PL180635B1 - Sposób i urzadzenie do wymiany rury ciaglego odlewania w kadzi posredniej w stalowni PL PL PL - Google Patents

Sposób i urzadzenie do wymiany rury ciaglego odlewania w kadzi posredniej w stalowni PL PL PL

Info

Publication number
PL180635B1
PL180635B1 PL96323131A PL32313196A PL180635B1 PL 180635 B1 PL180635 B1 PL 180635B1 PL 96323131 A PL96323131 A PL 96323131A PL 32313196 A PL32313196 A PL 32313196A PL 180635 B1 PL180635 B1 PL 180635B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tube
pipe
plate
mold
casting
Prior art date
Application number
PL96323131A
Other languages
English (en)
Other versions
PL323131A1 (en
Inventor
Francois-Noel Richard
Original Assignee
Vesuvius France Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vesuvius France Sa filed Critical Vesuvius France Sa
Publication of PL323131A1 publication Critical patent/PL323131A1/xx
Publication of PL180635B1 publication Critical patent/PL180635B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D41/00Casting melt-holding vessels, e.g. ladles, tundishes, cups or the like
    • B22D41/50Pouring-nozzles
    • B22D41/56Means for supporting, manipulating or changing a pouring-nozzle

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Continuous Casting (AREA)
  • Casting Support Devices, Ladles, And Melt Control Thereby (AREA)
  • Treatment Of Steel In Its Molten State (AREA)
  • Furnace Housings, Linings, Walls, And Ceilings (AREA)
  • Handcart (AREA)

Abstract

1 Sposób wymiany rury ciaglego odlewania w kadzi posredniej w stalo- wni, w którym now a rure umieszcza sie w urzadzeniu do wymiany rury w polozeniu wprowadzania, w którym rura nie m a kontaktu ze stala w formie, nastepnie popycha sie ja do polozenia odlewania w wyniku obrotu wokól po- ziomej osi (X-X) prostopadlej do wiekszego wymi aru formy, podczas gdy zu- zyta rura obraca sie jednoczesnie wokól poziomej osi (X -X) z polozenia odlewania do polozenia usuwania, w którym nie ma ona kontaktu ze stala w formie, z którego to polozenia zabiera sie ja z urzadzenia do wymiany rury, znam ienny tym , ze now a rure (22a) przesuwa sie z polozenia wprowadzania do polozenia odlewania w wyniku obrotu pod naciskiem jej wkleslej plyty (24) na cylindrycznej zamocowanej plycie (18), tak ze plyty przesuw aja sie pod naciskiem przy zachowywaniu szczelnego przylegania pomiedzy powie- rzchniami wkleslej plyty (24) i cylindrycznej zamocowanej plyty (18) 3 Urzadzenie do wymiany rury ciaglego odlewania w kadzi posredniej ciaglego odlewania w stalowni, zawierajace podstawe zam ontow ana na kadzi posredniej, elementy zaroodporne, które ograniczaja kanal przeplywu stali do przeplywu stali z kadzi posredniej do form y ciaglego odlewania, która posia- da mniejszy wymiar i wiekszy wymiar, a elementy zaroodporne skladaja sie z przynajmniej jednej zamocowanej plyty i rury, ponadto w sklad wspom niane- go urzadzenia wchodzi zespól poruszajacy do przesuwania nowej rury z polozenia wprowadzania do polozenia odlewania, a zuzytej rury z polozenia odlewania do polozenia usuwania, znam ienne tym , ze zamocowana plyta (18) m a cylindryczna w ypukla pow ierzchnie, której pozioma os (X-X) jest prostopadla do wiekszego wymiaru (30) formy (28), oraz tym, ze rura (22) za- w iera w klesla plyte (24) w swej górnej czesci, która posiada cylindryczny ksztalt dostosowany do wypuklej powierzchni cylindrycznej zamocowanej plyty (18) oraz posiada zespól dociskajacy do szczelnego przylegania wkleslej plyty (24) rury (22) do cylindrycznej zamocowanej plyty (18) FIG 1 PL PL PL

