycjonowane żyłki przed wstępnym pocięciem składuje się w zamkniętej powłoce przez co najmniej 1,5 godz., zwłaszcza przez około 2 godz., w celu zapewnienia równomiernej wilgotności.
Żyłki można dodatkowo zaopatrzyć w syciwo aromatyzujące. Można to przeprowadzić przed kondycjonowaniem żyłek lub po opuszczeniu przez nie zespołu tnącego, stosując zespół sycący.
Żyłki tnie się wstępnie na szerokość od około 0,1 do około 0,3 mm, zwłaszcza około 0,2 mm.
Gdy zachodzi taka potrzeba, a w nowoczesnych papierosach, ze względów na koszty stosuje się coraz częściej rozluźniony tytoń, który na jednostkę wagową przyjmuje większą objętość, to żyłki po pocięciu poddaje się rozluźnieniu.
Podczas gdy według wynalazku krótka linia obróbki żyłek zarówno przy produkcji papierosów jak i drobno ciętego tytoniu, pracuje w zasadzie przy tych samych wartościach, to przy kondycjonowaniu blaszek liści muszą być zachowane różnice.
Tak więc przy wytwarzaniu papierosów blaszki liści kondycjonuje się do wilgotności od około 17 do około 25%, zwłaszcza 17,5%, natomiast przy wytwarzaniu drobno ciętego tytoniu, blaszki liści kondycjonuje się do wilgotności od około 23 do około 25%, zwłaszcza około 24%.
Również przy cięciu mieszanki złożonej z blaszek liści i żyłek należy ponownie rozróżnić wytwarzanie drobno ciętego tytoniu i wytwarzanie papierosów. Przy wytwarzaniu papierosów mieszankę należy ciąć na szerokość od około 0,5 do 2 mm, zwłaszcza około 0,85 mm, natomiast przy wytwarzaniu drobno ciętego tytoniu szerokość cięcia powinna znajdować się w zakresie od około 0,35 mm do około 0,5 mm, zwłaszcza około 0,45 mm.
Stosunek mieszania blaszek liści i pociętych żyłek może się zmieniać w zależności od wymagań stawianych wytwarzanemu wyrobowi tytoniowemu. Tak więc na przykład do tańszych odmian produkcyjnych dodaje się większą część żyłek. W papierosach markowych udział żyłek w odniesieniu do całej masy, zwykle nie przekracza 30%, a zwłaszcza znajduje się w zakresie od około 5% do około 25%.
Po wspólnym pocięciu mieszankę żyłek i blaszek ogrzewa się i nawilża, korzystnie w tak zwanym bębnie wstępnego nagrzewania, pracującym przy użyciu wody i pary wodnej, tak, aby uzyskać wilgotność w zakresie od około 18 do 39%, zwłaszcza od około 19,5 do około 24%, korzystnie około 22,5%.
Następnie mieszankę suszy się, celowo w suszarce na gorące powietrze, która doprowadza mieszankę do wilgotności około 14%.
Następnie prowadzi się dalszą przeróbkę materiału w zależności od celu zastosowania, a więc od tego czy mają być wytwarzane papierosy czy tytoń drobno pocięty.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia pierwszą postać wykonania urządzenia do wytwarzania ciętego tytoniu, a fig. 2 - zmodyfikowaną postać wykonania urządzenia z fig. 1.
Urządzenie przedstawione na fig. 1 przetwarza osobno żyłki i blaszki liści, które zostały oddzielone od siebie w nie pokazanym stopniu wstępnym, często w miejscu hodowli tytoniu, i które osobno doprowadza się do linii przeróbki żyłek i linii przeróbki blaszek liści Odpowiednie zespoły zaznaczone są prostokątami.