Description

Przedmiotem niniejszego wynalazku jest sposób i urządzenie do wymiany rury ciągłego odlewania w kadzi pośredniej w stalowni.
Wynalazek stosuje się do odlewania kęsisk płaskich, a zwłaszcza cienkich kęsisk płaskich.
W instalacji ciągłego odlewania w stalowni stal jest wylewana z kadzi do kadzi pośredniej, oraz z kadzi pośredniej do jednej lub więcej form. Dla ochrony stali przed kontaktem z powietrzem pomiędzy kadzią pośrednią i formą, stal jest izolowana od atmosfery przy pomocy zanurzonej rury żaroodpornej przytwierdzonej do spodu kadzi pośredniej, której dolny koniec jest zanurzony w formie. Ta rura zużywa się i szybko zapycha się, zwłaszcza w swym dolnym odcinku. Ogranicza to czas trwania odlewania. W celu przedłużenia tego czasu, rozważano urządzenia, które umożliwiają zastępowanie zużytej rury nową rura. Z przyczyn ekonomicznych, korzystna jest wymiana rury bez przerywania odlewania, to znaczy bez podnoszenia kadzi pośredniej.
Znane urządzenie zawiera podstawę zamontowaną na kadzi pośredniej, elementy żaroodporne, które ograniczają kanał przepływu stali, przez który przepływa stal z kadzi pośredniej do formy ciągłego odlewania posiadającej mniejszy wymiar i większy wymiar, przy czym te elementy żaroodporne składają się z przynajmniej jednej zamocowanej płyty i rury zawierającej płytę w swej górnej części, zespół dociskający służący do dociskania piyty rury do zamocowanej płyty, zespół poruszający, który umożliwia, by nowa rura przechodziła przez położenie wprowadzania do położenia odlewania, a zużyta rura przechodziła od położenia odlewania do położenia usuwania. Urządzenie zawiera ponadto zespół poruszający do przesuwania nowej rury z położenia wprowadzania do położenia odlewania, oraz do przesuwania zużytej rury z położenia odlewania do położenia usuwania.
W tych urządzeniach, nazywanych urządzeniami do wymiany rury, rura jest zaopatrzona w swej gómej części w płytę. Płyta ta może być przytwierdzana do rury, lub może być formowana wraz z mrą z jednego elementu. Ta płyta może ślizgać się, przy zapewnieniu szczelnego przylegania, na dolnej powierzchni zamocowanej płyty kadzi pośredniej. Cały zestaw rury i związanej z nią płyty jest w dalszym opisie po prostu nazywany mrą. Nowa rura jest wprowadzana do wlewnicy, wzdłuż zużytej rury. Zespół umożliwia wepchnięcie nowej rury do położenia odlewania, podczas gdy zużyta rura jest wypychana na drugą stronę formy.
W celu umożliwienia wymiany rury bez podnoszenia kadzi pośredniej, dolny koniec nowej rury musi być zanurzony w stali w formie zanim zużyta rura zostanie wypchnięta do położenia usuwania. Analogicznie, zużyta rura pozostaje zanurzona w stali w położeniu odprowadzania.
Przykład takiego urządzenia jest znany \na przykład z dokumentu EP 0 192 019.
W znanych urządzaniach konieczne jest, by forma miała wystarczającą szerokość, tak by trzy rury mogły być umieszczone jedna przy drugiej, a mianowicie w grę wchodzą: położenie nowej rury, położenie rury, która jest w trakcie procesu odlewania, oraz położenie, w którym znajdzie się zużyta rura po wymianie. W licznych przypadkach, forma nie ma wystarczającej szerokości i trzeba stosować inne, mniej korzystne sposoby wymiany.
W celu wymiany rury stosowany jest siłownik, który wpycha nową mrę do poziomu płyty, która spoczywa na zużytej mrze. W tym przypadku nieodzowne jest, by siła była przenoszona przez nową mrę i zużytą mrę. Innymi słowy, niezbędne jest, by te płyty wchodziły w kontakt ze sobą zanim zetkną się dolne końce rur. W rzeczywistości, w przeciwnym przypadku, siły wywierane przy końcu rur będą powodować zakleszczenie powierzchni ślizgowych rury oraz pękanie. Dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia konieczne jest więc, by płyty miały długość
180 635 większą niż przestrzeń wymagana dla zakończeń rur w kierunku większego wymiaru formy. To wymaganie jest łatwe do spełnienia w przypadku grubego kęsiska. Tak więc, rura wówczas posiada w przybliżeniu kołowy zwarty przekrój, a płyta z łatwością może mieć długość większą niż zewnętrzna średnica rury. Z drugiej strony, w przypadku odlewania cienkiego kęsiska, forma jest bardzo wąska. W celu utrzymania odpowiedniego przekroju przejścia, koniec rury powinien być w pewnym stopniu przedłużony w kierunku większej średnicy formy. Podobnie, płyty umieszczone przy górnym końcu rury powinny być również w pewnym stopniu przedłużone. Oprócz dodatkowego kosztu, wiąże się to ze wzrostem wymaganej przestrzeni i trudnościami związanymi z manewrowaniem rurą w zmniejszonej przestrzeni pomiędzy spodem kadzi pośredniej i formą.
W celu usunięcia tej wady zaproponowano wprowadzenie dodatkowej płyty pomiędzy płytami rur. Takie rozwiązanie jest opisane na przykład w opisie WO95/03906. Taka pośrednia płyta umożliwia zmniejszenie wymiarów płyt, lecz wymaga dodatkowego manewrowania, wytwarza ryzyko zapomnienia o mej, oraz sprawia problemy z odpowiednim ułożeniem .
W końcu, w czasie umieszczania rury, jej koniec musi być wprowadzany do formy i następnie zanurzany w stali. Analogicznie, w czasie wyciągania zużytej rury, dolny koniec rury musi być wyciągany ze stali, a następnie z formy.
Zgodnie ze stanem techniki, te czynności są wykonywane ręcznie przez operatora, który przenosi i nakierowuje rurę za pomocą szczypiec, możliwe z wykorzystaniem wsporników zaplanowanych do ułatwienia operacji. W przypadku grubych kęsisk, te ręczne operacje sąwzględme proste ponieważ występuje kilka centymetrów luzu pomiędzy rurą i krawędziami formy, oraz ponieważ naskórek utwardzonej stali na ściance formy jest gruby i wytrzymały i z łatwością może tolerować możliwe wstrząsy rury spowodowane ręczną manipulacją. W przypadku cienkich kęsisk, problem przy manipulacji staje się krytyczny, ponieważ luz pomiędzy rurąi ściankami formy jest zmniejszony do kilku milimetrów, a stwardniały naskórek w tym typie cienkiego kęsiska jest dosyć cienki i kruchy. Kontakt rury z naskórkiem może powodować duże ryzyko złamania naskórka, co mogłoby spowodować złamanie wlewnicy i zatrzymanie odlewania. Manipulowanie powinno być w takim przypadku bardzo precyzyjne, jeśli nie chce się uderzać rury.