Żyłki przechodzą do zespołu sycącego, w którym nasycane są syciwem aromatyzującym i wprowadzane są do zespołu do kondycjonowania w postaci tunelu parowego, który pracuje przy zastosowaniu wody i pary wodnej, tak, że żyłki opuszczają stopień kondycjonowania przy wilgotności około 24%.
Kondycjonowane żyłki składuje się pod przykryciem przez około 2 godz., a następnie doprowadza się do zespołu, do wstępnego cięcia żyłek. Korzystna szerokość cięcia wynosi około 0,2 mm.
Pocięte cząstki żyłek, w razie potrzeby, poddaje się ponownie działaniu syciwa aromatyzującego, przy czym z reguły konieczny jest tylko jeden z obu zespołów sycących.
180 673
Następnie kondycjonowane, pocięte i nasycone syciwem aromatyzującym żyłki, miesza się z pociętymi blaszkami, które przeszły przez osobną dla nich przeznaczoną linię do obróbki blaszek.
Linia obróbki blaszek zawiera bęben parowy stanowiący zespół do kondycjonowania, w którym pocięte blaszki przeznaczone do wytwarzania papierosów uzyskują wilgotność wynoszącą około 17,5%, a cięte blaszki przeznaczone do wytwarzania drobno ciętego tytoniu uzyskują wilgotność wynoszącą około 24%.
Za zespołem do kondycjonowania znajduje się zespół sycący do nasycania kondycjonowanych pociętych blaszek, do którego dołączony jest zbiornik mieszający dla blaszek liści.
Ze zbiornika mieszającego blaszki liści, kondycjonowany materiał przechodzi do zespołu do cięcia blaszek, który przy wytwarzaniu papierosów nastawiony jest na szerokość cięcia około 0,85 mm, a przy wytwarzaniu drobno ciętego tytoniu nastawiony jest na szerokość cięcia około 0,45 mm. Wilgotność ciętych blaszek praktycznie nie zmienia się w zespole do ich cięcia.
Za zespołem do cięcia blaszek, pocięte blaszki i pocięte żyłki miesza się ze sobą przy czym udział żyłek w mieszance wynosi około 14%, w odniesieniu do całości mieszanki.
Mieszanka złozona z blaszek i żyłek przechodzi do bębna wstępnego nagrzewania, gdzie zwilza się ją wodą i parą wodną i nagrzewa, tak, ze opuszcza bęben przy wilgotności około 22%.
Następnie mieszankę tę suszy się w suszarce na gorące powietrze, z której wychodzi o wilgotności około 14% i doprowadzana jest do dalszych operacji przygotowywania tytoniu, na przykład do bębna chłodzącego i sitowego oraz do bębna do aromatyzacji.
Zmodyfikowana postać wykonania przedstawiona na fig. 2, różni się od wykonania z fig. 1 tylko tym, ze kondycjonowane, niewalcowane i pocięte żyłki poddane zostają jeszcze dodatkowo działaniu rozluźniającemu. Z zespołu rozluźniającego rozluźnione kawałki żyłek przechodzą do oddzielacza, który oddziela ośrodek stosowany do rozluźniania. Następnie pocięte i rozluźnione żyłki miesza się z pociętymi blaszkami, tak, ze następnym, opisanym juz wyżej operacjom poddawane są razem blaszki i rozluźnione żyłki.
180 673
LINIA ŻYŁEK
LINIA BLASZEK
Fig. 1
Fig. 2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz
Cena 2,00 zł.