Ręczne manipulowanie jest więc nierealistyczne. Niezbędne byłoby zastosowanie jednego lub wielu bardzo precyzyjnych manipulatorów do wprowadzania i usuwania rury. Takie manipulatory byłyby nie tylko bardzo kosztowne, lecz również trudne do ustawiania w strefie roboczej, która jest mała i musi pozostać dostępna dla operatorów. Niniejszy wynalazek przedstawia urządzenie do wymiany rury, które niweluje te wady.
Urządzenie tego typu jest znane z opisu patentowego EP 442 515. Opisane tam jest urządzenie do wymiany zanurzonej rury umieszczonej pomiędzy zbiornikiem metalurgicznym, takim jak komin a formą ciągłego odlewania. Zawiera zespół podtrzymujący do podtrzymywania pierwszej rury i przenoszenia jej górnego końca do wylotu dyszy zamocowanej w ścianie spodniej zbiornika metalurgicznego. Zespół do podtrzymywania również utrzymuje drugą rurę pod kątem 90° w stosunku do pierwszej rury. Gdy zespół podtrzymujący obraca się, pierwsza rura jest usuwana z dyszy a druga rura zostaje umieszczona w pozycji roboczej, jej górny koniec oparty na dyszy.
W powyższym urządzeniu obie rury nie mogąbyć jednocześnie dostarczane do dyszy i nie są precyzyjnie prowadzone podczas wymiany rur.
Sposób wymiany rury ciągłego odlewania w kadzi pośredniej w stalowni, w którym nową rurę umieszcza się w urządzeniu do wymiany rury w położeniu wprowadzania, w którym rura nie ma kontaktu ze stalą w formie, następnie popycha się jądo położenia odlewania w wyniku obrotu wokół poziomej osi (Χ-Χ) prostopadłej do większego wymiaru formy, podczas gdy zużyta rura obraca się jednocześnie wokół poziomej osi (Χ-Χ) z położenia odlewania do położenia usuwania, w którym nie ma ona kontaktu ze stalą w formie, z którego to położenia zabiera się ją z urządzenia do wymiany rury, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że nową rurę przesuwa się z położenia wprowadzania do położenia odlewania w wyniku obrotu pod naciskiem jej wklęsłej płyty na cylindrycznej zamocowanej płycie, tak że płyty przesuwają się pod naciskiem
180 635 przy zachowywaniu szczelnego przylegania pomiędzy powierzchniami wklęsłej płyty i cylindrycznej zamocowanej płyty.
Korzystnie, zakończenie nowej rury i zakończenie zużytej rury przesuwając się zakreślają okrąg, który nie przecina krawędzi formy, a kadź pośredniąpodnosi się na wysokość, przy której rura podczas procesu odlewania nie przestaje być zanurzona w roztopionej stali w formie.
Urządzenie do wymiany rury ciągłego odlewania w kadzi pośredniej ciągłego odlewania w stalowni, zawierające podstawę zamontowaną na kadzi pośredniej, elementy żaroodporne, które ograniczają kanał przepływu stali do przepływu stali z kadzi pośredniej do formy ciągłego odlewania, która posiada mniejszy wymiar i większy wymiar. Elementy żaroodporne składają się z przynajmniej jednej zamocowanej płyty i rury. Ponadto w skład wspomnianego urządzenia wchodzi zespół poruszający do przesuwania nowej rury z położenia wprowadzania do położenia odlewania, a zużytej rury z położenia odlewania do położenia usuwania, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że zamocowana płyta ma cylindryczną wypukłą powierzchnię, której pozioma oś (Χ-Χ) jest prostopadła do większego wymiaru formy. Rura zawiera wklęsłą płytę w swej górnej części. Płyta ta posiada cylindryczny wklęsły kształt, który jest dostosowany do wypukłej powierzchni cylindrycznej zamocowanej płyty. Urządzenie posiada zespół dociskający do szczelnego przylegania płyty rury do cylindrycznej zamocowanej płyty.
Ponadto, cylindryczna zamocowana płyta ma wokół osi poziomej obrotowo zamontowany rotor zespołu poruszającego, który zawiera pręt, popychający płytę nowej rury pod zespół dociskający.
Pręt łączy dwie boczne płyty rotora, z których każda zaopatrzona jest w trzon napędowy połączony z widełkami nośnymi, które sąpołączone z ramieniem nadającym prętowi ruch postępowo-zwrotny do zabierania nowej rury.
Urządzenie korzystnie zawiera nową rurę, która jest utrzymywana w położeniu wprowadzania przez pierwszy zespół utrzymujący, oraz posiada drugi zespół utrzymujący do utrzymywania zużytej rury w położeniu usuwania.
Każdy zespół utrzymujący zawiera płytę miskową do wprowadzania nowej rury i usuwania zużytej rury wzdłuż kierunku prostopadłego do większego wymiaru formy.
W urządzeniu zespół dociskający do dociskania płyty zawiera, korzystnie, popychacz ze śrubami zamocowanymi do podstawy, przy czym popychacz wyposażony jest na swym zewnętrznym końcu w sprężyny.
Korzystne jest, że do płyty zużytej rury przylega wklęsła płyta nowej rury, tak że nie występuje między nimi żadna wolna przestrzeń, która by umożliwiała przepływ stali.
Ponadto cylindryczna zamocowana płyta posiada zespół obrotowego blokowania korzystnie w postaci śruby przechodzącej przez poziomą oś Χ-Χ podstawy.
Cylindryczna zamocowana płyta jest z korzyściąumieszczona tak nisko jak to jest możliwe ponad formą, tak by koło, które jest zataczane przez zakończenia rur w czasie ich obrotu, było jak najmniejsze. Dzięki tej własności, urządzenie według wynalazku może być zastosowane nawet wówczas, gdy szerokość formy jest trzy razy mniejsza od długości końca rury. W rezultacie, ponieważ wprowadzanie nowej rury i usuwanie zużytej rury odbywa się ruchem obrotowym, wystarczające jest, by okrąg w przestrzeni zakreślony przez zakończenie rury nie przecinał się z krawędzią formy. Wymiana rury może się wówczas odbywać w wąskiej formie bez konieczności podnoszenia kadzi pośredniej. Może wystąpić taka sytuacja, że gdy szerokość formy jest zmniejszona, możliwe jest nieznaczne podnoszenie kadzi pośredniej, tak że zakreślona przestrzeń rury me napotyka na krawędzie formy przy zatrzymaniu rury zanurzonej w położeniu odlewania.