Claims (23)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób obróbki liści tytoniowych dla wytworzenia tytoniu ciętego do wyrobów tytoniowych, w którym żyłki oraz blaszki liści tytoniu kondycjonuje się oddzielnie od siebie, tnie się i suszy, znamienny tym, ze kondycjonowane, niewalcowane i pocięte żyłki oraz kondycjonowane i pocięte blaszki liści miesza się, a następnie pocięte żyłki i pocięte blaszki liści kondycjonuje się razem i suszy.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze żyłki liści tytoniowych przed lub po pocięciu i/lub blaszki liści, zwłaszcza po kondycjonowaniu, nasyca się syciwem aromatyzującym.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, ze żyłki przed pocięciem kondycjonuje się do wilgotności od około 22 do około 26%, korzystnie do około 24%.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, ze przed pocięciem kondycjonowane żyłki składuje się co najmniej 1,5 godz., zwłaszcza około 2 godzin.
  5. 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, ze składowanie kondycjonowanych żyłek przeprowadza się w zamkniętej powłoce.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że żyłki tnie się na szerokość od około 0,1 do 0,3 mm, korzystnie około 0,2 mm.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że pocięte żyłki rozluźnia się.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że do wytwarzania papierosów, blaszki liści kondycjonuje się do wilgotności od około 17 do około 25%, korzystnie około 17,5%.
  9. 9. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, ze do wytwarzania drobno ciętego tytoniu, blaszki liści kondycjonuje się do wilgotności od około 23 do 25%, korzystnie około 24%.
  10. 10. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że do blaszek liści dodaje się maksymalnie 30% pociętych wstępnie żyłek, zwłaszcza od 5 do 25% pociętych wstępnie żyłek, w odniesieniu do całkowitej ilości.
  11. 11. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że do wytwarzania papierosów, blaszki liści tnie się na szerokość od około 0,5 do 2 mm, korzystnie około 0,85 mm.
  12. 12. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że do wytwarzania drobno ciętego tytoniu, blaszki liści tnie się na szerokość od około 0,35 mm do około 0,5 mm, korzystnie około 0, 45 mm.
  13. 13. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze mieszankę blaszek liści i żyłek kondycjonuje się do wilgotności od około 18% do około 39%, korzystnie od około 19,5% do około 24% , szczególnie korzystnie około 22%, a następnie suszy się.
  14. 14. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że mieszankę blaszek liści i żyłek suszy się do wilgotności od około 13 do 16%, korzystnie około 14%.
  15. 15. Urządzenie do obróbki liści tytoniowych dla wytworzenia tytoniu ciętego do wyrobów tytoniowych, zawierające zespół do kondycjonowania żyłek liści tytoniowych oddzielonych od blaszek liści, zespół do kondycjonowania blaszek liści tytoniowych, zespoły do cięcia żyłek i blaszek liści oraz suszarki żyłek oraz blaszek liści, znamienne tym, że ma zespół do kondycjonowania mieszanki złożonej z kondycjonowanych, niewalcowanych, pociętych żyłek i z kondycjonowanych, pociętych blaszek liści oraz co najmniej jedną suszarkę kondycj ono wanej mieszanki złożonej z blaszek liści i żyłek.
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 15, znamienne tym, ze ma zespół sycący do wprowadzania syciwa aromatyzującego w żyłki.
  17. 17. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że zespół sycący włączony jest przed zespołem do kondycjonowania żyłek względnie za zespołem do cięcia żyłek.
    180 673
  18. 18. Urządzenie według zastrz. 15, znamienne tym, że ma zespół sycący do wprowadzania syciwa aromatyzującego w blaszki liści.
  19. 19. Urządzenie według zastrz. 18, znamienne tym, że zespół sycący znajduje się pomiędzy zespołem do kondycjonowania blaszek liści i zespołem do cięcia blaszek liści.
  20. 20. Urządzenie według zastrz. 15, znamienne tym, że ma zespół do wstępnego nagrzewania, korzystnie w postaci bębna wstępnego nagrzewania, mieszanki złożonej z blaszek liści i żyłek.
  21. 21. Urządzenie według zastrz. 20, znamienne tym, że za bębnem wstępnego nagrzewania włączona jest suszarka, zwłaszcza suszarka na gorące powietrze.
  22. 22. Urządzenie według zastrz. 15, znamienne tym, ze dodatkowo ma zespół rozluźniający pocięte żyłki.
  23. 23. Urządzenie według zastrz. 22, znamienne tym, ze za zespołem rozluźniającym włączony jest oddzielacz powietrza stosowany przy rozluźnianiu.
    * * *
PL96317058A 1995-11-20 1996-11-19 Sposób obróbki lisci tytoniowych dla wytworzenia tytoniu cietegoi urzadzenie do obróbki lisci tytoniowych dla wytworzenia tytoniu cietego PL PL PL PL PL PL PL180673B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19543263A DE19543263C2 (de) 1995-11-20 1995-11-20 Verfahren und Anlage zur Behandlung von Tabakblättern für die Herstellung von Schnittabak