Płyta rury może być dużo mniejsza niż zakończenie rury. W rzeczywistości, promień cylindrycznej powierzchni jest znacznie mniejszy niż promień okręgu zakreślanego przez zakończenie rury. W konsekwencji, konieczne jest, by stosunek długości płyty do długości zakończenia rury był taki sam jak stosunek promienia cylindrycznej powierzchni do promienia okręgu zakreślanego przez zakończenie rury.
Nowa rura jest umieszczona całkowicie poza stopioną stalą i poza formąw czasie, gdy znajduje się w położeniu wprowadzania, natomiast zużyta rura jest umieszczona również całkowicie poza stopioną stalą, a nawet całkowicie poza formą, gdy rura ta znajduje się w położeniu usuwania.
180 635
Dzięki tej korzystnej własności, w czasie wprowadzania nowej rury i usuwania zużytej rury, nowa rura jest prowadzona przez urządzenie do wymiany rury. To prowadzenie odbywa się z obrotem powodowanym przez cylindryczną powierzchnię zamocowanej płyty, po której obraca się wklęsła powierzchnia rury. Urządzenie zapewnia również boczne prowadzenie rury w formie. Te dwa rodzaje prowadzenia mogą być z łatwością wykonywane bardzo precyzyjnie. Eliminowany jest wówczas dosyć duży problem związany z manewrowaniem i potrzebą zastosowania kosztownego manipulowania, który jest trudny do obsługi.
Przedmiot wynalazku zostanie uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój podłużny urządzenia do zmiany rury według niniejszego wynalazku, fig. 2 - przekrój podłużny, który przedstawia położenie urządzenia w czasie zmiany rury, fig. 3 - przekrój poprzeczny, pokazujący położenie urządzenia w czasie zmiany rury.
Kadź pośrednia 2 została pokazana jedynie w części. Posiada ona dno 4 ze stali pokryte warstwąmateriahi żaroodpornego 6. Kadź zawiera stopioną stal 8. Przez spód kadzi pośredniej 2 przechodzi kanał 10 przepływu stali, który umożliwia przechodzenie płynnej stali 8. Przepływ stali przez kanał 10 może być kontrolowany przez trzpień zatykający 12 albo na przykład przez suwak umieszczony pomiędzy dnem 4 kadzi pośredniej 2 i urządzeniem do zmiany rury (nie pokazanym).
Spodniapłyta 14jestprzytwierdzana pod dnem4kadzi pośredniej 2. Podstawa lólubrama urządzenia do zmiany rury według wynalazku jest mocowana pod spodnią płytą 14. Cylindryczna zamocowana płyta 18 jest montowana w podstawie 16. Ta płyta 18 ma postać cylindra z materiału żaroodpornego, posiadającego w swej górnej części gniazdo 19, które umożliwia przyjmowanie dolnego końca kanału 10 przepływu stali. Przez cylindryczną zamocowaną płytę 18 przechodzi otwór 20, który jest przedłużeniem kanału 10. Środek cylindrycznej zamocowanej płyty 18 jest oznaczony literą O. Rura oznaczona jako 22 jest zamontowana w dolnej części cylindrycznej zamocowanej płyty 18. Rura 22 posiada w swej górnej części wklęsłą płytę 24, która jest ciasno dociśnięta do cylindrycznej zamocowanej płyty 18. Zespół dociskający ma za zadanie dociskanie płyty 24 rury 22 do cylindrycznej zamocowanej płyty 18. Dolny koniec rury 22 jest oznaczony jako 26.
Forma odlewnicza 28 jest umieszczona pod urządzenim do zmiany rury. Jej większy wymiar jest oznaczony jako 30 i jest określany jako szerokość, a mniejszy wymiar oznaczony jest jako 31. Forma zawiera stopioną stal 8, w stanie płynnym, a zestaloną jedynie w kontakcie ze ścianami formy, gdzie jest chłodzona wodą dla utworzenia naskórka 32.
Na figurze 1, druga rura, oznaczona jako 22a, została umieszczona na cylindrycznej zamocowanej płycie 18. Rura 22a jest nową rurą do zastępowania rury 22. W tym celu, wynalazek posiada zespół do wprawiania w ruch nowej rury 22a z jego położenia wprowadzania pokazanego na fig. 1 do położenia odlewania, w którym znajduje się rura 22, przy czym jednocześnie rura 22 jest przesuwana z położenia odlewania do położenia usuwania 22b. W pokazanym przykładzie realizacji, zespół poruszający składa się z poprzecznego pręta 34 przyłożonego do górnej krawędzi wklęsłej płyty 24a nowej rury 22a. Pręt 34 jest połączony z rotorem 48, który jest w stanie obracać się wokół tej samej osi co zamocowana płyta. Zespół poruszający wykorzystuje również ramię 37 zamontowane pod spodnią płytą 14, co umożliwia przesuwanie pręta 34.
Figura 2 przedstawia nową rurę 22a i zużytą rurę 22 w czasie wymiany. Można zauważyć, że dolny koniec nowej rury 22a, który jest w całości poza stopioną stalą 8 w formie 28, oraz nawet całkowicie poza formą 28 w swym położeniu wprowadzania, jak pokazano na fig. 1, nie jest zanurzony w stali jedynie wówczas, gdy rura jest umieszczana w położeniu odlewania. W położeniu wprowadzania 22'a i w położeniu usuwania 22b rura jest nakładana bez dociskania na powierzchnię cylindryczną 18. Nacisk jest narastająco przykładany, gdy przechodzi ona od położenia wprowadzania 22'a do położenia odlewania. Nacisk jest stopniowo zmniejszany, gdy rura 22a przechodzi z położenia odlewania do położenia usuwania 22b. Płyta 24a nowej rury przechodzi pod wspornikiem 36, na jeden koniec którego oddziałuje elastyczny zespół, taki jak na przykład sprężyna 64, a drugi koniec pokazany na fig. 2, jest przystosowany do tylnej części wklęsłej płyty 24,24a rury. Zakończenie wspornika 36 w sposób promieniowy oddziałowuje na
180 635 płyty 24,24a i 24b rur, a innymi słowy oddziałowuje w kierunku z korzyścią w stronę środka O cylindrycznej zamocowanej płyty 18. Widać więc wyraźnie, że urządzenie do zmiany rury, według wynalazku, podobnie jak urządzenie według^tanu techniki, zapewnia trzy położenia, to znaczy położenie wprowadzania nowej rury, położenie odlewania i położenia usuwania zużytej rury. Jednakże, w odróżnieniu od stanu techniki, rury są rozmieszczone w takim układzie, gdzie nie są wzajemnie równoległe, lecz rozmieszczone promieniowo na cylindrycznej zamocowanej płycie 18.
Jak widać na fig. 2, zużyta rura 22 częściowo opuściła formę, podczas gdy nowa rura 22a właśnie do niej wchodzi. Dla ułatwienia działania urządzenia, wystarczające jest, by okrąg 3 8 zakreślany przez zewnętrzne punkty rur 22,22a i 22b najbardziej oddalony od środka O cylindrycznej zamocowanej płyty 18 nie przecinał się z krawędzią40 formy odlewniczej 28. W przypadku, gdy okrąg 38 przecinałby się z krawędziami 40, możliwe byłoby nieznaczne podniesienie kadzi pośredniej o odległość 42 (patrz fig. 1), taką by rura 22 wciąż pozostawała zanurzona w roztopionej stali 8 formy 28. W wyniku podniesienia kadzi pośredniej, środek O cylindrycznej zamocowanej płyty 18 jest podnoszony, w wyniku czego do góry przesuwa się okrąg 38.
Figura 3 pokazuje przekrój poprzeczny urządzenia do zmiany rury według wynalazku. Cylindryczna zamocowana płyta 18 jest utrzymywana pomiędzy dwiema płytami 44 z izolacyjnego materiału żaroodpornego, który może stanowić integralną część tej płyty 18. Płyty 44 mogą posiadać metalowąpowłokę na ich zewnętrznej powierzchni, a nawet po obu stronach. Śruba 46 lub inny środek do obrotowego blokowania umożliwia mocowanie dwóch płyt 44 i cylindrycznej zamocowanej płyty 18 przylegającej do podstawy 16. Rotor 48 jest obrotowo zamontowany na cylindrycznych powierzchniach nośnych 50 podstawy 16. Rotor 48 składa się z dwóch bocznych płyt 52 połączonych ze sobą za pomocą poprzecznego pręta 34 tworzącego palec popychowy, który napiera na nową rurę w czasie jej umieszczania. W konfiguracji pokazanej jako przykład, każda boczna płyta 52 jest zaopatrzona w trzon napędowy 54, który przechodzi przez otwór 56 w podstawie 16. Dwa trzony napędowe 54 są połączone z widełkami nośnymi 58, połączonymi z trzpieniem ramienia 37. Ramię 37 charakteryzuje się dwojakim działaniem. Wyciąga ono i popycha widełki 58 nadając prętowi 34 postępowo-zwrotny ruch obrotowy. W czasie tego ruchu, dwa trzony napędowe 54 zakreślają łuk okręgu w przybliżeniu 90° wokół osi Χ-Χ cylindrycznej zamocowanej płyty 18. Jest to powodem, dla którego ramię 37 jest połączone przegubowo ze spodniąpłytą 14 wokół osi 60, tak by umożliwiać pewien kątowy luz. Należy zauważyć, że otwór 20, który przechodzi przez cylindryczną zamocowaną płytę 18, może być cylindryczny, jak pokazano w przykładzie realizacji, aczkolwiek może mieć również rozszerzający się przekrój. W tym przypadku, kanał 10 przepływu stali przy wejściu do rury 22 posiada analogiczną rozszerzającą się postać w celu zapewnienia jego ciągłości.
Z drugiej strony, urządzenie posiada zespół do unieruchamiania cylindrycznej zamocowanej płyty 18 względem podstawy 16. W rzeczywistości, jest ona poddawana względnie dużym obrotowym siłom wywieranym przez siły tarciowe wklęsłej płyty 24 rur w czasie ich obrotu.
Figura 3 pokazuje przykład realizacji zespołu dociskającego do wywierania nacisku na wklęsłą płytę 24, oraz rurę 22. Ten zespół zawiera dwa popychacze 36 umieszczone po obu stronach rury 22. Na spodzie podstawy 16, są one obrotowo zamocowane w swej środkowej części na śrubach 62 z kulistym łbem. Przy swym zewnętrznym końcu, popychacze 36 sąpopychane przez sprężyny 64, a ich drugi koniec dotyka dna rury 22. Popychacze 36 zapewniają promieniowe oddziaływanie skierowane w stronę osi Χ-Χ cylindrycznej zamocowanej płyty 18. Zapewnionajest przynajmniej jedna para popychaczy, a z korzyścią kilka par, w celu zapewnienia rozłożenia przykładanej siły wzdłuż wklęsłej płyty 24.
Boczne płyty 52 rotora 48 korzystnie mająśrednicę większąniż cylindryczna zamocowana płyta 18, tak by prowadzić płytę 24a podczas jej ruchu. Jedna z bocznych płyt 52 rotora 48 posiada dwa wgłębienia, aby umożliwić załadunek i wyładunek płyty z urządzenia wymieniającego rury zgodnie z trasą, która jest równoległa do osi obrotu rotora 48 (fig. 1).
Urządzenie posiada zespół utrzymujący dla utrzymywania nowej rury 22a w położeniu wprowadzania. Ten zespół składa się z płyty miskowej 66 umieszczonej po jednej ze stron pod
180 635 stawy. Z drugiej strony podstawy jest umieszczony tylko jeden zaczep lub ucho przy dolnym położeniu rury w celu umożliwienia jej wprowadzania. Identyczny zespół utrzymujący jest umieszczony w strefie usuwania dla utrzymywania zużytej rury w położeniu usuwania.
Opisywane urządzenie działa w niżej opisany sposób. Gdy pożądana jest wymiana rury, to znaczy rura będąca w położeniu odlewania zużyła się lub zaklinowała, rozpoczyna się wprowadzanie nowej rury 22a do położenia wprowadzania, pokazanego po lewej stronie na fig. 1. W tym momencie, pręt 34 jest umieszczony w górnej części cylindrycznej zamocowanej płyty 18, w pobliżu kanału 10. Wprowadzanie nowej rury 22a może być wykonywane, jak pokazano w opisanym przykładzie realizacji, wzdłuż przedniej powierzchni formy, co umożliwia łatwą manipulację rurą. Możliwe jest również, zgodnie z innym przykładem realizacji, wprowadzanie nowej rury wzdłuż innego kierunku, na przykład promieniowego względem zamocowanej płyty. Niezbędne jest więc zastosowanie zespołu utrzymującego przystosowanego dla tego nowego kierunku. Gdy nowa rura 22a jest na swym miejscu w zespole utrzymującym, ramię 37 jest poruszane i wywiera siłę pociągową na widełki 58 i trzpienie 54 od strony prawej do lewej zgodnie z fig. 1, tak by rotor 48 obracał się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Należy zauważyć, że widełki 58 rozprowadzają siłę ramienia 37 na dwa trzony napędowe 54, tak że siły te są symetryczne. Pręt 34 popycha płytę 24a nowej rury 22a. Ta płyta 24a jest dociśnięta do wklęsłej płyty 24 zużytej rury 22, tak że nie występuje żadna wolna przestrzeń pomiędzy nimi, która umożliwiałaby przepływ stali. Możliwe jest uprzednie zaniknięcie kanału 10 przepływu stali przez trzpień zatykający 12. Ponieważ brak wolnej przestrzeni między płytami, możliwa jest jednak wymiana rur bez zamykania kanału 10.