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL317058A1 PL317058A1 (en) 1997-05-26
PL180673B1 true PL180673B1 (pl) 2001-03-30

Family

ID=7777949

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96317058A PL180673B1 (pl) 1995-11-20 1996-11-19 Sposób obróbki lisci tytoniowych dla wytworzenia tytoniu cietegoi urzadzenie do obróbki lisci tytoniowych dla wytworzenia tytoniu cietego PL PL PL PL PL PL

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5813413A (pl)
EP (1) EP0774213B1 (pl)
JP (1) JPH09163965A (pl)
CN (1) CN1066322C (pl)
AT (1) ATE234028T1 (pl)
BR (1) BR9604576A (pl)
CZ (1) CZ293017B6 (pl)
DE (2) DE19543263C2 (pl)
DK (1) DK0774213T3 (pl)
EA (1) EA000059B1 (pl)
ES (1) ES2192595T3 (pl)
PL (1) PL180673B1 (pl)
PT (1) PT774213E (pl)
UA (1) UA42770C2 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103976469A (zh) * 2014-05-14 2014-08-13 四川烟草工业有限责任公司 一种降低切梗丝消耗的方法

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19756217A1 (de) * 1997-12-17 1999-07-01 Bat Cigarettenfab Gmbh Verfahren zur Behandlung von Tabakfeinschnitt
MD1556G2 (ro) * 1999-09-28 2001-05-31 Oleg Parvan Procedeu de prelucrare a tutunului în baloturi
CA2400300C (en) * 2000-02-16 2006-09-19 Japan Tobacco Inc. Method for producing shredded tobacco and production system for use therein
DE10103123A1 (de) * 2001-01-24 2002-08-01 Reemtsma H F & Ph Verfahren zum Behandeln von Tabak
WO2004091325A1 (ja) * 2003-04-14 2004-10-28 Japan Tobacco Inc. 改良された低延焼性のシガレット
CN102524927A (zh) * 2010-12-21 2012-07-04 上海烟草集团有限责任公司 半成品烟丝掺配工艺
JP2014500035A (ja) * 2010-12-23 2014-01-09 フィリップ・モーリス・プロダクツ・ソシエテ・アノニム 裁断圧延茎を含むタバコ・カット・フィラー
CN102551189B (zh) * 2012-01-20 2013-06-19 红塔烟草(集团)有限责任公司 一种膨胀梗条的处理工艺
CN103263069B (zh) * 2013-05-09 2014-12-31 红云红河烟草(集团)有限责任公司 一种表征叶丝、膨胀丝和梗丝掺配均匀性的方法
WO2015091880A1 (en) * 2013-12-18 2015-06-25 Philip Morris Products S.A Methods for reducing matrix-bound nicotine-derived nitrosamine ketone in tobacco plant material
RU2016131242A (ru) * 2013-12-31 2018-02-05 Филип Моррис Продактс С.А. Способ обработки табачных черешков
EP3302106B1 (en) 2015-05-29 2019-08-28 Philip Morris Products S.a.s. Method of making tobacco cut filler
DE102015113289A1 (de) * 2015-08-12 2017-02-16 Hauni Maschinenbau Gmbh Verfahren zum Bereitstellen zumindest eines Tabakstrangs einer Tabakmischung und Einrichtung der Tabak verarbeitenden Industrie
CN108669627B (zh) * 2018-07-27 2021-07-23 广东中烟工业有限责任公司 一种烟草梗丝的深加工方法
CN113080506B (zh) * 2021-03-30 2023-09-05 福建中烟工业有限责任公司 含青烟叶分切和使用的方法及装置、烟草制品及制作方法

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB951485A (en) * 1961-12-20 1964-03-04 Desmond Walter Molins Improvements in or relating to a method of manufacturing cigarettes
DE1555525A1 (de) * 1966-01-05 1970-06-04 Tang Fahrzeugbau Doppelachsaggregat fuer Kraftfahrzeuganhaenger
BE790758A (fr) * 1971-11-04 1973-02-15 Philip Morris Inc Procede pour augmenter le volume des tiges de tabac
DE2405947C2 (de) * 1974-02-08 1982-12-09 Hauni-Werke Körber & Co KG, 2050 Hamburg Verfahren und Vorrichtung zum gesteuerten Zusammenführen von Tabakkomponenten
DE2540411C2 (de) * 1975-09-11 1986-02-20 Hauni-Werke Körber & Co KG, 2050 Hamburg Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen einer Tabakmischung
FR2358841A1 (fr) * 1976-07-22 1978-02-17 Seita Procede nouveau de traitement du tabac
GB2026298B (en) * 1978-05-23 1982-12-01 Rothmans Of Pall Mall Cutting whole leaf tobacco
CA1156532A (en) * 1980-03-24 1983-11-08 Warren A. Brackmann Tobacco stem shredding
US4366823A (en) * 1981-06-25 1983-01-04 Philip Morris, Incorporated Process for expanding tobacco
CA1188952A (en) * 1982-03-02 1985-06-18 Warren A. Brackmann Tobacco lamina and stem processing
GB2115681B (en) * 1982-03-02 1985-05-30 Rothmans Of Pall Mall Tobacco lamina and stem processing
GB2131671B (en) * 1982-10-28 1986-04-16 Rothmans Of Pall Mall Tobacco leaf processing
US4696312A (en) * 1986-03-17 1987-09-29 Philip Morris Incorporated Method and apparatus for producing cigarette filler
DE3710677A1 (de) * 1987-03-31 1988-10-13 Bat Cigarettenfab Gmbh Vorrichtung zum expandieren von zerkleinertem tabakmaterial
EP0301217B1 (de) * 1987-07-29 1993-02-03 B.A.T. Cigarettenfabriken GmbH Abscheider zur Trennung von Tabak-Teilchen aus einem Tabak/Gas-Gemisch
US5165426A (en) * 1989-08-18 1992-11-24 British-American Tobacco Company Limited Processing of tobacco leaves
WO1993000984A1 (en) * 1991-07-02 1993-01-21 General Electric Company A LOW TEMPERATURE, SUPPORTED METAL OXIDE CATALYTIC NOx AND SOx REMOVAL PROCESS FOR RETROFIT TO WET FLUE GAS DESULFURIZATION SYSTEMS
GB9122476D0 (en) * 1991-10-23 1991-12-04 British American Tobacco Co Processing tobacco leaf stem
SE9203465D0 (sv) * 1992-11-18 1992-11-18 Svenska Tobaks Ab Cigarett och foerfarande foer framstaellning daerav
EP0651951B1 (en) * 1993-11-08 2001-10-10 Philip Morris Products Inc. Method for producing blended cigarette filler