Gdy zużyta rura 22 znajdzie się w położeniu usuwania 22b, nowa rura 22a zastępuje jąi odlewanie stali może być normalnie kontynuowane. Potrzebny jest jedynie czas na zabranie zużytej rury z położenia usuwania 22b, która jest utrzymywana przez zespół utrzymujący, który został wcześniej opisany. Ramię 37 jest następnie poruszane w przeciwnym kierunku w celu zwrócenia pręta 34 do jego położenia początkowego. Można wówczas rozpocząć kolejny cykl wymiany rury.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wymiany rury ciągłego odlewania w kadzi pośredniej w stalowni, w którym nową rurę umieszcza się w urządzeniu do wymiany rury w położeniu wprowadzania, w którym rura nie ma kontaktu ze staląw formie, następnie popycha się jądo położenia odlewania w wyniku obrotu wokół poziomej osi (Χ-Χ) prostopadłej do większego wymiaru formy, podczas gdy zużyta rura obraca się jednocześnie wokół poziomej osi (Χ-Χ) z położenia odlewania do położenia usuwania, w którym nie ma ona kontaktu ze staląw formie, z którego to położenia zabiera się ją z urządzenia do wymiany rury, znamienny tym, że nową rurę (22a) przesuwa się z położenia wprowadzania do położenia odlewania w wyniku obrotu pod naciskiem jej wklęsłej płyty (24) na cylindrycznej zamocowanej płycie (18), tak że płyty przesuwają się pod naciskiem przy zachowywaniu szczelnego przylegania pomiędzy powierzchniami wklęsłej płyty (24) i cylindrycznej zamocowanej płyty (18).
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że zakończenie nowej rury (22a) i zakończenie zużytej rury (22b), przesuwając się zakreślają okrąg (38), który nie przecina krawędzi (40) formy (28), a kadź pośrednią (2) podnosi się na wysokość, przy której rura (22) podczas procesu odlewania nie przestaje być zanurzona w stopionej stali w formie (28).
  3. 3. Urządzenie do wymiany rury ciągłego odlewania w kadzi pośredniej ciągłego odlewania w stalowni, zawierające podstawę zamontowaną na kadzi pośredniej, elementy żaroodporne, które ograniczają kanał przepływu stali do przepływu stali z kadzi pośredniej do formy ciągłego odlewania, która posiada mniejszy wymiar i większy wymiar, a elementy żaroodporne składają się z przynajmniej jednej zamocowanej płyty i rury, ponadto w skład wspomnianego urządzenia wchodzi zespół poruszający do przesuwania nowej rury z położenia wprowadzania do położenia odlewania, a zużytej rury z położenia odlewania do położenia usuwania, znamienne tym, że zamocowana płyta (18) ma cylindryczną wypukłą powierzchnię, której pozioma oś (Χ-Χ) jest prostopadła do większego wymiaru (30) formy (28), oraz tym, że rura (22) zawiera wklęsłą płytę (24) w swej górnej części, która posiada cylindryczny kształt dostosowany do wypukłej powierzchni cylindrycznej zamocowanej płyty (18) oraz posiada zespół dociskający do szczelnego przylegania wklęsłej płyty (24) rury (22) do cylindrycznej zamocowanej płyty (18).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że cylindryczna zamocowana płyta (18) ma wokół osi poziomej (Χ-Χ) obrotowo zamontowany rotor (48) zespołu poruszającego, który zawiera pręt (34), popychający płytę (24a) nowej rury (22a) pod zespół dociskający
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że pręt (34) łączy dwie boczne płyty (52) rotora (48), z których każda zaopatrzona jest w trzon napędowy (54) połączony z widełkami nośnymi (58), które są połączone z ramieniem (37) nadającym prętowi (34) ruch postępowo-zwrotny do zabierania nowej rury (22a).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 4 albo 5, znamienne tym, że nowa rura (22a) jest utrzymywana w położeniu wprowadzania (22'a) przez pierwszy zespół utrzymujący, oraz posiada drugi zespół utrzymujący do utrzymywania zużytej rury (22b) w położeniu usuwania.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że każdy zespół utrzymujący zawiera płytę miskową(66) do wprowadzania nowej rury (22a) i usuwania zużytej rury wzdłuż kierunku prostopadłego do większego wymiaru (30) formy.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że zespół dociskający do dociskania płyty (24) zawiera, korzystnie, popychacz (36) ze śrubami (62) zamocowanymi do podstawy (16), przy czym popychacz (36) wyposażony jest na swym zewnętrznym końcu w sprężyny (64).
    180 635
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że do wklęsłej płyty (24) rury(22) przylega płyta (24a) nowej rury (22a), tak że nie występuje między nimi żadna wolna przestrzeń, która by umożliwiała przepływ stali.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 3 albo 4, znamienne tym, że cylindryczna zamocowana płyta (18) posiada zespół obrotowego blokowania korzystnie w postaci śruby (46) przechodzącej przez poziomą oś Χ-Χ podstawy (16).
PL96323131A 1995-05-05 1996-04-15 Sposób i urzadzenie do wymiany rury ciaglego odlewania w kadzi posredniej w stalowni PL PL PL PL180635B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9505504A FR2733705B1 (fr) 1995-05-05 1995-05-05 Dispositif et procede de changement d'un tube de coulee continue de repartiteur d'acierie
PCT/FR1996/000572 WO1996034713A1 (fr) 1995-05-05 1996-04-15 Dispositif et procede de changement d'un tube de coulee continue de repartiteur d'acierie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL323131A1 PL323131A1 (en) 1998-03-16
PL180635B1 true PL180635B1 (pl) 2001-03-30

Family

ID=9478818

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96323131A PL180635B1 (pl) 1995-05-05 1996-04-15 Sposób i urzadzenie do wymiany rury ciaglego odlewania w kadzi posredniej w stalowni PL PL PL

Country Status (17)

Country Link
US (1) US5984153A (pl)
EP (1) EP0825910B1 (pl)
JP (1) JP3734272B2 (pl)
KR (1) KR100371614B1 (pl)
CN (1) CN1072081C (pl)
AT (1) ATE181689T1 (pl)
AU (1) AU705969B2 (pl)
BR (1) BR9608325A (pl)
CA (1) CA2219951A1 (pl)
CZ (1) CZ292318B6 (pl)
DE (1) DE69603081T2 (pl)
ES (1) ES2135896T3 (pl)
FR (1) FR2733705B1 (pl)
PL (1) PL180635B1 (pl)
RU (1) RU2152846C2 (pl)
SK (1) SK283132B6 (pl)
WO (1) WO1996034713A1 (pl)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2745211B1 (fr) 1996-02-22 1998-04-30 Vesuvius France Sa Repartiteur equipe d'un changeur de tube et plaque pour le changeur de tube
FR2754748B1 (fr) * 1996-10-23 1998-12-04 Vesuvius France Sa Piece de transfert et son procede de fabrication
US6969228B2 (en) * 2003-03-31 2005-11-29 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Palletizing system for storing and transporting materials
PL2367651T3 (pl) 2008-11-20 2013-05-31 Vesuvius Group Sa Rura do odlewania, urządzenie do manipulowania tą rurą i urządzenie napędzające zawór
EP2301693A1 (fr) * 2009-06-29 2011-03-30 Vesuvius Group S.A Tube de protection de jet.
EP2269751B1 (en) * 2009-07-01 2011-05-25 Refractory Intellectual Property GmbH & Co. KG Pouring nozzle
EP2524748A1 (en) * 2011-05-16 2012-11-21 Vesuvius Group S.A Foolproof nozzle exchange device and nozzle unit
CN103658596A (zh) * 2013-11-30 2014-03-26 雄邦压铸(南通)有限公司 一种压铸液转运设备
CN107282902B (zh) * 2016-04-04 2018-12-04 鞍钢股份有限公司 一种浸入式水口的更换方法
CN107999736A (zh) * 2017-12-08 2018-05-08 攀枝花市朵实机械制造有限公司 一种钢包水口
CN110918954B (zh) * 2019-12-20 2020-09-08 迁西县立德机械制造有限公司 用于铸造加工的自动浇注机