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103976469A (zh) * 2014-05-14 2014-08-13 四川烟草工业有限责任公司 一种降低切梗丝消耗的方法
CN103976469B (zh) * 2014-05-14 2016-08-24 四川烟草工业有限责任公司 一种降低切梗丝消耗的方法

Also Published As

Publication number Publication date
CZ293017B6 (cs) 2004-01-14
ES2192595T3 (es) 2003-10-16
EA199600097A3 (ru) 1997-09-30
PL317058A1 (en) 1997-05-26
EP0774213A1 (de) 1997-05-21
DE19543263A1 (de) 1997-05-22
UA42770C2 (uk) 2001-11-15
US5813413A (en) 1998-09-29
DE59610215D1 (de) 2003-04-17
CN1066322C (zh) 2001-05-30
EA000059B1 (ru) 1998-04-30
JPH09163965A (ja) 1997-06-24
EP0774213B1 (de) 2003-03-12
ATE234028T1 (de) 2003-03-15
BR9604576A (pt) 1998-06-23
CN1153619A (zh) 1997-07-09
CZ339196A3 (en) 1997-06-11
EA199600097A2 (ru) 1997-06-30
DK0774213T3 (da) 2003-04-22
DE19543263C2 (de) 2001-04-19
PT774213E (pt) 2003-07-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL180673B1 (pl) Sposób obróbki lisci tytoniowych dla wytworzenia tytoniu cietegoi urzadzenie do obróbki lisci tytoniowych dla wytworzenia tytoniu cietego PL PL PL PL PL PL
PL182330B1 (pl) Sposób obróbki lisci tytoniowych dla wytworzenia tytoniu cietegoi urzadzenie do obróbki lisci tytoniowych dla wytworzenia tytoniu cietego PL PL PL
US5584306A (en) Reconstituted tobacco material and method of its production
AU2015279364B2 (en) Reconstituted tobacco sheets and related methods
DE3111523C2 (pl)
US4233996A (en) Cutting leaf tobacco
EP3160267B1 (en) Reconstituted tobacco sheets and related methods
PL170501B1 (pl) Sposób obróbki materialu liscia tytoniowego do wytwarzania artykulów do palenia PL PL PL PL PL PL PL PL PL
US3204641A (en) Methods of processing tobacco leaf stem material
EP0651951B1 (en) Method for producing blended cigarette filler
US4319593A (en) Method for high consistency refining of tobacco for film casting
US4681126A (en) Process for manufacturing reconstituted tobacco
CH643121A5 (de) Verfahren zur herstellung eines rauchbaren materials und rauchbares material.
US5826590A (en) Method and plant for treating tobacco stems for the production of cut tobacco
US4620556A (en) Loose leaf chewing tobacco
EP0845218B1 (de) Verfahren und Anlage zur Behandlung von Tabakrippen für die Herstellung von Schnitttabak
DE19543262C2 (de) Verfahren und Anlage zur Behandlung von Tabakblättern für die Herstellung von Schnittabak
GB2159036A (en) Improvements relating to the manufacture of reconstituted tobacco
DE19647147A1 (de) Verfahren und Anlage zur Behandlung von Tabakrippen für die Herstellung von Schnittabak
CN107846961A (zh) 用于制备混合烟草的至少一烟草条的方法和烟草加工业的设施
DE1532084C3 (de) Verfahren zur Zerkleinerung von geblähten Tabakstengeln
PL158847B1 (en) Method for manufacturing improved dark industrial tobacco, especially of pulawy tobacco

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20081119