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1949995A1 (de) * 1969-10-03 1971-11-18 Didier Werke Ag Zwischenbehaelter (Tundish) fuer Stranggiessanlagen
US3907022A (en) * 1969-10-30 1975-09-23 Schloemann Siemag Ag Method of handling and replacing pouring tubes of a continuous casting apparatus
BE758150A (fr) * 1969-10-30 1971-04-01 Schloemann Ag Dispositif comportant des tubes de coulee interchangeables pourune installation de coulee continue d'acier
DE2027881B2 (de) * 1970-06-06 1979-12-13 Schloemann-Siemag Ag, 4000 Duesseldorf Vorrichtung zur Erneuerung der Stahlzuführung vom Zwischenbehälter zur Kokille einer Stranggießanlage
GB2053431B (en) * 1979-07-17 1983-08-10 Vesuvius Int Corp Supporting refractory plates of sliding
US4568007A (en) * 1984-01-23 1986-02-04 Vesuvius Crucible Company Refractory shroud for continuous casting
BE901564A (fr) * 1985-01-24 1985-07-24 Szadkowski Stanislav Dispositif d'amenee et d'echange d'un tube de coulee.
IT1238623B (it) * 1990-02-15 1993-08-18 Romano Cappelli Dispositivo per sostituire un condotto di protezione della colata continua di acciaio da un primo contenitore in un secondo contenitore
ES2067074T3 (es) * 1990-04-27 1995-03-16 Lonza Ag Dispositivo para la pulverizacion de sistemas dispersos.
BE1007317A3 (fr) * 1993-07-27 1995-05-16 Int Ind Eng Sa Dispositif d'amenee et d'echange d'un tube de coulee dans une installation de coulee continue a brames minces.

Also Published As

Publication number Publication date
EP0825910B1 (fr) 1999-06-30
CN1188437A (zh) 1998-07-22
EP0825910A1 (fr) 1998-03-04
CZ292318B6 (cs) 2003-09-17
CN1072081C (zh) 2001-10-03
KR19990008311A (ko) 1999-01-25
AU705969B2 (en) 1999-06-03
DE69603081T2 (de) 1999-12-16
BR9608325A (pt) 1999-02-23
AU5652696A (en) 1996-11-21
CA2219951A1 (en) 1996-11-07
US5984153A (en) 1999-11-16
FR2733705A1 (fr) 1996-11-08
ATE181689T1 (de) 1999-07-15
SK148397A3 (en) 1998-10-07
MX9708487A (es) 1998-06-30
CZ344397A3 (cs) 1998-08-12
FR2733705B1 (fr) 1997-06-13
PL323131A1 (en) 1998-03-16
JPH11504862A (ja) 1999-05-11
RU2152846C2 (ru) 2000-07-20
JP3734272B2 (ja) 2006-01-11
WO1996034713A1 (fr) 1996-11-07
KR100371614B1 (ko) 2003-04-21
SK283132B6 (sk) 2003-03-04
ES2135896T3 (es) 1999-11-01
DE69603081D1 (de) 1999-08-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL180635B1 (pl) Sposób i urzadzenie do wymiany rury ciaglego odlewania w kadzi posredniej w stalowni PL PL PL
KR100571990B1 (ko) 금속스트립주조장치및방법
US4222505A (en) Actuating device for a casting tube or nozzle
US10036594B2 (en) Apparatus for closing the slag doorway and for cleaning the slag doorway and channel of a metallurgical furnace and relative method
US7073565B2 (en) Casting steel strip
PL178460B1 (pl) Sposób i urządzenie do wymiany rury wylewowej kadzi instalacji do ciągłego odlewania płaskich wlewków
US6397924B1 (en) Strip casting apparatus
EP0858851B1 (en) Slab continuous casting machine having immersing nozzle replacing apparatus and method of replacing immersing nozzle
US3266104A (en) Continuous casting apparatus having a quickly disconnectable starter bar
US3447591A (en) Apparatus for bending a casting having a liquid core
KR101051303B1 (ko) 압연설비용 스크랩 수거장치
US6164366A (en) Strip casting apparatus
US4643339A (en) Apparatus for manipulating a protective tube for a jet of molten metal
JP3836913B2 (ja) 金属ストリップ鋳造方法
JP3424833B2 (ja) 金属容器のためのプレート交換引き抜き装置並びにこの引き抜き装置のためのプレートのセット
JP3150651B2 (ja) スラブ用連続鋳造機における浸漬ノズル移動装置
RU2100143C1 (ru) Устройство для подготовки металлургических ковшей
RU2043856C1 (ru) Шиберный затвор литейного ковша
AU739603B2 (en) Strip casting apparatus
US5027879A (en) Device to park starter bars
JP4117724B2 (ja) 遠心鋳造機における中子砂処理装置
JPH03146244A (ja) 自動鋳造機
KR20030014503A (ko) 용융절단설 제거장치
EP0393792A2 (en) Improvements in casting systems
AU763528B2 (en) Strip casting apparatus

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110415